PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΡΧΑΡΙΟΣ(βοηθεια)



tolis_live
15-04-09, 16:57
Καλησπερα σε ολοι την παρεα.Ειμαι ο Τολης και ειναι το πρωτο μου ποστ.Ειμαι 34 χρονων ειμαι αθλητης απο τοτε που θυμαμαι τον ευατο μου.Τωρα ασχολουμαι ερασιτεχνικα μονο με το ποδοσφαιρο.Εχω σχετικα ενα καλο αθλητικο σωματακι με ανοιχτες πλατες σφιχτα και γυμνασμενα ποδια.Ειμαι 1.70 και 73 κιλα.Πηρα στο σπιτι μου εναν παγκο με βαροι εχω 2 αλτηρακια 1 ισια μπαρα και μια στραβομπαρα,ενα πολυμηχανημα,ενα παγκο κοιλιακων.θα ηθελα και θα παρακαλουσα παρα πολυ οποιος εχει χρονο και διαθεση να με βοηθησει.Να μου δωσει ενα προγραμα ετσι ωστε να μην κανω οτι να ναι!!θελω να βαλω λιγο ογκο και ειδικα στα χερια (μπρατσα).Επειδη υπαρχει ιστορικο με την μεση θα παρακαλουσα ασκησεις τετοιες ωστε να καταπονηται η μεση το λιγοτερο.Ειμαι λιγακι γραμομενος..αλλα ακομη λιγο ογκο οχι πολυ θα τον ηθελα..φιλοι ειμαι ασχετος απο προπονηση με βαροι οποτε οτι πειτε εσεις!επισης σκεφτηκα να παρω καποια πρωτεινη 80% και υδατ/κα 20%..τι λετε?προτινετε με καποια διοτι δεν γνωριζω.Επισης καποιες ασκησεις για κοιλοιακους...ισως καποιο προγραμμα κοιλιακων...ευχαριστω για τον χρονο σας!!Να εισται καλα!

slaine
15-04-09, 17:14
κατ'αρχάς φίλε Τόλη καλώς ήρθες! πέρνα από τα νέα μέλη να σε χαιρετήσουμε και γνωριστούμε καλύτερα.

όταν λες ιστορικό στη μέση τι εννοείς;

ρίξε μία ματιά στη διατροφή και αφού τη φτιάξεις αν θέλεις προσθέτεις και ένα συμπλήρωμα πρωτείνης

tolis_live
16-04-09, 17:02
Καλησπερα φιλε SLAINE.Ευχαριστω για το καλωσορισμα να σε και συ καλα.Με την μεση φιλε μου πριν λιγα χρονια ειχα βγαλει μια δισκοκιλη μικρη..βεβαια ποναει καπου καπου η μεση αν την κουρασω πολυ ειδη κανω βαροι εδω και 3 εβδομαδες και ειναι καποιες ασκησεις η οποιες καταλαβαινω οτι ζοριζουν την μεση..αλλα με εχουνε πει οτι υπαρχουν και ασκσεις οι οποιοι δεν ζορισουν σε μεγαλο βαθμο!Οσο αφορα την πρωτεινη ειναι γιατι και λογο δουλειας αλλα και γενικα ζωης δεν τρωω και τοσο υγιεινα...οποτε καλα ειναι μου ειπανε να παρω καποιο συμπληρωμα με 80% πρωτεινη και 20% υδα/κες...ειμαι σκραμπας απο συμπηρωματα οποτε αν καποιος θελει ας προτεινει καποιο ας ειναι και ακριβο..φτανει να ειναι καλο και καθαρο..ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας..καλη Ανασταση σε ολους...

slaine
16-04-09, 17:24
η διατροφή είναι το πιο σημαντικό και η προπόνηση. τα συμπληρώματα είναι αυτό που λέει και το όνομά τους, να συμπληρώνουν. τεσπα να μη σε κουράζω. αν θέλεις να πάρεις πρωτείνη μία από τις εξής εταιρείες θα σου πρότεινα: EAS, REFLEX, ON

θα πρέπει να δυναμώσεις πολύ τη μέση χωρίς να την επιβαρύνεις όμως κατά την άσκηση πολύ. κοιλιακοί και ρακχιαίοι για σένα είναι όπως καταλαβαίνεις μονόδρομος.

the_big_litho
16-04-09, 18:25
Γεια σου Τολη.

Η διατροφη ειναι πολυ σημαντικη γι αυτο πρεπει να το κοιταξεις σοβαρα το θεμα....
Υπαρχουν πολλα αρθρα εδω στο φορουμ να διαβασεις, καν το, βγαλε μαι διατροφη και μετα ποσταρε την να σε βοηθησουμε για τυχον λαθη.

Οσο για τη μεση, οτι ειπε ο slaine, γυμνασε πολυ καλα την περιοχη γυρω απο το σημειο, δηλαδη κατω ραχη-κοιλιακοι ετσι ωστε να υπαρχει παντα καλη μυικη στηριξη στο σημειο ετσι ωστε να μην παιρνει φορτια η σπονδυλικη. Μεχρι να φτασουν σε επιπεδο καλο αυτα τα σημεια αποφευγε τις πολυ επιβαρυντικες ασκησεις για την μεση. Προσεξε επισης τις μυικες ανισορροπιες κοιλιακων-ραχιαιων γιατι μπορουν να σου δημιοιυργησουν περαιτερω προβλημα.

vagg
23-04-09, 21:38
αμα θες πες μας και τι ιστορικο εχεις με τη μεση...

tolis_live
24-04-09, 16:16
ok filoi euxaristw gia tis symboules sas na eisastai kala!file vagg anaferw pio panw ta tis meshs...!

vagg
27-04-09, 21:13
a δεν το ειχα δει...:unsure: