PDA

Επιστροφή στο Forum : geo84



Geo84
15-04-09, 15:44
Η διατροφή σου είναι από διαιτολόγο που ξέρει ότι γυμνάζεσαι ή μόνος σου την ορίζεις?Γιατί μου φαίνεται πολύ απροσάρμοστη.Πριν την προπόνηση θες υδατάνθρακες για ενέργεια και μετά μόνο πρωτείνη ειδικά αφού θες γράμμωση και αδυνάτισμα.Εσύ τα κάνεις ανάποδα.Δε λέω ότι είμαι ειδικός και γω δε ξέρω πολλά πράματα αλλά αυτά είναι βασικά.Το πρωί νομίζω τρως πολύ αφού βάζεις δυο γευματα μαζί δημητριακά+σκόνη με φρουτο και πέρνεις γύρω στις 400 θερμίδες.Την πρωτεινη καλύτερα να την πέρνεις ανάμεσα στα γευματα μαζί με τη μπανάνα για καλύτερη αφομοίωση και όχι κοτόπουλα και τέτοια.Το πρωί μπόλικα δημητριακά και γάλα φτάνουν.Το μεσημέρι με το κυρίως φαγητό φρούτο?Που κολλάει αυτό?Μετά τη προπόνηση δε πέρνεις καθόλου σοβαρή ποσότητα πρωτείνης όπως είπε και ο φίλος σε άλλο post.

Η δική μου διατροφή ως εξής.(Δε λέω ότι είναι καλή αλλά σχολιάστε.)

Πρωί (06:00): Δημητριακά fitness με γάλα (μεγάλη ποσότητα) και μια μικρή κουταλιά μέλι.

Ανάμεσα (10:00): Promax extreme με μια μπανάνα

Μεσημέρι (14:00): Οτιδήποτε έχει υδατάνθρακα.Μακαρόνια-Ρύζι με κρέας ή λαχανικά-Όσπρια-Πατάτα συνοδευόμενα με σαλάτα (μεγάλη ποσότητα)

Απόγευμα (17:00): Πριν φύγω για gym μια μπανάνα ή πορτοκάλι και μια μεγάλη κουταλιά μέλι.

Μετά τη προπόνηση στο καπάκι Promax Extreme

Βράδυ (21:00-21:30): Μια ώρα μετά τη πρωτείνη ολόκληρο στήθος κοτόπουλο ή δυο τόνους νερού με σαλάτα και 5 ασπράδια αυγών.Καμιά φορά και κανά τοστάκι με γαλοπουλα και μαυρο ψωμί σαν extra.

Από νερό γύρω στα 20 ποτήρια τη μέρα τα πιο πολλά μετά τη λήψη της πρωτείνης.(Μιλάμε για πολύ κατούρημα.)


Τρεις μήνες παίρνω την πρωτείνη (τον πρώτο την promax απλή) και τη διατροφή εδώ και κανα μήνα.Τρώω πραγματικά ότι γράφω και τίποτα άλλο.Ούτε ένα κουλουράκι παραπάνω.Έκοψα καφέδες, τσιγάρο εννοείται, ποτά μαχαίρι.Πάρα πολύ καλή εξέλιξη σε γράμμωση και σφίξιμο τους 3 μήνες (το βλέπω στο καθρέφτη και δε το πιστεύω ότι έβγαλα φλεβες και στους κάτω κοιλιακούς εκτός από χέρια ^^) και τον τελευταίο μήνα με τη διατροφη έχω τρομερή ενεργεια στο γυμναστήριο που δεν είχα πριν και πάω κάθε μέρα (εκτός Κυριακής και Πέμπτης που κάνω Power Plate) για 2 ώρες γυμνάζοντας μία μυική ομάδα τη μέρα κυκλικά δηλαδή μια φορά την κάθε μυική ομάδα τη βδομάδα.Κοιλιακούς κάθε μέρα εκτός Τετάρτης και διαδρομο 15 λεπτά στην αρχή και 10 στο τελος κάθε μέρα.

Απλά επειδή η maximuscle είναι πανάκριβες από αύριο θα δοκιμάσω τη nitro-tech στη θέση της και βλέπουμε ^^

Υ.Γ. Έχε υπόψιν σου ότι κάθε συμπλήρωμα πρωτείνης έχει διαφορετική επίδραση στον κάθε οργανισμό.Δεν υπάρχει κακή και καλή.Εσένα μπορεί να σε βοηθήσει πολύ μια και τον φίλο σου καθόλου και ανάποδα.Δοκιμάζεις και βλέπεις.

KATERINI 144
15-04-09, 15:57
μια υγιεινή διατροφή ειναι, αλλα δεν ειναι για ββ. καλύτερα να ανοιγες ενα δικο σου τοπικ με τη διατροφη σου, για να παρεις γνωμες.

slaine
15-04-09, 16:44
φίλε geo84 τα έχεις λίγο μπερδεμένα και κάνεις και πολλά λάθη στη διατροφή σου (η οποία αν κατάλαβα καλά είναι για γράμμωση?)

επίσης η πρωτείνη είναι πρωτείνη. το ίδιο κάνει σε όλους. άλλο αν έχει και άλλα μέσα πχ κρεατίνη, υδατάνθρακες και αλλάζει κάπως το αποτέλεσμα. ή να έχιε λακτόζη πχ και αν σε πειράζει. αλλά τα αμινοξέα της πρωτείνης την ίδια δουλειά κάνουν σε όλους τους ανθρώπους.

θα σε συμβούλευα να ρίξεις μία ματιά πάνω εκεί που λέει διατροφή.

άνοιξε ένα τόπικ γαι σένα. έτσι θα πάρεις και τα σχόλια που θέλεις καλύτερα.

Exci
15-04-09, 17:08
2 ωρες προπονηση για μια μυικη ομαδα? Αχεμ, ριξε κ μια διορθωση και εκει..

slaine
15-04-09, 17:18
2 ωρες προπονηση για μια μυικη ομαδα? Αχεμ, ριξε κ μια διορθωση και εκει..

αυτό δεν το πρόσεξα, έχεις δίκιο

Geo84
15-04-09, 17:37
Κυρίως ενδιαφέρομαι για γράμμωση.Δε θέλω να είμαι βαρύς μ'αρέσει να τρέχω και να νιώθω fit (αν και 15+10 λεπτά τρέξιμο τη μέρα δε θεωρείται πολύ).Όμως προσπαθώ να τρώω πολύ μεγάλες ποσότητες για να αναπτυχθούν οι μύες μου χωρίς να πάρω πολύ όγκο.

Τι ακριβώς κάνω λάθος στη διατροφή μου ^^ Παίρνω πολύ μεγάλη ποσότητα πρωτείνης με τη μία?Το έχω σκεφτεί αν και ο γυμναστής μου μου λέει το βράδυ μετά το γυμναστήριο να παίρνω όσο πιο πολύ μπορώ σε φαγητό.

Η μυική ομάδα δε διαρκεί 2 ώρες...Τρέξιμο συνολικά 25 λεπτά (15+10)...κοιλιακοί, ραγχιαίοι κτλ μισή ώρα και τη μια ώρα βάρη γύρω στις 6 ασκήσεις.Α και η γνωστή κουβεντούλα :bbbiceps:

Για την πρωτείνη και το ότι δε δίνει τα ίδια αποτελέσματα σε όλους θα επιμείνω.Άλλο πρόγρμμα κάνει ο ένας άλλο ο άλλος.Άλλη διατροφή κάνει ο ένας άλλο ο άλλος.Γι αυτό άλλωστε πολλοί δοκιμάζουν συνέχεια διαφορετικές πρωτείνες.Και δε νομίζω ότι όλες είναι ίδιες.Οι δοσολογίες διαφέρουν και στο κάτω κάτω δεν είναι και βενζίνες ^^

Exci
15-04-09, 17:48
Α και η γνωστή κουβεντούλα

:sneaky:

slaine
15-04-09, 18:34
δεν κατάλαβες τι εννοούσα για τις πρωτείνες.

διάβασε το άρθρο για τη διατροφή γράμμωσης και θα μάθεις πολλά

KATERINI 144
15-04-09, 18:40
:sneaky::unsure:












:green:



ρεσυ ανοιξε ενα δικο σου τοπικ, αντε εσυ δεν ξερεις, οι υπολοιποι?! αν σας μπινελικιασει ο Alekasas δε θα φταιει :box1::box1::box1::box1:


:rabbit::rabbit:

Geo84
15-04-09, 23:19
Δε προλάβαινα συγνώμη :thumbup: έπρεπε να πάω στο γυμναστήριο...thx για τη μετακίνηση πάντως :thumbup:

Γιατι τέτοιες αντιδράσεις???Τι να κάνουμε είμαι κοινωνικός τύπος...άσε που κανείς δε πάει γυμναστήριο μόνο για τη γυμναστική.Να μη μιλήσω και καθόλου στο γκομενάκι που τα τουρλώνει όλα δίπλα?...εμ...

slaine έριξα μια ματιά σε όλο το κείμενο της διατροφής γράμμωσης αλλά μάλλον χρειάζεται πολύ μελέτη για να αφομοιώσω ότι λέει.Το έκανα print και θα το διαβάσω άυριο πιο προσεκτικά.Πάντως απ αυτά που κατάλαβα απορώ πόσο έξω είμαι.Καθόλου φρούτα και καθόλου ζυμαρικά...?Πρώτη φορά το ακούω.Και πως θα πάρω τη πρωτεινούλα μου χωρίς φρούτο :shock: Άσε που λέει γευματα κάθε 2-3 ώρες.Αυτό εγώ νόμιζα ήταν πιο πολύ για όγκο.Τέσπα θα το διαβάσω πολλές φορές και να δούμε αν μπορώ να προσαρμόσω τη διατροφή μου.

slaine
15-04-09, 23:42
διάβασε το και μετά εδώ είμαστε να σου λύσουμε τις όποιες απορίες. δε χρειάζεται να τα κόψεις αλλά να να τα μειώσεις και να τα συνδοιάσεις σωστά τις σωστές ώρες

mantus3
20-04-09, 19:49
Γιατι τέτοιες αντιδράσεις???Τι να κάνουμε είμαι κοινωνικός τύπος...άσε που κανείς δε πάει γυμναστήριο μόνο για τη γυμναστική.Να μη μιλήσω και καθόλου στο γκομενάκι που τα τουρλώνει όλα δίπλα?...εμ...



η συζητηση με τα τουρλωμενα τριγηρο ειναι το καλητερο αναβολικο.. εγω δυστοιχως το επαιζα σοβαρος κ μονο κατι μα.....ς με πριζουν που κ που για διαφορα, οχι οτι δεν υπαρχουν κ καλα παιδια αλλα...

γεο, φρουτα κ λαζανικα κοβεις/περιοριζεις για να ριξεις τους υδατανθρακες σου οποτε μην ξαφνιαζεσαι

leangains
20-04-09, 22:58
^^ μαν sorry, αλλά διαφωνώ δεν τα κόβεις για κανέναν λόγο. επανατοποθετείς;)
και όταν έχεις συγκεκριμένους στόχους

Geo84
24-04-09, 10:39
Αποφάσισα να αρχίσω μια διατροφή όγκου (άκυρο για την εποχή) γιατί ντάξει καλή η γράμμωση και το κόψιμο αλλά σα πολύ αδύνατος έχω αρχίσει να φαίνομαι και γιατί αυτή που έκανα μέχρι τώρα ήταν αυτές που δίνουν διαιτολόγοι-διατροφολόγοι.Άλλωστε το πρόγραμμα μου πιο πολύ για όγκο είναι.

Έκανα και μια έρευνα στα σουπερ μαρκετ και βρήκα τα εξής απίστευτα προιοντα.

Γάλα : Νουνου Calci Plus (Πρωτείνη γάλακτος 5,5γρ στα 100ml ενώ τα άλλα έχουν γύρω στα 3,3γρ, λιπαρά 1,5γρ και υδατανθρακες όπως τα άλλα)

Γιαούρτι : Σερρων κρι-κρι στραγγιστό 2% (Πρωτείνη γάλακτος 8γρ στα 100γρ :shock: υδατανθρακες 3,9γρ και λιπαρά 2γρ) υπ'όψιν το κυπελλάκι είναι 200γρ οπότε 16γρ πρωτείνης με ένα γιαουρτάκι και ενώ τα άλλα έχουν το πολύ 4-5 γρ στα 100γρ.Επίσης μιλάμε για το στραγγιστό γιατί το αντίστοιχο κρι-κρι μη στραγγιστό έχει και αυτό γύρω στα 4,5γρ πρωτείνη)

Cottage : To dirrollo.Εχει την πιο ψηλή ποσότητα σε πρωτείνη (δε θυμάμαι τώρα ακριβώς.)

Quaker: Περισσότερη πρωτείνη και υδατάνρακα από τα fitness της nestle που έπαιρνα και σχεδόν ίδια λιπαρά.


Διατροφή

1ο Γευμα : 300ml γαλα καλσιπλας με 100γρ κουακερ + ενα αυγο ολόκληρο + 1 ασπράδι + μήλο + 1 μεγάλη κουταλιά μέλι.

2ο Γευμα : 1 scoop Nitro-tech + τοστ σικάλεως με 3 φετες γαλοπούλα και ντομάτα + γιαούρτι 2% (μπορώ αντί για το τοστ να βάζω μια μπανάνα? ^^)

3ο Γευμα : Κρέας ή Κοτόπουλο ή Ψάρι με ρύζι ή Μακαρόνια με κιμά ή σάλτσα + Σαλάτα με μια κουταλιά ελαιόλαδο (φέτα μπορώ να βάζω?) + Δυο φέτες μαυρο ή ασπρο ψωμί

4ο Γεύμα : Τοστ σικάλεως με 3 φέτες γαλοπούλα και ντομάτα + ρύζι ή πατάτα νερόβραστη + σαλάτα (μακαρόνια μπορώ?)

5ο Γεύμα : Μισή ώρα πριν το gym μια μπανάνα και μια μεγάλη κουταλιά μέλι

Μετά την προπό 1 scoop Nitro-tech

6ο Γεύμα Μια ώρα μετά τη πρωτεινη : 1 τόνο νερού ή κοτόπουλο + Ρύζι ή πατάτα + Σαλάτα + 4 ασπράδια (μακαρόνια πιστεύω όχι έτσι?)

7ο Γεύμα Μισή ώρα πριν τον ύπνο ένα γιαούρτι 2% ή τυρί cottage (το τρώμε ολόκληρο το κεσεδάκι?)

Μετά από κάθε γεύμα δυο ποτήρια νερό εκτός από το τελευταίο και μετά τη πρωτείνη ειδικά γύρω στο εναμιση λίτρο λόγω και της κρεατίνης.Πίνω και ξέμπαρκα καμιά φορά.

Πως το βλέπετε θα κάνει δουλειά ή θα κρεμάσουμε σωσίβια πάλι?...

peris
24-04-09, 11:55
Αποφάσισα να αρχίσω μια διατροφή όγκου (άκυρο για την εποχή) γιατί ντάξει καλή η γράμμωση και το κόψιμο αλλά σα πολύ αδύνατος έχω αρχίσει να φαίνομαι και γιατί αυτή που έκανα μέχρι τώρα ήταν αυτές που δίνουν διαιτολόγοι-διατροφολόγοι.Άλλωστε το πρόγραμμα μου πιο πολύ για όγκο είναι.

Έκανα και μια έρευνα στα σουπερ μαρκετ και βρήκα τα εξής απίστευτα προιοντα.

Γάλα : Νουνου Calci Plus (Πρωτείνη γάλακτος 5,5γρ στα 100ml ενώ τα άλλα έχουν γύρω στα 3,3γρ, λιπαρά 1,5γρ και υδατανθρακες όπως τα άλλα)

Γιαούρτι : Σερρων κρι-κρι στραγγιστό 2% (Πρωτείνη γάλακτος 8γρ στα 100γρ :shock: υδατανθρακες 3,9γρ και λιπαρά 2γρ) υπ'όψιν το κυπελλάκι είναι 200γρ οπότε 16γρ πρωτείνης με ένα γιαουρτάκι και ενώ τα άλλα έχουν το πολύ 4-5 γρ στα 100γρ.Επίσης μιλάμε για το στραγγιστό γιατί το αντίστοιχο κρι-κρι μη στραγγιστό έχει και αυτό γύρω στα 4,5γρ πρωτείνη)

Cottage : To dirrollo.Εχει την πιο ψηλή ποσότητα σε πρωτείνη (δε θυμάμαι τώρα ακριβώς.)

Quaker: Περισσότερη πρωτείνη και υδατάνρακα από τα fitness της nestle που έπαιρνα και σχεδόν ίδια λιπαρά.


Διατροφή

1ο Γευμα : 300ml γαλα καλσιπλας με 100γρ κουακερ + ενα αυγο ολόκληρο + 1 ασπράδι + μήλο + 1 μεγάλη κουταλιά μέλι.

2ο Γευμα : 1 scoop Nitro-tech + τοστ σικάλεως με 3 φετες γαλοπούλα και ντομάτα + γιαούρτι 2% (μπορώ αντί για το τοστ να βάζω μια μπανάνα? ^^)

3ο Γευμα : Κρέας ή Κοτόπουλο ή Ψάρι με ρύζι ή Μακαρόνια με κιμά ή σάλτσα + Σαλάτα με μια κουταλιά ελαιόλαδο (φέτα μπορώ να βάζω?) + Δυο φέτες μαυρο ή ασπρο ψωμί

4ο Γεύμα : Τοστ σικάλεως με 3 φέτες γαλοπούλα και ντομάτα + ρύζι ή πατάτα νερόβραστη + σαλάτα (μακαρόνια μπορώ?)

5ο Γεύμα : Μισή ώρα πριν το gym μια μπανάνα και μια μεγάλη κουταλιά μέλι

Μετά την προπό 1 scoop Nitro-tech

6ο Γεύμα Μια ώρα μετά τη πρωτεινη : 1 τόνο νερού ή κοτόπουλο + Ρύζι ή πατάτα + Σαλάτα + 4 ασπράδια (μακαρόνια πιστεύω όχι έτσι?)

7ο Γεύμα Μισή ώρα πριν τον ύπνο ένα γιαούρτι 2% ή τυρί cottage (το τρώμε ολόκληρο το κεσεδάκι?)

Μετά από κάθε γεύμα δυο ποτήρια νερό εκτός από το τελευταίο και μετά τη πρωτείνη ειδικά γύρω στο εναμιση λίτρο λόγω και της κρεατίνης.Πίνω και ξέμπαρκα καμιά φορά.

Πως το βλέπετε θα κάνει δουλειά ή θα κρεμάσουμε σωσίβια πάλι?...

geo γραψε ηλικια υψος και κιλα γιατι ετσι δε μπορουμε να κρινουμε τη διατροφη αν δεν ξερουμε αυτα τα βασικα

χωραει καποιες διορθωσεις η διατροφη σου οπως στο 1 γευμα βαλε παραπανω πρωτεινη και αφαιρεσε λιγο υδατανθρακα πως τα τρως ολα αυτα?

στο 2 γευμα μπορεις αν θες να βγαλεις το τοστ να βαλεις το σκουπ τη πρωτεινη το γιαουρτι και μια μπανανα αλλιως αν βαλεις το τοστ δε χρειαζεται η μπανανα και πιθανον και το γιαουρτι

στο 3 γευμα μην βαζεις 2 πηγες υδατανθρακα πχ και ρυζι η μακαρονια και ψωμι βγαλε το ψωμι και μεινε με το κοτοπουλο η το ψαρι τη σαλατα με το ελαιολαδο και το ρυζι η τα μακαρονια

στο 4 γευμα θα προτιμουσα αντι για το τοστ με γαλοπουλα που υποθετω ειναι αλλαντικο(δε το προτιμω το αλλαντικο εγω πολυ αλατι,φτψχη πηγη πρωτεινης αγνωστα λιπαρα) βαλε για μενα γαλοπουλα φιλετο με ρυζι η πατατα και μια σαλατα αν φας στο προηγουμενο γευμα μακαρονια μη φας και εδω

στο 5 γευμα πριν το γυμναστηριο το γευμα βλεπω δεν εχει πρωτεινη και για μενα γευμα χωρις πρωτεινη δεν υφισταται αν θελει βαλε ενα σκουπ πρωτεινη με μια μπανανα και εισαι κομπλε αστο καλυτερα το μελι γιατι μεγαλη ποσοτητα υδατανθρακα μαζευεται αν υπολογισεις και τα προηγουμενα γευματα και τα επομενα

μετα τη προπονηση γιατι μονο απρωτεινη και οχι υδατανθρακας μεγα λαθος για περιοδο αυξησης μαζας για μενα αγορασε απο το φαρμακειο δεξτροζη και βαλε μαζι με τη πρωτεινη ποσοτητα αναλογα το βαρος σου και τις αναγκες σου

στο 6 γευμα βαλε τονο η ασπραδια αποψη μου μη βαζεις και τα 2 οχι οτι πειραζει απλα το λεω απο αποψη γευσης και μονο εγω πχ δε θα μπορουσα να φαω τονο με ασπραδια:green::green: αν δεν σε πειραζει αφησε το και ρυζι η πατατα+σαλατα

στο τελευταιο γευμα μαζι με το γιαουρτι η το cottage βαλε και ασπραδια η 1 σκουπ πρωτεινη αναλογα τι προτιμας και καρυδια η αμυγδαλα γενικα καλα λιπαρα για να ακθυστερησουν την αφομοιωση της πρωτεινης

Geo84
24-04-09, 12:37
Μετρήθηκα χθες.

Ύψος 193cm
Βάρος 88Κg

και είμαι 25 χρονών

Θέλω να πάρω 5-6 κιλά αλλά δε θέλω να βάλω λίπος πολύ ^^

1 γευμα Να βγάλω το φρούτο και να φάω ακόμα ένα κρόκο? (δηλαδή 6γρ πρωτεινη παραπανω)

2 γευμα εννούσα πρωτεινη και γιαούρτι στανταρ και η μπανάνα η το τοστ (βέβαια ανισο) μάλλον θα μείνω με τη μπανανα...νιτρο και γιαούρτι

3 γευμα Οκ το βγάζω το ψωμί...φέτα μπορώ να φάω με τη σαλάτα?...δηλαδή εννοείες οτι με τα μακαρόνια πρέπει να φάω και κρεατικό μαζί αν και θα έχει κιμά πάνω?...

4 γεύμα Ναι είναι αλλαντικό μόνο τα λιπαρά ξέρω που είναι 1,5% τα άλλα αγνωστο...αν έχει κανα κρεατικό σπίτι καλώς αν οχι μάλλον εκεί θα μείνω...και πάλι χωρίς ψωμί ε?

5 γευμα Το μέλι θα το βγάλω οκ έτσι κι αλλιώς τρώω και το πρωί...3 scoop τη μέρα..? μπα θα φάω κανα ασπράδι ίσως...

δεκτροζη σε τι μορφή είναι?σκόνη?και την πουλάνε όλα τα φαρμακεία?εννοείς την βάζω στο shaker μαζί με την πρωτείνη (στα 88 κιλά πόση ποσότητα?) υπόψιν η νοτριτεκ έχει και κρεατίνη μέσα κάνει? ^^

6 γευμα Χμμμμ τα ασπράδια λέω να τα μεταφέρω στο τελευταίο γεύμα και να βάλω 2 τόνους...τι λες είναι πολλοί?

τελευταίο σωστός για τους ξηρούς καρπούς θα τους βάλω :thumbup:

Eimai_fetes
24-04-09, 14:22
Αν ειναι να βαλεις πρωτεινη στο τελευταιο γευμα, δοκιμασε να παρεις
πρωτεινη (καζεινη) κ νομιζω πως θα εισαι κομπλε...Θα τρως κ τα αμυγδαλοκαρυδα σου κ θα πηγαινεις κομπλε για υπνο....

Geo84
24-04-09, 22:58
Βρήκα δεξτρόζη με τη πρώτη προσπάθεια στο μικρό φαρμακείο δίπλα στο σπίτι μου ^^ Με κοίταζε λίγο με μισό μάτι αυτή και με ρώτησε αν τη θέλω για ιατρικές εξετάσεις αλλά τελικά μου την έδωσε 1 κιλό = 4,30 ευρώ αυτά είναι :bbbiceps:
Πάντως γράφει με μεγάλα γράμματα δεξτρόζη το κουτί πάνω και με μικρά γλυκόζη κάτω οπότε ειμαστε σιγουροι ότι όντως είναι :turtle:
Βασικά είναι σα κοκαίνη να πούμε και τελείως άοσμη...έβαλα ενάμιση scoop μέσα στη νίτροτεκ (πολύ γλυκό βγήκε) και μάλλον θα την παίρνω μόνη της από δω και πέρα και μετά από κανά πεντάλεπτο μόνη της τη πρωτείνη.

KATERINI 144
24-04-09, 23:43
δεξτροζη ειναι στα αγγλικα, η ελληνικη ονομασια ειναι γλυκοζη γκεο.

Exci
25-04-09, 02:11
Βρήκα δεξτρόζη με τη πρώτη προσπάθεια στο μικρό φαρμακείο δίπλα στο σπίτι μου ^^ Με κοίταζε λίγο με μισό μάτι αυτή και με ρώτησε αν τη θέλω για ιατρικές εξετάσεις αλλά τελικά μου την έδωσε
Την πρωτη φορα που πηρα δεξτροζη, την πηρα σαν το ανεκδοτο με τα παυσιπονα και τα προφυλακτικα..Της λεω δωστε μου ενα κουτακι ασπιρινες καιιιιι 1 κιλο δεξτροζη :green:

Geo84
25-04-09, 10:06
Την πρωτη φορα που πηρα δεξτροζη, την πηρα σαν το ανεκδοτο με τα παυσιπονα και τα προφυλακτικα..Της λεω δωστε μου ενα κουτακι ασπιρινες καιιιιι 1 κιλο δεξτροζη :green:

LOL

Μπα εγώ μπήκα μέσα ύπουλα και της λέω..."μήπως υπάρχειιιι δεξτρόζη??ή γλυκόζη? και ετσι λέγεται"...λες και ζήταγα κόκα... ^^ μετά το κατάλαβα πως το είπα :turtle: εντωμεταξύ έκανε και μια ώρα να τη βρει...που την είχε καταχωνιασμένη... :rolf:

destroyerody94
02-05-09, 17:36
geo 1 κροκοσ 2-3 γρ προτεινη(1ο γευμα)
και νιτρο τεκ και γιαουρτι πολλη προτεινη θα ελεγα(2ο γευμα)
το τελευταιο γευμα 2 τονοι=50γρ+4 ασπραδια=16γρ!!!!
σα πολυμου φεναιται αν φας περισσοτερη προτεινη απο αυτη που χρειαζεσαι δεν συμαινει οτι θα γινει και μυικη μαζα......

τωρα βεβαια βλεπωντας και κανωντας αλλα ειδικα στο γευμα με τα 66γρ πιστευω πωσ εχω δικιο
:food:

Geo84
02-05-09, 23:55
Ένας κρόκος έχει πάνω κάτω 6-7 γραμμάρια πρωτείνης νομίζω

Εμ πάει γύρω στο 38γρ...20 η νίτρο και 18 το γιαούρτι...δεν είναι πολύ...

2 τόνους είπα να φάω γιατί έβαλα τα ασπράδια στο τελευταίο γευμα με το γιαούρτι και τα αμυγδαλοκάρυδα...όχι μαζί και ασπράδια...και ετσι και αλλιως ο τόνος που τρώω λέει 20γρ στα 100γρ δηλαδή όλη η κονσέρβα οπότε πάει στα 40 όχι 66 για όνομα ^^

Πάντως σε μερικά γευματα βγαίνουν πάνω από 40 καμιά φορά γύρω στα 50 και δε ξέρω αν είναι σωστό έχεις δίκιο.....τέσπα πιστεύω να απορροφάται όλη εκτός αυτού που χάνεται στην πέψη βέβαια........

Exci
02-05-09, 23:57
Ένας κρόκος έχει πάνω κάτω 6-7 γραμμάρια πρωτείνης νομίζω
6-7 εχει ολοκληρο το αυγο.

Geo84
03-05-09, 00:05
Έχεις δίκιο μόλις το έψαξα

Επίσης το πρωί βγαίνει...

100γρ βρώμης = 11γρ
300ml γάλα = 15-16γρ
δυο αυγά = 12-14 γρ

Συνολο = 38-41γρ και πολλά ειναι............

Geo84
03-05-09, 00:15
by the way...

είναι φυσιολογικό το ότι πήγα από τα 88 κιλά στα 90 σε μια βδομάδα ^^

πάντως στα κιλά έχω ανέβει λίγο και μπορώ να πω ότι τα βγάζω και με καλύτερη τεχνική...

destroyerody94
03-05-09, 11:10
και στα 100 να ειχες παει φυσιολογικο θα ηταν,απλα το θεμα ειναι ποσα απο αυτα εινα μυικα,νερα και λιπος,εμενα παντως τα 2 κιλα σε 1 βδομαδα μου φαινονται πολλα για πιο καθαρα κερδη θα προτεινα να μειωσεις λιγω τις θερμιδες απ΄τη διατροφη σου,κατα προτιμηση υδατανθρακες,λιπος.Ενας καλος στοχος ειναι 250-500γρ την εβδομαδα.
ΥΓ:απο οτι εχω δει περνεις τη νιτρο η οποια εχει κ κρεατινη οποτε δεν γνωριζω ισως ενα μεγαλο ποσοστο απο το βαρος σου να ειναι κ νερα.........

Geo84
03-05-09, 15:36
Ελπίζω να είναι νερά που είναι και το πιο πιθανό...θέλω όγκο και έχω συμβιβαστεί με την ιδέα ότι θα βάλω κάποιο λίπος και στη παραλία φέτος δε θα είμαι γραμμωμένος...με το μάτι στον καθρέφτη πάντως δε βλέπω αλλαγή σε λιπαρότητα μάλλον θα έλεγα ότι η πλάτη μου και τα φτερά μου είναι πιο ανοικτά...για τα χέρια μου δε το συζητώ είναι πιο πρησμένα απ ότι ήταν...3 μήνες κάνω σοβαρή δουλειά σε γυμναστήριο και τα αποτελέσματα λογικό είναι να υπάρχουν απότομα...για τη διατροφή θα περιμένω να δω αν ανέβω και άλλο σε κιλά με τον ίδιο ρυθμό στις επόμενες εβδομάδες θα αρχίσω να κόβω θερμίδες...άλλωστε το ότι έχω δυναμώσει όπως είπα την τελευταία εβδομάδα από τότε που άρχισα τη διατροφή όγκου είναι θετικό…

the_big_litho
03-05-09, 15:41
^^ Πολυ σωστος, συνεχισε δυνατα...

Geo84
28-05-09, 21:19
Η διατροφή μου όπως έχει καταλήξει με μερικές τροποποιήσεις...

Έχει τροποποιηθεί βέβαια τώρα και έχουν βγει τα συμπληρώματα διατροφής λόγω αποχής από γυμναστήριο αλλά μετά από μια βδομάδα που θα ξεκινήσω πάλι θα την πιάσω ξανά...

Ύψος: 1,93
Βάρος: 92 κιλά

Στόχος: Όγκος

1ο Γευμα : 250ml γαλα καλσιπλας με 100γρ κουακερ + 1 scoop optimum whey + 1 κουταλιά του γλυκού μέλι + πολυβιταμίνη

2ο Γευμα : 2 αυγά ολόκληρα + 225γρ τυρί cottage 2,2% λιπαρά + 1 μπανάνα

3ο Γευμα : Κρέας ή Κοτόπουλο ή Ψάρι με ρύζι ή Μακαρόνια + πράσινη σαλάτα με μια μεγάλη κουταλιά ελαιόλαδο.

4ο Γεύμα : Τα ίδια εναλλακτικά με το προηγούμενο με τη σαλάτα και μια μεγάλη κουταλιά ελαιόλαδο

5ο Γεύμα : Μισή ώρα πριν το gym 5 ασπράδια αυγών με δυο φέτες ψωμί σικάλεως.

Μετά το γυμναστήριο κατευθείαν 1 scoop optimum whey + 40gr δεξτρόζη + 40γρ μαλτοδεξτρίνη

6ο Γεύμα Μια ώρα μετά τη πρωτεινη : 2 τόνους νερού + 1 πατάτα νερόβραστη + πράσινη σαλάτα

7ο Γεύμα Μισή ώρα πριν τον ύπνο ένα γιαούρτι 2% στραγγιστό + 1 scoop optimum whey + 10 καρύδια και αμύγδαλα


Κρεατίνη έπαιρνα πέραν παλιών φόρμουλων πρωτείνης που την περιείχαν και τις έκοψα για πρακτικούς λόγους, μονουδρική με φόρτωμα για μια βδομάδα 20γρ τη μέρα και μετά 10γρ τη μέρα (πρωί με χυμό με ζάχαρη και μετά την προπόνηση με τα άλλα)...δυστυχώς ο κύκλος τελείωσε μετά από κανα δυο μήνες πάλι... :bbbiceps:

Νερό πάρα πολύ γύρω στα 20 ποτήρια τη μέρα (δύο 20 λεπτά μετά από κάθε γεύμα σίγουρα) οπότε γύρω στα 5 λίτρα τη μέρα.

thegravijia
07-08-09, 16:20
Η διατροφή μου όπως έχει καταλήξει με μερικές τροποποιήσεις...

Έχει τροποποιηθεί βέβαια τώρα και έχουν βγει τα συμπληρώματα διατροφής λόγω αποχής από γυμναστήριο αλλά μετά από μια βδομάδα που θα ξεκινήσω πάλι θα την πιάσω ξανά...

Ύψος: 1,93
Βάρος: 92 κιλά

Στόχος: Όγκος

1ο Γευμα : 250ml γαλα καλσιπλας με 100γρ κουακερ + 1 scoop optimum whey + 1 κουταλιά του γλυκού μέλι + πολυβιταμίνη 1ογευμα :thumbup:
2ο Γευμα : 2 αυγά ολόκληρα + 225γρ τυρί cottage 2,2% λιπαρά + 1 μπανάνα
2ογευμα θα εβαζα πιο πολυ πρωτεινη και αν τυχει και δεν φας cottage τοτε ω3

3ο Γευμα : Κρέας ή Κοτόπουλο ή Ψάρι με ρύζι ή Μακαρόνια + πράσινη σαλάτα με μια μεγάλη κουταλιά ελαιόλαδο. 3ογευμα οκ .μεχρι 30γραμμαρια πρωτεινης δεν νομιζω πως χρειαζεται παραπανω

4ο Γεύμα : Τα ίδια εναλλακτικά με το προηγούμενο με τη σαλάτα και μια μεγάλη κουταλιά ελαιόλαδο

5ο Γεύμα : Μισή ώρα πριν το gym 5 ασπράδια αυγών με δυο φέτες ψωμί σικάλεως. εδω γιατι μιση ωρα πριν το gym? δεν προλαβαινεις να χωνεψεις!

Μετά το γυμναστήριο κατευθείαν 1 scoop optimum whey + 40gr δεξτρόζη + 40γρ μαλτοδεξτρίνη

6ο Γεύμα Μια ώρα μετά τη πρωτεινη : 2 τόνους νερού + 1 πατάτα νερόβραστη + πράσινη σαλάτα εγω θα το κανα 1.5 ωρα μετα και επισης 2 τονοι ειναι περιπου 55 γρ.πρωτεινης .αλλα θα μου πεις ειναι στα γευματα που μπορεις να αυξησεις ποσοτητα πρωτεινης οποτε οκ...

7ο Γεύμα Μισή ώρα πριν τον ύπνο ένα γιαούρτι 2% στραγγιστό + 1 scoop optimum whey + 10 καρύδια και αμύγδαλα εγω θα εβαζα μισο σκουπ αλλα και παλι αυτο ειναι η γνωμη μου επειδη δεν θεωρω οτι καλυτερο της μεγαλες ποσοτητες πρωτεινης.
επισης θα προσθετα ω3 2 φορες την ημερα.
αυτα κατα την ταπεινη μου γνωμη ..μπορει να ειμαι κ λαθος.

Κρεατίνη έπαιρνα πέραν παλιών φόρμουλων πρωτείνης που την περιείχαν και τις έκοψα για πρακτικούς λόγους, μονουδρική με φόρτωμα για μια βδομάδα 20γρ τη μέρα και μετά 10γρ τη μέρα (πρωί με χυμό με ζάχαρη και μετά την προπόνηση με τα άλλα)...δυστυχώς ο κύκλος τελείωσε μετά από κανα δυο μήνες πάλι... :bbbiceps:

Νερό πάρα πολύ γύρω στα 20 ποτήρια τη μέρα (δύο 20 λεπτά μετά από κάθε γεύμα σίγουρα) οπότε γύρω στα 5 λίτρα τη μέρα.

:toast:

Geo84
07-08-09, 22:51
Ύψος: 1,93
Βάρος: 93 κιλά

Στόχος: Όγκος

1ο Γευμα : 250ml γαλα καλσιπλας με 100γρ κουακερ + 1 scoop whey + 1 κουταλιά του γλυκού μέλι + πολυβιταμίνη

2ο Γευμα : 2 αυγά ολόκληρα + 225γρ τυρί cottage 1,9% λιπαρά + 1 μπανάνα

3ο Γευμα : Κρέας ή Κοτόπουλο ή Ψάρι με ρύζι ή Μακαρόνια + πράσινη σαλάτα με μια μεγάλη κουταλιά ελαιόλαδο.

4ο Γεύμα : Τα ίδια εναλλακτικά με το προηγούμενο με τη σαλάτα και μια μεγάλη κουταλιά ελαιόλαδο

5ο Γεύμα : Μισή ώρα πριν το gym 1 scoop whey με 2 φέτες σταρένιο ψωμί

Μετά το γυμναστήριο κατευθείαν 2 scoop whey + 45gr δεξτρόζη + 45γρ μαλτοδεξτρίνη

6ο Γεύμα Μια ώρα μετά τη πρωτεινη : 1 τόνο νερού + 5 ασπράδια + 4 πατάτες νερόβραστες + πράσινη σαλάτα με μια μεγάλη κουταλιά ελαιόλαδο.

Νερό πολύ και λίγο περισσότερο

Ετσι έχει τώρα η διατροφή μου.Όντως τα σπράδια μισή ώρα πριν το gym ήταν λίγο περίεργα οπότε έβαλα ένα σκουπ εκεί και δυο φετούλες ψωμί δε με πολυεπηρεάζει τώρα.Στο δεύτερο γεύμα δύσκολα θα φύγει το κοτατζ.Κοίτα είναι 24γρ το κεσεδάκι το κοτατζ και 14 τα αυγά...38 γρ πρωτείνη νομίζω καλά είναι.Νομίζω ότι σε μια ώρα προλαβαίνει να απορροφηθεί το μεταπροπονητικό ντάξει είναι μία με μιαμιση ώρα συνήθως.Το τελευταίο γευμα τοέβγαλα τελείως γιατί τώρα παίζω με zma και δε προλαβαίνω.

Συμπληρώματα επίσης που χρησιμοποιώ είναι εκτός από την πρωτείνη και τους υδατάνθρακες το ανιμαλ πακ τοπρωί, το zma πριν κοιμηθώ, c-1000 με ένα γευμα.Από σήμερα άρχισα τα αμινοξέα της on σε κάψουλες για πριν την προπόνηση και για πριν από κανένα γευμα.Από 18 αυγούστου κρεατίνη.

KATERINI 144
07-08-09, 23:08
1ο Γευμα : 250ml γαλα καλσιπλας με 100γρ κουακερ + 1 scoop optimum whey + 1 κουταλιά του γλυκού μέλι + πολυβιταμίνη

2ο Γευμα : 2 αυγά ολόκληρα + 225γρ τυρί cottage 2,2% λιπαρά + 1 μπανάνα

3ο Γευμα : Κρέας ή Κοτόπουλο ή Ψάρι με ρύζι ή Μακαρόνια + πράσινη σαλάτα με μια μεγάλη κουταλιά ελαιόλαδο.

4ο Γεύμα : Τα ίδια εναλλακτικά με το προηγούμενο με τη σαλάτα και μια μεγάλη κουταλιά ελαιόλαδο

5ο Γεύμα : Μισή ώρα πριν το gym 5 ασπράδια αυγών με δυο φέτες ψωμί σικάλεως.

Μετά το γυμναστήριο κατευθείαν 1 scoop optimum whey + 40gr δεξτρόζη + 40γρ μαλτοδεξτρίνη

6ο Γεύμα Μια ώρα μετά τη πρωτεινη : 2 τόνους νερού + 1 πατάτα νερόβραστη + πράσινη σαλάτα

7ο Γεύμα Μισή ώρα πριν τον ύπνο ένα γιαούρτι 2% στραγγιστό + 1 scoop optimum whey + 10 καρύδια και αμύγδαλα


αυτο ειναι μια χαρα τζεο.

Geo84
07-08-09, 23:22
Αυτό που κάνω τώρα χειρότερο λες?

Exci
07-08-09, 23:26
Aποτι καταλαβα εβγαλε τα ασπραδια στο 6ο γευμα κ εβαλε εξτρα τονο (για ευκολια και για να μη βριζει ο lean για τους πεταμενους κροκους) και 7ο γευμα με κασεινη+whey.
Και γω αυτο θα ελεγα ^^ Τι ωρα γινεται η προπονηση geo?

Geo84
07-08-09, 23:39
Όχι ρε παιδιά αυτό είναι το παλιό :green: δείτε το καινούργιο στο τελευταίο ποστ με διατροφή. :green:

Προπόνηση συνήθως 18:00 me 19:30...18:30 με 20:00 εκεί....

Exci
07-08-09, 23:43
Οπς, δεν το ειδα το παλιο. 4 πατατες ποσα γρ σου βγαινουν?

Geo84
07-08-09, 23:45
Σάμπως το χω μετρήσει?...δε ξέρω ^^ απλά άκουσα τον λινάκο που τρώει 4 και πορώθηκα και γω και το κανα 4 :P

Exci
07-08-09, 23:49
Ε κανε μια καλη και μετρα το. Ισως να ειναι πολλες οι 4.

Geo84
07-08-09, 23:50
Κάτι μικρούλες είναι ^^ ........καλά θα τις μετρήσω αύριο και θα σου πω :P

Geo84
09-04-10, 20:41
Κατ'αρχήν.

Χρόνια πολλά σε όλους και ότι επιθυμείτε.

Κατα δεύτερον.

Είμαι απαράδεκτος.

Κατά τρίτον.

Η βάνεσσα με έκανε reject (παλιό αυτό)

Κατά τέταρτον.

Ήρθε η μεγάλη ώρα της γράμμωσης !!! Όγκος τέλος ότι κάναμε κάναμε. Όλοι λένε ότι έχω γίνει διπλάσιος εγώ δε θα το έλεγα. Τέλοσπάντων.

Λοιπόν παραθέτω μια πρώτη σκέψη που θα εφαρμόσω από τη Δευτέρα.

1ο Γεύμα: 50γρ κουάκερ (μάλλον με τσάι) + 2 σκουπ πρωτείνη + πολυβιταμίνη

2ο Γεύμα: 2 αυγά ολόκληρα + 5 ασπράδια + Αγγούρι

3ο Γεύμα: Τόνος + Αγγούρι + 2 κουταλίες σούπας ελαιόλαδο

4ο Γευμα: Κρέας ή κοτόπουλο + Μαρούλι + 2 κουταλίες σούπας ελαιόλαδο

Μεταπροπονητικό : 2 σκουπ πρωτείνη + 40 γρ γλυκόζη

6ο Γευμα: Τόνος + Μαρούλι + 2 κουταλιές σούπας ελαιόλαδο

Υψος: 1,93
Βάρος: 106 κιλά

Οι ποσότητες θα παίζουνε ανάλογα την πρόοδο.

Που είναι ο Φώτης του έχω αδυναμία... :P

savage
09-04-10, 21:20
Γιατι το κανεις αυτο στον εαυτο σου????
Αυτο ειναι λιμοκτονια!!!:(
Αποψη μου ειναι οτι θα χασεις καποια κιλα γρηγορα(κυριως υγρα αλλα κ ΜΥΕΣ κ καποιο λιπος) και μετα θα κολλησεις (γιατι αργα η γρηγορα ο οργανισμος τα συνηθιζει ολα).Και μετα απο που θα κοψεις για να δει διαφορα το σωμα?? Αφου εξ'αρχης εχεις σχεδον εκμηδενισει τον υδατανθρακα

Geo84
09-04-10, 21:28
Είναι κάτι σαν κετο αυτό που θέλω να κάνω. Γι αυτό το λόγο θα τρώω πολύ πρωτείνη και λιπαρά. Βάρη και λίγη αερόβια (μια φορά τη βδομάδα). Και πάλι για κετο πολύς υδατάνθρακας είναι αν υπολογίζεις ότι πλησιάζω τα 100 γρ υδατάνθρακα.

savage
09-04-10, 22:01
εγω δεν ειμαι κ πολυ υπερ της κετο (οχι οτι την εχω δοκιμασει για να λεμε την αληθεια).Ειμαι υπερ του μοτιβου"πολυ φαι,πολυ αεροβια (και διπλες αν χρειαστει) ωστε να αυξηθουν οι καυσεις και ο μεταοβολισμος κ να καιω θερμιδες και εκτος γυμναστηριου.Σε μενα εχει δουλεψει με θαυμαστα αποτελεσματα.Βεβαια δεν ειναι ολοι οι οργανισμοι ιδιοι,οποτε δε μπορω να εγγυηθω οτι θα εχεις τα ιδια αποτελεσματα,αλλα you could give it a try

-beba-
10-04-10, 11:33
Πράγματι όπως λέει και ο Νίκος έχεις πολύ λίγους σύνθετους υδατάνθρακες.
Με τους τόσο λίγους σύνθετους υδατάνθρακες δεν θα έχεις ενέργεια ούτε για προπόνηση ούτε για αερόβια.
Ειδικά στο 6ο γεύμα που είναι και το μεταπροπονητικό είναι απάραίτητοι οι υδατάνθρακες. Επίσης εγώ θα έβαζα λίγους υδατάνθρακες και στο 3ο και στο 4ο γευμα.
:toast::toast:Καλή επιτυχία:toast::toast:

thegravijia
10-04-10, 11:36
Γιατι το κανεις αυτο στον εαυτο σου????
Αυτο ειναι λιμοκτονια!!!:(
Αποψη μου ειναι οτι θα χασεις καποια κιλα γρηγορα(κυριως υγρα αλλα κ ΜΥΕΣ κ καποιο λιπος) και μετα θα κολλησεις (γιατι αργα η γρηγορα ο οργανισμος τα συνηθιζει ολα).Και μετα απο που θα κοψεις για να δει διαφορα το σωμα?? Αφου εξ'αρχης εχεις σχεδον εκμηδενισει τον υδατανθρακα
:thumbup:

Geo84
10-04-10, 13:53
Δε καταλαβαίνω γιατί είστε τόσο κατά της τύπου κετο εφόσον

α) Είναι μια εγγεκριμένη μέθοδος διατροφής bb στην οποία προσπαθείς να μην χάσεις πολύ μυική μάζα με βάρη, αυξημένη πρωτείνη και λπαρά οξέα.

β) Είμαι γύρω στους 100γρ υδατάνθρακες που σε πολλές διατροφές εδώ έχει απαντηθεί θετικά και ούτε κατα διάνοια δεν είναι καθαρή κετο που προβλέπει 20-30 γρ

γ) Το σχετικό άρθρο της διατροφής γράμμωσης του site το μόνο διαφορετικό που εχει ειναι υδατάνθρακα σε 3 γεύματα και όχι σε 2 όπως εγώ.

Τέλοσπάντων εγώ θα την δοκιμάσω για να μου φύγει η περιέργεια.

υ.γ. το μεταπροπονητικό μπέμπα έχει 40 γρ γλυκόζη ότι ορίζει το μεταπροπονητικό άρθρο για γράμμωση.

savage
10-04-10, 14:27
η δικη μου ενσταση ειναι οτι εχεις παρα πολυ λιπος για να ξεκινησεις απο τωρα με τοσο χαμηλο υδατανθρακα. εμενα η φιλοσοφια γυρω απο την προπονηση γραμμωσης αναλυθηκε (πολυ φαι,πολυ αεροβια,πολλες καυσεις,πολυ σκληρη προπονηση). απο κει κ περα ομως ακομα κ με το δικο σου τροπο να συνεχισεις,εξακολουθω να πιστευω πως δεν θα αντεξεις μεχρι τελους αν απο τωρα ξεκινας απο τοσο χαμηλα σε υδατανθρακα. βεβαια δεν ξερω τι στοχο εχεις. ξερω οτι στο 15-16% λιπος και υποθετω οτι στοχευεις σε μια πολυ καλη γραμμωση 7-8%. αν παλι δεν κυνηγας τετοια νουμερα κ απλα θες ενα αξιοπρεπες 11-12% τοτε το πραμα αλλαζει,οποτε παω πασο!
Και οτι λεω,το λεω φιλικα.Απλα επειδη κ ενα αλλο παλικαρι απ'το φορουμ (o Jeik) εκανε τα ιδια πανω κατω πριν τον αναλαβω (ετρωγε πολυ κ δεν εκανε καθολου αεροβια το χειμωνα) και θολωσε αρκετα κ μετα εκοψε σχεδον μαχαιρι τον υδατανθρακα χωρις να κανει αεροβια κτλ,εχασε μυες,πεινουσε και δεν εχασε κ πολυ λιπος.λιγα υγρα στην αρχη μονο κ λιγο λιπος.
απο τοτε που του ειπα να αρχισει να τρεχει σαν τον π@#$%η και να αρχισει να τρωει 4 γευματα υδατανθρακα παλι,ξεκολλκησε ο μεταβολισμος του,χανει συνεχως λιπος,χωρις να χανει μαζα,χωρις να λιμοκτονει (μη σου πω οτι τρωει ολο κ πιο πολυ για την ακριβεια,οσο του αυξανω οι αεροβιες του καθε 3 βδομαδες), και ο μεταβολισμος του ειναι στο κοκκινο.Καει θερμιδες ολη μερα πλεον.
Στο λεω λοιπον για να μην παθεις τα ιδια,επειδη πανω κατω ειστε ιδιοι σωματοτυποι:toast::toast:

thegravijia
10-04-10, 15:03
η δικη μου ενσταση ειναι οτι εχεις παρα πολυ λιπος για να ξεκινησεις απο τωρα με τοσο χαμηλο υδατανθρακα. εμενα η φιλοσοφια γυρω απο την προπονηση γραμμωσης αναλυθηκε (πολυ φαι,πολυ αεροβια,πολλες καυσεις,πολυ σκληρη προπονηση). απο κει κ περα ομως ακομα κ με το δικο σου τροπο να συνεχισεις,εξακολουθω να πιστευω πως δεν θα αντεξεις μεχρι τελους αν απο τωρα ξεκινας απο τοσο χαμηλα σε υδατανθρακα. βεβαια δεν ξερω τι στοχο εχεις. ξερω οτι στο 15-16% λιπος και υποθετω οτι στοχευεις σε μια πολυ καλη γραμμωση 7-8%. αν παλι δεν κυνηγας τετοια νουμερα κ απλα θες ενα αξιοπρεπες 11-12% τοτε το πραμα αλλαζει,οποτε παω πασο!
Και οτι λεω,το λεω φιλικα.Απλα επειδη κ ενα αλλο παλικαρι απ'το φορουμ (o Jeik) εκανε τα ιδια πανω κατω πριν τον αναλαβω (ετρωγε πολυ κ δεν εκανε καθολου αεροβια το χειμωνα) και θολωσε αρκετα κ μετα εκοψε σχεδον μαχαιρι τον υδατανθρακα χωρις να κανει αεροβια κτλ,εχασε μυες,πεινουσε και δεν εχασε κ πολυ λιπος.λιγα υγρα στην αρχη μονο κ λιγο λιπος.
απο τοτε που του ειπα να αρχισει να τρεχει σαν τον π@#$%η και να αρχισει να τρωει 4 γευματα υδατανθρακα παλι,ξεκολλκησε ο μεταβολισμος του,χανει συνεχως λιπος,χωρις να χανει μαζα,χωρις να λιμοκτονει (μη σου πω οτι τρωει ολο κ πιο πολυ για την ακριβεια,οσο του αυξανω οι αεροβιες του καθε 3 βδομαδες), και ο μεταβολισμος του ειναι στο κοκκινο.Καει θερμιδες ολη μερα πλεον.
Στο λεω λοιπον για να μην παθεις τα ιδια,επειδη πανω κατω ειστε ιδιοι σωματοτυποι:toast::toast::thumbup:

Jeik
10-04-10, 16:05
κοίτα φίλε θα σου πω και εγώ την άποψη μ..είχα φτάσει και εγώ 96 κιλά και πραγματικά για μένα είχα φτάσει σε πολύ καλά επίπεδα..σήκωνα τρελά κιλά και είχα βάλει πάρα πολύ όγκο..αυτό μπορεί να στο διαβεβαιώσει και ο σάβαντζ..αλλά μ έλοιπε η ουσία και η γνώση..τι εννοώ τώρα..είχα φτάσει μεν σε ενα καλο επίπεδο αλλά είχα θολώσει πολύ..κοιλιακοί δεν φαίνονταν καν και γενικά είχα λιπώσει..δεν έκανα αερόβιες καθόλου στον όγκο και επειδή έτρωγα και πολύ υδατάνθρακα λίπωνα..μετά ξεκινώντας γράμμωση ξεκίνησα σαν και εσένα να κρατησω τη μάζα κρατώντας δυο με τρια γεύματα υδατάνθρακα(πολύ χμαηλές ποσότητες όμως) και απο αερόβια ελάχιστα πράγματα..μια με δυο την εβδομάδα σε πολύ χαλαρό τέμπο..όμως πάλι καλά βρέθηκε ο σάβαντζ και μ είπε τα λάθη μ..πολλέ αερόβιες και πολύ φαγητό..αυτό που λέει..σε διαβεβαιώνω είναι για μένα η καλύτερη λύση..μου αρέσει και το φαγητό..:green:
δοκίμασε το και αν δεις οτι δεν έχει αποτελέσματα σταμάτησε το..δεν νομίζω ότι θα χάσεις τίποτα..μόνο θα κερδίσεις!!