PDA

Επιστροφή στο Forum : αλλαγη διαστάσεων κι απώλεια κιλών



egw
20-04-09, 01:36
Τους τελευταίους 2 μήνες έχω ξεκινήσει αερόβια (μετά από κάθε προπόνηση 15 συννέχομενα λεπτά τρεξιματάκι στο 8,5 και 4 φορές την εβδομάδα κοιλιακούς)που δεν έκανα σχεδόν καθόλου πριν γιατί είχα σαν στόχο να πάρω όγκο άρα και κιλά και φοβόμουν μήπως με την αερόβια είχα απώλειες μυικές,γιατί από όσο έχω διαβάσει εδώ είναι πάρα πολύ δύσκολο να χάσεις λίπος χωρίς να χάσεις μυική μάζα.

Παράλληλα όμως ήθελα και να χάσω λίπος γιατί κατάφερα να φτάσω στα 90 κιλά(ύψος 1.92)αλλά έχοντας πάρει και λίπος γύρω από την κοιλιά και κάνοντας και διατροφή παράλληλα.Έτσι είπα να δοκιμάσω και την λύση της αερόβιας να δω τι αποτελέσματα θα έχει.

Το αποτέλεσμα μέχρι στιγμής ήταν μέσα σε 2 μήνες να χάσω από την μέση 6 πόντους(από 97 πήγα 91)και στην πλάτη να πάρω 7 πόντους (από 122 πήγα 129)χρησιμοποιόντας την ίδια περίοδο την μέθοδο των drop sets στις μισές ασκήσεις της πλάτης.

Το ζήτημα όμως είναι ότι έχασα και 2 κιλά,δηλαδή από 90 κιλά πήγα 88.Οι διαστάσεις μου βελτιώθηκαν βέβαια προς το καλύτερο αλλά είχα την απώλεια κιλών που στην ουσία εγώ θέλω να πάρω κιλά,βέβαια να τα πάρω σωστά.Πιστεύετε ότι πρέπει να συνεχίσω την αερόβια με αυτούς τους ρυθμούς ή να την μειώσω?

Αυτή είναι μια φωτογραφία μου από το πως είμαι τώρα

mantus3
20-04-09, 03:01
ασε το τι πιστεβουμε εμεις, απλα κοιτα στον καθρεφτη. σου αρεσει αυτο που βλεπεις? ογκος κατα την γνωμη μου δεν σημενει απαρετητα κ προσθετο βαρος.... αμα θελεις προσθεσε κ μερικες λιπομετρισεις στο προγραμα σου οστε να εχεις μια μικρη εικονα του πως πιγενεις αναλογικα με το βαρος σου, με αυτον τον τροπο θα μπορεσεις να καταλαβεις το τι παιζει με την σωματικη σου μαζα

lefteris
20-04-09, 06:16
κανε αεροβικη της μερες που δεν γυμναζης το υπολοιπο σωμα δουλεψε με ελευθερα βαρη για περισοτερη μυικη μαζα και προσεξε την διατροφη σου ειναι σημαντικο αν βαλης 5 μυικα κιλα σε ενα χρονο θα πρεπει να εισαι ευχαριστημενος