PDA

Επιστροφή στο Forum : Αδυνατισμα λογο υγειας και οχι μονο...



NewLife
21-04-09, 05:57
Καλησπερα..
Καταρχην να πω ευχαριστω και οχι συνχαρητηρια μονο που υπαρχει αυτο το μερος για να ανταλλασουν αποψεις οι χρηστες που ασχολουντε με το BB Και οχι μονο...οπως εγω που μπορω να βρω πολλες χρησιμες συμβουλες που κανενας διατροφολογος η κεντρο στα λεει...
Να μπω στο θεμα ..
Ειμαι 1.77 26 χρονων 125 κιλά ..( !!!απο 80) ...
Εφτασα ετσι μετα απο θυροειδη( και φαι ) τον οποιον τον ρυθμισα με φαρμακα και τελικα ειμαι ακρα υγειης εκτος απο τα κιλα μου τα οποια σιγουρα θα μου προξενησουν προβλημα στο μελλον ..
Γραφτηκα σε ενα γυμναστήριο αλλα με εχουν φοβισει οτι στα κιλα μου αν κανω ασκησεις μπορει να παθω τπτ συγκοπη κτλπ..το παχος μου ειναι ολικό και θελω επιτελους να ξεκινησω να φτασω εκει που ημουν γιατι δεν παει αλλο..εκτος αυτου λογο επαγγελματος πρεπει μεχρι τελη αυγουστου να ειμαι 100 κιλα.. αλλιως κοβομαι και απολυομαι..δεν θελω να πω που δουλευω αν γινεται απλα θα ηθελα μια βοηθεια σε ποιες ασκησεις ειναι καταλληλες για μενα στο γυμναστηριο και ποσες θερμιδες πρεπει να εχει η διαιτα μου για να πετυχω τον σκοπο μου...
Μπορω να ειμαι 100 κιλα η και λιγοτερα μεχρι τελος καλοκαιριου? αλλιως την πατησα..

Ξερω οτι ακουγετε δυσκολο αλλα πρεπει...για πολλους λογους..
Ευχαριστω εκ των προτερων ...

lefteris
21-04-09, 09:16
φιλε μου το προβλημα σου χρειαζεται την γνωμη καποιου ειδικου γιατρου σε συνεργασια με καποιον που ξερει απο θεματα διατροφης οποιαδηποτε συμβουλη μεσα απο το φορουμ μπορει να σου κανει περισοτερο κακο παρα καλο δεν νομιζω πως καποιος απο εδω μεσα μπορει να αναλαβει την ευθυνη και να σου δωσει καποιες συμβουλες

KATERINI 144
21-04-09, 09:47
Ειμαι 1.77 26 χρονων 125 κιλά ..( !!!απο 80) ...
Εφτασα ετσι μετα απο θυροειδη( και φαι ) τον οποιον τον ρυθμισα με φαρμακα και τελικα ειμαι ακρα υγειης εκτος απο τα κιλα μου τα οποια σιγουρα θα μου προξενησουν προβλημα στο μελλον ..
lefteris μη τον φοβιζεις υγειης λεει ειναι ο ανθρωπος.
γραψε φιλε αν εχεις ασχοληθει καθολου στο παρελθον με βαρη κλπ, απο 125 να πας στα 80 μεσα σε 2 μηνες ειναι δυσκολο και δεν θα εχεις τα αποτελεσματα που θα ηθελε καποιος που κανει ββ.
μπορεις να χασεις λιγοτερα κιλα στους δυο μηνες αλλα να εχεις μεγαλη διαφορα στον καθρεπτη, με σωστη διατροφη και προπονηση.
γραψε 5 πραγματα παραπανω για σενα , αν δλδ εχεις ασχολιθει στο παρελθον με βαρη κλπ.

lefteris
21-04-09, 10:13
lefteris μη τον φοβιζεις υγειης λεει ειναι ο ανθρωπος.
γραψε φιλε αν εχεις ασχοληθει καθολου στο παρελθον με βαρη κλπ, απο 125 να πας στα 80 μεσα σε 2 μηνες ειναι δυσκολο και δεν θα εχεις τα αποτελεσματα που θα ηθελε καποιος που κανει ββ.
μπορεις να χασεις λιγοτερα κιλα στους δυο μηνες αλλα να εχεις μεγαλη διαφορα στον καθρεπτη, με σωστη διατροφη και προπονηση.
γραψε 5 πραγματα παραπανω για σενα , αν δλδ εχεις ασχολιθει στο παρελθον με βαρη κλπ.

φιλε μου δεν εχω την προθεση να φοβισω κανενα αλλα το προβλημα που εχει το παιδι ειναι προβλημα υγειας δεν εχει σχεση με το ββ

KATERINI 144
21-04-09, 10:45
και τελικα ειμαι ακρα υγειης εκτος απο τα κιλα μου τα οποια σιγουρα θα μου προξενησουν προβλημα στο μελλον ..
Γραφτηκα σε ενα γυμναστήριο αλλα με εχουν φοβισει οτι στα κιλα μου αν κανω ασκησεις μπορει να παθω τπτ συγκοπη κτλπ..:turtle:

Exci
21-04-09, 10:54
lefteris μη τον φοβιζεις υγειης λεει ειναι ο ανθρωπος.
γραψε φιλε αν εχεις ασχοληθει καθολου στο παρελθον με βαρη κλπ, απο 125 να πας στα 80 μεσα σε 2 μηνες ειναι δυσκολο και δεν θα εχεις τα αποτελεσματα που θα ηθελε καποιος που κανει ββ.
μπορεις να χασεις λιγοτερα κιλα στους δυο μηνες αλλα να εχεις μεγαλη διαφορα στον καθρεπτη, με σωστη διατροφη και προπονηση.
γραψε 5 πραγματα παραπανω για σενα , αν δλδ εχεις ασχολιθει στο παρελθον με βαρη κλπ.
Aυτο! :)

Επισης, αν θες κουραγιο:
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=1993 :welcome:

psv
21-04-09, 14:18
Φιλε,δεν ξερω τι να σε συμβουλεψω ακριβως,αλλα ξερω τι να σου πω για να μην το βαλεις κατω και να πιστεψεις.Εχω φιλο ο οποιος ηταν πιο βαρυς απο εσενα και εφτασε γυρω στα 80 κιλα σε αναλογο χρονικο διαστημα με αυτο που ζητας.

Εννοειται πως δεν ασχολειται με ββινγκ,απλως πηγε σε εναν διαιτολογο που τον τιγκαρε στα φρουτα και τα λαχανικα ολη μερα ριχνοντας ετσι πολυ αποτομα τις θερμιδες του,αλλα απλα θελω να πω πως καταφερε αυτο που ηθελε.Αδυνατισε.Ε,και τωρα που εχασε ολα τα κιλα αμα γουσταρει ασχολειται και με ββινγκ;)

NewLife
21-04-09, 16:47
Καλησπερα παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις..ναι δεν ημουν παντα παχυς ημουν αδυνατος αλλα καποιες καταστασεις με εφτασαν ετσι...εχω κανει 2 χρονια Kick Βοχ και γυμναστηριο πηγαινα χρονο ανα χρονο...το χω ξανακανει να χασω πολλα κιλα αλλα δεν ημουν οσα ειμαι τωρα... εχω ασχοληθει με βαρη και παλια και ειχα φτασει σε σημειο να κανω 4 ωρες γυμναστηριο επειδη το γουσταρα..
Τωρα ομως ειμαι σε μια κατασταση που δεν μπορω απλα να παω να πλακωθω να κανω γυμναστικη.ετσι μου ειπαν δηλαδη γιατι μπορει να παθω κατι απο τα κιλα που ειμαι κτλπ ...
Γενικα λαχανιαζω ευκολα αντοχες μηδεν κτλπ..δεν δειχνω 125 κιλα δειχνω για καμια 100ρα αλλα απο αντοχη 0 ..
Δεν θελω να τα χασω σε 2 μηνες απλα μεχρι τον αυγουστο πρεπει να εχω χασει οσο ποιο πολλα μπορω...ειναι 4 μηνες.. μαιος ιουνιος ιουλιος αυγουστος .Τελη αυγουστου πρεπει να εχω χασει 25 κιλα + οσα μπορω παραπανω... δλδ γυρω στα 6 κιλα τον μηνα περιπου .
Ποσες θερμιδες ειναι το ελαχιστο που μπορω να παιρνω καθε μερα? 1200 ειναι πολυ λιγες ? 1500 καλα ειναι ?
Εννοειτε οτι εχω κοψει τηγανιτα τρωω φρουτα σαλατες κτλπ και απο βδομαδα γυμναστηριο διαδρομο και αεροβικη ( + στηθος που με ενδιαφερει πολυ και πλατη .. )
Πειτε καμια καλη συμβουλη .
Ειδα το thread του Αγγελος και εχω κανει κατι παρομοιο παλια που ειχα φτασει 110 κιλά και τα εριξα στα 75 .
Ευχαριστω :) :bowdown:

Btw επειδη μερικα παιδια νομιζουν οτι ειμαι αφελης και πιστευω οτι θα χασω 50 κιλα σε 1 μηνα δεν ειναι ετσι. Δεν θελω αυτο γιατι ξερω οτι και αυτο ειναι ανθιυγειυνο . Απλα πρεπει να χασω πολλα κιλα μεχρι 30 αυγουστου γιατι 2 του μηνος δινω εξετασεις .

:toast:

TRIANTAFYLLOU
21-04-09, 17:03
δεν χρειάζετε να τρομοκρατείσε το κυριότερο είναι οτι είσαι υγιείς και έχεις ρυθμίσει την λειτουργία του θυροειδή .

οπότε κάνεις πολλα και μικρά γεύματα να επιταχύνεις τον μεταβολισμό , πάντα όμως με τίς καταληλες τροφές σύμφωνα και με αυτά που λέμε στον ανάλογο τομέα στο φόρουμ και απο κεί και πέρα η δίαιτα να είναι υποθερμιδική και με απλά πράγματα και σίγουρα και με κάποιες ελεγχόμενες παρασπονδίες ανα 10 μέρες αφού φτάσεις όμως σε ένα καλό επίπεδο , σημασία να ελέγχεις τα αποτελέσματα ανά 7 με 10 μέρες και ανάλογα να μειώνεις τις θερμίδες , στην αρχή θα χάσεις πολύ γρήγορα επειδή έχεις και κατακράτηση υγρών λόγω του αυξημένου ποσοστού λίπους .

πρπόνηση οπωσδήποτε με καρδιαγγειακές και αερόβια σταδιακά αυξανόμενα επειδή είσαι ακόμη εκτός φόρμας και σιγά σιγά θα έρθεις στο επιθυμητό αποτέλεσμα .

και δεν πρέπει να αγχώνεσε για το αν προλάβεις ξεκίνα απο σήμερα αν είναι δυνατόν , γιατί με τα χαιρετίσματα δουλειά δεν γίνετε και αυτό που ζητάς μπορεί να είναι εφικτό , απλά επειδή βιάζεσε δεν χρειάζετε καιρός για χάσιμο , απλά είναι τα πράγματα αλλά θέλουν τον χρόνο τους και θα έχεις αυξανόμενη ταχύτητα όσο αποκτάς καλύτερη φυσική κατάσταση και φύγουν τα πρώτα κιλά .

οπότε ρίξε μια ματιά στα ανάλογα τόπικ και ότι απορίες έχεις ρωτάς , δεν υπάρχουν μαγικά απλά είναι τα πράγματα και στο τελευταίο γεύμα κόψε υδατάνθρακες και έχε μόνο πρωτείνη και ίνες από σαλάτα εποχής .

αν δείς έχουμε και φωτο ανθρώπων στο φόρουμ που αποτελούν παράδειγμα και εμπνευση γι αυτούς που θέλουν κάτι ανάλογο , γιατί κυριολεκτικά μεταμορφώθηκαν γιατί όχι και σύ.:thumbup:

KATERINI 144
21-04-09, 17:13
6 κιλα το μηνα ειναι εφικτό, με καποιες θυσίες βεβαια. γνωμη μου κανε κανονικά βαρη γιατι το καλύτερο λιποτροπικο ειναι οι μυες, κανε 5-6 μικρα γευματα την μερα και θα φτασεις στο στοχο σου.
ξεκίνα με πρόγραμμα προσαρμογης για αρχη και μεσα στο μηνα θα εχεις τρομερή διαφορα σε αντοχη.

προγραμμα εδω Προπόνηση με επίπεδα (Levels), by BRaWNy (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=977)

διατροφη εδω Διατροφή Γράμμωσης (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=1050)

mantus3
21-04-09, 23:57
σε γενικες γραμμες οτι ειπε ο Ηλιας απο πανω...

οστοσω να εχεις κατα νου οτι :
1 με το που αρχισεις να χανεις κιλα, θα εχεις μια γενικη χαλαροση, αυτο δεν πρεπει να σε πτοει αλλα ειναι καλο σημαδι, απλα συνεχισε σταθερα...
2 να ξερεις οτι η αποτομη αυξομιοση σου στα κιλα μπορει να σου διμιουργισει ενοχλισεις στην μεση
3 αν εισαι στον στρατο η αστηνομια κανονισε να παρεις καμια αδεια την μερα των εξετασεων...
4 αν οι εξετασεις ειναι μονο υψος/βαρος τοτε καμια ευδομαδα πριν περιορισε το αλατι, τα γαλακτοκομικα κ τα υγρα σου
5 για να μην ενεργοποιηθουν οι ομοιοστατικοι μηχανισμοι σου, μειωσε κατα 10% τις θερμιδες σου καθε ευδομαδα..
6 σε καποια φαση θα φτασεις σε ενα επιπεδο στασημοτητας, μην κολοσεις απλα συνεχισε...

αυτες ειναι μερικες γενικες συμβουλες που μου ηρθαν τωρα λιγο προχειρα στο μιαλο, ελπιζω να μας ενημερονεις σχετικα με την προοδο σου. πανω απο ολα καλο κουραγιο κ φυσικα τα παντα ειναι εφικτα αρκει να το θελουμε...

peris
22-04-09, 12:39
λοιπον φιλε καταρχην καλωσηρθες διαβασε το λινκ με τη διατροφη γραμμωσης που σου εδωσαν πιο πανω φτιαξε μια διατροφη και ποσταρε τη επισης θα σου προτεινα να ανοιξεις και ενα Log με τη προπονηση αλλα και τη διατροφη σου ωστε να μπορεις να βλεπεις τη προοδο σου

επισης αυτο που σου ειπαν για συγκοπη και αλλα τετοια αμα κανεις βαρη μονο σαν ανεκδοτο μπορω να το παρω και τιποτα παραπανω για μενα αλλαξε γυμναστηριο γιατι απο οτι φαινεται σε αυτο που πας δεν κανουν οι ανθρωποι που ειναι εκει και ειναι ασχετοι τελειως αμα λενε τετοια πραγματα δηλαδη πες τους οι ανθρωποι που εχουν καποια παραπανω κιλα δεν πρεπει να αθλουνται τι να κανουν δηλαδη να μπουν σε γυαλα ελεος πλεον με αυτους τους ανιδεους:banghead::banghead::cursing::cursing::doh::doh::doh::doh: επισης βαλε και αεροβια στο προγραμμα σου αλλα οχι υπερβολες ε φορες την εβδαμδα για αρχη καλα ειναι

καλη δυναμη και καλη επιτυχια στο στοχο σου επισης με σωστη και ποιοτικη διατροφη-σωστη προπονηση και ξεκουραση ολα γινονται αλλα θελει υπομονη οποτε μη το βαζεις κατω αλλα ξεκινα αμμεσα για να πετυχεις :thumbup::welcome:

NewLife
23-04-09, 22:58
Καλησπερα παιδες ..
ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες .
Σημερα πρωτη μερα γυμναστηριο και μεχρι το σαββατο θα κανω προσαρμογη .
Σημερα και μεχρι το σαββατο εχω
30 λεπτα διαδρομο ( 20 μου ειπε και κανω 30 )
Στηθος 2 σετ 15
Δικεφαλοι
Ραχιαιοι
Κοιλιακοι
Ποδια ( γενικα )
Ολα απο 2 σετ των 15 .
Και για τελειωμα 15 λεπτα διαδρομο που κανω εγω 30 ( Συνολο 60 λεπτα δλδ διαδρομο την μερα.. )

Για φαγητο τρωω ( μεχρι να φτιαξω λιστα με φαγητα γιατι δεν εχω ιντερνετ.. )
1μηλο το πρωι
1 κουλουρι + 1 πορτοκαλαδα μιση ωρα μετα το γυμναστηριο που παω 10-11:30 το πρωι οποτε αυτα τα τρωω γυρω στις 12 ..
3 καλαμακια κοτοπουλο για μεσημερι + μαρουλοσαλατα χωρις αλατι και τα 2 ..
απογευμα 2 φρυγανιες η 1 τοστ
βραδυ 3 καλαμακια + σαλατα πριν τις 8 το βραδυ η 1 τοστ + 1 γιαουρτι..

Την ημερα πίνω 1 freddo μετριο ( απο γλυκο που επινα ) - 2 κουπες πρασινο τσαι
Επεισης να ρωτησω κατι αλλο .. καθαρη πρωτεινη 100ρα .. να παρω η ειναι νωρις ακομα ? Μου προσθετει θερμιδες ? δυσκολευει το χασιμο βαρους ?

Προς το παρων αυτα τρωω μονο ..
Θα βγαλω και φωτος να βλεπω προοδο αλλα οχι ακομα..:P

Exci
24-04-09, 00:00
Καλησπερα παιδες ..
ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες .
Σημερα πρωτη μερα γυμναστηριο και μεχρι το σαββατο θα κανω προσαρμογη .
Σημερα και μεχρι το σαββατο εχω
30 λεπτα διαδρομο ( 20 μου ειπε και κανω 30 )
Στηθος 2 σετ 15
Δικεφαλοι
Ραχιαιοι
Κοιλιακοι
Ποδια ( γενικα )
Ολα απο 2 σετ των 15 .
Και για τελειωμα 15 λεπτα διαδρομο που κανω εγω 30 ( Συνολο 60 λεπτα δλδ διαδρομο την μερα.. )

Για φαγητο τρωω ( μεχρι να φτιαξω λιστα με φαγητα γιατι δεν εχω ιντερνετ.. )
1μηλο το πρωι
1 κουλουρι + 1 πορτοκαλαδα μιση ωρα μετα το γυμναστηριο που παω 10-11:30 το πρωι οποτε αυτα τα τρωω γυρω στις 12 ..
3 καλαμακια κοτοπουλο για μεσημερι + μαρουλοσαλατα χωρις αλατι και τα 2 ..
απογευμα 2 φρυγανιες η 1 τοστ
βραδυ 3 καλαμακια + σαλατα πριν τις 8 το βραδυ η 1 τοστ + 1 γιαουρτι..

Την ημερα πίνω 1 freddo μετριο ( απο γλυκο που επινα ) - 2 κουπες πρασινο τσαι
Επεισης να ρωτησω κατι αλλο .. καθαρη πρωτεινη 100ρα .. να παρω η ειναι νωρις ακομα ? Μου προσθετει θερμιδες ? δυσκολευει το χασιμο βαρους ?

Προς το παρων αυτα τρωω μονο ..
Θα βγαλω και φωτος να βλεπω προοδο αλλα οχι ακομα..:P
Χρειαζονται παρα πολλες διορθωσεις! Ειναι υπερβολικα ελλιπης η διατροφη σου, και μαλιστα βασιζεται στον υδατανθρακα (βασικα εχει ελαχιστη προτεινη και λιγο υδατανθρακα, οποτε..) προτεινω να κοιταξεις τα αρθρα μας για διατροφη (Κοιτα της γραμμωσης)

NewLife
24-04-09, 00:11
Διαβασα το αθρο αλλα εκτος απο το κοτοπουλο που τρωω οκ .. σαλατες δεν κανει ? μαρουλι λαχανο κτλπ ? τι λαθος εχω μπορει καποιος να μου κανει μια προτεινομενη ? Πανω σε αυτη που κανω εγω ?

Exci
24-04-09, 00:18
Διαβασα το αθρο αλλα εκτος απο το κοτοπουλο που τρωω οκ .. σαλατες δεν κανει ? μαρουλι λαχανο κτλπ ? τι λαθος εχω μπορει καποιος να μου κανει μια προτεινομενη ? Πανω σε αυτη που κανω εγω ?
Σαλατες να τρως και να παρατρως, απλα να βαλεις περισσοτερη προτεινη. Βασικα για τι μεγεθος καλαμακια μιλαμε?..

NewLife
24-04-09, 00:26
το καλαμακι το κλασσικο .. πως ειναι το χοιρινο καλαμακι..ιδιο ακριβως..δεν ειναι χοντροκομμενο δλδ.. σαν το χοιρινο καλαμακι.. απεξω το παιρνω αλλα ειναι στην σχαρα μονο εντελως στεγνο ..
Σαλατες οκ .. να παρω και τονο.. το τοστ ειναι ακυρο ?
Αυγα μονο τα ασπραδια..? να παρω καμια πρωτεινη για συμπληρωμα + βιταμινες ? ( απλες συμπληρωμα διατροφης... ? )

Exci
24-04-09, 00:33
το καλαμακι το κλασσικο .. πως ειναι το χοιρινο καλαμακι..ιδιο ακριβως..δεν ειναι χοντροκομμενο δλδ.. σαν το χοιρινο καλαμακι.. απεξω το παιρνω αλλα ειναι στην σχαρα μονο εντελως στεγνο ..
Σαλατες οκ .. να παρω και τονο.. το τοστ ειναι ακυρο ?
Αυγα μονο τα ασπραδια..? να παρω καμια πρωτεινη για συμπληρωμα + βιταμινες ? ( απλες συμπληρωμα διατροφης... ? )
Σαν "τοστ" τι εννοεις? Το ψωμι μονο?
Καλος ειναι και ο τονος, αν και αν σ'αρεσουν τα ψαρικα καλυτερα ενα φρεσκο ψαρι. Αυγα συνηθως μερικοι τρωνε μονο τα ασπραδια για την προτεΐνη, ο κροκος εχει κ λιπαρα (καλα) εκτος απο προτεΐνη. Δε σημαινει οτι απαραιτητα τον βγαζεις, απλα αναλογα με το προγραμμα διατροφης σου διαλεγεις. Συμπληρωμα προτεινης μονο αν δεν καταφερνεις να φτασεις την ποσοτητα προτεινης που θες μεσω κανονικης τροφης. Για συμπληρωμα βιταμινης δεν ξερω να σου πω πολλα, κοιτα στα συμπληρωματα :|

NewLife
24-04-09, 00:41
σε αυτην την διατροφη που κανω τι εχω κανει λαθος ???Τοστ εννοω γαλοπουλα βραστη + τυρι μιλνερ λαιτ + 1 φετα του τοστ οχι διπλη..

Exci
24-04-09, 00:55
)
μηλο το πρωι Χαμηλοι υδατανθρακες (ειναι και απαγορευμενοι καρποι..:P) ενω πρεπει να ειναι το απο τα κυρια συστατικα του πρωινου, 0 προτεινη
1 κουλουρι + 1 πορτοκαλαδα μιση ωρα μετα το γυμναστηριο που παω 10-11:30 το πρωι οποτε αυτα τα τρωω γυρω στις 12 ..Παλι χαμηλοι υδατανθρακες ενω πρεπει να ειναι κ αυτο υψηλο (μετριο εφοσον εισαι σε γραμμωση - 0,55 γραμμαρια υδατανθρακα απο δεξτροζη ανα μυικο κιλο, η ισως πατατα), 0 προτεινη ενω ειναι υπερ-απαραιτητο να εχεις

3 καλαμακια κοτοπουλο για μεσημερι + μαρουλοσαλατα χωρις αλατι και τα 2 ..Βασισμενο σε προτεινη και με σαλατα, καλο φαινεται αλλα δεν ξερω ποσοτητες
απογευμα 2 φρυγανιες η 1 τοστ 2 φρυγανιες εχει μεγαλη διαφορα απο 1 τοστ με γαλοπουλα και τυρι, οποτε αν υποθεσουμε οτι κανεις μονο το τοστ, ειναι μετριο αλλα δεν ξερω παλι ακριβως για τι ποσοτητες μιλαμε.
βραδυ 3 καλαμακια + σαλατα πριν τις 8 το βραδυ η 1 τοστ + 1 γιαουρτι.. Ιδια με απο πανω.

Αν θες χωρισε το γιαουρτι και βαλτο στο τελος της ημερας πριν τον υπνο, αν και ειμαι σκεπτικος για τη θεση του σε γραμμωση.

Εκανα καποιες διορθωσεις αλλα καλο θα ειναι να απαντησει κ καποιος πιο εμπειρος.
Μετρα τι ποσοτητες προτεινης-υδατανθρακα-λιπους εχεις και βγαλε θερμιδες, % καθενος απο τα 3 συστατικα σε σχεση με την ολικη διατροφη, κλπ.
Φυσικα να προσθεσω οτι ουσιαστικα πας στην προπονηση εχοντας για ενεργεια μονο ενα μηλο, και ενω το σωμα σου ηδη χρειαζεται απο πριν την προπονηση.
Για υδατανθρακα να προτιμας βραστη πατατα και ρυζι (πχ για το μεσημερι, με τα..καλαμακια), και δοκιμασε και λιγη βρωμη το πρωι να δεις γλυκα :geek:
Επιμενω να ξαναδιαβασεις το ΑΡΘΡΟ (http://www.bodybuilding.gr/bodybuilding/index.php?option=com_content&task=view&id=67&Itemid=57)

NewLife
24-04-09, 12:09
Να ρωτησω κατι .. Μετα τα βαρη οταν κανω διαδρομο με πονανε οι μυς κυριως του στηθους . Παιζει να "πιαστικαν" οι μυς ?
Επεισης ο διαδρομος και τα βαρη επιβαρυνουν την καρδια η την δυναμωνουν ? Το καρδιο που λεμε τι ειναι ?
Σορρυ αλλα δεν ξερω ακομα ορους ειμαι πρωταρης .. τα φωτα σας . :)
:toast::toast::turtle::turtle:

KATERINI 144
24-04-09, 17:32
αν πιαστηκες λογικο ειναι να πωναει αλλα οχι μονο στο διαδρομο δεν εχει σχεση αυτο , κανε πως ανοιγεις τα χερια πρως τα πισω να δεις αν εισαι πιασμενος.
καρδιο ειναι η αεροβια και ειναι καλη για την κυκλοφορια του αιματος, και σηνεπως και για την καρδια, γιαυτο τη λενε cardio.


Για να μην σας κουρασω, θα την γραψω σε γενικες γραμμες..

πρωι - ασπραδια, δημητριακα με γαλα 0%, συμπληρωμα πρωτεινης

δεκατιανο - φρουτα με μελι, γαλα 0%

μεσημερι - ψαρι ή κρεας (μοσχαρι) ή κοτοπουλο, ρυζι ή βραστη πατατα, σαλατα

απογευμα - γάλα 0%, ενα τοστ με γαλοπουλα, ενα ποτηρι χυμο ή φρουτο

αμεσως μετα την προπονηση - συμπλήρωμα πρωτεινης

βραδυ - ψαρι ή κρεας ή κοτοπουλο, σαλατα

Πριν τον υπνο - γαλα 0%

Ps. 2 φορες την ημερα παιρνω γλουταμινη

:unsure:


καθολου καλο.

το πρωι τα δημητιακα αν ειναι κορν φλεικς αλλαξε τα με βρόμη

δεκατιανο βαλε σαντουιτς με γαλοπουλα και τυρι λαιτ

μεσημερι καλα ειναι

απογευμα το ιδιο με μεσημερι

μετα την προπονηση βαλε και ''γρηγορο'' υδατανθρακα μαζι με την πρωτεινη για να αποροφιθει.

βραδι καλα ειναι

πριν τον υπνο γιαουρτι 2% με λιγα αμυγδαλα η καρυδια

φρουτα ''απαγορευονται'' στη γραμμωση και το γαλα, πολυ καλητερα γιαουρτι αντι για γαλα.
αν δεν καταλαβες κατι ρωτα.

παντος πολλα γευματα εχεις 7 σηνολο, και με 6 ενταξη εισαι.

αυτα με τα μιλα και τα κριτσινια πες να τα δωσουν σε καμια γιαγια για να κανει υγιεινη διατροφη.

NewLife
24-04-09, 18:36
Ευχαριστω guys ...εχω πεσει με τα μουτρα τωρα ξερεις ειναι δυσκολο να προσαρμωστεις απο μια "πλουσια" διατροφη ( σε λιπαρα αχααχ) σε μια υγειινη .
εκτος γυμναστηριου τι μπορω να κανω σπιτι για αεροβια ? χωρις οργανο ...
Κοιλιακούς? Καμπσεις ? για πειτε καμια καλη ασκηση...εστω και για λιγο..να συνηθηζει το σωμα..
Α και κατι αλλο .. αν κανω διαιτα 1500 θερμιδες ειναι πολυ επικυνδινο για την υγεια μου ? γιατι τοσο θελω να κανω σε θερμιδες διαιτα ..

thegravijia
24-04-09, 19:29
Ευχαριστω guys ...εχω πεσει με τα μουτρα τωρα ξερεις ειναι δυσκολο να προσαρμωστεις απο μια "πλουσια" διατροφη ( σε λιπαρα αχααχ) σε μια υγειινη .
εκτος γυμναστηριου τι μπορω να κανω σπιτι για αεροβια ? χωρις οργανο ...
Κοιλιακούς? Καμπσεις ? για πειτε καμια καλη ασκηση...εστω και για λιγο..να συνηθηζει το σωμα..
Α και κατι αλλο .. αν κανω διαιτα 1500 θερμιδες ειναι πολυ επικυνδινο για την υγεια μου ? γιατι τοσο θελω να κανω σε θερμιδες διαιτα ..

γιατι θες να κανεις με τοσες θερμιδες διαιτα?
τις θερμιδες τις κατεβαζεις σταδιακα κ ανεβαζεις το χρονο απο αεροβια οσο περναει ο καιρος.

πηγαινε στα αλεχ παρκ παρε ενα ποδηλατο και κανε καθε πρωι...ειναι αρκετα φθηνα
αλλιως μετα την προπονση μετα τη προπονηση.

KATERINI 144
24-04-09, 20:16
πηγαινε στα αλεχ παρκ παρε ενα ποδηλατο και κανε καθε πρωι...ειναι αρκετα φθηνα
αλλιως μετα την προπονση μετα τη προπονηση.παρε ενα κανονικο ποδηλατο και κανε με αυτο τις μετακηνισεις σου,θα γυμναζεσαι, θα σου βγει τσαμπα, θα γλυτωνεις τη βενζινη και δε θα ριπενεις και το περιβαλον.......................

NewLife
24-04-09, 23:44
Καλησπερα..
Θελω να κανω τοσες λιγες θερμιδες γιατι θελω να χασω γρηγορα κιλα μεχρι τον αυγουστο .. μετα μπορω να συνεχισω με νορμαλ θερμιδες και γυμναστικη "καλυτερη" για την διατηρηση του βαρους μου ... αναγκαστικα τωρα πρεπει να "πεινασω" για να φυγουν τα περισσοτερα ... τι να κανω..ποδηλατο εχω παιδια αλλα εδω που μενω τωρα δεν μπορω να το ανεβοκατεβαζω στον τριτο με τα ποδια... θα ειναι σκοτωμα..

ετσι και αλλιως κανω ποδηλατο στο γυμναστηριο...
ευχαριστω για τις απαντησεις..οτιδηποτε αλλη βοηθεια δεκτη!!
Βαρακια σπιτι επιτρεπονται ?

vagg
24-04-09, 23:58
Καλησπερα..
Θελω να κανω τοσες λιγες θερμιδες γιατι θελω να χασω γρηγορα κιλα μεχρι τον αυγουστο .. μετα μπορω να συνεχισω με νορμαλ θερμιδες και γυμναστικη "καλυτερη" για την διατηρηση του βαρους μου ... αναγκαστικα τωρα πρεπει να "πεινασω" για να φυγουν τα περισσοτερα ... τι να κανω..ποδηλατο εχω παιδια αλλα εδω που μενω τωρα δεν μπορω να το ανεβοκατεβαζω στον τριτο με τα ποδια... θα ειναι σκοτωμα..

ετσι και αλλιως κανω ποδηλατο στο γυμναστηριο...
ευχαριστω για τις απαντησεις..οτιδηποτε αλλη βοηθεια δεκτη!!
Βαρακια σπιτι επιτρεπονται ?


αφου πας γυμναστηριο δεν θα χρειαστεις κατι αλλο απο γυμναστικη...
κανε και διατροφη και θα τα καταφερεις...25 κιλα σε 4 μηνες δεν ειναι τραγικα αμα εχεις προ8εση να πεινασεις

NewLife
25-04-09, 00:17
thaaaaaaaaaaaaanks!!!:)

Α και κατι αλλο..να παρω αμινοξεα ? γιατι θα κανω πολυ αεροβια... να παρω σε χαπια η υγρο ? και αν ναι ποσα χαπια την μερα? ( το παω μακρια ? ¨)
Επεισης μια 100ρα πρωτεινη θα βοηθησει στον σκοπο ?

NewLife
25-04-09, 00:34
?

KATERINI 144
25-04-09, 00:45
εισαι και βιαστικος! :green:

μεχρι εδω ηταν οι πληροφοριες NewLife, απο δω και περα πληρωνεις για τα υπολοιπα!!


λολ μη παρεις τιποτα, αδινατισμα θες να κανεις οχι ββ.

NewLife
25-04-09, 00:52
χαχαχαχα ..
Καλα ντε..αλλα πρεπει μεχρι τελους Αυγουστου να βγαζω χιλιομετρο σε 4.30`` ..
Η πρωτεινη δεν θα βοηθησει?
Βοηθα εσυ και θα σε πληρωσω με ρωσσιδες .. χεχεχεχε

KATERINI 144
25-04-09, 00:53
οπ ενδιαφερων το τελευταιο που ειπες, για λεγε................

NewLife
25-04-09, 00:55
Baby gold κτλ κτλ κτλ ..θα σε γυρισω παντου..αλλα δεν γινετε να πας εσυ Muscle και να χεις εμενα διπλα σου χα χα χα χα...

KATERINI 144
25-04-09, 00:57
παρε αν θες μια πρωτεινη whey για μετα την προπονηση (απο αμινοξεα αποτελειται η πρωτεινη), να κρατησεις λιγο κρεας πανω σου, γιατι ετσι αποτομα μαζι με το λιπος θα χασεις και πολλους μυες.

KATERINI 144
25-04-09, 00:58
Baby gold κτλ κτλ κτλ ..θα σε γυρισω παντου..αλλα δεν γινετε να πας εσυ Muscle και να χεις εμενα διπλα σου χα χα χα χα...
οκ θα παρουμε και τον μαντους μαζι, ειναι ενα μουτρο απο εδω απο το φορουμ :green:

NewLife
25-04-09, 01:00
δες το PM σου ...

mantus3
25-04-09, 03:29
οκ θα παρουμε και τον μαντους μαζι, ειναι ενα μουτρο απο εδω απο το φορουμ :green:

τι λες παλι ρε "μωρακι"??? οχι κ μουτρο... :P
NewLife, για να βγαλεις τετοιο χρονο (καλα σιγα τον χρονο αλλα τεσπα) προσπαθησε να τρεχεις καπου εξω, σε ενα γυπεδο πχ η σε καποιο βουνο... θα βοηθησει περισοτερο απο οτι ο διαδρομος...

Eimai_fetes
25-04-09, 13:10
Παρε μια πρωτεινη whey .... οptimun neutrition....
Βαζε ενα scoop το πρωι, κ αλλο ενα μετα το γυμναστηριο...
Επισης, βαλε στο τοστακι κανα 2 φετες γαλοπουλα...
βαλε κανα 2-3 ασπραδια αυγου σε καποιο γευμα ....

Επισης, αν τρως πολλα ψωμια, προσπαθησε να ειναι ολικης αλεσεως... :thumbup:



Συνεχισε κ εμεις ειμαστε εδω... :)

NewLife
26-04-09, 17:24
Καλησπερα και ευχαριστω ( το τονιζω γιατι γενικα σεολα τα θεματα οποιος βοηθαει για τον αλλον ειναι ελπιδοφορο και οχι μονο.. )

Λοιπον εχουμε και λεμε...
Η διατροφη μου αυτες τις μερες ειναι

πρωι 2 φρυγανιες πριν την προπονηση σικαλεως γιανα μην παω με αδειο στομαχι + 1 αυγο ( με τον μισο κροκο μεσα..)
Μετα προπονησης εναν χυμο πορτοκαλι λαιφ + 1 κουλουρι .
Μεσημέρι πρασινη σαλατα ( μαρουλι ) 1 πιατο χωρις αλατι με ξυδι πολυ + 2σνιτσελ κοτοπουλο στον φουρνο εντελως στεγνα .
απογευμα 1 καφε μετριο η χυμο αναμικτο ( ξερω παχαινουν οι πολυ χυμοι αλλα ετσι και αλλιως βγαινω για καφε οποτε προτιμω χυμο ..αντι γιακαφε.. )
βραδυ πριν τις 8 σαλατα μαρουλι παλι με ξυδι η λαχανο + 3 καλαμακια κοτοπουλο νορμαλ η 1 σνιτσελ .

Μαζι παιρνω 1 πολυβιταμινη πριν φαω + ομεγα 3 μετα που θα φαω σε χαπι *Daynamic λεγονται και εχει 2 χαπια ενα πριν φας και ενα που θα φας..ειναι καθαρες πολυβιταμινες ουτε λιπος ουτε πτ.. αυτα τα παιρνω γιατι κανω διαιτα με λιγες θερμιδες να μην "πεφτω "

Γυμναστηριο..Ακομα 2 σετ των 15 μεχρι τωρα για να συνηθησει το σωμα μου + 20 λεπτα διαδρομο γρηγορο βαδην πριν τα βαρη + 20 λεπτα διαδρομο μετα τα βαρη

αποδοση ΅: Ξεκινησα τεταρτη 22/4 διαδρομο .. τις σκαλες του σπιτιου μου τις ανεβαινα με χιλια ζορια και να ξερναω..( 3 οροφο )
διαδρομο με το ζορι.. 1 χιλιομετρο...
Πεμπτη `1.5 κμ
Παρασκευη 1.5 κμ ποιο γρηγορη ταχυτητα
Σαββατο Ψαθα -Αλεποχώρι περπατωντας..γυρω στα 3-3.5 κμ ( λεω 3 για να μην κλεβω
Κυριακη Σημερα δλδ διαδρομο 30 λεπτα ποιο γρηγορη ταχυτητα ..και 5 λεπτα τζοκινγ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΟΥΡΑΣΤΩ!!!!!! ειναι σημαντικο που το λεω αυτο για το τζοκινγ το εκανα στο τελος του 30 λεπτου και οταν προσπαθησα να κανω πρωτη φορα στον διαδρομο πηγα να πεθανω απο το λαχανιασμα... Σημερα εβγαλα 25λεπτα βαδην γρηγορο +5 λεπτα τζοκινγ...
Παμε καλα δηλαδη... Κιλα δεν θελω να πω ποσα ειμαι ακομα γιανα μετρηθω σε ζυγαρια..αλλα η λαθος εκανα εγω στην αρχη οταν ειχα μετρηθει η οι ηλεκτρονικες ζυγαριες ειναι για το πεος... με δειχνουν οτι εχω χασει κιλα αρκετα σε 1 βδομαδα αλλα ειναι πολλα για βδομαδα..θα δουμε την επομενη και θα πω!!!
Συνολο διαιτας & γυμ 7 μερες (5 γυμ)

Σχολια:P για την διατροφη κυριως...αυριο θα παρω πρωτεινη..ελπιζω να μην μου κραταει τα κιλα και δεν χανω..!!!

KATERINI 144
26-04-09, 17:43
καλα στην πρωτη σελιδα σου εγραψα ενα πλανω διατροφης, γιατι παλι κουλουρια και χυμους?! δεν τα ειδες?!

το πρωι που πας για αεροβια λογικα, γιατι τρως πριν? το θεμα ειναι την ωρα που ειναι αδειος ο οργανισμος να καψεις το λιπος, αν τρως θα καψεις αυτα που εφαγες.

δες λιγο τη διατροφη και ξαναγραψε γιατι θα μαλωσουμε :smash::smash::smash:

ειδα το πμ δε σε εκανα αντ στο μσν γιατι ειναι καλητερα μεσο φορουν να διορθωνουν και τα υπολοιπα παιδια.

Exci
26-04-09, 18:33
καλα στην πρωτη σελιδα σου εγραψα ενα πλανω διατροφης, γιατι παλι κουλουρια και χυμους?! δεν τα ειδες?!

το πρωι που πας για αεροβια λογικα, γιατι τρως πριν? το θεμα ειναι την ωρα που ειναι αδειος ο οργανισμος να καψεις το λιπος, αν τρως θα καψεις αυτα που εφαγες.

δες λιγο τη διατροφη και ξαναγραψε γιατι θα μαλωσουμε :smash::smash::smash:

+1, Aδιορθωτος :sneaky:

NewLife
26-04-09, 18:36
Sorryyy
Οποτε γυμ με αδειο στομαχι και μετα το γυμ ασπραδια αυγου η κορνφλεικςμε γαλα 0%!... τα υπολοιπα καλα ειναι πιστευω ε.. χυμους να μην πινω..


τα κορν φλεικς παντως μου φαινονται παχυντικα!!...απο τι διαβαζω και πισω στο κουτι..πολλες θερμιδες εχουν!!
Και φανταζομαι γαλα ελαχιστο αφου ειδα οτι δεν επιτρεπετε...

Exci
26-04-09, 19:21
Για αεροβια, καλο ειναι να εχεις αδειο στομαχι. Για βαρη, καλο ειναι να εχεις φαει κατι. Να εχεις λιγη ινσουλινη μην ψοφησεις στο 10λεπτο κιολας

NewLife
26-04-09, 21:23
Ωραια..
Αυριο παιρνω αυτην την πρωτεινουλα σαν συμπληρωμα..
ISO-TECH 94 .. ειναι οτι ποιο κοντα στο καθαρο υπαρχει με λιγο λιπος και λιγους υδαταντηρακες...

Διατροφική αξία στα 100g / ανά δόση(σε νερό)
Ενεργειακή αξία 1461 kj (349 kcal)/ 438 kj (105 kcal)
Πρωτεΐνη 86 g / 25,8 g
Υδατάνθρακες <1 g / <1 g
Λίπος <1 g / <1 g

α και εννοειτε λιγες θερμιδες..νομιζω η ποιο χαμηλη που βρηκα μετα ηταν 120 / scoop ... Καλη δεν ειναι ?

Τελικα για πρωι εχω μπερδευτει λιγο τι να τρωω... πρωι παω γυμναστηριο για διαδρομο και λιγα βαρη...
Κορν φλεικς με γαλα ?
1 πατατα ?
Τιποτα ?
Μονο πρωτεινη ?

KATERINI 144
26-04-09, 21:53
το πρωι πριν να φας θα κανεις μονο διαδρομο για να καις το λιπος, μετα θα τρως.

το απογευμα 1-2 ωρες πριν να πας γυμναστηριο θα τρως ενα γευμα, οπως στο πλανο στην πρωτη σελιδα, και μετα τα βαρη θα κανεις αεροβια (διαδρομο) θα εχεις καψει οτι πρεπει κατα τη διαρκεια που θα κανεις βαρη, και στην αεροβια θα εισαι ''αδειος'' παλι για να καψεις λιπος.

για γραψε τωρα να σε δω τη διατροφη σου σημφωνα με αυτα που λεμε στην πρωτη σελιδα :cool:

""αν την γραψεις σωστα σημαινει πως καταλαβες και σε βοηθησαμε, βαζεις λοιπον σε ενα κοινο λογαριασμο που εχουμε με τα αλλα μουτρα ενα χιλιαρικο και ειμαστε οκ.""

(μαντους αποτι φαινεται τα βγαλαμε τα εισητηρια για κατερινη :rolleyes::rolleyes: )


:geek::geek:

Stephany
27-04-09, 17:50
παρε ενα κανονικο ποδηλατο και κανε με αυτο τις μετακηνισεις σου,θα γυμναζεσαι, θα σου βγει τσαμπα, θα γλυτωνεις τη βενζινη και δε θα ριπενεις και το περιβαλον.......................
Να ρωτήσω κάτι,το κολλαγόνο είναι ωγέλιμο για έναν bodybuilder? Είχα ακούσει πως συμβάλει στην πάχυνση του δέρματος αλλά & πως έχει ωφέλιμα συστατικά.. Το κολλαγόνο βρίσκεται σε εσπεριδοειδή όπως το λεμόνι καθώς & στο κρέας(στον αφρό που προκύπτει από το ψήσιμο)

NewLife
27-04-09, 17:50
Λοιπον ..
Παραδειγμα γευματος!!!!!
Πρωι 1 τοστ τυρι γαλοπουλα + 1 καφε ( μετριο "σορρυ αλλα δεν μπορω πικροοοοοοο" )

μεσημερι 1 σαλατα λαχανο χωρις λαδι - αλατι , 2 σνιτσελ κοτοπουλο ( στον φουρνο τα φτιαχνω οχι τηγανι , ειναι τα μικρα τα κατεψυγμενα απο makro Τα πηρα.. )
+ πολυβιταμινες .

απογευμα - καφε!! ( θα πιω σε λιγο!!! )

βραδυ λαχανοσαλατα + 1 σνιτσελ ( κοτοπουλο ) στον φουρνο .

Αυριο τα ιδια μονο που για μεσημερι θα φτιαξω μπακαλιαρο .. ( αυτον σε ροδελες που ειναι το φιλετο .. )

Exci
27-04-09, 18:48
Καφε στη θεση ολοκληρου γευματος?!

NewLife
28-04-09, 00:24
oxi συνηθως δεν τρωω απογευμα γιατι τρωω αργα το μεσημερι και μετα τρωω βραδυνο πριν τις 8 .. και δεν πειναω... ο καφες τον εβαλα οτι θα πιω..:)

KATERINI 144
28-04-09, 00:35
Λοιπον ..
Παραδειγμα γευματος!!!!!
Πρωι 1 τοστ τυρι γαλοπουλα + 1 καφε ( μετριο "σορρυ αλλα δεν μπορω πικροοοοοοο" )

μεσημερι 1 σαλατα λαχανο χωρις λαδι - αλατι , 2 σνιτσελ κοτοπουλο ( στον φουρνο τα φτιαχνω οχι τηγανι , ειναι τα μικρα τα κατεψυγμενα απο makro Τα πηρα.. )
+ πολυβιταμινες .

απογευμα - καφε!! ( θα πιω σε λιγο!!! )

βραδυ λαχανοσαλατα + 1 σνιτσελ ( κοτοπουλο ) στον φουρνο .

Αυριο τα ιδια μονο που για μεσημερι θα φτιαξω μπακαλιαρο .. ( αυτον σε ροδελες που ειναι το φιλετο .. )
δεν ειναι καλο, ξαναγραψτω, (παει το χιλιαρικο :sneaky:)

NewLife
28-04-09, 12:20
Πρωι 1 τοστ τυρι γαλοπουλα + 1 καφε ( μετριο "σορρυ αλλα δεν μπορω πικροοοοοοο" ) η δημητριακα με λιγο γάλα 1.5%

μεσημερι 1 σαλατα λαχανο χωρις λαδι - αλατι , 2 σνιτσελ κοτοπουλο ( στον φουρνο τα φτιαχνω οχι τηγανι , ειναι τα μικρα τα κατεψυγμενα απο makro Τα πηρα.. ) αυτο καλο μου φαινετε!!...
+ πολυβιταμινες .

απογευμα 2 καλαμάκια κοτόπουλο η 1 τονο σε νερό .

βραδυ λαχανοσαλατα + 1 σνιτσελ ( κοτοπουλο ) στον φουρνο η 1 τονο σε νερο .

Πριν τον υπνο 1 γιαουρτι 2% .

το κοτοπουλο το εναλλασω με μπακαλιαρο ( φιλετο ) 1 η 2 ροδελες ( σε μεγεθος οσο ενα μικρο μπιφτεκι ) η με 1 τονο σε νερο ( κανονικο μεγεθος ..


Το πρωί παω γυμναστηριο χωρις να φαω τιποτα ..πρωι κανω προπονηση οχι απογευμα .
Κανω 40 λεπτα διαδρομο ( 20 στην αρχη και 20 στο τελος ) + βαρη ( κυριως στηθος ,ομους πλατη .. )
Μετα παιρνω το πρωινο 30 λεπτα περιπου μετα την προπονηση.

τι λαθος κανω βαζω πολλες θερμιδες η λιγες ??? βοηθησεεεεεεεεεε και θα σου δωσω 2.000 .. εχω μια monopoly που δεν θελω :P

KATERINI 144
28-04-09, 13:46
1)πρωι: βρόμη, γαλα με λίγα λιπαρά και whey πρωτεινη (αν δε θελεις να παρεις whey ασπραδια αυγων).

γυμναστηριο

2)μετα την προπόνηση δεξτροζη η γλυκοζη με whey (αν δε θελεις να παρεις whey ασπράδια αυγων).

3)μιση ωρα μετα το μεταπροπονητικο γευμα, κοτόπουλο η γαλοπούλα η ψαρι η αυγα (καλα ειναι να μη φας παλι αυγα γιατι θα αρχίσεις να κακαρίζεις στο τελος :green:) με ρύζι η πατάτα, και σαλάτα

4)ιδο με 3

5)κοτόπουλο η γαλοπούλα η ψαρι η αυγα, με σαλατα

6) γιαουρτι 2% με μια χουφτα αμύγδαλα η' καρύδια


τη μονοπολη και γρήγορα :2guns:


:welcome:

NewLife
28-04-09, 13:59
:bodybuilder2::bowdown::bowdown::bowdown:

Αρα τζαμπα τσιμπησα τα τοστ :P και εχω παρει πολλα :P Τελοςπαντων.. πρεπει να παω να τζιμπησω πρωτεινουλα!

Exci
28-04-09, 14:51
γιαουρτι 2% με μια χουφτα αμύγδαλα η' καρύδια

Να σου πω ρε ρεμπελε, τι διαφορα εχει ενα σκετο γιαουρτι 10% με ενα γευμα γιαουρτι 2% + αμυγδαλα? Για λιπαρα δεν ειναι οι ξηροι καρποι? :unsure:

KATERINI 144
28-04-09, 15:29
και για λιπαρά, αλλα καλα λιπαρα,
σε συνδιασμο με τα αμυγδαλα γίνεται ακομα ποιο αργά η απορρόφηση τις καζεΐνης, το οποίο μας συμφέρει για να τρέφονται όλη τη νύχτα τα μουσκουλα.

the_big_litho
28-04-09, 16:00
Να ρωτήσω κάτι,το κολλαγόνο είναι ωγέλιμο για έναν bodybuilder? Είχα ακούσει πως συμβάλει στην πάχυνση του δέρματος αλλά & πως έχει ωφέλιμα συστατικά.. Το κολλαγόνο βρίσκεται σε εσπεριδοειδή όπως το λεμόνι καθώς & στο κρέας(στον αφρό που προκύπτει από το ψήσιμο)

Αν και οφφ τοπικ, κολλαγονο είναι ο ινώδης συνδετικός ιστός που κρατά ενωμένο το σώμα μας. Το κολλαγόνο δίνει δύναμη και ελαστικότητα στα διάφορα όργανα και στους ιστούς. Το 75% του δέρματος αποτελείται από κολλαγόνο και είναι το συστατικό που δίνει δύναμη και ελαστικότητα στα διάφορα όργανα και στους ιστούς.

Exci
28-04-09, 17:45
και για λιπαρά, αλλα καλα λιπαρα,
σε συνδιασμο με τα αμυγδαλα γίνεται ακομα ποιο αργά η απορρόφηση τις καζεΐνης, το οποίο μας συμφέρει για να τρέφονται όλη τη νύχτα τα μουσκουλα.
Ναι βρε συ, καταλαβαινω τη χρηση του λιπους, απλα λεω ποσο "κακο" ειναι το λιπος στο γιαουρτι 10%? :geek:

Επισης, εχετε κανενα καλο γιαουρτι 2% να προτεινετε? (Επωνυμο, μη μου πειτε απο το γαλατά της γειτονιας σας :sneaky: )

KATERINI 144
28-04-09, 20:03
Ναι βρε συ, καταλαβαινω τη χρηση του λιπους, απλα λεω ποσο "κακο" ειναι το λιπος στο γιαουρτι 10%? :geek: πολυ χειροτερο απο τα ω6 που εχουν τα αμυγδαλα :smash::smash:

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=1496


Επισης, εχετε κανενα καλο γιαουρτι 2% να προτεινετε? (Επωνυμο, μη μου πειτε απο το γαλατά της γειτονιας σας :sneaky: )γιαουρτι μαγκλάρα με γευση πικραγκούρι http://i198.photobucket.com/albums/aa265/144530/fight.gif
παρε οποιοαδιποτε μαρκα αλλα να γραφει πανω γιαουρτι, και οχι επιδόρπιο γιαούρτης.

Exci
28-04-09, 20:11
γιαουρτι μαγκλάρα με γευση πικραγκούρι http://i198.photobucket.com/albums/aa265/144530/fight.gif
παρε οποιοαδιποτε μαρκα αλλα να γραφει πανω γιαουρτι, και οχι επιδόρπιο γιαούρτης.
Δε βρισκω στραγγιστο 2% :(

KATERINI 144
28-04-09, 20:23
τοταλ 2%, στραγγιστο ειναι :spank::spank::spank::spank:

Exci
28-04-09, 20:26
τοταλ 2%, στραγγιστο ειναι :spank::spank::spank::spank:
Δεν ειχε τετοιο, θα παω αλλου :unsure:
Την κανω με ελαφρα απο το τοπικ του παιδιου :rabbit:

NewLife
29-04-09, 14:57
τελικα ειναι καλο να παιρνουμε ΚΑΙ υδατανθρακες σε μια διαιτα γραμμωσης ? εχω ψιλομπερδευτει...υπαρχουν κακοι και καλοι υδατανθρακες ? εχω διαβασει αλλα μπερδευομαι περισσοτερο..

Τα καλαμακια κοτοπουλο.. κανονικα οπως τα παιρνεις απο σουβλατζιδικο..που ειανι εντελως στεγνα ειναι καλα? αυτα παιρνω εγω..3 παιρνω για γευμα μαζι με σαλατα λαχανο κτλ... η κανω μαλακια ?

Α.. πως το τρωτε το γιαουρτι ρε γαμωτο με αηδιαζει..να το αλλαξω με φετα ?:PPPPP

KATERINI 144
29-04-09, 15:43
δεν ειπαμε κόβουμε τους υδατανθρακες , τους μειώνουμε ανα βδομαδα αναλογα πως παμε, και αυξανουμε την πρωτεΐνη,

οχι κακοι και καλοι υδατανθρακες, γρηγορα και αργα απορροφησιμοι απο τον οργανισμό
γρήγοροι: ρυζι πατατα μελι δεξτροζη ασπρο ψωμι κτλπ
αργοι: αυτοι που ειναι με ινες, λαχανικα μαυρο ψωμι κτλπ


''Α.. πως το τρωτε το γιαουρτι ρε γαμωτο με αηδιαζει..να το αλλαξω με φετα ?:tongue:PPPP''
αλλαξτο και με πουτίγκα αν θες δε με πειράζει :cyclops::cyclops:

:green:

Exci
29-04-09, 22:26
να γραφει πανω γιαουρτι, και οχι επιδόρπιο γιαούρτης.
Tι διαφορα εχει? :rabbit:
Bασικα πηρε ο πατερας μου κατι complet που λεει επιδορπιο, αν κρινω απο τη γευση (οτι ειναι μια χαρα δηλαδη), μαλλον δεν ειναι και οτι πιο καθαρο γιαουρτι ε?

KATERINI 144
29-04-09, 23:58
http://imageshack.gr/files/eq5c6wtw70hh8y1ydwf8.gif (http://imageshack.gr/view.php?file=eq5c6wtw70hh8y1ydwf8.gif)http://imageshack.gr/files/eq5c6wtw70hh8y1ydwf8.gif (http://imageshack.gr/view.php?file=eq5c6wtw70hh8y1ydwf8.gif)Εγω στο είπα.http://imageshack.gr/files/eq5c6wtw70hh8y1ydwf8.gif (http://imageshack.gr/view.php?file=eq5c6wtw70hh8y1ydwf8.gif)http://imageshack.gr/files/eq5c6wtw70hh8y1ydwf8.gif (http://imageshack.gr/view.php?file=eq5c6wtw70hh8y1ydwf8.gif)










:P

Exci
30-04-09, 17:13
http://imageshack.gr/files/eq5c6wtw70hh8y1ydwf8.gif (http://imageshack.gr/view.php?file=eq5c6wtw70hh8y1ydwf8.gif)http://imageshack.gr/files/eq5c6wtw70hh8y1ydwf8.gif (http://imageshack.gr/view.php?file=eq5c6wtw70hh8y1ydwf8.gif)Εγω στο είπα.http://imageshack.gr/files/eq5c6wtw70hh8y1ydwf8.gif (http://imageshack.gr/view.php?file=eq5c6wtw70hh8y1ydwf8.gif)http://imageshack.gr/files/eq5c6wtw70hh8y1ydwf8.gif (http://imageshack.gr/view.php?file=eq5c6wtw70hh8y1ydwf8.gif)


Πες μ ρε ρεμπέλι :( Δε γραφουν και συστατικα στα περισσοτερα γιαουρτια και δεν ξερω..

KATERINI 144
30-04-09, 17:32
έχουν ζελατίνη, νομίζω, μέσα για να ειναι σαν κρέμα, κάτι τέτοιο τεσπα, καλύτερα το φυσικό exci.

οσο ποιο νόστιμο ειναι τόσο ποιο μάπα, κανόνας.:chinese: