PDA

Επιστροφή στο Forum : ιδέες για "dressing"



leangains
23-04-09, 02:17
Σκέφτηκα να ανοίξουμε ένα θέμα με ιδέες για dressing.

Πέρα από τα λεμόνι, μουστάρδα (για όσους τρώτε, εμένα δε μου πολυαρέσει), κέτσαπ (ο Ronnie μπορεί να λέει "Masterpiece the best BBQ sauce they make"), ξύδι, μηλόξυδο.

Όσο και αφοσιωμένος αν είναι κανείς το πολύ good old chicken μερικές φορές θέλει καμουφλάζ για να πάει κάτω, ειδικά εάν αναφερόμαστε σε γεύματα πρωτείνης-λίπους.


Θα ήθελα να σας πω ότι αποφασίσετε να χρησιμοποιήσετε από τα παρακάτω, αρχικά να φτιάξετε λίγη ποσότητα και να το βάλετε σε λίγο κρέας, ψάρι για να μη με βρίζετε ;)
Καταλαβαίνετε περί ορέξεως βρώμη σκέτη με νερό...

(γράφω τα γρ λίπους όσοι τρώτε γεύματα πρωτείνης-υδατάνθρακα να ξέρετε εάν μπορείτε να τα χρησιμοποιήσετε, μάλλον όχι)

1. Σε γουδί σκόρδο να γίνει αλοιφή (κατα καιρούν έχω προσθέσει και λεμόνι)

Καλό για κρέατα (καλύτερο για ψάρια, ειδικά σολομό)

γρ λίπους Ν/Α (υπάρχουν στο σκόρδο?? δε ξέρω)

2. Σε μικρό blender ή γουδί 1 κουταλιά λάδι (15γρ λίπους) και μερικές σκελίδες σκόρδο. Μπορείτε να προσθέσετε κ ένα γιαούρτι 2% (19γρ λίπους). Δεν είναι σκορδαλιά δε θέλει γιαούρτι (νομίζω), θέλει καρύδια ή πατάτα, δεν είναι τζατζίκι θέλει και αγγούρι.

Με ψάρια δεν μου αρέσει με κοτόπουλο, μοσχάρι, ψητό, στον ατμό είναι μια χαρά.

(με λινέλαιο καλύτερο για κοτόπουλο με ελαιόλαδο για μοσχάρι)

3. 1/2 κουταλιά της σούπας βιολογικό φυστικοβούτυρο (peanut butter) 10γρ λίπους, το αλοίφω πάνω στο κοτόπουλο.

Έχει δοκιμαστεί με ψητό κοτόπουλο και στον ατμό. Καλύτερα έιναι με κοτ στον ατμό και με ψητό καλό είναι όμως.

4. 1/2 κουταλιά της σούπας βιολογικό φυστικοβούτυρο κ 1 κουταλιά λινέλαιο (flax oil) (25γρ λίπους), ανακατέβετε μέχρι να απορροφηθεί το λάδι και λίγο πιππέρι.

Καλό (για μένα τουλάχιστον) σε όλα τα κρέατα

5. Γιαούρτι 2% , 1 κουταλιά μηλόξυδο, 1 κουταλιά ελαιόλαδο, 1 κουταλιά λινέλαιο (34γρ λίπους)

Μου αρέσει περισσότρερο σε ψάρι κ σε κοτόπουλο

6. Γιαούρτι 2%, πάπρικα καυτερή ανακατέβετε μέχρι να γίνει το μείγμα κόκκινο (4γρ λίπους)

Κρεατικά περισσότερο, λιγότερο κοτόπουλο, δεν μου άρεσε σε ψάρι.

--------------------------------------------------------------

ό,τι άλλο μου κατέβει κατά καιρούς θα το γράψω
ελπίζω να συνεισφέρετε σε ιδέες
Ξαναγράφω να δοκιμάσετε με μικρές ποσότητες να δείτε εάν σας αρέσει :unsure::unsure::unsure::):)

KATERINI 144
23-04-09, 02:42
ωραιος ο leangains, ειχα δει σε ενα βιντεο τον κολεμαν εβαλε μια σαλτσα πανω στο κοτοπουλο αλλα δεν μπορεσα να βρω τη σαλτσα ηταν.

leangains
23-04-09, 02:52
tnx!

από κέτσαπ Heinz σε τηγανιτές πατάτες και σε κοτόπουλο Masterpiece BBQ sauce

http://www.kcmasterpiece.com/

NASSER
23-04-09, 11:35
Πολυ καλο οι ιδέες για "dressing" καθως οταν καποιος κανει διατροφη ολο το χρονο, σε καποιες φσεις δυσκολευεται να συνεχισει να τρωει εντελως στεγνα. Μπουκονει κατα καποιο τροπο.
Στην αγορα υπαρνουν και οι κετσαμπ και οι μαγιονεζες με 4-0% λιπαρα που βοηθανε στη γευση του φαγητου.
Μια αλλη λυση ειναι το μαγειρεμα του κρεατος ή κοτοπουλου με λαχανικα ή συνοδεια με χορτα βραστα.

RUHL
23-04-09, 13:34
ωραιος ο leangains, ειχα δει σε ενα βιντεο τον κολεμαν εβαλε μια σαλτσα πανω στο κοτοπουλο αλλα δεν μπορεσα να βρω τη σαλτσα ηταν.

Ρε γερο ξεχασα να σου πω το διαβασα αυτο δεν εβαζε την σαλτσα επειδη ηταν κατι διαιτιτικο καμια σχεση για το ΑΛΑΤΙ που εχει μεσα την εβαζε!!!!!!!!!!!!!! προτηνουν και μουσταρδα:bbbiceps:



5. Γιαούρτι 2% , 1 κουταλιά μηλόξυδο, 1 κουταλιά ελαιόλαδο, 1 κουταλιά λινέλαιο (34γρ λίπους)
Μου φενετε θα κανω εμετο σταματα να ποσταρεις!!!!!!!!!

KATERINI 144
23-04-09, 13:47
Ρε γερο ξεχασα να σου πω το διαβασα αυτο δεν εβαζε την σαλτσα επειδη ηταν κατι διαιτιτικο καμια σχεση για το ΑΛΑΤΙ που εχει μεσα την εβαζε!!!!!!!!!!!!!! προτηνουν και μουσταρδα:bbbiceps:
το ειχες βρει τελικά τη εβαζε?! που το βλέπαμε αυτο και ψάχναμε τη βάζει? θυμάσαι σε ποιο βιντεο ήταν αλεξ?!

leangains
25-04-09, 00:01
Μου φενετε θα κανω εμετο σταματα να ποσταρεις!!!!!!!!!

Η κοπέλα μου όποτε είναι στις μέρες της έρχεται να φάμε μαζί, βέβαια δε δοκιμάζει τα πάντα :(:(:unsure::unsure:, τις άλλες μέρες όταν είναι σπίτι κ τρώω πάει βόλτα :):green: :P:P

πάντως αν το δοκιμάσεις αυτό το συγκεκριμένο θα αλλάξεις γνώμη με κοτόπουλο:thumbup:

Χτές το έφαγα με 2 κρόκους και 5 απράδια :toast::toast:

leangains
06-05-09, 20:29
πριν από καμιά ώρα διάβασα τη συνταγή για σκορδοβούτυρο :???: κ :idea:


7. έβαλα ένα αβοκάντο, 2 σκελίδες σκόρδο, 1 κουταλάκι του γλυκού μουρουνέλαιο, λίγο μηλόξυδο,
αλάτι κ λίγο πιπέρι στο μικρό blender. απίστευτο!!!!

το έφαγα με ψητή μπριζόλα κ με λίγο κοτόπουλο στον ατμό που είχει μείνει, με το μοσχάρι ήταν απίστευτοοοο, για το κοτόπουλο ήταν λίγο βαρύ.

ioannis1
04-08-09, 10:40
στο invisible πρεπει να ηταν.