PDA

Επιστροφή στο Forum : Αν θες μπορείς να τα καταφέρεις όλα



chr04
27-04-09, 13:01
Γεια σας φίλοι!
Σας βρήκα εντελώς τυχαία και σκέφτηκα να σας πω την προσωπική μου εμπειρία.

Είμαι 32 ετών. Λάθος μεγάλο αλλά ποτέ δεν πρόσεχα την διατροφή μου, και καμιά σχέση με την γυμναστική για από τότε που τέλειωσα το Λύκειο. Γενικώς πάντα υπέρβαρος.

Έφτασα τα 160 κιλά και ύψος 195.

Είχα μια φίλη που θα παντρευόταν και πήγε γυμναστήριο για να φτιάξει λίγο. Μου έλεγε έλα ρε συ λίγο διάδρομο να κάνεις. Στην άρχη της έλεγα σιγά και τι θα κάνω κτλ.

Κάποια στιγμή μου έκανε ενα κλικ μέσα μου. Πήγα γράφτηκα τον Οκτώβριο. Στην αρχή το είδα εντελώς αδιάφορα το θέμα, πήγαινα έκανα λίγο διάδρομο και έφευγα. Όμως και με αυτό το λίγο σιγά σιγά έβλεπα ένα σχετικό αποτέλεσμα.

Στην συνέχεια σκεφτόμουν, αφού πάω που πάω, ας προσέξω λίγο την διατροφή (πχ το πρωί έτρωγα 2 τυρόπιτες και γάλα κακάο). Δεν έπαθα απολύτως τίποτα που το άλλαξα σε άσπρο γαλά 1,5 και 2 κουλούρια. Λάτρης του γύρου, έχω να φάω από τον Νοέμβριο. Και πάλι δεν έπαθα τίποτα.

Σιγά σιγά άρχισα να κάνω παραπάνω ασκήσεις και τώρα πλέον πηγαίνω 6 φόρες από 2,5 - 3 ώρες. Και όσο περισσότερο βλέπω αποτέλεσμα τόσο περισσότερο πορώνομαι και λέω ότι μπορώ να τα καταφέρω.

Σήμερα έχω φτάσει τα 125 κιλά. Αισθάνομαι πολύ καλύτερα. Καταρχήν βρίσκω ρούχα που μ'αρέσουν και δεν ψωνίζω πλέον από τους παχουλούς. Αισθάνομαι πιο σίγουρος για μένα, έχω αυτοπεποίθηση, την πέφτω πολύ πιο άνετα στο αντίθετο φύλο! Βλέπω και τους γύρω μου όμως να έχουν αλλάξει, έχουν ενθουσιαστεί με το αποτέλεσμα και με τα λεγομένα τους με στηρίζουν.

Τελικό συμπέρασμα; Όλα είναι στο μυαλό. Αν βάλουμε κάτι στο μυαλό μας μπορούμε να τα καταφέρουμε.

KATERINI 144
27-04-09, 13:03
μπραβο φιλε, οπως το λες στο μυαλο ειναι ολα.:clap:

thegravijia
27-04-09, 13:05
:bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown:

κατσε διαβασε το φορουμ τουλαχιστον τα stiky...
υπαρχουν σε καθε ενοτητα /(τα πρωτα θεματα...) για να διαπιστωσεις τα λαθη σου και να δεις ακομα πιο καλες αλλαγες στο σωμα σου...

α και συγχαρητηριααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα!!!!!:thumbup:

Polyneikos
27-04-09, 15:20
Kατ΄αρχην φίλε καλως ήρθες.Πέρνα να θες από τα νεα μελη να συστηθεις και να σε χαιρετισει ο κοσμος του φόρουμ.
Συγχαρητηρια για την προσπάθεια σου,σίγουρα είναι θεμα υπερπροσπάθειας κ θελησης.Καταλαβαινω τον ενθουσιασμό σου και την "βιασυνη" σου να καλυψεις όσο το δυνατον πιο γρήγορα το χαμενο έδαφος αλλά είδα που έγραψες :
"Σιγά σιγά άρχισα να κάνω παραπάνω ασκήσεις και τώρα πλέον πηγαίνω 6 φόρες από 2,5 - 3 ώρες. Και όσο περισσότερο βλέπω αποτέλεσμα τόσο περισσότερο πορώνομαι και λέω ότι μπορώ να τα καταφέρω."
Αυτό είναι σίγουρα υπερβολικο και προσπαθησε να προφυλαξεις τον εαυτό σου από κινδυνους υπερκόπωσης.Αυτα τα θεματα εχουν αναλυθει πολλάκις στο φόρουμ,προσπάθησε σιγα σιγα να αποκωδικωποιείς τις πληροφορίες από το φόρουμ και να ρωτας ότι θελεις.Φιλικα,Polyneikos.

vagg
27-04-09, 15:27
μπραβο φιλε...φανταζομε σιγα σιγα ανακαλυψες οτι αλλα πραγματα σου δινουν περισσοτερη ικανοποιηση απο το γυρο και τις κ#λοτυροπιτες....μη το παρακανεις στο γυμναστηριο,παρακανε το στη διατροφη(εννοω να προσεχεις οσο παει και οχι να εξαντληθεις),το παιχνιδι κυριως κερδιζετε στη κουζινα:bbbiceps:

Eimai_fetes
27-04-09, 15:42
Μπραβο ρε φιλαρακι...
Βεβαια ολα ειναι μεσα στο μυαλο... συνεχισε ετσι, κ αν προσεξεις κ 1-2 πραγματακια βασικα ακομη, θα βλεπεις τον εαυτο σου σε λιγο καιρο κ δεν θα τον αναγνωριζεις....

Κοιταξε λιγο για διατροφη (πολλα μικρα γευματα) πιο σωστη, πιο καθαρη,
κ για το γυμναστηριο (3-4 φορες την ημερα, 1-1,5 το πολυ 2 ωρες βαρια)....

Τα βασικα του αθληματος ειναι....

Διατροφη 60%
Προπονηση 30%
Ξεκουραση 10%

;)

the_big_litho
27-04-09, 15:51
Συγχαρητηρια κατ αρχην για την προσπαθεια σου και κατα δευτερο για το αποτελεσμα...
Συνεχισε ετσι και βαζε καθε φορα νεους στοχους και θα φτασεις σε σημειο που δεν σου περναγε απο το μυαλο, εμεις ειμαστε εδω να σε βοηθησουμε.

Και παλι μπραβο γι αυτο που καταφερες, συνεχισε...

Doctorg
27-04-09, 17:57
Μπράβο σου γκαρτνάσι και εις ανώτερα :clap:

billys15
27-04-09, 20:01
Μπραβο σου για την υπερπροσπαθεια που εχεις κανει! Ετσι ειναι,οταν θελεις κατι πραγματικα το πετυχαινεις.Σου ευχομαι να φτασεις τους τελικους στοχους σου και να μην τα παρατησεις,που απ'ο,τι βλεπω ειναι κατι που αποκλειεται!

Καλη συνεχεια!

chr04
29-04-09, 13:05
Ακούω συμβουλές σας στο παρακάτω πρόγραμμα που ακολουθώ τώρα.

Το πρωί πίνω 0,5lt γάλα 1,5% είτε με 1-2 κουλούρια είτε με corn flakes ολικής άλεσης.

Ενδιάμεσα ένα φρούτο.

Μεσημέρι κάτι σε λαδερό ή κρέας, κοτόπουλο, ψάρι, ψητά με ρύζι/μακαρόνια ή πατάτα στο φούρνο όλα μαγειρεμένα το πολύ με 1 κουταλιά της σούπας ελαιόλαδο και σαλάτα.

Ενδιάμεσα ένα φρούτο

Το βράδυ συνήθως ότι περίσσεψε το μεσημέρι ή 1-2 γιαούρτια στραγγιστό 2%.

Γυμναστήριο πηγαίνω το απόγευμα.
Κάνω 15 λεπτά ποδήλατο,
μετά κοιλιακούς και ραχιαίους,
στην συνέχεια όργανα/βαράκια (1η μέρα στήθος, 2η πλάτη, 3η πόδια ώμοι, 4η τρικέφαλοι/δικέφαλοι, 5η επιλεγμένες ασκήσεις για πόδια πλάτη ώμοι, 6η στήθος δικέφαλοι τρικέφαλοι).
Μετά διάδρομο 1 ώρα (ίσως και παραπάνω) γρήγορα περπάτημα στο 7 - 7,5. (Λόγω κιλών μου είπαν να αποφεύγω τρέξιμο για να μην επιβαρύνω τα γόνατα) - αν και τις Κυριακές βγαίνω και τρέχω στην παραλία.
Και στο τέλος 20 - 30 λεπτά ποδήλατο.

Αυτό το κάνω 6 φορές την βδομάδα. Κάλώς ή κακώς θα μου πείτε εσείς. Πάντως δεν αισθάνομαι κούραση.

Για το power plate τι γνώμη έχετε; Συζητούσαμε χθες με τον γυμναστή και μου είπε ότι σε 10 λεπτά γυμνάζεσαι όσο 2-3 'συμβατικά'. Μετά δεν συνίσταται να κάνεις βάρη αλλά μόνο αεροβική.

Γενικότερα έχω παρατηρήσει χαλάρωση στην κοιλιά και στα εσωτερικά των ποδιών (προσαγωγοί;). Αυτό πως μπορεί να διορθωθεί. Εκτός από τους κοιλιακούς και τρέξιμο υπάρχει άλλη άσκηση;

kyriakos23
06-05-09, 03:26
Συγχαρητηρια φιλε

Levrone
06-05-09, 08:31
Μπραβο ρε φιλαρακι...


Τα βασικα του αθληματος ειναι....

Διατροφη 60%
Προπονηση 30%
Ξεκουραση 10%

;)


Καταρχην μπραβο φιλε, αξιος συγχαρητηριων!!!! Αρχιζει η εποχη σου δηλαδη! Ενδιαφερον για τη ζωη και την υγεια, γυναικες, αυτοπεποιθηση, περισσοτερος σεβασμος απο ολους!!

Eimai_fetes αν αναφερεσαι στο φιλο σιγουρα ολα ξεκινανε απ τη διατροφη του..

Αν αναφερεσαι στο αθλημα επετρεψε μου να διαφωνησω και να πιστευω στο σχημα Ξεκουραση 50%
Διατροφη 30% και Προπονηση 20%...οκ, δεν κολλαμε σε αριθμους, απλα το εγραψα γιατι η αναπτυξη πιστευω ερχεται στον υπνο.:toast:

chr04
07-05-09, 09:52
Χθες μου έκαναν ένα δοκιμαστικό σε Power Plate.

Σε 5 λεπτά που έκανα έριξα τον ιδρώτα που ρίχνω σε μισή ώρα διάδρομο. Όντως ένιωσα κάψιμο πχ στους τετρακέφαλους από την αρχή ενώ στα βάρη θέλει μια σχετική ώρα μέχρι να πάρεις μπρος.

Μου είπε ότι με 3 επισκέψεις την βδομάδα θα είναι ότι καλύτερο και να σταματήσω την συμβατική γυμναστική. 50 επισκέψεις 600 Ευρώ.

Αυτό που με προβληματίζει είναι όσοι κάνουν power plate κυρίως είναι μέσης ηλικίας, νοικοκυρές που δεν έχουν χρόνο, και δεν έχω κάποιον με αποτέλεσμα, σε αντίθεση με όσους κάνουν 'συμβατική' γυμναστική που όντως τους βλέπεις με αποτέλεσμα.

Προσωπικά έχω μπει σε μια ρέγουλα, τα αποτελέσματα με αυτό που κάνω φαίνονται, το αν θα έχω καλύτερο αποτέλεσμα σε ένα εξάμηνο ή σε ένα χρόνο δεν με ενδιαφέρει.

Εσείς τι λέτε, να το σκεφτώ ή να συνεχίσω όπως τώρα;

Exci
07-05-09, 19:28
Μου είπε ότι με 3 επισκέψεις την βδομάδα θα είναι ότι καλύτερο και να σταματήσω την συμβατική γυμναστική.
...

50 επισκέψεις 600 Ευρώ.
A πες το ετσι :idea:

Geo84
08-05-09, 00:19
A μπα δεν έχεις δει τα βιντεάκια για το pp που έχουν ποστάρει διάφοροι διάφοροι... παιχνιδάκι είναι...ανεβαίνεις και γυμνάζεσαι παθητικά...ανάβεις και τσιγαράκι...έχεις και καφεδάκι... :P

Πέρα απ την πλάκα μη παραμυθιάζεσαι συνεχισε κανονικά την προπόνηση σου και άμα θέλεις να δώσεις λεφτά στο pp κάνε μια φορά τη βδομάδα άντε το πολύ δυο με συνδιασμό...θα σε βοηθήσει πολύ στην αντοχή στη δυναμη αλλά κυρίως στην ευλιγισία και το fitness...μόνο θυμησου ότι πρέπει να σαι σκληρός με τον εαυτο σου εκεί μέσα δώσε το 100% μέχρι να μην αντέχεις άλλο...τους άλλους δε τους νοιάζει γιατί θέλουν τα λεφτά εσύ δώστα όλα με σοβαρότητα να πιάσουν τόπο...

εδιτ/ α και φτιάξε τη διατροφή σου...

the_big_litho
08-05-09, 20:47
Εχουμε αναφερθει και σε αλλα ποστ στο συγκεκριμενο θεμα

1)Ο ιδρωτας αν ειναι 5 ml η 5 λιτρα δεν λεει απολυτως τιποτα

2)Τα καψιματα δεν λενε τιποτα επισης γιατι απλα οι μυες σου μπηκαν σε ενα αλλο ειδος συστολης το οποιο δεν εχουν ξαναμπει

3)Η φραση 15 λεπτα αρκουν να αντικαταστησουν μια ωρα στο γυμνστηριο οπως επισης 5 λεπτα στην πλατφορμα αντικαθηστουν μιση ωρα στον διαδρομο, σου φαινονται να εχουν λογικη υποσταση

4)Οι τιμες ειναι εξωφρενικες

5)Ισως να βοηθα σε τραυματισμενα σημεια για αποθεραπεια, και σε καταστασεις μειωμενης βαρυτητας οπως στο διαστημα για οσους κανουν εκει τα βαρη τους

Οποτε ασε αυτο το μονοπατι γιατι ειναι ενα πολυ πονηρι τρικ για να κονομανε οι ιδιοκτητες

Και για να ξερεις ποιος στα λεει αυτα, στα λεω αυτα σαν καθηγητης φυσικης αγωγης με ειδικοτητα στα βαρη, personal trainer και power plate instructor

Exci
08-05-09, 20:51
Ενα αλλο εξωφρενικο, ειδα ενα τρειλερ που λεει στο powerplate πραγματοποιεις σε ενα μηνα την προοδο που θα ειχες σε 1 χρονο :-x

KATERINI 144
08-05-09, 21:03
Χθες μου έκαναν ένα δοκιμαστικό σε Power Plate.

Σε 5 λεπτά που έκανα έριξα τον ιδρώτα που ρίχνω σε μισή ώρα διάδρομο. Όντως ένιωσα κάψιμο πχ στους τετρακέφαλους από την αρχή ενώ στα βάρη θέλει μια σχετική ώρα μέχρι να πάρεις μπρος.

Μου είπε ότι με 3 επισκέψεις την βδομάδα θα είναι ότι καλύτερο και να σταματήσω την συμβατική γυμναστική. 50 επισκέψεις 600 Ευρώ.

Αυτό που με προβληματίζει είναι όσοι κάνουν power plate κυρίως είναι μέσης ηλικίας, νοικοκυρές που δεν έχουν χρόνο, και δεν έχω κάποιον με αποτέλεσμα, σε αντίθεση με όσους κάνουν 'συμβατική' γυμναστική που όντως τους βλέπεις με αποτέλεσμα.

Προσωπικά έχω μπει σε μια ρέγουλα, τα αποτελέσματα με αυτό που κάνω φαίνονται, το αν θα έχω καλύτερο αποτέλεσμα σε ένα εξάμηνο ή σε ένα χρόνο δεν με ενδιαφέρει.

Εσείς τι λέτε, να το σκεφτώ ή να συνεχίσω όπως τώρα;

πιασε δουλεια σε εργοταξιο και δουλεψε το κομπρεσερ, αντι να δινεις 600 ε το μηνα θα παιρνεις κανα 700αρι

σηνολο κερδους=1300ευρω δεν ειναι κιασχημα :idea:

ελα ρε παιδια ελεος..............................................

Geo84
09-05-09, 10:12
πιασε δουλεια σε εργοταξιο και δουλεψε το κομπρεσερ, αντι να δινεις 600 ε το μηνα θα παιρνεις κανα 700αρι



:banghead::banghead:

Προφανώς δε ξέρεις τη διαφορά μεταξύ καλής και κακής δόνησης.....

@chr04
Φίλε άμα το γουστάρεις νιώθεις ότι σε γυμνάζει και έχεις τα λεφτά κάντο μην ακούς τίποτα...

KATERINI 144
09-05-09, 11:06
δεν έπιασες κομπρεσέρ στα χέρια σου γιαυτο τα λες αυτά, κλάσις ανώτερο ειναι απο το παουερ, με το κομπρεσερ αγριεύει και η φατσα, να δες-->http://forum.bodybuilding.gr/image.php?u=816&dateline=1236628118 (http://forum.bodybuilding.gr/member.php?u=816) :chinese:





:green::green:

Geo84
09-05-09, 13:27
:bowdown::bowdown:

Πέρα απ τη πλάκα το κομπρεσερ δουλεύει σε πολύ περισσότερα hz από το pp και τραυματίζει αρθρώσεις...γι αυτό και πολλοί που κάνουν τέτοια δουλειά για πολλά χρόνια έχουν πρόβλημα με ώμους κτλ κτλ......

Δεν υπάρχει θέμα συγκρισης :P:P

mantus3
09-05-09, 14:33
οκ, ας επιστρεψουμε στο θεμα μας μετα απο ολα αυτα τα off με το pp, τελικα η προην σου γιατι σε παρατησε?

chr04
09-05-09, 21:49
Για να ξαναπάμε on topic, σκέφτομαι το καλοκαίρι να συνεχίσω όπως και τώρα και βλέπουμε από χειμώνα. Έτσι κι αλλιώς το αποτέλεσμα είναι κάτι παραπάνω από θεαματικό ήδη και δεν έχω κανένα λόγο για να βιαστώ για κάτι πιο σύντομο.

Μεσοβδόμαδα αγόρασα μια 'πολιτική' βερμούδα XXL από την adidas και σήμερα την επέστρεψα και πήρα XL επειδή μου ήταν μεγάλη...δηλαδή εντελώς κουφό για κάποιον που πριν ένα χρόνο αγόραζε ρούχα από καταλόγους για χοντρούς σε μεγέθη 5XL. (Τα οποία τα έχω ήδη πετάξει!)

chr04
26-05-09, 14:08
Θέλω την συμβουλή σας.

Μιλούσα χθες στο γυμναστήριο με ένα παιδί σε πολύ καλύτερο επίπεδο από μένα 'μπρατσαράς' και φέτες στο σώμα. Μου πε ότι με βλέπει καιρό ότι έχω χάσει πολλά και αν παίρνω συμπληρώματα κτλ. Του πα ότι ένα διάστημα πήρα λιποδιαλύτη αλλά από το Πάσχα τους έχω σταματήσει. Μου λέει θέλεις να κάνεις μπράτσα και να φουσκώσεις; Του λέω γιατί όχι. Και μου λέει:

Το πρωί μισό scoop πρωτεϊνη με γάλα και δημητριακά.

Ενδιάμεσα φρούτο ή γιαούρτι ή μπάρα δημητριακών

Φαγητό κοτόπουλο/μπιφτέκι ψητό και σαλάτα

Ενδιάμεσα φρούτο κτλ

Πριν την προπόνηση 4 χαπάκια nano x9 hardcore nitro acid (ανοίγουν αγγεία κυκλοφορεί περισσότερο αίμα, πρήζεσαι περισσότερο).
Μετά την προπόνηση άλλα 4 χαπάκια nano μαζί με κρεατίνη cell-tech 1 scoop με νερό. (αναπληρώνει γρήγορα ο οργανισμός ότι έχασε και σου δίνει 'εκρηξη΄)

Μέσα σε μισή ώρα 1 scoop πρωτεϊνη Nitro-tech διαλυμμένη σε νερό (γιατί αφομοιώνεται καλύτερα), μέσα σε μιάμιση ώρα οπωσδήποτε φαγητό (ψητό κοτόπουλο/μπιφτέκι με σαλάτα).

Τι γνώμη έχετε;

KATERINI 144
26-05-09, 14:28
Θέλω την συμβουλή σας.

Μιλούσα χθες στο γυμναστήριο με ένα παιδί σε πολύ καλύτερο επίπεδο από μένα 'μπρατσαράς' και φέτες στο σώμα. Μου πε ότι με βλέπει καιρό ότι έχω χάσει πολλά και αν παίρνω συμπληρώματα κτλ. Του πα ότι ένα διάστημα πήρα λιποδιαλύτη αλλά από το Πάσχα τους έχω σταματήσει. Μου λέει θέλεις να κάνεις μπράτσα και να φουσκώσεις; Του λέω γιατί όχι. Και μου λέει:

Το πρωί μισό scoop πρωτεϊνη με γάλα και δημητριακά.

Ενδιάμεσα φρούτο ή γιαούρτι ή μπάρα δημητριακών

Φαγητό κοτόπουλο/μπιφτέκι ψητό και σαλάτα

Ενδιάμεσα φρούτο κτλ

Πριν την προπόνηση 4 χαπάκια nano x9 hardcore nitro acid (ανοίγουν αγγεία κυκλοφορεί περισσότερο αίμα, πρήζεσαι περισσότερο).
Μετά την προπόνηση άλλα 4 χαπάκια nano μαζί με κρεατίνη cell-tech 1 scoop με νερό. (αναπληρώνει γρήγορα ο οργανισμός ότι έχασε και σου δίνει 'εκρηξη΄)

Μέσα σε μισή ώρα 1 scoop πρωτεϊνη Nitro-tech διαλυμμένη σε νερό (γιατί αφομοιώνεται καλύτερα), μέσα σε μιάμιση ώρα οπωσδήποτε φαγητό (ψητό κοτόπουλο/μπιφτέκι με σαλάτα).

Τι γνώμη έχετε;φαινεται πως ειναι γνώστης ο ανθρωπος, δε μπορω να πω. :unsure:

διαβασε τα στικι για διατροφη φιλε μου και ασε τη λεει ο καθενας, αυτα που σημείωσα ειναι παρα πολι μακρια απο μια διατροφη ββ.
διαβασε και κανε ενα πλανο μονος σου, οπου χρειαζεται βοηθαμε.

chr04
26-05-09, 14:40
Σε ότι αφορά τα συμπληρώματα, σαν πιο έμπειροι έχουν λογική/αποτέλεσμα;

leangains
26-05-09, 14:56
chr04 αρχικά πολλά συγχαρητήρια για την μέχρι τώρα πορεία!! everything is a state of mind όπως το λες κ ειδικά το φαγητό, όποτε κάποιος σε παρακινεί κ δε θες να παρακινηθείς λες απλά κ ευγενικά όχι ευχαριστώ! κ από μέσα σου, αυτό δεν κάνει για μένα, απορρίπτεται απλά.

Για τους λιποδιαλύτες θα ήθελα να πω (με όσα είχα δει πάνω μου πολύ πιο παλιά και με ό,τι πειραματισμούς έχω κάνει σε άλλους που με ρωτάνε με πείσμα) ότι θα σου φέρουν κάποια αποτελέσματα ίσως πιο γρηγορα ή ίσως να σε ξεκολλήσουν από ένα plateau μείωσης λίπους, αλλά αν δεν έχεις την κατάλληλη γνώση διατροφής= σχεδιασμό-είδος γευμάτων, τα κιλά ίσως να επιστρέψουν κ ίσως περισσότερα. Με χρήση για λίγο καιρό δε συμβαίνει αυτό, συνήθως.

Τα συμπληρώματα είναι ένα τριπάκι που όλοι μπαίνουν, αλλά δυστυχώς χωρίς καλό κ ποιοτικό φαγητό δουλειά δε γίνεται. Προσωπικά πιστεύω ότι το φαί (κοτόπουλο, αβγά, μοσχάρι, σολομό, τόνο, ξιφία, πέρκα, γιαούρτι, βρώμη, πατάτες, ρύζι, μπρόκολο, λαχανικά, μουρουνέλαιο, ελειόλαδο, αβοκάντο, κρόκοι αβγών, λινέλαιο, λιναρόσπωρο κ... φρούτα κ μέλι τις κατάλληλες ώρες ) είναι αυτά στα οποία θα πρέπει να επικεντωθεί κάποιος, τα συμπληρώματα είναι απλά συμπληρώματα.

Καλή συνέχεια με δύναμη επιμονή κ υπομονή!

leangains
26-05-09, 15:05
Σε ότι αφορά τα συμπληρώματα, σαν πιο έμπειροι έχουν λογική/αποτέλεσμα;

έχουν σε συνδυασμό με καλή κ προσεγμένη ιδατροφή αν τα αντιμετωπίζεις ακριβώς σαν αυτό που είναι συμπληρώματα κ τίποτα παραπάνω, όχι μαγικά σκευάσματα, όχι αντικατάσταση γεύματος, όχι να περιμένεις με ένα σκεύασμα να γίνεις, να φουσκώσεις που σου είπε ο δικός σου. απλά αντί να φας 10 ασπράδια, επειδή είσαι στη δουλειά ή κάπου που για διάφορους λόγους δε μπορείς να βρεις το κατάλληλο φαγητό χρησιμοποιείς ένα ρόφημα.

Στη συνέχεια αν έχεις κάποιους άλλους στόχους θα πρέπει να κάνεις κ προπόνηση με μεγάλα βάρη κ ένταση επικεντρωμένος σε σύνθετες (compound) ασκήσεις κ λιγότερο στις απομόνωσης.

destroyerody94
26-05-09, 16:29
:bowdown::bowdown:

Πέρα απ τη πλάκα το κομπρεσερ δουλεύει σε πολύ περισσότερα hz από το pp και τραυματίζει αρθρώσεις...γι αυτό και πολλοί που κάνουν τέτοια δουλειά για πολλά χρόνια έχουν πρόβλημα με ώμους κτλ κτλ......

Δεν υπάρχει θέμα συγκρισης :P:P

χμμμμμμμμμμ εμενα με αυτα τα πολλα με τη δονηση αλλα μου ερχονται στο μυαλο......:rolf::rolf::green:

Αλλα βασικα πολλα μπραβω στην προσπα8εια σου chr04:bowdown::bowdown::bowdown::thumbup:kαι καλη συνεχεια!!

mantus3
28-05-09, 00:31
χωρις να θελω να σε απογοητευσω φιλε μου η διατροφη που σου εδωσε ειναι αστεια. καταρχας οι εναλακτικες που σου δινει δεν εχουν καμια σχεση μεταξι τους. για να αντικαταστισεις κατι, συνιθος βαζεις κατι παραπλησιο κ οχι κατι το εντελος ασχετο πχ φρουτο - γιαουρτι...

επισεις για τα συμπληροματα η δουλια του νανο ειναι να πριζει.. οποτε μην ψαρονεις. για την σελτεκ θα βρεις αλου...

επισεις εχε κατα νου οτι ο δικτης αποροφισης δεν επιρεαζεται απο τον φορεα της θρεπτικης ουσιας

chr04
13-06-09, 23:01
Είπα Σαββατιάτικα να σας σοκάρω λίγο.

http://img189.imageshack.us/img189/4641/img1291n.th.jpg (http://img189.imageshack.us/i/img1291n.jpg/)

Αυτό είναι το τελευταίο παντελόνι (μπορείς να το πεις και κουβέρτα) που φορούσα πριν ξεκινήσω γυμναστήριο.

vAnY
14-06-09, 10:31
:shock::shock::thumbup: συγχαρητηρια ! ουαου.... παραδειγμα του οποιος ΘΕΛΕΙ, ΜΠΟΡΕΙ.

Littlejohn
05-07-09, 08:20
Φίλε μου ``συναγωνιστή``, καταρχήν καλησπέρα και πολλά μπράβο για την προσπάθεια που κάνεις... Είμαι και εγώ εδώ που είσαι ακριβώς και γνωρίζω πολύ καλά τι πέρασες...

Εγώ ξεκίνησα με 185 κιλά και 1,90 ύψος και τώρα είμαι στα 130 παρά κάτι γραμμάρια...Έχω ακόμα 30-35 κιλάκια μπροστά μου...Που θα πάει, θέμα χρόνου είναι πλέον...

Με απασχολεί και εμένα το θέμα των ``συμπληρωμάτων`` ιδιαίτερα. Μετά όμως από συμβουλή του προσωπικού μου γυμναστή, κάθησα και έβγαλα ένα πλάνο το πως θα ήθελα να προχωρήσω το σώμα μου. Κατέληξα ότι αρχικά πρέπει να εστιάσω στο κάψιμο του λίπους που περισσεύει και κατόπιν να ασχοληθώ με την αύξηση της μυικής μάζας και την γράμμωση...Ο καλύτερος τρόπος για να γίνει κάτι τέτοιο είναι μόνο με σωστή διατροφή και φυσικά με κίνηση...

Ακολουθώ ένα πρόγραμμα διατροφής το οποίο είναι μία εβδομάδα υψηλό σε υδατάνθρακες, άμυλο και μία εβδομάδα υψηλό σε πρωτείνη και αυτό πάει εναλλάξ.
Μεχρί στιγμής έχει δουλέψει καλά όσον αφορά το κάψιμου λίπους και μάλιστα χωρίς απώλεια μυικού ιστού (το αντίθετο μάλιστα, μιας και είδα και αύξηση)...

Επίσης ΒΑΣΙΚΟΤΑΤΟ, πολύ νερό εώς πάρα πολύ. Μέχρι πρόσφατα έπινα γύρω στα 10 ποτήρια την ημέρα, την τελευταία εβδομάδα πειραματίστηκα και αύξησα το νερό στα 20-25 ποτήρια. Μπορώ να σου πω ότι ως δια-μαγείας πρόσεξα ότι στα σημεία του σώματος μου που δεν έχω μεγάλη εναπόθεση λίπους (γάμπες, χέρια, πήχη) άρχισαν να διαγράφονται μύες και φλέβες (είχα να δώ φλέβα πάνω μου....ουυυυυυ). Όταν χτές κάναμε λιπομέτρηση, είδαμε ότι είχα χάσει 6 λίτρα νερό από πάνω μου (μέσα σε μια εβδομάδα)...
Από εδώ και πέρα θα είμαι μόνιμα με μια μάνικα στο στόμα...:rolf::rolf:

Όσο για το power plate που ανέφερες σε παλιότερο ποστ...Από μόνο του δε μπορεί να αντικαταστήσει την κανονική και σωστή γυμναστική. Βοηθάει όμως πολύ για ζέσταμα (πρίν τα βάρη) και σε αποθεραπεία...

-------------------------------------------------------------
Σε χαιρετώ και καλή συνέχεια...

ΥΓ...Θα βάλω κάποια στιγμή και εγώ φώτο με δικό μου παντελόνι haft ;) 6XL... To οποίο χαλαρά μπορώ να το χρησιμοποιήσω για σεντόνι τώρα...

chr04
21-07-09, 13:20
Καλημέρα!
Είχα ένα τρακάρισμα πριν 2 βδομάδες, ευτυχώς την έβγαλα με σπασμένη παλάμη και κάτι ελαφρύ στον αυχένα.

Προφανώς μέχρι να βγάλω τον γύψο γυμναστήριο δεν παίζει.

Τι κάνω για να μην κατρακυλήσω πάλι; Στο θέμα φαγητού είμαι προσεκτικός και αφού δεν υπάρχει κι αυτοκίνητο και μέχρι να έρθει το καινούργιο κυκλοφορώ πολύ με τα πόδια.

Καμιά συμβουλή;

chr04
18-08-10, 09:29
Γεια σας φίλοι! Μετά από ένα χρόνο συνεχίζουμε.

Δυστυχώς μετά το τρακάρισμα κατρακύλησα στον βούρκο. Δεν πρόσεξα, έκανα ότι δεν έπρεπε να κάνω με αποτέλεσμα να πάρω αρκετά κίλα πίσω. Μέχρι τον Μάρτιο περίπου είχα πόνους στο σπάσιμο, συν διάφορα προσωπικά θέματα ολοκλήρωσαν το κακό.

Μετά το Πάσχα περίπου ξεκίνησα πιο συστηματικά γυμναστήριο, στην αρχή όλα καλά, αλλά δεν πρόσεχα διατροφή οπότε τα αποτελέσματα ανύπαρκτα. Εδώ 1-1,5 μήνα μου την βάρεσε η κατάσταση στο γυμανστήριο. Πολύ κόσμος, οι ίδιες φάτσες, να περιμένεις να πάρεις σειρά κτλ.

Έψαξα βρήκα ένα άλλο που δεν είναι τόσο γωνία, με λιγότερο κόσμο. Έχει μια βδομάδα που πηγαίνω, και αρχίζω και αισθάνομαι όπως τον παλιό καλό καιρό.

Θέληση υπάρχει, το παρελθόν το κακό το διαγράφω και πάμε μπροστά.

Η ερώτηση που θέλω να σας κάνω είναι η εξής. Στο παλιό γυμναστήριο μου έβγαζαν πρόγραμμα κάθε φορά να γυμνάζω μια ομάδα (πχ μια μέρα πλάτη, μια μέρα στήθος κτλ).

Στο καινούργιο μου έβγαλαν πρόγραμμα κάθε μέρα να κάνω μια άσκηση για μια ομάδα. Δηλαδή μια άσκηση για πλάτη, μια ώμους, μια στήθος, μια δικέφαλους, μια τρικέφαλους. Δεύτερη μέρα ασκήσεις για πόδια, τρίτη μέρα το ίδιο με την πρώτη αλλά διαφορετικές ασκήσεις. Κάθε μέρα αεροβική και κοιλιακούς.

Τι γνώμη έχετε; Να ακολουθήσω το παλιό ή το καινούργιο;

Ευχαριστώ και εύχομαι τα καλύτερα!

GEORGEXX1
18-08-10, 09:48
Αν ξεκινουσες τωρα μετα το ατυχημα, θα σου ελεγα και εγω το δευτερο.
Αλα επειδη ξεκινησες απο το πασχα, συνεχεισαι με το πρωτο που ειχες.
Εκτος αν τους εδωσες να καταλαβουν οτι χρειαζεσαι τονοση και ενδυναμωση και σε εβαλαν σε κυκλικη προπονηση.

manosvdm
18-08-10, 11:27
καταρχην συγχαρητηρια
σιγουρα στο φορουμ θα βρεις πολλες πληροφοριες που θα σε βοηθησουν
αλλα μια καλη αρχη για να μην αναζητας ενα ενα τα θεματα και να σου λυθουν οι περισσοτερες πληροφοριες με την μια

διαβασε αυτο το βιβλιο(εγγυημενο 100%)
http://www.tomvenuto.com/reviews/burnthefatreview.shtml

chr04
24-08-10, 11:24
Μετά από μια βδομάδα σοβαρής πλέον προσπάθειας τόσο στο γυμναστήριο όσο και στην διατροφή είμαι -3 κιλά στα 136.

Έχω μερικές απορείες, αν κάποιος μπορεί να απαντήσει θα βοηθούσε πολύ.

1) Αυτή την στιγμή δεν χρειάζεται να πάρω λιποδιαλύτη. Υπάρχουν πολλά κιλά να καούν, όταν σταματήσει κάποια στιγμή να χάνεται εύκολα, ίσως τότε να βοηθήσει.

2) Δεν είναι κακό να πάρω CLA.

3) Κρεατίνη δεν χρειάζεται να πάρω.

4) Πρέπει να πάρω πρωτεϊνη για να μην χάνεται μυικός ιστός.

5) Πρέπει να κάνω ασκήσεις με βάρη για να αναπτυχθεί μυικός ιστός, αλλά και 1-1,5 ώρα αεροβική άσκηση (διάδρομος ποδήλατο) για κάψιμο λίπους.

6) Επιλογή κιλών στις ασκήσεις με βάρη. Πρέπει να γίνεται έτσι ώστε να νιώθω το 'κάψιμο' στις τελευταίες επαναλήψεις ή από την αρχή;

Μια τυπική μέρα διατροφής.
Πρωινό γάλα 1,5 με πρωτεϊνη, βρώμη με αλεσμένα ωμά αμύγδαλα και γάλα.
Ενδιάμεσο σάντουιτς με πολύσπορο ψωμί, γαλοπούλα, μανούρι και ελιά. Χυμό πορτοκάλι στημμένο (όχι εμπορίου)
Μεσημέρι ψητό κοτοπουλο/ψαρι/μπριζόλα με σαλάτα ή ρύζι
Απόγευμα χυμός πορτακάλι
Μετα το γυμναστήριο πρωτείνη με γάλα 1,5
Βράδυ παρόμοιο με μεσημέρι και ίσως κανένα γιαούρτι 2%

Ευχαριστώ!!!