PDA

Επιστροφή στο Forum : Πολεμικες Τεχνες και BB ... Πανε μαζι ;



Eimai_fetes
27-04-09, 16:28
Καλησπερα σας

Σκεφτομαι πολυ εντονα, απο Σεπτεμβριο να ξεκινησω (παλι, μετα απο αρκετα χρονια) καποια πολεμικη τεχνη...
Βεβαια, την προπονηση γυμναστηριου δεν θελω να την αφησω.
Θελω να κανω κ τα 2. Δεν ξερω αν θα καταφερω, αφου λογικα θα πρεπει
να προσαρμοσω κ την διατροφη μου ετσι ωστε μετα απο 3-4 μερες να μην παραπαταω απο την κουραση (με βλεπω στην περιοδο ογκου για να την παλεψω να τρεφομαι με 4000 θερμιδες) .... :P
Βεβαια, δεν θελω να μαθω ουτε για να τσακωνομαι ουτε για προκαλω.
Απλα θελω να μαθω μια καθαρα τεχνη αυτοαμυνας.
Ψαχνοντας στο ιντερνετ, βρηκα μια ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ κ σπουδαια τεχνη.... εκ Ισραηλ.
Ονομαζεται Krav Maga κ με αυτη εκπαιδευονται οι ειδικες δυναμεις του στρατου του Ισραηλ. (ειναι κ τρελοι αυτοι, οποτε σκεψου)...

Οχι οχι... δεν ζωνεσαι με εκρηκτικα, κ αμα σου την πεσουν 2-3 ατομα τραβας
την περονη κ ΤΕΛΟΣ.... :P

Ειναι καθαρα πολεμικη τεχνη αυτοαμυνας κ για την ακριβεια για μαζικη επιθεση... Σε πληροφοριες απο το ιντερνετ βρηκα οτι δεν ειναι τεχνη ουτε ring, ουτε δρομου (βλ. street fighting)... Διακρινεται για επιθεση απο 6-9-13 ατομα κ μαλιστα οχι με ¨καθαρα¨χερια !!!!!!
Υπαρχουν βιντεακια στο youtube που μαλιστα εχει ανθρωπους που τα βαζουν με πιο πολλους σε αριθμο....
Με εψησε καθως ογκος κ τεχνη αυτοαμυνας νομιζω ειναι πολυ καλος συνδιασμος για την σημερον ημερα...
Ριξτε μια ματια εδω ... www.kravmagahellas.gr (http://www.kravmagahellas.gr)

Ακουω τις δικες προτασεις-συμβουλες (το gym ΔΕΝ το αφηνω με τιποτα) :thumbup:

NASSER
27-04-09, 16:36
Οποιαδηποτε πολεμικη τεχνη μπορει να συνδιαστει με τα βαρυ, καθως στην πληοψηφια τους εχουν πεισσοτερη αεροβικη κινηση. Το μονο δυσκολο ειναι να τεριαξεις την ιδια μερα να κανεις και τα δυο.

billys15
27-04-09, 20:12
Συνδιαζεται ανετα,αν σ'αρεσει κιολας πολυ μην το σκεφτεσαι,πηγαινε.Απλα προσεξε αυτο που ειπε ο Nasser.

Eimai_fetes
28-04-09, 17:49
Και τα 3 την ιδια μερα δεν νομιζω να την παλεψω...
το βασικοτερο ειναι πως δουλευω κι ολας, οποτε εκ των προταιρων δεν γινεται να δουλευω 8 ωρες, 2 ωρες γυμναστηριο, κ 1,5 ωρα πολεμικες τεχνες...

Επειδη για βαρη παω στανταρ Δευτερα-Τεταρτη-Σαββατο, ενω μαλλον θα παιξω
Τριτη-Πεμπτη πολεμικη τεχνη .....

Εχουμε καποιον απο εδω που να κανει κ τα 2 ;;;
Εχετε καποια αλλα προταση να κανετε ; Καποια αλλη πολεμικη τεχνη ;

Εχετλαίος
29-04-09, 14:55
Κάνω εδώ και 6 χρόνια Aikido και ετοιμάζομαι για μαύρη ζώνη σύντομα. Βάρη κάνω σχεδόν 20 χρόνια και δεν τα σταμάτησα όταν άρχισα να ασχολούμαι με την Ιαπωνική τέχνη. Απλά περιόρισα σε 2 τις επισκέψεις στο γυμναστήριο για βάρη την εβδομάδα και 3 τις επισκέψεις στο dojo για Aikido. Δεν έχασα κιλά μυικά, αντιθέτως λόγω της αερόβιας έντασης του Aikido βελτίωσα τη γενική μυική εικόνα μου, και αν δεν έτρωγα σαν άμυαλο βούι θα ήμουνα σίγουρα κομμάτια.
Πολεμικές τέχνες και βάρη πάνε μαζί, και μάλιστα παραπάνε. Δύναμη και πυγμή από το ένα, έκρηξη, διατάσεις και αντοχή από το άλλο. Ο καλλίτερος συνδυασμός!

_kwstas_
01-05-09, 18:28
ασχολουμε με την ελληνορωμαικη παλη πολλα χρονια και κανω βαροι απο οταν αρχισα.. βεβαια ειναι και η φυση του αθληματος που τα βαροι ειναι απαραιτιτα..
για τα συστιματα καρατε και πολλα μαχητικα αθληματα τα βαροι που χρησιμοποιουντε ειναι για να τονοσουνε τους μυες και δεν στοχευουνε στην αναπτυξη μυηκου ογκου..
παρεπιπτοντος εγω θα σου προτινα να μην αρχισεις κραβα μαγκα.. αρχισε μια ποιο σοβαρη πολεμικη τεχνη... γνωμη μου κι ολας αλλα το οτι την μαθαινουνε στο ισραηλ στους σωματοφιλακες και οτι ειναι τις μοδας δεν εχει να μου πει απολυτος τιποτα..

Εχετλαίος
02-05-09, 08:36
γνωμη μου κι ολας αλλα το οτι την μαθαινουνε στο ισραηλ στους σωματοφιλακες και οτι ειναι τις μοδας δεν εχει να μου πει απολυτος τιποτα..


+1000

stelios30
03-05-09, 04:46
Καλησπερα σας

Σκεφτομαι πολυ εντονα, απο Σεπτεμβριο να ξεκινησω (παλι, μετα απο αρκετα χρονια) καποια πολεμικη τεχνη...
Βεβαια, την προπονηση γυμναστηριου δεν θελω να την αφησω.
Θελω να κανω κ τα 2. Δεν ξερω αν θα καταφερω, αφου λογικα θα πρεπει
να προσαρμοσω κ την διατροφη μου ετσι ωστε μετα απο 3-4 μερες να μην παραπαταω απο την κουραση (με βλεπω στην περιοδο ογκου για να την παλεψω να τρεφομαι με 4000 θερμιδες) .... :P
Βεβαια, δεν θελω να μαθω ουτε για να τσακωνομαι ουτε για προκαλω.
Απλα θελω να μαθω μια καθαρα τεχνη αυτοαμυνας.
Ψαχνοντας στο ιντερνετ, βρηκα μια ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ κ σπουδαια τεχνη.... εκ Ισραηλ.
Ονομαζεται Krav Maga κ με αυτη εκπαιδευονται οι ειδικες δυναμεις του στρατου του Ισραηλ. (ειναι κ τρελοι αυτοι, οποτε σκεψου)...

Οχι οχι... δεν ζωνεσαι με εκρηκτικα, κ αμα σου την πεσουν 2-3 ατομα τραβας
την περονη κ ΤΕΛΟΣ.... :P

Ειναι καθαρα πολεμικη τεχνη αυτοαμυνας κ για την ακριβεια για μαζικη επιθεση... Σε πληροφοριες απο το ιντερνετ βρηκα οτι δεν ειναι τεχνη ουτε ring, ουτε δρομου (βλ. street fighting)... Διακρινεται για επιθεση απο 6-9-13 ατομα κ μαλιστα οχι με ¨καθαρα¨χερια !!!!!!
Υπαρχουν βιντεακια στο youtube που μαλιστα εχει ανθρωπους που τα βαζουν με πιο πολλους σε αριθμο....
Με εψησε καθως ογκος κ τεχνη αυτοαμυνας νομιζω ειναι πολυ καλος συνδιασμος για την σημερον ημερα...
Ριξτε μια ματια εδω ... www.kravmagahellas.gr (http://www.kravmagahellas.gr)

Ακουω τις δικες προτασεις-συμβουλες (το gym ΔΕΝ το αφηνω με τιποτα) :thumbup:Με εξυπνο προγραματισμο θα πας πολυ καλα εγω κανω δυο πολεμικες τεχνες και ειμαι μια χαρα

Athanasios2104
05-05-09, 01:23
Για το Krav Maga είχε ένα επεισόδιο στο Discovery, με τους δύο τυπάδες που μαθαίνουν διάφορες τέχνες ανά τον κόσμο. Δεν ξέρω αν το είδες, καλά θα κάνεις να το δεις.

Εν ολίγοις, το Krav Maga δεν είναι πολεμική τέχνη. Είναι τεχνικές για να σκοτώσεις τον εχθρό στη μάχη ή τουλάχιστον να τον αφήσεις παράλυτο. Είναι τεχνικές που χρειάζονται στην μάχη, όπου εκεί δεν "παίζεις κλωτσιές", άλλα παλεύεις για την ζωή σου.

Μία πολεμική τέχνη έχει κανόνες ΚΑΙ τεχνικές. Το Krav Maga δεν έχει κανόνες, όπως και στον πόλεμο δεν υπάρχουν κανόνες. Πάντως, αν σου την πέσουν 10 με μαχαίρια και γκλοπ, τότε η καλύτερη λύση είναι να αρχίσεις να επιταχύνεις προς την αντίθετη κατεύθυνση και μάλιστα γρήγορα (συμβουλή από ΛΟΚατζή φίλο του αδερφού μου)...

vagg
07-05-09, 02:18
Για το Krav Maga είχε ένα επεισόδιο στο Discovery, με τους δύο τυπάδες που μαθαίνουν διάφορες τέχνες ανά τον κόσμο. Δεν ξέρω αν το είδες, καλά θα κάνεις να το δεις.

Εν ολίγοις, το Krav Maga δεν είναι πολεμική τέχνη. Είναι τεχνικές για να σκοτώσεις τον εχθρό στη μάχη ή τουλάχιστον να τον αφήσεις παράλυτο. Είναι τεχνικές που χρειάζονται στην μάχη, όπου εκεί δεν "παίζεις κλωτσιές", άλλα παλεύεις για την ζωή σου.

Μία πολεμική τέχνη έχει κανόνες ΚΑΙ τεχνικές. Το Krav Maga δεν έχει κανόνες, όπως και στον πόλεμο δεν υπάρχουν κανόνες. Πάντως, αν σου την πέσουν 10 με μαχαίρια και γκλοπ, τότε η καλύτερη λύση είναι να αρχίσεις να επιταχύνεις προς την αντίθετη κατεύθυνση και μάλιστα γρήγορα (συμβουλή από ΛΟΚατζή φίλο του αδερφού μου)...


η να βγαλεις οπλο αν κουβαλας:welcome:

TRIANTAFYLLOU
08-05-09, 15:49
εγώ πιστεύω για έναν που του αρέσει συνδιάζονται οι πολεμικές τέχνες με ββ καί έχω πολλούς φίλους που και τεράστιοι είναι και συνδιάζουν αυτά τα δύο, απλά όταν έχουμε πρωταθλητισμο σε κάποιο απο τα δύο τότε βάζουμε προτεραιότητες και προσαρμόζουμε την ρουτίνα μας εκεί που θέλουμε να δώσουμε βάση

mantus3
11-05-09, 00:44
οταν εκανα ταε-κβο-ντο κ βαροι μαζι πιστεβω το σωμα μου ειχε παρει τα πανω του.. +του οτι ανεβενα παρα πολυ ψιχολογικα. το θεμα ειναι κατα ποσο μπορεις να τα συνδιασεις κ τα 2, θελουν παρα πολυ χρονο... κ την αναλογη ξεκουραση φυσικα

drago
19-07-09, 14:57
λοιπον, σχετικα με το κραβ, ειναι μια πολεμικη τεχνη επιβιωσης παρα αγωνων στο ρινγκ. αν πας εκει που ειναι το site που εβαλεσ εχει καλως. αυτος ειναι ο κλαυτεροσ στην ελλαδα. προσεξε ομως, γιατι οι εβραιοι εχουν αρχισει να το κανουν εμποριο και πανε ατομα και με μερικα σεμιναρια μετα ανοιγουν σχολη...

σχετικα με τα βαρη, δεν θα σε επιρεασει καθολου γιατι το κραβ δεν εχει high-kicks κλπ. αν ηθελες καρατε ασ πουμε η kick box μπορει να στην ελεγαν λιγο για τα βαρη γιατι θα επρεπε να κανεις πολα ανοιγματα για να ισοροπισεις το πραγμα.

τωρα και για τα 2 την ιδια μερα δεν νομιζω οτι ειναι καλη ιδεα. καποτε που εκανα λιγο πυγμαχια θυμαμαι οτι οταν εκανα βαρη πριν μετα ημουν κουρασμενος. και οταν εισαι κουρασμενος χανεις τεχνικη.

το αναποδο παλι δεν παιζει γιατι δεν θα μπορεις να σηκωσεις τπτ και θα χανεις το χρονο σου.

επισης ξεχασα να σου πω οτι οταν αρχισεις μια πολεμικη τεχνη μπορει να αλλαξεις το προγραμμα σου στα βαρη η τον τροπο που σηκωνεις. μπορει δλδ να το κανεις και για εκρηξη κλπ παρα μονο για ογκο, volume klp

Raja
04-08-09, 11:31
θα συμφωνούσα κ εγώ μα τα παιδιά ώστε να μην αρχίσεις κράβ.Δεν είναι μι πολεμική τέχνη,ούτε καν ένα ρίνγκ σπόρ.Είναι απλά ένας συνδιασμός από αυτοάμυνες διαφόρων πολεμικών τεχνών με σκοπό την εκπαίδευση των ισραηλινών δυνάμεων κ σωματοφυλάκων.

Όσο για τον συνδιασμό που ανέφερες θα συμφώνησω με τον κύριο Τριανταφύλλου.

gstabu
15-11-09, 18:22
Καλησπέρα και από μένα παιδιά, μόλις χθες γράφτηκα στο forum και έχω αρχίσει να μαθαίνω αρκετά και ενδιαφέρον πράγματα!
Εδώ και λίγο καιρό έχω ξεκινήσει να κάνω Hung gar(Shaolin Kung Fu) και παράλληλα κάνω και γυμναστήριο, μπορώ να πω ότι έχω δει πολλές διαφορές στο σώμα μου, πρώτα απ όλα η κάθε πολεμική τέχνη έχει και αρκετή αερόβια γυμναστική εκτός από αυτό μαθαίνεις και κάποια άμυνα, κάνω συνδυασμό και των δύο μαζι 3 μέρες το ένα και 3 μέρες το άλλο, έχω χάσει αρκετό λίπος πράγμα που το ήθελα πάρα πολύ και ήταν η ιδανικότερη λύση, ξεκίνησα να παίρνω (καθαρή πρωτεΐνη με αμινοξέα) και με αυτά τα δύο είδα αρκετή διαφορά πάνω μου! Θα προσπαθήσω να κάνω και τα δύο όσο μπορώ και όσο αντέξω!!

Ρόνης Κώλιας
15-11-09, 18:55
Μία πολεμική τέχνη έχει κανόνες ΚΑΙ τεχνικές. Το Krav Maga δεν έχει κανόνες, όπως και στον πόλεμο δεν υπάρχουν κανόνες. Πάντως, αν σου την πέσουν 10 με μαχαίρια και γκλοπ, τότε η καλύτερη λύση είναι να αρχίσεις να επιταχύνεις προς την αντίθετη κατεύθυνση και μάλιστα γρήγορα (συμβουλή από ΛΟΚατζή φίλο του αδερφού μου)...

Εβραϊκό είναι τι περίμενες; :green::green::green:

Μ'αρέσει όμως που όλοι λένε για αυτοάμυνα. Έχω ασχοληθεί λίγο με πολεμικές τέχνες και δεν νομίζω ότι όνειρο όλων των νουμπάδων που πάνε και γράφονται έιναι να αμυνθούν κάποτε.. είναι μετρημένοι στα δάχτυλα όσοι πραγματικά σκέφτονται την αυτοάμυνα.

gstabu
16-11-09, 00:48
Εβραϊκό είναι τι περίμενες; :green::green::green:

Μ'αρέσει όμως που όλοι λένε για αυτοάμυνα. Έχω ασχοληθεί λίγο με πολεμικές τέχνες και δεν νομίζω ότι όνειρο όλων των νουμπάδων που πάνε και γράφονται έιναι να αμυνθούν κάποτε.. είναι μετρημένοι στα δάχτυλα όσοι πραγματικά σκέφτονται την αυτοάμυνα.

Πάνω στην αυτοάμυνα όμως είναι και η επίθεση!;) Αυτή είναι και η άποψη μου!

Ρόνης Κώλιας
16-11-09, 23:45
Πάνω στην αυτοάμυνα όμως είναι και η επίθεση!;) Αυτή είναι και η άποψη μου!

Πάντως χθες που έψαξα κάτι βιντεάκια στο youtube για το krav maga είδα και έναν να κάνει σκοποβολή. Φαντάζομαι και αυτό είναι μέσα στην αυτοάμυνα.. :green::green:

the_big_litho
19-11-09, 00:27
Ασχολουμε εδω και λιγο καιρο με το Krav Maga, δεν ειναι πολεμικη τεχνη, ειναι σε πρωτη φαση αυτοαμυνα, αργοτερα μαθαινεις τους αφοπλισμους και καποιες πιο δυσκολες λαβες και τελος περνας αν μπορεις και θες στο κομματι της φυλαξης ατομου απου περιλαμβανει προπονηση και με οπλα.

drago
19-11-09, 21:49
Ασχολουμε εδω και λιγο καιρο με το Krav Maga, δεν ειναι πολεμικη τεχνη, ειναι σε πρωτη φαση αυτοαμυνα, αργοτερα μαθαινεις τους αφοπλισμους και καποιες πιο δυσκολες λαβες και τελος περνας αν μπορεις και θες στο κομματι της φυλαξης ατομου απου περιλαμβανει προπονηση και με οπλα.

σε ποιον πας? στο γνωστο στο περιστερι?

the_big_litho
20-11-09, 01:05
Στον κορυδαλλο στον Χτηστο.

psycho_steve
17-01-10, 18:24
Eγω τωρα ξεκινησα γυμναστηριο αν και ειχα κανει παλια παλι για μερικους μηνες και σταματισα επισης επειδη 9α κανω και πολεμικες τεχνες οπως tai boxing kick boxing.......σκεφτομαι τιν μερα που 9α κανω πολεμικες τεχνες 2 φορες τιν εβδομαδα προς το παρον να κανω 1-2 μικρες μυικες ομαδες οπως χερια η ομους τραπεζοειδης!Τι λετε

psychedelic
12-02-10, 00:46
καλησπερα παιδια.
σκεφτομαι να αρχισω kick box η box αλλα να μην χασω εννοειται καμια προπονηση απο το γυμναστηριο.παω 5 φορες την εβδομαδα και πιστευω πως δυο φορες την βδομαδα αμα καναμε και μια πολεμικη τεχνη θα ηταν οτι το καλυτερο!!Εσεις τι λετε ειναι καλος αυτος ο συνδιασμος η βγαινει πολυ?

psychedelic
12-02-10, 00:47
οχι τιποτα το υπερβολικο απλα για να μαθεις τα βασικα.

Devil Randime
16-08-10, 17:24
Εγω πιστευω πως BB και martial-arts δε μπορουν σε καμια περιπτωση να συνυπαρξουν.

-καθαρα προσωπική μου άποψη πάντα-

thanasis reaction
16-08-10, 17:43
αν αντεχεις τοσες προπονησεις καλο ειναι.γιατι οχι!!κ γω σκεφτομαι απο σεπτεμβριο να ξεκινησω κιck η' μαι ται.

Devil Randime
16-08-10, 17:47
αν αντεχεις τοσες προπονησεις καλο ειναι.γιατι οχι!!κ γω σκεφτομαι απο σεπτεμβριο να ξεκινησω κιck η' μαι ται.

Εγω δε το λεω απο άποψης αντοχης στις προπονησεις, σιγουρα οχι.
Αλλο σωμα πρεπει να εχεις αν θες να ακολουθησεις μια πολεμικη τεχνη και αλλο σωμα αν θες να κανεις bodybuilding. Σα να μου λες ο Bruce Lee να εκανε bodybuilding και ο Jay Cutler ή ο Σβαρτσενεγκερ να κανανε κουνγκ-φου. Δε γινεται αυτο...
Στις πολεμικες τεχνες θες ενα σωμα ελαφρυ, χωρις ογκο, γρηγορο και flexible. Παρε ματι την ταχυτητα του Bruce Lee στα χτυπηματα του. Μονο με αργη κινηση τα εβλεπες. Παρε Jackie Chan...

Αλλο martial-art ,αλλο bodybuilding... Μη τα συγχεουμε..

thanasis reaction
16-08-10, 17:50
sorry παιδια τωρα ειδα τον τιτλο του θεματος!!!!κ τα δυο μαζι οχι εννοειται,για καποιον που δεν θελει να κανει bb ομως πιστευω οτι ειναι καλος συνδιασμος.

Devil Randime
16-08-10, 17:52
sorry παιδια τωρα ειδα τον τιτλο του θεματος!!!!

Δε πειράζει :P:P
Ε ναι οκ. Αν θες κατι για να συμπληρωνεις με κατι αναεροβιο τις ασκησεις οκ, καλο ειναι.. Αν και δε θα συνιστουσα καποια πολεμικη τεχνη για προληψη τραυματισμων απο καποια ασκηση ισως..

Titanium
16-08-10, 19:18
Πληροφοριακα ο bruce lee εκανε βαρη γιατι ειναι ο μονος τροπος να γιμνασεις τελια ολο σου το σωμα...και οταν λεω βαρη μιλαμε για πολα κιλα...καπου διαβασα οτι επερνε μπαρα 170 κιλων και εκανε επαναλιψεις για ωμους.:shock:τελος παντον..
εγω κανω 8 χρονια taekwon do itf (πολα περισοτερα χρονια αποτι κανω bbing) και δεν εχω δει κανενα μιονεκτιμα πανο στην πολεμικη τεχνη απο τοτε που αρχισα bbing.
Ισα ισα η διναμη μου αφξηθικε παρα πολυ, εχω μεγαλιτερι εκριξη πανω στον αγωνα, εχω καλιτερο ελενχο στα χτιπιματα, και το πιο εντιποσιακο απολα ειναι οτι ειχα τελια ανιγματα πριν ασχολιθω με βαρη και δισταζα να κανω ποδια στην προπονισι οταν αρχισα αλλα τωρα κανω κανονικα και τα ανιγματα μου δεν εχουν επιρεαστει καθολου....Επισεις εχω παρει παρα πολη ογκο αλλα παραμενο το ιδιο ευκινιτος αλλα τορα νιοθω πιο σηγουρος στα χτιπιματα γιατι λογο της μυικης αναπτιξει οι αρθροσεις μου ειναι πιο δινατες και πιο δυσκολα θα παθω καπιο στραμπουλιγμα η οτιδιποτε......:green::green::green::green::green::green::green:

Devil Randime
16-08-10, 21:07
Πληροφοριακα ο bruce lee εκανε βαρη γιατι ειναι ο μονος τροπος να γιμνασεις τελια ολο σου το σωμα...και οταν λεω βαρη μιλαμε για πολα κιλα...καπου διαβασα οτι επερνε μπαρα 170 κιλων και εκανε επαναλιψεις για ωμους.:shock:τελος παντον..
εγω κανω 8 χρονια taekwon do itf (πολα περισοτερα χρονια αποτι κανω bbing) και δεν εχω δει κανενα μιονεκτιμα πανο στην πολεμικη τεχνη απο τοτε που αρχισα bbing.
Ισα ισα η διναμη μου αφξηθικε παρα πολυ, εχω μεγαλιτερι εκριξη πανω στον αγωνα, εχω καλιτερο ελενχο στα χτιπιματα, και το πιο εντιποσιακο απολα ειναι οτι ειχα τελια ανιγματα πριν ασχολιθω με βαρη και δισταζα να κανω ποδια στην προπονισι οταν αρχισα αλλα τωρα κανω κανονικα και τα ανιγματα μου δεν εχουν επιρεαστει καθολου....Επισεις εχω παρει παρα πολη ογκο αλλα παραμενο το ιδιο ευκινιτος αλλα τορα νιοθω πιο σηγουρος στα χτιπιματα γιατι λογο της μυικης αναπτιξει οι αρθροσεις μου ειναι πιο δινατες και πιο δυσκολα θα παθω καπιο στραμπουλιγμα η οτιδιποτε......:green::green::green::green::green::green::green:

Φιλε ο Bruce Lee εκαενε βαρη αλλα το σωμα του ηταν σαν βρεγμενη σανιδα. Ο ανθρωπος δεν ειχε καθολου ογκο αλλα καθε του χτυπημα ηταν κοντα στα 200 κιλα δυναμης... Οποτε τι να λεμε. Εγω μιλωντας για το bb πριν ειπα πως ενα επαγγελματιας δε μπορει να γινει και καλος σε καποια πολεμικη τεχνη για ευνοητους λογους.
Αλλο το να κανεις βαρη και αλλο το να ακολουθεις σταδιοδρομια bb. Εχει διαφορα για μενα...

drago
16-08-10, 21:23
εγω οπως εχω ξαναπει, ειμαι της αποψης οτι αλλο το ΒΒ αλλο η πολεμικη τεχνη. αυτο δεν σημαινει οτι δεν πρεπει να γινεται προπονηση με βαρη. καθε αλλο. απλα πρεπει να ειναι προσανατολησμενη στην πολεμικη τεχνη.

για παραδειγμα, μπορει πχ αντι για περισσοτερο ογκο για περισσοτερη δυναμη, να κρατησεις σταθερο τον ογκο και να δουλεψεις εκρηξη. με βαρη γινεται αυτο.

η μπορει να κανεις προγραμμα δυναμης καθαρα, στον ογκο που εχεις.

απ' τα λιγα που γνωριζω, ατομα οπως πχ πυγμαχοι δουλευουν σε φασεις. κανουν δλδ ενα ετησιο η καποιων μηνων πλανο και δουλευουν. δεν κανουν ολο τον καιρο το ιδιο προγραμμα με βαρη. αναλογα με το τι κανουν στην πυγμαχια, τεχνικες/συνδιασμους, δυναμη, αντοχη κλπ παει και το αντιστοιχο προγραμμα με βαρη.

νομιζω δλδ οτι το να κανεις μια πολεμικη τεχνη και να παρεις και μονος σου ενα ΒΒ προγραμμα και να το κανεις, μπορει να μην εχεις τα αποτελεσματα που θες ουτε στο ενα ουτε στο αλλο. γι αυτο καλο ειναι τα βαρη να γινονται σε συνενοηση με τους προπονητες των αθληματων. ξερω οτι καποιοι δεν τα θελουν καθολου, αλλα νομιζω αυτο σιγα σιγα αλλαζει.

Devil
16-08-10, 21:32
συμφωνω με τον drago

απο εκει και περα ομως εξαρτατε και απο την πολεμικη τεχνη που κανεις

για παραδηγμα αν κανεις grappling ειναι πιο ευκολο να κανεις παραληλα και bb/pl

ενω σε τεχνες που εχουν sparring ειναι πιο δυσκολο να κανεις παραλληλα προπονηση με βαρη και σιγουρα ειναι ακομα πιο δυσκολο να αναπτυξεις και μεγαλο ογκο λογο των θερμιδων που καιγοντε στην προπονηση

Devil Randime
16-08-10, 21:41
Καλα δε διαφωνω με κανεναν απο τους 2 σας. Εξαρταται σιγουρα απο την πολεμικη τεχνη που κανεις. Αλλα νομιζω συμφωνειτε μαζι μου στο οτι οταν κανεις μια πολεμικη τεχνη ο ογκος που προσδιδει το bb ειναι ανουσιος. Αλλα πραγματικα χρειαζεσαι σε μια πολεμικη τεχνη (στη πλειοψηφια τους δλδ) αλλα στο bb. Και απλα ανεφερα τον Bruce Lee επειδη ο ανθρωπος αποκλειεται να ηταν πανω απο 65-70 κιλα και ομως ηταν κτηνος στη δυναμη....

MichalisPorke
16-08-10, 22:06
Παιδια αυτο το οτι δεν παει μαζι εγω διαφωνω..Παει μαζι και πολυ μαλιστα..Πολλοι πιστευουν οτι με το να κανεις βαρη και να εχεις ογκο δεν εχεις καλα αντανακλαστικα λογο ογκου..Αντιθετως ομως τα αντανακλαστικα σου γινονται πολυ καλυτερα λογο βαρη...Εγω ξερω πολλους που κανουν ΠΤ και βαρη μαζι..Ενας δασκαλος ninjutsu που πηγαινα ειναι securtity σε club και ειναι καθαρα bodybuilder..Εννοω ο ογκος που εχει λογο bodybuilding..

Titanium
16-08-10, 23:10
καταρχας το προβλημα ειναι στισ πολεμικες τεχνες γιατι αποτι καταλαβα λες οτι ενας σωβαρος bber 100 κιλα δεν θα ειναι τοσο ευκινιτοσ και το ενα και το αλλο....Λιπον εγω πιστεβω πως δεν εχει καμια σχεσει ο ογκος και τα κιλα του αλουνου εφοσον ειναι μυικα και οχι λιπος..Για να σου δοσο ενα τρανταχτο παραδιγμα ομως σου λεω οτι ξερω πολα ατομα που ειναι 100 κιλα χοντροι τιγκα στο λιπος και ασχολουντε με πολεμικες τεχνες και ειναι και πολυ καλοι:shock:....ειναι δινατον λιπον αυτοι να μπορουν να ανταπεξελθουν σε αυτο που κανουν και να μην μπορει καπιος που ειναι 100 κιλα αλλα γεματοσ μυες και με ελαχιστο λυπος.....αν το προβλιμα παλει ειναι θεμα χρονου και δεν προλαβενεις και τισ 2 προπονισεις πολυ απλα δεν κανεις αεροβια και πας μετα απο το γυμναστιριο καπακι για προπονιση.....:green::green::green::green::green:

MichalisPorke
16-08-10, 23:18
καταρχας το προβλημα ειναι στισ πολεμικες τεχνες γιατι αποτι καταλαβα λες οτι ενας σωβαρος bber 100 κιλα δεν θα ειναι τοσο ευκινιτοσ και το ενα και το αλλο....Λιπον εγω πιστεβω πως δεν εχει καμια σχεσει ο ογκος και τα κιλα του αλουνου εφοσον ειναι μυικα και οχι λιπος..Για να σου δοσο ενα τρανταχτο παραδιγμα ομως σου λεω οτι ξερω πολα ατομα που ειναι 100 κιλα χοντροι τιγκα στο λιπος και ασχολουντε με πολεμικες τεχνες και ειναι και πολυ καλοι:shock:....ειναι δινατον λιπον αυτοι να μπορουν να ανταπεξελθουν σε αυτο που κανουν και να μην μπορει καπιος που ειναι 100 κιλα αλλα γεματοσ μυες και με ελαχιστο λυπος.....αν το προβλιμα παλει ειναι θεμα χρονου και δεν προλαβενεις και τισ 2 προπονισεις πολυ απλα δεν κανεις αεροβια και πας μετα απο το γυμναστιριο καπακι για προπονιση.....:green::green::green::green::green:

Φιλες μου αν απευθηνεσε σε εμενα εγω το ιδιο λεω..Οτι οταν ενας που ασχολειτε με βαρη ειναι πιο ευκινητος απο αλλους και αυτο λογο στα βαρη που σου δινουν εκρηκτικοτητα..

Titanium
16-08-10, 23:22
Φιλες μου αν απευθηνεσε σε εμενα εγω το ιδιο λεω..Οτι οταν ενας που ασχολειτε με βαρη ειναι πιο ευκινητος απο αλλους και αυτο λογο στα βαρη που σου δινουν εκρηκτικοτητα..

οχι στον devil randime απεφθινομε..:green::green::green::green:εμεις οι δυο συμφονουμε:P:P:P

Devil Randime
16-08-10, 23:50
Αλητηριοι :P

paulakos
16-08-10, 23:52
Εγω πιστευω πως BB και martial-arts δε μπορουν σε καμια περιπτωση να συνυπαρξουν.

-καθαρα προσωπική μου άποψη πάντα-

Που το στηριζεις αυτο που λες?

Devil Randime
16-08-10, 23:55
Που το στηριζεις αυτο που λες?

Νομιζω το ανελυσα παραπανω. Ενας martial artist θα πρεπει να ειναι flexible, κινητικος, γρηγορος, ευκινητος. Ενας καθαρα bodybuilder δε νομιζω πως στα παραπανω στοιχεια μπορει να συγκριθει με εναν καθαρα που ασχολειται με καποια martial art. Και προσοχη. Δε λεω να μην κανει καποιος βαρη το τονιζω...

hunteranimator
17-08-10, 00:11
εκανα ενα χρονο f.c.s.[filipino combat system] απλα δες βιντεο http://www.youtube.com/watch?v=rxSsoI8DmS0 ειτε εισαι χοντρομπαλας η bb η οτιδιποτε αλλο δεν εχει σημασια απλα ξεσκηζεις.Εχω δει ατομα τα οποια θα τα κοροιδευα σε σημειο αηδιειας αν με απηλουσαν και ομως τους εχω δει σε προπονησεις και εχασα την μιλια μου.Ειναι σαν αυτοαμυνα krav maga martial artist πολυ δυνατο και ωραιο μαθημα και οι τιμες ειναι πολυ καλες.

paulakos
17-08-10, 00:27
Νομιζω το ανελυσα παραπανω. Ενας martial artist θα πρεπει να ειναι flexible, κινητικος, γρηγορος, ευκινητος. Ενας καθαρα bodybuilder δε νομιζω πως στα παραπανω στοιχεια μπορει να συγκριθει με εναν καθαρα που ασχολειται με καποια martial art. Και προσοχη. Δε λεω να μην κανει καποιος βαρη το τονιζω...

Δηλαδη εννοεις πως δεν μπορεις να εισαι επαγγελματιας ΒΒ και ταυτοχρονα επαγγελματιας πυγμαχος στην αμερικη?Γιατι αυτο λες!!!Οκ τοτε ανακαλυψαμε πως η γη ειναι στρογγυλη...:toast::toast:
Υπαρχουν τροποι να κανεις βαρη και να μην χανουν την ελαστικοτητα οι μυς,θα εισαι και κινητικος και με ρεφλεξ και οτι ακομα θες.

Titanium
17-08-10, 00:32
εκανα ενα χρονο f.c.s.[filipino combat system] απλα δες βιντεο http://www.youtube.com/watch?v=rxSsoI8DmS0 ειτε εισαι χοντρομπαλας η bb η οτιδιποτε αλλο δεν εχει σημασια απλα ξεσκηζεις.Εχω δει ατομα τα οποια θα τα κοροιδευα σε σημειο αηδιειας αν με απηλουσαν και ομως τους εχω δει σε προπονησεις και εχασα την μιλια μου.Ειναι σαν αυτοαμυνα krav maga martial artist πολυ δυνατο και ωραιο μαθημα και οι τιμες ειναι πολυ καλες.

Γαματο.....:weights::weights::weights::weights:

Devil Randime
17-08-10, 01:04
Δηλαδη εννοεις πως δεν μπορεις να εισαι επαγγελματιας ΒΒ και ταυτοχρονα επαγγελματιας πυγμαχος στην αμερικη?Γιατι αυτο λες!!!Οκ τοτε ανακαλυψαμε πως η γη ειναι στρογγυλη...:toast::toast:
Υπαρχουν τροποι να κανεις βαρη και να μην χανουν την ελαστικοτητα οι μυς,θα εισαι και κινητικος και με ρεφλεξ και οτι ακομα θες.

Δηλαδη θα μπορουσε ανετα ο Jay Cutler και ο καθε Cutler να εκανε τις κινησεις του Bruce Lee, του Jackie Chan ή του Jet Li ή ολων αυτων???

Titanium
17-08-10, 01:22
Δηλαδη θα μπορουσε ανετα ο Jay Cutler και ο καθε Cutler να εκανε τις κινησεις του Bruce Lee, του Jackie Chan ή του Jet Li ή ολων αυτων???

Το θεμα φιλε Πανο ειναι αν καπιος ββερ μπορει να ασχοληθει με ΠΤ και οχι αν θα μπορει να γινει ο καλιτερο των καλητερων......Υπαρχουν πολεμικες τεχνες που ο ογκος δεν ειναι και τοσο οφελιμος για τις τεχνικες που πρεπει να εκτελεσεις οπος το shaolin kungfu αλλα στις περισοτερες πολεμικες τεχνες ο πιοτικος ογκος ειναι πολιτιμος.....Αυτο ομος δεν σημενει οτι καπιος ββερ δεν μπορει να ασχολιθει με shaolin αλλα ισως να μη μπορει να εκτελεσει κατακοριφο στα 2 δαχτιλα λογο του βαρος του:green:....αυτο ομως δεν σημενει οτι θα ειναι και αχριστος:P:P:P:P

Devil Randime
17-08-10, 01:25
Μα εγω μαζι σου ειμαι. Δε λεω πως δε μπορει να ασχοληθει ενας bodybuilder. Σιγουρα παιζει ρολο και η πολεμικη τεχνη με την οποια θελει να ασχοληθει και τι απαιτει αυτη.
Συμφωνω μαζι σου TITANIUM

Titanium
17-08-10, 01:29
Μα εγω μαζι σου ειμαι. Δε λεω πως δε μπορει να ασχοληθει ενας bodybuilder. Σιγουρα παιζει ρολο και η πολεμικη τεχνη με την οποια θελει να ασχοληθει και τι απαιτει αυτη.
Συμφωνω μαζι σου TITANIUM

:clap::clap::clap::clap::clap::clap::green::green::green::green::green::green:

hunteranimator
17-08-10, 01:34
στο καρατε και γενικα στο ξυλο ο ογκος το μονο οφελος που δινει ειναι οτι αντεχεις στα χτυπηματα.Βεβαια καποιος που ειναι σαν φουσκωτο απο μυς δεν σημαινει και οτι δεν μπορουνε αυτοι οι μυσ να αποκτυσουν ελαστηκοτητα.

Titanium
17-08-10, 14:47
στο καρατε και γενικα στο ξυλο ο ογκος το μονο οφελος που δινει ειναι οτι αντεχεις στα χτυπηματα.Βεβαια καποιος που ειναι σαν φουσκωτο απο μυς δεν σημαινει και οτι δεν μπορουνε αυτοι οι μυσ να αποκτυσουν ελαστηκοτητα.

Οταν λεμε για ογκο ενοητε πως ενωουμε τον μυικο...Ο μυικος ογκος ομως ενοιτε πως βοηθαει στην αμηνα γιατη αν σικοσεις τα χερια πανω και κατσεις σε θεσει αμηνας θα εισαι σαν τεθορακισμενο τανκ:shock: αλλα και στην επιθεση γιατι ενας 100 κιλα ανθροπος μπενει ανετα μεσα και σπαει την ζωνει ασφαλιας του αντιπαλου..επισεις στις ΠΤ στα χτηπιματα (μπουνιες κλοτσιες) βαζεις τα κιλα σου μεσα για να εχεις την μεγιστη διναμη και να υπαρχει δραση-αντιδραση. Για παραδιγμα για να ριξει μια μπουνια δεν δουλεβεις μονο το χερη σου αλλα ολο σου το σωμα.Για να δωσο και ενα ακομα παραδιγμα παρε ενα σφιρι και μια βαριοπουλα.....με το σφιρι θα χιπας πιο χρηγορα αλλα με την βαριοπουλα θα ριξεις μια και θα τα διαλισεις ολα:green::green::green::green::banghead::banghead::box1::box1::box1:

hiko
17-08-10, 15:11
hunteranimator που εχει f.c.s. στην αθηνα? και μπορεις να πεις και 2 λογια για αυτη την τεχνη?

hunteranimator
17-08-10, 23:51
hunteranimator που εχει f.c.s. στην αθηνα? και μπορεις να πεις και 2 λογια για αυτη την τεχνη?
εν συντομια γενικα βορειο κορεα φιλιπινεσ και γενικα ασια εχουνε 100αδεσ πολεμικα συστημα και πολεμικες τεχνες.Και καποιος που ηξερε τις καλητερες πολεμικες τεχνες απο αυτες τις ενωσε τις βελτιωσε και το απεδειξε.Εχει μαθηματα με ενα μαχαιρι με 2 μαχαιρια το ιδιο και με ξυλα μετα να εισαι αοπλος και να σου ερθουμε με 2 ξυλα εχει πολλα ειναι σαν το κραβμαγκα.Εχω κανει αυτοαμυνα σοτογκαν γουαντο ριο,αλλα το fcs γ@μ@αει.Σου δινουνε καποια ψευτικα μαχαιρια και ξεκινας απο τα πρωτα μαθηματα επι τοπου και κανεις ασκησεις με αλλους.Εαν συνεχεισης πανω απο καποιους μηνες εχεις μια ταυτοτητα που ειναι ας ΠΟΥΜΕ κατι σαν αστυνομικη εκπαιδευση και ειναι ανωτερη απο την καρτα που εχεις απο το καρατε οποτε στο δρομο αν πλακωθεις και δεν φταις εμπλεξες χοντρα και αν ο αλλος παθει ζημια δεν ξαναπας για μαθημα ποτε σε καμια σχολη.Τα μαθηματα ειναι καπου στις 2 ωρες την βδομαδα.Εγω σταματρησα λογο στρατου και δεν το συνεχισα επειδει εφυγε ο καθηγητης λογο μετακομησης.Σε καλυπτει 100% σε ολα ακομα και με αλυσιδες να σου ορμησουν....γενικα δες το σαν την μαγικη πολεμικη τεχνη οπου τα παντα γινονται,τα μαθηματα ειναι ωραια στεναχωριεσε οταν τελιωνουνε,ταμαθηματα ειναι σε style martial art.Στολες δεν φορας μονο την κοντομανικι μπλουζα του fcs το χρωμα της οριζει την ζωνη σου σου δειχνει το επιπεδο σου,δεν ειναι σαν το καρατε να φωναζεις τρελα ζεσταματα κτλ.....Τελος αν γουσταρεις αγοραζεις και τα μαθηματα σε dvd.Πιστευω οτι BB και fcs ειναι οτι ποιο καλητερο υπαρχει,τουλαχιστον στον τομεα της αυτοαμυνας-ασφαλειας.Στο κραβ μαγκα απο οσο ξερω πρεπει τουλαχιστον να εχεις μαυρη ζωνη σε ενα πολεμικο αθλημα[ασχετο το οτι οι ζωνες δινονται σαν καραμελες.Eκπαιδευτης fcs δεν γινεσε ετσι απλα θες πολυ αγωνα να δωσεις γιατι περνας απο τον αρχηγο fcs της ελλαδας και απο οσο ξερω ειναι απο του καλητερους του ειδους τουλαχιστον πανευρωπαικα. http://www.martialartsforum.gr/t14/ ζητα πληροφοριες 210.28.37.885

ledis
18-08-10, 03:46
στο κραβ μαγκα πρεπει να κανεις 4 χρονια καποια αλλη πολεμικη τεχνη για να μπορεσεις να γινεις εκπαιδευτης

εντυπωσιακο φιλε το βιντεακι
κριμα που λογω εμπορικοτητας προωθουνται πολεμικες τεχνες-αθληματα που σε πολλες περιπτωσεις ειναι και αχρηστα

drago
18-08-10, 20:39
Καλα δε διαφωνω με κανεναν απο τους 2 σας. Εξαρταται σιγουρα απο την πολεμικη τεχνη που κανεις. Αλλα νομιζω συμφωνειτε μαζι μου στο οτι οταν κανεις μια πολεμικη τεχνη ο ογκος που προσδιδει το bb ειναι ανουσιος. Αλλα πραγματικα χρειαζεσαι σε μια πολεμικη τεχνη (στη πλειοψηφια τους δλδ) αλλα στο bb. Και απλα ανεφερα τον Bruce Lee επειδη ο ανθρωπος αποκλειεται να ηταν πανω απο 65-70 κιλα και ομως ηταν κτηνος στη δυναμη....

λοιπον, για να μην πολυλογουμε...

στην πολεμικη τεχνη σε συμφερει να εχεις μεγιστη δυναμη, μεγιστη εκρηξη και μεγιστη αντοχη για τον ογκο που εχεις.

σιγουρα το ποσο ογκο μπορεις / ειναι σκοπημο να εχεις εξαρταται απο την πολεμικη τεχνη που κανεις, οπως ειπε ο Devil.

σε καθε περιπτωση, η αποκτηση ογκου ειναι ενα μεταβατικο σταδιο. μετα πρεπει να βαλεις τη μεγιστη δυνατη δυναμη σ' αυτον τον ογκο, μεγιστη εκρηξη και μεγιστη αντοχη στη δυναμη. η μια χρυση τομη ολων αυτων.

σιγουρα κανοντας ενα προγραμμα ογκου δυναμωνεις κι ολας. δεν δυναμωνεις ομως στο μεγιστο βαθμο. το προγραμμα ογκου δλδ δεν ειναι το βελτιστο για δυναμη. αντιστοιχα, αν κανεις ενα προγραμμα δυναμης, και τρως καλα, θα παρεις και ογκο. οχι ομως το μεγιστο. δλδ το προγραμμα δυναμης δεν ειναι το βελτιστο για ογκο.

οπως καταλαβαινεις το θεμα ειναι πολυπλευρο. πρεπει να βρεις τη χρυση τομη μεταξυ ογκου, δυναμης, εκρηξης, αντοχης στη δυναμη και αεροβικης αντοχης, ολα αυτα σε συνδιασμο με τη φυση της πολεμικης τεχνης που κανεις.

και ολα αυτα πρεπει να συνδιαστουν σωστα σε φασεις. δλδ δεν γινεται να κανεις ογκο και μετα να πηγαινεις στην πολεμικη τεχνη και να ξεκολιαζεσε στο σχοινακι πχ. αντιθετα μπορεις να δοθλεψεις τεχνικη, συνδιασμους κλπ.

τελικα, για να καταληξω επιτελους, η λογικη του θελω να γινω γαματος στην πολεμικη τεχνη αλλα ταυτοχρονα θελω να γινω και ντουλαπα οποτε παιρνω ενα ΒΒ προγραμμα για ογκο και το κανω παραλληλα, μπορει να μην παιζει. μπορει να οηγαινεις στην πολεμικη τεχνη και νασαι ψωφιος και αλλου να σημαδευεις και αλου να πηγαινει το χερι. αντιστοιχα η πολεμικη τεχνη μπορει να μπλοκαρει ενα προγραμμα ογκου. ειδικα αν παιρνεις κιλα δυσκολα.

οι αθλητες παραδοσιακων πολεμικων τεχνων δεν κανουν συνηθως βαρη. τις περισσοτερες φορες οι προπονητες δεν τα γουσταρουν καθολου γιατι λενε οτι γινεσε αργος και ανελαστικος. δεν ξερω αν αυτο ισχυει η αν ειναι παραδοσιακα παραμυθια. αντιθετα οι αθλητες ΜΜΑ κανουν βαρη.

Devil Randime
18-08-10, 20:46
Ετσι μπραβο drago. Εσυ το εθεσες τελεια!!! :thumbup:
Ολα εξαρτωνται απο τι ζηταει καποιος, απο την πολεμικη τεχνη που ασχολειται κτλπ κτλπ

MichalisPorke
19-08-10, 14:30
λοιπον, για να μην πολυλογουμε...

στην πολεμικη τεχνη σε συμφερει να εχεις μεγιστη δυναμη, μεγιστη εκρηξη και μεγιστη αντοχη για τον ογκο που εχεις.

σιγουρα το ποσο ογκο μπορεις / ειναι σκοπημο να εχεις εξαρταται απο την πολεμικη τεχνη που κανεις, οπως ειπε ο Devil.

σε καθε περιπτωση, η αποκτηση ογκου ειναι ενα μεταβατικο σταδιο. μετα πρεπει να βαλεις τη μεγιστη δυνατη δυναμη σ' αυτον τον ογκο, μεγιστη εκρηξη και μεγιστη αντοχη στη δυναμη. η μια χρυση τομη ολων αυτων.

σιγουρα κανοντας ενα προγραμμα ογκου δυναμωνεις κι ολας. δεν δυναμωνεις ομως στο μεγιστο βαθμο. το προγραμμα ογκου δλδ δεν ειναι το βελτιστο για δυναμη. αντιστοιχα, αν κανεις ενα προγραμμα δυναμης, και τρως καλα, θα παρεις και ογκο. οχι ομως το μεγιστο. δλδ το προγραμμα δυναμης δεν ειναι το βελτιστο για ογκο.

οπως καταλαβαινεις το θεμα ειναι πολυπλευρο. πρεπει να βρεις τη χρυση τομη μεταξυ ογκου, δυναμης, εκρηξης, αντοχης στη δυναμη και αεροβικης αντοχης, ολα αυτα σε συνδιασμο με τη φυση της πολεμικης τεχνης που κανεις.

και ολα αυτα πρεπει να συνδιαστουν σωστα σε φασεις. δλδ δεν γινεται να κανεις ογκο και μετα να πηγαινεις στην πολεμικη τεχνη και να ξεκολιαζεσε στο σχοινακι πχ. αντιθετα μπορεις να δοθλεψεις τεχνικη, συνδιασμους κλπ.

τελικα, για να καταληξω επιτελους, η λογικη του θελω να γινω γαματος στην πολεμικη τεχνη αλλα ταυτοχρονα θελω να γινω και ντουλαπα οποτε παιρνω ενα ΒΒ προγραμμα για ογκο και το κανω παραλληλα, μπορει να μην παιζει. μπορει να οηγαινεις στην πολεμικη τεχνη και νασαι ψωφιος και αλλου να σημαδευεις και αλου να πηγαινει το χερι. αντιστοιχα η πολεμικη τεχνη μπορει να μπλοκαρει ενα προγραμμα ογκου. ειδικα αν παιρνεις κιλα δυσκολα.

οι αθλητες παραδοσιακων πολεμικων τεχνων δεν κανουν συνηθως βαρη. τις περισσοτερες φορες οι προπονητες δεν τα γουσταρουν καθολου γιατι λενε οτι γινεσε αργος και ανελαστικος. δεν ξερω αν αυτο ισχυει η αν ειναι παραδοσιακα παραμυθια. αντιθετα οι αθλητες ΜΜΑ κανουν βαρη.

+5:toast::thumbup:

Lao
21-08-10, 16:57
οι αθλητες παραδοσιακων πολεμικων τεχνων δεν κανουν συνηθως βαρη. τις περισσοτερες φορες οι προπονητες δεν τα γουσταρουν καθολου γιατι λενε οτι γινεσε αργος και ανελαστικος. δεν ξερω αν αυτο ισχυει η αν ειναι παραδοσιακα παραμυθια. αντιθετα οι αθλητες ΜΜΑ κανουν βαρη.

Παραδοσιακά παραμύθια είναι. Φυσικά και οι ασκούμενοι στις ΠΤ κάνουν ΚΑΙ προπονήσεις με βάρη, στα πλαίσια της υποστήριξης της Τέχνης που εξασκεί ο καθένας.

Όπως έχω ήδη αναφέρει, ασχολούμαι με παραδοσιακή ΠΤ εδώ και πολλά χρόνια. Η προπόνησή μου, είναι μείγμα αερόβιων, ισομετρικών / δυναμικών ασκήσεων ΚΑΙ, φυσικά, με βάρη.

Όπως πολύ σωστά είπες, το θέμα είναι να πετυχαίνει κανείς την χρυσή τομή. Μπορεί κάποιος να είναι «λάστιχο» αλλά να... τα φτύνει ή τα χτυπήματά του να είναι... απαλά. :P Μπορεί επίσης κάποιος να είναι τέρας αντοχής, να μην μασάει από χτυπήματα και να σπάει ξύλα αλλά να μην μπορεί να κουνηθεί.

Μέτρον άριστον. :toast:

mekefi
04-09-10, 14:22
ας πω κι εγω μια γνωμη
συμφωνωμε τον Ραν που ειπε το αυτονοητο,οτι δηλαδη δεν μπορεις να κανεις και τα δυο και να εχεις ΚΑΙ στα δυο ταυτοχρονα τις μεγιστες επιδοσεις
Απο ποσωπικη μου πειρα τωρα παιδια μπορω να πω οτι κανωντας κικμποξ
ειχα ενα απτελεσμα α,αργοτερα κανοντας και βαρη 2 φορες τν εβδομαδα τις μερες που δεν ειχα προπονηη ειχα αποτελεμα α στο τετρααγωνο!!! και σε δυναμη και ε ιοροπια και ε ψυχολογια σε τελικη αναλυση.
Τωρα δεν ξερω πως θα ειναι το ββ με αεροβικη,το μονο που ισως μπορω ναπω ειναι
πως οταν εκανα 10 λεπτα διαδρομο πριν την προπονηση νομιζω οτι η προπονηση εβγαινε πιο αβιαστα
αλλα δεν μπορω να εχω σαφη αποψη,δεν ειμαι σιγουρος
Παντως τωρα που θα ασχοληθω πιο συνειδητα πιστευω να καταληξω καπου:thumbup:

Swthrhs
05-09-10, 00:22
Νομιζω ορισμενοι εχετε μπερδευτει και μιλατε συνεχως για βαρη,το βασικοτερο κομματι του ββ ειναι η διατροφη καθως και η ξεκουραση,και οχι τα βαρη η' γενικοτερα η γυμναστικη.

Για παραδειγμα επειδη τυχαινει να εχω καποια γνωση στις σοβαρες ασιατικες τεχνες που αναφερθηκαν πιο πανω,η' για να το θεσω καλυτερα,στις ασιατικες τεχνες που διδασκονται απο σοβαρους δασκαλους,να πω οτι απαιτειται πολυωρη ασκηση καθημερινως.Ενας φιλος μου π.χ,απ τον πρωτο χρονο ακομα που πηγαινε shaolin αθλουνταν 4μισι ωρες καθε μερα,με μολις μονο μια μερα ξεκουραση εβδομαδαιως.Αμα ασχολεισαι σοβαρα με μια απο αυτες,και οχι απλα για το φαινεσθαι,γινεται ευκολα κατανοητο οτι δεν μπορεις να την συνδυασεις με το ββ.

Τωρα για τις μη ασιατικες τεχνες δεν γνωριζω πολλα,αλλα φανταζομαι θα ισχυει το ιδιο.Αν προσπαθησεις να χωρεσεις αυτα τα 2 καρπουζια σε μια μασχαλη,θα καταληξεις σαν κατι ατομα που πανε 3 χρονια μποξ,με προπονηση μολις 3-4 ωρες καθε βδομαδα,και δεν μπορουν ακομα να βγαλουνε π.χ ενα στοιχειωδες uppercut.

giannis64
05-09-10, 01:07
[QUOTE=Swthrhs;233557]Νομιζω ορισμενοι εχετε μπερδευτει και μιλατε συνεχως για βαρη,το βασικοτερο κομματι του ββ ειναι η διατροφη καθως και η ξεκουραση,και οχι τα βαρη η' γενικοτερα η γυμναστικη.

QUOTE]


δηλαδη να προσεχω τι τρωω, να τρωω αυτα που πρεπει και να αραζω στον καναπε η να κοιμαμαι (για να ξεκουραζομαι), και θα γραμμωσει η θα παρει ογκο ο τρικεφαλος??

μαλλον εσυ εχεις μπερδευτει αν το πιστευεις αυτο που εγραψες!!

Swthrhs
05-09-10, 02:19
Δεν νομιζω να ειπα αυτα που αναφερεις φιλε μου...Μιλησα για βασικοτερο κομματι.Οσο καλη προπονηση π.χ για ογκο και αν κανεις,αν δεν τρεφεσαι και δεν ξεκουραζεσαι οσο πρεπει,ογκο στα επιπεδα ενος μεσου bbuilder δεν προκειται να παρεις.Και κατι τετοιο δεν ειναι εφικτο αμα ασχολεισαι σοβαρα με μια πολεμικη τεχνη,αυτο ειπα εγω.

Τωρα τα αλλα για αραγματα στους καναπεδες κτλ,ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω απο που τα εβγαλες....

giannis64
05-09-10, 10:28
Δεν νομιζω να ειπα αυτα που αναφερεις φιλε μου...Μιλησα για βασικοτερο κομματι.Οσο καλη προπονηση π.χ για ογκο και αν κανεις,αν δεν τρεφεσαι και δεν ξεκουραζεσαι οσο πρεπει,ογκο στα επιπεδα ενος μεσου bbuilder δεν προκειται να παρεις.Και κατι τετοιο δεν ειναι εφικτο αμα ασχολεισαι σοβαρα με μια πολεμικη τεχνη,αυτο ειπα εγω.

Τωρα τα αλλα για αραγματα στους καναπεδες κτλ,ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω απο που τα εβγαλες....



εδώ συμφωνούμε!!!

προπόνηση- διατροφή- ξεκούραση είναι το τρίπτυχο της επιτυχίας!
αν ένα από αυτά δεν δουλέψει σωστά δεν μπορεί έχεις τέλεια αποτελέσματα!!

beefmeup
05-09-10, 11:37
το βασικοτερο κομματι του ββ ειναι η διατροφη καθως και η ξεκουραση,



.Μιλησα για βασικοτερο κομματι.Οσο καλη προπονηση π.χ για ογκο και αν κανεις,αν δεν τρεφεσαι και δεν ξεκουραζεσαι οσο πρεπει,ογκο στα επιπεδα ενος μεσου bbuilder δεν προκειται να παρεις

βασικα το βασικοτερο κομματι ειναι το αναλογο μυικο ερεθισμα..απο κει ξεκινανε ολα.
αν δεν εχεις αυτο οτι κ να φας,κ οσο κ να ξεκουραστεις απλα θα σαι στυλακι,αλλα δεν θα χεις αθλητικο σωμα.

μετα εχεις την διατροφη που την χρησιμοποιεις για να φτασεις ως προς τα που θελεις το σωμα σου να παει,κ την ξεκουραση για να μεγαλωσεις στην πορεια.
απλα ετσι οπως το εγραψες αρχικα φιλε,κ γω το ιδιο που καταλαβε ο γιαννης καταλαβα..αλλα τεσπα το ιδο πραμα λεμε γενικα.

κατα τα αλλα το ββ κ πολεμικες τεχνες η αλλα αθληματα τυπου τρεξιμο μεγαλων αποστασεων,ποδοσφαιρα κλπ,δεν πανε μαζι,πιστευω.

mekefi
06-09-10, 17:45
Νομιζω ορισμενοι εχετε μπερδευτει και μιλατε συνεχως για βαρη,το βασικοτερο κομματι του ββ ειναι η διατροφη καθως και η ξεκουραση,και οχι τα βαρη η' γενικοτερα η γυμναστικη.



πλακα εχεις το ξερεις?

Swthrhs
07-09-10, 13:04
βασικα το βασικοτερο κομματι ειναι το αναλογο μυικο ερεθισμα..απο κει ξεκινανε ολα.
αν δεν εχεις αυτο οτι κ να φας,κ οσο κ να ξεκουραστεις απλα θα σαι στυλακι,αλλα δεν θα χεις αθλητικο σωμα.

μετα εχεις την διατροφη που την χρησιμοποιεις για να φτασεις ως προς τα που θελεις το σωμα σου να παει,κ την ξεκουραση για να μεγαλωσεις στην πορεια.
απλα ετσι οπως το εγραψες αρχικα φιλε,κ γω το ιδιο που καταλαβε ο γιαννης καταλαβα..αλλα τεσπα το ιδο πραμα λεμε γενικα.

κατα τα αλλα το ββ κ πολεμικες τεχνες η αλλα αθληματα τυπου τρεξιμο μεγαλων αποστασεων,ποδοσφαιρα κλπ,δεν πανε μαζι,πιστευω.


Nαι εχεις δικιο,δεν το εξεφρασα σωστα,απλα το ειπα ετσι για να δωσω περισσοτερη εμφαση στο γεγονος οτι το ββ ειναι απ τα λιγα αθληματα(ισως και το μονο?) που διατροφη/ξεκουραση παιζουν τοσο σπουδαιο ρολο και χωρις αυτα δεν μπορεις να φτασεις ουτε σε ενα στοιχειωδες επιπεδο,ενω σε αλλα αθληματα,στα περισσοτερα,μπορεις να δεις ικανοποιητικα αποτελεσματα και μονο απ την σκληρη προπονηση(π.χ ο Τζοτζερβιτς καπνιζε 2 πακετα επι καθημερινης βασεως και καθε βραδυ ηταν στα μπουζουκια,οπως και χιλιαδες αλλα παραδειγματα αθλητων του ιδιου καθως και διαφορετικων αθληματων)

beefmeup
07-09-10, 19:09
(π.χ ο Τζοτζερβιτς

αυτος ηταν σαπιος φιλε..ακυρο το παρδειγμα σου:green:

για αθλητες μιλαμε οχι ψαρια του αφρου.

Devil
07-09-10, 19:13
o τζολε ηταν και λιγο ντοπεντ, αν θυμαστε και τις υποκλοπες.....!!!!

Nive
08-09-10, 03:04
Αυτό που διάλεξες είναι πολεμική τέχνη που ξεκίνησε στο Ισραήλ και την μαθαίνουν οι Ε.Δ. τους,οι Ε.Δ. της Αμερικής η CIA κλπ.
Γιατί στρέφεστε σε ξένες πολεμικές τέχνες ενώ έχουμε την πρώτη πολεμική τέχνη του κόσμου το Πανκράτιο (το εν Ολυμπία κάλλιστον).Που συνδιάζει λακτίσματα,πυγμαχία,πάλη,πάλη υποταγής,λαβές συνοδίας,αυτοάμυνα,εξαρθρώσεις,πνιγμούς.
Η πολεμική τέχνη που διάλεξες είναι όντως σκληρή αλλά και πολύ χρήσιμη..ειδικά στις μέρες μας.:(

Καλή προσπάθεια φίλε..κάνε και βάρυ και μην μασάς.Συνδυάζονται.Δεν λιώνεις τόσο με το κραβμα όσο με απλά πυγμαχία ή kick πχ.:welcome:

ledis
12-10-10, 13:51
επανερχομαι στο θεμα μετα απο καιρο για να γραψω εντυπωσεις
δεν πανε μαζι :(
εκτος αμα κανεις μια προπονηση πολεμικες τεχνες τη βδομαδα αντε το πολυ δυο
αλλα 3 φορες τη βδομαδα και κανονικο προγραμμα βαρη δεν πανε
προσωπικα τα εχω μειωσει τωρα σε 2 φορες βαρη για να ανταπεξελθω

MusclesOfShadow
30-11-10, 22:56
Θελω να ακολουθησω μια πολεμικη τεχνη, με βαση ομως το bodybuilding και προπαντων το φουσκωμα(για μενα πανω απτις αναλογιες). Ποια πολεμικη τεχνη (εκτος των sumo:turtle:) μπορει να συνδυασει δυναμη, ογκο και χωρις να χρειαζεσαι ιδιαιτερη ταχυτητα, να μπορεις να ...τουλαχιστον αυτοαμυνθεις???

(υ.σ. αν δεν κανω καλα η κατανοητα ποστ, απλα ειμαι χαλια αυτες τις μερες....)

PMalamas
30-11-10, 22:57
θα εκανα ΜΜΑ αν μπορουσα!

MusclesOfShadow
30-11-10, 22:58
Δηλαδη???

MusclesOfShadow
30-11-10, 23:03
http://www.youtube.com/watch?v=J3-yEd2LsBk
Οχι και πολυ ασχημο

sTeLaKoS
01-12-10, 00:16
θα εκανα ΜΜΑ αν μπορουσα!

+1 Μixed Martial Arts

Απ τις πιο ρεαλιστικές πολεμικές τέχνες κατ' εμέ

Mitsen
01-12-10, 00:23
ΜΜΑ είναι αυτό που πρέπει να βάλεis τον αντίπαλο με τη πλάτη για να κερδίσεις τον αγνώνα?:unsure:

Αν είναι αυτό το έκανα μικρός όταν πήγαινα karate.
Πόλη πώρωση!:bowdown::bowdown:

sTeLaKoS
01-12-10, 00:54
Όχι είναι μια μίξη πολεμικών τεχνών που είναι της "μόδας" τελευταία εκεί στο Αμέρικα και στο Χόλιγουντ και έχει περάσει και σε μας.

Όμως δεν είναι κακή. Η μεγαλύτερη επιρροή είναι από το kick-boxing και το brazilial jj.
Αυτά από τα λίγα που ξέρω. Κάνω καμιά προπόνηση που και που αλλά δε σκαμπάζω πολλά για τη φιλοσοφία των τεχνών κ.α.

Κάπου υπάρχει τόπικ για το ΜΜΑ

PMalamas
01-12-10, 00:57
Νομιζω ειναι οτι πρεπει για ογκο.. και κολλαει μαζι με ΒΒ

GyM=life
01-12-10, 01:02
judo =]

MusclesOfShadow
02-12-10, 01:34
Για security, τι θα χρειαζοταν κανεις???

(Επιμενω, κατι παρομοιο σε sumo αλλα χωρις να χαλας τον εαυτο σου, υπαρχει???:P)

Στελιος
02-12-10, 02:19
Για security, τι θα χρειαζοταν κανεις???

(Επιμενω, κατι παρομοιο σε sumo αλλα χωρις να χαλας τον εαυτο σου, υπαρχει???:P)

παγρατιο - παλη

PMalamas
02-12-10, 11:37
Σωστο και το Παγκρατιο.
Λεω Krav maga ή aikido.
Ενα-ενα μας τα λες..

MusclesOfShadow
02-12-10, 14:00
Το grav maga μαρεσε τρελα και το aikido!
Ξερει κανεις τα MMA ποιες πολεμικες τεχνες περιεχουν? Εχουν και κινησεις krav maga?

exkaliber
02-12-10, 15:13
Για security, τι θα χρειαζοταν κανεις???



μεσο:green:

MusclesOfShadow
02-12-10, 15:50
Εγω εχω, εσυ?
Απο πολεμικες τεχνες εννοω.

PMalamas
02-12-10, 15:51
μεσο:green:

Χαχα καλο!! Και σωστο

MusclesOfShadow
03-12-10, 23:16
Τελικα να ξεκινησω παλη αν μπορεσω???

Εχετλαίος
03-12-10, 23:47
Aikido
:thumbup:

Devil
04-12-10, 02:24
εγω θα εκανα bjj

με το sparring καις πολυ στις προπονησεις και παιζει να σε περιορισει αρκετα στον ογκο...

Αντωνης
04-12-10, 04:32
εγω θα εκανα bjj

με το sparring καις πολυ στις προπονησεις και παιζει να σε περιορισει αρκετα στον ογκο...

Σαφεστατος οπως παντα:turtle::green::P

Devil
04-12-10, 14:24
Σαφεστατος οπως παντα:turtle::green::P

μπουχαχαχα

bjj = brazilian jiu jitsu

sparring = kickboxing, muay thai κτλ κτλ

MusclesOfShadow
04-12-10, 18:26
εγω θα εκανα bjj

με το sparring καις πολυ στις προπονησεις και παιζει να σε περιορισει αρκετα στον ογκο...

OK, αναμεσα σε παλη και bjj τι ειναι καλυτερο για τυπους σε στυλ τρωω μεγαλωνω και σηκωνω βαρη?:weights::weights::green:

Αντωνης
04-12-10, 18:48
Παντως αν νομιζεις οτι αμα πας σε καποια τετοια πολεμικη τεχνη θα συνεχισεις να κανεις το γυμναστηριακο προγραμμα που κανεις μεχρι τωρα λανθανεις(φανταζομαι εισαι στις 8-10 επαναληψεις και κανεις και ασκησεις απομονωσης).
Απο καποια πραγματα που ξερω απο πολεμικες τεχνες και απο οτι μου εχει πει ο γιος του Τρομαρα(του γνωστου παλαιστη),παντα εκανε προγραμμα εκρηκτικοτητας και το εναλλασε που και που με προγραμμα δυναμης.Ο μυικος ογκος που παιρνεις με αυτα τα προγραμματα ειναι σαφως λιγοτερος,γι αυτο οι μαζες που εχουν οι παλαιστες ειναι και κατα ενα ποσοστο 20-30% λιπος.

Τελος αν περιμενεις συμμετρικο σωμα και σοβαρη γραμμωση παραλληλα με την ενασχοληση με παλη...ξεχνα το.
Για το bjj που ανεφερε ο devil δεν γνωριζω

kwstas25
04-12-10, 21:48
φιλε αρχισε κανε τιν πολεμικι σ τεχνη.... να ξερεισ οτι πρεπει να γιμναζεσε 3-4 φορεσ το εβδομαδα 2 φορεσ 8α ειναι η πολεμικι σ τεχνη κ αλλεσ 1-2 8α ειναι η γυμναστικι π θεσ να κανεις... κ αυτο π σ ειπα ειναι λιγο φορτομενο τεσπα

MusclesOfShadow
04-12-10, 23:19
φιλε αρχισε κανε τιν πολεμικι σ τεχνη.... να ξερεισ οτι πρεπει να γιμναζεσε 3-4 φορεσ το εβδομαδα 2 φορεσ 8α ειναι η πολεμικι σ τεχνη κ αλλεσ 1-2 8α ειναι η γυμναστικι π θεσ να κανεις... κ αυτο π σ ειπα ειναι λιγο φορτομενο τεσπα

Κατι τετοιο θα κανω αλλα οχι τωρα γιατι δεν εχω χρονο τωρα...:unsure:
Παντως ισως ασχοληθω με τιποτα σε στυλ krav maga, που ειναι περισσοτερο αυτοαμυνα, αλλα δεν εχω δει να διδασκεται πουθενα:unsure:

SPY
04-12-10, 23:34
Aikido
:thumbup:

:thumbup: συμφωνω και εγω για aikido

Devil
04-12-10, 23:40
OK, αναμεσα σε παλη και bjj τι ειναι καλυτερο για τυπους σε στυλ τρωω μεγαλωνω και σηκωνω βαρη?:weights::weights::green:

:green:

και που να ξερω???

δεν εχω κανει καμια απο τις δυο....

muay thai και kickbox εχω κανει κυριως.... και μπορω να πω οτι καινε πολλες θερμιδες οι προπονησης τους

Αντωνης
04-12-10, 23:51
Διαολε το muay thai με αγκωνες και γονατα δεν ειναι κυριως?

Μου χε πει και ενας φιλος μου οτι αυτο που κανουν στην ουσια ειναι να χτυπιουνται μεταξυ τους μεχρι να καταστρεψουν ολα τα νευρα τους ωστε στο τελος να μην νιωθουν πονο:doh:

Devil
04-12-10, 23:59
Διαολε το muay thai με αγκωνες και γονατα δεν ειναι κυριως?

Μου χε πει και ενας φιλος μου οτι αυτο που κανουν στην ουσια ειναι να χτυπιουνται μεταξυ τους μεχρι να καταστρεψουν ολα τα νευρα τους ωστε στο τελος να μην νιωθουν πονο:doh:

χαχαχαχαχα

οχι ρε ειναι σαν το kick απλα κανουν και αγκωνες... βασικα και στο kick καναμε αγκωνες για να σου πω την αληθεια

αλλα ναι εχει και αγκωνες και γονατα... αλλα η περισσοτερη δουλεια ειναι με τα ποδια και τα χερια

αυτο που λες ισχυει αλλα δεν χτυπιουνται μεταξυ τους...
κανοντας σακο το αποκτας αυτο με τον καιρο.... δλδ θες μερικα χρονια

Lao
05-12-10, 00:58
Θελω να ακολουθησω μια πολεμικη τεχνη, με βαση ομως το bodybuilding και προπαντων το φουσκωμα(για μενα πανω απτις αναλογιες). Ποια πολεμικη τεχνη (εκτος των sumo:turtle:) μπορει να συνδυασει δυναμη, ογκο και χωρις να χρειαζεσαι ιδιαιτερη ταχυτητα, να μπορεις να ...τουλαχιστον αυτοαμυνθεις???

(υ.σ. αν δεν κανω καλα η κατανοητα ποστ, απλα ειμαι χαλια αυτες τις μερες....)

Καταρχήν, πολύ απλά ξεχνάς όλες τις παραδοσιακές ΠΤ μιας και σε αυτές τα βάρη και οι προπονήσεις με αντίσταση παίζουν υποστηρικτικό και όχι κύριο ρόλο.

Αν καταλαβαίνω καλά, θέλεις να είσαι «φουσκωμένος» και παράλληλα να ξέρεις μια μορφή αυτοάμυνας που να μην απαιτεί μεγάλη ευλυγισία και αντοχή. Σε αυτή την περίπτωση, το καλύτερο για εσένα είναι κάτι που να δίνει έμφαση στις ανατροπές: Αϊκίντο, BJJ, Judo.

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις, είναι να δεις ποιες σχολές υπάρχουν κοντά στα μέρη σου και να πας εκεί και να μιλήσεις με τους υπεύθυνους βλέποντας παράλληλα και τι είδους προπόνηση κάνουν.

Πάντως, έχε υπόψη σου ότι αν είσαι hardcore bodybuilder, πιθανότατα θα κάνεις παραχωρήσεις σε ό,τι αφορά τον όγκο σου και την προπόνηση που έχεις συνηθίσει να κάνεις. Θα πρέπει να συνηθίσεις τις πτώσεις, πράγμα το οποίο σημαίνει ότι θα πρέπει να «μαλακώσεις» τον σκελετό σου. ΠΟΛΥ μα ΠΟΛΥ γενικά μιλώντας, ένας σοβαρός ασκούμενος στις ΠΤ πρέπει να έχει... λίγο απ'όλα στην προπόνησή του, αν με καταλαβαίνεις.

ledis
05-12-10, 05:09
το ακιντο και τα παρεμφερη θελουν πολυ χρονο για να μπορει να τα εφαρμοσει πρακτικα
αρχησε κραβ μαγκα φιλε,και εγω με αυτο ασχολουμε πες μου που μενεις στο περιπου σε πμ αν θες να σου πω που εχει κοντα σχολες

αυτο που λετε πιο πανω για το muay thai ειναι το ψησιμο,ισχυει
εαν προσπαθησει ενας ασκουμενος μιας αλλης πολεμικης τεχνης να κοπανισει το καλαμι του 3-4 χτυπηματα με αυτο ενος που κανει muay thai ειμαι σιγουρος πως απο το πρωτο χτυπημα θα βγει off :thumbup:

MusclesOfShadow
05-12-10, 20:52
:green:

και που να ξερω???

δεν εχω κανει καμια απο τις δυο....

muay thai και kickbox εχω κανει κυριως.... και μπορω να πω οτι καινε πολλες θερμιδες οι προπονησης τους

Aφου λες πως θα εκανες bjj, μη μου λες "και που να ξερω". Ασε να πει καποιος που ξερει.

MusclesOfShadow
05-12-10, 20:55
Καταρχήν, πολύ απλά ξεχνάς όλες τις παραδοσιακές ΠΤ μιας και σε αυτές τα βάρη και οι προπονήσεις με αντίσταση παίζουν υποστηρικτικό και όχι κύριο ρόλο.

Αν καταλαβαίνω καλά, θέλεις να είσαι «φουσκωμένος» και παράλληλα να ξέρεις μια μορφή αυτοάμυνας που να μην απαιτεί μεγάλη ευλυγισία και αντοχή. Σε αυτή την περίπτωση, το καλύτερο για εσένα είναι κάτι που να δίνει έμφαση στις ανατροπές: Αϊκίντο, BJJ, Judo.

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις, είναι να δεις ποιες σχολές υπάρχουν κοντά στα μέρη σου και να πας εκεί και να μιλήσεις με τους υπεύθυνους βλέποντας παράλληλα και τι είδους προπόνηση κάνουν.

Πάντως, έχε υπόψη σου ότι αν είσαι hardcore bodybuilder, πιθανότατα θα κάνεις παραχωρήσεις σε ό,τι αφορά τον όγκο σου και την προπόνηση που έχεις συνηθίσει να κάνεις. Θα πρέπει να συνηθίσεις τις πτώσεις, πράγμα το οποίο σημαίνει ότι θα πρέπει να «μαλακώσεις» τον σκελετό σου. ΠΟΛΥ μα ΠΟΛΥ γενικά μιλώντας, ένας σοβαρός ασκούμενος στις ΠΤ πρέπει να έχει... λίγο απ'όλα στην προπόνησή του, αν με καταλαβαίνεις.

Οχι, δεν θελω πολεμικη τεχνη με ευλιγισια, καλα το πας ομως. Ξεκινησα αυτο το θρεντ για να βρω μια τεχνη η οποια ειναι αποτελεσματικη αλλα χωρις κινησεις που απαιτουν ευλιγισια αλλα κατα κυριο λογο δυναμη. Αυτο θελω.

Lao
06-12-10, 16:38
Οχι, δεν θελω πολεμικη τεχνη με ευλιγισια, καλα το πας ομως. Ξεκινησα αυτο το θρεντ για να βρω μια τεχνη η οποια ειναι αποτελεσματικη αλλα χωρις κινησεις που απαιτουν ευλιγισια αλλα κατα κυριο λογο δυναμη. Αυτο θελω.

Για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις, ΠΜ χωρίς έστω κάποια ευλυγισία δεν νοείται. Εν πάσει περιπτώσει, αυτό που πιστεύω ότι σου ταιριάζει καλύτερα είναι μία που να δίνει έμφαση στις ανατροπές και στο να χρησιμοποιείς το κέντρο βάρους σου, άρα όπως προείπα πας για BJJ, Aikido και Judo.

finalgates
06-12-10, 17:07
για ευλιγισια κανε διατασεις τουλαχιστον 3 φορεσ την εβδομαδα 30 δευτερολεπτα την καθε μια.και θα σε κομπλε

Αντωνης
06-12-10, 19:27
για ευλιγισια κανε διατασεις τουλαχιστον 3 φορεσ την εβδομαδα 30 δευτερολεπτα την καθε μια.και θα σε κομπλε

Αν ηταν ετσι ολοι θα μασταν αιλουροι....

MusclesOfShadow
06-12-10, 23:25
Μπαα, δεν μαρεσει η ευλιγισια, δεν ειναι αυτος ο στοχος μου! Ποτε δεν ειχα και ουτε θελω να εχω. Δεν ειναι του τυπου μου ουτε του σωματος μου.:weights:
Εν πασει περιπτωσει, βασει την βοηθεια των αξιαγαπητων μελων του φορουμ:green:, κατεληξα στο συμπερασμα να -οταν μπορεσω γιατι ειναι αστα να πανε η κατασταση:rolf:- αρχισω καποια πολεμικη τεχνη αναλογως με το τι βρισκεται πιο κοντα στον τοπο διαμονης μου εκεινη τη στιγμη και αναμεσα σε krav maga(που μου εχει γυαλισει), bjj(που μου προτεινατε) και παλη (το κλασσικο, που τοχω αχτι:green: )
Ευχηθειτε μου παντως καλη επιτυχια, να βρω αυτο που μου ταιριαζει.
Αλλα ποτε μα ποτε μα ποτε μα ποτε μα ποτε μα ποτε μα ποτε μα ποτε μα ποτε μα ποτε μα ποτε μα ποτε μα ποτε μα ποτε μα ποτε μα ποτε μα ποτε δεν θα αφησω το μποντιμπιλντινγκ, γιατι ειναι στοχος ζωης και ολα για μενα κυλανε γυρω απ'αυτο!!!:thumbup:

finalgates
07-12-10, 00:57
Αν ηταν ετσι ολοι θα μασταν αιλουροι....

εννοω για βελτιωση της ευλιγισιας του.δεν ειπα οτι θα γινει αιλουρος

Lao
07-12-10, 01:50
Μπαα, δεν μαρεσει η ευλιγισια, δεν ειναι αυτος ο στοχος μου! Ποτε δεν ειχα και ουτε θελω να εχω. Δεν ειναι του τυπου μου ουτε του σωματος μου.:weights:
Εν πασει περιπτωσει, βασει την βοηθεια των αξιαγαπητων μελων του φορουμ:green:, κατεληξα στο συμπερασμα να -οταν μπορεσω γιατι ειναι αστα να πανε η κατασταση:rolf:- αρχισω καποια πολεμικη τεχνη αναλογως με το τι βρισκεται πιο κοντα στον τοπο διαμονης μου εκεινη τη στιγμη και αναμεσα σε krav maga(που μου εχει γυαλισει), bjj(που μου προτεινατε) και παλη (το κλασσικο, που τοχω αχτι:green: )
Ευχηθειτε μου παντως καλη επιτυχια, να βρω αυτο που μου ταιριαζει.
Αλλα ποτε μα ποτε μα ποτε μα ποτε μα ποτε μα ποτε μα ποτε μα ποτε μα ποτε μα ποτε μα ποτε μα ποτε μα ποτε μα ποτε μα ποτε μα ποτε μα ποτε δεν θα αφησω το μποντιμπιλντινγκ, γιατι ειναι στοχος ζωης και ολα για μενα κυλανε γυρω απ'αυτο!!!:thumbup:

Μια ένσταση αν μου επιτρέπεις, η πάλη δεν είναι ΠΤ και το Krav Maga λογίζεται περισσότερο ως σύστημα αυτοάμυνας παρά ως ΠΤ.

MichalisPorke
07-12-10, 16:14
Φιλε μου αν δεν εισαι hardcore bodybuilder οπως ειπαι και ο απο πανω μου μπορεις να αρχισεις wing chun πολλοι νομιζουν οτι πρεπει να εισαι μικροκαμομενος κτλ κτλ αλλα μπορεις να αρχισεις επειδη ξερω που ειναι χοντροι και ψιλοι και ειναι πολυ καλοι..Τωρα απο την αλλη μπορεις να αρχισεις και ninjutsu οπου εχει παρα παρα πολυ καλο ground fighting οπως επισης και κανονικα αντθετως με το bjj που περισσοτερο ειναι ground..Αυτα απο μενα!:turtle:

Αντωνης
07-12-10, 17:38
To wing chun δεν απαιτει ευλυγισια και ταχυτητα?Τι λες φιλε μου?:doh::doh:
Εδω ο Lee,που ειναι και ο πρωτος που το εισηγαγε,σε καθε του ταινια χρειαζοταν να γυρισουν 3-4 φορες καθε σκηνη επειδη η καμερα δεν επιανε π.χ την κλωτσια του.
Το ξερω οτι ο Lee ειναι ακραιο παραδειγμα,απλα το αναφερω σαν εναν κοινο γνωμονα.
Επισης το οτι καποιος που κανει wing chun μπορει να ειναι ψιλος και χοντρος,δεν σημαινει οτι δεν ειναι ευλυγιστος και ταχυς.

MichalisPorke
07-12-10, 20:24
To wing chun δεν απαιτει ευλυγισια και ταχυτητα?Τι λες φιλε μου?:doh::doh:
Εδω ο Lee,που ειναι και ο πρωτος που το εισηγαγε,σε καθε του ταινια χρειαζοταν να γυρισουν 3-4 φορες καθε σκηνη επειδη η καμερα δεν επιανε π.χ την κλωτσια του.
Το ξερω οτι ο Lee ειναι ακραιο παραδειγμα,απλα το αναφερω σαν εναν κοινο γνωμονα.
Επισης το οτι καποιος που κανει wing chun μπορει να ειναι ψιλος και χοντρος,δεν σημαινει οτι δεν ειναι ευλυγιστος και ταχυς.

Εγω ειπα καπου οτι δεν απαιτει??Αν καποιος οπως ειπα δεν ειναι σε τρελο ογκο μπορει ευκολα να ασχοληθει..Τωρα εσυ μοιυ λες τον bruce lee..Δεν μπορεις να αναφερεις τον bruce lee μπροστα σε ενα παιδι που ρωταει με τη να ασχοληθει..Αν ασχολησουν με wing chun θα εβλεπες οτι μπορει να ασχοληθει καποιος που δεν ειναι ουτε μικροκαμομενος ουτε λεπτος..Μπορει να ασχοληθει οπως ειπα και ποιο πανω αν δεν ειναι σε τρελο ογκο..

Αντωνης
07-12-10, 21:34
Μπαα, δεν μαρεσει η ευλιγισια, δεν ειναι αυτος ο στοχος μου! Ποτε δεν ειχα και ουτε θελω να εχω. Δεν ειναι του τυπου μου ουτε του σωματος μου.


Εγω ειπα καπου οτι δεν απαιτει??Αν καποιος οπως ειπα δεν ειναι σε τρελο ογκο μπορει ευκολα να ασχοληθει..Τωρα εσυ μοιυ λες τον bruce lee..Δεν μπορεις να αναφερεις τον bruce lee μπροστα σε ενα παιδι που ρωταει με τη να ασχοληθει..Αν ασχολησουν με wing chun θα εβλεπες οτι μπορει να ασχοληθει καποιος που δεν ειναι ουτε μικροκαμομενος ουτε λεπτος..Μπορει να ασχοληθει οπως ειπα και ποιο πανω αν δεν ειναι σε τρελο ογκο..

Δεν διαβαζεις τα παραπανω ποστς?Σου λεει θελει τεχνη που να μην απαιτει ευλυγισια,και στο wing chun η ευλυγισια και η ταχυτητα ειναι τα σημαντικοτερα.
Τον Lee οπως ειπα και πιο πανω τον ανεφερα ως κοινο γνωμονα.

MusclesOfShadow
07-12-10, 21:37
Μια ένσταση αν μου επιτρέπεις, η πάλη δεν είναι ΠΤ και το Krav Maga λογίζεται περισσότερο ως σύστημα αυτοάμυνας παρά ως ΠΤ.

Σωστοςςς.

Οσο για τις υπολοιπες απαντησεις, νομιζω παιδια εχω βρει ηδη την απαντηση μου εγω, ευχαριστω πολυ παντως.
:evil2:

http://i25.tinypic.com/25au4j6.jpg

MichalisPorke
07-12-10, 21:52
Δεν διαβαζεις τα παραπανω ποστς?Σου λεει θελει τεχνη που να μην απαιτει ευλυγισια,και στο wing chun η ευλυγισια και η ταχυτητα ειναι τα σημαντικοτερα.
Τον Lee οπως ειπα και πιο πανω τον ανεφερα ως κοινο γνωμονα.

Kανεις λαθος η ευλιγισια δεν ειναι το σημαντικοτερο!Εχει σημαντικο ρολο αλλα μπορεις και με μια σχετικη ευλιγησια να δουλεψεις το wing chun.Η ταχυτητα ειναι..Προφανως δεν εχεις ασχοληθει με το wing chun και γιαυτο..

Αντωνης
08-12-10, 03:43
στο wing chun η ευλυγισια και η ταχυτητα ειναι τα σημαντικοτερα.


Kανεις λαθος η ευλιγισια δεν ειναι το σημαντικοτερο!Εχει σημαντικο ρολο αλλα μπορεις και με μια σχετικη ευλιγησια να δουλεψεις το wing chun.Η ταχυτητα ειναι..Προφανως δεν εχεις ασχοληθει με το wing chun και γιαυτο..

Βρε φιλε εχεις ιδεα τι σημαινουν οι εννοιες ταχυτητα και ευλυγισια?Ευλυγισια στις περισσοτερες ΠΤ σημαινει η γρηγοραδα με την οποια αποφευγεις τα χτυπηματα του αλλου καθως και ποσο γρηγορα προσαρμοζεις την σταση του σωματος σου.Η ταχυτητα σαν ορος,στην επιθεση χρησιμοποιειται.Αν δεν χρειαζεται ευλυγισια στο wing chun που ειναι υπερβολικα close combat,με γροθιες κυριως,που ακριβως χρειαζεται?

finalgates
08-12-10, 18:11
Βρε φιλε εχεις ιδεα τι σημαινουν οι εννοιες ταχυτητα και ευλυγισια?Ευλυγισια στις περισσοτερες ΠΤ σημαινει η γρηγοραδα με την οποια αποφευγεις τα χτυπηματα του αλλου καθως και ποσο γρηγορα προσαρμοζεις την σταση του σωματος σου.Η ταχυτητα σαν ορος,στην επιθεση χρησιμοποιειται.Αν δεν χρειαζεται ευλυγισια στο wing chun που ειναι υπερβολικα close combat,με γροθιες κυριως,που ακριβως χρειαζεται?

ποιος ειπε οτι με σωμα ερασιτεχνη bodybuilder δεν εχεισ ευλιγιασια και ταχυτητα?

Αντωνης
08-12-10, 19:53
ποιος ειπε οτι με σωμα ερασιτεχνη bodybuilder δεν εχεισ ευλιγιασια και ταχυτητα?

Ρε παιδια διαβαζουμε και τα προηγουμενα ποστς πριν πουμε κατι,δεν ειναι κακο....


Μπαα, δεν μαρεσει η ευλιγισια, δεν ειναι αυτος ο στοχος μου! Ποτε δεν ειχα και ουτε θελω να εχω. Δεν ειναι του τυπου μου ουτε του σωματος μου.

MusclesOfShadow
08-12-10, 20:08
ποιος ειπε οτι με σωμα ερασιτεχνη bodybuilder δεν εχεισ ευλιγιασια και ταχυτητα?

Ποιος ειναι ερασιτεχνης???

Παντως δεν εχει σημασια. Μπορει νασαι ερασιτεχνης και νασαι τοσο hardcore που να μην κανεις ουτε δευτερολεπτο αεροβια π.χ. η διατασεις, και νασαι επαγγελματιας και να προσεχεις και αυτη την "πλευρα" του σωματος σου-εφοσον ξερεις και πιο πολλα για το τι χρειαζεται ενα σωμα για το "ευ ζειν".

MusclesOfShadow
08-12-10, 20:12
Ρε παιδια διαβαζουμε και τα προηγουμενα ποστς πριν πουμε κατι,δεν ειναι κακο....

Γεια σου ρε Αντωναρα!

:thumbup::thumbup::thumbup:

MichalisPorke
08-12-10, 22:06
Βρε φιλε εχεις ιδεα τι σημαινουν οι εννοιες ταχυτητα και ευλυγισια?Ευλυγισια στις περισσοτερες ΠΤ σημαινει η γρηγοραδα με την οποια αποφευγεις τα χτυπηματα του αλλου καθως και ποσο γρηγορα προσαρμοζεις την σταση του σωματος σου.Η ταχυτητα σαν ορος,στην επιθεση χρησιμοποιειται.Αν δεν χρειαζεται ευλυγισια στο wing chun που ειναι υπερβολικα close combat,με γροθιες κυριως,που ακριβως χρειαζεται?

Η ευλιγισια ειναι η γρηγοραδα???Ρε φιλε μας δουλευεις??Ευλιγισια ειναι να μπορεις να κλοτισεις τον αλλο στο κεφαλι να μπορεις να να να..Σου είπα δεν ειπα να μην εχει καθολου ευλυγισια!Αλλο ευλιγισια και αλλο τα αντανακλαστικα!Τεσπα για να τελειωνει το θεμα απλα ειπα μια γνωμη οποιος θελει την βλεπει οποιος θελει οχι..απλα..

finalgates
09-12-10, 04:49
Ποιος ειναι ερασιτεχνης???

Παντως δεν εχει σημασια. Μπορει νασαι ερασιτεχνης και νασαι τοσο hardcore που να μην κανεις ουτε δευτερολεπτο αεροβια π.χ. η διατασεις, και νασαι επαγγελματιας και να προσεχεις και αυτη την "πλευρα" του σωματος σου-εφοσον ξερεις και πιο πολλα για το τι χρειαζεται ενα σωμα για το "ευ ζειν".

ε αφου εισαι τοσο hardcore δεν χρειαζεσαι ΠΤ.

Αντωνης
09-12-10, 15:48
Η ευλιγισια ειναι η γρηγοραδα???Ρε φιλε μας δουλευεις??Ευλιγισια ειναι να μπορεις να κλοτισεις τον αλλο στο κεφαλι να μπορεις να να να..Σου είπα δεν ειπα να μην εχει καθολου ευλυγισια!Αλλο ευλιγισια και αλλο τα αντανακλαστικα!Τεσπα για να τελειωνει το θεμα απλα ειπα μια γνωμη οποιος θελει την βλεπει οποιος θελει οχι..απλα..

Αυτο που περιγραφεις ειναι η ταχυτητα.Και ναι στην γλωσσα των ασιατικων ΠΤ ευλυγισια σημαινει αντανακλαστια και ποσο γρηγορα προσαρμοζεις καταλληλα την σταση του σωματος.
Δεν ξαναποσταρω εδω,γιατι ειτε δεν καταλαβαινεις ειτε δεν θελεις να καταλαβεις.

MichalisPorke
09-12-10, 23:00
Αυτο που περιγραφεις ειναι η ταχυτητα.Και ναι στην γλωσσα των ασιατικων ΠΤ ευλυγισια σημαινει αντανακλαστια και ποσο γρηγορα προσαρμοζεις καταλληλα την σταση του σωματος.
Δεν ξαναποσταρω εδω,γιατι ειτε δεν καταλαβαινεις ειτε δεν θελεις να καταλαβεις.

χαχαχα δηλαδη το να βγαλει καποιος το ποδι στο κεφαλι του αλλου ειναι ταχυτητα??Ε νταξει τι αλλο να πω δηλαδη??Και το αν οι ασιατες εχουν δικη τους γλωσσα που αλλα σημαινει σε εμας πρωτη φορα το ακουω..

skuzka
21-12-10, 17:09
καλησπέρα

Τους τελευταίους 3 μήνες εκτός από γυμναστήριο (που κάνω γύρω στον ένα χρόνο) έχω ξεκινήσει και πολεμική τέχνη με αποτέλεσμα να αυξήσω τις θερμίδες που λαμβάνω καθημερινά στις 5000 περίπου κάνοντας 1 προπόνηση κάθε μέρα και μετά ακριβώς βάρη (προγραμμα ογκου/μια μυικη ομαδα καθε μερα-κυριακη ξεκουραση). Ομως το τελευταιο διαστημα εκτος απο καθε μερα προπονησης kung fu, δευτερα-τεταρτη-παρασκευη κανω διπλες προπονησεις με αποτελεσμα μετα να μην εχω αντοχη αλλα ουτε ορεξη να κανω βαρη. Οποτε εχω σκεφτει να βαλω τα βαρη τριτη-πεμπτη-σαββατο (τις οποιες μερες εχω μονή προπονηση και να κανω 2 μυικες ομαδες δλδ: δικεφαλα-τρικεφαλα, πλατη-στηθος, ωμους) η ερωτηση μου ειναι εξης:

-να αυξησω και αλλο τις ημερισιες θερμιδες?

-μηπως με τοση γυμναστικη δεν αφηνω τους μυς μου να "ξεκουραστουν" με αποτελεσμα να εχω μηδενικη μυικη αναπτυξη?

-το μονο συμπληρωμα που παιρνω ειναι μια isolate whey protein 1 scoop με το πρωινο και 1,5 scoop μετα τη γυμνασικη. μηπως θα επρεπε να παρω κατι πιο δυνατο???

ευχαριστω προκαταβολικα!!!! ;)

beefmeup
21-12-10, 17:17
συνχωνευτικαν 2 θεματα.

razor
21-12-10, 17:30
δηλαδη τι, να κανεισ 6 προπονησεις πολεμικη τεχνη και 3 βαρη? ξεχνα το, και παλι ειναι πολλες, ουτε επαγγελματιες δεν κανουν τοσες... χωρια οτι ογκος με 6 αεροβια τη βδομαδα ουτε κατα διανοια, και καις απειρες θερμιδες και δεν αφηνεις το σωμα σου να αναπτυχθει...

κατα τη γνωμη μου κανε αυτο που κανω και εγω, 3 πτ και 3 βαρη και θα δεις και μεγαλυτερη ορεξη να εχεις αλλα και να αναπτυσεται το σωμα σου.. απο συμπληρωματα εκτιμω πως με 1 πρωτεινη και μια πολυβιταμινη εισαι οκ.. αν θες δυνατη βιταμινη παρε το ανιμαλ πακ..

τελος δεν ξερω τα κιλα σου, αλλα δεν νομιζω να χρειαζεται να ανεβεις κι αλλο απτισ 5000 θερμιδες.. κανε αυτο και θα δεις βελτιωση...

skuzka
21-12-10, 17:37
δηλαδη τι, να κανεισ 6 προπονησεις πολεμικη τεχνη και 3 βαρη? ξεχνα το, και παλι ειναι πολλες, ουτε επαγγελματιες δεν κανουν τοσες... χωρια οτι ογκος με 6 αεροβια τη βδομαδα ουτε κατα διανοια, και καις απειρες θερμιδες και δεν αφηνεις το σωμα σου να αναπτυχθει...

κατα τη γνωμη μου κανε αυτο που κανω και εγω, 3 πτ και 3 βαρη και θα δεις και μεγαλυτερη ορεξη να εχεις αλλα και να αναπτυσεται το σωμα σου.. απο συμπληρωματα εκτιμω πως με 1 πρωτεινη και μια πολυβιταμινη εισαι οκ.. αν θες δυνατη βιταμινη παρε το ανιμαλ πακ..

τελος δεν ξερω τα κιλα σου, αλλα δεν νομιζω να χρειαζεται να ανεβεις κι αλλο απτισ 5000 θερμιδες.. κανε αυτο και θα δεις βελτιωση...

την πολυβιταμινη που λες την παιρνω με το πρωινο και την πρωτεινη η σε διαφορετικη ωρα?
η πολυβιταμινη αυτη εχει 11 χαπια μεσα???

ps. ειμαι 85 κιλα , 1,90 υψος και θελω αν τα καταφερω να παρω αλλα 5 κιλα ;)

Michaelangelo
03-02-11, 12:59
Βρε φιλε εχεις ιδεα τι σημαινουν οι εννοιες ταχυτητα και ευλυγισια?Ευλυγισια στις περισσοτερες ΠΤ σημαινει η γρηγοραδα με την οποια αποφευγεις τα χτυπηματα του αλλου καθως και ποσο γρηγορα προσαρμοζεις την σταση του σωματος σου.Η ταχυτητα σαν ορος,στην επιθεση χρησιμοποιειται.Αν δεν χρειαζεται ευλυγισια στο wing chun που ειναι υπερβολικα close combat,με γροθιες κυριως,που ακριβως χρειαζεται?

Αδερφέ χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω, αλλα η ευλυγισία (flexibility) δεν έχει καμια μα καμια σχέση με την ταχύτητα! Πρέπει να ανοίξεις λεξικό να μάθεις τα βασικά! Ευλυγισία σε PT δεν είναι να αποφεύγεις με tint ταχύτητα την κλωτσιά του αντιπαλου, αλλα να μπορείς να την αποφεύγεις κάνοντας την κίνηση, άσχετο αν το κανεις χρησιμοποιώντας ΚΑΙ ταχύτητα!

Τι εννοώ? Ευλυγισία p.x. είναι να μπορείς να πας το πόδι σου ψιλά όταν κλωtsας, να spas τι μέση σου, να κανεις σπαγκάτο (καταλαβαίνεις τι εννοώ σε PT πιστεύω) και αλλα πολλά που δεν έχουν καμια σχέση με την ταχύτητα σαν ορο!

Απλά αυτά τα 2 πάνε μαζί σε μια πολεμική τέχνη γιατί τα χρησιμοποιείς και τα 2 μαζί! Αλλα το να είσαι γρήγορος, δεν σημαίνει είσαι ευλύγιστος!!!

MusclesOfShadow
10-08-11, 14:26
Αυτο που "κανουν" σε εκπομπες(καθολου στημενα:P) τυπου smackdown, WCCW, πώς λέγεται? Πάλη ειναι? Μου φαινεται κατι αναμειχτο! Αν υπαρχει, ξερει κανεις πώς λεγεται?
Μαρεσει....:green:

Michaelangelo
10-08-11, 17:03
Αυτο που "κανουν" σε εκπομπες(καθολου στημενα:P) τυπου smackdown, WCCW, πώς λέγεται? Πάλη ειναι? Μου φαινεται κατι αναμειχτο! Αν υπαρχει, ξερει κανεις πώς λεγεται?
Μαρεσει....:green:

ΠΜΜΑ η PMMA στα Αγγλικά! (Παρωδία Μεικτών Πολεμικών Τεχνών!)

MusclesOfShadow
10-08-11, 17:25
Alηθεια ειναι αυτο?

Εγω απλα ψαχνω κατι που θα μου μαθει βασικα (και πιο εξειδικευμενα αν γινεται) αλλα αποτελεσματικα πραγματα ομως να μην με μυει σε μια συγκεκριμενη ιδεολογια, ουτε να μου κανει προπονηση φυσικης καταστασης...

Michaelangelo
10-08-11, 19:16
Alηθεια ειναι αυτο?

Εγω απλα ψαχνω κατι που θα μου μαθει βασικα (και πιο εξειδικευμενα αν γινεται) αλλα αποτελεσματικα πραγματα ομως να μην με μυει σε μια συγκεκριμενη ιδεολογια, ουτε να μου κανει προπονηση φυσικης καταστασης...

Smackdown style ουσιαστικά αλήθεια είναι αν και το είπα για πλάκα. Το όχι συγκεκριμένη ιδεολογία κλείνεις προς ΜΜΑ μεριά, αν και στην ουσία έτσι δεν μαθαίνεις καμία καλά! Συνήθως στις σχολές ΜΜΑ σου μαθαίνουν κικ-μποξ και bjj, οπότε δεν είναι να πεις, δεν έχουν συγκεκριμένη ιδεολογία!

MusclesOfShadow
10-08-11, 21:16
Δεν ξερω και πολλα απο Π.Τ. Μονο απο αυτα που λενε οι φιλοι μου που ειναι καμμενοι. χεχε:green:
Απλα ξερω οτι αμα πας σε μια σχολη θα εχει αρκετη πειθαρχια και τα λοιπα ενω εγω δεν ψαχνω να ασχοληθω με μια πολεμικη τεχνη, (δυστυχως ή ευτυχως, διοτι η γυμναστικη μου και το παθς μου ειναι το σιδερο), παρολα αυτα ενδιαφερομαι να μαθω καποιες τεχνικες για μπουνιες-κλωτσιες και λαβες και πεταγματα ανθρωπων που ειμαι καλος σε αυτο:green::bowdown:

Michaelangelo
10-08-11, 21:32
Δεν ξερω και πολλα απο Π.Τ. Μονο απο αυτα που λενε οι φιλοι μου που ειναι καμμενοι. χεχε:green:
Απλα ξερω οτι αμα πας σε μια σχολη θα εχει αρκετη πειθαρχια και τα λοιπα ενω εγω δεν ψαχνω να ασχοληθω με μια πολεμικη τεχνη, (δυστυχως ή ευτυχως, διοτι η γυμναστικη μου και το παθς μου ειναι το σιδερο), παρολα αυτα ενδιαφερομαι να μαθω καποιες τεχνικες για μπουνιες-κλωτσιες και λαβες και πεταγματα ανθρωπων που ειμαι καλος σε αυτο:green::bowdown:

Φήμες! Υπάρχουν σχολές που θα βγαίνουν οι άλλοι έξω και θα είναι σφηγκογωλιά! Και δεν μιλάμε φταίει η σχολή, αλλά αυτά για τις πειθαρχίες κ.τ.λ. είναι κυρίως φήμες η λένε τις τυπικές βλακείες! Άλλο να λες όμως και άλλο να περνάς στον άλλον τέτοια συμπεριφορά! Αυτό που λες εσύ, ταιριάζει με παραδοσικό muay-thai!

MusclesOfShadow
10-08-11, 22:00
Eγω γενικα, για να μην το κουραζω πολυ,ψαχνω κατι (ειμαι αρκετα αοριστος, το καταλαβαινω) που να μετραει η δυναμη και η ισχυς περισσοτερο απτην αντοχη και την ταχυτητα, γενικα κατι στο οποιο θα επωφελειται απτην ενασχοληση μου με τα βαρη, που θα εχει ελαχιστη δυνατη εμπλοκη αεροβιας προπονησης, κτλ.
Ας, το κλεισω εδω, οποιος ομως εχει να μου προτεινει κατι, ευχαριστως θα το δω.
Αν ασχοληθω παντως θα ασχοληθω μονο για τις γνωσεις που θα λαβω, οχι σαν χομπι ουτε σαν ασχολια. Μονο για να μαθω.

Lao
11-08-11, 09:55
Alηθεια ειναι αυτο?

Εγω απλα ψαχνω κατι που θα μου μαθει βασικα (και πιο εξειδικευμενα αν γινεται) αλλα αποτελεσματικα πραγματα ομως να μην με μυει σε μια συγκεκριμενη ιδεολογια, ουτε να μου κανει προπονηση φυσικης καταστασης...


Δεν ξερω και πολλα απο Π.Τ. Μονο απο αυτα που λενε οι φιλοι μου που ειναι καμμενοι. χεχε:green:
Απλα ξερω οτι αμα πας σε μια σχολη θα εχει αρκετη πειθαρχια και τα λοιπα ενω εγω δεν ψαχνω να ασχοληθω με μια πολεμικη τεχνη, (δυστυχως ή ευτυχως, διοτι η γυμναστικη μου και το παθς μου ειναι το σιδερο), παρολα αυτα ενδιαφερομαι να μαθω καποιες τεχνικες για μπουνιες-κλωτσιες και λαβες και πεταγματα ανθρωπων που ειμαι καλος σε αυτο:green::bowdown:


Eγω γενικα, για να μην το κουραζω πολυ,ψαχνω κατι (ειμαι αρκετα αοριστος, το καταλαβαινω) που να μετραει η δυναμη και η ισχυς περισσοτερο απτην αντοχη και την ταχυτητα, γενικα κατι στο οποιο θα επωφελειται απτην ενασχοληση μου με τα βαρη, που θα εχει ελαχιστη δυνατη εμπλοκη αεροβιας προπονησης, κτλ.
Ας, το κλεισω εδω, οποιος ομως εχει να μου προτεινει κατι, ευχαριστως θα το δω.
Αν ασχοληθω παντως θα ασχοληθω μονο για τις γνωσεις που θα λαβω, οχι σαν χομπι ουτε σαν ασχολια. Μονο για να μαθω.

Οι ΠΤ δεν είναι κάτι που το μαθαίνεις σε 2-3 μήνες, το εξασκείς άλλους τόσους και μετά πάπαλα. Το να έχεις μάθει 2-3 τεχνικές άρπα-κόλλα δεν λέει τίποτα.

Μην ασχοληθείς καν, μείνε στα σίδερα. ;)

MusclesOfShadow
11-08-11, 12:12
Oχι δεν λεω αυτο ρε συ, τι 2-3 μηνες λες?:P

Lao
11-08-11, 12:24
Oχι δεν λεω αυτο ρε συ, τι 2-3 μηνες λες?:P

Που λέει ο λόγος, son :green:

Απλά, προσπαθώ να σου πω ότι οι ΠΤ θέλουν συνεχή και μακροχρόνια ενασχόληση.

Σκέψου ότι εγώ ασχολούμαι εδώ και 15 χρόνια και ακόμα νιώθω μαθητούδι :P

MusclesOfShadow
11-08-11, 12:31
Ουοοο, 15 χρονια!:shock:
Καλα, δηλαδη δεν πιστευεις οτι εχεις ικανοτητες? Νταξει αμα ειναι να κανεις στιφογυριστη κλωτσια, συνοδευομενη απο σαλτο στον αερα και bodyslam, τοτε ισως εχεις δικιο. Αλλα πανω απολα μετραει η εξασκηση! Κατι θρυλοι των πολεμικων τεχνων παω στοιχημα οτι 24 ωρες το 24ωρο ηταν εξω και προπονουνταν! Τι αλλο θες να μαθεις μετα απο 15 χρονια?:green:

MusclesOfShadow
11-08-11, 12:37
Χμμ...τελικα οταν ασχοληθω στο μελλον (υπο την προυποθεση να ειναι ολα τα υπολοιπα πραγματα καλα:green: και να θελει και ο Θεος) εχω βρει καποια που μαλλον θα ανταποκρινονται στις αναγκες μου. Το θεμα ειναι, στις Π.Τ. ολοι κανουν το ιδιο πραγμα? Προπονουνται με τον ιδιο τροπο? Δηλαδη δεν υπαρχει περιπτωση να προπονουνται οι μαθητευομενοι και με βαση τα σωματικα τους προσοντα? π.χ. ενας που ειναι γρηγορος, να προπονειται ετσι ωστε να εκμεταλλευεται την γρηγοραδα του, οταν θα χρειαστει να παλεψει, και ουτω καθεξης!

Lao
11-08-11, 12:45
Ουοοο, 15 χρονια!:shock:
Καλα, δηλαδη δεν πιστευεις οτι εχεις ικανοτητες? Νταξει αμα ειναι να κανεις στιφογυριστη κλωτσια, συνοδευομενη απο σαλτο στον αερα και bodyslam, τοτε ισως εχεις δικιο. Αλλα πανω απολα μετραει η εξασκηση! Κατι θρυλοι των πολεμικων τεχνων παω στοιχημα οτι 24 ωρες το 24ωρο ηταν εξω και προπονουνταν! Τι αλλο θες να μαθεις μετα απο 15 χρονια?:green:

Αυτό που είπες, εναέρια στριφογυρισστή κλωτσιά που να καταλήγει σε πτώση το κάνω. Μην ψαρώνεις, δεν είναι τόσο δύσκολο όσο φαίνεται. Σου μιλάω πολύ σοβαρά. ;)

Όσον αφορά το άλλο που ρωτάς, μια ΠΤ δεν σταματάει ποτέ. Οι συνδιασμοί κινήσεων που μπορούν να βγουν είναι άπειροι και όσο περνάνε τα χρόνια μπορείς αν ασχολείσαι να βγάζεις δικά σου combos. Αλλά δεν είναι μόνο αυτά, σκέψου ότι αυτό που κάνω έχει και όπλα, ακροβατικά, διαφόρων ειδών ασκήσεις.. η ύλη είναι τεράστια.

Ύστερα, υπάρχει και το θεωρητικό - φιλοσοφικό κομμάτι, οι ενεργειακές ασκήσεις, η εκπαίδευση που κάνω στους νέους...

Σου είπα ότι νιώθω σαν μαθητούδι, δεν σου είπα ότι είμαι μαθητούδι (που είμαι, με την έννοια ότι δεν σταματάω να μαθαίνω ;))

MusclesOfShadow
11-08-11, 12:48
Kαταλαβα δασκαλε!(Αν μπορεις απαντησε και στο τελευταιο μο ποστ)
Με ποια Π.Τ. ασχολεισαι εσυ?

Lao
11-08-11, 13:02
Kαταλαβα δασκαλε!(Αν μπορεις απαντησε και στο τελευταιο μο ποστ)
Με ποια Π.Τ. ασχολεισαι εσυ?

Χαχα μην με λες Δάσκαλο γιατί εκτός του ότι στο μυαλό μου ο τίτλος αυτός έχει μεγάλη βαρύτητα και ακόμα δεν έχω γίνει, είμαι απλά εκπαιδευτής.

Η απάντηση στο τελευταίο σου post είναι η εξής:

Το τι προπόνηση γίνεται, είναι θέμα Σχολής και όχι συστήματος, ειδικά στην Ελλάδα. Σοβαρό μάθημα γίνεται σε πολύ λίγες Σχολές και όταν λέμε «σοβαρό» εννοούμε να γίνεται προπόνηση που να περιλαμβάνει την διδασκαλία της ύλης, να γίνεται σωστή αερόβια και αναερόβια προπόνηση, να γίνεται sparring κτλ.

Σκέψου ότι μια προχωρημένη, αναερόβια προπόνηση σε εμάς που γίνεται μόνο σε ΚΑΠΟΙΑ και ΠΡΟΧΩΡΗΜΕΝΑ μέλη εκτός των κλασσικών προπονήσεων, κρατάει 3 ώρες χωρίς διαλείμματα. Βάλε και αντίστοιχες αεροβικές, βάλε και τα κλασσικά, βάλε βάλε βάλε...

Με λίγα λόγια, απλά πρέπει να βρεις μια Σχολή που να κάνει σωστές προπονήσεις.

Από κει και πέρα, το ποιες ικανότητες αναπτύσσει ο καθένας, είναι κάτι που έρχεται από μόνο του, ας το πούμε έτσι. Εγώ π.χ. που είμαι ψηλός και βαρύς, με τα χρόνια ανέπτυξα μεγάλη ικανότητα στις κρούσεις, στα σαρωτικά χτυπήματα, στην δύναμη και στην αντοχή.

Ένα άλλο παιδί είναι κοντός και έχει πολύ σκληρά οστά. Αυτός με τα χρόνια ανέπτυξε ταχύτητα, ευκινησία και εκρηκτικότητα. Άλλος πάλι ο οποίος έχει από φυσικού του πολύ καλή αλτικότητα, έχει τρελό επιτόπιο και είναι πολύ καλός στα ακροβατικά.

Για να μην σε ζαλίζω λοιπόν, το τι αναπτύσσεις είναι θέμα του ποια είναι τα φυσικά σου προσόντα αλλά και το τι δουλεύεις εσύ για να βελτιώσεις. ;)

MusclesOfShadow
11-08-11, 13:14
Οχι, οποιος εχει υπομονη να απανταει σε ερωτησεις και γνωσεις, για μενα ειναι δασκαλος!
Δηλαδη ολοι κανετε το ιδιο ετσι?
Το να πεις στον δασκαλο σου "εμενα βαλε μου να κανω πιο πολυ απο αυτο και μη μου βαζεις εκεινο" θεωρειται "διασπαση των κανονων και των ηθων" (:green:) ή μπορει να συμβει?

Lao
11-08-11, 13:21
Οχι, οποιος εχει υπομονη να απανταει σε ερωτησεις και γνωσεις, για μενα ειναι δασκαλος!
Δηλαδη ολοι κανετε το ιδιο ετσι?
Το να πεις στον δασκαλο σου "εμενα βαλε μου να κανω πιο πολυ απο αυτο και μη μου βαζεις εκεινο" θεωρειται "διασπαση των κανονων και των ηθων" (:green:) ή μπορει να συμβει?

Προτιμώ να με λες απλά «φίλε Lao» ;)

Βασικά, υπάρχει ένα μίνιμουμ σετ ασκήσεων που κάνουν όλοι, όσο μπορούν βέβαια (γιατί ακόμα και αυτές, αρκετοί δεν τις βγάζουν). Από κει και πέρα, ο Δάσκαλος κρίνει αν κάποιος μπορεί και αντέχει παραπάνω πράγματα.

Τέλος, όχι, ένας νέος μαθητής καλό είναι να μην κάνει υποδείξεις στον Δάσκαλο. Εκτός από το ότι είναι ασέβεια να κάνει τέτοιο σε έναν άνθρωπο που ασχολείται 40 χρόνια :green: είναι και μ@λακία γιατί είναι λίγο δύσκολο ένας νέος να ξέρει το σύστημα καλύτερα από τον Δάσκαλο ή τον Εκπαιδευτή, δε νομίζεις; ;)

Μην το ψάχνεις, οι ΠΤ και ειδικά οι παραδοσιακές, είναι άλλος πλανήτης.

MusclesOfShadow
11-08-11, 13:25
Μμμ...καταλαβα. Φιλε κυριε μεγαλε Lao:green:
Οντως ο σεβασμος οφειλει να υπαρχει, μα δεν εννοω ακριβως υποδειξεις, αλλα να ζητησεις ας πουμε να σε κανει καλυτερο σε ενα συγκεκριμενο τομεα, π.χ. να του ζητησεις να σε κανει πιο γρηγορο.
Αλλα φανταζομαι δεν εχει νοημα αυτο, αν ειναι να μαθεις κατι θα το μαθεις ετσι οπως πρεπει να το μαθεις.

Lao
11-08-11, 13:36
Μμμ...καταλαβα. Φιλε κυριε μεγαλε Lao:green:
Οντως ο σεβασμος οφειλει να υπαρχει, μα δεν εννοω ακριβως υποδειξεις, αλλα να ζητησεις ας πουμε να σε κανει καλυτερο σε ενα συγκεκριμενο τομεα, π.χ. να του ζητησεις να σε κανει πιο γρηγορο.
Αλλα φανταζομαι δεν εχει νοημα αυτο, αν ειναι να μαθεις κατι θα το μαθεις ετσι οπως πρεπει να το μαθεις.

Όπως σου είπα και πριν, αυτό έρχεται έτσι και αλλιώς από μόνο του με τον καιρό.

Αυτό που χαρακτηρίζει σε μεγάλο βαθμό τις ΠΤ, είναι ότι φέρνουν στην επιφάνεια τα ταλέντα του καθενός και το ότι ο καθένας μπορεί να βελτιώσει κάτι στο οποίο υστερεί.

Εγώ, φωτεινό παράδειγμα, όταν ξεκίνησα πριν 15 χρόνια, προερχόμουν από κάποια χρόνια που έκανα gym. Ως αποτέλεσμα, ήμουν ιδιαίτερα δυσκίνητος, είχα μικρή ελαστικότητα, μηδενική ισορροπία και προς έκπληξή μου όχι ιδιαίτερα καλή σταθερότητα στα πόδια. Είχα δύναμη και μια αρκετά καλή μυικότητα μεν, αλλά στις ΠΤ πρέπει να τα συνδιάζεις όλα και αυτή ακριβώς είναι η δυσκολία τους.

Με τα χρόνια λοιπόν, βελτίωσα και ακόμα βελτιώνω όσο μπορώ τα συν και τα πλην μου, όσο επιτρέπει το σκαρί μου.

Για παράδειγμα, η ταχύτητά μου βελτιώθηκε κατά πολύ (για κάποιον που δεν έχει σχέση με τον χώρο είμαι γρήγορος παρόλο το ύψος μου), ενώ δεν πηδούσα ούτε εφημερίδα κατάφερα να κάνω εναέρια λακτίσματα και με επίμονη προσπάθεια χαμήλωσα αρκετά το κέντρο βάρους μου.

Τα ίδια συμβαίνουν και με όλα τα άλλα παιδιά που είχαν και έχουν την υπομονή να ασχοληθούν για χρόνια. Άλλος βελτίωσε την δύναμή του ενώ χτυπούσε σάκο και πονούσε, άλλος κατάφερε να κάνει τούμπες και να μην ακούγεται καθόλου κτλ κτλ κτλ. Είναι σχετικά όλα. ;)

alextaekwondo
28-08-11, 00:01
eimai 14 xronon exw ipsos 1,82 ke kila 78 perno apo to proi simera proteini ogkou..pira simera to proi ke to vradi..kanw kathimerina 200 kiliakous 50 raxeous 60 kapsis 20 vatraxisis ke me ta varakia 10 set 12 epanalipsis sto xeri me 10 kila...pao taekwon-do 4 xronia(gia osous kseroun exw mple zoni) ke pao gia mauri se ligo kero..telos panton egw perno proteini gt thelw na enisxisi tous miys mou oxi na gino fouskotos..dn thelw na gino fouskotos..thelw na mou pite ama sinexiso na perno gia kana 2 evdomades tha exw tin tin sveltada mpounias ke tou somatos pou exw i tha eimai pio argos?ke dn thelw na fouskoso..thelw enisxisw tous miis mou..perimeno apantisi :))

sotos2911
28-08-11, 00:53
φιλε μ για εμενα αποτι ειδα σε κατι φωτο π ανεβασεσ νομιζω πσ το σωμα σ ειναι καλητερο για ελληνορομαικη παλη και τετοιο στηλ γιατι εκει ειναι κ φουσκοτοι η περισοτερη και νομιζω θα σ πηγενε !!

Ηλαπ
28-08-11, 02:12
eimai 14 xronon exw ipsos 1,82 ke kila 78 perno apo to proi simera proteini ogkou..pira simera to proi ke to vradi..kanw kathimerina 200 kiliakous 50 raxeous 60 kapsis 20 vatraxisis ke me ta varakia 10 set 12 epanalipsis sto xeri me 10 kila...pao taekwon-do 4 xronia(gia osous kseroun exw mple zoni) ke pao gia mauri se ligo kero..telos panton egw perno proteini gt thelw na enisxisi tous miys mou oxi na gino fouskotos..dn thelw na gino fouskotos..thelw na mou pite ama sinexiso na perno gia kana 2 evdomades tha exw tin tin sveltada mpounias ke tou somatos pou exw i tha eimai pio argos?ke dn thelw na fouskoso..thelw enisxisw tous miis mou..perimeno apantisi :))

1ον)Κανονας του φορουμ ειναι να γραφουμε ελληνικα!( τους κανονες θα τους βρεις μαζεμενους εδω http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?1626-%CE%9A%CE%B1%CE%BD%CF%8C%CE%BD%CE%B5%CF%82-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%A6%CF%8C%CF%81%CE%BF%CF%85%CE%BC)
2ον)Επειδη φαινεσαι αρχαριος θα σου πρωτινα να διαβασεις αρθρα απο το φορουμ , ετσι θα σου λυθουν πολλες αποριες!
3ον)Για πιο πολλες και αναλυτικες απαντησεις θα ηταν καλυτερο να ανοιγοιες καινουριο θρεντ καθως ετσι το κανεις πιο ευκολο στα οιπολιπα μελη να βρουν την ερωτηση σου και να σε βοηθησουν οσο μπορουν!

Φιλικα Ηλιας :)

Lao
28-08-11, 11:28
eimai 14 xronon exw ipsos 1,82 ke kila 78 perno apo to proi simera proteini ogkou..pira simera to proi ke to vradi..kanw kathimerina 200 kiliakous 50 raxeous 60 kapsis 20 vatraxisis ke me ta varakia 10 set 12 epanalipsis sto xeri me 10 kila...pao taekwon-do 4 xronia(gia osous kseroun exw mple zoni) ke pao gia mauri se ligo kero..telos panton egw perno proteini gt thelw na enisxisi tous miys mou oxi na gino fouskotos..dn thelw na gino fouskotos..thelw na mou pite ama sinexiso na perno gia kana 2 evdomades tha exw tin tin sveltada mpounias ke tou somatos pou exw i tha eimai pio argos?ke dn thelw na fouskoso..thelw enisxisw tous miis mou..perimeno apantisi :))

Μην ανησυχείς, δεν πρόκειται να γίνεις φουσκωτός επειδή πήρες μια «πρωτεϊνη όγκου», καθώς οι ασκήσεις με αντίσταση που κάνεις είναι λίγες.

Και επειδή είσαι 14 χρονών, προσπάθησε να παίρνεις ό,τι χρειάζεσαι από το φαγητό σου. Σε καμιά 10ριά χρόνια, βλέπεις.

tyler_durden
28-08-11, 11:43
Eγω γενικα, για να μην το κουραζω πολυ,ψαχνω κατι (ειμαι αρκετα αοριστος, το καταλαβαινω) που να μετραει η δυναμη και η ισχυς περισσοτερο απτην αντοχη και την ταχυτητα, γενικα κατι στο οποιο θα επωφελειται απτην ενασχοληση μου με τα βαρη, που θα εχει ελαχιστη δυνατη εμπλοκη αεροβιας προπονησης, κτλ.
Ας, το κλεισω εδω, οποιος ομως εχει να μου προτεινει κατι, ευχαριστως θα το δω.
Αν ασχοληθω παντως θα ασχοληθω μονο για τις γνωσεις που θα λαβω, οχι σαν χομπι ουτε σαν ασχολια. Μονο για να μαθω.


δυσκολα πραγματα ζητας..επι της ουσιας θες να αποκλεισεις πληρως το footwork..
δοκιμασε κατι σε στυλ ΜΜΑ ή τζουντο ή οτιδηποτε εμπεριεχει λαβες και επαφη..

γενικα παντως ολες οι πολεμικες τεχνες(πλην σουμο:green:) εχουν αεροβια προπονηση..

eyestral
02-02-12, 16:56
Ξεκινα wing chun.Μια πολυ καλη σχολη ειναι αυτη που πηγαινω.Συνδιαζει real time fighting καταστασεις,αντιμετωπιση πολλαπλων αντιπαλων,.chi sao,lap sao,grappling οτι θες.Σε αντιθεση με οτι λενε πολλοι το wing chun ειναι ενα πληρες συστημα τοσο σε κοντινες οσο και σε μακρυνες αποστασεις.Αν ενδιαφερεσαι στειλε μου email στο *********** (eyestral@yahoo.gr)να σου δωσω διευθυνση της σχολης οπου μπορεις μαζι μενα φιλο σου να ερθεις να παρακολουθησεις καποιες προπονησεις.Η σχολη ειναι στο Περιστερι.

eyestral
02-02-12, 17:20
Ξεκινα wing chun.Μια πολυ καλη σχολη ειναι αυτη που πηγαινω.Συνδιαζει real time fighting καταστασεις,αντιμετωπιση πολλαπλων αντιπαλων,.chi sao,lap sao,grappling οτι θες.Σε αντιθεση με οτι λενε πολλοι το wing chun ειναι ενα πληρες συστημα τοσο σε κοντινες οσο και σε μακρυνες αποστασεις.Αν ενδιαφερεσαι στειλε μου email στο *************να σου δωσω διευθυνση της σχολης οπου μπορεις μαζι μενα φιλο σου να ερθεις να παρακολουθησεις καποιες προπονησεις.Η σχολη ειναι στο Περιστερι.

jojosmj
15-02-12, 18:35
αν εισαι επαγγελματαις αθλητης μπορεις να συνδιασεις βαρη κ πολεμικες τεχνες .
αν οχι δν μπορεις θα εχεις τα βαρη ως συμπληρωμα.
οταν εκανα μποξ εκανα κ βαρη αλα δν δουλευα.
οταν εκανα wing chun 3 ωρες προπονηση την αλη μερα δν σκεφτομουνα καν να παρω για βαρη.
η οταν εκανα καθε μερα sparing Κ χτυπαγα παλι δν μπορουσα να κανω βαρη.
οταν εκανα wing chun εκανα ισομετρικες ασκησεις κα8ολου βαροι γυμναζομουνα με το σωμα μου.
καποιος που ασχολειτε χρονια κ εχει σωστο προγραμμα μπορει να τα συνδιασει κ τα 2 αλα οχι να συκωνει υπερβολικα βαροι.
στο mma κανουν βαροι επειδη εχουν της ριψεις κ την μαχη στο εδαφος,η μαχη στο εδαφος περα της τεχνικης ειναι κ θεμα δυναμης.
αυτοι που ψαχνουν για εκρηξη αν κανουν βαροι ξερουν πολοι καλα τι κανουν οι εχουν ειδικο προγραμμα .
αυτη ειναι η αποψη μου κ μηλαω εμπιρικα .
υπαρχουν κ περηπτωσεις ανθρωπων που τα κανουν κ τα 2 ευκολα ο κολητος μου π.χ κανει 6 χρονια gym σωμα αεροπλανο οταν καναμε προπονηση wing chun επαθε σοκ ,ενω ειχε δυναμη δν ειχε αντοχη παιζουν πολλα ρολο...
παντος χωρεις να θελω να θηξω κανεναν ολα τα υστηματα καλα ειναι μην λεμε αυτο ειναι καλυτερο το αλο ετσι το αλο γιουβετσι ,υπαρχουν πολλα συστηματα εγω στηρηζω το kung fu κυριως αν κ μου αρεσουν κ .α π.χ cfs μαρεσει στην ενοπλη μαχη στην αοπλη δν με καλυπτει .το grav maga παλι κα8ολου...γουστα ειναι αυτα...

friksos
31-03-12, 15:04
Eγω γενικα, για να μην το κουραζω πολυ,ψαχνω κατι (ειμαι αρκετα αοριστος, το καταλαβαινω) που να μετραει η δυναμη και η ισχυς περισσοτερο απτην αντοχη και την ταχυτητα, γενικα κατι στο οποιο θα επωφελειται απτην ενασχοληση μου με τα βαρη, που θα εχει ελαχιστη δυνατη εμπλοκη αεροβιας προπονησης, κτλ.
Ας, το κλεισω εδω, οποιος ομως εχει να μου προτεινει κατι, ευχαριστως θα το δω.
Αν ασχοληθω παντως θα ασχοληθω μονο για τις γνωσεις που θα λαβω, οχι σαν χομπι ουτε σαν ασχολια. Μονο για να μαθω.

Παρε dvd και μαθε απο τον καναπεσ σου......χωρις να πολυκουνιεσαι!

exkaliber
03-04-12, 00:13
μια χαρα πανε
ειναι ζορικο και θελει αντοχη και πολυ φαι αλλα ειναι εφικτο
και μετραει..

venom1987
19-07-12, 09:53
καλημερα παιδες.........


ισχυει οτι οταν κανεις βαροι και πολ. τεχνη το σωμα σου παει πισω???

δλδ θα εχεις λιγοτερη και βασικα ποιο αργη μυικη αναπτηξη με καποιον που κανει μονο βαροι???
αυτο πως μπορουμε να το αυξησουμε??? δεν εννοω χημικη υποστηριξη...... ;)

εγω για παραγειγμα κανω βαροι 1,5 χρονο περιπου και πολεμ. τενχη 2,5 χρονια οποτε τον τελευτεω 1,5 χρονο τα κανω μαζι
μερες εναλλαξ και ξεκουραζομαι κυριακη....
οταν ξεκινησα ημουν μυικη μαζα 57 και τωρα περιπου 61,5 με κιλα 72-73 .......

Lao
20-07-12, 11:30
καλημερα παιδες.........


ισχυει οτι οταν κανεις βαροι και πολ. τεχνη το σωμα σου παει πισω???

δλδ θα εχεις λιγοτερη και βασικα ποιο αργη μυικη αναπτηξη με καποιον που κανει μονο βαροι???
αυτο πως μπορουμε να το αυξησουμε??? δεν εννοω χημικη υποστηριξη...... ;)

εγω για παραγειγμα κανω βαροι 1,5 χρονο περιπου και πολεμ. τενχη 2,5 χρονια οποτε τον τελευτεω 1,5 χρονο τα κανω μαζι
μερες εναλλαξ και ξεκουραζομαι κυριακη....
οταν ξεκινησα ημουν μυικη μαζα 57 και τωρα περιπου 61,5 με κιλα 72-73 .......

Όπως έχω ξαναπεί, στις ΠΤ τα βάρη έχουν υποστηρικτικό ρόλο. Με άλλα λόγια, δεν κάνεις βάρη για να πετύχεις ένα Χ οπτικό αποτέλεσμα, μυική ανάπτυξη ή όπως αλλιώς θες πες το, αλλά για να βελτιώσεις την δύναμη, την αντοχή και την εκρηκτικότητά σου.

Στα πλαίσια αυτά, ΠΡΟΦΑΝΩΣ και δεν θα έχεις την ίδια μυική ανάπτυξη σε σχέση με κάποιον που κάνει αποκλειστικά BB. «Όγκος» όπως τον εννοούν οι bbers και Πολεμικές Τέχνες, ΔΕΝ πάνε μαζί. Θα πρέπει να επιλέξεις.

vaggan
20-07-12, 12:16
Όπως έχω ξαναπεί, στις ΠΤ τα βάρη έχουν υποστηρικτικό ρόλο. Με άλλα λόγια, δεν κάνεις βάρη για να πετύχεις ένα Χ οπτικό αποτέλεσμα, μυική ανάπτυξη ή όπως αλλιώς θες πες το, αλλά για να βελτιώσεις την δύναμη, την αντοχή και την εκρηκτικότητά σου.

Στα πλαίσια αυτά, ΠΡΟΦΑΝΩΣ και δεν θα έχεις την ίδια μυική ανάπτυξη σε σχέση με κάποιον που κάνει αποκλειστικά BB. «Όγκος» όπως τον εννοούν οι bbers και Πολεμικές Τέχνες, ΔΕΝ πάνε μαζί. Θα πρέπει να επιλέξεις.γιατι??ο βαν νταμ εγινε πρωταθλητης και στα δυο...

Lao
20-07-12, 12:58
γιατι??ο βαν νταμ εγινε πρωταθλητης και στα δυο...

Αν και δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με το τι έκανε ή δεν έκανε ο Βαν Νταμ, δεν κρίνω σκόπιμο να ασχολούμαστε με εξαιρέσεις, ούτε επίσης κρίνω σκόπιμο να απαντάω βάσει του τι έχει κάνει ο Χ ηθοποιός / επαγγελματίας / μοναχός / whatever / marial artist.

Απαντάω έχοντας στο μυαλό μου ότι απευθύνομαι σε έναν μέσο Έλληνα ο οποίος δεν μπορεί να κάνει 6 και 8 ώρες προπόνηση την μέρα.

vaggan
20-07-12, 13:06
Αν και δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με το τι έκανε ή δεν έκανε ο Βαν Νταμ, δεν κρίνω σκόπιμο να ασχολούμαστε με εξαιρέσεις, ούτε επίσης κρίνω σκόπιμο να απαντάω βάσει του τι έχει κάνει ο Χ ηθοποιός / επαγγελματίας / μοναχός / whatever / marial artist.

Απαντάω έχοντας στο μυαλό μου ότι απευθύνομαι σε έναν μέσο Έλληνα ο οποίος δεν μπορεί να κάνει 6 και 8 ώρες προπόνηση την μέρα.ναι αμα εισαι τεμπελης τιποτα δεν γινεται αυτο δεν σημαινει ομως οτι καποιος που το θελει πολυ δεν θα τα καταφερει..η δυνατη επιθυμια κανει τον πρωταθλητη αλλα και να μην τα καταφερει καποιος τουλαχιστον προσπαθησε...εγω πιστευω οτι οι περισσοτεροι δεν κανουν καν τον κοπο να δοκιμασουν.βασικη προυποθεση για την επιτυχια πολυς ελευθερος χρονος:welcome:

Doctorg
20-07-12, 13:23
Χωρίς να έχω διαβάζει εκτενώς τα προηγούμενα σχόλια να πω μόνο τι μου είχε πει όταν πήγαινα Tang soo do ο δάσκαλος που είχα. Όταν είδε μόλις είχα πάει το σωματότυπο μου και κατάλαβε πως ασχολούμουν με τα βάρη του άρεσε. Δεν μου είχε πει να το σταματήσω, ίσα- ίσα που μου ενθάρρυνε να το συνεχίσω καθώς αυτό θα βοηθούσε και στην προπόνηση μαζί του. Είχε όμως θέμα που έπαιζα μπάλα, δεν το ήθελε γιατί έλεγε πως αυτός προσπαθούσε να κάνει τα πόδια μου πιο ευλύγιστα να το πω έτσι αλλά στην μπάλα αυτά σφίγγανε και είχαμε τ' αντίθετα αποτελέσματα.

Lao
20-07-12, 13:27
ναι αμα εισαι τεμπελης τιποτα δεν γινεται αυτο δεν σημαινει ομως οτι καποιος που το θελει πολυ δεν θα τα καταφερει..η δυνατη επιθυμια κανει τον πρωταθλητη αλλα και να μην τα καταφερει καποιος τουλαχιστον προσπαθησε...εγω πιστευω οτι οι περισσοτεροι δεν κανουν καν τον κοπο να δοκιμασουν.βασικη προυποθεση για την επιτυχια πολυς ελευθερος χρονος:welcome:

Δεν είναι θέμα του να είναι κανείς τεμπέλης και επίσης πρέπει να ξεκαθαρίσουμε ότι στις ΠΤ δεν υπάρχει «πρωταθλητισμός», μιας το όλο πράγμα δεν έχει να κάνει με αθλητισμό.

Όσον αφορά το θέμα του χρόνου, δεν είδα πουθενά το παιδί που ρώτησε να λέει ότι θέλει να ασχοληθεί επαγγελματικά, άρα όπως είναι λογικό εγώ τουλάχιστον δίνω μια απάντηση με κριτήριο ότι μιλάω με έναν άνθρωπο που, όπως είπα, δεν πρόκειται να διαθέσει τόσες πολλές ώρες προπόνησης την μέρα.

Αλλά ακόμα και αν τα αφήσουμε αυτά στην άκρη, σε ό,τι αφορά το κομμάτι της εκγύμνασης και του σώματος που προκύπτει από αυτήν, στις ΠΤ δεν είναι επιθυμητό ένα ογκώδες σώμα σύμφωνα με τα πρότυπα του bbing. Ένα υπερβολικά ογκώδες σώμα, κατά κανόνα είναι πιο δυσκίνητο, μεγαλύτερη σωματική μάζα σημαίνει επίσης ότι δίνεις ευκολότερο στόχο στον αντίπαλο, η αλτικότητα είναι για τα μπάζα, κ.ο.κ.

Έχω δει αρκετούς πρώην bbers με ογκώδη σώματα να προσπαθούν να ασχοληθούν με τις ΠΤ και να δεινοπαθούν. Συνήθως η ευλυγισία τους είναι πολύ μικρή, έχουν θέμα με τα αντανακλαστικά τους, το πολύ ανεπτυγμένο μυικό τους σύστημα τους εμποδίζει να κάνουν απότομες αλλαγές θέσης κτλ, για να αναφέρω μόνο μερικά πράγματα.

Βεβαίως, το πόσο ογκώδης είναι κάποιος και τι εννοεί ο καθένας λέγοντας «όγκος», «μυική ανάπτυξη» κτλ είναι σχετικό. Όπως καταλαβαίνεις όμως, όταν δεν ξέρεις τι είναι ο καθένας και προσπαθείς να απαντήσεις μέσα από ένα forum σε μια πολύ γενική ερώτηση, τότε το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να δώσεις μια επίσης γενική απάντηση, όπως έκανα εγώ.

Για να το κλείσουμε λοιπόν, Πολεμικές Τέχνες και ιδιαίτερα ογκώδες σώμα, δεν έχουν καλή «χημεία».

Τα βάρη, όπως είπα ήδη, στις ΠΤ έχουν την θέση τους, αλλά είναι υποστηρικτική και ΠΟΤΕ κύρια. Και όχι μόνο αυτό, αλλά ο σκοπός τους είναι καθαρά πρακτικός ο οποίος είναι η ενδυνάμωση συγκεκριμένων σημείων του σώματος ώστε να γίνεται κανείς καλύτερος σε αυτό που κάνει και ΟΧΙ ΤΟ ΟΠΤΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.

Nikolas_mk2
20-07-12, 13:31
Αν και δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με το τι έκανε ή δεν έκανε ο Βαν Νταμ, δεν κρίνω σκόπιμο να ασχολούμαστε με εξαιρέσεις, ούτε επίσης κρίνω σκόπιμο να απαντάω βάσει του τι έχει κάνει ο Χ ηθοποιός / επαγγελματίας / μοναχός / whatever / marial artist.

Απαντάω έχοντας στο μυαλό μου ότι απευθύνομαι σε έναν μέσο Έλληνα ο οποίος δεν μπορεί να κάνει 6 και 8 ώρες προπόνηση την μέρα.

Αν εχεις καλη θεληση και μεθοδικότητα όλα γινονται,απλά ο μέσος ανθρωπος δεν μπορεί να αποδοσει τα μέγιστα και στα δυο κυριως λογω χρόνου αποθεραπείας αφου σιγουρα ενδιαμεσα παρεμβαλονται κι αλλες υποχρεωσεις οπως δουλειά κτλ. Σαν ασκηση μπορεις ανετα να ανταπεξελθεις, 3 προπονησεις + 2βαρη ειναι ενταξει αρκει να ακολουθεις κι ενα σοβαρο προγραμα διατροφης.....Κανω ταεκβοντο 3 χρονια και σοβαρη ενασχοληση με τα βαρη τους τελευταιους 6 μηνες....Κανενα θεμα υπερπροπονησης,ολα δουλευουν ρολοι,βελτιωση σε ογκο αλλα και δυναμη ορατη,κανενα προβλημα με την ''ελασικοτητα'' του σωματος...Μεχρι στιγμης τουλαχιστον δεν εχω διαπιστωση καποιο προβλημα ακομα και σε ποιο απαιτητικά χτυπηματα πχ. εναερια γυριστα κτλ.οπου οι απαιτησεις σε ελαστικοτητα ειναι ιδιαιτερα αυξημενες! ;)

Lao
20-07-12, 13:36
Αν εχεις καλη θεληση και μεθοδικότητα όλα γινονται,απλά ο μέσος ανθρωπος δεν μπορεί να αποδοσει τα μέγιστα και στα δυο κυριως λογω χρόνου αποθεραπείας αφου σιγουρα ενδιαμεσα παρεμβαλονται κι αλλες υποχρεωσεις οπως δουλειά κτλ. Σαν ασκηση μπορεις ανετα να ανταπεξελθεις, 3 προπονησεις + 2βαρη ειναι ενταξει αρκει να ακολουθεις κι ενα σοβαρο προγραμα διατροφης.....Κανω ταεκβοντο 3 χρονια και σοβαρη ενασχοληση με τα βαρη τους τελευταιους 6 μηνες....Κανενα θεμα υπερπροπονησης,ολα δουλευουν ρολοι,βελτιωση σε ογκο αλλα και δυναμη ορατη,κανενα προβλημα με την ''ελασικοτητα'' του σωματος...Μεχρι στιγμης τουλαχιστον δεν εχω διαπιστωση καποιο προβλημα ακομα και σε ποιο απαιτητικά χτυπηματα πχ. εναερια γυριστα κτλ.οπου οι απαιτησεις σε ελαστικοτητα ειναι ιδιαιτερα αυξημενες! ;)

Και εγώ κάνω 4-5 προπονήσεις την βδομάδα, 3 ώρες κατά μέσο όρο η κάθε μία.

Σε ό,τι αφορά το κομμάτι της εκγύμνασης, κάνω αερόβια, ισομετρικές και βάρη και αυτό το κάνω εδώ και κάπου 15 χρόνια.

Το είπα ήδη, τα βάρη έχουν θέση στις ΠΤ, το υπερβολικά ογκώδες σώμα όμως, όχι. Που διαφωνείς;

Nikolas_mk2
20-07-12, 13:49
Και εγώ κάνω 4-5 προπονήσεις την βδομάδα, 3 ώρες κατά μέσο όρο η κάθε μία.

Σε ό,τι αφορά το κομμάτι της εκγύμνασης, κάνω αερόβια, ισομετρικές και βάρη και αυτό το κάνω εδώ και κάπου 15 χρόνια.

Το είπα ήδη, τα βάρη έχουν θέση στις ΠΤ, το υπερβολικά ογκώδες σώμα όμως, όχι. Που διαφωνείς?

Eπι της ουσιας πουθενά,απλά στο πιο οανω ποστ σου ανεφερες καπου 6-8 ωρες καθημερινης προπονησης,αυτο θεωρησα υπερβολικό,κατα τα αλλα ειναι οντως αληθεια οτι ο υπερβολικος ογκος μονο προβληματα σου δημιουργει στις ΠΤ!

venom1987
20-07-12, 13:52
Και εγώ κάνω 4-5 προπονήσεις την βδομάδα, 3 ώρες κατά μέσο όρο η κάθε μία.

Σε ό,τι αφορά το κομμάτι της εκγύμνασης, κάνω αερόβια, ισομετρικές και βάρη και αυτό το κάνω εδώ και κάπου 15 χρόνια.

Το είπα ήδη, τα βάρη έχουν θέση στις ΠΤ, το υπερβολικά ογκώδες σώμα όμως, όχι. Που διαφωνείς;


δλδ δεν προκειτε να δουμε μυικη αναπτυξη???? και δεν μιλαω για 4-6 μυικα κιλα τον χρονο που μπορει να παρει ενας bb..
εστω τα μισα........????

Lao
20-07-12, 13:58
Eπι της ουσιας πουθενά,απλά στο πιο οανω ποστ σου ανεφερες καπου 6-8 ωρες καθημερινης προπονησης,αυτο θεωρησα υπερβολικό,κατα τα αλλα ειναι οντως αληθεια οτι ο υπερβολικος ογκος μονο προβληματα σου δημιουργει στις ΠΤ!

To «6-8 ώρες προπόνησης» το είπα στον vaggan ως απάντηση στην αναφορά περί Βαν Νταμ. Δηλαδή, έναν επαγγελματία ο οποίος ζει από τις ΠΤ ως ηθοποιός.


δλδ δεν προκειτε να δουμε μυικη αναπτυξη???? και δεν μιλαω για 4-6 μυικα κιλα τον χρονο που μπορει να παρει ενας bb..
εστω τα μισα........????

Μυική ανάπτυξη θα δεις, αλλά όχι στο μέτρο που το εννοεί ένας bber.

vaggan
20-07-12, 16:23
Δεν είναι θέμα του να είναι κανείς τεμπέλης και επίσης πρέπει να ξεκαθαρίσουμε ότι στις ΠΤ δεν υπάρχει «πρωταθλητισμός», μιας το όλο πράγμα δεν έχει να κάνει με αθλητισμό.

Όσον αφορά το θέμα του χρόνου, δεν είδα πουθενά το παιδί που ρώτησε να λέει ότι θέλει να ασχοληθεί επαγγελματικά, άρα όπως είναι λογικό εγώ τουλάχιστον δίνω μια απάντηση με κριτήριο ότι μιλάω με έναν άνθρωπο που, όπως είπα, δεν πρόκειται να διαθέσει τόσες πολλές ώρες προπόνησης την μέρα.

Αλλά ακόμα και αν τα αφήσουμε αυτά στην άκρη, σε ό,τι αφορά το κομμάτι της εκγύμνασης και του σώματος που προκύπτει από αυτήν, στις ΠΤ δεν είναι επιθυμητό ένα ογκώδες σώμα σύμφωνα με τα πρότυπα του bbing. Ένα υπερβολικά ογκώδες σώμα, κατά κανόνα είναι πιο δυσκίνητο, μεγαλύτερη σωματική μάζα σημαίνει επίσης ότι δίνεις ευκολότερο στόχο στον αντίπαλο, η αλτικότητα είναι για τα μπάζα, κ.ο.κ.

Έχω δει αρκετούς πρώην bbers με ογκώδη σώματα να προσπαθούν να ασχοληθούν με τις ΠΤ και να δεινοπαθούν. Συνήθως η ευλυγισία τους είναι πολύ μικρή, έχουν θέμα με τα αντανακλαστικά τους, το πολύ ανεπτυγμένο μυικό τους σύστημα τους εμποδίζει να κάνουν απότομες αλλαγές θέσης κτλ, για να αναφέρω μόνο μερικά πράγματα.

Βεβαίως, το πόσο ογκώδης είναι κάποιος και τι εννοεί ο καθένας λέγοντας «όγκος», «μυική ανάπτυξη» κτλ είναι σχετικό. Όπως καταλαβαίνεις όμως, όταν δεν ξέρεις τι είναι ο καθένας και προσπαθείς να απαντήσεις μέσα από ένα forum σε μια πολύ γενική ερώτηση, τότε το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να δώσεις μια επίσης γενική απάντηση, όπως έκανα εγώ.

Για να το κλείσουμε λοιπόν, Πολεμικές Τέχνες και ιδιαίτερα ογκώδες σώμα, δεν έχουν καλή «χημεία».

Τα βάρη, όπως είπα ήδη, στις ΠΤ έχουν την θέση τους, αλλά είναι υποστηρικτική και ΠΟΤΕ κύρια. Και όχι μόνο αυτό, αλλά ο σκοπός τους είναι καθαρά πρακτικός ο οποίος είναι η ενδυνάμωση συγκεκριμένων σημείων του σώματος ώστε να γίνεται κανείς καλύτερος σε αυτό που κάνει και ΟΧΙ ΤΟ ΟΠΤΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.το καρατε ειναι πολεμικη τεχνη αφου λοιπον ηταν πρωταθλητης καρατε στην ευρωπη πως λες οτι δεν εχει να κανει με πρωταθλητισμο οι πολεμικες τεχνες?πολεμικη τεχνη το κανουν οι συνθηκες δηλαδη ενας σπορτς μαν πρωταθλητης πυγμαχιας αν χρησιμοποιησει τις γροθιες του για να αμυνθει στο δρομο σε μια κατασταση ζωης και θανατου δεν μετατρεπει το σπορ σε πολεμικη τεχνη???οι κανονες διαχωριζουν τα σπορ απο τις πολεμικες τεχνες στο σπορ δεν θα επιτρεπονται καποια χτυπηματα που αυτο ομως δεν σημαινει οτι ο σπορτς μαν δεν μπορει να εφαρμοσει το σπορ του σαν πολεμικη τεχνη:welcome:ολα αυτα τα σπορ ειτε το σπορ καρατε ειτε η πυγμαχια ειτε το τζουντο σαν σπορ ειναι πολεμικες τεχνες και οι πολεμικες τεχνες μπορουν να γινουν σπορ. απλο ειναι εγω δεν τα διαχωριζω

Lao
21-07-12, 02:56
το καρατε ειναι πολεμικη τεχνη αφου λοιπον ηταν πρωταθλητης καρατε στην ευρωπη πως λες οτι δεν εχει να κανει με πρωταθλητισμο οι πολεμικες τεχνες?πολεμικη τεχνη το κανουν οι συνθηκες δηλαδη ενας σπορτς μαν πρωταθλητης πυγμαχιας αν χρησιμοποιησει τις γροθιες του για να αμυνθει στο δρομο σε μια κατασταση ζωης και θανατου δεν μετατρεπει το σπορ σε πολεμικη τεχνη???οι κανονες διαχωριζουν τα σπορ απο τις πολεμικες τεχνες στο σπορ δεν θα επιτρεπονται καποια χτυπηματα που αυτο ομως δεν σημαινει οτι ο σπορτς μαν δεν μπορει να εφαρμοσει το σπορ του σαν πολεμικη τεχνη:welcome:ολα αυτα τα σπορ ειτε το σπορ καρατε ειτε η πυγμαχια ειτε το τζουντο σαν σπορ ειναι πολεμικες τεχνες και οι πολεμικες τεχνες μπορουν να γινουν σπορ. απλο ειναι εγω δεν τα διαχωριζω

Έχω αναφερθεί πολλάκις εδώ μέσα στον διαχωρισμό ΠΤ, ΜΑ, ΜΜΑ και ό,τι άλλο θες. Τα posts μου είναι πολύ αναλυτικά, με λίγο search θα τα βρεις.

Ας μην βγαίνουμε (και άλλο) off topic :welcome:.

giannis_ex
09-04-13, 01:12
Παιδια διαβασα αρκετους εδω μεσα αλλα γενικα τεινω να πιστεψω οτι βαρη και πολεμικη τεχνη (κραβ μαγκα συγκεκριμενα που κανω εγω 8 μηνες) πολυ δυσκολα συνδυαζονται. 3 μερες κραβ, 2 βαρη κ 1 τρεξιμο σε παρκο. Το θεμα ειναι οτι ακομα και τωρα, τη μερα που θα παω κραβ ενω την προηγουμενη ειχα κανει βαρη, υποφερω, ειμαι πιασμενος παντου κ καθε κινηση ειναι αχ βαχ ωιμε. Ασε που νιωθω πολυ πιο αργος και δυσκινητος, μεση, χερια, ποδια. Ειμαι ενα βημα πριν κοψω τα βαρη εντελως. Επισης σκεφτομαι εναλλακτικα να χαλαρωσω εντελως τα βαρη, σε φαση τα μισα κιλα απο οσα σηκωνω τωρα και 12 επαναληψεις. Καμια συμβουλη?

:box1:

just chris
09-04-13, 07:02
εγω τα εκοψα τα βαρη κ πιστευω οτι οχι δεν πανε μαζι αυτα τα δυο.εγω κανω thai box κ ειμαι αργος λογω της γυμναστικης με βαρη που εκανα τοσα χρονια.εχει πολυ αεροβιο κ ειναι πολυ κουραστικο ηδη.μετα δουλευω, σιγα μη κανω κ βαρη,εκτος κ αν επινα αιμα απο γοριλα!! τα βαρη σε κανουν αργο κατι που δεν θελουμε στις πολεμικες.ή πολεμικες ή βαρη.

arnoldmitsos88
09-04-13, 11:00
και εγώ είχα ξεκινήσει για μια εβδομάδα κικ μποξ αλλά με την αερόβια που είχε λέω με τίποτα. κι όμως ξέρω άτομο που είναι στο φάρμακο θηρίο κάνει και κικ μποξ και γυμναστήριο.

vaggan
09-04-13, 12:02
εγω τα εκοψα τα βαρη κ πιστευω οτι οχι δεν πανε μαζι αυτα τα δυο.εγω κανω thai box κ ειμαι αργος λογω της γυμναστικης με βαρη που εκανα τοσα χρονια.εχει πολυ αεροβιο κ ειναι πολυ κουραστικο ηδη.μετα δουλευω, σιγα μη κανω κ βαρη,εκτος κ αν επινα αιμα απο γοριλα!! τα βαρη σε κανουν αργο κατι που δεν θελουμε στις πολεμικες.ή πολεμικες ή βαρη.64552πανε και παρα πανε :clap::clap::clap:

arnoldmitsos88
09-04-13, 12:38
64552πανε και παρα πανε :clap::clap::clap:

ΣΩΣΤΟΣ :clap::clap::clap:

TRIANTAFYLLOU
09-04-13, 14:05
Τα βάρη είναι ευεργετικά σε όλα τα αθλήματα και προσφέρουν οφέλη !! Εγω χρονια είχα αθλητές πρωταθλητές στο ταεκβοντο και Κικ μποξ που κάνανε βάρη αλλα διαφορετική προσέγγιση προπονητικης και μάλιστα απο κεί ξεκίνησε και η μακρόχρονη φιλια μας !!Απλα όταν είχαν αγώνες έκαναν πριν καποιο διάστημα πρόγραμμα πιο χαλαρό να "λυθούν" οι μυς να μην γαλακτωνουν και να αποδίδουν τα μέγιστα !! Εκτός δηλαδη το πιο εξειδικευμένο πρόγραμμα και φουλ διατασεις στο ξεκίνημα σφίγγει ο αθλητής και για μια περίοδο χάνει τα ρηφλεξ γι αυτο προγραμματιζουμε αυτη η περίοδο να μην συμπέσει με αγωνιστική !!Τα βάρη δίνουν δύναμη ,ταχύτητα , ταχυδυναμη και αντοχη στη δύναμη ανάλογα τον στόχο αλλα όχι προπόνηση καθαρά σηματοδότησης που αυτη πάλι θα έρθει με τον καιρο η σηματοδότηση και μάλιστα σε συνδυασμό με πολεμική τέχνη έχουμε και πιο χαμηλό ποσοστό λίπους

just chris
09-04-13, 21:30
64552πανε και παρα πανε :clap::clap::clap:

ασε τι κανει ο βαν νταμ βαγγαν,ειναι δυσκολο να τα συνδιασεις εκτος των αλλων κ λογω κουρασης.σχοινακι,σκιαμαχια,σακος κ τελος ελευθερα χτυπηματα με αντιπαλο οπου αρπαζεις κ καμποσα μπουκετα.καπακι κανεις μπανιο,ετοιμαζεις φαγητα ταπερ κ λοιπα κ πας δουλεια.βαρη??????μπααααα δε νομιζω φιλε. αν κανεις κ βαρη με ολα αυτα η υπερενταση θα βαρεσει κοκκινο ή θα πεσεις για υπνο στο μετρο κ θα φτασεις αεροδρομιο(αναλογα τον οργανισμο).

vaggan
09-04-13, 21:45
ασε τι κανει ο βαν νταμ βαγγαν,ειναι δυσκολο να τα συνδιασεις εκτος των αλλων κ λογω κουρασης.σχοινακι,σκιαμαχια,σακος κ τελος ελευθερα χτυπηματα με αντιπαλο οπου αρπαζεις κ καμποσα μπουκετα.καπακι κανεις μπανιο,ετοιμαζεις φαγητα ταπερ κ λοιπα κ πας δουλεια.βαρη??????μπααααα δε νομιζω φιλε. αν κανεις κ βαρη με ολα αυτα η υπερενταση θα βαρεσει κοκκινο ή θα πεσεις για υπνο στο μετρο κ θα φτασεις αεροδρομιο(αναλογα τον οργανισμο).μα δεν θα δωσεις το καλυτερο σου και στα δυο σιγουρα τα βαρη αν εισαι πολεμικοτεχνητης θα εχουν δευτερευοντα ρολο εγω δεν ειπα οτι θα εισαι πολεμικοτεχνητης και πρωταθλητης μποντυμπιλντερ ταυτοχρονα ολοι οι φτασμενοι πολεμικοτεχνητες κανουν πολλα βαρη πλεον για να ειναι ανταγωνιστικοι...για να θωρακιζουν το κορμι τους στα χτυπηματα για να τους βοηθησουν στην εκρηξη στην δυναμη στην αντοχη κ.α.ο μεγαλος μπρους λι 40 και χρονια πριν ηταν πρωτοπορος και χρησιμοποιησε τα βαρη στις πολεμικες τεχνες και το κορμι του ειχε αυτην την ποιοτητα και εκρηξη64586

just chris
09-04-13, 21:54
παντως φιλε βαγγαν αν δεν δουλευα,δε σου κρυβω οτι θα εκανα κ βαρη.το πρωι thai κ το βραδυ βαρη,βεβαια οχι για φουσκωμα αλλα μερικα σουπερσετακια θα ηταν μια χαρα.θα ειχα κ μπολικο χρονο για ξεκουραση.ωραια θα ηταν αλλα.................

vaggan
09-04-13, 22:04
παντως φιλε βαγγαν αν δεν δουλευα,δε σου κρυβω οτι θα εκανα κ βαρη.το πρωι thai κ το βραδυ βαρη,βεβαια οχι για φουσκωμα αλλα μερικα σουπερσετακια θα ηταν μια χαρα.θα ειχα κ μπολικο χρονο για ξεκουραση.ωραια θα ηταν αλλα.................μονο με πολεμικες τεχνες ασχολεισαι?με τι τεχνη?

just chris
09-04-13, 22:11
βασικα εκανα χρονια βαρη σε γυμναστηριο κ τελευταια εκανα σπιτι κατι προγραμματα με πους απς,ειχα κ δυο 15κιλους αλτηρες,kettlebell κ εκανα δουλεια.ανοιξε μια σχολη thai box παααααρα πολυ κοντα μου,πηγα γραφτηκα κ απο τοτε κανω μονο thai.καλα μη φανταστεις,δεν κανω πολυ καιρο,κανα 3μηνο ειναι αλλα μ'αρεσει κ θα το συνεχισω οσο παει....

giannis_ex
09-04-13, 22:29
μπορει κανεις να προτεινει καποιο προγραμμα για βαρη, 2 φορες τη βδομαδα, που να μη σε κανει αργο και "βαρυ" αλλα να δινει εκρηξη, δυναμη κτλ? οχι ακριβες προγραμμα, αλλα τη λογικη του. γιατι οκ να λεμε οτι πολεμικη τεχνη και βαρη πανε μαζι, αλλα να το στηριζουμε και χειροπιαστα (ο βαν νταμ δεν ειναι επιχειρημα!)

Nikolas_mk2
09-04-13, 22:46
Εγω πάντως 4 χρόνια κανω taekwondo(ΙTF) και σχεδον 12 μηνες βάρη,κανενα πρόβλημα δεν εχω-μπορώ να πω οτι ειδικά στα ποδια με πρεσσες,σκουωτ κτλ.εχω ανεβει σε μεγαλο βαθμο στα λακτίσματα....Εναερια κανω το ιδιο καλά με πριν αν και ειμαι πλεον 8 κιλά πιο βαρύς απ'οτι το καλοκαίρι...

Εχω βαλει 4 προπονησεις με βαρη(split),2 ΠΤ και δουλευω καθημερινα σε χειρονακτική εργασία(μηχανικός αυτοκινήτων) και δεν αντιμετωπισα καποιο προβλημα κόπωσης.

Μεράκι θελει,οργάνωση,σωστή διατροφή και ξεκούραση....Προβλημα θα υπαρξει αν θες να ασχοληθεις σε αγωνιστικό επίπεδο με ΠΤ,εκει τα πραγματα λογω καθημερινων προπονησεων προφανως αλλαζουν. :thumbup:

Michaelangelo
11-04-13, 04:48
εγω τα εκοψα τα βαρη κ πιστευω οτι οχι δεν πανε μαζι αυτα τα δυο.εγω κανω thai box κ ειμαι αργος λογω της γυμναστικης με βαρη που εκανα τοσα χρονια.εχει πολυ αεροβιο κ ειναι πολυ κουραστικο ηδη.μετα δουλευω, σιγα μη κανω κ βαρη,εκτος κ αν επινα αιμα απο γοριλα!! τα βαρη σε κανουν αργο κατι που δεν θελουμε στις πολεμικες.ή πολεμικες ή βαρη.

Αν κάνεις thai box και έκοψες τα βάρη, να το αλλάξεις σε κικ μποξ, αν έχεις σκοπό να γίνεις ποτέ καλός! Τα βάρη σε κάνουν αργό; Τι Αστικοί Μύθοι είναι αυτοί ρε παιδιά, τα πιστεύετε; Ο Τριανταφύλλης και ο Τζάνος, οι 2 καλύτεροι καρατέκες μας, Παγκόσμιοι Πρωταθλητές του Karate και υπερ-ταχύτατοι, ξεσκίζονται καθημερινά σε ενδυναμώσεις και βάρη! Πάμε να δούμε τι κάνεις λάθος:

1. Το thai-box, αντίθετα με το κικ-μποξ, έχει άλλη στάση, στην οποία είσαι πολύ πιο ανοιχτός! Αυτό γίνεται, γιατί ενώ στο κικ, μετράει για σημείο ακόμα και ένα αδύναμο χτύπημα που ίσα θα σε αγγίξει αφού δεν θα πέσει σε άμυνα, στο τάι, πρέπει να κάνεις κάποια ζημιά, να παραπατήσει ο άλλος, να πάει πίσω, κ.τ.λ. για να πάρεις σημείο. Με λίγα λόγια, πολλές φορές, δέχεσαι χτύπημα (πιο αδύναμο βέβαια) προκειμένου να απαντήσεις! Με λίγα λόγια, στο τάι, η δύναμη και η σκληράδα για να δώσεις και να πάρεις, παίζει πολύ μεγαλύτερο ρόλο από ότι στο κικ-μποξ, καθώς χωρίς δύναμη, πιθανώς να μην πάρεις καν σημείο!

2. Όσον αφορά, τα βάρη, λογικό να γίνεσαι αργός όπως λες, όταν κάνεις μυς, καθώς δεν... κάνεις διατάσεις!!! Ναι το πιο σημαντικό ίσως πάνω στα βάρη, οι διατάσεις! Που εφόσον δεν δίνεις περιθώρια στο σώμα σου να γίνει ελαστικό, θα είσαι πάντα αργός!!! Δεν είσαι αργός λόγω γυμναστικής, παρά μόνο λόγω της λάθος εκγύμνασης!

Τώρα όσον αφορά το χρόνο, εσύ δεν το κάνεις, κάποιος το κάνει. Επιλογή του καθενός πως διαχωρίζει. Το θέμα είναι, ότι για τους 2 αυτούς λόγους, είσαι λάθος πάνω στο άθλημα που διάλεξες. :unsure:

Και κάτι τελευταίο για τον Lao. Μια χαρά θέση έχει και ο όγκος στις ΠΤ! Σε πληροφορώ ο πιο ελαστικός άνθρωπος που ξέρω, είναι 1.80, πάνω από 100 μυικά κιλά (το γράφω έτσι να καταλάβετε ότι μιλάμε για τεράστιο και υπερ-γραμμωμένο άτομο σε βαθμό αηδίας) και μπορεί να κάνει μέχρι και σπαγγάτο! Με θέληση, μεράκι και σωστή εκγύμναση, όλα γίνονται, όλα χωράνε!

morgoth
11-04-13, 09:49
ειτε σε ερασιτεχνικο επιπεδο, ειτε σε επαγγελματικο, βαρη και πολεμικες τεχνες συνδυαζονται αψογα. Αναλογα με τους στοχους που εχει ο καθενας μπορει να τροποποιεί την προπονηση με τα βαρη.

just chris
11-04-13, 19:30
μια χαρα ειναι το αθλημα που διαλεξα,ευχαριστω για τις συμβουλες σου αλλα επετρεψε μου
να σου πω οτι ακουω μονο τους προπονητες μου επι του θεματος.δεν μου ειπαν οι ανθρωποι κοψε τα βαρη
γιατι θα γινεις αργος,μου ειπαν αυτο ακριβως που ειπες για τις διατασεις.εκανα τοσα χρονια βαρη κ δεν εκανα ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ διατασεις.μεγα λαθος!!!! λοιπον θα κοιταξω να βρω την ελαστικοτητα τη γρηγοραδα κ την εκρηξη στις κινησεις μου κ ισως μετα ξαναξεκινησω τα βαρη ΜΕ διατασεις.πιστεψε με εχω αρκετη δυναμη για το αθλημα που επελεξα.κ διορθωνω τα λεγομενα μου -τα βαρη ΧΩΡΙΣ διατασεις σε κανουν αργο!

Lao
12-04-13, 14:23
Και κάτι τελευταίο για τον Lao. Μια χαρά θέση έχει και ο όγκος στις ΠΤ! Σε πληροφορώ ο πιο ελαστικός άνθρωπος που ξέρω, είναι 1.80, πάνω από 100 μυικά κιλά (το γράφω έτσι να καταλάβετε ότι μιλάμε για τεράστιο και υπερ-γραμμωμένο άτομο σε βαθμό αηδίας) και μπορεί να κάνει μέχρι και σπαγγάτο! Με θέληση, μεράκι και σωστή εκγύμναση, όλα γίνονται, όλα χωράνε!

Εξαρτάται από το τι εννοεί ο καθένας όταν λέει «όγκο», όπως επίσης εξαρτάται από το ποια ακριβώς ΠΤ ή ΜΑ κάνει.

Είναι πολυπαραμετρικό το θέμα.

Έχω δει αρκετούς πρώην bbers οι οποίοι δεν είχαν ούτε ελαστικότητα, ούτε ταχύτητα, ούτε καν αντοχή (προφανώς έκαναν μόνο βάρη και καθόλου αερόβια).

Κοντολογής, όπως έχω ξαναγράψει, τα βάρη ΕΧΟΥΝ έναν ρόλο να παίξουν στις ΠΤ και τα ΜΑ, ΠΑΝΤΟΤΕ όμως υποστηρικτικό και ποτέ κύριο. Το να κάνει κανείς βάρη για να δυναμώσει «αδύναμα» σημεία του σώματός του ώστε να μπορεί να εκτελεί καλύτερα τις κινήσεις, είναι σωστό. Το να κάνει κανείς βάρη για να γίνει «ντουλάπα», δεν θα τον βοηθήσει ιδιαίτερα, εκτός και αν κάνει κάποια ΠΤ που απαιτεί πολύ χαμηλό κέντρο βάρους, όμως και πάλι θα υστερεί σε ταχύτητα.

Εν τέλει, οι ΠΤ απαιτούν μια «χρυσή τομή» στα πάντα. Αν κάποιος είναι μυϊκά σε χαμηλό επίπεδο δεν θα μπορεί το σώμα του να υποστηρίξει πολλές κινήσεις, και αν πάλι έχει αυξημένη υπερτροφία, θα έχει δυσκολία στο να κάνει απότομες εναλλαγές όταν κινείται.

Μέση οδός, σε όλα. ;)

TRIANTAFYLLOU
12-04-13, 19:10
εγω αυτα που έγραψα πιο πάνω τα λέω γιατι είχαν εφαρμογη σε αθλητες του ταεκβοντο που εκαναν βαρη για ταχύτητα , αλλα χωρίς διατάσεις άχρηστα όλα , μάλιστα όχι μόνο ταχύτητα αλλα και αντοχή στην δύναμη ώστε σε όλους τους γυρους να μην πέφτει η απόδοση , ειχα πχ αθλητη στον πρώτο γυρο φωτοβολίδα στον δεύτερο ελαφρα πεσμένος και στον τριτο πιο αργος απ την καθηστερηση και αν δεν μαζευε πόντους στην αρχη στο τελος ήταν δεδομένο ότι θα χάσει , μεχρι που με τα βάρη σε συνδιασμό με αερόβια πάνω στο βουνό σε υψόμετρο να ανεβάσει αντοχη και αιματολογικα να είναι πολυ καλύτερα και να κερδίζει πανελλήνια για πλάκα και πανευρωπαικα παγκόσμια στην τριάδα

οπότε τα βαρη είναι η βαση για πολλα αθλήματα αλλα το θεμα είναι πώς τα χρησιμοποιούμε και αν κάνουμε σωστες διατάσεις που όσοι έχουν ασχοληθεί σοβαρα με πολεμικές τεχνες καταλαβαίνουν τι ενοώ στο θεμα διατάσεων

απλα δεν κάνουν τα βάρη για μυική υπερτροφία καθαρα και σωματοδόμηση αλλα να ανεβάσουν επιδόσεις στο συγκεκρημένο άθλημα , ακόμη και στο μπάσκετ η βόλευ βοηθάνε στο άλμα και μείωση πιθανοτήτων τραυματισμών

με τον συνδιασμό βαρη και πολεμικής τεχνης οι μυς προσαρμόζονται και ποτε δεν υπάρχει μεγιστη υπερτροφία ώστε να γινετε πιο "βαρυς " ο αθλητης και να γινετε δυσκίνητος και αργός

παλια επικρατούσε ο μυθος μην κανετε βαρη γιατι θα γινετε δύσκαμπτοι και αργοι , εγω θυμάμε σε εξετασεις ταεκβοντο η εξετάστρια με λέει ηλία εσείς οι ββερ γινοσαστε δυσκαμπτοι απο τα βαρη και λέει ο δάσκαλος ο δικός μου του ταεκβοντο , ηλια κανε σπαγκατ και ανοιγω κρύος και ήθελα λιγο να ακουμπήσω κατω και αυτη απόρησε και λεω επειδη μετα το ατυχημα έκανα πάρα πολλες διατασεις απέκτησα και ευλιγισία και μικρότερες πιθανότητες τραυματισμών

Ace
07-05-13, 20:59
Δεν ηρθα να δασκαλεψω κανεναν.
Θα πω μονο το εξης.
Τα βαρη , ενεργοποιουν τα γονιδια.
Τα μαχητικα αθληματα , το ταλεντο και τα @@ στην καρδια.
Αν τα συνδυασεις ..τοτε θα γινεις πρωταθλητης.. αν κανεις μονο ενα απο τα 2 ... τοτε θα κινηθεις στην μετριοτητα..

P.s: Ολο το UFC - pride , το Ηeroes of RIO και το K1 ,to shoot boxing (Vale tudo ) κανουν προπονησεις με βαρη. Οι αθλητες περνανε σε αλλη διασταση .
Τωρα πια οι προπονησεις γινονται ακομα πιο συνθετες.. σε ακραιες συνθηκες , σε υψομετρα , κατω απο το νερο , με αντισφυξιογονες μασκες .Ακομα εφαρμοζουν τεχνικες απο τον στοιβο.π.χ ελκυθρο.

Lao
08-05-13, 13:28
Δεν ηρθα να δασκαλεψω κανεναν.
Θα πω μονο το εξης.
Τα βαρη , ενεργοποιουν τα γονιδια.
Τα μαχητικα αθληματα , το ταλεντο και τα @@ στην καρδια.
Αν τα συνδυασεις ..τοτε θα γινεις πρωταθλητης.. αν κανεις μονο ενα απο τα 2 ... τοτε θα κινηθεις στην μετριοτητα..

P.s: Ολο το UFC - pride , το Ηeroes of RIO και το K1 ,to shoot boxing (Vale tudo ) κανουν προπονησεις με βαρη. Οι αθλητες περνανε σε αλλη διασταση .
Τωρα πια οι προπονησεις γινονται ακομα πιο συνθετες.. σε ακραιες συνθηκες , σε υψομετρα , κατω απο το νερο , με αντισφυξιογονες μασκες .Ακομα εφαρμοζουν τεχνικες απο τον στοιβο.π.χ ελκυθρο.

Υπάρχουν χίλια πράγματα που μπορεί να κάνει κάποιος, όμως το πρόβλημα είναι ότι απαιτούν τόσο χρόνο που τελικά δεν είναι για τον μέσο άνθρωπο.

Το θέμα είναι να προτείνουμε εφικτές λύσεις, για τον Έλληνα που ζει την ελληνική πραγματικότητα του 2013...

just chris
08-05-13, 16:39
Δεν ηρθα να δασκαλεψω κανεναν.
Θα πω μονο το εξης.
Τα βαρη , ενεργοποιουν τα γονιδια.
Τα μαχητικα αθληματα , το ταλεντο και τα @@ στην καρδια.
Αν τα συνδυασεις ..τοτε θα γινεις πρωταθλητης.. αν κανεις μονο ενα απο τα 2 ... τοτε θα κινηθεις στην μετριοτητα..

P.s: Ολο το UFC - pride , το Ηeroes of RIO και το K1 ,to shoot boxing (Vale tudo ) κανουν προπονησεις με βαρη. Οι αθλητες περνανε σε αλλη διασταση .
Τωρα πια οι προπονησεις γινονται ακομα πιο συνθετες.. σε ακραιες συνθηκες , σε υψομετρα , κατω απο το νερο , με αντισφυξιογονες μασκες .Ακομα εφαρμοζουν τεχνικες απο τον στοιβο.π.χ ελκυθρο.

κ με τι ασχολεισαι εσυ?κανεις κατι απ'αυτα που λες?
δεν παμε για πρωταθλητισμο μεγαλε απλα για να γυμνασουμε ψυχη κ σωμα παμε.
μεγαλα λογια λες κ με τα πολλα με λες κ μετριο.

Ace
08-05-13, 17:53
κ με τι ασχολεισαι εσυ?κανεις κατι απ'αυτα που λες?
δεν παμε για πρωταθλητισμο μεγαλε απλα για να γυμνασουμε ψυχη κ σωμα παμε.
μεγαλα λογια λες κ με τα πολλα με λες κ μετριο.

9 χρονια muai thai παραλληλα με 2 xronia Βjj (με gi), και 2010 -2011 mma . Κανω βαρη 13 χρονια. Με σοβαρα κιλά(!) τις καλες εποχες και με λαστιχα οταν σάπιζα. Με σωστες και λαθος εκτελεσεις , με σωστη και λαθος διατροφη. Με γνωστα συμπληρωματα και εννιοτε με καρτελες pio " UTG lab πεθαινεις" Eχω φαει ατελειωτο καψωνι σε στρατιωτικη σχολη. Τον τελευταιο 1,5 χρονο ημουν με τραυματισμο στο κρεβατι. Σε 6 μηνες θα ειμαι στα κιλα μου και στην φορμα μου. 94+ κατεβαινω.
Που γυμναζεσαι ? Αν ειμαστε κοντα , ας βρεθουμε να πιουμε κανα καφέ ( ή καμια Gaspari). κ αν ειμαστε και στα ιδια κιλα να κανουμε κανα sparring.
Δε ξερω αν εισαι μετριος,και δε το πηγαινα σε εσενα . Και σίγουρα εγω ΔΕΝ ειμαι σπουδαιος. Απλα η δικη μου θεωρια λεει οτι οι απαιτησεις ειναι μεγαλες για να κανεις την υπερβαση. και απο την στιγμη που οι μεγαλοι αθλητες μαζι με τα team τους ακολουθουν αυτο το μοτιβο ..δε μπορει να κανουν λαθος. Ταυτοχρονα ολα αυτα θα βρισκουν και εφαρμογη και σε εμας (τους θνητους) σε καποιο σημειο.
.. ο καθενας πορευεται με την λογικη του και τις γνωσεις του.
Ολα αυτα τα λεω φιλικά και για συζητηση. :)

just chris
08-05-13, 23:09
πλεξουσακης camp παω στο αιγαλεω,εσυ?
αποστομωτικη και υπερπληρης η απαντηση σου ομολογω:thumbup:

Michaelangelo
12-07-13, 18:14
Εξαρτάται από το τι εννοεί ο καθένας όταν λέει «όγκο», όπως επίσης εξαρτάται από το ποια ακριβώς ΠΤ ή ΜΑ κάνει.

Είναι πολυπαραμετρικό το θέμα.

Έχω δει αρκετούς πρώην bbers οι οποίοι δεν είχαν ούτε ελαστικότητα, ούτε ταχύτητα, ούτε καν αντοχή (προφανώς έκαναν μόνο βάρη και καθόλου αερόβια).

Κοντολογής, όπως έχω ξαναγράψει, τα βάρη ΕΧΟΥΝ έναν ρόλο να παίξουν στις ΠΤ και τα ΜΑ, ΠΑΝΤΟΤΕ όμως υποστηρικτικό και ποτέ κύριο. Το να κάνει κανείς βάρη για να δυναμώσει «αδύναμα» σημεία του σώματός του ώστε να μπορεί να εκτελεί καλύτερα τις κινήσεις, είναι σωστό. Το να κάνει κανείς βάρη για να γίνει «ντουλάπα», δεν θα τον βοηθήσει ιδιαίτερα, εκτός και αν κάνει κάποια ΠΤ που απαιτεί πολύ χαμηλό κέντρο βάρους, όμως και πάλι θα υστερεί σε ταχύτητα.

Εν τέλει, οι ΠΤ απαιτούν μια «χρυσή τομή» στα πάντα. Αν κάποιος είναι μυϊκά σε χαμηλό επίπεδο δεν θα μπορεί το σώμα του να υποστηρίξει πολλές κινήσεις, και αν πάλι έχει αυξημένη υπερτροφία, θα έχει δυσκολία στο να κάνει απότομες εναλλαγές όταν κινείται.

Μέση οδός, σε όλα. ;)

Αντιπαράθεση στα πλαίσια κουβέντας και απόψεων. Είναι άλήθεια, ότι ''ποσοστιαία'', οι πιο αδύνατοι είναι πιο γρήγοροι. Είναι όμως και αλήθεια, ότι μπορείς να είσαι όπως λες ντουλάπα και να είσαι εξίσου γρήγορος και ευλύγιστος! Εξάλλου όταν περισσότερη δύναμη=περισσότερη ταχύτητα, υπό τις κατάλληλες συνθήκες πάντα. Μπορείς να είσαι άνετα 100 κιλά και να κάνεις καράτε και κουν-φου, όσο και μάι-τάι και να κάνεις μέχρι και σπαγγάτο! Δεν βρίσκω λόγο κάποιος 100 κιλά, που γυμνάζεται σωστά και κάνει σπαγγάτο να μη μπορεί το σώμα του να υποστηρίξει κινήσεις. Εξάλλου τις κινήσεις που κάνουμε σε ένα σπάρρινγκ, είναι πάντα σύμφωνα και μετα σωματικά μας πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα! Το θέμα είναι, να έχεις το χρόνο να κάνεις αυτά που πρέπει, σωστά! Το γυμναστήριο είναι εξίσου σημαντικό με τη προπόνηση σε ΠΤ και ΜΑ, όταν μιλάμε για αθλητές μεγάλου επιπέδου! Τώρα για τους ''θνητούς'', οκ, πάσο!


Δεν ηρθα να δασκαλεψω κανεναν.
Θα πω μονο το εξης.
Τα βαρη , ενεργοποιουν τα γονιδια.
Τα μαχητικα αθληματα , το ταλεντο και τα @@ στην καρδια.
Αν τα συνδυασεις ..τοτε θα γινεις πρωταθλητης.. αν κανεις μονο ενα απο τα 2 ... τοτε θα κινηθεις στην μετριοτητα..

P.s: Ολο το UFC - pride , το Ηeroes of RIO και το K1 ,to shoot boxing (Vale tudo ) κανουν προπονησεις με βαρη. Οι αθλητες περνανε σε αλλη διασταση .
Τωρα πια οι προπονησεις γινονται ακομα πιο συνθετες.. σε ακραιες συνθηκες , σε υψομετρα , κατω απο το νερο , με αντισφυξιογονες μασκες .Ακομα εφαρμοζουν τεχνικες απο τον στοιβο.π.χ ελκυθρο.

+1 σε αυτό! Πολύ σωστό!

friksos
25-08-13, 17:59
Υπαρχουν αθλητες που κανουν βαρη και ειναι ενταξει αυτο
αλλα αποψη μου ειναι οτι δεν δινουν και τιποτα ιδιαιτερο σε αυτον που θελει να κερδισει σεν εναν αγωνα.
Καλυτερα την ωρα που σπαταλαει καποιος στα βαρη να κανει εξασκηση η σπαρινγκ πιστευω.
Παντως αν καποιος κανει βαρη πρεπει να κανει 1-6 επαναληψεις το πολυ και παντα εκρητικες ασκησεις ολα τα αλλα ειναι ασχετα με το αθλημα.

tasos2
26-08-13, 10:28
αλλα αποψη μου ειναι οτι δεν δινουν και τιποτα ιδιαιτερο σε αυτον που θελει να κερδισει σεν εναν αγωνα.
Καλυτερα την ωρα που σπαταλαει καποιος στα βαρη να κανει εξασκηση η σπαρινγκ πιστευω.


Εξαρταται για τι ειδους πολεμικη τεχνη μιλαμε. Γιατι το wrestling για παραδειγμα επηρεαζεται αμεσα απο το ποσο δυνατους μυς εχεις. Για το καρατε παλι δεν προσφερει ισως τιποτα

friksos
01-09-13, 17:58
http://youtu.be/b0vg5T4vkew

jeffpapadopoulos
17-06-14, 15:54
ξεκινησα kick boxing εχθες . Ειμαι σε υποθερμιδικη διατροφη... Ποτε να πηγαινω για βαρη και ποτε για προπονηση κικ ??? ο κυριος στοχος μου ειναι να ειμαι φρεσκος και ξεκουραστος στις προπονησεις κικ

Lao
17-06-14, 15:57
ξεκινησα kick boxing εχθες . Ειμαι σε υποθερμιδικη διατροφη... Ποτε να πηγαινω για βαρη και ποτε για προπονηση κικ ??? ο κυριος στοχος μου ειναι να ειμαι φρεσκος και ξεκουραστος στις προπονησεις κικ

Πρωταρχική ενασχόληση είναι τα βάρη ή το kick-boxing;

jeffpapadopoulos
17-06-14, 16:18
κανω 2 χρονια βαρη αλλα τωρα δινω βαση στο κικ πρωτα και μετα τα βαρη

Lao
17-06-14, 16:27
κανω 2 χρονια βαρη αλλα τωρα δινω βαση στο κικ πρωτα και μετα τα βαρη

Αν διαβάσεις τα posts μου στο παρόν topic, θα δεις ότι συνέχεια επαναλαμβάνω ότι τα βάρη στις ΠΤ και τα ΜΑ παίζουν υποστηρικτικό ρόλο.

Στα πλαίσια αυτά, 2 φορές την βδομάδα βάρη, νομίζω ότι είναι καλά για κάποιον που ξεκινάει τώρα όπως εσύ. Η προπόνησή σου όμως, θα πρέπει να έχει το στοιχείο της αύξησης δύναμης και όχι της μυικότητας. Άρα, κινήσου αναλόγως.

Α, επίσης, υποθερμιδικές δίαιτες κτλ δεν παίζουν στον χώρο μας. Αν ασχοληθείς σοβαρά με το kb, θα καταλάβεις τι εννοώ.

jeffpapadopoulos
17-06-14, 16:40
1)Οποτε που να ειμαι στις θερμιδες ??? τωρα ειμαι 2300


2) Ποιες μερες να παω για βαρη και ποιες για κικ ( με στοχο οπως ειπα να ειμαι φρεσκος)

Lao
18-06-14, 00:37
1)Οποτε που να ειμαι στις θερμιδες ??? τωρα ειμαι 2300


2) Ποιες μερες να παω για βαρη και ποιες για κικ ( με στοχο οπως ειπα να ειμαι φρεσκος)

Δεν μπορούν να υπάρξουν γενικές απαντήσεις που να κάνουν για όλους.

Nikoskom
18-06-14, 00:41
1)Οποτε που να ειμαι στις θερμιδες ??? τωρα ειμαι 2300


2) Ποιες μερες να παω για βαρη και ποιες για κικ ( με στοχο οπως ειπα να ειμαι φρεσκος)

1)Ισως να χρειαστεί να τρως λιγο παραπανω από ότι έτρωγες..εξαρτάται από το ποσο χανεις εσυ σε θερμιδες στο κικ..είναι καθαρα θεμα δικο σου..
2) Μπορεις να πηγαίνεις ενναλαξ.μια κικ μποξ μια βαρη..αναλόγως τωρα οσες προπονήσεις κικ κανεις θα εξαρτηθουν και οι προπονήσεις με βαρη..μπορει να χρειαστεί να κανεις καινουριο σπλιτ στο πρόγραμμα σου...!!Για να εισαι φρέσκος θα πρεπει να προπονηθείς εξυπνα..τα βαρη θα σε βπηθησουν πολύ στο κικ μποξ αν παιζεις σωστα τις επαναλήψεις και τα διαλλειματα σου...Μν ξεχνας ότι λογω του κικ μποξ εσυ θελεις αντοχή στη δυναμη..ταχυτητα..ευελιξια..συνεπως χρειαζεται να δουλεψεις τις κοκκινες μυικες ινες πιο πολυ..αρα γνωμη μου να παιζεις σε κάθε ασκηση 15-12 επαναλήψεις..διάλλειμα μεταξυ των σετ γυρω στο μισο λεπτο με σαρανταπεντε λεπτα και αναμεσα στις ασκησεις 2 λεπτα...:welcome:

jeffpapadopoulos
18-06-14, 14:28
Eγινε ευχαριστω πολυ !!

john619
25-06-14, 21:56
εδω και 9 μηνες παω gym και μετα απο 1-1μιση ωρα krav maga...αυτο που παρατηρησα ειναι οτι πρεπει να τρως..να τρως πολυ..ξεκινησα 75 κιλα τωρα ειμαι 87 και με λιγοτερο λιπος απο πριν...το μονο κακο ειναι οτι πρεπει να προσεχεις ωμους και χερια καθως ειναι επικυνδινο να παθεις κανενα τραβιγμα η να σε πονανε οι κλειδωσεις.