PDA

Επιστροφή στο Forum : Ελξεις



hydrogen
28-04-09, 17:35
Χρειαζομαι τη βοηθεια σας.
Πρεπει να βγαλω 5 ελξεις (pull ups) σε περιπου ενα μηνα.
Ειμαι 30 ετων 1,75 υψος 85 κιλα.

Εχω ξεκινησει προπονησεις εδω και 2 εδβομαδες, αλλα δεν βλεπω προοδο, κανω μιση ελξη.

Μπορειτε να μου προτεινεται ενα ολοκληρωμενο προγραμμα.

Νομιζω οτι χρειαζομαι να χασω κιλα σιγουρα, αλλα και να αυξησω τη δυναμη.
Κανω συνηθως ασκησεις πλατης, pull down 40 kila.

Συνηθως κανω 5 σετ απο 5 επαναληψεις ειναι σωστο αυτο?

Ζηταω απεγνωσμενα τη γνωμη σας.

Ευχαριστω προκαταβολικα.

thegravijia
28-04-09, 17:42
υποψηφιος πυροσβεστης???

hydrogen
28-04-09, 18:04
Ακριβως, (αξιωματικος βεβαια)
Εχουν πολυ αυστηρα ορια.
Μπορειτε να βοηθεισεται?
Στο γυμναστηριο που παω, ολο πλατη με βαζουν και κανω.
Δωστε καμια συμβουλη.

NASSER
28-04-09, 18:17
Καλως ηρθες Hydrogen.
Αρχικο λαθος σου ειναι οτι ηρθες τελευταια στιγμη στο γυμναστηριο και αμελησες τον εαυτο σου, ενω εχει καποιο στοχο.

Αρχικα θα πρεπει να κανεις μια σωστη διαρτοφη ωστε να χασεις βαρος (περιτο βαρος) και επειτα να βαλεις εκτος απο το γυμναστηριο και αεροβικη, τρεξημο ή ποδηλατο.

Σε θεμα προπονησης
Θα ξεκινας με ενα καλο ζεσταμα στην τροχαλια πλατης και επειτα θα προσπαθησεις να βγαζεις οτι ελξη μπορεις. Στην αναγκη, ας ειναι μονο μια και με την βοηθεια του γυμναστη. Μην ντραπεις να ζητησεις βοηθεια.

Δευτερη ασκηση θα ειναι η ροχαλια πλατης οπου θα κανεις 5 σετ με αυξηση των κιλων και μειωση των επαναληξεων.
Θα ξεκινας πρωτο σετ για 10 επαναλληψεις
δευτερο σετ 8 επαναλληψεις
τριτο σετ 6 επαναλληψεις
τετατρο σετ 4 επαναληψεις
και πεμπτο σετ με 85 κιλα εστω μια με δυο επαναλληψεις που ειναι το σωματικο σου βαρος.

Στα τελευταια σετ και αν γινεται σε ολα χριαζεσαι τη βοηθεια ενος παρτενερ ή του γυμναστη. Στοχος σου καθημερινα θα ειναι να αυξησεις τα κιλα στην τροχαλια και να πετυχεις περισσοτερες ελξεις στο μονοζυγο.

Ενδιαμεσα απο τα σετ χριαζεσαι καλη ξεκουραση και συνεχομενες διατασεις.

Θα ηθελα να ποσταρεις τη διατροφη σου σε καθημερινη βαση, για να κανουμε αν χριαζεται αλλαγες και καλο θα ηταν να μινεις σε επαφη με το φορουμ και να μας ενημερωνεις για την προοδο σου.

Βαλε τα δυνατα σου και θα τα καταφερεις!

Steve KinG STyLe
28-04-09, 18:17
Χα,ενδιαφερον αρθρο.I love pull ups... εχω βοηθησει γνωστους μου και φιλους και μεσα σε λιγο καιρο να εχουν θεαματικα αποτελεσματα, φιλος μου ιδιετερα παχυς οντας 83κιλα στα 15 του χρονια απο το νουμερο των 0 ηδη μεσα σε 2βδομαδεσ μπορει να βγαζει 3 επαναληψεις(οχι θεματατικο αλλα απο το τιποτα),αλλος φιλος μου μετα απο 1,5-2 μηνες προπονηση κανει τωρα 12-15ελξεις με αναποδη λαβη...επισης εχω διαβασει ιστοριες προπονητων, προπονοντας κοριτσια για 12 βδομαδες ομαδας του αθληματος του hockey να βγαζουν 15 ελξεις με wide grip.Δεν εχουν τοση σημασια αυτα, στα λεω απλα να σου δειξω οτι αμα προσπαθησεις μπορεις ευκολα να πετυχεις αυτον τον στοχο...

Βεβαια οπως μας λες κανεις προπονησεις μολις 2 βδομαδες οποτε ειναι οκ το να μην μπορεις να βγαλεις ολοκληρες ελξεις ισως οφειλεται στον λαθος εστειασμο και λαθος τροπο σκεψεις σου πανω στην προπονηση(απλη υποθεση).
Οσο για το υπολοιπο σου προγραμμα καλο θα ηταν να το postαρεις ωστε να το δουμε μαζικα τι κανεις αν θες συμβουλες και εκει.

Στο μονοζυγο τωρα...πιστευω και εχω βρει διαφορους τροπους που μπορει να βοηθησουν.
Αρχικα προτειμω να γινονται οι ελξεις με βοηθο,ενας τροπος ειναι να εχεις καποιον απο πισω να σε βοηθαει να σηκωθεις ασκοντας οση λιγοτερη δυνατη γινετε για να σηκωθεις, αρχικα να σε βοηθαει με τα 2 χερια μεχρι να φτασεις καποιο αριθμο ελξεων π.χ 6 ή 8 μετα στις επομενες προπονησεις να βοηθαει λιγοτερο, μονο το ενα χερι ωστε να φτασεις να κανεις παλι τοσες επαναληψεις(6 ή 8), μεχρι τοτε θα εχεις δυναμωσει αρκετα σε ενα βαθμο ωστε να μπορεις να εκτελεις εστω και λιγες μονος σου, απο κει και περα προσπαθεις να προοδευεις.Στο παραπανω αν δεν μπορεις να εχεις βοηθο μπορεις να κανεις με λαστιχα αντιστασης...
Αλλος τροπος, για το αν θες να φτασεις καποιο μεγαλυτερο νουμερο(οχι 5 ισως 12)ειναι αυξανοντας αντι των επαναληψεων το volume(sets).Δηλαδη αν μπορεις να βγαλεις 1set x 3 με το BW(body weight/σωματικο βαρος)σου να προσπαθεις καθε βδομαδα να αυξανεις απο 1set,οποτε μολις φτασεις να κανεις (π.χ) 6x3 αυξανεις επαναληψεις και παλι το ιδιο.
Αλλη στρατιγικη, αν δεν μπορεις να βγαλεις καμια επαναληψη, να κανεις Αρνητικες η Στατικα κρατηματα.Ομως επειδη εισαι ακομα σε αρχαριο επιπεδο αρνητικες οχι μην κανεις, αλλα κρατηματα μπορεις να δοκιμασεις.Δηλαδη να κρεμεσαι απο το μονοζυγο,ειτε στο κατω σημειο(διατασης) η στο ανωτερο που το στηθος ειναι κοντα στο μονοζυγο για οσο περισσοτερο χρονο μπορεις.
Τελος ενας τροπος ειναι να κανεις Incline chin-up ή fatman Pullups οπως τα λενε αλλοι που ειναι παρομοια ασκηση και μπορει να σε βοηθησει μετεποιτα να κανεις και κανονικες ελξεις.Ετσι ειναι η εκτελεση:
http://i244.photobucket.com/albums/gg13/sjpapad24/260chin7b.jpg

Καποιες τυχαιες σκεψεις που ειχα για το θεμα,για την περιπτωση σου καλυτερα κανε με βοηθο η αν μπορεις καλυτερα με το λαστιχο οπως στην παρακατω φωτο (εχει περασει το λαστιχο,το οποιο εδεσε στο μονοζυγο,στα ποδια του ωστε να τον βοηθαει να σηκωνει το βαρος του)
http://i244.photobucket.com/albums/gg13/sjpapad24/bandchins.jpg
Απο κει και περα να χρησιμοποιεισεις καποιες σημπληρωματικες,βασικες ασκησεις πλατης να σε βοηθησουν περαιτερω.
Αποψεις μου

Απανησε μου και για το υπολοιπο προγραμμα σου να το συζητησουμε αν θες.

yannis88
28-04-09, 18:19
Οι έλξεις συνδιάζουν και άλλες μυικές ομάδες εκτός της πλάτης...Κατά τη γνώμη μου το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να προσπαθείς στην αρχή του προγράμματος να βγάζεις σετάκια των 5 με κάποια βοήθεια...

hydrogen
28-04-09, 19:06
Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σας.
Ειμαι ατομο θετικης επιστημης και χρειαζομαι καποιο συγκεκριμενο πλανο να εκτελω.
Στο γυμναστηριο δεν μου εδωσαν καποιο συγκεκριμενο προγραμμα.
Το λαθος που εκανα ηταν οτι επεσα με τα μουτρα στη γυμναστικη (6 την εβδομαδα) και τωρα αισθανομαι καπως κουρασμενος.

Τα ρεκορ μου μεχρι στιγμης ειναι.

Στην τροχαλια κανω 5χ5 40 κιλα.
800μετρα σε 4΄.
Μεταφορα αλτηρων 25 kg , Για 60 μετρα.

Τα ορια που θελω να πετυχω ειναι τα ακολουθα.

α)Πέντε (5) έλξεις σε μονόζυγο.
β) Δρόμος 1.000 μέτρων σε χρόνο 4΄.
γ) Μεταφορά ανά χέρι αλτήρα με λαβή βάρους είκοσι πέντε (25) κιλών έκαστος σε απόσταση εκατό (100) μέτρων χωρίς διακοπή των κινήσεων και χωρίς επαφή των αλτήρων με το έδαφος σε χρόνο 50΄΄.
δ) Άλμα σε μήκος τουλάχιστον 4μ.
ε) Άλμα σε ύψος τουλάχιστον 1, 10 μ. (τρεις προσπάθειες).

Θα με βοηθησετε να φτιαξω ενα προγραμμα για αυτα.

Ας κανω μια προσπαθεια.

Δευτερα
Πλατη : Τροχαλια, κωπηλατικη (μηχανημα), μονοζυγο
Ωμοι
Τρικεφαλοι

Τριτη
Ρεπο

Τεταρτη
Δικεφαλοι
Στηθος

Πεμπτη
Ρεπο

Παρασκευη
Ποδια

Χρονο εχω απλετω απλα το εσπασα ετσι ωστε να ξεκουραζομαι.

thegravijia
28-04-09, 19:09
λετε αμα παρει καμια κρεατινουλα να τον βοηθηση?

hydrogen
28-04-09, 19:16
λετε αμα παρει καμια κρεατινουλα να τον βοηθηση?

Το σκεφτηκα απο την πρωτη στιγμη, σα χημικος αρχισα να το ψαχνω στη διεθνη βιβλιογραφια, αλλα χαθηκα με τις διαφορες εμπορικες λυσεις που κυκλοφορουν.

thegravijia
28-04-09, 19:25
παρε κ μην το ψαχνεις!
ειναι λαλακια να κοπεις για 5 ελξεις

hydrogen
28-04-09, 19:37
Οκ καταλαβα, Μπορειτε να αναφερεται καποια συγκεκριμενα σκευασματα (Αν δεν θεωρειτε διαφημιση), στους χορηγους βρηκα αρκετα.

toumpanosss
28-04-09, 20:09
REFLEX Creapure Creatine !:thumbup:

Μαρία
29-04-09, 00:19
Καλη επιτυχια στον στοχο σου,να σε ρωτησω για τα υπολοιπα αγωνισματα μιας και βλεπω οτι εχεις δωσει μεγαλο βαρος τις ελξεις εχεις κανει τιποτα?Καποιο τεστ να δεις που βρισκεσαι.Εχεις χρονους για το 1000άρι στα ποδια σου η αλμα για μηκος ?Σε ρωταω για να μπορεσω να καταλαβω σε τι επιπεδο φυσικης καταστασης εισαι.Το 1000άρι παντως θελει προετοιμασια για τον χρονο που ζηταει και το μηκος(αν δεν τα εχεις θελει προσπαθεια για ενα μηνα και σωστες προπονησεις εισαι στο οριο ισα ισα).

NASSER
29-04-09, 00:43
Καλη επιτυχια στον στοχο σου,να σε ρωτησω για τα υπολοιπα αγωνισματα μιας και βλεπω οτι εχεις δωσει μεγαλο βαρος τις ελξεις εχεις κανει τιποτα?Καποιο τεστ να δεις που βρισκεσαι.Εχεις χρονους για το 1000άρι στα ποδια σου η αλμα για μηκος ?Σε ρωταω για να μπορεσω να καταλαβω σε τι επιπεδο φυσικης καταστασης εισαι.Το 1000άρι παντως θελει προετοιμασια για τον χρονο που ζηταει και το μηκος(αν δεν τα εχεις θελει προσπαθεια για ενα μηνα και σωστες προπονησεις εισαι στο οριο ισα ισα).

+1
Οι πιο πολλοι δινουν εμφαση στις ελξεις και ξεχνανε τα υπολοιπα. ΤΗν δευτερη μερα που μπαινουν στο Στηβο χανουν τη μπαλα. Κοιτα να μην παθεις τα ιδια hydrogen.
Η κρεατινη δεν θα βοηθησει στο συνολο. Παρε καλυτερα βιταμινες και γλουταμινη. Ισως αι ενα λιποδιαλυτη για περισσοτερη ενταση σε ολες τις προπονησεις.

hydrogen
29-04-09, 01:03
Εχεται δικιο οτι ο στιβος ειναι δυσκολος, αλλα απο τι στιγμη που δεν βγαζω ελξεις εχω απογοητευτει και δεν δινω ιδιαιτερη βαση στα υπολοιπα.

βγαζω 1000 μετρα σε 5 λεπτα
και γυρω στα 3 μετρα μηκος

Θα κανω την προσπαθεια και οτι βγει, απλα οπως καταλαβενεται χρειαζεται ιδιαιτερη προπονηση και στο γυμναστηριο δεν με βοηθουν αρκετα, για αυτο ζυτησα τη βοηθεια σας για ενα προγραμμα ασκησεων εστιασμενο σε αυτο που καλουμαι να ανταπεξελθω.

για το 1000, στο διαδρομο τη ειδους προγραμμα να κανω

NASSER
29-04-09, 01:17
Αρχικα ποσταρε τη διατροφη σου, γιατι απο εκει εξαντλεις τη δυναμη σου και απο εκει θα εξαρτηθει να χασεις σωματικο βαρος ωστε να βοηθηθεις σε ολα τα αγωνισματα.
για το 1000αρι ισως χριαζεται να τρεξεις εξω και οχι στο διαδρομο...
Για τις ελξεις το προγραμμα που σου εδωσα ειναι οτι πιο αποτελεσματικο σε σχεση με τον χρονοτις υπολοιπες μυικες ομαδες του ανου σωματος μπορεις να τις γυμνασεις κυλικα σε μια μερα.
μπορεις επισης να γυμνασεις τραπεζιους για την ασκηση του αλτηρα των 25 κιλων και να κανεις ραχιαιους και κυλιακους μερα παρα μερα. Ολα θα εξαρτηθουν απο την ταχυτητα-αντοχη και την δυναμη της πλατης.

billys15
29-04-09, 01:24
για το 1000, στο διαδρομο τη ειδους προγραμμα να κανω

Ισως σε βοηθησει να αλλαζεις ανα 5λεπτο σε μικρη/μεγαλη ταχυτητα.

Σχετικα με τις ελξεις,ισως σε βοηθησει να κανεις τροχαλια ανα 4ημερο και να κανεις rest-pause,δηλαδη να βαζεις τα μεγιστα κιλα που μπορεις για 4-5 επαναληψεις,ωστε να φτανεις σε κοπωση σε αυτες (να μην μπορει να βγει αλλη επαναληψη δηλαδη),παιρνεις 15 βαθιες ανασες,ξανακανεις 1-3,ξαναπαιρνεις 15 βαθιες ανασες και ξανακανεις 1-3 επαναληψεις.Κατι σε DC με λιγα λογια πιστευω θα σε βοηθησει.

Καλη επιτυχια παντως σου ευχομαι στους στοχους σου!

Μαρία
29-04-09, 01:33
Αρχικα ποσταρε τη διατροφη σου, γιατι απο εκει εξαντλεις τη δυναμη σου και απο εκει θα εξαρτηθει να χασεις σωματικο βαρος ωστε να βοηθηθεις σε ολα τα αγωνισματα.
για το 1000αρι ισως χριαζεται να τρεξεις εξω και οχι στο διαδρομο...
Για τις ελξεις το προγραμμα που σου εδωσα ειναι οτι πιο αποτελεσματικο σε σχεση με τον χρονοτις υπολοιπες μυικες ομαδες του ανου σωματος μπορεις να τις γυμνασεις κυλικα σε μια μερα.
μπορεις επισης να γυμνασεις τραπεζιους για την ασκηση του αλτηρα των 25 κιλων και να κανεις ραχιαιους και κυλιακους μερα παρα μερα. Ολα θα εξαρτηθουν απο την ταχυτητα-αντοχη και την δυναμη της πλατης.

+1000

Δεν πιστευω οτι ο διαδρομος θα σε βοηθησει ιδιαίτερα είναι η τελευταια επιλογη μιας κ προπονησεις θα ηταν καλυτερο να κανεις σε εδαφος ταρταν μιας και εκει θα δωσεις το αγωνισμα.Για να καταλαβεις αν θες να βγαλεις 1000άρι στο 4 στον διαδρομο μεταφραζεται σε ταχυτητα στο 15χλμ την ωρα.Οσο για τις προπονησεις θα πρεπει να κανεις διαλλειματικες,πχ 5-6 * 500m στο 1.45(δηλαδη γυρω στα 3000χλμ ογκο προπονησης την μερα)μην κανεις το λαθος που κανουν οι περισσοτεροι και τρεχουν 10χλμ την μερα γιατι ναι μεν θα φτιαξεις το καρδιοαναπνευστικο σου κ την μεγιστη προσληψη οξυγόνου VO2max(μετα απο καιρο κ αυτο)αλλα δεν θα εχεις την ταχυτητα,θα είσαι στα 5λεπτα το χλμ για πολλα χιλιομετρα όμως!Αρα διαλλειματικη 500άρια στο 1.45.Όταν καταφερεις και βγαζεις 5-6 στο 1.45 και μεταξυ τους θα κανεις περιπου 2λεπτα διαλλειμα(βεβαια στην αρχη περισσοτερο να πεσουν καπως οι σφιγμοι)τοτε το πρωτο 500αρι μερα του αγωνα θα σου είναι ανετο στο 2λεπτο(καταλαβαίνεις καπως?)και το δευτερο παλι πιο ανετο και βγηκε το 1000άρι,Αν είσαι ομως σε πολυ αρχικη φυσικη κατασταση τοτε ξεκινας με 100άρια στο 21 και παει λεγοντας,πρεπει να ακολουθησεις καποιο προγραμμα-πλανο προπονησης δεν είναι όλες οι μερες ιδιες.Όσο για το μηκος μιας κ τεχνικο αγωνισμα θα πρεπει να κανεις μυικη ενδυναμωση για ποδια μιας και τα αλτικα είναι πλειομετρικες ασκησεις και ασκησεις ταχυδυναμης(εκρηκτικοτητα)+τεχνικη για να εχεις σωστο πατημα στη βαλβιδα να σου βγει το βημα και οχι να παιζεις τα ποδια σου τελευταία στιγμη για να πατησεις με το καλο και να κανεις το άλμα(εχασες ταχυτητα εκει)σκοπος είναι να σου βγει η ταχυτητα στο άλμα.Τα ιδια πανω κατω με υψος.Εχεις κανει ποτε 100m χρονομετρο?αν ναι πες μου το χρονο σου να δω την ταχύτητα σου. Όπως καταλαβαίνεις εχεις δρομο μπροστα!!!!

hydrogen
29-04-09, 01:49
Για τη διατροφη δυστηχως δεν κανω κατι ιδιαιτερο, οτι υπαρχει στο σπιτι.
Απλω δεν τρωω σουβλακια και πιτσες, δεν πινω αλκοολ και δεν καπνιζω, εχω περιορισει αισθητα το ψωμι.

Μπορω να γυμναζω καθε μερα τη πλατη, τροχαλια και ελξεις ?
Τους υπολοιπους μυς ειναι απαραιτητο να τους γυμνασω?

Τι λετε για αυτα ;

Δευτερα: πλατη (ελξεις: οπως μου τα ειπατε)
τραπεζοειδης

Τριτη: Ολο το υπολοιπο ανω μερος απο λιγο + μερικες ελξεις

Τεταρτη: Κενο

Πεμπτη : Ποδια + μερικες ελξεις

Παρασκευη : τρεξιμο

hydrogen
29-04-09, 01:58
+1000

Δεν πιστευω οτι ο διαδρομος θα σε βοηθησει ιδιαίτερα είναι η τελευταια επιλογη μιας κ προπονησεις θα ηταν καλυτερο να κανεις σε εδαφος ταρταν μιας και εκει θα δωσεις το αγωνισμα.Για να καταλαβεις αν θες να βγαλεις 1000άρι στο 4 στον διαδρομο μεταφραζεται σε ταχυτητα στο 15χλμ την ωρα.Οσο για τις προπονησεις θα πρεπει να κανεις διαλλειματικες,πχ 5-6 * 500m στο 1.45(δηλαδη γυρω στα 3000χλμ ογκο προπονησης την μερα)μην κανεις το λαθος που κανουν οι περισσοτεροι και τρεχουν 10χλμ την μερα γιατι ναι μεν θα φτιαξεις το καρδιοαναπνευστικο σου κ την μεγιστη προσληψη οξυγόνου VO2max(μετα απο καιρο κ αυτο)αλλα δεν θα εχεις την ταχυτητα,θα είσαι στα 5λεπτα το χλμ για πολλα χιλιομετρα όμως!Αρα διαλλειματικη 500άρια στο 1.45.Όταν καταφερεις και βγαζεις 5-6 στο 1.45 και μεταξυ τους θα κανεις περιπου 2λεπτα διαλλειμα(βεβαια στην αρχη περισσοτερο να πεσουν καπως οι σφιγμοι)τοτε το πρωτο 500αρι μερα του αγωνα θα σου είναι ανετο στο 2λεπτο(καταλαβαίνεις καπως?)και το δευτερο παλι πιο ανετο και βγηκε το 1000άρι,Αν είσαι ομως σε πολυ αρχικη φυσικη κατασταση τοτε ξεκινας με 100άρια στο 21 και παει λεγοντας,πρεπει να ακολουθησεις καποιο προγραμμα-πλανο προπονησης δεν είναι όλες οι μερες ιδιες.Όσο για το μηκος μιας κ τεχνικο αγωνισμα θα πρεπει να κανεις μυικη ενδυναμωση για ποδια μιας και τα αλτικα είναι πλειομετρικες ασκησεις και ασκησεις ταχυδυναμης(εκρηκτικοτητα)+τεχνικη για να εχεις σωστο πατημα στη βαλβιδα να σου βγει το βημα και οχι να παιζεις τα ποδια σου τελευταία στιγμη για να πατησεις με το καλο και να κανεις το άλμα(εχασες ταχυτητα εκει)σκοπος είναι να σου βγει η ταχυτητα στο άλμα.Τα ιδια πανω κατω με υψος.Εχεις κανει ποτε 100m χρονομετρο?αν ναι πες μου το χρονο σου να δω την ταχύτητα σου. Όπως καταλαβαίνεις εχεις δρομο μπροστα!!!!

Μαρία ευχαριστω για την εκτενεστατη απαντηση σου, θα τα εφαρμοσω.
τα 100 τα βγαζω 20 δευτερολεπτα.(ταρταν)
εβγαλα στο διαδρομο 800 μετρα σε 4 λεπτα

billys15
29-04-09, 02:09
Καθε μερα ελξεις δεν νομιζω να βοηθησουν.

Μαρία
29-04-09, 09:46
Τα 100m στο 20 ήταν με την ταχύτητα σου στο 100%???Όσο για τον διαδρομο σου είπα δεν είναι κ ότι καλυτερο και τα 800 στο 4 είναι λιγο.Για Λιμενικο παραδειγμα ζητουν το 800αρι στο 3.30(παραδειγμα σου δινω)που είναι πιο αργος ρυθμος απο 1000άρι.Στο τρεξιμο να ξερεις και τα δευτερόπλεπτα παιζουν ρολο.Θες αρκετή δουλιτσα,δεν θελω να σε αγχώσω αλλα να καταλαβεις πανω κατω τι γινεται.Προπονητη εχεις για τα στιβικα?

NASSER
29-04-09, 10:18
Για τη διατροφη δυστηχως δεν κανω κατι ιδιαιτερο, οτι υπαρχει στο σπιτι.
Απλω δεν τρωω σουβλακια και πιτσες, δεν πινω αλκοολ και δεν καπνιζω, εχω περιορισει αισθητα το ψωμι.

Μπορω να γυμναζω καθε μερα τη πλατη, τροχαλια και ελξεις ?
Τους υπολοιπους μυς ειναι απαραιτητο να τους γυμνασω?

Τι λετε για αυτα ;

Δευτερα: πλατη (ελξεις: οπως μου τα ειπατε)
τραπεζοειδης

Τριτη: Ολο το υπολοιπο ανω μερος απο λιγο + μερικες ελξεις

Τεταρτη: Κενο

Πεμπτη : Ποδια + μερικες ελξεις

Παρασκευη : τρεξιμο

Απο διατροφη πρεπει να εχεις ενα καλο πρωινο με δημητριακα, στο μεσημεριανο ενα καλο γευμα με κοτοπουλο ή κοκκινο κρεας και διπλα να εχεις ρυζι ή μακαρονια, και μετα την προπονηση παλι κατι ομοιο με το μεσημεριανο. Αυτα ειναι τα βασικα γευματα, μπορεις να προσθεσεις μετα συμπληρωμα πρωτεινης αναμεσα σαυτα τα γευματα, και εισαι κομπλέ.
Με την προπονηση τη στιβικη που θα κανεις, θελεις δε θελεις θα χασεις περιτο βαρος.

Οσο για την προπονηση με βαρη, την μια μερα θα κανεις οτι εχει σχεση με την πλατη και την επομενη τα υπολοιπα ή αμα θες την επομενη θα δινεις βαση σε κοιλιακους και ραχιαιους. Στα ποδια δεν θα συμβουλευα τελευταιο μηνα να κανεις κατι, γιατι δεν θελεις να πιαστεις. Ο χρονος που σου εχει απομεινει ειναι πολυ λιγος. Η στιβικη προπονηση θα σου καλυψει τα ποδια. Πολλες διατασεις να θυμσαι να κανεις μετα απο καθε ασκηση.

Οσο για το στιβικο μερος, η Μαρία στα λεει τελεια!

hydrogen
29-04-09, 11:35
Για τα βαρη με καλυψατε, θα ακολουθησω τις συμβουλες σας.

Για το στιβο δεν εχω προπονητη, αλλα χαρη στις συμβουλες τις μαριας ισως να καταφερω κατι.

Στο 800 που εκανα 4 λεπτα, το εκανα οριακα, μετα κουραστικα σε μεγαλο βαθμο.

Καθε ποτε προτεινεις προπονησεις στιβου, καθε μερα ειναι πολυ?

Steve KinG STyLe
29-04-09, 11:36
Τωρα ειδα οτι δεν ειναι μονο τα 5pull ups ο στοχος, να σου πω την προσωπικη μου γνωμη ενα προγραμμα βασισμενο σε αρχες του bodybuilding δεν ειναι σιγουρα η καλυτερη επιλογη,χρειαζεται να δουλεψεις για εκρηκτηκοτητα,αντονη και contitioning και για δυναμη.Τελικα μετα απο ψαξιμο καταφερα να βρω κατι να συνδιαζει τα παραπανω,ειναι ενα προγραμμα του Joe DeFranco,αν τον γνωριζεις για μενα εναν απο τους πιο καταξιομενους προπονητες με καποιους αξιοθαυμαστους αθλητες. WS4SB3 (http://www.defrancostraining.com/articles.html) ειναι το link για το προγραμμα διαβασε το αρθρο απο την αρχη και ειδικοτερα το σημειο που λεει για "New way to organize your speed training/conditioning".Αν θελησεις να το ακολουθησεις και εχεις αποριες μην διστασεις.
Αποψεις μου.

Μαρία
29-04-09, 12:01
Για τα βαρη με καλυψατε, θα ακολουθησω τις συμβουλες σας.

Για το στιβο δεν εχω προπονητη, αλλα χαρη στις συμβουλες τις μαριας ισως να καταφερω κατι.

Στο 800 που εκανα 4 λεπτα, το εκανα οριακα, μετα κουραστικα σε μεγαλο βαθμο.

Καθε ποτε προτεινεις προπονησεις στιβου, καθε μερα ειναι πολυ?


Ηταν φυσιολογικο να κουραστεις,γαλακτωσες.Οσο για προπονησεις τουλαχιστον 4 φορες(minimum)την βδομαδα για τα στιβικα μιλαω και είναι πλανο προπονησης που πρεπει να ακολουθησεις και όλα αυτα με βαση τα φυσιολογικα σου χαρακτηριστικα κ το επιπεδο φυσ.καταστασης που έχεις αυτη την στιγμη.Για παραδειγμα δεν γινεται να τρεχεις 10χλμ τη μερα καθε μερα δεν θα καταφερεις κατι αλλα κ ουτε 800m στο 4 καθε μερα (δεν θα μπορεσεις και δεν θα ανταποκριθει το μυικο και οι προσαρμογες του σε αυτο)είναι συνδιασμος και πρεπει να εχεις κ καποιον να σε επιβλεπει.Καθε μερα είναι διαφορετικη και η προπονηση δεν είναι καλουπι πχ παρε ενα προγραμμα και καντο κ είσαι οκ.Ολα παιζουν ρολο και όλα αλλαζουν με βαση τον δεικτη κοπωσης σου την μερα με βαση τους παλμους σου(το εκανες σωστα η εκλεψες)καθε πλανο οπως καταλαβαίνεις είναι ξεχωριστο για τον καθενα.Απο αιματολογικα πως είσαι?σιδηρος κ φεριτινη?εχεις κανει καρδιογράφημα?Πες μου τα 100m στο 20 που τα εκανες ηταν το 100% της ταχύτητας σου?

hydrogen
30-04-09, 01:26
Ιατρικα ποτε δεν ειχα προβλημα, εξετασεις δεν εχω κανει προσφατα μονο στο στρατο. Με τον αθλητισμο εχω πολυ καλη σχεση (ειδικα με το μπασκετ) απλα η καθιστικη δουλεια τα τελευταια 2 χρονια με πηγε πολυ πισω.
Θα κανω την προσπαθεια μου, και ας κοπω ηρωικα.

Παντως ειναι περιεργα αγωνισματα, θελεις και δυναμη , θελεις και ταχητυτα, θελεις και αντοχη.

Σαν συμπερασμα, Κατεληξα μερα παρα μερα ελξεις και 500 τρεξιμο.

Στα αλματα ελπιζω να κανουν και λιγο τα στραβα ματια, γιατι αλλιως αποκλειετε να βρουν πτυχιουχους μηχανικους σε τελεια φυσικη κατασταση.

Ρωτησα σαλονικα για κρεατινη, σε κεντρικο φαρμακειο ( αγιας σοφιας) μου προτεινε την performance (γερμανικη). Ειπε ο φαρμακοποιος οτι βοηθαει.
Τη reglex , που τη βρισκουμε σαλινικα ή λαρισα.

NASSER
30-04-09, 01:45
Ρωτησα σαλονικα για κρεατινη, σε κεντρικο φαρμακειο ( αγιας σοφιας) μου προτεινε την performance (γερμανικη). Ειπε ο φαρμακοποιος οτι βοηθαει.
Τη reglex , που τη βρισκουμε σαλινικα ή λαρισα.

Και στη Λαρισα μπορεις να βρεις συμπληρωματα καλα. Η performance ειναι μια μετρια κρεατινη... εχει και καλυτερες...
ΘΑ προτιμουσα να επαιρνες ενα νιτρικο οξυ που δινει σιγουρα δυναμη και αντοχη, παρα μια μονουδρικη κρεατινη.

hydrogen
30-04-09, 03:46
Προτεινεται δηλαδη Nitric Oxide , μεταφραφραζεται οξειδιο?

Πεστε και καμια μαρκα.

Ευχαριστω ολους που βοηθατε με τις συμβουλες σας. Τις δυο τελευταιες μερες που σας γνωρισα , εκανα αλματα στη γνωση τουλαχιστον.

billys15
30-04-09, 17:19
Ακουγονται καλα λογια για NaNo Vapor,Superpump,Plasmajet,NO Shotgun

NASSER
30-04-09, 18:30
Ακουγονται καλα λογια για NaNo Vapor,Superpump,Plasmajet,NO Shotgun

+1:thumbup:
Billy αν μπορεις δωσε πιο λεπτομερεις πληροφοριες, για την εταιρεια αυτων.

hydrogen
30-04-09, 19:52
Ακουγονται καλα λογια για NaNo Vapor,Superpump,Plasmajet,NO Shotgun

Ποιο μπορουμε να χαρακτηρισουμε ποιο αθωο για τον οργανισμο.
Δεν θελω πρηξιμο, δυναμη και αντοχη χρειαζομαι.

thegravijia
30-04-09, 20:04
Ποιο μπορουμε να χαρακτηρισουμε ποιο αθωο για τον οργανισμο.
Δεν θελω πρηξιμο, δυναμη και αντοχη χρειαζομαι.

ρε συ παρε τωρα μπας και τα καταφερεις και περασεις και ασε ποιο ειναι πιο ακινδυνο...
ολα ακινδυνα ειναι και ολα επικυνδυνα μπορουν να γινουν σε μεγαλες ποσοτητες για πολυ χρονικο διαστημα...
εγω αν ημουν στην θεση σου και παιζοταν να βρω μονιμη δουλεια...
και τι δεν θα ΠΑΙΡΝΑ - θελω να σου πω μην ψαχνεις λεπτομεριες, τωρα παιζεται η δουλεια σου εδω...
παρε κατι απο αυτα που σου προτινουν τα παιδια και μολις επιτυχης τους στοχους πετατα ...που λεει ο λογος...

hydrogen
30-04-09, 20:17
Δικιο εχεις , απλα αν δεν εισαι γνωστης του χωρου, με ολα αυτα που ακουγονται φοβασαι, η υγεια πανω απο ολα.

Λεω να δοκιμασω το superpump 250, κανει 58 στα x-tremestores.gr

Υπαρχει κανα μαγαζι αλλο ποιο φθηνο.

billys15
01-05-09, 02:16
+1:thumbup:
Billy αν μπορεις δωσε πιο λεπτομερεις πληροφοριες, για την εταιρεια αυτων.

NaNo Vapor απο Muscletech
SuperPump 250 απο Gaspari (παιζει πολυ στις ΗΠΑ)
NO Shotgun απο VPX (επισης παιζει πολυ στις ΗΠΑ)

Προσωπικα δεν εχω δοκιμασει νιτρικο οξειδιο,θελω ομως να πειραματιστω πρακτικα για να εχω και γνωμη.Δεν θα αργησει ο πειραματισμος παντως...:)

Niiick
01-05-09, 18:15
το πιο δυνατο διαλεξες φιλε..δε γινεται να μη πρηζεσαι θα δεις διαφορα δε γινεται μονο δυναμη και αντοχη:toast: εχει gaspari στo χορηγο??:thumbup:

hydrogen
02-05-09, 01:04
Πειραζει καπου το πρησιμο? Αυξανεις βαρος ?
Το οτι ειναι το ποιο δυνατο πειραζει σε καποιον αρχαριο?

billys15
02-05-09, 02:09
Σε αρχαριο ισως φανει διαφορετικο,με την εννοια οτι δεν εχει πετυχει ας πουμε αλλη φορα ενα Α τσιτωμα και ανεβασμα θερμοκρασιας μεσω την αυξησης των παλμων/πιεσης απο την καφεϊνη που σου δινει το προϊον.Ε δεν νομιζω να σου δημιουργησει και προβλημα

ZzecoOl
02-05-09, 20:57
Καλησπερα, κ εγω το ιδιο προβλημα ειχα αλλα στα 17 μου, γνωριζω οτι η διαφορα ηλικιας μπορει να παιζει ρολο ειδικα αν δεν ασχολεισαι συστηματικα!

Προσωπικα εχω φτασει σε σημειο να βγαζω 4χ10 στο μονοζυγο εμπροσθολαιμιες, λογικα και εσυ εμπροσθολαιμιες ελξεις θες να βγαλεις ετσι?? Στο μονοζυγο κατα κυριο λογο χρησιμοποιεις τους μυς της πλατης αλλα σημαντικο ρολο παιζουν οι ομοι και τα δικεφαλα/τρικεφαλα! Εγω θα σου προτεινα να εχεις καποιον βοηθο απο πισω σου,τουλαχιστον εγω ετσι ανεβηκα και οι περισσοτεροι στο γυμναστηριο μου!

Αλλη λυση ειναι ενα οργανο το οποιο εχει λαβες μονοζυγου και στα ποδια εχει ενα στηριγμα στο οποιο βαζεις κιλα για να σε "ωθει" κατα καποιο τροπο,θα μπορουσες να δοκιμαζες και εκει σιγα σιγα και να αφερεις βαρη μεχρι να σηκωνεις καθαρα τα κιλα σου!

Το χρονικο διαστημα βεβαια ειναι μικρο το αφησες τελευταια στιγμη αλλα σου ευχομαι τα καλυτερα!

hydrogen
04-05-09, 19:23
Πηρα τελικα το SUPER PUMP 250
58 ευρω απο xtreme

Το δοκιμασα σημερα πριν την προπονηση.
Δινει ενεργεια αντοχη.
Ετρεχα ακουραστα.
Αλλα στη δυναμη μετρια.
Δεν αισθανομαι κουραση μετα την προπονηση.

Θα δω μετα απο μια εβδομαδα πως θα ειμαι και θα σας πω.

Ευχαριστω για τις συμβουλες σας.

exterminator
04-05-09, 23:10
Δεν ξέρω τι απόψεις έχετε οι υπόλοιποι αλλά για το θέμα της αντοχής συνιστώ ανεπιφύλακτα Βιταμίνη Ε. Είναι πολύ γρήγορα αποτελεσματικότατη.
Την χρησιμοποίησα και είδα τεράστια διαφορά.
Ασχολιόμουν λίγο με κολύμβηση και 15 χρόνια κάνω ψαροντούφεκο.
Όταν ξεκίνησα ελεύθερο 350μ από 8'40" το έκανα σε4'35", άπνοια (κράτημα αναπνοής) από1'15" - 3'02" και αυτές οι διαφορές μόνο σε 10 ημέρες.
Καθημερινή εκγύμναση αντοχής και βιταμίνη Ε 1000 i.u.
Αν θες να δεις διαφορά στην αντοχή σου να πάρεις ένα συμπλήρωμα βιταμίνης Ε (να είναι από σιτέλαιο). Για 'μένα είναι εγγύηση.

Stephany
05-05-09, 17:45
Να ρωτήσω κάτι,το reversegrip pull-down τι γυμνάζει περισσότερο, στήθος η πλάτη? πιστεύω & τα 2 εξίσσου. Έκανα search στο exrx.net αλλά δε μπορώ να το βρω πουθενά.... Πρόκειται για τις οπισθολαίμιες έλξεις

Exci
05-05-09, 18:21
reverse grip οπισθολαιμιες? :unsure:
Aυτη εδω δε λες?:
http://www.stevenellis.com/pitching_workouts/images/closepulldown2.jpg

Στην τελευταια συζητηση που εγινε υπηρχαν οντως διαφορετικες αποψεις αλλα οι περισσοτεροι υποστηριξαν οτι γυμναζει κυριως πλατη.

billys15
05-05-09, 18:26
Reverse grip οπισθολαιμιες δεν νομιζω να υπαρχουν,δεν πιστευω οτι βγαινει καν η κινηση.

Παντως οι εμπροσθολαιμιες με αναποδη λαβη γυμναζουν πλατη,δικεφαλους και πηχεις.

Stephany
05-05-09, 21:27
Reverse grip οπισθολαιμιες δεν νομιζω να υπαρχουν,δεν πιστευω οτι βγαινει καν η κινηση.

Παντως οι εμπροσθολαιμιες με αναποδη λαβη γυμναζουν πλατη,δικεφαλους και πηχεις.
ναι, αυτήν εννοώ Esci. Billys15, θα έλεγα πως είναι καλή άσκηση. Ακόμα & στην εκτέλεσή της αισθάνομαι να ασκούνται πολλοί μύες,ιδίως αυτοί της πλάτης,του στήθους & των τρικεφάλων!! & οι ώμοι λογικά γυμνάζονται

Exci
05-05-09, 21:29
Δικεφαλων μαλλον εννοεις. Απο ομους στοχευει πισω δελτοειδεις, και σαν ασκηση pull προφανως γυμναζει και πηχεις.

Jud0ka
12-05-10, 13:49
για να μην ανοιξω καποιο αλλο πολ αφου ιπαρχει ειδη ενα τετοιο 8εμα..ρωταω εδω...λοιπον κανω 25x3pull ups λετε ν προσθεσω καποιο βαρος ?θα με βοηθησει επειδη θα ειναι ποιο δισκολο?

beefmeup
12-05-10, 14:00
ε,ασφαλως κ θα βοηθησει,bro..

θα χεις μεγαλυτερη αντισταση..θα πεσουν οι επαναληψεις σου,αλλα η ενταση στο μυ θα ειναι μεγαλυτερη,με βαρος..

αφου μπορεις,επρεπε να το χεις κανει ηδη:thumbup:

Jud0ka
12-05-10, 14:13
ε,ασφαλως κ θα βοηθησει,bro..

θα χεις μεγαλυτερη αντισταση..θα πεσουν οι επαναληψεις σου,αλλα η ενταση στο μυ θα ειναι μεγαλυτερη,με βαρος..

αφου μπορεις,επρεπε να το χεις κανει ηδη:thumbup:

καλος...θα το δοκιμασω τοτε!κατι ακομα να δοκιμασω να κανω σαν super set?δλδ εννοω να κανω με βαροσ πχ βγαζω 10-15 αφινω βαρος και χτυπαω οσες ακομα μπορω?

Eddie
12-05-10, 14:25
καλος...θα το δοκιμασω τοτε!κατι ακομα να δοκιμασω να κανω σαν super set?δλδ εννοω να κανω με βαροσ πχ βγαζω 10-15 αφινω βαρος και χτυπαω οσες ακομα μπορω?

Για μενα δε χρειαζεται.Βαλε την ζωνη με την αλυσιδα στην μεση και τοσες πλακες ωστε να βγαζεις 10 επαναληψεις με το ζορι.

beefmeup
12-05-10, 15:47
καλος...θα το δοκιμασω τοτε!κατι ακομα να δοκιμασω να κανω σαν super set?δλδ εννοω να κανω με βαροσ πχ βγαζω 10-15 αφινω βαρος και χτυπαω οσες ακομα μπορω?

σαν drop set,εννοεις..κ αυτο καλο ειναι,αλλα κανε αυτο που λεει ο εντις απο πανω,στα λειτουργικα σου σετ,κ στο τελευταιο κανε το drop set,για να τους αποτελειωσεις τους μυς εκει..

Jud0ka
12-05-10, 18:51
oki thank u both μαγκες!!!!!i'll give a try:D

deluxe
13-02-11, 19:02
Ο φιλος μαλλον δε πρεπει να περασε, ετσι;

geo28
13-02-11, 19:13
Ο φιλος μαλλον δε πρεπει να περασε, ετσι;

τι ξεθαμα ηταν αυτο..

ginus
13-02-11, 20:04
πως ανθρωποι αγυμναστοι εντελως θυμουνται να γυμναστουν τελευταια βδομαδα γιατι βγηκε μια προκυρηξη δεν το καταλαβαινω..δηλαδη και μπαινεις εκει που θες...θα καθεσαι σε μια καρεκλα μεχρι να σαπισεις?δεν θελει αντοχη δεν θελει νευρο?δηλαδη λιγο λογικη παιδες...ο μονος που οφειλετε ειναι ο πανελληνιος Γ.Σ........

paschalis29
15-08-11, 15:28
Γεια σας,ονομαζομαι πασχαλης ειμαι 29 ετων και εχω 1.81 υψος και 86 κιλα(απο 95 πριν 2 μηνες).Δεν ειχα ασχοληθει ποτε με γυμαστικη σοβαρα μεχρι πριν 2μιση μηνες περιπου οταν χρειαστηκε να ξεκινησω για να μπορω να βγαλω τα αθληματα της πυροσβεστικης.Το θεμα μου ειναι το εξης,αδυνατω να βγαλω 5 ελξεις ακομα.Κανω 2μιση ελξεις και πριν ξεκινησω δεν εκανα καμια.Νιωθω πως δεν εχω καμια βελτιωση μετα τους 2 μηνες παρα τη συνεχομενη και καθημερινη προπονηση.Θα ηθελα να με βοηθησετε με το να μου πειτε με ποιον τροπο θα μπορω να καταφερω σε 2μιση μηνες απο τωρα να κανω 5 ολοκληρωμενες ελξεις οπως προβλεπεται απο την προκηρυξη δλδ αυτο...(Πέντε (5) έλξεις σε μονόζυγο. Οι υποψήφιοι υποχρεούνται να αναρτώνται στο μονόζυγο από το
πρόσθιο μέρος αυτού έχοντας το εξωτερικό μέρος της παλάμης στραμμένο προς το πρόσωπο τους. Μετά
την πρώτη έλξη, οι υποψήφιοι δεν επιτρέπεται να έρχονται σε επαφή με το έδαφος μέχρι το τέλος της
προσπάθειας, ενώ σε κάθε έλξη πρέπει η κάτω γνάθος να ξεπερνάει το ύψος του μονόζυγου και τα χέρια
κατά την κάθοδο να είναι σε θέση πλήρους ανάτασης)

Επελεξα στον πρωτο μηνα να αλλαξω γυμναστηριο και να παω σε εναν γυμναστη που εχει εμπειρια..Δεν ακολουθω καποιο συγκεκριμενο προγραμμα,απλα ο γυμναστης καθε μερα με ρωταει πως νιωθω,ποσο κουρασμενος ειμαι(γιατι κανω τα πρωινα αεροβικη) και αναλογως επιλεγει την προπονηση.Συνηθως κανω αρνητικες ελξεις η εμπροσθολαιμιες με οσα κιλα μπορω εστω και αν κανω μια επαναληψη και στα καπακια με παει στο μονοζυγο χωρις ξεκουραση.Γυμναζω και αλλες μυικες μοναδες αλλα περισσοτερο εμφαση βλεπω οτι δινεται στις ασκησεις πλατης,κοιλιακους,ραχαιους.Εχω απογοητευτει γιατι δε βλεπω βελτιωση..Επισης ειναι καλο να παρω καποιο συμπληρωμα η κατι που θα βοηθησει?Στοχος μου ειναι να κατεβω αλλα 8 κιλα αλλα φοβαμαι μη χασω σε δυναμη.
Αν δεν καταφερω να τις βγαλω το μονο σιγουρο ειναι πως δε θα σταματησω την προπονηση.Καλλιο αργα παρα ποτε δε λενε?

tolis93
15-08-11, 15:31
Γεια σας,ονομαζομαι πασχαλης ειμαι 29 ετων και εχω 1.81 υψος και 86 κιλα(απο 95 πριν 2 μηνες).Δεν ειχα ασχοληθει ποτε με γυμαστικη σοβαρα μεχρι πριν 2μιση μηνες περιπου οταν χρειαστηκε να ξεκινησω για να μπορω να βγαλω τα αθληματα της πυροσβεστικης.Το θεμα μου ειναι το εξης,αδυνατω να βγαλω 5 ελξεις ακομα.Κανω 2μιση ελξεις και πριν ξεκινησω δεν εκανα καμια.Νιωθω πως δεν εχω καμια βελτιωση μετα τους 2 μηνες παρα τη συνεχομενη και καθημερινη προπονηση.Θα ηθελα να με βοηθησετε με το να μου πειτε με ποιον τροπο θα μπορω να καταφερω σε 2μιση μηνες απο τωρα να κανω 5 ολοκληρωμενες ελξεις οπως προβλεπεται απο την προκηρυξη δλδ αυτο...(Πέντε (5) έλξεις σε μονόζυγο. Οι υποψήφιοι υποχρεούνται να αναρτώνται στο μονόζυγο από το
πρόσθιο μέρος αυτού έχοντας το εξωτερικό μέρος της παλάμης στραμμένο προς το πρόσωπο τους. Μετά
την πρώτη έλξη, οι υποψήφιοι δεν επιτρέπεται να έρχονται σε επαφή με το έδαφος μέχρι το τέλος της
προσπάθειας, ενώ σε κάθε έλξη πρέπει η κάτω γνάθος να ξεπερνάει το ύψος του μονόζυγου και τα χέρια
κατά την κάθοδο να είναι σε θέση πλήρους ανάτασης)

Επελεξα στον πρωτο μηνα να αλλαξω γυμναστηριο και να παω σε εναν γυμναστη που εχει εμπειρια..Δεν ακολουθω καποιο συγκεκριμενο προγραμμα,απλα ο γυμναστης καθε μερα με ρωταει πως νιωθω,ποσο κουρασμενος ειμαι(γιατι κανω τα πρωινα αεροβικη) και αναλογως επιλεγει την προπονηση.Συνηθως κανω αρνητικες ελξεις η εμπροσθολαιμιες με οσα κιλα μπορω εστω και αν κανω μια επαναληψη και στα καπακια με παει στο μονοζυγο χωρις ξεκουραση.Γυμναζω και αλλες μυικες μοναδες αλλα περισσοτερο εμφαση βλεπω οτι δινεται στις ασκησεις πλατης,κοιλιακους,ραχαιους.Εχω απογοητευτει γιατι δε βλεπω βελτιωση..Επισης ειναι καλο να παρω καποιο συμπληρωμα η κατι που θα βοηθησει?Στοχος μου ειναι να κατεβω αλλα 8 κιλα αλλα φοβαμαι μη χασω σε δυναμη.
Αν δεν καταφερω να τις βγαλω το μονο σιγουρο ειναι πως δε θα σταματησω την προπονηση.Καλλιο αργα παρα ποτε δε λενε?

κοιτα για μενα για να βγαλεις ελξεις πρεπει να φτιαξεις δυνατους μυες στη πλατη.η πλατη αποτελειται απο πολλους μυες.παρε αλτηρες και κανε κοπηλατικη σε παγκο.κανε κοπηλατικη σε μηχανημα.φτιαξε τους τραπεζοειδεις σου με ορθια κοπηλατικη.και οι καμψεις επισης βοηθανε.κανε αυτα κ για μενα θα δεις αποτελεσματα.και γρηγορα :)

ArgoSixna
15-08-11, 15:35
Μια συμβουλή από έναν αρχάριο σαν και εμένα θα ήταν να ξεχάσεις τις έλξεις και να πας για το "πακέτο"!

Γυμνάσου όπως σου λέει ο γυμναστης , και μετά από 1 μήνα προσπάθησε να κάνεις τις έλξεις ;) :green::green:

thanasis76
15-08-11, 17:15
φιλε ασχολησου και γυμνασε γενικα το σωμα σου, χερια, πλατη, ομοι, κοιλιακους + +...
ολα βοηθουν για να μπορει καποιος να κανει μονοζυγο, κατι που δεν ειναι ευκολο...:unsure:
αν γυμναστεις αρκετα να δυναμωσεις και συγχρωνος χασεις κιλα θα ανεβεις ευκολα.
αν καταφερεις να χασεις 5-6 κιλα σιγουρα θα μπορεσεις να κανεις 5 ισως και παραπανω...
καλη συνεχεια...

MusclesOfShadow
15-08-11, 17:27
Μεχρι ποτε θα πρεπει να εχεις βγαλει τις 5 ελξεις?

ginus
15-08-11, 17:55
Γεια σας,ονομαζομαι πασχαλης ειμαι 29 ετων και εχω 1.81 υψος και 86 κιλα(απο 95 πριν 2 μηνες).Δεν ειχα ασχοληθει ποτε με γυμαστικη σοβαρα μεχρι πριν 2μιση μηνες περιπου οταν χρειαστηκε να ξεκινησω για να μπορω να βγαλω τα αθληματα της πυροσβεστικης.Το θεμα μου ειναι το εξης,αδυνατω να βγαλω 5 ελξεις ακομα.Κανω 2μιση ελξεις και πριν ξεκινησω δεν εκανα καμια.Νιωθω πως δεν εχω καμια βελτιωση μετα τους 2 μηνες παρα τη συνεχομενη και καθημερινη προπονηση.Θα ηθελα να με βοηθησετε με το να μου πειτε με ποιον τροπο θα μπορω να καταφερω σε 2μιση μηνες απο τωρα να κανω 5 ολοκληρωμενες ελξεις οπως προβλεπεται απο την προκηρυξη δλδ αυτο...(Πέντε (5) έλξεις σε μονόζυγο. Οι υποψήφιοι υποχρεούνται να αναρτώνται στο μονόζυγο από το
πρόσθιο μέρος αυτού έχοντας το εξωτερικό μέρος της παλάμης στραμμένο προς το πρόσωπο τους. Μετά
την πρώτη έλξη, οι υποψήφιοι δεν επιτρέπεται να έρχονται σε επαφή με το έδαφος μέχρι το τέλος της
προσπάθειας, ενώ σε κάθε έλξη πρέπει η κάτω γνάθος να ξεπερνάει το ύψος του μονόζυγου και τα χέρια
κατά την κάθοδο να είναι σε θέση πλήρους ανάτασης)

Επελεξα στον πρωτο μηνα να αλλαξω γυμναστηριο και να παω σε εναν γυμναστη που εχει εμπειρια..Δεν ακολουθω καποιο συγκεκριμενο προγραμμα,απλα ο γυμναστης καθε μερα με ρωταει πως νιωθω,ποσο κουρασμενος ειμαι(γιατι κανω τα πρωινα αεροβικη) και αναλογως επιλεγει την προπονηση.Συνηθως κανω αρνητικες ελξεις η εμπροσθολαιμιες με οσα κιλα μπορω εστω και αν κανω μια επαναληψη και στα καπακια με παει στο μονοζυγο χωρις ξεκουραση.Γυμναζω και αλλες μυικες μοναδες αλλα περισσοτερο εμφαση βλεπω οτι δινεται στις ασκησεις πλατης,κοιλιακους,ραχαιους.Εχω απογοητευτει γιατι δε βλεπω βελτιωση..Επισης ειναι καλο να παρω καποιο συμπληρωμα η κατι που θα βοηθησει?Στοχος μου ειναι να κατεβω αλλα 8 κιλα αλλα φοβαμαι μη χασω σε δυναμη.
Αν δεν καταφερω να τις βγαλω το μονο σιγουρο ειναι πως δε θα σταματησω την προπονηση.Καλλιο αργα παρα ποτε δε λενε?

εγω δεν σχολιαζω γτ θα γινω κακος...υπαρχει καπου θαμμενο ενα παρομοιο θεμα..της παναγιας σμρ αγαπη και συμπονοια

Αντωνης
15-08-11, 18:01
Παιδια τι του λετε του ανθρωπου?Οι κοιλιακοι και οι αλλες ασκησεις για πλατη θα τον βοηθησουν να ανεβει στο μονοζυγο η' το ιδιο το μονοζυγο?Ελα Χριστε....

Φιλε κανε μερα παρα μερα μονο 2-3 σετ στο μονοζυγο,και αν δεν εχεις ανεβει σε 2-3 βδομαδες το πολυ απο 2,5 επαναληψεις στις 5,εμενα να μου τρυπησεις την μυτη.
Αν θες πριν μπεις στο μονοζυγο κανε για ζεσταμα καποια χαλαρα κιλα σε εμπροσθολαιμιες ελξεις τροχαλιας.

MusclesOfShadow
15-08-11, 18:10
Μπορει να χρησιμοποιησει και αρνητικες. Απλα πηδαει και εκτελει μονο το αρνητικο κομματι. Σιγουρα βοηθαει και αυτο!

Αντωνης
15-08-11, 18:16
Μπορει να χρησιμοποιησει και αρνητικες. Απλα πηδαει και εκτελει μονο το αρνητικο κομματι. Σιγουρα βοηθαει και αυτο!

Στο επιπεδο π ειναι δεν θα βοηθησουν καθολου.Οι αρνητικες,οι εξαναγκαστικες τα drop set κτλ ειναι πιο προχωρημενες τεχνικες π χρησιμευουν περισσοτερο για ξεκολλημα απο πλατω,στο κομματι της υπερτροφιας κυριως.

Οπως ειπα και πιο πανω δεν χρειαζεται να κανει τιποτα παραπανω απ το να χρησιμοποιησει κοινη λογικη,δηλαδη να αυξησει τον ογκο προπονησης στις ελξεις,πετωντας παραλληλα ολες τις αλλες ασκησεις αφου ο στοχος του ειναι οι 5 ελξεις στο μονοζυγο,και οι αλλες ασκησεις περισσοτερο κακο θα του κανουν σ αυτον τον στοχο παρα καλο,αφου εκτος ολων των αλλων θα δυσκολεψουν την αναρρωση και δεν θα του επιτρεψουν να εχει μεγαλη συχνοτητα στις ελξεις.

teenage bodybuilder
15-08-11, 18:32
Okay, recently I’ve noticed people have been asking how to increase their pull-up. I remember the days I could only do like 3 chin-ups. So you’re not alone. I decided to write a few tips on increasing pull-ups.

Firstly, we all know Scooby’s advice on assisting yourself with a chair. I haven’t done that, but as far as I’m concerned, it does work. So do assisting pull-ups machines. Attaching yourself to pull up bar from the knees with a resistance band helps too.

However, if you can do chin-ups, do them. Don’t believe it when you hear “Chin-ups don’t work lats enough. It’s for biceps.” If this was true, you could curl your body weight. I bet you can’t do that. It is true chin-ups let you work your biceps more, but what’s wrong with it? Most people love working their biceps but avoid chin-ups because it lets you use biceps. Let me tell you, it is a better exercise for biceps than all variations of curls. And if you find chin-ups hard, it is even a better exercise for lats than pull-ups, which you can’t do. Start with chin-ups. I said I didn’t use slow negatives but I started with chin-ups. It increased my pull-up ability.

Then we have isometrics. I like it and find it to be one of the best ways to increase strength. The idea is simple: Do as many as pull-ups as you can with perfect form, starting at dead hang, pulling yourself up until almost upper chest touches the bar (Push your chest towards the bar, squeezing your back). When you find that you can’t pull yourself that much anymore, stay at the highest point you can. Your body weight will pull you down, but you’ll resist, your arms and lats will scream, that’s okay. Stay there are much as you can. If you can stay there for 20-30 seconds, well done. When you start falling out of control, just stop. Isometrics help you increase your strength. I have used that technique for almost all compound movements I wanted to get better, not just pull-ups. For lifts, I get a weight I can’t do full range of motion (more than my 1 rep maximum) and hold it for a while. It shocks muscles, stimulates nervous system, gets you ready for higher weight. I also use it before working near my maximum. After you do isometrics with your 135%, the next set feels a lot lighter even though it’s your 95% of 1 rep maximum. This technique is not for begginers when it comes to heavy lifts of course, but you can use it for pull-ups safely.

So, when somebody says they can do a few pull-ups, we usually suggest doing a few sets as many as they can and do slow negatives/isometrics at the end of each set. Actually there is another way of increasing reps and weights, I like using it (Well I use this principle for pure strength, but it should be what you seek at first if you want to do enough reps to stimulate your back with pull-ups so that you can get some hypertrophy). I’m not going to suggest going to failure. In fact, do the opposite and divide your maximum with 2. Can you do 4 reps only while fresh? It means you’ll do only 2 reps per set. Sounds easy? Well, not if you try to do 10 sets. So the idea is easy, divide your maximum with two, and do that much for 10 sets. Work on this principle until you can do 10 sets with your maximum number. Let’s take that example: If you can do 4 reps for the first set, try 10 sets of 2 reps and work until you can do 10 sets of 4 reps. Do it three times a week, or as frequent as your joints take it. Every session, aim to increase one set at least. So, the second session start with 3 reps, but keep the other 9 sets at 2. The third session, aim to do 3 reps for first two sets, but keep others at 2. Train to failure only the last set, not before that. Once you do 10 sets of 4, or 40 reps in total in 10 sets, you’ll be able to do 8-9 reps while fresh. And that will be enough for hypertophy. I haven’t used it to increase my pull-ups, but this principle has helped me for many other lifts.

When I was able to do 4-5 pull-ups, there was a method I used: Start with the hardest position and move to the stronger ones with least rest as possible. It looked like this: Do wide-grip pull-ups as many reps as possible, rest ten seconds, do medium grip pull-ups to failure, rest 10-15 seconds, do medium grip chin-ups, rest 10 s., do narrow grip chin-ups, rest 10-15 s., do neutral, narrow grip chin up. Rest 2-3 minutes. Repeat the cycle for 4 times. I find neutral grip chin-ups easier than underhand narrow grip chin-ups, you can feel the other way and change it, it doesn’t matter. The idea is, even though you can’t do anymore wide grip pull-ups, you have still some energy to keep going with an easier grip. I recommended the same technique for chest in My Favourite Exercises For Chest, where you start with a high incline bench press, then switch to low incline, and finally do flat bench presses. Even though you train to failure each time, you can still keep going with the same weight in a stronger position. You also technically do different exercises so it's fun and effective. This technique is what’s helped me most for increasing my pull-ups. Not even for begginers, it’s challenging for most people. Then I came to a level where I did crazy things, like I would aim to do 200 reps of pull-ups in one session. I didn’t care how many sets it took. Be it five, ten or fifteen sets, didn’t matter. It gave me good results, but I did this too often and overtrained, injured my biceps. So again, keep safety in check, don’t force your tendons and joints just because your muscles adapt to an exercise.

Also try thick-bar pull-ups. I did this without intending it. I built my pull-ups with a thick bar, because it was all I had. Then I started doing with normal bars, I can't describe how easy it felt. Thick bars increase your grip strength, I realized it after practice (accidentally) but then I learned it was a method that had been used for years. If you lack grip strength and that's why you can't do pull-ups, do it with a thick bar. Or wrap a towel around the bar and do that way. Once you adapt to it, your lats will tell you when to stop doing pull-ups, your grip will be the calm kid and you'll have big forearms (And they will be stronger than they look) without focusing on them. I believe thick bar rows would have the same effect.

Another thing people ignore is that, they need additional exercise for their back. Sure, pull-ups and chin-ups are excellent, but still do assisting exercises. Bent-over rows, inverted rows, pullovers will only help your pull-ups.




απο τον dodothebird του forum του scooby . θεωρειται excellent topic και ειναι επιβεβαιωμενο απο πολλουσ εμπειρουσ αθλητεσ. ολο δικο σου μαν.

tolis93
15-08-11, 20:55
Okay, recently I’ve noticed people have been asking how to increase their pull-up. I remember the days I could only do like 3 chin-ups. So you’re not alone. I decided to write a few tips on increasing pull-ups.

Firstly, we all know Scooby’s advice on assisting yourself with a chair. I haven’t done that, but as far as I’m concerned, it does work. So do assisting pull-ups machines. Attaching yourself to pull up bar from the knees with a resistance band helps too.

However, if you can do chin-ups, do them. Don’t believe it when you hear “Chin-ups don’t work lats enough. It’s for biceps.” If this was true, you could curl your body weight. I bet you can’t do that. It is true chin-ups let you work your biceps more, but what’s wrong with it? Most people love working their biceps but avoid chin-ups because it lets you use biceps. Let me tell you, it is a better exercise for biceps than all variations of curls. And if you find chin-ups hard, it is even a better exercise for lats than pull-ups, which you can’t do. Start with chin-ups. I said I didn’t use slow negatives but I started with chin-ups. It increased my pull-up ability.

Then we have isometrics. I like it and find it to be one of the best ways to increase strength. The idea is simple: Do as many as pull-ups as you can with perfect form, starting at dead hang, pulling yourself up until almost upper chest touches the bar (Push your chest towards the bar, squeezing your back). When you find that you can’t pull yourself that much anymore, stay at the highest point you can. Your body weight will pull you down, but you’ll resist, your arms and lats will scream, that’s okay. Stay there are much as you can. If you can stay there for 20-30 seconds, well done. When you start falling out of control, just stop. Isometrics help you increase your strength. I have used that technique for almost all compound movements I wanted to get better, not just pull-ups. For lifts, I get a weight I can’t do full range of motion (more than my 1 rep maximum) and hold it for a while. It shocks muscles, stimulates nervous system, gets you ready for higher weight. I also use it before working near my maximum. After you do isometrics with your 135%, the next set feels a lot lighter even though it’s your 95% of 1 rep maximum. This technique is not for begginers when it comes to heavy lifts of course, but you can use it for pull-ups safely.

So, when somebody says they can do a few pull-ups, we usually suggest doing a few sets as many as they can and do slow negatives/isometrics at the end of each set. Actually there is another way of increasing reps and weights, I like using it (Well I use this principle for pure strength, but it should be what you seek at first if you want to do enough reps to stimulate your back with pull-ups so that you can get some hypertrophy). I’m not going to suggest going to failure. In fact, do the opposite and divide your maximum with 2. Can you do 4 reps only while fresh? It means you’ll do only 2 reps per set. Sounds easy? Well, not if you try to do 10 sets. So the idea is easy, divide your maximum with two, and do that much for 10 sets. Work on this principle until you can do 10 sets with your maximum number. Let’s take that example: If you can do 4 reps for the first set, try 10 sets of 2 reps and work until you can do 10 sets of 4 reps. Do it three times a week, or as frequent as your joints take it. Every session, aim to increase one set at least. So, the second session start with 3 reps, but keep the other 9 sets at 2. The third session, aim to do 3 reps for first two sets, but keep others at 2. Train to failure only the last set, not before that. Once you do 10 sets of 4, or 40 reps in total in 10 sets, you’ll be able to do 8-9 reps while fresh. And that will be enough for hypertophy. I haven’t used it to increase my pull-ups, but this principle has helped me for many other lifts.

When I was able to do 4-5 pull-ups, there was a method I used: Start with the hardest position and move to the stronger ones with least rest as possible. It looked like this: Do wide-grip pull-ups as many reps as possible, rest ten seconds, do medium grip pull-ups to failure, rest 10-15 seconds, do medium grip chin-ups, rest 10 s., do narrow grip chin-ups, rest 10-15 s., do neutral, narrow grip chin up. Rest 2-3 minutes. Repeat the cycle for 4 times. I find neutral grip chin-ups easier than underhand narrow grip chin-ups, you can feel the other way and change it, it doesn’t matter. The idea is, even though you can’t do anymore wide grip pull-ups, you have still some energy to keep going with an easier grip. I recommended the same technique for chest in My Favourite Exercises For Chest, where you start with a high incline bench press, then switch to low incline, and finally do flat bench presses. Even though you train to failure each time, you can still keep going with the same weight in a stronger position. You also technically do different exercises so it's fun and effective. This technique is what’s helped me most for increasing my pull-ups. Not even for begginers, it’s challenging for most people. Then I came to a level where I did crazy things, like I would aim to do 200 reps of pull-ups in one session. I didn’t care how many sets it took. Be it five, ten or fifteen sets, didn’t matter. It gave me good results, but I did this too often and overtrained, injured my biceps. So again, keep safety in check, don’t force your tendons and joints just because your muscles adapt to an exercise.

Also try thick-bar pull-ups. I did this without intending it. I built my pull-ups with a thick bar, because it was all I had. Then I started doing with normal bars, I can't describe how easy it felt. Thick bars increase your grip strength, I realized it after practice (accidentally) but then I learned it was a method that had been used for years. If you lack grip strength and that's why you can't do pull-ups, do it with a thick bar. Or wrap a towel around the bar and do that way. Once you adapt to it, your lats will tell you when to stop doing pull-ups, your grip will be the calm kid and you'll have big forearms (And they will be stronger than they look) without focusing on them. I believe thick bar rows would have the same effect.

Another thing people ignore is that, they need additional exercise for their back. Sure, pull-ups and chin-ups are excellent, but still do assisting exercises. Bent-over rows, inverted rows, pullovers will only help your pull-ups.




απο τον dodothebird του forum του scooby . θεωρειται excellent topic και ειναι επιβεβαιωμενο απο πολλουσ εμπειρουσ αθλητεσ. ολο δικο σου μαν.

+1 ο τυπος εχει γνωσεις εχω εφαρμοσει πολλα απο αυτον κ εχουν δουλεψει ολα

ggeorge
16-08-11, 15:52
Η γνωμη μου χωρις να εχω ιδιαιτερες γνωσεις...

εγω θα σου ελεγα αυτο που θα πρεπει να κανεις στην προκυρηξη να το κανεις καθε μερα... και πολλες φορες...
Δε σε νιαζει η υπερπροπονηση καθως δε θελεις αναπτυξη του μυ.
Συνηθεια είναι...
Προσαρμοζεται ο μυς και σε λιγο καιρο θα κανεις περισσοτερες....
Χασε και λιγα κιλα και δε θα εχεις κανενα προβλημα....
Πριν πολλααααα χρόνια εκανα μονο μονοζυγο στο σπιτι (εποχη πανελληνιων 20 χρόνια πριν)
Δεν ειχα γυμναστει ποτε μου... Ξεκινησα απο 4-5 και ειχα φτασει να σταματαω απο βαρεμαρα...

Σιγουρα θα τα καταφερεις... Αν θυμαμαι ειναι με κλειστα χερια (δικεφαλων)... Ανετα θα τις εχεις ...

Lao
17-08-11, 12:41
Το μονόζυγο είναι μία από τις δυσκολότερες ασκήσεις, είτε κάποιος γυμνάζεται είτε όχι.

Η δυσκολία του έχει να κάνει με το ότι ο ασκούμενος αναγκάζεται να σηκώσει όλο το βάρος του στον αέρα, κάτι διαφορετικό σε σχέση με π.χ. όταν τραβάει κιλά στην τροχαλία ή κάνει κωπηλατική κτλ. Παράλληλα, εκτός από την πλάτη, μπορεί κανείς να γυμνάσαι χέρια, ώμους, στήθος, κοιλιακούς, μέση... όρεξη να΄χει και να πειραματίζεται.

Anyway, φίλε Πασχάλη, καταρχήν σου προτείνω να κάνεις την σειρά των ασκήσεων στις οποίες θα εξεταστείς όπως ακριβώς αναγράφεται. Δεν ξέρω πως πάει ακριβώς, αλλά έχει σημασία να την τηρείς πιστά.

Από κει και πέρα, η πικρή αλήθεια είναι ότι ο μόνος τρόπος για να καταφέρεις να βγάλεις το πρόγραμμα, είναι να επιμείνεις με θρησκευτική ευλάβεια και παράλληλα να τηρείς ένα όσο το δυνατό πιο σωστό πρόγραμμα διατροφής. Δεν χρειάζεται να κάνεις υπερβολές, ούτε να πάρεις συμπληρώματα κτλ, δεν νομίζω να είναι τόσο δύσκολο το πρόγραμμα.

Όσον αφορά το μονόζυγο που τόσο σε δυσκολεύει, δεν υπάρχουν κόλπα και μαγικές συνταγές. Απλά προσπάθησε και το αποτέλεσμα θα έρθει. Έχει επίσης σημασία να μην αγχώνεσαι, να είσαι συγκεντρωμένος σε ό,τι κάνεις και να αναπνέεις σωστά. Όταν ανεβαίνεις σε κάθε επανάληψη, κράτα την αναπνοή σου, έχε το μυαλό σου ήρεμο, πίστεψε ότι θα τα καταφέρεις και θα δεις ότι σε λίγο καιρό θα βγάζεις αυτές τις 5 επαναλήψεις.

Off the record, κάτι που συχνά παραγνωρίζουν αρκετά άτομα που γυμνάζονται, είναι η αναπνοή και η ηρεμία του νου. Όσο σημαντικές είναι οι πρωτεϊνες, οι κρεατίνες και τα συναφή, άλλο τόσο είναι και αυτά. Όπως συχνά λέω στους μαθητές μου, όταν κάποιος πάει να γυμναστεί, ας αφήνει οτιδήποτε τον απασχολεί έξω από τον χώρο της άσκησης. Όταν κάποιος το εφαρμόζει αυτό, τα αποτελέσματα είναι δραματικά. ;)

st@vroul@
27-12-11, 16:25
Καλησπέρα σας,
Διάβασα το θέμα των έλξεων και πραγματικά θα ήθελα αν ειναι εύκολο να με βοήθησετε και εμένα.
Είμαι 25χρονών, 1.73 και 72.5 kg και έχω να αντιμετωπίσω ακριβώς τα ίδια
Τα ορια που θελω να πετυχω ειναι τα ακολουθα.

α)Πέντε (5) έλξεις σε μονόζυγο. Ανάρτηση από το προσθιο μέρος έχοντας το εξωτερικό μέρος της παλάμης στραμμένο προς το πρόσωπο ενώ η κάτω γνάθος να ξεπερνάει το ύψος του μονόζυγου και τα χέρια κατά την κάθοδο να είναι σε θέση πλήρους ανάτασης (μια προσπάθεια)
β) Δρόμος 1.000 μέτρων σε χρόνο 4΄.
γ) Μεταφορά ανά χέρι αλτήρα με λαβή βάρους είκοσι πέντε (25) κιλών έκαστος σε απόσταση εκατό (100) μέτρων χωρίς διακοπή των κινήσεων και χωρίς επαφή των αλτήρων με το έδαφος σε χρόνο 50΄΄.
δ) Άλμα σε μήκος τουλάχιστον 4μ.
ε) Άλμα σε ύψος τουλάχιστον 1, 10 μ. (τρεις προσπάθειες).

Ακόμα δεν έχω ξεκινήσει απλά θα είναι κάποια συμβουλή πως να γυμναστώ για να τα καταφέρω (χωρίς να χρειαστεί να πιω κάποιο φάρμακο ή βιταμίνη). Κανω αεροβική και γιόγκα 4 χρόνια περίπου. Και έχω στη διάθεση μου περίπου 2-3 μήνες.
Σας ευχαριστώ πολύ,
Καλές γιορτές

Andrikos
27-12-11, 18:23
Καλησπέρα σας,
Διάβασα το θέμα των έλξεων και πραγματικά θα ήθελα αν ειναι εύκολο να με βοήθησετε και εμένα.
Είμαι 25χρονών, 1.73 και 72.5 kg και έχω να αντιμετωπίσω ακριβώς τα ίδια
Τα ορια που θελω να πετυχω ειναι τα ακολουθα.

α)Πέντε (5) έλξεις σε μονόζυγο. Ανάρτηση από το προσθιο μέρος έχοντας το εξωτερικό μέρος της παλάμης στραμμένο προς το πρόσωπο ενώ η κάτω γνάθος να ξεπερνάει το ύψος του μονόζυγου και τα χέρια κατά την κάθοδο να είναι σε θέση πλήρους ανάτασης (μια προσπάθεια)
β) Δρόμος 1.000 μέτρων σε χρόνο 4΄.
γ) Μεταφορά ανά χέρι αλτήρα με λαβή βάρους είκοσι πέντε (25) κιλών έκαστος σε απόσταση εκατό (100) μέτρων χωρίς διακοπή των κινήσεων και χωρίς επαφή των αλτήρων με το έδαφος σε χρόνο 50΄΄.
δ) Άλμα σε μήκος τουλάχιστον 4μ.
ε) Άλμα σε ύψος τουλάχιστον 1, 10 μ. (τρεις προσπάθειες).

Ακόμα δεν έχω ξεκινήσει απλά θα είναι κάποια συμβουλή πως να γυμναστώ για να τα καταφέρω (χωρίς να χρειαστεί να πιω κάποιο φάρμακο ή βιταμίνη). Κανω αεροβική και γιόγκα 4 χρόνια περίπου. Και έχω στη διάθεση μου περίπου 2-3 μήνες.

Σας ευχαριστώ πολύ,
Καλές γιορτές


Σε 10 εβδομάδες απλά δεν έχεις ελπίδες, θα έπρεπε να αρχίσεις 1 χρόνο πριν για να μπορείς να τα πιάσεις αυτά τα όρια. Αλλά μπορείς να συνεχίσεις να κάνεις γυμναστική με ρέγουλα και απλά να πας για την εμπειρία.

Επίσης βιταμίνες παίρνεις ήδη από την διατροφή σου, και δεν έχω δει κανένα χάπι να κάνεις αλμα σε μήκος 4μ. Αν ήθελες να πετύχεις αυτά τα όρια προφανώς θα έπρεπε να κάνεις κάτι πολύ πιο έντονο από γιόγκα.

Καραφλό Ακτινίδιο
27-12-11, 19:12
Σε 10 εβδομάδες απλά δεν έχεις ελπίδες, θα έπρεπε να αρχίσεις 1 χρόνο πριν για να μπορείς να τα πιάσεις αυτά τα όρια. Αλλά μπορείς να συνεχίσεις να κάνεις γυμναστική με ρέγουλα και απλά να πας για την εμπειρία.

Επίσης βιταμίνες παίρνεις ήδη από την διατροφή σου, και δεν έχω δει κανένα χάπι να κάνεις αλμα σε μήκος 4μ. Αν ήθελες να πετύχεις αυτά τα όρια προφανώς θα έπρεπε να κάνεις κάτι πολύ πιο έντονο από γιόγκα.

Με ένα προπονητη και με στοιχειώδη πείρα στον αθλητισμό , κάτι μπορεί να κάνει

ginus
27-12-11, 19:54
πες μας τις τωρα επιδοσεις σου να σου πω...αν και εγω εκει που πας να δωσεις δεν το βλεπω να γινεται αλλα τεσπα πες μου(ναι εβγαλα βρωμα τωρα:P)

Καραφλό Ακτινίδιο
27-12-11, 20:28
έλα ρε που δεν γίνεται... 3 μερες πριν δωσω μήκος ένας περιεργος τυπος μου εδειξε πως να παταω και πως να μετραω βηματα και πηγα στο 4,82 :P:P:P

ginus
27-12-11, 20:41
ναι τωρα που το λες..τον συναντησα και εγω αυτον τον περιεργο τυπο και μου πε να σου πω κατι οτι χρωστας 200ευρω η μπουκαλι...:P:Pκατι τετοιο..:green:
δεν εδωσα πολυ σημασια...
δεν ειναι το ιδιο ρε...ιδιως στις γυναικες τα ορια ειναι υπερβολικα δυσκολα..για να μην μιλησω για τις ελξεις..και οπως σου χω πει δεν συνηθιζω να απανταω σε τετοια ποστ αλλα οπως ξερεις τωρα το χαμογελο φτανει στα αυτια...
οταν ξαναμπει να μας πει αν τα χει δοκιμασει η αν εχει καποια αθλητικη δραστηριοτητα πριν

Καραφλό Ακτινίδιο
27-12-11, 21:03
Ναι έχει σημασία το οτι είναι γυναίκα και το τι χρόνους έχει ήδη, πάντως 2 γυναίκες πρέπει να περάσανε στα 600 άτομα...
Οι έλξεις είναι το μεγάλο πρόβλημα στις γυναίκες , όλα τα αλλα με αρκετή προσπάθεια τα βγάζουνε, και η συγκεκριμένη κοπέλα φαίνεται να έχει αρκετό βάρος παραπάνω



ΥΓ πες του ότι θα κεράσω ένα ποτάκι(άντε και δύο) όταν θα αρχίσει η σχολή

Andrikos
27-12-11, 21:25
Οι περισσότερες γυναίκες στην τροχαλία βάζουν 10-20 κιλά.Οι λίγο πιο γυμνασμένες το πολύ φτάνουν 25-30. Μπορούμε να την ρωτήσουμε την Marvin που υποθέτω μπορεί να κάνει 5 έλξεις και είναι σε χαμηλό ποσοστό λίπους πόσο καιρό της πήρε να το κάνει.

st@vroul@
27-12-11, 23:38
Σας ευχαριστώ πολύ όλους που ασχοληθήκατε μαζί μου αλλά πραγματικά δεν κατάλαβα τι βοήθεια μου προσφέρατε..
Ο ένας με κατηγορεί για τα κιλά μου (εμφανισιακα φαίνομαι το πολύ 65)
Ο άλλος με αποθαρρύνει λέγοντας μου ότι δεν έχω καμία ελπίδα
Πραγματικά σας ευχαριστώ!!:welcome:

Καραφλό Ακτινίδιο
28-12-11, 00:00
Σας ευχαριστώ πολύ όλους που ασχοληθήκατε μαζί μου αλλά πραγματικά δεν κατάλαβα τι βοήθεια μου προσφέρατε..
Ο ένας με κατηγορεί για τα κιλά μου (εμφανισιακα φαίνομαι το πολύ 65)
Ο άλλος με αποθαρρύνει λέγοντας μου ότι δεν έχω καμία ελπίδα
Πραγματικά σας ευχαριστώ!!:welcome:

σημασία δεν έχει πόσα φαίνεσαι , σημασια έχει αν έχεις την δύναμη να σηκώσεις αυτά τα κιλά..

Πες μας ποσο τρέχεις το χιλιομετρο, πόσο πηδάς το μήκος , πόσες ελξεις πέρνεις , μπορείς να σηκώσεις 50 κιλα και να προχορησεις γρήγορα για 100 μετρα..

Δωσε μας πληροφοριες , για να έχουμε μια βάση να βοηθήσουμε, εγω πιστευω πως προλαβαίνεις εαν εχεις κάνει αθλητισμό στο παρελθον, απλά πρέπει να κάνεις και διατροφη για να πέσεις σε κιλά

ginus
28-12-11, 00:15
Σας ευχαριστώ πολύ όλους που ασχοληθήκατε μαζί μου αλλά πραγματικά δεν κατάλαβα τι βοήθεια μου προσφέρατε..
Ο ένας με κατηγορεί για τα κιλά μου (εμφανισιακα φαίνομαι το πολύ 65)
Ο άλλος με αποθαρρύνει λέγοντας μου ότι δεν έχω καμία ελπίδα
Πραγματικά σας ευχαριστώ!!:welcome:

σταυρουλα..
φαντασου τωρα να παρεις τηλ εναν γιατρο και να του πεις εχω βγαλει ενα κοκκινο σπυρι..τι ειναι?
(πολυ χυμαδιο παραδειγμα το ξερω:green::P)
αν δεν μας πεις αν εχεις αθληθει ποτε η τους τωρα χρονους σου και επιδοσεις πως θα σε βοηθησουμε.
και το δεν το βλεπω για την προκυρηξη δεν το γραψα οτι δεν θα δωσεις(μακαρι να δωσεις και να περασεις αμα το θες πολυ)
αλλα για αλλους λογους..γραφειοκρατικους;)

Andrikos
28-12-11, 00:25
Σας ευχαριστώ πολύ όλους που ασχοληθήκατε μαζί μου αλλά πραγματικά δεν κατάλαβα τι βοήθεια μου προσφέρατε..
Ο ένας με κατηγορεί για τα κιλά μου (εμφανισιακα φαίνομαι το πολύ 65)
Ο άλλος με αποθαρρύνει λέγοντας μου ότι δεν έχω καμία ελπίδα
Πραγματικά σας ευχαριστώ!!:welcome:

Νόμισα πως ζήτησες βοήθεια και γνώμη, όχι επιβεβαίωση και να σου χαιδέψουμε τα αυτιά. Αν δεν μπορείς να διαχειριστείς την πραγματικότητα τότε μην κατηγορείς όσους συμμετέχουμε. Απλά για την ιστορία, έχω τύχει να έχω μία σχετική εμπειρία από γυναίκες που παρακολουθώ στο πόσο γρήγορα έρχονται αυτά που θες.

st@vroul@
28-12-11, 00:26
Ακόμα δυστυχώς για εμένα λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων δεν έχω ξεκινήσει προπόνηση για τα συγκεκριμένα. Αυτήν ή την επόμενη ξεκινάω εντατικά όμως.
Θα με ενδιέφερε μια συμβουλή του στυλ " Ξεκίνα με 2 έλξεις άφησε 30'' για ξεκούραση....Ξεκίνα με 2 γύρους χαλαρό τρέξιμο και σιγά σιγά αύξησε ταχύτητα...κλπ κλπ" από κάποιον που έχει δοκιμάσει ή έχει γνώση...
Σας ευχαριστώ κ πάλι

ginus
28-12-11, 00:33
Ακόμα δυστυχώς για εμένα λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων δεν έχω ξεκινήσει προπόνηση για τα συγκεκριμένα. Αυτήν ή την επόμενη ξεκινάω εντατικά όμως.
Θα με ενδιέφερε μια συμβουλή του στυλ " Ξεκίνα με 2 έλξεις άφησε 30'' για ξεκούραση....Ξεκίνα με 2 γύρους χαλαρό τρέξιμο και σιγά σιγά αύξησε ταχύτητα...κλπ κλπ" από κάποιον που έχει δοκιμάσει ή έχει γνώση...
Σας ευχαριστώ κ πάλι

δοκιμασε τα αθληματα το συντομοτερο δυνατο να για να σου πουμε τι μπορεις να κανεις...
τωρα δεν εχω ιδεα τι να σου προτεινω..
να σου πω για το χιλιαρι διαλλειματικη να σου πω ανοιγματα..να σου πω για μηκος?τι?
αν δν μας πεις που εχεις το προβλημα....:unsure::unsure:

st@vroul@
28-12-11, 00:43
Κατάλαβα τι λες κ έχεις δίκιο
Θα ξεκινήσω το συντομότερο δυνατό και θα σου πω

Δανάη
28-12-11, 19:02
γ) Μεταφορά ανά χέρι αλτήρα με λαβή βάρους είκοσι πέντε (25) κιλών έκαστος σε απόσταση εκατό (100) μέτρων χωρίς διακοπή των κινήσεων και χωρίς επαφή των αλτήρων με το έδαφος σε χρόνο 50΄΄.


Σταυρούλα αυτο δεν το καταλαβα,σου δίνουν 2 βαρακια που ζυγιζει 25 κιλα το καθενα τα σηκωνεις και τρεχεις ενα 100αρι κατω 50''; :unsure:

τις αλλες δοκιμασιες πιστευω με την βοηθεια ενος προπονητη που ετοιμαζει παιδια για τεφαα και στρατ. σχολες και σκληρη δουλεια(δεν εννοω μονο σκληρη προπονηση αλλα και διατροφη) απο μερους σου,θα μπορεσεις να τις περασεις ;)

lila_1
28-12-11, 19:49
Οι περισσότερες γυναίκες στην τροχαλία βάζουν 10-20 κιλά.Οι λίγο πιο γυμνασμένες το πολύ φτάνουν 25-30. Μπορούμε να την ρωτήσουμε την Marvin που υποθέτω μπορεί να κάνει 5 έλξεις και είναι σε χαμηλό ποσοστό λίπους πόσο καιρό της πήρε να το κάνει.

Εγώ πάντως το σωματικό μου βάρος (65), 2 χρόνια προπονούμαι το σηκώνω 5-6 φορές με ζόρι...
Στην τροχαλία βγάζω 60 για λίγες παραπάνω..
2 χρόνια..
Απίθανο να γίνει σε 10 βδομάδες

Andrikos
28-12-11, 19:56
Εγώ πάντως το σωματικό μου βάρος (65), 2 χρόνια προπονούμαι το σηκώνω 5-6 φορές με ζόρι...
Στην τροχαλία βγάζω 60 για λίγες παραπάνω..
2 χρόνια..
Απίθανο να γίνει σε 10 βδομάδες

Thanx, συγγνώμη που σε ξέχασα και ανέφερα μόνο την Marvin. Να υποθέσω ότι βάζεις και λίγο momentum με swinging κτλ και είσαι μερικά κιλά κάτω από το ύψος σου; π.χ 65 κιλά 1,75ύψος;

lila_1
28-12-11, 23:46
Thanx, συγγνώμη που σε ξέχασα και ανέφερα μόνο την Marvin. Να υποθέσω ότι βάζεις και λίγο momentum με swinging κτλ και είσαι μερικά κιλά κάτω από το ύψος σου; π.χ 65 κιλά 1,75ύψος;
Όχι δεν το πα για να σου επισημάνω ότι με ξέχασες...λολ :turtle:
Το φερα σαν παράδειγμα, ότι τελικά 2 χρόνια μετά και ακόμα δυσκολέυομαι να κάνω έλξεις...πόσο μάλλον όταν μιλάμε για 10 βδομάδες..
Στην τροχαλία ούτε swinging ούτε τίποτα ,σταθερά και ελεγχόμενα...Στις έλξεις αλλάζει...

Ναι, περίπου αυτά είναι τα στατς μου

NASSER
29-12-11, 10:47
Όχι δεν το πα για να σου επισημάνω ότι με ξέχασες...λολ :turtle:
Το φερα σαν παράδειγμα, ότι τελικά 2 χρόνια μετά και ακόμα δυσκολέυομαι να κάνω έλξεις...πόσο μάλλον όταν μιλάμε για 10 βδομάδες..
Στην τροχαλία ούτε swinging ούτε τίποτα ,σταθερά και ελεγχόμενα...Στις έλξεις αλλάζει...

Ναι, περίπου αυτά είναι τα στατς μου

Θα πρέπει να ασχοληθείς για ένα διάστημα σε μια προπόνηση μόνο με έλξεις πλάτης στο μονόζυγο σε συνδιασμό με τροχαλία. Βασική προϋπόθεση καλές διατάσεις και καλά διαλείμματα ανάμεσα απο τα σετ. Δηλαδή θα είναι απαραίτητη η προπόνηση της πλάτης δυο φορες σε έναν κύκλο προπόνησης.
Δεν έχει να κάνει τόσο με το σωματικό βάρος ή με το ότι είσαι γυναίκα. Απλά είσαι πιο αδύναμη στην εκτέλεση έλξεων.

Andrikos
29-12-11, 10:58
Θα πρέπει να ασχοληθείς για ένα διάστημα σε μια προπόνηση μόνο με έλξεις πλάτης στο μονόζυγο σε συνδιασμό με τροχαλία. Βασική προϋπόθεση καλές διατάσεις και καλά διαλείμματα ανάμεσα απο τα σετ. Δηλαδή θα είναι απαραίτητη η προπόνηση της πλάτης δυο φορες σε έναν κύκλο προπόνησης.
Δεν έχει να κάνει τόσο με το σωματικό βάρος ή με το ότι είσαι γυναίκα. Απλά είσαι πιο αδύναμη στην εκτέλεση έλξεων.

Σωστό κι αυτό

A.k.a S.A.I.D Principle (http://en.wikipedia.org/wiki/SAID_principle)

ginus
29-12-11, 11:55
Σταυρούλα αυτο δεν το καταλαβα,σου δίνουν 2 βαρακια που ζυγιζει 25 κιλα το καθενα τα σηκωνεις και τρεχεις ενα 100αρι κατω 50'';:unsure: ναι αυτο εννοουν αλλα ειναι πιο ευκολο απο οτι ακουγετε..αλλα και παλι θελει και μια αναλογη σωματικη κατασταση

τις αλλες δοκιμασιες πιστευω με την βοηθεια ενος προπονητη που ετοιμαζει παιδια για τεφαα και στρατ. σχολες και σκληρη δουλεια(δεν εννοω μονο σκληρη προπονηση αλλα και διατροφη) απο μερους σου,θα μπορεσεις να τις περασεις ;)

ολες μπορει να τις περασει...το θεμα ειναι σε τι κατασταση ειναι και το ποτε θελει να τις φτασει..
προπονηση μερα παρα μερα η ανα 2 μερες με υποβοηθηση εκει που δεν μπορεις να σηκωθεις αλλο ειναι μια καλη αρχη

lila_1
29-12-11, 12:11
Θα πρέπει να ασχοληθείς για ένα διάστημα σε μια προπόνηση μόνο με έλξεις πλάτης στο μονόζυγο σε συνδιασμό με τροχαλία. Βασική προϋπόθεση καλές διατάσεις και καλά διαλείμματα ανάμεσα απο τα σετ. Δηλαδή θα είναι απαραίτητη η προπόνηση της πλάτης δυο φορες σε έναν κύκλο προπόνησης.
Δεν έχει να κάνει τόσο με το σωματικό βάρος ή με το ότι είσαι γυναίκα. Απλά είσαι πιο αδύναμη στην εκτέλεση έλξεων.

Ναι ενδεχομενως..παντα μπλιντερικο σπλιτακι έκανα, δεν επικεντρώθηκα στις έλξεις..αλλά και πάλι μου φαίνεται περίεργο να με δυσκολεύουν όταν σηκώνω με την ίδια μυική ομάδα πολλά περισσότερα κιλά....ίσως φταίει ότι είμαι βαριά και στις έλξεις το μόνο που μετράει είναι το βάρος που σηκώνεις ασχέτως των υπόλοιπων στατς σου..θα ταν αλλιώς να μουν πχ 50 κιλά...
Και στην τροχαλία πάνω απο 60 κιλά δε σηκώνω, εάν φτάσω να κάνω με 70 κιλά τότε υποθέτω θα μπορώ να κάνω και έλξεις στο μονόζυγο πολύ πιο άνετα

ginus
29-12-11, 13:05
Ναι ενδεχομενως..παντα μπλιντερικο σπλιτακι έκανα, δεν επικεντρώθηκα στις έλξεις..αλλά και πάλι μου φαίνεται περίεργο να με δυσκολεύουν όταν σηκώνω με την ίδια μυική ομάδα πολλά περισσότερα κιλά....ίσως φταίει ότι είμαι βαριά και στις έλξεις το μόνο που μετράει είναι το βάρος που σηκώνεις ασχέτως των υπόλοιπων στατς σου..θα ταν αλλιώς να μουν πχ 50 κιλά...
Και στην τροχαλία πάνω απο 60 κιλά δε σηκώνω, εάν φτάσω να κάνω με 70 κιλά τότε υποθέτω θα μπορώ να κάνω και έλξεις στο μονόζυγο πολύ πιο άνετα

μπα..μην το λες...στην τροχαλια παντα κλεβουμε..παντα ομως..και 100% να εισαι αφοσειωμενος στις τελευταιες δυσκολες επαναληψεις ολο και κατι θα χρησιμοποιησεις..θες τους κοιλιακους σου...θες την μεση σου θες ολο τον κορμο εστω και λιγο θα κλαψεις...ενω κει σα παν:P εισαι εσυ και η μπαρα...αντε να βοηθησεις με το να σηκωνεις και τα ποδια μαζι..αλλα και παλι ατελειωτες δεν βγαζεις:green:
εσυ πως και δεν μπηκες σε μια τετοια διαδικασια λιλα? εννοω διαγωνισμου..
εσε δεν σε φοβαμαι :P

lila_1
29-12-11, 13:18
δεν νομίζω...την ίδια αντίσταση πιστεύω είναι πιο εύκολο να τη σηκώσεις ελέυθερα (μονόζυγο πχ) απ' ότι στην τροχαλία (εαν τα κάνεις ελεγχόμενα) ακριβώς για τον λόγο ότι στις έλξεις συμμετέχουν περισσότεροι μυς..Μπορεί να μαι και λάθος!
Βέβαια στην τροχαλία τραβάς και με τη μέση προς τα πίσω άμα κλέβεις....:unsure:
Νot sure
Anyway απλά πάνω μου βλέπω πάνε σχεδόν αναλογικά. Όσα σηκώνω τροχαλία τόσα σηκώνω και μονόζυγο...

Τι διαγωνισμό εννοείς?

ginus
29-12-11, 14:04
δεν νομίζω...την ίδια αντίσταση πιστεύω είναι πιο εύκολο να τη σηκώσεις ελέυθερα (μονόζυγο πχ) απ' ότι στην τροχαλία (εαν τα κάνεις ελεγχόμενα) ακριβώς για τον λόγο ότι στις έλξεις συμμετέχουν περισσότεροι μυς..Μπορεί να μαι και λάθος!
Βέβαια στην τροχαλία τραβάς και με τη μέση προς τα πίσω άμα κλέβεις....:unsure:
Νot sure
Anyway απλά πάνω μου βλέπω πάνε σχεδόν αναλογικά. Όσα σηκώνω τροχαλία τόσα σηκώνω και μονόζυγο...

Τι διαγωνισμό εννοείς?

αυτο που εχω παρατηρησει σε μενα ειναι οτι στις τελευταιες δυσκολες επαναληψεις χωρις να το χω σκοπο κλεβω εστω και λιγο ενω ελευθερα ποσο να κλεψεις...

τα παραπανω αγωνισματα ειναι της πυροσβεστικης..;)

lila_1
29-12-11, 14:23
Να γίνω πυροσβέστης???
Μπα...εχω άλλες φιλοδοξίες..:turtle::turtle:

ginus
29-12-11, 14:35
Να γίνω πυροσβέστης???
Μπα...εχω άλλες φιλοδοξίες..:turtle::turtle:

καλη πραγματοποιηση τοτε
:thumbsup:

st@vroul@
29-12-11, 16:14
Παρόλο που γυμνάζομαι καιρό και έχω γενικότερα αντοχή, τα βάρη πάντα τα έβλεπα με μισό μάτι.
Χτες λοιπόν δοκίμασα να δω σε τι φάση βρίσκομαι.... Δυστυχώς δεν είδα και πολύ σπουδαία πράγματα....
Περπάτησα με 10 κιλά σε κάθε χέρι εύκολα, δοκίμασα να σηκώσω 25κιλο στο ένα χέρι αλλά δεν το κατάφερα, και 20κιλο στο ένα χέρι το σήκωσα μεν αλλά δεν μπόρεσα να περπατήσω και πολύ.
Για τις έλξεις στο μονόζυγο δεν δοκίμασα κατευθείαν μονόζυγο αλλά έκανα έλξεις τροχαλία. 20κιλά τα έχω άνετα, 30 με το ζόρι, 50 με βοήθεια....
Δεν θέλω να απογοητευτώ ακόμα αλλά δύσκολα τα βλέπω..
Σήμερα θα παω για τρέξιμο να δω που βρίσκομαι...
Λέτε να είχα πρόβλημα επειδή πιο πριν είχα κάνει αεροβική?

ippokratis
29-12-11, 16:44
Η δική μου γνώμη,δηλαδή το τι θα έκανα εγώ,είναι η εξής: ξεκινάμε από την παραδοχή ότι μας ενδιαφέρει το σώμα να συνηθίσει στις συγκεκριμένες ασκήσεις-δοκιμασίες.οπότε κάνε αυτά τα 5 πραγματάκια κάθε μέρα ή και 2 φορές τη μέρα πχ τις έλξεις κάνε όσες μπορείς το πρωί και μετά το ίδιο και το απόγευμα.λογικά θα καταφέρεις σε 2 μήνες να βγάλεις 5.δεν είναι υπερβολικός αριθμός.παράλληλα τρώγε καλά ποιοτικά υψηλά σε πρωτείνη. μη φοβάσαι 2 μήνες είναι, κόψε όλη τη σαβούρα-αλκόολ-αναψυκτικά κλπ και φάε αυγά πολλά γιαούρτι πολύ ,κρέας-ψάρι και ρίξε αν θές τους υδατάνθρακες να χάσεις και 3-4 κιλάκια παράλληλα έτσι θα ελαφρύνει καιτο βάρος που έχεις να σηκώσεις στις έλξεις ενώ παράλληλα θα δυναμώνεις.

st@vroul@
29-12-11, 17:04
Έβαλα και στην πόρτα μου ένα μονόζυγο και όσες φορές προσπάθησα δεν μπορώ να κρατηθώ πάνω ή να κάνω συνεχόμενο. Καλά καλά ούτε μια έλξη δεν βγάζω..:(

gym
29-12-11, 17:09
σταυρουλα...

για να μπορεσεις να βλετιωθεις στις ελξεις,πρεπει να κανεις ελξεις...
εμενα οταν καταφερα με τα χιλια ζορια να πρωτοκανω,καμια τροχαλια δεν με βοηθησε αλλα το οτι καθημερινα πριν την προπονηση,οτι κ αν ηταν αυτη,προσπαθουσα να ανεβω...
ακομη και η ωθηση που δινεις για να ανεβεις,ειναι καλο...
για βοηθεια θα σου ελεγα να παρεις ενα λαστιχο και να το περασεις στο μονοζυγο κ να ανεβεις με το ενα ποδι σου εκει...αυτο θα σου δωσει ενα κλικ-βοηθεια για να ανεβεις εστω λιγο πιο πανω...

σιγα σιγα θα ανεβεις...δεν υπαρχει περιπτωση γι αυτο...αλλα θελει εξασκηση...καθε μερα...ακομη κ αν ποναει η πλατη σου εσυ να επιμεινεις...ειναι ασκηση με το βαρος του σωματος σου οποτε μην την φοβασαι...περιττο να πω για τα αποτελεσματα στην πλατη σου ετσι?

ενα ειναι το λαστιχο και το αλλο ειναι μια καρεκλα απο κατω για να ''κλεβεις '' στο ανεβασμα...

προσπαθησε και αυτα και πες μας...αλλα μην τα παρατησεις με τιποτα!ετσι?:toast:

st@vroul@
29-12-11, 17:14
Σε ευχαριστώ για τη συμβουλή σου
Εννοείται ότι δεν θα το παρατήσω! Στο τέλος μπορεί να μου αρέσει κιόλας και να το κάνω καθημερινά περάσω δεν περάσω στο διαγωνισμο ;)

thegravijia
29-12-11, 17:18
Σε ευχαριστώ για τη συμβουλή σου
Εννοείται ότι δεν θα το παρατήσω! Στο τέλος μπορεί να μου αρέσει κιόλας και να το κάνω καθημερινά περάσω δεν περάσω στο διαγωνισμο ;)

aμα το πιστεψεις κ πιεστεις πολυ θα τα βγαλεις ολα κ θα περασεις ..αρκει να πιεσεις τον ευατο σ...

gym
29-12-11, 17:21
Σε ευχαριστώ για τη συμβουλή σου
Εννοείται ότι δεν θα το παρατήσω! Στο τέλος μπορεί να μου αρέσει κιόλας και να το κάνω καθημερινά περάσω δεν περάσω στο διαγωνισμο ;)

αυτο ειναι...θα πορωθεις και οταν βγαλεις την πρωτη σου ελξη θα τρελαθεις...


εγω ειχα μεινει επανω κ φωναζα τον γυμναστη μου τοτεεεεεεεεεε να με δει ....τι γελιο που ειχα...χα.χα..:rolf::rolf::rolf:

sTeLaKoS
29-12-11, 19:13
Μια άλλη "τεχνική" είναι να να ανεβαίνεις σε ένα σκαμνί, να κρεμιέσαι στο μονόζυγο, να παίρνεις τα πόδια σου απ το σκαμνί και να κατεβαίνεις μόνη σιγά σιγά. Μόνο το αρνητικό μέρος της άσκησης δηλαδή.
Ξανά και ξανά. Θα δεις ότι με τις μέρες θα δυναμώνεις και θα μπορέσεις να κάνεις ολόκληρη έλξη.

Καλή επιτυχία :welcome:

sTeLaKoS
29-12-11, 19:15
Α και κάτι ακόμη, μάθε θέλουνε έλξεις με πρώτη λαβή; Με δεύτερη; Όπως σε βολεύει; Για να ξέρεις σε τι θα προπονηθείς.
Στις εξετάσεις του στρατού μας έλεγαν όπως μας βολεύει..

leftis
29-12-11, 19:29
Εγώ βγάζω 6-7 στο πρώτο σετ και 3-4 στα άλλα 2. Για να βελτιωθώ να κάνω έλξεις μόνο τις μέρες που έχω πλάτη ελπίζοντας ότι θα βγάλω κι άλλες ή να κάνω πιό συχνά? Φοβάμαι μην καθυστερήσει την ανάρρωση.

Καραφλό Ακτινίδιο
29-12-11, 19:41
Α και κάτι ακόμη, μάθε θέλουνε έλξεις με πρώτη λαβή; Με δεύτερη; Όπως σε βολεύει; Για να ξέρεις σε τι θα προπονηθείς.
Στις εξετάσεις του στρατού μας έλεγαν όπως μας βολεύει..

Πρώτη λαβή είναι

beefmeup
29-12-11, 22:46
υπηρχε θεμα..
οι ενδιαφερομενοι ας ριξουν μια ματια απο την αρχη,μπορει να διαβασουν κατι που τους ενδιαφερει..

marvin
30-12-11, 01:30
Εγώ πάντως το σωματικό μου βάρος (65), 2 χρόνια προπονούμαι το σηκώνω 5-6 φορές με ζόρι...
Στην τροχαλία βγάζω 60 για λίγες παραπάνω..
2 χρόνια..
Απίθανο να γίνει σε 10 βδομάδες

Λιλα μπορω να πω σχεδον το ιδιο.Εβαζα 40 κιλα(ημουν 49) για ελξεις με τροχαλια στην πλατη..βγαζω 3 σετ των 8..στις τελευταιες κλεβω να παραδεχτω :P αλλα μονοζυγο βγαζω ενα σετ των 5 επαναληψεων και για το δευτερο σκαρτο χρειαζομαι ενα καλο διαλειμμα γιατι τα χερια μου δεν τραβανε.Για να απαντησω και στον Αντρικο γυμναζομαι πολλα χρονια αλλα στο μονοζυγο δεν το εχω.Σε ενα τελευταιο προγραμμα που ακολουθουσα ηταν το μαρτυριο μου :green:
Σταυρουλα δοκιμασε ..δεν χανεις κατι..ισα ισα μονο κερδισμενη θα μπορεις να βγεις απο αυτο.Απο εκει που δεν εκανες ποτε ειναι λιγο δυσκολο στην αρχη να σου βγουν.Υπομονη ομως και επιμονη.Εκτος απο δυναμη θα σου προσφερει και μια καλοσχηματισμενη πλατη.Ευχομαι τα καλυτερα για τον διαγωνισμο.

gym
30-12-11, 01:37
Λιλα μπορω να πω σχεδον το ιδιο.Εβαζα 40 κιλα(ημουν 49) για ελξεις με τροχαλια στην πλατη..βγαζω 3 σετ των 8..στις τελευταιες κλεβω να παραδεχτω :P αλλα μονοζυγο βγαζω ενα σετ των 5 επαναληψεων και για το δευτερο σκαρτο χρειαζομαι ενα καλο διαλειμμα γιατι τα χερια μου δεν τραβανε.Για να απαντησω και στον Αντρικο γυμναζομαι πολλα χρονια αλλα στο μονοζυγο δεν το εχω.Σε ενα τελευταιο προγραμμα που ακολουθουσα ηταν το μαρτυριο μου :green:
Σταυρουλα δοκιμασε ..δεν χανεις κατι..ισα ισα μονο κερδισμενη θα μπορεις να βγεις απο αυτο.Απο εκει που δεν εκανες ποτε ειναι λιγο δυσκολο στην αρχη να σου βγουν.Υπομονη ομως και επιμονη.Εκτος απο δυναμη θα σου προσφερει και μια καλοσχηματισμενη πλατη.Ευχομαι τα καλυτερα για τον διαγωνισμο.

:green::green:

σταυρουλαααα ολες εδω σε στηριζουμε....αντε και οταν βγαλεις την πρωτη ελξη μην ξεχασεις να το γραψεις εδω να σου κανουμε παρτυ!!!!!

για ολους ειναι δυσκολες οι ελξεις,περισσοτερο σε εμας τις γυναικες αλλα ολοι στην αρχη αρχη δυσκολευομαστε...
θελει ομως πεισμα...δωστου κ θα ανεβεις μωρε...στο χερι του ειναι?;)

st@vroul@
30-12-11, 11:39
Σας ευχαριστώ πολύ για τη δύναμη που μου δίνεται!!:):)
Χτες ξεκίνησα και τρέξιμο για να δω που βρίσκομαι
Δεν τα πήγα ούτε άσχημα αλλά ούτε και άριστα. Μέτρια μπορώ να πω. Πρώτη φορά ήταν άλλωστε μετά από πολύ καιρό.
Και τώρα ξαναπάω για να μπει το σώμα μου σε φόρμα κ αντοχή.
Θα σας πω μετά το χρόνο μου και τι έκανα από έλξεις.

Andrikos
04-01-12, 00:18
Παρόλο που γυμνάζομαι καιρό και έχω γενικότερα αντοχή, τα βάρη πάντα τα έβλεπα με μισό μάτι.
Χτες λοιπόν δοκίμασα να δω σε τι φάση βρίσκομαι.... Δυστυχώς δεν είδα και πολύ σπουδαία πράγματα....
Περπάτησα με 10 κιλά σε κάθε χέρι εύκολα, δοκίμασα να σηκώσω 25κιλο στο ένα χέρι αλλά δεν το κατάφερα, και 20κιλο στο ένα χέρι το σήκωσα μεν αλλά δεν μπόρεσα να περπατήσω και πολύ.
Για τις έλξεις στο μονόζυγο δεν δοκίμασα κατευθείαν μονόζυγο αλλά έκανα έλξεις τροχαλία. 20κιλά τα έχω άνετα, 30 με το ζόρι, 50 με βοήθεια....
Δεν θέλω να απογοητευτώ ακόμα αλλά δύσκολα τα βλέπω..
Σήμερα θα παω για τρέξιμο να δω που βρίσκομαι...
Λέτε να είχα πρόβλημα επειδή πιο πριν είχα κάνει αεροβική?


Αυτά κάνει η υπερβολική ενθάρρυνση. Άλλο αισιοδοξία άλλο νομίζουμε ότι είμαστε ο Superman. Το να φουσκώνουμε μυαλά έχοντας "θετική σκέψη" μπορεί να ακούγεται ωραία αλλά δεν αλλάζει κάτι και μπορεί να σακατέψει τον άλλον για πάντα. Λίγος ρεαλισμός δεν βλάπτει.
Ξέρεις Σταυρούλα όταν σου έγραψα ότι δεν μπορείς και καλύτερα να μην το προσπαθήσεις, δεν στο έγραψα για να σε στεναχωρήσω ή για να σου κόψω τα φτερά γιατί είμαι κακός άνθρωπος αλλά για να σε βοηθήσω να μην σου αφήσει κανένα κουσούρι αυτή η "αισιοδοξία". Γιατί τα προβλήματα στην μέση από κάτι τέτοιες αισιόδοξες προσπάθειες έρχονται και μετά η ποιότητα ζωής χαλά για αρκετό καιρό. Καλύτερα ρεαλιστές παρά σακάτηδες.

mpeee
04-01-12, 00:45
γεια σας και απο μενα, γεια σου ελένη gym

με ενδιαφερει και εμενα η προκυριξη της πυροσβεστικης, 8ελω να προσπα8ησω και οτι γινει... τι να κανουμε, δεν ειναι καλη περιοδος για να μας πιανουν οι ντροπες και να εγκαταλυπουμε ετσι ευκολα μια ευκαιρια που μας παρουσιαζετε.

ειχα περασει πριν 3 χρονακια τις α8λητικες δοκιμασιες του λιμενικου αλλα μολις ειχα απολυ8ει απο τον στρατο και ημουν σε καλη κατασταση, ηταν και ευκολες οι απαιτησεις των αγωνισματων οποτε χωρις προπονηση τις εβγαλα και ανετα μαλιστα.
Οι συγκεκριμενες ομως τις πυροσβεστικης πρεπει να ειναι αρκετα πιο δυσκολες ως προς τα ορια που ζητανε αλλα και τα διαφορα εξτρα που υπαρχουν οπως ελξεις, ισσοροπια κτλ
Πριν καμια βδομαδουλα εκανα ενα μινι τεστ στον εαυτο μου και τα αποτελεσματα ηταν απογοητευτικα.
Εκανα μονο χιλιαρι και ελξεις για αρχη.
Στο πρωτο ειχα ψωφισει και εκανα 4:45 περιπου αντι για 4 λεπτα που ζηταν τα α8ληματα τις πυροσωεστικης ( νωμιζα 8α κανω περιπατο τρομαρα μου επιδη κανω λιγακι ποδηλατο και τρεχω που και που ετσι στο χαλαρο)
Στις ελξεις πηρα τρεις κανονικες νομιζω και μια τεταρτη αλλα μεχρη την μυτη, πι8ανο να χτυπιομουνα και λιγο (ασυνηδητα), με τα ποδια στον αερα για να δωσω ω8ηση στις ελξεις κατι το οποιο νομιζω απαγορευετε

8ελω να πιστευω πως με εξασκηση 8α καταφερω να πιασω τα ορια αλλα προς το παρον μου φαινετε βουνο κατι τετοιο. Ποσο χρονο 8α χρειαστω μαξιμουμ για να δυναμωσω και να ανεβασω επιδοσεις ?

Εχω παρακολου8ησει καποια βιντεο στο youtube, και λεω να κανω το εξης, για αρχη 2 φορες την εβδομαδα 8α πηγαινω με ποδηλατακι (για ζεσταμα λολ) στο στρεμπενιοτι, εκει ξεκιναω με περπατιμα ενα γυρο, τρεξιμο 1000 μετρα προσπα8οντας να ανεβασω την επιδοση μου σε χρονο και μετα αλλο ενα γυρο περπατημα η τζοκιν μεχρι να αποκαταστα8ουν οι αναπνοες μου και οι χτυποι μου σε νορμαλ επιπεδα.
επιτα σε κατι δοκαρια περνω ανορ8οδοξα τις ελξεις μου. και επητα τα μαζευω και παω σπιτακι μου για να παρω κυλιακους, λιγους ραχιεους και τρεις ωρες μετα τις ελξεις περνω οσες καμσεις αντεχω.

Τα βιντεο λενε πως πρεπει να γυμναζω ισσοροπημενα ολους τους μυς που συμετεχουν λιγο η πολυ στις ελξεις.

Ξεκουραζομαι για δυο ημερες και παλι τα ιδια.

Οπως ειπα σκεφτομαι να το κανω για αρχη δυο φορες την εβδομαδα, την πρωτη φορα 8α περνω οσο περισσοτερες ελξεις μπορω σε σετακια των 2 και την δευτερη 8α δοκιμαζω τον εαυτο μου να δω ποσες αντεχω να παρω με την μια.

Αργοτερα ισως αυξησω προπονησεις σε τρεις ή κατα την διαρκεια των 2-3 ημερων ξεκουρασης να κανω ευκολες και ηποιες προπονησεις λιγων λεπτων με λιγες καμσεις λιγους κυλιακους .... στο ημερησιο προγραμμα μου συμπεριλαμβανετε και το ποδηλατο που το χρησημοποιω μερικος για τις μετακινησεις μου στην πολη της 8εσσαλονικης.

Πειτε μου και εσεις τι να κανω σας παρακαλω, που μπορω να βρω χωρο καταλληλο και κα8ε δοκιμασια, οκ για τον στοιβο ξερω που να παω, αλλα μονοζυγο/αλτηρες 25 κιλων/δοκο ισσοροπιας κτλ που 8α βρω ?

Τελος, εαν ειναι κανεις απο 8εσσαλονικη, ενδιαφερετε για την προκυρηξη και 8ελει παρεα για προπονηση εδω ειμαι και εγω, ισως κατι tetoio να με βοη8ησει και εμενα περισοτερο απο το να πηγαινω μονος μου και να τρεχω

ευχαριστω οσους δεν βαρε8ηκαν και εκατσαν να διαβασουν το μηνυμα μου, ειμαι ο Αγγελος

st@vroul@
04-01-12, 23:38
Γεια σας,
έχω (σχετικά) καλά νέα μέχρι στιγμής για το 1000αρι.
Εκεί που έκανα τον 1ν γύρο με το ζόρι έβγαλα σήμερα 2 γύρους σε 3 λεπτά.
Ξέρω δεν έφτασα το απαιτούμενο αλλά το θεωρώ μικρή εξέλιξη. Οι προσαγωγοί μου κάθε μέρα καίνε! Ευτυχώς μου είπαν "μυστικά" για να τους χαλαρώνω κ όντως πιάνουν μέχρι 1 σημείο.
Όσον αφορά τις έλξεις, αυτές πρέπει να γίνουν με την εξωτερική πλευρά της παλάμης να κοιτάει στο πρόσωπο, κάτι που εγώ πρόσεξα μόλις χτες. Οπότε ότι (αποτυχημένη) προσπάθεια έκανα
μέχρι τώρα με την εσωτερική πλευρά της παλάμης προς το πρόσωπο πάει χαμένη.. Η αλήθεια είναι ότι τελείως άσχετη στο συγκεκριμένο, αφού να φανταστείτε πηδάω για να ανέβω στο μονόζυγο και δεν σηκώνομαι από τους δικέφαλους. Θα κάνω βέβαια ότι καλύτερο μπορώ (πιο πολύ το γράφω αυτό για να πιστέψω στον εαυτό μου)!
Καλή χρονιά σε όλους!

mpeee
05-01-12, 00:03
Γεια σας,
έχω (σχετικά) καλά νέα μέχρι στιγμής για το 1000αρι.
Εκεί που έκανα τον 1ν γύρο με το ζόρι έβγαλα σήμερα 2 γύρους σε 3 λεπτά.
Ξέρω δεν έφτασα το απαιτούμενο αλλά το θεωρώ μικρή εξέλιξη. Οι προσαγωγοί μου κάθε μέρα καίνε! Ευτυχώς μου είπαν "μυστικά" για να τους χαλαρώνω κ όντως πιάνουν μέχρι 1 σημείο.
Όσον αφορά τις έλξεις, αυτές πρέπει να γίνουν με την εξωτερική πλευρά της παλάμης να κοιτάει στο πρόσωπο, κάτι που εγώ πρόσεξα μόλις χτες. Οπότε ότι (αποτυχημένη) προσπάθεια έκανα
μέχρι τώρα με την εσωτερική πλευρά της παλάμης προς το πρόσωπο πάει χαμένη.. Η αλήθεια είναι ότι τελείως άσχετη στο συγκεκριμένο, αφού να φανταστείτε πηδάω για να ανέβω στο μονόζυγο και δεν σηκώνομαι από τους δικέφαλους. Θα κάνω βέβαια ότι καλύτερο μπορώ (πιο πολύ το γράφω αυτό για να πιστέψω στον εαυτό μου)!
Καλή χρονιά σε όλους!

bravo re stavroula, afou mporeis esu na kaneis 2 gurous se 3 lepta pisteyw na ta kataferw kai egw lol

Exei en merh dikio o Andrikos, prosexe ton eauto sou kai thn ugeia sou prwta, alla an to leei h psuxoula sou mhn ta paratas prospa8hse, an pame se ekloges opws suzhtiete endexomenos na ka8hsterhsoun ligaki ta pragmata kai na exeis perissotero xrono gia proponhseis, fusika mhn epanapavese se auta pou sou lew apla mhn apogohteuse kiolas.
Kalh tuxh.

Oti kai na ginei, auth h fash pou pernas twra kai h prospa8eia sou na petuxeis einai mia empeiria pou argotera mporei na sou aresei kai na thn sunexiseis

***γραφε ελληνικα***

mpeee
05-01-12, 00:21
Γεια σας,
έχω (σχετικά) καλά νέα μέχρι στιγμής για το 1000αρι.
Εκεί που έκανα τον 1ν γύρο με το ζόρι έβγαλα σήμερα 2 γύρους σε 3 λεπτά.
Ξέρω δεν έφτασα το απαιτούμενο αλλά το θεωρώ μικρή εξέλιξη. Οι προσαγωγοί μου κάθε μέρα καίνε! Ευτυχώς μου είπαν "μυστικά" για να τους χαλαρώνω κ όντως πιάνουν μέχρι 1 σημείο.
Όσον αφορά τις έλξεις, αυτές πρέπει να γίνουν με την εξωτερική πλευρά της παλάμης να κοιτάει στο πρόσωπο, κάτι που εγώ πρόσεξα μόλις χτες. Οπότε ότι (αποτυχημένη) προσπάθεια έκανα
μέχρι τώρα με την εσωτερική πλευρά της παλάμης προς το πρόσωπο πάει χαμένη.. Η αλήθεια είναι ότι τελείως άσχετη στο συγκεκριμένο, αφού να φανταστείτε πηδάω για να ανέβω στο μονόζυγο και δεν σηκώνομαι από τους δικέφαλους. Θα κάνω βέβαια ότι καλύτερο μπορώ (πιο πολύ το γράφω αυτό για να πιστέψω στον εαυτό μου)!
Καλή χρονιά σε όλους!

Μπραβο ρε σταυρούλα, αφού μπορείς εσύ να κανεις 2 γύρους σε 3 λεπτά πιστεύω να τα καταφέρω και εγώ lol

Έχει εν μέρη δίκιο ο Ανδρικός, πρόσεχε τον εαυτό σου και την υγεία σου πρώτα, αλλα αν το λέει η ψυχούλα σου μην τα παρατάς προσπάθησε, αν πάμε σε εκλογές όπως συζητιέται ενδεχομένως να καθυστερήσουν λιγάκι τα πράγματα και να έχεις περισσότερο χρόνο για προπονήσεις, φυσικά μην επαναπαύεσαι σε αυτά που σου λέω απλά μην απογοήτευσε κιόλας.
Καλή τύχη.

Ότι και να γίνει, αυτή η φάση που περνάς τώρα και η προσπάθεια σου να πετύχεις είναι μια εμπειρία που αργότερα μπορεί να σου αρέσει και να την συνεχίσεις



***γραφε ελληνικα***
καλα μορε μην βαρας κιολας λολ, το μηνυματακι μου το ειδες http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?4352-%CE%95%CE%BB%CE%BE%CE%B5%CE%B9%CF%82&p=489799&viewfull=1#post489799 βαδιζω σωστα η εχεις να προτεινεις κατι καλυτερο, 8ελω λιγακι την βοη8εια σου κυριε αντμινιστρεητορ :)

gym
06-01-12, 01:02
γεια σας και απο μενα, γεια σου ελένη gym

με ενδιαφερει και εμενα η προκυριξη της πυροσβεστικης, 8ελω να προσπα8ησω και οτι γινει... τι να κανουμε, δεν ειναι καλη περιοδος για να μας πιανουν οι ντροπες και να εγκαταλυπουμε ετσι ευκολα μια ευκαιρια που μας παρουσιαζετε.

ειχα περασει πριν 3 χρονακια τις α8λητικες δοκιμασιες του λιμενικου αλλα μολις ειχα απολυ8ει απο τον στρατο και ημουν σε καλη κατασταση, ηταν και ευκολες οι απαιτησεις των αγωνισματων οποτε χωρις προπονηση τις εβγαλα και ανετα μαλιστα.
Οι συγκεκριμενες ομως τις πυροσβεστικης πρεπει να ειναι αρκετα πιο δυσκολες ως προς τα ορια που ζητανε αλλα και τα διαφορα εξτρα που υπαρχουν οπως ελξεις, ισσοροπια κτλ
Πριν καμια βδομαδουλα εκανα ενα μινι τεστ στον εαυτο μου και τα αποτελεσματα ηταν απογοητευτικα.
Εκανα μονο χιλιαρι και ελξεις για αρχη.
Στο πρωτο ειχα ψωφισει και εκανα 4:45 περιπου αντι για 4 λεπτα που ζηταν τα α8ληματα τις πυροσωεστικης ( νωμιζα 8α κανω περιπατο τρομαρα μου επιδη κανω λιγακι ποδηλατο και τρεχω που και που ετσι στο χαλαρο)
Στις ελξεις πηρα τρεις κανονικες νομιζω και μια τεταρτη αλλα μεχρη την μυτη, πι8ανο να χτυπιομουνα και λιγο (ασυνηδητα), με τα ποδια στον αερα για να δωσω ω8ηση στις ελξεις κατι το οποιο νομιζω απαγορευετε

8ελω να πιστευω πως με εξασκηση 8α καταφερω να πιασω τα ορια αλλα προς το παρον μου φαινετε βουνο κατι τετοιο. Ποσο χρονο 8α χρειαστω μαξιμουμ για να δυναμωσω και να ανεβασω επιδοσεις ?

Εχω παρακολου8ησει καποια βιντεο στο youtube, και λεω να κανω το εξης, για αρχη 2 φορες την εβδομαδα 8α πηγαινω με ποδηλατακι (για ζεσταμα λολ) στο στρεμπενιοτι, εκει ξεκιναω με περπατιμα ενα γυρο, τρεξιμο 1000 μετρα προσπα8οντας να ανεβασω την επιδοση μου σε χρονο και μετα αλλο ενα γυρο περπατημα η τζοκιν μεχρι να αποκαταστα8ουν οι αναπνοες μου και οι χτυποι μου σε νορμαλ επιπεδα.
επιτα σε κατι δοκαρια περνω ανορ8οδοξα τις ελξεις μου. και επητα τα μαζευω και παω σπιτακι μου για να παρω κυλιακους, λιγους ραχιεους και τρεις ωρες μετα τις ελξεις περνω οσες καμσεις αντεχω.

Τα βιντεο λενε πως πρεπει να γυμναζω ισσοροπημενα ολους τους μυς που συμετεχουν λιγο η πολυ στις ελξεις.

Ξεκουραζομαι για δυο ημερες και παλι τα ιδια.

Οπως ειπα σκεφτομαι να το κανω για αρχη δυο φορες την εβδομαδα, την πρωτη φορα 8α περνω οσο περισσοτερες ελξεις μπορω σε σετακια των 2 και την δευτερη 8α δοκιμαζω τον εαυτο μου να δω ποσες αντεχω να παρω με την μια.

Αργοτερα ισως αυξησω προπονησεις σε τρεις ή κατα την διαρκεια των 2-3 ημερων ξεκουρασης να κανω ευκολες και ηποιες προπονησεις λιγων λεπτων με λιγες καμσεις λιγους κυλιακους .... στο ημερησιο προγραμμα μου συμπεριλαμβανετε και το ποδηλατο που το χρησημοποιω μερικος για τις μετακινησεις μου στην πολη της 8εσσαλονικης.

Πειτε μου και εσεις τι να κανω σας παρακαλω, που μπορω να βρω χωρο καταλληλο και κα8ε δοκιμασια, οκ για τον στοιβο ξερω που να παω, αλλα μονοζυγο/αλτηρες 25 κιλων/δοκο ισσοροπιας κτλ που 8α βρω ?

Τελος, εαν ειναι κανεις απο 8εσσαλονικη, ενδιαφερετε για την προκυρηξη και 8ελει παρεα για προπονηση εδω ειμαι και εγω, ισως κατι tetoio να με βοη8ησει και εμενα περισοτερο απο το να πηγαινω μονος μου και να τρεχω

ευχαριστω οσους δεν βαρε8ηκαν και εκατσαν να διαβασουν το μηνυμα μου, ειμαι ο Αγγελος


εαν διαβασεις λιιιιγο τις σελιδες πισω,ολες οι αποριες σου ειναι απαντημενες και αναλυτικα...

κατ αρχας..λες θα κανεις?αρχισες ηδη η ακομη στα λογια εισαι εεεε?????;)

κ ολο λιγο απο το ενα λιγο απο το αλλο...
πηγαινε γραψου σε ενα γυμναστηριο...πηγαινε στο πανεπιστημιακο ...κ εκει θα βρεις κ δοκο κ ολα...
ενα αυτο...θελεις ενδυναμωση κ αυτο με λιγο εδω λιγο απο εκει δεν θα γινει...

βαλε στοχο κ μην εισαι στον αερα...

ξεκινα να τρεχεις εστω κ χαλαρα σαν βαριεστημενο...δεν πειραζει...σιγα σιγα θα βρεις το ρυθμο σου κ θα γινεις κεντερης λεμε...;)
θελει προπονηση..με τα λογια τιποτα δεν γινεται!

ξεκινα κ κανε 4 τρεξιματα την εβδομαδα απο 30 λεπτα...δεν χρειαζεται στην αρχη να ειναι ολο τρεξιμο...περπατα κιολας αλλα γρηγορο περπατημα και σιγα σιγα ολο κ πιο πολυ...

μετρα την αποσταση απλα που τρεχεις για να εχεις εναν μπουσουλα...λιγο να εξοικοιωθεις μωρε με το αθλημα...
παραλληλα κ με βαρη θα δυναμωσεις....
αλλα αυτα θα επρεπε ηδη να τα εχεις ξεκινησει ετσι?που ελπιζω να το εχεις κανει...
ποτε ειναι τα αγωνισματα σου?

κ επισης,αν σε καιει το θεμα σου,θα κατσεις να διαβασεις πισω στις σελιδες...εχει πολυ ενδιαφεροντα πραγματακια,θα με θυμηθεις..;)

mpeee
06-01-12, 01:23
panepisthmiako gumnasthrio ? pou einai auto? exei gumnasthrio sto panepisthmio lol ? enhmerwse me ligo please idea den exw pou einai auto.
oxi barh den kanw, mono kamseis, elkseis kai treksimo, apla twra me tis giortes tempeliasa ligo, einai pou kai oi filoi mou htan me adeies autes tis meres kai eixa ligaki parapanw xrono na vgw kai na tous dw

*δευτερη παρατηρηση:γραφε με ελληνικους χαρακτηρες.ειναι κανονας του φορουμ και ειναι κουραστικα στο ματι.mods team*

mpeee
06-01-12, 01:34
ουπς σορρυ εχεις δικιο αντμιν

το βρικα Ελενη
http://gym.web.auth.gr/web/index.php?option=com_content&task=view&id=15&Itemid=29
δυστυχος δεν ειμαι φοιτητης, παρακολου8ω το τμημα παιδαγωγικης καταρτησης των ασπαιτε, ενως ετους επιμορφωση αλλα δεν 8εωρουμαστε φοιτητες νομιζω, γιατι ειναι επιμορφωση και οχι μεταπτυχιακο

δεν εχει οριστει ακομα ημερομηνια για τα α8ληματα, δεν εχω καν υποβαλει αιτηση συμμετοχης, 9 με 16 του μηνα νομιζω ειναι οι αιτησεις

TRIANTAFYLLOU
06-01-12, 01:54
αυτο με τις σχολές και τα αγωνίσματα είναι ενα θέμα που το έχω αντιμετωπίσει άπειρες φορές στο γυμναστήριο μου , εκτός του ότι έρχονται να αυξήσουν επιδόσεις , μέχρι και για να κερδίσουν μερικά χιλιοστα ύψος έρχονται έως μισο με ενα εκατοστό .

το πιο τραγικό που έχω δεί είναι άτομα και κοπέλες τελείως αγύμναστα να έρχονται 10 μέρες με ενα μήνα πρίν να κάνουν γυμναστική με σκοπό να περάσουν τα αθλήματα , αυτό είναι το λιγότερο αστείο , να μην πώ γελοίο , εκτός αν το παίρνουν στο χαβαλέ και δεν τούς πολυενδιαφέρει .
μέχρι που κάποιος και ο πατέρας του μαζί μου είχε πεί να τον δώσουμε και κατι απαγορευμένο να ανέβει πιο γρήγορα? και λέω εφόσον αυτα που ζητάν είναι ανθρωπίνως εφικτά ποιός ο λόγος να φτάσει κάποιος σε τετοιο σημείο σαν να είναι να πάει για ολυμπιακά ρεκόρ ?
το μόνο άσχημο είναι πως έχουν τα ίδια όρια για άντρες και για γυναίκες , αυτό όσο ισότητα και να λέμε δεν είναι σωστο και υποτιμητικό για τούς άντρες όταν έχουν να αντιμετωπίσουν τα ίδια όρια στα αγωνίσματα με γυναίκες

και τι έχω να πώ γι αυτο το θέμα
εκείνο που χρειάζετε είναι όταν έχουμε τέτοιο στόχο να ξεκινήσουμε όσο το δυνατόν πιο γρήγορα σε κάποιο γυμναστήριο και τρέξιμο υπο προυποθέσεις όπως είπε και η ελένη πιο πάνω.
αυτα περι γιορτών και διάλειμμα είναι ανθρώπινο και λογικό να υπάρχει μια χαλάρωση αλλα δεν μπορεί να σταθεί αυτό αιτία να μας χαλάσει τον στόχο μας , είναι όπως λένε της κοντής ψ*λής οι τρίχες της φταίνε
αν έχουμε ξεκινήσει έγκαιρα οι γιορτές αν δεν φάμε όλες τις μέρες στο καθισιό αλλα γυμναστούμε όσο το δυνατόν συχνότερα , μόνο ευεργετικές και ώς ξεκούραση μπορούμε να τις εκλάβουμε .

όσο αναφορα τις έλξεις επειδη με τις έλξεις σηκώνουμε κατευθείαν το βάρος του σώματός μας και αυτο ειδικα για μια γυναίκα αλλα και άντρα είναι επιβαρυντικό , αλλα και υπάρχει κίνδυνος τραυματισμού , επειδή όταν κάνουμε έλξεις δεν έχουμε την επιλογή μείωσης τού βάρους και να ξεκινήσουμε με μικρότερο (δεν γίνετε να αφαιρέσουμε κανένα πόδι με σκοπό να ελαφρύνουμε :P)η λύση είναι η τροχαλία πλάτης που έχουμε δυνατότητα να ξεκινήσουμε με μικρότερο βάρος και να ανεβάζουμε σταδιακά .
και όταν θέλουμε να δοκιμάσουμε τις έλξεις στο μονόζυγο τότε κάνουμε εκ των προτέρων ενα ζέσταμα στην τροχαλία και μετα πάμε στο μονόζυγο .

με τα βάρη μπορούμε να βελτιώσουμε εκτός απο την δύναμη , την ταχύτητα και το άλμα για αγωνίσματα εκτός απο σφαίρα , το μήκος και το κατοστάρι και με το τρέξιμο την αντοχή μας στο χιλιόμετρο και την βελτίωση του χρόνου .

για άτομα που δεν είναι γυμνασμένα και δεν έχουν σχέση με γυμναστική χρειάζετε πιο μεγάλη προσοχή και καθοδήγηση για αποφυγή τραυματισμών , γιατι η βιασύνη στο να πετύχουμε τον στόχο δεν είναι καλός σύμβουλος και κυρίως αυτό το τονίζω παρα πολλες διατάσεις , έτσι οι μύς αποδίδουν καλύτερα και μειώνουμε τις πιθανότητες θλάσεων και τραυματισμών

οπότε όλα γίνονται μόνο του σπανού τα γένια δε γίνονται , χρειάζετε έγκαιρα να ξεκινήση κάποιος και με όσο πιο σωστη καθοδήγηση γίνετε , γιατι αυτές είναι περιπτώσεις που κρίνετε το μέλλον κάποιου και είναι κρίμα για πράγματα που γίνονται να μην επιτευθεί ο στόχος , εδώ άλλοι γυμνάζονται μόνο για φιγούρα , τι καλύτερο όταν εκτός απο τούς λόγους υγείας ευεξίας και εμφάνησης , υπάρχουν και άλλα κίνητρα που κρίνουν το μέλλον με το να περάσει κάποιος σε μια τέτοια υπηρεσία

mpeee
06-01-12, 02:15
ok Ηλία αν και αύριο είναι γιορτή, θα πάω να ξαναδοκιμάσω τις δυνατότητες μου να δω που βρίσκομαι.
Εντάξει δεν είμαι και τόσο χαλια πια lol απλά οι εξετάσεις της πυροσβεστικής είναι πιο εξεζητημένες και θέλει πιο υψηλές επιδόσεις, αν μιλούσαμε για λιμενικό ας πούμε ούτε καν θα ρωτούσα τι πρέπει να κάνω, τις είχα μια φορα θα μπορούσα να τις ξαναπεράσω άνετα.
Όσο για το διάστημα τον εορτών δεν καθόμουν και τελείως ήμουν σε κίνηση, πήρα μερικές kamseis, πήγα σε μερικές "ποδηλατοβολτες" lol αλλα απλά δεν ζόρισα ιδιαιτερα τον εαυτό μου.... "έπαιζα". Πέρασε μια βδομάδα από την τελευταία μου απόπειρα να δω που βρίσκομαι, ξαναδοκιμάζω αύριο και ελπίζω αφού γράψω τα αποτελέσματα να μου δώσεις άλλη μια ευκαιρία και ένα comment με το τι θα προτινεις να κάνω.

Y.G. : όχι χάπια δεν θέλω να πάρω lol φοβούμαι

TRIANTAFYLLOU
06-01-12, 03:17
ok Ηλία αν και αύριο είναι γιορτή, θα πάω να ξαναδοκιμάσω τις δυνατότητες μου να δω που βρίσκομαι.
Εντάξει δεν είμαι και τόσο χαλια πια lol απλά οι εξετάσεις της πυροσβεστικής είναι πιο εξεζητημένες και θέλει πιο υψηλές επιδόσεις, αν μιλούσαμε για λιμενικό ας πούμε ούτε καν θα ρωτούσα τι πρέπει να κάνω, τις είχα μια φορα θα μπορούσα να τις ξαναπεράσω άνετα.
Όσο για το διάστημα τον εορτών δεν καθόμουν και τελείως ήμουν σε κίνηση, πήρα μερικές kamseis, πήγα σε μερικές "ποδηλατοβολτες" lol αλλα απλά δεν ζόρισα ιδιαιτερα τον εαυτό μου.... "έπαιζα". Πέρασε μια βδομάδα από την τελευταία μου απόπειρα να δω που βρίσκομαι, ξαναδοκιμάζω αύριο και ελπίζω αφού γράψω τα αποτελέσματα να μου δώσεις άλλη μια ευκαιρία και ένα comment με το τι θα προτινεις να κάνω.

Y.G. : όχι χάπια δεν θέλω να πάρω lol φοβούμαι

εφόσον όπως λές το είχες , είχες δηλαδή επιδόσεις που σου επέτρεπαν να περάσεις λιμενικό , τότε είναι πιο εύκολα να επανέλθεις και να ανεβείς λίγο παρα πάνω , πρώτα πρέπει να το πιστέψεις και μετα να κάνεις το αυτονόητο , μια σωστη προπόνηση με καθοδήγηση σε ενα γυμναστήριο , ώστε να σε προσέξει κάποιος μην κάνεις κάποιο λάθος στην εκτέλεση .

όσο για χάπια ενοείτε πως δεν υπάρχει λόγος ,ενοώ φαρμακευτικά σκευάσματα , αλλα το να πάρεις κάποιο συμπλήρωμα πρωτεινούχο δεν είναι κακό θα σε βοηθάει να αναρώνεις και πιο γρήγορα η σωστή διατροφή γενικότερα και όταν είναι να πάς να δώσεις τα αγωνίσματα δεν είναι κακό να πάρεις ενδιάμεσα κάποιο συμπλήρωμα η ενεργειακό τζελάκι , απο αγώνισμα σε αγώνισμα όταν περνάν αρκετές ώρες ώστε να έχεις ενέργεια και δεν υπάρχει δυνατότητα να φάς και να χωνέψεις ,αυτα είναι μια λύση για ενέργεια γρήγορη χωρίς να έχεις δυσφορία στο στομάχι όπως αν έτρωγες κανένα βρώμικο απο καντίνα .

χρειάζετε μια προσπάθεια γιατι είναι κρίμα να χαθεί μια ευκαιρία που έχει να κάνει με επαγγελματικό προσανατολισμό

mpeee
07-01-12, 16:12
Καλησπερα, εχουμε και λεμε λοιπον, δεν πηγα χτες των φωτων για προπονηση γιατι εβρεχε ολη μερα, πηγα σημερα με αρκετο κρυο και αερα.

σε χρονο 4.35 δευτερολεπτα ετρεξα 2 μιση γυρους στο γηπεδο στρεμπενιοτη στον δευτερο εσωτερικο διαδρομο-(δευτερο εσωτερικο διαδρομο για το 90% της αποστασης, επρεπε να αποφυγω καποια εμποδια λολ) , η βελτιωση ειναι μικρη μονο 5 δευτερολεπτα σε σχεση με την τελευταια φορα αλλα ειναι μολις η δευτερη φορα που τρεχω τα 1000 μετρα προσπα8ωντας να πιασω χρονο, πιστευω πως με πιο ηπιες καιρικες συν8ηκες και αν ετρεχα στον πρωτο εσωτερικο διαδρομο 8α μπορουσα να κερδισω καμια 15αρια δευτερολεπτα, εαν καταφερω κανοντας δυο φορες την εβδομαδα προπονηση επι 30 ημερες να κερδισω το πρωτο μηνα 10 δευτερολεπτα και τον δευτερο αλλα 10 (μακαρι να εχω τοσο χρονο για προπονηση) ειμαι εντος τον οριων, και νομιζω πως οι στοχοι που 8ετω στο συγκεκριμενο χρονοδιαγραμμα ειναι ρεαλιστικοι..... 8α δουμε..

Τωρα για τις ελξεις, πηγα σε μια παιδικη χαρα, βρηκα κατι που 8α μπορουσα να κανω την ασκησουλα μου, και πηρα 4 ολοκληρες νομιζω απλα στην τεταρτη κλοτσουσα λιγακι τον αερα, πηγα να δοκιμασω και πεμπτη εστω μιση γιατι δεν νομιζω να καταφερνα ολοκληρη αλλα εκεινη τη στιγμη επεσε το ποδηλατακι μου, (φυσουσε δυνατα ο αερας), οποτε σταματησα να δω τις απωλειες.

Δεν πηγαινω γυμναστηριο, εχω χρονια να παω, δεν ειμαι α8λητης και δεν με ενδιεφεραν ποτε οι χρονοι η να γυμναστω με συγκεκριμενο τροπο και ασκησεις αλλα γενικοτερα προσπα8ω να βρισκομαι σε κινηση, λιγο ποδηλατο μια στο τοσο χαλαρο τζοκιν, περπατημα και καμια καμση αν δεν βαριεμε η καμια αυτοσχεδια ασκησουλα με εξαδες απο εμφιαλομενα νερα κατι μεταξυ ασκησης και παιχνιδιου ενα πραγμα.
ειμαι 1.70 και τελευταια φορα που ζυγιστηκα ημουν 69 κιλα. Δεν με περνει να χασω και πολλα, αλλα 8α μπορουσα να παω στα 65 οσο περιπου ειμαι συνη8ως την καλοκαιρινη περιοδο.

Καραφλό Ακτινίδιο
07-01-12, 16:39
μην μασάς ,λοιπόν το τρέξιμο δεν θα το κάνεις ολόκληρο, μιας και είσαι σε σχετικά καλή φυσική κατάσταση ξεκίνα με 400αρια , θα κάνεις το 400αρι σε
1,30-1,35 για αρχη, μετα θα περπατάς μέχρι να πέσουν οι σφυγμοί και μετά πάλι θα κάνεις 400 στον ίδιο ρυθμό δηλαδη στο 130-1,35 .

Κάνε την πρώτη μέρα 4χ400 ,μια μέρα ρεπό με χαλαρο τζοκινκ , τριτη μερα 6χ400 ,και πεμπτη μέρα 8χ400 μετά δοκίμασε το 800αρι

Πάντα κάνε πολύ χαλαρα 2 χιλιομετρα τζοκινκ για ζέσταμα και διατάσεις , στο ενδιαμεσο από τα 400αρια πάρε ελξεις, και σε 2-3 εβδομαδες θα είσαι οκ

mpeee
07-01-12, 19:05
μην μασάς ,λοιπόν το τρέξιμο δεν θα το κάνεις ολόκληρο, μιας και είσαι σε σχετικά καλή φυσική κατάσταση ξεκίνα με 400αρια , θα κάνεις το 400αρι σε
1,30-1,35 για αρχη, μετα θα περπατάς μέχρι να πέσουν οι σφυγμοί και μετά πάλι θα κάνεις 400 στον ίδιο ρυθμό δηλαδη στο 130-1,35 .

Κάνε την πρώτη μέρα 4χ400 ,μια μέρα ρεπό με χαλαρο τζοκινκ , τριτη μερα 6χ400 ,και πεμπτη μέρα 8χ400 μετά δοκίμασε το 800αρι

Πάντα κάνε πολύ χαλαρα 2 χιλιομετρα τζοκινκ για ζέσταμα και διατάσεις , στο ενδιαμεσο από τα 400αρια πάρε ελξεις, και σε 2-3 εβδομαδες θα είσαι οκ

μακαρι ρε συ ακτινιδιο :), αν τα καταφερω σε λιγοτερο απο μηνα 8α εχω χρονο να ψαξω και για δοκο ισσοροπιας λολ σε κανενα γυμναστηριο ενοργανης, τι να κανουμε ειπαμε ντροπες δεν χωρανε ετσι οπως ειναι η κατασταση.

τωρα για αλματα δεν δοκιμασα ακομη αλλα απο οσο 8υμαμε απο την τελευταια φορα στο λιμενικο αυτο που ειναι συμαντικο ειναι η ταχυτητα και η τεχνικη. Αν αποκτησω φυσικη κατασταση για τρεξιμο στο χιλιαρι, πιστευω 8α ειμαι ετοιμος να ξεκινησω αλματα και με λιγοτερο βα8μο δυσκολιας ωστε να πετυχω τα ορια, 8α δουμε, 8ενκς λολ

Konstantinos!
13-01-12, 15:15
Εγώ πάλι θέλοντας να γίνω ρεαλιστής και αν και θα φανώ αρνητικός πιστεύω πως σε θέσεις ΣΩΜΑΤΩΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ πλην των γυναικών που μπορούν να δουλέψουν σε διοικητικά πόστα,ΔΕΝ πρέπει να μπαίνουν άτομα μη σωματικά ικανά,γιατί πολύ απλά το λέει και η λέξη ...σώματα ασφαλείας.Πολλοί μπορεί να διαφωνήσουν και να πουν και τι θα κάνουμε...άνεργοι θα μείνουμε και ρατσισμός κτλ κτλ.Είναι επιλογή του καθενός πως θα πορευτεί στη ζωή του και με ποιες αρχές και αξίες,αλλά αυτή η κατάσταση κάθε άλλο παρά σωστή είναι,Βλέπε Σώματα ασφαλείας Εξωτερικού,για παράδειγμα CS US ,που έχω δει πως είναι οι τύποι από κοντά και διαφέρουν Πααάρα πολύ από τους δικούς μας "CS" .

*stay on topic.το θεμα λεγεται ''ελξεις'',οχι η προσωπικη μας γνωμη για τα σωματα ασφαλειας.mods team*

crazydoctor
14-01-12, 18:27
παιδια sorry ου γραφω εδω αλλα πιστευα πως θα μεταφερθει εδω...αμα προσθετω πανω μου βαρος μχ με δισκους σιγα σιγα θα κανω πιο πολλες ελξεις?? (οχι οτι δεν κανω αλλα ρωταω για να κανω περισσοτερες τωρα κανω 23 pull ups)

chro
15-01-12, 13:01
Εγώ πάλι θέλοντας να γίνω ρεαλιστής και αν και θα φανώ αρνητικός πιστεύω πως σε θέσεις ΣΩΜΑΤΩΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ πλην των γυναικών που μπορούν να δουλέψουν σε διοικητικά πόστα,ΔΕΝ πρέπει να μπαίνουν άτομα μη σωματικά ικανά,γιατί πολύ απλά το λέει και η λέξη ...σώματα ασφαλείας.Πολλοί μπορεί να διαφωνήσουν και να πουν και τι θα κάνουμε...άνεργοι θα μείνουμε και ρατσισμός κτλ κτλ.Είναι επιλογή του καθενός πως θα πορευτεί στη ζωή του και με ποιες αρχές και αξίες,αλλά αυτή η κατάσταση κάθε άλλο παρά σωστή είναι,Βλέπε Σώματα ασφαλείας Εξωτερικού,για παράδειγμα CS US ,που έχω δει πως είναι οι τύποι από κοντά και διαφέρουν Πααάρα πολύ από τους δικούς μας "CS" .

*stay on topic.το θεμα λεγεται ''ελξεις'',οχι η προσωπικη μας γνωμη για τα σωματα ασφαλειας.mods team*Συμφωνώ απόλυτα. Αν δεν είσαι αθλητικός τύπος, δεν έχεις καμία δουλειά στα σώματα ασφαλείας. Αν σε φλεγόμενο αυτοκίνητο δε μπορεί ο πυροσβέστης να κάνει λαβή Rautek να απομακρύνει το/τα θύματα, επειδή δεν έχει κάνει ποτέ στη ζωή του squat, θα πεθάνει άνθρωπος άδικα.

Και για να μείνω on topic, υπάρχουν μηχανήματα για έλξεις που πατας σε μια βάση και ρυθμίζεις ώστε να αφαιρείς βάρος. Αν κάποιος θέλει ως αποκλειστικό στόχο την ενδυνάμωση, αυτό που έχει να κάνει είναι να προπονείται με 5 έλξεις. Δηλαδή αποκλειστικά 5 ρεπς μέχρι να πιάσει το στόχο να τις κάνει με το bw του.

ArgoSixna
15-01-12, 18:25
#crazydoctor Αν προσθεσεις βάρος θα κάνεις λιγότερες αλλά ετσι θα δυναμώσεις και οταν ξαναβγαλεις το βάρος θα ανεβείς σε επαναλήψεις σιγουρα :)

#chro Κάνει με το bw του 23 άρα θέλει κάτι παραπάνω :green:

crazydoctor
15-01-12, 19:03
#crazydoctor Αν προσθεσεις βάρος θα κάνεις λιγότερες αλλά ετσι θα δυναμώσεις και οταν ξαναβγαλεις το βάρος θα ανεβείς σε επαναλήψεις σιγουρα :)

#chro Κάνει με το bw του 23 άρα θέλει κάτι παραπάνω :green:

αυτο ενοουσα :P ευχαριστω...αυτο θελω κ εγω

st@vroul@
18-01-12, 16:27
Καλησπέρα σε όλους,
σας γράφω τα αποτελέσματα μου μέχρι τώρα..
το χιλιάρι το βγάζω άνετα (για εμένα είναι κατόρθωμα να τρέχω συνεχόμενα 3γύρους και 100μέτρα) απλά πρέπει να βελτιώσω το χρόνο
την δοκό την έχω (δοκίμασα κ είναι πολύ απλό αρκεί να πατάς με τα πόδια διαγώνια κ όχι ευθεία)
τα 25 κιλά σε κάθε χέρι τα μετέφερα περίπου 50 μέτρα (μισή απόσταση από το ζητούμενο, αλλά μου γλίστραγαν - θέλει γάντια για εμένα)
τις έλξεις προσπαθώ αλλά ακόμα τίποτα...
αυτά μέχρι τώρα

crazydoctor
18-01-12, 18:30
Καλησπέρα σε όλους,
σας γράφω τα αποτελέσματα μου μέχρι τώρα..
το χιλιάρι το βγάζω άνετα (για εμένα είναι κατόρθωμα να τρέχω συνεχόμενα 3γύρους και 100μέτρα) απλά πρέπει να βελτιώσω το χρόνο
την δοκό την έχω (δοκίμασα κ είναι πολύ απλό αρκεί να πατάς με τα πόδια διαγώνια κ όχι ευθεία)
τα 25 κιλά σε κάθε χέρι τα μετέφερα περίπου 50 μέτρα (μισή απόσταση από το ζητούμενο, αλλά μου γλίστραγαν - θέλει γάντια για εμένα)
τις έλξεις προσπαθώ αλλά ακόμα τίποτα...
αυτά μέχρι τώρα

μπραβο γι αυτα που εχεις καταφερει!!!:clap::clap: οσο για το μονοζυγο δοκιμασες να βαλεις απο κατω μια καρεκλα και να βαζεις και λιγη δυναμη με τα ποδια σου??αυτο νομιζω θα σε βοηθησει πολυ..αμα δεν το εχεις κανει δοκιμασε το αμα το εχεις κανει και δεν καταφερες τιποτε πες μου

st@vroul@
18-01-12, 18:42
Δεν το έχω δοκιμάσει, θα το κοιτάξω κ θα σου πω
Σε ευχαριστώ

crazydoctor
18-01-12, 19:06
Δεν το έχω δοκιμάσει, θα το κοιτάξω κ θα σου πω
Σε ευχαριστώ

no problem :)

ειμαι σιγουρος οτι θα τα καταφερεις...και αμα βγαλεις την πρωτη σου ελξη μετα θα βγαλεις γρηγορα κ αλλες...μχ εγω οταν εβγαλα πριν απο 2 χρονια την πρωτη μου τωρα ειμαι 16 χρονων και μπορω να κανω 24 ελξεις...

p82
21-01-12, 17:36
3 μήνες σκληρής προπόνησης χρειάστηκα για να φτάσω στο σημείο να βγάζω 7 καλές. Πριν ξεκινήσω έβγαζα 1/2 δηλ καμία.
Αυτό που παρατήρησα είναι ότι εκτός από μεθοδική και σκληρή προπόνηση χρειάζεται και αυτοπεποίθηση, συνήθεια.
Στο μήνα έβγαζα 2-3 στο σπίτι αλλά όταν πήγαινα γυμναστήριο και κρεμιόμουν δε μπορούσα να σηκωθώ με τίποτα..το μυαλό βλέπετε.

Το χιλιάρι θέλει πολύ διαλλειματική για να αποκτήσεις αντοχή και ρυθμό.
Το πιο δύσκολο επειδή τα έδωσα ήταν το μήκος (4μ) γιατί είναι κανονικά με άκυρα από βαλβίδα και το δίνεις μετά από το 1000άρι οπότε υπάρχει κούραση.

st@vroul@
27-01-12, 14:55
Τελικά πέρασες πυροσβεστική εσύ? Πώς τα πήγες με τα αθλήματα?
Εγώ δεν πέρασα εκεί που ήθελα, είμαι βέβαια στη λίστα επιτυχόντων αλλά επιλαχούσα...
Πάντως όλο αυτό τον καιρό που προπονούμαι εντατικά κατάλαβα ότι πρέπει να πιστεύεις στον εαυτό σου, να μην τα παρατάς και ακόμα κ αν δεν πετυχαίνεις τον στόχο σου να συνεχίζεις να "πολεμάς"!! Θα συνεχίσω να προπονούμαι αλλά τώρα θα το κάνω καθαρά για ΕΜΕΝΑ.
Ευχαριστώ πολύ όλους σας για τις συμβουλές σας όλο αυτό το διάστημα (ενθαρρυντικές ή μη)!

gym
27-01-12, 14:57
Τελικά πέρασες πυροσβεστική εσύ? Πώς τα πήγες με τα αθλήματα?
Εγώ δεν πέρασα εκεί που ήθελα, είμαι βέβαια στη λίστα επιτυχόντων αλλά επιλαχούσα...
Πάντως όλο αυτό τον καιρό που προπονούμαι εντατικά κατάλαβα ότι πρέπει να πιστεύεις στον εαυτό σου, να μην τα παρατάς και ακόμα κ αν δεν πετυχαίνεις τον στόχο σου να συνεχίζεις να "πολεμάς"!! Θα συνεχίσω να προπονούμαι αλλά τώρα θα το κάνω καθαρά για ΕΜΕΝΑ.
Ευχαριστώ πολύ όλους σας για τις συμβουλές σας όλο αυτό το διάστημα (ενθαρρυντικές ή μη)!

αυτο να κρατησεις απο ολο αυτο σταυρουλα μου!δες το σαν το ξεκινημα σου μεσα απο αυτην την εμπειρια!
καλη συνεχεια στις προπονησεις σου βρε!:toast:

phot
04-02-12, 14:57
Καλημέρα
συγχαρητήρια για τη σελιδα!
Κι εγώ υποψήφια πυροσβέστης! Είμαι 1.73, 66 κιλά με μέτρια φυσική κατάσταση. Πιστεύω πως με τα αγωνίσματα του στιβου μπορώ να το παλέψω όμως το πρόβλημα είναι οι έλξεις και τα βάρη που πρέπει να σηκώσω.
Ξεκίνησα γυμναστήριο πριν 3 εβδομάδες, πηγαίνω καθημερινα (εκτός Σ/Κ) και κάνω κάθε μέρα το ίδιο πρόγραμμα, και αυτό που
μου έχει πει ο γυμναστής είναι να προσπαθώ να αυξάνω τα βαρή.
Λοιπόν, κάνω έλξεις στην τροχαλία για πλάτη, με τους 2 τρόπους (μπρος και πίσω) και σηκώνω άνετα 25 κιλά, κωπηλατικη πλάτη, 25 κιλά,
άσκηση για ώμους , σηκώνω 10 κιλά, μονόζυγο με αντίβαρο 30 κιλά, βγάζω 2 έλξεις, ασκήσεις για δικέφαλους και τρικεφαλους στην τροχαλία,πεκ ντεκ, 20 κιλά, κοιλιακους και ραχαίους.
Μέχρι τώρα τα καταφέρνω, αλλά φοβάμαι ότι θα κουραστώ και θα απογοητευτώ.
Είναι σωστό να κάνω κάθε μέρα τα ίδια?
Θα μπορούσα να πάρω κάτι για να δυναμώσω, χωρίς να βλάψω την υγεία μου?
Ευχαριστώ πολύ

crazydoctor
04-02-12, 15:22
Καλημέρα
συγχαρητήρια για τη σελιδα!
Κι εγώ υποψήφια πυροσβέστης! Είμαι 1.73, 66 κιλά με μέτρια φυσική κατάσταση. Πιστεύω πως με τα αγωνίσματα του στιβου μπορώ να το παλέψω όμως το πρόβλημα είναι οι έλξεις και τα βάρη που πρέπει να σηκώσω.
Ξεκίνησα γυμναστήριο πριν 3 εβδομάδες, πηγαίνω καθημερινα (εκτός Σ/Κ) και κάνω κάθε μέρα το ίδιο πρόγραμμα, και αυτό που
μου έχει πει ο γυμναστής είναι να προσπαθώ να αυξάνω τα βαρή.
Λοιπόν, κάνω έλξεις στην τροχαλία για πλάτη, με τους 2 τρόπους (μπρος και πίσω) και σηκώνω άνετα 25 κιλά, κωπηλατικη πλάτη, 25 κιλά,
άσκηση για ώμους , σηκώνω 10 κιλά, μονόζυγο με αντίβαρο 30 κιλά, βγάζω 2 έλξεις, ασκήσεις για δικέφαλους και τρικεφαλους στην τροχαλία,πεκ ντεκ, 20 κιλά, κοιλιακους και ραχαίους.
Μέχρι τώρα τα καταφέρνω, αλλά φοβάμαι ότι θα κουραστώ και θα απογοητευτώ.
Είναι σωστό να κάνω κάθε μέρα τα ίδια?
Θα μπορούσα να πάρω κάτι για να δυναμώσω, χωρίς να βλάψω την υγεία μου?
Ευχαριστώ πολύ

Γεια σου φιλε...δεν ειναι σωστο να κανεις καθε μερα τα ιδια...καλο ειναι να κανεις προπονηση 3-4 φορες την εβδομαδα και καθε φορα να προπονεις εναν μυ πχ 1η μερα:στηθος 2η μερα:πλατη,ωμους 3ημερα:ποδια 4ημερα:χερια.....και γινεται 3 φορες την εβδομαδα αν κανεις αυτο 1η μερα:στηθος,τρικεφαλα 2ημερα:πλατη,δικεφαλα 3ημερα:ποδια,ωμους....εδωσα καποια παραδειγματα....αφου βγαζεις με 30 κιλα 2 ελξεις ειμαι σιγουρος οτι 8α περασεις..

ginus
04-02-12, 15:37
5 σελιδες γραφουμε για ελξεις..καμια δεν σου κανε?

phot
04-02-12, 15:50
Δεν είναι ακριβως έλξεις, είναι πιο πολύ το πρόγραμμα προπόνησης που θέλω να συζητήσουμε και αν θα μπορούσα να πάρω κάποιο σκεύασμα. Δεν ξέρω αν μπορούν να καταναλωθούν από γυναίκες.

Konstantinos!
11-02-12, 03:22
Δεν είναι ακριβως έλξεις, είναι πιο πολύ το πρόγραμμα προπόνησης που θέλω να συζητήσουμε και αν θα μπορούσα να πάρω κάποιο σκεύασμα. Δεν ξέρω αν μπορούν να καταναλωθούν από γυναίκες.


Πέρα από μια πολυβιταμίνη και ωμέγα-3 λιπαρά τα οποία πρέπει να προσλαμβάνει ο κάθε άνθρωπος είτε μέσω της διατροφής του,ή αν αυτό δεν είναι εφικτό μέσω αυτών των συμπληρωμάτων που σου ανέφερα,δεν υπάρχει τίποτα άλλο που θα μπορέσει να σε βοηθήσει σε αυτό που θέλεις.Το σωστό και δυνατό σώμα χτίζεται από την ισορροπημένη διατροφή και τη σωστή άσκηση/ξεκούραση .Τα σκευάσματα,αν εννοείς τα συμπληρώματα διατροφής,απλά συμπληρώνουν κάποιο κενό στη διατροφή .Τώρα αν εννοείς χημικά σκευάσματα,τότε,ούτε που να το σκέφτεσαι. Μπορείς να απευθυνθείς στην gym ,η οποία είναι και κοπέλα,είναι και έμπειρη και θα σε βοηθήσει να φτάσεις το στόχο σου.Ελπίζω να απαντήθηκαν οι ερωτήσεις σου.

gym
11-02-12, 21:22
Καλημέρα
συγχαρητήρια για τη σελιδα!
Κι εγώ υποψήφια πυροσβέστης! Είμαι 1.73, 66 κιλά με μέτρια φυσική κατάσταση. Πιστεύω πως με τα αγωνίσματα του στιβου μπορώ να το παλέψω όμως το πρόβλημα είναι οι έλξεις και τα βάρη που πρέπει να σηκώσω.
Ξεκίνησα γυμναστήριο πριν 3 εβδομάδες, πηγαίνω καθημερινα (εκτός Σ/Κ) και κάνω κάθε μέρα το ίδιο πρόγραμμα, και αυτό που
μου έχει πει ο γυμναστής είναι να προσπαθώ να αυξάνω τα βαρή.
Λοιπόν, κάνω έλξεις στην τροχαλία για πλάτη, με τους 2 τρόπους (μπρος και πίσω) και σηκώνω άνετα 25 κιλά, κωπηλατικη πλάτη, 25 κιλά,
άσκηση για ώμους , σηκώνω 10 κιλά, μονόζυγο με αντίβαρο 30 κιλά, βγάζω 2 έλξεις, ασκήσεις για δικέφαλους και τρικεφαλους στην τροχαλία,πεκ ντεκ, 20 κιλά, κοιλιακους και ραχαίους.
Μέχρι τώρα τα καταφέρνω, αλλά φοβάμαι ότι θα κουραστώ και θα απογοητευτώ.
Είναι σωστό να κάνω κάθε μέρα τα ίδια?
Θα μπορούσα να πάρω κάτι για να δυναμώσω, χωρίς να βλάψω την υγεία μου?
Ευχαριστώ πολύ

καλως ηρθες στην παρεα μας !:welcome:

Δεν είναι ακριβως έλξεις, είναι πιο πολύ το πρόγραμμα προπόνησης που θέλω να συζητήσουμε και αν θα μπορούσα να πάρω κάποιο σκεύασμα. Δεν ξέρω αν μπορούν να καταναλωθούν από γυναίκες.

εαν διαβασες λιγο το θεμα αυτο αφορα τις ελξεις οποτε το ερωτημα σου σχετικα με το τι σκευασμα θελεις κ αν πρεπει να παρεις δεν γινεται να απαντηθει εδω εκτενεστερα.
το προγραμμα πορπονησης σου μπορεις να το ποσταρεις στα προγραμματα προπονησης οπως και τη διατροφη σου στον τομεα διατροφη ωστε να δουμε τι αλλαγες/προσθηκες ειναι καλο να γινουν κ αν οντως χρειαζεσαι καποιο συμπληρωμα


Πέρα από μια πολυβιταμίνη και ωμέγα-3 λιπαρά τα οποία πρέπει να προσλαμβάνει ο κάθε άνθρωπος είτε μέσω της διατροφής του,ή αν αυτό δεν είναι εφικτό μέσω αυτών των συμπληρωμάτων που σου ανέφερα,δεν υπάρχει τίποτα άλλο που θα μπορέσει να σε βοηθήσει σε αυτό που θέλεις.Το σωστό και δυνατό σώμα χτίζεται από την ισορροπημένη διατροφή και τη σωστή άσκηση/ξεκούραση .Τα σκευάσματα,αν εννοείς τα συμπληρώματα διατροφής,απλά συμπληρώνουν κάποιο κενό στη διατροφή .Τώρα αν εννοείς χημικά σκευάσματα,τότε,ούτε που να το σκέφτεσαι. Μπορείς να απευθυνθείς στην gym ,η οποία είναι και κοπέλα,είναι και έμπειρη και θα σε βοηθήσει να φτάσεις το στόχο σου.Ελπίζω να απαντήθηκαν οι ερωτήσεις σου.

ο κωνσταντινος σου απαντησε πολυ σωστα στο ερωτημα σου αλλα αν θες κατι περαιτερω μπορουμε να το συζητησουμε και στο γυναικειο τοπικ το Female Gym Tips που αφορα μονο γυναικες αλλα και γενικα στο φορουμ στο αντιστοιχο τοπικ που θα ποσταρεις τις αποριες σου σχετικα με προπονηση και διατροοφη

:toast::toast:

vaso_kr
29-02-12, 15:34
καλησπέρα παιδιά. γνωρίζει κάποιος κάποια τεχνική ή προπόνηση για να καταφέρω σύντομα να βγάλω έλξεις? υπάρχουν συμπληρώματα διατροφής που μπορούν να βοηθήσουν για άμεση ενδυνάμωση?

beefmeup
29-02-12, 15:38
διαβασε μια το θεμα απο την αρχη κ ολο κ καποια ακρη θα βγαλεις..
συμπληρωματα με τον τροπο που εννοεις οτι θα σε βοηθισουν,οχι δεν υπαρχουν.

manoulis1891
28-08-16, 14:59
Παιδια θελω βοηθεια για την συγκεκριμενη ασκηση. Διοτι δησκολευομαι παρα πολυ να κανω παραπανω απο δυο θελω καποιες ιδεες για να καταφερω τις ελξεις...ειμαι 1.78 και 77 κιλα...

Στάλθηκε από το SM-G530FZ μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

OLDMAN PTOLEMAIDA
28-08-16, 15:03
Υπομονή και προσπάθεια.Εγώ ξεκίνησα με μισή και τώρα κάνω 3χ8 . δώσε βάση στους ώμους και κάνει κάθε μέρα έλξεις όσες μπορείς.