PDA

Επιστροφή στο Forum : Διατροφή -Σωστή ή Όχι?-



TANKARD
24-11-06, 22:15
Μελετώντας τα περισσότερα topics του site έχω καταλήξει στην παρακάτω καθημερινή διατροφή....

12 μμ ξύπνημα
1 μπανάνα

1 μμ
1/2 λιτ. γάλα 1,5% κ 1 scoop pro whey 30%

2 μμ gym

4 μμ μετά το gym
1 χούφτα καρύδια κ 5 ασπράδια

5 μμ
μεσημεριανό - πλούσιο σε πρωτείνες κ υδατάνθρακες (πχ τόνος,κοτόπουλο με ρύζι....)

μέχρι τις 9 κανά δυό φρούτα

9 μμ
5 ασπράδιά κ 1/2 λιτ. γάλα 1,5%

κατά 12 πμτοστ -2 φέτες μαύρο ψωμί, millner, γαλοπούλα

2 πμ πριν ύπνο 1/2 κιλό γιαούρτι 2% με μία κουταλιά μέλι..

Σύνολο 120 γρ. protein k περίπου 2000 calories χωρις το μεσημεριανό..

πρόσθεσα τα καρύδια κ το τοστ γιατί είχα χάσει 8 κιλά σε 3 μήνες χωρίς αυτα κ είχα ακριβώς αντίθετο στόχο δηλ. να πάρω μυικά κιλά..
Αλλά διαβάζοντας κ ρωτώντας πας μπροστα γιαυτό θέλω την γνώμη σας ή κ όποιος θελήσει ας μου στείλει την δική του καθημερινή διατροφή..thanks k συνεχίστε την καλη δουλειά που κάνετε!!

pushhead
24-11-06, 22:27
οχι

Sourlas
24-11-06, 22:45
ΑΚΥΡΗ τελειως η διατροφή σου. Άλλαξε κατευθείαν θεωρία και πράξη στην διατροφή.
Πάρε σαν οδηγό το παρακάτω...


http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=135


by Muscleboss...

ajax
25-11-06, 18:01
Κοψε τα ασπραδια ειναι μια ανοητη θεωρια η χρηση τους.κανεις παραπανω κακο παρα καλο

pushhead
25-11-06, 18:03
Κοψε τα ασπραδια ειναι μια ανοητη θεωρια η χρηση τους.κανεις παραπανω κακο παρα καλο

εξαρτατε τι εννοεις κακο....!
τι εννοεις οτι κανουν κακο τα ασπραδια?

ajax
25-11-06, 20:35
αν θυμαμαι καλα δεν αφηνουν τον οργαβισμο να αφομιωσει μια συγκεκριμενη βιταμινη.μου το ειχε πει ο αθλιατρος μου.επαιρνα και εγω.μολις θυμηθω λεπτομερειες θα ποσταρω αμεσως

asdf
25-11-06, 21:00
Εχει δικιο ο Αιαντας, τα ασπραδια δεν ειναι και η καλυτερη λυση.... μπορειτε να βρειτε απαντησεις και στο γιατι σε αλλα ποστς...breakfast volume etc

pushhead
25-11-06, 21:19
Εχει δικιο ο Αιαντας, τα ασπραδια δεν ειναι και η καλυτερη λυση.... μπορειτε να βρειτε απαντησεις και στο γιατι σε αλλα ποστς...breakfast volume etc

μιλαμε για βρασμενα η για ωμα?εχει σημασια!

ajax
25-11-06, 23:44
Για ωμα.τα βρασμενα ειναι μια χαρα

pushhead
26-11-06, 00:15
Για ωμα.τα βρασμενα ειναι μια χαρα

τωρα μαλιστα!ετσι συμφωνουμε!

GRF
26-11-06, 08:09
Το ωμό ασπράδι έχει τη βιοτίνη (βιταμίνη Β7) συνδεδεμένη με μια πρωτεΐνη που λέγεται αβιδίνη. Αυτό το σύμπλεγμα δεν μπορεί να το απορροφήσει ο οργανισμός και η βιταμίνη Β7 φεύγει χωρίς να απορροφηθεί από τον οργανισμό. Το βράσιμο του ασπραδιού μετουσιώνει την αβιδίνη, της "διαλύει" την ισχύ της και έτσι απελευθερώνεται η βιταμίνη Β7 την οποία και μπορεί να απορροφήσει ο οργανισμός.

Gasturb
27-11-06, 02:46
.. κ λόγω πιθανού κινδύνου σοβαρών λοιμώξεων απο τα βακτήρια της 'σαλμονέλας' καλύτερα όχι στα άβραστα αυγά.

TANKARD
27-11-06, 22:54
Ευχαριστώ όλα τα παιδια για τις απαντήσεις!
Απλά επειδή προσπαθώ -όπως κ όλοι μας στα πρώτα στάδια-
να καταλήξω σε μερικά συμπεράσματα μπορεί να ρωτήσω κ κάτι που ίσως θεωρηθεί......χαζο.
Βλέποντας μία απάντηση με ένα ξερό όχι να πω την αλήθεια δεν την κατάλαβα, όπως κ το να κόψω τα ασπράδια -διαβάζοντας παντού ότι είναι απτις καλύτερες πρωτεινουχες πηγές- με μπερδεύει αντί να μου διασαφηνήσει κάπως το πεδίο..
Απλά επειδή παρακάτω απάντησαν κ κάποιοι ακόμα, λογικά εννοούσε όχι στα ωμά
-εννοείται πως δεν τα τρώω ωμά- αλλά αν δεν έπαιρνα τις απαντήσεις θα θεωρουσα ότι δεν κάνουν...καλο?
Συμπερασματικά επειδή ίσως τα απλά για κάποιον που ασχολείται να φαντάζουν βουνό για έμας τους νέους στο άθλημα :???: καλό θα ήταν να δινόντουσαν λίιιιιιιιιγο πιο διευκρινιστηκές απαντήσεις..
Ευχαριστώ κ πάλι :army2: