PDA

Επιστροφή στο Forum : Deadlift Styles



leangains
04-05-09, 00:21
: μικτή λαβή, αριστερό overhand grip δεξί underhand grip (k ανάποδα όπως βολεύεστε)

προσέξτε ότι παρόλο η ένταση είναι στο δεν παίρνει άλλο ότι η τεχνική παραμένει η κορυφαία που έχω δει (κ έχω δει πολύ πράμα) κ το κατέβασμα είναι ελεγχόμενο, δεν κοπανάει τα κιλά και δεν τραντάζεται, τα ακουμπάει κάτω απλά και τα σηκώνει αμέσως. και ότι η κίνηση είναι ολόκληρη, ξεκινάει από κάτω και την πάει μέχρι τέρμα. Στις άρσεις νεκρής μπάρας, η μπάρα κείτεται νεκρή στο πάτωμα δεν είναι υπερηψωμένη, αν δε μπορείτε βάλτε λιγότερα. Κάντε ρουμανικές κάντε ό,τι θέλετε, απλά μη λέτε ότι κάνετε deadliers, γιατί δεν κάνετε. ¨Οσοι μου πείτε ότι η Romanian είναι Deadlift, θα σας απαντήσω βάλτε τα κιλά που κάνετε στο πάτωμα κ αν τα σηκώσετε με σχεδόν τεντωμένα πόδια τότε να την λέτε Deadlift, αλλιώς γειά σας (δεν λέω ότι δεν είναι καλή άσκηση η κάτι τέτοιο, το αντίθετο φοβερή άσκηση είναι απλώς δεν είναι Deadlift, όπως δεν είναι Deadlift κ οι ραχιαίοι με κιλά στα χέρια, όπως δεν είναι κ οι καλημέρες)

http://www.youtube.com/watch?v=W1KD7cGRDDc


: Double Overhand Hook Grip (κλείνουν τα δύο μικρά δάκτυλα, κλέινει ο αντίχειρας και από πάνω κλείνουν δείκτης κ μεσος )

αν δεν σταμάταγε κάτω θα ήταν τέλεια αλλά είναι κ αυτό μια τεχνική

nnrxn7C2YRE

για τη Hook Grip

UYzNkYDdJT8


: sumo deadlift (τα πόδια είναι ανοιχτά, αλλά πάντα λυγισμένα, οι μύτες δείχνουν λίγο προς τα έξω, η λαβή double overhand ή κ hook grip)

mo2jvGa8UYw

προσέξτε εδώ ότι έρχεται αποφασισμένος και φορτωμένος, you have to lift with attitude, αλλά πάντα με σωστή τεχνική

TnVDWv3gfcA

: η μπάρα πίσω (πως τις λένε αυτές όποιος ξέρει να γράψει παρακαλώ να το διορθώσω)

JcDPGd0eRYI&feature=related

: Πως να μην κάνετε, τα σχόλια δικά σας.

6nGX_K_m2oE


αν ξέρετε κι άλλα είδη κ θέλετε βάλτε να τα δούμε

billys15
04-05-09, 00:37
Αυτος στην sumo πραγματικα αποφασισμενος! Στην συγκεκριμενη παραλλαγη ομως νομιζω οτι φορτωνεις λιγοτερα απο την κλασσικη ή την RDL,ετσι?

Οριστε και μια ρουμανικη

cF0DS4b_M1w

leangains
04-05-09, 01:19
^^ εμ αυτή δεν είναι ρουμανική, μπορεί να εξελίσεται σε ρουμανική, αν κ πρέπει να πετάξει κώλο κατά πολύ, αλλά ρουμανική δεν είναι, κοίτα τι γράφω πάνω

edit: το ξαναείδα 1-2 φορές, την εκτελεί καλά. ωραίος Βιλλ

billys15
04-05-09, 01:43
Ναι το ειδα,σαν καθαρη deadlift θεωρεις την μπαρα απο κατω,σεβαστο.

Στο βιντεο ενταξει ισως να μην ειναι καθαρη ρουμανικη αρση ας πουμε,αλλα δεν την λες και SLDL παντως :) (αν δεν εννοεις αυτο συγχωρα με,σκοπευω να πεσω για υπνο,γι'αυτο...:D)

Steve KinG STyLe
12-05-09, 14:39
Good job Bro!!!
Σωστα τα ειπες τα 3 βασικα ειδη ειναι conventional, semi-sumo και sumo.Το ποια θα κανουμε εξαρταται κυριως απο το σωματοτυπο μας και ποια γνωριζουμε να λειτουργουμε καλυτερα, ετσι πιστευω.Προσωπικα εδω και καμποσο καιρο δουλευω σαν main deadlift την sumo, με βολευει καλυτερα απο οτι η conventional.
Απο κει και περα οι διαφορες οπως ειπες ειναι στις διαφορετικες μπαρες,λαβες και στην αυξομειωση του rom(range of motion).
Διαφορες λαβες ειναι : stadar,clean grip,snatch grip,underhand grip κτλ. Για μπαρες δεν χρειαζεται να πουμε, ειδικα οι τυποι απο west side μερια χρησιμοποιουν πολλες διαφορετικες μπαρες οπως αυτη η trap bar(που εβαλες στο 6ο video).Για αυξηση του Rom, μπορουμε να στεκομαστε σε ενα υψομα,να εχουμε ανοιχτη λαβη κ.α
Οι romanian ναι ισως δεν θα πρεπε να θεωρουνται "deadlift" λογο του οτι δεν ακουμπαει το πατωμα, ουτε συνηθως αρχιζουμε απο αυτο το σημειο, παρολα ΄αυτα ειναι εξερετικη ασκηση και σαν κυρια αλλα και σαν accesorie, ειδικα οταν ερχομαστε στο bodybuilding.Η διαφορα ειναι οτι κατεβαζουμε την μπαρα καποια εκατοστα κατω απο το γονατο χωρις ομως να εχουμε και τεντωμενα ποδια, γιατι τοτε μιλαμε για straight leg romanians.

BRaWNy
12-05-09, 14:59
H_jM4_EBFfI

Όσο για το ROM, ο καθένας όπως προτιμάει κατα καιρούς.

Η Romanian μπορει να γίνει και λίγο πιό ψηλά απο όσο κατεβαίνει η κοπέλα, δηλαδή λίγο πιό κάτω απο το γόνατο, αλλά μπορει να γίνει και πιό χαμηλά με touch στο πάτωμα ή σαν touch στο πάτωμα, ή με τα πόδια σε ύψωμα για ακόμη πιό βαθιά.
Επίσης μπορει να γίνει και ως το γόνατο ή και λίγο πιό ψηλά, τότε μιλάμε για Top Deadlifts.

Η διαφορά με τις Romanian είναι ότι τα γόνατα παραμένουν κλειδωμένα και δεν λυγίζουν περισσότερο απο όσο στο βίντεο, και έτσι δεν συμμετέχουν οι τετρακέφαλοι.

Κατα την κίνηση, όταν η μπάρα περνάει απο το σημείο του γονάτου και προς τα πάνω, όλα τα pulls είναι ίδια.

Δηλαδή αν δεις κάποια φωτό με κάποιον την ωρα της εκτέλεσης με την μπάρα π.χ. στο ύψος του γονάτου ή και πιό πάνω, δεν μπορεις να ξέρεις αν κάνει conventional or Romanian, αφου δεν φαίνεται στην φωτό τι θέση κλπ έχει με τα γόνατα κλπ όταν η μπάρα είναι πιό χαμηλά απο το γόνατο.

Aπο την άλλη οι Sumo, είναι παραλλαγή με ανοιχτή στάση ποδιών και με λαβή μικρότερη της στάσης των ποδιών, και ταιριάζει πιό πολύ σε όσους έχουν σχετικά "κοντά" κάτω άκρα, ειδικά για full ROM, και η κίνηση γίνεται με πιό κάθετο τον κορμό κατα κάποιον τρόπο.

Για μένα, best lift of them, οι Romanians με την μπάρα μεχρι λίγο πιό κάτω απο το γόνατο, είτε ελεύθερα είτε απο rack.

leangains
14-05-09, 21:53
Ο BraWny είναι οπαδός της Romanian κ ο Βιλλυς αν κατάλαβα σωστά είναι ενθουσιώδης υποστηρικτής της, σεβαστό! Καλά ο Στιβι έκανε μπαμ απτο αβαταρ, γνήσιος γιαπωνέζος, ρισπεκτ! Μου αρέσει που έχουμε διαφορετικές προτιμήσεις για main lift. Εγώ είμαι οπαδός την conventional, βέβαια δεν έχω δουλέψει αρκετά με τη sumo, αλλά προσεχώς… Για την ώρα να δούμε πως θα πάει η λαβή του Καπτεν Χουκ.
Βilly εσύ ποια προτιμάς?


Αυτος στην sumo πραγματικα αποφασισμενος! Στην συγκεκριμενη παραλλαγη ομως νομιζω οτι φορτωνεις λιγοτερα απο την κλασσικη ή

Sure, some people may be genetically predisposed to pulling heavier weights than others, but a lot of deadlifting is having a deadlifter's attitude. you have to lift with attitude.
Νομίζω ότι επειδή οι φτέρνες είναι πιο κοντά στη μπάρα, συνεπώς ίσως να σηκώνεις περισσότερα, αν το σκέφτομαι σωστά, δε ξέρω καθόλου. Ας απαντήσει ο Στιβι ή ο Brawny αν θέλουν.

Το κεφάλι στο τέλος της άρσης πώς το έχετε? Είναι κατεβασμένο, είναι ελαφρώς προς τα πάνω, κοιτάτε κανονικά μπροστά? Αυτό που θέλω να πω είναι, σε ποια θέση του κεφαλιού είναι flexed το νευρικό σύστημα???
Εγώ το έχω ελαφρώς προς τα πάνω, όπως κ στα squats, εσείς??
Ο Κολεμαν πχ στο 1 βιντεο έχω την αίσθηση ότι το κατεβάζει προς τα κάτω, ή όχι?

Steve KinG STyLe
14-05-09, 23:51
Sure, some people may be genetically predisposed to pulling heavier weights than others, but a lot of deadlifting is having a deadlifter's attitude. you have to lift with attitude.
Νομίζω ότι επειδή οι φτέρνες είναι πιο κοντά στη μπάρα, συνεπώς ίσως να σηκώνεις περισσότερα, αν το σκέφτομαι σωστά.

Το κεφάλι στο τέλος της άρσης πώς το έχετε?

Heels in Close,Weight on Heels: When I attended the USAPL Men's Nationals this year, I got to see some of the freakiest lifters in the nation do their thing. One of these lifters included Greg Page, a 148-pound guy who pulled a whopping 578 at the meet! He later stated that one of the most important things to do when pulling was to make sure your heels were as close to the bar as possible. I didn't necessarily understand this until I tried it, but it works (especially for sumo deadlifts). To get your heels in close, you probably need to turn your feet out a little more than usual. At this point, try to get your heels underneath the bar. By doing this you ensure the bar is as close to your shins as possible, thereby improving your line of pull before you actually pull!
Καλο αποσπασμα ε...;

Παντως οταν κανουν αρσεις θανατου, οποιαδηποτε παραλλαγη (κατα την γνωμη μου) πρεπει να κοιταμε ψηλα και να εχουμε το στηθος ψιλα.Αυτος ο "κανονας" ειναι γενικοτερος και για αλλες ασκησεις αλλα ειδικα για τα deadlifts.Αυτο οχι μονο μας επιτρεπει να εχουμε σωστοτερη τοποθετηση των σπονδηλων, αλλα και μας βοηθαει να σηκωνουμε περισσοτερα κιλα.Pretty sweet deal, huh?Αλλα εξησου σημαντικο, το κεφαλι δεν θα πρεπει να ειναι σε υπερεκταση, υπαρχει κινδυνος τραυματισμου στο σημειο και το λεω και απο προσωπικη εμπειρια που την πατησα, ευτυχως οχι σοβαρα.

Εγω τωρα που το σκεφτομαι, δεν εχω δουλεψει "ποτε" τις conventional ωστε νε εχω αποψη για το αν με βολευει που ειπα.Ισως θα πρεπε...μαλλον σε λιγο καιρο.
Lean εχεις δει τις duck feet Deadlift?Γιαπονεζικες yo.χεχε

leangains
15-05-09, 00:01
^^ precision pulling εεε?? Ωραίος!!

ο Κολεμαν γιατί το κατεβάζει στο τέλος? Ενώ πάει με το κεφάλι ψηλά το κατεβάζει?
Όποτε αμφισβήτησα τη τεχνική του κ δοκίμασα αυτό το κλεψιμέικο που έκανε, κατάλαβα πόσο μάγκας lifter είναι,αλλά εδώ? Μπορεί κ να μου φαίνεται από τη γωνία τη λήψης?

Βρες καμιά του πάπιου να δούμε δε τη ξέρω καθόλου.

Steve KinG STyLe
15-05-09, 00:15
^^ precision pulling εεε?? Ωραίος!!

ο Κολεμαν γιατί το κατεβάζει στο τέλος? Ενώ πάει με το κεφάλι ψηλά το κατεβάζει?
Όποτε αμφισβήτησα τη τεχνική του κ δοκίμασα αυτό το κλεψιμέικο που έκανε, κατάλαβα πόσο μάγκας lifter είναι,αλλά εδώ? Μπορεί κ να μου φαίνεται από τη γωνία τη λήψης?

Βρες καμιά του πάπιου να δούμε δε τη ξέρω καθόλου.

Τι να σου πω, πρεπει να τον ρωτησουμε.Και μενα μου φαινεται ενα κατεβασμα αλλα ισως οχι αρκετο για να προκαλεσει καποιο προβλημα, αυτο που με προβληματισε λιγο ειναι το "σπασιμο" του χεριου στο τελος της δευτερης εχουν φυγει πολλοι δικεφαλοι με αυτον τον τροπο.

Να το παπι...χαχα
http://www.straighttothebar.com/images/posts/080628_duckfeet.jpg

BRaWNy
15-05-09, 09:55
1-Ο BraWny είναι οπαδός της Romanian κ ο Βιλλυς αν κατάλαβα σωστά είναι ενθουσιώδης υποστηρικτής της, σεβαστό! Καλά ο Στιβι έκανε μπαμ απτο αβαταρ, γνήσιος γιαπωνέζος, ρισπεκτ! Μου αρέσει που έχουμε διαφορετικές προτιμήσεις για main lift. Εγώ είμαι οπαδός την conventional, βέβαια δεν έχω δουλέψει αρκετά με τη sumo, αλλά προσεχώς… Για την ώρα να δούμε πως θα πάει η λαβή του Καπτεν Χουκ.
Βilly εσύ ποια προτιμάς?



Sure, some people may be genetically predisposed to pulling heavier weights than others, but a lot of deadlifting is having a deadlifter's attitude. you have to lift with attitude.
2-Νομίζω ότι επειδή οι φτέρνες είναι πιο κοντά στη μπάρα, συνεπώς ίσως να σηκώνεις περισσότερα, αν το σκέφτομαι σωστά, δε ξέρω καθόλου. Ας απαντήσει ο Στιβι ή ο Brawny αν θέλουν.

3-Το κεφάλι στο τέλος της άρσης πώς το έχετε? Είναι κατεβασμένο, είναι ελαφρώς προς τα πάνω, κοιτάτε κανονικά μπροστά? Αυτό που θέλω να πω είναι, σε ποια θέση του κεφαλιού είναι flexed το νευρικό σύστημα???
Εγώ το έχω ελαφρώς προς τα πάνω, όπως κ στα squats, εσείς??
Ο Κολεμαν πχ στο 1 βιντεο έχω την αίσθηση ότι το κατεβάζει προς τα κάτω, ή όχι?
1-Είμαι μεν οπαδός, αλλά μου ταιριάζει και καλύτερα διότι έχω σχετικά μακριά μηριαία οστά (πόδια δηλαδή), σχετικά κοντό/μεσαίο κορμό και σχετικά κοντά ανω άκρα.
Για αυτό τον λόγο επίσης, μου ταιριάζει και το ύψος της μπάρας μέχρι λίγο κάτω απο το γόνατο.
Πέρα απο αυτό, απο την εμπειρία μου και τις γνώσεις μου, πιστεύω ότι είναι η καλύτερη παραλλαγή γενικότερα για pulls, απο όλες τις πλευρές, όπως πιό καλή και πλήρης για το posterior chain, απο άποψης μοιρασιάς έργου.

Τις conventional δεν τις παώ τόσο, επειδή συμμετέχουν και οι τετρακέφαλοι, για τους οποίους έχω τα front squats and the back squats, ενω με τις Romanian (κάπως έτσι θα πρέπει να εστιζονται και να το σκέφτονται όσοι κάνουν σπλιτ με τις άρσεις ξεχωριστά απο τα Σκουωτ ή και ακόμη μαζί, αν με πιάνετε) υπάρχει πλήρης dominance του posterior chain (1 of my favorite body parts, ή καλύτερα my favorite)

2-Δεν καταλαβαίνω ακριβως τι εννοείς με τις φτέρνες κλπ, υποτίθεται ότι σε όλα τα pulls και deadlifts η μπάρα πρέπει να είναι πάντα κοντα στα πόδια και στο σωμα.
Όσο για τα κιλά κλπ, αν ο καθένας βρει ποιά του ταιριάζει και μοχλικά, βασει και μηκους οστών ποδιών κλπ, θα παίρνε σε αυτη τα πιό πολλά.

3-το κεφάλι στις άρσεις το έχω κανονικά, δηλαδή δεν το υπερεκτείνω ποτέ (ουτε και σε άλλες ασκήσεις όπως Σκουωτ), πάντα inline με την σπονδυλική στήλη.
Τα μάτια μου απο την άλλη (στα pulls), κοιτούν πάντα προς οροφή, άσχετα αν στην κάτω θεση π.χ. το κεφάλι δείχνει σχεδόν σκυμμένο.
Και αυτό (με τα μάτια) μπορει να ανεβάσει επίδοση.
Το έχω διαβάσει σε ανάλογο e-book ή site, δεν θυμάμαι ακριβως που, πάντως ήταν πιό σχετικό με power lifting, πάντως νοιώθω δοκιμάζοντάς το ότι τραβω "καλύτερα".
If you follow me ®

leangains
16-05-09, 00:15
ευχαριστώ για τις απαντήσεις. σωστότερη τοποθέτηση για τις Romanian δε θα μπορούσε να γίνει.

2. εννοόυσα ότι καθώς οι μύτες δείχνουν προς τα έξω οι φτέρνες είναι ακόμα πιο κοντά στη μπάρα. μάλλον το σκέφτομαι λάθος. κ ναι είναι θέμα μοχλών και πoια ταιριάζει στον καθένα.

billys15
16-05-09, 13:15
Χθες δοκιμασα τις sumo.Συμπερασμα? Δεν παιζονται... Ουτε να πιεζεται τοσο πολυ η μεση,ειναι και πιο ωραια η κινηση,μπορεις να φορτωσεις και παλι.Μονο που η λαβη μου ηταν αρκετα κλειστη.

leangains
17-05-09, 01:41
^^ πριν ποιά ή ποιά έκανες Βιλλ???

billys15
17-05-09, 01:53
Τις romanian προτιμουσα.Αλλα ρε γμτ οσο ανεβαζω τοσο πιεζει κι η μεση.Λογικο ναι το ξερω,αλλα απ'την αλλη το σκεφτεσαι...Στις sumo κυριολεκτικα πολυ μικρη πιεση,καμια σχεση με τις αλλες.

papillon
17-05-09, 13:55
πραγματικα ωραιο αρθρο.και τα σχολια μαζι με τα βιντεο ειναι για γερη μελετη απο εμας τους νεοτερους με της αρσης....ερωτηση τωρα....με δεδομενη την εμπειρια σας και σαν εξτρα στοιχειο οσους ειχαμε ενα καποιο προβλημα με την μεση πχ δισκοκοιλη στη δικια μου περιπτωση , σε τη βαθμο συμμετεχει η μεση σε καθε ασκηση?ποια θα ηταν ισως η begginer's choice ?

billys15
17-05-09, 14:06
Η beginner's choice θα ηταν ή η ρουμανικη ή η sumo παραλλαγη.Τεινω προς το 2ο :D (Lean κοιτα κολλημα που 'φαγα!)

Daytime Dreamer
17-05-09, 15:13
Εγω εκανα χροοονια ρουμανικες και ηταν η αγαπημενη μου ασκηση αλλα δυστυχως πλεον λογω τραυματισμου στον γλουτο δεν μπορω να την κανω. Ποναω πολυ δηλαδη οταν φτανω πανω-πανω (λιγο πριν "κλειδωσω" τα κιλα) Κατα τα αλλα σε ολο το αλλο range της ασκησης ειμαι οκ

billys15
17-05-09, 15:30
Πως τραυματιστηκες στον γλουτο σου?

Daytime Dreamer
17-05-09, 16:08
Πως τραυματιστηκες στον γλουτο σου?



Απριλιος 2006 ... ειχα εξοδο εκεινη την μερα (φανταριλικι) και ειχα γραφτει σε ενα gym στον Πυργο Ηλειας που ημουνα ...

Ειχα squat ... και κανω παντα βαθια καθισματα (ass to grass) και στο 3ο σετ με τα 140kgs στην 8η επαναληψη ε δεν αντεξα και ο spoter δεν βοηθησε (νομιζε οτι τα ειχα τα κιλα) ε και κατι κακο εγινε ...

Squat πλεον κανω , παλι βαθυ καθισμα (οσο παει τερμα κατω!) αλλα μεχρι 130-140 κιλα το πολυ πλεον και με πααααρα πολυ ζεσταμα πριν στα ποδια αλλιως ποναω πολυ στον δεξι γλουτο πανω-πανω ψηλα :(

Stephany
17-05-09, 17:39
τι εννοείς billy15 όταν λες πως σαν καθαρή deadlift ο leangains θεωρεί την μπάρα από κάτω? Εξηγήστε το αν μπορείτε... επιπλέον έχετε κάνα βιντεάκι με semi-sumo deadift, να δούμε πως γίνονται?

BRaWNy
17-05-09, 18:30
σε τη βαθμο συμμετεχει η μεση σε καθε ασκηση?ποια θα ηταν ισως η begginer's choice ?Aυτό είναι καθαρά ατομικό θέμα και εξαρτάται και απο τους μοχλισμούς του καθένα, επίσης αν η μέση είναι το αδύναμο σημείο ή όχι σε σχέση με τους άλλους συνεργαζόμενους μυες σε κάθε ξεχωριστή κίνηση και άλλα.
Οπότε, αυτό θα το διαπιστώσεις μόνος σου, δοκιμάζοντας με κάθε κίνηση.

Βάσει των μοχλισμών σου κλπ, θα διαλέξεις και ποιά κίνηση σου ταιριάζει πιό πολύ, αν και όλες μπορεις να τις χρησιμοποιήσεις, είτε σαν beginner, ειτε σαν advanced κλπ.
Απο κει και πέρα, το θέμα είναι στο range σε κάθε κίνηση.
π.χ. αν με την βαθιά κίνηση, λόγω λόγω του ότι ας πούμε υπάρχει έλλειψη ευλυγισίας σε κάποια περιοχή, χαλαέι ησ ταση/τεχνική κλπ, τότε θα χρησιμοποιήσεις τέτοιο range όσο χρειάζεται μεχρι εκει που αρχίζει να χαλάει, και με τον καιρό θα δουλεύεις για να το αυξήσεις αν επιθυμείς, και μεσα απο την α΄σκηση και μεσα απο ασκ΄σηεις ευλυγισίας, διατάσεις κλπ.

BRaWNy
17-05-09, 18:34
τι εννοείς billy15 όταν λες πως σαν καθαρή deadlift ο leangains θεωρεί την μπάρα από κάτω? Εξηγήστε το αν μπορείτε... επιπλέον έχετε κάνα βιντεάκι με semi-sumo deadift, να δούμε πως γίνονται?
Όλες οι ασκήσεις/ranges είναι καθαρές/καθαρά.
Αρκει βέβαια να διευκρινίζουμε, π.χ. στα λογκ μας, δίπλα στο όνομα της ασκησης, επιπλέον και τι range, λαβή, άνοιγμα κλπ κλπ χρησιμοποιήσαμε.

π.χ. Romanian DL (just below knee) 3 sets X 3 Reps
or
Conventional DL (snatch grip) 3 X 3
κλπ

Stephany
18-05-09, 17:03
Όλες οι ασκήσεις/ranges είναι καθαρές/καθαρά.
Αρκει βέβαια να διευκρινίζουμε, π.χ. στα λογκ μας, δίπλα στο όνομα της ασκησης, επιπλέον και τι range, λαβή, άνοιγμα κλπ κλπ χρησιμοποιήσαμε.

π.χ. Romanian DL (just below knee) 3 sets X 3 Reps
or
Conventional DL (snatch grip) 3 X 3
κλπ
Εχετε κάνα βιντεάκι με semi-sumo deadift, να δούμε πως γίνονται? Βασικά απ'ότι κατάλαβα η μόνη διαφορά με τις sumo είναι πως αυτές γίνονται με μικρότερο άνοιγμα ποδιών απ'ότι οι sumo. Δηλαδή δεν υπάρχει άλλη διαφορά στην εκτέλεση,έτσι?

Steve KinG STyLe
18-05-09, 17:33
Βαζω fotos για τις 3 κυριες μορφες του deadlift.Η εμφανεις διαφορες ειναι στο ανοιγμα και την τοποθετηση των ποδιων απο κει και περα στους μοχλισμους κτλ.

Conventional Deadlift
http://i244.photobucket.com/albums/gg13/sjpapad24/Deadlift.jpg

Semi - Sumo Deadlift
http://i244.photobucket.com/albums/gg13/sjpapad24/semisumo.jpg

Sumo Deadlift
http://i244.photobucket.com/albums/gg13/sjpapad24/Sumo.jpg

leangains
18-05-09, 22:29
(Lean κοιτα κολλημα που 'φαγα!)

κοίτα ρε μπαγάσα που θα με κάνεις να την εντάξω κ εγώ στο πρόγραμμα. :):)
την άλλη βδομάδα στη μέρα bottom feeder squats-deadlift-προβολές-πλάγιοι ώμοι, θα βγάλω προβολές, ώμους κ θα ασχοληθώ με sumo.

billys15
19-05-09, 02:00
Περιττο να πω οτι με τις conventional δεν πιαναν καθολου τα ποδια μου,με αυτες ομως το κατι αλλο...Squat + sumo = big legs I think :D

Steve KinG STyLe
19-05-09, 12:14
Πολυ καλο αυτο billy, αλλα δεν ισχυει ακριβως.Το ιδιο θα μπορουσα να πω και εγω που μετα απο αρκετο καιρο με sumo εκανα χτες πρωτη φορα εκανα convertional και μου αρεσαν παρα πολυ.Παρομιο και με τα back squat και front squat.Γενικοτερα γινετε ενας κυκλος και σε αυτα ποτε μας αρεσει το ενα ποτε το αλλο ετσι αυτες οι αλλαγες δινουν ενδιαφερον στην προπονηση μας(οχι μονο).
Περιπου ετσι το αντιλαμβανομαι.
Εχει κανει ποτε κανεις σας specific deadlift program???

billys15
19-05-09, 13:05
Εχει κανει ποτε κανεις σας specific deadlift program???

Τι ειναι αυτο?

Steve KinG STyLe
19-05-09, 21:30
Εννοω προγραμμα που κυριος στοχος του ειναι τα deadlifts, δινοντας με ποικιλους τροπους εμφαση σε αυτο.

Stephany
20-05-09, 16:40
Βαζω fotos για τις 3 κυριες μορφες του deadlift.Η εμφανεις διαφορες ειναι στο ανοιγμα και την τοποθετηση των ποδιων απο κει και περα στους μοχλισμους κτλ.

Conventional Deadlift
http://i244.photobucket.com/albums/gg13/sjpapad24/Deadlift.jpg

Semi - Sumo Deadlift
http://i244.photobucket.com/albums/gg13/sjpapad24/semisumo.jpg

Sumo Deadlift
http://i244.photobucket.com/albums/gg13/sjpapad24/Sumo.jpg
ευχαριστούμε για τις εικόνες steve king style!!!!