PDA

Επιστροφή στο Forum : Ξεκινημα...αλλα πως?



NewComer
27-11-06, 05:39
ξερω παιδια εχετε κουραστει απο νεοφερμενους που ειναι εντελως στα χαμενα
αλλα πλιζ αν εχετε καλη διαθεση να με βοηθησετε λιγο

Ηλικια:22
Κιλα:58 (53 ημουν αλλα τον ιουνιου-ιουλιου χτυπησα 2 κιλα weight gain και πηγα 60)

τωρα επεσα λιγο στα κιλα γιατι ειμαι φοιτητης και η λεξη προγγραμμα διατροφης ειναι σαν το σταρ τρεκ για μενα

αλλα...

1.κοβω καπνισμα και δευτερο(εδω σας θελω)

θελω να αυξησω τα κιλα μου αλλα αυτη την φορα σε συνδιασμο με γυμναστηριο(Για να μην μπουνε μονο σε λιπος)

οι ερωτησεις ειναι

γυμναστηριο ποσες φορες?(μπορω μεχρι 3 μερες λογο σπουδων και δουλειας)

τι ασκησεις για να δει το κορμι μου καμμια ασπρη μερα? γιατι την περιπτωση μου τι προγραμμα πρεπει να ακολουθησω? ποση ωρα γυμναστηριο?

πρωτεινη ενοειτε ετσι μαζι με τον γυμναστηριο ε?


:bodybuilder2:

Nick3
27-11-06, 12:27
Τι ύψος έχεις?
Γυμναστήριο τρεις φορές τη βδομάδα είναι καλά.Μέχρι μία ώρα.Όμως θα ξεπατώνεσαι.Θα παίζεις με ένταση.
Από ασκήσεις βασικά πράγματα πάγκος,βυθίσεις,σκουώτ,άρσεις θανάτου,μονόζυγο.

Theristis
27-11-06, 13:00
Κοίτα πρώτα απο όλα αυτά που σου είπε ο Nick3 είναι ολόσωστα όσο για την πρωτεϊνη μπορείς να πάρεις αλλά μπορείς να μην πάρεις για την αρχή δεύτερον δεν θα σου κάνει τόσο την διαφορά η πρωτεϊνη όσο η γυμναστική στο λέω γιατί και εγώ έτσι πίστευα όταν άρχισα πρωτεϊνη και τούμπανο κατάλαβες τρίτον 3 μέρες την εβδομάδα είναι καλές αλλά θα λιώνεις γιατί θα κάνεις 2 μυϊκές ομάδες τουλάχιστον παρ'όλα αυτά θα σου πρότεινα να κάνεις μια προσπάθεια να διαθέσεις και άλλη μία μέρα γιατί τα πόδια είναι καλό να γυμνάζοντε μόνα τους.

Gasturb
27-11-06, 13:51
...ξερω παιδια εχετε κουραστει απο νεοφερμενους που ειναι εντελως στα χαμενα..

NewComer δεν θέλω να ακούω χαζομάρες (!! :shock: ) οπότε καλώς ήρθες κ καλό posting :wink:

billys15
27-11-06, 16:20
newcomer γι'αυτο ειμαστε εδω για να βοηθαμε οσο μπορουμε.κανεις δεν γεννηθηκε που να τα ξερει ολα,ε! :wink: οποτε ο,τι απορια εχεις ρωτα.υπαρχουν πολλοι εμπειροι στο forum.λοιπον στο θεμα μας.καποια πραγματα σχετκα με το γυμναστηριο σου απαντηθηκαν.ομως,εκτος απο το gym προσεξε και τη διατροφη σου.αφου θες να βαλεις κιλα,τρωγε αρκετους υδατανθρακες,θερμιδες,πρωτεινες (οι οποιες ειναι απαραιτητες ειτε εισαι σε φαση ογκου ειτε σε cutting) κλπ.... και προσπαθησε 5-6 (η και 7) γευματα τη μερα

ajax
28-11-06, 16:25
3 φορες την εβδομαδα για αρχη και χτυπα μια πρωτεινη. 8)

NewComer
29-11-06, 23:41
ευχαριστω πολυ παιδια για τις απαντησεις

καποιο παληκαρι ρωτησε για το υψος...1.77

θα διαβαζω απο δω και περα καλυτερα τα ποστ γιατι οπως εχω διαπιστωσει υπαρχουν απαντησεις διαμαντια

θενκς again παιδια

Albert_Wesker
30-11-06, 07:41
Γεια σου φίλε μου. Λοιπόν τώρα θα σου πω εγώ την δικιά μου άποψη. Επειδή κι εγώ φοιτητής είμαι, και μάλιστα φορτωμένος, θα σου δώσω μερικές συμβουλές:
1ον, μπράβο που καταφέρνεις και γυμναζέσαι. Που μπήκες στην διαδικασία να πεις θα ξεκινήσω τζίμ. πέρα απο ένα ωράιο σώμα, πάνω απο όλα πρέπει να μετράει η υγεία. γι αυτό προτού ξεκινήσεις οποιαδήποτε μορφή άσκησης με βάρη, θα κάνεις εκείνην την άσκηση που σου εξασφαλίζει οτι η καρδιά κι όλο το καρδιαγγειακό σύστημα δεν θα πιέζεται. αυτο λέγεται cardiotraining. Οι bodybuilders που κάνουμε μόνο βάρη και τρώνε μεγάλες ποσότητες πρωτείνης για να φτιάξουνε μύες αντιμετωπίζουνε μεγάλα προβλήματα με την καρδιά και το συκώτι τους. Πολλά ακούγονται, άκου και κάποιον ο οποίος ασχολείται καιρό με αυτά και με τον χώρο της υγείας. Η πρώτη άσκηση λοιπον που θα κάνεις είναι το CARDIOTRAINING. τουλάχιστον τρεις φορές την εβδομάδα. οπότε θα πρέπει να βρεις αλλες δυο με τρεις φορες θα βρεις να κάνεις βάρη. ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ.
Τωρα τιείναι το CARDIOTRAINING. ναι είναι πολύπλοκο. Σε συννεόνηση με έναν μοντερέιτορ θα αναρτήσω κάποια στιγμή ένα άρθρο που να περιγράφει πως γίνεται σωστά η καρδιαγγειακή άσκηση. δεν είναι απλό πίστεψε με. Πρώτα όμως θα ακολουθήσει ένα αρθάρκι για την χοληστερόλη. :geek:
Εξάλλου δεν υπάρχει πιο έξυπνος τρόπος να κτίσεις μύες, διότι όταν συνηθίζεις τον οργανισμό να καίει λίπος και γλυκόζη και να αφήνει τα αμινοξέα στην άκρη, δεν κτίζονται πιο εύκολα μύες?για σκέψου το.
2ον, να είσαι προσεκτικός με τις ποσότητες της πρωτείνης που τρως. Είναι μεγάλος μύθος οτι αυτοί που γυμνάζονται χρειάζονται μεγαλύτερες ποσότητες πρωτείνης. 1 γρμ ανα κιλά βαρους που θες να είσαι είναι αρκετό. Απλά τις ημέρες που πας τζίμ θα πίνεις πιο πρίν 50 με 100 θερμίδες πρωτείνη για ενέργεια(κατα προτίμηση την whey). ανάλογα με το αν είσαι ενδομορφικός η μεσομορφικός(αν είσαι εκτομορφικός αλλάζει λίγο η κατάσταση). Ψάξε για ένα σχετικο άρθρο εδώ μέσα που περιγράφει τους σωματότυπους να καταλάβεις τι είσαι, αν και για μένα μάλλον εκτομορφικός είσαι:υψος 1,77 και πηγες στα 58 κιλά?θα σε πάρει ο αέρας σε λίγο λολ. σε αυτήν την περίπτωση αλλάζει ο ρυθμός που θα τρώς, αλλά όχι η ποσότητα. μην παραλείπεις κανένα γεύμα, θα είναι καταστροφικό για σένα.
3ον, κι εδώ είναι το τρίτο σημείο που θέλω να εστιάσω. Πρέπει να κάνεις 6 με 7 μικρά γεύματα την ημέρα. να έχει ο οργανισμός συνεχώς ενέργεια. πόσο μάλλον εσύ που αν παραλείψεις ένα γεύμα θα αρχίσει το σύστημα να τα καίει όλα λίπος γλυκόζη αμινοξέα θα σου διαλύσει τον μεταβολισμό. Αυτό είναι αρκετά δύσκολο κομμάτι ειδικά σαν φοιτητής. εδώ θα σε βοηθήσουνε και τα συμπληρώματα. Θα πρέπει γενικά ομως κατα 90% να την βγάζεις με το φαί, για να κάνει και κάυσεις ο οργανισμός. Αν τρως μόνο σκόνη τότε τι ενέργεια θα σπαταλήσει για την πέψη το σύστημα?για σκέψου!
4ον, θα το πας σιγά σιγά. δεν μπορείς να βάλεις πάνω απο δέκα μυικά κιλά τον χρόνο. θα είναι καταστροφικό για την καρδιά ακόμα κι αν κάνεις και CARDIOTRAINING. Να ξέρεις ότι οι περισσότεροι bodybuilders που έχουνε γίνει έτσι νάτουραλ γυμνάζονται δέκα και δεκαπέντε χρόνια για να γίνουνε έτσι. αυτοί που ντοπαρίζονται , διαλύουν καρδιά και αργότερα τους βγαίνει και στον προστάτη. σε ζάλισα ε?έχω δει πολλά γι αυτό σου λέω, να προσέχεις.
5ον, θέλω να σου πω τι ποσοστά να τρώς. πες πόσα κιλά θελω να γίνω?ας πούμε για σένα 70 σε πρώτη φάση(γιατί εισαι πολύ λεπτός τρομάρα σου τι εκτομορφικότητα είναι αυτή λολ). θα βρεις τις θερμίδες συντήρησης σε αυτά τα κιλά(υπάρχει συγκεκριμένος μαθηματικός τύπος, δεν το θυμάμαι θα το ψάξω και θα στο πω). απο αυτά θα τρως:
15% πρωτείνη
30% λίπος
55% υδατάνθρακα
τις μέρες που πας τζίμ θα τρως και κάτι παραπάνω σε γλυκόζη και αμινοξέα για ενέργεια. αν ψάξεις για σχετικό άρθρο εδώ μέσα(του gasturb13) να δεις προ και μετα προπονητική διατροφή.
Τώρα για το τι τροφές πρέπει να τρώς λέγονται πολλά ξεκίνα να διαβάσεις το φόρουμ. ακόρεστα λιπαρά, χαμηλο γλυκαιμικό δέίκτη υδατάνθρακα, πλούσια σε αμινοξέα πρωτείνη. τα γενικά είναι αυτά.
Είπα πολλά ε?ελπίζω να σε βοήθησα κάπως. κάντα όλα αυτά, πειραματίσου να δεις τι σου πάει. δεν υπάρχει μαγικό χάπι ούτε μια δίαιτα που να θα την κάνουνε όλοι και θα χάσουνε κιλά. η θα πάρουμε...στην δική σου περίπτωση λολ. ο καθείς είναι διαφορετικός.
αυτά. οτι άλλο θες...

ikamak
30-11-06, 12:43
3 φορες την εβδομαδα για αρχη και χτυπα μια πρωτεινη. 8)

Γιατι να χτυπησει πρωτεινη;;; :bounce:

Nick3
30-11-06, 14:39
3 φορες την εβδομαδα για αρχη και χτυπα μια πρωτεινη. 8)

Γιατι να χτυπησει πρωτεινη;;; :bounce:
Ε μη χαλάσουμε την παράδοση... :lol: :evil:

Albert_Wesker
30-11-06, 18:48
Εγώ πάντως θα σου πρότεινα να μην χτυπήσεις πρωτείνη. Θες καθαρή πρωτείνη?χτύπα ασπράδια που είναι η πιο καθαρή πρωτείνη που υπάρχει στην φύση.
Μιλούσα σήμερα με έναν φίλο μου που ο πατέρας του είχε κατάστημα που φέρνει συμπληρώματα και τέτοια και μου είπε κόβοντας μου τον αέρα:μείνε μακρυά. κάποιο γευματάκι που και που δεν θα σου κάνει κακό, αλλά γενικά ΜΑΚΡΥΑ. ε δεν μπορεί, κάτι δεν ξέρει παραπάνω?
επίσης πρόσεχε να πίνεις πολύ νερό με αυτά τα συμπληρώματα.
Τα συμπληρώματα εγώ προσωπικά τα χρησιμοποιώ όταν τρέχω απο δω και απο κεί στα μθμ(με φαντάζεσαι με το τετράδιο στο χέρι και το στυλό, και δίπλα στο κάθισμα το σέικερ με το γευματάκι?ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΓΕΛΙΑ.)
αυτή οπως παντα ειναι η προσωπικη μου αποψη...

Nick3
30-11-06, 18:56
Μιλούσα σήμερα με έναν φίλο μου που ο πατέρας του είχε κατάστημα που φέρνει συμπληρώματα και τέτοια και μου είπε κόβοντας μου τον αέρα:μείνε μακρυά. κάποιο γευματάκι που και που δεν θα σου κάνει κακό, αλλά γενικά ΜΑΚΡΥΑ. ε δεν μπορεί, κάτι δεν ξέρει παραπάνω?

Για ποιο λόγο?
Σόρυ για το off topic.

Gasturb
30-11-06, 19:18
Μιλούσα σήμερα με έναν φίλο μου που ο πατέρας του είχε κατάστημα που φέρνει συμπληρώματα και τέτοια και μου είπε κόβοντας μου τον αέρα:μείνε μακρυά. κάποιο γευματάκι που και που δεν θα σου κάνει κακό, αλλά γενικά ΜΑΚΡΥΑ. ε δεν μπορεί, κάτι δεν ξέρει παραπάνω?

Για ποιο λόγο?
Σόρυ για το off topic.

Albert έχεις άδικο εδώ γιατί η whey από σωστές εταιρίες είναι απο τις πιο καθαρές ουσίες κ βοήθησαν για δεκαετίες αθλητές χωρίς το ελάχιστο πρόβλημα. Απόψεις διαφόρων είναι αποδεκτές αλλά όχι κ σωστές - δεν πρεπει να μας επιρρεάζουν. Απλά να σου πω οτι μόλις είπα σε ένα γιατρό με χρόνια εμπειρία παλιότερα ότι τρώω ασπράδια αυγών (το είχα αναφέρει αυτο το γεγονός κ παλιότερα) μου είπε μην κανεις χαζομάρες δεν είναι καλό κ τρώγε κανονικό φαγητό.. Όποτε οι απόψεις διίστανται κ στην κοινότητα των γιατρών (σίγουρα άλλη άποψη θα έχει ένα αθλίατρος). Και μην ξεχνάς το site ασχολέίτε με το bb κ η whey είναι N1 στην διατροφή του κάθε bb αθλητή.

Albert_Wesker
30-11-06, 19:30
Ρε παιδιά σίγουρα δεν είπα ότι είμαι κατά.
Αλλά και πάλι, κάτι παραπάνω δεν ξέρουνε αυτοί που ασχολούνται με αυτά?
Δεν αντιλέγω ότι δεν υπάρχουνε και ασφαλείς εταίρίες, αλλά λίγες.
Και πάλι δεν αναφέρομαι σε καθαρή πρωτείνη, αναφέρομαι σε υποκαταστατο γεύματος. έχει διαφορα. δεν το ειπα εγω σωστά.
Το σίγουρο είναι οτι αυτές οι σκόνες επηρεάζουνε το συκώτι άγρια. και πολύ μάλιστα. όχι λόγω της ίδιας την πρωτείνης αλλά λόγω άλλων ουσιών που ρίχνουνε μέσα. ξέρετε εγώ τικ κάνω?επειδή είμαι απο τρικάλα βάζω τα μεγαλύτερα αδέρφια μου να πάνε στο εργοστάσιο τρίκκη και να πάρουνε την σκόνη που παράγουνε απο το τυρόγαλο. ΣΩΣΤΑ? καθαρη γουει και ξερεις τι τρως. εγω παντως δεν μπορω να εμπιστευω καμια εταιρια, είμαι δυσπιστος...

Gasturb
30-11-06, 19:41
Καλά τα meal replacements σε καμμια περίπτωση δεν ειναι meal replacement στην κυριολεκτικη τους έννοια, εδω συμφωνούμε απόλυτα.

H απάντηση στο όλο θέμα της ασφάλειας των συμπληρωμάτων είναι απλά η ανά 2 μηνο αιματολογικές κ ορμονολογικες εξετάσες στον γιατρό για έλεγχο ότι όλα πάνε μία χαρά. Προσωπικά κάθε φορά περνάω τις εξετάσεις χωρίς κανένα πρόβλημα οπότε κ συνεχίζω εκ του ασφαλούς :wink: - κ φυσικά μην ξεχνάμε όλα με μέτρο κ σύνεση.

tasosfit
06-12-06, 01:59
Παιδιά χαλαρώστε το παιδί δηλωσε φωναχτα οτι είναι αρχάριος!!! Τον πλακώσαμε στην φιλολογία,προπόνηση λεει μεχρι να ξεπατωνετε ο άλλος, ένταση λεει ο αλλος, πρωτεϊνες και δεν συμαζευεται. Χωρις να θέλω να θίξω κανέναν αυτά είναι ΥΠΕΡΒΟΛΕΣ εως και επικυνδυνα πράγματα. Η γνώμη μου
α) Γυμναστική 3φ/εβδ
β)30' βάρη /15-20 αεροβιο/10-15' διατάσεις
γ)Κάθε προπόνηση όλο το σώμα απο 1 σετ/ομαδα των 10-12 επαν.
δ) Μια γυμνάζεσαι μια κάθεσαι.
ε)Ξεκινα να τρώς πρωινο-δεκατιανο-μεσημεριανο-απογευματινο-βραδυνο και μετά βλέπουμε τι θα τρώς.
στ)Βρες έναν γυμναστη και έναν διαιτολόγο που είναι η δουλειά τους να σε κατευθύνουν,
Εδω μόνο γνώμες άκου μην εφαρμόζεις τιποτα αν δεν ρωτάς γιατρο-γυμναστη!
Αν θες κατι άλλο στειλε μου mail.

Gasturb
06-12-06, 03:16
β)30' βάρη /15-20 αεροβιο/10-15' διατάσεις

Tasosfit 30 λεπτά ειναι λίγo για bb, 60 είναι must.

tasosfit
06-12-06, 21:41
β)30' βάρη /15-20 αεροβιο/10-15' διατάσεις

Tasosfit 30 λεπτά ειναι λίγo για bb, 60 είναι must.
! 30 λεπτά όχι για πάντα. Αλλά για ξεκίνημα ειναι ΟΚ. Μετά το μήνα βλέπουμε.Οσο για τα 60 λεπτά συμφωνοι αλλά οχι για αρχάριους και εξαρτάται και o διαχωρισμός των προπονητικων μονάδων.Σηκώνει κουβέντα!

ajax
06-12-06, 23:13
Και για ονομα του θεου οταν ρωταει ενας νεος μην του γραφετε μιση σελιδα κατεβατο πελαγωνει......... :evilno: μερικα απλα αλλα βασικα πραγματα ωστε να τα καταλαβει!!! :army2: