PDA

Επιστροφή στο Forum : Τοννος - Dolphin free



Gasturb
07-05-09, 15:58
Επειδη ο τοννος ειναι απο τα αγαπημενα φαγητα ενος bb απλα να αναφερω οτι καλο θα ειναι να ψαχνουμε για συσκευασιες που να αναγραφουν οτι η μεθοδος ψαρεματος που χρησιμοποιηθηκε δεν οδηγησε στον θανατο δελφινιών. πχ dolphin free.

skrwz21
07-05-09, 17:24
δεν το επιασα εγω φιλε, δηλαδη τι αλλο μπορει να γραφει πανω ετσι ωστε να τους αποφυγουμε ?
δωσε καλυτερα μαρκες που ειναι οκ για αγορα ;)

kyriakos23
08-05-09, 01:01
δεν ξερω ισως δεν ειμαι παρατηριτικος αλλα δεν ετυχε ποτε να δω τονο κ να το γραφει αυτο..

Levrone
08-05-09, 01:02
john west ο καλυτερος

KATERINI 144
08-05-09, 01:07
δεν ξερω ισως δεν ειμαι παρατηριτικος αλλα δεν ετυχε ποτε να δω τονο κ να το γραφει αυτο..


Ο Gas είναι ευαισθητοποιημένο ατομο και τα προσέχει αυτά, άλλα δεν προσέχει, (όπως το να το εγραφε στο τοπικ για τον τονο!! Είναι και μοντ !! :spank:)

Πρεπει να υπάρχει τοπικ για τον τονο ε?! γιατι θα μου την πει πάλι :unsure::unsure:










:P:P:P:P

Kntrns_MD
08-05-09, 01:14
Επειδη ο τοννος ειναι απο τα αγαπημενα φαγητα ενος bb απλα να αναφερω οτι καλο θα ειναι να ψαχνουμε για συσκευασιες που να αναγραφουν οτι η μεθοδος ψαρεματος που χρησιμοποιηθηκε δεν οδηγησε στον θανατο δελφινιών. πχ dolphin free.

Ενδιαφέρον, το έχω παρατηρήσει σε κάποιες συσκευασίες αλλά δεν θυμαμαι ποιές. Σημαντικό είναι νομίζω να είναι κιτρινόπτερος ο τόνος, φημίζεται για την καλύτερη ποιότητά του.

Geo84
09-05-09, 13:43
http://www.riomare.it/en/publishing2.faq.htm#DolphinSafe

leangains
10-05-09, 00:46
άσε τα ριο μαρε, ριο ντετζανέριο, john west k johny east κ κατέβα στο κέντρο στη ψαραγορά να παίρνεις φρέσκο, τόνο, σολομό, ξιφία, πέρκα, γαλέο κ ειδικά όπως λέει ο γιατρός Kontorinis τόνο κιτρινόπτερο (τέτοιο κρέας δεν έχεις ξαναφάει, τέτοια πυκνότητα τέτοιο άρωμα. τέτοια γεύση, σαν να τρως κοτόπουλο, με την πυκνότητα χοντροκομένης μοσχαρίσιας με κάτι από συκώτι στη γεύση)

φάε φρέσκο κ μετά το συζητάμε αν θα ξαναφάς κονσέρβα

vagg
10-05-09, 06:05
άσε τα ριο μαρε, ριο ντετζανέριο, john west k johny east κ κατέβα στο κέντρο στη ψαραγορά να παίρνεις φρέσκο, τόνο, σολομό, ξιφία, πέρκα, γαλέο κ ειδικά όπως λέει ο γιατρός Kontorinis τόνο κιτρινόπτερο (τέτοιο κρέας δεν έχεις ξαναφάει, τέτοια πυκνότητα τέτοιο άρωμα. τέτοια γεύση, σαν να τρως κοτόπουλο, με την πυκνότητα χοντροκομένης μοσχαρίσιας με κάτι από συκώτι στη γεύση)

φάε φρέσκο κ μετά το συζητάμε αν θα ξαναφάς κονσέρβα


+1000:thumbup:
einai παντως και η κονσερβα ευκολια:rolf:

Geo84
10-05-09, 10:34
Αν και ο rio mare κιτρινόπτερος είναι έχεις δίκιο...Όμως δεν υπάρχει χρόνος και χρήμα για να γίνεται καθημερινά.

leangains
11-05-09, 00:09
εεεε.... όχι! δεν είναι κιτρινόπτερος! διαφημίζεται ως! Ο κιτρινόπτερος είναι σκούρος, κατράμι.

Πρέπει να βγαίνουμε απτην comfort zone μας σε κάποια πράγματα. Κ κάποια πράγματα πρέπει να προγραμματίζονται.
Εξάλλου αν αγοράσετε μια ψηστιέρα με 2 κιλά τόνο που κάνει καμιά ώρα να ψηθεί πάνω κάτω θα βγάλετε αρκετές μέρες, καλύτερα τόνος χτεσινός στο ψυγείο παρά 1 χρόνο στην κονσέρβα.

επίσης ο κιτρινόπτερος είναι κ πιο φτηνός! για να καταλάβεις το κιλό πρέπει να κάνει γύρω στα 6Ε το κιλό, με 6Ε πόσες κονσέρβες αγοράζεις στο περίπου 2-3=400-600 γρ? Δλδ τι λες οι βιομηχανίες δε βγάζον κέρδος απτην αλιεία, επεξεργασία και συσκευασία του προιόντος?

Levrone
11-05-09, 00:41
τρελη νοστιμια ο φυσικος τονος και οχι η κονσερβα..δε βαριεσαι να το τρως αυτο το ψαρι..

εχει και αυτο το ΤΕΛΕΙΟ λιπος του ψαριου και ξερεις οτι ειναι και χωρις συντηρητικα ΑΨΟΓΟΣ..

Geo84
12-05-09, 21:50
Αποκλείεται να λένε ότι είναι κιτρινόπτερος και να μην είναι...ίσως είναι άλλο είδος ή έχει αλλαξει χρώμα για άλλο λόγο...

1,30 ευρώ κάνει περίπου το τεμάχιο όμως δεν είναι τόσο ο λόγος αυτός όσο του ότι με το που γυρνάς από το γυμναστήριο με διο κινήσεις τον έχεις έτοιμο στο πιάτο σου...

Δεν έχω χρόνο ειλικρινά στο λέω να ετοιμάσω τα δυο γευματα που τρώω στις 12 και στις 3 από το προηγούμενο βράδυ πόσο μάλλον αυτό μετά το γυμναστήριο...δε γίνεται και δε βγαίνει αυτά είναι για εκείνους που ασχολούνται με την ετοιμασία της διατροφής τους όλη μέρα ή έχουν κάποιον άλλο να το κάνει γι'αυτούς...δουλευώ οκτάωρο πολλές φορές παραπάνω απλά δε βγαίνει :P

Comfort zone......καλα τι να μου πεις τώρα φτιάχνω δυο γευματα κάθε βράδυ για την άλλη μέρα στη δουλειά μόνος μου ούτε μαμα ούτε γυναίκα... :P

Δε λεω καλός ο φρέσκος αλλά μία στο τόσο μπορεί να το κάνω από κει και πέρα στην πράξη συχνά δε γίνεται...επίσης ξέρω ότι με κάθε κονσέρβα παίρνω 25 γρ πρωτείνης περίπου :bbbiceps:

kyriakos23
12-05-09, 22:35
συμφωνο.
τωρα για να κατσεις να φτιαχνεις το καθε τι με την λεπτομερεια πρεπει να μην εχεις κατι αλλο να κανεις ολη μερα.

leangains
17-05-09, 02:10
το πως θα καταναλλώσει ή θα διανείμει το χρόνο του κάποιος κ τι προτεραιότητες θα βάλει είναι δική του υπόθεση και δε θα επιμείνω άλλο. πληροφοριακά τόσο εγώ κ άλλα μέλη μένουμε μόνοι μας και δουλεύουμε αρκετές ώρες, εδώ έρχεται ο προγραμματισμός. αν θες κάποια πράγματα, πρέπει κ να δουλεύεις αντίστοιχα.

Αυτό που διαπιστώνω είναι ότι αρκετά μέλη δε διαβάζουν τα μηνύματα παρά μόνο περιληπτικά και επαναλαμβανουμε τα ίδια ξανά κ ξανά στο ίδιο θεμα.

πάμε άλλη μία φορά κ τελευταία. Ο κιτρινόπτερος που λες, ωμός είναι σε χρώμα βαθύ κόκκινο, πολύ βαθύ κόκκινο κ σε σημεία μαύρος και όταν ψήνεται μοιάζει ακριβώς σαν να έχεις ψήσει μοσχάρι, στη γεύση πριν να φας αυτόν το μόνο που είναι συγγενική του γεύση είναι το συκώτι και το κρέας του είναι πυκνό σαν να τρως χοντοκομένη μοσχαρίσια μπριζόλα.

τεσπα για το ριο μαρε να μην είμαι απόλυτος, μπορεί να είναι κ κιτρινόπτερος διαφορετικής ποικιλίας από αυτή που τρώω.
τώρα αν θες να τρως κονσερβες είναι δικαίωμα σου, εγώ να κερδίσω κ να χάσω κάτι δεν έχω, εγώ για σένα τοπα μια κ ξοδεύεις κάπου τα χρήματα σου να το ευχαριστιέσαι.

Θα μου κάνεις μια χάρη αν θες όμως επειδή βλέπω ότι μένεις αθήνα, θα κατέβεις στη ψαραγορα στην οδό αθηνάς (αν δεν κάνω λάθος) στο Μοναστιράκι κατεβαίνεις με ηλεκτρικό να πάρεις κιτρινόπτερο να μου πεις πως σου φάνηκε.

Geo84
17-05-09, 10:18
Την άλλη βδομάδα που έχω άδεια θα κατέβω να πάρω και θα σου πω :thumbup:

Stephany
17-05-09, 18:54
Την άλλη βδομάδα που έχω άδεια θα κατέβω να πάρω και θα σου πω :thumbup:
έχετε πληροφορηθεί για τις παρενέργειες από υπερβολές στο ψευδάργυρο? Τα ψάρια έχουν αρκετά μεγάλη ποσότητα α΄'όσο ξέρω. Αν υπερβούμε τη συνιστώμενη ποσότητα μπορεί να προκληθεί μέχρι & κώμα διάβασα!! αναφέρομαι σε όσους τρέφονται με ψάρια ημερησίως. Τι γνώμη έχετε?

leangains
17-05-09, 21:04
αναφέρεσαι σε δηλητηρίαση από μέταλλα. κ αυτά όπως κ οι λιποδιαλυτές βιταμίνες είναι τοξικά σε μεγάλη συγκέντρωση, αλλά... χωρίς την παρουσία λίπους, με την παρουσία αυτού δεσμεύονται κ είτε απορροφούνται είτε απορρίποτονται.

αυτό που θα πρέπει να σε ανησυχεί είναι ο υδράργυρος κ όχι ο ψευδάργυρος, αλλά εκεί μπαίνει το σελίνιο που περιέχουν τα ψάρια.



The best science indicates that trace amounts of mercury in the fish Americans eat simply aren't high enough to pose a health risk. But measuring only mercury further exaggerates this hypothetical risk. There's another scientific wrinkle that few environmental groups are talking about -- largely because it doesn't help to promote their scare campaigns. An accurate picture of the health consequences of eating fish must include other substances that affect the way mercury interacts with the human body.

Selenium is plentiful in fish, but the public hasn't heard much about its role in the mercury puzzle. As biochemists, pharmacologists, and neurologists study this nutrient, we're gaining a better understanding of its importance.

In scientific jargon, selenium has an unusually high "binding affinity" for mercury. In layman's terms, this means that when the two elements are found together, they tend to connect, forming a new substance. This makes it difficult for the human body to absorb the mercury separately. So when mercury "binds" to selenium, it's no longer free to "bind" to anything else -- like brain tissue.

The research world is still developing explanations for exactly how selenium cancels out mercury's potentially toxic effects, but most scientists accept one of two competing theories.

The conventional idea describes selenium as a sort of "mercury magnet." Under this theory, once selenium is digested it can locate and neutralize mercury molecules. In one study, Japanese researchers found that adding selenium to the diets of birds "gave complete protection" from large amounts of mercury. Research carried out by scientists in Scotland and the Philippines has concluded that the relationship between mercury and selenium is one of "toxicological antagonism." And in the United States, the Environmental Protection Agency describes selenium as an element that is "antagonistic to the toxic effects of mercury."

The more recent selenium hypothesis holds that mercury takes a more active role in the relationship. Under this theory, when mercury enters the body it seeks out selenium and takes it out of circulation, preventing the body from creating enzymes that depend on selenium to perform their functions. Enzymes are special proteins that control the various steps in chemical reactions that make life possible. Without enough selenium-based enzymes, the functions of the brain and other organs can be affected.

While this might sound scary, problems can only occur if we don't get enough selenium to counteract the trace amounts of mercury in the fish we eat. And fish are so rich in selenium that this is not likely to happen. The U.S. Department of Agriculture has measured selenium levels in more than 1,000 commonly consumed foods, and 16 of the 25 best sources of dietary selenium are ocean fish. University of North Dakota environmental scientist Dr. Nicholas Ralston is an expert on the relationship between selenium and mercury. Here's how he describes it:
Think of dietary selenium as if it were your income and dietary mercury as if it were a bill that you need to pay. Just as we all need a certain amount of money to cover living expenses such as food and rent, we all need a certain amount of selenium ... Only one major study has shown negative effects from exposure to mercury from seafood, and that seafood was pilot whale meat. Pilot whale meat is unusual in that it contains more mercury than selenium. When you eat pilot whale meat, it's like getting a bill for $400 and a check for less than $100. If that happens too much, you go bankrupt. On the other hand, if you eat ocean fish, it's like getting a check in the mail for $500 and getting a bill for $25. The more that happens, the happier you are.

Dr. Ralston is right. Researchers at the National Oceanic and Atmospheric Administration found that most of the fish we eat contains significantly more selenium than mercury. Seafood that contains more mercury (Hg) than selenium (Se) includes pilot whale, tarpon, marlin, and some shark. Fish we most commonly consume, including all forms of tuna and salmon, are rich in selenium.

More importantly: Mercury levels found in fish have actually DECLINED or stayed the same over the past 10 years.

leangains
17-05-09, 21:48
και να μη ξεχνάμε ότι τα γιαπώνια δε θα υπήρχαν ως έθνος. συγκεκριμένα το Σάββατο πήρα 3 κιλά κιτρινόπτερο, την ώρα που ψώνιζα ήρθαν 2 χαμογελαστοί κύριοι απτο Τοκυο πήραν ό,τι υπήρχε από φιλέτο, γύρω στα 7 κιλά. Τους έπιασα την κουβέντα, πολύ ευγενικοί κύριοι, τρώνε καθημερινά 2 γευματα και συχνά ωμό με κάτι σάλτσες όπως περιέγραψαν. ποιος ήρθε???

Geo84
17-05-09, 23:24
Αυτά είναι.............

Daytime Dreamer
18-05-09, 01:43
leangains πολυ χρησιμες πληροφοριες με τον κιτρινοπτερο ... λεω να παω μεσα στην βδομαδα και να αγορασω 3-4 κιλα να τα βαλω καταψυξη

Σαν κρεας ε? Μιαμ ...

kyriakos23
18-05-09, 03:46
ασχετο ειναι ακριβος?
δεν αγορασα ποτε μου.

Geo84
18-05-09, 08:42
6 ευρώ το κιλό

leangains
18-05-09, 10:53
μπορεί να είναι κ ακριβότερος, δεν παίρνω κ όρκο.

@Daytime
μόνο αν δεν έχεις ξαναφάει, δοκιμασε με καμια φέτα, εκτός κ αν δεν εισαι ευαισθητουλης, πρωτεινη ναναι κ η γευση ερχεται δευτερη :):)

Gasturb
18-05-09, 12:53
άσε τα ριο μαρε, ριο ντετζανέριο, john west k johny east κ κατέβα στο κέντρο στη ψαραγορά να παίρνεις φρέσκο, τόνο, σολομό, ξιφία, πέρκα, γαλεο

Καλα ολα αυτα αλλα το θεμα μας σε αυτο το thread δεν ειναι οι εναλλακτικες επιλογες αλλα στην περιπτωση που επιλεγουμε τοννο σε κονσερβα να εχουμε κ μια οικολογικη συνειδηση.


Πρεπει να υπάρχει τοπικ για τον τονο ε?! γιατι θα μου την πει πάλι :unsure:

υπαρχει αλλα για τις μεθοδος αλιευσης του οχι



http://www.riomare.it/en/publishing2.faq.htm#DolphinSafe (http://www.riomare.it/en/publishing2.faq.htm#DolphinSafe)

:thumbup: