PDA

Επιστροφή στο Forum : Βιταμίνες



asdf
27-11-06, 22:33
Ολοι λιγο πολυ ξερουμε ποσο χρησημες ειναι οι βιταμινες για την αποδοση μας οταν αθλουμαστε αλλα και ποσο σημαντικες ειναι για την υγεια μας και γενικα στην ευρυθμη λειτουργια του οργανισμου μας. Ο συγχρονος τροπος ζωης εχει οδηγησει τους περισοτερους να μην μπορουν να καλυψουν την απαιτουμενη ποσοτητα βιτανμινων ημερησιος και ετσι καταφευγουν στην αγορα τους προκειμενου να καλυψουν τις ενεργειακες τους αναγκες.
Μετα απο αυτο τον συντομο προλογο θα ηθελα να θεσω τα εξης 4 ερωτηματα και να αναφερετε την γνωμη σας περι αυτων:

1ον: Κανετε χρηση Βιταμινων?
2ον: Αν ναι ποια ειναι αυτη που προτιματε?
3ον: Ποια ειναι η γνωμη σας στο αμα υπαρχει διαφορα των βιταμινων του φαρμακειου απο της εταιριες συμπληρωματων του bb
4ov: Aξιζει να αγορασει κανεις μια βιταμινη (συνηθως multi) απο μια εταιρια συμπληρωματων παντα σε σχεση με το φαρμακειο και γιατι?

Ακουω με ενδιαφερον.... :wink:

Nicktiger
28-11-06, 12:32
Αποψη μου είναι οτι με την σωστή και καλή διατροφή, που θα βρείς σε καποια άρθρα εδω μέσα, μπορείς να καλύψεις τις ημερήσιες ανάγκες σε βιταμίνες.Αν παλι θέλεις να πάρεις νομίζω οτι αυτές οι multi του φαρμακείου είναι οκ.Παλιότερα επερνα βιταμίνες απο εταιρία συμπληρωμάτων και κατάλαβα οτι η διαφορα τους απο του φαρμακέιου ειναι η μεγαλήτερη περιεκτικότητα που φτάνει το 300-500% αλλα δεν είχα οφελος καθότι ολη αυτή η εχτρα ποσότητα κατέληγε στην τουαλέτα.Τωρα πλεον αυτά τα χρήματα τα προσθέτω σε εκείνα που διαθέτω για την αγορά μιας πολυ καλής πρωτείνης.
Περιμένω και τις απόψεις των υπολοίπων :wink:

Theristis
28-11-06, 14:19
Εγώ κάνω χρήση βιταμινών multi απο το φαρμακείο αλλά όχι συνέχεια ίσως αυτό είναι το λάθος μου αρχίζω χρήση για καμία εβδομάδα όταν νιώθω εξάντληση ή έντονη όρεξη για γλυκό καταλαβαίνω οτι ο οργανισμός χρειάζετε βοήθεια οπότε μετά την μία εβδομάδα νιώθω οκ και κάνω πάλι ένα διάλειμα.Μην συνιθήσει και οργανισμός στα έτοιμα. :P