PDA

Επιστροφή στο Forum : Παντζάρι



Athanasios2104
09-05-09, 14:32
Το παντζάρι το "πάω" πολύ, ειδικά τώρα το καλοκαίρι. Νομίζω είναι η πιο δροστική σαλάτα, μπορείς να το φας με 0 λάδι και ελάχιστο αλάτι. Άλλα το παντζάρι δεν σταματάει μόνο στη "δροσιά" και στη γεύση, άλλα πάει και παραπέρα.

Πιο συγκεκριμένα, τα παντζάρια είναι μία πολύ καλή πηγή φυσικού φθορίου & καλίου.

Το κυριότερο όμως είναι ότι με έρευνα (http://www.medlook.net/article.asp?item_id=1621) που έγινε στη Σουηδία, τα παντζάρια είναι από τα πλέον αποτελεσματικά λαχανικά κατά του καρκίνου του νεφρού! Αυτό είναι ιδιαίτερα σημαντικό για όλους, άλλα κυρίως για αθλητές που τρέφονται παραπάνω και ως εκ τούτου "δουλεύουν" περισσότερο τα νεφρά τους. Σύμφωνα με το άρθρο:

Οι γυναίκες που έτρωγαν τακτικά καρότα και παντζάρια, παρουσίαζαν μείωση του κινδύνου προσβολής από καρκίνο νεφρού της τάξης του 50-60%.

Στην ίδια έρευνα ξεχώρισαν οι μπανάνες και το καρότο. :thumbup:

KATERINI 144
09-05-09, 15:15
γιαυτο λεμε στον ογκο τρώτε απ'ολα, μετρας τις θερμιδες και τις αναλογιες σε πρωτεΐνη υδατανθρακα και τρως.

gasolina
13-04-10, 18:28
Λοιποοοον!!!εχω ενα θεμα με τα πατζαρια!!!τα λατρευω!!!τα τρωω συνηθως βραδυ 1,5 ωρα μετα την προπονηση με εναν κεσε γιαουρτι 2% 3/4 ξινομηλο και μπολικο σκορδο(πανε και τα καρυδια αλλα τα αποφευγω) και ειναι τελεια!!!απλα εχω μια εντυπωση οτι εχουν αρκετους υδατανθρακες και κατι εχω ακουσει για υψηλο γλυκαιμικο δεικτη!!!ανα φλιτζανι λεει εχουν 8,5 γρ υδατανθρακες κι εγω βαζω καπου στα 3.....δεν ειμαι σε φαση στεγνωματος ....ουτε ειμαι υπερβαρη...απλα θελω να μειωσω το ποσοστο λιπους μου και να χασω κανενα κιλο!!!ποσο δραματικο ειναι αυτο ως βραδυνο γευμα τελοσπαντων???καποιος που να ξερει??

giannaras2
13-04-10, 21:40
παιδες εχω και γω κολλημα με τα παντζαρια...τρελενομαι...ιδικα μαι λιγη φετα τυρι μπορει ολη μερα, κα8ε μερα να τρωω..:P

noz1989
13-04-10, 22:04
Νομιζω οτι μια χαρα ειναι! και εγω για αλλαγη ισως φαω καμια φορα! ωραια ειναι! Και ο υδατ που εχουν νομιζω ειναι ινωδης οχι αμυλωδης! Και το μπροκολο στα 100γρ εχει κανενα 7 γρ υδατ αλλα ειναι ινωδης! Ουτως η αλλως δεν προσμετρονται συνηθως οι υδατ απο λαχανικα, γιατι οι ελαχιστες θερμιδες που δινουν ''καιγονται'' στην διαρκεια την πεψης νομιζω!

gspyropo
31-03-12, 09:24
Λοιπόν νεροβραστα πατάρια τα κάνουμε πόλο και προσθέτουμε κολιανδρο , φρέσκο κρεμμύδι μαιντανο και μπόλικο ξύδι.... Το αποτέλεσμα είναι απίστευτο τέλεια SOS που συνοδεύεται με ψάρι και κρέας...
Η ερώτηση μου είναι όμως κατα Πόσο μπορούμε να τρώμε πατζαρια σε περίοδο διαιτας?????????

vaggan
31-03-12, 09:44
εγω τα τρωω με σκορδαλια:clap::clap::clap:για διαιτα δεν ειναι το καλυτερο λαχανικο που μπορεις να φας μεινε στο μπροκολο και στο κουνουπιδι

beefmeup
31-03-12, 11:47
τα χω σκισει αυτες τις μερες..:bbbiceps:

Eddie
05-04-12, 21:59
Γιατι δεν ειναι καλα για διαιτα ρε παιδια?Εγω τα σκιζω τελευταια..με λιγο ελαιολαδο και μια χουφτα αλατι (βεβαιως βεβαιως) ειναι μπομπα.

Devil
05-04-12, 22:07
Γιατι δεν ειναι καλα για διαιτα ρε παιδια?Εγω τα σκιζω τελευταια..με λιγο ελαιολαδο και μια χουφτα αλατι (βεβαιως βεβαιως) ειναι μπομπα.

εδω ο αλλος τα βαλε σε συμπληρωμα... και σεις λετε δεν ειναι καλα....:green::turtle:

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?18401-Vasotropin-%28Gaspari-Nutrition%29&highlight=vasotropin

Eddie
05-04-12, 22:09
εδω ο αλλος τα βαλε σε συμπληρωμα... και σεις λετε δεν ειναι καλα....:green::turtle:

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?18401-Vasotropin-%28Gaspari-Nutrition%29&highlight=vasotropin

χαχαχαχ αυτα ειναι... :turtle:


Αληθευει οτι βοηθουν στην αυξηση του αιματοκριτη η μουφα ειναι?

Devil
05-04-12, 22:11
χαχαχαχ αυτα ειναι... :turtle:


Αληθευει οτι βοηθουν στην αυξηση του αιματοκριτη η μουφα ειναι?

δεν το γνωριζω αυτο....

ξερω οτι εχουν nitrtes ομως....:green::rolf::rolf::rolf:

sTeLaKoS
05-04-12, 22:12
Βασίλη μαλλον το είπανε επειδή έχει 10γρ υδατ στα 100, αλλά κλαιν ρε φίλε. Κι εγώ τα τσακίζω με λάδι, ξύδι και σκόρδο! :green:

http://nutritiondata.self.com/facts/vegetables-and-vegetable-products/2349/2

Eddie
05-04-12, 22:15
δεν το γνωριζω αυτο....

ξερω οτι εχουν nitrtes ομως....:green::rolf::rolf::rolf:

χαχαχα η τα πατζαρια η ο παστουρμας κανει καλο για τον αιματοκριτη αλλα δε θυμαμαι ποιο :turtle:


Βασίλη μαλλον το είπανε επειδή έχει 10γρ υδατ στα 100, αλλά κλαιν ρε φίλε. Κι εγώ τα τσακίζω με λάδι, ξύδι και σκόρδο! :green:

http://nutritiondata.self.com/facts/vegetables-and-vegetable-products/2349/2

Σωωωωπα ρε φιλε??Κριμα...θα πρεπει να τα βγαλω δηλαδη γιατι χωρις αυτα δε στεγνωνω :P:P:P:P

TRIANTAFYLLOU
05-04-12, 22:30
τα παντζάρια και τα λαχανικα γενικότερα ενδείνυνται για δίαιτα χαλαρα , δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα οι ινώδης υδατάνθρακες που περιέχουν είναι αμελητέοι και μας δίνουν μέταλα ιχνοστοιχεία και βιταμίνες σιγα να μην αγχωνόμαστε και για τα παντζάρια που θα φάμε , λές και τρώμε κοντοσούβλι.

και ελαιόλαδο να βάλουμε λίγο η αλάτι κανένα πρόβλημα , αρκεί να μην κάνουμε υπερβολές και το λάδι στο βαθμό που επιτρέπει η σωματική κατάσταση του καθένα , ενας αδύνατος δηλαδή με γρήγορο μεταβολισμό και μεγαλύτερη ποσότητα λαδιού να βάλει κανένα πρόβλημα , ενοείτε ούτε με το σκόρδο υπάρχει πρόβλημα λαχανικό είναι κι αυτό , μόνο μετα μην πλησιάσει κανένας κοντα:P:P

μια παρενέργεια ας την πούμε που έχουν τα παντζάρια είναι πως οι φυσικές χρωστικές που περιέχουν κάνουν τα ούρα κόκκινα σαν αίμα και αν δεν ξέρει κάποιος μπορεί να φοβηθεί και να νομίσει κάτι έπαθε στα νεφρά , αλλα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα .

ούτε να το σκεφτεται κανείς αν πειράζουν σε κάποιον που θα κάνει δίαιτα , αν τα κάνει όλα τα υπόλοιπα όπως πρέπει

Galthazar
27-04-12, 08:54
Τη συνταγή – στην κυριολεξία – για την ενίσχυση της ταχύτητας των δρομέων ανακάλυψαν αμερικανοί επστήμονες.

Οι ειδικοί του Πανεπιστημίου του Σεντ Λούις διαπίστωσαν ότι η κατανάλωση παντζαριών λίγο πριν τον αγώνα, βοηθούσε τους αθλητές ώστε να επιτύχουν καλύτερους χρόνους.

Παντζάρια στα… πόδια

Στο ενδιαφέρον πείραμα των ερευνητών έλαβαν μέρος συνολικά 11 γυμνασμένα και υγιή άτομα (άνδρες και γυναίκες) από τα οποία ζητήθηκε να διανύσουν πέντε χιλιόμετρα σε διάδρομο γυμναστικής, δύο φορές.

Περίπου μια ώρα πριν από τον πρώτο γύρο, οι εθελοντές κατανάλωσαν 200γρ ψητών παντζαριών. Πριν από τον δεύτερο γύρο, κατανάλωσαν 200γρ πουρέ από κράνμπερι (cranberries), ο οποίος αν και παρόμοιας θερμιδικής αξίας με τα παντζάρια δεν περιείχε τα ίδια επίπεδα νιτρικών αλάτων με τα ζουμερά λαχανικά.

Όπως εξηγούν οι επιστήμονες με δημοσίευσή τους στο επιστημονικό έντυπο «Academy of Nutrition and Dietetics», μετά την τονωτική «ένεση» των παντζαριών οι εθελοντές άγγιξαν στον διάδρομο μέση ταχύτητα που αντιστοιχούσε σε 12,3 χλμ./ώρα, τη στιγμή που μετά την κατανάλωση των κράνμπερι δεν ξεπέρασαν τα 11,9 χλμ./ώρα.

Ξεκαθαρίζουν μάλιστα, ότι παρατήρησαν πως τα παντζάρια έδιναν στους δρομείς αρκετή ενέργεια ώστε να επιταχύνουν κατά το τελευταίο μέρος της απόστασης που καλούνταν να καλύψουν.

«Στον γύρο των παντζαριών, κατά τα τελευταία δύο χιλιόμετρα, η ταχύτητα των εθελοντών ήταν 5% μεγαλύτερη συγκριτικά με τον γύρο των κράνμπερι» προσθέτουν οι ερευνητές.

Τονωτική «ένεση» με γεύση λαχανικών

Το συμπέρασμα, σύμφωνα με την κύρια συγγραφέα της μελέτης δρ Μάργκαρετ Μέρφι, είναι ότι τα πλούσια σε νιτρικά άλατα παντζάρια βελτιώνουν τις αθλητικές επιδόσεις των υγιών ενηλίκων.

«Τη στιγμή που η λήψη νιτρικών αλάτων από άλλες πηγές μπορεί να είναι καταστροφική για την υγεία, η κατανάλωση ολόκληρων λαχανικών παρουσιάζει σημαντικά οφέλη. Θα ήταν λοιπόν καλό, τα άτομα που επιδιώκουν βελτίωση των αθλητικών τους επιδόσεων να αναζητούν τη λήψη νιτρικών αλάτων μέσω της κατανάλωσης ολόκληρων λαχανικών, όπως π.χ. τα παντζάρια» καταλήγει η ίδια.


http://www.tovima.gr/science/medicine-biology/article/?aid=454840&h1=true

DMTRS90
30-05-12, 23:12
Η υψηλή περιεκτικότητα των παντζαριών σε νιτρικά ιόντα μειώνει τις απαιτήσεις του οργανισμού για οξυγόνο, καθιστώντας την γυμναστική πιο εύκολη.
Αν και δεν έχει αποδειχθεί ο ακριβής μηχανισμός, οι ερευνητές υποθέτουν ότι υπεύθυνη για την βελτίωση των αντοχών κατά αυτόν τον τρόπο, είναι η μετατροπή των νιτρικών ιόντων σε μονοξείδιο του αζώτου.

Δεν ξέρω αν είναι η ιδέα μου αλλά εδω και ένα μήνα χτυπάω στο μπλέντερ 3 παντζάρια και ένα ξινόμηλο και το πίνω 45΄ πριν την προπόνηση..Νιώθω πολύ ένταση και κάργα φλεβικότητα..

sTeLaKoS
30-05-12, 23:15
Αναζήτηση :toast: