PDA

Επιστροφή στο Forum : μεγάλες πλάτες???



TEFAAtzis
10-05-09, 22:49
Μπορεί κανείς να μου πει ένα καλό πρόγραμμα πλάτης για να τριγωνίσω?Ποιές θεωρείτε τις καλύτερες ασκήσεις για να ανοίξουν οι πλάτες?

thegravijia
10-05-09, 22:55
μονοζυγο με ανοιχτες λαβες ή τροχαλια το ιδιο..!

mantus3
10-05-09, 23:12
κατα την γνωμη μου, για να τριγονισεις πρεπει να παιξεις ομους κ οχι πλατη

racingman
10-05-09, 23:14
μονοζυγο κατα την γνωμη μου.the best

kyriakos23
11-05-09, 04:18
μονοζυγο.
κανεις φοβερη πλατη

Steve KinG STyLe
11-05-09, 14:05
Μεγαλες και ποιοτικος πλατες χτιζονται κατα κυριο λογο,απο βαριες αρσεις θανατου, παρατηρησε μονο τους μεγαλους Powerlifter και θα με θυμηθεις, wheigthed pullups(με τις παραλαγες τους) και βαριες κωπιλατικες(κυριως μπαρας και t-bar).Αυτες κυριως πιστευω οτι ειναι back builder, οχι και οι μονες βεβαια.

thegravijia
11-05-09, 14:09
βαριες κωπιλατικες(κυριως μπαρας και t-bar).

με αλτηρα γιατι οχι?

Steve KinG STyLe
11-05-09, 15:41
Τις θεωρω πιο functional.Χωρις να σημαινει οτι εχω κατι με τους αλτηρες η οτι δεν ειναι καλοι...Εξαλου τονισα στο τελος οτι απλα αυτες θεωρω πιο βασικες για το σκοπο.

:toast:

leangains
11-05-09, 22:35
κοίτα τους ώμους σου κ τη λεκάνη σου, αν οι ώμοι σου είναι αρκετά πιο ανοιχτοί σε σχέση με τη λεκάνη σου, η πλάτη σου έχει χώρο να ανοίξει κ να γίνει αυτό που ζητάς ακολουθώντας αυτά που λένε τα παιδιά από πάνω. Αν είναι κλειστοί θα πρέπει να μεγαλώσουν κ οι ώμοι αρκετά περισσότερο, για να αναδυκνύεται η πλάτη.
Πέρα από αυτά μια πλάτη για να είναι "ωραία" πρέπει να έχει πυκνότητα κ εύρος, συχνά θα δεις άτομα με εύρος, χωρίς πυκνότητα κ πιο σπάνια πυκνότητα χωρίς εύρος

Υ.Γ. Δε τις καταλαβαίνω αυτές τις ανησυχίες που σας πιανουν, κάνε βάρη κ όλα θα γίνουν, να θυμάσαι: 1.lift big, eat big, get big (diet later or diet in the middle)
2. οι μυς αναπτύσσονται στην κουζίνα κ όταν ξεκουράζεσαι, στο γυμναστήριο οι μυς "καταστρέφονται"

BRaWNy
12-05-09, 09:44
κοίτα τους ώμους σου κ τη λεκάνη σου, αν οι ώμοι σου είναι αρκετά πιο ανοιχτοί σε σχέση με τη λεκάνη σου, η πλάτη σου έχει χώρο να ανοίξει κ να γίνει αυτό που ζητάς ακολουθώντας αυτά που λένε τα παιδιά από πάνω. Αν είναι κλειστοί θα πρέπει να μεγαλώσουν κ οι ώμοι αρκετά περισσότερο, για να αναδυκνύεται η πλάτη.
Πέρα από αυτά μια πλάτη για να είναι "ωραία" πρέπει να έχει πυκνότητα κ εύρος, συχνά θα δεις άτομα με εύρος, χωρίς πυκνότητα κ πιο σπάνια πυκνότητα χωρίς εύρος

Υ.Γ. Δε τις καταλαβαίνω αυτές τις ανησυχίες που σας πιανουν, κάνε βάρη κ όλα θα γίνουν, να θυμάσαι: 1.lift big, eat big, get big (diet later or diet in the middle)
2. οι μυς αναπτύσσονται στην κουζίνα κ όταν ξεκουράζεσαι, στο γυμναστήριο οι μυς "καταστρέφονται"Well said
Να προσθέσω ή αν θες να κάνω μία αλλαγή στο 2.

2. οι μυς αναπτύσσονται στην κουζίνα κ όταν ξεκουράζεσαι αφου προηγηθεί ή και γενικά υπάρχει προπόνηση, χωρις αυτη δεν..., στο γυμναστήριο οι μυς "καταστρέφονται" που είναι κατα κάποιον τρόπο απαραίτητη προϋπόθεση (όταν "καταστραφούν" σε σωστά πλαίσια) για να έχουν λόγους να αναπτυχθούν και να δουλέψουν η διατροφή και η ξεκούραση.

sctp
12-05-09, 10:55
T-bar superset με πουλοβερ σε καλωδια με την καταλληλη λαβη,με την προυποθεση οτι τρως,ξεκουραζεσε οσο πρεπει κτλ. :weights:

leangains
12-05-09, 21:26
BRaWNy η αλλαγή στο 2, ρισπεκτ! Πολύ σωστότερη τοποθέτηση!

Να δώσω έμφαση στην ξεκούραση θα ήθελα επίσης, καθώς σχετικά νέοι στις προπονήσεις, έχουν μια τάση για συχνές κ μεγάλες προπονήσεις = υπερκόπωση. Δε χρειάζεται να το πάθετε για να το συνηδειτοποιήσετε, μμμ???

kyriakos23
12-05-09, 22:46
εγω να διορ8ωσο οτι δεν ειναι μονο νεοι.
γνωρισα και αλλους που ασχολουντε και 10 και 20 χρονια κ κανουν τα ιδια..

sTeLaKoS
23-02-10, 22:14
Αρσεις θανάτου, μονόζυγο, κοπηλατική μπάρας και οπισθολαίμιες έλξεις.
^^ Πιάνουνε όλο το φάσμα της πλάτης ή να αλλάξω κάποια;

KATERINI 144
23-02-10, 22:40
Αρσεις θανάτου, μονόζυγο, κοπηλατική μπάρας και οπισθολαίμιες έλξεις.
^^ Πιάνουνε όλο το φάσμα της πλάτης ή να αλλάξω κάποια;στελιο δοκιμασε και τροχαλια αναποδη λαβη.

sTeLaKoS
25-02-10, 14:10
Ως 5η άσκηση ή να αφαιρέσω κάποια;

KATERINI 144
25-02-10, 17:08
5η η να την εναλλάσσεις με τις οπισθολαίμιες έλξεις.

albertob30
25-02-10, 20:56
Μπορεί κανείς να μου πει ένα καλό πρόγραμμα πλάτης για να τριγωνίσω?Ποιές θεωρείτε τις καλύτερες ασκήσεις για να ανοίξουν οι πλάτες?

oπως λεει και ενας παλιος "η πλατη δεν ειναι πατζουρι..ανοιγει και κλεινει"

βαζεις μυες και φαινετε πιο μεγαλη γτ γεμιζει

-beba-
26-02-10, 10:25
στελιο δοκιμασε και τροχαλια αναποδη λαβη.

Πως γίνεται αυτή?

jmone
26-02-10, 10:56
http://www.exrx.net/WeightExercises/LatissimusDorsi/CBUnderhandPulldown.html

pepeismenos karga
26-02-10, 13:38
πως δεν εκανα εγω κομεντ ακομα σε αυτη την ερωτηση???φιλε αυτη η ερωτηση θα με φαει ακι εμενα και με τυρανναει εδω και χρονια...γιατι ειναι απισευτο να εχεις μεγαλη πλατη...τεσπα...επειδη εχω λιωσει αν ψαχνω ασκησεις,να βλεπω τι κανουν οι προ που ειχαν μεγαλες πλατες,και να καταλαβω πως χωριζεται η πλατη [δηλαδη σε ποιους μυεις και να την προπονω καταλληλα]και ομολογω ειχε πολυ πραγμα...

εγω κανω δυο φορες πλατη τη βδομαδα καθως ειμαι πολυ πισω και την μια μερα κανω ασκησεις για ανοιγμα πλατης και την αλλη μερα ασκησεις για πυκνοτητα της πλατης....

εσυ ενδιαφερεσαι κυριως για τις ασκησεις ανοιγματος,αλλα να παραθεσω πως οι κωπηλατικες ειναι απιστευτες στο να ανοιγουν το ευρος της πλατης εκτος απο την πυκνοτητα που προσφερουν...και θα στο εξηγησω....στις ασκησεις ανοιγματος[μονοζυγο,τροχαλια,κανονικη,αναποδη λαβη,πουλοβερ]οι κινησεις συνηθως γινονται απο ψηλα...επομενως δουλευει περισσοτερο [εαν χωρισουμε ας πουμε το μηκος του φτερου σου σε ενα κλασμα 3/3]τα 2 τριτα συνηθως....που ειναι τα πιο ψηλα μερη του φτερου...ενα σημειο συνηθως[επειδη ολοι εχουμε την ταση να ψιλοκλεβουμε λιγο] δεν δουλευει σωστα...δουλευει σιγουρα αλλα οχι τοσο οσο τα πιο ψηλα σημεια....
και εδω ερχονται οι ασκησεις πυκνοτητας...[κωπηλατικη με αλτηρα,με μπαρα,στο ντορσαλ,στην χαμηλη κωπηλατικη,t-bar]αυτες εκτος απο τις t-bar[επειδη συνηθως την πιανεις κλειστα]προσφερουν εκτος απο φοβερη πυκνοτητα,φορεη δουλεια στο αλλο 1/3 του φτερου που δεν δουλεψε ας πουμε ολοσωστα στις ασκησεις ανοιγματος...οσο απο πιο κατω τραβας την μπαρα τοσο θα ανοιγει ακι το απο κατω μερος του φτερου....+ την πυκνοτητα.....

εγω παραθεσα μερικες αποψεις και θεωρω τις κωπηλατικες must.........ειναι ααπιστευτη αισθηση οταν συσπαται και αιματωνεται το κατω μερος του φτερου..νιωθεις μεγαλος.....χααχαχ

sTeLaKoS
26-02-10, 13:41
^^ μια πρόταση ασκήσεων για πρόγραμμα; 1 φορας την εβδομάδα κατά προτίμηση.

πχ όπως έγραψα εγώ παραπάνω
Αρσεις θανάτου, μονόζυγο, κοπηλατική μπάρας και οπισθολαίμιες έλξεις

Rise above
07-03-10, 18:46
όταν κανεις τις άρσης με πλάτη δε σου κουράζει ?? Όσες φορες έχω δοκιμάσει να τις κάνω με πλάτη μετά είμαι σχετικά κουρασμένος και η υπόλοιπες ασκήσεις δε βγαίνουν στο 100%

sTeLaKoS
07-03-10, 19:04
Ναι με κουράζει. Τους μυς, όχι τη μέση. Αλλά αυτός είναι ο σκοπός, γι αυτό την κάνω. Θεωρώ πως μαζί με το μονόζυγο είναι οι πιο αναβολικές ασκήσεις για τη πλάτη.

Kosmas_7
08-09-10, 16:07
χερεται μπορειτε να μου προτεινετε καμια καλη ασκηση για την πλατη ειδικα για τα φτερα

Ramrod
08-09-10, 16:18
χερεται μπορειτε να μου προτεινετε καμια καλη ασκηση για την πλατη ειδικα για τα φτερα

Τροχαλία εμπροσθολαίμια (η έλξεις στο μονόζυγο αν μπορείς).

Devil
10-09-10, 11:26
chin-up και pull-up

Marine
10-09-10, 23:34
κωπηλατικη με μπαρα η με αλτηρα
εμπροσθολαιμιες με V hand grip

KATERINI 144
10-09-10, 23:44
χερεται μπορειτε να μου προτεινετε καμια καλη ασκηση για την πλατη ειδικα για τα φτεραKosmas πριν ανοίξουμε νεο θεμα ψάχνουμε με την αναζήτηση αν προϋπάρχει.

Αντού
26-10-10, 21:22
Αναμφησβητητα μονοζυγο με ανοιχτες λαβες!

deluxe
04-06-11, 07:40
Τελικα ανοιχτη ή κλειστη λαβη για φτερα;

Εμπροσθολαιμιες με λαβη σταυρο στη τροχαλια βοηθανε;

Toxical
04-06-11, 10:37
ανοιχτη λαβη πιστευω ειναι για ανοιγμα της πλατης και η κλειστη λαβη για πυκνοτητα του φτερου.

jackaction
04-06-11, 12:12
αν την παλευεις καλα με αγγλικα δες του dorian "blood and guts" στο youtube.
χωρις να εχω ιδιαιτερα αναπτυγμενη κριτικη ικανοτητα μου φανικαν σωστα αυτα που λεει γενικα σε ολα το ντοκιμαντερ.εγω τις δοκιμασα και ειδα πολυ διαφορα πανω μου.δεν εκανα αρσεις βεβαια γιατι την θεωρω αρκετα προχωριμενη ασκηση και εχω καποια θεματα με τα ποδια

deluxe
04-06-11, 20:41
Δλδ αυτες οι ασκησεις που εχω στο προγραμμα μου πιανουν ολο το ευρος της πλατης;

Ελξεις
Αρσεις Θανατου
Κωπηλατικη ανοικτη λαβη μηχανημα καθιστος
Κωπηλατικη μπαρα
Κωπηλατικη αλτηρες
Ραχιαιοι

Ή θελει να βγαλω καμμια κωπηλατικη και να βαλω εμπροσθολαιμιες ελξεις σε lat machine;

t.s.t
04-06-11, 22:37
ανοιχτη λαβη πιστευω ειναι για ανοιγμα της πλατης και η κλειστη λαβη για πυκνοτητα του φτερου.

Ισχυει:thumbup:

t.s.t
04-06-11, 22:38
Μονοζυγο οπωσδηποτε:thumbup:

Toxical
06-06-11, 12:26
Δλδ αυτες οι ασκησεις που εχω στο προγραμμα μου πιανουν ολο το ευρος της πλατης;

Ελξεις
Αρσεις Θανατου
Κωπηλατικη ανοικτη λαβη μηχανημα καθιστος
Κωπηλατικη μπαρα
Κωπηλατικη αλτηρες
Ραχιαιοι

Ή θελει να βγαλω καμμια κωπηλατικη και να βαλω εμπροσθολαιμιες ελξεις σε lat machine;

η κωπηλατικη με ανοικτη λαβη στο μηχανημα καθιστος και η κωπηλατικη μπαρα δεν ειναι το ιδιο?

deluxe
06-06-11, 15:24
Με μπαρα δεν εχω τοσο ανοικτη λαβη. Στη μπαρα ανοικτη λαβη γυμναζεις πισω ωμους. Ειναι διαφορετικη η σταση που καθεσαι και που εισαι ορθιος.

MusclesOfShadow
08-07-11, 23:10
εγω να διορ8ωσο οτι δεν ειναι μονο νεοι.
γνωρισα και αλλους που ασχολουντε και 10 και 20 χρονια κ κανουν τα ιδια..

Kαι που ειναι το προβλημα?
Ελπιζω οτι ξερετε πως το σωστο ή το λαθος εξαρτωνται απτο αποτελεσμα.
Σωστο=κατι που φερνει αποτελεσμα
Λαθος=αποτυχια

Αν οι συχνες και πολλες προπονησεις φερνουν το επιθυμητο αποτελεσμα, δεν βλεπω το προβλημα!!!:thumbup:


Τροχαλία εμπροσθολαίμια (η έλξεις στο μονόζυγο αν μπορείς).

Ισως φταιει που ειμαι πιασμενος συνηθως αλλα συνεχεια οταν κανω εμπροσθολαιμιες στην τροχαλια, παντα με πιανει περισσοτερο το στηθος!!! Γιατι να συμβαινει αυτο?:unsure:
(Μηπως επειδη ο κορμος μου ειναι σχεδον καθετος με το πατωμα?)

g1annakis
25-01-12, 22:54
ρε παιδια εχω μια απορια οταν λενε να ανοιξουν οι πλατες μας τι εννοουν?? δηλαδη να μεγαλωσουν τα κοκαλα?? :unsure: η απλως να βαλεις κιλα και να φουσκωσεισ τους τραπεζοιδεις και τους ωμους για να φαινεται οτι εχεις ανοιχτη πλατη??μπορει καποιος να μου εξηγησει τι ακριβως παιζει?? ευχαριστς

Konstantinos!
28-01-12, 03:01
ρε παιδια εχω μια απορια οταν λενε να ανοιξουν οι πλατες μας τι εννοουν?? δηλαδη να μεγαλωσουν τα κοκαλα?? :unsure: η απλως να βαλεις κιλα και να φουσκωσεισ τους τραπεζοιδεις και τους ωμους για να φαινεται οτι εχεις ανοιχτη πλατη??μπορει καποιος να μου εξηγησει τι ακριβως παιζει?? ευχαριστς


Κοιτάξε κατά ένα μεγάλο ποσοστό το σχήμα της πλάτης σου εξαρτάται και από το σωματικό σου προφίλ ,δηλαδή αν είσαι εκτομορφικός,μεσομορφικός,η ενδομορφικός .Το καλύτερο είναι να είσαι κοντά στο μεσομορφικό ,γιατί έτσι η πλάτη σου αναδεικνύεται λόγω και της στενής μέσης .Από εκεί και πέρα καταλαβαίνεις πως ένας μεσομορφικός μπορεί να αναδείξει πιο εύκολα την πλάτη του.Από εκει και πέρα όταν αναφέρονται σε εύρος και μάζες εννοείται εννοούν μυικά και όχι σκελετικά. Ο σκελετός παραμένει ίδιος μετά την ανάπτυξη σου, μόνο η μυικότητα σου μπορεί να αλλάξει.Αν άνοιγε ο σκελετός θα μπορούσαμε ίσως να βάλουμε με λίγη γυμναστική στα πόδια και 4-5 πόντους :p

Ramrod
28-01-12, 16:29
ρε παιδια εχω μια απορια οταν λενε να ανοιξουν οι πλατες μας τι εννοουν?? δηλαδη να μεγαλωσουν τα κοκαλα?? :unsure: η απλως να βαλεις κιλα και να φουσκωσεισ τους τραπεζοιδεις και τους ωμους για να φαινεται οτι εχεις ανοιχτη πλατη??μπορει καποιος να μου εξηγησει τι ακριβως παιζει?? ευχαριστς

Όχι, μεγαλωνουν οι, αρκετοι θα έλεγα, μυς στην πλατη και διευρύνεται...Ο πλατυς ραχαιος να μεγαλωσει λιγο κ ήδη θα φαινεται μεγαλυτερη.

polo0
10-05-12, 16:08
θελω ενα αρκετο δυνατο προγραμμαγια πλατυ πως ειναι αυτο?

μονοζυγο
μονοζυγο αναπ λαβη
κωπηλατικη στο μηχανημα με τριγωνικη λαβη
κωπηλατικη με αλτηρες
ραχιαιοι
τι λετε? για ογκο το θελω 3 σετ τν 10-8-6! να αλλαξω κτ να βαλω κατι?ολα καλα?:P

Apollonas
13-05-12, 12:12
Κοιτάξε κατά ένα μεγάλο ποσοστό το σχήμα της πλάτης σου εξαρτάται και από το σωματικό σου προφίλ ,δηλαδή αν είσαι εκτομορφικός,μεσομορφικός,η ενδομορφικός .Το καλύτερο είναι να είσαι κοντά στο μεσομορφικό ,γιατί έτσι η πλάτη σου αναδεικνύεται λόγω και της στενής μέσης .Από εκεί και πέρα καταλαβαίνεις πως ένας μεσομορφικός μπορεί να αναδείξει πιο εύκολα την πλάτη του.Από εκει και πέρα όταν αναφέρονται σε εύρος και μάζες εννοείται εννοούν μυικά και όχι σκελετικά. Ο σκελετός παραμένει ίδιος μετά την ανάπτυξη σου, μόνο η μυικότητα σου μπορεί να αλλάξει.Αν άνοιγε ο σκελετός θα μπορούσαμε ίσως να βάλουμε με λίγη γυμναστική στα πόδια και 4-5 πόντους :p

Οι εκτόμορφοι έχουν ένα ατού σε όλη την κακή τους μοίρα...έχουν ύψος. Αυτομάτως καταλαβαίνεις ότι ένας ψηλός θα χτίσει πιο πολύ μυικό ιστό από έναν κοντό μεσόμορφο, αλλά σε συνάρτηση με τον χρόνο...!!! Ο μεσόμορφος θα παίρνει κιλά πιο γρήγορα και αυτό φαίνεται δραματικά στις προπονήσεις του, ενώ ο εκτόμορφος θα δει σε βάθος χρόνου.

Konstantinos!
20-05-12, 22:33
Οι εκτόμορφοι έχουν ένα ατού σε όλη την κακή τους μοίρα...έχουν ύψος. Αυτομάτως καταλαβαίνεις ότι ένας ψηλός θα χτίσει πιο πολύ μυικό ιστό από έναν κοντό μεσόμορφο, αλλά σε συνάρτηση με τον χρόνο...!!! Ο μεσόμορφος θα παίρνει κιλά πιο γρήγορα και αυτό φαίνεται δραματικά στις προπονήσεις του, ενώ ο εκτόμορφος θα δει σε βάθος χρόνου.


Στοιχείο όμως του εκτόμορφου μην ξεχνάς είναι ο υψηλός του μεταβολισμός που σε συνάρτηση με το ύψος του προκαλεί την απώλεια πολλών θερμίδων, ως αποτέλεσμα την αδυναμία προσθήκης μυικών κιλών. Είναι πολύ δύσκολο για έναν εκτόμορφο να φτάσει έναν μεσόμορφο, εφόσον τρέφονται και γυμνάζονται εννοείται κατά τον ίδιο τρόπο. Επίσης κάτι ακόμα που πρέπει να λάβεις υπόψην είναι η διαρκής ανάγκη του εκτόμορφου για καύσιμα (φαί) ώστε να κρατήσει αυτά που έχει αποκτήσει. Ο μεσόμορφος στην αντίθετη περίπτωση είναι σε πολύ ευνοικότερη κατάσταση. Άσε που νομίζω πως το μέγεθος της πλάτης δεν είναι απαραίτητα συνάρτηση του ύψους.