PDA

Επιστροφή στο Forum : Σκοινάκι



DENNISGR
11-03-09, 11:02
ΔΕΝ νομιζω να ΓΕΛΑΣΕΙ κανεις με αυτο που εγραψα????:o:o:p:p
χτες πηρα ενα σκοινακι και λεω να αρχησω να κανω πρωτη φορα βεβαια!!!
διαβασα ενα περιοδικο και ελεγε οτι βοηθαει στη χασιμο λιπους.
αν ξερει καποιος να μου πει
1) Τ ωρες πρεπει να κανεις αν εχει ωρες!
2) ποση ωρα?
3) που βοηθαει??

NASSER
11-03-09, 14:17
Το σκοινακι ειναι ενας τροπος αεροβικης που βοηθαει πολυ στο καψημο λιπους καθως ανεβαζεις σφηγμους και ιδρωνεις πολυ. Δεν εχω δοκιμασει να κανω ποτε αλλα πιστευω ειναι αρκετα καλο.
Τα μονα μειονεκτηματα ειναι πως θελει το χωρο του, ωστε να μην ενοχλεις κανενα και δεν ξερω κατα ποσο επιβαρυνει τα γονατα στο μεγαλο σωματικο βαρος.

Μαρία
11-03-09, 15:47
Το σκοινακι ειναι ενας τροπος αεροβικης που βοηθαει πολυ στο καψημο λιπους καθως ανεβαζεις σφηγμους και ιδρωνεις πολυ. Δεν εχω δοκιμασει να κανω ποτε αλλα πιστευω ειναι αρκετα καλο.
Τα μονα μειονεκτηματα ειναι πως θελει το χωρο του, ωστε να μην ενοχλεις κανενα και δεν ξερω κατα ποσο επιβαρυνει τα γονατα στο μεγαλο σωματικο βαρος.




Ναι,είναι ένα τρόπος αεροβικής και λόγω των κραδασμών που δημιουργούνται θέλει σωστό έδαφος από ξύλο ή στο σπίτι στο χαλί λόγω του παρατεταμένου κραδασμού από τις αναπηδήσεις,σωστό παπούτσι που να έχει καλή απορρόφηση.Βέβαια το μεγάλο σωματικό βάρος είναι ένας αρνητικός παράγοντας σε κάθε μορφή παρατεταμένης διάρκειας άσκησης λόγω της συνεχόμενης πίεσης στις αρθρώσεις όπου υπαρχει και μεγαλύτερος κίνδυνος για μελλοντικές τενοντίτιδες και πόνους(σύνδρομα υπέρχρησης).




[ΔΕΝ νομιζω να ΓΕΛΑΣΕΙ κανεις με αυτο που εγραψα????:eek::eek::p:p
χτες πηρα ενα σκοινακι και λεω να αρχησω να κανω πρωτη φορα βεβαια!!!
διαβασα ενα περιοδικο και ελεγε οτι βοηθαει στη χασιμο λιπους.
αν ξερει καποιος να μου πει
1) Τ ωρες πρεπει να κανεις αν εχει ωρες!
2) ποση ωρα?
3) που βοηθαει??]



Κάθε μορφή άσκησης βοηθάει στο κάψιμο λίπους αλλα εξαρτάται και από πολλους παράγοντες,διάρκεια,ένταση,τέμπο.Το σκοινάκι κυρίως είναι ένα καλός τρόπος για ζέσταμα πριν μπεις στο κυριώς πρόγραμμα.Τώρα για κάψιμο λίπους αν έχεις την ΜΚΣ στο 60% σε παρατεταμένη άσκηση κυρίως ώρα και πάνω θα κάψεις λίπος μιας και η ένταση είναι χαμηλή και βοηθάει στο να έχεις διάρκεια,στο σκοινάκι επειδή οι εντάσεις είναι πιο ψηλές και φτάνουν στο 80% της MKΣ δεν θα μπορέσεις να κρατηθεις σε σταθερό ρυθμο(τέμπο)σε παρατεταμένη διάρκεια γιατί θα γαλακτώσεις.Τώρα απο σένα εξαρτάται τι θες?Τώρα αν θες να αποκτήσεις περισσότερο ανοχή στο γαλακτικό είναι καλος τρόπος η προπόνηση με σκοινακι κυρίως αν το κάνεις και διαλλειματικα(γυμνάζονται τα πόδια και γενικα όλο το σώμα στο σύνολό του)νιώθεις κάψιμο στους μυες..Πάντως για κάψιμο λίπους δεν θα έβαζα τίποτα πιο πάνω από το τρέξιμο.

TRIANTAFYLLOU
16-03-09, 03:12
στο σχοινάκι ισχύει ότι για όλες τις μορφές αερόβιας απλα αν δεν έχεις σωστή τεχνική είναι κουραστικό και γαλακτώνεις αν δεν έχεις σωστή τεχνική και καταληλα παπούτσια να έχεις και σωστο πάτωμα την ζημια δεν την γλυτώνεις μακροπρόθεσμα .

έχει μεγαλύτερη κατανάλωση θερμίδων στον ίδιο χρόνο με ποδήλατο η διάδρομο , αλλά ένας με καλή τεχνική κάνει για διάρκεια χωρίς να κουράζετε και χωρίς πρόβλημα τραυματισμού γιατί η σταση του σώματος βοηθάει στην απορόφηση κραδασμών απο τούς μυς , αλλα όσο καλό και να είναι, εγω πχ που πηδάω σαν αρκούδα δεν θα με οφελούσε και ούτε μπορω να κάνω διάρκεια . οπότε αρκούμε σε άλλες μορφες αερόβιας σε αθλητες αντοχής όμως η πολεμικών τεχνών είναι ευεργετικό.

embrance
12-05-09, 12:19
Ειναι καλο για αεροβια?Βριεμαι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ το τρεξιμο ρε παιδια...ενω σκινακι κανω χαλαρα και μισαωρο.

deluxe
12-05-09, 13:48
Απο τις καλυτερες μορφες αεροβιας ειναι το σχοινακι!

Eimai_fetes
12-05-09, 16:29
Οντως ειναι πολυ καλη αεροβια...γυμναζεις ποδια, χερια, ιδρωνεις...αστα να πανε...

Εγω ομως συνεχιζω κ προτειμω διαδρομο...
Με το σχοινακι κουραζομαι, λαχανιαζω, κ μετα θελω να κατσω κανα τεταρτο
για να ηρεμησω

Levrone
12-05-09, 19:30
το εκανε και ο Ροκυ..

εγω παντως δε μπορω να κανω γιατι μπερδευει στα ποδια μου..:eleph::eleph:

Polyneikos
13-05-09, 09:18
Καλη μορφή αεροβικης,αυτό προϋποθετει όμως να έχεις καλή τεχνικη και να κανεις αδιακοπα για αρκετα λεπτα,εννοω να μην μπερδευεται το σκοινακι συνεχεια στα ποδια σου και να σταματας ανα μισό λεπτο...

puka
13-05-09, 09:52
δεν ξερω αν ειναι εντελώς ασχετο αυτο που Θα ρωτήσω , αλλά μιας και πιασατε αυτό το Θεμα , τι ειναι καλύτερο ποδηλατο , διαδρομος , σχοινάκι ή εναλλαγή και των τριων ;;;;;

Ευχαριστω :)

Levrone
13-05-09, 10:03
τρεξιμο στο παρκο με πολλα δεντρα γυρω σου!:thumbup:

puka
13-05-09, 10:46
ναι γινεται και αυτό !!!!! Εξαιρετική ιδεα , ευχαριστω ταμάλα !!!!!

Απλά αναρωτιομουν για εκεινες τις μερες που δεν προλαβαινω την βολτα στο παρκο με τα πολλά δεντρα γυρω μου :)
τι Θα ηταν προτιμοτερο να κανω σπιτι μου ..... ;)

Levrone
13-05-09, 10:49
και βεβαια γινεται! αρκει να μην εφημερευεις την προηγουμενη!

Levrone
13-05-09, 10:53
ναι γινεται και αυτό !!!!! Εξαιρετική ιδεα , ευχαριστω ταμάλα !!!!!

Απλά αναρωτιομουν για εκεινες τις μερες που δεν προλαβαινω την βολτα στο παρκο με τα πολλά δεντρα γυρω μου :)
τι Θα ηταν προτιμοτερο να κανω σπιτι μου ..... ;)

χρονος και καιρικές συνθηκες ειναι το θεμα..κοιτα εξαρταται που μενεις..αν μενεις σε πολυκατοικια παρε κατι που δε θα ενοχλει..και διαδρομος, στεπ δε λενε γιατι θα χτυπανε και ο αποκατω θα ανεβει με αγριες διαθεσεις.

ενω ποδηλατο δεν ειναι τοσο προβλημα. το ελλειπτικο ειναι πανακριβο,οποτε ενα ποδηλατακι..

KATERINI 144
13-05-09, 11:14
δεν ξερω αν ειναι εντελώς ασχετο αυτο που Θα ρωτήσω , αλλά μιας και πιασατε αυτό το Θεμα , τι ειναι καλύτερο ποδηλατο , διαδρομος , σχοινάκι ή εναλλαγή και των τριων ;;;;;

Ευχαριστω :)

ποιο ειναι καλύτερο ρώτησε ρε παιδια οχι ποιο κάνει λιγότερο θόρυβο,

ισως το ελλειπτικό ειναι το καλύτερο γιατι κινούνται και χέρια και πόδια ταυτόχρονα=καις περισσότερες θερμίδες Olga.

Levrone
13-05-09, 11:21
ποιο ειναι καλύτερο ρώτησε ρε παιδια οχι ποιο κάνει λιγότερο θόρυβο,



να διευκρινισω. Η Ολγα ρωτησε τι ηταν το καλυτερο να κανει και της ειπα τη γνωμη μου..στη συνεχεια ρωτησε τι ηταν το καλυτερο να κανει σπιτι της και της ειπα κατι που να κανει λιγοτερο θορυβο. ειναι πρακτικος ο λογος.

puka
13-05-09, 11:56
παιδιά μου καλά & ομορφα ,
δεν διευκρινισα , οποτε το κανω ταχιστα ....

σπιτι μου εχω και διαδρομο και ποδήλατο ........ ολα τα κομφορ plus παγκο , μηχανημα κοιλιακών , μασαζιερα , βαράκια κτλ .... ιχιχιχιχιχιχιχιχι

απλά αναρωτιομουν τι Θα ηταν προτιμοτερο να κανω ;;;;
και τα δυο ;;; μονο ποδηλατο ;;; μονο διαδρομο ;;; εναλλαξ ;;;;;

Η μηπως τιποτα απο αυτα και μονο σχοινάκι μιας και διαβασα αρχικά στο τόπικ ότι βοηΘα πολύ στο γρηγορο καψιμο Θερμίδων αποτελεσματικά ... :)

Levrone
13-05-09, 12:03
μα καλα που ζεις? στο METROFLEX GYM?:turtle:

εγω θα σου λεγα τοτε διαδρομο!

puka
13-05-09, 12:14
LOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL

καμια σχεση , απλά ξενέρωσα με τα γυμναστήρια και αποφασισα να οργανωΘω σπιτι .... :)

mantus3
13-05-09, 17:28
παιδιά μου καλά & ομορφα ,
δεν διευκρινισα , οποτε το κανω ταχιστα ....

σπιτι μου εχω και διαδρομο και ποδήλατο ........ ολα τα κομφορ plus παγκο , μηχανημα κοιλιακών , μασαζιερα , βαράκια κτλ .... ιχιχιχιχιχιχιχιχι

απλά αναρωτιομουν τι Θα ηταν προτιμοτερο να κανω ;;;;
και τα δυο ;;; μονο ποδηλατο ;;; μονο διαδρομο ;;; εναλλαξ ;;;;;

Η μηπως τιποτα απο αυτα και μονο σχοινάκι μιας και διαβασα αρχικά στο τόπικ ότι βοηΘα πολύ στο γρηγορο καψιμο Θερμίδων αποτελεσματικά ... :)

οι συνδιασμοι παντα βοηθανε για τον πολυ απλο λογο οτι αν εκανες διαδρομο πχ, κ στην ωρα βαριοσουν, αλαζοντας μηχανιμα σου περναει η αισθηση της ρουτινας η οποια αναπτησετε... οποτε εκει που ηταν να κανεις μια ωρα μπορεις ανετα να κανεις 2 αμα αντεχεις. ειναι ψιχολογικο.

τωρα back on topic, το σκινακι καλο κτλ αλλα μην ξεχναμε κ την καταπονιση σε αστραγαλους κ γονατα...

vAnY
13-05-09, 23:21
προσωπικα κανω λιγο απ'ολα, αναλογα με την διαθεση.... το σχοινακι μ'αρεσει αλλα ειναι κατι μερες που μου σπαει τα νευρα γιατι μπερδευεται στα ποδια μου και γινομαι τουρμπο !:evil2: αλλα γυμναζει πολυ και τα χερια....
αλλιως πχ στο γυμναστηριο πριν την προπονηση διαδρομο και στο τελος ελλιπτικο..να σπασω τη μονοτονια....;)

puka
14-05-09, 09:06
οι συνδυασμοι παντα βοηθανε για τον πολυ απλο λογο οτι αν εκανες διαδρομο πχ, κ στην ωρα βαριοσουν, αλλαζοντας μηχανημα σου περναει η αισθηση της ρουτινας η οποια αναπτυσετε... οποτε εκει που ηταν να κανεις μια ωρα μπορεις ανετα να κανεις 2 αμα αντεχεις. ειναι ψυχολογικο.

τωρα back on topic, το σκοινακι καλο κτλ αλλα μην ξεχναμε κ την καταπονηση σε αστραγαλους κ γονατα...

Ευχαριστω για την συμβουλή , εχεις ενα ποιντ , ομολογουμένως ......

Γενικώς , οτι κανει κανεις καλό ειναι , right ;;;

puka
14-05-09, 09:52
plus , ξερετε τι παρατήρησα ψε ;;; εκανα διαδρομο γυρω στα 40' , με προγραμμα αυξομειωμενης εντασης και φορουσα και την ζώνη μετρησης καρδιακών παλμών , τους παλμούς μου τους επιασε μετα το 15ο λεπτο και τότε αρχισε να τους δειχνει στην οΘόνη , περιεργο ε ;;;;;;
Και τελικα εδειξε μέχρι 124 παλμους ....

Αυτο σημαινει οτι μεχρι τα 15 πρωτα λεπτα , τι ημουν πανω στο διαδρομο τι καΘόμουν το ιδιο και το αυτό ;;;

Exci
14-05-09, 17:03
Και τελικα εδειξε μέχρι 124 παλμους ....
Eμενα παλι παει στους 120 με το που ανεβω στο διαδρομο :(

puka
15-05-09, 07:15
Eμενα παλι παει στους 120 με το που ανεβω στο διαδρομο :(

12Ο ;;;; μα γιατι ;;; Κουραζεται η καρδουλα ετσι , δεν ειναι καλόοοοοοοοοοοοοοο ....

Εγω ξερετε τι παρατήρησα ;;;;

Οτι οταν κανω διαδρομο , πρεπει να κανω περισσοτερη ώρα για να ιδρώσω όσο ιδρώνω οταν κάνω ποδήλατο !!!! Ναι , ναι ... και πρέπει στο διαδρομο ειτε να τρέχω στο 8-9 ειτε να περπατω γοργά στο 6-7 με κλιση στο 8-10 για κανενα 40λεπτο για να ιδρώσω και να πω οτι κατι εκανα , οκ !!!!

Ενω οταν κανω ποδήλατο , αρκούν 3Ο λεπτα για να τα φτυσω και να λιωσω !!!!!

Τι λετε να μου συμβαινει ;;;

vAnY
15-05-09, 10:11
12Ο ;;;; μα γιατι ;;; Κουραζεται η καρδουλα ετσι , δεν ειναι καλόοοοοοοοοοοοοοο ....

Εγω ξερετε τι παρατήρησα ;;;;

Οτι οταν κανω διαδρομο , πρεπει να κανω περισσοτερη ώρα για να ιδρώσω όσο ιδρώνω οταν κάνω ποδήλατο !!!! Ναι , ναι ... και πρέπει στο διαδρομο ειτε να τρέχω στο 8-9 ειτε να περπατω γοργά στο 6-7 με κλιση στο 8-10 για κανενα 40λεπτο για να ιδρώσω και να πω οτι κατι εκανα , οκ !!!!

Ενω οταν κανω ποδήλατο , αρκούν 3Ο λεπτα για να τα φτυσω και να λιωσω !!!!!

Τι λετε να μου συμβαινει ;;;

:bbbiceps: δεν ειμαι ειδικη στο θεμα αλλα πιστευω πως ειναι κατι το διαφορετικο για τον καθε οργανισμο, αντιδραμε διαφορετικα...
π.χ. εσενα μπορει να σε "κουραζει" πιο γρηγορα το ποδηλατο. κ γι αυτο να ιδρωνεις πιο νωρις, απ'οτι στο διαδρομο ..
Εγω π.χ. εχω το καλο (η κακο, οπως το παρει κανεις)ο,τι ιδρωνω παρα πολυ ευκολα (περισσοτερο κι απο αντρα..:()και πολυ..και μου φτανουν 10 λεπτα στο διαδρομο σε ταχυτητα 10-10.5 με κληση 3% για να αρχισω να ιδρωνω και να σταζω κυριολεκτικα, παρ'ολο που εχω αντοχη για μιση ωρα... Τον ιδιο χρονο και για ελλειπτικο η ποδηλατο... αρα νομιζω πως το καθε σωμα εχει την δικη του δομη και δεν υπαρχει καποιος νομος που να λεει "πρεπει να κουραζεσαι η να ιδρωνεις περισσσοτερο σ'αυτο το μηχανημα και σε τοσο χρονο" απλα υπαρχει το ποιο μηχανημα γυμναζει περισσοτερο απο το αλλο .. :weights:

:)Αυτα κατα την γνωμη μου..

puka
15-05-09, 10:46
:bbbiceps: δεν ειμαι ειδικη στο θεμα αλλα πιστευω πως ειναι κατι το διαφορετικο για τον καθε οργανισμο, αντιδραμε διαφορετικα...
π.χ. εσενα μπορει να σε "κουραζει" πιο γρηγορα το ποδηλατο. κ γι αυτο να ιδρωνεις πιο νωρις, απ'οτι στο διαδρομο ..
Εγω π.χ. εχω το καλο (η κακο, οπως το παρει κανεις)ο,τι ιδρωνω παρα πολυ ευκολα (περισσοτερο κι απο αντρα..:()και πολυ..και μου φτανουν 10 λεπτα στο διαδρομο σε ταχυτητα 10-10.5 με κληση 3% για να αρχισω να ιδρωνω και να σταζω κυριολεκτικα, παρ'ολο που εχω αντοχη για μιση ωρα... Τον ιδιο χρονο και για ελλειπτικο η ποδηλατο... αρα νομιζω πως το καθε σωμα εχει την δικη του δομη και δεν υπαρχει καποιος νομος που να λεει "πρεπει να κουραζεσαι η να ιδρωνεις περισσσοτερο σ'αυτο το μηχανημα και σε τοσο χρονο" απλα υπαρχει το ποιο μηχανημα γυμναζει περισσοτερο απο το αλλο .. :weights:

:)Αυτα κατα την γνωμη μου..

πιστεψε με βρε Θηριο και εγω αν εκανα στο 1Ο με κλιση στο 3 , σιγουρα Θα ελιωνα !!!! Ετσι κανεις διαδρομο ;;; Αν ναι , να παω να δεσω μια πετρα στο λαιμό μου ............. αχαχαχαχαχαχαχα

5 λεπτα τα βγάζω , 1Ο σερι με τιποτα ... χεχεχε

Ναι ναι εχεις δίκιο ..................................
ΚαΘε σωμα αντιδρα διαφορετικά .....

Ισως πρεπει να το κουρασω περισσοτερο το Θεμα στο διαδρομο για να σω αποτελεσμα ε ;;;;;

mantus3
16-05-09, 13:23
Ισως πρεπει να το κουρασω περισσοτερο το Θεμα στο διαδρομο για να σω αποτελεσμα ε ;;;;;

αν πηγεναμε στο ιδιο γυμν θα σου ελεγα ναι... αλλα ευτιχως δεν παμε οποτε δεν παιζει να μου πιασεις το ελιπτικο μου.. :P

σε γενικες γραμες εχει να κανει με τον σκοπο της αεροβικης. εγω πχ κανω μετριας η χαμηλης εντασης μονο κ μονο για να κατεβασω μερικες τιμες. εσυ μπορει να θες να καψεις λιπος κτλ...

οσο γιΑ τον ιδροτα μην τρελεναισε, παιζει κ η θεση του σωματος, που στο ποδιλατο (ειδικα αμα ειναι καθηστο) μας κανει να νιοθουμε πιο πολυ την ζεστη

Levrone
16-05-09, 17:26
αν πηγεναμε στο ιδιο γυμν θα σου ελεγα ναι... αλλα ευτιχως δεν παμε οποτε δεν παιζει να μου πιασεις το ελιπτικο μου.. :P

σε γενικες γραμες εχει να κανει με τον σκοπο της αεροβικης. εγω πχ κανω μετριας η χαμηλης εντασης μονο κ μονο για να κατεβασω μερικες τιμες. εσυ μπορει να θες να καψεις λιπος κτλ...

οσο γιΑ τον ιδροτα μην τρελεναισε, παιζει κ η θεση του σωματος, που στο ποδιλατο (ειδικα αμα ειναι καθηστο) μας κανει να νιοθουμε πιο πολυ την ζεστη

mantus κατσε γιατι ειπες βαρια κουβεντα:shock: τι τιμες να κατεβασεις με το αεροβιο?

puka
18-05-09, 08:28
xixixixixixixixixixi πιπερι !!!!!!!!!!!!!!!!!

roulis
26-05-10, 01:07
παλικαρια πια η γνωμη σασ για το σχοινακι σαν ενναλακτικη μορφη αεροβιασ ασκησησ?
προσωπικα το ειδα στο ιντερνετ το δοκιμασα εδω και 3 βδομαδεσ και εχς δει αποτελεσματα(αναπτυξη και γραμμωση στισ γαμπεσ κυριωσ και γενικοτερα στα ποδια) οπωσ επισησ και μειωση ποσοστου λιπουσ!!
μπορει να ακουγεται γελειο και παιδικο αλλα ειναι αποτελσματικο!!:P:P:P

killer85
26-05-10, 01:16
Πάντως όταν εγώ κάνω σχοινάκι στο kick boxing ανεβάζω παλμούς και δεν μπορώ να τους κρατήσω σταθερούς...

albertob30
26-05-10, 01:38
το σκεφτομαι και εγω για να αρχισω αντι για αεροβια καμια φορα..πως σας φαινεται?

deluxe
26-05-10, 06:56
Μπορει καποιος να πει προγραμμα για σχοινακι; Εγω συνηθως κανω τρισετ : 20 κοιλιακους, 15 ραχιαιους, 50 σχοινακι. 1 λεπτο ξεκουραση και ξανα το ιδιο για 3 φορες.

Πειτε και εσεις καποιο καλο προγραμμα. Ισως και το σχοινακι με 1 λεπτο ξεκουραση ενδιαμεσα με τους εξης γυρους : 50,60,70,60,50. Τι λετε;

George1993
26-05-10, 09:49
Εγώ πάντως που είμαι 1.80 και 85 κιλά απο τότε που ξεκίνησα εκτός απο το οτι έχασα κιλά με βοήθησε πολύ στο άλμα και έχω πολύ καλύτερη φυσική κατάσταση!
πολλοί το έχουν υποτιμίσει αλλα είναι γαμ@@ο..

Εγώ είμαι ποιο χαλαρός
60 * 3 σχοινάκι
και στο τέλος 60 κοιλιακούς και 40 ραχιαίους

deluxe
26-05-10, 17:17
Καθε ημερα κανεις σχοινακι;

gj
26-05-10, 17:18
Πως το μπορείται αυτό το σχοινάκι ρε παιδιά ??
Απο πιτσιρικάς έτρωγα τα μούτρα μου όποτε το επιχειρούσα :P

vAnY
26-05-10, 17:26
χαχα κι εγω μετα απο καποιο διαστημα μπερδευονται τα ποδια μου, τσαντιζομαι και τα παραταω :green:
αλλα η αληθεια ειναι οτι ειναι πολυ σουπερ γυμναστικη το σκοινακι, ανεβαζεις παλμους πολυ γρηγορα !!:turtle:

spiros22
26-05-10, 18:26
και εγω πιστευω οτι ειναι πολυ καλη αεροβικη...παλιοτερα οταν επαιζα τεννισ καναμε 3 σετ των 100 επαναληψεων.το μονο κακο ειναι οτι δεν μπορεισ να κανεισ παντου μιασ κ δεν τ εχουν ολα τα γυμναστηρια..

George1993
26-05-10, 18:45
Καθε ημερα κανεις σχοινακι;

Πριν φύγω για το σχολείο κάνω 50 το πρωί
( απλά γιατί νιώθω σαν να μου φτιάχνει τη διάθεση )

και κάθε απόγευμα κάνω αυτό που αναφέρω παραπάνω


Και επειδή λέτε ότι μπερδεύονται τα πόδια σας
εγώ στην αρχή έκανα 8-10 και δεν μπορούσα μετά με τίποτα
τώρα κάνω και χαλαρά τα 60 χωρίς να μπερδευτώ ουτε μια φορα
( πολλές φορές πάντως τυχαίνει να μπερδευτώ ):P

deluxe
26-05-10, 21:23
Εκανα σημερα πρωτη φορα αυτο που ειπα πιο πανω, δλδ 50,60,70,60,50 με ξεκουραση αναμεσα 30 δευτερολεπτα! Απλα μαμει! Καλυτερο και απο HIIT! Την επομενη φορα θα δοκιμασω το εξης : 50,60,70,60,50,40,30,40,50. Απλα με λιγο περισσοτερη ξεκουραση, κοντα στα 45 δευτερολεπτα.

roulis
27-05-10, 03:53
και εγω πιστευω οτι ειναι πολυ καλη αεροβικη...παλιοτερα οταν επαιζα τεννισ καναμε 3 σετ των 100 επαναληψεων.το μονο κακο ειναι οτι δεν μπορεισ να κανεισ παντου μιασ κ δεν τ εχουν ολα τα γυμναστηρια..

no problem φιλε μου!πηγαινεισ σε ενα μαγαζι με αθλητικα ειδη και παιρνεισ ενα για το σπιτι σου με 5 ευρο:P
εγω εχω ενα για το σπιτι και ενα για την δουλεια να κανω να περναει η ωρα:rolf:

roulis
27-05-10, 03:56
Μπορει καποιος να πει προγραμμα για σχοινακι; Εγω συνηθως κανω τρισετ : 20 κοιλιακους, 15 ραχιαιους, 50 σχοινακι. 1 λεπτο ξεκουραση και ξανα το ιδιο για 3 φορες.

Πειτε και εσεις καποιο καλο προγραμμα. Ισως και το σχοινακι με 1 λεπτο ξεκουραση ενδιαμεσα με τους εξης γυρους : 50,60,70,60,50. Τι λετε;

εγω κανω εδω και 3-4 βδομαδεσ και κανω καθε μερα 4 χ 500 επαναληψεισ με διαλειμμα αναμεσα στα σετ 5 λεπτα
και μετα να δεισ ιδρωτασ παλμουσ και καψιμο η γαμπα πριζεται σαν κουτσουρο:P

deluxe
27-05-10, 15:21
500 επαναληψεις!!! Πρεπει να εισαι σε πολυ καλο επιπεδο, αλλιως δε γινεται αυτο! Καιγονται και οι ωμοι!

eri_87
19-08-10, 14:42
Εχθές αντί να κάνω πρωινό ποδήλατο είπα να κάνω σχοινάκι... Έκανα κάπου 20λεπτά με διαλειμματάκια όταν λαχάνιαζα πολύ! Δεν είχα βέβαια στάνταρ ρυθμό, θα προσπαθήσω καλύτερα την επόμενη φορά!!
Ήθελα να ρωτήσω τί γίνεται από άποψη καύσης λίπους με κάτι τέτοιο...
Πάντως λέω να το εντάξω στο πρόγραμμά μου 2-3φορές τη βδομάδα και τις υπόλοιπες ποδήλατο...Τί λέτε?

KATERINI 144
19-08-10, 15:02
Ήθελα να ρωτήσω τί γίνεται από άποψη καύσης λίπους με κάτι τέτοιο...
οτι γινεται με μια δραστηριότητα που καίει θερμίδες, οτι δε βαριέσαι αυτο κανε, ποδήλατο, διάδρομο, κολύμβηση σχοινάκι, το ιδιο είναι.

eri_87
19-08-10, 15:08
οτι γινεται με μια δραστηριότητα που καίει θερμίδες,

Με το ποδήλατο πετυχαίνω μέγιστη καύση λίπους σε παλμούς 120-130, αλλά με το σχοινάκι? Αυτό εννοώ... Στο σχοινάκι έχω πολύ περισσότερους παλμούς και κάνω λιγότερη ώρα!

deluxe
21-08-10, 11:06
Το σχοινακι ειναι μια μορφη HIIT. Καις θερμιδες για τις επομενες 12-24 ωρες. Εφοσον εκτελεις σε αρκετα εντονο ρυθμο και για λιγη ωρα.

giannis64
21-08-10, 17:24
δεν καις θερμιδες για 12-24 ωρες!!

να πεις για 1-1.5 ωρες μετα, και αυτο πολυ ειναι!!!

deluxe
26-08-10, 13:03
Is HIIT Effective?

HIIT training is extremely effective at increasing your fitness quickly and helps you to lose weight fast (fat loss) if incorporated into a healthy lifestyle. Studies show that your metabolism is raised for 12-48 hours after a HIIT session and this is where more of its fat loss benefits come from. This process is known as EPOC - excess post exercise oxygen consumption.

giannis64
26-08-10, 13:05
Is HIIT Effective?

HIIT training is extremely effective at increasing your fitness quickly and helps you to lose weight fast (fat loss) if incorporated into a healthy lifestyle. Studies show that your metabolism is raised for 12-48 hours after a HIIT session and this is where more of its fat loss benefits come from. This process is known as EPOC - excess post exercise oxygen consumption.

ε και λοιπόν??
μετά από αυτό σε πόση ώρα θα κάνεις γεύμα??
τους μυς σου δεν τους σκέπτεσαι??
αν ήταν έτσι όλοι θα έκαναν χιτ, δεν θα έτρωγαν και θα ήταν φέτες!!
να σου κάνω εγώ κοπι πολλά τέτοια τα οποία λένε το εντελώς αντίθετο με γνώμονα τα απαιτούμενα αποτελέσματα!!

ββ είμαστε όχι υπέρβαροι!!

για γράψε και στα ελληνικά!!!

deluxe
26-08-10, 16:54
Εισαι λαθος τωρα.

giannis64
26-08-10, 17:02
ειμαι λαθος αλλα δεν λες που??

deluxe
26-08-10, 23:47
Δε κολλανε αυτα που λες, με αυτα που λεω εγω. Ποιος ειπε οτι δε θα φαω μετα τη HIIT; Γιατι να μη σκεφτομαι τους μυς μου; Και τι δουλεια εχουν οι υπερβαροι με HIIT;

giannis64
26-08-10, 23:52
αρα τι λιπος καις μετα απο 3-4 ωρες???

αφου εχεις κανει γευμα!!!

deluxe
27-08-10, 00:36
Εχεις αυξημενο μεταβολισμο για τις επομενες 12-24 ωρες, λογικο να εχεις και αυξημενη λιποδιαλυση..

giannis64
27-08-10, 00:39
προφανως εχεις μπερδεψει μεσα στο μυαλο σου πολλα ζητηματα και θεματα !

διαβασε ξανα απο το ποστ (21-08-10, 11:06 )

deluxe
27-08-10, 00:42
Τιποτα δεν εχω μπερδεψει. Απλα εσυ προσπαθεις απο μια λαθος λεξη, να προκαλεσεις σεισμο. Εν' τελει αυτο εννοουσα.

Galthazar
22-10-10, 17:54
η καλυτερη ασκηση!!!Ειδικα για ζεσταμα ειναι το καλυτερο...

StefPat
06-11-10, 21:08
η καλυτερη ασκηση!!!Ειδικα για ζεσταμα ειναι το καλυτερο...

κι εγώ έτσι το χρησιμοποιώ! :clap:

GeorgeToumpa
13-04-13, 21:06
Πήγα να ψάξω μήπως υπάρχει κάποιο βίντεο για σωστή τεχνική με το σχοινάκι.. αν και απογοητεύτηκα λίγο με το πρώτο βίντεο που είδα :lol: :lol: :lol:


http://www.youtube.com/watch?v=GFHmmQQcNaY

βρήκα μετά καλύτερο..


http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=wyEXnFeiJAI#!