PDA

Επιστροφή στο Forum : Φρούτα σε bb / δίαιτα



giorgos_xania
29-11-06, 02:36
:info: Gasturb: Προερχόμενο απο εδώ: http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=672



Ορισμένα φρούτα όπως μπανάνα, σύκα περιέχουν μεγάλες ποσότητες φρουκτόζης η οποία μετατρέπεται κατα 50% σε λίπος, άρα καλά θα είναι να προσέχουμε αυτά τα φρούτα

μπορεις να αναφερεις φρουτα τα οποια μπορουν να χρησιμοποιηθουν σε περιοδο διαιτας?(χαμηλο γλυκαιμικο δεικτη-χαμηλο σε φρουκτοζη)?????

για να μην ανοιγω αλλο τοπικ

πλζ gasturb

Gasturb
29-11-06, 05:17
μπορεις να αναφερεις φρουτα τα οποια μπορουν να χρησιμοποιηθουν σε περιοδο διαιτας?(χαμηλο γλυκαιμικο δεικτη-χαμηλο σε φρουκτοζη)?????

για να μην ανοιγω αλλο τοπικ

πλζ gasturb
Giorgos_xania τα φρούτα γενικά δεν έχουν υψηλό GI** (εξαίρεση το καρπούζι) το πρόβλημα όμως ειναι οτι μεταβολίζονται μόνο στο συκώτι κ όχι κ στους μυς (γιατί δεν έχουν τα απαραίτητα ένζυμα να διαχειριστούν την φρουκτόζη όπως το ύπαρ). Οπότε κατά γενικό κανονά σε περιόδους δίατας αλλά κ για τους bb αθλητές:

1. Τα φρούτα να καταναλώνοντε πάντα μόνα τους κ σε άδειο στομάχι.
2. Όχι σε συνδυασμό με υψηλού γλυκαιμικού δείκτη γεύματα / ροφήματα (πχ μεταπροπονητικο).
3. Πάντα με μέτρο, ένα με δύο φρούτα ειναι αρκετά για να πάρουμε τις πλούσιες σε (υδατοδιαλυτές) βιταμίνες, μέταλλα και φυτικές ίνες τροφές.

Συμπερασματικά, η φρουκτόζη καταλήγει σε λίπος εάν το γλυκογόνο του συκωτιού είναι 100% πλήρες (λόγω γεύματος απο πριν) ή καταναλωθεί συγχρόνως με τροφή υψηλού GI (διότι η γλυκόζη της άλλης τροφής γεμίζει πρώτη τα αποθέματα του υπατικού γλυκογόνου κ η φρουκτόζη δεν έχει άλλη πλέον επιλογή απο τον δρόμο της βιοσύνθεσης λιπαρών οξέων => τριγλυκερίδια = λίπος.

**http://www.lowglycemicdiet.com/fruitsgi.html



EXEI H MPANANA YDATANURAKES? POSOUS? DEN TO IKSERA AYTO. TOTE NA PERNO 5 GR PRIN TIN PROPONISI KAI 5 META OK DEN EINAI ETSI?
Αν τώρα έχουμε να επιλέξουμε μπανάνα πριν ή μετά την gym, προτιμότερο είναι πριν (χωρις τον συνδιασμό της με whey + δεξτρόζη λόγω high GI ) μιας κ η πλήρωση του υπατικού γλυκογόνου με ενέργεια στη συνέχεια γίνεται με σταθερή αργή ροή.

Gasturb

GRF
29-11-06, 09:50
Θα ήθελα να κάνω μια παρατήρηση. Σημασία δεν έχει πρωτίστως το GI ενός γεύματος, πρώτο ρόλο παίζει η ποσότητα και κατόπιν GI. Αν δηλαδή συνδυάσουμε ένα φρούτο (που έχει αρκετή φρουκτόζη) με ένα καρότο (που έχει υψηλό GI), δεν πρόκειται να βάλουμε λίπος αφού η ποσότητα ("το γλυκαιμικό φορτίο" αν θέλετε) της γλυκόζης από το τρόφιμο υψηλού GI είναι πολύ μικρή.

Γενικά είναι χρήσιμο τα φρούτα να καταναλώνονται σε γεύματα που δεν έχουν άλλους υδατάνθρακες ή έχουν πολύ λίγους. Και να λαμβάνεται υπόψιν ότι οι ποσότητες γλυκόζης και φρουκτόζης σε ένα φρούτο κυμαίνονται κοντά στα 10-15 γραμμάρια, ποσότητες αρκετά μικρές για να προκαλέσουν προβλήματα (εκτός αν φάτε 5 μπανάνες μαζί, εκεί το συζητάμε το θέμα!!).

By the way, η μπανάνα δεν είναι από τα φρούτα που έχουν πολλή φρουκτόζη, έχει περίπου ίσες ποσότητες φρουκτόζης και γλυκόζης, πράγμα που την τοποθετεί στα φρούτα τα σχετικά "πλούσια" σε γλυκόζη (αφού κατά μέσο όρο τα φρούτα έχουν περισσότερη φρουκτόζη από ό,τι γλυκόζη). Για μετά την προπόνηση είναι μια χαρά, χωρίς όμως να αποτελεί το κύριο συστατικό υδατάνθρακα.

Τέλος, αν κάποιος πάρει φρουκτόζη μετά από προπόνηση, δεν κινδυνεύει να βάλει λίπος, όμως η αποκατάσταση του μυϊκού γλυκογόνου θα γίνει με πολύ αργό ρυθμό (όχι απευθείας όπως ειπώθηκε, αλλά μέσω του ήπατος το οποίο θα την κάνει γλυκόζη και θα τη στείλει πίσω στο αίμα για να κατευθυνθεί προς τους μυς).

Σε περιόδους δίαιτας (ειδικά τον τελευταίο μήνα) μπορεί κανείς να απαλείψει τα φρούτα από τη διατροφή του.

Albert_Wesker
01-12-06, 19:50
Φοβερή η απάντηση του GRFemuscle
Εγώ θα εστιάσω στο εξής:πειραματίσου. άλλοι λένε ότι τους πειράζει κι άλλοι λένε ότι δεν τους πειράζει να αναπτύξουν γράμμωση. εγώ είμαι στην κατηγορία του ότι αν κόψεις τα φρούτα και τα γαλακτομικά απο την δίαιτα σου, θα γραμμώσεις πιο έυκολα(τα χω κάνει πάνω μου γι αυτό σου λέω)
ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΣΟΥ

Gasturb
01-12-06, 19:58
Θα ήθελα να κάνω μια παρατήρηση. Σημασία δεν έχει πρωτίστως το GI ενός γεύματος, πρώτο ρόλο παίζει η ποσότητα και κατόπιν GI.

Απλά GRFemuscle στηρίχτηκα στην συνηθειά μας μετά πχ το μεσημεριανό μας να τρώμε κ φρούτο/α. Τώρα αν θέλουμε ενα απλά snack με λίγους υδατάνθρακες τότε ένα φρούτο δεν οδηγεί σε λίπος. Με το μεταπροπονητικό μας ρόφημα όμως λόγω της μεγάλης ποσότητας υψηλών GI απλών υδατανθράκων (δεξ,μαλτο) προσωπικά αποφεύγω την μπανανα γιατί είμαι τότε πληρης κ δεν θέλω τυχόν να υπερκορεστώ=δημιουργήσω λίπος!!

Albert_Wesker
01-12-06, 20:01
Αν σε ανυσηχεί αυτό τόετε μείωσε λίγο την ποσότητα της γλυκόζης που βάζεις στο ρόφημα. έτσι θα φας και την μπανάνα χωρίς τύψεις. άντε, βάλε λίγο το μυαλό σου να δουλέψει... :P

Gasturb
01-12-06, 20:04
Το πρωινό κ κυρίως το μεταπροπονητικό μου ρόφημα με ευλάβεια το συμπεριφέρομαι (!) δεν το αλλάζω! :bounce: Η μπανάνα μπορεί να χρησιμοποιηθεί κ άλλη χρονική στιγμή της ημέρας ενώ η μαλτο δεξ (πέραν κ του πρωινού) όχι!

Albert_Wesker
01-12-06, 20:06
Τοτε είσαι πολύ κολλημένος και τελείως απροσάρμοστος λολ. κρίμα και σε συμπαθούσα...τρομάρα σου!
Εγώ πάντως δεν νομίζω ότι μια μπανάνα θα σου κάνει κακό απλά φάτην λίγο αργότερα αν θες. επίσης επίσης, στα τελευταία στάδια είναι που κυρίως τα κόβουνε(δηλαδή σε συνολικό ποσοστό όγκου 15% με 17%)

gym
16-04-12, 15:53
;)