PDA

Επιστροφή στο Forum : το πρωινό μας και ενδιάμεσα γεύματα



chryssa
15-05-09, 12:05
:thumbsup:καλημέρα σε ολους!!

ψάχνω στο site στη διατροφή και από ότι βλέπω είναι περισσότερο εξειδικευμένα τα άρθρα για όγκο και γράμμωση σε περίοδο αγώνων.
όλες οι πληροφορίες βοηθούν στο να κατανοησουμε τι χρειάζεται να τρώμε
αλλά για όσους δεν κατεβαίνουν σε αγώνες αλλά φτιάχνουν την διατροφή τους;
το μεσημέρι και το βράδυ είναι αρκετά απλό και κατανοητό κοτόπουλο ή άλλο άλιπο κρέας με ρύζι ή πατάτα και σαλάτα με λίγο λάδι.
αλλα ήθελα να μάθω πιο συγκεκριμένα

ποιο είναι το πρωινό σας;;
και τι επιλέγετε στα ενδιάμεσα γεύματα σας;;
παρακαλώ guys and girls διαφωτίστε τη νεοσύλλεκτη με απλούς συνδυασμούς που έχετε ήδη δοκιμάσει..!!!:bowdown:

puka
15-05-09, 12:11
Kαλώς την το λοιπον ...
Θα σου πω εγω που ειμαι επισης νεα στο φορουμ και δεν κατεβαινω σε αγώνες και απεχω πολυ απο τα τρελα γυμνασμένα σώματα που βλέπεις σε φωτο εδω ... :)

Το πρωι , μετα τις πολυτιμες συμβουλές της Κωνσταντινας ( της Κασκάνη εννοειται !!! ) τρώω τοστ ολικης αλεσεως με γαλοπουλα ( 2 φετες ) και τυρι ( 10% λιπαρα μια φετα ) .

Τα ενδιαμεσα ειναι ενα φρουτο και που & που μου επιτρέπει αυτο να το αντικαΘιστω με αποξηραμένα φρουτα ....

Αυτα για μένα ...

Καλύτερα ομως να σου πουν και οι πιο "παλιοι" και πιο γνώστες του αντικειμένου ....

Σιγουρα η Κωνσταντινα Θα σου λυσει καΘε απορία :)

skrwz21
15-05-09, 13:39
γιατι δεν πας στον χωρο της Κωσταντινας εδω στο φορουμ που ειναι για γυναικες? .. θα παρεις πολλες απαντησεις με την πρωτη σου επισκεψη κιολας ! :welcome:

Muscleboss
15-05-09, 14:06
Η κωνσατνίνα έχει τη στήλη της και εκεί απαντάει αποκλειστικά αυτή... η χρύσα ανοιξε ένα άλλο θέμα που μπορεί να συμμετάσχουν και τα υπόλοιπα μέλη.

Το θέμα του πρωινού χρύσα το έχουμε ξανασυζητήσει στην κατηγορία της διατροφής.

Εγώ στο πρωινό μου έχω χρόνια συμπληρωμα πρωτείνης ορού γάλακτος, με διάφορες μορφές δημητριακών ολικής αλέσεως ή νιφάδων βρώμης. Τις μέρες/περιόδους που χρειάζομαι περισσότερη ενέργεια προσθέτω και ξηρούς καρπούς.

Πέρα απο το συπλήρωμα πρωτείνης, εξαιρετική πηγή είναι και τα σπράδια αυγών.

Αναπόσπαστο κομμάτι κατά την άποψή μου είνα και μια πολυβιταμίνη με το πρωινό.

Φυσικά σε κάποιο άτομο που δεν έχει το χρόνο η τη δυνατότητα, ή δεν μπορεί να φάει ασπράδια μπορεί να πάει με τοστ γαλοπούλας όπως λέει η όλγα αν και εγώ δε το προτιμώ.

Γενικά είναι ένα διατροφικό θέμα που είναι κοινό σε άντρες και γυναίκες και βασική του αρχή είναι ότι πρέπει να έχει πρωτείνη ψηλής βιολογικής αξίας, αλλά και συνθετους υδατάνθρακες, η ποσότητα των οποίων εξαρτάται από τις ανάγκες του ατόμου και τους στόχους του.

Κοίτα και τις συμβουλές της κωνσταντίνας για το θέμα σου, δε θα πέσεις έξω με αυτή.

ΜΒ

chryssa
15-05-09, 14:36
ναι εννοείται ότι έχω ήδη μιλήσει με την κωνσταντίνα!!! (φοβερή)
αλλά ήθελα να μάθω και για τους υπόλοιπους σας τι κάνετε γιατί ο ένας με τον άλλον είμαστε διαφορετικοι με άλλες προτιμήσεις στη γεύση..
έλα έλα παιδιά συνάνθρωποι....που λέει και ο βέγγος...να ακούω όλους σας που το διαβάζετε εσείς τι προτείνετε;;

thanxs

NASSER
15-05-09, 14:51
Πανω κατω οτι αναφερε ο ΜΒ, τα ιδια ακολουθω και εγω.

Πιο σπανια για πρωινο, πιτακι βρωμης ή ωμελετα με μανιταρια, πιπεριες και καλαμποκι.

Οι πιο εμπηροι κανουν συνδιασμο των γευματων τους αναλογα με την περιοδο και φαση που βρισκονται. Κυριος γνωμονας ειναι τα ποσοστα και η ποσοτητα πρωτεινης, υδατανθρακα και ακορεστα λιπαπα.

thegravijia
15-05-09, 15:15
Αναπόσπαστο κομμάτι κατά την άποψή μου είνα και μια πολυβιταμίνη με το πρωινό.


ΜΒ

boss εχω ακουσει απο πολλους και γιατροι το λενε αυτο οτι δεν χρειαζεται καποιος πολυβιταμινη και οτι μεγαλος μερος απο αυτη δεν μπορουμε να την αφομοιωσουμε γιατι ο οργανισμος κραταει μονο αυτα που χρειαζεται,
εσυ τι λες?

Muscleboss
15-05-09, 17:23
φυσικά και συμφωνώ, ο οργανισμός μας κρατάει μόνο αυτά που χρειάζεται...

ο κυρ-τάκης ο περιπτεράς που ναναι καλά ο άνθρωπος κάθεται και βλέπει όλη μέρα τηλεόραση, δε χρειάζεται καμία πολυβιταμίνη...

ένα ανθρωπος όμως που γυμνάζεται και καταπονεί το σώμα του επανελημένα, πιστεύεις ότι δε χρειάζεται? όχι μόνο χρειάζεται αλλά πολλά στοιχεία σε πολύ μεγαλύτερες ποσότητες από τη ΣΗΔ (συνηστόμενη ημερησία δόση) και αυτό το θέμα έχει γίνει κατ επανάληψη αιτία για διαφωνίας στις επιστημονικές κοινότητες της αθλητικής διατροφολογίας.

το θέμα του πρωινού μπορεί και έχει αναλυθεί στο θέμα της διατροφής, δεν υπάρχει διαφορά μεταξύ άντρα και γυναίκας.

περισσότερες ερωτήσεις και απαντήσεις θα βρείτε στην ειδική κατηγορία της διατροφής.

ΜΒ

kutsup
15-05-09, 17:51
Εγώ έχω λίγο πιο βάρύ πρωινό:
Γάλα 300ml με whey και 2 κουταλιές της σούπας ταχίνι + 1 κουταλιά του γλυκού μέλι με 3-4 φέτες ψωμί σικάλεως ή πολύσπορο.

TRIANTAFYLLOU
15-05-09, 18:37
πολλοι συνδιασμοί μπορούν να γίνουν για το πρωινό χωρίς να σημαίνει το ένα είναι λάθος και το άλλο σωστό , όπως προανέφεραν και τα παιδια , το πρωί επειδή είναι το ξεκίνημα της μέρας χρειαζόμαστε ενέργεια απο καλής ποιότητα υδατάνθρακες και λίγο πρωτείνη , γι αυτό καλό είναι να εφοδιάζουμε τον οργανισμό μας με φυτικές ίνες απο δημητριακά όπως μούσλι όπως και μαύρο ψωμί που ανέφερε και η κωσταντίνα ,

και για να καταλάβεις την σημασία ανάλογα με το είδος υδατάνθρακα επειδή μου αρεσει να μιλάω με παραδείγματα αν μια μέρα φας για πρωινό κορν φλεικς θα δείς σε πόση ώρα αν πας στην δουλεια θα πεινάσεις σε σχέση αν φας δημητριακά ολικης , τα ολικής σε κρατάν περισσότερες ώρες και δεν σε ρίχνουν απότομα και ας έχουν και ιδιες θερμίδες , επίσης το πρωινό είναι το γεύμα που μας επιτρεπει να φάμε και κάποια καλά λιπαρα η και κακά επειδη έχουμε ολόκληρη μέρα μπροστα μας χωρίς υπερβολές όμως , γι αυτό το πρωινό θεωρείτε και βασικό γεύμα .

οπότε τα δημητριακά , τόστ ολικής ,η ομελέτα σε αντικολητικό φρούτα χυμοί γάλα ενδείκνυνται για πρωινό απλα πάντα λαμβάνουμε υπόψην και την θερμιδική αξία στο συνολο των ημερήσιων θερμίδων για να υπολογίσουμε ανάλογα το τι θέλουμε να πετύχουμε δηλαδή να αυξήσουμε να μειώσουμε η να διατηρήσουμε το βάρος μας.

KATERINI 144
15-05-09, 20:36
Εγώ έχω λίγο πιο βάρύ πρωινό:
Γάλα 300ml με whey και 2 κουταλιές της σούπας ταχίνι + 1 κουταλιά του γλυκού μέλι με 3-4 φέτες ψωμί σικάλεως ή πολύσπορο.ποσα κιλα είπαμε πως είσαι kutsup?! :green:

kyriakos23
15-05-09, 22:33
την πολυβιταμινη πριν η μετα το πρωινο?
εγω την πινο αμεσος μετα.

TRIANTAFYLLOU
15-05-09, 22:44
καλήτερα είναι μετά το γεύμα πρωινό η και μεσημεριανό ανάλογα με την πολυβιταμίνη και την δοσολογία , οι πολυβιταμίνες καλό είναι να παίρνονται μετα τα γεύματα.

kutsup
16-05-09, 10:36
ποσα κιλα είπαμε πως είσαι kutsup?! :green:


Πόσα με κάνεις?

KATERINI 144
16-05-09, 10:45
ρε θηρίο αφού είδα φωτος σου ξέρω,

(το ρώτησα έτσι γιατί αν τα φάει ολα αυτά που γράφεις η chryssa θα μας καταριέται για το αποτέλεσμα πάνω τις :green:)

kutsup
16-05-09, 10:55
Δεν είναι πολλά έτσι φαίνονται με την πρώτη ματιά. ;) Μετά από κανά 4ωρο ξαναπεινάς άγρια.

Eimai_fetes
16-05-09, 11:16
Εγω παλι, εχω στανταρ πρωινο κ δεν το αλλαζω ασχετα με το τι περιοδο βρισκομαι...

400ml γαλα 2% - 100γρ βρωμη - 1 σκουπ πρωτεινη :welcome:

eua9
16-05-09, 11:20
:thumbsup:καλημέρα σε ολους!!

ψάχνω στο site στη διατροφή και από ότι βλέπω είναι περισσότερο εξειδικευμένα τα άρθρα για όγκο και γράμμωση σε περίοδο αγώνων.
όλες οι πληροφορίες βοηθούν στο να κατανοησουμε τι χρειάζεται να τρώμε
αλλά για όσους δεν κατεβαίνουν σε αγώνες αλλά φτιάχνουν την διατροφή τους;
το μεσημέρι και το βράδυ είναι αρκετά απλό και κατανοητό κοτόπουλο ή άλλο άλιπο κρέας με ρύζι ή πατάτα και σαλάτα με λίγο λάδι.
αλλα ήθελα να μάθω πιο συγκεκριμένα

ποιο είναι το πρωινό σας;;
και τι επιλέγετε στα ενδιάμεσα γεύματα σας;;
παρακαλώ guys and girls διαφωτίστε τη νεοσύλλεκτη με απλούς συνδυασμούς που έχετε ήδη δοκιμάσει..!!!:bowdown:

Χρύσα θα σου πω τι έτρωγά εγώ αρχικά που δεν είχα συνηθίσει ακόμα ασπραδια κτλ..:)
κατα τη γνώμη μου για αρχή καλό και πολύ νόστιμο πρωινό είναι
1 γιαούρτι (χαμηλα λιπαρα) + κουάκερ+ μέλι
αν αργότερα πάρεις και πρωτεινη βγαζεις το μέλι και τα ανακατευεις με τη whey.. επίσης νόστιμο!
γενικά κάθε τρεις ώρες κοίτα να έχεις ένα καλό πρωτεινούχο γεύμα..
οπότε ενδιάμεσες ώρες εύκολη λύση είναι Whey + φρούτο διαφορετικά
μπορείς να δοκιμάσεις μια φέτα τοστ ψωμί ολικής με 3-4 φέτες γαλοπούλα.
γνώμη μου..:)
ελπίζω να βοήθησα..

Geo84
16-05-09, 11:57
Χρύσα κατ'αρχήν καλως ήρθες,

Το θέμα είναι καθαρά τι θες να κάνεις εσύ.Θες να πάρεις βάρος θες να συντηρηθείς θες να χάσεις?Ανάλογα το τι θες σςυνδυάζεις όσα είπαν τα παιδιά που κάλυψαν όλα όσα μπορείς να φας σε ένα πρωινό.Βέβαια με αναλογία πρωτείνης υδατάνθρακα και λίπους.Αν είσαι στο τριπάκι να αγοράσεις πρωτείνη ορού γάλακτος το πρωί είναι ότι χρειάζεται για να πάρει ο οργανισμός σου γρήγορα τα απαραίτητα συστατικά μετά από ώρες υπνου χωρίς γεύμα.Όπως και τα άλλα παιδιά εγώ το πρωί τρώω 250ml γάλα με ένα scoop whey 100gr βρώμη (κουάκερ) μια κουταλιά μέλι και πολυβιταμίνη (μετά το γευμα).Α και προς το παρόν κρεατίνη με το που ξυπνάω ^^ Όμως μη ξεχνάς ότι ο καθένας καίει διαφορετικό αριθμό θερμίδων και κάνει προπόνηση διαφορετικής έντασης οπότε μη ξεκινήσεις να τρως σε ποσότητα και ποικιλία ότι ο ΜΒ ή ο kutsup.

Δες τι θες υπολόγισε αναλογίες συστατικών και θερμίδες σε σχέση και με τα υπόλοιπα γευματα και πράξε αναλόγως.