PDA

Επιστροφή στο Forum : Συμπλήρωμα για όγκο



Theristis
30-11-06, 01:22
Γειά σας παιδιά θα ήθελαν να σας ρωτήσω το εξής.Ποια συμπληρώματα θα μου προτείνατε να πέρνω για όγκο.Ένα παιδί στο γυμναστήριο μου είπε να πέρνω πρωτεϊνη για όγκο στην αρχή και μετά να σταματήσω την πρωτεϊνη και να ξεκινίσω να πέρνω αμονιξέα με κρεατίνη για να σκλυρήνω.Απο πρωτεϊνη θα σκέφτομαι να πάρω την MASS FACTOR EAS και μετά βλέπουμε.Έως τώρα έπαιρνα την MYOPRO WHEY 100% EAS αλλά μου είπαν οτι δεν με βοηθάει στο να αποκτήσω μυϊκό όγκο

gpol
30-11-06, 01:57
Μην παρεις πρωτεινη ογκου, γεματο ζαχαρη ειναι και λιπος και απο πρωτεινη σχεδον τιποτα. Πιο πολυ λιπος θα βαλεις μιας και ο συνιασμος πολλων υδατανθρακων με λιπος καταληγει σε λιπος. Παρε καθαρη και προσθεσε εσυ υδατανθρακες. Παρε γλυκοζη απο το σουπερ μαρκετ και τρωγε την μετα την προπονηση, μετα απο την καθαρη σου πρωτεινη. Παρε μελι

ANONIO
30-11-06, 11:45
εχω μια ερωτηση σχετικα με αυτο το θεμα, και μενα μου εχουν πει οτι η whey δεν θα βοθησε σε ογκο αλλα θα ειναι καλυτερα μια πρωτεινη ογκου για ογκο, γιατι δεν θα βοηθησει η whey?

Gasturb
30-11-06, 13:46
Από άρθρο του MuscleBoss

Πρωτείνες «όγκου»...

Έχει γίνει πραγματικά κουραστικό το ερώτημα:
«Να χρησιμοποιήσω πρωτείνη όγκου, δηλαδή συμπλήρωμα χαμηλό σε πρωτείνη (15-35%) ή καθαρή πρωτείνη (75-90%) ;»
Την απάντηση στο ερώτημα αυτό πρέπει να την δώσετε μόνοι σας. Τα συμπληρώματα με ποσοστά πρωτείνης 15 – 35 % έχουν χαρακτηρισθεί εσφαλμένα σαν πρωτείνες όγκου, ενώ αυτά με 75 – 90% σαν πρωτείνες γράμμωσης.
Ο κυριότερος λόγος που παράγονται συμπληρώματα με χαμηλά ποσοστά πρωτείνης είναι για τα άτομα τα οποία αντιμετωπίζουν δυσκολίες με την μεγάλη ποσότητα φαγητού. Έτσι μπορούν να φτιάξουνε ένα ρόφημα με 100+ γραμμάρια προϊόντος και να πάρουν όλα τα απαραίτητα θρεπτικά συστατικά αντικαθιστώντας ένα γεύμα τους.
Αντίθετα όσοι δεν έχουν πρόβλημα με το φαγητό δεν υπάρχει κανένας λόγος να ξοδεύουν τα χρήματά τους σε συμπληρώματα με χαμηλά ποσοστά πρωτείνης, αλλά με τα ίδια χρήματα αγοράζουν ένα συμπλήρωμα με 75 – 90% πρωτείνη και το συμπεριλαμβάνουν στη διατροφή τους μαζί με τροφές υδατανθράκων.

Οι ασκησεις υψηλής έντασης/μικρής διάρκειας κ η σωστή διατροφή θα σε βοηθήσουν να 'φουσκώσεις'! Η μόνη σου επιλογή whey κ η σκληρή προπόνηση.

Theristis
30-11-06, 14:29
Δηλαδή να συνεχίσω με καθαρή και να προσθέσω ξεχωριστά ένα συμπλήρωμα υδατανθράκων.

Theristis
30-11-06, 15:09
Πρωσοπικά σκέφτομαι ο υδατάνθρακας να είναι απο μαλτοδεξτρίνη για πείτε και εσείς την γνώμη σας αν συμφωνείτε πόσο περίπου πρέπει να πέρνω πάνω κάτω δεν έχω ξαναπάρει υδατάνθρακα.

ANONIO
30-11-06, 16:00
βασικα εγω με την πρωτεινη ογκου εχω δει αποτελεσματα και ωιωθω αρκετα φουσκωμενοσ, αντιθετα οταν επερνα whey δεν το ενιωθα αυτο δεν ξερω γιατι.εγω θα σου ελεγα να παρεισ δεξτροζη 50-70 γρ μαζι με την whey, δικια μου γνωμη..

gpol
30-11-06, 17:05
Eχετε την εντυπωση οτι η πρωτεινη κανα θαυματα. Φαι ειναι. Δεν μπορειτε να καλυπτετε την αναγκη σας για πρωτεινη απο το φαι ;;;

Gasturb
30-11-06, 17:30
Theristis/Anonio ^ Οι απορίες για την ποσότητα των υδατανθράκων στο άρθρο για το 'μεταπροπονητικο ρόφημα' του MB

Gpol ^ Σωστά όλα έδω που αναφέρονται ειναι 'συμπληρώματα' οχι αντικατάστατα γευμάτων.

asdf
09-03-07, 18:26
Από άρθρο του MuscleBoss

Πρωτείνες «όγκου»...

Έχει γίνει πραγματικά κουραστικό το ερώτημα:
«Να χρησιμοποιήσω πρωτείνη όγκου, δηλαδή συμπλήρωμα χαμηλό σε πρωτείνη (15-35%) ή καθαρή πρωτείνη (75-90%) ;»
Την απάντηση στο ερώτημα αυτό πρέπει να την δώσετε μόνοι σας. Τα συμπληρώματα με ποσοστά πρωτείνης 15 – 35 % έχουν χαρακτηρισθεί εσφαλμένα σαν πρωτείνες όγκου, ενώ αυτά με 75 – 90% σαν πρωτείνες γράμμωσης.
Ο κυριότερος λόγος που παράγονται συμπληρώματα με χαμηλά ποσοστά πρωτείνης είναι για τα άτομα τα οποία αντιμετωπίζουν δυσκολίες με την μεγάλη ποσότητα φαγητού. Έτσι μπορούν να φτιάξουνε ένα ρόφημα με 100+ γραμμάρια προϊόντος και να πάρουν όλα τα απαραίτητα θρεπτικά συστατικά αντικαθιστώντας ένα γεύμα τους.
Αντίθετα όσοι δεν έχουν πρόβλημα με το φαγητό δεν υπάρχει κανένας λόγος να ξοδεύουν τα χρήματά τους σε συμπληρώματα με χαμηλά ποσοστά πρωτείνης, αλλά με τα ίδια χρήματα αγοράζουν ένα συμπλήρωμα με 75 – 90% πρωτείνη και το συμπεριλαμβάνουν στη διατροφή τους μαζί με τροφές υδατανθράκων.

Οι ασκησεις υψηλής έντασης/μικρής διάρκειας κ η σωστή διατροφή θα σε βοηθήσουν να 'φουσκώσεις'! Η μόνη σου επιλογή whey κ η σκληρή προπόνηση.


Oποτε το θεμα εγκειται στο να μπορει καποιος να τρωει ποσοτητες?

theodore_tsi
09-03-07, 19:28
Oποτε το θεμα εγκειται στο να μπορει καποιος να τρωει ποσοτητες?

Αυτό ακριβώς είναι το θέμα!!!!!

Τα συμπληρώματα απλά είναι μία πιο γρήγορη (και καθαρή βέβαια!!!) λύση ειδικά μετά την προπόνηση έτσι ώστε ο οργανισμός να παίρνει αυτά ακριβώς που απαιτούνται.

asdf
09-03-07, 19:31
Εγω παντος μετα δυσκολιας κανω 6 γευματα την μερα δλδ μετα το 3 αντε και το 4ο αλλα τα τελευταια 2 ειναι ΑΙΣΧΟΣ!!!!...

Billy
09-03-07, 19:59
Εγω παντος μετα δυσκολιας κανω 6 γευματα την μερα δλδ μετα το 3 αντε και το 4ο αλλα τα τελευταια 2 ειναι ΑΙΣΧΟΣ!!!!...

γιατι;

asdf
09-03-07, 20:14
Πολυ τροφη... μπουκωνει το στομαχι δεν υπαρχει στο αισθημα της πεινας για να θελει αλλη τροφη ...

Billy
09-03-07, 20:59
γιατι δεν τρως λιγοτερο καθε φορά για να κρατας και τον μεταβολισμο σου παντα ON?

Hgetis
10-03-07, 10:44
καποιος στο τζιμ μου ειπε οτι παιρνει μαζι πρωτεινη ογκου (20άρα ή 25αρα) με καθαρη πρωτεινη (75-80%) στην ιδια ημερα... αυτο εχει αποτελεσμα? το συγκεκριμενο παιδι παντως εχει πολυ καλα αποτελεσματα...

επισης κι εγω εχω προβλημα με το φαι καθοσον δεν μπορω να φαω ποτε ολοκληρο γευμα αλλα το τρωω σπαστα... ειναι καλο αυτο και με τι πρωτεινη να το συνδυασω? την κρεατινη την τελειωσα και δεν σκοπευω να παρω αλλη αμεσα... προσανατολιζομαι προς πρωτεινη και υδατανθρακες αλλα ακομη δεν εχω καταληξει καπου...

Antonio
10-03-07, 17:42
Θεωρώ κι εγώ πως η λήψη υδατανθράκων από συμπληρώματα είναι waste of money εκτός της δεξτρόζης όταν χρησιμοποιείται ΜΟΝΟΝ ώς postwork συμπλήρωμα για τους γνωστούς λόγους.
Η έννοια του συμπληρώματος είναι να "συμπληρώσεις" κάτι το οποίο είναι δυσκολο να λάβεις εξ'ολοκλήρου από το φαγητό. Η πρωτεϊνη είναι ενα τέτοιο συστατικό. Τα πιο πλούσια φαγητά σε πρωτεϊνη έχουν max 25-30% περιεκτικότητα σε αυτή.
Με τους υδατάνθρακες όμως το θέμα είναι πολύ πιο απλά. Υπάρχουν φαγητά πλούσια σε υδατάνθρακες, και μάλιστα σύνθετους, που είναι και οι ειδανικότεροι για την διάρκεια της ημέρας. Τα μακαρόνια, οι πατάτες, το ρύζι, η βρώμη και πολλές άλλες τροφές είναι πλούσιες σε υδατάνθρακες-περιέχουν 70-80%!!!
Επομένως δεν τίθεται σε καμμια περίπτωση θέμα ή ανάγκη συμπλήρωσης τους από σκευάσματα. Αν δεν μπορεί κάποιος να λάβει τους απαραίτητους υδατάνθρακες για να αναπτυχθεί από την τροφή του θεωρώ οτι πολύ δύσκολα μπορέι να λάβει τις απαραίτητες ποσότητες άλλων διατροφικών στοιχείων πού είναι πιο "δυσεύρετα" στο φαγητό. Αν δλδ πρέπει κάποιος να πέρνει μια δόση υδατάνθρακες την ημέρα από συμπλήρωμα για να αναπτυχθεί, τότε πρέπει να πάρει και 5 δόσεις πρωτεϊνης εφόσον η τελευταία βρίσκεται σε μικρότερα ποσοστά μεσα στα φαγητά!!!



Eχετε την εντυπωση οτι η πρωτεινη κανα θαυματα. Φαι ειναι. Δεν μπορειτε να καλυπτετε την αναγκη σας για πρωτεινη απο το φαι ;;;

Ενα σχολιάκι πάνω σε αυτό. Πιστεύω οτι κάποια συμπληρώμα ΔΕΝ είναι ΜΟΝΟ φαγητό! Μπορεί να μην κάνουν θαύματα οπως λές αλλά είναι πολύ πιο δραστικά-αποτελεσματικά από το απλό φαγητάκι Και δεν αναφέρομαι στα προορμονούχα ... 8)

theodore_tsi
10-03-07, 19:08
..............Πιστεύω οτι κάποια συμπληρώμα ΔΕΝ είναι ΜΟΝΟ φαγητό! Μπορεί να μην κάνουν θαύματα οπως λές αλλά είναι πολύ πιο δραστικά-αποτελεσματικά από το απλό φαγητάκι.......

...........Τα πιο πλούσια φαγητά σε πρωτεϊνη έχουν max 25-30% περιεκτικότητα σε αυτή

μα ακριβώς γ' αυτό το λόγο είναι πιο αποτελεσματικά....

anyway, επειδή το θέμα έχω την εντύπωση ότι ξεφεύγει.....

έχω ένα φιλαράκι που θέλει οπωσδήποτε να πάρει ένα gainer.....

Τι θα προτείνατε λοιπόν μιας και εγώ gainer δεν έχω πάρει και δεν με βλέπω να παίρνω(Θα προτιμούσα απαντήσεις από άτομα που έχουν προσωπική εμπειρία και όχι εμπειρίες τρίτων)

Antonio
11-03-07, 09:47
μα ακριβώς γ' αυτό το λόγο είναι πιο αποτελεσματικά....

Για ποιον λόγο?

Δεν νομίζω να κατάλαβες το λόγο για τον οποίο είπα οτι είναι πιο αποτελεσματικά..

Και επίσεις από 10 γραμμές που έγραψα εσύ κράτησες το εντελώς ασχετο σχόλιο που έκανα για την αποτελεσματικότητα κάποιων συμπληρωμάτων?

Το θεμα είναι απλό. Οι υδατάνθρακες είναι το διατροφικό στοιχείο που συναντάται πιο συχνά και σε πολύ μεγάλες περιεκτικότητες στις τροφές. Αν δεν μπορείς να λαμβάνεις τις απαιτούμενες ποσότητες υδατανθράκων από το φαγητό τότε δεν μπορείς να λάβεις κανένα διατροφικό στοιχείο από την τροφή σου εξ' ολοκλήρου με αποτέλεσμα να χρειάζεσαι για τα πάντα συμπληρώματα (πρωτεϊνη,λίπος,βιταμίνες ιχνοστοιχία,ίνες...).

Αλλα τελοσπάντων αν θες οπως και δήποτε να σου προτείνουμε ένα gainer εγώ από προσωπική εμπειρία 8α σου πρότεινα N-Large2 της prolab που το είχα δοκιμάσει οταν ήμουν μικρός και ανόητος(πρίν μια 10ετία). Δεν ξέρω αν βγαίνει ακόμα...!! :green:

Τουλάχιστον από όσο θυμάμαι ήταν λίγο υψηλότερο σε περιεκτικότητα πρωτεϊνης από τα υπόλοιπα gainers(35%)

everydaypanos
12-03-07, 16:07
Εγώ προτιμώ να παίρνω και από τα 3 είδη πρωτεΐνης. Whey, Gainer, Casein. ΈΤο θέμα όμως που ας πούμε με βασανίζει είναι πότε να παίρνω την κάθε μια έτσι ώστε να έχω το καλύτερο αποτέλεσμα.

Πολλοί λένε άσε την Whey και μείνε στην Mass, άλλοι το αντίθετο. Εγώ παίρνω την Casein πριν το κρεβάτι, την Whey στην μέση της ημέρας(gym πάω απογεύματα), και mass το πρωΐ.

Το πρόβλημα μου φαίνεται εντοπίζεται στην ώρα του gym, αφού εαν πάει κανείς απόγευμα-βράδυ θα χάσει την whey ή την mass, και θα πρέπει να πάρει την καζεΐνη.