PDA

Επιστροφή στο Forum : Ασβέστιο!



jiujitSu
25-12-05, 20:17
Paidia endiaferomai na parw kapoio symplhrwma asbestioy alla apo mia ereuna mou ekana eida oti ta pio polla symplhrwmata exoun to asbestio se diafores enwseis tou opws xhliko asbestio ktl... Tha h8ela na mathw an kapoios apo esas gnwrizei poia einai h kalhterh morfh me thn megisth aporofhsh kai an exei dokimasei kanena apo afta kai poio mou proteinei
Thanks ....

Bane
26-12-05, 07:40
Pare ap to farmakio Cal-C-vita. Ta exi ola ke simferi. To thema "kaliteri morfi" sikoni ipertonus sizitisis alla genika to asbestio se opiadipote morfi ine poli akla aporrofisimo

isis
15-05-09, 19:41
Κάνετε βάρη και πρέπει να έχετε επαρκή ποσότητα ασβεστίου στο σώμα , εκτός αν θέλετε να καταλήξετε με αρθρίτιδα! Για πείτε μου , με ποια στοιχεία συνδυάζεται το ασβέστιο απαραίτητα , για να έχει απορρόφηση? Πότε πρέπει να το παίρνουμε , αν δε το παίρνουμε τότε , τι κίνδυνος υπάρχει από τη μακροχρόνια χρήση του?

mantus3
15-05-09, 19:49
κατα την γνωμη μου οσο κ να παρεις.... :turtle:

αντε το πολυ πολυ να αποροφα ελαχιστο ο οργανισμος μας κ αυτο αμα συνδιαστει πολυακορεστα λιπαρα

mantus3
15-05-09, 19:52
μπράβο συγχαρητήρια , λάθος!

μπραβο αγορι μου, κ για πες μας κ εσυ το σωστο?

Exci
15-05-09, 20:02
Βρε mantus3 , για ποιο λόγο παρεξηγείσαι και εκνευρίζεσαι? Πες τη γνώμη σου , αλλά για να είσαι τόσο απόλυτος , όσο ήσουν στο προηγούμενό σου ποστ , θα πρέπει να είσαι βαθύς γνώστης , είσαι? Αν ναι , πάω πάσο και σου ζητάω και συγνώμη , αλλά αν δεν είσαι , τότε θα ήταν καλύτερα να μην είσαι τόσο απόλυτος. Και όταν κάποιος σου κινεί το ενδιαφέρον για κάποια πράγματα , θα πρέπει να γνωρίζεις ότι ίσως και να το κάνει καλόβουλα και ίσως για το προσωπικό σου συμφέρον και χωρίς κανένα αντάλλαγμα! :toast:
Ωραια λοιπον ισις θα μας πεις? :chinese:

mantus3
15-05-09, 20:04
χωρις να ειμαι κ τοσο καλος γνωστης του ολου θεματος, ξερω οτι κατα 99% οι οστικες παθησεις δεν αντιμετοπιζοντε με ποσοτητες ασβεστιου αλλα με αλλα ειτε φΑρμακα ειτε ενεργα στοιχεια. αλιως αμα αποροφουταν ετσι απλα θα περναμε μεγαλες ποσοτητες κ οτι αποροφισει... αλλα δεν το κανουμε.

αφου εχεις ορεξη να ενημεροσεις, κ οχι να την πεις σε κοσμο, απλα σε παρακαλω ενημεροσε μας:weights:

Exci
15-05-09, 20:06
Να το αφήσουμε για λίγο καιρό , να κάνουμε κουβεντούλα και θα σας το πω σε pm, ok? :welcome::welcome::welcome:
Δε σε καταλαβαινω ωρες ωρες αλλα οκ οπως βολευεσαι :unsure:

KATERINI 144
15-05-09, 20:32
ελα isis μας εσκασες, πεστο να τελειώνουμε, αλλιος θα σου στειλω 500 πμ με αλλαν ταλλον θεματα και στο ενα θα ρωταω για το ασβεστιο, σε καμια βδομαδα θα το δεις να απαντησεις :turtle:

αυτο που λεει ο μαντους εχει βάση, κυριος απο τις τροφές αφομοιώνονται αυτα τα στοιχεία, σε χαπι και λοιπα το περισσότερο τα % δεν αφομοιώνεται, οπως γίνεται και με τις βιταμίνες.

Exci
15-05-09, 20:36
Απλα μου φαινεται λιγο παραλογο το "θα σας πω με πμ" δηλαδη ειναι κατι που δεν πρεπει να το δουν οι πολλοι?..

KATERINI 144
15-05-09, 20:40
τα πμ ειναι το φετιχ του isis, τη θες τωρα :sneaky:

:green:

kyriakos23
15-05-09, 20:41
οποιος μπορει να μου πει κ εμενα,με ενδιαφερει γιατι σε λιγες μερες θα αγωρασο ασβεστιο.

KATERINI 144
15-05-09, 20:51
Είναι γεγονός ότι η καφεΐνη, οι φυτικές ίνες και το ανθρακικό προκαλούν δυσαπορρόφηση του ασβεστίου κατά 50-70%, συνεπώς καλό θα ήταν να μην καταναλώνουμε τις τροφές αυτές μαζί με τροφές πλούσιες σε ασβέστιο. Αν αφήσουμε ένα χρονικό περιθώριο 2 ωρών μεταξύ της κατανάλωσης του ασβεστίου και των προαναφερόμενων τροφών τότε δεν κινδυνεύουμε από δυσαπορρόφηση ασβεστίου. Οι ουσίες που ευνοούν την απορρόφηση του ασβεστίου είναι η βιταμίνη C (που τη βρίσκουμε στα πορτοκάλια, τα λεμόνια, τις πιπεριές και τις φράουλες) και η βιταμίνη D (την συνθέτουμε από την επίδραση της ηλιακής ακτινοβολίας στο δέρμα). Επιπροσθέτως η άσκηση με αντιστάσεις ευνοεί την πυκνότητα των οστών και την διατήρηση των επιπέδων του ασβεστίου στο σώμα.

Για την απαιτούμενη πρόσληψη ασβεστίου κατά τη διάρκεια της ημέρας καλό θα ήταν να καταναλώνετε 3 μικρομερίδες γαλακτοκομικών προϊόντων (ένα ποτήρι γάλα ή ένα γιαούρτι ή 30γρ τυρί αντιστοιχούν σε μια μικρομερίδα) την ημέρα και άλλες τροφές πλούσιες σε ασβέστιο, όπως το μπρόκολο, το σπανάκι και οι σαρδέλες 1-2 φορές στην εβδομάδα.

Κάλλια Θ. Γιαννιτσοπουλου, ΜSc, SRD
Κλινικός Διαιτολόγος - Διατροφολόγος
Υπεύθυνη του Επιστημονικού Διαιτολογικού Κέντρου «Σώμα Υγιές»


ενα ακομη απο μενα ειναι πως γιαυτο λεμε παντα γιαουρτι (η γαλα) με 2% λιπαρα και οχι με 0% , με 0% θα αποροφιθει ελαχιστο ασβεστιο.

KATERINI 144
15-05-09, 21:31
κακέ mod με μάλωσες πάλι! :(:(:(. :smash::smash::smash::smash:





:geek::geek:

Exci
15-05-09, 21:38
κακέ mod με μάλωσες πάλι! :(:(:(. Το πρόβλημα με τις διάφορες μορφές ασβεστίου που κυκλοφορούν δε πα να έχουν D , είναι ότι δυστυχώς δε πηγαίνουν στα οστά , όπως θα έπρεπε. Η πιο απορροφήσιμη μορφή ασβεστίου , είναι αυτή που περιέχει επαρκείς ποσότητες ψευδαργύρου , μαγνησίου και φωσφόρου και έτσι γίνεται ένα ωραίο σύμπλοκο , το οποίο παίρνεις το πρωΐ που κινείσαι , για να μη καταλήξει στον αυχένα και τα αποτελέσματα είναι πολύ καλύτερα!
To oποιο το βρισκουμε που ?

mantus3
15-05-09, 23:12
ενα απλο serm δευτερης γενιας πιστεβω κανει μια χαΡΑ δουλια...:rolf::turtle:

SOLID
24-05-09, 00:24
Ναι αλλα αν παρεις ασβεστιο μαζι με ψευδαργυρο δεν καταπιεζεται η απορροφηση του ψευδαργυρου????

Exci
12-09-09, 01:04
Βump, αντε ισις δωσε γνωση στο λαο

Bane
12-09-09, 20:45
Ναι αλλα αν παρεις ασβεστιο μαζι με ψευδαργυρο δεν καταπιεζεται η απορροφηση του ψευδαργυρου????

Καθότι το ασβέστιο και βρίσκεται σε πολύ μεγαλύτερες ποσότητες από τα υπόλοιπα δισθενή και o οργανισμός έχει πολύ μεγαλύτερες καθημερηνές ανάγκες σε ασβέστιο από ότι σε άλλα μέταλλα η πρόσληψη ασβεστίου μαζί με αυτά μειώνει την απορρόφηση τους. Υπόψιν αυτό ισχύει για τα άλατα του ασβεστίου και όχι τις χηλικές μορφες.

Bane
12-09-09, 20:47
για να μη καταλήξει στον αυχένα

E;

Bane
15-09-09, 19:21
Τα πιο πολλά συμπληρώματα ασβεστίου δε πηγαίνουν εκεί που πρέπει και καταλήγουν στον αυχένα.

Κάποιο επιστημονικό στοιχείο που να το στηρίζει αυτό;

Bane
15-09-09, 19:38
ευχαρίστως να είχα να σου έδινα , το μόνο στοιχείο που έχω είναι εργαστηριακά - κλινικά πειράματα παρασκευαστή βιοχημικού , ο οποίος τουλάχιστον σε ό,τι μέχρι σήμερα έχει πει , δεν έπεσε έξω. Ξέρω δεν είναι αρκετό αυτό , αλλά δεν έχω τίποτα περίσσότερο.

Και για να μη νομίζεις ότι έχω τίποτα με τη thermolife , μιας και την άλλη φορά λογομαχούσαμε ολίγον τι , το liver longer της εταιρίας είναι πολύ καλύτερο σε καθαρότητα από το φαρμακευτικό ursofalk , προσωπικά τη thermolife εμπιστεύομαι περισσότερο παρά τη gaspari , απλώς για να ξέρεις.

Κι εγώ δεν ροτάω ερηστικά, απλά παραξενεύομαι γιατί πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο, από όσο ξέρω η περισσότερη ποσότητα ασβεστίου από την διατροφή διανέμεται στα μακρά οστά και όχι στον αυχένα(κάτι που μου επιβεβαίωσε ένας φίλος ορθοπεδικός). Βεβαίως "αει γηράσκω διδασκόμενος" και πάντα είμαι ανοιχτός σε νέες γνώσεις.
Α και προσωπικά δεν δίνω καμία σημασία στις διαμάχες σε forums, ****κίες να περνάει η ώρα είναι :toast:

Bane
15-09-09, 20:55
έτσι πίστευα και εγώ , ότι πηγαίνει στα μακρά οστά. Ο καλύτερος τρόπος για να πάρουν οι αρθρώσεις σου το ασβέστιο που χρειάζονται , αν και φαίνεται αστείο και κομπογιαννίτικο , ωστόσο δεν είναι , το εφαρμόζω με καλύτερα αποτελέσματα είναι ο παρακάτω : βράζουμε το αυγουλάκι , βγάζουμε το τσόφλι και το τοποθετούμε σε ένα ποτηράκι με λεμόνι , το αφήνουμε όλο το βράδι και το πρωΐ , αφού αφαιρέσουμε το τσόφλι , το πίνουμε , δοκιμασμένο πείραμα με επιτυχία και ακίνδυνο.

Υποθέτω ότι κάτι τέτοιο θα μετέτρεπε το ανθρακικό ασβέστιο του τσοφλιού σε κιτρικό ασβέστιο.

Bane
15-09-09, 21:17
ναι Calcium Citrate , το οποίο δε ξέρω κατά πόσο κυκλοφορεί στα φαρμακεία , αλλά είναι αρκετά πιο απορροφήσιμη μορφή ασβεστίου σε σχέση με το ανθρακικό ασβέστιο (Calcium Carbonate).

Το Calcium Carbonate που βρίσκεται στα περισσότερα σκευάσματα(και στα φαρμακευτικά) είναι όντως για τα μπάζα, έχει και την κακή τάση να δημιουργεί συσσοματώματα και είναι και αδιάλυτο στο νερό, αλλά είναι αηδιαστικά φτηνό σε σχέση με άλλες μορφές(κυριολεκτικά το σπάνε από βράχια). To Calcium Citrate Malate όπως και τα χηλικά είναι πολύ καλύτερες μορφές. Πάντως είναι αρκετά εύκολο να φτιάξουμε homemade calcium citrate, αγοράζουμε κιμωλία και ξυνό και τα ανακατεύουμε.

Ballbreaker
17-09-09, 11:14
Ο καλύτερος τρόπος για να πάρουν οι αρθρώσεις σου το ασβέστιο που χρειάζονται , αν και φαίνεται αστείο και κομπογιαννίτικο , ωστόσο δεν είναι , το εφαρμόζω με καλύτερα αποτελέσματα είναι ο παρακάτω : βράζουμε το αυγουλάκι , βγάζουμε το τσόφλι και το τοποθετούμε σε ένα ποτηράκι με λεμόνι , το αφήνουμε όλο το βράδι και το πρωΐ , αφού αφαιρέσουμε το τσόφλι , το πίνουμε , δοκιμασμένο πείραμα με επιτυχία και ακίνδυνο.

Eτσι απο περιέργεια...για να το πιεις αυτο πρεπει να εισαι Grand Master of Yoga;

sctp
17-09-09, 13:56
Eτσι απο περιέργεια...για να το πιεις αυτο πρεπει να εισαι Grand Master of Yoga;

Χρειαζεται να εχεις οστεπορωση και να εχεις σπασει κανα 2 κοκκαλα και το κατεβαζεις μια χαρα :unsure:

Leviathan
17-09-09, 16:30
Αρχικό μήνυμα απο isis http://forum.bodybuilding.gr/images/undergroundstyle/buttons/viewpost.gif (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?p=100873#post100873)
Τα πιο πολλά συμπληρώματα ασβεστίου δε πηγαίνουν εκεί που πρέπει και καταλήγουν στον αυχένα.




Κάποιο επιστημονικό στοιχείο που να το στηρίζει αυτό;

Δεν υπάρχει .

Bane
17-09-09, 19:11
Η κλεβεις μερικες κιμωλίες από το γειτονικό δημοτικό και τις ανακατεύεις με λεμόνι/ξύδι/ξυνό.

Niiick
17-09-09, 19:15
θα βαλω κιμωλιες σε λεμονι και ξυδι και θα τις πιω? παμε καλα?:drunken:

Bane
17-09-09, 22:41
θα βαλω κιμωλιες σε λεμονι και ξυδι και θα τις πιω? παμε καλα?:drunken:
Μπορείς να ρίξεις και λίγο ζαχαρίτσα μέσα

Niiick
17-09-09, 22:52
^^

ειναι safe αυτο το πραγμα? πιο safe και effective απο ενα NATECAL D3?

Bane
17-09-09, 23:04
^^

ειναι safe αυτο το πραγμα? πιο safe και effective απο ενα NATECAL D3?

Και Natecal D3 να διαλύσεις σε λεμόνι το ίδιο πράγμα είναι.
CaCO3 is CaCO3

Ballbreaker
22-09-09, 14:13
Η κλεβεις μερικες κιμωλίες από το γειτονικό δημοτικό και τις ανακατεύεις με λεμόνι/ξύδι/ξυνό.

Για τι ποσοτητες ασβεστιου μιλαμε σε μια τετοια περιπτωση;

margarita02
21-07-12, 15:54
Παιδιά συμπληρώματα ασβεστίου χρησιμοποιεί κανείς, βοηθούν πουθενά ή είναι καλύτερα να το προσπαθούμε με τη διατροφή μας; Διαβάζω σε άλλα φόρουμ που κάποιοι τα κατηγορούν για διάφορα αλλά εάν η διατροφή δεν καλύπτει τις ελλείψεις τότε τα συπληρώματα μπορούν να φανούν χρήσιμα ή ακόμα και τότε μπορεί να προκαλούν κακό; Προσπαθώ να μην παίρνω πλέον συμπληρωματικό αλλά να το καλύπτω μέσω διατροφής δεν ξέρω όμως κατά πόσο το κάταφέρνω και αν θα έπαιρνα θα το έκανα για σιγουριά. Απλά μην καταλήγει αλλού φοβάμαι κάτι το οποίο συζητείται παραπάνω.

Επίσης Αυτό που λένε πιο πάνω πως η μη επαρκής ποσότητα ασβεστίου σε συνδυασμό με βάρη μπορεί να οδηγήσει σε αρθρίτιδα είναι ισχύει;

Lao
21-07-12, 15:57
Παιδιά συμπληρώματα ασβεστίου χρησιμοποιεί κανείς, βοηθούν πουθενά ή είναι καλύτερα να το προσπαθούμε με τη διατροφή μας; Διαβάζω σε άλλα φόρουμ που κάποιοι τα κατηγορούν για διάφορα αλλά εάν η διατροφή δεν καλύπτει τις ελλείψεις τότε τα συπληρώματα μπορούν να φανούν χρήσιμα ή ακόμα και τότε μπορεί να προκαλούν κακό; Προσπαθώ να μην παίρνω πλέον συμπληρωματικό αλλά να το καλύπτω μέσω διατροφής δεν ξέρω όμως κατά πόσο το κάταφέρνω και αν θα έπαιρνα θα το έκανα για σιγουριά. Απλά μην καταλήγει αλλού φοβάμαι κάτι το οποίο συζητείται παραπάνω.

Επίσης Αυτό που λένε πιο πάνω πως η μη επαρκής ποσότητα ασβεστίου σε συνδυασμό με βάρη μπορεί να οδηγήσει σε αρθρίτιδα είναι ισχύει;

Πόσο ασβέστιο χρειάζεσαι ανά μέρα;

margarita02
21-07-12, 16:11
Πόσο ασβέστιο χρειάζεσαι ανά μέρα;

Δεν ξέρω αλλά λένε από 1200 έως 2000mg εμένα μου φαίνεται πολύ όλο αυτό. Πού πάει; Γιατί στα οστά αποκλείεται να πηγαίνει και αυτό το ξέρω καλά. Στο αίμα μου καλό είναι. Δεν είναι χαμηλό αλλά φοβάμαι με μακροχρόνια έλλειψη σε περίπτωση που δεν είναι επαρκές αυτό που παίρνω οδηγήσει σε άλλα. Φοβάμαι όμως να παίρνω επιπλέον για όλα τα υπόλοιπα που δημιουργεί το παραπάνω. Μου φαίνεται λίγο δύσκολη η υπόθεση με το ασβέστιο και τείνω πλέον σε αυτή της έλλειψης. Καλύτερα δηλ. λιγότερο παρά περισσότερο.

Lao
21-07-12, 16:42
Δεν ξέρω αλλά λένε από 1200 έως 2000mg εμένα μου φαίνεται πολύ όλο αυτό. Πού πάει; Γιατί στα οστά αποκλείεται να πηγαίνει και αυτό το ξέρω καλά. Στο αίμα μου καλό είναι. Δεν είναι χαμηλό αλλά φοβάμαι με μακροχρόνια έλλειψη σε περίπτωση που δεν είναι επαρκές αυτό που παίρνω οδηγήσει σε άλλα. Φοβάμαι όμως να παίρνω επιπλέον για όλα τα υπόλοιπα που δημιουργεί το παραπάνω. Μου φαίνεται λίγο δύσκολη η υπόθεση με το ασβέστιο και τείνω πλέον σε αυτή της έλλειψης. Καλύτερα δηλ. λιγότερο παρά περισσότερο.

Δε νομίζω ότι υπάρχει κάποιος λόγος να σε απασχολεί τόσο το θέμα του ασβεστίου.

Εκτός του ότι είναι σχετικά εύκολο να πάρει κανείς καλές ποσότητες από την διατροφή του, το Upper Limit είναι στα 2-2.5 γρ.

Αν κυμαίνεσαι κάπου στο 1-1.5, λογικά δεν θα χεις πρόβλημα, αν και το πόσο ακριβώς μπορεί να χρειάζεσαι, μόνο ο γιατρός σου μπορεί να σου πει με ακρίβεια.

margarita02
21-07-12, 21:50
Δε νομίζω ότι υπάρχει κάποιος λόγος να σε απασχολεί τόσο το θέμα του ασβεστίου.

Εκτός του ότι είναι σχετικά εύκολο να πάρει κανείς καλές ποσότητες από την διατροφή του, το Upper Limit είναι στα 2-2.5 γρ.

Αν κυμαίνεσαι κάπου στο 1-1.5, λογικά δεν θα χεις πρόβλημα, αν και το πόσο ακριβώς μπορεί να χρειάζεσαι, μόνο ο γιατρός σου μπορεί να σου πει με ακρίβεια.

Κάπου εκεί προσπαθώ να κυμαίνομαι, ο γιατρός μου έχει δώσει εκεί και ένα συμπλήρωμα (ανθρακικό ασβέστιο) απλά δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να οφελεί. Τελευταία το είχα μειωμένο πολύ και αύξανα μόνο τις μέρες με έντονη γυμαστική και αν. Με προβλημάτισε το γεγονός ότι με τη ζέστη είδα δύο μπλούζες μαύρες που φορούσα να γίνονται άσπρες και το απέδωσα εκεί. Στο ότι δηλ. παίρνω παραπάνω από αυτό που χρειάζομαι ή αυτό που παίρνω δεν απορροφάτε όπως πρέπει και καταλήγει αλλού. Απλά με κομένα τα συμπληρώματα δεν ξέρω κατά πόσο αρκεί αυτό από τη διατρόφή.

Lao
22-07-12, 12:40
Κάπου εκεί προσπαθώ να κυμαίνομαι, ο γιατρός μου έχει δώσει εκεί και ένα συμπλήρωμα (ανθρακικό ασβέστιο) απλά δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να οφελεί. Τελευταία το είχα μειωμένο πολύ και αύξανα μόνο τις μέρες με έντονη γυμαστική και αν. Με προβλημάτισε το γεγονός ότι με τη ζέστη είδα δύο μπλούζες μαύρες που φορούσα να γίνονται άσπρες και το απέδωσα εκεί. Στο ότι δηλ. παίρνω παραπάνω από αυτό που χρειάζομαι ή αυτό που παίρνω δεν απορροφάτε όπως πρέπει και καταλήγει αλλού. Απλά με κομένα τα συμπληρώματα δεν ξέρω κατά πόσο αρκεί αυτό από τη διατρόφή.

Το ανθρακικό ασβέστιο που λες, (calcium carbonate) είναι η πιο συνηθισμένη μορφή στα συμπληρώματα.

Αν έχεις αμφιβολίες κατά πόσο το απορροφάς σε αυτή την μορφή, μπορείς να πάρεις ένα προϊόν με πολλαπλές πηγές ή να είναι μόνο chelate.

Πάντως, ένα ποτήρι γάλα έχει κάπου 300-350 mg ασβέστιο. Βέβαια, ακόμα και από τις τροφές δεν είναι απαραίτητο ότι απορροφάμε το 100%, αλλά ΟΚ...

Αυτό που σου χει γράψει ο γιατρός, πόσα mg βγάζει; Πόσο παίρνεις την μέρα; Η διατροφή σου πως είναι;

margarita02
22-07-12, 15:47
Το ανθρακικό ασβέστιο που λες, (calcium carbonate) είναι η πιο συνηθισμένη μορφή στα συμπληρώματα.

Αν έχεις αμφιβολίες κατά πόσο το απορροφάς σε αυτή την μορφή, μπορείς να πάρεις ένα προϊόν με πολλαπλές πηγές ή να είναι μόνο chelate.

Πάντως, ένα ποτήρι γάλα έχει κάπου 300-350 mg ασβέστιο. Βέβαια, ακόμα και από τις τροφές δεν είναι απαραίτητο ότι απορροφάμε το 100%, αλλά ΟΚ...

Αυτό που σου χει γράψει ο γιατρός, πόσα mg βγάζει; Πόσο παίρνεις την μέρα; Η διατροφή σου πως είναι;

Βασικά αυτό το παίρνω τώρα δέκα χρόνια και προκοπή δεν είδα. Το κάθε χαπάκι έχει 500mg και από τα 19 μου έπαιρνα 2 την ημέρα συν ότι άλλο της διατροφής. Για κάποιο διάστημα μερικών χρόνων έπαιρνα και φυλλικό οξύ σε μορφή αλάτων ασβεστίου όπως είναι π.χ. το buateron, folitato κτλ. σε συνδυασμό με μαγνήσιο. Νομίζω ότι ο δεύτερος συνδυασμός ήταν καλύτερος. Δεν ξέρω όμως εάν το λάθος μου όλα αυτά τα χρόνια ήταν που δεν έπαιρνα συμπληρωμάτική d. Τώρα που παίρνω και d και υποθέτω τη δουλειά της να την κάνει, αναρωτιέμαι αν όλα τα υπόλοιπα ασβέστια επιπλέον, συμπληρώματα κτλ. από διατροφή κτλ. κάνουν περισσότερο κακό παρά βοηθούν την κατάσταση. Πιο πιθανό μου φαίνεται παρουσίας της βιτ. d η περίσσεια ασβεστίου από αυτά ή και από τη διατροφή να καθίσει σε νεφρά και μαλακούς ιστούς παρά να αποβληθεί ή να επιστρέψει στα οστά.

Από τον καιρό που τα έχω κόψει έχω διαπιστώσει πως στο μόνο που μπορεί να βοηθούν είναι πως την ώρα που ο οργανισμός θα χρειαστεί ασβέστιο πχ. επειδή τρέχω στο διαδρομο, ή έξω κάνω ποδήλατο κτλ. και λογικά θα χρειαστεί από τις απώλειες, εάν εκείνη τη στιγμή δεν πάρω λίγο ασβέστιο από κάπου, θα τραβήξει από τα οστά. Εάν τελικά το πάρει από τα οστά γιατί δεν αυξήθηκε από κάπου αλλού στο αίμα, όσο ασβέστιο και να φάω μετά δεν πάει πίσω. Έχω την εντύπωση πως μόνο παίρνει από κει όταν το χρειάζεται και δεν βρίσκει έτοιμο και μετά άλλη στιγμή όταν το βρει απλά δεν το πάει πίσω.

Απλά επειδή είμαι λίγο στο κόκκινο σε ότι αφορά αυτήν την κατάσταση, βλέπω ότι τόσα χρόνια που τα έπαιρνα και καλά για πρόληψη δεν έκαναν τίποτα. Και σκέφτομαι τελικά μήπως κάνουν επιπλέον κακό. Εκτός του ότι κάποια στιγμή πέρισσυ σε τυχαίες εξετάσεις μου βγήκε και στο αίμα χαμηλό σκέφτηκα τελικά ότι κάτι άλλο μπορεί να φταίει. Η ανεπάρκεια της d ήταν ένα. ΄Και αυτό που σκέφτηκα ήταν πως ίσως λιγότερο ασβέστιο άπλά αρκεί αφού και το πολύ δεν λύνει κάποιο πρόβλημα στην ουσία.

Από διατροφή δεν μπορώ να πω ότι το συμπληρώνω σε ότι αφορά στα γαλακτοκομικά. Από αυτά μόνο γιαούτρι και αν θα πιω γάλα θα πάρω κανένα fortimel τίποτα περισσότερο. Το υπόλοιπο εάν προέρχεται από κάπου θα είναι από κανένα πορτοκάλι, πράσινα λαχανικά, κανένα αυγό, ψάρι κ.α. πηγές δηλ. εκτός γαλακτοκομικών άντε και κανένα παγωτό τώρα το καλοκαίρι.

Δηλ. με λίγα λόγια αναρωτιέμαι εάν η d από μόνη της μαζί με λίγο μαγνήσιο αντί για ασβέστιο είναι περισσότερο οφέλιμη επιλογή ακόμα και αν το προσλαμβανόμενο ασβέστιο δεν είναι πάντα 1200-2000. Δοκίμασα και άλλες μορφές ασβεστίου όπως chelated και νομίζω είναι ακόμα χειρότερη επιλογή από τις παραπάνω. Επιπλέον για κάποιο καιρό θεωρώ πως βοήθησε και το φυλλικό οξύ στην παραπάνω μορφή με το μαγνήσιο. Και έλεγα να κρατούσα για κάποιο διάστημα αυτήν την επιλογή και να πετάξω οτιδήποτε άλλο εκτός από την d. Από την άλλη όμως είδα αυτό με την αρθρίτιδα και επειδή γενικά έχω μια τάση να εμφανίζω όλα αυτά τα γύρω γύρω με το ασβέστιο εάν είναι να προλάβει κάτι ή τουλαχιστον να μην επιδεινωθεί να τα συνεχίσω έστι τούρμπο που τα είχα και το τί θα γίνει το επιπλέον να με απασχολήσει άλλη στιγμή.