PDA

Επιστροφή στο Forum : Στεγνωμα για αγωνα..



iakovosaek
18-05-09, 03:04
paidia geia sas thelw na katevo stous agwnes fitness stis 30 tou mina... tha hthela kapoios gnwstis tou antikeimenou na me vohthisei se merikes apories wste na xasw oso perisotero lipos borw se afto to mikro xroniko diastima pou apomenei. 1) aerovia sto diadromo posi wra kai ti taxitita? prin proponisi h meta? kalytera to prwi me adeio stomaxi? ( to varos mou einai 76-77kg kai ypsos 1.77) 2) tin proteini tin kovo tora pou plisiazei o kairos? an nai ta aminoksea epitreponte? 3) diatrofi posa gramaria proteini ti mera kai posa ydatantraka xreiazete peripou na perno? ypopsin thelw na gramosw oxi na parw ogo opws proanafera. 4) proponisi prepei na kano entoni tora pou plisiazei o kairos h apli sintirisi? as me vohthisei kapoios! :bowdown:

**** Γραφε με ελληνικους χαρακτηρες ,ειναι κανονας του φόρουμ.Mods Team ****

kyriakos23
18-05-09, 04:22
φιλε χωρις παρεξηγηση θα κατεβεις σε αγωνες και τα πιο σημαντικα/βασικα πραγματα δεν τα γνωριζεις αποτι βλεπο.
πως γινετε?

destroyerody94
18-05-09, 14:25
φιλε χωρις παρεξηγηση θα κατεβεις σε αγωνες και τα πιο σημαντικα/βασικα πραγματα δεν τα γνωριζεις αποτι βλεπο.
πως γινετε?

+1

destroyerody94
18-05-09, 15:04
παντως η αεροβια να γινεται παντα μετα την προπονηση με βαρη η το πρωι,ταχυτητα ενταση κ τα λοιπα τα ρυ8μιζεις εσυ αναλογα ποσες 8ερμιδες 8ελεις να καψεις σε συνδυασμο με υπο8ερμιδικη διατροφη.......συνηθως το 10% της συντηρησης.......
προπονηση οπως εκανες και πριν ωστε να δινεις στους μυες το εναυσμα ωστε να μη τους χανεις οσο αυτο ειναι δυνατο.........η διωργανωση ειναι σε 10 μερες οποτε 8α προτεινα κετογονικη διαιτα.

υ.γ.συμφωνω με τον Κυριακο πως μαλλον δεν εισαι ετοιμος να διαγωνιστεις λλα δεν πειραζει οι εμπειρειες μονο καλο κανουν

Καλη Επιτυχεια:toast::bbbiceps:

Eimai_fetes
18-05-09, 15:45
Εχεις ξαναλαβει μερος σε αγωνες ??
Ποσο χρονων εισαι ???

Θα συμφωνησω με τα υπολοιπα παιδια...
Θες να κατεβεις σε αγωνες fitness κ δεν ξερεις το πως θα χασεις λιπος ???

Παντως, δεν ξερω ειλικρινα σε τοσες λιγες μερες, πως μπορεις να χασεις λιπος, κ ποσο....

Απο διατροφη πως εισαι ?? Θες να μας την αναλυσεις λιγο να την δουμε ???

destroyerody94
18-05-09, 16:29
Εχεις ξαναλαβει μερος σε αγωνες ??
Ποσο χρονων εισαι ???

Θα συμφωνησω με τα υπολοιπα παιδια...
Θες να κατεβεις σε αγωνες fitness κ δεν ξερεις το πως θα χασεις λιπος ???

Παντως, δεν ξερω ειλικρινα σε τοσες λιγες μερες, πως μπορεις να χασεις λιπος, κ ποσο....

Απο διατροφη πως εισαι ?? Θες να μας την αναλυσεις λιγο να την δουμε ???

και καμια φωτο :welcome:

leangains
18-05-09, 16:49
8α προτεινα κετογονικη διαιτα.


ναι μόνο που μέχρι να βρεθεί στην κέτοση, ο αγώνας θα έχει περάσει. +στον αγώνα θα είναι flat.

@ iakovosaek

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=1050

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=1607

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=1512

http://www.ampedtraining.com/articles/contest-preparation-naturals-part-1/

http://www.ampedtraining.com/articles/contest-preparation-natural-bodybuilders-part-2/

http://www.ampedtraining.com/articles/contest-preparation-natural-bodybuilders-part-3/

http://www.bodybuilding.com/fun/layne36.htm

http://forum.bodybuilding.com/forumdisplay.php?f=15

καλή επιτυχία!

iakovosaek
19-05-09, 04:18
paidia eleos kserw merika pragmata aplla akouo diafores gnwmes teleftea kai exo xasei tin bala. κατεβαινω για πρωτη φορα σε αγωνα ειμαι γραμωμενος απλα θα ηθελα τις μερες που εχουν απομεινει να τα δωσο ολα να πεινασω αν χρειαστη παρεπιπτοντος δεν κατεβαινω για να βγω τελεφταιως... αυτο το λεω γιατι ενας φιλος ποιο πριν λεει τα δικα του.. θα σας αναλισω εν σηντομια τα γευματα μου. πρωι 6 ασπραδια μαζι με 6 ταμπλετες αμινο και περιπου 40 γραμμ ριζυ. 11κατιανο τονοσ αλλ νατουραλε μαζι με μια πατατα βραστη και 5 αμηνο μεσημερι στηθος κοτοπουλο μαζι με 40 γραμμ ριζι και λιγο μαρουλι με ξιδι. μετα απο 1.5 ορα 5 αμινο. ( ώρα για γυμναστιριο) αμεσος μετα απο προπονησι 5 αμινο μετα απο μιση με μια ώρα διλαδη κατα τις 10-30 με 11 το βραδυ στηθος κοτοπουλο 40 γραμ ριζι η μια πατατα και πριν κοιμηθω 5 αμινο. την πρωτεινι την σταματησα γιατι λενε οτι κανει κατακρατιση επερνα isolate της ids πολυ δηναμη! σας την προτεινω. να σημειωσο οτι τισ μισες μερες τισ εβδομαδας κανω πρωι αεροβικη με το που ξυπνησω και με αδειο στομαχι λενε οτι ετσι καιγετε περισοτερο το λιπος. ακομα να σας αναφερω οτι ειμαι 23 ετων 1.77 υψος και 76-77 κιλα ( απο 81 πριν απο 1 μηνα λογο διατροφης που εκανα εχασα μερικα κιλα ) φιλε μου εσυ που ειπες για φοτο μου αν παρατιρισες ειναι η δεφτερη μου μερα που εχω γραφτει δεν ξερς και πολλα δηλαδη. φοτο εχω ανεβασει 2 αν μπορεις μπες στα αλμπουν να της δεις. σας ευχαρηστω παντως ολους για την ανταποκριση.

kutsup
19-05-09, 08:23
Μην αγχώνεσαι και κάνε ότι κάνεις μέχρι σήμερα αφού βλέπεις ότι σε πιάνει. Τελευταία εβδομάδα κάνε και ένα άδειασμα από υδατάνθρακες και 2 μέρες πριν γέμισμα και θα είσαι μια χαρά. Προσωπικά σταματούσα την προπόνηση 3-4 ημέρες πριν τον αγώνα.
Ούτως ή άλλως σε 10 ημέρες δεν προλαβαίνεις να κάνεις τίποτε παραπάνω εκτός από το να χαλάσεις αυτό που έφτιαξες. Υπάρχουν διάφορες τεχνικές για την τελευταία στιγμή αλλά καλό είναι να μην τις δοκιμάσεις τώρα γιατί δεν ξέρεις πως θα αντιδράσει το σώμα σου.

KATERINI 144
19-05-09, 08:57
πολύ καλος εισαι στις φωτο, ακου αυτα που σου λεει ο kutsup, εχει πήρα απο αγωνες, οπως και ναχει καλη επιτυχία,
για να πω την αλήθεια και εγω ετσι οπως τα έγραφες στο πρωτο ποστ νομιζα κανεις πλακα, αλλα απο τις φωτο βλεπω πως εισαι καλος, ολόκληρες δεν ειναι βεβαια αλλα οτι φαίνεται ειναι σε καλο επίπεδο,
σύντομα θα σου πουνε και αλλοι με εμπειρία απο αγωνες τη γνώμη τους.

iakovosaek
19-05-09, 13:25
κατι ακομα παιδια αν κανω το πρωι 40 λεπτα αεροβια και το βραδυ που τελειωνο την προπονιση αλλα 30 δεν θα ηταν πολυ καλο? πληροφοριακα σας λεω οτι οτι εχω φτιαξει το εχω κανει ολομοναχως χωρις καμια βοηθεια απο κανεναν απο αποψη διατροφης και γυμναστικης κτλ για αφτο σας ρωταω εσας αφτα τα απλα πραγματακια που ειστε γνωστες του αντικειμενου και μπορειται να με συμβουλευσετε. γιανα παρω σημετοχη πρεπει να εχω και προπονητη μαζι μου?:(

kutsup
19-05-09, 13:42
κατι ακομα παιδια αν κανω το πρωι 40 λεπτα αεροβια και το βραδυ που τελειωνο την προπονιση αλλα 30 δεν θα ηταν πολυ καλο? πληροφοριακα σας λεω οτι οτι εχω φτιαξει το εχω κανει ολομοναχως χωρις καμια βοηθεια απο κανεναν απο αποψη διατροφης και γυμναστικης κτλ για αφτο σας ρωταω εσας αφτα τα απλα πραγματακια που ειστε γνωστες του αντικειμενου και μπορειται να με συμβουλευσετε. γιανα παρω σημετοχη πρεπει να εχω και προπονητη μαζι μου?:(

Μη ζορίζεσαι πολύ γιατί ο οργανισμός δεν αντέχει την υπερπροπόνηση (ειδικά αν προπονείσαι χωρίς την χρήση ΑΑΣ) και πιθανόν να είσαι flat και θαμπός την ημέρα του αγώνα. Μια φορά την ημέρα είναι καλά. Αφού μπορείς πρωί είναι το καλύτερο.
Δεν χρειάζεσαι προπονητή δηλώνεις τη συμμετοχή μόνος σου.

Niiick
19-05-09, 13:52
(ειδικά προπονείσαι χωρίς την χρήση ΑΑΣ)

αυτο δε μας το ειπε ο φιλος:welcome:

φοβερες φωτος σε ποιον αγωνα κατεβαινεις?:thumbup:

billys15
19-05-09, 14:15
Ρε παιδια οι φωτογραφιες που ειναι?

destroyerody94
19-05-09, 14:29
Ρε παιδια οι φωτογραφιες που ειναι?

+1
:welcome:

KATERINI 144
19-05-09, 14:33
στο προφιλ του :smash::smash::smash::smash:

anjelica
19-05-09, 14:34
Ρε παιδια οι φωτογραφιες που ειναι?

Στο προφιλ του

iakovosaek
19-05-09, 22:31
κατεβαινω στο fitness 30 του μηνα. απλα δεν ξερω καν αν υπαρχουν κατηγοριες και σε ποια ανηκω εγω.... κατι ακομα εχω λιπαρα οκσεα σε χαπι να περνω 2 την μερα μαζι με το μεσημεριανο και το πρωινο? θα ανεβασω και αλλες φοτο να μου πειτε γνωμες.. ειδικα ο φιλος που ειναι και πρωην αθλητης του χωρου θα ηταν σημαντικο να ακουσω την γνωμη του.:weights:

TRIANTAFYLLOU
20-05-09, 16:37
φίλε ιάκωβεαεκ μπορώ να σου λύσω όλες σου τις απορίες αν και αυτα τα πράγματα δεν τα αφήνουν τελευταία στιγμή , είτε είναι πρώτη φορά είτε έχεις εμπειρία είναι μια διαδικασία που πάντα πρέπει να γίνετε .

σου μιλάω έχοντας επίγνωση αυτών που λέω επειδή στον συγκεκριμένο αγώνα στην κατερίνη της ναββα θα είμαι και κριτής .

μην σε απασχολεί το πού θα είσαι αφου απο την στιγμή που αγωνίζεσε σε κατηγορία φίτνες την ημέρα του αγώνα θα γίνει ο διαχωρισμός κατηγοριών ανάλογα με την σωματική κατάσταση του κάθε αθλητή.

και η ναββα ακολουθεί τα πρότυπα της παγκόσμιας ομοσπονδίας φίτνες wff-international όπου οι κατηγορίες είναι έτσι ώστε να μην νιώθει αδικημένος κανένας αθλητής για να μην γράφω τώρα ασε που δεν πρέπει να σε απασχολεί γιατί θα με βρείς στους αγώνες και θα σου εξηγήσω μπορείς να ενημερωθείς και στο http://www.worldfitnessfederation.de/nabba/frame1/wff9_8.html για τις κατηγορίες

δεν χρειάζετε να κάνει τώρα κάτι το εξτρίμ ότι έγινε έγινε συνεχήζεις κανονικά την δίαιτα σου αφού απο ότι βλέπω έχεις αποτελέσματα και εκείνο που πρέπει και επιβάλετε να κάνεις είναι να φαίνονται οι μύς σου πιο πρισμένοι και πιο γραμμωμένοι , το παιχνίδι θα παιχτεί την τελευταία εβδομάδα και άκουσε προσεκτικά.
7 μέρες πριν τους αγώνες κάνουμε το λεγόμενο άδειασμα δηλαδή κόβουμε τους υδατάνθρακες και συμπληρώνουμε πρωτείνη και καλά λιπαρα αλλά στις ίδιες θερμίδες και κάνουμε προπόνηση κανονικά ,αποφεύγοντας πολύ βαριά προπόνηση και τα πόδια την πρώτη μέρα του αδειάσματος και απο υδατάνθρακες μόνο καμια πατατα απλα να λειτουργεί και ο εγκέφαλος, αλλα πίνουμε πάρα πολύ νερό και όταν λέω πολύ το ενοώ ανάλογα με τα κιλά σου αλλα γυρω στα 6 λίτρα , με αποτέλεσμα να αδειάσει το γλυκογόνο και στην συνέχεια μετα τις 3 μερες φορτώνουμε υδατάνθρακες απο καλή πηγή όπως ρύζι και μερικά ξερα φρούτα μαζί σε κάθε γεύμα όλα όμως αυτα μοιρασμένα και ελατώνουμε την πρωτείνη και οι μυς αποθηκεύουν περισσότερο γλυκογόνο άρα και περισσότερο νερό μέσα , οπότε φαίνονται πιο πρισμένοι και σταδιακά μέχρι την ημέρα του αγώνα ελατώνουμε το νερό σε φυσιολογικά επίπεδα και μόνο την προηγούμενη μέρα πίνουμε ανάλογα με το βαρος μας 1 με 1,5 λίτρα και την ημέρα του αγώνα όσο δυνατόν δεν πίνουμε αλλα μόνο αυτή την μέρα και τραβιούνται όλα τα νερα απο την επιδερμίδα και είναι πιο λεπτη με φυσικό τρόπο και χωρίς διουρητικά


στο άδειασμα μπορεί να νιώθεις ψιλοχάλια και να είσαι φλατ μην μασας είναι φυσιολογικό και οι φλέβες θα είναι πιο ξεψυχισμένες , οταν αρχίζεις να φορτώνεις σιγα σιγα οι μυς θα γεμίζουν και οι υδατάνθρακες θα τραβάν και τα νερα και λόγω της υπερκατανάλωσης νερου το σώμα δεν θα κρατάει και οταν το κόψουμε που στην ουσία απλά το ελατώνουμε δεν προλαβαίνει να αντιδράσει και να σοκαριστεί το σώμα και να κρατάει νερα και θα είσαι σαν ταύρος στους αγώνες χωρίς ατονία και ενεργητικός και με την καλύτερη δυνατη γραμωση με την προυπόθεση οτι όλο αυτό το διάστημα έχεις διώξει το λίπος και 2 μέρες πρίν κόψε και την προπόνηση και μόνο κάνε ποζάρισμα πάτα τους μυς και διατάσεις για τα πόδια , την αερόβια κόψτην και μια εβδομάδα πρίν μην τρέχεις μέχρι τελευταία στιγμή

kutsup
20-05-09, 18:46
Κάπου υπάρχει και ένα post για την υδατανθράκωση. Μόνο πρόσεχε όταν ξεκινήσεις τους υδατάνθρακες να μετράς όσα ξερά φρούτα τρως γιατί εγώ την πάτησα. Με είχε πιάσει βουλημία από την πείνα και έπαθε το στομάχι μου.

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=1607

Το βρήκα.

Kaskani Konstantina
20-05-09, 19:58
κατεβαινω στο fitness 30 του μηνα. απλα δεν ξερω καν αν υπαρχουν κατηγοριες και σε ποια ανηκω εγω.... κατι ακομα εχω λιπαρα οκσεα σε χαπι να περνω 2 την μερα μαζι με το μεσημεριανο και το πρωινο? θα ανεβασω και αλλες φοτο να μου πειτε γνωμες.. ειδικα ο φιλος που ειναι και πρωην αθλητης του χωρου θα ηταν σημαντικο να ακουσω την γνωμη του.:weights:


Καλησπέρα σου ευχομαι καλή επιτυχία!!! καταλαβαίνω τον ανχος σου αλλά να ξέρεις ολα θα πάνε καλά!!

NASSER
21-05-09, 01:28
κατεβαινω στο fitness 30 του μηνα. απλα δεν ξερω καν αν υπαρχουν κατηγοριες και σε ποια ανηκω εγω.... κατι ακομα εχω λιπαρα οκσεα σε χαπι να περνω 2 την μερα μαζι με το μεσημεριανο και το πρωινο? θα ανεβασω και αλλες φοτο να μου πειτε γνωμες.. ειδικα ο φιλος που ειναι και πρωην αθλητης του χωρου θα ηταν σημαντικο να ακουσω την γνωμη του.:weights:


Επενθυμιση ο αγωνας αλλαψε ημερομηνια για τις 31 Μαιου, μερα Κυριακη.