PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεταπροπονητικη αποριες



muaythaispirit
01-12-06, 14:21
λοιπον παιδια αποφασισα να ξεκινισω και εγω την μεταπροπονητικη διατρφη που προτεινει ο mb για καλυτερα αποτελεσματα!
επειδη κανω πολυ φορτισμενο προγραμμα (προπονησεις μαιται , βαρη , τρεξιμο και κολυμπι για αντοχη ) μεχρι τωρα κατευφεγα στην λυση των gainer για να εχω θερμιδες να καιω!
σκεφτηκα ομως οτι η πρωτεινη των συγκεκριμενων σκευασματων ειναι 3 πηγων αρα οχι τοσο καλα αποροφησιμη και οτι μπορει να περιεχουν και πολυ σαβουρα μεσα!
πηγα λοιπον και πηρα και εγω μια πρωτεινη isolate για αρχη!
για να μην μου κατσει βαρη το ξεκινημα πηρα την gold της opti αν και ξερω οτι υπαρχουν και καλυτερες αλλα μου την πρωτεινανε λογω γευσης!σιγα σιγα θα γινει κ αυτη η αλλαγη χαχα!εχω μερικες αποριες για την συνεχεια οπως

1) αγορασα απο σουπερ μαρκετ μαλτοδεξ και βρηκα μονο σε ποσοστο 97% μαλτο 3% ασπαρταμη!αυτο δεν ειναι καλο ετσι?εχετε καποια καλυτερη μαλτο υποψην σας?

2)την δεξτροζη και την μαλτο την αναμυγνιουμε στο ροφημα πρωτεινης η την πινουμε ξεχωριστα? ειμαι 72κιλα περιπου και δεν ξερω τι ποσοστο αλιπης σωματικης μαζας εχω!
ποσο πρωτεινη κ ποσο μαλτο-δεξτροζη (απο 50-50) να βαζω στο ροφημα?

3)το νατριο να το βαζω και αυτο στο ροφημα?
δηλ να περνω 2/4 του γλυκου αλατι και να το πινω?

4) τα αντιοξειδωτικα πρεπει αν τα περνουμε ξεχωριστα η φτανουν οι ποσοτητες που εχει μια πολυβιταμινη ( και το χρωμιο επισης) ?

μαγκες σορρυ αν σας κουρασα αλλα τωρα την ξεκιναω κ ειμαι λιγο χαμενος!
ευχαριστω για καθε βοηθεια απο τωρα!

Sourlas
01-12-06, 15:59
ολα σε ένα ρόφημα. εκτος απο τις πολυβιταμινες αν ειναι σε αναβραζουσα μορφη.

Gasturb
01-12-06, 16:09
Τα antioxidants είναι ξεχωριστά χαπάκια απο τις πολυβιταμίνες. Η ποσότητα μαλτο +δεξτ είναι ανάλογη της άλιπης μάζας μας - αν θεν υπολόγισε το ποσοστό λίπους σου αν κ στο 15% σε 'κόβω' εγώ :D

muaythaispirit
01-12-06, 17:33
απο που το κρινεις αυτο ??
καλο ειναι η κακο ?? :P
οι κοιλιακοι μου φαινονται αρκετα αν και δεν ειναι και τελειως φετα γραβιερα!
υπολογιζω να βαζω κανα 30 γ πρωτεινη (1 σκουπ κ κατι ) και 60 υδατανθρακα (50 - 50 μαλτο - δεξ) μεσα!
πως το βλεπετε στην περιπτωση μου λετε να καιω κ μυικη μαζα χωρις gainer?
παντως το ιδανικο σκινικο θα ηταν να γραμωσω σε αυτα τα κιλα που ειμαι τωρα τελειως!

Gasturb
01-12-06, 19:26
απο που το κρινεις αυτο ?? καλο ειναι η κακο ?? :P
Απλά πιστεύω ότι είσαι εκτομορφικός σωματότυπος είσαι κ σε νεαρή ηλικία (ο μεταβολισμός είναι υψηλότερος σε σχέση με έναν μεγαλύτερο) οπότε κ αδυνατος (ποιος ο λόγος δλδ να ήθελες gianer αν είχες περιττά κιλά) κ γιαυτο σου είπα 15%. Τώρα λες ότι φαίνοντε κ οι κοιλιακοί αρκετά οπότε μπορεί να εισαι κ λιγότερο χοντρικά πάντα.

muaythaispirit
02-12-06, 13:18
σωστος!
το πρωι αμα πινω πρωτεινη να ακολουθω το πλανο της μεταπροπονιτικης ?

Muscleboss
02-12-06, 16:17
Το πρωτόκολο που προτείνω για μεταπροπονητική διατροφή αναφέρεται μόνο μετά από προπόνηση με βάρη.

ΜΒ

Gasturb
02-12-06, 16:41
Ότι ανέφερε ο MB.. να προσθέσω το πρωί 1 scoop whey με πρωινό πλούσιο σε σύνθετους υδατάνθρακες κ μέλι (+ πολυβιταμίνες).

muaythaispirit
02-12-06, 18:47
δηλ δεν ειναι σωστο να προσθετουμε μαλτο και γλυκοζη το πρωι στο ροφημα?
προτιμοτερο οι υδατανθρακες απο τροφες?
εμενα σημερα το πρωινο μου ηταν 1,5 σκουπ πρωτεινη μαζι με μαλτο,γλυκοζη και κουακερ με μελί!

muaythaispirit
02-12-06, 21:36
επισης οταν λετε αντιοξειδωτικα εννοειτε ολες τις αναφερομενες βιταμινες ? (γιατι καπου στο αρθρο λεει 1000 βιταμι c ειναι ενας καλος μεσος ορος δηλ . και με μονο c ειμαστε οκ ?)
ακομα που θα βρω χρωμιο? πρεπει να το παρουμε ξεχωριστα σαν συμπληρωμα χρωμιου?

Muscleboss
02-12-06, 21:41
δηλ δεν ειναι σωστο να προσθετουμε μαλτο και γλυκοζη το πρωι στο ροφημα?
προτιμοτερο οι υδατανθρακες απο τροφες?
εμενα σημερα το πρωινο μου ηταν 1,5 σκουπ πρωτεινη μαζι με μαλτο,γλυκοζη και κουακερ με μελί!


Αφαίρεσαι την δεξτρόζη και την μαλτοδεξ, η έκριση ινσουλινης που προκαλείται από τα κουάκερ είναι αρκετή το πρωί.

ΜΒ

muaythaispirit
02-12-06, 21:47
thanks m.b. :army2:

Muscleboss
02-12-06, 21:47
επισης οταν λετε αντιοξειδωτικα εννοειτε ολες τις αναφερομενες βιταμινες ? (γιατι καπου στο αρθρο λεει 1000 βιταμι c ειναι ενας καλος μεσος ορος δηλ . και με μονο c ειμαστε οκ ?)
ακομα που θα βρω χρωμιο? πρεπει να το παρουμε ξεχωριστα σαν συμπληρωμα χρωμιου?

Όλες τις αντιοξειδωτικές βιταμίνες. Η C είναι πολύ βασική. Και μόνο C να παίρνεις είναι καλά, αλλά σαν βέλτιστη λύση θα πρότεινα συμπλήρωμα αντιοχειδωτικών (μπορείς να βρείς σε κατάστημα βιταμινών ή στο ίντερνετ) και επιπλέον C.

Χρώμιο μπορείς να βρείς σε κατάτημα συνπληρωμάτων. Ίσως έχουμε και στο κατάστημά μας σε λίγο καιρό. Αν η πολυβιταμίνη που χρησιμοποιείς πέριέχει χρώμιο μπορείς να το παραλήψεις.

ΜΒ

billys15
03-12-06, 20:32
εχω κι εγω μια απορια.το αρθρο της μεταπροπονητικης αναφερεται μονο σε περιοδο ογκου ή και σε περιοδο απωλειας λιπους; συγκεκριμενα,φοβαμαι μηπως οι υδατανθρακες μου δωσουν λιπος

Muscleboss
03-12-06, 20:59
εχω κι εγω μια απορια.το αρθρο της μεταπροπονητικης αναφερεται μονο σε περιοδο ογκου ή και σε περιοδο απωλειας λιπους; συγκεκριμενα,φοβαμαι μηπως οι υδατανθρακες μου δωσουν λιπος

Και σε περίοδο γράμμωσης. Αν διαβάδεις προσεχτηκά μιλάει για μείωση των υδατ στις μισές ποσότητες. Στα τελευταία στάδια μιας δίετας ωστόσο, αν κρίνεις ότι το σώμα σου κρατάει νερά από αυτούς τους υδατάνθρακες μπορέις να τους μειώσεις κι άλλο έως τελείως.

ΜΒ

muaythaispirit
03-12-06, 21:36
μιλαγα με εναν καταστηματαρχη και μου ειπε οτι αυτη η αποτομη αυξηση ινσουλινης καθημερινα δεν ειναι κ οτι καλυτερο για τον οργανισμο!
ισχυει??

Muscleboss
03-12-06, 21:52
μιλαγα με εναν καταστηματαρχη και μου ειπε οτι αυτη η αποτομη αυξηση ινσουλινης καθημερινα δεν ειναι κ οτι καλυτερο για τον οργανισμο!
ισχυει??

Η έκριση ινσουλίνης μετά από προπόνηση με βάρη (δηλαδή μία φορά τη μέρα) δεν είναι καλή για τον οργανισμο;

Γιατί;

Μην ακούω βλακείες....

ΜΒ

ajax
03-12-06, 21:53
Mην ακους του καταστηματαρχες.το οτι πουλανε τα συμπληρωματα δεν συμαινει οτι ξερουν και πολλα.π.χ σε μια αντιπροσοπια αυτοκινητων ο πωλητης πουλαει το αυτοκινητο δεν σημαινει οτι ξερει τεχνικα χαρακτηριστικα του η να το επιδιορθωνει :wink:

muaythaispirit
03-12-06, 22:13
λετε να ηθελε να μου πουλησει ΜΑSS FACTOR ??
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧ
ναι παιδια το γνωριζω κ οχι οτι τον πιστεψα κ ολας απλα το ειπα για να το σχολιασουμε :joker:

Gasturb
03-12-06, 22:28
Γιατί;

Μην ακούω βλακείες....


:lol: :lol:

Mέλη του forum: Μην μου ταράζεται τον MuscleBoss !!

ajax
03-12-06, 22:47
axaxaxaxaxaxax :D :D :D

muaythaispirit
03-12-06, 23:00
xaxaxax
ΜΒ μηπως εισαι καποιας ηλικιας και δεν το ξερουμε?? :joker:
να προσεχουμε αν ειναι :D
πλακα πλακα για την προπονηση με βαρη και τα συμπληρωματα ακουγονται τοσες πολλες διαφορετικες θεωριες που χανεις τον μπουσουλα!
κθριως απο ασχετους που το παιζουν σχετικοι (αυτοι λενε τα χειροτερα) αλλα και απο σχετικους που ο καθενας λανσαρει την μεθοδο του!
ενα περιοδικο να ανοιξεις θα δεις πχ στο ενα τευχος σου αναφερουν κατι συμφωνα με ερευνες παντα και μετα απο μερικα τευχη να δεις να σου λενε το αντιθετο συμφωνα με αλλες!το χω δει πολλες φορες αυτο και ολοι πιστευω ...

stevengr
04-12-06, 00:40
3 ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ εχω.

1η) muaythaispirit μπορεις να μου πεις εταιρια/μαρκα, ποσοτητα,τιμη απο την μαλτο που πηρες απο το σουπερ μαρκετ για να την αγορασω κ' εγω;

2η)Συμφωνα με τους υπολογισμους χρειαζομαι 28,6γρ. πρωτεινης + 715ml νερο. Την πρωτεινη που περνω (iso-100 dymatize) την αναμιγνυω σε 400ml νερο. Θα πρεπει λοιπον να πιω επιπλεον + 315ml νερο για να φτασω τα συνολικα 715ml που χρειαζομαι ή πρεπει να πιω +715ml; (θα νταλακιασω στο τελος 8) ).



muaythaispirit
PostPosted: 01/12/2006 13:21 Post subject: Μεταπροπονητικη αποριες

αγορασα απο σουπερ μαρκετ μαλτοδεξ και βρηκα μονο σε ποσοστο 97% μαλτο 3% ασπαρταμη!αυτο δεν ειναι καλο ετσι?εχετε καποια καλυτερη μαλτο υποψην σας?

3η) Τελικα το 3% ασπαρταμης κανει κακο; Να μην την προτιμησω; Τι εχετε να προτεινετε;

muaythaispirit
04-12-06, 01:41
3 ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ εχω.

1η) muaythaispirit μπορεις να μου πεις εταιρια/μαρκα, ποσοτητα,τιμη απο την μαλτο που πηρες απο το σουπερ μαρκετ για να την αγορασω κ' εγω; Τελικα το 3% ασπαρταμης κανει κακο; Να μην την προτιμησω; Τι εχετε να προτεινετε;

λοιπον λεγετε champion παρασκευαζεται στην γαλλια λεει
εισαγωγη διαθεση carrefour μαρινοπουλος
ηταν σε συσκευασιες τον 75 γραμμ και νομιζω ειχε εναμιση γιουρια η μια!
αν πας σε αλλο σουπερ μαρκετ ισως να εχουν αλλες μαρκες
πηγαινε εκει που εχει γλυκαντικα κτλ

οντως παιδια το θεμα με την ασπαρταμη δεν το ειπαμε!
ολες ετσι ειναι?

GRF
10-12-06, 05:10
Παιδιά μαλτοδεξτρίνη να αγοράζετε από μαγαζιά με συμπληρώματα (από εξωτερικό). Καμία σχέση οι τιμές με αυτές των ελληνικών σούπερ μάρκετ.

flinstone
17-12-09, 21:36
εχω μερικες αποριες και θελω να μου τις λυσετε. ξεκιναω προγραμμα ογκου και θελω να εχω τα μεγιστα οφελοι απο την μεταπροπονητικη διτροφη. διαβασα το αρθρο του MB(συνχαριτηρια για την δουλια)και θελω να μου πειτε

1 την κρεατινη την περνουμε αφτουσια η την διαλιουμε στο μηγμα, γιατι λεει λιψη κατευθιαν στο στομα.

2 τους υδατανθρακες τους βαζουμε μεσα στην πρωτεϊνη ολλη την ποσοτητα ή περνουμε την μιση μονη της και προσθετουμε την αλλη μιση στην πρωτεϊνη;

3 το νατριο το βαζουμε κι αυτο στο μιγμα πρωτεϊνη - υδατανθρακα ;

4 το νερο το πεινουμε με το μιγμα;

5 τα ροφιματα προτεϊνης γραφουν ανα δοση την περιεκτικοτητα τους σε νατριο. εαν στην δοση εχει π.χ. 200mg νατριο και εμεις χρειαζομαστε 600mg θα πρεπει να παρουμε 400 απο το αλατι;

KATERINI 144
17-12-09, 23:16
για την κρεατινη προφανώς το λεει γιατι δε διαλύεται ευκολα, ολα τα αλλα οπως σε βολεύει, το αν θα τα φας χόρια η οχι δεν αλλαζει κατι στο ενα η δυο λεπτα.
για το νατριο δεν ξερω, εξαρτάτε αν κόβεις εντελώς το αλατι στη διατροφή σου.

thegravijia
18-12-09, 01:14
εχω μερικες αποριες και θελω να μου τις λυσετε. ξεκιναω προγραμμα ογκου και θελω να εχω τα μεγιστα οφελοι απο την μεταπροπονητικη διτροφη. διαβασα το αρθρο του MB(συνχαριτηρια για την δουλια)και θελω να μου πειτε

1 την κρεατινη την περνουμε αφτουσια η την διαλιουμε στο μηγμα, γιατι λεει λιψη κατευθιαν στο στομα.

2 τους υδατανθρακες τους βαζουμε μεσα στην πρωτεϊνη ολλη την ποσοτητα ή περνουμε την μιση μονη της και προσθετουμε την αλλη μιση στην πρωτεϊνη;

3 το νατριο το βαζουμε κι αυτο στο μιγμα πρωτεϊνη - υδατανθρακα ;

4 το νερο το πεινουμε με το μιγμα;

5 τα ροφιματα προτεϊνης γραφουν ανα δοση την περιεκτικοτητα τους σε νατριο. εαν στην δοση εχει π.χ. 200mg νατριο και εμεις χρειαζομαστε 600mg θα πρεπει να παρουμε 400 απο το αλατι;

ρε πετατα ολα μεσα να γινει ενα ωραιο milk shake να γουσταρεις...

sTeLaKoS
18-12-09, 01:19
Καθόλου ωραίο με 1+ κ.γ αλάτι μέσα! ΔΕΝ ΠΙΝΕΤΑΙ!

Το έβγαλα το αλάτι απ το ρόφημά μου, δε το άντεχα. Βάζω πολύ αλάτι στο αμέσως επόμενο γευμα...



flinstone καλά που το είπες για το νάτριο της πρωτείνης γιατί δε το υπολόγιζα μέχρι τώρα, που είχε διαφύγει

Haris Pilton
18-12-09, 01:56
Εγω τα πεταω ολα μεσα,οπως λεει και ο τεραβιγια.
Μια χαρα βγαινει,αλλα σαν να μ φενεται οτι βαζεις πολυ αλατι,1 κουταλακι του γλυκου;
Θαρρω πως 1000mg = 1g σωστα;
Αρα σαφως πολυ λιγοτερο απο 1 κουταλακι του γλυκου.

Αν θυμαμαι καλα(βαριεμαι να ψαχνω τωρα,ο MB στο αρθο αναφερει για το ενα τεταρτο του κ.γ. αλατι.

albertob30
18-12-09, 01:56
Καθόλου ωραίο με 1+ κ.γ αλάτι μέσα! ΔΕΝ ΠΙΝΕΤΑΙ!

Το έβγαλα το αλάτι απ το ρόφημά μου, δε το άντεχα. Βάζω πολύ αλάτι στο αμέσως επόμενο γευμα...



flinstone καλά που το είπες για το νάτριο της πρωτείνης γιατί δε το υπολόγιζα μέχρι τώρα, που είχε διαφύγει

αφου ρε στελιο ειναι τοσο λιγο που ουτε καν το καταλαβενεις στην γευση..εγω μεσα σε 600μλ νερο που βαζω αντε να το νιοσω το ροφημα λιγο λιγοτερο γλυκο..μιλαμε για ελαχιστα..μηπως βαζεισ πολυ αλατι??

sTeLaKoS
18-12-09, 02:05
Δε ξέρω αν το υπολόγισα σωστά, δοκίμασα 3-4 φορές, κόντεψα να κάνω εμετό(σορρυ κιολας) και δε ξαναέβαλα. Τώρα δε το μετραω, απλά όπως είπα βαζω αρκετό στο επόμενο γεύμα μου και ότι γίνει έγινε.


EDIT: Τώρα που το ξαναβλέπω έχεις δίκιο Haris Pilton, πολύ έβαζα! Για 80 κιλα άπαχης μάζας είναι 825mg νάτριο, (1/4 κ.γ αλάτι=490mg νατριο) οπότε μισή κουταλιά περίπου για κάποιον στα 80+ κιλά. Για τα κιλά μου γύρω στο 1/4 και κάτι θα είναι καλά φανταζομαι, οπότε πατάτα έκανα, έβαζα 3 φορές παραπάνω!
Καλά που το επισήμανες και το είδα ξανά.:clap::clap:

sctp
18-12-09, 10:44
3γρ αλατι = 1γρ sodium-νατριο το χλωριο δε μας νοιαζει και αλατι μαζι με GMS με πολυ νερο pre-workout δινει τρελα πρηξιματα!:thumbup:

flinstone
18-12-09, 15:59
3γρ αλατι = 1γρ sodium-νατριο το χλωριο δε μας νοιαζει και αλατι μαζι με GMS με πολυ νερο pre-workout δινει τρελα πρηξιματα!:thumbup:

τι ειναι GMS;

KATERINI 144
18-12-09, 16:03
τι ειναι GMS;ελα ντε, απο εχθες για αυτες τις ορολογιες σφαζομαστε... :jason:

flinstone
18-12-09, 17:28
και για πες μου ρε κατερινη τι θελει να πει ο ποιητης οταν λεει GMS; οχι τιποτ'αλλο αν ειναι να μπω κι εγω στη σφαγη!!!

sctp
18-12-09, 18:11
Glycerol Monosterate κανει προσωρινη hyperhydrate(υπερ-εφυδρωση?) αν συνοδευτει φυσικα με αρκετη ποσοτητα νερου και τουμπανιαζουν οι φλεβες και οι μυες :P

flinstone
18-12-09, 19:33
διλαδη με λιγα λογια ειναι η γλυκερολη που περνουμε απο το φαρμακιο;

NASSER
19-12-09, 01:24
http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=88:2009-09-25-06-39-48&catid=3:2009-09-23-07-10-00&Itemid=4

Διαβασε εδω να σου λυθουν ολα. :thumbup:

KATERINI 144
19-12-09, 02:43
και για πες μου ρε κατερινη τι θελει να πει ο ποιητης οταν λεει GMS; οχι τιποτ'αλλο αν ειναι να μπω κι εγω στη σφαγη!!!μακαρι να'ξερα, και τωρα που το εξήγησε ο φιλος παλι θα το ξεχασω, δεν τα συγκρατώ αυτα τα επιστημονικά.

thegravijia
19-12-09, 02:54
διλαδη με λιγα λογια ειναι η γλυκερολη που περνουμε απο το φαρμακιο;
τι ειναι τουτο ρε παιδια...εγω υτε τα ελληνικα δεν ξερω....

πειτε με λιγα λογια τι να κανουμε πριν την προπονηση sctr πες λιγο ...τι να παιρνουμε πριν την προπονηση σταελληνικα και που το βρισκουμε να το αγρασουμε αυτο.

flinstone
19-12-09, 04:24
αίντε να δουμε αν βγαλουμε ακρη σημερα!!!!