PDA

Επιστροφή στο Forum : Πράσινο τσάι



RAMBO
21-05-09, 16:45
με αφορμη ενα αθρο που διαβασα βραζιλιανοι επιστημονεσ ανακαλυψαν οτι οσοι πινουν τσαι καταφερνουν να αυξησουν την μυικη τουσ μαζα καθωσ με την βοηθεια του τσαγιου χαλουσαν λιγοτερα μυικα κιλα κατα την προπονηση με αποτελεσμα να αυξησουν την μυικη μαζα τουσ.

KATERINI 144
21-05-09, 16:56
ραμπο βάλε το αθρο να το δούμε.

RAMBO
21-05-09, 17:10
ηταν απο περιοδικο κα ανεφερε μονο αυτα που σασ εγραψα

Eimai_fetes
21-05-09, 17:42
K πως θα μαθουμε αν οντως ισχυει ??
Παντως αν συμβαινει ακουγεται καλο...

Λες γιαυτο να εγινε τουμπανο ??? :P

skrwz21
21-05-09, 17:50
το Λιπτον σε πρασινο τσαι κανει ? :unsure:

RAMBO
21-05-09, 17:57
αρκει να ειναι πρασινο.παντοσ εγω σκεφτομαι και θα το δοκιμασω απο αυριο κιολασ δεν εχω τπτ να χασω.το αθρο ηταν μικρο κανω προσπαθειεσ αν το βρω θα το ανεβασω ....

Eimai_fetes
21-05-09, 18:40
το Λιπτον σε πρασινο τσαι κανει ? :unsure:

Oχι φιλε μου δεν θεωρω πως κανει... Εγω οταν ειχα ξεκινησει μια διαιτα, για να χασω αρκετα κιλα (15+) ξεκινησα κ επιβα 2 κουπες πρασινο τσαι.
Την βρηκα σε μαγαζι με βοτανα. Πηρα πρασινο τσαι κ ηταν σαν μικρα μικρα μπαλακια... Αυτα τα εβραζες στο μπρικι, εριχνες μιση χουφτα, κ αυτα ανοιγαν (γινοντουσαν φυλλα μικρα), σουρωνα το τσαι κ το επινα.

Χαρακτηριστικο του πρασινου τσαγιου ειναι η ανυποφορητα πικριτητα που βγαζει. Ηταν τοσο πικρο, που για κανα τεταρτο μου εμενε στο στομα μια πικριτητα...χαλια... Αυτο ειναι βεβαια οτι πιο φυσικο κ οτι πιο υγειηνο για να πιεις.

Τα αλλα εχουν κ ζαχαρη, κ χημικες κατεργασιες κ πολλα πολλα....

skrwz21
21-05-09, 21:01
οχι ρε τι λες δεν εχει ζαχαρη ουτε συντηρητικα μεσα, το ιδιο με ολα τα κλασσικα ειναι..σιγα
τωρα αυτο που λες εσυ ειναι πολυ τραβηγμενο νομιζω, για τα βοτανα, και δε πιστευω οτι αυτο θα βοηθησει στο να χασει καποιος τα κιλα που θελει..

mantus3
28-05-09, 00:37
οχι ρε τι λες δεν εχει ζαχαρη ουτε συντηρητικα μεσα, το ιδιο με ολα τα κλασσικα ειναι..σιγα
τωρα αυτο που λες εσυ ειναι πολυ τραβηγμενο νομιζω, για τα βοτανα, και δε πιστευω οτι αυτο θα βοηθησει στο να χασει καποιος τα κιλα που θελει..

το πρασινο τσαι κανονικα ειναι πολυ πικρο λογο της μεγαλης του περιεκτικοτητας σε καφεινη. αυτος ειναι κ ενας απο τους λογους που πολες εταιριες το βγαζουν με πολες γευσεις. επιδι αλιως δεν πινετε... οσο για το τραβιγμενο, μια χαρα ειναι, γιατι αμα περιμενεις απο τα κουτακια κ τα φακελακια να χασεις εχεις χαθει

Levrone
28-05-09, 09:08
παιρνω πρασινο τσαι απο μαγαζι με βοτανα κτλ..μπορει να πιω χαλαρα και ενα λιτρο την ημερα..

πινω 2-3 ωρες πριν την προπονηση και κανα 3ωρο μετα την προπονηση..γενικα μεσα στη μερα μπορω να πιω και ενα λιτρο χαλαρα..αλλα ουτε λιπτον ουτε τιποτα..πρασινο πικρο..πλεον αλλωστε το εχω συνη8ισει και παει ανετα κατω..και στο φιναλε ας επιλεγουμε και κατι φυσικο, γιατι το λιπτον ολο και ενα συντηρητικακι (νομιζω) θα το εχει..

και κατι αλλο, καμια κυριακη, που μπορει να φαω κανα κοψιδι ή κανα γλυκο, στο στομαχι μου γινεται πολεμος..σα να καιγεται ο οργανισμος μου..οταν γυρισω και πιω ενα τσαι ειναι σα να "καθαριζω" όλος μεσα μου..ασε που σε παει κατευθειαν WC..αλλα το νιωθεις οτι ειναι φουλ αντιοξειδωτικο..ΒΑΣΙΚΟ στη διατροφη μου το πρασινο τσαι..

και κατι τελευταιο, για μυικη "ανοδο" και τσαι εχω ακουσει αλλα για το κοκκινο τσαι, δεν ξερω αν στεκει αυτο, απλα και καλα οτι το κοκκινο τσαι ειναι αντικαταβολικο..

giannis64
28-05-09, 15:08
το πρασινο τσαι κανονικα ειναι πολυ πικρο λογο της μεγαλης του περιεκτικοτητας σε καφεινη. αυτος ειναι κ ενας απο τους λογους που πολες εταιριες το βγαζουν με πολες γευσεις. επιδι αλιως δεν πινετε... οσο για το τραβιγμενο, μια χαρα ειναι, γιατι αμα περιμενεις απο τα κουτακια κ τα φακελακια να χασεις εχεις χαθει
+1:clap:

Svein
07-06-09, 16:18
Παιδιά εγώ τώρα που είναι καλοκαίρι έχω πάρει από το super market πράσινο τσάι σε φακελάκια βάζο μισό ποτήρι καυτό νερό ρίχνω μέσα ένα φακελάκι το αφήνω 10 λεπτά βάζω μισό λεμόνι και μετά βάζω 8-10 παγκάκια και το πίνω παγωμένο.....2 ποτήρια την μέρα!!!!!!Κάνω κανένα λάθος ????????πρέπει να το πίνει ζεστό?????

skrwz21
07-06-09, 21:54
καλη φαση, παντως παιζουνε και κατι HERBALIFE τελευταια, αλλα τσιμπανε στην τιμη, εχει δοκιμασει κανεις τπτ τετοια ??

KATERINI 144
07-06-09, 23:07
πρέπει να το πίνει ζεστό?????οχι δεν υπάρχει λογος, ζεστο το χειμώνα για τα λαιμό.

Svein
08-06-09, 15:45
οχι δεν υπάρχει λογος, ζεστο το χειμώνα για τα λαιμό.

ʼAμα το αφήνω 10min και βάλε για πιο δυνατή γεύση και όχι 2min-3min που γραφή το κουτί πειράζει???

giannis64
08-06-09, 15:55
Παιδιά εγώ τώρα που είναι καλοκαίρι έχω πάρει από το super market πράσινο τσάι σε φακελάκια βάζο μισό ποτήρι καυτό νερό ρίχνω μέσα ένα φακελάκι το αφήνω 10 λεπτά βάζω μισό λεμόνι και μετά βάζω 8-10 παγκάκια και το πίνω παγωμένο.....2 ποτήρια την μέρα!!!!!!Κάνω κανένα λάθος ????????πρέπει να το πίνει ζεστό?????

το μονο λαθος ειναι οτι το περνεις απο μαρκετ. ουτε την καταληλη δωση εχει η μεριδα αλλα και πολυ ακριβα πωλειτε. παρτω απο μαγαζι που πουλαει βοτανα. χυμα. πολυ πιο φτηνα και σε πολυ περισοτερη αξια ανα φλυτζανα!!!

Svein
08-06-09, 17:21
το μονο λαθος ειναι οτι το περνεις απο μαρκετ. ουτε την καταληλη δωση εχει η μεριδα αλλα και πολυ ακριβα πωλειτε. παρτω απο μαγαζι που πουλαει βοτανα. χυμα. πολυ πιο φτηνα και σε πολυ περισοτερη αξια ανα φλυτζανα!!!

Ακριβά δεν είναι.....ok θα πάρο από μαγαζί με βότανα αλλα δεν ξέρω και κανένα.....να σε ρωτήσω 2 κούπες την μέρα είναι καλά για όταν θέλουμε να κάψουμε λίπος , γιατί απότι κατάλαβα όταν κάνουμε όγκο και παίρνουμε κρεάτινες δεν κάνει τσάι!!!!

giannis64
08-06-09, 18:44
τι να σου κανουν 2 κουπες? δεν ξερω για τους αλλους αλλα εγω πινω 1 με 1.5 λιτρα τη μερα.

Levrone
08-06-09, 19:50
τι να σου κανουν 2 κουπες? δεν ξερω για τους αλλους αλλα εγω πινω 1 με 1.5 λιτρα τη μερα.

το λουκουμι στον κυριο, και εγω το ιδιο..

giannis64
08-06-09, 20:10
τετια εποχη εν μιλανε για λουκουμια. ερε και ναχα καμια 10ρια!!!!

Svein
10-06-09, 15:13
Κρεατίνη και πράσινο τσάι κάνει????



:weights::weights::weights::weights::weights::weights::weights::weights:

KATERINI 144
05-02-10, 18:03
Έρευνα η οποία δημοσιεύτηκε πρόσφατα στην Ταϊβάν έδειξε ότι η κατανάλωση τουλάχιστον ενός φλιτζανιού πράσινο τσάι καθημερινά, ενδείκνυται στην πρόληψη του καρκίνου που προκαλείται από το κάπνισμα...

Στη μελέτη διαπιστώθηκε ότι όσοι δεν πίνουν πράσινο τσάι έχουν πενταπλάσιες πιθανότητες να εμφανίσουν καρκίνο των πνευμόνων, σε σχέση με όσους πίνουν. Και εκείνοι που δεν πίνουν πράσινο τσάι, αλλά καπνίζουν, διατρέχουν 13 φορές μεγαλύτερο κίνδυνο να νοσήσουν, σε σύγκριση με όσους πίνουν τουλάχιστον ένα φλιτζάνι πράσινο τσάι καθημερινά.

Αυτό συμβαίνει γιατί το τσάι έχει αντιοξειδωτικές ουσίες οι οποίες μπορούν να εμποδίσουν τη δημιουργία καρκινικών κυττάρων στον πνεύμονα.

ANGEL81
03-04-10, 04:48
Oχι φιλε μου δεν θεωρω πως κανει... Εγω οταν ειχα ξεκινησει μια διαιτα, για να χασω αρκετα κιλα (15+) ξεκινησα κ επιβα 2 κουπες πρασινο τσαι.
Την βρηκα σε μαγαζι με βοτανα. Πηρα πρασινο τσαι κ ηταν σαν μικρα μικρα μπαλακια... Αυτα τα εβραζες στο μπρικι, εριχνες μιση χουφτα, κ αυτα ανοιγαν (γινοντουσαν φυλλα μικρα), σουρωνα το τσαι κ το επινα.

Χαρακτηριστικο του πρασινου τσαγιου ειναι η ανυποφορητα πικριτητα που βγαζει. Ηταν τοσο πικρο, που για κανα τεταρτο μου εμενε στο στομα μια πικριτητα...χαλια... Αυτο ειναι βεβαια οτι πιο φυσικο κ οτι πιο υγειηνο για να πιεις.

Τα αλλα εχουν κ ζαχαρη, κ χημικες κατεργασιες κ πολλα πολλα....
καλημερα κι απο μενα........ηθελα φιλε μου να σε ρωτησω,αθηνα κεντρο που υπαρχουν τετοια μαγαζια με βοτανα;αν εισαι αθηνα κ ξερεις.....που μπορω να βρω τετοιο πρασινο τσαι της προκοπης;(ερη):)

ANGEL81
03-04-10, 04:50
τετια εποχη εν μιλανε για λουκουμια. ερε και ναχα καμια 10ρια!!!!
της χιου....τα καλυτερα!!!!!!χαχαχαχα

panos21
12-04-10, 13:26
καλημερα κι απο μενα........ηθελα φιλε μου να σε ρωτησω,αθηνα κεντρο που υπαρχουν τετοια μαγαζια με βοτανα;αν εισαι αθηνα κ ξερεις.....που μπορω να βρω τετοιο πρασινο τσαι της προκοπης;(ερη):)
για κεντρο αθηνα δεν ξερω που υπαρχει μαγαζι με πρασινο τσαι.αν ομως καποιος βρισκετε κοντα στο χαιδαρι που μενω εγω ειναι ενα μαγαζι με βιολογικα τροφιμα και εχει πρασινο τσαι. ειναι απο την εταιρεια clipper σε κουτια τον 125 γρ καθαρο πρασινο τσαι.
το καταστημα σε περιπτωση που καποιος θελει να το βρει ειναι απανω στην οδο καραισκακη διπλα στη vodafone (εεεχμ ελπιζω να μην το παρετε για διαφημηση και το διαγραψεται)
Εγω βαζω 3 κουταλιες του γλυκου το βραζω σε νερο και γεμιζω ενα μεγαλο μπουκαλι μεχρι τη μεση με το αποσταγμα και το αλλο μισο με νερο και ετσι δεν ειναι ιδιεταιρα πικρο απλα οποσ λει και το ονομα του ολο το νερο εχει ενα ελαφρυ πρασινο χρωμα:green::green::green:

ANGEL81
12-04-10, 19:24
για κεντρο αθηνα δεν ξερω που υπαρχει μαγαζι με πρασινο τσαι.αν ομως καποιος βρισκετε κοντα στο χαιδαρι που μενω εγω ειναι ενα μαγαζι με βιολογικα τροφιμα και εχει πρασινο τσαι. ειναι απο την εταιρεια clipper σε κουτια τον 125 γρ καθαρο πρασινο τσαι.
το καταστημα σε περιπτωση που καποιος θελει να το βρει ειναι απανω στην οδο καραισκακη διπλα στη vodafone (εεεχμ ελπιζω να μην το παρετε για διαφημηση και το διαγραψεται)
Εγω βαζω 3 κουταλιες του γλυκου το βραζω σε νερο και γεμιζω ενα μεγαλο μπουκαλι μεχρι τη μεση με το αποσταγμα και το αλλο μισο με νερο και ετσι δεν ειναι ιδιεταιρα πικρο απλα οποσ λει και το ονομα του ολο το νερο εχει ενα ελαφρυ πρασινο χρωμα:green::green::green:
οκ φιλε μου σ ευχαριστω θα το ψαξω.........

Zylo
12-04-10, 19:53
κανονικα αυτα δεν πρεπει να υπαρχουν και σε ολα τα μαγαζια που πουλανε μονο βιολογικα??εχουμε 2-3 στη γειτονια και θα ψαξω αν εχει!!

lef
12-04-10, 20:34
Εγω πηρα απο ενα μαγαζι με βιολογικα ενα πρασινο τσαι π εχει κ κατι βοτανα μεσα κ παιρνει το τσαι ενα χρωμα μωβ.λετε καλυτερα να παρω σκετο πρασινο τσαι?ποσες κουταλιες βαζετε σε ενα λιτρο νερου?και κατι τελευταιο πινετε καφε γτ μου φαινεται λιγο υπερβολικο το 1 λιτρο και καφε μαζι.ευχαριστω:green:

killer85
14-04-10, 23:43
Δηλαδή κανά λίτρο ενδύκενιται σε προγράμματα γράμμωσης?

αλλά δεν είναι υπερβολική τόση καφεινή σε μια μέρα?

dimis283
29-04-10, 11:04
Εγώ είχα αρχίσει ένα πρόγραμμα με βάρη σε συνδυασμό με ένα πρόγραμμα με ιατρική μπάλα για αερόβια (σπίτι) θέλοντας καταρχάς να χάσω τα παραπάνω κιλά που έχω.
Αλλά δεν έβλεπα σημαντική διαφορά στα κιλά-ήμουν σχεδόν στάσιμος.
Αλλά έβαλα το πράσινο τσάι (γνωστής εταιρείας) και είδα από την πρώτη εβδομάδα να πέφτει η ζυγαριά (σε συνδυασμό με την γυμναστική)!.
Αν δεν έκανα και κάποιες "καταχρήσεις" (εξόδους κλπ) στην διατροφή (που ίσως έφταιγε που από την αρχή δεν έβλεπα αποτέλεσμα) προφανώς θα είχα χάσει πιο πολλά.

Svein
29-04-10, 11:40
Δηλαδή κανά λίτρο ενδύκενιται σε προγράμματα γράμμωσης?

αλλά δεν είναι υπερβολική τόση καφεινή σε μια μέρα?

ο στακερ-4 προτείνει 3 χαπια = 1 γραμμάριο καφεΐνης =12+ καφέδες :P:P:P

Eddie
29-04-10, 11:48
ο στακερ-4 προτείνει 3 χαπια = 1 γραμμάριο καφεΐνης =12+ καφέδες :P:P:P

:shock::affraid::shock::affraid::shock::affraid:

1γρ???Εδω 600mg επαιρνα και το βραδυ προσεχα το σπιτι παρεα με το σκυλο!!!!

Machiavelli
29-04-10, 11:55
ο στακερ-4 προτείνει 3 χαπια = 1 γραμμάριο καφεΐνης =12+ καφέδες :P:P:P

Μεγάλη μάπα, 2 έπαιρνα πριν την αερόβια και ο νες με έπιανε καλύτερα.

lokoo
29-04-10, 11:57
Απο μαρινοπουλο, 'AKBAR' πρασινο τσαι 100γρ απο κευλανη*(το εχει στα ραφια με τα ρωσικα προιοντα),αρκετα φθηνο, λιγοτερο απο ενα κ.γ. ανα κουπα, πικρη γευση, αλλα με λιγο μελι πινεται. Εναλλακτικα διαφορα γνωστων κ μη, εταιριων απο S/Μ.

killer85
29-04-10, 16:19
Καλή η καφείνη τονωτική αλλά δεν χρειάζεται κατάχρηση, αν πιω ένα διπλό εσπρέσσο θα φυλάω το σπίτι με τον σκύλο για κανά δυο τρεις ημέρες...

Παραγματικά με επηρεάζει πάρα πολύ ο καφές, άσε που αν είμαι και φορτωμένος έχω τόσα νευρά με το παραμικρό και μπορεί να σπάσω και το μισό σπίτι...

Το πράσινο τσάι το έκοψα με πειράζει στο στομάχι απίστευτα...

killer85
29-04-10, 16:21
Μεγάλη μάπα, 2 έπαιρνα πριν την αερόβια και ο νες με έπιανε καλύτερα.


Αυτό με τα χαπάκια το γνωρίζω και εγώ... είναι πραγματικά απάτη παιδία, το άκουσα από πολλύς γιατρούς όπως επίσης το είδα και σε ντοκιμαντέρ στο σκάι... όσον αφορά την απατή των φαρμακοβιομηχανιών...

ΕΠίσης διάβαζα πρόσφατα (θα ψάξω να βρω την πηγή) πως η νέα τάση είναι να μην λαμβάνουμε καθόλου καφείνη πριν την προσπόνηση...

Levrone
29-04-10, 17:48
Το πράσινο τσάι το έκοψα με πειράζει στο στομάχι απίστευτα...

το πινεις νηστικος? γιατι οποτε πιω τσαι και εχω να φαω πανω απο 2 ωρες λεω να μουν αγεννητος..αναμενομενο..

και επισης εχω σταματησει να πινω τσαι κανα 3ωρο πριν κοιμηθω γιατι ..δεν..

killer85
29-04-10, 17:57
¨οχι το έπινα μεσημερί μια ώρα μετά το φαγητό και με τρέλενε... δεν μπορούσα σαν να γινόταν πόλεμος στο στομάχι... να φαναταστείς το έπινα στις 3 το μεσημέρι και δεν μπορούσα να κάνω προπόνηση στις 7...

Ενώ αντίθετα ο καφές με τονώνει πάρα πολύ αλλά δεν έχω στομαχικές διαταραχές...

dimis283
03-05-10, 14:57
το πινεις νηστικος? γιατι οποτε πιω τσαι και εχω να φαω πανω απο 2 ωρες λεω να μουν αγεννητος..αναμενομενο..

και επισης εχω σταματησει να πινω τσαι κανα 3ωρο πριν κοιμηθω γιατι ..δεν..
Εγώ άμα δεν είχα φάει τίποτα είχα μια "ενόχληση" στο στομάχι (Αλλά όχι κάτι σοβαρό) αλλά άμα έτρωγα κάτι δεν είχα θέμα...και δεν την έχω πλέον ίσως γιατί τρώω πάτα κάτι μαζί

The Rock
03-05-10, 15:08
:shock::affraid::shock::affraid::shock::affraid:

1γρ???Εδω 600mg επαιρνα και το βραδυ προσεχα το σπιτι παρεα με το σκυλο!!!!
Σοβαρά ? Εγώ δεν πιστεύω στα supps και δη στα pre και χρησιμοποιώ απλά μόνο καφείνη. Γενικά ο οργανισμός μου είναι ανθεκτικός αρκετά σε διάφορα πράγματα, γιατί δεν ξέρω. Την καφεϊνη την έχω πάει μέχρι 600mg και δεν ένιωθα τόσο τρελά όσο εσύ. Το χω σταθερά στα 200-400mg αλλά λίγη παραπάνω ενέργεια μου δίνει, μια σχετική (πιστεύω) άνοδο θερμοκρασία και λίγη παραπάνω εφίδρωση ... όχι τρελές ταχυκαρδίες που χωρίς αυτήν δεν μπορώ να επιτύχω και ούτε τρέμουλα και δεν συμμαζεύεται που έχω διαβάσει ότι δίνει σε άλλους.
Υ.Γ. Καφέ δεν έχω πιει ποτέ, δεν μου άρεσε ποτέ. Κάποια στιγμή με ψήνει να την πάω 800-1000mg :green:

Eddie
03-05-10, 16:24
Σοβαρά ? Εγώ δεν πιστεύω στα supps και δη στα pre και χρησιμοποιώ απλά μόνο καφείνη. Γενικά ο οργανισμός μου είναι ανθεκτικός αρκετά σε διάφορα πράγματα, γιατί δεν ξέρω. Την καφεϊνη την έχω πάει μέχρι 600mg και δεν ένιωθα τόσο τρελά όσο εσύ. Το χω σταθερά στα 200-400mg αλλά λίγη παραπάνω ενέργεια μου δίνει, μια σχετική (πιστεύω) άνοδο θερμοκρασία και λίγη παραπάνω εφίδρωση ... όχι τρελές ταχυκαρδίες που χωρίς αυτήν δεν μπορώ να επιτύχω και ούτε τρέμουλα και δεν συμμαζεύεται που έχω διαβάσει ότι δίνει σε άλλους.
Υ.Γ. Καφέ δεν έχω πιει ποτέ, δεν μου άρεσε ποτέ. Κάποια στιγμή με ψήνει να την πάω 800-1000mg :green:

Ναι φιλε οπως τ ακους:green:

Να επισημανω ομως οτι δε μιλαω για καθαρη καφεινη αλλα για λιποδιαλυτικο που περιειχε τοσο και φυσικα και αλλες ουσιες.Καμια φορα βεβαια ετυχε να πινω και +1 η 2 καφεδες οπου πηγαινα παραπανω.Ταχυκαρδιες κτλπ δεν ειχα απλα οταν επεφτα στο κρεβατι το βραδυ εκανα κανενα 2ωρο να κοιμηθω.

Αφου ειπαμε,αμα την ξανααθω με λυποδιαλυτικο θα ακουσω την συμβουλη σου:green:

The Rock
03-05-10, 17:02
Αχα κατάλαβα :green:
Εγώ καθαρή χρησιμοποιώ.

silk
07-05-10, 01:28
Επερνα λιποτροπικο το οποιο ελεγε μν υπερβητε τις 3 καψουλες ανα ημερα.επερνα τρεις.απο τουλαχιστον 300mg καφεινη?900.δν θημαμαι αν επινα και καφε η οτιδηποτε.
θημαμαι πως επφτα για υπνο 7 το πρωι ξυπναγα 10 ουτε καν νυσταζα και πηγενα γ προπονηση 7 τ απογευμα κ ημουν τσιτα.και χωρις τν παραμικρη δωση υπερβολης.
προφανως οι τρεισ καψουλες ηταν γ καποιον που ζηγυζε 120κιλα.και οχι για εμενα.περιτο να πω οτι το σταματησα γιατι καθομουν το βραδυ στο κρεβατι κ ενιωθα να μου δινουν μπουνιες μεσα απο το κεφαλι ομως.και εκανα παρτι οταν κοιμηθηκα 8ωρο!!

beatshooter
01-03-11, 22:52
Παιδες καποιες ερωτησεις

Εβρασα σημερα με 3κουταλιες του γλυκου 3μπρικια των 300ml περιπου.Εβρασα το πρωτο μπρικι κ μετα με το ιδιο τσαι μεσα το ξαναγεμισα και ξαναμανα βρασιμο,3φορες η διαδικασια.Εκανα καλα η θελει να βαζω καινουργιο τσαι?Αν και μ φανηκε κομπλε.

Κανας πιο εμπειρος να μας πει πως το δουλευει το θεμα?(δοσολογιες/τροπους αποθηκευσης κ αλλα tips)

aepiskeptis
07-03-11, 21:32
Endocrinology 2000 Mar;141(3):980-7
Modulation of endocrine systems and food intake by green tea epigallocatechin gallate.

Kao YH, Hiipakka RA, Liao S.

Ben May Institute for Cancer Research, Department of Biochemistry and Molecular Biology, and Tang Center for Herbal Medicine Research,
University of Chicago, Illinois 60637, USA.

Green tea polyphenols, especially the catechin, (-)-epigallocatechin gallate (EGCG), have been proposed as a cancer
chemopreventative based on a variety of laboratory studies. For clear assessment of the possible physiological
effects of green tea consumption, we injected pure green tea catechins ip into rats and studied their acute effects
on endocrine systems. We found that EGCG, but not related catechins, significantly reduced food intake; body weight;
blood levels of testosterone, estradiol, leptin, insulin, insulin-like growth factor I, LH, glucose, cholesterol,
and triglyceride; as well as growth of the prostate, uterus, and ovary. Similar effects were observed in lean and
obese male Zucker rats, suggesting that the effect of EGCG was independent of an intact leptin receptor.
EGCG may interact specifically with a component of a leptin-independent appetite control pathway.
Endocrine changes induced by parenteral administration of EGCG may relate to the observed growth inhibition
and regression of human prostate and breast tumors in athymic mice treated with EGCG as well as play a role in
the mechanism by which EGCG inhibits cancer initiation and promotion in various animal models of cancer.

But then Charles Poliquin put this in an article:

"CP (Charles Poliquin): Green tea has been shown clinically to increase testosterone, decrease estrogens,
and increase detoxification rates in the body. It also serves at increasing metabolism.
You can read more on green tea here: Benefits of Green Tea Supplementation"

http://www.charlespoliquin.com/Blog/tabid/130/EntryId/63/Dealing-with-the-Andropause-Brigade-Helping-Middle-Age-Men-Achieve-Optimal-Body-Composition-Part-3-Tea-Coffee-or-Man-Boobs.aspx

μαγική λέξη: supplementation. Πρεπει να λαβουμε υπόψη ότι υπάρχει προς πώληση συμπληρωμα στο σαιτ και μαλιστα πολυ ακριβο.

Δε ξερω κατα ποσο εμπιστευεστε τον Πολικουιν, προσφατα ειδα καποια αρθρα του που ελεγε πανω κατω οτι το αεροβιο χαμηλης εντασης σε παχαινει :green: εχω αρχισει να εχω δευτερες σκεψεις για τον γερο Πολικουιν

Slack `N Track
07-03-11, 22:06
Endocrinology 2000 Mar;141(3):980-7
Modulation of endocrine systems and food intake by green tea epigallocatechin gallate.

Kao YH, Hiipakka RA, Liao S.

Ben May Institute for Cancer Research, Department of Biochemistry and Molecular Biology, and Tang Center for Herbal Medicine Research,
University of Chicago, Illinois 60637, USA.

Green tea polyphenols, especially the catechin, (-)-epigallocatechin gallate (EGCG), have been proposed as a cancer
chemopreventative based on a variety of laboratory studies. For clear assessment of the possible physiological
effects of green tea consumption, we injected pure green tea catechins ip into rats and studied their acute effects
on endocrine systems. We found that EGCG, but not related catechins, significantly reduced food intake; body weight;
blood levels of testosterone, estradiol, leptin, insulin, insulin-like growth factor I, LH, glucose, cholesterol,
and triglyceride; as well as growth of the prostate, uterus, and ovary. Similar effects were observed in lean and
obese male Zucker rats, suggesting that the effect of EGCG was independent of an intact leptin receptor.
EGCG may interact specifically with a component of a leptin-independent appetite control pathway.
Endocrine changes induced by parenteral administration of EGCG may relate to the observed growth inhibition
and regression of human prostate and breast tumors in athymic mice treated with EGCG as well as play a role in
the mechanism by which EGCG inhibits cancer initiation and promotion in various animal models of cancer.

But then Charles Poliquin put this in an article:

"CP (Charles Poliquin): Green tea has been shown clinically to increase testosterone, decrease estrogens,
and increase detoxification rates in the body. It also serves at increasing metabolism.
You can read more on green tea here: Benefits of Green Tea Supplementation"

http://www.charlespoliquin.com/Blog/tabid/130/EntryId/63/Dealing-with-the-Andropause-Brigade-Helping-Middle-Age-Men-Achieve-Optimal-Body-Composition-Part-3-Tea-Coffee-or-Man-Boobs.aspx

μαγική λέξη: supplementation. Πρεπει να λαβουμε υπόψη ότι υπάρχει προς πώληση συμπληρωμα στο σαιτ και μαλιστα πολυ ακριβο.

Δε ξερω κατα ποσο εμπιστευεστε τον Πολικουιν, προσφατα ειδα καποια αρθρα του που ελεγε πανω κατω οτι το αεροβιο χαμηλης εντασης σε παχαινει :green: εχω αρχισει να εχω δευτερες σκεψεις για τον γερο Πολικουιν

Βασικα αδερφε ειναι χιλλιαδες πραγματα που διαβαζονας τα, μονον πονοκεφαλο σου προκαλουν και τιποτε μα τιποτε αλλο.

Ο ενας λεει το πρασσινο τσαι ΔΕΝ αδυνατιζει, "ΜΥΘΟΣ" και ενα σωρο αλλα.
Βαγινουν μετα και τα λοιπα παπαγαλακια και αρχιζουν και αυτα να στολιζουν και αυτοι το θεμα.

Μετα απο λιγο βγαινει ενας αλλος και λεει ναι μεν αυτο στεκει ΑΛΛΑ για την συγκεκριμενη δοσολογια, εαν αυξησουν την δοσολογια θα εχει λιποδυαλιτικη ιδιοτητα.

Ποιος να κατσει να ασχοληθει σοβαρα με ολα αυτα;

aepiskeptis
07-03-11, 22:14
Σωστο!

Μονο που εμενα δε με πειραζει η λιποδιαλυση

με πειραζουν τα We found that EGCG, but not related catechins, significantly reduced
blood levels of testosterone, estradiol, leptin, insulin, insulin-like growth factor I, LH, glucose, cholesterol,
and triglyceride;

Αουτσ!!!!

beefmeup
07-03-11, 23:50
Σωστο!

Μονο που εμενα δε με πειραζει η λιποδιαλυση

με πειραζουν τα We found that EGCG, but not related catechins, significantly reduced
blood levels of testosterone, estradiol, leptin, insulin, insulin-like growth factor I, LH, glucose, cholesterol,
and triglyceride;

Αουτσ!!!!

επειδη σε συμπονω για τα φυτο οιστρο κ τα παραπανω γενικοτερα,γιατι κ γω τα κοιταω αυτα,δεν ειναι dose dependent,μωρε οι παρενεργειες τετοιου τυπου??

η απλα το γραφεις με το σκεπτικο"φυλαγε τα ρουχα σου για να χεις τα μισα??"

isidoros
08-03-11, 21:02
Παιδιά είμαι στη γράμμωση και λέω και γω να ξεκινήσω να δουλεύω πράσινο τσάι.. Εχει και αντιοξειδωτικά, μια χαρά... Αλλά πόση ποσότητα? Ας πούμε, άμα θέλω να πίνω 6 φορές τη μέρα 0,5 λίτρο, πρέπει να κάθομαι να βράζω συνέχεια κάθε φορά? Να βράζω και τα 3 λίτρα σε καμιά χύτρα καλύτερα μία φορά το πρωί να τελειώνω? Πολύ σαματάς ρε παιδιά...

eri_87
08-03-11, 21:31
Ε ναι, βραστο όλο μαζί και το πίνεις σταδιακά. Αλλά σαν πολύ μου φαίνεται 6 φορές τη μέρα... :unsure:

Devil
09-03-11, 19:06
Endocrinology 2000 Mar;141(3):980-7
Modulation of endocrine systems and food intake by green tea epigallocatechin gallate.

Kao YH, Hiipakka RA, Liao S.

Ben May Institute for Cancer Research, Department of Biochemistry and Molecular Biology, and Tang Center for Herbal Medicine Research,
University of Chicago, Illinois 60637, USA.

Green tea polyphenols, especially the catechin, (-)-epigallocatechin gallate (EGCG), have been proposed as a cancer
chemopreventative based on a variety of laboratory studies. For clear assessment of the possible physiological
effects of green tea consumption, we injected pure green tea catechins ip into rats and studied their acute effects
on endocrine systems. We found that EGCG, but not related catechins, significantly reduced food intake; body weight;
blood levels of testosterone, estradiol, leptin, insulin, insulin-like growth factor I, LH, glucose, cholesterol,
and triglyceride; as well as growth of the prostate, uterus, and ovary. Similar effects were observed in lean and
obese male Zucker rats, suggesting that the effect of EGCG was independent of an intact leptin receptor.
EGCG may interact specifically with a component of a leptin-independent appetite control pathway.
Endocrine changes induced by parenteral administration of EGCG may relate to the observed growth inhibition
and regression of human prostate and breast tumors in athymic mice treated with EGCG as well as play a role in
the mechanism by which EGCG inhibits cancer initiation and promotion in various animal models of cancer.

But then Charles Poliquin put this in an article:

"CP (Charles Poliquin): Green tea has been shown clinically to increase testosterone, decrease estrogens,
and increase detoxification rates in the body. It also serves at increasing metabolism.
You can read more on green tea here: Benefits of Green Tea Supplementation"

http://www.charlespoliquin.com/Blog/tabid/130/EntryId/63/Dealing-with-the-Andropause-Brigade-Helping-Middle-Age-Men-Achieve-Optimal-Body-Composition-Part-3-Tea-Coffee-or-Man-Boobs.aspx

μαγική λέξη: supplementation. Πρεπει να λαβουμε υπόψη ότι υπάρχει προς πώληση συμπληρωμα στο σαιτ και μαλιστα πολυ ακριβο.

Δε ξερω κατα ποσο εμπιστευεστε τον Πολικουιν, προσφατα ειδα καποια αρθρα του που ελεγε πανω κατω οτι το αεροβιο χαμηλης εντασης σε παχαινει :green: εχω αρχισει να εχω δευτερες σκεψεις για τον γερο Πολικουιν


injected σε ποντικια..... δεν νομιζω κανεις να κανει ενεσεις με τσαι..... ουτε ειναι ποντικι..... φαντασου σε τι συγκεντρωση θα το ειχαν στο αιμα τους.....
στον ανθρωπο σκεψου οτι θα επρεπε να πιει ενα βουνο τσαι για να εχει το ιδιο ''εφε''...

τον μαστωρα (CP) δεν τον εμπιστευομαι πλεον.... λεει απειρες @@ για να πουλησει....
δεν ειναι να τον παιρνεις της μετρητης....

gregmogan
12-03-11, 11:51
παιδιά να ρωτήσω δει εχω την ώρα τησ προπόνησης να πίνουν πράσινο τσαι ....βοηθάει πουθενά εν ώρα προπόνησης?

aepiskeptis
12-03-11, 20:28
επειδη σε συμπονω για τα φυτο οιστρο κ τα παραπανω γενικοτερα,γιατι κ γω τα κοιταω αυτα,δεν ειναι dose dependent,μωρε οι παρενεργειες τετοιου τυπου??

η απλα το γραφεις με το σκεπτικο"φυλαγε τα ρουχα σου για να χεις τα μισα??"


injected σε ποντικια..... δεν νομιζω κανεις να κανει ενεσεις με τσαι..... ουτε ειναι ποντικι..... φαντασου σε τι συγκεντρωση θα το ειχαν στο αιμα τους.....
στον ανθρωπο σκεψου οτι θα επρεπε να πιει ενα βουνο τσαι για να εχει το ιδιο ''εφε''...

τον μαστωρα (CP) δεν τον εμπιστευομαι πλεον.... λεει απειρες @@ για να πουλησει....
δεν ειναι να τον παιρνεις της μετρητης....

με τα μαυρα συμφωνω απολυτως.
το κοκκινο εχω αρχισει να το αντιλαμβανομαι. το μπλε το υποθετω.
και η υποθεση συμφωνει με την αποψη του Ντεβιλ
αυτο που δε ξερω κατα ποσο το βουνο τσαι ειναι αθροιστικο, πετραδακι πετραδακι σε 10 χρονια εχεις πχ 3% επιπελον μειωση του φυσιολογικου.
Ουπς! ΚΑτταλαβαινεις που το παω?
Με βαζουν σ υποψιες τετοια πραγματακια.

Το επιχειρημα με τις ενεσεις κ τα ποντικια δεν πιανει, υπαρχει λογος που κανουν ερευνες σε ποντικια κ οχι σε περιστερια, ουτε το ενεσιμο πολυ πιανει , αν τους το εδιναν να το φανε θα ειχαν διαφορετικη απορροφηση το καθενα αναλογα με τις ιδιαιτεροτητες του καθε ποντικιου και ετσι δε θα μπορουσαν να μελετησουν αυτο που ηθελαν.
Το γιατι το πρασινο τσαι αδυνατιζει, αν αδυνατιζει οντως και δεν ειναι πλασεμπια, εστω κ αν ειναι 1 της 1000 ειναι ενδιαφερον. Και αν αυτο συμβαινει με καθημερινη καταναλωση ενος φλυτζανιου σε ενα χρονο πχ.


Πειαραματοζωο κανεις?:green::green:

beefmeup
12-03-11, 20:29
ειχαμε εναν αλλα δεν ποσταρει πια:P

Devil
12-03-11, 22:02
εχεις κατι εκατομυρια ( βασικα πολυ παραπανω...) πειραματοζωα που πινουν τσαι για χρονια.... πολλα χρονια.... αν βαλεις τα λεφτα για να τους κανεις εξετασεις θα σου λυθει η απορεια....

η @@ ειναι οτι δεν το παιρνουν injectable (ακομα.... λολ)....:green::green::green:

aepiskeptis
17-03-11, 20:46
επισης εχουμε κατι δισεκατομμυρια που τρωνε σογια...:banghead::banghead::banghead:


κι αυτη ενεσιμη την παιρνουν?

beefmeup
17-03-11, 21:07
επισης εχουμε κατι δισεκατομμυρια που τρωνε σογια...:banghead::banghead::banghead:


κι αυτη ενεσιμη την παιρνουν?

αλλες συγκεντρωσεις σογιας οταν ειναι βαση η μεγαλο μερος της διατροφης(γιατι συνηθως ετσι χρησιμοποιητε,σαν υποκαταστατο κρεατος) κ αλλο ενα τσαι καθε μια φορα την βδμαδα..
εκτος αν ειναι αγγλος:green::green::green:

adamz
18-03-11, 01:03
εχει περισσοτερη καφεινη απο τον καφε?...γιατι εμενα ο καφες πραγματικα δεν μου κανει το παραμικρο και με 7 καφεδες την μερα (λεμε οχι το κανω καθε μερα συνηθως πινω 3) κοιμαμε σαν βοδι :P

θελω κατι για ενεργεια πριν το γυμναστηριο...το πρασινο τσαι κανει δουλεια?

Devil
18-03-11, 16:36
επισης εχουμε κατι δισεκατομμυρια που τρωνε σογια...:banghead::banghead::banghead:


κι αυτη ενεσιμη την παιρνουν?

οκ ναι.... και τι εγινε?

αλλο το τσαι αλλο η σογια...

και που ξερεις εσυ..... περιεργοι τυποι ειναι αυτοι εκει κατω.... μπορει να την παιρνουν και injectable:green::green::green::green::P

PMalamas
02-04-11, 16:19
Ρε παιδια για να πω κατι.
Εδω και 2 εβδομαδες βραζω 1,5 λιτρο νερου βαζω 3 φακελακια πρασινο τσαι (της Λιπτον Λινεα με αναννα και ιβισκο, που και καλα ειναι λιποδιαλυτικα κι αυτα..)
Και το πινω λιγο λιγο μεσα στην εβδομαδα..λετε να χανει τις ιδιοτητες τους αν δε το πιεις φρεσκο?

exkaliber
02-04-11, 16:22
μια φορα την πατησα και ηπια ενα τσαι της αδερφης μου που ηταν σε πυραμιδα
δε με επιανε υπνος το βραδυ

PMalamas
02-04-11, 16:30
Αυτο που γραφω?

exkaliber
02-04-11, 16:33
δεν θυμαμαι
μονο οτι ηταν πυραμιδα θυμαμαι

PMalamas
02-04-11, 16:35
Ενταξει ρε, αν το ιπιες αργα μπορει..
Συνηθως 1 τσαι εχει τη μιση καφεινη απο 1 καφε..

NASSER
04-04-11, 10:40
ΠΑιδιά το τσαι όπως και ο καφές περιέχουν καφείνη και κάποα διεγερτικά συστατικά που βοηθάνε στο να είσαι πιο δραστήριος αναλογικά με τις θερμίδες που καταναλώνεις καθημερινά. Αυτό θα επιφέρει καύση λίπους.
Απο μόνα τους δεν καίνε λίπος.

ΦΥΓΑΣ
19-04-11, 22:37
Πήρα απο μαγαζι που πουλαει βοτανα πρασινο τσαι χυμα ,οχι σε φακελακια ..δοσολογια γράφει ( 5-6 φύλλα για ένα φλιτζάνι νερό. 2-3 φλιτζάνια την ημέρα).

Τι λετε ρε παιδια να πινω περισσοτερο η να μεινω σε αυτη την δοσολογια??

Giannistzn
19-04-11, 22:45
Εαν εννοεις για λιποδιαλυση, δεν νομιζω οτι εαν πιεις παραπανω θα εχει καλυτερο αποτελεσμα.

Τωρα, αν σου αρεσει, πιες και παραπανω, κακο δεν νομιζω να κανει το τσαι..

ΦΥΓΑΣ
19-04-11, 22:50
Εαν εννοεις για λιποδιαλυση, δεν νομιζω οτι εαν πιεις παραπανω θα εχει καλυτερο αποτελεσμα.

Τωρα, αν σου αρεσει, πιες και παραπανω, κακο δεν νομιζω να κανει το τσαι..


για λιποδιαλυση εννοω

Giannistzn
19-04-11, 22:57
Το τσαι απο μονο του οσο και αν πιεις θαυματα δεν κανει. Πρεπει να εχεις και ισσοροπημενη διατροφη. Και παλι, δεν σημαινει οτι αν πιεις 10 κουπες τη μερα θα γινει κατι μαγικο στο σωμα σου και θα καει το λιπος..

Πιες 1-2 κουπες τη μερα και συνδιασε το με ισσοροπημενη διατροφη και ολα θα ερθουν σιγα σιγα

ΦΥΓΑΣ
19-04-11, 23:04
εννοειται ρε φιλε πως κανω διατροφη για γραμμωση και σωστη προπονηση,,,,,θα ξεκινησω το τσαγακι και βλεπουμε

leftis
22-04-11, 14:50
εγώ έχω πάρει αυτό από σούπερ μάρκετ http://www.google.com/imgres?imgurl=http://www.twinings.biz/au/images/product_shots/22_earl_grey_green.jpg&imgrefurl=http://www.twinings.biz/au/product.php%3Fproductid%3D22&usg=__8L6dbmQk9XBcJ4fb1qokfpONz2o=&h=188&w=188&sz=7&hl=en&start=0&zoom=1&tbnid=dX1WjHO6WacI7M:&tbnh=131&tbnw=131&ei=BmuxTdDpBYOx8gPuhZmHDg&prev=/search%3Fq%3Dtwinings%2Bgreen%2Btea%26um%3D1%26hl%3Den%26sa%3DN%26biw%3D1920%26bih%3D979%26tbm%3Disch&um=1&itbs=1&iact=hc&vpx=162&vpy=121&dur=330&hovh=131&hovw=131&tx=111&ty=96&page=1&ndsp=79&ved=1t:429,r:0,s:0

και στα συστατικά λέει μόνο πράσινο τσάι. Είναι καλό???

Επίσης κάνει όντως δουλειά ή τσάμπα το πίνω?? Η διατροφή μου είναι προσεγμένη,αερόβια όχι τρελά αλλά κάνω και θέλω να χάσω το λίπος από την κοιλιά μου παρότι είμαι λεπτός. (δηλαδή δεν θέλω να χάσω κιλά)

sofos
22-04-11, 20:30
το τσαγακι κλανει μεντες κ δν ριχνει bf :green:

exkaliber
27-06-11, 21:55
εδω κανουμε ερωτησεις για τσαι σε συμπληρωμα???


μια καψουλα leen green 500mg τι διαφορα εχει με ενα ποτηρι λιπτον πχ?????

Niiick
27-06-11, 22:14
Εσενα δε σε νοιαζουν τα mg τσαγιου αλλα το ποσο EGCg (Epigallocatechin Gallate) και κατεχινες εχει. Αυτα κοιτα σ ενα συμπληρωμα για να δεις αμα ειναι καλο. Για να παρεις τη ποσοτητα απο τα δυο παραπινω πινοντας τσαγια θα πρεπει να πιεις τη μιση κινα.

sofos
27-06-11, 23:22
παιδες τωρα που βρηκα την καταλληλη ενοτητα το λιπτον ποσα ζαχαρα εχει ξερει κανεις?

eri_87
28-06-11, 14:30
παιδες τωρα που βρηκα την καταλληλη ενοτητα το λιπτον ποσα ζαχαρα εχει ξερει κανεις?

Θα το δεις πάνω στη συσκευασία... Υπάρχει και χωρίς ζάχαρη. Κατ' εμε πάντως καλύτερα να φτιάχνουμε το ζεστό μόνοι μας κ να το κρυώνουμε στο ψυγείο ή με παγάκια. Τα έτοιμα κρύα είναι πανάκριβα... ;)

sofos
28-06-11, 14:57
Θα το δεις πάνω στη συσκευασία... Υπάρχει και χωρίς ζάχαρη. Κατ' εμε πάντως καλύτερα να φτιάχνουμε το ζεστό μόνοι μας κ να το κρυώνουμε στο ψυγείο ή με παγάκια. Τα έτοιμα κρύα είναι πανάκριβα... ;)

εγω θελω να κοψω τον καφε και εξω να παιρνω λιπτον γι αυτο ρωτησα,αυτο με ζαχαρη εχει πολυ θυμασαι?:)

eri_87
28-06-11, 15:17
εγω θελω να κοψω τον καφε και εξω να παιρνω λιπτον γι αυτο ρωτησα,αυτο με ζαχαρη εχει πολυ θυμασαι?:)

Βρήκα στο νετ και λέει για το lipton ice tea 94θερμίδες με 23γρ σάκχαρα...
Βέβαια μπορείς να ζητήσεις και κάποιο χωρίς ζάχαρη!:)

sofos
28-06-11, 15:34
Βρήκα στο νετ και λέει για το lipton ice tea 94θερμίδες με 23γρ σάκχαρα...
Βέβαια μπορείς να ζητήσεις και κάποιο χωρίς ζάχαρη!:)

φχαριστω για την απαντηση,δε το βρησκα στο νετ γι αυτο ρωτησα :) μια χαρα δεν εχει πολλα σακχαρα παντως,τωρα εξω αν ζητησω χωρις ζαχαρη σιγα μην εχουν :P

tolis93
28-06-11, 16:25
φχαριστω για την απαντηση,δε το βρησκα στο νετ γι αυτο ρωτησα :) μια χαρα δεν εχει πολλα σακχαρα παντως,τωρα εξω αν ζητησω χωρις ζαχαρη σιγα μην εχουν :P

το καλυτερο ειναι με πρασινο τσαι το καινουργιο π εχει βγει.στα 250 μλ 73 θερμιδες και σακχαρα εχει πολυ λιγα δε θυμαμαι ακριβως.κανουν παρουσιαση στο the mall ολη τη βδομαδα.και εχει κ σε φακελακια νομιζω τα οποια διατιθονται κ στα καφε

Kaloutsikos
28-06-11, 16:41
Θα το δεις πάνω στη συσκευασία... Υπάρχει και χωρίς ζάχαρη. Κατ' εμε πάντως καλύτερα να φτιάχνουμε το ζεστό μόνοι μας κ να το κρυώνουμε στο ψυγείο ή με παγάκια. Τα έτοιμα κρύα είναι πανάκριβα... ;)

Σωστή! :clap:

GHOSTGR
28-06-11, 16:57
Εγω παιρνω απο μαγαζι χυμα πρασινο τσαι.Το κανω στην καφετιερα (10 δοσεις τσαι 10 ποτηρια νερο) μετα το βαζω σε ενα μπουκαλι και το εχω στο ψυγιο.Πινω 1-2 ποτηρια την μερα.

willy
28-06-11, 17:43
Εγω παιρνω απο μαγαζι χυμα πρασινο τσαι.Το κανω στην καφετιερα (10 δοσεις τσαι 10 ποτηρια νερο) μετα το βαζω σε ενα μπουκαλι και το εχω στο ψυγιο.Πινω 1-2 ποτηρια την μερα.


Έτσι το έκανα κι εγώ πριν 2 χρόνια αλλά δεν είχε πλούσια γεύση με αποτέλεσμα να το γυρίσω πάλι στο μπρίκι :green:

exkaliber
28-06-11, 19:54
Εσενα δε σε νοιαζουν τα mg τσαγιου αλλα το ποσο EGCg (Epigallocatechin Gallate) και κατεχινες εχει. Αυτα κοιτα σ ενα συμπληρωμα για να δεις αμα ειναι καλο. Για να παρεις τη ποσοτητα απο τα δυο παραπινω πινοντας τσαγια θα πρεπει να πιεις τη μιση κινα.

σ ευχαριστω Νικ :thumbup::thumbup::thumbup:

βλεπωντας εδω το λιν γριν γραφει :

Lean Green, HPLC Tested for Potency and Purity, is an extract of Green Tea standardized for 90% polyphenols, 70% catechins and 50% epigallocatecthin-3-gallate (EGCG


τι ειναι αυτα τα ποσοστα??
κανονικα δεν πρεπει να εχουν αθροισμα 100?:unsure:

Niiick
28-06-11, 22:29
Αυτο για το αθροισμα δε το ξερω..

Primaforce δεν ειναι αυτο? Καλο ειναι, εχει και η now κατι καλα.

exkaliber
28-06-11, 23:13
Primaforce δεν ειναι αυτο?.

ναι πριμαφορς ειναι

απο ναου πια ειναι καλα?

ας πουμε λεει 70% catechins,δλδ απο τα 500mg που ειναι η καψουλα το 70% ειναι κατεχινες??

sofos
28-06-11, 23:17
παιδες τα τσαγια σε καψουλες σας βοηθανε?δινουν τπτ ενεργεια κ ετσι?:green: κ απο λιποδιαλυση εστω λιγο βοηθανε?:unsure: δεν εχω παρει ποτε και επειδη λεω να κοψω τον καφε σκεφτομαι να παιρνω απ αυτα,μιας και η β12 δε μ εκανε τπτ,απο θεμα ενεργειας :(

Niiick
28-06-11, 23:43
ναι πριμαφορς ειναι

απο ναου πια ειναι καλα?

ας πουμε λεει 70% catechins,δλδ απο τα 500mg που ειναι η καψουλα το 70% ειναι κατεχινες??


Δε θυμαμαι πια ειναι καλα, απλα κοιτα τα ποσοστα αμα εχει πανω απο 70% ε θα ναι καλυτερο απ αυτο. Δε ξερω να σου απαντησω ρε συ, αμα ειναι ετσι οπως τα λες τοτε 70+90+50 ξεπερναει το 100% δε ξερω

Σοφε απο ποσιμο τσαι λιπτον και τετοια ουτε για αστειο, τωρα απο κανα extract και σε πολυ μεγαλη ποσοστητα πιστευω κατι ισως γινει..

sofos
28-06-11, 23:48
Δε θυμαμαι πια ειναι καλα, απλα κοιτα τα ποσοστα αμα εχει πανω απο 70% ε θα ναι καλυτερο απ αυτο. Δε ξερω να σου απαντησω ρε συ, αμα ειναι ετσι οπως τα λες τοτε 70+90+50 ξεπερναει το 100% δε ξερω

Σοφε απο ποσιμο τσαι λιπτον και τετοια ουτε για αστειο, τωρα απο κανα extract και σε πολυ μεγαλη ποσοστητα πιστευω κατι ισως γινει..

οχι για λιπτον ξερω για χαπι ρωτησα :P οπως και ο φραπες οσους κ αν πιεις δε βοηθανε με κανενα θεο στο θεμα λιποδιαλυσης,μονο στα νευρα και στην πιεση :P:P

Devil
01-07-11, 00:07
ναι πριμαφορς ειναι

απο ναου πια ειναι καλα?

ας πουμε λεει 70% catechins,δλδ απο τα 500mg που ειναι η καψουλα το 70% ειναι κατεχινες??

αν τα 500μγ ειναι τσαι τοτε ναι....

δημητρ2011
01-07-11, 00:46
όταν πήγα να αγοράσω τσάι από μαγαζί που πουλάει μόνο τσάι χύμα η κυρία που το είχε μου είπε το εξής "μυστικό". Αν θέλεις το τσάι να σε ανεβάσει και να σε τονώσει σαν τον καφέ τότε πρέπει να το αφήσεις περίπου 1,5-2,5 λεπτά αυστηρά, διαφορετικά αν το αφήσεις παραπάνω το τσάι αποβάλει χημικά τα οποία κατευνάζουν τις διεγερτικές ικανότητές του. Οι πιο πολλοί θεωρούν το αντίθετο :thumbup:

exkaliber
01-07-11, 09:16
αν τα 500μγ ειναι τσαι τοτε ναι....

Lean Green, HPLC Tested for Potency and Purity, is an extract of Green Tea standardized for 90% polyphenols, 70% catechins and 50% epigallocatecthin-3-gallate (EGCG


τι ειναι αυτα τα ποσοστα??
κανονικα δεν πρεπει να εχουν αθροισμα 100?:unsure:

Devil
01-07-11, 14:37
Lean Green, HPLC Tested for Potency and Purity, is an extract of Green Tea standardized for 90% polyphenols, 70% catechins and 50% epigallocatecthin-3-gallate (EGCG


τι ειναι αυτα τα ποσοστα??
κανονικα δεν πρεπει να εχουν αθροισμα 100?:unsure:


απο τα 500μγ το 90% ειναι polyphenols.... εκ των οποιον 90% το 70% ειναι catechins.... εκ των οποιον 70% το 50% ειναι egcg.... αυτα....

exkaliber
01-07-11, 17:23
απο τα 500μγ το 90% ειναι polyphenols.... εκ των οποιον 90% το 70% ειναι catechins.... εκ των οποιον 70% το 50% ειναι egcg.... αυτα....

:bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown:

exkaliber
25-08-11, 02:47
τυχαια βρηκα αυτο και ειπα κριμα να ναι χαντακωμενο μιας και εχει τοσες πληροφοριες
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?2314-Πράσινο-τσάι

Giannhs1994
29-08-11, 01:40
Απο οσο ξερω το πρασινο τσαι δεν πρεπει να το καταναλωνουμε μαζι με τροφες που περιεχουν σιδηρο γιατι δυσκολευει την απορροφηση του. Πρεπει να το πινουμε 2-3 ωρες πριν η μετα το φαγητο..

ΦΥΓΑΣ
07-09-11, 15:07
πρασινο τσαι σε χαπια ποσα mg την μερα ειναι καλα να περνουμε ,1 χαπι =225mg.
...να το περνω με αδειο στομαχι η μετα το φαγητο?

Devil
07-09-11, 15:08
πρασινο τσαι σε χαπια ποσα mg την μερα ειναι καλα να περνουμε ,1 χαπι =225mg.
...να το περνω με αδειο στομαχι η μετα το φαγητο?

ξεκινα με 3cps μεσα στην ημερα.... κανα 20-30' πριν απο τα γευματα.... μια δοση πριν απο την προπονηση

ΦΥΓΑΣ
07-09-11, 15:10
ξεκινα με 3cps μεσα στην ημερα.... κανα 20-30' πριν απο τα γευματα.... μια δοση πριν απο την προπονηση


ευχαριστω φιλε μου ,,,επειδι το κουτι πανω εγραφε μονο 1 χαπι τη ν μερα μου φανηκε πολυ λιγο

deluxe
29-11-11, 01:48
Ξεκινησα να πινω τσαι της lipton που ειναι με τις διαφορες γευσεις, φρουτα του δασους, μηλο-κανελα κτλ.. Ειναι καλα αυτα ή μουφα;

Εαν το πινουμε κρυο, υπαρχει καποιο προβλημα; Ποσες ημερες συντηρειται στο ψυγειο; Και μετα απο ποση ωρα αφοτου το ετοιμασουμε το βαζουμε στο ψυγειο;

Εσεις προτιματε κρυο ή ζεστο τσαι; Βαζετε ζαχαρινη μεσα;

gym
29-11-11, 12:02
μουφα ειναι....

οπως θες πιες το,το ιδιο κανει...

στο ψυγειο το βαζεις εφοσον κρυωσει λιγο,δεν κανει ζεστο να μπει σε ψυγειο...ποσες μερες ρε συ να διατηρησεις τσαι σε ψυγειο?θα γινει σαν ζουμι μετα...δεν λεει...κανε για μια μερα μαζεμενο ναι αλλα οχι μετα...πινεται κ την αλη μερα αλλα επειδη το εχω κανει σου λεω οτι μετα θα το πινεις με το ζορι...αλλη γευση φρεσκο

σκετο το τσαι ...ουτε ζαχαρινες και τετοια...

deluxe
29-11-11, 17:47
Για πες κανενα καλο τσαϊ. Εμενα μου αρεσει για την ωραια γευση που εχει.

gym
29-11-11, 18:06
τσαι γενικα θες?αν και εδω μιλαμε για πρασινο...

deluxe
29-11-11, 23:08
Και πρασινο να ειναι, απλα να εχει καλη γευση.

Btw, γιατι ειναι κακο να βαζω ζαχαρινη; :unsure:

gym
29-11-11, 23:15
πρασινο αγαπημενο μου=λουιζα...ζητα το ετσι και να προτιμας ολοκληρο το φυλλωμα και οχι διαλυμενο...μετα ματζουρανα,βουνου με χιλια και αλλα εχω αλλα κολλησα τωρα(μετα απο προπ γαρ)αλλα θα επανελθω με λιστα αν ειναι...

υ.γ οι ζαρινες και γενικα τα γλυκαντικα τετοιου τυπου και εγω δεν εχουμε καλη σχεση...προτιμησε μελι κ βαλε λιγοτερο αν ντε και καλα θες γευση...αλλα προσπαθησε να το πινεις σκετο να καταλαβαινεις κ τι πινεις...αλλοιωνεται η γευση του ρε συ με ζαχαρινη...δεν αναφερω καν κατι αρνητικα που ειχαν πει παλιααα στην τηλεοραση για γλυκαντικα...γιατι θεωρω οτι πρεπει αν ειναι σε τεραστιες ποσοτητες που δεν παιζει...

exkaliber
02-12-11, 19:10
για πρασινο τσαι θα πας στα coffeway
θα τα μυρισεις ολα και θα παρεις οποιο σου αρεσε περισσοτερο,αν μαλιστα ειναι γυναικα πωλητρια θα της κανεις τα γλυκα ματακια για να σου δωσει δωρεαν δειγμα απο οποιο αλλο τσαι σου αρεσε


παλια ειχαν ενα μαγικο μαυρο τσαι με αλοη κανελα και αχλαδι,αλλα το σταματησαν:(

gym
09-01-12, 04:50
Το τσάι είναι ένα ρόφημα το οποίο αποτελείται από φύλλα τσαγιού και βραστό ή καυτό νερό. Οι τέσσερις κύριοι τύποι τσαγιού (μαύρο, oolong, πράσινο και άσπρο) θεωρούνται ως λειτουργικά τρόφιμα (functional foods) γιατί περιέχουν εκ φύσεως συστατικά που σχετίζονται με συγκεκριμένα υγιεινά πλεονεκτήματα. Κάθε τύπος τσαγιού περιέχει τανίνες, συμπεριλαμβανομένων των κατεχινών, οι οποίες δρούν ως αντιοξειδωτικά στον οργανισμό, βοηθώντας έτσι στην πρόληψη της καταστροφής των κυττάρων. Το τσάι περιέχει επίσης καφεΐνη, η οποία λειτουργεί ως διεγερτικό στον οργανισμό.

Κάθε τύπος τσαγιού δημιουργείται από το ίδιο φυτό, αλλά διαφέρει στην επεξεργασία. Αυτές οι διαφορές στην επεξεργασία επιφέρουν διαφορετική γεύση και διαφορετικά αντιοξειδωτικά επίπεδα σε κάθε τύπο τσαγιού. Το μαύρο τσάι περιέχει τα μικρότερα αντιοξειδωτικά επίπεδα ενώ το άσπρο τσάι περιέχει τα μεγαλύτερα. Επίσης, το τσάι που παρασκευάζεται αργά (και όχι στιγμιαίο) και παραμένει για μεγαλύτερες χρονικές περιόδους σε καυτό νερό μπορεί να περιέχει περισσότερα αντιοξειδωτικά. 37693

Τα τσάγια με βότανα αποτελούνται από βότανα ή φυτά διαφορετικά από τα φυτά τσαγιού. Έτσι, δεν περιέχουν τσάι και για το λόγο αυτό μερικές φορές ονομάζονται εκχυλίσματα βοτάνων. Παρόλο που δεν περιέχουν τσάι, μπορεί να περιέχουν αντιοξειδωτικά ή άλλα στοιχεία που σχετίζονται με θετικές επιδράσεις στην υγεία. Η ασφάλεια και η αποτελεσματικότητα των περισσότερων βοτάνων δεν έχει αποδειχθεί επιστημονικά. Προβλήματα μπορούν να προκύψουν από την μεγάλη κατανάλωση τσαγιών από βότανα, όταν αυτά καταναλώνονται για να αντιμετωπιστούν αρρώστιες ή όταν καταναλώνονται αμφίβολα είδη βοτάνων.

Το τσάι γίνεται από την εμβάπτιση φύλλων τσαγιού σε καυτό ή βραστό νερό. Το αποτέλεσμα είναι συνήθως ένα αρωματικό ποτό, ευχάριστο και χαλαρωτικό. Η γεύση του μπορεί να διαφέρει και μπορεί να είναι ελαφρώς πικρό ή τονωτικό. Το τσάι μπορεί να καταναλωθεί με αρκετούς τρόπους. Συχνά με την προσθήκη γάλατος, ζάχαρης, μελιού ή λεμονιού. Μπορεί να καταναλωθεί ενώ είναι ακόμα ζεστό ή όταν κρυώσει. Ειδικά το καλοκαίρι το παγωμένο τσάι (ice tea) είναι αρκετά δημοφιλές.

Μόνο τα φύλλα του φυτού του τσαγιού μπορούν να χρησιμοποιηθούν για να κάνουν το τσάι. Το τσάι έχει από μικρή έως καθόλου διατροφική αξία, παρόλο που μπορεί να περιέχει μικρές ποσότητες βιταμινών και μετάλλων (π.χ. φολικό οξύ, σίδηρο).

Παρόλη την έλλειψη συγκεκριμένων διατροφικών στοιχείων, το τσάι θεωρείται λειτουργικό τρόφιμο γιατί τα φύλλα του περιέχουν αρκετές ουσίες που συνδέονται με υγιεινά πλεονεκτήματα. Κάποιες από αυτές τις ουσίες είναι οι τανίνες και ένας φωτοχημικός τύπος με το όνομα κατεχίνες. Αυτά τα χημικά λειτουργούν ως αντιοξειδωτικά στον οργανισμό και βοηθούν στην πρόληψη της καταστροφής των κυττάρων από τις ελεύθερες ρίζες. Τα αντιοξειδωτικά σχετίζονται με τη μείωση του κινδύνου εμφάνισης κάποιων τύπων καρκίνου και κάποιων ασθενειών της καρδιάς. Οι κατεχίνες περιέχονται επίσης και σε άλλα τρόφιμα όπως τα μήλα, το κόκκινο κρασί και η σοκολάτα.

Οι τύποι και οι διαφορές του τσαγιού

Υπάρχουν 4 τύποι τσαγιού οι οποίοι όλοι παράγονται από το ίδιο φυτό, την Camellia sinensis. Παρόλο που το χρώμα των τσαγιών μπορεί να διαφέρει (και να ανταποκρίνεται στο όνομά τους), οι διαφορετικοί τύποι είναι αποτέλεσμα διαφορετικής επεξεργασίας. Αυτή η διαφορά στην επεξεργασία επηρεάζει το άρωμα και την ποσότητα των αντιοξειδωτικών που περιέχει το κάθε τσάι.

Οι τέσσερις κύριοι τύπου τσαγιού είναι οι εξής:

Μαύρο τσάι: Τα φύλλα οξειδώνονται πλήρως κατά την επεξεργασία, παράγοντας ένα δυνατό άρωμα με υψηλά επίπεδα καφεΐνης. Αυτός ο τύπος τσαγιού περιέχει τη μικρότερη ποσότητα κατεχινών (είδος φωτοχημικού που σχετίζεται με αρκετά υγιεινά πλεονεκτήματα) εξαιτίας της μεγάλης διάρκειας επεξεργασίας. Στο Δυτικό κόσμο, το μαύρο τσάι έχει πάρει το όνομά του από το χρώμα των φύλλων του τσαγιού. Στην Κίνα, μερικές φορές αποκαλείται κόκκινο τσάι λόγω του χρώματος που έχει το παραγόμενο ρόφημα. Στις ΗΠΑ είναι το τσάι με τη μεγαλύτερη κατανάλωση.

"Oolong" τσάι - Συνδυασμός μαύρου και πράσινου τσαγιού: Τα φύλλα είναι μερικώς οξειδωμένα κατά την επεξεργασία. Συνήθως οξειδώνονται για 2-3 μέρες οπότε και διακόπτεται η οξείδωση πριν ολοκληρωθεί. Ο χρόνος επεξεργασίας είναι ανάμεσα στους χρόνους του μαύρου τσαγιού και του πράσινου τσαγιού ενώ η γεύση μοιάζει περισσότερο με αυτή του πράσινου τσαγιού.

Πράσινο τσάι: Η μικρότερη οξείδωση, η οποία επέρχεται συνήθως κατά την εξάτμιση ή το ξηρό ψήσιμο σε καυτές κατσαρόλες. Το πράσινο τσάι συνήθως επεξεργάζεται μέσα σε 2 μέρες από τη στιγμή που θα γίνει η συγκομιδή και παράγεται από ώριμα φύλλα τσαγιού. Το πράσινο τσάι έχει περισσότερα αντιοξειδωτικά από το μαύρο τσάι και το oolong αλλά λιγότερα από το άσπρο.

Άσπρο τσάι: Παράγεται από νέα φύλλα που δεν έχουν γίνει ακόμα πράσινα. Τα φύλλα μπαίνουν στον ατμό και ξηραίνονται σχεδόν αμέσως αφότου συλλεχθούν και δεν αφήνονται να οξειδωθούν καθόλου. Το άσπρο τσάι έχει τα υψηλότερα επίπεδα αντιοξειδωτικών από τα 4 είδη τσαγιού. Αυτός ο τύπος τσαγιού είναι ακριβός και δεν είναι συνηθισμένος έξω από την Κίνα.

Κάθε τύπος τσαγιού μπορεί να διατίθεται με επιπρόσθετα αρώματα, βότανα ή άλλα συστατικά (π.χ. χαμομήλι, τριαντάφυλλο). Οι αρωματικές ποικιλίες τσαγιού θεωρούνται τσάι εφόσον παράγονται από το φυτό του τσαγιού.
37694
Οι επιπτώσεις του τσαγιού στην υγεία

Το τσάι θεωρείται ασφαλές για τους περισσότερους ενήλικους εφόσον καταναλώνεται με μέτρο.

Το τσάι είναι μια φυσική πηγή κατεχινών, ένα είδος φλαβονοειδούς φωτοχημικού. Οι κατεχίνες λειτουργούν ως αντιοξειδωτικά στον οργανισμό και σχετίζονται με τις μείωση πιθανοτήτων εμφάνισης ορισμένων τύπων καρκίνου, εμφράγματος, καρδιαγγειακών παθήσεων ενώ ενδεχομένως να βοηθούν στην μείωση των συμπτωμάτων του γήρατος. Το τσάι περιέχει επίσης αντιοξειδωτικά όπως τανίνες.

Οι έρευνες αναφορικά με τις επιπτώσεις των κατεχινών στον άνθρωπο δεν έχουν ολοκληρωθεί και δεν είναι σαφής. Οι έρευνες είναι συγκεχυμένες, κυρίως λόγω της ποικιλίας της διατροφής των ανθρώπων, του περιβάλλοντος και των πληθυσμιακών διαφορών (π.χ. γένος, ηλικία, γενετικοί παράγοντες). Επίσης, είναι άγνωστη η ποσότητα των κατεχινών που απαιτείται από τον οργανισμό προκειμένου να υπάρχουν ορατά υγιεινά αποτελέσματα.

Πολλές έρευνες γίνονται για να διαπιστωθεί η αποτελεσματικότητα της κατανάλωσης τσαγιού στον οργανισμό.

Για παράδειγμα, μια έρευνα έδειξε ότι ένα συστατικό του πράσινου τσαγιού ενδεχομένως να εμποδίζει τους παράγοντες που μπορεί να προκαλέσουν αρθρίτιδα. Έρευνες έδειξαν επίσης ότι το πράσινο τσάι αυξάνει το μεταβολισμό και έτσι βοηθάει στη μείωση του βάρους. Άλλες έρευνες έδειξαν τα εξής πιθανά πλεονεκτήματα από την κατανάλωση τσαγιού:

Η κατανάλωση δύο φλιτζανιών τσαγιού την ημέρα για πέντε ημέρες μπορεί να μειώσει τα επίπεδα ανδρογενών ορμονών σε γυναίκες με αυξημένη τριχοφυΐα.

Η κατανάλωση τσαγιού μπορεί να μειώσει τις μολύνσεις των ασθενών που έχουν υποστεί βλάβες στο δέρμα κατά τη θεραπεία με ακτινοβολία κατά του καρκίνου.

Η κατανάλωση μαύρου τσαγιού καθημερινά μπορεί να έχει χαλαρωτικές επιδράσεις.

Άλλες έρευνες απέτυχαν να βρουν κάποιες συσχετίσεις ανάμεσα στην κατανάλωση τσαγιού και σε πιθανές θετικές επιπτώσεις στην υγεία. Για παράδειγμα η κατανάλωση τσαγιού δεν χαμηλώνει την αρτηριακή πίεση.

Όμως η κατανάλωση τσαγιού μπορεί να έχει και αρνητικές επιπτώσεις. Για παράδειγμα κάποια στοιχεία του τσαγιού μπορούν να έχουν παρεμβολές με κάποιες φαρμακευτικές αγωγές (π.χ. αντιθρομβωτικά) και να τις κάνουν λιγότερο αποδοτικές. Το τσάι μπορεί επίσης να μειώσει την απορρόφηση σιδήρου από φυτικές πηγές.

Το τσάι μπορεί λοιπόν να καταναλώνεται στα πλαίσια μιας ισορροπημένης διατροφής.

Μεταφρασμένο από το κείμενο της Susan Janoff, MS RD LD/N (ivillage.com)
dietup.gr

gym
09-01-12, 04:52
ενα ακομη ενδιαφερον αρθρο παιδια...δειτε το οσοι ενδιαφερεστε γενικα για τσαγακια κ οσοι δεν ενδιαφερεστε,μπορει μετα να ενδιαφερθειτε βρε αδερφε πιο πολυ!:green::green:

kostasc
09-01-12, 05:34
Oχι φιλε μου δεν θεωρω πως κανει... Εγω οταν ειχα ξεκινησει μια διαιτα, για να χασω αρκετα κιλα (15+) ξεκινησα κ επιβα 2 κουπες πρασινο τσαι.
Την βρηκα σε μαγαζι με βοτανα. Πηρα πρασινο τσαι κ ηταν σαν μικρα μικρα μπαλακια... Αυτα τα εβραζες στο μπρικι, εριχνες μιση χουφτα, κ αυτα ανοιγαν (γινοντουσαν φυλλα μικρα), σουρωνα το τσαι κ το επινα.

Χαρακτηριστικο του πρασινου τσαγιου ειναι η ανυποφορητα πικριτητα που βγαζει. Ηταν τοσο πικρο, που για κανα τεταρτο μου εμενε στο στομα μια πικριτητα...χαλια... Αυτο ειναι βεβαια οτι πιο φυσικο κ οτι πιο υγειηνο για να πιεις.

Τα αλλα εχουν κ ζαχαρη, κ χημικες κατεργασιες κ πολλα πολλα....

to οτι ηταν πικρο φταινε 2 λογοι.εβαζες πολλη ποσοτητα η το παραεβραζς.δεντο βραζουμε αυτο το τσαι.βαζεις τα μπαλακια σε μια κουπα και γεμιζεις με βραστονερο.αφηνεις 3 λεπτα και αυτο ειναι.οτι παραπανω σε ποσοτηττα και διαρκεια το καταστρεφει και γινεται τοξικο για το σωμα.

Devil
09-01-12, 06:35
ωραιο αρθρο ελενη...:thumbup::clap::clap::clap:




Η κατανάλωση δύο φλιτζανιών τσαγιού την ημέρα για πέντε ημέρες μπορεί να μειώσει τα επίπεδα ανδρογενών ορμονών σε γυναίκες με αυξημένη τριχοφυΐα.



βασικα θελω να σταθω εδω.... καθως εχω την εντυπωση πως δεν μπορει να κανει μονο αυτο...

το ενα ειναι οτι μειωνει και τα οιστρογονα.... βεβαια σε πολυ μεγαλες ποσοτητες δρα σαν αναστολεας της αρωματασης.... δεν ειναι και ασχημο αυτο (στους αντρες...)

το αλλο ειναι οτι αυξανει την SHBG (sex hormone bindinding globulin).... το καλο σε αυτο ειναι οτι η shbg δενει τα οιστρογονα..... το κακο ειναι οτι δενει και την ελευθερη τεστοστερονη.....(αυτο ισως ειναι καλο για αυτους με ανδρογονικη αλωπεκεια...)

ενα αλλο καλο ισως ειναι οτι δρα σαν αναστωλεας των ΜΑΟ-Β και dopa dercarboxylase... (ενζυμα και αδρανοποιουν την ντοπαμινη, l-dopa, pea....) αρα οσοι χρησιμοποιουν mucuna pruriens και pea καλο θα ηταν να βαλουν και μερικα mg απο πρασινο τσαι μαζι...

sofos
09-01-12, 17:19
ωραιο αρθρο ελενη...:thumbup::clap::clap::clap:



βασικα θελω να σταθω εδω.... καθως εχω την εντυπωση πως δεν μπορει να κανει μονο αυτο...

το ενα ειναι οτι μειωνει και τα οιστρογονα.... βεβαια σε πολυ μεγαλες ποσοτητες δρα σαν αναστολεας της αρωματασης.... δεν ειναι και ασχημο αυτο (στους αντρες...)

το αλλο ειναι οτι αυξανει την SHBG (sex hormone bindinding globulin).... το καλο σε αυτο ειναι οτι η shbg δενει τα οιστρογονα..... το κακο ειναι οτι δενει και την ελευθερη τεστοστερονη.....(αυτο ισως ειναι καλο για αυτους με ανδρογονικη αλωπεκεια...)

ενα αλλο καλο ισως ειναι οτι δρα σαν αναστωλεας των ΜΑΟ-Β και dopa dercarboxylase... (ενζυμα και αδρανοποιουν την ντοπαμινη, l-dopa, pea....) αρα οσοι χρησιμοποιουν mucuna pruriens και pea καλο θα ηταν να βαλουν και μερικα mg απο πρασινο τσαι μαζι...

εχει τοσα πολλα πλεονεκτηματα το τσαη?:unsure: σε χαπια,αν παρει κανεις,για να εχει στο ελαχιστο αυτα τα + του τσαγιου θα χρειαζεται πολλα mg?:unsure:

Devil
09-01-12, 19:03
εχει τοσα πολλα πλεονεκτηματα το τσαη?:unsure: σε χαπια,αν παρει κανεις,για να εχει στο ελαχιστο αυτα τα + του τσαγιου θα χρειαζεται πολλα mg?:unsure:

ναι αλλα και μειωνεκτιματα..... δεν ξερω ακριβως... λογικα κανα 500mg++

COBRA_STYLE
09-01-12, 19:30
του βουνου πιο απο τα παραπανω ειναι?

Sofo007
25-05-12, 17:08
Μόλις έφτιαξα ένα ρόφημα που βρήκα σε ένα φόρουμ για Λιποδιαλυτικό Shake. Αν και έχει μέσα μέλι, κανέλα και λεμόνι το πράσινο τσάι έχει ακόμη εκείνη την απαίσια γεύση! Έχει δοκιμάσει κανείς οτιδήποτε που καλύπτει την γεύση του πράσινου τσαγιού?

gym
27-05-12, 21:55
Το πράσινο τσάι αποτελεί ένα πολύ θρεπτικό αφέψημα, που καταναλώνεται όλες τις εποχές του χρόνου. Η χρησιμότητα του είναι πολύπλευρη, δεδομένου ότι η κατανάλωσή του δεν προσθέτει θερμίδες στον οργανισμό, ενώ αποτελεί μέσο ενυδάτωσής του. Είναι εξαιρετική πηγή αντιοξειδωτικών ουσιών και κυρίως φλαβονοειδών, ενώ είναι πλούσιο σε Φθόριο, Μαγγάνιο, Κάλιο, Βιταμίνη B3, E και C. Τα τελευταία χρόνια, έχουν γίνει αρκετές μελέτες που έχουν συνδέσει την κατανάλωσή του με θετικές επιδράσεις στον οργανισμό.

Μια από αυτές είναι και η ρευματοειδής αρθρίτιδα, μια χρόνια φλεγμονώδης, αυτοάνοση και εξελικτική νόσος, που προσβάλλει κατ’ εξοχήν τις αρθρώσεις, και σπανιώτερα και διάφορα άλλα όργανα. Στο πλαίσιο επιδημιολογικής έρευνας για τις ρευματικές παθήσεις, που πραγματοποιήθηκε από το Ελληνικό Ίδρυμα Ρευματολογικών Ερευνών στο γενικό πληθυσμό σε αστικές, ημιαστικές και αγροτικές περιοχές της Βόρειας, Κεντρικής και Νότιας Ελλάδος, μελετήθηκε ο επιπολασμός, δηλ. η συχνότητα, και η αντιμετώπιση της ρευματοειδούς αρθρίτιδας στο επίπεδο του γενικού πληθυσμού των ενηλίκων. Η συχνότητα της ρευματοειδούς αρθρίτιδας βρέθηκε ότι ανέρχεται στο επίπεδο του 6,7‰ των ενηλίκων και ότι είναι τρεις φορές μεγαλύτερη στις γυναίκες από ότι στους άνδρες.

Σύμφωνα με το Κέντρο Ελέγχου και Πρόληψης Νοσημάτων, η αρθρίτιδα είναι η κύρια αιτία της αναπηρίας στις Ηνωμένες Πολιτείες και είναι τόσο διαδεδομένη, ώστε πάνω από 20 εκατομμύρια άνθρωποι ζουν με αυτή την ασθένεια.

Μελέτες έχουν δείξει:

ότι το εκχύλισμα πράσινου τσαγιού αναστέλλει την παραγωγή χημειοκινών και μπορεί να είναι ένας πιθανός μηχανισμός για τον περιορισμό της συνολικής φλεγμονής και καταστροφής της άρθρωσης στη ρευματοειδή αρθρίτιδα.

Οι πολυφαινόλες που βρίσκονται στο πράσινο τσάι (PGT), μεσολαβούν στην αντιαρθριτική δράση, μέσω της καταστολής τόσο των φλεγμονωδών κυτταροκινών IL-17 και των αντισώματων Bhsp65 σε συνδυασμό με την αύξηση των αντιφλεγμονωδών κυτταροκινών IL-10. Τα αποτελέσματά μας δείχνουν ότι αυτή η πολλά υποσχόμενη αντιαρθριτική δράση του πράσινου τσαγιού θα πρέπει να διερευνηθεί περαιτέρω, ως μια διαιτητική θεραπεία για την αντιμετώπιση της ρευματοειδούς αρθρίτιδας, σε συνδυασμό με τα συμβατικά φάρμακα που χρησιμοποιούνται.

Άλλη μελέτη έδειξε ότι το κλάσμα πολυφαινολικών ενώσεων από πράσινο τσάι, που είναι πλούσιο σε αντιοξειδωτικά, μπορεί να είναι χρήσιμο στην πρόληψη της εμφάνισης και της σοβαρότητας της αρθρίτιδας (5).

Ερευνητές από το Πανεπιστήμιο του Μίσιγκαν ανακάλυψαν ότι το πράσινο τσάι περιέχει ένα συστατικό που ονομάζεται epigallocatechin-3-gallate (EGCG για συντομία). Η EGCG αναστέλλει την παραγωγή των μορίων που συμβάλλουν στη φλεγμονή και βλάβη των αρθρώσεων σε άτομα με ρευματοειδή αρθρίτιδα. Επίσης η EGCG στο πράσινο τσάι καταστέλλει τη φλεγμονή στο συνδετικό ιστό των πασχόντων από αρθρίτιδα.

Εν κατακλείδι, η κατανάλωση 2-3 φλιτζανιών πράσινο τσαγιού την ημέρα θα σας επιτρέψουν να έχετε τα οφέλη των αντιοξειδωτικών και τη θετική επίδραση που έχουν στην ρευματοειδή αρθρίτιδα, εάν και θα πρέπει να διερευνηθεί περαιτέρω η αντιαρθριτική του δράση.

Γράφει ο Νίκος Ζέρβας, Διαιτολόγος - Διατροφολόγος, M.Sc.

http://www.healthierworld.gr/

jackriffer
28-05-12, 17:01
Λίγο αφελής ερώτηση, αλλά anyway... Γνωρίζει κανείς αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και 2η φορά τα φυλλώματα;

TeoMaN
29-05-12, 14:18
εγω πιστευω οτι ειναι φημες οπως οταν λεγανε με το πρασινο τσαι χανεις λιπος βλακεις
6'γυμναστικης =3κουπες τσαι δεν πιστευω να πεδεβευσε τοσο για λιγο καψιμο ουσιαστικα δεν βοηθαει
τορα για αυτο που λες δεν το επιστευωμαι τοσο

vickypek
29-05-12, 23:27
ωραιο αρθρο ελενη...:thumbup::clap::clap::clap:



βασικα θελω να σταθω εδω.... καθως εχω την εντυπωση πως δεν μπορει να κανει μονο αυτο...

το ενα ειναι οτι μειωνει και τα οιστρογονα.... βεβαια σε πολυ μεγαλες ποσοτητες δρα σαν αναστολεας της αρωματασης.... δεν ειναι και ασχημο αυτο (στους αντρες...)

το αλλο ειναι οτι αυξανει την SHBG (sex hormone bindinding globulin).... το καλο σε αυτο ειναι οτι η shbg δενει τα οιστρογονα..... το κακο ειναι οτι δενει και την ελευθερη τεστοστερονη.....(αυτο ισως ειναι καλο για αυτους με ανδρογονικη αλωπεκεια...)

ενα αλλο καλο ισως ειναι οτι δρα σαν αναστωλεας των ΜΑΟ-Β και dopa dercarboxylase... (ενζυμα και αδρανοποιουν την ντοπαμινη, l-dopa, pea....) αρα οσοι χρησιμοποιουν mucuna pruriens και pea καλο θα ηταν να βαλουν και μερικα mg απο πρασινο τσαι μαζι...


δηλαδη ΚΑΙ μειωνει τις ανδρογενεις ορμονες ΚΑΙ τα οιστρογονα?ειχα διαβασει οτι τα οιστρογονα τα ..αυξανει!

PETER VENETHS
08-06-12, 20:01
το πρασινο τσαι & ξιδι εκτος τα πλεονεκτιματα τους μπορει να εχουν αρνητικες επιδρασεις στη γενικοτερη αποδοση και εξεληξη ενος αθλητη (εμφαση, δυναμη κτλ)?
μπορει να φενετε χαζι ερωτηση αλλα δεν ειναι και τοσο!!

xgiwrgos
27-07-12, 01:09
Παιδιά πήρα από το μαγαζί με βότανα πράσινο τσάι και λέω να το κάνω και να το βάλω σε μπουκάλι σε ψυγείο αλλά πως υπολογίζω τις δόσεις?
Βάζω 20gr κόκους σε 1 λίτρο βραστό νερό? και μετά μετριέται σαν 5g green tea/cup(250ml) ?

marvin
27-07-12, 01:14
Χαρα στο κουραγιο σου...ουτε να το μυρισω δεν μπορω!!!!:unsure:

xgiwrgos
27-07-12, 01:18
Βασικά λέω να αντικαταστήσω τον καφέ με το πράσινο τσάι.. σε γεύση είναι οκ για μένα αφου και τον καφέ σκέτο τον πίνω έτσι κι αλλιώς :)

Devil
27-07-12, 03:30
δηλαδη ΚΑΙ μειωνει τις ανδρογενεις ορμονες ΚΑΙ τα οιστρογονα?ειχα διαβασει οτι τα οιστρογονα τα ..αυξανει!

δεν εχω δει κατι τετοιο.... αλλα μπορει και να ισχυει.... αναλογα βεβαια σε τι εχουν κανει την μελετη, πως και με τι δοσεις κτλ κτλ....

απο την αλλη εχει καταντισει αηδια λιγο το θεμα με το πρασινο τσαι... πχ... βγαινει μια ερευνα που λεει οτι το τσαι προκαλει νεκρωση στα καρκινικα κυτταρα.... και στα καπακια βγαινει αρθρο και λεει οτι το τσαι ειναι αντικαρκινικο.... οποτε λες εσυ wtf κατσε να παρουμε ενα συμπληρωμα green tea καλου κακου....

τωρα το θεμα με αυτο ειναι.... οτι η μελετη εχει γινει σε κυτταρα.... δλδ in vitro.... και πιθανοτατα εχουν χρησιμοποιηθει δοσεις απο polyphenols που δεν τις φτανεις ακομα και να παρεις ολοκληρο το κουτι....

αρα κλαφτα χαραλαμπε...:green:

Xefteris
27-07-12, 05:47
Ρε παιδιά εμένα το πράσινο τσάι μου φέρνει απίστευτη πείνα όταν το πίνω με άδειο στομάχι σε σημείο λύσσας και όταν το πίνω φαγωμένος μου επιταχύνει τη χώνεψη και μου προκαλεί ρεψίματα (μετα συγχωρήσεως). Παίρνω χύμα διάφορες γεύσεις και έτσι έχομεν και ποικιλία! Νομίζω ότι βοηθάει στη λιποδιάλυση*.




*Καλά αυτή η λέξη είναι μαγική! Έχει κάτι το επιστημονικό όσο και απατηλό. Χεχε.

Xefteris
27-07-12, 05:52
Λίγο αφελής ερώτηση, αλλά anyway... Γνωρίζει κανείς αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και 2η φορά τα φυλλώματα;

Υπάρχουν πολλές ποιότητες, στα φύλλα πολύ καλής ποιότητας, ναι μπορεί να το κάνεις, στα άλλα όχι. Γενικά όχι.

cuntface
27-07-12, 11:37
Βασικά λέω να αντικαταστήσω τον καφέ με το πράσινο τσάι.. σε γεύση είναι οκ για μένα αφου και τον καφέ σκέτο τον πίνω έτσι κι αλλιώς :)

εγω φιλε γιωργο μωλις κανω καφε σκετο κανω μιγμα του καφε με το πρασινο τσαι απλα βαλε λιγο περισσοτερο καφε για να μην αλλαξη η γευση

GeorgeToumpa
07-08-12, 02:45
Αυτά δεν κάνουν δουλειά που είναι και χωρίς ζάχαρη? :toast:

52255

BODYMPAL
07-08-12, 08:40
αυτα φιλε μου όντος ειναι καλά απο άποψη θερμίδων (εχουν 5 θερμίδες μόνο) αλλα αντι για ζάχαρη εχει ασπαρταμη......

cuntface
07-08-12, 09:46
:thumbup::thumbup::thumbup::thumbup: Ο περισοτερος κοσμος δεν ξερει τι ειναι η ασπαρταμη δεν τον εχει ενημερωση κανεις..
αυτα φιλε μου όντος ειναι καλά απο άποψη θερμίδων (εχουν 5 θερμίδες μόνο) αλλα αντι για ζάχαρη εχει ασπαρταμη......

GeorgeToumpa
07-08-12, 14:12
αυτα φιλε μου όντος ειναι καλά απο άποψη θερμίδων (εχουν 5 θερμίδες μόνο) αλλα αντι για ζάχαρη εχει ασπαρταμη......

Αυτό αν το ετοιμάζω σε ζεστό νερό και μετά βάζω παγάκια για να είναι κρύο (όπως διάβασα από άλλο μέλος) θα είναι καλή λύση? Απ' ότι διάβασα στα συστατικά μόνο πράσινο τσάι λέει..

52263

Levrone
07-08-12, 14:30
Αυτό αν το ετοιμάζω σε ζεστό νερό και μετά βάζω παγάκια για να είναι κρύο (όπως διάβασα από άλλο μέλος) θα είναι καλή λύση? Απ' ότι διάβασα στα συστατικά μόνο πράσινο τσάι λέει..


γιατι οχι?
ποσο το πηρες (και ποσα φακελακια εχει μεσα?)
και απο που το πηρες?

δοκιμασε να μας πεις.

cuntface
07-08-12, 14:37
Αυτό αν το ετοιμάζω σε ζεστό νερό και μετά βάζω παγάκια για να είναι κρύο (όπως διάβασα από άλλο μέλος) θα είναι καλή λύση? Απ' ότι διάβασα στα συστατικά μόνο πράσινο τσάι λέει..

52263

για να μην ταλεπωρισε καθε μερα με βρασηματα βρασε πολυ και βαλτο σε μπουκαλια 1.5Λ kai βαλτο στο ψυγιο :turtle::turtle::turtle:

cuntface
07-08-12, 14:37
γιατι οχι?
ποσο το πηρες (και ποσα φακελακια εχει μεσα?)
και απο που το πηρες?

δοκιμασε να μας πεις.

25 το γραφει κατω αριστερα ;);)

BODYMPAL
07-08-12, 15:01
εγώ προσωπικά παίρνω μαύρο και πράσινο και το ανακατεύω το πρωί μαζι με λιγο στημένο λεμόνι μέσα!!!το αφήνω ενα 20 λεπτο να κρυώσει μονο του και μετα το απολαμβάνω αντί για καφεδάκι και μετά προπονησουλα!! :thumbup:

καλο ειναι αυτο που πηρες φιλε μου αλλα και ποιο ακριβό απο τα αλλα !!!

GeorgeToumpa
07-08-12, 16:38
γιατι οχι?
ποσο το πηρες (και ποσα φακελακια εχει μεσα?)
και απο που το πηρες?

δοκιμασε να μας πεις.

Ναι 25 φακελάκια έχει όπως είπε και ο cuntface. Δεν θυμάμαι πόσο το πήρα, αυτό το πίνω τον χειμώνα που φτιάχνω ζεστό, δεν σκέφτηκα να το δοκιμάσω και κρύο..

cuntface θα είναι το ίδιο να βράσω 1,5 λίτρο και να το έχω 2-3 μέρες στο ψυγείο αντί να το φτιάχνω εκείνη την ώρα? Δεν θα χάνει τίποτα απ την ουσία του δηλαδή ή κάτι τέτοιο?

BODYMPAL μαύρο γιατί βάζεις? Βοηθάει σε κάτι παραπάνω?

koukoutsaki
07-08-12, 16:39
πολυ καλη λυση για κατι μεταμεσονυκτιες λιγουρες :green: ειδικα με μπολικα παγακια μεσα

cuntface
07-08-12, 16:44
Ναι 25 φακελάκια έχει όπως είπε και ο cuntface. Δεν θυμάμαι πόσο το πήρα, αυτό το πίνω τον χειμώνα που φτιάχνω ζεστό, δεν σκέφτηκα να το δοκιμάσω και κρύο..

cuntface θα είναι το ίδιο να βράσω 1,5 λίτρο και να το έχω 2-3 μέρες στο ψυγείο αντί να το φτιάχνω εκείνη την ώρα? Δεν θα χάνει τίποτα απ την ουσία του δηλαδή ή κάτι τέτοιο?

BODYMPAL μαύρο γιατί βάζεις? Βοηθάει σε κάτι παραπάνω?

δεν νομιζω φιλε και το γαλα οταν το ανοιξης θα το καταναλωσης αμεσως? δεν νομιζω

sioutas
08-08-12, 03:07
Αυτά δεν κάνουν δουλειά που είναι και χωρίς ζάχαρη? :toast:

52255

Kαι γω αυτά πίνω τώρα το καλοκαίρι. :thumbup: Το 1.5 λίτρο έχει 2.70€. Μπορεί να περιέχει ασπαρτάμη, αλλά σε λογικές ποσότητες που δεν μπορούν να σε βλάψουν.

tolis93
08-08-12, 11:18
εψα πρασινο τσαι με στεβια χωρις καθολου ζαχαρη.....τα βρηκα σημερα ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ και εχει 1 ευρω το μισολιτρο μπουκαλακι. και οι γευσεις δεν υπαρχουν. εχει ροδι βυσσινο. λεμονι και ροδακινο. μαζι με κατι ακομα τα 2 τελευταια αν θυμαμαι καλα

52300[

vickypek
08-08-12, 14:48
εψα πρασινο τσαι με στεβια χωρις καθολου ζαχαρη.....τα βρηκα σημερα ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ και εχει 1 ευρω το μισολιτρο μπουκαλακι. και οι γευσεις δεν υπαρχουν. εχει ροδι βυσσινο. λεμονι και ροδακινο. μαζι με κατι ακομα τα 2 τελευταια αν θυμαμαι καλα

52300[

πινω καθε μερα το πρασινο με ροδι βυσσινο!!τα σπααααααααααααααει λεμεεεεεε!!!:):):)

tolis93
08-08-12, 14:56
πινω καθε μερα το πρασινο με ροδι βυσσινο!!τα σπααααααααααααααει λεμεεεεεε!!!:):):)

μωλις ετοιμαζομαι να το ανοιξω:green:

primordial
08-08-12, 17:15
Άντε, ακόμα να το ανοίξεις...????:turtle::bounce::turtle:
Από συστατικά τι λέει? Ρωτάω γιατί το όλο θέμα με την stevia μου φαίνεται να εξελίσσεται σε μούφα...
έχουν αντικασταστήσει ΜΕΡΙΚΩΣ την ζάχαρη κ τα άλλα γλυκαντικά. Γι'αυτό ρωτάω. Μήπως τελικά η ΕΨΑ έκανε την διαφορά...???;)

tolis93
08-08-12, 19:14
Άντε, ακόμα να το ανοίξεις...????:turtle::bounce::turtle:
Από συστατικά τι λέει? Ρωτάω γιατί το όλο θέμα με την stevia μου φαίνεται να εξελίσσεται σε μούφα...
έχουν αντικασταστήσει ΜΕΡΙΚΩΣ την ζάχαρη κ τα άλλα γλυκαντικά. Γι'αυτό ρωτάω. Μήπως τελικά η ΕΨΑ έκανε την διαφορά...???;)

λουξ κολα βυσσινο εχεις πιει?θυμιζει κατι τετοιο.δεν εχει ζαχαρη καθολου μονο κατι ψιλα απο το ροδι δλδ μισο λιτρο μ βγαλε 8 θερμιδες.ηταν πολυ ωραιο και πραγματικα απο τα καλυτερα π εχω πιει γιατι της twinnings τα ετοιμα δν ηταν τοσο καλα.κ ειχαν κ ζαχαρη μερικα μεσα.θα δοκιμασω κ τα αλλα μεσα στη βδομαδα σιγουρα.

dorita
08-08-12, 19:27
τολη που το βρηκες αυτο το τσαι...κ σε ποιο σουπερμαρκετ;;γιατι αυτο δεν το εχω δει πουθενα...
αυτο ειναι καλυτερο απο το nestea χωρις ζαχαρη;;

tolis93
08-08-12, 19:50
τολη που το βρηκες αυτο το τσαι...κ σε ποιο σουπερμαρκετ;;γιατι αυτο δεν το εχω δει πουθενα...
αυτο ειναι καλυτερο απο το nestea χωρις ζαχαρη;;

βασικα δεν εχει καμια σχεση με το nestea δε μπορεις να τα συγκρινεις.αυτο εχει αλλη γευση.ηταν πολυ ωραιο παντως.απο βασιλοπουλο το πηρα

TeoNewLife
09-08-12, 12:09
Στο θέμα του τσαγιού, προσωπικά με τη σειρά μου χρησιμοποιώ εδώ και 2 χρόνια το Tava.
Νομίζω οτι είναι ιδιαίτερα γνωστό στους περισσότερους και κυρίως για την τσουχτερή τιμή του :smash:
Απο την ημέρα που μου το σύστησε ο προπονητής μου ήξερα πως είναι φτιαγμένο για εμένα :love:
Όχι μόνο με έκανε να χάσω μερικά περιττά κιλά που είχα στην αρχή, αλλα αυτό που με έκανε να μην το βγάλω ποτέ απ το πρόγραμμα διατροφής μου ήταν ότι
με βοήθησε να καταπολεμήσω ένα καρδιακό νόσημα που είχα απο πολύ μικρός. Οι γιατροί μου είχαν πει με απόλυτη σιγουριά οτι θα το ''κουβαλούσα'' στην πλάτη μου
για όλη μου την ζωή, κι όταν ήρθε η ημέρα να κάνω τις εξετάσεις, ο επιθεωρητής κόντεψε να σκίσει τα πτυχεία του :army2:
Σήμερα είμαι υγειέστατος και ένα μεγάλο κομμάτι το οφείλω σε αυτό το προιόν.

primordial
09-08-12, 12:17
Μου κάνει φοβερή εντύπωση το πόσα θετικά reviews υπάρχουν για το συγκεκριμένο προϊόν...
αλλά από την άλλη είναι λίγο τσουχτερή η τιμή του....;)

Thx for the info...:thumbup:

sickmind
09-08-12, 15:21
εγω παντως που το δοκιμασα ειδα καπια μικρη διαφορα,το πινα 20 λεπτα πριν παω γυμναστιριο,εβαζα νερο με λεμονι σε μια κουπα τα βαζα στο φουρνο μικροκυμματων για 1 λεπτο μετα εβαζα και πρασινο τσαι και το πινα γρηγορα,ιδρωνα πιο πολυ αρα εκαιγα μαζι με το λεμονι ειχε καλη γευση μπορουσες να το πιεις δηλαδη και ειναι και τα δυο ισχυροι λυποδιαλητες,just try it :D

tolis93
09-08-12, 19:46
εγω παντως που το δοκιμασα ειδα καπια μικρη διαφορα,το πινα 20 λεπτα πριν παω γυμναστιριο,εβαζα νερο με λεμονι σε μια κουπα τα βαζα στο φουρνο μικροκυμματων για 1 λεπτο μετα εβαζα και πρασινο τσαι και το πινα γρηγορα,ιδρωνα πιο πολυ αρα εκαιγα μαζι με το λεμονι ειχε καλη γευση μπορουσες να το πιεις δηλαδη και ειναι και τα δυο ισχυροι λυποδιαλητες,just try it :D

αυτο αδερφε δεν ισχυει:green: παντως οκ το τσαι αποδεδειγμενα ειναι κατι π βοηθαει στη λιποδιαλυση

TRXLOVER
09-08-12, 19:56
Tava <3

Levrone
09-08-12, 23:29
εψα πρασινο τσαι με στεβια χωρις καθολου ζαχαρη.....τα βρηκα σημερα ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ και εχει 1 ευρω το μισολιτρο μπουκαλακι. και οι γευσεις δεν υπαρχουν. εχει ροδι βυσσινο. λεμονι και ροδακινο. μαζι με κατι ακομα τα 2 τελευταια αν θυμαμαι καλα

52300[

Ρε παιδια συγνωμη για την παρεμβαση αλλα ειναι δυνατον αυτο το προιον να μην εχει καθολου ζαχαρη?

Μα αν δεν ειχε καθολου ζαχαρη δε θα ηταν κι αυτο πικρο σαν το φυσικο προιον που βραζουμε?

Προφανως το προιον που δειχνετε δεν ειναι τοσο πικρο σαν το φυσικο προιον αλλιως δε θα το αγοραζε κανεις , και προφανως αν υπηρχε γλυκο τσαι ΣΕ ΦΥΣΙΚΗ-ΑΝΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗ μορφη θα το παιρναμε κι εμεις.

Γραφω αυτα γιατι σκεφτομουν το ποστ σας σημερα και λεω "μα τι διαολο, εγω τοσο μαλακας ειμαι και πινω το αλλο που δεν πινεται?"

ελμερ
09-08-12, 23:32
Levrone εχω την εντυπωση πως ειναι η καινουρια σειρα τσαγιων της ΕΨΑ με στεβια,ειχα δει διαφημιση......:welcome:

Levrone
09-08-12, 23:33
Ζητω συγνωμη.

Galthazar
10-08-12, 07:36
πρασινο και μαυρο τσαι απο καταστημα που πουλαει πολλες ποικιλλιες τσαγιου και καφε! τα εχουν σε σακουλακια αλλα και χυμα...

tolis93
10-08-12, 15:02
αυτα της εψα εχουν ελαχιστες θερμιδουλες.2-3 ανα 100 μλ. το λεμονι π πηρα πολυ ωραιο νιωθεις τσαι με λεμονι.δεν ειναι καν γλυκο ισα ισα.το δε ροδακινο ειναι σκ@τ@ μωλις τωρα ηπια και ειναι απαισιο.δε το πινω εγω ο νεροχυτης φανταστειτε....το καλυτερο ηταν μακραν το βυσσινο ροδι παντως

Metalhead|T|
12-08-12, 23:05
και εγω φαν του τσαγιού..σχεδόν καθημερινά μαύρο ή του βουνού ή πρασινο(συνηθέστερα) χύμα απο κατάστημα με βοτάνια κλπ...τελευταία δοκίμασα και ενα αλλο (χυμα,που τα φυλαράκια ειναι σε μορφη μπαλάκι και μολις βραχουν ανοίγουν,πράσινο μάλλον με ονομασία gunpowder....γευση...μπαρούτι....πραγματικα χαχααχ )..μπορώ να πω οτι πλέον ειναι καθημερινό κομμάτι της ''διατροφής'' μου ...το φτιάχνο σε ποσότητα ,με καθόλου εως λιγη ζάχαρη και το αποθηκεύω σε μπουκάλια στο ψυγείο για να το πίνω κρύο .... :toast:

Arnold1996
27-10-12, 15:03
Φυτοοιστρογόνα στο πράσινο τσάι και πώς επηρεάζουν τις ορμόνες φύλου

Είχαμε ξαναμιλήσει για τα φυτοοιστρογόνα. Είναι ουσίες που μιμούνται τη δράση των οιστρογόνων στον οργανισμό και η προέλευσή τους είναι εξωγενής, με την κατανάλωση φυτικών τροφών πλούσιων σε φυτοοιστρογόνα. Τις βρίσκουμε σε προιόντα σόγιας, στο πράσινο τσάι (θα έχεις ακούσει για τις ισοφλαβόνες), τα όσπρια, το λιναρόσπορο και πληθώρα φυτικών τροφών. Ανάμεσα στα πολλά οφέλη τους που κατά καιρούς έχουν βρεθεί στην υγεία, έχει αναφερθεί ότι προστατεύουν έναντι του καρκίνου και των καρδιαγγειακών νοσημάτων ενώ απαλύνουν τα συμπτώματα της εμμηνόπαυσης[1].

Επειδή χειμώνιασε και αρχίσαμε όλοι να πίνουμε και κανένα τσαγάκι εδώ και εκεί για να ζεσταθούμε, ήθελα να ψάξω λιγάκι για τα οφέλη του, και κυρίως των φυτοοιστρογόνων που περιέχει, και να επιβεβαιώσω ή να απορρίψω μία φήμη, ότι το πράσινο τσαι μειώνει τα επίπεδα των ανδρογόνων στους άνδρες.

Όσον αφορά στις γυναίκες αρχικά, υπάρχουν μελέτες με αντικρουόμενα αποτελέσματα για την επίδραση των φυτοοιστρογόνων στην πρόληψη του καρκίνου. Επιδημιολογικές μελέτες δείχνουν την προστατευτική τους δράση έναντι του καρκίνου του μαστού[3]. Παρόλο που κάποιες μελέτες in vitro έδειξαν πως τα φυτοοιστρογόνα επηρεάζουν θετικά την ανάπτυξη των ευαίσθητων σε αυτά καρκινικών κυττάρων[4], πιο πρόσφατες μελέτες υποστηρίζουν πως η κατανάλωση προιόντων σόγιας είναι ασφαλής για ασθενείς με καρκίνου του μαστού και μάλιστα μπορεί να μειώσει τη θνησιμότητα και τα ποσοστά επανεμφάνισης του καρκίνου[5]. Έχει φανεί ακόμη πως η κατανάλωση τροφίμων πλούσιων σε φυτοοιστρογόνα μειώνει τα επίπεδα ανδρογόνων σε μετεμμηνοπαυσιακές γυναίκες με αυξημένα επίπεδα αυτών. Επίσης υπάρχουν αναφορές πως τα φυτοοιστρογόνα προλαμβάνουν την φωτογήρανση στο δέρμα και τη γήρανση των μυών, ενώ επίσης προάγουν την παραγωγη υαλουρονικού οξέος[2]. Καλά όλα αυτά και δεν θα πω περισσότερα γιατί έχω μιλήσει γι αυτά εδώ.

Αν είσαι άνδρας τώρα; Υπάρχει λόγος να φοβάσαι για τα πολύτιμα ανδρογόνα σου; Η μπορείς να συνεχίσεις να πίνεις το πράσινο τσαγάκι σου, που είναι καλό για την υγεία (όπως λένε) και βοηθάει και στο αδυνάτισμα; Ουσίες που μιμούνται τη δράση των οιστρογόνων; Φόβος και τρόμος για του άνδρες, κυρίως τους ανασφαλείς, και ιδίως για τους bodybuilders (κανένας υπαινιγμός ότι είναι ανασφαλείς…μη βρω και το μπελά μου) που τρέμουν τα οιστρογόνα όπως ο διάβολος το λιβάνι. Βέβαια υπάρχουν πολλά συμπληρώματα πράσινου τσαγιού που ισχυρίζονται πως βοηθούν στην απώλεια βάρους και την αθλητική απόδοση.

Λοιπόν μάθετε ότι και οι άνδρες παράγουν οιστρογόνα, απλά σε μικρότερη ποσότητα, που παίζουν και αυτά σημαντικό ρόλο στη λειτουργία του αναπαραγωγικού τους συστήματος αλλά και στην ανάπτυξη του μυϊκού συστήματος. Μην αγχώνεστε λοιπόν, διότι μελέτη που δοκίμασε δίαιτα υψηλή σε προιόντα σόγιας σε άνδρες και τη συνέκρινε με δίαιτα χαμηλή σε αυτά, έδειξε πως παρόλο που η συγκέντρωση ισοφλαβονών στο αίμα φάνηκε αυξημένη στα άτομα που ακολουθούσαν δίαιτα υψηλή σε προιόντα σόγιας, τα επίπεδα τεστοστερόνης δεν φάνηκαν να επηρεάζονται. Μάλιστα φάνηκε πως τα επίπεδα του αντιγόνου PSA (Prostate-specific antigen), που υψηλές συγκεντρώσεις του έχουν συσχετιστεί με καρκίνο του προστάτη, μειώθηκαν κατά 14%[6] Τα ευρήματα αυτά επιβεβαιώνονται και από μετα-ανάλυση του 2010 η οποία έδειξε πως ούτε τα προιόντα σόγιας ούτε οι ισοφλαβόνες επηρεάζουν τα επίπεδα τεστοστερόνης στους άνδρες[7].

Πίνετε άφοβα λοιπόν και τσαγάκι και φάτε και τη σόγια σας. Τα ανδρογόνα όσα ήταν, τόσα θα παραμείνουν. Ένα άλλο θέμα τώρα είναι κατά πόσο η κατανάλωση τσαγιού προκαλεί αφυδάτωση, που είναι ένα θέμα που θα θίξω σε επόμενη ανάρτηση. To be continued λοιπόν...


πηγη-->http://mifasexoumeglarosoupa.blogspot.gr/2011/10/blog-post.html


αληθευουν τα πιο πανω???

tolis93
27-10-12, 16:36
δινει τις ερευνες?αναφερεται σε ερευνες οποτε δε νομιζω να λεει ψεματα.μαγκια σ παντως π το ανεβασες:thumbup:

Arnold1996
27-10-12, 16:58
δινει τις ερευνες?αναφερεται σε ερευνες οποτε δε νομιζω να λεει ψεματα.μαγκια σ παντως π το ανεβασες:thumbup:

;)

beefmeup
27-10-12, 17:17
το θεμα συνχωνευτικε κ γω κανω λιιιιιγο ακομα υπομονη..
εχει γινει κ εδω μεσα κουβεντα πανω στα φυτο-οιστρογονα κ το τσαι κ με καποιες μελετες.

Arnold1996
27-10-12, 18:35
το θεμα συνχωνευτικε κ γω κανω λιιιιιγο ακομα υπομονη..
εχει γινει κ εδω μεσα κουβεντα πανω στα φυτο-οιστρογονα κ το τσαι κ με καποιες μελετες.

beefmeup αυτο το θεμα αναφερεται γενικα για το πρασινο τσαι εχει γινει αναφορα για τα φυτο οιστρογονα που λες αλλα ψαχνοντας στην αναζητηση δεν βρηκα κατι σχετικο με φυτο οιστρογονα στο τσαι δηλαδη με το που ειδα θεμα με πρασινο τσαι επρεπε πρωτα να κατσω να διαβασω ολο το θεμα για να δω αμα εχει σχετικη αναφορα και μετα να ανοιξω καινουργιο θεμα...δηλαδη αν ειχε 100 σελιδες επρεπε να τις διαβασω και τις 100 και μετα να το ανοιξω...δεν λεω στο παρελθον εχω ανοιξει πολλα θεματα ιδια χωρις λογο απο βλακεια μου αλλα εδω πιστευο οτι δεν φταιω ;)

beefmeup
27-10-12, 20:35
.δηλαδη αν ειχε 100 σελιδες επρεπε να τις διαβασω και τις 100 και μετα να το ανοιξω...

ε,και?
κ γω το ιδιο κανω οταν ψαχνω κατι..κ μετα το θεμα αποτι βλεπεις ειναι μολις 7 σελιδες,κ οχι 100..

Flintz
21-12-12, 01:36
καλημερα κι απο μενα........ηθελα φιλε μου να σε ρωτησω,αθηνα κεντρο που υπαρχουν τετοια μαγαζια με βοτανα;αν εισαι αθηνα κ ξερεις.....που μπορω να βρω τετοιο πρασινο τσαι της προκοπης;(ερη):)


κατεβα ομονοια,πανεπηστημιου 55 εχει 1 μαγαζι με διαφορα βοτανα/ ειδοι υγιηνης. Το πρασινο τσαι το εχει και σε παρα πολυ καλες τιμες και ποσοτητα.

UnHaCkAbLe
27-05-13, 13:42
εψα πρασινο τσαι με στεβια χωρις καθολου ζαχαρη.....τα βρηκα σημερα ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ και εχει 1 ευρω το μισολιτρο μπουκαλακι. και οι γευσεις δεν υπαρχουν. εχει ροδι βυσσινο. λεμονι και ροδακινο. μαζι με κατι ακομα τα 2 τελευταια αν θυμαμαι καλα

52300[

Φίλε μπορείς να μας πεις που ακριβώς το βρήκες γιατί σε ένα ΑΒ και έναν Σκλαβενίτη που έψαξα δεν υπάρχει?

Φωταρας
27-05-13, 14:45
εγω ξερω οτι βοηθαει στην διασπαση του λιπους

Metalhead|T|
27-05-13, 15:23
Φίλε μπορείς να μας πεις που ακριβώς το βρήκες γιατί σε ένα ΑΒ και έναν Σκλαβενίτη που έψαξα δεν υπάρχει?

Mετα απο τοσους μηνες ίσως το απέσυραν...

DENNISGR
03-07-13, 15:31
με αφορμη ενα αθρο που διαβασα βραζιλιανοι επιστημονεσ ανακαλυψαν οτι οσοι πινουν τσαι καταφερνουν να αυξησουν την μυικη τουσ μαζα καθωσ με την βοηθεια του τσαγιου χαλουσαν λιγοτερα μυικα κιλα κατα την προπονηση με αποτελεσμα να αυξησουν την μυικη μαζα τουσ.
Δεν νομιζω ισχυει κατι τετοιο :shock:

vickypek
03-07-13, 15:39
Φίλε μπορείς να μας πεις που ακριβώς το βρήκες γιατί σε ένα ΑΒ και έναν Σκλαβενίτη που έψαξα δεν υπάρχει?

τωρα το ξαναεβαλαν ΑΒ,σκλαβενιτη δεν το βρηκα ποτε.πλεον μονο ΑΒ και σε καβες ποτων 1 ευρω μισολιτρο..

Rocky82
12-07-13, 13:31
Καλησπέρα σας!
Πολλά τα οφέλη για την υγεία από το πράσινο τσάι!
Το προτιμώ μετά από το βράσιμο και την παραμονή του στο καυτό νερό μετά από ένα 15λεπτο,να βάζω παγάκια και να το πίνω κρύο,μια καλή λύση για το καλοκαίρι.
Προτείνω μισό ή ολόκληρο στημένο λεμόνι μέσα.
Από άρθρο, "Διαπιστώθηκε με μελέτη ότι οι χυμοί εσπεριδοειδών βοηθούν στην καλύτερη απορρόφηση των μοναδικών αντιοξειδωτικών τις κατεχίνες που περιέχει το πράσινο τσάι".
Για περισσότερα απλά στο google ψάξτε "λεμόνι στο πράσινο τσάι".

nikos1234
15-07-13, 00:40
παιδια καλησεπρα..το πρασινο τσαι πως το φτιαχνετε?ποση ποσοτητα να βαλω?2 φακελακια? ζαχαρινες να βαλω?να το πινω κρυο η ζεστο?

tolis93
15-07-13, 15:02
υπαρχει ενα μαλλον καινουργιο ελληνικο τσαι χωρις ζαχαρη κτλπ δε θυμαμαι μαρκα.δν λεω τα εψα herbal πρεπει να λεγεται.ειναι οντως τσαι.σαν αυτο π πινουμε αλλα με ελαφρως καλυτερη γευση λογω αρωματικων και στεβια.αλλα ειναι οντως καθαρο τσαι.αν βρει κανενας κατι περεταιρω καλο θα ηταν να το γραψει.εψαξα αλλα δν βρηκα κατι ιδιαιτερο.κ σε ενα περιπτερο το βρηκα ουτε καν σε σουπερμαρκετ...

Giannis.
31-05-14, 17:46
Παιδιά εγώ καμια βδομάδα τώρα έχω που πίνω λίπτον.. Δεν κανει και τπτ σπουδαίο. θέλω να αγοράσω κανένα extract γιατί δεν είναι και το αγαπημένο μου ρόφημα το τσάι. Μπορεί κανείς να μου προτείνει κατι? Σκεφτομαι να βρω κάτι μόνος μου αλλά φοβάμαι μη με πιάσουν κορόιδο και πληρώσω παραπάνω λεφτα.

Mikekan
31-05-14, 19:10
Δεν νομίζω οτι τα αποτελέσματα απο οποιοδήποτε πράσινο τσάι ειναι παρατηρησιμο. Σε κάθε περίπτωση μπορείς μα δοκιμασεις κάτι καλύτερο απο το Lipton.

its Johnny
01-06-14, 05:28
Δεν νομίζω οτι τα αποτελέσματα απο οποιοδήποτε πράσινο τσάι ειναι παρατηρησιμο. Σε κάθε περίπτωση μπορείς μα δοκιμασεις κάτι καλύτερο απο το Lipton.
για πρώτινε 1-2 ;)
Επισεις ποια ειναι η γνωμη σας για το tava;;
Σε περιοδο ογκου (+500 θερμιδες περιπου και 50carbs/30protein/20fats) θα με βοηθαγε να καιω και λιγο λιγο λιπος ταυτοχρονα βαζοντας ογκο;;
(Lean bulking)

Giannis.
01-06-14, 11:45
για πρώτινε 1-2 ;)
Επισεις ποια ειναι η γνωμη σας για το tava;;
Σε περιοδο ογκου (+500 θερμιδες περιπου και 50carbs/30protein/20fats) θα με βοηθαγε να καιω και λιγο λιγο λιπος ταυτοχρονα βαζοντας ογκο;;
(Lean bulking)

Φιλε Jonny μην το κάνεις αυτό. Το τσάι προκαλεί διούρηση. Στον όγκο ένα μέρος των κιλών που βάζεις είναι και νερό. Ειδικά αν παίρνεις και κρεατίνη, δεν θα σου κάνει καλό. Για lean bulk απλά βάλε μισή ωρίτσα περπάτημα ή 10 λεπτάκια χαλαρό τρέξιμο στο τελος της προπόνησης. Αν δεν έχεις κρεατίνη τότε πάρε μία μονουδρική, βοηθάει στο lean bulk.

sailim
01-02-15, 18:33
Τυχαινει σε καποιον οταν πίνει πρασινο τσαι, να εχει στομαχικες ενοχλησεις-καούρες;

Χρήστος Τριανταφύλλου
01-02-15, 19:58
Αμεσως μετα το ξυπνημα μια μεγαλη κουπα με πρασινο τσαι το θεωρω πολυ ωφελιμο για τον οργανισμο κ το εφαρμοζω οσο μπορω.
Το πρωινο πρεπει να ακολουθησει τουλαχιστον μετα απο 20-30 λεπτα. Καλο ειναι το ροφημα να ειναι ετοιμο απο το προηγουμενο βραδυ για θεμα χρονου κ ευκολιας.
Παντα χυμα (αυτο που ειναι σαν μπαλακια κ μετα ανοιγει) κ ολο κ καμια μιξη θα του κανω :P με κινεζικο η λουιζα φρεσκια απο την γλαστρα μου.
Το θεμα της διουρησης μετα σιγουρα ειναι ενα θεμα ,γιαυτο ειπα το εφαρμοζω οποτε μπορω.

Χρήστος Τριανταφύλλου
18-01-16, 23:54
Καλο το πρασινο τσαι αλλα μαλλον το παρακανα τελευταια (οχι μονο το πρωι αλλα κ το απογευμα) κ μου φερνει αυπνια.

LuNaT1C
11-03-17, 18:41
Για πράσινο τσάι γενικότερα προτείνετε κάτι σε συμπλήρωμα ή το πάμε με φυσικό τρόπο?
Έχετε κάτι δοκιμασμένο και εγγυημένο?

Φαντάζομαι τα έτοιμα lipton κτλ δεν κάνουν και πολλά πράγματα έτσι δεν είναι ?

jjohny
11-03-17, 20:03
Για πράσινο τσάι γενικότερα προτείνετε κάτι σε συμπλήρωμα ή το πάμε με φυσικό τρόπο?
Έχετε κάτι δοκιμασμένο και εγγυημένο?

Φαντάζομαι τα έτοιμα lipton κτλ δεν κάνουν και πολλά πράγματα έτσι δεν είναι ?

Πάρε απο ένα μαγαζί με βότανα πρασινο τσάι και βραστό μόνος σ.Πολύ ανώτερο απο Λίπτον. Δεν νομίζω οτι χρειαζεται σε συμπλήρωμα. Μπορείς να βραδείς και μια κατσαρόλα να το βάλεις σε μπουκάλια κ ψυγείο. Εγώ έτσι εκανα. Οχι τ πρασινο όμως, επερνα αλλα σε συνδυασμούς. Το βάζεις σε μπουκάλια κ ρίχνεις και καμια κουτάλια μελι μέσα όταν είναι ζεστό για γεύση αμα θέλεις.

Fit4Art
08-04-17, 00:50
Γεια σας παιδιά,

Έχω φτιάξει ένα ΒΙΝΤΕΟ στο YouTube σχετικά με τα πολύ καλά οφέλη που μπορούμε να προσκομίσουμε πίνοντας ΠΡΑΣΙΝΟ ΤΣΑΙ (https://www.youtube.com/watch?v=Anw1DaHCMSA) καθημερινά.

Το πράσινο τσάι περιέχει ισχυρά αντιοξειδωτικά και είναι ένα πολύ καλό ρόφημα, που πρέπει όλοι να το προσθέσουμε στη διατροφή μας για καλύτερη ευεξία και υγεία.


https://www.youtube.com/watch?v=Anw1DaHCMSA

billy89
08-04-17, 01:08
Που είναι τα λινκ γι' αυτές τις έρευνες? Και ειδικά γι' αυτή με την καύση λίπους