PDA

Επιστροφή στο Forum : ΒΒ κ σωστή λειτουργία της καρδιάς



Gasturb
02-12-06, 20:41
Albert ελεύθερος να πεις ότι θέλεις - ελεύθερο forum, ανοιχτός διάλογος

Albert_Wesker
02-12-06, 20:45
Πρώτον το θέμα δεν είναι τι πιστεύω εγώ. Είναι τι δείχνουν οι έρευνες. Σε αυτές βασίζομαι και λέω.
Δεύτερον, η άσκηση με βάρη δεν γυμνάζει καθόλου την καρδιά ίσα ίσα που την πιέζει. σε κάποιο μέτριο επίπεδο την ψιλοβοηθάει. αλλά η αποθέωση για την καρδιά έχω ήδη πει ποια είναι.
Επίσης, γι αυτό και πρέπει να κάνουμε συγκεκριμένες ομάδες μυικές κάθε φορά.
Η καρδιά κάθε φορά ενεργοποιεί συγκεκριμένα μεγάλα αρτηριακά στελέχη και μετά πιο μικρά κι ακόμα πιο μικρά κοκ. Δηλαδή οταν γυμνάζεις χέρι γύμναζει αορτη- υποκλείδιο- βραχιόνιο κοκ. πόδι αορτή σε όλο το μήκος λαγόνια μηριαία κοκ.
Αν εσύ θελήσεις να κάνεις και πόδι μαζί(οπως κανει δηλαδη η συντριπτικη πλειοψηφια) τοτε γτια να ανταποκριθει η καρδουλα σου, θα παχυει πολυ την βαλβιδα
αμα το κανεις αυτο για πολυ πολυ καιρο, καποια στιγμη θα παχυνει τοσο και μετα δεν θα μπορει να κλεισει. δεν νομιζω να θες να σου πω το αποτελεσμα, ειναι ευνοητο.

Albert_Wesker
02-12-06, 20:46
http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=585&postdays=0&postorder=asc&start=25

H συνέχεια από το αντίστοιχο topic

Albert ελεύθερος να πεις ότι θέλεις - ελεύθερο forum, ανοιχτός διάλογος

eles re si. eleos!mas kaneis san mikra pionia!

Gasturb
02-12-06, 20:49
eles re si. eleos!mas kaneis san mikra pionia!
Όχι απλά οι συζητήσεις στα κατάλληλα topics για πιο σωστή ενημέρωση κ μετέπειτα ανεύρεση - την επόμενη φορά όταν θέλουμε να ξεφύγουμε απο τον τίτλο του topic απλά ανοίγουμε άλλο με τον αντίστοιχο τίτλο κ λέμε ότι θέλουμε

:army2:

Nick3
02-12-06, 20:54
Δηλαδή εσύ τι προτείνεις να κάνουμε?Όσον αφορά ασκήσεις,ένταση κτλ.

Albert_Wesker
02-12-06, 20:54
eles re si. eleos!mas kaneis san mikra pionia!
Όχι απλά οι συζητήσεις στα κατάλληλα topics για πιο σωστή ενημέρωση κ μετέπειτα ανεύρεση - την επόμενη φορά όταν θέλουμε να ξεφύγουμε απο τον τίτλο του topic απλά ανοίγουμε άλλο με τον αντίστοιχο τίτλο κ λέμε ότι θέλουμε

:army2:

Άστα αυτά!ότι σαδιστικό υπόλοιπο σου μένε απο τις ξανθιές, μας το βγάζεις εδώ!ΤΥΡΡΑΝΕ!

Gasturb
02-12-06, 20:59
:oops:

Albert_Wesker
02-12-06, 21:09
Δηλαδή εσύ τι προτείνεις να κάνουμε?Όσον αφορά ασκήσεις,ένταση κτλ.

Το θέμα που ανοίγεις είναι μεγάλο
θα πρέπει να αναρτήσω κάνα τόπικ που να λέγεται ΚΑΝΟΝΕΣ ΑΣΦΑΛΟΥΣ BODYBUILDING.
Θέλω πολύ να σου απαντήσω αλλά τώρα έχω δουλίτσα. κάποια στιγμή θα αρχίσω και θα λέω. δηλαδή ίσως και πιο αργά το βράδυ η αύριο. τώρα έχω να κουβαλήσω έπιπλα...

Gasturb
02-12-06, 21:12
Ωραίος οπότε σε περιμένουμε στα άρθρα κ σε αυτό το θέμα :wink:

Albert_Wesker
02-12-06, 21:17
Μέσα αρχηγέ :geek:

Albert_Wesker
04-12-06, 14:02
Που στε παίδες?όλα καλά?είστε εδώ?
έλεγα να ξεκινήσουμε την συζήτηση για το θέμα της καρδιάς και ασφαλούς άσκησης.
θεωρώ ότι είναι καλύτερο να γίνει υπο μορφή συζήτησης κι όχι απλά να γράψω κάτι.

Albert_Wesker
04-12-06, 18:25
Τα βάρη γενικά τα κάνουμε με τον ιδιο τρόπο(δυο με τρείς φορές την εβδομάδα υπόψιν- μην με βρίσεις gasturb13):
όσο περισσότερα μπορούμε, 1-4 επαναλήψεις για να πάρει μπρός το νευρικό σύστημα και να ΄ξυπνήσουνε΄ κάτα κάποιο τρόπο οι μυικοί υποδοχείς. δυο σετ ειναι καλα. Στο δεύτερο σέτ μπορούμε να πάμε πιο πάνω τις επαναλήψεις μέχρι πχ 8 η 12.
Στο τέλος μπορούμε να προσθέσουμε κι ένα τρίτο σετ με λιγότερα κιλά και περισσότερες επαναλήψεις, για περισσότερη γράμμωση(αν θέλουμε)
Προσοχή:μία μυική ομάδα κάθε φορά. η χέρι θα κάνεις η πόδι η πλάτη κοκ. τους κοιλιακούς μπορείς να τους κάνεις με τους ραχιαίους.
ΑΛΛΑ: Το αν θα κάνεις όγκο η γράμμωση ειναι θέμα διατροφής:υπερ η υπο θερμιδική διατροφή καθορίζει το τι θα γίνει. Ειναι αυτό που λέω εγώ οτι οι πρωτείνες και το λίπος του ι βάρους που θες να είσαι η να φτάσεις καθορίζουνε τι θα γίνει - οι υδατάνθρακες είναι καθαρά ενέργεια. Αυτούς αυξομειώνεις - ειδικά στα τελευταία στάδια της γράμμωσης τους μείωνεις κατα 200 με 300 θερμίδες.
Αρα πρέπει να πεις πόσα κιλά θέλω να είμαι:τόσα. Ωραία. Ενα γραμμάριο ανα κιλό είναι αρκετό καθημερινά. Τις μέρες που πας τζιμ πιο πριν μπορείς να πιείς λιγο πρωτείνη παραπάνω(50 με 100 θερμίδες, δεν θα δημιουργήσει πρόβλημα, θα καταναλωθεί για ενέργεια). αυτό βγαίνει πάντα το 15% των θερμίδων που πρέπει να τρώμε. βάλτε τις διπλάσιες θερμίδες σε λίπος. ωραία. το υπόλοιπο υδατάνθρακες. πάλι ωραία. μοιράστε σε έξι μικρά γεύματα.(εφτά για τις μέρες του τζίμ - ειναι και το ρόφημα μέσα). Φτιάξατε την τέλεια διατροφή σας.
Όμως μην ξεχνάτε οτι για να διαφυλάξετε τα αμινοξέα και οτι θα χρησιμοποιηθουν για καθαρα δομικο ρολο πρεπει να εκπαιδευσεις και να τα βαλεις στην ακρη. Εδώ μπαίνει το CARDIOTRAINING(μέ ένα σμπάρο δύο τρυγώνια λοιπόν και σώζεις την καρδιά σου και τους μύες σου χεχε)
45 λεπτά με μία ώρα είναι αρκετά. αλλά και παραπάνω νομίζω στην γράμμωση δεν θα χαλάσει κανέναν.
επίσης να προσθέσω το εξής:αν έχετε υποψια ότι έχετε τάση καθαρής ενδομορφικότητας να τρώτε ένα 30% πρωτείνη(νομίζω είναι καλό) γιατι περα απο δομικο ρολο σε σας τα αμινοξέα χρησιμ για ενέργεια. Γι αυτόν τον λόγο εσείς στον διάλυμα πρίν το τζίμ με την πρωτείνη να τρώτε παραπάνω(προσοχή όμως στις συνολικές θερμίδες).

Nick3
04-12-06, 19:34
Πολλά δεν είναι 45 λεπτά με μία ώρα αεροβική υψήλής έντασης?
Δεν ξέρω για άλλα αθλήματα αλλά για bodybuilding είναι πολλά.

Albert_Wesker
04-12-06, 20:19
Εγώ δεν σου είπα να κάνεις υψηλή ένταση. το ιδανικό είναι οι ενναλαγές. με καλό ζέσταμα. αν ψάξεις στις γενικές συζητήσεις με άρθρο καινούριο πράγμα(το πρώτο που είχα γράψει) θα δεις πως γίνετια σωστα το καρντιο.
δεύτερον καλά κάνεις και φοβάσαι οτι θα κάψεις μυική μαζα. γι αυτό πρέπει να έχεις αρκετή ενέργεια πριν πας στο τζίμ. και γι αυτο εχει αναφερθει τι πρεπει να γινεται. απο πολλους.

Gasturb
04-12-06, 20:20
Πολλά δεν είναι 45 λεπτά με μία ώρα αεροβική υψήλής έντασης?
Δεν ξέρω για άλλα αθλήματα αλλά για bodybuilding είναι πολλά.

Nick3 ξεκίνησε απο τα 20 λεπτά με εναλλαγές κ σιγα σιγά βάλε στόχο τα 40, κάνει πολύ καλό (συμφωνεί κάθετα εδω ο Αλμπέρτος!)

Albert_Wesker
04-12-06, 20:26
Πολλά δεν είναι 45 λεπτά με μία ώρα αεροβική υψήλής έντασης?
Δεν ξέρω για άλλα αθλήματα αλλά για bodybuilding είναι πολλά.

Nick3 ξεκίνησε απο τα 20 λεπτά με εναλλαγές κ σιγα σιγά βάλε στόχο τα 40, κάνει πολύ καλό (συμφωνεί κάθετα εδω ο Αλμπέρτος!)

:wink:

Nick3
04-12-06, 20:29
Σας παρακαλώ κύριοι...
Ποτέ αερόβια σε φάση όγκου... :lol:
:bodybuilder2:

Albert_Wesker
04-12-06, 20:47
Θέλω να προσθέσω τα εξής:

Πριν ξεκινήσεις την κύρια άσκηση με βάρη, δηλαδή το πρώτο σέτ με τα ένα ως τέσσερα, πρέπει να κάνεις κι ένα ζεσταματάκι. να ενεργοποιηθεί η καρδιά. εγώ πχ κάνω 12 επαναλήψεις με μεσαία κιλά, και θεωρώ ότι έτσι αρχίζει το ζέσταμα. είναι θέμα δικό σου αυτό.

δεύτερον, υπάρχουνε συγκεκριμένα κόλπα για παιρετέρω όγκο και περαιτέρω γράμμωση των συγκεκριμένων μυικών κιλών.
ΠΥΡΑΜΙΔΑ: κάνοντας τον ιδιο μυ(όχι την ιδια μυική ομαδα υπόψιν) πχ στήθος συνεχόμενα και με ένταση όσα περισσότερα κιλά μπορείς, χωρίς διάλλειμα. αυτό ομως θα το κάνεις στο τέλος της καθιερωμενης ασκησης. δηλαδη θα σηκωσεις 40 στον στηθος?βαλε 50 και κανε τρεις, βαλε μετα απο λιγο 60 και κανε δυο, βαλε μετα 70 και κανε μια
κοκ. ε μετα δεν νομίζω να μπορεις άλλο τα φτυσες :lol: .αυτο δινει πολυ ογκο.
ΛΙΓΑ ΚΙΛΑ + ΠΟΛΛΕΣ ΕΠΑΝΑΛΗΨΕΙΣ: νομίζω οτι αυτό το ξέρεις ήδη. ενεργοποιείς τις άλλες ίνες. αυτήν την άσκηση θα μπορούσες να την κάνεις και καθημερινά. δεν πιέζει πολύ την καρδιά. ξέρεις πόσες κοιλιακους και ραχιαίους κτυπάω εγώ καθημερινά για να τονώσω τον κορμό?χεχε, έχω περιφερικη κατανομή.

τι άλλα?

Albert_Wesker
04-12-06, 20:50
Σας παρακαλώ κύριοι...
Ποτέ αερόβια σε φάση όγκου... :lol:
:bodybuilder2:

ε δεν βοηθάς τον εαυτό σου. σόρι κι όλας. αν θες σιγουρευτείς ότι δεν θα κάψεις μύες, φάε ακόμα παραπάνω πριν πας για αερόβιο. το χεις σκεφτεί αυτό?
οταν καταλάβετε οτι ο διάδρομος σας βοηθάει να κτίσετε μύες και οτι θωρακίζει την καρδιά σας, θα αλλάξετε γνώμη.

Albert_Wesker
04-12-06, 21:20
Να προσθέσω και κάτι ακόμα:
δεν χρείαζεται να κάνεις πάνω απο τρεις ασκήσεις για έναν συγκεκριμένο μυ. ΤΟ ΠΟΛΥ ΤΡΕΙΣ.
απο κει και πέρα θα τα φτυσει ο μύς(λαικιστί)
ανα τακτά χρονικά διαστήματα να αλλάζεις τις ασκήσεις για κάθε μυ. να γυμνάζονται και διαφορετικές μοίρες.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: το βγαλες?πόσο καιρό θέλει για να γίνεις ένα υγιές τέρας?
ομοιόμορφα?σε όλο το σώμα?
σε όλες τις μοίρες και σε όλες τις εκφάνσεις(το τελευταίο είναι ποιητικό :lol: :lol: :lol: )

10 χρόνια

GRF
10-12-06, 05:51
Στο τέλος μπορούμε να προσθέσουμε κι ένα τρίτο σετ με λιγότερα κιλά και περισσότερες επαναλήψεις, για περισσότερη γράμμωση(αν θέλουμε)

Θα μπορούσες να εξηγήσεις λίγο πού βασίζεται αυτό που γράφεις εδώ;

BRaWNy
10-12-06, 16:27
Στο τέλος μπορούμε να προσθέσουμε κι ένα τρίτο σετ με λιγότερα κιλά και περισσότερες επαναλήψεις, για περισσότερη γράμμωση(αν θέλουμε)

Θα μπορούσες να εξηγήσεις λίγο πού βασίζεται αυτό που γράφεις εδώ;
Δεν μπορεί να εξηγηθεί κάτι τέτοιο γιατι δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα.

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
15-09-15, 00:36
http://gtoul.com/?p=3865

Η αθλητική υπερτροφία γίνεται ως αντίδραση του μυοκαρδίου στο ερέθισμα του δρομέα, λόγω αυξημένης δραστηριότητος (τρεξίματος) και αναγκών-απαιτήσεων της καρδιάς. Οι αθλητές που κάνουν τρέξιμο όμως, έχουν σταγονοειδή καρδιά σε σχήμα, που αιμοδυναμικά-λειτουργικά βοηθά σε μεγαλύτερο κλάσμα εξωθήσεως και όγκο παλμού (ικανότητα του καρδιακού μυός να στέλνει αίμα στην περιφέρεια). Η σταγονοειδής καρδιά, που έχει σχήμα «γιαουρτοσακούλας» έχει μεγάλες κοιλίες. Η καρδιακή υπερτροφία οφειλόμενη σε βάρη και αναβολικά στεροειδή, έχει υπερτροφία αριστερής κοιλίας που οφείλεται στο ότι ο καρδιακός μυς 1) έχει και γραμμωτές-σκελετικές ίνες και 2) διότι και ο καρδιακός ιστός έχει υποδοχείς ανδρογόνων. Ως εκ τούτου, ο bodybuilder-αρσιβαρίστας έχει μια παχυσμένη αριστερή κοιλία που και μεγαλύτερες απαιτήσεις σε οξυγόνο έχει, και μικρότερο κλάσμα εξωθήσεως, δεδομένου ότι οι αριστερή του κοιλία έχει μικρότερη χωρητικότητα ( η χωρητικότητα και το πάχος τοιχώματος είναι αντιστρόφως ανάλογα μεγέθη). Εκείνο που θα πρέπει να κάνουμε σε αυτή την περίπτωση ως σωτήριο αντιρροπιστικό μηχανισμό, είναι η αεροβίωση που θα δημιουργήσει τη σωτήρια παράπλευρη κυκλοφορία σε περίπτωση ισχαιμικού-στεφανιαίου επεισοδίου και γενικότερα σε μια καλύτερη οξυγόνωση της καρδιάς. Επιπρόσθετα η αεροβίωση χαμηλής έντασης (60% ΜΚΣ) οδηγεί σε αύξηση της υψηλής πυκνότητος λιποπρωτεΐνη ( HDL) που δρα ως αντι-αθηρωματική στο αρτηριακό ενδοθήλιο. Η χείριστη μορφή καρδιακής υπερτροφίας είναι η λεγόμενη καρδιομεγαλία οφειλόμενη σε χρόνια κατάχρηση σωματοτροπίνης, δεδομένου ότι η αυξητική ορμόνη έχει την ιδιότητα της κυτταρικής αναγέννησης-ανάπλασης και ως εκ τούτου η καρδιά μεγαλώνει μη αναστρέψιμα, σε αντίθεση με το χρήστη ΑΑΣ που εφόσον διακόψει για ένα εξάμηνο τη χρήση στεροειδών, τότε η καρδιακή υπερτροφία υποχωρεί.