PDA

Επιστροφή στο Forum : Τενοντίτιδα



egw
21-05-09, 20:50
Από το σάββατο άρχισα να νιώθω πόνο στον καρπό του αριστερού χεριού μου,ήλπιζα να μην είναι κάτι που θα μου κρατήσει κι έτσι έκανα κανονικά βάρη το σάββατο κι ο πόνος αυξήθηκε,το άφησα να ξεκουραστεί την άλλη μέρα βάζοντας voltaren αλλά ο πόνος συνεχιζόνταν και την δευτέρα το ίδιο κι έτσι απλά έκανα τρέξιμο στον διάδρομο χωρίς βάρη,τότε υπέθεσα ότι πρέπει να πρόκειται για κάποια τενοντίτιδα και το έχω δέσει με έναν επίδεσμο και βάζω 3 φορές την ημέρα voltaren και γύρω στις 3-4 φορές του βάζω πάγο.Δεν έχει πρηστεί καθόλου απλά νιώθω πόνο που κατα διαστήματα φτάνει λίγο και στον πήχη.Από τότε που τα έχω κάνει αυτά υπάρχει βελτίωση αλλά ακόμα σίγουρα δεν είμαι καλά και σε φάση να κάνω βάρη κι έτσι δυστυχώς μένω μόνο σε τρέξιμο κοιλιακούς και πόδια.

Γνωρίζετε εσείς βάση της εμπειρίας σας τέτοιες περιπτώσεις πόσο περίπου καιρό κρατάνε για να γίνεις εντελώς καλά η αν υπάρχει και κάποιος άλλος τρόπος αντιμετώπισης του προβλήματος?

skrwz21
21-05-09, 21:20
Από το σάββατο άρχισα να νιώθω πόνο στον καρπό του αριστερού χεριού μου,ήλπιζα να μην είναι κάτι που θα μου κρατήσει κι έτσι έκανα κανονικά βάρη το σάββατο κι ο πόνος αυξήθηκε,το άφησα να ξεκουραστεί την άλλη μέρα βάζοντας voltaren αλλά ο πόνος συνεχιζόνταν και την δευτέρα το ίδιο κι έτσι απλά έκανα τρέξιμο στον διάδρομο χωρίς βάρη,τότε υπέθεσα ότι πρέπει να πρόκειται για κάποια τενοντίτιδα και το έχω δέσει με έναν επίδεσμο και βάζω 3 φορές την ημέρα voltaren και γύρω στις 3-4 φορές του βάζω πάγο.Δεν έχει πρηστεί καθόλου απλά νιώθω πόνο που κατα διαστήματα φτάνει λίγο και στον πήχη.Από τότε που τα έχω κάνει αυτά υπάρχει βελτίωση αλλά ακόμα σίγουρα δεν είμαι καλά και σε φάση να κάνω βάρη κι έτσι δυστυχώς μένω μόνο σε τρέξιμο κοιλιακούς και πόδια.

Γνωρίζετε εσείς βάση της εμπειρίας σας τέτοιες περιπτώσεις πόσο περίπου καιρό κρατάνε για να γίνεις εντελώς καλά η αν υπάρχει και κάποιος άλλος τρόπος αντιμετώπισης του προβλήματος?

παρε κανα βολταρεν 75αρι (χαπια) για καμια βδομαδα να σου περασει ο πονος αστο ησυχο εκει που πονας για 2-3 βδομαδες κι αμα δε σου περασει, αθλιατρο !

παγος και επιδεσμος δε νομιζω να βοηθανε και πολυ

pharmacist
21-05-09, 23:47
Το ποσο θα παρει η αποθεραπεια εξαρταται απο πολλους παραγοντες οπως την ηλικια σου, το ειδος και τη σοβαροτητα του τραυματισμου, το ποσο θα το ξεκουρασεις και τι αλλου ειδους δραστηριοτητες που το επιβαρυνουν μπορει να κανεις κατα τη διαρκεια της μερας κλπ κλπ, και τελειωμο δεν εχει.
Ειναι πολυ πιθανο να ειναι "απλα" μια θλαση.
Ειναι δυσκολο να ξεχωρισεις μια θλαση απο μια τενοντιτιδα σε καρπο η πηχεις, ο καιρος η μια επισκεψη σε εναν γιατρο του αντικειμενου θα δειξει.
Αμα ειναι θλαση εισαι τυχερος γιατι θα περασει εντελως, αλλα θα αργησει απο την αλλη.
Σε πρωτη φαση ξεκουραση, παυσιπονα μονο αμα δεν αντεχεις τον πονο γιατι σαν θεραπεια δεν προσφερουν τιποτα (ουτε η αντιφλεγμονωδης δραση θα σε βοηθησει σε κατι) και μετα σιγα σιγα κανοντας ασκησεις πιεσης-ελξης και οχι ασκησεις που το βαρος επιβαρυνει καθετα τον καρπο, οπως καμψεις δικεφαλων.

Αν ειναι θλαση παντως στα καρτ εχουμε ενα γενικο κανονα που λεει οτι αμα παθεις θλαση στα πλευρα θα πρεπει να μη μπεις στο καθισμα τοσες μερες οσο η ηλικια σου επι 2!

Geo84
21-05-09, 23:58
Έκανες ασκήσεις για τους βραχίονες μήπως?Ξέρεις αυτές που δουλεύεις πάνω κάτω καρπούς.

egw
22-05-09, 00:26
Η αλήθεια είναι ότι ούτε εγώ είμαι σίγουρος αν είναι τενοντίτιδα η θλάση,αυτό που είμαι σίγουρος είναι ότι αναγκάστικα θέλει ξεκούραση όσο μπορεί να γίνεται αυτό λόγω και δουλειάς,απλά όταν το έχω δεμένο με τον επίδεσμο νιώθω ελάχιστη ενόχληση,μόνο κάτι τσιμπήματα στον πήχη κατα διαστήματα.

Τώρα πως το έπαθα δεν είμαι σίγουρος αλλά μάλλον από υπερβολική προπόνηση.Το τελευταίο δίμηνο έπαιζα σε αρκετές προπονήσεις μεθόδους superset και dropset και μάλλον έπαθα υπερκόπωση.Αν και εκεί που ένιωσα πόνο στην τελευταία άσκηση που έκανα πριν το νιώσω ήταν οι βυθίσεις στο δίζυγο και στην τελευταία στην 10η επανάληψη που την έβγαλα με πάρα πολύ ζόρι ένιωσα την πίεση στον καρπό κι αν βάλουμε ότι μέχρι πριν 2 μήνες δεν μπορούσα να βγάλω ούτε 1 επανάληψη μάλλον αυτή η απότομη βελτίωση μου δεν συμβάδισε και με τον τένοντα που ίσως τα έχει φτύσει με την συννεχόμενη σκληρή προπόνηση.

mantus3
22-05-09, 01:03
περαστικα φιλε, κΑΤΑ την γνωμη μου απλα ξεκουραση θελει, κ αμα σε ενοχλει αρκετα στον υπνο η τις βραδινες ωρες κανενα αντιφλεγμονοδες παυσιπονο. απλα μην κανεις το λαθος με το που σταματισει να ενοχλει να μπεις κατευτιαν γιατι θα σε ταλεπορισει αρκετα μετα

egw
22-05-09, 18:50
Ευχαριστώ για τα περαστικά.Εντάξει ο πόνος είναι υποφερτός,αφου δεν κάνω βάρη τώρα ίσα που νιώθω λίγο πόνο αφού το έχω και δεμένο με επίδεσμο σχεδόν όλη μέρα,απλά νιώθω έστω αυτόν τον ελάχιστο πόνο να ανεβοκατεβάινει κατα διαστήματα απο τον καρπό μέχρι και τον πήχη.Σίγουρα μέχρι να νιώσω ότι δεν πονάω καθόλου βάρη δεν θα κάνω για να μην το χειροτερέψω και μετά θα μπω σιγά σιγά με λίγα κιλά και με τον καιρό θα ανεβάζω,απλά η αγωνία μου είναι πόσο καιρό θα μου πάρει όλο αυτό γιατί η άισθηση του να μπαίνεις στο γυμναστήριο και να βλέπεις όλα τα βάρη και να μην μπορείς να τα κάνεις παρά μόνο αερόβια και πόδια είναι αρκετά ξενερωτική και δεν ξέρω αν την έχετε νιώσει ποτέ σας,αν ναι ίσως με καταλαβαίνετε.

sctp
23-05-09, 10:18
Περαστικα σου,το ιδιο προβλημα εχω και εγω,το οποιο δημιουργηθηκε απο τις καμψεις δικεφαλων με ισια μπαρα,βαζε παγο(ακομα και στον αγκωνα,το προβλημα μπορει να ξεκινα απο εκει),αντιφλεγμονωδη αλοιφη που εβαζα δεν ειδα καποια ιδιαιτερη βελτιωση και βασικο ειναι ξεκουραση και αποφυγη ασκησεων που το επιδεινωνουν.:thumbup:

TRIANTAFYLLOU
25-05-09, 05:04
όπως είπαν και τα παιδια σε πρώτη φάση ξεκούραση και πάγο και έπειτα ασκήσεις που να μην ενοχλούν και επιβαρύνουν
ότι έχει σχέση με τένοντες και χόνδρους θέλει μεγαλύτερη προσοχή γιατι αναρωνουν δυσκολότερα απο τους μυς και όταν υπάρχει ευαισθησία τότε καλά είναι να δένουμε την πάσχουσα περιοχή όταν πρόκειτε γαι καρπούς βάζουμε ένα σωστό περικάρπιο η σε βαριές προπονήσεις χρησιμοποιούμε ιμάντες η ειδικούς γάντζους.

θέλουν ιδιαίτερη προσοχή οι καρποί γιατί ενεργοποιούνται σε όλες σχεδόν τις ασκήσεις αφού είναι και η λαβή στήριξης του βάρους.

και πάντα καλό ζέσταμα και διατάσεις ακόμη και στους καρπούς πριν τις ασκήσεις
πολλές φορες δημιουργούνται προβλήματα και απο λαθος εκτέλεση των ασκήσεων

TRIANTAFYLLOU
25-05-09, 05:09
Ευχαριστώ για τα περαστικά.Εντάξει ο πόνος είναι υποφερτός,αφου δεν κάνω βάρη τώρα ίσα που νιώθω λίγο πόνο αφού το έχω και δεμένο με επίδεσμο σχεδόν όλη μέρα,απλά νιώθω έστω αυτόν τον ελάχιστο πόνο να ανεβοκατεβάινει κατα διαστήματα απο τον καρπό μέχρι και τον πήχη.Σίγουρα μέχρι να νιώσω ότι δεν πονάω καθόλου βάρη δεν θα κάνω για να μην το χειροτερέψω και μετά θα μπω σιγά σιγά με λίγα κιλά και με τον καιρό θα ανεβάζω,απλά η αγωνία μου είναι πόσο καιρό θα μου πάρει όλο αυτό γιατί η άισθηση του να μπαίνεις στο γυμναστήριο και να βλέπεις όλα τα βάρη και να μην μπορείς να τα κάνεις παρά μόνο αερόβια και πόδια είναι αρκετά ξενερωτική και δεν ξέρω αν την έχετε νιώσει ποτέ σας,αν ναι ίσως με καταλαβαίνετε.

ο καθένας η περισότερο αυτός που γυμνάζετε χρόνια έχει νιώσει παρόμοια περιστατικα ο χρόνος ανάρωσης εξαρτάτε αν τα συμπτώματα είναι πρωτογενή η δευτερογενή , δηλαδή αν το πρόβλημα υπήρχε ανάρωσε και ξαναέγινε απο κακή προπονητική , σε κάθε περίπτωση όμως το αν είμαστε έτοιμοι η πόσος χρόνος χρειάζετε θα μας το δείξει η πορεία ανάρωσης , αν δηλαδή έχουμε σταθερα βελτιωμένη κατασταση , εκεί πρέπει να μην βιαστούμε και οι ασκήσεις να μην επιδεινώσουν την κατάσταση

Svein
13-06-09, 16:42
Το ίδιο πρόβλημα έχω με πονάει μέσα ο καρπός αγόρασα έναν νάρθηκα εδώ και 14μέρες και σήμερα το έβγαλα αλλα νιώθω ώρες ώρες τσιμπήματα....ποτε να ξεκινήσω βάρη λέτε????

asdf
08-07-09, 19:50
Φετος γυρω στον Ιανουαριο αρχισα να νιωθω ενοχλησεις στου πηχεις μου οταν εκανα ασκησεις με στραβομπαρα για δικεφαλα αν και χρησημοποιουσα γαντια τα οποια ειχαν straps για τον καρπο. Η ιστορια συνεχστικε για αρκετο καιρο και σε καποιες φασεις ο πονος ηταν ανυποφορος και ειδικα οταν εβαζα πολλα κιλα. Μοιραια λογο εξεταστικης σταματησα το γυμναστηριο για αρκετο καιρο και ετσι μιας και δεν εκανα βαρη δεν ενιωθα τπτ.
Στο προσφατο ραντεβου μας στους αγωνες μιλησα στον Ηλια για το προβλημα μου και με ρωτησε αμεσως τη λαβη κανω στραβομπαρα. Του ειπα κλειστη (δλδ τα χερια κολητα) και μου ειπε οτι ηταν λαθος μου και θα πρεπει να κανω ανοιχτη.
Πριν 3 βδομαδες αρχισα το gym ξανα και ακολουθησα τις οδηγιες του Ηλια και στην αρχη δεν καταλαβαινα τπτ και ενιωθα χαρουμενος που ειχα λυσει το prob μου... Δυστυχως σημερα παλι στην στραβομπαρα ξυπνησε ο πονος και φοβαμαι πολυ πως αμα το συνεχισω το βιολι ο πονος θα μεγαλωνει....
Επισης σημερα καθως εκτελουσα πιεσεις στηθους φωναξα τον γυμναστη-ιδιοκτητη του γυμναστηριου να ερθει για σποταρισμα. Του ειπα 8-10 επαναληψεις και μπηκα κανονικα, στην 7η τα εφτυσα και η ογδοη βγηκε πολυ δυσκολα και πολυ σφηξιμο.... Οταν αφησα την μπαρα ο γυμναστης με υφος ξερολα μου ειπε 2-3 κουβεντες αλλα μια απο αυτες νομιζω οτι μου φανηκε χρησιμη. Μου ειπε οτι δεν ειναι καλο να πιεζω τον ευατο μου ετσι γιατι μπορει να αποκτησω τενοντιτιδα και γενικα λεει κουραζω τους μυες μου αντι να τους γυμναζω... Να πω την αληθεια δεν μου φανηκε πολυ κουφο (ως προς το θεμα τις τενοντιτιδας) και ειπα να το μοιραστω μαζι σας.... Anyway υπαρχει καμια λυση στο prob ? :unsure: Μηπως η στραβομπαρα δεν κανει για μενα?

pharmacist
08-07-09, 23:38
Φετος γυρω στον Ιανουαριο αρχισα να νιωθω ενοχλησεις στου πηχεις μου οταν εκανα ασκησεις με στραβομπαρα για δικεφαλα αν και χρησημοποιουσα γαντια τα οποια ειχαν straps για τον καρπο. Η ιστορια συνεχστικε για αρκετο καιρο και σε καποιες φασεις ο πονος ηταν ανυποφορος και ειδικα οταν εβαζα πολλα κιλα. Μοιραια λογο εξεταστικης σταματησα το γυμναστηριο για αρκετο καιρο και ετσι μιας και δεν εκανα βαρη δεν ενιωθα τπτ.
Στο προσφατο ραντεβου μας στους αγωνες μιλησα στον Ηλια για το προβλημα μου και με ρωτησε αμεσως τη λαβη κανω στραβομπαρα. Του ειπα κλειστη (δλδ τα χερια κολητα) και μου ειπε οτι ηταν λαθος μου και θα πρεπει να κανω ανοιχτη.
Πριν 3 βδομαδες αρχισα το gym ξανα και ακολουθησα τις οδηγιες του Ηλια και στην αρχη δεν καταλαβαινα τπτ και ενιωθα χαρουμενος που ειχα λυσει το prob μου... Δυστυχως σημερα παλι στην στραβομπαρα ξυπνησε ο πονος και φοβαμαι πολυ πως αμα το συνεχισω το βιολι ο πονος θα μεγαλωνει....
Επισης σημερα καθως εκτελουσα πιεσεις στηθους φωναξα τον γυμναστη-ιδιοκτητη του γυμναστηριου να ερθει για σποταρισμα. Του ειπα 8-10 επαναληψεις και μπηκα κανονικα, στην 7η τα εφτυσα και η ογδοη βγηκε πολυ δυσκολα και πολυ σφηξιμο.... Οταν αφησα την μπαρα ο γυμναστης με υφος ξερολα μου ειπε 2-3 κουβεντες αλλα μια απο αυτες νομιζω οτι μου φανηκε χρησιμη. Μου ειπε οτι δεν ειναι καλο να πιεζω τον ευατο μου ετσι γιατι μπορει να αποκτησω τενοντιτιδα και γενικα λεει κουραζω τους μυες μου αντι να τους γυμναζω... Να πω την αληθεια δεν μου φανηκε πολυ κουφο (ως προς το θεμα τις τενοντιτιδας) και ειπα να το μοιραστω μαζι σας.... Anyway υπαρχει καμια λυση στο prob ? :unsure: Μηπως η στραβομπαρα δεν κανει για μενα?

Αυτο που επαθες στους πηχεις μου ακουγεται απλα σα θλαση και τιποτε παραπανω.
Αργει να περασει και θα χρειαστει να αποφυγεις ασκησεις που επιβαρυνουν καθετα τους πηχεις οπως οι καμψεις δικεφαλων.
Ελξεις και πιεσεις ειναι καλυτερα τα πραγματα αλλα και παλι οχι με τρελά κιλα.
Δεν εχει να κανει με ανοιχτοκλειστες λαβες, απλα εβαλες πολλα κιλα στις καμψεις, παρακουρασες το μυ και την επομενη πηγες χωρις να εχεις συνελθει να ξανακανεις τα ιδια κιλα η και παραπανω.
Ο πονος δυσκολα εντοπιζεται και μπορει να νομιζεις οτι πονανε μεσα τα κοκκαλα σου αλλα κατα 90% ειναι μια θλαση και θα περασει χωρις να αφησει κουσουρι οπως θα συνεβαινε με μια τενοντιτιδα.
Το κατα ποσο παραζοριζεις τον εαυτο σου στην προπονηση και κανεις καλο η κακο ειναι μεγαλη κουβεντα.
Σε καθε περιπτωση το υπερβολικο ζορισμα οδηγει σε τραυματισμο οπως στην περιπτωση σου, αργα η γρηγορα θα συμβει.
Προκειμενου να σοκαρω τους μυες μου να μεγαλωσουν προτιμω να "λυωνω" που και που το μυ με κανενα drop set η απλα βγαζοντας αλλη μια επαναληψη μεχρι "αστοχια" του μυ, οχι με πολλα κιλα γιατι την εχω πατησει.
Λιγα κιλα παραπανω μια φορα στο τοσο, πολυ αραια.

KATERINI 144
09-07-09, 15:34
:unsure: Μηπως η στραβομπαρα δεν κανει για μενα?νικοδημε πρόσεξε μηπως στο πανω κατω τις μπαρας στριβεις τους καρπους σου ασυναίσθητα για να σηκώσεις το βάρος, ίσως να'ναι απο αυτό.

asdf
09-07-09, 15:53
Επειδη την εχω σακουλευτει την φαση με την στραβομπαρα Φωτη παντα ειμαι προσεκτικος και αυστηροσ στην κινηση. Μαλλον θα την καταργησω την ασκηση διοτι ισως να μην κανει για μενα και θα κανω μαξιλαρι :D.

TRIANTAFYLLOU
09-07-09, 19:38
αυτό με την λαβη δεν είναι στάνταρ για όλους και ανάλογα με την περίπτωση συνήθως η ίσια μπάρα στρεσάρει περισσότερο τους καρπούς.

αλλα έχω να πω πως υπάρχουν άνθρωποι που έχουν ευαισθησία στους καρπούς περισσότερο απο κάποιους άλλους , οπότε και χρειάζετε περισσότερη προσοχή .

επίσης οι στραβόμπαρες χαρακτηρίζονται ως πρός την κλήση και ως πρός το άνοιγμα της λαβής , ως πρός την κλήση είναι αυτες με μεγάλη γωνία και με μικρή , δοκιμάζουμε και κάνουμε αυτή που μας βολεύει και δεν δημιουργεί πρόβλημα κατα την διάρκεια της άσκησης καθώς επίσης και την επόμενη μέρα .

το ίδιο ισχύει και για το άνοιγμα , συνήθως η κλειστή δημιουργεί περισσότερο στρεσάρισμα στους καρπούς.

επίσης το θέμα με τους καρπούς το γνωρίζω πρίν καν ασχοληθώ με τα βάρη γιατί είχα στην δουλειά μου στο μηχανουργείο ενα συνάδελφο που έκοψε το χέρι του και αναγκαστικά δούλευε μόνο με το ένα με αποτέλεσμα να πάθει τέτοια ζημια που δεν είχε καμια σχέση με θλάση αλλα απο επαναλαμβανόμενη κίνηση και έγινε φλεγμονη που αν δεν το ξεκούραζε θα κινδύνευε και το καλό του χέρι.

και στην προπόνηση επειδή οι καρποί είναι κλειδώσεις που δουλεύουν συνέχεια υπάρχει πάντα ο κίνδυνος υπερκόπωσης και σε συνδιασμό με κακή λαβη επιδεινώνετε το πρόβλημα .

μπορεί να κάνουμε μια ασκηση με στραβόμπαρα και να μας πονάει και να κάνουμε με στραβόμπαρα με διαφορετική γωνία και να μην έχουμε πρόβλημα απλα γιατι δεν στρεσάρει το προβληματικο σημείο.

και συνήθως τα προβλήματα στούς καρπούς δεν έχουν να κάνουν με θλάσεις αλλα με σοβαρότερα προβλήματα που έχουν να κάνουν με χόνδρους , συνδέσμους και νεύρα , όπως και μια πάθηση που λέγετε και σύνδρομο καρπιαίου σωλήνα ,γι αυτό πέρα απο την πρόληψη , αφου μας δημιουργηθεί το πρόβλημα σαν πρωτη φάση ξεκούραση και στην συνέχεια να αποφεύγουμε ασκήσεις που δημιουργούν πόνο στην εκτέλεσή τους και προσπαθούμε να αλλάξουμε την γωνία εξάσκησης ούτως ώστε να μειώσουμε τις πιθανότητες μεγαλύτερης ζημιάς .

και καλό είναι σωστό δέσιμο τούς καρπους να μειώσουμε την επιβάρυνση και αποφυγή ασκήσεων που μας ενοχλούν

oxide
12-07-09, 12:51
μπορεί να κάνουμε μια ασκηση με στραβόμπαρα και να μας πονάει και να κάνουμε με στραβόμπαρα με διαφορετική γωνία και να μην έχουμε πρόβλημα απλα γιατι δεν στρεσάρει το προβληματικο σημείο.



σε καμψεις δικεφαλων με στραβομπαρα το 90% των φορων που εκανα μου πονουσαν πολυ οι καρποι οταν αφηνα τα κιλα...ενω με κανονικη μπαρα δεν αντιμετωπισα ποτε κανενα προβλημα...

TRIANTAFYLLOU
12-07-09, 21:10
σε καμψεις δικεφαλων με στραβομπαρα το 90% των φορων που εκανα μου πονουσαν πολυ οι καρποι οταν αφηνα τα κιλα...ενω με κανονικη μπαρα δεν αντιμετωπισα ποτε κανενα προβλημα...


αυτό λέμε, οτι είναι ανάλογα με την περίπτωση όταν σε μια γωνία εξάσκησης μας ενοχλεί αν αλλαζοντας την γωνία χρησιμοποιόντας στραβια με μικρότερη κλίση η ίσια δεν μας ενοχλεί τότε απλα κάνουμε αυτή που δεν μας ενοχλεί δεν ψάχνουμε τον μπελά μας και πολλες φορές ενα πρόβλημα στους καρπούς επειδή μας πονάει στις κάμψεις δικεφάλων δεν σημαίνει το πάθαμε και εκεί , οι καρποι δουλεύουν σχεδόν σε όλες τις ασκήσεις του κορμού οπότε λογικό να δεχονται μεγαλες επιβαρύνσεις και να έχουμε ερεθισμα και τραυματισμούς και κάποιοι έχουν μεγαλύτερη ευαισθησία .

οπότε το σωστό δέσιμο όταν έχουμε συμπτώματα μπορεί να βοηθήσει την κατάσταση

DusWS
19-07-09, 01:07
ενα τετοιο περιστατικο ειχα και εγω πριν απο 4 - 4½ χρονια, ξεκινησε σαν τενοντιτιδα εκανε φλεγμονη(για καποιο χ λογο που ακομα δεν καταλαβα αν και εκανα τις βασικες εξετασεις) και απο τοτε παθαινω ψυξη στο σημειο του καρπου μεχρι στα μεσα του πυχη-βραχιονα(ευαισθησια στα ρευματα) σε σημειο που δεν μπορω να το κουνησω για καμια βδομαδα. βαλε voltaren και κανε το χερι στο σημειο ενα απαλο δεσιμο επισης ρωτα γιατρο μηπως χρειαστεις και κανα αντιφλεγμονωδη(συνηθως στις περιπτωσεις αυτες δινουν biofenac)ισχυρο αντιφλεγμονωδη)). κατα τα αλλα γιατρος και παλι γιατρος και πληρη ξεκουραση στο σημειο, το πως θα εξελιχθει θα δειξει με τον καιρο.

flowin_through
18-08-09, 02:00
Για το αρχικο μηνυμα, εμενα υπερκοπωση μου κανει, αφου πιανει και πηχη. Η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη. Μπορει να θελει παγο, μπορει ομως να θελει και ζεστες κομπρεσες. Μπορει να θελει παγο και ζεστο εναλλαξ, οπως μου ειχε πει ενας γιατρος για τον αγκωνα. Παντως η καλυτερη θεραπεια ειναι η προληψη και ειναι πολυ καλο να δενουμε τις αρθρωσεις. Ειδικα τα πολλα κιλα ειναι σκοτωμα. Εγω ομως πιστευω οτι μονο αυτο αξιζει και καλο ειναι να μαθουμε λιγο να ζουμε με τον πονο. Αυτο ειναι το χαρακτηριστικο του αθληματος. Εγω κατα καιρους ειχα πολλα προβληματα (υπερκοπωση στα χερια, ρηξη περιακανθιου και τενοντιτιδα στον αριστερο ωμο, εγχειρηση κηλης, πονο στους καρπους, πονο στους αγκωνες και τα γονατα). Παντα εσφιγγα τα δοντια και συνεχιζα. Αυτο που με κατεβαλε περισσοτερο ηταν οι αγκωνες, Ολα ομως μου περασαν πληρως. Τωρα μονο επανηλθε το προβλημα στους αγκωνες και με ακουει το μισο γυμανστηριο. Θα περασει κιαυτο.

Svein
20-08-09, 08:49
νικοδημε πρόσεξε μηπως στο πανω κατω τις μπαρας στριβεις τους καρπους σου ασυναίσθητα για να σηκώσεις το βάρος, ίσως να'ναι απο αυτό.

Εγώ πήρα περικάρπια και είδα την υγεία μου προς το παρόν αλλα πάντα προσεκτικά !!!!!!!!!!

egw
25-08-09, 02:45
Κάνω κανονικά πια βάρη αφού το άφησα γύρω στις 10 μέρες χωρίς βάρη με την διαφορά όμως ότι πια πάντα κάνω με ελαστικό επίδεσμο που με βοηθάει αρκετά αφού τα τσιμπήματα που νιώθω είναι μικρά κι έχει βελτιωθεί σε σχέση με την αρχική του κατάσταση και δεν με ενοχλεί καθόλου τις στιγμές που δεν κάνω προπόνηση.

Levrone
25-08-09, 02:55
και τσιμπηματα να ενιωθα στη θεση σου φιλε μου θα σταματουσα.

τα τσιμπηματα σημαινουν οτι δεν εχει περασει στο 100% το προβλημα.

και μπορει να ειναι θεμα μιας ακομη εβδομαδας ξεκουρασης.

δε θα μεινεις πισω αν καθισεις ακομη μια εβδομαδα.

αλλα δικο σου το χερι δικη σου και η αποφαση.:toast:

isis
25-08-09, 18:05
μπορείς να δοκιμάσεις επαλοίψεις με ehrlich balsam από το φαρμακείο , είτε έχεις τενοντίτιδα είτε μυοσκελετικό πρόβλημα , πολύ πιο αποτελεσματική από τις υπόλοιπες. (http://www.google.com/url?sa=t&source=web&ct=res&cd=1&url=http%3A%2F%2Fwww.zoneortho.com%2Findex.php%2Fproducts%2Farticles%2Fbaume-ehrlich-balsam-en.html&ei=Sv2TSqSPHITEsQOjtL3aDw&rct=j&q=ehrlich+balsam&usg=AFQjCNGCiZOx1or9FtAzkuPVNm03-LwINQ)

Orc
06-12-09, 19:36
Είχα μια πρόσφατη κακή εμπειρία στο γυμναστήριο. Κατά τη διάρκεια ενός σετ με εκτάσεις ώμων με αλτήρες. Στο τρίτο σετ ενιωσα ένα ξαφνικό πόνο στον αγκώνα στη θετική φάση της άσκησης. Δεν έδωσα σημασία και συνέχισα με τραβήγματα μπάρας μέχρι το λαιμό αλλά δεν κατάφερα να κάνω ούτε μια επανάληψη καθώς ο πόνος έγινε αφόρητος. Έβαλα πάγο την πρώτη μέρα και ROIPLON Gel για 3 μέρες, αντικατέστησα τις εκτάσεις με το μηχάνημα και μετά απο 1 εβδομάδα επέστρεψα κανονικά στις προπονήσεις χωρίς ενοχλήσεις.

soscagon
07-12-09, 02:39
palikaria edw kai 1 vdomada eimai ektos logo kapion tsimpimatwn stn deksi agona o giatros mou eipe 3 meres ektos egw ekatsa 1 vdomada pago 3 fores tn mera kai 2 fores tn mera pen said antiflegmonodi alifi. ta tsimpimata elatothikan estita alla oxi telios. ti na kanw na paw gym siga siga me liga kila kati sn prosarmogh? eyxaristw!!

****Γραφε με ελληνικους χαρακτήρες,είναι κανονας του φόρουμ.Mods Team****

sogoku
10-12-09, 00:47
Τενοντιτιδες τετοιες ειναι συχνες.Ειναι φλεγμονες που εμφανιζονται και συμβαινουν πολλες φορες απο αποτομα φορτωμα κιλων.Ο οργανισμος αντιδραει με αυτον τον τροπο και σε ακινιτοποιει.....Λοιπον παγο αντοφλεγμονωδη χαπια ξεκουραση και πανε σε γιατρο και επειτα σε φυσικοθεραπευτη.Ειναι υπουλη η τενοντιτιδα.

sogoku
10-12-09, 11:55
Επισης θα μπορουσε να ηταν συνδρομο καρπιιαου σωληνα.Αυτο συμβαινει κυριως σε ατομα που παιζουν κιθαρα που κανουν μεγαλη χρηση υπολογιστων οπου το νευρο πιεζεται και δημιουργει πονους...Εχεισ μουδιασματα κατα την διαρκεια της νυχτας?

Μαρία
10-12-09, 13:41
Η τενοντιτιδα δεν δημιουργειται ξαφνικα,δεν ειναι θλαση,δεν ειναι τραβηγμα σε μια ποτομη κινηση να πονεσουμε.Ειναι συνδρομο υπερχρισης που δεν δωσαμε σημασια απο την αρχη γιατι ξεκιναει με απλη ενοχληση στο τενοντα,ηπιο πονο,πιο πολύ πονο και τελος με παυση της δραστηριοτητας γιατι δεν αντιμετωπιζεται οπως η θλαση με φυσικοθεραπεια και θελει ξεκουραση του τενοντα.

sogoku
11-12-09, 01:31
Μαρια αν το σχολιο σου πηγαινει προς εμενα καλα κανεις.....Οταν λεω απο αποτομα φορτωμα κιλων εννοω οχι στιγμιαιο φορτωμα αλλα πιο μακροπροθεσμο.Ειδικα σε αρχαριους ενθουσιωδεις που ξεκινανε παρασυρονται φορτωνουν κιλα και το σωμα αντιδρα με αυτην την φλεγμονη.Θα διαφωνησω μονο ως προς την φυσικοθεραπεια[τι εμεις στον δρομο θα μεινουμε?].Κυριο οπλο για την αντιμετωπιση ειναι η ξεκουραση αλλα και η φυσικοθεραπεια βοηθαει πολυ[υπερηχος,κινητοποιηση απο τον ιδιο τον φυσικοθεραπευτη]Αυτα φιλικα

Μαρία
11-12-09, 01:52
Οχι καθολου απλα για να μην μπερδευτουμε διευκρινιζω πως δεν προερχεται ξαφνικα οπως η θλαση επειδη ειναι συνδρομο υπερχρισης.Επειδηεχω παθει τενοντιτιδα και πολύ ασχημη περιπτωση στον αχιλλειο η μονη αντιμετωπιση που επαιρνε ηταν η ακινητοποιηση για ενα μηνα με την χρηση ναρθηκα(περπαταγα ολη μερα στην μυτη του ποδιου ετσι ωστε ο αχιλλειος να ειναι σε χαλαση και να μην καταπονειται καθολου)+πατεριτσες.Η τενοντιτιδα θελει ακινητοποιηση.

sogoku
11-12-09, 12:56
Θελει ακινητοποιηση αλλα μεχρι ενος σημειου.Πιστευω ο φυσικοθεραπευτης σου θα σου εδωσε ακινισια στην αρχη για την οξεια φαση αλλα συντομα θα σου εδωσε ασκησεις με λαστιχο.Μεχρι ενος σημειου ακινησια και μετα θελει συγκεκριμενες ασκησεις με λαστιχο και κινησεις οι οποιες βοηθανε ωστε να υποχωρησει η φλεγμονη.Τωρα το νιωθεις καθολου πολυ αμυδρα κατω κατω στον αχιλλειο η υποχωρησε εντελως?

Μαρία
11-12-09, 14:58
Θελει ακινητοποιηση αλλα μεχρι ενος σημειου.Πιστευω ο φυσικοθεραπευτης σου θα σου εδωσε ακινισια στην αρχη για την οξεια φαση αλλα συντομα θα σου εδωσε ασκησεις με λαστιχο.Μεχρι ενος σημειου ακινησια και μετα θελει συγκεκριμενες ασκησεις με λαστιχο και κινησεις οι οποιες βοηθανε ωστε να υποχωρησει η φλεγμονη.Τωρα το νιωθεις καθολου πολυ αμυδρα κατω κατω στον αχιλλειο η υποχωρησε εντελως?

Επειδη ηταν σε μια φαση που εκανα πρωταθλητισμο στο τριπλουν μετα δεν χρειαστηκε να βαλω ασκησεις με λαστιχα μιας και μπηκα ελαφρα με ζεσταματα τον πρωτο καιρο.Ο τενοντας ηταν καθε αυτου πολύ δυνατος και επανηλθα χαλαρα.Μετα δεν με ξαναενοχλησε ποτε.

procop
24-06-12, 23:41
Για να μην ανοιγω καινουργιο θεμα,αναφερω εδω το προβλημα που αντιμετωπιζω
Εχω περιπου μηνα και κατι,που σε διαταση δικεφαλου,νιωθω ενα τσιμπηματακι οχι στον πηχη,αλλα απο την κατω μερια προς την παπια:green: και δεν ξερω τι στο καλο ειναι,φοβαμαι για τενοντα,απο τοτε που επαθα την ζημια στην μεση,αρχιζω να καταρρεω,το βλεπω να γινω σαραβαλο.:green:
Λοιπον,τα θετικα,ειναι οτι δεν υπαρχει πονος στην καθημερινοτητα,και γενικα οταν παιζω πλατη-χερια,παρα μονο στις γαλλικες νιωθω κατι ψιλο ενοχλησεις οποτε την εκοψα ως ασκηση.
ξερω δεν ειναι ευκολο να κανει διαγνωση καποιος,ουτε και ζηταω αυτο,αλλα αν ειχα τενοντιτιδα δεν επρεπε να χειροτερεψει??επισης,η τενοντιτιδα δεν ειναι προς τον πήχη?

edit σε καποιες κινησεις που πιεζω να σηκωθω απο την καρεκλα για παραδειγμα,εχω μια μικρη ενοχληση.

johny_8
25-06-12, 00:39
τενοντίτιδα στον αγκώνα με απολήξεις και στο πήχυ είναι, που έχω κ εγω. Πάντως ένα παλικάρι στο γυμναστηριο μου είπε ότι είχε στον καρπό.Γ αρχ'η κόψε όποια άσκηση σε ενοχλή. Τώρα στανταρ δε ξέρω. Πάντως στην πάπια με έχει πιάσει στο παρελθόν απο την ίσια μπάρα στα δικ και μολις την εβγαλα μου φύγε.

procop
25-06-12, 00:46
τενοντίτιδα στον αγκώνα με απολήξεις και στο πήχυ είναι, που έχω κ εγω. Πάντως ένα παλικάρι στο γυμναστηριο μου είπε ότι είχε στον καρπό.Γ αρχ'η κόψε όποια άσκηση σε ενοχλή. Τώρα στανταρ δε ξέρω. Πάντως στην πάπια με έχει πιάσει στο παρελθόν απο την ίσια μπάρα στα δικ και μολις την εβγαλα μου φύγε.
βασικα,το θεμα ειναι οτι δεν εχει επιδεινωθει,λογικα δεν θα επρεπε?
αλλα αν ηταν μυικο,θα επρεπε να μου ειχε περασει σε τοσο καιρο

crow
26-06-12, 00:18
τενοντίτιδα στον αγκώνα με απολήξεις και στο πήχυ είναι, που έχω κ εγω. Πάντως ένα παλικάρι στο γυμναστηριο μου είπε ότι είχε στον καρπό.Γ αρχ'η κόψε όποια άσκηση σε ενοχλή. Τώρα στανταρ δε ξέρω. Πάντως στην πάπια με έχει πιάσει στο παρελθόν απο την ίσια μπάρα στα δικ και μολις την εβγαλα μου φύγε.

Tενοντιτιδα στον αγκωνα δεν υπαρχει.....μαλλον τενοντιτιδα στον τρικεφαλο εχεις για να σε ενοχλουν οι γαλλικες.
Η τενοντιτιδα τρικεφαλου είναι μια κατασταση κατα την οποία υπαρχει φλεγμονη στον τενοντα του τρικεφαλου η οποία προκαλει πονο στην οπισθια επιφανεια του αγκωνα. Οπως κ να εχει αν δεν πας σε φυσικοθεραπευτη η τενοντιτιδα δεν θα φυγει

jim-jimakos
26-06-12, 09:00
Tενοντιτιδα στον αγκωνα δεν υπαρχει.....μαλλον τενοντιτιδα στον τρικεφαλο εχεις για να σε ενοχλουν οι γαλλικες.
Η τενοντιτιδα τρικεφαλου είναι μια κατασταση κατα την οποία υπαρχει φλεγμονη στον τενοντα του τρικεφαλου η οποία προκαλει πονο στην οπισθια επιφανεια του αγκωνα. Οπως κ να εχει αν δεν πας σε φυσικοθεραπευτη η τενοντιτιδα δεν θα φυγει

Συμφωνώ.. στον αγκώνα "παιζει" να είναι "έσω-έξω επικονδυλιτιδα"....

lila_1
26-06-12, 09:50
Σχετικά με τις τενοντίτιδες, έχουν γίνει κάποiες έρευνες και έχουν δείξει ότι οι αρνητικές κινήσεις με βαρύ φορτίο θεραπεύουν ακόμα και τις χρόνιες περιπτώσεις....
όποιος ενδιαφέρεται
http://www.springerlink.com/content/ghftl9nk5ywqlv89/
(http://www.springerlink.com/content/ghftl9nk5ywqlv89/)
http://ajs.sagepub.com/content/26/3/360.short
(http://ajs.sagepub.com/content/26/3/360.short)
Kαι εδώ βρήκα και μία εμπειρία ενός τύπου από το t-nation
http://www.t-nation.com/free_online_article/sports_body_training_performance/eccentric_exercise_a_solution_to_tendonitis


(http://www.springerlink.com/content/ghftl9nk5ywqlv89/)

procop
26-06-12, 15:07
ευχαριστω για τι απαντησεις

τονιζω οτι δεν εχω ενοχλησεις μεσα στην μερα(εκτος απο σπανιες περιπτωσεις),και οταν κανω βαρια κιλα παγκο-βυθισεις κτλ δεν ποναω,επισης οταν κανω πλατη παλι δεν ποναω,λιγο με ενοχλει σε γαλλικες,και οταν κανω διαταση δικεφαλου..ισως ειναι στο τρικεφαλο,τερμα κατω πριν τον αγκωνα,αλλα δεν επρεπε να επιδεινωθει??
βασικα δεν εχω πονο.

lila:θα τα τσεκαρω,ευχαριστω

TRIANTAFYLLOU
26-06-12, 16:42
πολλες φορες όταν μας ενοχλεί μια τενοντίτιδα σε μια συγκεκρημένη κίνηση αλλάζοντας την λαβή η αντικαθιστώντας με κάποια άλλη άσκηση , δεν υπάρχουν συμπτώματα πόνου , γι αυτό δεν είναι απαραίτητο σώνει και καλα να κάνουμε μια άσκηση όπως πχ γαλικές ενω μας ενοχλεί , έτσι δεν κερδίζουμε τίποτε παρα μόνο ζημια κάνουμε , δεν χρειάζονται τέτοιες εμμονές

και προσοχή στους πόνους στον αγκώνα ειδικα στο εσωτερικό , αυτες οι περιπτώσεις αργούν να θεραπευτούν και μπορεί να τις κουβαλάμε χρόνια , όπως περιπτώσεις που προήλθαν απο μπράντεφερ ερασιτεχνικα και χωρίς ζέσταμα , η απο βαριές προπονήσεις χωρίς καλό ζέσταμα
εγω είχα ενα θεμα κατ αρχήν απο μπράντεφερ στο στρατο που σε μια μερα μπορεί να είχα κοντραριστει και με 50 άτομα στο λόχο και αργότερα απο βαριές κάμψεις δικεφάλων και γαλικες με μπάρα με πολλα κιλα , αλλα παρ όλη την σοβαρότητα του προβλήματος που το έχω για χρόνια μπορούσα και έβγαζα προπονήσεις αλλάζοντας την γωνία εξάσκησης και βάζοντας λιγότερο βάρος και ελέγχοντας το εύρος της κίνησης , με μια χαρα αποτελέσματα

σε τέτοιες περιπτώσεις είναι προτιμώτερα σετ των πολλών επαναλήψεων , απο το να κάνουμε βαρυα και να επιδεινώνουμε την κατάσταση ,ακόμα και οι αρνητικές επαναλήψεις μπορεί να μην δημιουργούν ενόχληση σε σχέση με τις θετικές και να κάνουν δουλεια στην εκγύμναση και ανάπτυξη των μυών

τα έχω δοκιμάσει άπειρες φορες με καλά αποτελέσματα σε μένα αλλα και σε αθλητές μου :thumbup:

procop
26-06-12, 21:26
πολλες φορες όταν μας ενοχλεί μια τενοντίτιδα σε μια συγκεκρημένη κίνηση αλλάζοντας την λαβή η αντικαθιστώντας με κάποια άλλη άσκηση , δεν υπάρχουν συμπτώματα πόνου , γι αυτό δεν είναι απαραίτητο σώνει και καλα να κάνουμε μια άσκηση όπως πχ γαλικές ενω μας ενοχλεί , έτσι δεν κερδίζουμε τίποτε παρα μόνο ζημια κάνουμε , δεν χρειάζονται τέτοιες εμμονές

και προσοχή στους πόνους στον αγκώνα ειδικα στο εσωτερικό , αυτες οι περιπτώσεις αργούν να θεραπευτούν και μπορεί να τις κουβαλάμε χρόνια , όπως περιπτώσεις που προήλθαν απο μπράντεφερ ερασιτεχνικα και χωρίς ζέσταμα , η απο βαριές προπονήσεις χωρίς καλό ζέσταμα
εγω είχα ενα θεμα κατ αρχήν απο μπράντεφερ στο στρατο που σε μια μερα μπορεί να είχα κοντραριστει και με 50 άτομα στο λόχο και αργότερα απο βαριές κάμψεις δικεφάλων και γαλικες με μπάρα με πολλα κιλα , αλλα παρ όλη την σοβαρότητα του προβλήματος που το έχω για χρόνια μπορούσα και έβγαζα προπονήσεις αλλάζοντας την γωνία εξάσκησης και βάζοντας λιγότερο βάρος και ελέγχοντας το εύρος της κίνησης , με μια χαρα αποτελέσματα

σε τέτοιες περιπτώσεις είναι προτιμώτερα σετ των πολλών επαναλήψεων , απο το να κάνουμε βαρυα και να επιδεινώνουμε την κατάσταση ,ακόμα και οι αρνητικές επαναλήψεις μπορεί να μην δημιουργούν ενόχληση σε σχέση με τις θετικές και να κάνουν δουλεια στην εκγύμναση και ανάπτυξη των μυών

τα έχω δοκιμάσει άπειρες φορες με καλά αποτελέσματα σε μένα αλλα και σε αθλητές μου :thumbup:
ευχαριστω για τισ συμβουλες,θα τις ακολουθησω

grtech
26-06-12, 22:08
σε τέτοιες περιπτώσεις είναι προτιμώτερα σετ των πολλών επαναλήψεων , απο το να κάνουμε βαρυα και να επιδεινώνουμε την κατάσταση ,ακόμα και οι αρνητικές επαναλήψεις μπορεί να μην δημιουργούν ενόχληση σε σχέση με τις θετικές και να κάνουν δουλεια στην εκγύμναση και ανάπτυξη των μυών

+άπειρο

Στερνή μου γνώση να σ’ είχα πρώτα που μας λέγανε και εμείς δεν καταλαβαίναμε.:thumbup:

xronis 1997
24-07-12, 17:08
Γεια σας,ειμαι 15 χρονων και γραφτηκα στο site αυτο γιατι χρειαζομαι την γνωμη σας. Εδω και λιγο καιρο ξεκινησα να κανω βαρη .Ενω ολλα πηγαιναν καλα μετα την προπονηση συγκεκριμενα 2 ωρες μετα ενιωσα ενα πονο στον τρικεφαλο .Οταν το καταλαβα το ακουμπισα με το χερι ενιωθα πονο στον τενοντα του τρικεφαλου.Τις πρωτες μερες εκανα εντριβες με παγο και εβαζα voltaren και arnica.Μετα απο λιγες μερες πηγα σε ορθοπαιδικο και μου ειπε οτι επαθα τενοντιτιδα τρικεφαλου.δεν μου ειπε τιποτα για φυσικοθεραπειες αλλα μου ειπε να συνεχισω τη θεραπεια αυτη.Οντος λειτουργεισε και μετα απο 1 μυνα περιπου ξαναρχισα.Τις πρωτες μερες ολα πυγαιναν καλα αλλα μετα ενιωσα ενα πονο στο αλλο μου χερι και νομοζω οτι ειναι το ιδιο . Πητε μου σας παρα καλο τι να κανω ειμαι πολυ στεναχωριμενος :(:(

xronis 1997
24-07-12, 21:18
και μπορω να γυμναζομαι με τρεξιμο και κυλιακους?????????

TRIANTAFYLLOU
25-07-12, 17:07
καλα ούτε συζήτηση δεν υπάρχει πρόβλημα απο τρέξιμο κοιλιακούς και τέτοια

αλλα στο θέμα της τενοντίτιδας μπορεί το πρόβλημα να βγήκε στο ενα τρικέφαλο αλλα δεν σημαίνει ότι δεν άρπαξε φόλα και ο άλλος και βγήκε , εκείνο όμως που δεν έμαθες μετα απο όλα αυτα και το σίγουρο είναι ότι δεν είχες καλούς συμβουλάτορες , είναι ότι δεν κατάλαβες ότι μετα απο αυτο που έπαθες κάτι πρέπει να αλλάξεις , όπως πχ να κάνεις πολύ καλό ζέσταμα σε συνδιασμό με τις αλοιφές , γιατι οι αλοιφες δεν μπορούν να δράσουν σε βάθος όταν το πρόβλημα είναι πολυ εσωτερικα και κάποιες ασκήσεις που τις έκανες και σε ενοχλούσαν να τις αποφεύγεις


γιατι να πάθει τενοντίτιδα κάποιος με χρόνια προπόνησης και σε υψηλό επίπεδο με μεγάλη επιβάρυνση το δέχομαι αλλα 15 χρονών και απο τωρα να έχεις προβλήματα , πάει να πεί αυτοι που σε δείχναν να γυμνάζεσαι αετό πετούσαν .

όταν παθαίνεις μια ζημια ενω είσαι υγιής , εχεις περισσότερες πιθανότητες να υποτροπιάσει μετα απο αναρωση αν δεν εντοπίσεις τι έκανες λάθος ώστε να μην το ξανακάνεις

και δεν είναι απλα να λέμε γραπτα απο ένα φόρουμ κάνε αυτη η την άλλη άσκηση , αυτο εύκολο είναι η ουσία είναι να σε βλέπει κάποιος ως πρός την εκτέλεση και σου πεί αν το κάνεις σωστα , καθώς και τι να αποφεύγεις

γιατι τωρα θα φύγει αυτο το σύμπτωμα αλλα δεν σημαίνει ότι αν κάνεις τα ίδια λάθη δεν θα υποτροπιάσει και πιο εύκολα

kokolakis
26-07-12, 17:19
προφανως και εκανες καποιος λαθος στη προπονηση ή στην τεχνικη.... ειναι μικρη μυικη ομαδα και με 2-3 ασκησεις καλυβεσαι... δεν ειναι αναγκη να βαζεις πολλλα κιλα για να σε δουν οι αλλοι, τωρα κανε τα ιδια και σε αυτο το χερι μεχρι να περασει και μετα να εισαι περισσοτερο προσεκτικος...

spartan77
27-07-12, 09:39
καλα ούτε συζήτηση δεν υπάρχει πρόβλημα απο τρέξιμο κοιλιακούς και τέτοια

αλλα στο θέμα της τενοντίτιδας μπορεί το πρόβλημα να βγήκε στο ενα τρικέφαλο αλλα δεν σημαίνει ότι δεν άρπαξε φόλα και ο άλλος και βγήκε , εκείνο όμως που δεν έμαθες μετα απο όλα αυτα και το σίγουρο είναι ότι δεν είχες καλούς συμβουλάτορες , είναι ότι δεν κατάλαβες ότι μετα απο αυτο που έπαθες κάτι πρέπει να αλλάξεις , όπως πχ να κάνεις πολύ καλό ζέσταμα σε συνδιασμό με τις αλοιφές , γιατι οι αλοιφες δεν μπορούν να δράσουν σε βάθος όταν το πρόβλημα είναι πολυ εσωτερικα και κάποιες ασκήσεις που τις έκανες και σε ενοχλούσαν να τις αποφεύγεις


γιατι να πάθει τενοντίτιδα κάποιος με χρόνια προπόνησης και σε υψηλό επίπεδο με μεγάλη επιβάρυνση το δέχομαι αλλα 15 χρονών και απο τωρα να έχεις προβλήματα , πάει να πεί αυτοι που σε δείχναν να γυμνάζεσαι αετό πετούσαν .

όταν παθαίνεις μια ζημια ενω είσαι υγιής , εχεις περισσότερες πιθανότητες να υποτροπιάσει μετα απο αναρωση αν δεν εντοπίσεις τι έκανες λάθος ώστε να μην το ξανακάνεις

και δεν είναι απλα να λέμε γραπτα απο ένα φόρουμ κάνε αυτη η την άλλη άσκηση , αυτο εύκολο είναι η ουσία είναι να σε βλέπει κάποιος ως πρός την εκτέλεση και σου πεί αν το κάνεις σωστα , καθώς και τι να αποφεύγεις

γιατι τωρα θα φύγει αυτο το σύμπτωμα αλλα δεν σημαίνει ότι αν κάνεις τα ίδια λάθη δεν θα υποτροπιάσει και πιο εύκολα


+1:thumbup:

Xefteris
28-07-12, 22:44
Έλα φιλαράκι μην στεναχωρίεσαι κανε λίγο υπομονή και μην βιάζεσαι, δώσε στο σώμα σου την ευκαιρία να επουλώσει το τραυμα εντελώς, δεν σε πήραv και τα χρόνια δα, :)

tasos2
29-07-12, 17:21
Επειδη ειχα παθει κι εγω τενοντιτιδα δεν ειναι κατι σοβαρο και περναει γρηγορα αν δεν πειραζεις τον τενοντα αλλα δε ξερω ποσο σοβαρη ειναι η δικια σου σε σχεση με την δικη μου.

Οτι δεν κανει τον τενοντα σου να ποναει μπορεις να το κανεις. Μεχρι και ασκησεις πλατης δε θα σε βλαψουν αν δε χρησιμοποιεις τρικεφαλους

s0k0s
01-03-13, 20:06
Καλησπερα, με επιασε παλι μετα απο καιρο η τενοντιδα στην πλατη. Μαλλον κρυωσα μετα το γυμν (γ@μω).
Συνηθως εβαζα counter pain κ τριψιμο, καποιο καιρο ειχα παει κ σε φυσ/θεραπευτη κ με λαδια, βεντουζες, καρβουνα με εκανε καλα..
Κατι που να προτεινετε εσεις;

blackgym
03-03-13, 21:06
Εγω τελευταια εβδομαδα εχω ενα θεμα μουδιαζουνε τα χερια μου στον υπνο μου , και αν γυρισω τον καρπο και χτυπησω τον καρπο μου με το δαχτυλο νιωθω ενα ηλεκτρισμο στα δαχτυλα...βαζω περικαρπια και επερνα και γλουκοσαμιζονη η κατι τετοι που ειναι για συνδεσμους και λοιπα..

ευτηχως θα κανω 7 μερες break για ενα ταξιδι που εχω ..υπαρχει κατι να παρω στο ταξιδι ? εχετε ξαναπαθει κατι παρομοι?

sTeLaKoS
03-03-13, 23:08
Πολλά μπορεί να είναι, τσέκαρε τα τόπικ:

Μουδιάζουν τα χέρια μου (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?6360-Μουδιάζουν-τα-χέρια-μου)
Μουδιασμα σε 2 δαχτυλα του αριστερου χεριου (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?15387-Μουδιασμα-σε-2-δαχτυλα-του-αριστερου-χεριου)

sTeLaKoS
03-03-13, 23:12
Καλησπερα, με επιασε παλι μετα απο καιρο η τενοντιδα στην πλατη. Μαλλον κρυωσα μετα το γυμν (γ@μω).
Συνηθως εβαζα counter pain κ τριψιμο, καποιο καιρο ειχα παει κ σε φυσ/θεραπευτη κ με λαδια, βεντουζες, καρβουνα με εκανε καλα..
Κατι που να προτεινετε εσεις;


Σωκράτη αμα είναι τενοντίτιδα η counter pain δε θα κάνει πολλά. Ειναι για μυικους τραυματισμούς.
Αλλά αν είναι από κρύωμα, λογικά μυικο θα 'ναι. Γιατί πιστεύεις πως είναι τένοντας;

s0k0s
04-03-13, 01:59
Σωκράτη αμα είναι τενοντίτιδα η counter pain δε θα κάνει πολλά. Ειναι για μυικους τραυματισμούς.
Αλλά αν είναι από κρύωμα, λογικά μυικο θα 'ναι. Γιατί πιστεύεις πως είναι τένοντας;

Τελικα οντως δν ειναι τενοντας, λαθος μου... ειναι τα λεγομενα trigger points.. απο θεραπεια τωρα ομως δν ξερω πως κ τι γιαυτα... :unsure:

Christos97
04-03-13, 22:37
Περαστικα SoKoS

s0k0s
05-03-13, 12:32
Ευχαριστω φιλος.

s0k0s
15-03-13, 14:19
Τελικα εκανα ακτινογραφιες και μου βρηκαν πως δυο σπονδιλη μου εχουν "σχεδον" κολλησει κ πιθανον/ισως να τριβονται για κ' ποναω. Και επισης πολυ κρυωμενος σε εκεινα τα σημεια που ποναω. Ξεκουραση, αναρρωση κ φαρμακα celebrex με norgesic.

sTeLaKoS
15-03-13, 19:55
Περαστικά φίλε :toast:

Πόσο off θα χρειαστεί από προπονήσεις;

s0k0s
15-03-13, 20:55
Να σε καλα Στελιο.
Μια βδομαδα θα ειμαι με τα φαρμακα. Επειτα κανα 2-3 βδομαδες σιγουρα. Οποτε 1 μηνα εκτος :(
Και επειτα οταν ξανα μπω πλεον διαγραφω απο την μνημη μου τα πολλα κιλα. Και κυριως οτι εχει σχεση με ασκησης οπως πιεσεις εμπροσθολεμιες με αλτηρες ή μπαρα ή σμιθ ή στο μηχανημα για ωμους ή στρατιωτικες κλπ. Ακομα και στα σκουοτ που πεφτει βαρος κ εκει προσοχη..

DORIAN CAP
01-04-13, 23:04
Καλησπερα ...εδω και εναμιση μηνα περιπου εκανα ασκηση για δικεφαλους με αλτηρες ενναλαξ :weights: (2 σετ/10 επαναληψεις με 13 κιλα ,και 2 σετ/10 επαναληψεις με 15 κιλα) ,ενοιωσα ενα τσιμπημα πισω στον αγκωνα στο οποιο δεν εδωσα και πολυ σημασια εκει ακριβως που κλεινει ο αγκωνας αλλα στην εξωτερικη μερια...μετα πολλα πολλα εφτασα στο σημειο με το που ακουμπαω το εξωτερικο κοκαλο του αγκωνα να γονατιζω απο το πονο στην κυριολεξια :banghead: ,τελευταια μερα στην δουλεια(πριν την αδεια) το σημειο του αγκωνα εκαιγε :evil2: και τα δαχτυλα μου ηταν παγωμενα...αυτο που εκανα ηταν να κανω δυο φυσιοθεραπειες μεσα στην βδομαδα που περασε σε χειροπρακτικο :chinese: με μασαζ, ωστικα κυματα,βελονισμο και θεραπεια απο τον ιδιο τον χειροπρακτικο ...αν και χρειαστηκε 48 ωρες απο την τελευταια θεραπεια (29-3-2013) για να ξεμπλοκαρει το χερι απο τις ενοχλησεις και φυσικα απο τον πονο,σημερα ξεκινωντας παλι δουλεια και πηγενοντας προπονηση(κικ-μποξ) :box: (χαλαρα) δεν ενοιωσα την ενοχληση και το πονο που αντιμετωπιζα πριν μια βδομαδα,μενει να κανω ακομα μια θεραπεια για το συγκεκριμενο τραυματισμο συμφωνα με τον φυσιοθεραπευτη,και ολα αυτα χωρις καμια φαρμακευτικη αγωγη :clapping: ...περιμενω την τελευταια φυσιοθεραπεια και τις οδηγιες που θα μου δωσει......

grtech
01-04-13, 23:39
Γεια σου DORIAN CAP :welcome:,

Να σημειώσω οτι ο πόνος στο εξωτερικό μέρος του αγκώνα κοντά στο ωλέκρανο έχει να κάνει συχνότερα με τραυματισμό απο ασκήσεις όπως πιέσεις στήθους και εκτάσεις τρικέφαλα.

Ο φυσιοθεραπευτής σου τι σου είπε για το πρόβλημα;

DORIAN CAP
04-04-13, 18:50
Καλησπερα grtech :welcome: ...Επικονδυλιτιδα ηταν αυτο που μου ειπε στην αρχη ...
Τωρα αν ειναι απο ασκησεις στηθους η τρικεφαλων δεν μπορω να το ξερω ,απλα στα δικεφαλα και στην συγκεκριμενη ασκηση ενοιωσα το πρωτο τσιμπημα ...ειναι και η δουλεια μου τετοια που ισως επιβαρυνε περισσοτερο την κατασταση η ισως και να ηταν και η αρχη ...Ο φυσιοθεραπευτης :chinese: δεν λεει και πολλα , προτεινε ξεκουραση αλλα λογω δουλειας ειναι λιγο αδυνατο αυτο ,το μονο που μπορω να κανω ειναι να μην το χρησιμοποιω στην ιδια ενταση με πριν οσο αφορα την ταχυτητα και τον τροπο που σηκωνω βαρη στην δουλεια ...
Οσο αφορα τα βαρη :hantel: και την προπονηση :box: αποφασισα για τον επομενο μηνα να κατεβασω κιλα στις ασκησεις και να χαμηλωσω ενταση στο κικ-μποξ :box1: ...Η αληθεια ειναι οτι ολο αυτο το μηνα που ειχα το συγκεκριμενο προβλημα εκτος απο την δουλεια συνεχιζα να κανω το προγραμμα μου κανονικα χωρις να δινω σημασια στο πονο,μεγαλο λαθος μου :banghead: ......παντως με την δευτερη φυσιοθεραπεια οπως ξαναεγραψα μετα απο 48 ωρες ξεμπλοκαρε το χερι με την τριτη και τελευταια απλα δεν ειχε τον αρχικο πονο ,ενα πιασιμο εχει μεινει και με την δουλεια λογικα θα με ταλαιπωρησει αλλα ο παγος ειναι η λυση για λιγο καιρο ....και φυσικα η ξεκουραση ......:sleeping: ......

chakmpam
07-04-13, 21:40
Καλησπερα!!! Εχω πονο στην περιοχη του καρπου στο αριστερο χερι το επαθα απο οτι συμπερανα απο την ασκηση με την τροχαλια που σηκωνεις βαρη!!!Οταν χαμηλωσα τα βαρη δν ποναγα τοσο σχεδον καθολου μολις το εβαζα πιο πολλα ποναγα ως που μετα απο δυο μερες συμπερανα οτι οταν κανω μια ασκηση που χρησιμοπει το καρπο ποναω λιγο εχω τενοντιτιδα ?? να μην κανω ασκησεις?

warrior s
07-04-13, 21:46
Εγω θα προτεινα φίλε να αποφυγεις οπωσδηποτε τις ασκησεις που σε ενοχλουν και να κανεις μόνο αυτες που δε σε ενοχλούν μέχρι να σου περάσει. Βρες ποιες ειναι αυτες.
Δοκιμασε να πάρεις και ενα οφφ 1 βδομάδα. δεν είναι τίποτα θα περάσει ;)

chakmpam
07-04-13, 22:00
οτιδηποτε ασκηση να κανω δν ποναει εκτος απο αυτες που σηκωνω βαρη για δικεφαλους αρα αποφευγω αυτες?

warrior s
07-04-13, 22:03
Ναι φιλε μου αποφευγεις οπωσδηποτε αυτες που σε πονάει και κάνεις τις υπόλοιπες. Σύντομα θα σου περάσει
εντελως:)

chakmpam
07-04-13, 22:09
thanks φιλε μ ελπιζω να ειναι οντως ετσι !!!!;)

warrior s
07-04-13, 22:16
Κοιτα να δεις αμα δεις ότι δεν περνάει μη διστασεις να πάρεις και μια βδομάδα οφφ, καλο θα σου κάνει,
δε θα σε βλάψει αλλά σε πρωτη φαση κανε αυτο που ειπα;)

chakmpam
07-04-13, 22:25
εγινε φιλαρακι κ παλι ευχαριστω :thumbup: