PDA

Επιστροφή στο Forum : NABBA BELGIUM NATIONALS 2009 CANCELLED



vAnY
22-05-09, 09:45
:shock: :green:

http://www.mesomorphosis.com/blog/2009/05/18/2009-nabba-belgium-nationals-cancelled-after-steroid-testers-surprise-competitors/

Aκυρωθηκε το πρωταθλημα NABBA στο Βελγιο τις 17 Μαιου, λογο ελεγχων επιτροπης για χρηση στεροειδων απο τους αθλητες... Η πλακα ειναι πως μολις αντικρησαν την επιτροπη, 20 (!) αθλητες το βαλανε στα ποδια...:green::green::rolf:

KATERINI 144
22-05-09, 10:45
βανυ για κανε μια μετάφραση αν μπορείς, είναι σοβαρό αυτό.

Exci
22-05-09, 10:50
Σε γενικες γραμμες λεει οτι καναν αιφνιδιαστικο ελεγχο για doping, και οι αθλητες φυγαν απο τον χωρο "βιαστικα" για να αποφυγουν τον ελεγχο. Επισης λεει οτι ο Προεδρος (?) της επιτροπης doping ειχε κατηγορησει τη διοργανωτρια εταιρια οτι προσπαθουσε να μεταφερει τον αγωνα στην Ολλανδια ωστε να αποφυγει τους ελεγχους. Mετα εχει στατιστικα για ελεγχους doping και ποσους βρηκανε φαρμακωμενους.

vAnY
23-05-09, 18:14
ναι λεει ακριβως αυτο που εγραψε ο exci ....
--> πωπω μεγαλο ρεζιλικι... :rolf:
Εαν θελετε ομως το μεταφραζω, απλα σημερα δεν προλαβαινω....αυριο θα το κανω:unsure:

Exci
23-05-09, 18:20
Δε θα το ελεγα ρεζιλικι Βανεσσα. Ειναι γνωστο σε τετοιους αγωνες οτι πανε με χημικη υποστηριξη ολοι, απλα ελεγχοι δεν γινονται γι'αυτο ακριβως τον λογο, γιατι δεν θα γινοταν κανενας αγωνας! Αποψη μου, δε φταινε οι αθλητες, αυτοι που εχουν φερει τους αγωνες σε τετοιο σημειο να ζητανε αφυσικο επιπεδο απο τους αθλητες φταινε. Καλο θα ηταν να πει κατι καποιος ποιο εμπειρος, η και αγωνιστικος.

vAnY
23-05-09, 18:24
Δε θα το ελεγα ρεζιλικι Βανεσσα. Ειναι γνωστο σε τετοιους αγωνες οτι πανε με χημικη υποστηριξη ολοι, απλα ελεγχοι δεν γινονται γι'αυτο ακριβως τον λογο, γιατι δεν θα γινοταν κανενας αγωνας! Αποψη μου, δε φταινε οι αθλητες, αυτοι που εχουν φερει τους αγωνες σε τετοιο σημειο να ζητανε αφυσικο επιπεδο απο τους αθλητες φταινε. Καλο θα ηταν να πει κατι καποιος ποιο εμπειρος, η και αγωνιστικος.

:thumbup: πολυ σωστο συμφωνω απολυτα

TRIANTAFYLLOU
25-05-09, 03:55
έχω αναλύσει το θέμα δεν θυμάμε σε ποιό τόπικ .

δεν φταίνε σε καμία περίπτωση οι αθλητες όταν κάτι πάρει ανεξέλεγκτες διαστάσεις αντε να το σταματήσεις .
εγω ξέρω όλη την ιστορία γινόταν παλια κάποιες προσπάθειες με τον ισπανό πρόεδρο της ifbb rafael santoxa να γίνει το ββ ολυμπιακό άθλημα και είχαν απο κοντα τον χουαν αντονιο σάμαρανκ και μάλιστα παρακολουθούσε και αγώνες ββ να μπεί το ββ σαν άθλημα επίδειξης και εκει θεσπίστηκαν κατι αντιντόπινκ κοντρόλ μόνο στο παγκόσμιο πρωτάθλημμα και κυρίως για διουρητικα γιατί υπήρξαν μέχρι και θάνατοι αθλητών απο αυτα .

και μάλιστα είχα αναφερει και το περιστατικό με τον παγκόσμιο πρωταθλητή τον αιγύπτιο ελ σαχαντ μαμπρούκ που χρησιμοποίησε ούρα άλλου που δεν έκανε χρηση αας αλλα πιάστηκε επειδή όπως τα είχε ανάμεσα στα πόδια του βρέθηκαν ίχνη απο λαδι μαυρίσματος και η διαφορα θερμοκρασίας και γι αυτό είχε μείνει σαν μέθοδος μαμπρούκ .

και άν γινόταν αυτό δεν θα υπήρχε το θέαμα που υπάρχει στο ολύμπια και σε επαγγελματικούς αγώνες γι αυτό και δεν μπορεί να γίνει και ολυμπιακό άθλημα κάτι που το ακούω απο τότε που ξεκίνησα να γυμνάζομαι και ποτε δεν έγινε .

και μια φορα είχα ακούσει ότι θα γίνει σε πανευρωπαικό και μάλιστα αν έπιαναν έλληνα ντομπαρισμένο θα πλήρωνε πρόστιμο η ομοσπονδία στην παγκόσμια ομοσπονδία αλλα ποτε δεν είδα κατι τέτοιο .

αν και εγω πιστεύω θα μπορούσε να γίνει πρίν πάρει ανεξέλεγκτες διαστάσεις απλα θα ασχολούταν με το ββ μόνο αυτός που έχει το ταλέντο και απλα θα έκανε ότι κάνουν και αθλητές ολυμπιακών αθλημάτων για την αποκριψη απο τα τεστ

D.ANTONIADIS
25-05-09, 18:17
apo 1989 eos 1995 simetixa se pollous agones sto Belgium stin ifbb apo to 91 ipirxan test gia diouritika kai testo prosopika to perasa 2 fores erxotan atoma evlepan ton agona kai dialegan no gia test opios arniotan automatos apoklismos gia 1 xrono,pistevo oti tora ta pragmata einai pio sovara,gia auto isos o diagonismos pige na gini se alli xora.