PDA

Επιστροφή στο Forum : Close Combat Τactics



Muscleboss
22-05-09, 14:26
εντάσσεται στις πολεμικές τέχνες πιστεύω, μου το έστειλαν σήμερα και μου έκανε εντύπωση γιατί δεν είχα ξαναδέι κάτι τέτοιο.

τακτικές για μάχη σε απόσταση 0 έως 5 μέτρα με όλα τα όπλα..

ισως κάποοι βρούν το βίντεο ακραίο, ειδικά με τη χρήση όπλων, ωστόσο αναφερεται σε εκπάιδευση σωμάτων ασφαλέιας.

<object width="425" height="344"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/laArmgaM3To&hl=en&fs=1"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/laArmgaM3To&hl=en&fs=1" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>

LoneWolf
22-05-09, 16:31
Εξαιρετικο ! ευχαριστω που το ποσταρες θα μου φανει χρησιμο :green:
:bowdown:ΜΒ

billys15
22-05-09, 16:35
Ειναι πολυ καλο πιστευω να γνωριζεις αυτες τις τακτικες,επειδη δεν ξερεις ποτε τι σου συμβαινει στον δρομο,δεν ειναι και λιγα τα συμβαντα...

slaine
06-07-09, 05:02
σαν ύλη υπάρχουν αυτά και σε άλλες τέχνες πχ ninjutsu, παλαιστινιακά/φιλιπινέζικα στυλ κ.α. οι αρχές είναι ίδιες παντού αφού το ανθρώπινο σώμα είναι ένα. η κατέυθυνση του κάθε δασκάλου-τέχνη αλλάζει αλλά αυτό έχει να κάνει κυρίως με το μαθητή

ΓΙΑΝΝΗΣ
06-07-09, 10:10
η δεξιοτεχνια που δειχνουν στα χερια ειναι αποτελεσμα απο τσισαο ,γουν τσου κουν φου.σιγουρο.

Kolorizos
06-07-09, 14:38
τωρα ετσι και τον πετυχω αυτον που μου τρακαρε το αμαξι την εβαψε...ευχαριστω:weights:

Tassos
06-07-09, 19:22
Εχω ασχοληθει με τις πολεμικες τεχνες αρκετα χρονια μεταξυ των οποιων 5 περιπου χρονια ninjutsu. Πολυ εντυπωσιακα ολα αυτα οπως και αυτα που διδαχτηκα αλλα μονο για να τα βλεπεις σε βιντεο και σεμιναρια. Τωρα στη πραγματικοτητα αν αντιμετωπισεις ετσι καποιον μανιασμενο (δε λεω απαραιτητα εκπαιδευμενο) με μαχαιρι το πιθανοτερο ειναι να φας κανα δυο μαχαιριες ετσι για πλακα... Το μαχαιρι ειναι οτι χειροτερο και η καλυτερη τεχνικη ειναι να την κοπανας τρεχοντας;), μη ξεχνατε πως περα απο τα χολιγουντιανα δεδομενα μια απλη μαχαιρια κοβει περα απο το δερμα αρτηριες τενοντες και μυς αχρηστευοντας το εκαστοτε χερι η ποδι (αν δεν εισαι τυχερος να φας καμια στο κορμο και να δεις τα ραδικια αναποδα σε κλασματα). Τεσπα ξερω πως οι γενναιοι θα πουν σιγουρα αλλα. Εχω παρεπιπτοντως γνωστο που εφαγε μια στο ποδι πριν απο δυο χρονια και ακομα εχει κουσουρι και ηταν και ξοφαλτση, εγω απο την αλλη κοπηκα απο μια τσαμαρια πριν χρονια (περασα απο μεσα) και ενα θραυσμα καρφωθηκε στο χερι μου καταστρεφοντας τον ενα εκ των τριων τενοντων και αφηνωντας τον ημιπαραλητο και να πονα μεχρι σημερα. :green:

Εχετλαίος
27-07-09, 18:18
Κοντά στο βίντεο του thread και το ρωσικό Systema που διδάσκεται στους Spetznaz. Βάλτε στο youtube Systema και δείτε σώμα με σώμα αφοπλίσεις και τα σια.
Πολλές από τις τεχνικές είναι αυτούσιες στο Aikido, από το οποίο και προέρχονται (πχ shiho nage, sumi otoshi και άλλες).

The Rock
19-09-09, 01:04
Η δική μας αστυνομία να τα βλέπει αυτά .....

Littlejohn
19-09-09, 01:58
Στο videακι η τεχνική λέγεται Krav Maga, προέρχεται από το Ισραήλ και οι ρουτίνες της είναι ειδικά σχεδιασμένες για μάχη σώμα με σώμα με όπλα (μαχαίρια, πιστόλια κτλ.)..

Οι Ρώσοι το έχουν πάει ακόμα πιο μακριά με την Systema, στην οποία ουσιαστικά μαθαίνει ένα άτομο να αντιμετωπίζει πολλά, ακόμα και αν αυτά οπλοφορούν.

Υπάρχει και μια τρίτη παραλλαγή, που λέγεται D.A.S και είναι μια μείξη των Systema και Maga, αλλά με περισσότερες λαβές...

Και οι τρείς ``σχολές`` είναι για βρωμόξυλο (δεν υπάρχουν κανόνες, ούτε φιξ κινήσεις) και αν μάθεις καλά, γίνεσαι πραγματικά Lethal weapon...:green::green:

Θα ξεκινήσω DAS, μέσα στον χειμώνα, μιας και στο γυμναστήριο που πηγαίνω υπάρχει καλός δάσκαλος (Ρώσος) και είναι πολυ καλή αναερόβια γυμναστική...

The Rock
19-09-09, 05:38
Και γω αυτό σκέφτηκα ..αλλά δεν θα το γράφανε ?

Αν είσαι σίγουρος δλδ οκ απλά και μένα αυτό μου ήρθε στο μυαλό ..

Το Krav Maga είναι αν όχι το πιο ολοκληρωμένο, ένα από τα πιο ολοκληρωμένα συστήματα άμυνας που υπάρχουν στον κόσμο . Οι περισσότερες αστυνομίες,στρατιωτικές μονάδες,γνωστές αμερικάνικες και αγγλικές μυστικές υπηρεσίες(CIA,FBI κ.λ.π.) τους διαδάσκεται το Krav Maga !

billys15
19-09-09, 22:02
Ναι αλλα οι Ρώσοι μαθαίνουν systema,δεν είναι τυχαίο αυτό.Όλοι γνωρίζουμε ότι σε διαφορα τέτοια θέματα Ρώσοι>>>>Αμερικανους,so...:)

Ballbreaker
21-09-09, 17:44
Θυμαμαι ότι ο δάσκαλος μου δεν μπορουσε να με αντιμετωπισει εαν εκανα πρωτος κινηση και με πληρη ταχυτητα,μονο με την "εκπαιδευτικη ταχυτητα" που βλεπουμε και στο βιντεακι μπορουσε να με εξουδετερωσει.