PDA

Επιστροφή στο Forum : Στερεο μετ/κο γευμα αντι υγρου...?



kon
24-05-09, 14:37
paidia akouste ena rofima meta tin proponisi......6 aspradia aygou..2 mpananes...4mpiskota olikis aleseos...2 aktinidia kai xymo anana...pos akougete kalo...?????

**** ΓΡΑΦΕ ΜΕ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΟΝΑΣ********

destroyerody94
24-05-09, 15:42
βγαλε τα μπισκοτα και εκτος απο το να γραφεις με ελληνικα γραφε και με μαυρα γραμματα:unsure:

leangains
25-05-09, 02:28
τα ασπράδια δεν πιάνουν βακτήρια και επομένως είσαι οκ από δυσεντερια -λιστιρια, αλλά θα τα ξεχωρίζεις καλά έτσι ώστε να υπάρχει κρόκος καθόλου.

τα φρούτα για μεταπροπονητικός υδατάνθρακας= αναπλήρωση μυικού γλυκογόνου δεν κάνουν, καθώς η φρουκτόζη μεταβολίζεται σε υπατικό γλυκογόνο κ όχι μυικό, για τα μπισκότα δε θέλω να σου απαντήσω, με πιάνεις?
αν βάλεις γλυκόζη+φρουκτόζη σε αναλογία 2/1 είσαι οκ, ωστόσο. το καλύτερο θα ήταν να βάλεις γλυκόζη=δεξτρόζη. τα φρούτα φάτα άλλη ώρα, καλύτερα για μένα pre-προπονητικά ή κ μεταπροπονητικά στο πρώτο στέρεο ή αν δεν έχεις ρόφημα καμιά ώρα μετά το γεύμα.

για μεταπροπονητικό υδατάνθρακα, σε σειρά απτό καλύτερο προς το χειρότερο: 1) δεξτρόζη-μαλτοδεξτρίνη, 2)δεξτρόζη, 3)δεξτρόζη-φρουκτόζη (εδώ συμπεριελαμβάνεται και το δεξτρόζη + μέλι=γλυκόζη+φρουκτόζη (αρκει η αναλογία να είναι 2/1 γλυκόζη/φρουκτόζη και το δεξτρόζη-φρούτα, αν κάνεις δίαιτα με σοβαρούς στόχους ή προσπαθείς να χάσεις λίπος, η φρουκτόζη αλληλεπιδρά αρνητικά με την ορμόνη λεπτίνη και δεν κάνει δουλειά) 4) πατάτα 5) σκέτο μέλι 6) ρύζι 8??) βρώμη + μέλι ( με ? γιατί οι φυτικές ίνες θα επιβραδύνουν την απορρόφηση της γλυκόζης, το θες αυτό? κάποιοι μπορεί να θέλουν να επιβραδύνουν την απορρόφηση της γλυκόζης για διάφορους λόγους) και αν δεν έχεις πρόσβαση σε καμία άλλη πηγή υδατάνθρακα 7??) φρούτα

(η παραπάνω σειρά είναι όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ, κάποιος άλλος ίσως σου πει κάτι άλλο)

Η δικη μου πρόταση, μεταπροπονητικά τα αβγά κάνε τα βραστά, φάε μόνο τα ασπράδια ρίχνοντας αρκετό αλάτι (αν σου μυρίζουν ή σε αναγουλιάζουν ρίξε λίγο μαγικό μηλόξυδο (το μηλόξυδο είναι μαγικό, αλλά δε θα σου πω γιατί, αν θες ψάξτο)) και φάε και πατάτες ψητές ή βραστές.

Niiick
25-05-09, 14:26
τα ασπράδια δεν πιάνουν βακτήρια και επομένως είσαι οκ από δυσεντερια -λιστιρια, αλλά θα τα ξεχωρίζεις καλά έτσι ώστε να υπάρχει κρόκος καθόλου.


απο σαλμονελα ομως?

leangains
29-05-09, 01:06
^^ από σαλμονέλα δεν είσαι μάλλον....:unsure::unsure::green:
αν κ δε νομίζω ότι πιάνουν, πιάνουν?? η αλήθεια είναι ότι για σαλμονέλα δε ξέρω, για να το λες κάτι θα ξέρεις θα σε ακούσω.

kon
08-06-09, 14:09
απο σαλμονελα δν ειπαρχει προβλημα γιατι τα αυγα ειναι δικιας μου παραγωγης...και κατι αλλο ενα ροφημα πριν τιν προπονηση θα ηθελα...εγω εχω ακουσει οτι ι μπανανα με γαλα ειναι αρκετα καλο...τι λετε???

iliaspap88
08-06-09, 14:53
αν τα βρασεις τα αυγα κ φας το ασπραδι δεν ειναι το ιδιο??? κ σκοτωνεται κ το μικροβιο στους 70 βαθμους απ'ο,τι εχω ακουσει...

leangains
09-06-09, 19:31
το ουσιαστικό πρόβλημα φιλε μου κον είναι ότι η πρωτείνη από τα ωμά αβγά απορροφάται μερικώς. επίσης όποτε τρως αβγα το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να τρως κ τους κρόκους.

το γάλα δεν είναι κ τόσο καλό τροφιμό, εκτος κ αν έχεις τη δική σου γελαδίτσα...
απόψεις για το γαλα μπορείς να βρεις κανοντας search Brawny tips απο το προφίλ του Μπραουνι. Επίσης koita στο θεμα Krill oil , αν κ οφ υπάρχουν εκει απόψεις για το γαλα κ λινκ στο οποίο υπάρχουν κάποιες απόψεις του Μπραουνι, ο Ρουλης έχει ίσως αντιθετη άποψη κ αυτη παρουσιάζεται στο θεμα Κριλ οιλ.


για τα βακτήρια στα αβγά, βρηκα αυτά.
να σου πω επίσης ότι κ εγω συνήθιζα να πίνω ωμά ολόκληρα (οχι το τσοφλι :) ) αβγα με μελι κ γαλα, αλλά αυτό ήταν παλιά.

The baseline model estimates an average production of 2.3 million SE-contaminated shell eggs/year of the estimated 69 billion produced annually and predicts an average of 661,633, human illnesses per year from consumption of these eggs. The model estimates approximately 94% of these cases recover without medical care, 5% visit a physician, an additional 0.5% are hospitalized, and 0.05% result in death."

2.3 million sounds like a lot, but of 69 billion eggs produced, it equates to 1 in 30,000 eggs. Even if you happen to eat a contaminated egg, there's a 94% chance you won't even need medical care


"...Some potential causes of biotin deficiency are: long-term use of certain anti-seizure medications; prolonged oral antibiotic use; intestinal malabsorption (for example short gut syndrome); intravenous feeding (total parenteral nutrition/TPN) without added biotin; and eating raw egg whites on a regular basis."

Svein
15-06-09, 16:25
Φιλε πρόσεχε μην κολλήσεις καμια σαλμονέλα με τα ωμά αβγά....

stelios17
15-06-09, 16:56
paidia akouste ena rofima meta tin proponisi......6 aspradia aygou..2 mpananes...4mpiskota olikis aleseos...2 aktinidia kai xymo anana...pos akougete kalo...?????

**** ΓΡΑΦΕ ΜΕ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΟΝΑΣ********

Απο γευση θα λεει τιποτα ???Το κοβω πολυ φολα στο θεμα γευση :affraid: !

narta
15-06-09, 17:10
Ωμα αυγά=big no no. Αν δεν μαγειρευτεί το αυγο η πρωτεϊνη του δεν ειναι τοσο βιοδιαθέσιμη και επιπλέον χρειάζεσαι την βιοτίνη του κρόκου.

Οσο για τον υδατάνθρακα, μπορεί να ακουστώ αιρετικός αλλα δεν ειναι αναγκαία η χρήση υδατάνθρακα υψηλού γλυκαιμικου δείκτη αν δεν εχεις αλλη προπόνηση μεσα σε λίγες ώρες, μιας και η αναπλήρωση γλυκογόνου στους μυς ειναι μια διαδικασία που διαρκεί πανω απο 24 ωρες.

Τα παραπανω ισχύουν αν η πηγη πρωτείνης μπορεί να προκαλέσει διέγερση της ινσουλίνης (πχ απο πρωτεϊνη ορού γάλακτος).

Προσωπικά, αν ημουν ελιτ αθλητης, θα χρησιμοποιούσα hydrolysed whey με ποσοσοτό υδρόλησης κάπου στο 30% + μια μικρή ποσότητα extra L-leucine (5gr).

Αλλα επειδή είμαι απλά αθλούμενος η whey μαζι με μελι μου κάνει μια χαρα :D

Stephany
17-06-09, 13:09
Ωμα αυγά=big no no. Αν δεν μαγειρευτεί το αυγο η πρωτεϊνη του δεν ειναι τοσο βιοδιαθέσιμη και επιπλέον χρειάζεσαι την βιοτίνη του κρόκου.

Οσο για τον υδατάνθρακα, μπορεί να ακουστώ αιρετικός αλλα δεν ειναι αναγκαία η χρήση υδατάνθρακα υψηλού γλυκαιμικου δείκτη αν δεν εχεις αλλη προπόνηση μεσα σε λίγες ώρες, μιας και η αναπλήρωση γλυκογόνου στους μυς ειναι μια διαδικασία που διαρκεί πανω απο 24 ωρες.

Τα παραπανω ισχύουν αν η πηγη πρωτείνης μπορεί να προκαλέσει διέγερση της ινσουλίνης (πχ απο πρωτεϊνη ορού γάλακτος).

Προσωπικά, αν ημουν ελιτ αθλητης, θα χρησιμοποιούσα hydrolysed whey με ποσοσοτό υδρόλησης κάπου στο 30% + μια μικρή ποσότητα extra L-leucine (5gr).

Αλλα επειδή είμαι απλά αθλούμενος η whey μαζι με μελι μου κάνει μια χαρα :D
δηλαδή λες πως & στο πρωινό δεν χρειάζεται υψηλό GI από υδατάνθρακα? Άλλοι παίρνουν φρουκτόζη & υψηλού GI τρόφιμα για το πρωινό τους..

kon
18-06-09, 11:42
και κατί αλλό...τι μπορώ να τρώω για βρανινό ώστε να περιέχι τιν κατάληλη πρωτείνη σε κατάληλη αναλογία υδατανθράκων??

narta
22-06-09, 17:09
δηλαδή λες πως & στο πρωινό δεν χρειάζεται υψηλό GI από υδατάνθρακα? Άλλοι παίρνουν φρουκτόζη & υψηλού GI τρόφιμα για το πρωινό τους..

Γιατί να κάνει κάποιος κάτι τέτοιο;

sctp
29-06-09, 19:37
Το πρωι εχεις το περιθωριο να παρεις υδατανθρακα απλο και με υψηλο GI,αλλα δεν υπαρχει ουσιαστικος λογος να το κανεις,τωρα για το hydrolyzed whey ειδα προσφατα μια ερευνα που ελεγε οτι δε προσφερει κατι παραπανω απο τις isolate,αν θυμαμαι καλα! :welcome:

asdf
30-06-09, 22:23
Το θεμα μεταφερετε διοτι οι αποριες σου εχουν να κανουν με την διατροφη σου και οχι με καμια συνταγη. Thnx για την κατανοηση :D

***Mod Team

narta
01-07-09, 12:31
Το πρωι εχεις το περιθωριο να παρεις υδατανθρακα απλο και με υψηλο GI,αλλα δεν υπαρχει ουσιαστικος λογος να το κανεις,τωρα για το hydrolyzed whey ειδα προσφατα μια ερευνα που ελεγε οτι δε προσφερει κατι παραπανω απο τις isolate,αν θυμαμαι καλα! :welcome:

Για εμας τους "απλους" αθλουμενους οχι δεν εχει να προσφέρει κατι ιδιαίτερο. Αλλα για καποιον elite αθλητη που ακομα και το +0,1% μετράει εχει. Μιλάμε πάντα για hydro whey με degree of hydrolysis τουλάχιστον 30%. Αυτην προσφέρει περισσοτερα di και tri peptides που αποροφούνται πιο γρήγορα και απο ffAA

leangains
16-07-09, 18:26
The Health Benefits of Raw Eggs By John Claydon D.Hom

http://regenerativenutrition.com/content.asp?id=268

βακτηρια κ συμπτωματα από κατανάλωση μολυσμένων ωμών αβγών

http://digestive.niddk.nih.gov/ddiseases/pubs/bacteria/

Αρχικά να θα ήθελα να πω, πως στο αγαπητό κροκο μου, υπάρχει ενα ενζυμο το οποίο βοηθά τη χωνευση του ασπραδιου
+1 για τον κροκο
-1 για σας που τους πετάτε

Επίσης, ξανάρχισα να καταναλώνω ωμά αβγά σε καθημερινή βαση.
Σε μπλεντερ αβοκαντο, γιαούρτι με ζωντανή καλλιεργεια γιαούρτης ,νερό, τα χτυπάω και μετά προσθετω τα ωμά αβγά.

Τώρα όπως λεω παραπάνω η πρωτείνη από το ωμό αβγό απορροφάται μερικώς, ο λόγος είναι ότι διασπάται μερικώς και δε χωνευεται, και σε αυτό και στα περι βακτηριδίων τη λύση δίνει η κατανάλωση ενζυμων, υδροχλωρικό οξυ (γαστρικό) και επιπλέον ενζυμα χωνευσης.

Niiick
16-07-09, 20:06
απλα σταυρο ξερεις τι, αμα πχ για πιο λογο σταματησεις για λιγο τη whey για α,β λογο τοτε αναγκαστικα θα τρως πολλα αυγα. εγω ετρωγα 15 τη μερα 15 κροκοι για μια διαιτα που δεν ειναι 50% fat ισως ειναι πολλοι..

εχεις αποψη για τα αυγα με ω3,6 και τετοια η βλακειες λενε? δηλαδη ταιζαν τη κοτα λιναροσπορακια:green:?

TRIANTAFYLLOU
16-07-09, 20:41
αυτό με τα ωμα αυγα το έκαναν παλια πάρα πολλοι αλλα δεν είδα κάποιον να έχει κάνει κάτι ξεχωριστό και να πω αξίζει , εγω δεν είμαι πολύ ψείρας στο φαί αλλα αυτό να με πληρώνουν δεν το κάνω και ας κανω και ενα κιλο μυς λιγότερο.

μετα την προπόνηση χρειάζετε λόγω υψηλού μεταβολισμού άμεση αναπλήρωση και γι αυτό το ρόφημα για πρώτη φαση είναι καλή λύση και μετα καμια ωρα η στερεα τροφή .

δεν υπάρχει πρόβλημα και υδατάνθρακες με υψηλό γλυκαιμικό δείχτη δεν θα γίνουν λίπος , εγω μέχρι 110 γραμμαρια ζαχαρη έπαιρνα μετα την προπόνηση μαζί με υγρα αμινοξεα , αλλα δεξτροζη μαλτοδεξτρινη είναι μια χαρα και μετα χαλαρα παιρνούσε η ωρα και έκανα και το γεύμα μου το στερεό.

leangains
16-07-09, 22:26
Ναι Δον δεν εχεις άδικο. Εννοώ ο τίτλος που εβαλε ο asdf παραπλάνησε. Δεν ήθελα να πω ότι θα τα καταναλωνω ως μεταπροπονητικό. απλά γευμα πρωτείνης, λίπους, απλά.


απλα σταυρο ξερεις τι, αμα πχ για πιο λογο σταματησεις για λιγο τη whey για α,β λογο τοτε αναγκαστικα θα τρως πολλα αυγα. εγω ετρωγα 15 τη μερα 15 κροκοι για μια διαιτα που δεν ειναι 50% fat ισως ειναι πολλοι..

εχεις αποψη για τα αυγα με ω3,6 και τετοια η βλακειες λενε? δηλαδη ταιζαν τη κοτα λιναροσπορακια:green:?

Η σκόνη πρωτείνης ειναι ιδιαίτερα κατεργασμένο τροφιμο (γνωμη μου πάντα) και δε τη χρησιμοποιώ πια.

15*6(αν ειναι μεγάλοι)=90γρ λιπους καλως ήρθες στο κλαμπ!

ναι και καλά ταιζαν τα κοτοπουλα λιναροσποράκι. Αν ειναι και καλά εχουν κ Ω3, απατεωνιά το βλεπω, 1κιλό λιναροσποράκι και 1 τόνο απτο καλό το πραμα, ελα εχουν κ Ω3.... Αν ειναι όμως στα πλαισια μιας καλύτερης σιτισης για τα κοτόπουλα και τα ζωα δεν ειναι εγκλειστα, αλλά ελευθερης βοσκής (κόβει βολτες στον αγρο) τρωνε σκουληκακια, ζουζουνάκια και αντί για εκεινα τα ρυζάλευρα, τα καλαμποκια από την Κινα (που εχουν δεκτει τη γεννετική τροποποίηση που κ οι ίδιοι δε ξερουν τη γονότυπο εχουν βαλει μεσα), ναι τότε να τα πάρουμε. Αν όμως είναι στα πλαισια της μοδας, εχουν κ Ω3 ας το αφήσουμε καλύτερα, εδώ βαλανε Ω3 στις μαργαρίνες κ τις διαφημιζουν για ποιοτικά λιπαρά....

pharmacist
16-07-09, 23:27
Η σκόνη πρωτείνης ειναι ιδιαίτερα κατεργασμένο τροφιμο (γνωμη μου πάντα) και δε τη χρησιμοποιώ πια.


Με αυτο εννοεις οτι ειναι ανθυγειινη;
Ή μηπως οτι δεν κανει τη δουλεια που περιμενεις, αυτη που κανει η φυσικη πρωτεινη, ειναι δηλαδη μειωμενης αποτελεσματικοτητας;
Απο πια αποψη θεωρεις οτι ειναι μειονεκτημα που ειναι κατεργασμενη;

TRIANTAFYLLOU
16-07-09, 23:49
να σας πώ και κάτι ακόμη το αυγό το ασπράδι το είχαμε σαν μέτρο σύγκρισης για την βιολογική αξία της πρωτείνης .
τώρα με τις σύγχρονες μεθόδους επεξεργασίας έχουν πετύχει πολύ υψηλότερη βιολογική αξία και απο αυτή του αυγού με τις γουει και ισολειτ γιατί λοιπόν να μην είναι καλές οι σκόνες εγω τουλάχιστον γι αυτες που παίρνω εχω πειστήρια και επίσημες αναλύσεις απο την χώρα παρασκευής και μεταφρασμένα στα ελληνικα , γιατί λοιπόν να αμφιβάλω.

δεν είναι αυτα υποκατάστατα γεύματος αλλα μπορούν κάλιστα να συμπληρώσουν την διατροφή μας με υψηλής ποιότητας πρωτείνη που τόσο απαραίτητη είναι για την μυική σύνθεση.

thegravijia
17-07-09, 00:02
να σας πώ και κάτι ακόμη το αυγό το ασπράδι το είχαμε σαν μέτρο σύγκρισης για την βιολογική αξία της πρωτείνης .
τώρα με τις σύγχρονες μεθόδους επεξεργασίας έχουν πετύχει πολύ υψηλότερη βιολογική αξία και απο αυτή του αυγού με τις γουει και ισολειτ γιατί λοιπόν να μην είναι καλές οι σκόνες εγω τουλάχιστον γι αυτες που παίρνω εχω πειστήρια και επίσημες αναλύσεις απο την χώρα παρασκευής και μεταφρασμένα στα ελληνικα , γιατί λοιπόν να αμφιβάλω.

δεν είναι αυτα υποκατάστατα γεύματος αλλα μπορούν κάλιστα να συμπληρώσουν την διατροφή μας με υψηλής ποιότητας πρωτείνη που τόσο απαραίτητη είναι για την μυική σύνθεση.

μπορειτε να αναφερεται μερικες .?

TRIANTAFYLLOU
17-07-09, 00:37
δεν έχω πρόβλημα να αναφέρω απλα δεν το έκανα να μην φανει για διαφημιστικούς λόγους και γιατί σίγουρα δεν είναι μόνο αυτες που παίρνω εγω υπάρχουν κι αλλες πολύ καλές πρωτείνες και πολλες φορες η μάρκα δεν λέει τίποτε μπορει να τις βγάζει το ίδιο εργοστάσιο και αυτό το λέω γιατι την συγκεκριμένη την έπαιρνα απο το 1987 αλλα με άλλη ονομασία τότε και μετα την έκανε εισαγωγή ο αργύρης ο τσοπουρίδης με δική του ετικέτα και είναι η εταιρία που είναι και χορηγός στο φόρουμ η beauty and the beast, αλλα δεν θέλω να πιστεύω πως μόνο αυτή είναι καλή η ΑΤP δηλαδή .

απλα επειδή έχει τύχει μετα το θεμα που δημιουργήθηκε με τα συμπληρώματα στην τηλεόραση με είχαν καλέσει σε μια εκπομπη και έπρεπε να έχω στοιχεία για να αποδείξω κάποια πράγματα γι αυτό και είχα μπει σ αυτη την διαδικασία , αλλιώς δεν θα το έψαχνα γιατί απλα όταν εμπιστεύομε κάποια άτομα δεν έχω λόγο να αμφιβάλω.

leangains
19-07-09, 21:46
Με αυτο εννοεις οτι ειναι ανθυγειινη;
Ή μηπως οτι δεν κανει τη δουλεια που περιμενεις, αυτη που κανει η φυσικη πρωτεινη, ειναι δηλαδη μειωμενης αποτελεσματικοτητας;
Απο πια αποψη θεωρεις οτι ειναι μειονεκτημα που ειναι κατεργασμενη;

αν ηθελα να πω ανθυγειινη, θα εγραφα ανθυγειινη ετσι δεν ειναι? Εγραψα κατεργασμενη-επεξεργασμενη, παιρνω το γαλατακι κανω ό,τι κανω και βγαζω την πρωτείνη, επίσης ειναι ταχειας απορροφησης (αυτό ειναι αυτό το επιθυμητο, οχι για μενα ομως), ακομα κ όταν χρησιμοποιουσα σκονη, συνηθιζα να την επιβραδυνω αρκετα.
το αν κανει ή δεν κανει δουλεια δε μπορω να το αξιολογησω, ουτε μπορω να σου πω ότι απτη στιγμη που τη διέκοψα, οι διαφορες που ειδα οφειλονταν στο ότι την αντικατεστησα με μοσχο, ψαρι κ αυγα γιατί η διατροφη άλλαξε σε μεγαλο βαθμο.
Δε θεωρώ ότι ειναι μειονεκτημα, ειναι προσωπικη λοξα, μουρλα, χαζομαρα αν κατι το αντιλαμβανομαι περα απο ενα βαθμο επεξεργασμενο να μην το τρωω, ανάλογη περιπτωση κ πιο ακραια μπορεις να σκεφτεις εναν αλλο μουρλο που για κανενα λογο (δλδ δεν εχει δυσανεξια) δεν καταναλωνει γλουτένη, gluten.
Η ερωτηση του Niiick απευθυνοταν σε μενα κ του απαντησα συμφωνα με τις προσωπικες μου αντιληψεις κ το τι κανω εγώ.

TRIANTAFYLLOU wrote
"γιατί λοιπόν να μην είναι καλές οι σκόνες"

Δεν εννοουσα ότι δεν ειναι καλες, απλά λεω ότι δεν ειναι συμβιβαστες με μια διατροφη eat clean οπως εγω την αντιλαμβανομαι.

Εχει να κανει με τη χαζομαρα που κουβαλαω στην κεφαλη μου τιποτα περισσότερο.