PDA

Επιστροφή στο Forum : Drop sets



muaythaispirit
03-12-06, 22:18
πωωωπω παιδια μιλαμε ειναι εξαντλητικα ....
ειχα σκοπο να τα κανω στο δευτερο σετ καθε ασκησης εως την πληρη κωπωση και δεν μπορουσα να σηκωσω τα χερια μου μετα ....
τα χρησιμοποιειτε και εσεις?
ειναι καλη μεθοδος?
θα ηταν ενδιαφερον καποιες οδηγιες για αυτην τη μεθοδο!
ειναι για γραμωση η ογκο?

Muscleboss
03-12-06, 22:58
θα ακολουθήσει λαρθρο σύντομα. πολύ καλή μέθοδος.

ΜΒ

Sourlas
04-12-06, 15:44
Παρα παρα πολυ καλος τροπος προπονησης.Τον προτεινω ανεπυφυλακτα. Το αν είναι για γράμμωση ή ογκο αυτό είναι μια τεράστια παρεξήγηση.τον ογκο ή την γράμωση την καθορίζει η διατροφή και όχι οι ασκήσεις. Λεπτομέριες προσεχώς :wink:

petran20
01-06-11, 15:10
Επειδη σκεφτομαι να ξεκινησω ντροπ σετς μετα απο καιρο που κανω πυραμιδα με αυξανομενα κιλα,εχω την απορια αν για να τ ξεκινησω πρεπει να εχω συγκεκριμενω ογκο η δεν εξαρταται απο τιποτα? Στοχευουν ας πουμε στη γραμμωση,ειναι πιο κοπιαστικα απο πυραμιδες η σουπερσετς η κατι αλλο?
Η ειναι καλυτερο να κανω λιγο ζεσταμα,μετα ενα ντροπ σετ,λιγη ξεκουραση κ μια πυραμιδα μετα λιγο πιο ηπια αποτι θα εκανα χωρις τ ντροπ σετ?

procop
01-06-11, 19:46
Επειδη σκεφτομαι να ξεκινησω ντροπ σετς μετα απο καιρο που κανω πυραμιδα με αυξανομενα κιλα,εχω την απορια αν για να τ ξεκινησω πρεπει να εχω συγκεκριμενω ογκο η δεν εξαρταται απο τιποτα? Στοχευουν ας πουμε στη γραμμωση,ειναι πιο κοπιαστικα απο πυραμιδες η σουπερσετς η κατι αλλο?
Η ειναι καλυτερο να κανω λιγο ζεσταμα,μετα ενα ντροπ σετ,λιγη ξεκουραση κ μια πυραμιδα μετα λιγο πιο ηπια αποτι θα εκανα χωρις τ ντροπ σετ?

βασικα εγω τα χρησιμοποιω σε γραμμωση μαζι με υποθερμιδικη διατροφη...
δεν θα κανεις σε ολες τις ασκησεις drop δηλαδη τι κανω εγω
στηθος
επικληνη
οριζοντιο
πρεσσα στηθους 3*6-6-6 dropset,
για να μην καταρευσει το νευρικο σ συστημα,κανε 3 εβδομαδες και σε καθς ομαδα να κανεις στο τελος μια ασκηση....αλλοι θα σ πουν στην αρχη για να εχεις δυναμη να την κανεις με max αποδοση...εμενα μ βγαινει στο τελος και σε μηχανημα ωστε να κατεβαζω γρηγορα κιλα..........στα χερια αποφευγω,ειναι μικρη ομαδα......τωρα αν θες να δωσεις λιγο παραπανω ενταση
π.χ στηθος
επικληνη
πιεσεις οριζοντιο superset εκτασεις
διαλεξε ασκηση στηθους dropset(π.χ cross over)
βασικα το αν θα τα κανεις για ογκο η γραμμωση εξαρταται απο την διατροφη....παντως ξεκολλαει το σωμα....

petran20
02-06-11, 19:08
Οταν λες ξεκολλαει?

ΝΑι με max κιλα οσο αντεχω και μετα γρηγορο κατεβασμα,αν και πιστευω μονο σε οργανα μπορω να εχω την επιθυμητη ταχυτητα,αντε και στους αλτηρες.Στον παγκο ειναι λιγο ζορια να ρυθμιζω τα κιλα.

πιεσεις οριζοντιο superset εκτασεις-----> τι εννοεις??

procop
04-06-11, 18:39
Οταν λες ξεκολλαει?

ΝΑι με max κιλα οσο αντεχω και μετα γρηγορο κατεβασμα,αν και πιστευω μονο σε οργανα μπορω να εχω την επιθυμητη ταχυτητα,αντε και στους αλτηρες.Στον παγκο ειναι λιγο ζορια να ρυθμιζω τα κιλα.

πιεσεις οριζοντιο superset εκτασεις-----> τι εννοεις??

σε εμενα τουλαχιστον βλεπω βελτιωση στο σωμα μ(ξεκολλαει δηλαδη αλλαζει το σωμα πιο γρηγορα)
εκτασεις αλτηρων στον οριζοντιο superset πιεσεις με μπαρα η αλτηρες!κλασσικο superset...δηλαδη ξεκινω 3 εβδομαδες με το 1 προγραμμα και μετα στις αλλες 3 για να αυξησω την ενταση βαζω και το superset....

Qlim4X
04-06-11, 18:46
Επειδη σκεφτομαι να ξεκινησω ντροπ σετς μετα απο καιρο που κανω πυραμιδα με αυξανομενα κιλα,εχω την απορια αν για να τ ξεκινησω πρεπει να εχω συγκεκριμενω ογκο η δεν εξαρταται απο τιποτα? Στοχευουν ας πουμε στη γραμμωση,ειναι πιο κοπιαστικα απο πυραμιδες η σουπερσετς η κατι αλλο?
Η ειναι καλυτερο να κανω λιγο ζεσταμα,μετα ενα ντροπ σετ,λιγη ξεκουραση κ μια πυραμιδα μετα λιγο πιο ηπια αποτι θα εκανα χωρις τ ντροπ σετ?

μπορεις να κανεις οποτε θες.

τα drop σετ ειναι για να χτιπισουνε τον μυ να ξεκολισι. δεν ειναι για καθε μερα.

βαλτα για μια ευδομαδα στο προγραμμα σου παιζοντας 2-3 σετ σε 2-3 ασκησεις με 2-3 κατεβασματα. προσπαθισε στο προτο σετ οι επαναληψης να ειναι 10-16 και στα drop οσο αντεχεις.

κανε καλο ζεσταμα και με ασκησεις τις μυικης ομαδας και μετα μπες σε λειτουργικα σετ.

petran20
05-06-11, 00:36
Ευχαριστω και τους 2 σας. Στη μπαρα συμφερει να κανω ντροπ [γενικα το στηθος ειναι το αδυναμο σε εμενα,κουραζομαι σχετικα γρηγορα] η καλυτερα να περιοριστω σε οργανα πλην της αυτοσυγκεντρωσης?

procop
05-06-11, 12:34
Ευχαριστω και τους 2 σας. Στη μπαρα συμφερει να κανω ντροπ [γενικα το στηθος ειναι το αδυναμο σε εμενα,κουραζομαι σχετικα γρηγορα] η καλυτερα να περιοριστω σε οργανα πλην της αυτοσυγκεντρωσης?

δεν το καταλαβα το τελευταιο??δηλαδη αυτοσυγκεντρωση στο στηθος?
τεσπα,τα drop για να μην χανεις χρονο και ειναι πιο ευκολο να γινονται σε μηχανημα...η με αλτηρες...και με μπαρα γινονται απλα θα βαζεις-θα βγαζεις κτλ.. παντως δοκιμασε και superset...

petran20
05-06-11, 13:12
δεν το καταλαβα το τελευταιο??δηλαδη αυτοσυγκεντρωση στο στηθος?
τεσπα,τα drop για να μην χανεις χρονο και ειναι πιο ευκολο να γινονται σε μηχανημα...η με αλτηρες...και με μπαρα γινονται απλα θα βαζεις-θα βγαζεις κτλ.. παντως δοκιμασε και superset...

Οχι για δικεφαλους κανονικα,εννοω οτι και τις 5 μερες η μονη ντροπ ασκηση με αλτηρες να ειναι αυτη,αντε και ανοιγμτα σε επικληνη. Μια βασικη ερωτηση που ξεχασα να κανω σε αυτα που ειπες: σεκαθε ντροπ να ξεμιναχ απο τα ΜΑΧ κιλα που σηκωνω για τις 6 επαναληψεις η να πεσω μερικα?

ΠΧ: για την ταδε ασκηση στο 12-10-8-6 που εκτελω ας πουμε οτι σηκωνω 1-2-3-4 kg αντιστοιχα, τυχαια παντα.στο ντροπ να ξεκινησω με τα 4 και να κατεβω η με τα 3 για να κανω περισοτερες επαναληψεις?

arisfwtis
05-06-11, 13:29
αρχιζεις με ενα χ βαρος για ν επαναληψεις και μετα συνεχιζεις με ενα χ-ψ βαρος για οσες επαναληψεις αντεξεις

petran20
05-06-11, 19:35
αρχιζεις με ενα χ βαρος για ν επαναληψεις και μετα συνεχιζεις με ενα χ-ψ βαρος για οσες επαναληψεις αντεξεις

Ναι το ξερω αυτο,ρωταω αν αυτο το χ αρχικο βαρος να ειναι το ΜΑΧ μου που κανω 5 επαναληψεις στα κανονικα σετ η να ξεκινησω με λιγοτερα για να αντεξω περισσοτερες επαναληψεις

procop
06-06-11, 13:43
Ναι το ξερω αυτο,ρωταω αν αυτο το χ αρχικο βαρος να ειναι το ΜΑΧ μου που κανω 5 επαναληψεις στα κανονικα σετ η να ξεκινησω με λιγοτερα για να αντεξω περισσοτερες επαναληψεις

λοιπον θα σ προτεινω 2 drop και διαλεξε.
1.εκτελεις μαχ κιλα 5 επαναλ.π.χ αν κανεις παγκο 5 επαναλ μαχ τα 100 βαζεις 100:P
κατεβαζεις το 50% δηλαδη στα 50 κιλα και κανεις μεχρι αστοχια(προσπαθησε να βγουν πανω απο 15 επαναλ)θα πρηστεις full εκεινη την στιγμη.3 φορες αυτο.δηλαδη κανω 5 drop 15+ ξεκουραση 1 λεπτο και παλι απο την αρχη 3 φορες.
2. κανε 6,κατεβασε 20% κανε 6,κατεβασε 20% κανε μεχρι αστοχια

nikos1234
17-03-13, 21:59
Καλησπερα παιδια δυο ερωτησουλες.

1.στα ντροπ σετς παμε σε φαιλ σε ολα τα σετ η μονο στο τελευταιο σετ (μιλα ωμονο για τα σετ του ντροπ σετ,οχι για τα αλλα)
2.μπορω να κανω ντροπ σετ 1μηνα για 2 μυικες οαμδες(στηθος δικεφαλα),τον επομενο μηνα για αλλες 2 κλπ?η μονο σε μια οαμδα 1 μηνα?ευχαριστω