PDA

Επιστροφή στο Forum : Φουσκάλες πόδια



chr04
25-05-09, 15:21
Χθες πήγα στην παραλία και περπάτησα αρκετή ώρα χωρίς παπούτσια με αποτέλεσμα να έχω βγάλει 2 φουσκάλες στα μεγάλα δάκτυλα. Έχει κανείς καμιά συμβουλή; Να τις σκάσω ή να τις αφήσω;

psv
25-05-09, 16:37
Κι εγω φιλε καθε καλοκαιρι μια απ'τα ιδια.Δεν ξερω τι συμβουλη να σου δωσω αφου δεν το εχω ψαξει το θεμα.Ξερωμονο οτι μια φορα δεν την εσκασα και την ειχα μια ζωη,ενω μια αλλη που την εσκασα με ετσουζε μεν,αλλα εφυγε πιο γρηγορα...


Εγω και να μην ηθελα να τις σκαω,τις σκαω,δεν αντεχω:turtle:

LoneWolf
25-05-09, 22:53
Φιλε μου με τις φουσκες στα ποδια συγκεκριμενα εχω προβλημα επι 3 χρονια .
Συνιθως προκαλειται οταν το μερος του ποδιου ειναι ιδρωμενο και τριβεται μπορεις να το δεις αναλυτικοτερα στο γκουγκλ. παρολ' αυτα απο σω ξερω δεν κανει να τις σκας υπαρχουν ειδικοι επιδεσμοι απο σιλικονι (ακριβουτσικοι) αλλα το καλυτερο θα ειναι να κανεις ποδολουτρο με ζεστο νερο και να μην καταπιεζεις πολυ το μερος οπου εχουν εμφανιστει οι φουσκες . Σε 1 βδομαδα θα χουν φυγει λογικα . Τωρα αν τις σκασεις δεν εγινε και τπτ απλα θα τσουζει πολυ και θα δυσκολευσε στο πατημα οταν περπατας για λιγο καιρο.

Καλη αναρρωση

chr04
26-05-09, 00:02
Η μια έσκασε από μόνη της. Την άλλη την είδα λίγο περίεργα κόκκινη και την έσκασα εγώ και έβγαλε κόκκινο υγρό (προφανώς πύο με αίμα). Αν μιλάς για τα compeed, είχα βάλει στην φτέρνα όταν με χτύπησαν τα παπούτσια αλλά χειρότερα ήταν. Ήταν η φουσκάλα, μπήκει και το αυτοκόλητο από πάνω και πονούσε περισσότερο.

LoneWolf
26-05-09, 00:14
Χμμμμ δεν θελω να σε τρομαξω αλλα μου φενεται υποπτο το κοκκινο υγρο γιατι απο οτι εχω διαβασει λενε πως αν εχει κοκκινες γραμμες ή κοκκινο,κιτρινο υγρο πιθανων ειναι μολυσμενο τσεκαρε στο γκουγκλ.
Δες αυτο http://www.mamashealth.com/foot/blister.asp
καλα θα ηταν αν δεν σου ειναι δυσκολο να επισκευθεις καποιον γιατρο γιατι αν ειναι μολυσμενο μπορει να δημιουργηθουν προβληματα χειροτερα

chr04
26-05-09, 09:30
Ενδιαφέρον!

Αλλά οκ είναι οι φουσκάλες, δεν πονάνε σήμερα καθόλου και φαίνονται μια χαρά. Θα το παρακολουθήσω όμως!

Geo84
27-05-09, 21:11
Εγώ κάποιες που είχα βγάλει στην αρχή λόγω του ότι ήμουν άψητος και έτρεχα για κανα 20-30λεπτο τις έσκασα και έβγαλα και το δέρμα.Τσούζανε αλλά όταν άρχιζα το τρέξιμο γιατί δεν έπαιζε να το σταματήσω μετά από λίγο ήταν οκ.Άσε που μετά από λίγο καιρό σκλήρυναν.Επίσης να σηκώνεται καλά τις κάλτσες γιατί αν διπλωσουν μέσα στα δάχτυλα και αδιαφορήσετε μπορεί να κάνουν φουσκάλες.

sctp
28-05-09, 11:52
Μεγαλη πικρα οι φουσκαλες,οσοι παιζουν μπασκετ πιστευω το ξερουν καλα.Για γρηγοροτερη αναρρωση απλα προσπαθησε να μην το καλυπτεις οσο ειναι αυτο δυνατον.:welcome:

TRIANTAFYLLOU
29-05-09, 02:39
ρωτήστε ρε παιδια και στο φαρμακείο έχει κάτι ειδικά επιθέματα ειδικά για τέτοιες περιπτωσεις δεν είναι και τίποτε τραγικό απλα πονάει και δεν μπορεις να βάλεις παπούτσι αλλα είναι αναστρεψιμη η κατάσταση .
καθαριότητα και προσοχή να μην έρχετε σε επαφη απευθείας με μολυσμένες επιφάνειες και όσο γίνετε ελεύθερο να να αναρώνει πιο γρήγορα γιατί αν είναι καλυμένο υδρώνει και γίνετε χειρότερα , ρωτησε όμως σε ένα φαρμακείο κάτι έχει γι αυτά

souezass
12-05-14, 16:52
Listerine. :bowdown:

Αντιμετωπίζει τις φουσκάλες! Το κλασικό συστατικό για δροσερή αναπνοή -και ένα πολύ δυνατό αντισηπτικό- κάνει και για τις φουσκάλες. Πότισε με το στοματικό διάλυμα ένα κομμάτι βαμβάκι και πίεσέ το ελαφρά πάνω στο σημείο τρεις φορές τη μέρα μέχρι η φουσκάλα να ξεραθεί και να μη σε πονάει πια.