PDA

Επιστροφή στο Forum : Weight Gain (Lamberts)



willy
26-05-09, 18:55
Ως νέος στο άθλημα :turtle: (2,5 μήνες γυμναστήριο) αγόρασα τις προάλλες αυτήν την πρωτείνη από φαρμακείο.


http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=6689&stc=1&d=1258537324


Την καταναλώνω πάντα μετά την γυμναστήριο και το κύριο γεύμα το λαμβάνω μετά από 2 με 2 μίση ώρες.

Την έχει δοκιμάσει κάποιος ή κάποια από σας?

Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Βill :bowdown::thumbup:

Niiick
26-05-09, 22:40
willy δε πιστευω πολυ απο εδω να πινουν πρωτεινη απο φαρμακειο..απο περιεργεια μηπως σου ειναι ευκολο να μου πεις ποσο κοστιζε?

KATERINI 144
26-05-09, 23:28
willy γραψε πως ακριβος ειναι το ονομα του προϊόντος και θα μεταφερω σε νεο θεμα το δικο σου ποστ και του Niiick, αν θελεις να ρωτήσεις για καποιο συμπλήρωμα πρωτα κανε αναζητήσει μηπως ηδη υπάρχει και αν οχι άνοιξε καινούργιο θεμα να σχολιαστεί εκεί.

willy
27-05-09, 11:24
Η συγκεκριμένη πρωτεϊνη που πέρνω είναι η εικονιζόμενη.
LAMBERTS
The professional Range
SPORT
Unique Advanced Formula
Weight Gain
Whey protein with complex Carbohydrates
Την αγοράζω 60 ευρώ.

http://img32.imageshack.us/img32/7923/dsc00623q.th.jpg (http://img32.imageshack.us/my.php?image=dsc00623q.jpg)

ANONIO
28-05-09, 23:05
Η συγκεκριμένη πρωτεϊνη που πέρνω είναι η εικονιζόμενη.
LAMBERTS
The professional Range
SPORT
Unique Advanced Formula
Weight Gain
Whey protein with complex Carbohydrates
Την αγοράζω 60 ευρώ.

http://img32.imageshack.us/img32/7923/dsc00623q.th.jpg (http://img32.imageshack.us/my.php?image=dsc00623q.jpg)
πολυ ακριβα δεν αξιζει με τπτ!παρε καθαρη και βαζε τον υδατανθρακα εσυ...

leangains
29-05-09, 00:58
αν θες σταμάτα τη με 60Ε αγοράζεις 30Ε=γύρω στα 150αβγά και με 30Ε= 5 κιλά πατάτες.

Βράσε 10 αβγά (τα ασπράδια θα φας) και 3-4 πατάτες, ρίξε αλάτι και μαγικό μηλόξυδο να σπάσει η αβγουλίλα κ για άλλους λόγους στα ασπράδια κ αλάτι κ λίγο λεμόνι στις πατάτες κ 200 γρ γιαούρτι με 2 κουταλιές της σούπας δεξτρόζη κ μία μέλι, αν βρεις καλύτερο κ πιο φτηνό μεταπροπονητικό γεύμα....

thegravijia
29-05-09, 01:56
ενα πιτακι βρωμης δεν θα ηταν καλο για μεταπροπονιτικο γευμα με μπολικο μελι??

leangains
29-05-09, 02:32
η βρώμη έχει διαλυτες φυττικες ίνες κ θα καθυστερήσει την απορρόφηση της γλυκόζης, θα την απελευθερώσει πιο αργά, επίσης έχει κ κάμποσο λίπος μέσα κάτι που δε θες σε αυτό το γεύμα.

willy
30-05-09, 12:05
αν θες σταμάτα τη με 60Ε αγοράζεις 30Ε=γύρω στα 150αβγά και με 30Ε= 5 κιλά πατάτες.

Βράσε 10 αβγά (τα ασπράδια θα φας) και 3-4 πατάτες, ρίξε αλάτι και μαγικό μηλόξυδο να σπάσει η αβγουλίλα κ για άλλους λόγους στα ασπράδια κ αλάτι κ λίγο λεμόνι στις πατάτες κ 200 γρ γιαούρτι με 2 κουταλιές της σούπας δεξτρόζη κ μία μέλι, αν βρεις καλύτερο κ πιο φτηνό μεταπροπονητικό γεύμα....

Χμμμμμμ....μάλιστα...:unsure:;)

Ευχαριστώ πάντως!

Υ.Γ. Το θέμα είναι ποιος κάθεται να τα μαγειρέψει :rolf:

Billy
30-05-09, 20:15
αν θες σταμάτα τη με 60Ε αγοράζεις 30Ε=γύρω στα 150αβγά και με 30Ε= 5 κιλά πατάτες.

..

φίλε μου δεν ξέρω από τι κότες τρώς εσύ αυγά, μήπως είναι από το Παρίσι;;;:P:P

πάντως εγώ ψωνίζω από την Λαϊκή και αγοράζω το αυγό 14 λεπτά και με 30 ευρώ αγοράζω 214 αυγά και με άλλα 30 ευρώ καμιά 40αριά κιλά πατάτες.

@willy
με όλο τον σεβασμό, μην πετάς τα λεφτά σου άσκοπα.
Συμπλήρωμα για Όγκο δεν χρειάζεται να αγοράζεις, απλά φάε πιο πολύ αλλά πάντα ποιοτικά.

pharmacist
30-05-09, 20:38
πάντως εγώ ψωνίζω από την Λαϊκή και αγοράζω το αυγό 14 λεπτά

Ενα ασπραδι αυγου βρασμενο περιεχει 3,5-4 γραμμαρια πρωτεινης.
Ενα υποκαταστατο γευματος σε οικονομικη συσκευασια (πολλα φακελακια) με κοστος περιπου 1 ευρω ανα φακελακι εχει 38 γραμμαρια πρωτεινης μιγμα whey-casein και συνολικα 240 ποιοτικες θερμιδες.
Το υποκαταστατο γευματος σου ερχεται πιο φθηνο, ειδικα αμα σκεφτεις το χρονο που ξοδευεις σε ετοιμασιες και το...ρευμα που καις στο βρασιμο!
Φυσικα δε συγκρινεται με τιποτα το φυσικο, απο την αλλη σε αυτη τη συγκριση εμενα το αυγο μου φαινεται να χανει τη μαχη!
Απλα το συγκεκριμενο υποκαταστατο γευματος το υπολογιζω σαν τιμη απο Αγγλια γιατι εδω βγαινει κοντα... 3 ευρω το φακελακι:unsure:

Billy
30-05-09, 21:38
έχει συζητηθεί πολλές φορές το θέμα αυτό και πάντα καταλήγουμε, όχι μόνο εδώ αλλά και σε πολλά φόρουμ του εξωτερικού, ότι δεν υπάρχει υποκατάστατο για την φυσική τροφή και ότι ο οργανισμός δεν μπορεί να πάει πολύ με "φακελάκια". Αλλά μπορεί να κάνεις και κακό στην υγεία σου γι' αυτό μη βασίζεις την διατροφή σου σε αυτό το συμπλήρωμα.
Το θέμα του χρόνου είναι πρόβλημα αλλά και η αλήθεια πρέπει να λέγεται.

leangains
31-05-09, 00:39
φίλε μου δεν ξέρω από τι κότες τρώς εσύ αυγά, μήπως είναι από το Παρίσι;;;:P:P

πάντως εγώ ψωνίζω από την Λαϊκή και αγοράζω το αυγό 14 λεπτά και με 30 ευρώ αγοράζω 214 αυγά και με άλλα 30 ευρώ καμιά 40αριά κιλά πατάτες.
.
:rolf::rolf: ουουου τσίπι! τα μικρά τρως ρε συ! :green::green: :P:P τα μεγάλα έχουν 20 λεπτα το αβγο, απ ό,τι θυμάμαι πάντα. για τις πατάτες δίκιο έχεις δε θυμάμαι πόσο έχουν μια κ ποτέ δεν κοίταξα την τιμή τους απλά πάω κ τις αγοράζω μαζί με τάλλα λαχανικά, είπα μια τιμή στην τύχη μη βαράς ρε συ!


Ενα ασπραδι αυγου βρασμενο περιεχει 3,5-4 γραμμαρια πρωτεινης.
:

Δλδ ένα μικρό αβγό κ ένα μεγάλο έχουν την ίδια ποσότητα πρωτείνης??? τσ! και αν πάρεις αβγο στρουθοκαμήλου??:P:P
3-7 γρ στο ασπράδι ανάλογα το μέγεθος, άντε πες 5*10 αβγά=?, πρωτείνη ανώτατης βιολογικής αξίας, άσε τις σκόνες για όσους έχουν γρίπη

pharmacist
31-05-09, 01:23
Αλλά μπορεί να κάνεις και κακό στην υγεία σου γι' αυτό μη βασίζεις την διατροφή σου σε αυτό το συμπλήρωμα.

Δε μπορει κανεις να βασισει τη διατροφη του σε ενα υποκαταστατο γευματος οπως ακριβως δε μπορει να βασισει τη διατροφη του σε ασπραδια αυγων!
Μπορει ομως να συμπληρωσει τη διατροφη του λογω των αυξημενων αναγκων και εκει προτιμω το υποκαταστατο γευματος απο τα ασπραδια,τον τονο κλπ.



:rolf::rolf: ουουου τσίπι! τα μικρά τρως ρε συ! :green::green: :P:P τα μεγάλα έχουν 20 λεπτα το αβγο, απ ό,τι θυμάμαι πάντα. για τις πατάτες δίκιο έχεις δε θυμάμαι πόσο έχουν μια κ ποτέ δεν κοίταξα την τιμή τους απλά πάω κ τις αγοράζω μαζί με τάλλα λαχανικά, είπα μια τιμή στην τύχη μη βαράς ρε συ!



Δλδ ένα μικρό αβγό κ ένα μεγάλο έχουν την ίδια ποσότητα πρωτείνης??? τσ! και αν πάρεις αβγο στρουθοκαμήλου??:P:P
3-7 γρ στο ασπράδι ανάλογα το μέγεθος, άντε πες 5*10 αβγά=?, πρωτείνη ανώτατης βιολογικής αξίας, άσε τις σκόνες για όσους έχουν γρίπη

Αυτο με τις σκονες και τη γριππη δεν το καταλαβα:unsure:
Και τα βρεφικα γαλατα σκονες ειναι,ειναι ομως αρκετα καλη τροφη:green:
Αναμεσα στα διαφορα που μπορει να χτυπησω στο ποδι κατα τη διαρκεια της ημερας ειναι και τα Fortimel που δινουμε σε ασθενεις που δεν μπορουν να φανε και ειναι ουσιαστικα ενα γευμα σε υγρη η ημιστερεη μορφη.
Πλουσιο σε πρωτεινη, πληρες βιταμινων,μεταλλων ιχνοστοιχειων κλπ.
Αντι τροφης αποκλειστικα οχι.
Επιπλεον αυτης ομως ναι!
Οπως σημερα το βραδυ, πριν απο την εξοδο με τα παιδια αγκαλια στην πορτα, χτυπησα ενα στα γρηγορα, 20 γραμμαρια πρωτεινης δε με χαλασαν,αμα ηταν να την παρω σε ασπραδια καλυτερα καθολου:P

kyriakos23
31-05-09, 02:11
καλα εω στην ελλαδα ειστε κλεφτες.
πανακριβοι αυτοι οι τονοι δεν συμφερουν!
ετσι οπως ειναι εδω τα πραγματα συμπληρωματα συμφερουν.

leangains
31-05-09, 03:18
@pharmacist

τα παίρνεις σε ειδική τιμή από αποθήκη με κονέ τα Fortimel ???

γαιτί αν τα αγοράζεις λιαν τιμη... από σκόνη χρησιμοποιείς κ την Nutricia Protifar ???
πάλι αν την χρησιμοποιείς την παίρνεις με ειδική τιμή?

Το Fortimel πόσο υδατάνθρακα έχει μέσα κ τι είναι αυτός?

Έυχαριστώ!

Polyneikos
31-05-09, 08:23
Θα πρότεινα να μείνουμε εντός του θεματος παιδια,το θεμα μας δεν είναι αν είναι απαραίτητα τα συμπληρωματα σε σχεση με την φυσικη τροφή ,όυτε πόσο αγοραζει ο καθενας μας το αυγό,έλεος δηλαδη.Με αυτη την λογικη δεν θα έπρεπε να υπάρχει η ενότητα Αξιολογηση Συμπληρωματων,αλλά Αξιολογηση Αυγων κότας,στρουθοκαμηλου,τιμες αγορας ,λαϊκης κτλ.Stay on topic please,ενα καινουργιο μελος κ αθλητης ζηταει την γνωμη μας.
Φίλε Willy :Η αλήθεια μου είναι ότι την εξης πρωτεϊνη δεν την εχω δοκιμασει και την βλεπω πρωτη φορα,θα μπορουσες να βαλεις τα συστατικα της και τις πηγες πρωτεϊνης;
Απ΄οτι καταλαβαινω είναι μια weight gainer φόρμουλα,προφανως θα εχει υδατανθρακα μεσα(τι πηγη υδατανθρακα;-βασικο)και μια αναλογια πρωτεϊνης ανα 100 γρ,κοντα στο 50 με 60 % λογικα.Γενικα τα συμπληρωματα και η αξιολόγηση τους εχουν να κανουν με την αξιοπιστια της εταιρίας,τι όνομα έχει στην πιατσα γενικως και πόσο εμπιστευομαστε ότι περιεχονται αυτα που αναγραφει,κατοπιν με υποκειμενικα κριτηρια π.χ. ποσο μας αρεσει η γευση της και με αντικειμενικα κριτηρια όπως διαλυτότητα,ΤΙΜΗ,κτλ.

Billy
31-05-09, 17:32
:rolf::rolf: ουουου τσίπι! τα μικρά τρως ρε συ! :green::green: :P:P τα μεγάλα έχουν 20 λεπτα το αβγο,


ρε κεφάλα, :green::green:, εγώ παίρνω των 20 στην τιμή των 14άρων γιατί παίρνω 5 καρτέλες κάθε φορά, έχω κάνει ειδικό deal με τον αυγουλά, :P:P:P:P
που θα μας πείς και τσίπι!

φίλε κάνε το ίδιο θα στα δώσει σίγουρα φθηνότερα αν παίρνεις από Λαϊκή.

edit
εκ των υστέρων είδα την παρατήρηση του Polyneikos, σωστά καλό είναι να μείνουμε στο θέμα μας.

willy
01-06-09, 14:03
Φίλε Willy :Η αλήθεια μου είναι ότι την εξης πρωτεϊνη δεν την εχω δοκιμασει και την βλεπω πρωτη φορα,θα μπορουσες να βαλεις τα συστατικα της και τις πηγες πρωτεϊνης;
Απ΄οτι καταλαβαινω είναι μια weight gainer φόρμουλα,προφανως θα εχει υδατανθρακα μεσα(τι πηγη υδατανθρακα;-βασικο)και μια αναλογια πρωτεϊνης ανα 100 γρ,κοντα στο 50 με 60 % λογικα.Γενικα τα συμπληρωματα και η αξιολόγηση τους εχουν να κανουν με την αξιοπιστια της εταιρίας,τι όνομα έχει στην πιατσα γενικως και πόσο εμπιστευομαστε ότι περιεχονται αυτα που αναγραφει,κατοπιν με υποκειμενικα κριτηρια π.χ. ποσο μας αρεσει η γευση της και με αντικειμενικα κριτηρια όπως διαλυτότητα,ΤΙΜΗ,κτλ.

Αυτά ακριβώς αναγράφονται πάνω στη συσκευασία

http://img269.imageshack.us/img269/5526/dsc00628z.th.jpg (http://img269.imageshack.us/my.php?image=dsc00628z.jpg)

http://img199.imageshack.us/img199/5626/dsc00629s.th.jpg (http://img199.imageshack.us/my.php?image=dsc00629s.jpg)

http://img41.imageshack.us/img41/7735/dsc00630s.th.jpg (http://img41.imageshack.us/my.php?image=dsc00630s.jpg)

Ειλικρινά ΔΕΝ γνωρίζω απολύτως ΤΙΠΟΤΑ από συμπληρώματα είμαι νέος...οπότε καταλαβαίνετε lol !!

Οι απόψεις σας και οι γνώμες σας ευπρόσδεκτες!! :bowdown::bowdown::bowdown::bowdown:

Billy
01-06-09, 15:11
μία πρώτη παρατηρηση είναι ότι έχει πολύ λίγες Πρωτεΐνες,
Μπορείς super άνετα να βρείς όλα αυτά τα διατροφικά στοιχεία σε φυσικές τροφές, είναι απλά θέμα οργάνωσης και χρόνου.
δηλαδή αν ρίξεις 30 γρ. whey σε 80 γρ. βρώμης έχεις πιάσει περίπου το διατροφικό προφίλ αυτού του συμπληρωματος
ή
250γρ γιαούρτι 2% + 80 γρ βρώμης,,,

pharmacist
04-06-09, 00:28
Εμενα μου αρεσει πολυ το διατροφικο προφιλ του συγκεκριμενου σκευασματος.
Οπως βλεπω στη δοσολογια,μια δοση ειναι 100 γραμαρια, αρα σε καθε ληψη παιρνει κανεις 35 γραμμαρια πρωτεινης που ειναι μια χαρα, παραπανω δεν εχει νοημα πιστευω.
Και ειναι καλης ποιοτητας.
Τα υπολοιπα ειναι υδατανθρακες και συγκεκριμενα μαλτοδεξτρινη, η προτιμοτερη μορφη δηλαδη.
Αν ο υδατανθρακας που περιεχεται απελευθερωνει ενεργεια με διαρκεια δινοντας ενεργεια για προπονηση αλλα και αποκατασταση (κατι που καταλαβαινει κανεις μονο αμα χρησιμοποιησει το προιον) τοτε εγω θα το επαιρνα με κλειστα ματια γιατι ειναι ακριβως οτι χρειαζομαι!
Εξαιρουμενης της τιμης βεβαια που ειναι αυξημενη, θα εψαχνα κατι αντιστοιχο σε ποιο οικονομικη εταιρια, η συγκεκριμενη ειναι ακριβη.
Ξερω οτι η συνθεση της δεν ενθουσιαζει, τουλαχιστον σαν μεταπροπονητικο γευμα, για σενα ομως στη φαση που εισαι ο συνδιασμος μιας καλης πρωτεινης με μπολικη ενεργεια απο υδατανθρακες για γυμναστικη και αναπληρωση νομιζω ταιριαζει.


@pharmacist

τα παίρνεις σε ειδική τιμή από αποθήκη με κονέ τα Fortimel ???

γαιτί αν τα αγοράζεις λιαν τιμη... από σκόνη χρησιμοποιείς κ την Nutricia Protifar ???
πάλι αν την χρησιμοποιείς την παίρνεις με ειδική τιμή?

Το Fortimel πόσο υδατάνθρακα έχει μέσα κ τι είναι αυτός?

Έυχαριστώ!

Σορι για το off topic.
Θα σου στειλω pm!:thumbup:

willy
04-06-09, 13:14
Εμενα μου αρεσει πολυ το διατροφικο προφιλ του συγκεκριμενου σκευασματος.
Οπως βλεπω στη δοσολογια,μια δοση ειναι 100 γραμαρια, αρα σε καθε ληψη παιρνει κανεις 35 γραμμαρια πρωτεινης που ειναι μια χαρα, παραπανω δεν εχει νοημα πιστευω.
Και ειναι καλης ποιοτητας.
Τα υπολοιπα ειναι υδατανθρακες και συγκεκριμενα μαλτοδεξτρινη, η προτιμοτερη μορφη δηλαδη.
Αν ο υδατανθρακας που περιεχεται απελευθερωνει ενεργεια με διαρκεια δινοντας ενεργεια για προπονηση αλλα και αποκατασταση (κατι που καταλαβαινει κανεις μονο αμα χρησιμοποιησει το προιον) τοτε εγω θα το επαιρνα με κλειστα ματια γιατι ειναι ακριβως οτι χρειαζομαι!
Εξαιρουμενης της τιμης βεβαια που ειναι αυξημενη, θα εψαχνα κατι αντιστοιχο σε ποιο οικονομικη εταιρια, η συγκεκριμενη ειναι ακριβη.
Ξερω οτι η συνθεση της δεν ενθουσιαζει, τουλαχιστον σαν μεταπροπονητικο γευμα, για σενα ομως στη φαση που εισαι ο συνδιασμος μιας καλης πρωτεινης με μπολικη ενεργεια απο υδατανθρακες για γυμναστικη και αναπληρωση νομιζω ταιριαζει.


:

Την συγκεκριμένη πρωτεΐνη μου την έδωσε ο φαρμακοποιός λέγοντας μου να την λαβαίνω μετά την προπόνηση.
Τώρα εάν κάνει καλό ή κακό ειλικρινά ΔΕΝ γνωρίζω.

pharmacist
04-06-09, 19:12
Την συγκεκριμένη πρωτεΐνη μου την έδωσε ο φαρμακοποιός λέγοντας μου να την λαβαίνω μετά την προπόνηση.
Τώρα εάν κάνει καλό ή κακό ειλικρινά ΔΕΝ γνωρίζω.

Καλο κανει σιγουρα, δινει καλης ποιοτητας πρωτεινη στο σωμα να χτισει μυες και αναπληρωνει τις αποθηκες γλυκογονου που αδειασαν κατα την προπονηση.
Απλα αμα εισαι λιγο "σκληροπυρηνικος" μπορει να θες περισσοτερο ελεγχο του τι ακριβως βαζεις στο σωμα (καποιος μπορει να μη θελει τοσο υδατανθρακα, να προτιμα καθαρη πρωτεινη κλπ).
Αν δεν σκοπευεις να κατεβεις σε αγωνες bodybuilding δε χρειαζεται να καταφυγεις σε υπερβολες, μια χαρα ειναι το συμπληρωμα, απλα ακριβο:thumbup:
Εμενα αν μου το δινες θα το καταβροχθιζα ,μια χαρα μου κανει:bbbiceps:

kyriakos23
04-06-09, 19:56
η πρωτεινη που εχει ειναι υπερβολικα λιγη.
και φτηνη α ηταν δεν θα τη αγωραζα σκεψου οτι εσυ τν αγωραζεις και ακριβα.
υπαρχουν κ καλυτερες.

Anithos
04-06-09, 20:44
ενταξει βρε παιδια μπορει να βρει και καλύτερη πρωτεινη ο ανθρωπος και πιο φτηνη κτλ αλλα αφου την πηρε να του πουμε πως να την χρησιμοπιείσει οσον το δυνατο καλύτερα να την παρει δηλ.μετα την προπονηση η και ενδιαμεσα των γευματων αμα θελει να ανέβει σε κιλα ,και αν προσεξει λιγο την διατροφή του δεν θα γινει χοντρος αμα την παρει.
και να πω και κατι για αυτες τις πρωτεινες 35% οτι αν τισ παρεις σωστα κανουν καλή δουλειά.

willy
05-06-09, 12:40
ενταξει βρε παιδια μπορει να βρει και καλύτερη πρωτεινη ο ανθρωπος και πιο φτηνη κτλ αλλα αφου την πηρε να του πουμε πως να την χρησιμοπιείσει οσον το δυνατο καλύτερα να την παρει δηλ.μετα την προπονηση η και ενδιαμεσα των γευματων αμα θελει να ανέβει σε κιλα ,και αν προσεξει λιγο την διατροφή του δεν θα γινει χοντρος αμα την παρει.
και να πω και κατι για αυτες τις πρωτεινες 35% οτι αν τισ παρεις σωστα κανουν καλή δουλειά.


+1000

leangains
05-06-09, 18:01
εεε... αν ανέβει σε κιλα με τη σκονη, εγω θα του χρόνου θα παρω nobel

edit: για να μη μπερδευτεί κανενας, σε κιλά αναφερομαι σε μυικά κιλα, γιατί αν είναι να πάρει λίπος, καλύτερα να τρωει κανα ταψι γαλακτομπούρεκο να το χαρεί κιόλας

Anithos
06-06-09, 10:02
εεε... αν ανέβει σε κιλα με τη σκονη, εγω θα του χρόνου θα παρω nobel

edit: για να μη μπερδευτεί κανενας, σε κιλά αναφερομαι σε μυικά κιλα, γιατί αν είναι να πάρει λίπος, καλύτερα να τρωει κανα ταψι γαλακτομπούρεκο να το χαρεί κιόλας

κοιτα να δεις αμα ειναι ψηλος και αδυνατος πχ ενας , δεν βλεπω τον λόγω για να μην την παρει (αν θελει βεβαια) μια 35% ας πουμε πρωτεινη.Αν παρει και λιγο λιπος παραπανω ,ας παρει πιο λιγα μυικα κιλα (γιατι ειναι καποιοι που δεν μπορουν να ξεκολησουν απο τα κιλα τους) που θα φανει σε εναν τετοιο και ειπαμε αν την παρει με σωστο τροπο.

και δεν ειναι το ιδιο με το γαλακτομπουρεκο που λες .

Polyneikos
06-06-09, 11:58
εεε... αν ανέβει σε κιλα με τη σκονη, εγω θα του χρόνου θα παρω nobel

edit: για να μη μπερδευτεί κανενας, σε κιλά αναφερομαι σε μυικά κιλα, γιατί αν είναι να πάρει λίπος, καλύτερα να τρωει κανα ταψι γαλακτομπούρεκο να το χαρεί κιόλας

βρε συ Leangains,καλο παιδι,χρυσο και αγιο,με γνωσεις,αλλά μου είσαι ζημιαρης !!:P Εχεις μια ταση τακτικα να βγαίνεις λίγο οφ σε καποια τόπικς,καταλαβαίνουμε που θες να το πας,δεν λέω ότι έχεις άδικο,αλλά πες στον φίλο μας την συγκεκριμενη σου προταση απο ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ μεταπροπονητικα εφόσον δεν σου αρεσει το συγκεκριμενο(εκτός εαν είσαι γενικα κατα των συμπληρωματων),εκτός από αυγα,πατατες, γαλακτομπουρεκα(εμενα μου αρεσουν τα τουλουμπάκια,"πιανουν";;:P).Οι πιο άπειροι αθλητες την βοήθεα μας θελουν,δεν έχουν την ευχέρεια να αξιολογουν εύκολα καποια πράγματα....Φιλικα στο γραφω,μην το παρεξηγησεις..:toast:

υ.γ. Φίλε Willy: Καταναλωσε την πρωτεινη φίλε με την ησυχία σου,γενικα είναι ακριβή επιλογη εφόσον η δοσολογία είναι 100 γρ. σκευασματος / δόση ,με 35 γρ. πρτειν./δόση , αρα στα 1800 γρ αντιστοιχουν 18 δόσεις = 60 Ευρω,too much (δεν σημαινει ότι δεν είναι καλό σκευασμα,γενικα τα φαρμακεια δεν δίνουν αναξιόπιστες εταιριες για ευνόητους λόγους).
Αν θες μια παρόμοια λύση παρε μια πρωτεϊνη Ηρακλης(την αναφερω επειδη είναι πολύ φθηνη και χορηγός του φόρουμ[ :green::green: ]),στα 100 γρ σκευασματος έχει 78 γρ πρωτεϊνης,εσύ μπορείς να βαζεις γύρω στα 45 γρ σκευασματος αρα θα περνεις στην καθε δόση τα ίδια γρ. πρωτεϊνης,35 γρ,με αυτό τον ρυθμο θα βγαλεις γυρω στις 22 δόσεις με 25 ευρω που έχει το κουτί,με 65 Ευρω παίρνεις 3 κιλα πρωτεινης,άρα γύρω στις 65 δόσεις (και την ίδια περιεκτικότητα πρωτεϊνης/δόση)
Για να συμπληρωσεις τον υδατανθρακα που σου δίνει η άλλη,βάλε 60 με 70 γρ δεξτρόξης (γλυκόζη σε σκόνη),από φαρμακειο είναι πολύ φθηνη, και πιεστα όλα μαζι στο ίδιο σεϊκερ,τωρα γιατί και πως και διότι,θα βρεις το αναλογο τόπικ εδω::

Μαλτοδεξτρίνη και Δεξτρόζη (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=2448)

Και γιατί τα χρειαζόμαστε όλα αυτα μετα την προπόνηση πάρε μια μυρωδια από εδω ::

Μεταπροπονητική Διατροφή (http://www.bodybuilding.gr/bodybuilding/index.php?option=com_content&task=view&id=68&Itemid=57)

leangains
06-06-09, 18:19
^^ eee... sorry...!!

να εξηγηθώ. αρχικά ναι καταλαβαίνω ότι βγαίνω οφ, αλλά αν μείνω ιν δε θα του πω, αυτα που θέλω, απλά λεω τι γνωμη μου και τίποτα παραπάνω, αν κάποιο ποστ κρίνεται υπερ οφ, νομίζω ότι είναι λογικό να σβήνεται.

Eπιπλεον, στο ακριβώς παραπάνω μήνυμα μου σχολίασα μια συγκεκριμένη πρόταση, που νομίζω ως κοινή εντύπωση στους newbies.

Επίσης, θα ήθελα να σου-σας ότι σας υπολογίζω και σας σέβομαι και αναφέρομαι σε όλα τα μέλη και νομίζω ότι τo φορουμ είναι ένας χωρος από "αδερφια" με πάθος για κατι κοινό, έτσι ούτε παρεξηγιέμαι, ούτε τίποτα... θεωρώ ότι όλοι γραφουν καλοπροαίρετα πάντα.

Σε ό,τι αφορά τα συμπληρώματα, πιστεύω ότι κάποιος που κανει την πρωτη του επαφη με τα βαρη, αρχικά θα πρεπει να μαθει καποια πραγματα για τη διατροφή του και την προπόνηση του, ύστερα να βελτιώσει κάποια πράγματα στο γενικότερο lifestyle και τελος να πάρει καποια συμπληρώματα για να βελτιώσει περισσότερο τη διατροφή του και τελικά ίσως κάποια που θα του δώσουν κάποιο boost στην προπόνηση. Συνεπώς δεν είμαι αντίθετος με τα συμπληρώματα, αλλά είμαι κάθετα αντίθετος με το καλημερα πρωτείνη, γιατί είναι ευκολία και βαριεμαι να μαγειρεψω, μου θυμίζει commercial gym: ο γυμναστής σου μαθαίνει να πατας κουμπάκια στον διάδρομο, αντί να σου κάνει μια "ενημέρωση" περί διατροφής και σταδιακά τεχνική ασκήσεων. αν ο κάθε φιλος μας ενδιαφερεται για κατι ευκολο, λάθος σπορ διαλεξε.

edit: επειδή μπορεί να παρεξηγηθεί το "λαθος σπορ διαλεξε", θεωρώ ότι αναφερόμαστε σε έναν νεο ασκούμενο και όχι σε έναν κυριο με κοιλίτσα που επιθυμεί να τη μειώσει για την παραλία και θα ασχοληθεί για κανα 2μηνο, επίσης ναι η παραπάνω δήλωση, μπορεί να ακουγεται ίσως και να είναι υπερβολική, apologies....iam a freak

Polyneikos
06-06-09, 19:25
Kοιτα ,αν πω και εγω την αποψη μου γενικα θα συμφωνησουμε,θα βγουμε βεβαια λίγο οφ αλλα θέλω να σε καλύψω,ουτε εγω προτιμω οι νεοι αθλητες με το που πιανουν τους αλτηρες το πρωτο πραγμα που κοιτανε είναι να παρουν ένα συμπλήρωμα,αυτο είναι θεμα παιδείας που μεταφερεται από τις εικόνες των γυμναστηριων,στα αποδυτηρια κανεις ή σχεδον κανεις δεν βγαζει ένα μπωλ πατατες να φαει αλλά χτυπάει ένα σεηκερ,οπότε η εικονα που αποτυπωνεται στο νεο αθλητη είναι ότι για να φτασει γρηγορα σε αυτό που θελει πρεπει να συμπληρωσει την προπονηση του με κατι,γιατί πιστευει ότι αυτό είναι που κανει την διαφορά,όχι η προπόνηση,η διατροφη και όλο το Lifestyle όπως σωστα θέτεις.
Απλα αυτό είναι ένα θεμα που πρεπει να το περναμε στα πιο φρεσκα παιδια προκειμενου να παιρνουν σωστους δρόμους κ αποφασεις.
Στην αξιολόγηση συμπληρωματων όμως,πρεπει να λέμε την αποψη μας για συγκεκριμενα συμπληρώματα,δεν κρίνουμε φιλοσοφίες !!:thumbup::thumbup:

Anithos
06-06-09, 20:15
θα συμφωνησω με τον Polyneikos και θα πω οτι ο καθε νεος το πρωτο πραγμα που σκεφτεται οταν αρχιζει γυμναστηριο ειναι ο ογκος ,μυική μαζα κλπ ,και εκει μπαινει το συμπληρωμα και το πρωτο που κανει ειναι να παρει μια πρωτεινη ογκου ,γιατι νομιζει οτι θα τον αποκτησει επειδη πηρε μια πρωτεινη και επειδη νομιζει οτι τα κανει ολα το συμπληρωμα και δεν ασχολειται τοσο με την διατροφή του να παρει τα αυτα που θα του δωσει η πρωτεινη και ακομα περισσότερα.

willy
14-06-09, 09:45
Polyneikos Eυχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου!! :bowdown: :thumbup:

Polyneikos
21-06-09, 12:58
Nα είσαι καλα φίλε μου !:thumbup:
Να λάβεις σοβαρα υπόψην σου και αυτα που θετει ο leangains όμως,δεν τα λεει τυχαια....:toast: