PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτηση για Προγραμμα



jimbo
04-12-06, 18:13
Καλησπερα σε ολο το forum

Ασχολουμαι εδω κι εναμιση χρονο περιπου με γυμναστικη.Ειμαι 1 85 80 κιλα.Αυτο το οποιο θελω να πετυχω φετος το χειμωνα (οπως και οι περισσοτεροι) ειναι ογκος.Εχοντας διαβασει ολα σχεδον τα αρθρα στο forum ειπα να ξεκινησω προγραμμα εκγυμνασης μια μονο μυικης ομαδας την ημερα,με εξαιρεση ισως τα δικεφαλα τρικεφαλα τα οποια τα γυμναζω μαζι(μου φαινεται οτι δουλευει καλα),μπας και ανεβω λιγο.Εκει που κολλαω ειναι ,με ποια σειρα να βαλω τις μυικες ομαδες.Αυτο το οποιο εχω κανει μεχρι τωρα ειναι

Δευτερα:στηθος
(πιεσεις παγκου αλτηρες και μπαρα,πιεσεις επικλινη παγκου αλτηρες μπαρα)
Τριτη :ποδια
Τεταρτη: πλατη
(2 ασκησεις τροχαλια,κωπηλατικη με μπαρα και αλτηρες)
Πεμπτη: κενο
Παρασκευη: τρικεφαλα-δικεφαλα
(δικεφαλα:καμψεις στραβομπαρας,καμψεις αυτοσυγκεντρωσης,καμψεις αλτηρων με γυρισμα στην καρεκλα
τρικεφαλα:Πιέσεις τρικεφάλων - τροχαλία -όρθιος,Εκτάσεις με αλτήρες πίσω,γαλλικες )
Σαββατο: ωμοι
(Καθιστές πιέσεις αλτήρων ,πιεσεις μπαρας ορθιος,πλαγιες εκτασεις αλτηρων και αλλη μια για traps(δε θυμαμαι πως λεγεται ελληνικα!!!)
Κυριακη: κενο

Παλιοτερα γυμναζα καθε μυικη ομαδα 2 φορες την εβδομαδα κανοντας μεχρι 10-12 επαναληψεις αλλα ενιωθα μεγαλη εξαντληση και οπως ειναι λογικο απο οτι καταλαβα ηταν αδυνατο να βαλω ογκο.Αυτο μου το ειχε πει ενας γυμναστης διοτι οπως μου χε πει μια μυικη ομαδα για να αναπτυχθει πρεπει να μη μεσολαβουν πανω απο 48 ωρες απο την τελευταια φορα που τη γυμνασα.

Απο συμπλήρωματα παιρνω bcaa και πρωτεινη whey και γενικα προσεχαω τη διατροφη μου.Γθμ,ναστικη κανω σπιτι με παγκο και πολυμηχανημα.

Keep up the good work!!

gpol
04-12-06, 19:07
Eχεις διαβασει σχεδον ολα τα αρθρα και θελεις να κανεις 3 συνεχομενες μερες προπονηση;;; πως να αναπτυχθεις ετσι;;;;;;;;;;

jimbo
04-12-06, 19:40
Και πως γινεται να γυμναζω μια μυικη ομαδα την ημερα και να τις γυμναζω ολες μεσα σε μια εβδομαδα?

Και δεν υποστηριξα οτι αυτο που κανω ειναι σωστο.Γι αυτο στελνω εδω και ζηταω τη γνωμη σας αλλα απαντησεις του στυλ "δε το κανεις σωστα" χωρις καποια προταση δε με βοηθανε.Επισης οντως εχω διαβασει ολα τα αρθρα(σχεδον) αλλα εχω μπερδευτει πολυ.Ειναι 6 οι μυικες ομαδες (χωρις κοιλιακους ραχιαιους) που γυμναζω και οι μερες 7.

Gasturb
04-12-06, 20:05
To πρόγραμμα του Jimbo μου φαίνεται καλό γιατί έχει 2 ημέρες τελείως κενές κ ακόμη παρατήρησα απο το στήθος πήγε στα πόδια κ μετα πλάτη δλδ εναλλλάγη του πάνω με το κάτω μέρος για να δώσει χρόνο για ξεκούραση.

gpol
04-12-06, 23:21
To πρόγραμμα του Jimbo μου φαίνεται καλό γιατί έχει 2 ημέρες τελείως κενές κ ακόμη παρατήρησα απο το στήθος πήγε στα πόδια κ μετα πλάτη δλδ εναλλλάγη του πάνω με το κάτω μέρος για να δώσει χρόνο για ξεκούραση.

To πρωτο μισο της βδομαδας ζοριζεται πολυ με στηθος,ποδια,πλατη και το υπολοιπο ειναι πολυ πιο χαλαρα. Δεν νομιζω να ειναι σωστο αυτο. Ακομη κανει δικεφαλα μετα απο μια μερα κενο που εχει προηγηθει πλατη, και κανει ωμους ακριβως μετα απο τρικεφαλα. Δεν νομιζω οτι ειναι και ο καλυτερος διαχωρισμος

Gasturb
04-12-06, 23:51
Δεν είπα ότι είναι το καλύτερο, αλλά δεν είναι κ ασχήμο.

jimbo
05-12-06, 02:27
Αν μπορειτε προτεινετε μου κατι καλυτερο.

gpol
05-12-06, 02:44
Αν μπορειτε προτεινετε μου κατι καλυτερο.

αυτο εξαρταται και απο το επιπεδο σου; ποσα κιλα σηκωνεις στις βασικες ασκησεις;;; Πιστευω οτι αν προγραμμα 3 ημερων την βδομαδα ειναι σαφως πολυ καλυτερη επιλογη. Μην ξεχνας οτι οι μυς αναπτυζονται οταν ξεκουραζεσαι.

θα μπορουσες Δευτερα-Τεταρτη-Παρασκευη ή Τριτη-Πεμπτη-Σαββατο

ΣΤΗΘΟΣ-ΩΜΟΙ-ΤΡΙΚΕΦΑΛΑ
ΠΟΔΙΑ-ΚΟΙΛΙΑΚΟΙ
ΠΛΑΤΗ-ΤΡΑΠΕΖΟΕΙΔΕΙΣ-ΔΙΚΕΦΑΛΑ

Ή
ΣΤΗΘΟΣ-ΩΜΟΙ-ΔΙΚΕΦΑΛΑ
ΠΟΔΙΑ-ΚΟΙΛΙΑΚΟΙ
ΠΛΑΤΗ-ΤΡΑΠΕΖΟΕΙΔΕΙΣ-ΤΡΙΚΕΦΑΛΑ

Ή
ΜΕ ΣΟΥΠΕΡΣΕΤ
ΣΤΗΘΟΣ-ΠΛΑΤΗ
ΤΕΤΡΑΚΕΦΑΛΟΙ-ΔΙΚΕΦΑΛΟΙ (ποδιων εννοειται:)
ΩΜΟΙ-ΔΙΚΕΦΑΛΑ-ΤΡΙΚΕΦΑΛΑ

Gasturb
05-12-06, 02:44
http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=343

gpol
05-12-06, 02:45
http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=343

Σε προλαβα gastrub :) :)

jimbo
05-12-06, 03:32
Ευχαριστω για τις απαντησεις ομως ακομα αδυνατω να καταλαβω πως ειναι δυνατο να θελω να γυμνασω μια μυικη ομαδα την ημερα και να μου προτεινετε ΣΤΗΘΟΣ-ΩΜΟΙ-ΤΡΙΚΕΦΑΛΑ μαζι.Δηλαδη αυτο το προγραμμα που μου προτεινει o gpol θα με βοηθησει περισσοτερο?

Gasturb
05-12-06, 03:39
Προσωπικά θα έλεγα το παρακάτω

Δ - Στήθος - τρικέφαλα
Τ - *
Τ - Πόδια - ώμοι
Π - *
Π - Πλάτη - δικέφαλα
Σ - κενό
Κ - κενο

*=cardio 20 λεπτα

Nick3
05-12-06, 11:26
Ευχαριστω για τις απαντησεις ομως ακομα αδυνατω να καταλαβω πως ειναι δυνατο να θελω να γυμνασω μια μυικη ομαδα την ημερα και να μου προτεινετε ΣΤΗΘΟΣ-ΩΜΟΙ-ΤΡΙΚΕΦΑΛΑ μαζι.Δηλαδη αυτο το προγραμμα που μου προτεινει o gpol θα με βοηθησει περισσοτερο?
Ναι. :wink:

jimbo
05-12-06, 12:54
Δηλαδη παιδια το προγραμμα μιασ μυικη ομαδα την ημερα να το ξεχασω?Κριμα και μ αρεσε!

gpol
05-12-06, 13:22
Δηλαδη παιδια το προγραμμα μιασ μυικη ομαδα την ημερα να το ξεχασω?Κριμα και μ αρεσε!

oxi μπορεις να το κανεις, απλα αφηνε περισσοτερο κενο. Μην κολλας στο να τελειωνει ο κυκλος του προγραμματος στην βδομαδα. Μπορει να τελειωνει σε 8-9 ημερες. Απλα μην κανεις παρα πολλα σετ την ημερα, μιας κ θα χεις μια μυικη ομαδα

jimbo
05-12-06, 13:28
Δηλαδη αν κανω 4 σετ σε καθε ασκηση σε πυραμιδα με επαναληψεις 10-8-6-4 με πολλα κιλα ειμαι οκ?

gpol
05-12-06, 13:33
Δηλαδη αν κανω 4 σετ σε καθε ασκηση σε πυραμιδα με επαναληψεις 10-8-6-4 με πολλα κιλα ειμαι οκ?

δηλαδη να κανεις 4χ4=16 συνολικα σετ;;; ειναι υπερβολικα πολλα

jimbo
05-12-06, 13:38
Καμια προταση?Απλα αν κανω λιγοτερα σετ δε μου βγαινει η πυραμιδα!

gpol
05-12-06, 13:47
Καμια προταση?Απλα αν κανω λιγοτερα σετ δε μου βγαινει η πυραμιδα!

Να μην κανεις σε ολες τις ασκησεις πυραμιδα. Κανε μονο στην πρωτη βασικη

jimbo
05-12-06, 13:50
Και στις αλλες οσα πιο πολλα κιλα μπορω 3 σετ 8-10 επαναληψεις ας πουμε?