PDA

Επιστροφή στο Forum : ζητω συμβουλες για αυξηση αντοχης



I AM TRYING
30-05-09, 00:05
ποια ειναι τα μυστικα για αντοχη στον δρομο 100μ στον στοιβο?

τι πρεπει να τρωω πριν την προπονηση και πριν ποση ωρα?

πως μπορω να κανω γραμμωση στο σωμα εχω δεικτη μαζας περιπου 26 και ειμαι σε προγραμμα διαιτας και χανω 4 κιλα το μηνα
κανω 30 καμψεις την μερα εκτος την προπονηση και 10 ελξεις δεν ειδα ομως αποτελεσματα εδω και ενα μηνα:(:( ξερω πως αυτα τα νουμερα σας φαινονται αστεια ομως πριν λιγο καιρο ορθοποδησα απο ενα ατυχημα που ειχα και βελτιωνω σταδιακα την φυσικη κατασταση


σας ακουω..........

StathisSs
30-05-09, 01:21
κοιτα ο δεικτης μαζας δεν λεει και πολλα...
τωρα για τις καμψεις και τις ελξεις απλα θελει προγραμμα...
Κοιτα τα μυστικα δεν τα ξερω ολα :rolf: απλα ενα απο αυτα ειναι η διαλειματικη ασκηση... δλδ αφου κανεις το ζεσταμα-δρομικες ασκησεις(τρεξιμο με τα γονατα ψηλα ,με τις φτερνεις να ακουμπανε σχεδον στους μοιρους και τα λεγομενα ψαλιδια τα οποια δεν μπορω να στα περιγραψω ) θα αρχισεις να κανεις μικροτερες και μεγαλυτερες αποστασεις π.χ. 60 μετρα - 200 μετρα στο 100% τις αποδοσης σου 4-10 (φορες οσες μπορεις ο αριθμος ειναι αναλογα με την κατασταση σου)
γενικοτερα η αντοχη να ξερεις αυξανεται οχι με το να τρεχεις μεγαλες αποστασεις αργα και για πολυ ωρα αλλα μικρες και γρηγορα...
αυτα ειχα να πω ελπιζω να καταλαβες και να σε βοηθησα :toast:

I AM TRYING
30-05-09, 09:43
σε ευχαριστω σε 2 ωρες θα παω .

τι μπορω να φαω τωρα? και ποσο?

KATERINI 144
30-05-09, 10:16
αφου ειναι σε στιλ αερόβια αυτο που θα κάνεις καλύτερα να μην έτρωγες πριν για να κάψεις λίπος, αλλα δυο ώρες μετά ειναι πολλές, αν μπορεις να πηγαίνεις ποιο νωρίς οταν ξυπνάς και να τρως μετά ένα καλό γεύμα, οπως πχ βρωμη με πρωτεΐνη.

NASSER
30-05-09, 12:15
Τα100 m δεν θεωρουνται αντοχη.Είναι σπριντ οπου δουλευεις την αναεροβια ικανοτητα με συμμετοχη της ATP κατα κύριο λογο.Για αντοχη μιλαμε απο 1000m και πανω κυριως οταν δεν εχεις καλη φυσικη κατασταση.Τι χρονο εχεις αυτη τη στιγμη στα 100μ και ποσο θες να το κανεις(ποσο να το βελτιωσεις)?

I AM TRYING
30-05-09, 13:47
παιδια φταιω σας μπερδεψα επειδη γραφω βιαστικα

εννοω τα 1000 μετρα

\μολις ηρθα και αντεξα τα 500 μετρα σε σχεδον μισο χρονο

δωστε συμβουλες για να τα καταφερω γιατι χανομαι.

επισης εκανα και αλλες 5 γυρες στο γηπεδο τους πασ γιαννενα σε ρυθμο joking


βοηθηστε πρωτα να περασω τα αγωνισματα και μετα απο αυτο να γινω σας εσας!!!!!!!!:toast:

NASSER
30-05-09, 14:39
Οταν λες σε μισο χρόνο διευκρινησε,ποσο?Ποσα λεπτα εκανες το 500αρι?Σε ποσο καιρό πρέπει να είσαι ετοιμος(ποτε δινεις)?Στα 100μ τι ταχύτητα έχεις?Νομιζω δίνεις κ άλμα σε μήκος?Αν ναι τι επιδοση εχεις αυτη τη στιγμη?Ερωτήσεις πολυ σημαντικες και οι απαντήσεις σε αυτες εξισου για να διευκρινιστει σε τι επιπεδο φυσικης καταστασης είσαι τωρα και τι διορθωσεις κ προπόνηση μπορείς να ακολουθήσεις.Δεν εχουν όλοι την ιδια φυσική κατάσταση η τους ιδιους χρόνους στα πόδια τους.

I AM TRYING
30-05-09, 15:02
τα 1000 μετρα πρεπει να τα βγαλω σε 4 και 20 και βγαζω τα 500 σε 2.20 και μετα δεν βλεπω μπροστα μου!!!!!!

τα 100 μετρα σε 16" τα εβγαλα ανετα

το αλμα εις μηκος το εβγαλα ανετα ειναι 3.60

το εις υψος και αυτο το εβγαλα ειναι 1.05

τη σφαιρα τη πεταξα το διπλασιο απο οσο θελουνε

μονο το 1000 με ταλαιπωρει

θα τα δωσω στις 25 ιουνιου περιπου μπορει και αργοτερα

NASSER
30-05-09, 16:55
Tο 500άρι στο 2.20 δεν είναι καθολου καλο σημάδι αλλα το 100άρι στο 16 είναι πολύ καλο,σου λειπει η ανοχη στο γαλακτικο οξύ.Το οτι εκανες 100άρι στο 16 σημαίνει οτι μπορείς να κανεις πολλα 100άρια στο 24(26 είναι ρυθμός για 1000άρι στο 4.20).Πιστεύω να καταλαβαίνεις κάπως.Μπορείς να ξεκινήσεις για πρωτες προπονήσεις 100άρια πρωτη μέρα κυρίως(12*100 στο 24 με διάλλειμα την επιστροφη 100μ)αλλα παίζει πολύ σημαντικό ρόλο να βγούν όλα στο 24 να μην έχεις διαφορές στα δευτερόλεπτα,(και ανετος να είσαι να θες να τα κάνεις με πιο γρήγορο ρυθμό νομίζοντας οτι θα φτιαχτείς καλύτερα δεν σε συμφέρει και θα σου κανει κ κακο γιατι σκοπός είναι να μάθεις κατα πρώτον το ρυθμό,να έχεις ενα στάνταρ τεμπο και μεσω της διαλλειματικής να φτιαξεις την αντοχη σου στο γαλακτικο..Προπονήσεις τουλάχιστον 3-4φορές την βδομάδα και όχι καθε μερα αλλα ανα μέρα να βγαίνουν οι προσαρμογες της προπόνησης.Το 100άρι σε 4.20 σαν ρυθμός είναι εύκολος για το επιπεδο που είσαι τωρα αν ακολουθήσεις σωστή τακτική προπόνησης,σκέψου οτι υπάρχει κ χειρότερο 1000άρι στο 4 για πυροσβεστική παραδειγμα.Τωρα για δευτερη προπόνηση μετα απο 2 μερες μπορεις να ξανακάνεις το ιδιο αλλα 16-18 100άρια στο 24 με διαλλειμα πάλι την επιστροφη και σου λέω 16-18 για να πιασεις σαν όγκο προπόνησης παραπάνω απο 1000μ να αρχισει το σωμα να προσαρμόζεται.Οι επομενες προπονησεις θα είναι 200άρια και τέλος 500άρια και όταν καταφέρεις να βγαζεις 5-6* 500άρια στο 2 με 2.05 τοτε σημαίνει οτι την μερα του αγωνα θα το βγάλεις το ιδιο το πρωτο 500άρι και το επόμενο θα βγει πιο ξεκούραστο στο 2.10 (λογω της διαλλειματικης)και βγήκε το 1000άρι!Αλλα τι πιο σημαντικο είναι ο σταθερος ρυθμός ΣΕ ΟΛΑ κ ας νιώθεις απο τα πρωτα οτι θα μπορούσες να τα πας πιο γρήγορα.Εχεις ενα μηνα μπροστα κ όλα γίνονται για αυτο το ρυθμό 1000άρι στο 4.20.Οσο για τους 5 γυρους δεν έχουν καμια σημασια δεν σημαινει οτι αν τρέχεις 10χλμ την μερα θα βγαλεις κ 1000άρι στο 4.20 γιατι με τις χιλιομετρικες μαθαίνεις το σωμα να τρεχει σε αργο ρυθμο που δεν σε συμφέρει.

I AM TRYING
30-05-09, 21:07
σε ευχαριστω πολυ οι συμβουλες θα τις πω στον προπονητη
απο δευτερα ξεκινα κοπος.

τωρα πεφτω αλλες 10 καμψεις :green::green:

I AM TRYING
31-05-09, 23:19
εχω και το εξης προβλημα που δεν σας ειπα

την τελευταια ευδομαδα σταματησα προπονηση 100αρι και αλμα εις μηκος γιατι αν τρεχο πολυ πολυ γρηγορα ποναω πολυ στους τετρακεφαλους
και περναει στιγμιαια μονο με παγο και διατασεις καλες.

τι να κανω?

κανω προπονηση ολα τα αλλα που δεν δινω τερμα τα γκαζια σε ταχυτητα!

I AM TRYING
02-06-09, 17:15
παιδια για πειτε τωρα με πονα και ο αστραγαλος!!!!!!!!

σημερα εκανα 8 φορες με ρυθμο 1000αρι διαγωνια το γηπεδο και επεστρεφα περπατημα για ξεκουραση

εκανα και 2 γυρες ζεσταμα και 3 αλμα εις υψος και εριξα σφαιρα μονο 2 φορες και το περασα παλι το οριο με το ενα καθεφορα κατα πολυ:bbbiceps:

destroyerody94
02-06-09, 17:41
παιδια για πειτε τωρα με πονα και ο αστραγαλος!!!!!!!!

σημερα εκανα 8 φορες με ρυθμο 1000αρι διαγωνια το γηπεδο και επεστρεφα περπατημα για ξεκουραση

εκανα και 2 γυρες ζεσταμα και 3 αλμα εις υψος και εριξα σφαιρα μονο 2 φορες και το περασα παλι το οριο με το ενα καθεφορα κατα πολυ:bbbiceps:

μηπως εχεις πλατυποδια?γιατι οταν πηγαινα μπασκετ με τους κραδασμους και το ψιλοαρτσουμπαλο τρεξιμο ειχα και εγω πονους και στους αστραγαλους και στα γονατα και btw και το τρξιμο 8ελει τεχνικη:toast:

I AM TRYING
03-06-09, 22:42
:(ειχα ρωτησει εναν ορθοπεδικο και ειπε οχι δεν εχω

τωρα με πονα τοσο που δυσκολευομαι να περπατησω

ο προπονητης ειπε οτι καπου το τραυματισα

δεν θυμαμαι ομως να εκανα καμια κινηση η στραβοπατημα!!!

το "εννιωθα" ομως τις 3 τελευταιες μερες

και αυτη η αισθηση ξεκινησε ενω ετρεχα

τωρα απλα με πονα ..


να παω σε γιατρο?

τι να κανω?

λεω 5 μερες ξεκουραση !

destroyerody94
04-06-09, 13:49
ξεκουραση και μετα προσπαθησε να κανεις κανονικα το προγραμμα σου με πολυ καλο ζεσταμα και αλλη τοση αποθεραπια..αν δεν υποχωρησουν οι πονοι πηγαινε σε ενα γιατρο

I AM TRYING
05-06-09, 10:43
φιλε πηγα στο γιατρο και μου ειπε ακριβως τα ιδια.

γιατρος εισαι?:bowdown:


εχω λεει μια ελαφρια τενοντιτιδα που ειναι συνιθισμενο φαινομενο στον στιβο

2-3 μερες ξεκουραση πρωι βραδυ βολταρεν και παγο και μετα την ιδια προπονηση αλλα με πολυ καλη προθερμανση πολλες διατασεις και και καλη αποθεραπεια.


η αποθεραπεια πως γινεται?

destroyerody94
05-06-09, 10:58
η απο8εραπει στο στιβο γινεται αρχικα ριχνωντας τους ρυ8μους στο τρεξιμο σταδιακα μεχρι το περπατημα και κανεις και 1 γυρο πολυ χαλαρα,(σα να πηγαινεις βολτα στα μαγαζια ενα πραγμα),και μετα στατικες διατασεις βασικα για τα ποδια,τετρακεφαλους,μοιριαιους,και βασικοι ειναι και οι προσαγωγοι..........

ελπιζω να βοηθησα;)

I AM TRYING
05-06-09, 15:42
βοηθησες πολυ σε ευχαριστω

ποναω λιγοτερο αλλα ποναω εχω αυριο προπονηση αλλα δεν θα παω λεω να παω για μπανιο να ξεκουραστω να χαλαρωσω λιγο και πιστευω δευτερα μεσημερι να μην ποναω καθολου

αντε να γινω καλα γιατι πρεπει να καταφερο το 1000αρι:welcome:

Niiick
05-06-09, 19:03
καπνιζεις?

I AM TRYING
06-06-09, 09:15
oxι

sctp
06-06-09, 09:33
Με λιγο κρεατινη θα πετας πιστευω :P ,οσο αναφορα το τι να τρως,οι αθλητες αποστασεων απο οσο γνωριζω τρωνε ενα μεγαλο γευμα με πολλους υδατανθρακες βραδεις καυσης και λιγη πρωτεινη 5 ωρες πριν τον αγωνα,γενικοτερα μια καθαρη διατροφη βοηθαει γενικοτερα και μεγιστοποιει τα αποτελεσματα,καλη τυχη!:clap:

destroyerody94
06-06-09, 10:45
Με λιγο κρεατινη θα πετας πιστευω :P ,οσο αναφορα το τι να τρως,οι αθλητες αποστασεων απο οσο γνωριζω τρωνε ενα μεγαλο γευμα με πολλους υδατανθρακες βραδεις καυσης και λιγη πρωτεινη 5 ωρες πριν τον αγωνα,γενικοτερα μια καθαρη διατροφη βοηθαει γενικοτερα και μεγιστοποιει τα αποτελεσματα,καλη τυχη!:clap:

δεν νομιζω πως η κρεατινη θα τον βοηθησει στις μεγαλες αποστασεις κα8ως ενδυκνεται κυριως για αναεροβια ασκηση.......οσο για τους υδαταν8ρακες ισως και μια φορτηση γλυκογονου να βοη8ησει:)

I AM TRYING
07-06-09, 21:14
σε ευχαριστω

ρε παιδια ποναω ακομα αλλα λιγοτερο βαζω και βολταρεν και παγο πρωι βραδυ τι να κανω?
να παω αυριο?
Με λιγο κρεατινη θα πετας πιστευω :P ,οσο αναφορα το τι να τρως,οι αθλητες αποστασεων απο οσο γνωριζω τρωνε ενα μεγαλο γευμα με πολλους υδατανθρακες βραδεις καυσης και λιγη πρωτεινη 5 ωρες πριν τον αγωνα,γενικοτερα μια καθαρη διατροφη βοηθαει γενικοτερα και μεγιστοποιει τα αποτελεσματα,καλη τυχη!:clap:

destroyerody94
07-06-09, 21:52
καλυτερα κσεκουρασε το,μη φοβασαι πως θα μεινεις πισω,πιθανοτερο ειναι να γινει το αντι8ετο .Πρωτον γιατι 8α εχεις περισσοτερη αποφασιστικοτητα και λιγοτερο χρονο αρα 8α πιεστεις περισσοτερο και επιπλεον γιατι το σωμα αντιδρα και απο μονο του καλυτερα μετα απο ξεκουραση..........

I AM TRYING
08-06-09, 14:12
ναι φιλε τελικα εκατσα και σημερα
σημερα βεβαια ισα ισα που με ενοχλει
συνεχιζω παγο και βολταρεν
αυριο θα παω
ελπιζω στην προσπαθεια να τρεξω να μην με προδοσει:toast:

I AM TRYING
09-06-09, 17:56
μολις ηρθα
παιδια δεν ξερω γιατι αλλα η αποδοση μου σημερα ηταν πολυ πεσμενη:shock:

το ποδι ισα που με ενοχλησε

εχω αλλες 15 προπονησεις μεχρι τις εξετασεις και εβγαλα ολα τα αγωνισματα εκτος απο το χιλιαρι

επισης συνεχιζω να αδυνατιζω τωρα ειμαι 88
παιδια αν δεν τα καταφερνω να μου πειτε αν μπορω να παρω κατι για να με βοηθησει!
σας ευχαριστω

destroyerody94
09-06-09, 19:19
προσεχε τη διατροφη σου γιατι τα μυικα κιλα 8α σου στοιχισουν στην αποδοση...+ανεβα ψυχολογικα και 8α τα πας μια χαρα

I AM TRYING
09-06-09, 20:10
συζητησα με τον προπονητη και ειπε οτι ενα redbull μια ωρα πριν θα με διεγειρει:turtle:

gym mind
09-06-09, 20:40
Καντα 2...Η' αλλιως 2 κουπες σκετο καφε,να σου'ρθει κ πιο οικονομικα...Θα πετας σπιθες μετα!

I AM TRYING
23-06-09, 14:01
να σας πω τι επαθα

τελικα εχω κανει

αλμα εις μηκος 4 μετρα

αλμα εις υψος 1.60

100μ σε 14 " αυτο αρεσε πολυ στον προπονητη

σφαιρα 7.5 κιλα 6 μετρα με το δεξι και 5.5 με το αριστερο

και εβγαλα και το 1000 σε 10 " νωριτερα

τα εκανα ολα χτες

και μετα το βραδακι επεσε ο οργανισμος παρα πολυ

κοντεψα να πεθανω που λεμε(φοβηθηκα)

δυσπνοια ταχυπαλμια,πονοκεφαλος ξερος λεμος κρυωνα λιγο και ιδρωνα και ποναγα σε ολο το σωμα . και ειχα και 10τα
μιλαμε σαραβαλιαστικα

ετσι δεν ειμουν ουτε μετα το χειρουργειο
με ειδαν οι δικοι μου και πιστεψαν οτι κανω πρεζα η εχω την νοσο των χοιρων:unsure:

σημερα δεν θα παω προπονηση!!!! μολις εννοιωσα λιγο καλητερα και σε λιγο θα παρω τονοτιλ

πειτε καμια συμβουλη για να μην το ξαναπαθω>>>>>:bowdown:

ionna_dma
12-10-09, 00:07
ευχαριστω πολυ!!

***το θεμα σου μεταφερθηκε σε νεο τοπικ εδω στο προγραμμα προπονησης- Τρεξιμο και βελτιωση αντοχης***mod team

αλεξης
21-07-10, 14:05
παιδια ετρεξα χθες τα 100μ. σε 12.65! δν ασχολουμαι καθολου με στιβο και τετοια... απλα ειχα παει με τους φιλους μου κ δοκιμαζαμε.. θα ηθελα ν ρωτησω αν ξερει καποιος καποια συμβουλη να αυξησω τη ταχυτητα μου.. κ τν αντοχη μου.. γιατι θα ηθελα ν ασχοληθω μ τ τρεξιμο..

Kyrillos
25-07-10, 12:04
παιδια ετρεξα χθες τα 100μ. σε 12.65! δν ασχολουμαι καθολου με στιβο και τετοια... απλα ειχα παει με τους φιλους μου κ δοκιμαζαμε.. θα ηθελα ν ρωτησω αν ξερει καποιος καποια συμβουλη να αυξησω τη ταχυτητα μου.. κ τν αντοχη μου.. γιατι θα ηθελα ν ασχοληθω μ τ τρεξιμο..

Συμβουλές...χμμ...
1.Υγιεινή διατροφή
2.Συνεχές τρέξιμο,στο λέω επειδή πήγαινα ποδοσφαιρο για 5χρόνια και με τις προπονήσεις (που πάντα τρέχαμε γύρω απο το γήπεδο στην αρχή και στο τέλος για αποθεραπεία)η αντοχή αυξάνεται ολο και περισσότερο.Αυτό εγινε εμφανές αφου σταμάτησα και έπειτα απο 3χρόνια αν και σταδιακή η μείωση αντοχής ειναι φανερή
3.Σωστές διατασεις,όσο σημαντικό ειναι το τρέξιμο και τα παραπάνω άλλο τοσο για εναν δρομέα ειναι οι διατάσεις του σώματος,που ειναι απαραίτητες και πρέπει να εκτελούνται σωστά
4.Αν θες να ασχοληθείς επαγγελματικά το γυμναστήριο που θα σε βοηθήσει να δυναμωσεις τους μύες σου αλλα και να βελτιώσεις τα ανοίγματα σου κτλ.
Πιστεύω όμως το βασικότερο για να βελτιωθείς στο τρέξιμο δεν ειναι τίποτα αλλο παρα να τρέχεις ;) . Keep running και καλή επιτυχια:toast:

Μάνος
23-10-12, 02:08
Καλησπέρα σε όλους.

Αντιμετοπίζω ένα πρόβλημα και χρειάζομαι την συμβουλή σας.

Πρέπει να κάνω 1600 μέτρα κάτω από 7:30 σε 20 μέρες.

αλλά εγώ το κάνω στο 7:40.

το θεωρούσα εύκολο και για αυτό το αμέλησα.

Υπάρχει περίπτωση με κάποιο τρόπο να το σώσω???

Επίσης κάπνιζα πολύ αλλά το έχω κόψει μόλις μια βδομάδα.

Μαρία
23-10-12, 07:42
Δυσκολα Μανο αλλα δεν επρεπε και εσυ τελευταια στιγμη να το κανεις αν το 7,40 βγηκε με πολυ πιεση (εχοντας βεβαια σωστο ρυθμο κατα την διαρκεια του τρεξιματος με σωστα περασματατα).Αν παλι οχι ετρεχες οπως να ναι πηγαινε σε ενα σταδιο που εχει ομαδα στιβου βρες τον προπονηση και πες του να σε βοηθησει για 20 μερες και οτι γινει.

Μάνος
23-10-12, 10:21
Δεν βγήκε με ταιράστια πίεση. Για να καταλάβεις ο 4ος γύρος είναι και ο πιο γρήγορος.
Έχουν διαφορες οι γύροι μεταξύ τους +-5".
Απλά επειδή ασχολούμαι χρόνια με το ποδόσφαιρο το θεωρούσα εύκολα.

Από εκεί και πέρα πιστεύεις ότι είναι τόσο δύσκολο να κατεβάσω 10" σε αυτό το διάστημα???

Αν έχεις κάποιο τρόπο προπόνησης μπορείς να μου το πεις σε παρακαλώ;

8avos
23-10-12, 11:27
μπές μέσα στο ταρτάν και κάνε διαλειμματικές...
7.30 λεπτά σημαίνει.... 450 δευτερόλεπτα....σημαίνει 4χ400μέτρα από 112.5 δεύτερα το 400 άρι

μπές μέσα και κάνε 8 400 άρια με δίλεπτο ενδιάμεσο χαλάρωμα ρυθμού.

και στο τέλος τρέξε ένα φουλ 1600 άρι.

Dejan
23-10-12, 13:27
Τα 10 δευτερόλεπτα διαφοράς σε τέτοια απόσταση είναι μόνο η διαφορά αν είσαι σε μέρα ή όχι. Γενικότερα και μόνο που λες ότι είχες +/- 5 σε κάποιες στροφές απλά... ήδη το έχεις. Πρέπει να μάθεις να περνάς με even splits τις στροφές. Και μόνο με αυτό μπορείς να δεις διαφορά. Το άλλο που μπορείς να κάνεις είναι να βάλεις μια διαλειμματική την εβδομάδα η οποία θα είναι π.χ. 7-8 400ρια στο ρυθμό αγώνα με 1' διάλειμμα. 4χ800μ με 1.30 λεπτό διάλειμμα κτλ. Να μάθει να συνηθήζει ο οργανισμός σε αυτές τις επιβαρύνσεις και να μάθει να ενώνει τα κομμάτια.

Εννοείται ότι σε 20 μέρες αυτή τη διαφορά τη καλύπτεις σχετικά εύκολα....

Μάνος
24-10-12, 01:25
Μια τελευταία ερώτηση. Επειδή τα σχόλια σας μου δώσανε θάρρος πιστεύετε ότι με αυτήν την προπόνηση που μου λέτε ίσως μπορέσω να πέσω και κάτω από 7;

Πληροφοριακά σήμερα το απόγευμα που έκανα πάλι ένα τέστ (1600 κατευθείαν) βγήκε σχεδόν ακριβώς.

Ίσως να μπορέσετε να μου δώσετε κάποια περαιτέρω συμβουλή αν δείτε και τους χρόνους των γύρων.

1ος γύρος 1:43:95
2ος γύρος 1:55:42
3ος γύρος 1:59:97
4ος γύρος 1:51:33
Σύνολο 7:30:67

Dejan
24-10-12, 10:02
Μια τελευταία ερώτηση. Επειδή τα σχόλια σας μου δώσανε θάρρος πιστεύετε ότι με αυτήν την προπόνηση που μου λέτε ίσως μπορέσω να πέσω και κάτω από 7;

Πληροφοριακά σήμερα το απόγευμα που έκανα πάλι ένα τέστ (1600 κατευθείαν) βγήκε σχεδόν ακριβώς.

Ίσως να μπορέσετε να μου δώσετε κάποια περαιτέρω συμβουλή αν δείτε και τους χρόνους των γύρων.

1ος γύρος 1:43:95
2ος γύρος 1:55:42
3ος γύρος 1:59:97
4ος γύρος 1:51:33
Σύνολο 7:30:67

Βλέπε από πάνω.

Δημήτρης22
25-10-12, 23:02
Καλησπερα

κοιτα επειδη και εγω κανω τρεξιμο μεγαλες αποστασεις κ σπριντ.

Να τρως καθε 2 - 3 ωρες γ ν εχεις γρηγορο μεταβολισμο,καλο υπνο 7 - 8 ωρες.

θες ν τρως 5 ωρες πριν ενα καλο γευμα πχ μεσημεριανο κ 2 - 3 ωρες πριν πας αμα μπορει ν φας καμια βρωμη με γαλα κανενα φρουτο καλα ειναι.

Γενικα θες πολλους υδατανθρακες πριν κυριως γρηγορησ αφομιωσης , ζαχαρη αλατι και πολυ νερο,1 -2 κουταλακια αλατι την μερα κ πρωτεινη,επισης ψάρι κ κρεας σχεδον καθε μερα,ποικιλια στο φαγητο,πολλα λαχανικα,φρουτα.

Μπολικο γαλα που δινει ασβεστιο , βιταμινη δ κτλπ και μαγνησιο απο τα πρασινα π ειπα ποιο πανω.


Φυσικα θες και να κανεις βαρη στα ποδια για να τα δυναμωσεις.

Θα πρεπει να κανεις ολα τα ειδη τρεξιματος για να δεις αποτελεσμα καλο και θα παρει καιρο,αν μπορεις κρατα καποι προγραμμα να ανεβαζεις χρονους σταδιακα.

απο συμπληρωματα τωρα αμα θες να παρεις τα καλυτερα γ αυτα π κανεις ειναι πολυβιταμινη , ομεγα 3 - 6 - 9,και ενα μαγνησιο.

θα σου πω κ αλλα οταν μπορεσω τωρα δεν εχω ωρα.

Καλη τυχη.