PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποσους παλμους πρεπει να φτασω σε αεροβια;



stevengr
04-12-06, 18:47
Δευτ-Τετ-Παρ κανω προπονηση με βαρη και Τρ-Πεμ-Σαβ αεροβια σε ποδηλατο για 20 λεπτα καθε πρωι.

Μπορειτε να μου πειτε ποσους παλμους θα πρεπει να επιτυχω κατα την αεροβια πανω στο ποδηλατο για να εχω τα μεγιστα οφελη για λιπο-διαλυση;

Albert_Wesker
04-12-06, 19:02
Λοιπόν
εγώ θα σου πρότεινα μην κάνεις ποδήλατο. θα σου πρότεινα να κάνεις διάδρομο. καίει και περισσότερες θερμίδες και γυμνάζεις και όλο το σώμα(τα χέρια στο ποδήλατο δεν γυμνάζονται).
υπάρχει ένας γενικός κανόνας. για να δεις πόσους παλμούς πρέπει να φτάσεις αφαίρεσε απο το 180 την ηλικιά σου. αυτό σου δείχνει τους μέγιστους παλμούς που μπορείς να φτάσεις χωρίς να κάψεις μυική μάζα. επίσης, όσο περισσότερη ώρα μένεις πάνω στον διάδρομο τόσο πιο πολύ κάνεις λιποδιάλυση. δηλαδή, όσο πιο εύκολα το αποθηκεύεις τόσο πιο δύσκολα το καίς. πολύ ώρα , έχει σημασία. 20 λεπτά όμως είναι λίγα. αυξησε τα. αν μπορείς την μία ώρα θα είναι το ιδεώδες.

Gasturb
04-12-06, 20:13
Εγώ θα έλεγα κ τα 2 χρειάζονται - δίάδρομος, ποδήλατο - οπότε κανε εναλλαγή κάθε φορά. Συμφωνώ με Albert ότι 20 δεν είναι πολλά, αλλα αν θες να κάνεις καλό fat burning 1 ώρα ειναι πολυ καλη. Για τους παλμούς τώρα, στον διάδρομο εγώ κάνω γύρω στους 142 κ στο ποδήλατο γύρω στους 130.

stevengr
04-12-06, 21:31
Ο.κ ευχαριστω και τους 2. Ποδηλατο σπιτι λοιπον και διαδρομο στο γυμναστηριο 8)

asdf
05-12-06, 00:16
120 με 130 ειναι το ιδανικο imo :army2:

Albert_Wesker
05-12-06, 00:25
120 με 130 ειναι το ιδανικο imo :army2:

στους χαμηλούς παλμούς. οταν όμως αυξήσεις την ταχύτητα για να κάνεις την εναλλαγή, τότε πρέπει να βρεις κάποιο όριο. γι αυτό μιλάμε. οταν βέβαια επιστρέψεις ξανά ετσι οπως λες εσύ?
συμφωνεις? :army2:

Muscleboss
05-12-06, 16:18
120 με 130 ειναι το ιδανικο imo :army2:

για να μην μπλέξουμε το θέμα πολύ και να μείνουμε στο πρακτικό του θέματος, το παραπάνω είναι γενικά σωστό για βέτλιστη οξείδωση λίπου σε συνδυασμό με ελαχιστοποίηση των καταβολικών ορμονών σε ηλικίες 20-30 ετών.

ΜΒ

tasosfit
05-12-06, 23:24
Δευτ-Τετ-Παρ κανω προπονηση με βαρη και Τρ-Πεμ-Σαβ αεροβια σε ποδηλατο για 20 λεπτα καθε πρωι.

Μπορειτε να μου πειτε ποσους παλμους θα πρεπει να επιτυχω κατα την αεροβια πανω στο ποδηλατο για να εχω τα μεγιστα οφελη για λιπο-διαλυση;

Φίλε μου stevengr!
Μην αγχώνεσαι για το αν κάνεις ποδήλατο, διάδρομο, σερφινγκ ή κωλοτούμπες :box1: !
Αυτό που έχει σημασία είναι με τι καρδιακή συχνότητα χτυπάει η καρδούλα σου.
Με τον τυπο αυτό: 217,4 - (0,845 Χ Ηλικία) βρίσκεις την θεωρητική μέγιστη καρδιακή σου συχνότητα (η πραγματική βρίσκεται μόνο με εργαστηριακή εξέταση). Το μέχρι ποιούς παλμούς δουλεύει ο καθένας αερόβια εξαρτάται απο την φυσική του κατάσταση και απο τα αναερόβια κατώφλια του. Με ένα ποσοστό 65% - 80% της ΜΚΣ(Μέγιστης καρδιακής συχνότητας) είσαι μέσα στην αερόβια σου δυνατότητα και καις μια χαρά λίπος. Πρόσεχε γιατι οι χαμηλοί παλμοί καινε μόνο περισσότερο ποσοστό λίπους και όχι απόλυτα περισσότερο λίπος. Το καλύτερο είναι να δουλεύεις με ανεβοκατεβάσματα της ΚΣ και για 30-45 λεπτά.Για περισσότερες πληροφορίες στείλε μου mail.

Gasturb
05-12-06, 23:27
Καλως ήρθες tasosfit στο forum κ καλό posting!

tasosfit
06-12-06, 00:07
Καλως ήρθες tasosfit στο forum κ καλό posting!
Ευχαριστώ Gastrub!

GRF
10-12-06, 05:20
120 με 130 ειναι το ιδανικο imo :army2:

για να μην μπλέξουμε το θέμα πολύ και να μείνουμε στο πρακτικό του θέματος, το παραπάνω είναι γενικά σωστό για βέτλιστη οξείδωση λίπου σε συνδυασμό με ελαχιστοποίηση των καταβολικών ορμονών σε ηλικίες 20-30 ετών.

ΜΒ

Έτσι ακριβώς είναι, όπου "βέλτιστη" εννοεί βέλτιστη επί τοις εκατό. Σε απόλυτους αριθμούς, αερόβια με μεγαλύτερη ένταση/παλμούς καίει βεβαίως περισσότερη ενέργεια/θερμίδες, η οποία προέρχεται από υδατάνθρακες (επομένως η επί τοις % συμμετοχή του λίπους μειώνεται).