PDA

Επιστροφή στο Forum : ΒΒ κ Albert!



Albert_Wesker
04-12-06, 18:23
Το αν είναι για γράμμωση ή ογκο αυτό είναι μια τεράστια παρεξήγηση.τον ογκο ή την γράμωση την καθορίζει η διατροφή και όχι οι ασκήσεις. Λεπτομέριες προσεχώς :wink:

Ο σούρλας έχει απόλυτο δίκιο.
Τα βάρη γενικά τα κάνουμε με τον ιδιο τρόπο(δυο με τρείς φορές την εβδομάδα υπόψιν- μην με βρίσεις gasturb13):
όσο περισσότερα μπορούμε, 1-4 επαναλήψεις για να πάρει μπρός το νευρικό σύστημα και να ΄ξυπνήσουνε΄ κάτα κάποιο τρόπο οι μυικοί υποδοχείς. δυο σετ ειναι καλα. Στο δεύτερο σέτ μπορούμε να πάμε πιο πάνω τις επαναλήψεις μέχρι πχ 8 η 12. Επίσης στην αρχή αρχή για ζέσταμα(να αρχίσει να ξυπνάει η καρδιά) πρέπει να κάνουμε λίγα κιλά και 10 με 12 επαναλήψεις. Δεν ξέρω αν αυτό ειναι 100% σωστό, αλλά ένα ζέσταμα σίγουρα χρειάζεται.
Στο τέλος μπορούμε να προσθέσουμε κι ένα τρίτο σετ με λιγότερα κιλά και περισσότερες επαναλήψεις, για περισσότερη γράμμωση(αν θέλουμε)
Προσοχή:μία μυική ομάδα κάθε φορά. η χέρι θα κάνεις η πόδι η πλάτη κοκ. τους κοιλιακούς πρέπει να τους κάνεις με τους ραχιαίους, αλλιώς θα έχεις προβλήματα μέσης.
ΑΛΛΑ: Το αν θα κάνεις όγκο η γράμμωση ειναι θέμα διατροφής:υπερ η υπο θερμιδική διατροφή καθορίζει το τι θα γίνει. Ειναι αυτό που λέω εγώ οτι οι πρωτείνες και το λίπος του ι βάρους που θες να είσαι η να φτάσεις καθορίζουνε τι θα γίνει - οι υδατάνθρακες είναι καθαρά ενέργεια. Αυτούς αυξομειώνεις - ειδικά στα τελευταία στάδια της γράμμωσης τους μείωνεις κατα 200 με 300 θερμίδες.
Αρα πρέπει να πεις πόσα κιλά θέλω να είμαι:τόσα. Ωραία. Ενα γραμμάριο ανα κιλό είναι αρκετό καθημερινά.(αν τρώτε παραπάνω για πολυ πολύ καιρό το συκώτι σας θα βγάλει πολύ ωραίες τιμές στις τρανσαμινάσες άντε να μην πω άλλα). Τις μέρες που πας τζιμ πιο πριν μπορείς να πιείς λιγο πρωτείνη παραπάνω(50 με 100 θερμίδες, δεν θα δημιουργήσει πρόβλημα, θα καταναλωθεί για ενέργεια). αυτό βγαίνει πάντα το 15% των θερμίδων που πρέπει να τρώμε. βάλτε τις διπλάσιες θερμίδες σε λίπος. ωραία. το υπόλοιπο υδατάνθρακες. πάλι ωραία. μοιράστε σε έξι μικρά γεύματα.(εφτά για τις μέρες του τζίμ - ειναι και το ρόφημα μέσα). Φτιάξατε την τέλεια διατροφή σας.
Όμως μην ξεχνάτε οτι για να διαφυλάξετε τα αμινοξέα και οτι θα χρησιμοποιηθουν για καθαρα δομικο ρολο πρεπει να εκπαιδευσεις και να τα βαλεις στην ακρη. Εδώ μπαίνει το CARDIOTRAINING(μέ ένα σμπάρο δύο τρυγώνια λοιπόν και σώζεις την καρδιά σου και τους μύες σου χεχε)
45 λεπτά με μία ώρα είναι αρκετά. αλλά και παραπάνω νομίζω στην γράμμωση δεν θα χαλάσει κανέναν.
επίσης να προσθέσω το εξής:αν έχετε υποψια ότι έχετε τάση καθαρής ενδομορφικότητας να τρώτε ένα 30% πρωτείνη(νομίζω είναι καλό) γιατι περα απο δομικο ρολο σε σας τα αμινοξέα χρησιμ για ενέργεια. Γι αυτόν τον λόγο εσείς στον διάλυμα πρίν το τζίμ με την πρωτείνη να τρώτε παραπάνω(προσοχή όμως στις συνολικές θερμίδες).

τα λέω καλά σούρλας?
(το κάνω κόπι πέιστ και στο κομμάτι γενικές συζητήσεις)

Gasturb
04-12-06, 18:32
Ήθελες δεν ήθελες πάλι για cardio κ καρδιά μας ανέφερες!! :lol: Βρε μπάς κ είσαι καρδιολόγος κ μας το κρύβεις τόσο καιρό?? Who knows?..Only God!!

Albert_Wesker
04-12-06, 18:41
Βασικά στον κόσμο λέω ότι είμαι ψυχίατρος. Στα κρυφά κατα τα άλλα είμαι κρυφο - καρδιολόγος!(δεν θέλω γέλια)
κατα τα άλλα, σκέφτομαι και αλλεργιολόγος...ΧΑΧΑ
Βασικά ότι έχει σχέση με παθολογία. αυτά.

gpol
04-12-06, 19:15
Ο σούρλας έχει απόλυτο δίκιο.
Τα βάρη γενικά τα κάνουμε με τον ιδιο τρόπο(δυο με τρείς φορές την εβδομάδα υπόψιν- μην με βρίσεις gasturb13):
όσο περισσότερα μπορούμε, 1-4 επαναλήψεις για να πάρει μπρός το νευρικό σύστημα και να ΄ξυπνήσουνε΄ κάτα κάποιο τρόπο οι μυικοί υποδοχείς. δυο σετ ειναι καλα. Στο δεύτερο σέτ μπορούμε να πάμε πιο πάνω τις επαναλήψεις μέχρι πχ 8 η 12. Επίσης στην αρχή αρχή για ζέσταμα(να αρχίσει να ξυπνάει η καρδιά) πρέπει να κάνουμε λίγα κιλά και 10 με 12 επαναλήψεις. Δεν ξέρω αν αυτό ειναι 100% σωστό, αλλά ένα ζέσταμα σίγουρα χρειάζεται.
Στο τέλος μπορούμε να προσθέσουμε κι ένα τρίτο σετ με λιγότερα κιλά και περισσότερες επαναλήψεις, για περισσότερη γράμμωση(αν θέλουμε)
Προσοχή:μία μυική ομάδα κάθε φορά. η χέρι θα κάνεις η πόδι η πλάτη κοκ. τους κοιλιακούς πρέπει να τους κάνεις με τους ραχιαίους, αλλιώς θα έχεις προβλήματα μέσης.
ΑΛΛΑ: Το αν θα κάνεις όγκο η γράμμωση ειναι θέμα διατροφής:υπερ η υπο θερμιδική διατροφή καθορίζει το τι θα γίνει. Ειναι αυτό που λέω εγώ οτι οι πρωτείνες και το λίπος του ι βάρους που θες να είσαι η να φτάσεις καθορίζουνε τι θα γίνει - οι υδατάνθρακες είναι καθαρά ενέργεια. Αυτούς αυξομειώνεις - ειδικά στα τελευταία στάδια της γράμμωσης τους μείωνεις κατα 200 με 300 θερμίδες.
Αρα πρέπει να πεις πόσα κιλά θέλω να είμαι:τόσα. Ωραία. Ενα γραμμάριο ανα κιλό είναι αρκετό καθημερινά.(αν τρώτε παραπάνω για πολυ πολύ καιρό το συκώτι σας θα βγάλει πολύ ωραίες τιμές στις τρανσαμινάσες άντε να μην πω άλλα). Τις μέρες που πας τζιμ πιο πριν μπορείς να πιείς λιγο πρωτείνη παραπάνω(50 με 100 θερμίδες, δεν θα δημιουργήσει πρόβλημα, θα καταναλωθεί για ενέργεια). αυτό βγαίνει πάντα το 15% των θερμίδων που πρέπει να τρώμε. βάλτε τις διπλάσιες θερμίδες σε λίπος. ωραία. το υπόλοιπο υδατάνθρακες. πάλι ωραία. μοιράστε σε έξι μικρά γεύματα.(εφτά για τις μέρες του τζίμ - ειναι και το ρόφημα μέσα). Φτιάξατε την τέλεια διατροφή σας.
Όμως μην ξεχνάτε οτι για να διαφυλάξετε τα αμινοξέα και οτι θα χρησιμοποιηθουν για καθαρα δομικο ρολο πρεπει να εκπαιδευσεις και να τα βαλεις στην ακρη. Εδώ μπαίνει το CARDIOTRAINING(μέ ένα σμπάρο δύο τρυγώνια λοιπόν και σώζεις την καρδιά σου και τους μύες σου χεχε)
45 λεπτά με μία ώρα είναι αρκετά. αλλά και παραπάνω νομίζω στην γράμμωση δεν θα χαλάσει κανέναν.
επίσης να προσθέσω το εξής:αν έχετε υποψια ότι έχετε τάση καθαρής ενδομορφικότητας να τρώτε ένα 30% πρωτείνη(νομίζω είναι καλό) γιατι περα απο δομικο ρολο σε σας τα αμινοξέα χρησιμ για ενέργεια. Γι αυτόν τον λόγο εσείς στον διάλυμα πρίν το τζίμ με την πρωτείνη να τρώτε παραπάνω(προσοχή όμως στις συνολικές θερμίδες).

τα λέω καλά σούρλας?
(το κάνω κόπι πέιστ και στο κομμάτι γενικές συζητήσεις)

Οχι και 1γρ/κιλο! ειπαμε! ετσι δεν κανεις τιποτα και ειδικα στο bb.
Και γιατι μια μυικη ομαδα τη φορα;;;; ποιος το λεει αυτο;; εχεις να παραθεσεις καμια ερευνα;

Albert_Wesker
04-12-06, 19:50
Εγώ είπα την άποψη μου. Εσύ κάνε ότι θες. επίσης έχω πει κι αλλού τι παθαίνουνε αυτοί που τρώνε παραπάνω επειδή νομίζουνε ότι το χρειάζονται. Κατα τα άλλα φάε όσο θες.
Μια μυική ομάδα κάθε φορά. Αν προσπαθήσεις να κάνεις πάνω απο δύο τότε θα πιέσεις πολύ την καρδιά και τότε θα πιέσεις πολύ και την βαλβίδα. αν το κάνεις γι αυτό για καιρό, θα πιεστεί και θα παχύνει τόσο πολύ η βαλβίδα και μετά δεν θα μπορεί να κλείσει.
αλλα είσαι ελεύθερος να κάνεις οτι θες.

Albert_Wesker
04-12-06, 20:58
Πρώτη φορά ακούω τέτοια πράγματα...
Μπας και είσαι συντάκτης στο Men's Health? :lol: :evilno:

Εγώ είμαι ένα τπτ με μπόλικο καθόλου στην τελική.
το θέμα δεν είναι αυτό.
δεν τα λένε για διάφορους λόγους. αν ακούσεις εσύ ότι αν κάνεις βάρη μπορεί στο μέλλον να πεθάνεις ε τότε δεν θα πάει κανείς να κάνει, ανεξάρτητα οτι υπάρχει κι η πιθανότητα του αν τα κάνεις σωστά να εισαι ακόμα καλύτερα κι απο κάποιον που δεν γυμνάζεται.

ξέρεις κάτι?
αν ρωτήσεις μεγάλους γιατρούς(60 και πάνω) που έχουνε διε πολλά πράγματα στην ζωή τους, αυτά θα σου πούνε.
εγώ προσωπικά εχω γνωστή διατροφολόγο και στο σισμανόγλειο. μου έδειξε τα αρχεία αθλητών μας πχ πύρος δήμας κεντέρης με την κατάσταση του συκωιτού τους(εν τω μεταξύ ξέρεις αυτοί τρώνε τεράστιες ποσότητες.)
ε δεν θα θελες να ξέρεις...
να ξέρεις πάντως ότι ΔΕΝ ΤΑ ΒΓΑΖΩ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ...

Duke-Nukem
04-12-06, 21:59
μου έδειξε τα αρχεία αθλητών μας πχ πύρος δήμας κεντέρης με την κατάσταση του συκωιτού τους(εν τω μεταξύ ξέρεις αυτοί τρώνε τεράστιες ποσότητες.)

η κατάσταση του συκωτιού όταν βρίσκεσαι σε ολυμπιακό επίπεδο δεν οφείλεται ,παρά ένα μικρό ποσοστό, στην ποσότητα φαγητού που καταναλώνεται. όταν κάποιος αθλητής αγωνίζεται σε παγκόσμιο επίπεδο παίρνει πολλά περισσότερα πράγματα που επιβαρύνουν την σωματική του κατάσταση

Gasturb
04-12-06, 22:21
μου έδειξε τα αρχεία αθλητών μας πχ πύρος δήμας κεντέρης με την κατάσταση του συκωιτού τους(εν τω μεταξύ ξέρεις αυτοί τρώνε τεράστιες ποσότητες.)
η κατάσταση του συκωτιού όταν βρίσκεσαι σε ολυμπιακό επίπεδο δεν οφείλεται ,παρά ένα μικρό ποσοστό, στην ποσότητα φαγητού που καταναλώνεται. όταν κάποιος αθλητής αγωνίζεται σε παγκόσμιο επίπεδο παίρνει πολλά περισσότερα πράγματα που επιβαρύνουν την σωματική του κατάσταση

Wellcome back Duke-Nukem :D Συμφωνώ με Duke :wink:

Albert_Wesker
04-12-06, 22:22
μου έδειξε τα αρχεία αθλητών μας πχ πύρος δήμας κεντέρης με την κατάσταση του συκωιτού τους(εν τω μεταξύ ξέρεις αυτοί τρώνε τεράστιες ποσότητες.)

η κατάσταση του συκωτιού όταν βρίσκεσαι σε ολυμπιακό επίπεδο δεν οφείλεται ,παρά ένα μικρό ποσοστό, στην ποσότητα φαγητού που καταναλώνεται. όταν κάποιος αθλητής αγωνίζεται σε παγκόσμιο επίπεδο παίρνει πολλά περισσότερα πράγματα που επιβαρύνουν την σωματική του κατάσταση

Δεν ξέρω τι λες εσύ. Μπορεί και να έχεις δικιο. Εχουνε γίνει έρευνες που δείχνουνε ότι η χρόνια υπερλευκωματιναιμία είναι καταστροφική.
τελεία και παύλα

giorgos_xania
04-12-06, 22:46
Εχουνε γίνει έρευνες που δείχνουνε ότι η χρόνια υπερλευκωματιναιμία

υπερλευκωματιναιμία? δλδ? παμε παλι λιγο ποιο νεοελληνικα... :lol:

Albert_Wesker
04-12-06, 22:55
Όταν τελειώση η πέψη της πρωτείνης και βγεί στο αίμα και στην κυκλοφορία είναι με την μορφή αμινοξέων. τα αμινοξέα κυκλοφορούνε υπο την μορφή λευκωμάτων. αυτο εννοώ χρόνια υπερλευκωματιναίμια. πολλά αμινοξέα μέσα στο αίμα.
πολλά μπιλντέρια την τρώνε γιατί έτσι πιστεύουνε ότι θα σώσουνε τους μύες τους. πιστευουνε οτι την χρειάζονται για να μην κάψουνε τους μύες αλλά κούνια που τους κούνιαγε. γιατί στην τελική δεν γίνεται να κτίσεις μύες χωρίς να κάνεις κάρντιο. εκτός αν έχεις τα τρελλά γενετικά στοιχεία(μεσομορφικός: λίπος - γλυκόζη - αμινοξέα)
αλλά και πάλι αν δεν εκπαιδεύεις τον οργανισμό να τα βάλει στην άκρη, να τα συντηρεί, δεν γίνεται τπτ.
Η σύνθεση και η αποσύνθεση των μυών είναι κάτι που συμβαίνει συνεχώς μέσα στο σώμα μας - υπάρχουνε διάφοροι κύκλοι αμινοξέων με το συκώτι με τους νεφρούς κοκ. (πως λέμε κύκλος γλυκόζης - αλανίνης και βάλε).
δεν θέλω να το ξαναπώ, έχω κουραστεί. κάρντιο
θα κουραστεί το στόμα να το λέει( η μάλλον τα χέρια μου να το γράφουνε)
ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΕ ΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΙΕΙ ΤΑ ΑΜΙΝΟΞΕΑ. ΝΑ ΠΡΟΤΙΜΑ ΓΛΥΚΟΖΗ ΚΑΙ ΛΙΠΟΣ.
ετσι δεν θα χρειαστει να φας παραπανω πρωτείνη και να καταστρεψεις το συκωτι σου(αλλα κι αλλα οργανα)
τωρα το καταλαβες?

Gasturb
04-12-06, 23:00
Albert οκ με όλα αυτα προσωπικα εσυ τι προτείνεις σαν λύση ?

Albert_Wesker
04-12-06, 23:03
Albert οκ με όλα αυτα προσωπικα εσυ τι προτείνεις σαν λύση ?

Τι εννοείς τι προτείνω σαν λύση?

Gasturb
04-12-06, 23:05
Για ένα ασφαλές bb κατά την γνώμη σου τι προτείνεις να γίνεται (αριθμησέτα για ευκολία) ?

Albert_Wesker
04-12-06, 23:15
Τα έχω πει ήδη τα σωστά ποσοστά.

Σήμερα κι όλας είπα πως πρέπει να τρέφεται κάποιος. θες να τα ξαναγράψω?θα κουραστώ. και μην ξεχνάς ότι ξεκρεμάω κι όλες τις αφίσες απο τους τοίχους ταυτόχρονα(γιατί μετακομίζω :lol: :lol:

15% ειναι αρκετό. τις μέρες που πάς τζίμ θα τρως πιο πριν πρωτείνη( η αμινοξέα πέντε λεπτά πριν) για ενέργεια. τις θερμίδες τις καθορίζει ο καθείς. ανάμεσα στίς 50 με 100 λέω εγώ. για εναν καθαρά ενδομορφικό. θα λεγα και 200, και 50 με 100 γλυκόζη(το ποσο πρωτείνη ακριβως πρεπει να τρωει ενας ενδομορφικος δεν το χω ψαξει πολυ καλα, θα το ψαξω και θα σας πω - ισως και να μην πρεπει να φαει καθολου γλυκοζη μιας και ούτως η άλλως αυτοί τρωνε γλυκοζη μόνο και μόνο επειδη ο εγκεφαλος δεν χρησιμ αμινοξεα). άλλωστε ενας καθαρα ενδομορφικός τρωει και παραπάνω πρωτείνη για ενέργεια(το ενα γραμμαριο ισχυει για ολους μας για δομικο ρολο. αυτοι οι ανθρωποι ειναι ομως ειδικες κατηγοριες

gpol
04-12-06, 23:27
Εγώ είπα την άποψη μου. Εσύ κάνε ότι θες. επίσης έχω πει κι αλλού τι παθαίνουνε αυτοί που τρώνε παραπάνω επειδή νομίζουνε ότι το χρειάζονται.
.

Δεν ειναι επειδη νομιζουν, ειναι επειδη αυτο λενε οι επιστημονικες ερευνες

Albert_Wesker
04-12-06, 23:39
Εγώ είπα την άποψη μου. Εσύ κάνε ότι θες. επίσης έχω πει κι αλλού τι παθαίνουνε αυτοί που τρώνε παραπάνω επειδή νομίζουνε ότι το χρειάζονται.
.

Δεν ειναι επειδη νομιζουν, ειναι επειδη αυτο λενε οι επιστημονικες ερευνες

Ποιες έρευνες διαβάζεις ακριβώς?
γιατί οι έρευνες απο τις δικές μας τις κοπέλες εδώ δείχνουνε οτι πάνω απο 15% πρωτείνη σε διαλύει.
ακόμα και τους διαβητικούς που θέλουμε να έχουνε χαμηλό γλυκαιμικό δείκτη και θα πρεπε να τρώνε πάνω απο 15% δεν τους δίνουμε παραπάνω.
Ο καθένας λέει τα δικά του. δεν έχω σκοπό να πείσω κανέναν.
απλά πήγαινε που και που και κάνε εξετάσεις, κι αν δεν βγούνε οι τιμές στα ελάχιστα φυσιολογικά όρια που θα πρεπε να βγαίνουνε όταν ημάστε νέοι τότε υπάρχει σοβαρό πρόβλημα.
γιατί φυσιολογικές μπορεί να σου βγούνε αλλά θα σου βγούνε αυξημένες.
αν συνεχίσεις μετα τα 40 δεν θα έχεις συκώτι.
απλά τα πράγματα
αλλά και πάλι αυτην είναι η αποψη μου

gpol
05-12-06, 00:45
Εγώ είπα την άποψη μου. Εσύ κάνε ότι θες. επίσης έχω πει κι αλλού τι παθαίνουνε αυτοί που τρώνε παραπάνω επειδή νομίζουνε ότι το χρειάζονται.
.

Δεν ειναι επειδη νομιζουν, ειναι επειδη αυτο λενε οι επιστημονικες ερευνες

Ποιες έρευνες διαβάζεις ακριβώς?
γιατί οι έρευνες απο τις δικές μας τις κοπέλες εδώ δείχνουνε οτι πάνω απο 15% πρωτείνη σε διαλύει.
ακόμα και τους διαβητικούς που θέλουμε να έχουνε χαμηλό γλυκαιμικό δείκτη και θα πρεπε να τρώνε πάνω απο 15% δεν τους δίνουμε παραπάνω.
Ο καθένας λέει τα δικά του. δεν έχω σκοπό να πείσω κανέναν.
απλά πήγαινε που και που και κάνε εξετάσεις, κι αν δεν βγούνε οι τιμές στα ελάχιστα φυσιολογικά όρια που θα πρεπε να βγαίνουνε όταν ημάστε νέοι τότε υπάρχει σοβαρό πρόβλημα.
γιατί φυσιολογικές μπορεί να σου βγούνε αλλά θα σου βγούνε αυξημένες.
αν συνεχίσεις μετα τα 40 δεν θα έχεις συκώτι.
απλά τα πράγματα
αλλά και πάλι αυτην είναι η αποψη μου

Tωρα με δουλευεις για τις ερευνες;;;;; ψαξε στο ιντερνετ, διαβασε βιβλια, κανενα απο αυτα δεν λενε για λιγοτερο απο 1,5γρ/κιλο πρωτεινη.
Προς θεου δεν εχω κατι μαζι σου, αλλα δεν νοηται bb με 1γρ/κιλο πρωτεινης. Ειναι αστειο!!
Οσον αφορα τα νεφρα, ναι η υψηλη προσληψη πρωτεινης ναι επιβαρυνει τα νεφρα και αυτο ειναι αναμφισβήτητο! Ναι η πολυ πρωτεινη κανει κακο στον οργανισμο! Δεν αμφιβαλλω, αλλα μην λες οτι αρκει 1γρ/κιλο. Νομιζεις οτι δεν με βολευει η αποψη σου;; νομιζεις οτι εχω ορεξη καθε μερα να τρωω κοντα 180γρ πρωτεινης;;; οχι δεν εχω! Μακαρι να μπορουσα να κανω βαρη και να τρωω τοση λιγη πρωτεινη. Φιλικα :)

Albert_Wesker
05-12-06, 00:51
οπως θες
:green:

Nick3
05-12-06, 11:29
Φίλε Άλμπερτ αν ακολουθήσω τις συμβουλές σου όσον αφορά την προπόνηση και τη διατροφή τότε σίγουρα θα πάθω έμφραγμα μ αυτό που θα αντικρίσω στον καθρέπτη. :lol:

gpol
05-12-06, 13:27
Φίλε Άλμπερτ αν ακολουθήσω τις συμβουλές σου όσον αφορά την προπόνηση και τη διατροφή τότε σίγουρα θα πάθω έμφραγμα μ αυτό που θα αντικρίσω στον καθρέπτη. :lol:

Μα γι'αυτο τα γραφει ολα αυτα! Ψαχνει υποψηφιους πελατες για το ιατρειο του :lol:

Δυστυχως δεν εχει καταλαβει οτι εδω μιλαμε bodybuilding, αναρωτιεμαι γιατι γραφτηκε. για να παει κοντρα στην διατροφη και στην προπονηση του bb ;;;

Albert_Wesker
05-12-06, 15:06
Λοιπόν παιδιά ας μην ξεχνάμε τα εξής: εδώ μέσα είναι φόρουμ. ο καθείς λοιπόν λέει τις απόψεις του.
δεύτερον, δεν σε ανάγκασε κανείς να κάνεις αυτά που λέω. εγώ είπα την άποψη μου, απο κεί και πέρα είσαι ελεύθερος να κάνεις ότι θες.
τρίτον κ σημαντικότερον. μποντιμπιλντερ δεν είσαι στο σώμα, είσαι στο μυαλό.
ΝΟΥΣ ΥΓΙΗ ΕΝ ΣΩΜΑΤΙ ΥΓΙΗ.

α και μην ξεχνάτε ότι οταν ξεκινάμε γυμναστήριο μετά απο ένα διάλλειμα(εμείς οι νάτουραλ μποντιμπίλντερς) ξεκινάμε με κάρντιο και όχι με βάρη. γιατί πάνω απο όλα μετράει η υγεία κι όχι οι φέτες.

gpol
05-12-06, 15:47
Eσυ μαλλον τωρα καταλαβες οτι το bodybuilding και ο πρωταθλητισμος δεν ειναι <<υγεια>> Ναι οι πολυ πρωτεινη επιβαρυνει τα νεφρα! Αλλα με ενα γρ πρωτεινης/κιλο βαρους στα βαρη, δεν πετυχαινεις τιποτα απολυτως, χρειαζεσαι περιπου 2γρ/κιλο.
1γρ/κιλο πρωτεινης πρεπει να παιρνει ενας υγιεις εφηβος (15-18χρονων) που δεν ασχολειται ουτε με bb ουτε και με πρωταθλητισμο.

Duke-Nukem
05-12-06, 17:35
άποψη μου είναι ότι οι γνώσεις, η διατροφή, η προπόνηση έχουν άμεσο αντίκτυπο στην εξωτερική εμφάνιση του καθενός. Επιπρόσθετα μην είσαι τόσο σίγουρος ότι σε 15 χρόνια θα είσαι 100% natural bodybuilder από την πλευρά του ότι τα ονειρά σου και το πρότυπο που έχεις στο μυαλό σου θα γκρεμιστούν πάνω σε έναν τοίχο που θα γράφει Genetic limitations. Μετά από κάποιο διαστήμα η ανάπτυξη θα επιβρανδυθεί πάρα πολύ. Αν εσύ παίρνεις 1gr protein την μέρα μην ζείς σε μια ουτοπία νομίζοντας ότι θα αναπτυχθείς.

http://bodybuilding.about.com/od/bodybuildingfaq/f/kidneydamage.htm

Gasturb
05-12-06, 17:40
Πιστεύω το θέμα έχει καλυφθεί πλήρως.