PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγκώνας



chr04
03-06-09, 23:35
Υποθέτω ότι εδώ κολλάει.

Έχω παρατηρήσει όταν κάνω δικέφαλους με αλτήρες, ενώ το δεξί μου χέρι τα 10 κιλά τα σηκώνει άνετα και το χέρι είναι κολλημένο στο σώμα, το αριστερό τα σηκώνει με δυσκολία και στην κίνηση παρατηρώ ότι απομακρύνεται ελαφρώς από το σώμα.

Μου είπαν οτι γενικότερα, η αριστερή πλευρά στους ανθρώπους είναι λιγότερο αναπτυγμένη από ότι η δεξιά (για τους δεξιόχειρες). Έχει λογική ή να πάω σε κανένα γιατρό να ψαχτώ;

KATERINI 144
04-06-09, 00:55
προφανώς είναι ποιο αδύναμο το αριστερό.

Geo84
04-06-09, 11:30
Γιατί κολλημένα...?

Μάλλον είναι πιο αδύναμο και ίσως χάνει και στην τεχνική.Και μένα το αριστερό στα είκοσι βγάζει την τελευταία επανάληψη πολύ πιο δύσκολα...

Exci
04-06-09, 11:32
Κολημενο υποθετω εννοει για να αφαιρεσει το κλεψιμο, και γι'αυτο το "αδυναμο" χερι προσπαθει να ξεκολησει για να κλεψει λιγο

Geo84
04-06-09, 11:46
Κολλημένα κλεβουν πιο πολύ τουλάχιστον στην περίπτωση μου...

chr04
04-06-09, 12:25
@exci
ακριβώς, όταν το σηκώνω, βλέπω ότι απομακρύνεται και σηκώνεται πιο εύκολα. Είναι σχεδόν αδύνατο να το σηκώσω με την ίδια τεχνική του δεξιού.

Έχει νόημα να σηκώνω λιγότερο βάρος στο αριστερό;

KATERINI 144
04-06-09, 12:32
οχι, το ίδιο βάρος και οσο μπορείς ποιο αυστηρά για να δυναμώσει, αλλιος δε θα ειναι συμμετρικά τα χερια.

Geo84
04-06-09, 12:35
οχι, το ίδιο βάρος και οσο μπορείς ποιο αυστηρά για να δυναμώσει, αλλιος δε θα ειναι συμμετρικά τα χερια.

+1

Ζόρισε το το αριστερό ακόμα και πεθαμένες επαναλήψεις μέχρι να φτάσεις αυτές του δεξιού και πάντα να προσπαθείς να συγκεντρωθείς ώστε να το βγάζεις με την ίδια τεχνική με το δεξί.

Billy
04-06-09, 15:32
δεν ξέρω, λέω μήπως αν κάνεις δικέφαλους με Μπάρα επέλθει κάποια συμμετρία.

tupac
15-06-09, 05:05
paratirisa oti otan ksaplwnw stin paralia kai vazw ta xeria pisw apo to kefali gia "maksilaraki" oi agkwnes den akoumpane sto edafos ama xalarwsw ta xeria alla prepei na valw ligi dynami gia na akoumpisoun...yparxei kapoio provlima me kapoio myh i einai fysiologiko ayto?to lew gt oi filoi mou pou pigainoume mazi stin paralia den exoun to idio provlima dld oi agkwnes tous akoumpane xwris piesi sto edafos

**** Γραφουμε με ελληνικους χαρακτηρες,ειναι κανονας του φόρουμ...Edit by Mods Team ****

Svein
15-06-09, 12:15
paratirisa oti otan ksaplwnw stin paralia kai vazw ta xeria pisw apo to kefali gia "maksilaraki" oi agkwnes den akoumpane sto edafos ama xalarwsw ta xeria alla prepei na valw ligi dynami gia na akoumpisoun...yparxei kapoio provlima me kapoio myh i einai fysiologiko ayto?to lew gt oi filoi mou pou pigainoume mazi stin paralia den exoun to idio provlima dld oi agkwnes tous akoumpane xwris piesi sto edafos

Έτσι είναι οι άγονες σου φιλε...τι να κάνουμε δεν είματε όλοι playmobil :P !!!!

oxide
18-06-09, 00:37
paratirisa oti otan ksaplwnw stin paralia kai vazw ta xeria pisw apo to kefali gia "maksilaraki" oi agkwnes den akoumpane sto edafos ama xalarwsw ta xeria alla prepei na valw ligi dynami gia na akoumpisoun...yparxei kapoio provlima me kapoio myh i einai fysiologiko ayto?to lew gt oi filoi mou pou pigainoume mazi stin paralia den exoun to idio provlima dld oi agkwnes tous akoumpane xwris piesi sto edafos


καλα αυτο δεν μου φαινεται και κατι σημαντικο..κατα πασα πιθανοτητα εχει να κανει με την ικανοτητα διατασης του μυ.

veronica
22-06-09, 15:18
Ξερω αρκετα ατομα σαν και σενα..εχει να κανει και με την πλατη..ποσο εχει ανοιξει με την ασκηση κλπ..(εγω καταλαβα τι ειπα)
Ξερεις ποσοι υπαρχουν με ανοιχτη πλατη που δεν μπορουν να κανουν ακριβως το αντιθετο απο αυτο που ειπες;Δηλαδη καποια ασκηση ή διαταση που να θελει τα χερια μπροστα απο το σωμα ή πανω απο το κεφαλι..

flowin_through
30-07-09, 01:08
Kαι εγω πλεον απο τον ογκο δε μπορω να φτασω οχι την πλατη μου, αλλα ουτε καλα καλα να πιασω τον τρικεφαλο του ενος χεριου με το αλλο. Μηπως να παω να κοιταχτω? Μα τι ανησυχιες που εχει ο κοσμος!

vlassis-z
03-05-10, 14:27
Καλησπέρα και πάλι στην παρέα..περασε πολύς καιρός από τότε που έγραψα στο φόρουμ αλλά παρακολουθούσα ενδελεχώς το φόρουμ..
Θα είμαι σύντομος και όσο περισσότερο περιγραφικός γίνεται..
μετά από πτώση έσκασα με τον αγκώνα στο έδαφος, το σημείο (η γωνία) πρήστηκε κατευθείαν και επικρατεί ένας πόνος που δεν μπορώ να προσδιορίσω να είναι από κόκκαλο ή μυικός..
Εχουν περάσει 10 μέρες και ενώ έχει υποχωρήσει το μεγάλο πρήξιμο εχει μείνει κάτι σαν γρομπαλάκι(μαζεμένο δέρμα), και βέβαια υπάρχει δυσκολία στο να σηκώσω κιλά
συγκεκριμένα έχω κάνει μόλις 3 προπονήσεις με ενδιάμεσα κιλά και με ενοχλεί αρκετά.
Το ερώτημα? Α. θα βοηθήσει κάποια αλοιφή?? να βάζω πάγο συστηματικα ?? ή θα το κάνω χειρότερο?

Β. η δεύτερη ερώτηση έχει να κάνει με την προπόνηση..
Δυστυχώς μέσα σε 2 εβδομάδες ''έπεσα πολύ΄' ,μίκρυνα και σε συνδυασμό με το ότι έχω κόψει σαβούρα και λίπη είναι απογοητευτικό..για την εικόνα του σώματος μου..
Αν αντι για 4 σετ των 10-8 επαναληψεων που έκανα με πολλά κιλά , κάνω 4 σετ π.χ των 12-15 επαναλήψεων με λιγότερα κιλά, θα βοηθήσει? ώστε να περάσει ο τραυματισμός και ταυτόχρονα να επανέλθει το σώμα μου??
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων αναμένω με αγωνία τις συμβουλές σας και σόρυ για το μεγάλο ποστ
Υ.Γ μου έχει ξεμείνει μισό κουτί κρεατίνη κάποια αμινοξέα και σκεφτομαι να αγοράσω και μια καθαρή πρωτεινούλα , μήπως με την χρηση αυτών των 3 καλυτερέψω την κατάσταση , πως σας φαίνεται σαν άποψη?

seroyjem
23-08-10, 17:04
παιδια θα ηθελα να μου πειτε τι μπορω να κανω η ''να μην κανω'' για να μου περασουν οι πονοι στους αγκωνες!!!ειδικα οταν παω να παιξω γαλλικες ποναω απιστευτα!!!υπαρχει τιποτα τοπικο που να μπορω να βαζω στους αγκωνες μου για να περασει??

ioannis1
23-08-10, 17:08
βασικα οχι νομιζω.απεφευγε καθε αασκηση που σε ποναει εκει.ετσι ειχα εγω εντονο πονο σε ολες τις ασκησεις τρικεφαλο και τελικα εκοψα τον μυ και ησυχασα.

seroyjem
23-08-10, 17:15
οντος πρεπει να κοψω την γαλλικη γιατι επιβαρυνει πολυ τους αγκωνες,εστω για καποιο διαστημα μεχρι και αν δω βελτιωση!!!κριμα γιατι ειναι η αγαπημενη μου ασκηση!!!
υπαρχει και ενα συμπληρωμα για τους πονους στις αρθρωσεις joint repair λεγεται καπως ετσι και ειναι της dymatize αν δεν κανω λαθος!!αυτο αραγε κανει δουλεια???

thanasis reaction
23-08-10, 17:37
ειχα δοκιμασει ενα παρομοιο του ντοριαν,μην φανταστεις τιποτα το φοβερο,καλυτερα κοψε τις ασκησεις που πονας πριν την παθεις την ζημια!

ioannis1
23-08-10, 18:03
υπαρχουν συμπληρωματα αλλα δεν κανουν θαυματα.οι γαλλικες ειναι θανατος.

Devil
23-08-10, 19:05
θες μινιμουμ 2 μηνες νον-στοπ με αυτα τα συμπληρωματα για να δεις αποτελεσματα ασε που δεν σου φτανει ποτε η δωση και πρεπει να διπλασιασεις
δεν νομιζω οτι θα κανει κατι στην περιπτωση σου

The Rock
23-08-10, 19:35
θες μινιμουμ 2 μηνες νον-στοπ με αυτα τα συμπληρωματα για να δεις αποτελεσματα ασε που δεν σου φτανει ποτε η δωση και πρεπει να διπλασιασεις
δεν νομιζω οτι θα κανει κατι στην περιπτωση σου
Βασικά πόσο καιρό σου συμβαίνεί αυτό ?
Και είναι σε 1 ή και στους 2 αγκώνες ?

Devil
23-08-10, 19:40
Βασικά πόσο καιρό σου συμβαίνεί αυτό ?
Και είναι σε 1 ή και στους 2 αγκώνες ?

ε οχι εγω μια χαρα ειμαι :green:

ο seroyjem ποναει στους αγκωνες

The Rock
23-08-10, 20:32
ε οχι εγω μια χαρα ειμαι :green:

ο seroyjem ποναει στους αγκωνες
Ναι βρε το ξέρω, καταλάθος σε έκανα reply:green:

seroyjem
24-08-10, 14:15
και οι 2 αγκωνες με πονανε!!εχει ξεκινηση 1 χρονο περιπου ο πονος αλλα οχι τοσο δυνατος που να μην μπορουσα να παιξω!!εφυγα διακοπες 20 μερες και αφου γυρισα πηγα να κανω γαλλικες και ο πονος ηταν τρομερος!!

Eddie
24-08-10, 14:21
Φιλε και γω οταν κανω γαλλικες οι αγκωνες με πεθαινουν.Πλεον τις εχω κοψει,η μαλλον δε τις κανω ξαπλωτος αλλα καθιστος σε παγκο.Παλι πονανε λιγο,κυριος ο δεξιος αλλα πολυ λιγοτερο.

Με τα συμπληρωματα αυτα πολυ δυσκολο να δεις διαφορα.Εγω επαιρνα για τρεις μηνες αλλα δεν.Πρεπει να υπαρχει πονος στις αρθρωσεις μαλλον για να κανουν δουλεια και οχι στους τενοντες η μυες.

Fuhrer
29-08-10, 15:58
Απο προσωπικη εμπειρια πανε σε κανα ορθοπεδικο πριν βρεθεις σακατης.Εγω επαθα ωλενια νευριτιδα κ παλι χτυπαει στους αγκωνες.Δεν ξερω τι παιρνεις για να αντιμετωπισεις τον πονο αλλα το να συνεχιζεις δεν νομιζω οτι ειναι οτι καλυτερο.Ο πονος ειναι αντιδραση των νευρων και κατ επεκταση του οργανισμου οτι κατι δεν κανεις καλα...

DrNio
20-04-11, 12:32
Λοιπον,εχω ενα προβλημα στον αριστερο μου αγκωνα.

Περυσι ξεκινησα γυμναστηριο μετα απο 2 χρονια και επικεντρωθηκα σε ασκησεις οπως μονοζυγο,push-ups,βυθισεις για μυικη ενδυναμωση.Τον Μαιο περιπου τελειωσε η συνδρομη μου και αρχισα τρεξιματακι σε ενα αλσος οπου εκει βρηκα κατι μονοζυγα(παχια λαβη) και κρικους και εκανα και εκει λιγες ασκησεις.
Τοτε περιπου αρχισε να με ποναει ο αριστερος αγκωνας.Θυμαμαι χαρακτηριστικα οτι μια μερα οταν προσπαθησα να κανω μονοζυγο εβγαλα μονο 2 επαναληψεις απο τον πονο.Να μην τα πολυ λεω μετα τα παρατησα λιγο και τελη Ιουνιου αρχισα παλι gym,οπου ο αγκωνας ηταν καλυτερα (αν θυμαμαι καλα).Οταν ανεβασα την αποδοση μου προς τα τελη Ιουλιου παλι επανηλθε λιγο ο πονος.Μετα σταματησα για διακοπες.

Ξεκιναω παλι το γυμναστηριο φετος τον Οκτωβρη,σιγα σιγα επανηλθε ο πονος(μονο στο αριστερο χερι).Μπορω να πω οτι ακουγονται και μερικα "κρακ" στο αριστερο μου χερι,οχι οταν κανω ασκησεις αλλα σε διατασεις ή αλλες κινησεις του χεριου.

Προσπαθησα μια μερα(τωρα προσφατα)να κανω 15αρια βαρακια για δικεφαλους:weights: αλλα μετα την 4η επαναληψη οταν προσπαθησα να σηκωσω το αριστερο μου χερι με επιασε παλι αυτος ο πονος και το αφησα.

Γενικα ειμαι δεξιοχειρας και το δεξι μ χερι ειναι πιο δυνατο.Τι νομιζετε πως πρεπει να κανω?Θα πηγαινα σε καποιον γιατρο,αλλα δεν ξερω κανεναν ειδικο.Ο πονος μπορω να πω οτι ειναι πιο πολυ στους συνδεσμους και προς την εσωτερικη μερια του αγκωνα.

Την Δευτερα που πηγα γυμναστηριο αλλαξα το προγραμμα μου και εβαλα "προστατευτικα" και στους 2 αγκωνες για να αποροφηθουν οι κραδασμοι.Και καταφερα να βγαλω στην στραβομπαρα για δικεφαλα 30 κιλα+ χωρις πονους.

------

edit : επισης μουδιαζουν ευκολα και συχνα τα 2 μικροτερα δαχτυλα του αριστερου μου χεριου.

sTeLaKoS
22-04-11, 17:22
Σύνδεσμο εννοείς τένοντα; Το μούδιασμα στα δάχτυλα συχνά είναι σημάδι συνδρόμου καρπιαίου σωλήνα. Όπως και να 'χει έπρεπε να το χεις κοιτάξει από την αρχή.

Ψάξε για ορθοπεδικός-αθλητίατρος ή έναν οποιοδήποτε ορθοπεδικό :thumbup:

DrNio
22-04-11, 17:39
Βασικα ο πονος δεν ειναι στα κοκκαλα.Τωρα πως λεγεται ακριβως δεν ξερω..μπορει και τενοντας.Το μουδιασμα εχει σχεση?Γιατι μουδιαζει το ιδιο χερι.Πρεπει να εχεις δικιο για τον καρπο γιατι μουδιαζουν τα δαχτυλα μεχρι και τον καρπο.

Βασικα σε εναν αθλητιατρο θα ηθελα να παω αλλα που να τον βρω?

sTeLaKoS
22-04-11, 17:46
Γράψε σε ποια πόλη/περιοχή μένεις και αν γνωρίζει κάποιος θα σου γράψει.

DrNio
22-04-11, 17:50
Γράψε σε ποια πόλη/περιοχή μένεις και αν γνωρίζει κάποιος θα σου γράψει.

Ψαχνω καλο-ειδικευμενο αθλητιατρο καπου Αθηνα:P
Thanks παντως.

κουλης
26-04-11, 22:50
παιδες help! επεσα σημερα με το skate και πηγε να μου γυρισει ο αγκωνας απο την αντιθετη πλευρα,τα πρωτα 2 λεπτρα κουνουσα το χερι μου με δυσκολια,τωρα με ποναει οποτε σγυγκω τον 2κεφαλο και οποτε παω να το τεντωσω! καμια συμβουλη?

DrNio
26-04-11, 23:31
Κατευθειαν σε ορθοπεδικο-αθλητιατρο.Δεν ξερω κανεναν ακομα,ψαχνω ομως..Αν βρεις αθλητιατρο pm me.Kαλη αναρωση.

κουλης
26-04-11, 23:59
Κατευθειαν σε ορθοπεδικο-αθλητιατρο.Δεν ξερω κανεναν ακομα,ψαχνω ομως..Αν βρεις αθλητιατρο pm me.Kαλη αναρωση.

για ορθοπεδικο μονο στο ικα απο τι ξερω......αλλα μεχρι να κλεισω το ραντεβου θα περιμενω 1 1,5 μηνα οποτε θα εχει περασει το χερι:P

Nive
27-04-11, 17:31
για ορθοπεδικο μονο στο ικα απο τι ξερω......αλλα μεχρι να κλεισω το ραντεβου θα περιμενω 1 1,5 μηνα οποτε θα εχει περασει το χερι:P

Πήγαινε στα εξωτερικά ιατρεία ενώς νοσοκομείου ανέσως με κάποιον δικό σου,με τα βιβλιάρια υγείας και θα σε εξετάσουν άμεσα.:thumbup:
Αν δεν δέχονται λόγω ώρας βρες το ευφημερεύον και πήγαινε στο ΤΕΠ (τμήμα επειγώντων περιστατικών)...αμέσως.

Nive
27-04-11, 17:36
Σύνδεσμο εννοείς τένοντα; Το μούδιασμα στα δάχτυλα συχνά είναι σημάδι συνδρόμου καρπιαίου σωλήνα. Όπως και να 'χει έπρεπε να το χεις κοιτάξει από την αρχή.

Ψάξε για ορθοπεδικός-αθλητίατρος ή έναν οποιοδήποτε ορθοπεδικό :thumbup:

Σωστός...αλλά είναι το ένα από τα 30-40 αίτια που μπορεί να υπάρχουν.
Στο ΣΚΣ πιέζεται το μέσο νεύρο.
24115 δες την κατανομή του....

Κάποιοι πιο πάνω είπαν πως οι γαλλικές είναι θάνατος...θα συμφωνήσω απόλυτα.

Σε τέτοιες περιπτώσεις ο ορθοπεδικός είναι απαραίτητος.

pan0z
28-04-11, 22:04
Για να μην ανοιξω καινουριο τοπικ θα το γραψω εδω.Ολα ξεκινησαν οταν την προηγουμενη πεμπτη εβαλα χερι με τον θειο μου την επομενη μερα απλα με πονουσε λιγο ο καρπος.Την δευτερα λοιπον που ειχε και κρυο το βραδυ αρχησαν να με πονανε και οι 2 οι αγκωνες μου αλλα δεν εδωσα τοσο σημασια.Την τριτη που πηγα για στηθος απο το πρωτο κιολας σετ αρχησαν να με πονανε και οσο συνεχιζα ακομα περισσοτερο στο τελος μολις τελιωσα την προπονηση πονουσαν τοσο πολυ ασταματητος πονος που αναγκαστικα πηρα παυσιπονο δεν αντεχα και χθες στην πλατη τα ιδια αλλα οχι τοσο εντονο οσο οταν εκανα στηθος....Σημερα εκανα ποδια και παλι το βραδυ αρχησαν να με πονανε οι αγκωνες.Τι σκατα εχω παθει θελουν απλα ξεκουραση?Η μανα μου με πριζει οτι ειναι αρθριτικα λεει δεν εχει σχεση με την ηλικια.Για καντε μια e-διαγνωση :rolf:τι λετε θα τα χασω τα χερια?:green:

DrNio
28-05-11, 00:49
Απο οτι έχω καταλάβει λογικά έχω αυτό-->

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A9%CE%BB%CE%AD%CE%BD%CE%B9%CE%B1_%CE%BD%CE%B5%CF%85%CF%81%CE%AF%CF%84%CE%B9%CE%B4%CE%B1_%CE%B1%CE%B3%CE%BA%CF%8E%CE%BD%CE%B1

Ταιριάζουν όλα τα συμπτώματα.

Θα πάω απο εβδομάδα σε κάποιον ορθοπαιδικό.Αν κάποιος έχει αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο ας βοηθήσει κάπως,π.χ. να προτείνει έναν καλό γιατρό.Αθήνα μένω.

Thanks.

DrNio
31-07-11, 21:41
Για δώστε τα φώτα σας ρε παίδες.

Θα προσπαθήσω να είμαι συγκεκριμένος και περιεκτικός.

Θέλω να κάνω (τσάμπα αν γίνεται) εξετάσεις για τον αγκώνα μου.

Πήγα σε έναν ορθοπεδικό και μου είπε οτι έχω ή τενοντίτιδα ή επικονδυλίτιδα ,αλλά χωρίς κάποια εξέταση με μηχάνημα και χωρίς να μου προτείνει κάποια συγκεκριμένη θεραπεία.

Επειδή δεν νομίζω να μου περάσει έτσι το χέρι θέλω να κάνω κάποια εξέταση να δω ακριβώς τι παίζει.

Είμαι ασφαλισμένος στο Δημόσιο,αξίζει να πάω σε κάποιο νοσοκομείο στην Αθήνα να κάνω τις απαραίτητες εξετάσεις,π.χ. ηλεκτρομυογράφημα ή καμιά ακτινογραφία για τον αγκώνα ή δεν ξέρω τι άλλο ή να το ψάξω σε κανέναν άλλο ιδιώτη γιατρό.

Fuhrer
01-08-11, 10:02
Εγω οταν ειχα συμπτωματα ωλενιας νευριτιδας ημουν μεσα στο στρατο κ εκανα τις περισσοτερες εξετασεις.Παντως ο γιατρος μου ειχε πει οτι ειναι ακριβες εξω οποτε ετοιμασου να σκασεις πραγμα αν θες να το ψαξεις πολυ.Παντως οτι εχει σχεση με τα νευρα/τενοντες απο οτι καταλαβα πρωτα το πανε με συντηρητικη αγωγη κ μετα με χειρουργιο.Μιλα με γιατρο οπως κ διποτε παντως.Τα νευρα οπως κ οι τενοντες(αν δεν κανω λαθος) δεν αναπλαθωνται.Οποτε προσεχε μην κανεις καμια μονιμη ζημια γιατι μετα...σε βλεπω με γατζο στο χερι κ παπαγαλο στον ωμο.

DrNio
01-08-11, 18:17
Εγω οταν ειχα συμπτωματα ωλενιας νευριτιδας ημουν μεσα στο στρατο κ εκανα τις περισσοτερες εξετασεις.Παντως ο γιατρος μου ειχε πει οτι ειναι ακριβες εξω οποτε ετοιμασου να σκασεις πραγμα αν θες να το ψαξεις πολυ.Παντως οτι εχει σχεση με τα νευρα/τενοντες απο οτι καταλαβα πρωτα το πανε με συντηρητικη αγωγη κ μετα με χειρουργιο.Μιλα με γιατρο οπως κ διποτε παντως.Τα νευρα οπως κ οι τενοντες(αν δεν κανω λαθος) δεν αναπλαθωνται.Οποτε προσεχε μην κανεις καμια μονιμη ζημια γιατι μετα...σε βλεπω με γατζο στο χερι κ παπαγαλο στον ωμο.

Κανένα νοσοκομείο δεν μπορεί να με καλύψει ? Αν πάω στο ΚΑΤ ή κάπου αλλού ?

Πυγμάχος
04-08-11, 03:12
Για δώστε τα φώτα σας ρε παίδες.

Θα προσπαθήσω να είμαι συγκεκριμένος και περιεκτικός.

Θέλω να κάνω (τσάμπα αν γίνεται) εξετάσεις για τον αγκώνα μου.

Πήγα σε έναν ορθοπεδικό και μου είπε οτι έχω ή τενοντίτιδα ή επικονδυλίτιδα ,αλλά χωρίς κάποια εξέταση με μηχάνημα και χωρίς να μου προτείνει κάποια συγκεκριμένη θεραπεία.

Επειδή δεν νομίζω να μου περάσει έτσι το χέρι θέλω να κάνω κάποια εξέταση να δω ακριβώς τι παίζει.

Είμαι ασφαλισμένος στο Δημόσιο,αξίζει να πάω σε κάποιο νοσοκομείο στην Αθήνα να κάνω τις απαραίτητες εξετάσεις,π.χ. ηλεκτρομυογράφημα ή καμιά ακτινογραφία για τον αγκώνα ή δεν ξέρω τι άλλο ή να το ψάξω σε κανέναν άλλο ιδιώτη γιατρό.

Αφού έχεις δημόσιο , θα πας δημόσιο .. απλά θα τρέξεις λίγο.

Εχετλαίος
17-08-11, 07:54
Oμοιοπαθής ΚΑΙ με επικονδυλήτιδα (δε μου έφτανε η ρήξη δικεφάλου στο άλλο χέρι).
Ο πόνος γύρω από τον άγκωνα και μέσα στην πήχυ άρχισε πριν 3-4 μήνες με ολοένα και περισσότερο πόνο. Μη σοφα, τότε,
το αγνόησα και συνέχησα ακάθεκτος και το γυμναστήριο, και την προετοιμασία για εξετάσεις σε μια πολεμική τέχνη
που κάνω αλλά και με βαριές δουλειές στο σπίτι (σκάψιμο, κουβάλλημα μπαζών, χτίσιμο κτλ), κουβάλλημα παιδιών από το αυτοκίνητο πάνω στο σπίτι κτλ.
Αποτέλεσμα πρώτα η ρήξη δικεφάλλου και μετά επικονδυλήτιδα στον δεξί άγκωνα σε σημείο να μην μπορώ να σηκώσω
ένα άδειο ποτήρι...
Κατέφυγα σε ένα φίλο ορθοπεδικό ο οποίος μεταξύ άλλων ασχολείται και με εναλλακτικές θεραπείες (βελλονισμό, οζονοθεραπεία κ.α. )
Προκειμένου για την επικονδυλίτιδα, αρχίσαμε με ένεση ξυλοκαίνης και όζοντος και συνεχίσαμε με ηλεκτρο-βελονισμό και κλασσικό βελονισμό.
Χθες, 4η συνεδρία, κάναμε έγχυση όζοντος μέσα στην πήχυ και καπάκι βελονισμό.
Τα αποτελέσματα είναι θεαματικά! Σήμερα το πρωί, κάπου 3 μήνες μετά τα πρώτα συμπτώματα, μπορώ και κάνω όλες τις κινήσεις άνετα και χωρίς πόνο!
Δεν ξέρω, για εμένα, ίσως, θα ήταν καλό κανείς να δοκιμάζει πράγματα που του ταιριάζουν και στην εν γένη φιλοσοφία του στη ζωή όπως επίσης καλό θα ήταν να είναι κανείς ανοικτόμυαλος σε νέες προσεγγίσεις στην ίαση και αποκατάσταση.
:)

DrNio
17-08-11, 14:59
Αν είσαι Χανιά πέφτει λίγο μακρυά..

Εχετλαίος
18-08-11, 18:18
Αν είσαι Χανιά πέφτει λίγο μακρυά..

Nαι βρε, απλά σου λέγω να το ψάξεις και με άλλους τρόπους προκειμένου να φτάσεις στην ίαση.