PDA

Επιστροφή στο Forum : Πόσα γραμμάρια πρωτεΐνης ανά γεύμα?



Levrone
07-06-09, 02:14
ανοιγω αυτο το τοπικ, διοτι απ τη μια διαβαζω ας πουμε 100γραμμαρια κοτοπουλο =32 γραμμαρια πρωτεινη και απ την αλλη βλεπω σε διατροφικα προγραμματα μελων του φορουμ 200-250 γραμμαρια τροφης (κοτοπουλου) και παει λεγοντας..με λιγα λογια 60-80 γραμμαρια πρωτεινης ανα γευμα και οχι 35-40 που τυπικα επεξεργαζεται ενας οργανισμος το 3ωρο..

αν καποιος ειναι νατουραλ μεχρι ποσα γραμμαρια πρωτεινης μπορει να χρησιμοποιησει ανα γευμα?

να τρωμε περισσεια πρωτεινης που μπορει να την αποβαλλουμε ή να γινει λιπος πανω μας (καθενας λεει τα δικα του σ αυτο, η βιοχημεια υποστηριζει το δευτερο)???

αλλα και εκτος των αλλων 70 γραμμαρια ανα γευμα καθε 3 ωρες δεν ειναι και το καλυτερο για το συκωτι του καθε νατουραλ.

KATERINI 144
07-06-09, 02:29
εγω φιλε Levrone απο ανεκαθεν ετρωγα 100 με 120 γραμμαρια κοτοπουλο, ειμαι νατουραλ, ουτε καν κρεατινη δε χρησιμοποιω, μονο πρωτεινη κιαυτη 1 για μετα την προπονηση και
2 γιατι βαριεμαι να μασαω ολη μερα.

leangains
07-06-09, 02:58
100γραμμαρια κοτοπουλο =32 γραμμαρια πρωτεινη και

ξεχνας το thermal effect of food και την βιολογική αξία.... 32 δολαρια παιρνεις μισθο προ φόρων, με τους φόρους παιρνεις ενα σαντουιτσ κ 2 καφεδες

αυτός ο μύθος πότε θα πεθάνει επιτέλους να τελειώνουμε. όσο περισσότερη τρως, τόσο καλύτερα προσαρμόζεται ο οργανισμός σου σε αυτή κ τη χρησιμοποιεί καλύτερα.


και οχι 35-40 που τυπικα επεξεργαζεται ενας οργανισμος το 3ωρο..

παρακαλώ θα ήθελes να μου αναφερεις μια έρευνα που να το αποδεικνύει ή βιβλιογραφία στην οποία θα μπορούσα να το κοιτάξω.

δλδ ένας κυριούλης που κάθεται όλη μερα σε μια καρεκλα έχει 25% λίπος και η μόνη του γυμναστική είναι η διαδρομή απο το ασανσερ στο τουτου και ένας αθλητης στα ίδια κιλά με 7% έχουν την ίδια δυνατότητα επεξεργασίας πρωτείνης???


αν καποιος ειναι νατουραλ μεχρι ποσα γραμμαρια πρωτεινης μπορει να χρησιμοποιησει ανα γευμα?

γιατί αν δεν είναι πως θα δεσμευσει περισσότερη ο οργανισμός του? εκτός κ αν αναφέρεσαι σε περισσότερη μυική μάζα που πιθανόν να έχει.


να τρωμε περισσεια πρωτεινης που μπορει να την αποβαλλουμε ή να γινει λιπος πανω μας (καθενας λεει τα δικα του σ αυτο, η βιοχημεια υποστηριζει το δευτερο)???

θα ήθελες να επεξηγήσεις πως η πρωτείνη θα γίνει λίπος και πως θα απορριφθει? επίσης θα ήθελες να αναφέρεις τι ακριβώς υποστηρίζει η βιοχημεία?


αλλα και εκτος των αλλων 70 γραμμαρια ανα γευμα καθε 3 ωρες δεν ειναι και το καλυτερο για το συκωτι του καθε νατουραλ

προφανώς αναφέρεσαι σε μη ύπαρξη προδιάθεσης. επίσης, θα ήθελες παρακαλώ να εξηγήσεις πως η επεξεργασία της πρωτείνης κάνει κακό στο συκώτι.

Σε κουράζω, αλλά έχω κ άλλη μία ερώτηση, αν δεν κάνω λάθος νομίζω ότι το συκώτι έχει τη δυνατότητα να αυτοθεραπευεται και γενικά ότι είναι ανθεκτικό ως όργανο, θα ήθελες να μου εξηγήσεις παρακαλώ πως γίνεται αυτή η αυτοθεραπεία, εννοώ χρησιμοποιεί κάποια διατροφικά στοιχεία, κάποιες βιταμίνες ή αντιοξειδωτικά ή κάτι άλλο???
Κ κάτι άλλο, επειδή τώρα τελευταία τοχω ρίξει στα πειράματα και στα ανορθόδοξα, αντί να κάνω 5-7 γεύματα που συνήθιζα, κάνω 3-4, στα 3 πχ χτες στο 1ο γευμα έφαγα 200 γρ κοτόπουλο, στο 2: 200γρ κοτόπουλο + 300γρ τόνο, στο 3: 100γρ κοτα,+300γρ γιαούρτι + 200γρ cottage. θα ήθελες να με προειδοποιήσεις αν κάνω γενικές εξετάσεις τι να κοιτάξω ότι θα έχω ανεβασμένα.

Ευχαριστώ για το χρόνο σου!

thegravijia
07-06-09, 03:15
η ποσοτητα πρωτεινης που μπορει να αφομοιωσει καποιος εξαρταται απο την μυικη μαζα που κουβαλαει και φυσικα αν ειναι νατυραλε.
το 30 γραμμαρια ανα γευμα ειναι κοινως αποδεκτο για τους περισσοτερους γιατι μπορουνε να την αφομοιωσουν..ειναι σχετικα χαμηλος αριθμος γραμμαριων πρωτεινης οποτε ειναι για ολους οκ...
ο μοος τροπος να δεις ποσο μπορεις να αφομοιωνεις ειναι να ακολουθησεις μια διαιτα για χ χρονικο διαστημα με συγκεκριμενο αριθμο γρΑΑΜΑΡΙΩΝ πρωτεινης ανα καθε γευμα και μετα να πας νΑ κανεις εξετασεις ουρων για λευκωματα και ουρια...
αν δεις οτι ειναι οκ τοτε συνεχισε αλλιως θελει μειωση...

leangains τα λευκωματα στα νεφρα θα σου ειναι πανω..

leangains
07-06-09, 03:18
έλα που δεν είναι

billys15
07-06-09, 03:18
Αυτο που λεει ο lean,δεν εχω πετυχει ουτε εγω καποια ερευνα που να λεει οτι μπορουμε να απορροφουμε μεχρι Χ γραμμαρια πρωτεινης.Αλλα θα αφομοιωσει καποιος με 10% λιπος και 130 κιλα,αλλα καποιος με 100 κιλα και 25% λιπος,αλλα αυτος που τρωει γλυκο μετα το γευμα,αλλα αυτος που δεν τρωει κ.ο.κ...Επισης,σχετικα με το συκωτι,ουτε ερευνα πανω σ'αυτο εχω δει,δηλαδη που να λεει οτι η πολλη πρωτεϊνη πειραζει το συκωτι.Αν ηταν ετσι ΟΛΟΙ οι επαγγελματιες bodybuilders ή και οι ανθρωποι που το κανουν ερασιτεχνικα και απλα ασχολουνται πιο σοβαρα απο καποιους αλλους,ολοι αυτοι θα ειχαν προβλημα και πολλοι θα πεθαιναν.

Επισης,κι εγω γνωριζω οτι οσο περισσοτερη παιρνεις,τοσο καλυτερα αφομοιωνεται σταδιακα.Αυτο,συν την ερευνα του Norton που λεει οτι η πρωτεϊνοσυνθεση ανεβαινει οταν τρως ανα 4-6 ωρες και οχι ανα 2-3,νομιζω θα φερει καλυτερα αποτελεσματα.

thegravijia
07-06-09, 03:20
έλα που δεν είναι

τοτε φιλε μου εισαι οκ...:thumbup:

απλα εγω ετρωγα 40-45 γραμμαρια σε καθε γευμα και οταν εκανα εξετασεις τα λευκωματα ηταν πολυ πανω οποτε ο οργανισμος μου δεν τα αφομοιωνε...

thegravijia
07-06-09, 03:26
οχι κρεατινινη ηταν καλα..τεσπα μην βγαινω εκτος..με εμενα επαιζαν και αλλα... οποτε δεν μπορω να πω με σιγουρια..

leangains
07-06-09, 04:29
ερευνα του Norton που λεει οτι η πρωτεϊνοσυνθεση ανεβαινει οταν τρως ανα 4-6 ωρες και οχι ανα 2-3,νομιζω θα φερει καλυτερα αποτελεσματα.

στο άρθρο στο οποίο αναφερεται ο Βασίλης ο Νορτον προτείνει 5-10g branch chain amino acids ανάμεσα στα γευματα και γύρω στα 50γρ ή κ περισσότερα πρωτείνη ανά γεύμα, με μικρότερη συχνότητα, ανά 4-6ώρες όπως λεει κ ο ΒΙλλ

sctp
07-06-09, 11:27
Πιστευω πως αν ανεβαζεις σταδιακα την πρωτεινη που προσλαμβανεις σε ενα χρονο π.χ να πας απο τα 160 στα 250γρ ημερισιως δε νομιζω να υπαρξει καποιο προβλημα(μιλαω για ατομο 85~ κιλων 10% bf),τα νεφρα ειναι δεδομενο οτι ζοριζονται με τοσο λευκωμα και ας μη το δειχνουν οι δεικτες(προς το παρων)για αυτο πρεπει να ειναι αναλογη η μειωση της προσληψης τις οφφ μερες,και καμια εβδομαδα παυση καθε 3-4 μηνες δε βλαπτει.(ερευνα που ειχα διαβασει εδειξε οτι αυξανονται οι μυικες ινες τυπου ΙΙΑ ή ΙΙΒ(δε θυμαμαι ποια απο τις 2) την ΟΦΦ εβδομαδα):turtle:

Levrone
07-06-09, 20:47
ξεχνας το thermal effect of food και την βιολογική αξία.... 32 δολαρια παιρνεις μισθο προ φόρων, με τους φόρους παιρνεις ενα σαντουιτσ κ 2 καφεδες

αυτός ο μύθος πότε θα πεθάνει επιτέλους να τελειώνουμε. όσο περισσότερη τρως, τόσο καλύτερα προσαρμόζεται ο οργανισμός σου σε αυτή κ τη χρησιμοποιεί καλύτερα.

ομολογω οτι δεν το ηξερα..

παρακαλώ θα ήθελes να μου αναφερεις μια έρευνα που να το αποδεικνύει ή βιβλιογραφία στην οποία θα μπορούσα να το κοιτάξω.

δλδ ένας κυριούλης που κάθεται όλη μερα σε μια καρεκλα έχει 25% λίπος και η μόνη του γυμναστική είναι η διαδρομή απο το ασανσερ στο τουτου και ένας αθλητης στα ίδια κιλά με 7% έχουν την ίδια δυνατότητα επεξεργασίας πρωτείνης???

σε καθε βιβλιο αθλητικης διατροφης που εχω κοιταξει λεει για 35-40 ανα γευμα, αρα υπεθεσα οτι και ο αθλητης για τον οποιο με ρωτας με 35-40 ανα γευμα ειναι οκ..

γιατί αν δεν είναι πως θα δεσμευσει περισσότερη ο οργανισμός του? εκτός κ αν αναφέρεσαι σε περισσότερη μυική μάζα που πιθανόν να έχει.

δεν εχω υπαρξει μη-νατουραλ και δεν ξερω τι ισχυει εκει..απλα ακουω ολους τους μη-νατουραλ να λενε για 80-90 γραμμαρια πρωτεινης ανα γευμα και γι αυτο το πρωτο που ηθελα ηταν να ξεκαθαρισω οτι μιλαω για νατουραλ..για να μη γινει κανενα μπερδεμα.

θα ήθελες να επεξηγήσεις πως η πρωτείνη θα γίνει λίπος και πως θα απορριφθει? επίσης θα ήθελες να αναφέρεις τι ακριβώς υποστηρίζει η βιοχημεία?

οσο για τη βιοχημεια που με ρωτας θα σου αντιγραψω ενα κομματι απο τη ΒΙΟΧΗΜΕΙΑ του Lubert Stryer τριτη εκδοση, πρωτος τομος κεφαλαιο 21..σελιδα 525..ειναι το βιβλιο που μας δινουν στο πανεπιστημιο Κρητης οποτε ισως ετσι μπορεις να βρεις και να διαβασεις οτι θες! λεει λοιπον..


"Τα αμινοξεα που ειναι σε ποσοτητες μεγαλυτερες αυτων που απαιτουνται για τη συνθεση των πρωτεινων και αλλων βιομοριων δεν ειναι δυνατον να αποθηκευτουν σε αντιθεση με τα λιπαρα οξεα και τη γλυκοζη ουτε ειναι δυνατον να απεκκριθουν. Η περισσεια αμινοξεων χρησιμοποιειται μαλλον ως μεταβολικο καυσιμο απομακρυνεται η α-αμινομαδα και ο υπολοιπος ανθρακικος σκελετος μετατρεπεται σε ενα αο τα κυρια μεταβολικα ενδιαμεσα. Η πλειοψηφια των αμινομαδων των αμινοξεων σε περισσεια μετατρεπεται σε ουρια ενω οι ανθρακικοι σκελετοι μετατρεπονται σε ακετυλο-CoA , ακετοακετυλο-CoA, πυροσταφυλικο ή σε ενα ενδιαμεσο του κυκλου του κιτρικου οξεος. Ετσι, τα λιπαρα οξεα, τα κετονοσωματα και η γλυκοζη μπορει να παραχθουν απο αμινοξεα."


προφανώς αναφέρεσαι σε μη ύπαρξη προδιάθεσης. επίσης, θα ήθελες παρακαλώ να εξηγήσεις πως η επεξεργασία της πρωτείνης κάνει κακό στο συκώτι.

Σε κουράζω, αλλά έχω κ άλλη μία ερώτηση, αν δεν κάνω λάθος νομίζω ότι το συκώτι έχει τη δυνατότητα να αυτοθεραπευεται και γενικά ότι είναι ανθεκτικό ως όργανο, θα ήθελες να μου εξηγήσεις παρακαλώ πως γίνεται αυτή η αυτοθεραπεία, εννοώ χρησιμοποιεί κάποια διατροφικά στοιχεία, κάποιες βιταμίνες ή αντιοξειδωτικά ή κάτι άλλο???

δεν καταλαβαινω γιατι με ρωτας οποτε αν θες απαντησε μου εσυ..



Κ κάτι άλλο, επειδή τώρα τελευταία τοχω ρίξει στα πειράματα και στα ανορθόδοξα, αντί να κάνω 5-7 γεύματα που συνήθιζα, κάνω 3-4, στα 3 πχ χτες στο 1ο γευμα έφαγα 200 γρ κοτόπουλο, στο 2: 200γρ κοτόπουλο + 300γρ τόνο, στο 3: 100γρ κοτα,+300γρ γιαούρτι + 200γρ cottage. θα ήθελες να με προειδοποιήσεις αν κάνω γενικές εξετάσεις τι να κοιτάξω ότι θα έχω ανεβασμένα.

οποιος κανει τα πειραματα δινει και τις απαντησεις του πειραματος του, αρα εσυ που πειραματιζεσαι θα δεις τις τιμες και θα μας ενημερωσεις και εμας που σαφως δεν ειμαστε υποχρεωμενοι να το ξερουμε.



Ευχαριστώ για το χρόνο σου!

εγω σ ευχαριστω, διοτι με προβληματισες με αυτα που μου ειπες σε σημαντικο βαθμο.

thegravijia
07-06-09, 21:26
ο μονος τροπος να δεις ποσο μπορεις να αφομοιωνεις ειναι να ακολουθησεις μια διαιτα για χ χρονικο διαστημα με συγκεκριμενο αριθμο γρΑΑΜΑΡΙΩΝ πρωτεινης ανα καθε γευμα και μετα να πας νΑ κανεις εξετασεις ουρων για λευκωματα και ουρια...
αν δεις οτι ειναι οκ τοτε συνεχισε αλλιως θελει μειωση...

..

γιατι το κουραζεται με ερευνες...:unsure:

KATERINI 144
07-06-09, 21:35
ελα ντε, η μια αναιρεί την αλλη.............................................

skrwz21
07-06-09, 22:05
ανοιγω αυτο το τοπικ, διοτι απ τη μια διαβαζω ας πουμε 100γραμμαρια κοτοπουλο =32 γραμμαρια πρωτεινη .

Για ωμο λες η ψημενο ?

Levrone
07-06-09, 22:08
Για ωμο λες η ψημενο ?

για ψημενο, το ωμο απ οσο ξερω ειναι 20-22..

leangains
08-06-09, 00:09
"Τα αμινοξεα που ειναι σε ποσοτητες μεγαλυτερες αυτων που απαιτουνται ..."

πως καθορίζεται αυτή η ποσότητα η οποία απαιτείται??

"Η περισσεια αμινοξεων χρησιμοποιειται μαλλον ..."

θα ήθελες να εξηγήσεις λίγο περισσότερο το μάλλον.

"Η πλειοψηφια των αμινομαδων των αμινοξεων σε περισσεια μετατρεπεται ..."

θα ήθελες να εξηγήσεις το πως καθορίζεται το περισσεια.

Ευχαριστώ για το κείμενο και για το βιβλίο, να βρω ΠΕΚ δε μπορώ, αλλά θα βρω κάτι αντίστοιχο, ΤΝχ!

Αν θα μπορούσες να απαντήσεις για τη μεθοδο αυτοθεραπειας του συκωτιού παρακαλώ.


Για να μην ανεβάζουμε ολόκληρο το άρθρο και βαριόμαστε, μια περίληψη όμορφη κ ωραία από τον ίδιο τον Νορτονα σε μια συνέντευξη που έδωσε.

we examined the issue of meal frequency in regards to protein intake. We actually have data from our lab that suggests constant elevations in amino acids are a BAD thing. In fact, it appears that keeping amino acids constantly elevated causes protein synthesis to become refractory to the anabolic effects of amino acids. Our research showed that the time course of protein synthesis in response to a meal only lasted 3 hours, despite amino acids being elevated for 5 hours! So protein synthesis returned to baseline in the face of elevated amino acids. This suggests that consuming 8-10 small meals per day in an attempt to keep amino acids constantly elevated may actually be a bad thing and that it may be better to consume larger protein doses spread further throughout the day that allow amino acid levels to peak and fall, rather than remain constantly elevated. Additionally, we presented evidence that consuming a free amino acid supplement between meals may augment the anabolic response to a meal, though the mechanism is largely unknown. We plan to investigate the ‘refractory’ nature of protein synthesis in response to constant elevations in amino acids to see if there is a way to overcome it, but in the meantime, we really know very little about optimal meal frequency for maximum gains. My suggestion is to consume large 35-50g doses of protein rich in leucine content and space those meals out by 4-6 hours. Consuming a BCAA supplement like Xtend in between meals may augment the anabolic response to the meal and having carbohydrates with your meal has also been shown to have a synergistic effect with dietary protein on protein synthesis.

Εκεί που αναφέρει την εταιρεία που είναι χορηγός του, το προσπερνάμε, οποιαδήποτε ΒΣΑΑ αμινοξέα με όσο το δυνατόν περισσότερη λευκίνη.

Very interesting, how much BCAA’s would you recommend taking in between meals to be most beneficial and should they be taken between all meals?

Good question. The amino acid drink the researchers used contained 2.8g of leucine, which is the amino acid responsible for stimulating protein synthesis. So I believe consuming 5-6g of BCAA (containing about 2.5-3g leucine) would be optimal to consume between each meal.

Levrone
08-06-09, 02:06
πως καθορίζεται αυτή η ποσότητα η οποία απαιτείται??

συγνωμη αλλα αν προσεξες αυτη ειναι η αρχικη μου ερωτηση. δηλαδη ποσα γραμμαρια πρωτεινης τρωμε ανα γευμα.

θα ήθελες να εξηγήσεις λίγο περισσότερο το μάλλον.

θα ήθελες να εξηγήσεις το πως καθορίζεται το περισσεια.

φιλε leangains εγραψα αρχικα κατι και εβαλα μεσα και τη βιοχημεια, μου ζητησες την πηγη μου προφανως για να διαπιστωσεις αν εχω δικιο ή ειμαι λαθος , σου αποκαλυψα την πηγη μου που ειναι μακραν το πιο εγκυρο βιβλιο βιοχημειας που υπαρχει και θες να σου αναλυσω τις λεξεις . πιστευω καταλαβαινεις οτι αυτα που ρωτας ειναι αβασιμα , διοτι εκτιμω οτι εισαι αρκετα ψαγμενος αρα και μορφωμενος και μπορεις να ερμηνευσεις την παραγραφο που παρεθεσα..αν αμφισβητεις το κυρος του βιβλιου ειναι αλλο θεμα, και μακαρι να ημασταν στην ιδια πολη και με χαρα να σου το δωσω χωρις να χρειαστει να ψαξεις να το βρεις.


να σου πω και για το ηπαρ αφου επιμενεις.

το ηπαρ εχει αναγεννητικη ικανοτητα που δεν εξαρταται απο βιταμινες , ιχνοστοιχεια και αλλα διατροφικα συστατικα, αλλα εξαρταται απο σηματα του ιδιου του οργανισμου..οπως για παραδειγμα ειναι ο TNF-α , η ΙL-6 και ο HGF οι οποιοι επιδρουν στον υποδοχεα p-75 των αστροκυτταρων ,τα οποια βρισκονται στο χωρο του Disse, με αποτελεσμα τα αστροκυτταρα αυτα να μετασχηματιζονται σε ηπατοκυτταρα..επισης υπαρχουν μελετες που λενε οτι αμιγως αιμοποιητικα αρχεγονα κυτταρα εχουν την ικανοτητα να διαφοροποιηθουν σε ηπατοκυτταρα (δευτερος τροπος αναγεννησης ηπατος)..

σε καθε περιπτωση αν στην ερωτηση σου ("χρησιμοποιεί κάποια διατροφικά στοιχεία, κάποιες βιταμίνες ή αντιοξειδωτικά ή κάτι άλλο???") οι bbers και οσοι παιρνουν συμπληρωματα θα επρεπε να εχουν ενα ηπαρ σαν την οθονη του υπολογιστη.

[/QUOTE]

leangains
08-06-09, 03:12
αφου δε ξερουμε ποια είναι αυτη η ποσότητα, τα 35-40 γρ που επεξεργαζεται ο οργανισμός το 3ωρο πως βγηκαν??

Δεν αμφισβητώ το βιβλίο, δε στο έγραψα καλά. το κειμενο λεει μαλλον, τι σημαινει μαλλον? διερευναται? ξερουμε στο περιπου ότι είναι ετσι, αλλα υπάρχουν και κάποια παραθυρα στα οποια πρεπει να δωσουμε καποιες απαντησεις? η θεωρία ειναι solid και τα παραθυρα θα κλεισουν καποιες μικρες λεπτομεριες? το μαλλον εκφραζει καποια πιθανότητα? Η μαλλον αυριο θα εχει καλο καιρο?

"Τα αμινοξεα που ειναι σε ποσοτητες μεγαλυτερες αυτων που απαιτουνται για τη συνθεση των πρωτεινων και αλλων βιομοριων "

Και μου λες ότι ειναι αβασιμο, πως είναι αβασιμο, για να ορίσει μεγαλύτερες ποσότητες κ συνεπώς περισσια πρεπει να εχει ποσότητα, αφου δε ξερεις ποια είναι η ποσότητα πως ορίζεις περισσια? εκτός κ αν λεει κοιτα αν φας έχτω Χ+10 το 10 θα είναι η περισσια. Ωραία μια χαρά. το χ γιατί να είναι 35-40? και να μην είναι 100-200? Επίσης το αυτών που απαιτούνται εγώ το καταλαβαίνω ως :

. ένας κυριούλης που κάθεται όλη μερα σε μια καρεκλα έχει 25% λίπος και η μόνη του γυμναστική είναι η διαδρομή απο το ασανσερ στο τουτου και ένας αθλητης στα ίδια κιλά με 7% έχουν την ίδια δυνατότητα επεξεργασίας πρωτείνης? όσο περισσότερους μυς έχεις τόσο περισσότερη απαιτείται και όσο περισσότερη διασπάται κατά μια επίπονη άσκηση τόσο περισσότερη + το χτισιμο απαιτείται.

"για να διαπιστωσεις αν εχω δικιο ή ειμαι λαθος "

Επίσης δεν εχω ούτε τις γνωσεις ούτε τη διαθεση να το παιξω εξεταστικη επιτροπή, απλως επειδη μαρεσει να διαβαζω και αν κάποιος μου δωσει ενα κειμενο, αντι να μου πει μια φραση, βρισκω κ άλλα πράγματα κ μαθαινω περισσότερα, δεν εχει να κανει με σενα, αλλα με μενα

Ευχαριστώ για το ηπαρ, αυτό ήθελα να μου γραψεις, είχα ακουσει κατι και δεν ειχα βρει κανεναν να ρωτήσω, καποιοι έλεγαν το υπαρ τρεφεται με αμινοξεα, δεν το καταλαβαινα και μου φαινόταν κάπως άκυρο και ήθελα μια άποψη με βαση. τνχ!!

leangains
08-06-09, 03:20
κοιτα κ αυτη τη συζήτηση έχει μια πολύ όμορφη αιτιολόγηση πως μπορεί να βγηκε το 3ωρο κ πως το 35-40 και κάποια άλλα πραγματα



καλα 75γρ πρωτεινης???απο οτι ξερω ο οργανισμος μπορει αφομοιωσει γυρω στα 30γρ σε καθε γευμα....ολα τα αλλα τα κατουρας!!!αλλα πες μου κατι...τα 8 ασπραδια ποσα γρ πρωτεινης θεωρεις εσυ οτι εχουν???νομιζω οτι καπου υπαρχει λαθος!!!


Θεωρείς ότι ο οργανισμός ενός ατόμου 60 Kg που κάνει καθιστική ζωή και ενός αθλητή 100 kg "αφομοιώνει" την ίδια ποσότητα πρωτείνης; Μια μερίδα κρέας ή ψάρι έχει συνήθως περισσότερο από 75 gr πρωτείνη. Άσε που το τι σημαίνει "αφομοιώνει" είναι μια συζήτηση απο μόνη της...

Και για την ιστορία αυτά τα 30 gr πρωτείνης ανά γεύμα έχουν προκύψει ως εξής:

Κάποιος έκανε την ΥΠΟΘΕΣΗ ότι ένας αθλητής βάρους 90 Kg χρειάζεται 2 gr πρωτείνης / Kg σωματικού βάρους. Συνεπώς ο υποθετικός αυτός αθλητής χρειάζεται 180 gr πρωτείνης. Στη συνέχεια μοίρασε το ποσό αυτό σε 6 γεύματα και... ορίστε τα 30 gr ανά γεύμα. Είναι μια καλή πρακτική συμβουλή το να στοχεύεις σε τουλάχιστον 30 gr πρωτείνης ανά γεύμα αλλά έχει παρεξηγηθεί σε τέτοιο βαθμό που πολλοί νομίζουν ότι αποτελεί κάποιο ακλόνητο επιστημονικό συμπέρασμα... Όχι, απλά αποτελεί μία συμβουλή βασισμένη σε τρεις αυθαίρετες υποθέσεις.



δε σου μιλαω για υποθεσεις αλλα για γεγονοτα!!!αυτο που εκανες μολις πιστευω οτι ειναι υποθεση...για τον επιστημονα που υπεθεσε οτι ενας αθλητης 90 κιλων...πρεπει να τρωει 6 φορες...για αυτο μιλαω!!!πρωτη φορα το ακουω!!!σιγουρα ενας αθλητης θα πρεπει να περνει περισσοτερα συστατικα απο καποιον που κανει καθιστικη ζωη αλλα ποιος ειπε οτι ο μεσος ανθρωπος αφωμιωνει 30 γρ πρωτεινης στο γευμα?και οταν λες μια μεριδα κρεας η ψαρι εχει 75 γραμμαρια πρωτειηνης...ποσα γραμμαρια θεωρεις εσυ την μια μεριδα κρεας η ψαρι δηλαδη?


Αυτό που έγραψα είναι ότι τα 30 gr πρωτείνης ανά γεύμα αποτελούν μια απλή συμβουλή και όχι ένα επιστημονικό συμπέρασμα. Επίσης έγραψα με ποιές απλές υποθέσεις θα μπορούσε να οδηγηθεί κανείς στο αυθαίρετο συμπέρασμα των 30 gr πρωτείνης ανά γεύμα (όχι δεν μίλησα για κάποιον "επιστήμονα" - πως σου ήρθε αυτό; ). Αφού νομίζεις ότι δεν είναι υπόθεση αλλά γεγονός, πρέπει να μου εξηγήσεις από που προκύπτει αυτό το νούμερο. Περιμένω.

Μιά μερίδα κρέας ή ψάρι θεωρώ ότι είναι 300-400 gr. Εύκολα αυτό δίνει 75 gr πρωτείνης. Εσύ πόσο κρέας τρώς; Το ζυγίζεις και πολλαπλασιάζεις με το ποσοστό πρωτείνης που περιέχει έτσι ώστε να μην ξεπεράσεις τα 30 gr πρωτείνης; Μην ξεχάσεις ότι και το ψωμί, ζυμαρικά κ.λ.π. έχουν πρωτείνη. Πρέπει να αφαιρέσεις και από εκεί, γιατί αλλιώς μπορεί να φτάσεις τα 35 gr... Όσοι γνωστοί σου δεν γυμνάζονται τι κάνουν; Προφανώς δεν αφομοιώνουν τόσο πολύ πρωτείνη και φαντάζομαι ότι ακολουθούν την ίδια διαδικασία. Έτσι ένα κοτόπουλο πρέπει να το μοιραστούν καμμιά 20αρα άνθρωποι και με ένα κοτέτσι την βολεύει μιά πόλη για ένα μήνα. Όλα αυτά για να μην ξεπεράσουμε τα 30 gr πρωτείνης ανά γεύμα...

Αυτό που λέει ο Muscleboss είναι σωστό. Πρωτείνη πρέπει να περιλαμβάνουν όλα τα γεύματα και βέβαια η ποσότητα (και το είδος) θα καθοριστούν από την χρονική στιγμή που θα καταναλωθούν καθώς και από την συνολική ποσότητα πρωτείνης που χρειάζεται κάποιος. Όμως δεν ήρθε το τέλος του κόσμου αν κάποιος φάει μια φυσιολογική ποσότητα κρέατος...

Levrone
08-06-09, 09:32
αφου δε ξερουμε ποια είναι αυτη η ποσότητα, τα 35-40 γρ που επεξεργαζεται ο οργανισμός το 3ωρο πως βγηκαν??

κοιτα, η χειρουργικη λεει οτι η ημερησια συνιστωμενη ποσοτητα ειναι 0,8 ανα κιλο μυικης μαζας. αν σε εναν απο μας πεις κατι τετοιο απλα θα γελασει διοτι παιρνουμε πολυ μεγαλυτερες ποσοτητες. η βιοχημεια λεει οτι απο μια τιμη και πανω υπαρχει περισσεια. ποια ειναι η τιμη αυτη δεν το ξερω και το ρωτησα. και οσο για το 35-40 απλα σου λεω οτι εχω ανοιξει 3 βιβλια διατροφης (σου λεω 3 για να μη σου πω 5 ας πουμε, δηλαδη ολα τα βιβλια) και λενε πανω κατω "σε καθε γευμα αφομοιωνεις 35-40 γραμμαρια πρωτεινης".

Δεν αμφισβητώ το βιβλίο, δε στο έγραψα καλά. το κειμενο λεει μαλλον, τι σημαινει μαλλον? διερευναται? ξερουμε στο περιπου ότι είναι ετσι, αλλα υπάρχουν και κάποια παραθυρα στα οποια πρεπει να δωσουμε καποιες απαντησεις? η θεωρία ειναι solid και τα παραθυρα θα κλεισουν καποιες μικρες λεπτομεριες? το μαλλον εκφραζει καποια πιθανότητα? Η μαλλον αυριο θα εχει καλο καιρο?

κοιαξε οπως ξερεις καθε επιστημονικο βιβλιο μπορει αυριο, σε 5 χρονια ή σε δεκα τα δεδομενα να αλλαξουν και κατι που ειναι υπο αμφισβητηση να παψει να ισχυει.ή μπορει να γινονται ερευνες σε εξελιξη την ωρα που γραφονται οι γραμμες του βιβλιου.


. ένας κυριούλης που κάθεται όλη μερα σε μια καρεκλα έχει 25% λίπος και η μόνη του γυμναστική είναι η διαδρομή απο το ασανσερ στο τουτου και ένας αθλητης στα ίδια κιλά με 7% έχουν την ίδια δυνατότητα επεξεργασίας πρωτείνης? όσο περισσότερους μυς έχεις τόσο περισσότερη απαιτείται και όσο περισσότερη διασπάται κατά μια επίπονη άσκηση τόσο περισσότερη + το χτισιμο απαιτείται.

θα σου πω πως μου καθεται εμενα στο μυαλο , πως το φανταζομαι τελοσπαντων..ο αθλητης εχει σαφως αλλες αναγκες, απλα ισως υπαρχει ενας μηχανισμος που σου λεει "κυριε αθλητη, εχεις περισσοτερες αναγκες και θα αφομοιωσεις περισσοτερη πρωτεινη ημερησιως, ΑΛΛΑ μη νομιζεις οτι θα αφομοιωσεις περισσοτερη πρωτεινη ανα γευμα απ τον κυριουλη..θες να κανεις 30 γευματα για να εχεις αυξημενη ποσοτητα πρωτεινης συνολικα??? γουστο σου καπελο σου κανε, αλλα σε καθε γευμα οτι δυνατοτητες εχεις εσυ τοσες εχει και ο κυριουλης"...λεμε τωρα..φτιαχνω ενα μοντελο τελοσπαντων..δε σου λεω ντε και καλα οτι ισχυει αυτο..

"για να διαπιστωσεις αν εχω δικιο ή ειμαι λαθος "

ναι οκ, εγω το εγραψα λαθος, μου ζητησες την πηγη για να τσεκαρεις και εσυ τι παιζει.μην κολλας σ αυτο.

υγ..επειδη την ολη φαση με το bb τη βλεπω σαν ενα πειραμα, θα μπω σε μια διαδικασια σε καθε γευμα να παιρνω 35 γραμμαρια πρωτεινης αυστηρα..δηλαδη π.χ...100 γραμμαρια κοτοπουλο=31 και ρυζι ισα ισα να κανω 3-4 γραμμαρια πρωτεινης..να δω πως θα αντιδρασει το σωμα μου..ετσι και αλλιως κανω 7 γευματα τη μερα αρα παιρνω ενα 250αρι που ειναι πιστευω καλο για τα 103 κιλα που ειμαι.. θα το μοιρασω ομοιομορφα να μην κανω υπερβολες και να δω τι θα μου βγει..γιατι και εγω ως τωρα ετρωγα 200 και 250 γραμμαρια κοτοπουλο στο γευμα..γι αυτο και ανοιξα το τοπικ και ρωτησα αυτα.. μπορει το 35αρι ανα γευμα να ειναι πιο αποδοτικο για το μυικο συστημα απ το 60ρι ή το 75ρι..θα το κανω και τι εχω να χασω? νομιζω τιποτα.

leangains
08-06-09, 12:49
^^ εξαιρετικός!! δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο από αυτό που έγραψες στο υ.γ.

trial and error η εξελιξη μόνο ετσι ερχεται

επειδη με εφτιαξες, θα ήθελα να σου πω κάτι (που το ξέρεις, αλλά θα το υπενθυμίσω απλά)

Υπενθύμιση 1. Η πρωτείνη απορροφάται σε όξινο περιβάλλον και μειώνει την αλκαλικότητα και ο υδατάνθρακας σε βασικό και αυξάνει την αλκαλικότητα δλδ αυξάνει την τιμή του pH (επειδή θα το διαβάσει ίσως κ κάποιος άλλος)
2. η ζωική πρωτείνη δεν είναι whey, δεν επεξεργάζεται στο 3ωρο.
3. λίγο μαγικό μηλόξυδο ρυθμίζει τα επίπεδα του pH


Βεβαια στα παραπάνω μπορεί να κάνω κ λαθος ή να έχω καταλάβει πράγματα λάθος.

Levrone
08-06-09, 13:05
Υπενθύμιση 1. Η πρωτείνη απορροφάται σε όξινο περιβάλλον και μειώνει την αλκαλικότητα και ο υδατάνθρακας σε βασικό και αυξάνει την αλκαλικότητα δλδ αυξάνει την τιμή του pH (επειδή θα το διαβάσει ίσως κ κάποιος άλλος)
2. η ζωική πρωτείνη δεν είναι whey, δεν επεξεργάζεται στο 3ωρο.
3. λίγο μαγικό μηλόξυδο ρυθμίζει τα επίπεδα του pH




ωπα! το ρανταρ μου μυριζει εξτρα γνωση! το 1 το ξερω.

το 2 σχεδον το ηξερα (εννοω οτι περιμενα η whey να επεξεργαζεται πιο γρηγορα λογω του οτι ειναι τεχνητη, οσο για τη ζωικη μηπως τελικα μια ποσοτητα 35-40 ειναι καλυτερη απο 65-70 το 3ωρο?)

το 3 δεν το ξερω..υπρχει επεξηγηση-αναλυση (οχι αιτιολογηση)? βασικα δεν ξερω το μηλοξυδο τι ειναι.

leangains
08-06-09, 13:29
α. προ φόρων ή μετά ? για να έχεις αυτή την ποσότητα μετά των κρατήσεων, πρέπει να τρως αρκετά και αν καταφερεις να φτάσεις στην περισσια σημαίνει ότι έχεις μεγάλη όρεξη, μεγαλύτερο στομάχι κ ακόμα μεγαλύτερο πορτοφόλι. επιπλέον αν τρως λίπος με αυτή όπως θα πρεπει (σύμφωνα με τα όσα κηρυτε ο μακαρίτης ο gironda) η επεξεργασία επιβραδύνεται, αν τρως κ φυττικές ίνες επιβραδύνεται επιπλέον. 3ωρο? για τη χωνεψη μπορεί αν δεν είναι καζείνη, για την απορρόφηση... δεν εχω ιδεα.

β. google it 1.μηλόξυδο 2.apple cider vinegar

Stephany
08-06-09, 20:50
α. προ φόρων ή μετά ? για να έχεις αυτή την ποσότητα μετά των κρατήσεων, πρέπει να τρως αρκετά και αν καταφερεις να φτάσεις στην περισσια σημαίνει ότι έχεις μεγάλη όρεξη, μεγαλύτερο στομάχι κ ακόμα μεγαλύτερο πορτοφόλι. επιπλέον αν τρως λίπος με αυτή όπως θα πρεπει (σύμφωνα με τα όσα κηρυτε ο μακαρίτης ο gironda) η επεξεργασία επιβραδύνεται, αν τρως κ φυττικές ίνες επιβραδύνεται επιπλέον. 3ωρο? για τη χωνεψη μπορεί αν δεν είναι καζείνη, για την απορρόφηση... δεν εχω ιδεα.

β. google it 1.μηλόξυδο 2.apple cider vinegar
ο Norton αναφέρεται πουθενά σε κατανάλωση υδατανθράκων? Δηλαδή σε πόσο χρόνο καλό είναι,μεταπροπονητικά, να λαμβάνουμε?

leangains
09-06-09, 18:35
http://www.bodybuilding.com/fun/layne44.htm

http://www.bodybuilding.com/fun/layne2.htm

υδατάνθρακες αμέσως μετά την προπόνηση, τωρα για το αν είναι σκέτη γλυκόζη εχώ αρχίσει να εχω αμφιβολίες, αλλά δε θα τις αναφερω εδω, μια κ αυτα ειναι παλιο ΒΒινγ και δε θεωρούνται μαινστρεαμ. ό,τι προτεινεται απτον ΜΒ Στεφ στο άρθρο μεταπροπονητική διατροφή.

Υ.Γ είμαστε οφ κ οι 2, και θα στεωεχωρήσουμε κάποιον Μοντ, Μοντ εγω δε φταίω, να μην αγνοήσω την κοπέλα ή να την αγνοήσω την επόμενη φορά?

kyriakos23
10-06-09, 00:57
κατα την διαρκεια της προπονησης υδατανθρακες κανουνε δουλεια?

leangains
10-06-09, 03:09
ειμαστε οφ ή ειμαστε οφ.

δλδ τι δουλειά να κανουν Κυριακε?

Αν θες μπορείς να βάλεις γλυκόζη, αμινοξέα (κ κρεατίνη) σε σεικερ του λίτρου να πίνεις γουλια γουλια κ σε κάθε γουλιά να προθετεις νερό για να έχει μικρή συγκεντρωση το δ/μα κ να μην υποστεί διαδικασία πεψης.

τωρα για το δουλειά, δοκίμασε να δεις πως αναποκρίνεσαι εσύ σε αυτό, αλλα με αυτό το κάνει δουλειά, πρεπει να σου πω ότι στραβωσα.

αλλες απόψεις για κατι σχετικό με αυτό που ρωτάς υπάρχουν εδω

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=2820

leangains
11-06-09, 18:39
λεβρόνι μια ερώτηση υδατάνθρακας=αυξηση αλκαλικότητας, πρωτείνη=μείωση,
πρωτείνη+υδατάνθρακας=??

θα χωνευτεί η πρωτείνη?

edit: το μειγμα πρωτείνη-υδατάνθρακας προκαλει μεγαλύτερο σπαικ στην ινσουλίνη απότι υδατάνθρακας σκέτος, μήπως ξερεις γιατί?

edit2: οταν η πρωτείνη δε χωνευεται μετατρεπεται σε σάκχαρα ή κετόνες, αν κατάλαβα αυτό που έγραψες, με πια αναλογία ξέρουμε? σε ποιες περιπτώσεις η πρωτείνη δε χωνεύεται ξέρουμε? προφανώς όταν είναι περα απο αυτή που μπορείς να χωνέψεις. οκ.αλλη περίπτωση αν είμαστε σε αυτα τα χ γρ που μπορούμε να χωνέψουμε υπάρχει??

edit3: ευχαριστώ πολύ !

εδιτ4: Ρουλη τι έκανες κ σε βαναρανε??????

εδιτ5: Ρουλη ή νταλακια θα έκανες ή θα τσαντισες κάποιον που δεν ειχε ορεξη, αρε ρουλη.....

εδιτ 6: Ρουουουουλη! Ρρρρουουουληηηηηηηηηηη!

εδιτ 7: εδιτ στο 2 κ ή λιπαρά οξεα.

sctp
11-06-09, 20:58
λεβρόνι μια ερώτηση υδατάνθρακας=αυξηση αλκαλικότητας, πρωτείνη=μείωση,
πρωτείνη+υδατάνθρακας=??

θα χωενευτεί η πρωτείνη?

Εχω την εντυπωση οτι και ο υδατανθρακας ριχνει το pH :unsure:

iliaspap88
11-06-09, 21:02
παιδια ενα παλικαρι μου ειχε πει οτι πρωτα να τρωω τους υδατανθρακες κ μετα την πρωτεινη... μετα απο κανα 20λεπτο για να αποφυγουμε να γινει λιπος μου'χε πει... σορυ για το οφ τοπικ...

leangains
11-06-09, 21:07
Εχω την εντυπωση οτι και ο υδατανθρακας ριχνει το pH :unsure:

να το ξανακοιτάξω, ξανακοίτα το κ εσυ αν θες να μαστε οκ.


παιδια ενα παλικαρι μου ειχε πει οτι πρωτα να τρωω τους υδατανθρακες κ μετα την πρωτεινη... μετα απο κανα 20λεπτο για να αποφυγουμε να γινει λιπος μου'χε πει... σορυ για το οφ τοπικ...

σε τι υδατάνθρακα αναφέρεσαι που θα έχει πιάσει δουλειά στο 20 λεπτο?

iliaspap88
11-06-09, 21:21
να το ξανακοιτάξω, ξανακοίτα το κ εσυ αν θες να μαστε οκ.



σε τι υδατάνθρακα αναφέρεσαι που θα έχει πιάσει δουλειά στο 20 λεπτο?

απ'ο,τι καταλαβα μουφες μου ελεγε... κ τον εμπιστευομουν... επειδη εδειχνε οτι ηξερε... κριμα παντως.. κανονικο... απο πατατα... κ ρυζι που ειχα στην διατροφη μου...

destroyerody94
11-06-09, 21:28
εγω ξερω οτι η πρωτεινη ριχνει το ph τα δημιτριακα απο τους υδατανθρακες επεισης και τα φρουτα και λαχανικα το ανεβαζουν...

πηγη το τελευταιο Muscular Development

leangains
28-07-09, 02:27
απ'ο,τι καταλαβα μουφες μου ελεγε... κ τον εμπιστευομουν... επειδη εδειχνε οτι ηξερε... κριμα παντως.. κανονικο... απο πατατα... κ ρυζι που ειχα στην διατροφη μου...

οχι καλά στο ελεγε υπό όρους λδ θα πρέπει να πεις κ τι άλλο σου έλεγε. Δλδ φαε την πατατα και μετα από μιση ωρα φαε την πρωτείνη ή σου έλεγε να φας κ αλλα πραγματα??

drago
23-09-09, 17:35
Μηπως υπαρχει καμια σχετικη ερευνα που να δειχνει πως και με τι ρυθμο γινεται η αποροφηση πρωτεινης απ τον οργανισμο?

παει αναλογα με τα κιλα? αναλογα με τις αναγκες τις στιγμης? και γενικα ποσα γραμμαρια μπορει να αποροφησει ο οργανισμος την ωρα ας πουμε?


*****μεταφέρθηκαν εδω, ειναι παρόμοιο θέμα*****

TEFAAtzis
23-09-09, 21:31
αυτο που ξερω ειναι οτι σημαντικο ρολο παιζει και η ποιοτητα της πρωτεινης.Πχ αν ειναι Whey αποροφιεται αμεσα και γρηγορα ενω αν ειναι καζεινη αποροφιεται πολυ πιο αργα

The Rock
23-09-09, 21:59
Εγώ ξέρω κάποιες τιμέ απορρόφησης από τροφή όμως .. η ορογαλακτική ξέρω ότι απορροφάται πλήρως το πολύ σε 25 λεπτά ...

Exci
23-09-09, 22:14
Το παλικαρι δε νομιζω να εννοουσε ταχυτητα αποροφησης, αλλα ποσα γρ χρειαζεται ανα μερα και ανα στιγμη για να μην το παρακανει..

The Rock
23-09-09, 22:42
Το παλικαρι δε νομιζω να εννοουσε ταχυτητα αποροφησης, αλλα ποσα γρ χρειαζεται ανα μερα και ανα στιγμη για να μην το παρακανει..
Συγνώμη λάθος μου ... δεν κατάλαβα ...

drago
24-09-09, 00:00
λοιπον, τα εχω λιγο μπερδεμενα στο μυαλο μου και ισως μπερδευω κι εσας.

αυτο που θελω να πω ειναι, το φαγητο παιρνει ωρα για να χωνευτει οποτε φανταζομαι οτι η αποροφηση ειναι σταδιακη σε διαστημα 2-3 ωρων. η καζεινη, μια απ τα ιδια η και περισσοτερο.

Η whey, οταν παιρνουμε πχ 40γρ, αυτα τα αποροφα ο οργανισμος? η ειναι υπερβολη? λενε πχ οτι η whey οποροφαται αμεσως η σε μιση ωρα. και αναρωτιεμαι, μπορει ο οργανισμος να κανει χρηση ολης αυτης της ποσοτητας με τη μια? η πεταει τη μιση απ αυτη?

TEFAAtzis
24-09-09, 00:02
Δικο μου λαθος too.Παντως ρε παιδια βλεπω λιγο βαρετο προσωπικα να καθομαι να μετραω ποση πρωτεινη εχει το καθε μου γευμα γ'αυτο και τρωω παντα ενστικτοδως

narta
24-09-09, 00:04
Η whey, οταν παιρνουμε πχ 40γρ, αυτα τα αποροφα ο οργανισμος? η ειναι υπερβολη? λενε πχ οτι η whey οποροφαται αμεσως η σε μιση ωρα. και αναρωτιεμαι, μπορει ο οργανισμος να κανει χρηση ολης αυτης της ποσοτητας με τη μια? η πεταει τη μιση απ αυτη?
Χρησιμοποιει οση χρειάζεται. Η περισσια πρωτεϊνης μπορει να γινει γλυκογόνο μεσω νεογλυκογενεσης.

KATERINI 144
24-09-09, 00:08
εγω πιστεύω 30-40 γραμ (αναλόγως τα κιλα του καθενός) ειναι οκ.

narta
24-09-09, 00:17
εγω πιστεύω 30-40 γραμ (αναλόγως τα κιλα του καθενός) ειναι οκ.

:thumbup:
καπου εκει ειναι το βελτιστο. Παραπανω απλα εχεις μια (ακριβη) πηγη γλυκογονου

Levrone
24-09-09, 00:18
λοιπον, τα εχω λιγο μπερδεμενα στο μυαλο μου και ισως μπερδευω κι εσας.

αυτο που θελω να πω ειναι, το φαγητο παιρνει ωρα για να χωνευτει οποτε φανταζομαι οτι η αποροφηση ειναι σταδιακη σε διαστημα 2-3 ωρων. η καζεινη, μια απ τα ιδια η και περισσοτερο.

Η whey, οταν παιρνουμε πχ 40γρ, αυτα τα αποροφα ο οργανισμος? η ειναι υπερβολη? λενε πχ οτι η whey οποροφαται αμεσως η σε μιση ωρα. και αναρωτιεμαι, μπορει ο οργανισμος να κανει χρηση ολης αυτης της ποσοτητας με τη μια? η πεταει τη μιση απ αυτη?

φιλε παιζουν πολλοι παραγοντες ρολο. αλλα δε νομιζω να υπαρχει λογος αλλα ουτε ενδιαφερον (οχι δε γινεσαι κουραστικος) να μπεις σε τετοια στενα..

μπορεις να παιρνεις 35-40 γραμμαρια πρωτεινης ανα 3ωρο? αν μπορεις εισαι οκ! και 30 να παιρνεις δεν τρεχει κατι..

να υπαρχει μια επαρκεια πρωτεινης (οχι υπερβολικα νουμερα) και ο οργανισμος καποια 8α χρησιμοποιησει, καποια 8α πεταξει, καποια ισως γινει λιπος..

drago
24-09-09, 00:22
λοιπον, για δειτε αυτο το αρθρο εδω ( γμτ δεν μπορω να βρω το original):

http://www.uk-muscle.co.uk/food-diet-nutrition-info/30666-interesting-article-protein-absorption.html

παραθετω μια παραγραφο


The misconception in the fitness and sports industries is that rapidly absorbed protein, such as WP and AA promote better protein anabolism. As the graph shows, slowly absorbed protein such as CAS and small amounts of WP (RPT-WP) provide four and nine times more protein synthesis than WP.

This ?slow? and ?fast? protein concept provides some clearer evidence that although human physiology may allow for rapid and increased absorption rate of amino acids, as in the case of WP (8 to 10 g/h), this fast absorption is not strongly correlated with a ?maximal protein balance,? as incorrectly interpreted by fitness enthusiasts, athletes, and bodybuilders.

Using the findings of amino acid absorption rates shown in Table 2 (using leucine balance as a measurable endpoint for protein balance), a maximal amino acid intake measured by the inhibition of proteolysis and increase in postprandial protein gain, may only be ~ 6 to 7 g/h (as described by RPT-WP, and casein) (38), which corresponds to a maximal protein intake of 144 to 168 g/d.

Absorption rates of amino acids from the gut can vary from 1.4 g/h for raw egg white to 8 to 10 g/h for whey protein isolate. Slowly absorbed amino acids such as casein (~ 6 g/h) and repeated small doses of whey protein (2.9 g per 20 min, totaling ~ 7 g/h) promote leucine balance, a marker of protein balance, superior to that of a single dose of 30 g of whey protein or free amino acids which are both rapidly absorbed (8 to 10 g/h), and enhance amino acid oxidation. This gives us an initial understanding that although higher protein intakes are physiologically possible, and tolerable by the human body, they may not be functionally optimal in terms of building and preserving body protein. The general, although incorrect consensus among athletes and bodybuilders, is that rapid protein absorption corresponds to greater muscle building.


:unsure:

KATERINI 144
24-09-09, 00:27
για πες και τη λεει.

drago
24-09-09, 02:20
λοιπον, η περιληψη του αρθρου ειναι οτι η αποψη που υποστηριζει υψηλες δοσεις WP στον αθλητισμο και bodybuilding ειναι λανθασμενη.

αν και ο οργανισμος μπορει να κανει αποροφηση 8 to 10 γρ/ωρα για whey protein isolate, βρεθηκε οτι η χαμηλης αποροφησης καζεινη (~ 6 g/h) η η καταναλωση 2.9 γραμμαριων WP ανα 20 λεπτα (συνολο ~ 7 g/h) ειναι καλυτερες λυσεις για να διατηρηθει η πρωτεινη του σωματος.

και καταληγει στο οτι η καζεινη η η WP σε μικρες αλλα τακτικες δοσεις, οπως παραπανω, ειναι καλυτερες απο την καταναλωση 30γρ σε μια δοση.

αυτα λεει το αρθρο αλλα τα αναλυει και εχει και κατι σχεδιαγραμματα που δεν τα εχουμε δυστηχως...

αυτο που με εχει κολησει, ειναι οτι φενεται να ξερουν τι παιζει στο bodybuilding, δεν εκαναν τα τεστ με ασχετους και οτι μιλανε για πολυ μικρες ποσσοτητες.

επισης, το διαβαζω αυτο και εχουν αρχισει να μου μπαινουν ψυλοι στ' αυτια. δεν ειναι αγνωστες αυτες οι θεωριες. με τα νουμερα διαφωνουν πολυ.

κατα τ' αλλα, καπου ειχα διαβασει σε ενα αρθρο powerlifting οτι καλο ειναι να ανακατευουμε whey και καζεινη (μισο-μισο).

επισης, στο αρθρο του muscleboss για το μεταπροπονητικο γευμα λεει:


Το μεταπροπονητικό ρόφημα θα πρέπει να καταναλωθεί σε μια χρονική περίοδο 60 λεπτών της ώρας.

Αυτή η σταδιακή κατανάλωση θα επιτρέψει καλύτερη επεξεργασία των συστατικών που απορροφώνται από την πέψη. Ένας γενικός κανόνας είναι να καταναλώνεται το μισό ρόφημα στα 5 πρώτα λεπτά μετά την προπόνηση και το υπόλοιπο μισό να καταναλώνεται σιγά-σιγά μέσα στα 60λεπτά.


αυτα τα ολιγα...

λοιπον εχω μπαφιασει τελειως μιλαμε. ολο το απογευμα αυτες τις μ@λ@κιες διαβαζω και αναρωτιεμαι αν παιρνω υπερβολικες δοσεις. ακου εκει 10γρ/ωρα!!! και τα υπολοιπα 30 απ τα 40 που παιρνω δλδ που πανε?

Ballbreaker
24-09-09, 10:15
Το σωμα χρειαζεται καταρχας θερμιδες,αυτο ειναι κατι περαν αμφισβητησεως.
Εαν του δωσουμε πρωτεϊνες θα τις χρησιμοποιησει για μυϊκο όγκο,εαν του δωσουμε υδατανθρακες, παλι θα τους χρησιμοποιησει για μυϊκο ογκο.
Φυσικα χρειαζεται μια ποιοτητα και ποικιλία,προφανως το να παιρνω θερμιδες τρεφομενος αποκλειστικα με ζαχαρη δεν θα εχει καποιο θετικο αποτελεσμα.

Προσωπικα εχω πετυχει αυξημενο μυικο ογκο (ενταξει δεν ειμαι και ο Hulk) και δυναμη χωρις να εχω παρει ποτε στην ζωη μου ουτε ενα γραμμαριο συμπληρώματος πρωτεϊνης (χρησιμοποιω ομως μονοϋδρικη κρεατίνη),αυτη ειναι η δικη μου εμπειρια και υπαρχουν ερευνες που εξηγουν το γιατι.Τωρα εαν θα ηθελα να κατεβω στο Mr. Olympia,το πιθανοτερο ειναι οτι θα επρεπε να καταφυγω σε πληθωρα αλλων τακτικων.

sTeLaKoS
24-09-09, 12:20
Sορρυ που μπαίνω σφήνα...
Δλδ drago που καταλήγουμε? Καζείνη πρωί και βράδυ και whey προ και μετα-προπονητικά? Αυτό κατάλαβα εγώ απ το άρθρο....

KATERINI 144
24-09-09, 12:26
λοιπον εχω μπαφιασει τελειως μιλαμε. ολο το απογευμα αυτες τις μ@λ@κιες διαβαζω και αναρωτιεμαι αν παιρνω υπερβολικες δοσεις. ακου εκει 10γρ/ωρα!!! και τα υπολοιπα 30 απ τα 40 που παιρνω δλδ που πανε?στη μια ωρα 10 γραμ στις 3 ωρες 30γρ. που το περιεργο,
παντως μη διαβαζεις και πολυ ερευνα γιατι ο ενας λεει το μακρι και ο αλλος το κοντο, οτι ναναι.

narta
24-09-09, 12:31
στη μια ωρα 10 γραμ στις 3 ωρες 30γρ. που το περιεργο,
παντως μη διαβαζεις και πολυ ερευνα γιατι ο ενας λεει το μακρι και ο αλλος το κοντο, οτι ναναι.

Ενω οταν στα λεει το τερας ο μπιλακος με τα μουσκουλα δεν ειναι μακρυ και κοντο ειναι η απολυτη αληθεια :rolf::rolf:

drago
24-09-09, 13:12
στη μια ωρα 10 γραμ στις 3 ωρες 30γρ. που το περιεργο,
παντως μη διαβαζεις και πολυ ερευνα γιατι ο ενας λεει το μακρι και ο αλλος το κοντο, οτι ναναι.

το περιεργο ειναι οτι εδω ο κιτσος λεει για 10 γρ την ωρα. και ρωτγναω... απο τα 40 που παιρνω εγω, σε 1 ωρα αποροφονται τα 10. τα υπολοιπα που πανε? μενουν σε storage? η πετιουνται. δλδ πρεπει να περιμενω 3 ωρες να να αποροφηθουν 30 γρ? αφου η WP υποτηθεται οτι αποροφαται ολη σε μιση-μια ωρα, γιατι ο μαστορας λεει 10 γρ?



Ενω οταν στα λεει το τερας ο μπιλακος με τα μουσκουλα δεν ειναι μακρυ και κοντο ειναι η απολυτη αληθεια :rolf::rolf:

:rolf: :rolf: :rolf:


λοιπον σταματαω το θεμα εδω γιατι δεν βγαινει ακρη. αφου διαφωνουν οι κολογιατροι και οι κολοβιολογοι μεταξυ τους, τι να πουμε εμεις τωρα?

θα κανω αυτο που ελεγε ο powerlifter μου φαινεται τελικα. ουτε μεζουρες ουτε μλκιες. μια κουταλια σουπας καζεινη + μια whey και τερμα.

KATERINI 144
24-09-09, 13:28
Ενω οταν στα λεει το τερας ο μπιλακος με τα μουσκουλα δεν ειναι μακρυ και κοντο ειναι η απολυτη αληθεια :rolf::rolf:
απο αυτον βλεπω το αποτελεσμα πανω του και κρίνω,
απο τον μιτσο που κανει την ερευνα και τον κιτσο που κανει μια δευτερη και ανερει του μιτσου τη να δω, την ωραια του γραβατα και τα παχια λογια?!

thegravijia
24-09-09, 13:28
απο αυτον βλεπω το αποτελεσμα πανω του και κρίνω,
απο τον μιτσο που κανει την ερευνα και τον κιτσο που κανει μια δευτερη και ανερει του μιτσου τη να δω, την ωραια του γραβατα και τα παχια λογια?!
:thumbup::thumbup:

narta
24-09-09, 16:31
απο αυτον βλεπω το αποτελεσμα πανω του και κρίνω,
απο τον μιτσο που κανει την ερευνα και τον κιτσο που κανει μια δευτερη και ανερει του μιτσου τη να δω, την ωραια του γραβατα και τα παχια λογια?!

Δηλαδη υποσηριζεις οτι αν καποιος εχει φτασει σε επιπεδο Mr. Olympia ή Mr. Κατω Βλαχουλα εχει επακριβη γνωση; Το γεγονος οτι κατι δουλευει με βαση την βιολογια ισχυει για ολους τους οργανισμους - τουλαχιστον οσον αφορα την ερευνα που βγαζει ενα μεσο ορο απο 100 διαφορετικους συμμετεχοντες. Το οτι κατι δουλευει για τον μιτσαρα που σηκωνει πολλα κιλα και ειναι φετες, δεν σημαινει οτι θα δουλεψει στον Βασιλακη που ξεκιναει σημερα γυμναστικη.
Η προσωπικη εμπειρια εχει βαρυτητα αλλα οχι απολυτη. Παντα ξεκινας με το τι λεει η βιολογια και η ερευνα και μετα προσαρμοζεις πανω στο ατομο.
Υ.Γ. Οταν λεμε ερευνα εννοουμε ερευνα με control group και ολες τις παραμετρους ελεγχομενες, οχι τι π@π@ρια λεει καποιος επιστημονας, για να εξηγουμαστε.

KATERINI 144
24-09-09, 19:18
οχι υποστηρίζω αυτα που κανω και εχω καταφέρει εγώ,
τωρα ναρτα συγνώμη αλλα βαλε εστω αβαταρ να δω τη εχεις καταφερει εσυ για να παρω στα σοβαρα αυτα που λες και να τα δοκιμάσω, αλλιώς λεμε ιστορίες που εμένα δεν πρόκειται να με παρασύρουν αλλα παρασύρουν άλλους λιγότερο έμπυρους.

narta
24-09-09, 19:43
οχι υποστηρίζω αυτα που κανω και εχω καταφέρει εγώ,
τωρα ναρτα συγνώμη αλλα βαλε εστω αβαταρ να δω τη εχεις καταφερει εσυ για να παρω στα σοβαρα αυτα που λες και να τα δοκιμάσω, αλλιώς λεμε ιστορίες που εμένα δεν πρόκειται να με παρασύρουν αλλα παρασύρουν άλλους λιγότερο έμπυρους.

Δεν προσπαθω να παρασυρω κανενα πουθενα. Αλλα το γεγονος οτι ανθρωποι οι οποιοι, νομιζω οτι ειναι εξυπνοι, αποθουνται απο την λεξη επιστημονικη ερευνα, μου φαινεται περιεργο... Ισως με αυτην την λογικη θα πρεπει να ξαναγυρισουμε στην αντιμετωπιση των ασθενειων με βοτανα απο τους περιφερομενους φαρμακοτριφτες.

Εdit: Ποιον θα ηθελες για προπονητη, τον Coleman ή τον Milos Sarcev? O πρωτος ειναι Mr. Olympia ΠΟΛΛΕΣ φορες, ο αλλος μπηκε απλα στην εξαδα και ειχε τον μισο ογκο.

KATERINI 144
24-09-09, 20:03
οι ασθενιες μεταλλάσσονται το σωμα του ανθρώπου ομως οχι, (η δομή των μυων του δλδ.)

δεν απωθείται κανενας απο τη λεξη επιστημονική ερεύνα ουτε απο την
επιστημονική ερεύνα, εγω νομιζω πως τα ορια του ανθρώπου (στο ββ) ειναι γνωστά εδω και παρα πολλά χρόνια και δεν προκειτε να ξεπεραστούν με κανενα φυσικό τρόπο,
γιαυτο αρκουμε στα απλα παλια και δοκιμασμένα πράγματα που τα εφαρμοζει το 99%,
γιατι να αναλωθώ σε έρευνες οταν ξερω εκ των προτέρων πως το αποτελεσμα θα ειναι το ιδιο?!
εκτος αυτου πολλες απο αυτες τις έρευνες δεν ανταποκρίνονται σε ενα μεσο νορμαλ άνθρωπο, αλλα σε ιδιαίτερες περιπτώσεις, και περισσοτερες ακομη ειναι μονο θεωρια που δεν έχουν δοκιμαστεί στην πραξη,

και πρόσεξε δε λεω να μην ασχολείσαι με αυτες η οτι καμία δεν εχει βάση, αλλα οτι ολες εν τέλι καταληγουν στον ιδιο παρονομαστή.

η μονη ενσταση που εχω ειναι να μην υποστηρίζει κανενας τοσο ένθερμα κατι το οποιο δεν εχει δοκιμάσει ουτε αυτος ο ιδιος, η τωρα εχει ξεκινήσει να το δοκιμάζει, ας δει πρωτα τα αποτελεσματα και μετα το συζηταμε.

drago
24-09-09, 20:03
οχι υποστηρίζω αυτα που κανω και εχω καταφέρει εγώ,
τωρα ναρτα συγνώμη αλλα βαλε εστω αβαταρ να δω τη εχεις καταφερει εσυ για να παρω στα σοβαρα αυτα που λες και να τα δοκιμάσω, αλλιώς λεμε ιστορίες που εμένα δεν πρόκειται να με παρασύρουν αλλα παρασύρουν άλλους λιγότερο έμπυρους.


Δεν προσπαθω να παρασυρω κανενα πουθενα. Αλλα το γεγονος οτι ανθρωποι οι οποιοι, νομιζω οτι ειναι εξυπνοι, αποθουνται απο την λεξη επιστημονικη ερευνα, μου φαινεται περιεργο... Ισως με αυτην την λογικη θα πρεπει να ξαναγυρισουμε στην αντιμετωπιση των ασθενειων με βοτανα απο τους περιφερομενους φαρμακοτριφτες.

Εdit: Ποιον θα ηθελες για προπονητη, τον Coleman ή τον Milos Sarcev? O πρωτος ειναι Mr. Olympia ΠΟΛΛΕΣ φορες, ο αλλος μπηκε απλα στην εξαδα και ειχε τον μισο ογκο.

η πλακα ειναι οτι δεν διαφωνειτε σ' αυτα που λετε :)

και οι δυο νομιζω ειπατε 30-40 γραμμαρια.

σχετικα με το επιστημη / πρακτικη, νομιζω οτι πρεπει να τα παρακολουθουμε και τα δυο. ο Mentzer στο σεμιναριο του ειχε πει οτι υπαρχουν ανθρωποι που δεν μπορουν να γραψουν το ονομα τους και τα εχουν καταφερει πολυ καλυτερα απ' αυτον που ηταν 'επιστημονας'.

και αφου και οι δυο απ οτι καταλαβα εχετε διαβασει αρκετα, γιατι ακριβως διαφωνειτε? εχετε πιασει εκει δυο ακρα. ουτε θα ξαναανακαλυψουμε τον τροχο, αλλα ουτε θα αμφισβητησουμε δοκιμασμενες πρακτικες μονο και μονο επιδη η επιστημη δεν μπορει να εξηγησει τα αποτελεσματα τους πληρως.

KATERINI 144
24-09-09, 20:05
Εdit: Ποιον θα ηθελες για προπονητη, τον Coleman ή τον Milos Sarcev? O πρωτος ειναι Mr. Olympia ΠΟΛΛΕΣ φορες, ο αλλος μπηκε απλα στην εξαδα και ειχε τον μισο ογκο.δε νομιζω τοση ωρα να μηλαμε για μη νατουραλ αθλητες και τσαμπα καθομαι και γραφω?! :smash::smash::smash::smash:

KATERINI 144
24-09-09, 20:12
η πλακα ειναι οτι δεν διαφωνειτε σ' αυτα που λετε :)
ποιος ειπε πως διαφωνούμε, αφου στο ιδιο αποτέλεσμα θα φτασουμε τελικα, απλα το κεφάλι του ναρτα θα εχει γινει καζάνι απο το ''μέτρα κόψε ράψε'' και εγω θα ειμαι στον αφρο. :green:

narta
24-09-09, 20:15
Την επιστημη την χρησιμοποιεις ωστε να φτάσεις σε ενα αποτελεσμα πιο γρηγορα. Μπορει τα ορια του ανθρωπινου οργανισμου να ειναι απαραλαχτα την τελυταια εκατονταετια αλλα το γεγονος οτι μπορουμε να τα φτασουμε στον μισο χρονο απ' οτι πριν εκατο χρονια δειχνει οτι η ερευνα εχει βοηθησει.
Ξερεις τι γινοταν στην πρωτεϊνη ορου γαλακτος πριν γινει συμπληωμα διατροφης; Την πετουσαν στα χωραφια γιατι δεν εχιε αξια! Αλλα οταν ανακαλυψαν οτι εχει μεγαλη διατροφικη αξια την χρησιμοποιησαν πρωτα στην κλασικη ιατρικη και μετα περασε στα συμπληρωματα.

Τεσπα, μπορει ισως επειδη εχουμε διαφορετικες εμπειριες να εχουμε διαφορετικη αποψη και αυτο ειναι σεβαστο.

Υ.Γ. @drago δεν διαφωνουμε επι της ουσιας αλλα σε επιμερους θεματα ;)
Υ.Γ.2 @katerini ειτε νατουραλ ειτε ενισχυμενος η προπονητικη παιδεια του Milos ειναι ετη φωτος μπροστα απο του Coleman.

narta
24-09-09, 20:16
ποιος ειπε πως διαφωνούμε, αφου στο ιδιο αποτέλεσμα θα φτασουμε τελικα, απλα το κεφάλι του ναρτα θα εχει γινει καζάνι απο το ''μέτρα κόψε ράψε'' και εγω θα ειμαι στον αφρο. :green:

Μπα καζανι εινια απο το σφραγισε, στειλε, κατεθεσε, υπεγραψε. Εδω ξεσκαω :turtle:

KATERINI 144
24-09-09, 20:41
Τεσπα, μπορει ισως επειδη εχουμε διαφορετικες εμπειριες να εχουμε διαφορετικη αποψη και αυτο ειναι σεβαστο. η διαφωνια η δικη μου βασικά ειναι στο να μην είμαστε απόλυτοι σε τιποτα, γιατι ακομη και αν εχει δουλέψει κατι καλα σε μας τους ιδιους μπορεί να είμαστε η εξαίρεση και να μη δουλέψει σε κανενα άλλον.

NickTheGreek
25-09-09, 22:04
αν και off-topic , πόσο υδατάνθρακα μπορεί ο οργανισμός να αποροφήσει σε κάθε γεύμα.Έχω ακούσει ότι 50 γραμ. είναι το μαξιμουμ και ότι το υπόλοιπο αποθηκεύεται σαν λίπος , ισχύει ;

narta
25-09-09, 23:04
αν και off-topic , πόσο υδατάνθρακα μπορεί ο οργανισμός να αποροφήσει σε κάθε γεύμα.Έχω ακούσει ότι 50 γραμ. είναι το μαξιμουμ και ότι το υπόλοιπο αποθηκεύεται σαν λίπος , ισχύει ;

Αναλογα τις ενεργειακες απαιτησεις που εχει και τι εχεις φαει πριν. Αν φας περισσοτερο απ' οσο χρειάζεται παει λιποαποθηλες με την μια

The Rock
26-09-09, 23:11
Δεν προσπαθω να παρασυρω κανενα πουθενα. Αλλα το γεγονος οτι ανθρωποι οι οποιοι, νομιζω οτι ειναι εξυπνοι, αποθουνται απο την λεξη επιστημονικη ερευνα, μου φαινεται περιεργο... Ισως με αυτην την λογικη θα πρεπει να ξαναγυρισουμε στην αντιμετωπιση των ασθενειων με βοτανα απο τους περιφερομενους φαρμακοτριφτες.

Εdit: Ποιον θα ηθελες για προπονητη, τον Coleman ή τον Milos Sarcev? O πρωτος ειναι Mr. Olympia ΠΟΛΛΕΣ φορες, ο αλλος μπηκε απλα στην εξαδα και ειχε τον μισο ογκο.
Και οι 2 καταθέτετε δικές εμπειρίες και γνώσεις ....
Να με συγχωρεί ο Φίλτατος Κατερίνη αλλά σε αυτό συμφωνώ με τα χίλια (σαν παράδειγμα αλλά και σαν γενική αλήθεια !)

Έτη φωτός ? Μόνο ? Ο Μίλος τυχαίνει να είναι ένας από τους τοπ3-4 προπονητές-διατροφολόγους(δεν ξέρω αν την έχει αποδεδειγμένη με πτυχίο αλλά ό άνθρωπος πετάει !) στον κόσμο ... ΤΙ να λέμε τώρα ?
Ότι βίντεο έχει βγάλει μόνος του με τον΅Γουλφ ότι έχει τό χω !(Πιστεύω δλδ)
Ότι έχει πει ευαγγέλιο τα έχω γτ και τα έχω ψάξει και τα έχω τεστάρει προσωπικά !
Θεός απλά !

leftis
06-08-11, 14:54
Πόση πρωτείνη μπορεί να απορροφηθεί ανα γεύμα? Κάπου διάβασα ότι είναι γύρω στα 30, δεν ξέρω αν ισχύει. Στην περίπτωση όμως που αυτό ισχύει, σημαίνει ότι το μάχιμουμ πρωτείνης που μπορούμε να πάρουμε σε μια μέρα είναι 180 γρ?

Lao
06-08-11, 15:18
Πόση πρωτείνη μπορεί να απορροφηθεί ανα γεύμα? Κάπου διάβασα ότι είναι γύρω στα 30, δεν ξέρω αν ισχύει. Στην περίπτωση όμως που αυτό ισχύει, σημαίνει ότι το μάχιμουμ πρωτείνης που μπορούμε να πάρουμε σε μια μέρα είναι 180 γρ?

Εξαρτάται από τον οργανισμό. Ο μέσος όρος είναι 25-30 γραμμάρια αλλά καταλαβαίνεις ότι από κει και πέρα έχει να κάνει με τον μεταβολισμό του καθενός.

Τώρα σχετικά με το maximum αναφέρεσαι σε πρόσληψη μόνο από το φαγητό ή και με χρήση συμπληρώματος;

amateur666
06-08-11, 15:39
εγω τ πρωι κ τ βραδυ(πριν παω γ υπνο..) λογο οτι πινω την πρωτεινη με γαλα(500 μλ ..)συνολο μαζι με πρωτεινη ειναι γυρω στα 40 γρ καθε φορα..ειναι 10 γρ περισσοτερα αλλα 'νταξει :P

leftis
06-08-11, 16:42
Εξαρτάται από τον οργανισμό. Ο μέσος όρος είναι 25-30 γραμμάρια αλλά καταλαβαίνεις ότι από κει και πέρα έχει να κάνει με τον μεταβολισμό του καθενός.

Τώρα σχετικά με το maximum αναφέρεσαι σε πρόσληψη μόνο από το φαγητό ή και με χρήση συμπληρώματος;

Δεν έχουν την ίδια απορρόφηση? Δηλαδή αμα στο πρωινό πάρω 20 γρ πρωτείνη απο φαγητό και άλλα 20 από συμπλήρωμα απορροφούνται όλα?

tolis93
09-08-11, 23:46
παιδια διαφερουν κ στο θεμα αποροφησης.τα αυγα πχ τα ρουφαει ο οργανισμος σα σκνηπα.το γιαουρτι οχι.το κρεας αργει παλι σχετικα.ολα σχετικα ειναι ρ παιδες

Lao
10-08-11, 10:47
Δεν έχουν την ίδια απορρόφηση? Δηλαδή αμα στο πρωινό πάρω 20 γρ πρωτείνη απο φαγητό και άλλα 20 από συμπλήρωμα απορροφούνται όλα?

Συγγνώμη, ξεχάστηκα και δεν απάντησα.

Δεν απορροφώνται όλα τα πράγματα μέσα στους ίδιους χρόνους. Το γάλα π.χ. αργεί αρκετά και για τον λόγο αυτό και 40 γραμμάρια, ας πούμε, πρωτεϊνη να πάρεις από αυτό, θα απορροφηθεί μέσα σε Χ ώρα.

Από την άλλη, όταν παίρνεις μια Whey η οποία είναι ταχείας απορρόφησης, αν πάρεις 40 γραμμάρια τα επιπλέον δεν θα τα απορροφήσεις.

Για να στο πω απλά, σκέψου την όλη φάση σαν ένα καλαμάκι. Χωράει, ας το πούμε έτσι, συγκεκριμένη ποσότητα πρωτεϊνης, οπότε αν ρίξεις πολλή και απότομα, «φρακάρει».

Αν δεν είναι κατανοητό έτσι όπως το γράφω, πες μου το. ;)

thanasis76
10-08-11, 11:31
Συγγνώμη, ξεχάστηκα και δεν απάντησα.

Δεν απορροφώνται όλα τα πράγματα μέσα στους ίδιους χρόνους. Το γάλα π.χ. αργεί αρκετά και για τον λόγο αυτό και 40 γραμμάρια, ας πούμε, πρωτεϊνη να πάρεις από αυτό, θα απορροφηθεί μέσα σε Χ ώρα.

Από την άλλη, όταν παίρνεις μια Whey η οποία είναι ταχείας απορρόφησης, αν πάρεις 40 γραμμάρια τα επιπλέον δεν θα τα απορροφήσεις.

Για να στο πω απλά, σκέψου την όλη φάση σαν ένα καλαμάκι. Χωράει, ας το πούμε έτσι, συγκεκριμένη ποσότητα πρωτεϊνης, οπότε αν ρίξεις πολλή και απότομα, «φρακάρει».

Αν δεν είναι κατανοητό έτσι όπως το γράφω, πες μου το. ;)

μια χαρα τα εγραψες και να συμπληρωσω απλα οτι παιζει ρολο και η ωρα που περνουμε την πρωτεινη...
αλλες αναγκες εχει ο οργανισμος το πρωι, αλλες το μεσημερι και αλλες μετα απο σκληρη προπ.

thegravijia
10-08-11, 15:26
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?4742-%CF%80%CF%8C%CF%83%CE%B1-%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%AC%CF%81%CE%B9%CE%B1-%CF%80%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B7%CF%82-%CE%B1%CE%BD%CE%B1-%CE%B3%CE%B5%CF%8D%CE%BC%CE%B1

γενικα ψαξτε λιγο σε παλια ποστ κ θςματα
γιατι εχουν γινει καλες συζητησεις απο ατομα που εχουν πολλεςγνωσεις παρα να γραφουμε κατι που δεν ειμαστε σιγουροι

deluxe
10-08-11, 21:56
Γιατι παντα ρωταμε ποσα γραμμαρια πρωτεϊνης μπορει να απορροφησει ο οργανισμος και οχι ποσα γραμμαρια υδατανθρακα και λιπαρων; Δλδ σε μια διαιτα Atkins και κετο, τι πρεπει να γινει; Να παρουμε λιπος αντι να χασουμε; Το αντιθετο συμβαινει ομως..

Προσωπικα τα 30γρ πρωτεϊνης μου φαινονται αρκετα λιγα, αλλα οπως ειπαν και παραπανω πρεπει να μετραει μονο με whey ή πιο γρηγορη πρωτεϊνη. Γιατι και κοτοπουλο να φας ή γαλα ή οτιδηποτε αλλο, η διασπαση της πρωτεϊνης και η απορροφηση της γινεται σταδιακα και οχι στιγμιαια.

beefmeup
22-08-11, 12:43
συνχωνευτικαν 2 θεματα.

Txc
22-08-11, 20:55
Εγω πιστευω οτι μετρανε διαφοροι παραγοντες στην απορροφηση της πρωτεινης σε καθε γευμα...

Οπως η ποιοτητα, η ποσοτητα, Ο ΧΡΟΝΟΣ...

Αλλη απορροφηση εχεις το πρωι πχ οταν σηκωνεσε απο εναν 8ωρο υπνο και το σωμα σου διψαει και πινεις ροφημα και αλλη στο 3ο γευμα πχ...

Ετσι πιστευω εγω τουλαχιστον...

Απο κει και περα εξαρτατε και απο την μυικη διαπλαση του καθενα. Δεν πιστευω οτι υπαρχει ενας συγκεκριμενος αριθμος απορροφησης, για το λογω οτι αλλη ποσοτητα πρωτεινης χρειαζομε εγω που εχω 70 κιλα αλιπη μυικη μαζα και αλλη ο Cutler που εχει 130 κιλα μυικη μαζα. Αν το δουμε ετσι, δεν ειναι δυνατον καθε γευμα να εχει εναν συγκεκριμενο αριθμο απορροφησης για ολους τους αθλητες...

sTeLaKoS
13-08-12, 08:38
Έπεσα επάνω σε ένα άρθρο του Layne Norton πρωί πρωί και κόλλησα λίγο..

Αν κατάλαβα καλά ο τύπος λέει πως, ανά γεύμα χρειαζόμαστε τόση πρωτείνη όση μπορεί να μας βάλει σε πρωτεινοσύνθεση, κι αυτό αρχικά φαίνεται να είναι τα 15γρ αμινοξεων.
Όμως εξαρτάται και από την ποσότητα λευκίνης που έχει το κάθε γεύμα, χρειάζονται τουλάχιστον 3.2γρ. Για να επιτευχθεί αυτό και για να φτάσουμε στον μέγιστον αναβολισμό(πρωτεινοσυνθεση) απαιτείται άλλη ποσότητα whey πχ και άλλη κοτόπουλο γιατί έχουνε διαφορετικό ποσοστό λευκίνης.

Ο παρακάτω πίνακας αναγράφει τη ποσότητα πρωτείνης ανά πηγή που μπορεί να μας δώσει 3-4γρ λευκίνης, ικανά να μας βάλουν σε πρωτεινοσύνθεση.

52410



Για τη συχνότητα των γευμάτων παρακάτω γράφει, πως η πρωτεινοσύνθεση μετά από ένα πλήρες γεύμα διαρκεί 3 ώρες. Συνεχίζει γράφοντας κάτι που δε καταλαβαίνω(:green:) για να καταλήξει πως ίσως είναι καλύτερα να κάνουμε αραιά γεύματα με μεγάλες ποσότητες πρωτείνης από το να τρώμε κάθε 2-3 ώρες όπως προτείνεται συνήθως.
Ουσιαστικά παρακάτω λεει: "Προτείνω, συνεπώς, να καταναλώνετε 4-6 μεγαλύτερες δόσεις πρωτεΐνης την ημέρα αντί για 6-8 γεύματα και να περιμένετε 4-5 ώρες ανάμεσα στα γεύματα και όχι 2-3 ώρες."

Συνεχίζει στηριζόμενος σε μια μελέτη που έγινε σε ηλικιωμένες γυναίκες επιμένει στο παραπάνω. Η μελετη με λιγα λογια. 2 ομάδες γυναικών, συνολική πρόσληψη πρωτείνης 60γρ/ανα μερα, η πρώτη ομάδα έπαιρνε εφάπαξ το 80% της πρωτείνης σε ένα γεύμα ενώ η δεύτερη έκανε 4 γεύματα των 15γρ.
Η πρώτη λοιπόν ομάδα είχε καλύτερη ισορροπία αζώτου.

Στο τέλος εμπλέκει τους υδατάνθρακες και την ινσουλίνη καταλήγοντας όμως πως 20-30γρ υδατ μαζί με τη πρωτείνη είναι αρκετά για να μεγιστοποιθούν τα οφέλη της πρωτεινοσθεσης.

Δίνω το λινκ γιατί τα έγραψα μπερδεμένα και ενδεχομένως κάτι να ερμήνευσα-μετέφρασα λάθος. Αν έχω κάπου λάθος διορθώστε με :thumbup:
http://spotmebro.com/layne-norton-phd-on-protein-how-much-and-how-often/

(http://spotmebro.com/layne-norton-phd-on-protein-how-much-and-how-often/)Κι ενώ πολλά από αυτά έχουνε συζητηθεί στο τόπικ 3 Γευματα Vs 6 Γευματα (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?939-3-%CE%93%CE%B5%CF%85%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-Vs-6-%CE%93%CE%B5%CF%85%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1), το έβαλα γιατί μας δίνει ενδιαφέροντα στοιχεία.

marvin
13-08-12, 12:23
Ενδιαφερον ερευνα και μια και εγινε πανω σε ηλικιωμενες γυναικες :P....θελω να πιστευω οτι θα συζητηθει!!!Μιας και εσυ δεν εβγαλες ακρη Στελακιε οπως λες...δεν τολμω να την βαλω εγω τοτε στον μεταφραστη!!!

vaggan
13-08-12, 12:52
πιστευω οτι ετσι ειναι για τον μεσο σκληρα γυμναζομενο αθλουμενο:thumbup::thumbup:τωρα για τον μεσο μποντιμπιλντερ που απο τα πολλα φαρμακια ο μεταβολισμος του καιει και βοδι στο τριωρο, οι παραμετροι ειναι διαφορετικοι

marvin
13-08-12, 13:02
Τη διαβασα και ομως!!:cool:Παντως με την λογικη του αξιζει να ενωνεις γευματα αλλιως για να καλυψεις ανα γευμα τα ποσοστα λευκινης ξεφευγεις σε ποσοστα πρωτεινης και σε θερμιδες φαναζομαι.
Μπορει καποιος να εξηγησει αν ξερει,τι παιζει στην περιπτωση που περιγραφει και στο 3ωρο που εμεις ξανατρωμε και ενω ειναι υψηλα τα ποσοστα πρωτεινοσυνθεσης;Εκει θεωρει πλεονασμα ισως το σωμα την εξτρα για αυτον πρωτεινη αφου ηδη βρισκεται στην διαδικασια;:unsure:

marvin
13-08-12, 13:04
πιστευω οτι ετσι ειναι για τον μεσο σκληρα γυμναζομενο αθλουμενο:thumbup::thumbup:τωρα για τον μεσο μποντιμπιλντερ που απο τα πολλα φαρμακια ο μεταβολισμος του καιει και βοδι στο τριωρο, οι παραμετροι ειναι διαφορετικοι

Ο συγκεκριμενος Βαγγαν,απο οσο ξερω θεωρητε νατουραλ αθλητης και φανταζομαι πανω σε αυτο γραφει!;)

magavaTOUT
13-08-12, 15:11
απ οσα διαβασα κι εγω πρεπει να σταθουμε στα
" So it is not a question of how much protein/amino acids can be absorbed at a meal, rather the question is what level of protein at a meal gives the maximum benefit for muscle building? Essentially anything below this level would not maximally support muscle building, while at a protein intake above this level, the body would merely oxidize the excess amino acids for energy. "
"Το ερωτημα ειναι οχι ποση πρωτεινη/αμινοξεα μπορουν να απορροφηθουν σε ενα γευμα, αλλα ποση πρωτεινη σε ενα γευμα δινει το βελτιστο κερδος στο χτισιμο μυων. Καθε ποσοτητα κατω απο αυτο επιπεδο δεν θα δωσει τα μεγιστα αποτελεσματα στην δημιοθργια μυων, ενω στην περιπτωση που προσληφθει μεγαλυτερη ποσοτητα, το σωμα θα οξειδωσει(?) ττα παραπανω αμινοξεα για ενεργεια"

στη συνεχεια λεει γι αυτο που εγραψε κι ο stelakos οτι δλδ χρειαζεται μια ποσοτητα λευκινης στο γευμα ωστε να ξεκινησει η βελτιστη "muscle protein synthesis". Δηλαδη και με αλλες ποσοτητες θα εχουμε κερδος αλλα στο αρθρο ψαχνει το ιδανικο!

επισης "What is interesting about our findings is that while protein synthesis had returned to baseline after 3 hours, plasma amino acid levels were still elevated above baseline and plasma leucine was elevated almost 3x above baseline!"
Ενδιαφερον ειναι οτι ενω η τα επιπεδα πρωτεινοσυνθεσης εχουν επιστρεψει στα αρχικα(baseline) τους 3 ωρες μετα το γευμα, ενω τα επιπεδα των "plasma amino-acids" (αμινοξεων??) ειναι πιο ψηλα και της "plasma λευκινης" 3 φορες πανω απο τη βαση"
Για τον απο πανω λογο λεει οτι καλυτερο θα ηταν να καταναλωνονται μεγαλυτερες ποσοτητες πρωτεινης καθε 4-5 ωρες.


Επισης στην αρχη λεει οτι ειναι μπαρουφα το οτι το σωμα μπορει να απορροφησει "χ" ποσοτητα πρωτεινης καθε "y" ωρες.

εντιτ1:Οι μεταφρασεις ειναι δικες μου οποτε μη βαρατε !!
εντιτ2:Πιο νατουραλ πεθαινει ο νορτον :turtle:

average_joe
13-08-12, 20:50
παιδες οπως και να χει το να δουμε πως θα βελτιστοποιησει καποιος τα κερδη ειναι ιδιατερα πολυπλοκο.
π.χ. ο τυπος κανει αναφορα στα 15γρ αμινοξεα και 3.2 λευκινη αλλα αυτο σε κιλα ασκουμενου απο 80- 90.
οποτε παιζει καργα εξατομικευση
παραμετροι οπως βαρος, φυλο, ορμονολογικο προφιλ, ενζυμα,, ασκηση κτλ δεν μπορουν να βγαλουν ενα ιδανικο μοντελο ανθρωπου.

οσον αφορα την πρωτεινοσυνθεση.

λεει οτι διαρκει 3 ωρες, ναι οκ αλλα η ερευνα που χρησιμοποιει στην αναφορα για να το στηριξει ειναι σε ποντικια.

η πρωτεινοσυνθεση εξαλλου παραμενει ψηλα για πολλες ωρες μετα απο προπονηση με βαρη.

στον ανθρωπο τετοιες αναφορες υπαρχουν και δινουν ενα ευρος απο 28- 72 (!) ωρες.
δεν ξερω αν βοηθα στην κουβεντα, απλα το αναφερω.

τον τιμα που στις αναφορες εχει και τον Tipton :bowdown:

τωρα, ποση ποσοτητα και αν πρεπει να την μοιραζουμε ισοποσα κτλ, νομιζω οτι ενα ερωτημα που πρεπει να απαντηθει ειναι ποσοι ειναι οι φοροι που περαν αυτων που πρεπει να πληρωθουν (death and taxes, τα μονα σιγουρα στη ζωη :green:) το υπολοιπο που θα απομεινει θα χρησιμοποιηθει για την μυικη πρωτεινοσυνθεση/ αναδομηση.
και για να μην τα λεω εγω να αφησω εναν ωραιο τυπο να τα πει


ξεχνας το thermal effect of food και την βιολογική αξία.... 32 δολαρια παιρνεις μισθο προ φόρων, με τους φόρους παιρνεις ενα σαντουιτσ κ 2 καφεδες

αυτός ο μύθος πότε θα πεθάνει επιτέλους να τελειώνουμε. όσο περισσότερη τρως, τόσο καλύτερα προσαρμόζεται ο οργανισμός σου σε αυτή κ τη χρησιμοποιεί καλύτερα.


και αλλα πραγματα που δεν παει το μυαλο μου/ δεν τα ξερω, οποτε δοκιμαστε πραγματα και βλεπετε. ειδικα οσοι εχουν πιασει ενα καλο επιπεδο με τα κλασικα πρωτοκολλα, μπορουν να πουν "νταξει θα χαλαλισω 5 μηνες με κατι καινουργιο και αν δεν πετυχει γυρναω στα παλια"
πραγματικα και ολα στραβα να πανε οσοι εχουν την αναλογη διατροφικη συμπεριφορα/ συμμορφωση μπορουν πολυ ευκολα να τα διορθωνουν ολα.


υ.γ. τιμη και δοξα στον @leangains :bowdown::bowdown:
προτεινω σε οσους δεν τον εχουν διαβασει να το κανουν, λεει ωραια πραματα.

vaggan
13-08-12, 21:02
ναι τιμη και δοξα λεει να μην κανουμε αεροβια επειδη δεν εκανε ο ηλιας:green::green::green: φοβερο:thumbup::thumbup:

TheWorst
13-08-12, 21:49
οσο περισσοτερο τρως τοσο πιο λαπας γινεσαι , ετσι ειναι σε μενα :lol:

average_joe
14-08-12, 05:06
Ενδιαφερον ειναι οτι ενω η τα επιπεδα πρωτεινοσυνθεσης εχουν επιστρεψει στα αρχικα(baseline) τους 3 ωρες μετα το γευμα, ενω τα επιπεδα των "plasma amino-acids" (αμινοξεων??) ειναι πιο ψηλα και της "plasma λευκινης" 3 φορες πανω απο τη βαση"
Για τον απο πανω λογο λεει οτι καλυτερο θα ηταν να καταναλωνονται μεγαλυτερες ποσοτητες πρωτεινης καθε 4-5 ωρες.


εδω πιθανον να εννοει οτι ναι μεν η ανταποκριση απο το γευμα στην πρωτεινοσυνθεση διαρκει 3 ωρες αλλα στην ουσια τα αλλα που δεν χρησιμοποιουνται τα κρατα ως καβατζα για μετεπειτα χρηση.
που?
δεν εχω ιδεα αλλα προφανως δεν χρησιμοποιουνται ολα στην μυικη συνθεση αλλα και σε ολες τις αλλες λειτουργιες του οργανισμου που χρησιμοποιουν αμινοξεα.

ειναι κατι δηλ. σαν αυτο που χε γραψει ο @beef καπου, οτι δηλ πως ο οργανισμος εχει αποθηκες γλυκογονου, ετσι και η ροη αμινοξεων στο πλασμα του αιματος ειναι συνεχης και δεν σταματα ως δια μαγειας.


να κανω και ενα σχολιο οσο μπορω τελος παντων οσον αφορα τις μεγαλυτερες ποσοτητες πρωτεινων που προτεινει και την πρωτεινοσυνθεση γενικοτερα.
απο οτι φαινεται η καταλληλοτερη στιγμη για να φορτωσει καποιος με πρωτεινη το γευμα ειναι στο μεταπροπονητικο. περαν του οτι ειναι γνωστο κατι τετοιο -δεν ανακαλυπτω και τον τροχο- εχει φανει πως εκεινη την χρονικη στιγμη επαγεται η μεγαλυτερη σαρκομυικη πρωτεινοσυνθεση (και των μιτοχονδριων), σε αντιθεση με τις υπολοιπες στιγμες της ημερας που επικρατει η σαρκοπλασμικη. και νομιζω οτι κατι τετοιο μας ενδιαφερει. τωρα ποσο διαρκει αυτη η ανισορροπια μεταξυ των δυο διαφορετικων τυπων πρωτεινοσυνθεσης και ποτε περνει τα ηνια ξανα η σαρκοπλασμικη δεν εχω δει κατι και προφανως σε οσα λεω μπορει να κανω λαθος οποτε διαβαστε και δω και αν εχει καποιος να προσθεσει κατι ακουω :) (γραφει κι αλλα για αθλημα αντοχης κτλ)


http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19124543


http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?term=Differential%20effects%20of%20resistance%20and%20endurance%20exercise%20in%20the%20fed%20state%20on%20signalling%20molecule%20phosphorylation%20and%20protein%20synthesis%20in%20human%20muscle.

beefmeup
14-08-12, 11:00
απο οτι φαινεται η καταλληλοτερη στιγμη για να φορτωσει καποιος με πρωτεινη το γευμα ειναι στο μεταπροπονητικο.

πανω σε αυτο,μαλλον θα την εχεις δει αυτη εδω,απλα την παραθετω μιας κ γινεται κουβεντα..

http://www.ajcn.org/content/89/1/161.short

την εχουμε ξανασυζητησει αρκετες φορες εδω μεσα,κ ουσιαστικα λεει πως αναμεσα σε 10,20,40 γρ πρωτεινης αυγου,η μεγιστη μυικη πρωτεινοσυνθεση μετα την προπονηση εγινε με τα 20γρ.
μετα απλα πηγαινες σε μεγαλυτερη οξειδωση της λευκινης.


Finally, dietary protein consumed after exercise in excess of the rate at which it can be incorporated into tissue protein stimulates irreversible oxidation.

πανω σε αυτο που γραφει ο leangains


όσο περισσότερη τρως, τόσο καλύτερα προσαρμόζεται ο οργανισμός σου σε αυτή κ τη χρησιμοποιεί καλύτερα.

ειχα διαβασει ενα αρθρο,πριν πολλα χρονια που εγραφε κατι τετοιο,κ απο τοτε το ειχα παντα στο μυαλο μου σαν μια περιπτωση..
αν μπορεσω να το βρω θα γραψω κατι,αλλα χλωμο γιατι δεν θυμαμαι ουτε καν την πηγη..

πολυ καλη κουβεντα,παντως κ ωραια ποστ παιδια:clap:

tolis93
14-08-12, 11:11
πανω σε αυτο,μαλλον θα την εχεις δει αυτη εδω,απλα την παραθετω μιας κ γινεται κουβεντα..

http://www.ajcn.org/content/89/1/161.short

την εχουμε ξανασυζητησει αρκετες φορες εδω μεσα,κ ουσιαστικα λεει πως αναμεσα σε 10,20,40 γρ πρωτεινης αυγου,η μεγιστη μυικη πρωτεινοσυνθεση μετα την προπονηση εγινε με τα 20γρ.
μετα απλα πηγαινες σε μεγαλυτερη οξειδωση της λευκινης.



πανω σε αυτο που γραφει ο leangains



ειχα διαβασει ενα αρθρο,πριν πολλα χρονια που εγραφε κατι τετοιο,κ απο τοτε το ειχα παντα στο μυαλο μου σαν μια περιπτωση..
αν μπορεσω να το βρω θα γραψω κατι,αλλα χλωμο γιατι δεν θυμαμαι ουτε καν την πηγη..

πολυ καλη κουβεντα,παντως κ ωραια ποστ παιδια:clap:συμφωνα ομως με το διατροφικο πινακακι που παρεθεσε ο stellakos στα αυγα βγαζει 296 γρ αν θυμαμαι καλα που αντιστοιχουν σε 37 γρ πρωτεινης,τι γινεται με αυτο?:unsure:

tasos2
14-08-12, 11:29
πιστευω οτι ετσι ειναι για τον μεσο σκληρα γυμναζομενο αθλουμενο:thumbup::thumbup:τωρα για τον μεσο μποντιμπιλντερ που απο τα πολλα φαρμακια ο μεταβολισμος του καιει και βοδι στο τριωρο, οι παραμετροι ειναι διαφορετικοι

Kαι για τον μεσο μποντυμπιλντερ ισχυει. Απλα ο μεσος χρειαζεται πολλαπλασια τροφη απο εμας. Θα δουλεψει καλυτερα πανω του να κανει 6 γευματα των 50 παρα 12 γευματα των 25. (Το 6 γευματα που λεει για τις ηλικιωμενες ειναι ενδεικτικος αριθμος). Ο καθενας προσαρμοζει τον αριθμο γευματων στα μετρα του. Αλλα η ερευνα ισχυει. Δηλαδη οπως για μενα δεν ειναι καλυτερο να τρωμε 8 γευματα των 20 (σε σχεση με 4 των 40) ετσι και για τον χημικα υποστηριζομενο επαγγελματια δεν ειναι καλυτερο να τρωει 16 γευματα των 20 σε σχεση με 8 γευματα των 40

vaggan
14-08-12, 11:49
καλα 16 γευματα ειναι πολυ χρονοβορο..εγω αμφιβαλλω αν υπαρχει μποντυμπιλντερ που να εκανε τοσα γευματα οσο μικρα και να ηταν.ειναι περιπου ενα γευμα την ωρα βαλε και οκτω που κοιμουνται (ο levrone κοιμοταν 12)απο χειμωνα 4 των 40 θα κανω πρωι ,μεσημερι, απογευμα, βραδυ

average_joe
14-08-12, 12:45
πανω σε αυτο,μαλλον θα την εχεις δει αυτη εδω,απλα την παραθετω μιας κ γινεται κουβεντα..

http://www.ajcn.org/content/89/1/161.short

την εχουμε ξανασυζητησει αρκετες φορες εδω μεσα,κ ουσιαστικα λεει πως αναμεσα σε 10,20,40 γρ πρωτεινης αυγου,η μεγιστη μυικη πρωτεινοσυνθεση μετα την προπονηση εγινε με τα 20γρ.
μετα απλα πηγαινες σε μεγαλυτερη οξειδωση της λευκινης.


ναι εχεις δικιο, δεν την θυμαμαι τη συγκεκριμενη αλλα εχω δει αρκετες τετοιες που αναφερονται στα βελτιστα αποτελεσματα οταν η καταναλωση πρωτεινων μετα την προπονηση ειναι ιση με 20- 25γρ. παλι σε αυγο αλλα και σε whey.



ειχα διαβασει ενα αρθρο,πριν πολλα χρονια που εγραφε κατι τετοιο,κ απο τοτε το ειχα παντα στο μυαλο μου σαν μια περιπτωση..
αν μπορεσω να το βρω θα γραψω κατι,αλλα χλωμο γιατι δεν θυμαμαι ουτε καν την πηγη..


ισως αναφερεσαι σε αυτο

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?term=Skov%20AR%2C%20Toubro%20S%2C%20B%C3%BClow%20J%2C%20Krabbe%20K%2C%20Parving%20HH%2C%20Astrup%20A.%20%20Changes%20in%20renal%20function%20during%20weight%20loss%20induced%20by%20high%20vs%20low-protein%20low-fat%20diets%20in%20overweight%20subjects.%20%20International%20Journal%20of%20Obesity%20and%20Related%20Metabolic%20Disorders%20%3A%20J%20Int%20Obesity%201999%2C%2023(11)%3A1170-7.

που σε υποθερμιδικη διαιτα, αυξηση της καταναλωσης πρωτεινης προκαλει προσαρμοστικες αλλαγες στη νεφρικη λειτουργια και μεγεθος χωρις ενδειξη επιπλοκων.

let me know :)

aqua_bill
14-08-12, 12:57
όταν βγάζω την πρωτεινη ανά γεύμα με 4 γεύματα σύμφωνα με την ερευνα ...κάτι δε μου κάθεται καλα. Δε φτάνουν οι ποσότητες

tasos2
14-08-12, 13:22
καλα 16 γευματα ειναι πολυ χρονοβορο..εγω αμφιβαλλω αν υπαρχει μποντυμπιλντερ που να εκανε τοσα γευματα οσο μικρα και να ηταν.ειναι περιπου ενα γευμα την ωρα βαλε και οκτω που κοιμουνται (ο levrone κοιμοταν 12)απο χειμωνα 4 των 40 θα κανω πρωι ,μεσημερι, απογευμα, βραδυ

O κατλερ εκανε 12-13. Ο κολεμαν παλι μονο 7 αλλα ειχε μεγαλες ποσοτητες πρωτεινης. Στο μεταπροπονητικο του επαιρνε σχεδον 100 γραμμαρια πρωτεινη.

Αν λοιπον ο κολεμαν εκανε 7 για ποιο λογο χρειαζομαστε εμεις 6? 4 μεγαλα ενιαι μια χαρα.

average_joe
14-08-12, 13:32
ειχα διαβασει ενα αρθρο,πριν πολλα χρονια που εγραφε κατι τετοιο,κ απο τοτε το ειχα παντα στο μυαλο μου σαν μια περιπτωση..
αν μπορεσω να το βρω θα γραψω κατι,αλλα χλωμο γιατι δεν θυμαμαι ουτε καν την πηγη..


ή καποια απο τις παρακατω αναφορες που τις εχω βρει εδω

http://www.kriswragg.co.uk/pdf/9898.pdf


For example, habitual consumption of a high-protein (1.8 g/kg/d) diet increases leucine oxidation at rest and during moderate exercise (10), demonstrating that the body adapts to relatively high protein loads by increasing the capacity for amino acid catabolism. Because the pathways for oxidative amino acid catabolism adapt to the diet and may act as the main regulator of protein stores (53, 54, 67), it is likely that habitual consumption of a high-protein diet begets the requirement for greater protein intakes.

"....Για παράδειγμα, δίαιτα με ψηλα την πρωτεΐνη (1,8 g / kg / ημέρα) αυξάνει την οξείδωση λευκίνης σε ηρεμία και κατά τη διάρκεια μέτριας άσκηση (10), δειχνοντας ότι το σώμα προσαρμόζεται σε σχετικά υψηλά επιπεδα πρωτεΐνης μεσω αύξησης της ικανότητας για τον καταβολισμό αμινοξέων. Επειδή τα μονοπάτια για τον οξειδωτικό καταβολισμό αμινοξέων προσαρμοζονται στη δίαιτα και μπορεί να αποτελει τον κύριο ρυθμιστή "εναποθηκευσης" της πρωτεΐνης (53, 54, 67), είναι πιθανό ότι η συνήθης κατανάλωση μιας διατροφής υψηλής σε πρωτεΐνες γεννά την απαίτηση για μεγαλύτερη πρόσληψη αυτης..."

αναφορες 10, 53, 54, 67

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?term=.%20Bowtell%2C%20J.L.%2C%20G.P.%20Leese%2C%20K.%20Smith%2C%20et%20al.%20Modulation%20of%20whole%20body%20protein%20metabolism%2C%20%20during%20and%20after%20exercise%2C%20by%20variation%20of%20dietary%20protein.%20J.%20Appl.%20Physiol.%2085%3A1744-%201752%2C%201998


http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?term=Millward%2C%20D.J.%20Macronutrient%20intakes%20as%20determinants%20of%20dietary%20protein%20and%20amino%20acid%20%20adequacy.%20J.%20Nutr.%20134%3A1588S-1596S%2C%202004.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?term=.%20Millward%2C%20D.J.%20Metabolic%20demands%20for%20amino%20acids%20and%20the%20human%20dietary%20requirement%3A%20%20Millward%20and%20rRvers%20%5Bsic%5D%20(1988)%20revisited.%20J%20Nutr.%20128%3A2563S-2576S%2C%201998.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8143429

magavaTOUT
14-08-12, 19:18
Ενα reminder, επειδη διαβαζουν και πολλοι που τωρα ξεκινουν να ψαχνονται σε θεματα γυμναστικης, διατροφης κλπ. Κοιταχτε μεσα στην μερα να παιρνεται την απαιτουμενη για τα σωματικα σας κιλα πρωτεινη. Σημασια εχει πρωτα η ληψη της ποσοτητας παρα το ποτε αυτη θα γινει! Τοσο μεγαλη εξειδικευση και ερευνες και το να και τ αλλο μπορει να εχουν αρνητικα αποτελεσματα σε καποιον καινουργιο!

vaggan
17-08-12, 17:06
O κατλερ εκανε 12-13. Ο κολεμαν παλι μονο 7 αλλα ειχε μεγαλες ποσοτητες πρωτεινης. Στο μεταπροπονητικο του επαιρνε σχεδον 100 γραμμαρια πρωτεινη.

Αν λοιπον ο κολεμαν εκανε 7 για ποιο λογο χρειαζομαστε εμεις 6? 4 μεγαλα ενιαι μια χαρα.ακριβως φιλε τασο τεσσερα απο δω και μπρος με καμια 40αρια γραμμαρια πρωτεινης το καθενα

thegravijia
17-08-12, 17:49
ακριβως φιλε τασο τεσσερα απο δω και μπρος με καμια 40αρια γραμμαρια πρωτεινης το καθενα

βαλε και κανα 2 ροφηματα ενα μετα την προπονηση κ ενα πριν τον υπνο και εισαι κομπλε!

average_joe
19-08-12, 22:13
ειναι κατι δηλ. σαν αυτο που χε γραψει ο @beef καπου, οτι δηλ πως ο οργανισμος εχει αποθηκες γλυκογονου, ετσι και η ροη αμινοξεων στο πλασμα του αιματος ειναι συνεχης και δεν σταματα ως δια μαγειας.


να αφησω και καποιες πηγες ακομα (ξερω, το παρακανα :geek:)

Protein storage and release

Small intestines be saving my muscles?

The small intestine is where, under standard conditions, 95% or so of dietary protein is absorbed[14][15] with the unabsorbed fragment going to the colon to be fermented by bacteria.[16]

The small intestines are also an organ, and they need nutrients to survive as well. The small intestines will absorb a lot of amino acids, but may eat some to survive and proliferate.[17][18] Almost half of eaten amino acids are used by the gut and related tissues,[19] with the gut consuming more of the amino acids found normally in animal products.[20] Specifically Glutamate, Glutamine, Branched Chain Amino Acids, Threonine, Cysteine, and Arginine.[15]

Due to this high demand, the small intestines are able to absorb and hold onto a large amount of amino acids; waiting to release them until the body needs them, and can recycle some amino acids.[15]

Free amino acid pool?

Due to the aforementioned ability of the small intestines to 'hold' onto protein, they are considered a 'free amino acid pool' that the body can draw amino acids from during fasting on an as-needed basis.[15][21] Its not wholly an 'out' storage though, as the intestines may partake in some 'recycling' and bring up amino acids to turn into glutamine (their main fuel source).[22][23]

During periods of protein deprivation, the gut may reduce its need to use amino acids as fuel though.[24]

"Αποθηκευση πρωτεινης και απελευθερωση της

το μικρο εντερο ειναι το σημειο οπου κατω απο Κ.Σ. το 95% της διαιτητικης πρωτεινης απορροφαται (anaforew 14, 15). και οτι δεν αφομειωνεται κατευθυνεται στο παχυ εντερο οπου θα υποστει ζυμωση απο βακτηρια (16). Το μικρο εντερο ειναι οργανο το οποιο χρειαζεται θρεπτικα συστυατικα για να επιβιωσει. Ετσι, απορροφουν ενα μερος των αμινοξεων και το χρησιμοποιουν για να πολ/στει (176, 18). Σχεδον τα μισα αμινοξεα που τρωμε χρησιμοποιουνται απο το εντερο και τους γυρω ιστους (19), με το εντερο να καταναλωνει πολλα απο τα αμινοξεα που βρισκονται στα ζωικα προιοντα/ τροφες (20). Ειδικοτερα γλουταμικο οξυ, γλουταμινη, BCAAs, θρεονινη, κυστεινη και αργινινη (15). Εξαιτιας αυτης της μεγαλης ζητησης το λεπτο εντερο εχει την ικανοτητα να απορροφα και να «αποθηκευει» μεγαλο αριθμο αμινοξεων, που θα απελευθερωθουν οταν το σωμα τα χρειαστει καθως επισης εχει την ικανοτητα να ανακυκλωνει καποια απο αυτα (15).
Δεξαμενη αμινοξεων?
Εξαιτιας της παραπανω ιδιοτητας του λεπτου εντερου θεωρουνται δεξαμενη ελευθερων αμινοξεων που το σωμα μπορει να χρησιμοποιησει σε περιοδους νηστειας (15, 21). Δεν ειναι ομως μονο δεξαμενη καθως μπορει να ανακυκλωσει καποια απο αυτα και να τα κανει γλουταμινη που αποτελει το κυριο καυσιμο του (22, 23). Ομως. σε περιοδους ελλειψης πρωτεινης, το εντερο μπορει να μειωσει τις απαιτησεις του σε αμινοξεα (24)."

link

http://examine.com/faq/how-much-protein-can-i-eat-in-one-sitting.html
το λινκ εχει κι αλλα διαλεξα καποια σημεια.
αναφορες στο τελος του (δεν εχω βρει τα πληρη pdf να ριξω μια ματια ομως).
καλη σελιδα (διατροφη, συμπληρωματα), με αρκετες βιβλιογραφικες αναφορες, οποιος εχει ορεξη ας την τσεκαρει :thumbup:

η πλακα ειναι οτι τα λεγομενα του ερχονται σε σχετικη συμφωνια με ερευνες οπως εδω Έρευνα: Preworkout vs Post-Workout (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?19541-%CE%88%CF%81%CE%B5%CF%85%CE%BD%CE%B1-Preworkout-vs-Post-Workout&p=61...)

tolis93
20-08-12, 01:01
Ομως. σε περιοδους ελλειψης πρωτεινης, το εντερο μπορει να μειωσει τις απαιτησεις του σε αμινοξεα (24)."


να μεινω πανω σε αυτο.δηλαδη αν ειμαστε για ενα Α χρονικο διαστημα με 100 γρ πρωτεινη.το εντερο μειωνει τις απαιτησεις του σε αμινο και εξακολουθουμε να χουμε μυικη αναπτυξη?και αν ναι για τι χρονικο διαστημα μιλαμε? και ΑΝ ειναι αυτο π καταλαβα ερχεται κοντρα με μια ερευνα που παρεθεσε ο beef σχετικα με ποσοστα πρωτεινης και μυικης αναπτυξης σε αθλητες αντοχης

average_joe
20-08-12, 01:23
που να ξερω?:unsure:
αυτο που λεει το κειμενο ειναι αν "ξεμενουμε" απο αμινοξεα ή οχι.
τα 100γρ που αναφερεις δεν νομιζω να σημαινει ελλειψη για το σωμα. μπορει να σημαινει ελλειψη για μεγιστη αναπτυξη μυων, αλλα το σωμα δεν ειναι και σε κανα τρελο σοκ. υποθετω οτι αναφερεται σε συνθηκες που ναι κοντα στην ασιτια.

tolis93
20-08-12, 09:02
που να ξερω?:unsure:
αυτο που λεει το κειμενο ειναι αν "ξεμενουμε" απο αμινοξεα ή οχι.
τα 100γρ που αναφερεις δεν νομιζω να σημαινει ελλειψη για το σωμα. μπορει να σημαινει ελλειψη για μεγιστη αναπτυξη μυων, αλλα το σωμα δεν ειναι και σε κανα τρελο σοκ. υποθετω οτι αναφερεται σε συνθηκες που ναι κοντα στην ασιτια.

αχα καπως ετσι.οκ thnx αν βρεις κατι παρομοιο περιμενουμε παντως εχει ενδιαφερον το θεμα
:thumbup:

Yannis kor
23-08-12, 13:32
ανοιγω αυτο το τοπικ, διοτι απ τη μια διαβαζω ας πουμε 100γραμμαρια κοτοπουλο =32 γραμμαρια πρωτεινη και απ την αλλη βλεπω σε διατροφικα προγραμματα μελων του φορουμ 200-250 γραμμαρια τροφης (κοτοπουλου) και παει λεγοντας..με λιγα λογια 60-80 γραμμαρια πρωτεινης ανα γευμα και οχι 35-40 που τυπικα επεξεργαζεται ενας οργανισμος το 3ωρο..

αν καποιος ειναι νατουραλ μεχρι ποσα γραμμαρια πρωτεινης μπορει να χρησιμοποιησει ανα γευμα?

να τρωμε περισσεια πρωτεινης που μπορει να την αποβαλλουμε ή να γινει λιπος πανω μας (καθενας λεει τα δικα του σ αυτο, η βιοχημεια υποστηριζει το δευτερο)???

αλλα και εκτος των αλλων 70 γραμμαρια ανα γευμα καθε 3 ωρες δεν ειναι και το καλυτερο για το συκωτι του καθε νατουραλ.

70 γραμμαρια ανα γευμα ειναι υπερβολικα εκτος αν εισαι 150κιλα μυικα πραγμα αδυνατο
το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να πολλαπλασιασεις τα κιλα το σωματος σου επι το 3 και να διαιρεσεις το εποτελεσμα δια 7-8γευματα ωστε να μην το φορτωνεις το σωμα σου με μεγαλα γευματα της ταξης 70 γραμμαρια

aepiskeptis
23-08-12, 16:39
^^^ εξαιρετικα πολυτιμη η (προσωπικη) γνωμη σου

αλλα απλα και μονο για να υπαρχει κ η αντιθετη αποψη


ας δουμε τι λες

"70 γραμμαρια ανα γευμα ειναι υπερβολικα "

και υποθετοντας οτι 250γρ μοχαρισιου κρεατος εχουν 70γρ, βλεπουμε οτι μια σπαλομπριζολα γυρω στα 400γρ ειναι υπερβολικη ποσοτητα, μαλιστα.

αρα μια αγελαδιτσα που δινει αρκετες σπαλομπριζολιτσες, μπορει να θρεψει τη μιση Αφρικη εεε... ας το πει καποιος στους κακομοιρους ανθρωπους

(φυσικα λεει 8 γευματα με τοση ποσοτητα, αλλα αυτοι δε θελουν να φουσκωσουν εεεε)


ας δουμε και τι αλλο λες, 8 γευματα

8 γευματα χ(15 λεπτα το γευμα+20λεπτα η προετοιμασια + 10λεπτα το πλυσιμο των πιατων)= 6 ωρες, 6ωρες καθε μερα....καλη τυχη


και επειδη ολα τα παραπαν ειναι δαλακιες που εβγαλα απτο μυαλο μου

ας δουμε κι αυτο http://www.wannabebig.com/diet-and-nutrition/is-there-a-limit-to-how-much-protein-the-body-can-use-in-a-single-meal/

Is there a limit to how much protein the body can use in a single meal?

Yes there is, but this limit is likely similar to the amount that’s maximally effective in an entire day.

Οση περισσοτερη φας, τοσο περισσοτερη ωρα θα κανει να χωνευτει και ειτε τη φας σε ενα γευμα ειτε σε 15 στο τελος της μερας μετραει ποση εφαγες και
για να το παμε ακομα πιο περα, τι αλλο εφαγες και τι ειδος πρωτεινης ηταν αυτο

http://www.bodyrecomposition.com/nutrition/what-are-good-sources-of-protein-speed-of-digestion-part-2.html

και για να το παμε ακομα παραπερα

Protein Digestion vs. Absorption

λογικη ερωτηση

http://forums.lylemcdonald.com/showthread.php?t=2870

goldenera
31-08-12, 18:52
Και από την άλλη ο Μάικ Μέντζερ έτρωγε 100γρ πρωτείνης την ημέρα, τα οποία ακούγονται πολύ λίγα για το επίπεδο του. Υπάρχουν πολλές έρευνες και απόψεις, αλλά το καλύτερο κριτήριο είναι η δοκιμή. Πάντως για τον φυσικό ΒΒ πιστεύω ότι δεν απαιτούνται τεράστιες ποσότητες για μυική ανάπτυξη. Η γενική νόρμα που έχω στο μυαλό μου είναι 5 εώς 6 γέυματα των 20 με 25 γρ. πρωτείνης. Τόσα μπορεί να αφομοιώσει ο οργανισμός σε κάθε γεύμα, από ότι έμαθα στα βασικά περί διατροφής.

billys15
31-08-12, 19:10
Δεν συμφωνω οτι μπορουμε να απορροφησουμε μονο 20-25γρ ανα γευμα.Αυτο εχει να κανει με την προπονηση,την ηλικια,το φυλλο κλπ κλπ.

Επισης,διαφωνω στο οτι αν φαμε π.χ. 70γρ θα τα απορροφησουμε,απλα πιο αργα.Με αυτην την λογικη θα μπορουσαμε να τρωμε και τα 150γρ π.χ. που χρειαζομαστε και απλα να περιμενουμε ολη μερα να τα αφομοιωσουμε.:thumbup:

tolis93
31-08-12, 19:20
Δεν συμφωνω οτι μπορουμε να απορροφησουμε μονο 20-25γρ ανα γευμα.Αυτο εχει να κανει με την προπονηση,την ηλικια,το φυλλο κλπ κλπ.

Επισης,διαφωνω στο οτι αν φαμε π.χ. 70γρ θα τα απορροφησουμε,απλα πιο αργα.Με αυτην την λογικη θα μπορουσαμε να τρωμε και τα 150γρ π.χ. που χρειαζομαστε και απλα να περιμενουμε ολη μερα να τα αφομοιωσουμε.:thumbup:

εξαρταται και απο τη πηγη λογικα. να λαβουμε υποψη και το IF παντως ετσι? οι περισσοτεροι κανουν 2 γευματα στο 24ωρο και δειχνει να λειτουργει καλα μεχρι τωρα σε οσους το χουν δοκιμασει. ισως να μην απορροφανε ολο το ποσοστο πρωτεινης αλλα σιγουρα απορροφαται παραπανω απο 30 γρ.λογικα παιζουν πολλα ρολο.ποση ωρα εχεις να φας.με τι συνδιαζεις τη προτεινη σου αν εχει προηγηθει η θα προηγηθει γυμναστικη κτλπ.αλλα 30 και 35 γρ μ φενεται ελαχιστο. δλδ με μια μπριζολα π ειναι 400-450 γρ και βγαζει 100 γρ πρωτεινης βγαζει ενας μεσος αθλουμενος με βαρη 3 γευματα?:unsure:

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
31-08-12, 19:24
εαν περνεις ΑΑΣ,τοτε μεχρι 50 ανα τριωρο.εαν εισαι φυσικος,μεχρι 30(με την εξαιρεση αμεσως μετα την προπονηση,οπου μπορει να ειναι το διπλασιο).εαν πας σε ενα εστιατοριο και φας μια σταβλισια μπριζολα με 50 γρ.πρωτεινης,δε σημαινει οτι τα αφομοιωσες ολα.οι δοσεις που αναγραφονται στα ξενα περιοδικα,αναφερονται σε ατομα που βρισκονται σε θεραπεια,οπυ μεταβολιζεις πολυ περισσοτερη τροφη με τη βοηθεια ορμονων.και φυσικα η πρωτεινη μπορει να αποθηκευτει σαν λιπος(σπλαχνικο μαλιστα),αλλα με ρυθμους βραδυτερους απ ο,τι οι απλοι υδ/κες και τα κορεσμενα λιπη.φυσικα,ειναι καλυτερο να εχουμε πλεονασμα ζωικου λευκωματος,αρα και θετικη ισοροποια αζωτου,παρα ελλειμα,το οποιο οδηγει σε στασιμοτητα,η και καταβολισμο ακομη.καλυτερα ομως ειναι να τρωμε ανα 2/3 ωρες απο τη σωστη δοση,παρα να τρωμε ανα 5ωρο με τεραστιες ποσοτητες.

tolis93
31-08-12, 19:30
τα αποτελεσματα διαφερουν αν πχ καποιος κανει 2 γευματα με 45-50 γρ πρωτεινη ανα πχ 5 ωρες απο το να κανει καποιος 3 με λιγοτερη ποσοτητα πρωτεινης μεσα σε αυτο το χρονικο διαστημα?:unsure: τα γρ κατα μεσο ορο φυσικα...

sTeLaKoS
31-08-12, 21:47
εαν περνεις ΑΑΣ,τοτε μεχρι 50 ανα τριωρο.εαν εισαι φυσικος,μεχρι 30(με την εξαιρεση αμεσως μετα την προπονηση,οπου μπορει να ειναι το διπλασιο).εαν πας σε ενα εστιατοριο και φας μια σταβλισια μπριζολα με 50 γρ.πρωτεινης,δε σημαινει οτι τα αφομοιωσες ολα.οι δοσεις που αναγραφονται στα ξενα περιοδικα,αναφερονται σε ατομα που βρισκονται σε θεραπεια,οπυ μεταβολιζεις πολυ περισσοτερη τροφη με τη βοηθεια ορμονων.και φυσικα η πρωτεινη μπορει να αποθηκευτει σαν λιπος(σπλαχνικο μαλιστα),αλλα με ρυθμους βραδυτερους απ ο,τι οι απλοι υδ/κες και τα κορεσμενα λιπη.φυσικα,ειναι καλυτερο να εχουμε πλεονασμα ζωικου λευκωματος,αρα και θετικη ισοροποια αζωτου,παρα ελλειμα,το οποιο οδηγει σε στασιμοτητα,η και καταβολισμο ακομη.καλυτερα ομως ειναι να τρωμε ανα 2/3 ωρες απο τη σωστη δοση,παρα να τρωμε ανα 5ωρο με τεραστιες ποσοτητες.


Αλήθεια, αυτό για τα 30γρ ανά γεύμα από που προκύπτει;

tasos2
01-09-12, 16:50
εαν περνεις ΑΑΣ,τοτε μεχρι 50 ανα τριωρο.εαν εισαι φυσικος,μεχρι 30(με την εξαιρεση αμεσως μετα την προπονηση,οπου μπορει να ειναι το διπλασιο).εαν πας σε ενα εστιατοριο και φας μια σταβλισια μπριζολα με 50 γρ.πρωτεινης,δε σημαινει οτι τα αφομοιωσες ολα.οι δοσεις που αναγραφονται στα ξενα περιοδικα,αναφερονται σε ατομα που βρισκονται σε θεραπεια,οπυ μεταβολιζεις πολυ περισσοτερη τροφη με τη βοηθεια ορμονων.και φυσικα η πρωτεινη μπορει να αποθηκευτει σαν λιπος(σπλαχνικο μαλιστα),αλλα με ρυθμους βραδυτερους απ ο,τι οι απλοι υδ/κες και τα κορεσμενα λιπη.φυσικα,ειναι καλυτερο να εχουμε πλεονασμα ζωικου λευκωματος,αρα και θετικη ισοροποια αζωτου,παρα ελλειμα,το οποιο οδηγει σε στασιμοτητα,η και καταβολισμο ακομη.καλυτερα ομως ειναι να τρωμε ανα 2/3 ωρες απο τη σωστη δοση,παρα να τρωμε ανα 5ωρο με τεραστιες ποσοτητες.

Aμα φας δηλαδη ενα μπιφτεκι 90 γραμμαριων θα την παρεις ολη την πρωτεινη, ενω αν φας 2 τετοια μπιφτεκια η μιση πρωτεινη θα αποβληθει επιβαρυνοντας τα νεφρα σου.
Δε ξερω αν εισαι βιοπαθολογος αλλα αυτα που λες ειναι απαρχαιωμενα και τα υποσρηριζουν οι εταιρειες που πουλανε συμπληρωματα για να αναγκαστεις να αναπληρωνεις τα γευματα σου απο συμπληρωματα (επειδη ειναι πρακτικα αδυνατο για καποιον εργαζομενο να τρωει καθε 2 ωρες) οπως και αυτο με το αναβολικο παραθυρο.

Εγω παντως απο τοτε που μειωσα τον αριθμο των γευματων και αυξησα την πρωτεινη ανα γευμα σε 50 τουλαχιστον γραμμαρια δεν εχω δει καμια διαφορα στο ρυθμο βελτιωσης ισα ισα ανεβαινω και πιο γρηγορα (οχι οτι οφειλεται σε αυτο). Με βαση αυτο που λες εχω μειωση την πρωτεινη μου στο μισο σε σχεση με πριν αφου απο τα 50-60 ανα γευμα τα μισα πανε περιπατο, οποτε θα επρεπε να εχω εμφανη μειωση στη μυικη μαζα και δυναμη. Επισης αντικατεστησα την πρωτεινη γρηγορης απορροφησης που επαιρνα για το αναβολικο παραθυρο με πρωτεινη πολλων πηγων αργης απορροφησης και ουτε αυτο με επηρεασε

tasos2
01-09-12, 16:54
εαν περνεις ΑΑΣ,τοτε μεχρι 50 ανα τριωρο

Ο ronnie coleman μετα την προπονηση του επαιρνε 100 γραμμαρια πρωτεινη απο σκονη και στα αλλα γευματα του καμια 60ρια. Μαλλον η επιστημονικη ομαδα που τον ειχε αναλαβει δεν ηξερε τοσο καλα

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
01-09-12, 17:33
ΒΙΟΠΑΘΟΛΟΓΟΣ ΕΙΜΑΙ,ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΣΤΟ ΓΕΝΙΚΟ ΚΡΑΤΙΚΟ ΑΘΗΝΩΝ.ΑΡΙΘΜΟΣ ΜΗΤΡΟΟΥ ΙΑΤΡΙΚΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΑΘΗΝΩΝ-49442.ΓΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ,ΣΤΟ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ ΜΟΥ ΣΥΓΓΡΑΜΑ,ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΑΣΤΑΡΤΗ.ΕΑΝ ΕΧΕΙΣ ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΑΠΟΨΗ,ΓΡΑΨΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΣΥΓΓΡΑΜΑ...

tasos2
01-09-12, 18:15
ΒΙΟΠΑΘΟΛΟΓΟΣ ΕΙΜΑΙ,ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΣΤΟ ΓΕΝΙΚΟ ΚΡΑΤΙΚΟ ΑΘΗΝΩΝ.ΑΡΙΘΜΟΣ ΜΗΤΡΟΟΥ ΙΑΤΡΙΚΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΑΘΗΝΩΝ-49442.ΓΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ,ΣΤΟ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ ΜΟΥ ΣΥΓΓΡΑΜΑ,ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΑΣΤΑΡΤΗ.ΕΑΝ ΕΧΕΙΣ ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΑΠΟΨΗ,ΓΡΑΨΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΣΥΓΓΡΑΜΑ...

Ωραιο επιχειρημα. Αν κανεις ενα search στο google υπαρχουν πολλα αρθρα απο επιστημονες υπογεγραμμενα που υποστηριζουν τα αντιθετα απο αυτα που λες. Οποτε το ποιον να πιστεψουμε το αποφασιζουμε με βαση τα επιχειρηματα πλεον και οχι με τον τιτλο καποιου. Δε θα διαβασω ολοκληρο συγγραμα για να μαθω ενα συγκεκριμενο πραγμα.

Polyneikos
01-09-12, 18:24
Δε ξερω αν εισαι βιοπαθολογος αλλα αυτα που λες ειναι απαρχαιωμενα και τα υποσρηριζουν οι εταιρειες που πουλανε συμπληρωματα για να αναγκαστεις να αναπληρωνεις τα γευματα σου απο συμπληρωματα (επειδη ειναι πρακτικα αδυνατο για καποιον εργαζομενο να τρωει καθε 2 ωρες) οπως και αυτο με το αναβολικο παραθυρο.




ΒΙΟΠΑΘΟΛΟΓΟΣ ΕΙΜΑΙ,ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΣΤΟ ΓΕΝΙΚΟ ΚΡΑΤΙΚΟ ΑΘΗΝΩΝ.ΑΡΙΘΜΟΣ ΜΗΤΡΟΟΥ ΙΑΤΡΙΚΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΑΘΗΝΩΝ-49442.ΓΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ,ΣΤΟ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ ΜΟΥ ΣΥΓΓΡΑΜΑ,ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΑΣΤΑΡΤΗ.ΕΑΝ ΕΧΕΙΣ ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΑΠΟΨΗ,ΓΡΑΨΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΣΥΓΓΡΑΜΑ...


Ωραιο επιχειρημα. Αν κανεις ενα search στο google υπαρχουν πολλα αρθρα απο επιστημονες υπογεγραμμενα που υποστηριζουν τα αντιθετα απο αυτα που λες. Οποτε το ποιον να πιστεψουμε το αποφασιζουμε με βαση τα επιχειρηματα πλεον και οχι με τον τιτλο καποιου. Δε θα διαβασω ολοκληρο συγγραμα για να μαθω ενα συγκεκριμενο πραγμα.

Εδω θα κανω μια παρέμβαση,εχω το δικαίωμα(ελπίζω την τελευταία για το ζήτημα) :

Αγαπητέ Γιωργο Τουλιατο,οταν ανταλάσσουμε καποιες απόψεις στο φόρουμ,είτε υποστηριζουμε τις σκεψεις με ενα ποστ,ή με μια πηγή,το απόσπασμα πρεπει να αναρτηθεί εδω και όχι να παραπέπτουμε σε ενα βιβλίο.Ετσι κινούνται οι ιστοτοποι-φόρουμς.
Ειμαι σιγουρος ότι αρκετα μελη θα το αγορασουν,είτε από περιεργεια ,είτε απο αθλητικο ενδιαφέρον.Αλλά τα αποσπασματα που αναφέρεσαι κα ισυμμετεχεις ενεργά,θα πρεπει έστω ενα μερος τους,να τα αποτυπωνεις εδώ.
Στο εξηγώ για να κατανοήσεις πως λειτουργουμε στο φόρουμ,για να μην φαίνεται ότι σε παίρνουμε όλοι από τα μουτρα τις τελευταίες ημέρες

Από την άλλη,όσον αφορα γενικά την το φόρουμ και των θεμάτων, βλεπω ότι εχει δημιουργηθεί ενα εντονο κλίμα αντιπαραθέσεων και "αμφισβήτησης" ,το οποιο πλεον δεν βοηθάει την ροη των συζητησεων.

Ο Γιώργος Τουλιάτος,δεν γνωριζόμαστε προσωπικά,μονο από κοινές παρέες, ειναι γιατρός που εξασκει το επάγγελμα του "μάχιμα" και προπονείται με αγωνιστικούς στόχους.
Εχει εμπειρία (η οποία δεν αποτυπώνεται όμως υποχρεωτικά από αριθμους συμμετοχών ή τίτλων,αλλά και αυτά εχουν καποιο βαρος) και επιστημονική ερμηνεία σε αρκετα ζητήματα που εφάπτουν στο bodybuilding.
Δεν εχει μπεί ,θεωρώ, να δώσει εξετάσεις και διαπιστευτηρια στο επάγγελμά του,αλλά να μεταφερει τις αποψεις του στο bbing -και- από το πρίσμα της Ιατρικής.

Για να τελειώνω,δεν εχει ουσία σε καθε διαφορετική αποψη,ούτε να ανακυκλωνεται στο τι ιδιότητα εχει ο καθενας,επαγγελμα ή τίτλους,ούτε να απαξιωνεται εμπειρια,πρακτική και θεωρητική γνωση.
Υπάρχουν επαγγελματίες που ζυγιζουν ευλαβικά το φαγητό τους για να παρουν τα 30-40-50 γρ πρωτεινης ανα γεύμα,ακομα και μετα από 20 χρονια αγωνιστικο Bodybuilding.Δεν το αλλάζουν με τίποτα και το υποστηρίζουν θερμά.
Υπάρχουν αλλοι επαγγελματίες που δεν το κανουν και είναι εξίσου καλοί.Ο καθένας εχει το πρωτοκολλο του και το αξιοποιεί.

Αυτο που οφείλουμε όλοι και θα παρακαλέσω να γίνει,είναι να αντιμετωπίζονται όλων οι τοποθετήσεις με συμπάθεια,θετικό κλίμα και χωρίς προσπάθεια να την βγει ο ενας στον άλλο.

Κατι όμως που αφορά την λειτουργία του φόρουμ,όλα τα μελη αντιμετωπίζονται ισότιμα και αξιοκρατικά.
Δικαιωμα στην γνωση και στην πληροφορία εχουν όλοι.
Μην ψαχνουμε το δεντρο και χασουμε το δάσος,ο καθενας μας μπορεί να μαθει κατι καινουργιο ή και αν χρειαστεί να διαφωνησουμε,ας γινεται πολιτισμενα.
Ελπίζω να ειναι η τελευταία παρεμβαση στο όλο θεμα που εχει προκύψει.
Όποιος θελει,μπορεί να επικοινωνήσει μαζί μου, ο μονος τίτλος που εχω ειναι του Administrator :green: :bodybuilder2:

Stay Cool, Pol.

aqua_bill
01-09-12, 19:07
ΒΙΟΠΑΘΟΛΟΓΟΣ ΕΙΜΑΙ,ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΣΤΟ ΓΕΝΙΚΟ ΚΡΑΤΙΚΟ ΑΘΗΝΩΝ.ΑΡΙΘΜΟΣ ΜΗΤΡΟΟΥ ΙΑΤΡΙΚΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΑΘΗΝΩΝ-49442.ΓΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ,ΣΤΟ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ ΜΟΥ ΣΥΓΓΡΑΜΑ,ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΑΣΤΑΡΤΗ.ΕΑΝ ΕΧΕΙΣ ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΑΠΟΨΗ,ΓΡΑΨΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΣΥΓΓΡΑΜΑ...

Δεν υπάρχει λόγος αντιπαράθεσης. Ίσα ίσα. Σας θεωρώ το πλέον κατάλληλο, βάση ιδιότητας και εναχλολησης, να μας φωτίζεται με το τι ισχύει μιας και τελευταία έχουμε πολλές μελέτες που αναιρούν πολλα δοκιμασμενα δόγματα του ββ. Ένα το φόρουμ υπάρχουν πολλές τέτοιες μελέτες και πρώτη και καλύτερη αυτη για την ποσότητα ανα γεύμα πρωτεινης. Μας τις σχόλιαζεται λίγο; Φαντάζομαι είναι αρκετά εύκολο για εσάς να τις αξιολογισεται

tasos2
01-09-12, 19:39
Για να τελειώνω,δεν εχει ουσία σε καθε διαφορετική αποψη,ούτε να ανακυκλωνεται στο τι ιδιότητα εχει ο καθενας,επαγγελμα ή τίτλους,ούτε να απαξιωνεται εμπειρια,πρακτική και θεωρητική γνωση.

Επειδη μαλλον σε εμενα αναφερεσαι δεν απαξιωσα την ιατρικη ιδιοτητα και τις αγωνιστικες επιτυχιες και δεν προσπαθω να τη βγω σε καποιον απλα ζητησα καποια εξηγηση γιατι εχω διαβασει και αλλα αρθρα επιστημονων και ερευνες που εχουν καταληξει αλλου οπως και αλλους αθλητες αγωνιστικους δεν κανουν οπως λεει, οποτε θελω να δω πως κατεληξε εκει ο καθενας (απο οσο μπορω να καταλαβω δηλαδη) για να βγαλω καποιο συμπερασμα και τον ρωτησα να μου εξηγησει γιατι δεν ειδα διαφορα απο τη μειωση της πρωτεινης μου στο μισο (με βαση αυτα που λεει) που ηδη δεν υπερβαινει τα 1,6 γραμμαρια ανα κιλο σ.β. γιατι κανονικα με 0,8 γρ. ουτε να συντηρηθω δε θα μπορουσα... Δε βλεπω πως τον απαξιωνω ρωτωντας καποιον λεπτομερειες και εξηγησεις για αυτα που ισχυριζεται

chris corfu
01-09-12, 20:05
Aμα φας δηλαδη ενα μπιφτεκι 90 γραμμαριων θα την παρεις ολη την πρωτεινη, ενω αν φας 2 τετοια μπιφτεκια η μιση πρωτεινη θα αποβληθει επιβαρυνοντας τα νεφρα σου.
Δε ξερω αν εισαι βιοπαθολογος αλλα αυτα που λες ειναι απαρχαιωμενα και τα υποσρηριζουν οι εταιρειες που πουλανε συμπληρωματα για να αναγκαστεις να αναπληρωνεις τα γευματα σου απο συμπληρωματα (επειδη ειναι πρακτικα αδυνατο για καποιον εργαζομενο να τρωει καθε 2 ωρες) οπως και αυτο με το αναβολικο παραθυρο.

Εγω παντως απο τοτε που μειωσα τον αριθμο των γευματων και αυξησα την πρωτεινη ανα γευμα σε 50 τουλαχιστον γραμμαρια δεν εχω δει καμια διαφορα στο ρυθμο βελτιωσης ισα ισα ανεβαινω και πιο γρηγορα (οχι οτι οφειλεται σε αυτο). Με βαση αυτο που λες εχω μειωση την πρωτεινη μου στο μισο σε σχεση με πριν αφου απο τα 50-60 ανα γευμα τα μισα πανε περιπατο, οποτε θα επρεπε να εχω εμφανη μειωση στη μυικη μαζα και δυναμη. Επισης αντικατεστησα την πρωτεινη γρηγορης απορροφησης που επαιρνα για το αναβολικο παραθυρο με πρωτεινη πολλων πηγων αργης απορροφησης και ουτε αυτο με επηρεασε

τασο ακριβως αυτο κανω εδω και καιρο κι εγω,εχω το πολυ χ2 την πρωτεινη και απο 6 γευματα που εκανα για πολυυυ καιρο κανω 4 γευματα συνηθως(συνολικα ιδιες ποσοτητες φαγητου φυσικα με πριν κ αν δεν προλαβαινω τα μαζευω κιαλο σε 3 γευματα) και αν βαλω και 1 σεικ πρωτεινης μεταπροπονητικα.. εκτος οτι βολευομαι απιστευτα και εχει ηρεμησει το κεφαλι μου που δεν μπορουσα πριν καλα καλα αν "πηδ@ω" για 2-3 ωρες θα πρεπε μετα να τρεχω να φαω??? (σορυ για την εκφραση κιολας δλδ),

και πραγματικα δεν εχω παρατηρησει το παραμικρο αρνητικο στην ολη υποθεση.. ισα ισα που οταν εριχνα θερμιδες για "καθαρισμα" παρατηρησα οτι δεν πεινουσα τοσο οσο παλαιοτερα με τα γευματα σαν πουλιου που ειχα οταν ηταν 6... :toast:

Polyneikos
01-09-12, 20:28
Επειδη μαλλον σε εμενα αναφερεσαι δεν απαξιωσα την ιατρικη ιδιοτητα και τις αγωνιστικες επιτυχιες και δεν προσπαθω να τη βγω σε καποιον απλα ζητησα καποια εξηγηση γιατι εχω διαβασει και αλλα αρθρα επιστημονων και ερευνες που εχουν καταληξει αλλου οπως και αλλους αθλητες αγωνιστικους δεν κανουν οπως λεει, οποτε θελω να δω πως κατεληξε εκει ο καθενας (απο οσο μπορω να καταλαβω δηλαδη) για να βγαλω καποιο συμπερασμα και τον ρωτησα να μου εξηγησει γιατι δεν ειδα διαφορα απο τη μειωση της πρωτεινης μου στο μισο (με βαση αυτα που λεει) που ηδη δεν υπερβαινει τα 1,6 γραμμαρια ανα κιλο σ.β. γιατι κανονικα με 0,8 γρ. ουτε να συντηρηθω δε θα μπορουσα... Δε βλεπω πως τον απαξιωνω ρωτωντας καποιον λεπτομερειες και εξηγησεις για αυτα που ισχυριζεται

Tασο,εκανα quote στα δικά σας ποστς ,με αφορμή,ως μια συνολική κατάσταση που εχει δημιουργηθεί τις τελευταίες ημέρες στο φόρουμ.Δεν ειναι προσωπική παρατήρηση σε εσενα,το διευκρινίζω..
Απλα φρονώ ότι καπου πρέπει να μπει ενα φρένο και να ανταλλαζουμε απόψεις εποικοδομητικά:thumbup:

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
01-09-12, 20:42
οι επαγγελματιες ββ περνουν απο 0.5-1γρ τεστο τη μερα,16/24 μον.αυξ.ορμ.τη μερα και 10 μον.ινσ.ανα γευμα.με τετοια φαρμακοδιεγερση,μεταβολιζεις και 100γρ.πρωτ.ανα γευμα.τα 30γρ.τα πρωτοδιαβασα οταν ακομη ημουν φοιτητης,στο βιβλιο του δεδουκου,το 1997.εκτοτε,εχει γινει μεγαλη αναφορα στο θεμα και απο προσωπικη μου πειρα ειδα οτι εαν ετρωγα πανω απο 50 γρ εκτος θεραπειας,εβλεπα οτι αποθηκευα λιπος.εκτος αυτου,οι παραπανω θερμιδες απο οποια πηγη,μετατρεπονται σε λιπος,εαν δεν κανεις σκληρη προπονηση για να αναβολισεις.ειναι ομως προτιμοτερο να φας επτα γευματα απο 30 γρ. πρωτ.το καθενα,παρα τρια με 60γρ.και φυσικα,με καθε 30γρ πρωτ.πρεπει να περνουμε 50γρ.συνθετου υδατ.και 10 γρ.ακορεστου λιπους.συνεπως,ολα μας κανουν πανω απο 500 θερμ.ανα γευμα.και εαν φαμε πεντε τετοια γευματα μαζι με τα δυο ρευστα,φτανουμε σε ενα ανεκτο ποσο των 3000θερμ.οταν βεβαια ειναι στο φαρμακο,διπλασιαζω αυτα τα νουμερα.εσυ βεβαια μπορει να εισαι μεσα και να μιλας σε αλλη βαση...αυτα

magavaTOUT
01-09-12, 20:48
Ας αφησω αυτο εδω
http://www.wannabebig.com/diet-and-nutrition/is-there-a-limit-to-how-much-protein-the-body-can-use-in-a-single-meal/
Η δευτερη παραγραφος γραφει γι αυτο που λεει ο tasos2 και ο chris.

Επισης μην ξεχναμε οτι υπαρχουν πολλα ατομα που ακολουθουν IF οχι μονο στο cutting, αλλα και στον ογκο με πολυ καλα αποτελεσματα. Εκει μιλαμε για ποσοσητες 160+ γρ. πρωτεινης μεσα σε 6 ωρες το πολυ.

NASSER
01-09-12, 21:02
Παιδιά το τελευταίο που λέει ο Γιώργος ισχύει ειδικά στη φάση αύξησης μάζας. Απόδειξη είναι αρκετοί αθλητές που το εφαρμόζουν. ίσως έχει παραμεληθεί να αναφερθεί πως σε αγωνιστικό επίπεδο, αυτό που λέει ο Γιώργος ισχύει. Για κάποιον που απλά κάνει βάρη και θέλει μια απλή μακρόχρονη βελτίωση και τα 4 ή 5 γεύματα είναι αρκετά.
Τώρα για την ποσότητα πρωτεΐνης, εν μέρη πιστεύω πως έχει να κάνει με το άτομο. Προσωπικά δεν καταναλώνω πάνω από 35 γραμμάρια πρωτεΐνη ανά γεύμα, αλλά πλέον κάνω 7 στον αριθμό αυτήν την περίοδο και χωρίς να ζορίζομαι, καθώς τα τρία είναι πολύ κοντά στην ώρα προπόνησης. Και επειδή είμαι σε φάση γράμμωσης το σώμα ανταποκρίνεται άψογα. Σε πιο εξριμ φάση ίσως χρειαστεί να μειώσω στα 6 γεύματα, να είναι αραιά μεταξύ τους και να αυξήσω την ποσότητα πρωτεΐνης ανά γεύμα. Εκεί στόχος θα είναι καθαρά η μείωση λίπους και καμία βελτίωση στην μυική ανάπτυξη.
Επομένως τίποτα δεν είναι στάνταρ και όλα είναι ανάλογα από την περίσταση και τη σωματική διάπλαση του ατόμου, καθώς μεγαλώνοντας σε διάπλαση, αυξάνονται και οι ανάγκες. Πιστεύω είναι κατανοητό πως τα 4 γεύματα είτε 30-40-60 δεν θα αρκούν...
Φυσικά υπάρχουν και οι εξαιρέσεις πχ Ηλίας Τριανταφύλλου, 3 γεύματα την ημέρα (από μια κατσαρόλα την κάθε φορά) και 125 κιλά σωματικό βάρος :)

aqua_bill
01-09-12, 21:05
οι επαγγελματιες ββ περνουν απο 0.5-1γρ τεστο τη μερα,16/24 μον.αυξ.ορμ.τη μερα και 10 μον.ινσ.ανα γευμα.με τετοια φαρμακοδιεγερση,μεταβολιζεις και 100γρ.πρωτ.ανα γευμα.τα 30γρ.τα πρωτοδιαβασα οταν ακομη ημουν φοιτητης,στο βιβλιο του δεδουκου,το 1997.εκτοτε,εχει γινει μεγαλη αναφορα στο θεμα και απο προσωπικη μου πειρα ειδα οτι εαν ετρωγα πανω απο 50 γρ εκτος θεραπειας,εβλεπα οτι αποθηκευα λιπος.εκτος αυτου,οι παραπανω θερμιδες απο οποια πηγη,μετατρεπονται σε λιπος,εαν δεν κανεις σκληρη προπονηση για να αναβολισεις.ειναι ομως προτιμοτερο να φας επτα γευματα απο 30 γρ. πρωτ.το καθενα,παρα τρια με 60γρ.και φυσικα,με καθε 30γρ πρωτ.πρεπει να περνουμε 50γρ.συνθετου υδατ.και 10 γρ.ακορεστου λιπους.συνεπως,ολα μας κανουν πανω απο 500 θερμ.ανα γευμα.και εαν φαμε πεντε τετοια γευματα μαζι με τα δυο ρευστα,φτανουμε σε ενα ανεκτο ποσο των 3000θερμ.οταν βεβαια ειναι στο φαρμακο,διπλασιαζω αυτα τα νουμερα.εσυ βεβαια μπορει να εισαι μεσα και να μιλας σε αλλη βαση...αυτα

θα μπορούσαμε να έχουμε μια ρουτίνα φαγητού και συμπληρωμάτων ολοκληρωμένη για νατουραλ αθλούμενους?

vaggan
01-09-12, 21:11
εγω θελω να ρωτησω το εξης:ενας ανθρωπος που γυμναζεται με φυσικο τροπο αν υποθεσουμε οτι αφομοιωνει 30 γραμμαρια πρωτεινης,ο μεσος αγυμναστος ανθρωπος που δεν εχει ανεπτυγμενο μυικο συστημα αφομοιωνει ακομα λιγοτερο??μηπως οι αναφορες περι 30 γραμμαριων πρωτεινης στο τριωρο αφορουν τον μεσο αγυμναστο ανθρωπο οποτε ο σκληρα φυσικα γυμναζομενος μπορει να αφομοιωνει αρκετα περισσοτερα και ο πρωχωρημενος αθλητης ακομα περισσοτερο?

chris corfu
01-09-12, 21:20
Παιδιά το τελευταίο που λέει ο Γιώργος ισχύει ειδικά στη φάση αύξησης μάζας. Απόδειξη είναι αρκετοί αθλητές που το εφαρμόζουν. ίσως έχει παραμεληθεί να αναφερθεί πως σε αγωνιστικό επίπεδο, αυτό που λέει ο Γιώργος ισχύει. Για κάποιον που απλά κάνει βάρη και θέλει μια απλή μακρόχρονη βελτίωση και τα 4 ή 5 γεύματα είναι αρκετά.
Τώρα για την ποσότητα πρωτεΐνης, εν μέρη πιστεύω πως έχει να κάνει με το άτομο. Προσωπικά δεν καταναλώνω πάνω από 35 γραμμάρια πρωτεΐνη ανά γεύμα, αλλά πλέον κάνω 7 στον αριθμό αυτήν την περίοδο και χωρίς να ζορίζομαι, καθώς τα τρία είναι πολύ κοντά στην ώρα προπόνησης. Και επειδή είμαι σε φάση γράμμωσης το σώμα ανταποκρίνεται άψογα. Σε πιο εξριμ φάση ίσως χρειαστεί να μειώσω στα 6 γεύματα, να είναι αραιά μεταξύ τους και να αυξήσω την ποσότητα πρωτεΐνης ανά γεύμα. Εκεί στόχος θα είναι καθαρά η μείωση λίπους και καμία βελτίωση στην μυική ανάπτυξη.
Επομένως τίποτα δεν είναι στάνταρ και όλα είναι ανάλογα από την περίσταση και τη σωματική διάπλαση του ατόμου, καθώς μεγαλώνοντας σε διάπλαση, αυξάνονται και οι ανάγκες. Πιστεύω είναι κατανοητό πως τα 4 γεύματα είτε 30-40-60 δεν θα αρκούν...
Φυσικά υπάρχουν και οι εξαιρέσεις πχ Ηλίας Τριανταφύλλου, 3 γεύματα την ημέρα (από μια κατσαρόλα την κάθε φορά) και 125 κιλά σωματικό βάρος :)

ειλικρινα θα με ενδιαφερε πολυ η αποψη σου πως κανεις 7 γευματα χωρις να ζοριζεσαι?? εγω εαν εχανα ενα μισαωρο τοτε που εκανα 7 επρεπε να μεινω ξυπνιος μετα.. :unsure: και οταν λες γευματα με πρωτεινη κτλ μιλας για ολοκληρωμενα, οχι για ενα μηλο ενδιαμεσο η κατι τετοιο.. αρα μιλαμε για πολυ χρονο για φαγητο και πολυ περισσοτερο για προετοιμασια.

NASSER
01-09-12, 21:24
vaggan πολύ σωστή παρατήρηση.
Το τρίωρο ή δίωρο έχει να κάνει πρώτα για ευκολία αφομοίωσης όλης της πρωτεΐνης και έπειτα όταν στοχεύουμε σε μυική ανάπτυξη θέλουμε όσο το δυνατόν να επεξεργάζεται το σώμα περισσότερη τροφή χωρίς πολλά κορεσμένα λιπαρά. Το λάθος είναι πως ρωτάνε οι περισσότεροι για την πρωτεΐνη και αδιαφορούν για την ποσότητα υδατανθράκων και καλών λιπαρών. Ο στόχος είναι κοινός γνωστός για τους εδω μέσα, αλλά μήπως δεν τα βλέπουμε όλα? το σώμα κατα βάση χρειάζεται σωστές αναλογίες πρωτεινης-υδατανθρακα-λιπαρών για α αναπτυχθεί. Σε πρώτη φάση προσαρμόζεται σε κάποιες ποσότητες(όχι ποσοστά) και έπειτα ανεβαίνουν τα στάνταρ του.
Για ένα που δεν γυμνάζεται, κάνει καθιστική ζωή και δεν κοιτάει τη φυσική του κατάσταση, μπορεί να περάσουν κι μέρες χωρίς να καταναλώσει ζωική πρωτεΐνη. Επομένως δεν έχει στο πλάνο του τη λέξη ''γεύματα ή ''ποσότητα πρωτεΐνης''.
Τα 30 είναι αναφορά για τον μέσο άνθρωπο που θα φάει ένα πρωτεϊνούχο γεύμα, αλλά όταν κάνουμε πολλά γεύματα αλλάζει... καθώς το σώμα δεν μετράει γεύματα και ποσότητα ανά γεύμα αλλά αντιλαμβάνεται μια ποσότητα σε κάποιο χρονικό κύκλο είτε μέρας είτε ημερών.

NASSER
01-09-12, 21:31
ειλικρινα θα με ενδιαφερε πολυ η αποψη σου πως κανεις 7 γευματα χωρις να ζοριζεσαι?? εγω εαν εχανα ενα μισαωρο τοτε που εκανα 7 επρεπε να μεινω ξυπνιος μετα.. :unsure: και οταν λες γευματα με πρωτεινη κτλ μιλας για ολοκληρωμενα, οχι για ενα μηλο ενδιαμεσο η κατι τετοιο.. αρα μιλαμε για πολυ χρονο για φαγητο και πολυ περισσοτερο για προετοιμασια.

Πεντε στερεα γευματα και δυο σκόνης πρωτείνης με την πρώτη σκόνη ανα περιόδους με κάποιο φρούτο ή λίγη ποσότητα συνθετου υδατανθρακα. Δυο ώρε πριν την προπόνηση την πρώτη σκόνη, με το τέλος της προπόνησης την δεύτερη και αμέσως μετα με μέγιστο χρονικό περιθώριο μιας ώρας γευμα με 40 γραμμαρια πρωτεινης απο στηθος γαλοπουλας, ρύζι 120 γραμμαρια περιπου και σαλατα με ελαιόλαδο. Αυτα τα τρια γεύματα δεν καταλαβαίνω πότε τα τρωω. Ξυπνάω με πείνα και τρώω πρωινό, αυγα βρωμη και σκονη πρωτινης, μετα ακολουθει ένα γευμα καλό όπως το μεταπροπονητικο περιπου και μετα έχονται τα τρια επανοτα. Μετα το μεταπροπονητικο έχω άλλα δυο γυματα με το τελευταίο χωρις υδατανθρακα. Για μένα δεν είναι δύσκολη διαδικασια καθως τα μαγειρευω όλα καθως τρωω το πρωινό μου, και μετα τα διαχωρίζω στα τιμημένα τάπερ :)

vaggan
01-09-12, 21:34
vaggan πολύ σωστή παρατήρηση.
Το τρίωρο ή δίωρο έχει να κάνει πρώτα για ευκολία αφομοίωσης όλης της πρωτεΐνης και έπειτα όταν στοχεύουμε σε μυική ανάπτυξη θέλουμε όσο το δυνατόν να επεξεργάζεται το σώμα περισσότερη τροφή χωρίς πολλά κορεσμένα λιπαρά. Το λάθος είναι πως ρωτάνε οι περισσότεροι για την πρωτεΐνη και αδιαφορούν για την ποσότητα υδατανθράκων και καλών λιπαρών. Ο στόχος είναι κοινός γνωστός για τους εδω μέσα, αλλά μήπως δεν τα βλέπουμε όλα? το σώμα κατα βάση χρειάζεται σωστές αναλογίες πρωτεινης-υδατανθρακα-λιπαρών για α αναπτυχθεί. Σε πρώτη φάση προσαρμόζεται σε κάποιες ποσότητες(όχι ποσοστά) και έπειτα ανεβαίνουν τα στάνταρ του.
Για ένα που δεν γυμνάζεται, κάνει καθιστική ζωή και δεν κοιτάει τη φυσική του κατάσταση, μπορεί να περάσουν κι μέρες χωρίς να καταναλώσει ζωική πρωτεΐνη. Επομένως δεν έχει στο πλάνο του τη λέξη ''γεύματα ή ''ποσότητα πρωτεΐνης''.
Τα 30 είναι αναφορά για τον μέσο άνθρωπο που θα φάει ένα πρωτεϊνούχο γεύμα, αλλά όταν κάνουμε πολλά γεύματα αλλάζει... καθώς το σώμα δεν μετράει γεύματα και ποσότητα ανά γεύμα αλλά αντιλαμβάνεται μια ποσότητα σε κάποιο χρονικό κύκλο είτε μέρας είτε ημερών.αρα ακομα και ενας σκληρα γυμναζομενος με το περασμα του χρονου μπορει να προσαρμοζει το σωμα βαθμιαια να αυξανει τα ποσα της ληψης πρωτεινης?δηλαδη εκει που αρχικα για παραδειγμα αφομοιωνε στα πρωτα χρονια 30 γραμμαρια για παραδειγμα θα μπορουσε με την παροδο το χρονου να αφομοιωνει αρκετα περισσοτερο??μιλαω για τον σκληρα γυμναζομενο χωρις χημικη υποστηριξη

NASSER
01-09-12, 21:42
Αν διαχωρίσουμε το χρόνο σε περιόδους λήψης χημικής υποστήριξης με περιόδους μη υποστηριζόμενους έχει διαφορά στη δυνατότητα αφομοίωσης της ποσότητας πρωτεΐνης και των άλλων συστατικών!
Κάποιος που επιλέγει να γυμνάζεται σκληροπυρηνικά ασχέτου υποστήριξης, με την πάροδο του χρόνου θα μπορεί να αυξάνεται μυικά και παράλληλα να αυξάνονται οι ανάγκες του. Τώρα το πόσο περισσότερο θα αυξάνονται οι ανάγκες του, δεν μπορεί να καθοριστεί...

tasos2
01-09-12, 21:44
εγω θελω να ρωτησω το εξης:ενας ανθρωπος που γυμναζεται με φυσικο τροπο αν υποθεσουμε οτι αφομοιωνει 30 γραμμαρια πρωτεινης,ο μεσος αγυμναστος ανθρωπος που δεν εχει ανεπτυγμενο μυικο συστημα αφομοιωνει ακομα λιγοτερο??


Θα αναφερω κατι που λεει το αρθρο που ανεβασε ο magava. Εστω οτι αφομοιωνει λιγοτερο ο αγυμναστος και ο αθλουμενος νατουραλ 30 γρ.
Αν ισχυε αυτο το ανθρωπινο ειδος θα ειχε εξαφανιστει.
Υπαρχουν πολλοι ανθρωποι που τρωνε ενα τεραστιο γευμα ολη τη μερα γιατι δεν θελουν να τρωνε στη δουλεια τους ή το πρωι. Αυτοι οση πρωτεινη και να καταναλωναν σε αυτο το γευμα το σωμα τους θα απορροφουσε μονο 30 γρ. (ή λιγοτερο αφου ειναι και αγυμναστοι). Ετσι εχουμε ημερησια καταναλωση 0,4 γρ. ανα κιλο σ.β. για εναν ανθρωπο 80 κιλων. Με τετοια ημερησια ληψη πρωτεινης δεν θα μπορουσε να επιβιωσει ο ανθρωπινος οργανισμος ή στην καλυτερη θα ειχαμε σοβαρες παρενεργειες. Κι ομως αυτοι οι ανθρωποι ζουν κανονικοτατα

vaggan
01-09-12, 21:47
Αν διαχωρίσουμε το χρόνο σε περιόδους λήψης χημικής υποστήριξης με περιόδους μη υποστηριζόμενους έχει διαφορά στη δυνατότητα αφομοίωσης της ποσότητας πρωτεΐνης και των άλλων συστατικών!
Κάποιος που επιλέγει να γυμνάζεται σκληροπυρηνικά ασχέτου υποστήριξης, με την πάροδο του χρόνου θα μπορεί να αυξάνεται μυικά και παράλληλα να αυξάνονται οι ανάγκες του. Τώρα το πόσο περισσότερο θα αυξάνονται οι ανάγκες του, δεν μπορεί να καθοριστεί...με καλυψες παντως φιλε.:thumbup:δεν μπορει να αφομοιωνω την ιδια ποσοτητα πρωτεινης (30 γραμμαρια) με μια κατακοιτη γριουλα η τον μεσο αγυμναστο ανθρωπο πιστευω οτι τα 30 γραμμαρια ειναι πολυ γενικο και αοριστο

giannis64
01-09-12, 21:52
με την πάροδο του χρόνου θα μπορεί να αυξάνεται μυικά και παράλληλα να αυξάνονται οι ανάγκες του. Τώρα το πόσο περισσότερο θα αυξάνονται οι ανάγκες του, δεν μπορεί να καθοριστεί...

:thumbup: αυτο.. μετα απο εκει ολα ειναι θεωριες και απλα μελετες για να λεμε.


Θα αναφερω κατι που λεει το αρθρο που ανεβασε ο magava. Εστω οτι αφομοιωνει λιγοτερο ο αγυμναστος και ο αθλουμενος νατουραλ 30 γρ.
Αν ισχυε αυτο το ανθρωπινο ειδος θα ειχε εξαφανιστει.
Υπαρχουν πολλοι ανθρωποι που τρωνε ενα τεραστιο γευμα ολη τη μερα γιατι δεν θελουν να τρωνε στη δουλεια τους ή το πρωι. Αυτοι οση πρωτεινη και να καταναλωναν σε αυτο το γευμα το σωμα τους θα απορροφουσε μονο 30 γρ. (ή λιγοτερο αφου ειναι και αγυμναστοι). Ετσι εχουμε ημερησια καταναλωση 0,4 γρ. ανα κιλο σ.β. για εναν ανθρωπο 80 κιλων. Με τετοια ημερησια ληψη πρωτεινης δεν θα μπορουσε να επιβιωσει ο ανθρωπινος οργανισμος ή στην καλυτερη θα ειχαμε σοβαρες παρενεργειες. Κι ομως αυτοι οι ανθρωποι ζουν κανονικοτατα

τασο εδω δεν μιλαμε για επιβιωση αλλα για αναπτυξη και σωματικη εικονα.

εκτος και αν θες να πεις κατι αλλο και δεν εχω καταλαβει.

NASSER
01-09-12, 21:55
Τάσο προσωπικά με τέτοια άρθρα γελάω και θα σου εξηγήσω το γιατί.Αν πας σε κάποια μοναστήρια ή στο Άγιο Όρος, θα δεις μονάχους να εργάζονται όλη μέρα, να μην έχουν ισορροπημένο ύπνο με τον μέσο άνθρωπο και να είναι τον περισσότερο χρόνο σε νηστεία και πολλοί από αυτός να είναι και φυτοφάγοι. και τρώνε ελάχιστα την ημέρα από ένα γεύμα εως τρία μέγιστο, με θερμίδες όσες έχει η σαλάτα μας εμενα και σένα που επιλέγουμε το bodybuilding τρόπο ζωής. και όμως λειτουργούν κανονικά, σκέφτονται κανονικά και πολλοί τους συμβουλεύονται γιατί καταφέρνουν κι είναι περισσότερο διανοούμενοι από τον μέσο άνθρωπο. Άντε να τους πεις τώρα για την έρευνα και για ποσότητες πρωτεΐνης ανά σωματικό βάρος... Και μόνο να το σκεφτείς να το κάνεις, θα γελάς :)

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
01-09-12, 21:55
ευχαριστω πολυ νασερ για την εγκυρη τοποθετηση σου.σε περιοδο αυξησης μαζας,πρωτευοντα ρολα δεν παιζει η πρωτεινη,αλλα ο υδατανθρακας,που παραγει την αναβολικη ορμονη ινσουλινη(αυτος ειναι ο λογος που οι φορμουλες αυξησης βαρους εχουν 50% υδατανθρακα).βεβαια,τα δυο γρ.ανα κιλο βαρους πρεπει να τα περνουμε,ωστε να υπαρχει θετικο ισοζυγιο αζωτου.η αναλογια πρωτ/υδατ να ειναι 1/2.στη γραμμωση,αυτο αντιστρεφεται και πρεπει να περνουμε 3γρ.ανα κιλο βαρους,αφου κοιταμε να μην καταβολισουμε,παρα να αναβολισουμε.φυσικα ο υδατ.εχει πεσει στα 200γρ το πολυ.στον ογκο αναβολιζουμε με υδατανθρακα=ινσουλινη,ενω στη γραμμωση αντι-καταβολιζουμε με αμινοξεα+πρωτεινη=γλουκαγονη.

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
01-09-12, 21:57
Σε περιοδο μυικης αναπτυξης-ογκου, πρωτευοντα ρολο δεν εχει η πρωτεινη, αλλα οι συνθετοι και απλοι υδατανθρακες.παρολααυτα,ο αθλητης θα πρεπει να καταναλωνει 2γρ.ζωικου λευκωματος ανα κιλο βαρους,ετσι ωστε να βρικεται σε θετικο ισοζυγιο αζωτου.Το λιπος επισης παιζει ενεργειακο ρολο, αλλα και παράγοντα παραγωγης ορμονων και προστασιας των αρθρωσεων. Οι υδατανθρακες συμβάλλουν στην αποφυγή καταστροφής πολυτιμου μυικου ιστου-muscle sparing .Λειτουργουν ως αμεσα ενεργειακα καυσιμα, αλλα και ως αναβολικοι με την εκριση ινσουλινης και ελλατωση της κορτιζολης. Η πρωτεινη θα πρεπει να προερχεται απο απαχο κοκκινο κρεας και ολοκληρα αβγα.Το κρεας εχει κρεατινη,ψευδάργυρο και σίδηρο και ο κροκος πρωτεινη, λεκιθινη, βιταμινη Α, λιπαρα οξεα, χοληστερολη που ειναι απαραιτητη για τη συνθεση τεστοστερονης. Η αναλογια σε περιοδο ογκου θα πρεπει να ειναι 30-60-10. Μετα την προπονηση,υπαρχει το λεγομενο''αναβολικο παραθυρο'',οπου η αφομοιωση των τροφων ειναι μεγιστη. 50 γρ.απλου υδατανθρακα πρεπει να καταναλωνονται αμεσα για αποκατασταση των μυων μαζι με μια γρηγορη πρωτεινη (απομονωμένος ορός γάλακτος ή υγρά-υδρολυμένα αμινοξέα). Οι συνθετοι υδατανθρακες θα πρέπει να ειναι ολικής αλέσεως μακαρονια, ρυζι, ψωμι , πατατα, βρωμη, μουσλι. Το λίπος θα πρεπει να προέρχεται απο αναλατους ξηρους καρπους, ελαιολαδο, φυστικοβουτυρο,ταχινι, παχια ψαρια (σολωμος,πεστροφα).
Η καλυτερη προαγωνιστικη διαιτα, η οταν σκοπευουμε να χασουμε περιτα κιλα λιπους, ειναι εκεινη που βασιζεται στην πρωτεινοφαγια με χαμηλους υδατανθρακες. Η ποσοστιαια αναλογια θα πρεπει να ειναι 50-40-10. Απαχη ζωικη πρωτεινη θα πρεπει να προερχεται απο ασπρα κρεατα(γαλοπουλα,κοτοπουλο,κουνελι), ψαρια-θαλασσινα, ασπραδι αυγου.Το κοκκινο κρεας καλο θα ειναι να αποφευγεται, εκτος εαν ειναι απαχο, για παράδειγμα μοσχαρισιο φιλετο, ελαφι, στρουθοκαμηλος, αγριογουρουνο, βουβαλι. Τα γαλακτοκομικα όπως είναι γνωστό θα πρεπει να αποφευγονται, με μια εξαιρεση το απαχο γιαουρτι διχως φρουτα. Απο υδατανθρακες απαγορευονται οι αμυλωδεις(ρυζι,πατατα,μακαρονια), καθως επισης ολα τα παραγωγα του αλευριου,αλλα και τα φρουτα. Μονο οι νιφαδες βρωμης και το μουσλι στο πρωινο. Αφθονα λαχανικα και σαλατες με μια κουταλια της σουπας ελαιόλαδο και φυσικα καθολου ζαχαρη, αλλα και φυσικοι χυμοι. Τα μονα φρουτα που επιτρεπονται ειναι οι φραουλες και τα ξινομηλα λογω του χαμηλου γλυκαιμικου τους δεικτη και των λιγων θερμιδων εξαιτιας χαμηλης περιεκτικοτητας σε φρουκτοζη. Το αλατι θα πρέπει να αποφευγεται διοτι προκαλει υπερταση και οιδηματα μεσω της κατακρατησης υγρων. Εναλλακτικη λυση ειναι ιωδιουχο αλατι πτωχο σε σοδιο=Na+. Αυτονόητο είναι το αφθονο εμφιαλωμενο νερο, χαμηλο σε νατριο και ενιοτε αναψυκτικα με ασπαρταμη, αν και αυτα εχουν αποδειχθει οτι προκαλουν υπογλυκαιμικα επεισοδια,αλλα και για διαταση στομαχου-τυμπανισμο.Το μυστικο για να μην εχουμε αισθημα πεινας ειναι να διατηρουμε σταθερο το επιπεδο γλυκοζης στο αιμα, με το να τρωμε απο λιγο καθε δυο με τρεις ωρες. Οσο πιο συχνά γευματα, τοσο ενεργοποιειται ο βασικος μεταβολισμος. Δεν ειμαι οπαδος του cheat meal σε σταθερη βαση. Αν εχω την αναγκη να το κανω,θα το κανω μεχρι το μεσημερι με ένα τρόφιμο που τουλαχιστον περιεχει πρωτεινη.

chris corfu
01-09-12, 22:06
Πεντε στερεα γευματα και δυο σκόνης πρωτείνης με την πρώτη σκόνη ανα περιόδους με κάποιο φρούτο ή λίγη ποσότητα συνθετου υδατανθρακα. Δυο ώρε πριν την προπόνηση την πρώτη σκόνη, με το τέλος της προπόνησης την δεύτερη και αμέσως μετα με μέγιστο χρονικό περιθώριο μιας ώρας γευμα με 40 γραμμαρια πρωτεινης απο στηθος γαλοπουλας, ρύζι 120 γραμμαρια περιπου και σαλατα με ελαιόλαδο. Αυτα τα τρια γεύματα δεν καταλαβαίνω πότε τα τρωω. Ξυπνάω με πείνα και τρώω πρωινό, αυγα βρωμη και σκονη πρωτινης, μετα ακολουθει ένα γευμα καλό όπως το μεταπροπονητικο περιπου και μετα έχονται τα τρια επανοτα. Μετα το μεταπροπονητικο έχω άλλα δυο γυματα με το τελευταίο χωρις υδατανθρακα. Για μένα δεν είναι δύσκολη διαδικασια καθως τα μαγειρευω όλα καθως τρωω το πρωινό μου, και μετα τα διαχωρίζω στα τιμημένα τάπερ :)

αρχικα εχεις κατι πολυ βασικο, την πολυτελεια να ετοιμαζεις τα φαγητα το πρωι με το πρωινο σου.. εγω οταν εκανα το αντιστοιχο ετοιμαζα το βραδυ που ειναι πολυ πιο δυσκολο ειδικα αν ειναι καλοκαιρι που μπλεκεται και το ψηγειο στη μεση κτλ.. φενεται οτι γενικα εχεις χρονο(καλο για σενα) γι αυτο δεν ζοριζεσαι καθως και τα διαστηματα που πρεπει να φας εισαι σε θεση να μπορεις να κανεις το γευμα,και εννοω δεν εισαι καπου στο δρομο η κατι τετοιο, επομενως.. αν το δουμε απο την αλλη πλευρα (και παντα με το ματι ενος πχ εμενα που ασχολειται με γευματα και εχει ενα μονιμο πλανο και οχι καποιου που τρωει μονο αν πυνασει και παραγκελνει η τρωει μια τυροπιτα).. αρα γι αυτο και θεωρεις οτι δεν ειναι κατι που σε ζοριζει..

επειδη εμενα μετα απο πολυ καιρο που το κανα(και μπορουσα τουλαχιστον) αρχισε λογω αλλαγης συνθηκων, λιγοτερου χρονου κτλ να με ζοριζει και να μου ειναι προβλημα πλεον αλλαξα σε αυτο που ανεφερα σε παραπανω ποστ και πραγματικα μπορω να πω οτι η ενδιαμεση λυση ειναι μια χαρα.. Και λεγοντας αυτο εννοω τα 3-4 αντε 5 αν προσθεσουμε σεικ πρωτεινης μου ταιριαζουν απολυτα και δεν εννοω συμβιβαζομαι με αυτα γι οποιον το παρερμηνευσει αλλα προχωραω οπως πριν και ειπα οτι σε φαση γραμμωσης για μενα ειναι πολυυυ καλυτερα... (επισης για οποιον αναρωτιεται για οτι αναφερω ειναι καθαρα χωρις χημικη υποστηριξη που εκει μπορει να σε κρατανε η να σε ανεβαζουν "αλλα"..)

τελος ολο αυτο το τολμησα αρχικα μετα απο αναγνωση και ερευνων που εχουν αναρτηθει και εδω μεσα σχετικα με το 3vs6 γευματα και διαφορων αρθρων που δειχνουν οτι η αποψεις διυστανται.. παντως για μενα το συμπερασμα ειναι οτι ειναι το τι τροφες θα φας στο συνολο και οχι πως θα τις σπασεις, σε 4-5-6 η 7 γευματα.. :toast:

tasos2
01-09-12, 22:08
Τάσο προσωπικά με τέτοια άρθρα γελάω και θα σου εξηγήσω το γιατί.Αν πας σε κάποια μοναστήρια ή στο Άγιο Όρος, θα δεις μονάχους να εργάζονται όλη μέρα, να μην έχουν ισορροπημένο ύπνο με τον μέσο άνθρωπο και να είναι τον περισσότερο χρόνο σε νηστεία και πολλοί από αυτός να είναι και φυτοφάγοι. και τρώνε ελάχιστα την ημέρα από ένα γεύμα εως τρία μέγιστο, με θερμίδες όσες έχει η σαλάτα μας εμενα και σένα που επιλέγουμε το bodybuilding τρόπο ζωής. και όμως λειτουργούν κανονικά, σκέφτονται κανονικά και πολλοί τους συμβουλεύονται γιατί καταφέρνουν κι είναι περισσότερο διανοούμενοι από τον μέσο άνθρωπο. Άντε να τους πεις τώρα για την έρευνα και για ποσότητες πρωτεΐνης ανά σωματικό βάρος... Και μόνο να το σκεφτείς να το κάνεις, θα γελάς :)

Στο Αγιο Ορος θρεφονται με το λογο του Θεου, δεν εχουν αναγκη την τροφη.:rolf:

Αυτοι ομως θα ειναι αδυνατοι και μικροκαμωμενοι. Εμενα ο ξαδελφος ειναι 90 κιλα και γυμνασμενος και τρωει μονο το βραδυ. Και δε φαινεται να πασχει απο μυικη ατροφια ισα ισα. Με 30 γρ. θα επρεπε να εχει ελαχιστους μυες και μονο λιπος εφοσον καποιος που δεν ειναι αθλητης θελει 1 γρ. ανα κιλο σβ και αυτος απορροφαει μονο 0,3.

Γιαννη64 το 30 γρ. ανα γευμα που λενε δεν αναφερεται σε αθλητες που θελουν μυικη αναπτυξη αλλα σε ολους

NASSER
01-09-12, 22:12
Πάντα υπαρχουν και εξαιρέσεις και άτομα ταλέντα για ενασχόληση με το bodybuilding. Ήδη έχω αναφέρει τον Ηλία Τριανταφύλλου που είναι 125 κιλα και ξεχνάει να φαει...

giannis64
01-09-12, 22:14
εγω απο ερευνες και απο τετοια δεν γνωριζω γιατι δεν μπορω να κατσω να διαβασω. αυτο που ξερω και εχω δει επανω μου, αλλα και με οσα εχω σηζητησει με πολλους που ασχολουντε με το αθλημα, λενε...

σταθερει πρωτεινη με λιγες αποκλησεις πανω κατω και παιχνιδι με τον υδατανθρακα. ποσοτητα και ποιοτητα σε αυτον. ειναι το κλειδι της επιτυχιας.

giannis64
01-09-12, 22:15
Πάντα υπαρχουν και εξαιρέσεις και άτομα ταλέντα για ενασχόληση με το bodybuilding. Ήδη έχω αναφέρει τον Ηλία Τριανταφύλλου που είναι 125 κιλα και ξεχνάει να φαει...



ααα καλα. τωρα εδωσε παραδειγμα.. αυτος ετρωγε πατσα για να γραμμωσει..:green:

vaggan
01-09-12, 22:16
τασο εσενα τα ξαδερφια σου ειναι θαυματα της φυσης:P:Pο ενας σαν τον κατλερ ο αλλος με ενα γευμα την μερα:Pεσυ που εμοιασες ρε καημενε?:green:με φιλικη διαθεση:toast::welcome:

NASSER
01-09-12, 22:18
(http://forum.bodybuilding.gr/member.php?5813-chris-corfu) chris corfu όλα είναι θέμα οργάνωσης και τίποτα παραπάνω. Υπήρξαν και μέρες, για μήνες που έπρεπε να είμαι ήδη στην εθνική οδό στις 6 πμ και τα γεύματα στο χέρι. Καλοκαίρι-χειμώνα
Δεν είμαι άτομο με τα τρελά γενετικά γιαυτό που κάνω, απλά χαρακτηρίζομαι για την πειθαρχία και την οργάνωση της καθημερινότητας μου σε όλους τους τομείς. Με αυτόν τον τρόπο όλοι μπορούν να χτίσουν ένα καλό σώμα.

Υ.Σ. βγαίνουμε εκτός θέματος :)

vaggan
01-09-12, 22:19
ααα καλα. τωρα εδωσε παραδειγμα.. αυτος ετρωγε πατσα για να γραμμωσει..:green:καλο θα ηταν ομως να μην φερνουμε παραδειγματα πρωταθλητων και εγω ξερω πρωταθλητη που γραμμωνε με παστα φλωρα:green::toast:

chris corfu
01-09-12, 22:21
εγω απο ερευνες και απο τετοια δεν γνωριζω γιατι δεν μπορω να κατσω να διαβασω. αυτο που ξερω και εχω δει επανω μου, αλλα και με οσα εχω σηζητησει με πολλους που ασχολουντε με το αθλημα, λενε...

σταθερει πρωτεινη με λιγες αποκλησεις πανω κατω και παιχνιδι με τον υδατανθρακα. ποσοτητα και ποιοτητα σε αυτον. ειναι το κλειδι της επιτυχιας.

συμφωνουμε απολητα γιαννη σε αυτο... κι εγω παντα σταθερα θεωρω οτι πρεπει να ειναι η πρωτεινη η με μικρες αποκλισεις και το παιχνιδι ειναι με καλα λιπαρα αλλα πανω απο ολα με τον υδατανθρακα..

επισης να αναφερω οτι εχω περασει απο φαση με 72 κιλα επαιρνα 220γρ πρωτεινης την μερα χωρις να ανεβασω υδαταθρακες και δεν ειχα παρει γραμμαριο.. και απ'την αλλη με πρωτεινη οταν ειχα επιστρεψει γυρω στα 140γρ ανεβασα υδαταθρακες κατα πολυ, και φυσικα τα κιλα πηγαν να ξεφυγουν... :toast: αυτο σαν μια απλη παρατηρηση μου στο οτι η πρωτεινη γινεται λιπος αν ειμαστε υπερθερμιδικα αλλα με πολυ υψηλα την πρωτεινη..

tasos2
01-09-12, 22:22
τασο εσενα τα ξαδερφια σου ειναι θαυματα της φυσης:P:Pο ενας σαν τον κατλερ ο αλλος με ενα γευμα την μερα:Pεσυ που εμοιασες ρε καημενε?:green:με φιλικη διαθεση:toast::welcome:

Οχι δεν ειναι θαυματα. Ο πρωτος επαιρνε τεραστιες ποσοτητες φαρμακων και δεν δουλευε και γι αυτο ηταν ετσι, ο καθενας μπορει να γινει. Και γι αυτο και εγινε κανονικος μεσα σε 1 χρονο αφου εκοψε τα φαρμακα.

Ο αλλος ειναι σαν ολους τους ανθρωπους. Πολλοι τρωνε ενα γευμα τη μερα, εχω δει και στη δουλεια μου και ειναι κομπλε ενω θα επρεπε να ηταν σαν υποσιτισμενοι αν ισχυαν τα 30 γρ.

NASSER
01-09-12, 22:25
Παιδιά ΠΡΟΣΟΧΗ βγαίνουμε εκτός θέματος....

TheWorst
01-09-12, 22:31
Παιδες πολυ γραφετε , πολλες σελιδες γεμισατε και παλι τα ιδια λεγονται :turtle: Το οτι κατι δουλευει πανω μας δεν νομιζω να σημαινει οτι δεν υπαρχει κατι καλυτερο. Αλλα σχετικα με την πρωτεϊνη συμφωνα με τις ερευνες απορροφουνται μια χαρα . Εγω το βρισκω και λογικο οτι αν σκεφτεις οτι εχεις να φας ας πουμε πρωτεϊνη απο 20 ωρες και οι αναγκες αυξανονται , αρα λογικα θα αφομοιωνεται περισσοτερη πρωτεϊνη. Βεβαια τωρα αυτα δικες μου λογικες ειναι και μπορει να ειναι μλκιες σιγουρα, απλως κοιταω τις ερευνες και προσπαθω να τις ερμηνευσω με πολυ πολυ απλο τροπο σαν απλος ανθρωπος που'μαι..

vaggan
02-09-12, 13:40
Παιδες πολυ γραφετε , πολλες σελιδες γεμισατε και παλι τα ιδια λεγονται :turtle: Το οτι κατι δουλευει πανω μας δεν νομιζω να σημαινει οτι δεν υπαρχει κατι καλυτερο. Αλλα σχετικα με την πρωτεϊνη συμφωνα με τις ερευνες απορροφουνται μια χαρα . Εγω το βρισκω και λογικο οτι αν σκεφτεις οτι εχεις να φας ας πουμε πρωτεϊνη απο 20 ωρες και οι αναγκες αυξανονται , αρα λογικα θα αφομοιωνεται περισσοτερη πρωτεϊνη. Βεβαια τωρα αυτα δικες μου λογικες ειναι και μπορει να ειναι μλκιες σιγουρα, απλως κοιταω τις ερευνες και προσπαθω να τις ερμηνευσω με πολυ πολυ απλο τροπο σαν απλος ανθρωπος που'μαι..οτι πεις μεγαλε μου...εσυ κανε ενα γευμα με 200 γραμμαρια πρωτεινη μαζεμενη με την ελπιδα να την απορροφησεις ολη η ακομα καλυτερα τρωγε ανα δυο μερες ε τωρα τι γευματα θα καθομαστε να φτιαχνουμε...αφου εσυ τα βρηκες ολα ασε εμας να γραφουμε και να ψαχνομαστε:welcome::toast:

TheWorst
02-09-12, 13:57
Νταξει , αυτα που λες ειναι υπερβολλες. Οχι οτι δεν υπαρχουν τετοιοι δλδ που κανουν 2-3 μερες οφφ τελειως απο φαγητο μετα κανουν 2 μερες με φαγητο ή και μεγαλυτερο διαστημα με/χωρις , απλα δεν εχω δοκιμασει και δεν τα πολυξερω κιωλας για να σου πω ακριβως σχετικα με αυτα.Οι υπερβολες ποτε δεν οδηγουν σε καλο.

tyler_durden
02-09-12, 14:24
οταν επιζητας την μυικη αναπτυξη η λογικη του αναβολισμου-ινσουλινης κλπ δε συναδει με της πολυωρες νηστειες..
περα απ αυτο η IF ειναι ενα καλο εργαλειο για να κοψεις,κυριως λογω περιορισμου θερμιδων..αλλα μην την αναγαγουμε και σε πανακεια..

http://www.alanaragon.com/an-objective-look-at-intermittent-fasting.html

TheWorst
02-09-12, 14:46
Εννοεις δλδ για να μην εχουμε μεγαλο σπαϊκ ινσουλινης γιατι κανουμε το ΙΦ ή γιατι δεν θα ελεγχουμε ετσι την ινσουλινη ? Για την ερευνα εφτασα εκει που λεει για 800 θερμιδες και κατω και .. εμεινα.. Αν και ειχα διαβασει σχετικα με τον μεταβολισμο σε ερευνα που ετρωγαν 800 θερμιδες , νομιζω ηταν στο 'eat stop eat'

goldenera
02-09-12, 17:47
Πολύ καλές οι απορίες των φίλων εδώ, καθώς και η παράθεση επιστημονικών και εμπειρικών πληροφοριών. Επειδή όμως συνήθως η καλύτερη λύση είναι η απλή λογική πράξη και δοκιμή και επειδή το συγκεκριμένο θέμα έχει πολλαπλές παραμέτρους που αγγίζουν τα όρια μιας πολύπλοκης εξίσωσης , εγώ αν ξεκινούσα τώρα θα έβρισκα μια απλή φόρμουλα υπολογισμού θερμίδων για το βάρος μου, θα χώριζα σε ποσοστά τους υδατάνθρακες τις πρωτείνες και τα λίπη θα 'έσπαγα' σε αντίστοιχα γεύματα σύμφωνα με το πρόγραμα μου, και αργότερα θα αύξανα ή θα προσάρμοζα και πάλι τις θερμίδες ανάλογα με τα αποτελέσματα που θα είχα. Απλά και ωραία;)

goldenera
05-09-12, 01:09
Από το βιβλίο 'Εισαγωγή στο σύγχρονο Body Building' του Κου Ηλία Παγιαννίδη:

52982

lila_1
05-09-12, 01:40
Από το βιβλίο 'Εισαγωγή στο σύγχρονο Body Building' του Κου Ηλία Παγιαννίδη:



ετος έκδοσης 2001?

Eddie
05-09-12, 02:03
ετος έκδοσης 2001?

Τι λες καλε?1987 ;)

Αρχαιο βιβλιο με αρχαια προγραμματα προπονησης και αρχαιου τυπου διατροφη..εξαιρετικο βιβλιο βεβαια για τους λατρεις της φωτογραφιας της χρυσης εποχης :clap:

goldenera
05-09-12, 02:26
Φίλε Eddie οι σταθερές αξίες δεν απαρχαιώνονται ποτέ, πολύ καλές πληροφορίες καθόλα επίκαιρες και στο σήμερα....και φοβερές φωτό;)

aepiskeptis
05-09-12, 14:43
Να κανω μια ερωτηση.


Μηπως μπορειτε να ανεβασετε ( ο οποιοσδηποτε) καποια επιστημονικη ερευνα που να αποδεικνυει οτι το ανθρωπινο σωμα μπορει να αξιοποιησει χ γραμμαρια πρωτεινης και τα υπολοιπα τα αποθηκευει ως λιπος.


Ιδιαιτερα αναφερομαι σε δηλωσεις οπως αυτη


.εαν εισαι φυσικος,μεχρι 30(με την εξαιρεση αμεσως μετα την προπονηση,οπου μπορει να ειναι το διπλασιο).εαν πας σε ενα εστιατοριο και φας μια σταβλισια μπριζολα με 50 γρ.πρωτεινης,δε σημαινει οτι τα αφομοιωσες ολα.καλυτερα ομως ειναι να τρωμε ανα 2/3 ωρες απο τη σωστη δοση,παρα να τρωμε ανα 5ωρο με τεραστιες ποσοτητες.

Αγαπητε Κυριε Γιωργο Τουλιατο, ας δουμε τι λετε.

"εαν εισαι φυσικος,μεχρι 30." Γιατι 30 κ οχι 28? Και συγχωρειστε που παιζω με τα νουμερα, αλλα γιατι 30 και γιατι σε ολα τα ατομα να ειναι 30γρ?

"και φας μια σταβλισια μπριζολα με 50 γρ.πρωτεινης,δε σημαινει οτι τα αφομοιωσες ολα" Προφανως και δε θα τα αφομοιωσεις ολα. Καθως πρεπει να υπολογισεις τη βιολογικη αξια της πρωτεινης, τη συσταση του γευματος (ποσοτητα φυτικων ινων), την ενεργεια που θα δαπανηθει απο αυτη την πρωτεινη για να χωνευτει αυτη (στα αγγλικα λεγετε TEF thermic effect of food στα Ελληνικα δε γνωριζω πως λεγεται και για την πρωτεινη ειναι 10%), τη χλωριδα του εντερου, τιμες τεστοστερονης, κ πολλα αλλα που ειναι καθαρα εξατομικευμενα. Συνεπως αν ξεκινησει καποιος με (50γρ-5γρ TEF)x0.8 (μια μεση τιμη βιολογικης αξιας)= 36γρ, ξεκινησαμε με 50 γρ και ειμαστε στα 36γρ πριν καν τα αμινοξεα φτασουν στο συκωτι.

"καλυτερα ομως ειναι να τρωμε ανα 2/3 ωρες " επομενως λετε 30γρ ανα 2/3 ωρες?

Μηπως μπορειτε να αναφερετε για τι ειδος πρωτεινης μλατε? Υποθετωντας οτι αυτη η πρωτεινη εχει χωνευτει, ποση ωρα θα κανει να απορροφηθει στα εντερα?

"παρα να τρωμε ανα 5ωρο με τεραστιες ποσοτητες"

εχετε καποια ερευνα, περα απο την προσωπικη σας θεση, η οποια να αποδεικνυει οτι γευματα καθε 3 ωρες με λιγοτερη πρωτεινη, απο γευματα καθε 5 ωρες με τη διπλασια, τριπλασια ποσοτητα, ειναι καλυτερα? δινουν μεγαλυτερη πρωτεινοσυνθεση, ο,τιδηποτε?

lila_1
05-09-12, 14:45
Επισκέπτη δε νομίζω να πάρεις απάντηση καθώς το είχαμε επιχειρήσει κ εμείς σε άλλο τόπικ :turtle:και μάλιστα ρωτώντας με έρευνες.

aepiskeptis
05-09-12, 15:37
καταλαβα. ευχαριστω Κυρα Λιλουκο :green:


κριμα ομως γιατι ενδιαφερομουν για κανα περσοναλ και συμβουλες

ggeorge
05-09-12, 15:54
Μια ερωτηση για να μην ανοιγω νεο θεμα....
Λεμε οτι πρεπει να είμαι πανω απο το 1,5 ή το 2 Χ σωματικο βαρος... Επισης οτι υπερβολικη ποσοτητα πρωτεινης μπορει να βλαψει.
Δειτε το καθημερινο φαγητο μου στο περιπου...
Οι ποσοτητα πρωτεινης βγαίνει 3,7Χ σωματικο βαρος. δε ξερω απο που να κοψω. Βλεπετε κατι παραλογο στις ποσοτητες; Γιατί βγαινει τοσο μεγαλο το ποσοστό; Ενταξει βγαινει μεγαλο γιατί ειμαι 65 κιλα. Αλλα και παλι είναι φυσιολογητες οι τιμες;

Συνολικα στατιστικα

θερμίδες 2476,81

πρωτείνη .............. .........242,33...........39,1%
υδατάνθρακες..................... 261,74..........42,3%
λίπος...................................51,17..........18,6%



ανα γεύμα.............................................. πρωτείνη............................υδατάνθρακες
1ο γεύμα matrix (με το ξυπνημα)...................23,3.......... ..............................3,1
2ο γεύμα πιτάκι βρώμης................................41,5.......................................47,75
3 γεύμα ροφημα πρωτεινης ρυζογκοφρέτες......31,4.......................................63,9
4ο γεύμα κοτόπουλο (150γρ) ρύζι..................48,15.........................................57
5ο γεύμα whey shake δεξτρόζη.......................23,3......................................20
6ο γεύμα κοτόπουλο (150γρ) ρύζι....................48...........................................57
7ο γεύμα καζείνη αμυγδαλα.............................27.........................................10

Τα δεκαδικα τα εβγαλε το excel . Βαρεθηκα να τα σβησω.

COBRA_STYLE
05-09-12, 16:08
ε λογικο ειναι ρε φιλε.Εσυ δεν τρως φαγητο.Εσυ ζεις με σκονες.Ειναι διατροφη τωρα αυτο?

Το 3ο "γευμα" αφαιρειται ανετα.

tolis93
05-09-12, 16:09
Μια ερωτηση για να μην ανοιγω νεο θεμα....
Λεμε οτι πρεπει να είμαι πανω απο το 1,5 ή το 2 Χ σωματικο βαρος... Επισης οτι υπερβολικη ποσοτητα πρωτεινης μπορει να βλαψει.
Δειτε το καθημερινο φαγητο μου στο περιπου...
Οι ποσοτητα πρωτεινης βγαίνει 3,7Χ σωματικο βαρος. δε ξερω απο που να κοψω. Βλεπετε κατι παραλογο στις ποσοτητες; Γιατί βγαινει τοσο μεγαλο το ποσοστό; Ενταξει βγαινει μεγαλο γιατί ειμαι 65 κιλα. Αλλα και παλι είναι φυσιολογητες οι τιμες;

Συνολικα στατιστικα

θερμίδες 2476,81

πρωτείνη .............. .........242,33...........39,1%
υδατάνθρακες..................... 261,74..........42,3%
λίπος...................................51,17..........18,6%



ανα γεύμα.............................................. πρωτείνη............................υδατάνθρακες
1ο γεύμα matrix (με το ξυπνημα)...................23,3.......... ..............................3,1
2ο γεύμα πιτάκι βρώμης................................41,5.......................................47,75
3 γεύμα ροφημα πρωτεινης ρυζογκοφρέτες......31,4.......................................63,9
4ο γεύμα κοτόπουλο (150γρ) ρύζι..................48,15.........................................57
5ο γεύμα whey shake δεξτρόζη.......................23,3......................................20
6ο γεύμα κοτόπουλο (150γρ) ρύζι....................48...........................................57
7ο γεύμα καζείνη αμυγδαλα.............................27.........................................10

Τα δεκαδικα τα εβγαλε το excel . Βαρεθηκα να τα σβησω.

φιλε μου γιατι τοση σκονη? βγαλε κανενα αυγο απο το πιτακι η βγαλε τη πρωτεινη το πρωι θα πεσει η πρωτεινη.ειναι οντως πολυ η ποσοτητα. η κανε τα κοτοπουλα 100αρικα και ανεβασε ρυζακι

ggeorge
05-09-12, 16:34
Το τριτο γευμα εχει γίνει ηδη (στα σχεδια) τοστ. Το εχω υποψιν.
Την πρωινη πρωτεινη την εχω γιατί διαβασα οτι ολο το βραδυ χωρις φαγητο χρειαζεσαι κατι γρηγορο το πρωι. Βεβαια μετα απο 20 λεπτα τρωω το πιτακι...
Να κανω λοιπον το πιτακι με 4 ασπραδια και τα 150 γραμμαρια κοτοπουλου να τα κανω 100...
Φανταζομαι το τοστ θα εχει λιγοτερη πρωτεινη απο το ροφημα...

Το βραδυ δε μπορω να κοψω την καζεινη. Δε μπορω ουτε να το βλεπω το γιαουρτι και το κοτατζ...

ευχαριστω για τις απαντήσεις...

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
05-09-12, 18:08
απαντηση στην ερωτηση του μελους με τη φωτογραφια του joker:πρωτον,εαν ηταν απαρχειωμενες αποψεις το 1987,πως καταφερε ο σπυρος μπουρναζος να φτασει στην κορυφη;δευτερον,εχεις δικιο σχετικα με τη βιοδιαθεσιμοτητα των τροφων.απο 100 γρ.πρωτεινης κρεατος,θα πανε χαμενα τα 30 στην πορεια της χωνεψης.τριτον,εαν φας παραπανω απο τριαντα γραμαρια,τα οποια σε περιοδο ογκου πρεπει να συνοδευονται απο 60 γρ.συνθετου υδατ.και 10 γρ.ακορεσοτυ φυρικου λιπους,θα παρεις πανω απο 500 θερμ.ανα γευμα.ο οργανισμος εχει το παγκρεας για να μπορει μεσω της ινσουλινης να αφομοιωνει τα διατροφικα στοιχεια.αυτο σημαινει πρακτικα,οτι εαν εσυ φας στην καθισια σου 50+100+20 πχ,θα λαβεις 700 θερμ.μπορει να νομιζεις οτι θα γινεις πιο τερατιος ετσι,αλλα ισως γινεις πιο χοντρος τελικα.οι επαγ/τιες λαμβανουν Xγρ.τεστο τη μερα, Ψμοναδες α.ο τη μερα και Ωμον.ινσουλινης τη μερα και κανουν μια προπονηση δεκαπλασιας εντασης απο εσενα.λογικο ειναι λοιπον να παιζουν με αλλα νουμερα.εαν εσυ φας το πρωινο του καη γκριν,τον οποιο ειδε ενας συναθλητης μου στο μιλανο,δηλαδη 30 ασπραδια,2 μπιφτεκια,1 κουπα βρωμη και 1 γκρεπηφρουτ,θα πας στην τουαλετα απο διαρροια.ο τυπος αυτος ομως,μπορει και τα αφομοιωνει,διοτι ειναι ενα κινητο φαρμακειο και εχει στομαχι και εντερα διπλασια απο τα δικα σου.

Devil
05-09-12, 18:59
απαντηση στην ερωτηση του μελους με τη φωτογραφια του joker:πρωτον,εαν ηταν απαρχειωμενες αποψεις το 1987,πως καταφερε ο σπυρος μπουρναζος να φτασει στην κορυφη;δευτερον,εχεις δικιο σχετικα με τη βιοδιαθεσιμοτητα των τροφων.απο 100 γρ.πρωτεινης κρεατος,θα πανε χαμενα τα 30 στην πορεια της χωνεψης.τριτον,εαν φας παραπανω απο τριαντα γραμαρια,τα οποια σε περιοδο ογκου πρεπει να συνοδευονται απο 60 γρ.συνθετου υδατ.και 10 γρ.ακορεσοτυ φυρικου λιπους,θα παρεις πανω απο 500 θερμ.ανα γευμα.ο οργανισμος εχει το παγκρεας για να μπορει μεσω της ινσουλινης να αφομοιωνει τα διατροφικα στοιχεια.αυτο σημαινει πρακτικα,οτι εαν εσυ φας στην καθισια σου 50+100+20 πχ,θα λαβεις 700 θερμ.μπορει να νομιζεις οτι θα γινεις πιο τερατιος ετσι,αλλα ισως γινεις πιο χοντρος τελικα.οι επαγ/τιες λαμβανουν Xγρ.τεστο τη μερα, Ψμοναδες α.ο τη μερα και Ωμον.ινσουλινης τη μερα και κανουν μια προπονηση δεκαπλασιας εντασης απο εσενα.λογικο ειναι λοιπον να παιζουν με αλλα νουμερα.εαν εσυ φας το πρωινο του καη γκριν,τον οποιο ειδε ενας συναθλητης μου στο μιλανο,δηλαδη 30 ασπραδια,2 μπιφτεκια,1 κουπα βρωμη και 1 γκρεπηφρουτ,θα πας στην τουαλετα απο διαρροια.ο τυπος αυτος ομως,μπορει και τα αφομοιωνει,διοτι ειναι ενα κινητο φαρμακειο και εχει στομαχι και εντερα διπλασια απο τα δικα σου.

πρωτον... για τον κυριο Μπουρναζο δεν γνωριζω..... απο εκει και περα το 87 υπηρχαν και τα ΧΨΩ....

δευτερον.... οση και να παρεις το 1/3 θα παει χαμενο τι ειναι 30 τι 300γρ....

τριτον.... βασικα εισαι εντελως λαθος.... και χωρις συνθετο υδατ και λιπαρα να τα φας μια χαρα ειναι... ινσουλινη εκρινετε ετσι κι αλλιως σε ενα γευμα και με σκετη πρωτεινη..... απο εκει και περα και στο 50+100+20 να παιξεις παλι μια χαρα δουλεια γινετε.... η απλη whey εχει rate αποροφησης κοντα στο 10γρ την ωρα... ενω αν μιλαμε για τροφη κοντα στο 3-3,5γρ την ωρα... αντιθετα οι υδατανθρακες φευγουν για πλακα κοντα στα 60-100γρ την ωρα...
και δεν γινεσε χοντρος απλα και μονο επειδη εβαλες 200kcal παραπανω σε ενα γευμα.... το total calorie in take ειναι που μετραει...

απο αυτα που γραφεις δεν νομιζω να εχεις καθολου ακουστα την IF....

και τελος θα σε παρακαλουσα να μην γραφεις για ergogenic drugs και μαλιστα με δοσεις....

tasos2
06-09-12, 20:03
Λοιπον τωρα σκεφτηκα κατι αλλο.

Λετε οτι φυσικος απορροφας μεχρι 30 και με στεροειδη μεχρι 50. Η διαφορα σε αυτους τους 2 ειναι μονο το ορμονικο τους περιβαλλον. Ερωτηση τωρα. Ολοι οι φυσικοι εχουν το ιδιο ορμονικο περιβαλλον, την ιδια τεστο και λοιπα? Και ολοι οι μη φυσικοι παιρνουν τα ιδια και τις ιδιες ποσοτητες στεροειδων? Πως γινεται λοιπον τα νουμερα να ειναι σε ολους τα ιδια? Και αν καποιος εχει εκ γενετης χαμηλη τεστο και παρει στεροειδη αλλα οχι σε ποσοτητα να ξεπερασει την τεστο του μεσου αντρα τοτε και αυτος 50 μπορει να παρει ενω ο μεσος αντρας 30?

beefmeup
08-09-12, 12:41
Να κανω μια ερωτηση.


Μηπως μπορειτε να ανεβασετε ( ο οποιοσδηποτε) καποια επιστημονικη ερευνα που να αποδεικνυει οτι το ανθρωπινο σωμα μπορει να αξιοποιησει χ γραμμαρια πρωτεινης και τα υπολοιπα τα αποθηκευει ως λιπος.


ελα θα σου πω εγω..

A moderate serving of high-quality protein maximally stimulates skeletal muscle protein synthesis in young and elderly subjects. (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19699838)

σε αυτη εδω,εδωσαν σε μια ομαδα 113γρ βοδινου-30γρ πρωτεινης(beef:green:) σε μια ομαδα ενω σε μια αλλη εδωσαν 340γρ βοδινου-90γρ πρωτεινης κ παρατηρησαν τι γινεται με την μυικη πρωτεινοσυνθεση στο σωμα.
εδω δειχνει πως μετα τα 30γρ πρωτεινης δεν υπηρξε διαφορα σε αυτην..
η ερευνα εγινε σε ηλικιωμενους κ μη αθλουμενους κ το δειγμα ηταν μικρο ετσι κ αλλιως.

πανω κατω η ερευνα αυτη συμφωνει με αυτην εδω (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19056590),που μας λεει πως πανω απο 20γρ πρωτεινης δεν σου δινουν κατι περισοτερο στην μυικη πρωτεινοσυνθεση μετα την προπονηση..με την διαφορα οτι αυτη εδω εγινε σε αθλουμενους..

τωρα οσον αφορα την πρωτη μελετη..

α)πουθενα δεν εξεταζει το τι εγιναν τα υπολοιπα 60γρ πρωτεινης..αν εγιναν δλδ λιπος,αν πηγαν στον κουβα,αν αποροφηθηκαν/ρυθμους αφομοιωσης κλπ.
β)δεν γραφει πουθενα,οτι το σωμα δεν αποροφα πανω απο 30γρ πρωτεινης,κ δεν το εξεταζει καν..
γ)δεν εγινε σε αθλουμενους..σημαντικο.

οποτε τι εχουμε εδω...?
μια παρερμηνεια μιας μελετης που εγινε καποτε,κ ενα καρο λαθος συμπερασματα βασισμενα σε λογικα αλματα ανα τα χρονια..

πανω απο 30γρ πρωτεινης δεν εκαναν διαφορα,το σωμα δεν αποροφα πανω απο 30γρ,αρα γινονται λιπος/αποβαλονται,αρα αν περνεις αας θα αποροφηθουν παραπανω κοκ...
συμβαινει συχνα αυτο.
το "αθλημα" ειναι γεματο με τετοιους μυθους,βασισμενους σε παρερμηνειες.

aepiskeptis
08-09-12, 12:49
απαντηση στην ερωτηση του μελους με τη φωτογραφια του joker:


μαλιστα. καταλαβαινω τι λετε. ευχαριστω για την απαντηση σας.

προσωπικα δεν ειμαι bber, δεν κανω προπονηση ουτε τρωω σαν bber, βεβαια ειμαι σε ενα φορουμ με τιτλο ββινγ.γρ κ αυτο ειναι παραδοξο.
Ωστοσο πολλα ατομα που συμμετεχουν, νομιζω οτι δεν ειναι ββερς, ποσο μαλλον αγωνιστικοι.



καταλαβαινω αυτα που εχετε γραψει και που βασιζονται.


ευχαριστω για την απαντηση και το χρονο σας

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
08-09-12, 13:45
@devil:αποψη σου(εισαι 100%λαθος)

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
08-09-12, 13:45
ΥΓ-προσοχη στην ορθογραφια...

http://www.myphone.gr/forum/image/smilies/spam.gifhttp://www.myphone.gr/forum/image/smilies/spam.gifhttp://www.myphone.gr/forum/image/smilies/spam.gif

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
08-09-12, 13:53
ΥΓ 2-τη δεκαετια του 80 δεν υπηρχε συνθετικη σωματοτροπινη,μονο απο πτωματα ανθρωπων και χιμπατζιδων,ως εκ τουτου και η ινσουλινη δεν ειχε χρηση(εξου και οι κοιλιες δεν ηταν πεταγμενες)μαλλον δεν τα ξερεις τοσο καλα!

beefmeup
08-09-12, 13:59
ΥΓ 2-τη δεκαετια του 80 δεν υπηρχε συνθετικη σωματοτροπινη,μονο απο πτωματα ανθρωπων και χιμπατζιδων,ως εκ τουτου και η ινσουλινη δεν ειχε χρηση(εξου και οι κοιλιες δεν ηταν πεταγμενες)μαλλον δεν τα ξερεις τοσο καλα!

ο ντεβιλ δεν αναφερεται πουθενα σε εξωγενη χορηγηση ινσουλινης..για παραγωγη της μιλαει μεσω της πρωτεινης(αμινο),κ χωρις παρουσια υ/α..
αυτο γινοταν κ το 80 λογικα.
καπου μπερδευτικες με την απαντηση σου.

εκει που γραφει ΧΨΩ,αναφερεται γενικα σε χρηση φαρμακων,οχι αποκλειστικα ινσουλινης.

μην ξεφευγουμε απο το θεμα ομως αν ειναι εφικτο..

πόσα γραμμάρια πρωτείνης ανα γεύμα?

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
08-09-12, 14:18
χτες εκανα προπονηση με τον επαγ/τια ιφββ,μανωλη τζινιδη.τον ρωτησα λοιπον για το επιμαχο θεμα και μου ειπε καλυτερα 40,οχι 30.τωρα εγω δεν εγινα αδιακριτος να τον ρωτησω που το ξερει και να μου φερει αποδειξεις.πρεπει επιτελους να κοιταμε την ουσια και να μην κοσκινιζουμε.εσυ ντεβιλ,δε θα γινεις τεραστιος,ουτε πρωταθλητης εαν τρως 50 ανα γευμα,αλλα εφοσον χυσεις ποταμια ιδρωτα,εχεις γεννετικη,λεφτα και πεινασεις.

beefmeup
08-09-12, 14:27
.πρεπει επιτελους να κοιταμε την ουσια και να μην κοσκινιζουμε.

μαν συμφωνω παλι εδω,αλλα οχι με το υπολοιπο ποστ..
παντα υπαρχει καποιος λογος για ο,τι γινεται στην ζωη,ετσι κ στο ββ..
ειναι κακο δλδ να ψαχνουμε να δουμε το "γιατι" κ να μην λαμβανουμε ετσι ακριτα μια απαντηση που θα παρουμε απο τον καθενα οποιον τιτλο κ αν εχει αυτος?
εσυ σαν επιστημονας δλδ,περισοτερο απο εμας που δεν εχουμε αυτη την ιδιοτητα θα πρεπει λογικα να το ψαχνεις περισοτερο κ ειδκα μεσω της επιστημονικης οδου που ειναι ο τομεας σου..
απο ποτε ειναι αγενεια η αναζητηση της αιτιας για κατι..?
αν εσενα που εισαι γιατρος σε καλυπτει η απαντηση ενος ανθρωπου με πρακτικη εμπηρεια μονο,ειναι δεκτο,αλλα καποιους δεν τους καλυπτει..
αυτο δεν λεγεται "αγενεια",αμφιβολια λεγεται,κ γιατι αν μπορει καποιος να μην το ψαξει απο μονος του περισοτερο για να βγαλει δικα του συμπερασματα??
------------------

ειναι το 2ο ποστ που κανω για να μην ξεφυγουμε απο το θεμα..
ολα τα ασχετα ποστ θα πανε αλλου,οπως κ τα απο δω κ κατω.

aepiskeptis
08-09-12, 15:32
η ερευνα που λες βεεφουλη μου

την εχω δει τοσο απο τον κυρ αλαν οσο και απ τον μακ

κ οι 2 λενε αυτο που λες κ εσυ

"η ερευνα δειχνει οτι τα 20γρ δινουν κορυφη στην πρωτεινοσυνθεση και με περισσοτερα δεν αυξανεται περισσοτερο"

ο κυρ Αλαν λεει...

βασικα εδω τα λεει http://www.wannabebig.com/diet-and-nutrition/is-there-a-limit-to-how-much-protein-the-body-can-use-in-a-single-meal/

f we were to believe the premise that a 20-30 g dose of protein yields a maximal anabolic effect, then it follows that any excess beyond this dose would be wasted. On the contrary, the body is smarter than that. In a 14-day trial, Arnal and colleagues found no difference in fat-free mass or nitrogen retention between consuming 79% of the day’s protein needs (roughly 54 g) in one meal, versus the same amount spread across four meals [11].

Notably, this study was done on young female adults whose fat-free mass averaged 40.8 kg (89.8 lb). Considering that most non-sedentary males have considerably more lean mass than the female subjects used in the aforementioned trial, it’s plausible that much more than 54 g protein in a single meal can be efficiently processed for anabolic and/or anti-catabolic purposes. If we extrapolated the protein dose used in this study (79% of 1.67g/kg) to the average adult male, it would be roughly 85-95 g or even more, depending on just how close someone is to the end of the upper limits of muscular size.

κ αν δεν εισαι στα μαχ γεννετικα σου ορια?


Y.Γ πιο πισω το ξαναποσταρα, αλλα δεν εδωσε καποιος σημασια. υποθετω οτι εσυ κυρ Βεεεφουλη μου κ ο κυρ Ντεβιλ το ξερετε, αλλα οσοι δεν το εχουν δει και ιδιαιτερα οσοι διαφωνουν, ας κανουν ενα κοπο να στειλουν ενα μηνυμα στον κυρ Αραγκον "να διορθωσει αυτα που γραφει να και να μη λεει δαλακιες"

is there a limit to how much protein per meal can be effectively used? Yes there is, but this limit is likely similar to the amount that’s maximally effective in an entire day.




Οση περισσοτερη φας, τοσο περισσοτερη ωρα θα κανει να χωνευτει και ειτε τη φας σε ενα γευμα ειτε σε 15 στο τελος της μερας μετραει ποση εφαγες και
για να το παμε ακομα πιο περα, τι αλλο εφαγες και τι ειδος πρωτεινης ηταν αυτο



What’s the most protein that the body can effectively use in an entire day?

The long answer is, it depends on several factors. In most cases it’s not too far from a gram per pound in drug-free trainees, given that adequate total calories are provided

συμφωνα με αυτο για νατουρα ασκουμενους 2.2 γρ πρωτεινης ανα κιλο, αν οι θερμιδες ειναι επαρκης.

Και ερχομαστε στην ερωτηση.

σε διαιτες psmf ή psmf εμπνευσμενες που εχεις ελλειμα ενεργειας και τρως μια αναλογια % πρωτεινη/λιπος/υδατ = 60/30/10 δλδ στις 2100 θερμιδες ειναι περιπου 300γρ πρωτεινης, οπου οι θερμιδες δεν ειναι επαρκης, υποθετοντας οτι το ατομο αυτο εχει "συντηρηση" 2500 και αναβοκατεβαζει με τακτικα ρεφεεδς ωστε να μην πεσει σε νεα θερμοδυναμικη ισορροπια, τοτε ποιες θα ειναι οι επιπτωσεις/αποτελεσματα?

tolis93
08-09-12, 16:00
ωραιοτατο αεπισκεπτης:clap: με λιγα λογια το κυριοτερο θεμα(οπως εχουμε ξανα πει) ειναι να τρωμε οση πρωτεινη χρειαζομαστε μεσα στη μερα. αν φαμε πχ στις 9 το πρωι 50 γρ κ φαμε ξανα στις 2 το μεσημερι χωνευουμε ακομα αυτα τα 50 γρ και δεν αφωμειωνουμε τα πχ 30 και τα υπολοιπα τα πεταμε. και αν φαμε πχ 50 γρ και μετα απο 2 ωρες αλλα 20. πρωτα αφομοιωνουμε τα 50 και μετα τα 20 ανεξαρτητα απο το χρονικο διαστημα(?)

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
08-09-12, 16:19
δε μαρεσει η αντιπαραθεση και απεχθανομαι να κοντραρομαι.και οταν το κανω δεν ειναι κατ που μαρεσει.ο καθενας εχει τις αποψεις του και τη γνωμη του,σεβαστη διοτι η πολυφωνια ειναι η αρχη της δημοκρατιας.ομως ο καθενας κρινεται απο τα εργα του και το τι θα γραψει η ιστορια για εκεινον.

TEFAAtzis
08-09-12, 16:40
δε μαρεσει η αντιπαραθεση και απεχθανομαι να κοντραρομαι.και οταν το κανω δεν ειναι κατ που μαρεσει.ο καθενας εχει τις αποψεις του και τη γνωμη του,σεβαστη διοτι η πολυφωνια ειναι η αρχη της δημοκρατιας.ομως ο καθενας κρινεται απο τα εργα του και το τι θα γραψει η ιστορια για εκεινον.

μου φαινεται πως μιλατε πολυ γενικα και αοριστα αποφευγοντας την αρχικη σας θεση,ειδικα απο τη στιγμη που ο απεναντι ομιλητης σας παρεθεσεεπιστημονικες ερευνες που υποστηριζουν τις αποψεις του!!!

aepiskeptis
08-09-12, 16:41
τολη εξαρταται


απο το ειδος της πρωτεινης και τη συσταση του γευματος

aqua_bill
08-09-12, 16:51
εγω το ξανα λεω...τα μαθηματικά δεν βγαίνουν! ενας ανθρωπος 85 κιλά(σε μουα) που θελει να λαμβανει 3 γρ πρωτεινη ανα σωματικο βαρος = 255 δια 5 γεύματα? 51 γρ. αν θελουμε 6 εχουμε 42.5 κλπ κλπ αρα καλυτερα 8 γευματα με σχεδον 30 γρ πρωτεινη το καθε γεύμα.

αρα να βαλουμε και αλους 2 παραγωντες? τελικα ποσα γραμμαρια ανά σωματιο βαρος και ποσα γευματα? ωστε να καταλήξουμε σε σχεση με τα δυο προηγουμε το καθε γευμα ποσα γρ πρωτεινης να εχεει

tolis93
08-09-12, 17:02
τολη εξαρταται


απο το ειδος της πρωτεινης και τη συσταση του γευματος

μιλαμε για καζεινη αλβουμινη ορου γαλακτος κτλπ να φανταστω και θα απορροφηθει περισσοτερο αν ειναι γρηγορης απορροφησης 50 γρ πχ στις 3 ωρες αν φαμε κ κατι αλλο μετα παρα αν φαμε 50 γρ καζεινη κ ξανα φαμε παλι στις 3 ωρες. μια αποροια μεσα σε ολο αυτο. εστω οτι υπερκαλυπτουμε τις αναγκες μας και παιρνουμε πχ 3 γρ ανα κιλο σωματικου βαρους με ενα ποσοστο λιπους 10-12% π εχει ενας μεσος αθλουμενος. εχει εξισου σημαντικο ρολο η πηγη πρωτεινης η εφοσον καλυπτουμε πληρως τις αναγκες μας ερχεται σε δευτερη μοιρα? να το κανω πιο απλα

εστω οτι ειναι ενας αθλουμενος 80 κιλα

χρειαζεται με το επι 3 240 γρ χοντρικα

παιρνει τη ποσοτητα αυτη απο πχ 5 γευματα δλδ 48 γρ το γευμα

τα μισα απο αυτα ειναι πχ καζεινη και τη παιρνει για εναν Α η Β λογο σε "λαθος" ωρες δλδ μετα απο προπονηση το ενα γευμα

στη μυικη αναπτυξη αυτο θα εχει μεγαλες συνεπειες?


σορρυ για το μακρυ ποστ και αν εγινα δυσνοητος

TheWorst
08-09-12, 17:30
εγω το ξανα λεω...τα μαθηματικά δεν βγαίνουν! ενας ανθρωπος 85 κιλά(σε μουα) που θελει να λαμβανει 3 γρ πρωτεινη ανα σωματικο βαρος = 255 δια 5 γεύματα? 51 γρ. αν θελουμε 6 εχουμε 42.5 κλπ κλπ αρα καλυτερα 8 γευματα με σχεδον 30 γρ πρωτεινη το καθε γεύμα.

αρα να βαλουμε και αλους 2 παραγωντες? τελικα ποσα γραμμαρια ανά σωματιο βαρος και ποσα γευματα? ωστε να καταλήξουμε σε σχεση με τα δυο προηγουμε το καθε γευμα ποσα γρ πρωτεινης να εχεει

Γνωμη μου ειναι να υπολογιζεις τα γραμμαρια ανα κιλο αλιπης μαζας και οχι σωματικου βαρους.

aepiskeptis
08-09-12, 17:38
toli

εχω 2 παρατηρησεις

α. λες "στη μυικη αναπτυξη αυτο θα εχει μεγαλες συνεπειες?"

η μυικη αναπτυξη ειναι μακροθεσμη διαδικασια και νομιζω οτι μεγαλυτερο ρολο παιζει το τι κανεις παρα το τι τρως.

εχεις δει ποτε σιδερα ή χτιστη ή μαραγκο ή φαντασου εναν γεωργο πριν ερθουν τα τρακτερ

ολοι οι πραπανω εχουν πηχεις οσο ο πιο δυνατος bber και αναλογα τη δουλεια εχουν αναπτυγμενη πλατη, ποδια, κτλ

νομιζεις οτι ολοι αυτοι νοιαζονταν να φανε 5-8 γευματα ή 30.22 γρ πρωτεινης ανα γευμα?

οι βουλγαροι στην αρση βαρων λενε "form follows function" οχι form follows protein consumption and meal timing

b. αν βρεις κατεβασε το the protein book ή διαβασε παρακατω για να παρεις μια ιδεα

http://www.bodyrecomposition.com/nutrition/what-are-good-sources-of-protein-speed-of-digestion-pt1.html
πτ 2, πτ 3 κτλ κτλ
http://www.bodyrecomposition.com/nutrition/what-are-good-sources-of-protein-amino-acid-profile-part-1.html
πτ 2, πτ 3
http://www.bodyrecomposition.com/nutrition/what-are-good-sources-of-protein-protein-quality.html

beefmeup
08-09-12, 17:43
f we were to believe the premise that a 20-30 g dose of protein yields a maximal anabolic effect, then it follows that any excess beyond this dose would be wasted. On the contrary, the body is smarter than that. In a 14-day trial, Arnal and colleagues found no difference in fat-free mass or nitrogen retention between consuming 79% of the day’s protein needs (roughly 54 g) in one meal, versus the same amount spread across four meals [11].

Notably, this study was done on young female adults whose fat-free mass averaged 40.8 kg (89.8 lb). Considering that most non-sedentary males have considerably more lean mass than the female subjects used in the aforementioned trial, it’s plausible that much more than 54 g protein in a single meal can be efficiently processed for anabolic and/or anti-catabolic purposes. If we extrapolated the protein dose used in this study (79% of 1.67g/kg) to the average adult male, it would be roughly 85-95 g or even more, depending on just how close someone is to the end of the upper limits of muscular size.

κ αν δεν εισαι στα μαχ γεννετικα σου ορια?

.......................

"να διορθωσει αυτα που γραφει να και να μη λεει δαλακιες"



κοιτα εγω εχω ξαναγραψει οτι δεν συμφωνω παντα με οτι γραφει ο τυπος κ ο μακντοναλντ γιατι βασιζουν τις θεωριες τους σε υποθεσεις στο τελος..
κ την μια λενε ετσι την αλλη αλλιως..δλδ ξεκιναει ενα αρθρο του με σιγουρια σε οτι γραφει,αλλα στο τελος σου λει οτι "τελικα υποθετουμε","θα μπορουσαμε να καταληξουμε" κλπ...

παρακατω..
εδω παλι επειδη καποιοι με μυικη μαζα 40κιλα αποροφησαν τοση πρωτεινη ειτε ετσι μες την μερα ειτε αλλιως οσον αφορα τα γευματα,δεν σημαινει πως η αναγωγη που κανει ισχυει απαραιτητα..
μια υποθεση κανει..
κ αυτο γιατι τα ποσοστα της πρωτεινης ανεβαινουν κατα πολυ μετα,κ δεν μπορουμε να ξερουμε με σιγουρια τι ακριβως γινεται στο σωμα..

εν τελη δεν ξερω αν λεει δαλακιες,αλλα ξερω σιγουρα πως υποθετει.

tolis93
08-09-12, 19:52
toli

εχω 2 παρατηρησεις

α. λες "στη μυικη αναπτυξη αυτο θα εχει μεγαλες συνεπειες?"

η μυικη αναπτυξη ειναι μακροθεσμη διαδικασια και νομιζω οτι μεγαλυτερο ρολο παιζει το τι κανεις παρα το τι τρως.

εχεις δει ποτε σιδερα ή χτιστη ή μαραγκο ή φαντασου εναν γεωργο πριν ερθουν τα τρακτερ

ολοι οι πραπανω εχουν πηχεις οσο ο πιο δυνατος bber και αναλογα τη δουλεια εχουν αναπτυγμενη πλατη, ποδια, κτλ

νομιζεις οτι ολοι αυτοι νοιαζονταν να φανε 5-8 γευματα ή 30.22 γρ πρωτεινης ανα γευμα?

οι βουλγαροι στην αρση βαρων λενε "form follows function" οχι form follows protein consumption and meal timing

b. αν βρεις κατεβασε το the protein book ή διαβασε παρακατω για να παρεις μια ιδεα

http://www.bodyrecomposition.com/nutrition/what-are-good-sources-of-protein-speed-of-digestion-pt1.html
πτ 2, πτ 3 κτλ κτλ
http://www.bodyrecomposition.com/nutrition/what-are-good-sources-of-protein-amino-acid-profile-part-1.html
πτ 2, πτ 3
http://www.bodyrecomposition.com/nutrition/what-are-good-sources-of-protein-protein-quality.html

thnx a lot:thumbup: ναι για μακροχρονια μιλουσα να το κανει αυτο οχι για μια μερα.ουτε για ενα διαστημα 2-3-5 μηνων ας πουμε.μιλαω για χρονια. οπως κ να χει παω να διαβασω τα παραπανω.θνξ

billys15
13-09-12, 06:01
Δεν συμπληρωσα εγκαιρως,αλλα τωρα το γραφω.:)

Δεν θα υποστηριξω οτι μεχρι 30γρ απορροφας στο καθε γευμα,αλλα θα πω οτι μου φαινεται λογικο η πρωτεϊνη που θα δουλευτει ανα 3ωρο-4ωρο δεν μπορει να ξεπερναει τα 50γρ,ισως να μην τα φτανει κιολας.Αλλο τωρα να εχεις να φας 3 μερες,εκει ισως να τα παρει ολα ο οργανισμος λογω επιβιωσης...

Αυτο το λεω γιατι αν ας πουμε απορροφουσαμε ανετα 40-50γρ στην καθισια,αν υποθεσουμε οτι ενισχυομαστε με 3 φαρμακα και τυπικες δοσεις απ'το καθενα,λεμε οτι θα μπορουσαμε να επεξεργαστουμε 60-65γρ αντι των 50.Στην περιπτωση λοιπον που παιρναμε ο,τι και οι επαγγελματιες,θα ξεπερνουσαμε τα 100γρ ανα γευμα ανετα,πραγμα που το θεωρω πολυ δυσκολο.Το βλεπουμε ουτως ή αλλως και στις διατροφες των pro,που φτανουν καπου στο μισο κιλο-600γρ πρωτεϊνη.Με λιγα λογια,δεν γινεται με τοση χημεια απλα να διπλασιαζουμε την ικανοτητα απορροφησης μακροσυστατικων.Το ανεβασμα ειναι πολυ περισσοτερο του φυσιολογικου,αρα ενα τυπικο νουμερο πιο κοντα στο 30-40 μου φαινεται πιο αληθινο.Απο κει και περα εννοειται παιζει αναλογα με το ατομο.

Madd_Chadd
13-09-12, 13:14
Οσοι δε κανετε χρηση αας καντε το βαρος σας σε λιμπρες και -20%,ετσι θα προκυψει ποση πρωτεινη θελετε καθε μερα.

Χωριστε το σε 30αρια γευματα και τελος.

tasos2
13-09-12, 13:40
Χωριστε το σε 30αρια γευματα και τελος.

Kαλα εισαι φοβερος! Τι παλευουμε να βρουμε τοσο καιρο? :rolf:

Madd_Chadd
13-09-12, 17:17
Oταν εχουμε ενα ματσο μογγολους Τασο να ρωτανε τα ιδια κ τα ιδια και να τρωνε σκαλωματα για το αν θα επρεπε να βαλουν αλλα εξτρα 5 γρ πρωτεινης σε καθε γευμα γιατι νομιζουν οτι εχουν τελειωποιησει το θεμα προπονησης και σωστης διατροφης και τα 5 γραμμαρια ειναι που θα τους ανεβασουν στο ρετιρε ενω ειναι στον 1ο.....τοτε ναι θα επαναλαβω αυτο που εχουμε πει τοσες φορες.;)

Αν σε εσενα δεν αρκουν τα 30γρ τοτε τρωγε 40αρια και θα κρινεις μονος σου απο το σωμα σου,μη ψαχνεις μελετες.

goldenera
13-09-12, 17:20
:rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf:

tolis93
14-09-12, 11:06
Η αναγκαία ποσότητα πρωτεϊνης είναι καθαρά προσωπική υπόθεση.

Είναι γνωστό ότι χρειάζεται αρκετή ποσότητα αμινοξέων μετά από κάθε προπόνηση προκειμένου το σώμα να αναρρώσει και να αναπτυχθεί. Η κλασσική ποσότητα πρωτεϊνης είναι 2γρ. ανά κιλό σωματικού βάρους. Δηλαδή ένας αθλητής 80 κιλών χρειάζεται περίπου 160γρ. πρωτεϊνης την ημέρα. Πρωτείνη που λαμβάνουμε από την τροφή αλλά και τα συμπληρώματα διατροφής.
Μια νέα έρευνα όμως που δημοσιεύτηκε στον Journal of the International Society of Sports Nutrition υπολογίζει την ποσότητα αυτή με αρκετά διαφορετικό τρόπο, έχοντας σαν στόχο την πραγματική αύξηση της μυϊκής ανάπτυξης και όχι τους τύπους. Οι ερευνητές λοιπόν ανέλυσαν τα αποτελέσματα αθλητών που ακολούθησαν μια χαμηλής ποσότητας πρωτεϊνική διατροφή και αθλητών με υψηλή ποσότητα. Στη συ
νέχεια συνέκριναν τα αποτελέσματα και κατέληξαν σε ένα πολύ ενδιαφέρον συμπέρασμα.
Πραγματική διαφορά όσον αφορά στην ανάρρωση και μυϊκή ανάπτυξη είδαν οι αθλητές εκείνοι οι οποίοι αύξησαν την καθημερινή ποσότητα πρωτεϊνης κατά 60%. Δηλαδή ένας αθλητής 80 κιλών, ο οποίος μέχρι σήμερα λάμβανε περίπου 140γρ. πρωτεινης, αν ξεκινήσει να λαμβάνει 160γρ. δεν θα δει πολύ μεγάλη διαφορά παρά η θεωρία λέει ότι με τα 160γρ. θα είναι πλήρης.
Αντίθετα αν ο ίδιος αθλητής λάμβανε μέχρι σήμερα μόνο 80γρ. πρωτεϊνης, αν ξεκινήσει να λαμβάνει 130γρ., παρά το γεγονός ότι δεν φτάνει τα 2γρ. ανά κιλό σωματικού βάρους θα δει πολύ μεγάλη διαφορά.

ειπα να το βαλω εδω αν κ δν ειναι απολυτα σωστο απλα ειναι επικαιρο θεμα και σχολιαζουν αρκετοι.το βρηκα απο ενα αρθρο π ποσταραν στο x-treme stores

lila_1
14-09-12, 11:09
de λέει κάτι καινούριο....

aqua_bill
14-09-12, 11:10
ε δε λεει κατι αυτό. εχει να κανει με τα οφελη της διατροφης υψηλης σε πρωτεινη .γνωστα αυτά. εδω εξαταζουμε το ποσο ανα γυμα αν αι νομιζω το θεμα εχει εξαντληθεί

tolis93
14-09-12, 11:13
εγω προσωπικα δεν ηξερα το δευτερο μερος δλδ οτι αν πας απο πχ 1γρ ανα κιλο στα 1,5 η στα 1,7 θα δεις μεγαλυτερη διαφορα απο το να πας απο το 1,8 στα 2. αυτο καθοριζει λιγο πολυ κ τη ποσοτητα π θα παιρνεις στα γευματα σου

aqua_bill
14-09-12, 11:15
0,3-0,5 δηλαδη και γινεσαι χαλκ????το κειμενο καπου χαθηκε στη μετάφραση

Panosss
14-09-12, 11:17
Αυτό είναι εντελώς αναμενόμενο και συμβαίνει οπουδήποτε το "σκαλοπάτι" είναι μεγαλύτερο.
Άλλο αυξάνω την πρόσληψη κατά 60%, άλλο κατά 20%

tolis93
14-09-12, 11:25
0,3-0,5 δηλαδη και γινεσαι χαλκ????το κειμενο καπου χαθηκε στη μετάφραση

οχι ρε συ λεει οτι εχει διαφορα αν αυτο το 0,5 πχ ειναι απο το 1 στο 1,5 η απο το 1,5 στο 2

aqua_bill
14-09-12, 11:33
οχι ρε συ λεει οτι εχει διαφορα αν αυτο το 0,5 πχ ειναι απο το 1 στο 1,5 η απο το 1,5 στο 2

ε και το βλεπεις λογικό εσύ? βλακείες. εχουν ποσταρει μιση την ερευνα και με ελευθερη μετάφραση.

tolis93
14-09-12, 11:39
ε και το βλεπεις λογικό εσύ? βλακείες. εχουν ποσταρει μιση την ερευνα και με ελευθερη μετάφραση.

δε ξερω αν ισχυει η οχι.δε το δοκιμασα ποτε μ.αλλα μπορεις να το συνδεσεις με το οτι χρειαζεσαι 1,5 με 2 γρ πρωτεινης/κιλο δλδ υπαρχει ενα 0.5 γρ/κιλο π δε παιζει τοσο ρολο. ειναι λιγο περιπλοκο.οπως κ να χει.μπορει κ να στεκει

average_joe
14-09-12, 21:05
πανω σε αυτο,μαλλον θα την εχεις δει αυτη εδω,απλα την παραθετω μιας κ γινεται κουβεντα..

http://www.ajcn.org/content/89/1/161.short

την εχουμε ξανασυζητησει αρκετες φορες εδω μεσα,κ ουσιαστικα λεει πως αναμεσα σε 10,20,40 γρ πρωτεινης αυγου,η μεγιστη μυικη πρωτεινοσυνθεση μετα την προπονηση εγινε με τα 20γρ.
μετα απλα πηγαινες σε μεγαλυτερη οξειδωση της λευκινης.


μηπως εχεις υποψην την ταχυτητα απορροφησης της whole egg protein?
για το raw egg ειναι 1.4.
σε αυτο κινειται ή στο επιπεδο μιας σκονης πρωτεινης τυπου whey isolate που κινειται στο 8- 10 (g/h)?

average_joe
14-09-12, 21:27
sorry για το double post αργησα για το edit.
σε συνεχεια του προηγουμενου "για το raw egg ειναι 1.4.
σε αυτο κινειται ή στο επιπεδο μιας σκονης πρωτεινης τυπου whey isolate που κινειται στο 8- 10 (g/h)" ή σε σκονη τυπου casein (6.1)?

και γενικα ποσα γρ λευκινης περιεχονται στα 20γρ (ναι, ξερω ζηταω πολλα :green:)
reps if answered! :)

beefmeup
15-09-12, 12:07
πολλα ζητας,αλλα καλες ερωτησεις..
το μονο που εχω βρει,κ φανταζομαι θα ειδες κ εσυ,ειναι πως η whole egg protein,παιζει καπου στο μισο απο την whey/καζεινη στα rates αποροφησης.
επισημες μετρησεις δεν βρισκω..

cooked egg δινει καπου στο 3.
για την λευκινη που λες ουτε λογος,αλλα εκτιμω,πως εχει λιγοτερη συγκεντρωση απο την whey.

average_joe
15-09-12, 12:14
ναι ρε συ γινομαι περιεργος :green:
η πλακα ειναι οτι ρωταω απο απλο ενδιαφερον για διαβασμα καθως τουλαχιστον για το ποση πρωτεινη ανα γευμα εχω βρει το sweet spot.
προσπαθησα να βγαλω ακρη με τα προιοντα της mp που χουν κατι τετοια (egg white powder, whole egg protein) αλλα δεν νομιζω οτι ανταποκρινονται, καθως η μια εχει πολλα λιπαρα για να χουν κανει πειραμα με αυτη (λεω εγω τωρα) χωρις να δινουν αμινοξικο προφιλ και η egg white σιγουρα εχει λιγοτερη λευκινη.
αν υπηρχε το pdf θα βοηθαγε.
anyway thanks again!

lila_1
15-09-12, 12:45
οχι ρε συ λεει οτι εχει διαφορα αν αυτο το 0,5 πχ ειναι απο το 1 στο 1,5 η απο το 1,5 στο 2


ε και το βλεπεις λογικό εσύ? βλακείες. εχουν ποσταρει μιση την ερευνα και με ελευθερη μετάφραση.


Προφανώς...
Από τα 80 στα 130 γραμ είναι +60% επιπλέον πρωτείνη
από τα 140 στα 160 +14% επιπλέον

Αρα μια χαρά λογικό είναι

Devil
15-09-12, 15:39
@devil:αποψη σου(εισαι 100%λαθος)

ναι προφανος αποψη μου.... απο εκει και περα αν μπορεις prove me wrong... αλλα δεν νομιζω...


ΥΓ-προσοχη στην ορθογραφια...

οκ θα προσεχω.... αλλα μαθε και τι ειναι το pubmed....


ΥΓ 2-τη δεκαετια του 80 δεν υπηρχε συνθετικη σωματοτροπινη,μονο απο πτωματα ανθρωπων και χιμπατζιδων,ως εκ τουτου και η ινσουλινη δεν ειχε χρηση(εξου και οι κοιλιες δεν ηταν πεταγμενες)μαλλον δεν τα ξερεις τοσο καλα!

τοτε βγηκε στην αγορα η συνθετικη σωματοτροπινη το ιδιο και η ινσουλινη...

επετρεψε μου να ξερω τη δουλεια μου καλητερα απο εσενα....


χτες εκανα προπονηση με τον επαγ/τια ιφββ,μανωλη τζινιδη.τον ρωτησα λοιπον για το επιμαχο θεμα και μου ειπε καλυτερα 40,οχι 30.τωρα εγω δεν εγινα αδιακριτος να τον ρωτησω που το ξερει και να μου φερει αποδειξεις.πρεπει επιτελους να κοιταμε την ουσια και να μην κοσκινιζουμε.εσυ ντεβιλ,δε θα γινεις τεραστιος,ουτε πρωταθλητης εαν τρως 50 ανα γευμα,αλλα εφοσον χυσεις ποταμια ιδρωτα,εχεις γεννετικη,λεφτα και πεινασεις.

δεν γνωριζω τον κ. Τζινιδη και δεν γνωριζω γιατι λεει καλητερα 40 απο 30 η' απο 100.... και δεν με ενδιαφερει....

τεσπα απο εκει και περα κυριε επιστημονα.... κανα scientific evidence θα μας δωσεις για να στηριξεις της δηλωσεις σου....
η απλα θα δηλωνεις οτι εισαι γιατρος και πρωταθλητης και η γνωμη σου ειναι σαν να ακουμε τον θεο τον ιδιο....?

εμενα μη με πιανεις στο στομα σου.... και το τι κανω εγω στη ζωη μου δεν σε ενδιαφερει..... το αν θα γινω τεραστιος η' προ η' πυρηνικος φιλοσοφος ειναι δικο μου θεμα.... οποτε stay on topic και εφοσον το παιζεις scientist δωσε και κανα paper σε αυτα που γραφεις γιατι αλλιως πανε χαμενα...

τωρα για να μεινουμε ον τοπικ....



ξεκινοντας να πουμε 2-3 βασικα πραγματα για την πρωτεινη.... εστω οτι τρωμε μια μπριζολα....

λιγο πολυ η πεψη ξεκιναει απο το στομα καθως μασαμε... την κοβουμε δλδ σε μικροτερα κομματια.... μετα η συνεχεια ειναι στο στομαχι.... οπου κανει εκρισεις απο HCl και αλλα οξεα με pH 1-3...
απο εκει και περα το στομαχι εκρινει και διαφορα digestive enzymes... πχ.. το pepsinogen οπυ μετατρεπεται σε pepsin και εκει αρχιζει να σπαει την πρωτεινη σε αμινοξεα, δι- και τριπεπτιδια (δλδ 2 αμινο μαζι και αντιστοιχα 3 αμινο μαζι....)
μετα απο 3-4 ωρες και αναλογα με την ποσοτητα βεβαια.... εχουμε τη δημιουργια του ''χυμου'' δλδ... η μπριζολα μας μαζι ενα σωρο γαστρικα υγρα....
ολο αυτο το πραμα παει στο λεπτο εντερο (γνωστο και ως κοκορετσι :green:)... αρχικα περναει απο το πρωτο κομματι του λεπτου εντερου (duodenum) οπου τα οξεα εξουδετερονονται απο το βασικο περιβαλον που υπαρχει εκει...
τωρα εκει το παγκρεας βγαζει ενα ενζυμο που λεγεται trypsinogen οπου στο duodenum γινετε trypsin (ενεργη φορμα...) και πιανει δουλεια.... δλδ συνεχιζει την υδρολιση... πιο απλα να σπαει τις πρωτεινες σε αμινοξεα.... (οτι εκανε και η pepsin στο στομαχι...)
τωρα λοιπον και εφοσον οι πρωτεινες εχουν γινει αμινοξεα.... τα αμινοξεα περναν στο επομενο κομματι του μικρου εντερου.... τωρα εκει τι γινετε.... το οργανο αυτο εχει πολυ καλη αιματωση γιατι απλα εχει πολλα τριχοειδη αγγεια (capillaries)... και εχει και τα villi.... intestinal villi... τα οποια του παρεχουν μεγαλητερη επιφανεια για να αποροφα nutrients...
εκει τωρα εχουμε τα carrier... οπου ειναι αν θυμαμαι καλα καπου στα 7.... και επεισης υπαρχει carrier και για τα πεπτιδια... αλλα μονο για δι και τριπεπτιδια.... πεπτιδια μεγαλητερου μηκους... δλδ 4 και πανω δεν περνανε... η διαδικασια για να μπουν τα αμινο στα cappilaries απαιτει ενεργεια ATP δλδ....
και ολα αυτα καταληγουν στο συκωτι....

οπου εκει θα δουμε τι γινετε αργοτερα γιατι απλα βαριεμαι να το γραψω τωρα....:green:

οσο για την ποσοτητα πρωτεινης που περναει στον οργανισμο θα ποσταρω οταν πρωτα τελειωσουμε με τις βασικες διαδικασιες....

αυτα...

υγ.... τα εχω γραψει υπερβολικα γενικα... και εχω αφησει εκτος πραγματα... απλα εβαλα τα βασικοτερα....

goldenera
15-09-12, 17:01
Ωραία η αρχή της διαδικασίας.......τώρα έχω περιέργεια για τη συχέχεια....για συνέχισε, για συνέχισε;)

magavaTOUT
16-09-12, 03:45
devil με τι ασχολεισαι αν επιτρεπεται?

περιμενουμε part2 :thumbup:

loukiss
17-09-12, 11:49
αντε ρε μαν που ειναι η συνεχεια μου χουν κολλησει τα 3πεπτιδια στο συκωτι :green:

Devil
17-09-12, 12:07
εφτασε το part 2.... απο εδω και κατω τα πραγματα ειναι λιγο περιεργα θα προσπαθησω να τα γραψω οσο πιο απλα μπορω και να κρατησω τα βασικοτερα που μας αφορουν....

τι γινετε στο συκωτι.... λοιπον οπως ειπαμε τα αμινοξεα περνανε απο την πυλαια φλεβα απο το μικρο εντερο στο συκωτι...
εκει στο συκωτι παλι εχουμε διαφορετικο μεταβολισμο των αμινοξεων....

εκει λοιπον εχουμε κατα κυριο λογο των καταβολισμο (μην πανικοβαλεστε ειναι μερος του μεταβολισμου... χωρις αυτο δεν εχουμε και αναβολισμο...) των αμινοξεων... οι δυο βασικες διαδικασιες λοιπον ειναι... deamination και transamination.... απο εκει και περα υπαρχουν και αλλες οπως...transamidination, transamidation και decarboxylation.... αλλα τις αφηνουμε....

παμε λοιπον στην πρωτη διαδικασια.... transamination (γνωστη σε πολλους λογο των αιματολικων εξετασεων... ALT(SGPT) κ AST(SGOT)...ε?)
transamination λοιπον ειναι η μεταφορα του amino group (δλδ το γρουπ απο το αμινοξυ οπου περιεχει το Ν (αζωτο)...) σε ενα α-keto acid (δλδ το μερος του αμινο οπου δεν περιεχει Ν) και την δημιουργεια ενος νεου amino και ενος νεου a-keto acid....

53576

οι transaminases (η' aminotransferases) ειναι τα ενζυμα που κανουν την δουλεια αυτη... και ως co-factro εχουν το PLP (pyridoxal phosphate... μια φορμα της βιταμινης Β6...)

καποιες απο αυτες τις αντιδρασεις οπως ειπαμε σας ειναι ηδη γνωστες...

Alanine transaminase... ALT(SGPT)... οπου ουσιαστικα ειναι η μεταφορα του Ν-group απο το glutamic acid στο pyruvic acid για να δημιουργηθει alanine και ενα a-ketoglutaric acid... αλλα επεισης γινετε και το αντιθετο...

Aspartate transaminase... AST(SGOT)... παλι τα ιδια λιγο πολυ απλα εχουμε μεταφορα Ν-group απο το glutamic acid στο oxalacetic acid για τη δημιουργια aspartic acid και a-ketoglutaric acid.... και εδω παλι γινετε και το αντιθετο...

Glutamate transaminase.... εδω ουσιαστικα εχουμε την μεταφορα του Ν-group απο καθε αμινοξι (εκτος απο κανα 3-4... proline,lysine ecc ecc...) σε ενα a-ketoglutaric acid για να δημιουργιθει glutamic acid και το αντιστοιχο a-keto acid....

μεγαλη παρενθεση εδω..... απο το glutamic acid να πουμε οτι βγαινει η γνωστη σε ολους γλουταμινη!!!!
ναι ναι... :green:


παμε τωρα στις deamination.... που ουσιαστικα ειναι η μεταφορα ενος N-group απο ενα αμινοξυ για τη δημιουργια ενος a-keto acid....

τωρα εχουμε oxidative και non-oxidative deamination...
πχ oxidative deamination...

L-amino acid oxidases... ενζυμο που μπορει να παρει το Ν-group απο πολλα αμινοξεα....

Glutamate dehydrogenase... ενζυμο που ''παιρνει'' το N-group απο το glutamic acid δημιουργοντας a-ketoglutaric acid και αμμωνια...

απο εκει και περα εχουμε την non-oxidative deamination... οπως πχ...

dehydratase... ενζυμο που κανουν deamination σε αμινοξεα με OH-group (hydroxyl) οπως πχ... serine...

desulphhydrase.... ενζυμο που κανει deamination σε αμινο με S-group (sulphur) πχ.... cysteine...



οποτε τι κραταμε απο αυτα..... απο τη μια διαδικασια εχουμε την δημιουργια νεων αμινοξεων απο αλλα αμινοξεα.... (δλδ.. δημιουργεια non essential amino acids.... ) και απο την αλλη εχουμε δημιουργια αμμωνιας και α-keto acids... οπου το ενα κανει την urea και το αλλο παει για διαφορους σκοπους.... πχ... τα keto acids μπορουν να πανε για την δημιουργια glucose, fatty acids, ketones κτλ....


και εν τελη οταν περασουν ολες αυτες τις διαδικασιες... τα αμινοξεα μετα περναν στο αιμα.... :green:

αυτα.... η συνεχεια σε λιγο....

loukiss
17-09-12, 12:34
http://25.media.tumblr.com/tumblr_lxjlw4AnIX1rn1xxfo1_250.gif

kokolakis
04-10-12, 04:00
η συνεχεια....?

Steloukos
07-10-12, 01:59
http://25.media.tumblr.com/tumblr_lxjlw4AnIX1rn1xxfo1_250.gif

Χαχαχαχαχαχαχα:rolf:Εγω για να υπολογισω την πρωτεινη που χρειαζομαι ανα γευμα κανω το βαρος μουx3 και διαιρω με το 6 που ειναι ο αριθμος γευματων μου.

magavaTOUT
07-10-12, 03:35
γιατι x3? δεν ειναι παρα πολλα?

Steloukos
07-10-12, 14:29
γιατι x3? δεν ειναι παρα πολλα?

O Kris Gethin προτεινει 1,5γρ πρωτεινη ανα μισο κιλο βαρους, το ιδιο προτεινε και ο Jay Cutler σε γνωστο περιοδικο οταν ενα παιδι 16 ετων τον ρωταγε πως θα παρει κιλα.Τωρα δεν ξερω αν το 1γρ παραπανω πιεζει το συκωτι.Ας πει και καποιος αλλος την γνωμη του.

magavaTOUT
07-10-12, 15:04
Το θεμα δεν ειναι μονο το συκωτι(που ειναι το σημαντικοτερο) αλλα και η τσεπη ;) Με 2-2.5μαξ εισαι κομπλε ειναι η γνωμη μου.

Steloukos
07-10-12, 15:22
Το θεμα δεν ειναι μονο το συκωτι(που ειναι το σημαντικοτερο) αλλα και η τσεπη ;) Με 2-2.5μαξ εισαι κομπλε ειναι η γνωμη μου.

Eνταξει ειναι λιγο επιβαρυνση για την τσεπη.Εσυ ποσο παιρνεις?2γρ ανα κιλο?

magavaTOUT
07-10-12, 15:44
Κοιταω καθε μερα να παρω 2 βρεξει χιονισει. Αν θα ανεβω παραπανω θα ειναι λογω cheat ή λογω πεινας.

Dakonblackblade
08-10-12, 19:47
ΙΤ ΔΕ ΦΑΚΙΝΓΚ ΦΟΥΝΤ .

Όλο αυτό το άγχος χαλάει την πλάκα της προσπάθειας. Εδώ δουλεύουν οι νηστείες μιας μέρας και τρέχα γύρευε ή να τρως μέσα σε 4 ώρες και μετά νηστεία, λες να έχει σημασία πως θα σπάσεις την πρωτείνη? Φάε αυτό που πρέπει να φας όποτε μπορείς να το φας και θα δουλέψει.

Steloukos
09-10-12, 17:55
ΙΤ ΔΕ ΦΑΚΙΝΓΚ ΦΟΥΝΤ .

Όλο αυτό το άγχος χαλάει την πλάκα της προσπάθειας. Εδώ δουλεύουν οι νηστείες μιας μέρας και τρέχα γύρευε ή να τρως μέσα σε 4 ώρες και μετά νηστεία, λες να έχει σημασία πως θα σπάσεις την πρωτείνη? Φάε αυτό που πρέπει να φας όποτε μπορείς να το φας και θα δουλέψει.

Εσυ το βλεπεις με διαφορετικο τροπο και δικαιωμα σου.Πολλοι εκτελουν ενα προγραμμα διατροφης που μοιραζει περιπου ισα την πρωτεινη σε καθε γευμα και κατα την αποψη μου εχει μεγαλη σημασια πως θα σπασεις την πρωτεινη.Για να εχεις θετικη ισσοροπια αζωτου η πρωτεινη πρεπει να ειναι μοιρασμενη σωστα.Για να εχεις σωμα με λεπτομερειες πρεπει να κανεις διατροφη με λεπτομερειες.Φιλικα παντα χωρις παρεξηγηση απλως ηθελα να εκφρασω μια αποψη:thumbup:.

Apollonas
11-10-12, 00:33
Μήπως όμως παίζει ρόλο και το σωματότυπο; Εκτόμορφος, Μεσόμορφος, Ενδόμορφος; Για παράδειγμα, σε μένα που είμαι εκτόμορφος για να αρχίσω να ανεβάζω κιλά πρέπει να τρώω κάθε 2 ώρες. Με την λογική αυτή αν προσέξουμε και το ύψος, θα βγάλουμε το συμπέρασμα ότι κάποιος που είναι κοντός θα βάλει κιλά πιο γρήγορα από κάποιον που είναι ψηλός. Άρα, ανεβαίνουν οι θερμίδες και με αυτό γνώμονα εγώ προσωπικά με 100 κιλά που είμαι και 2.03 ύψος χρειάζομαι γύρω στις 5000 θερμίδες για να βάλω κιλά. Κάθε μέρα έχω 7 ίσως και 8 γεύματα η πρωτείνη είναι γύρω στα 455γρ συνολικά και εδώ το πρόγραμμα που ακολουθώ:
Meal 1
8 egg whites
100g oats
1 banana
1 apple



Meal 2
1 scoop protein 

1 banana

10 almonds

Meal 3
200g pasta
300g steak,chicken,turkey

Meal 4
150g tuna can
300g potatoes
salad

Meal 5
150g pasta
300g steak,chicken,turkey

Meal 6
12 egg whites
100g rice

Meal 7
Vegetables
Fish

Meal 8
2 potatoes
300g steak,chicken,turkey

Dakonblackblade
11-10-12, 18:05
Εσυ το βλεπεις με διαφορετικο τροπο και δικαιωμα σου.Πολλοι εκτελουν ενα προγραμμα διατροφης που μοιραζει περιπου ισα την πρωτεινη σε καθε γευμα και κατα την αποψη μου εχει μεγαλη σημασια πως θα σπασεις την πρωτεινη.Για να εχεις θετικη ισσοροπια αζωτου η πρωτεινη πρεπει να ειναι μοιρασμενη σωστα.Για να εχεις σωμα με λεπτομερειες πρεπει να κανεις διατροφη με λεπτομερειες.Φιλικα παντα χωρις παρεξηγηση απλως ηθελα να εκφρασω μια αποψη:thumbup:.


Άκου να δεις. Πλέον κυκλοφορεί η μόδα του Intermittent Fasting. Τι λέει αυτό? Τρως το φαί σου μέσα σε ένα μικρό χρονικό διάστημα . Επίσης μπορείς να απέχεις και καμιά μέρα. Και δεν υπάρχει πρόβλημα. Δεν το λέω εγώ το υποστηρίζουν πάρα πολλοί εκεί έξω. Τι μου λέει εμένα? Πως ο χρόνος που τρώμε την πρωτείνη και το φαγητό δεν έχει μεγάλη σημασία ή καλύτερα έχει μικρή σημασία. Απλά είναι κάτι καθιερωμένο το οποίο δουλεύει και το χρησιμοποιούμε. Δεν υπάρχει παρεξήγηση , απόψεις ανταλλάσουμε απλά όλο αυτό το άγχος κατεμέ για το πότε να φάμε που είναι αρκετά σημαντικό (ταπεράκια, ωράρια κτλ.) δεν αξίζει τον κόπο.

kriti 1988
12-11-12, 19:09
στο καθε γευμα ποσα γραμμαρια πρωτεινης μπορει να απορροφησει το σωμα μας ???
κ οταν λεμε 1,5 γραμμαριο πρωτεινης το λεμε για καθε κιλο του σωματος μας η για καθε μυικο κιλο??

magavaTOUT
13-11-12, 01:25
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?4742-%CF%80%CF%8C%CF%83%CE%B1-%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%AC%CF%81%CE%B9%CE%B1-%CF%80%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B7%CF%82-%CE%B1%CE%BD%CE%B1-%CE%B3%CE%B5%CF%8D%CE%BC%CE%B1

:thumbup:

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
02-11-16, 00:31
Αυτό είναι πολυπαραγοντικό θέμα και τα τριάντα γραμμάρια είναι ένα στερεότυπο και μια γενίκευση.Ίσως αυτό προήλθε από την συνήθη προτεινόμενη δοσολογία της κουταλιάς σε πρωτεινούχα σκευάσματα.Στην ουσία το ποσό του ζωικού λευκώματος που θα αφομοιώσει κάθε οργανισμός,εξαρτάται από το ΔΜΣ (Δείκτη Μάζας Σώματος).Που σημαίνει πως οι πιο μεγαλόσωμοι αθλητές μπορούν να χρησιμοποιήσουν μεγαλύτερη ποσότητα. Επίσης η χρονική στιγμή,όπως μετά την άσκηση.Εκεί υπάρχει το αναβολικό παράθυρο και οι μύες διψάνε για αμινοξέα και διατροφικά στοιχεία.Άλλος ένας παράγοντας είναι το αναβολικό ορμονικό περιβάλλον και εάν ο αθλητής κάνει χρήση ΑΑΣ (Ανδρογόνα Αναβολικά Στεροειδή).Σε αυτή την περίπτωση μεταβολίζεται η διπλάσια ποσότητα πρωτείνης αλλά με παρενέργειες Εάν λάβουμε υπόψη ότι μια μερίδα εστιατορίου κόκκινου κρέατος περιλαμβάνει πάνω από 50 γραμμάρια πρωτείνης,καταλαβαίνουμε ότι τα 30 γραμμάρια αποτελούν ένα μύθο. Το πόσο όμως πρωτείνη θα φας ανά γεύμα είναι συνάρτηση και της ημερήσιας ποσότας,που αντανακλά άμεσα στα σχέδιά σου:Εάν δηλαδή είναι σε φάση μυικής ανάπτυξης και όγκου,όπου έμφαση πρέπει να έχει ο υδατάνθρακας και η πρωτείνη να περιορίζεται στα 2gr/kg σωματικού βάρους.Στην περίπτωση που βρίσκεσαι σε δίαιτα απώλειας λίπους,εκεί η πρωτείνη ανεβαίνει για λόγους ενεργειακούς και για λόγους αντικαταβολισμού και ανέρχεται στα 3gr/kg βάρους.Aναλόγως με το πόσα γεύματα κάνεις την ημέρα (5-7),διαιρείς τη συνολική ποσότητα ημερήσιας πρωτεϊνικής πρόσληψης με τον αριθμό γευμάτων. Τέλος η καθημερινή πρωτεινική πρόσληψη στον όγκο είναι 2χΣΒ (2γρ Χ Σωματικό Βάρος) ,ενώ στη γράμμωση 3χΣΒ (3γρ Χ Σωματικό Βάρος).Πχ ένας αθλητής 100 κιλών στον όγκο θα πρέπει να τρώει 200γρ ζωικού λευκώματος κατανεμημένο στα 40γρ ανά γεύμα εάν αυτός τρώει πέντε φορές την ημέρα.Εφόσον τρώει επτά,αυτό κατεβαίνει στα 30γρ.Αντίστοιχα στη γράμμωση χρειάζεται 300γρ που στα πέντε γεύματα αντιστοιχούν σε 60γρ ανά γεύμα,ενώ στα επτά γεύματα σε 40γρ περίπου. Να γνωρίζεις ότι η περίσσεια πρωτείνης χρησιμεύει για δομικούς σκοπούς (χτίσιμο πρωτεινών,ορμονών,αντισωμάτων),αλλά μπορεί να μετατραπεί σε λίπος όταν το θερμιδικό πλεόνασμα είναι αρκετά μεγαλύτερο.Αυτό που μπορείς να αλλάξεις είναι η ταχύτητα χώνευσης και να συντομεύσεις το διάστημα αναμονής μεταξύ των φαγητών σου. Χωνευτικά ένζυμα με λιπάση,αμυλάση,πρωτεάση και πεψίνη βοηθούν σε αυτό.Η περίσσεια πρωτείνης δεν σημαίνει ότι θα κάνεις μεγαλύτερους μύες,όταν έχεις καλύψει τις ημερήσιες σου ανάγκες.Και εάν δεν ενυδατώνεσαι επαρκώς,θα ανεβάσει την τιμή ουρίας και κρεατινίνης των νεφρών.