PDA

Επιστροφή στο Forum : Η Διαιτα μου και διατήρηση μυών



_Kwstas
07-06-09, 23:18
Θέλω να μου πείτε τι πιστεύετε για το πρόγραμμα που ακολουθώ (Δεκτα ολα τα σχόλια και οι κριτικες σας, γιατί χρειάζομαι βοήθεια )

Είμουνα 150 κοιλα και με αυστηρή δίαιτα που έκανα και γυμναστήριο (Βάροι + διαδρομο 1ώρα++ , 6φορές την εβδομαδα) έπεσα στα 107 κοιλα.. αλλά όπως γνωρίζεται οι περισσοτεροι έχω αρκετό λίπος επάνο μου και προσπαθώ να το χάσω με μια δίαιτα που κάνω χαμηλή σε ηδατάνθρακες κα φυσικά σε λίπος,

και πηγάινω γυμναστήριο 5 φορες την εβδομαδα τωρα.. κάνω βάροι γιατι λενε ότι σφυγκοντας τους μυες καις και το λιπος....κάνω και διαδρομο 4 φορες την εβδομαδα(γρήγορο περπάτημα+ανηφόρα για 35-45 λεπτά).Θα ήθελα να πω ότι παιρνω Whey protein για να μην χάσω και κάποια μυκότητα που έχω, και προσπαθώ να αναπληρώσω την ποσότητα της προτείνης που πρέπει να παίρνω.

Εχουμε.,


7:30 Γαλα 1,5%ληπ, η Πράσηνο Τσαι +κορν φλεικς τα απλα (1 κουπα τσαγιού) +1 αυγό + 1 Scoop Whey

10:00 1 φρούτο

1:30 150gr ψάρι, η μοσχάρη ,η στηθος κοτοπουλο ,η όσπρια,η γαλοπούλα + 100γρ cottage cheese light 2,2% +3 σπράδια αυγού+2 φρυγανιές Ολικής Αλεσης η μια πατατα βραστή+ Σαλατα μαρούλη, η λάχανο η μπροκολο με 2 κουταλιες λάδι

4:00 1 φρουτο

4:30-6:00 Gym (Αμέσως Μετα το γυμναστηριο , 2 Scoop Whey )Κάνω βάροι και τέλος 35-45λεπτα διαδρομο

8:00 λίγο πιο ελαφρά απο ότι το μεσημερι δηλαδη, 100γρ γαλοπούλα στεγνή, η σολομό ,η τόνος στο νερό..η κτλπ.., + Σαλατα με 1 κουτ λάδι + 1 φρυγανια

10:00 1 φρούτο

πριν τον ύπνο 11:00-11:30 , 1 Scoop Whey

Να σημειώσω ότι πίνω πολύ νερό, το πρόγραμμα αλλάζει καθημερινα μεσημεριανο- βραδυνο εννοείτε, τις Τετάρτες κ τις Κυριακές Δεν πηγαίνω Γυμναστήριο και πίνω 1 Scoop Way το πρωί μόνο κ κατεβάζω τους υδατάνθρακες και τρώω περισσοτερη σαλάτα και πινω κ τσάι + λεμόνι ,αντί για φρούτο στις 10:00 , στα Φαγητα δεν βαζω λάδι.. .. Με Νερο και όλα βραστά και σχεδόν καθόλου αλάτι.

Αυτό το προγραμμα εχω τώρα, τα φώτα σας παιδιά!Ευχαριστώ

(Τώρα είμαι 107 κοιλα, 1.86 ύψος)

NASSER
07-06-09, 23:45
Καλο θα ηταν να προσθεσεις ακομα ενα γευμα με πρωτεινη (φιλετο κοτοπουλο ή τονο) και αλλο ενα γευμα πρωτεινης σκονης στη θεση των φρουτων. Απο φρουτα να κρατησεις αυτο στις 10.00 μαζι με πρωτεινη ή να βαλεις κανονικο γευμα.

Απο τον οδηγο διαιτας που εχουμε στην αρχιη σεληδα, μπορεις να υπολογισεις τις θερμηδες που χριαζεσαι ημερησιως και κυριως την ποσοτητα πρωτεινης, υδατανθρκα και λιπους που πρεπει να καταναλωνεις ημερησιως για να μην εχεις απωλεια μυικης μαζας.

Καλη συνεχεια!

_Kwstas
08-06-09, 18:00
Μπορώ να πω , οτι με ενδιαφέρει πιο πολύ να χάσω λοιπος και κοιλα γι αυτό δεν αυξάνω τις ποσότητες προτείνης, πυστεύω οτι αύτο θα με βοηθήσει να χάσω κοιλα . Τώρα παιρνω 1300 θερμίδες + 4 Σκουπ Προτείνης δλδ 120χ4= 480 calories , άρα παιρνω σεβαστές ποσότητες για να χάσω κοιλα και λοίπος και για να κρατήσω ότι μπορέσω απο μυική μάζα.

Ξέχασα να αναφέρω οτι έπερνα όταν ήμουνα 150 κοιλα Hydroxycut και L-carnitine δεν μπορώ να πω οτι πέρασα καλα με τα Hydroxycut :unsure:

Ευχαριστω NASSER

_Kwstas
10-06-09, 08:05
Την ποσότητα πρωτεινης την υπολογησα 2γρ/1κιλο πρεπει δηλαδη να περνω 220 γρ πρωτεινης σύνολο και όντος τόσο περνω, σκέφτομαι κ να κατεβάσω το 1 Σκουπ πρωτεινης στα 20γρ η να το βγάλω τελειος πριν τον υπνο.. γιατι δεν θέλω και να αποκτήσω κανένα πρόβλημα και να παρώ το νεφρο και το συκωτι στο χερι :S
Εσεις τι λέτε?

KATERINI 144
10-06-09, 10:01
πριν τον υπνο δε χρειαζεται η whey, καλητερα γιαουρτι, εκει που εχεις σκετο φρουτο βαλε και whey.

_Kwstas
15-06-09, 15:25
Να ρωτήσω τα αμινοξέα λενε ότι είναι απαραίτητα στον οργανισμό .. ιδιαιτερα οταν καποιος είναι σε περιοδο γράμμωσης ή διαιτας ή ακομα κ όγκου, έγω θα χρειαστώ να πάρω αμινοξέα? Ενας φίλος μου ,μου είπε οτι είναι πολύ χρήσιμα ακόμα και όταν πέρνεις πρωτείνη! Τι με συμβουλεύεται?:unsure:

AMINO 2222 Αυτην εδώ μου είπε για αρχή δεν χρειαζομαι κατι αλλο μου είπε