PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενοχλήσεις στον ώμο



Duke-Nukem
07-12-06, 00:18
Όταν κάνω πιέσεις στήθους στον ίσιο και στον επικλεινή νιώθω βαθιά μέσα στον δεξί ώμο ενοχλήσεις σαν να τραβίεται. Αυτό που μπορεί να οφείλεται;

Theristis
07-12-06, 02:06
Αυτό ακριβώς το έχω πάθει και εγώ και επιπλέον σήμερα γύμναζα ώμους οπότε έκανα οπισθολέμιες στο Smith και με έχει πιάσει απο εκείνη την ώρα ένας φοβερός πόνος στο δεξί πλευρό.

billys15
07-12-06, 16:13
προσεχετε γιατι ο πατερας μου ειχε κοψει τον δεξι του τενοντα ετσι.αν θελετε μειωστε λιγο τα κιλα για καποιο διαστημα ή καντε ενα πιο "ειδικο" ζεσταμα για ωμους

tasosfit
08-12-06, 12:02
Παιδιά επειδή με τις επιβαρύνσεις δεν παιζουνε και ειδικά με τους ώμους και τα γόνατα γιατί μπορει να αφήσουν χρόνια προβλήματα. Η αντιμετώπιση ενος περιστατικού κατα τη γνώμη μου πρέπει να έχει την ακόλουθει σειρα.

Εκδήλωση του πόνου/ενοχλησης
Διακοπή της προπόνησης
Μειωση της επιβάρυνσης 1-3 ημέρες (εκτός και αν το περιστατικό χρήζει άμεσης ιατρικής παρέμβασης π.χ. θλάση-εξαρθρωση κ.α.)

...εαν δεν έχει υποχωρήσει ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ.
Ο χειρότερος γιατρός ειναι καλύτερος απο το ρίσκο για μεγαλύτερη ζημιά.
Γνώμη μου να προτιμάτε αθλητίατρους οι οποίοι δεν σου κοβουν απαραιτητα την προπονηση, κατανοούν την σπουδαιοτητά της για εσένα.

Vson
03-03-07, 12:56
σωστος ο τασσος,

...δεν ειναι δυνατον να νιωσεις ενοχληση και να συνεχιζεις για να ολοκληρωσεις το σετακι!

υγεια πανω απ ολα^

RUHL
20-03-08, 23:35
Eπαθα σημερα ζημεια στον δεξι ομο :banghead: :banghead: :banghead: στο 2ο σετ στο σμιθ μολις τελειωνα την ασκηση κατεβαζα λιγο πιο κατω απο το επιπεδο τον αυτιων οπισθολαιμιες
και το ενιωσα :banghead: σαν να μπλεκοντε οι μυεις(πως πχ οταν περιστρεφεις το χερι κυκλικα ) μαλον ειναι τενοντιτιδα ηθελα να συνεχησω την προπονηση αλλα για καλη μου τυχη οπως καταλαβα τωρα :banghead: κοπηκε μετα απο 10 λεπτα το ρευμα και εφυγα απο το γυμναστηριο

Λοιπον πιο πολυ για αποθεραπεια θα ηθελα καμια επιπλεον γνωμη ηδη εβαλα παγο μολις ηρθα σπιτι 2 φορες απο 10 λεπτα παγος 10 λεπτα διαλειμα μετα παλι 15 λεπτα παγος και τελος

το σημειο που τραυματησα ειναι η πλαγια κεφαλη του δελτοειδη

τι αλλο μπορω να κανω μαλον απο θεμα προσεγγησης για αποθεραπεια?

θερμαντικες και μασαζ αμα θυμαμε καλα απο την 3 μερα δεν αρχηνανε?

τεσπα οποιος εχει καμια ιδεα ας πει οσο πιο γρηγορα τοσο το καλυτερο πριν 2 ωρες την επαθα την ζημεια και πανε οι προπονησεις ολης της εβδομαδας φυσικα

τωρα το αισθανομε καπως πρισμενο και λιγο ποναει αμα το σηκωνω η παω να κανω διαφορα

billys15
21-03-08, 00:07
Sorry,δεν ξερω τι να σου συμβουλεψω να κανεις τωρα,αλλα αυριο οπωσδηποτε γιατρος! Περαστικα!

RUHL
21-03-08, 00:14
μπααα με την καμια ολοι ασχετοι ειναι δεν εχει αθληγιατρους οτι νανε ειναι θα μου που μια χαρα εισαι και θα μου γραψουν καμια κρεμα οπως η βολταρεν τσαμπα τον χρονο μου θα χασω δεν παω εκει

Μια τενοντιτιδα πρεπει να ειναι αλλα πως να την αντιμετωπησω σωστα εκει το θεμα δεν βρηκα και κανενα τοπικ :cry:

SOLID
21-03-08, 01:45
Θλαση η τενοντιτιδα!!!!Μαλλον θλαση κακωση η κατι τετοιο γιατι εγινε αποτομα!!!!!!Δοκτωρ αμεσως!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

KATERINI 144
21-03-08, 12:37
Ρε αλεξ αυτόν τον ώμο τον έχεις ξεπατώσει, :pale:

δε μπορεις να κάνεις και τίποτα τώρα, πάγο και περίμενε να περάσει, υπομονή θέλει.
ρίξε καναν υπνο παραπάνω :sleeping: να ξεκουραστείς και ζάλιζε εμάς στο πς να περάσεις την ώρα σου :geek:

RUHL
21-03-08, 12:50
Φωτη δεν ειναι ο αριστερος που τον ειχα ***** απο τον παγκο και πλατη ο αλλος την επαθε τωρα ο δεξης :rolf: :rolf: :rolf: συμπληρωσα τωρα και απο τις 2 μεριες ασε για αποσυρση θα παω γμτ :banghead: :banghead: αμα συνεχησω ετσι

RUHL
21-03-08, 12:57
oπως λεει και το τραγουδι τον ημιζ

Σηκώνω και κιλά που δεν αντέχουν τα οστά μου :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: απο εκει παθαινουμε ολες τις ζημιες :banghead: :banghead:

fysiotek
28-03-08, 12:20
το πιο σημαντικο πραγμα στα βαρη[και τον αθλητισμο γενικα] ειναι η τεχνικη.απο εκει προερχονται οι τραυματισμοι.αρα οπισθολαιμιαιες μεχρι 90 μοιρες γωνια και παγκος οι αγκωνες μεχρι το υψος του στηθους

RUHL
28-03-08, 13:11
και εγω που νομηζα οτι εφτεγε το γκομενακι που εφτιαχνε λιγο πιο εκει αρσεις θανατου :green: :green:

tezaman
25-09-08, 14:23
πριν λίγες ημέρες καθώς έκανα σε επικλινές πάγκο ασκήσεις με αλτήρες για το στήθος άρχισε να με ενοχλεί ο δεξής ώμος μου στο σημείο μπροστά και έξω
δεν ήταν πολύ έντονος ο πόνος ποιο πολύ ενόχληση.. τώρα όταν τον περιστρέφω κυκλικά ακούω κάποια τριξίματα μέσα σε εκείνο το σημείο :?

λέτε να έχω κάποιο πρόβλημα? :help:

agios
06-10-08, 12:01
Γιατρός δεν είμαι αλλά μου μοιάζει μάλλον με πρόβλημα του περιστροφέα. Και από δική μου εμπειρία πρέπει να το προσέξεις γιατί αν τον ζορίσεις μπορεί να τραυματίσεις σοβαρά και είναι ένας από τους χειρότερους τραυματισμούς.
Ξεκούρασε τον ώμο λίγο και την επόμενη φορά δες αν σε ξαναενοχλήσει.

DeVito
06-10-08, 17:39
και εγω που νομηζα οτι εφτεγε το γκομενακι που εφτιαχνε λιγο πιο εκει αρσεις θανατου :green: :green:

:lol:

Steve KinG STyLe
06-10-08, 18:16
πριν λίγες ημέρες καθώς έκανα σε επικλινές πάγκο ασκήσεις με αλτήρες για το στήθος άρχισε να με ενοχλεί ο δεξής ώμος μου στο σημείο μπροστά και έξω
δεν ήταν πολύ έντονος ο πόνος ποιο πολύ ενόχληση.. τώρα όταν τον περιστρέφω κυκλικά ακούω κάποια τριξίματα μέσα σε εκείνο το σημείο :?

λέτε να έχω κάποιο πρόβλημα? :help:

Και εγω οταν δεν κανω ζεσταμα (στα γονατα στους ομους και γενικα)ακουγονται κρακ κρακ...σο??? :idea:

billys15
06-10-08, 18:28
Ναι αλλα αυτο το "κρακ-κρακ" μπορει να σε παει πολυ πισω.Οποτε παντα ζεσταμα :thumbup:

TRIANTAFYLLOU
06-10-08, 18:50
πριν λίγες ημέρες καθώς έκανα σε επικλινές πάγκο ασκήσεις με αλτήρες για το στήθος άρχισε να με ενοχλεί ο δεξής ώμος μου στο σημείο μπροστά και έξω
δεν ήταν πολύ έντονος ο πόνος ποιο πολύ ενόχληση.. τώρα όταν τον περιστρέφω κυκλικά ακούω κάποια τριξίματα μέσα σε εκείνο το σημείο :?

λέτε να έχω κάποιο πρόβλημα? :help:

το κράκ απο μόνο του αν δεν υπάρχει πόνος δεν λέει και πολλά η δεν σημαίνει απαραίτητα πρόβλημα , αλλά μπορεί να δημιουργήσει πόνο στο μέλον και πρόβλημα .
όπως είπαν και τα παιδιά πολύ καλό ζέσταμα έως ότου να μην ακούγετε αυτό το κράκ και ότι άσκηση και να κάνουμε πχ στήθος πλάτη χέρια πρέπει πρώτα να κάνουμε καλό ζέσταμα στούς όμους και ίσως κάποια άσκηση ανάλογα με την περίπτωση πριν οτιδήποτε.
αυτό μπορεί να είναι απο ερέθισμα η κάποια διάταση στούς συνδέσμους γιατί οι όμοι είναι ευαίσθητη αρθρωση πολλη περισσότερο απο τα γόνατα και στηρίζετε στούς μύς και όποια χαλάρωση στούς μυς έχει συνέπεια στη λειτουργία τους .

tezaman
08-10-08, 16:01
ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια και το ενδιαφέρον σας :thumbsup:

όταν λέμε ζέσταμα στους ώμους πριν από κάθε άσκηση τι ακριβώς εννοούμε?
διατάσεις? η κάποια άσκηση με λίγα κιλά?

έχω ακούσει ότι διατάσεις δεν κάνει να κάνεις κρύος η κατά την διάρκεια της προπόνησης αλλα από την άλλη έχω ακούσει πως είναι καλό να κάνεις διατάσεις κατά την διάρκεια της προπόνησης :? και τα 2 απο γυμναστές..

ποιο όμως ειναι το σωστό?

Vson
08-10-08, 18:28
ζεσταμα κανεις με αρκετους τροπους ανεφερες μονος σου δυο.
και διαδρομο να κανεις θα ζεσταθουν οι ωμοι, βεβαια οχι τοσο καλα οσο αν τους δωσεις εμφαση αλλα και παλι.

μικρα κιλα και διατασεις μαζι θα ελεγα ειναι το καλυτερο


το κακο με τις διατασεις ειναι που ολοι τις κανουν γρηγορα για να κλεψουν χρονο, στην ουσια ομως αυτο που κανουν με το να κανουν γρηγορες διατασεις ειναι να τραυματιζουν τους ωμους η Χ σημειο.
αργα κ σταθερα οι διατασεις, οταν εισαι πιο ζεστος μπορεις και πιο γρηγορα προς θεου ομως ποτε με απιστευτες ταχυτητες οπως μερικοι μερικοι...

σταθερα κ ομορφα

tezaman
08-10-08, 20:06
σταθερα κ ομορφα

beautiful!!! όπως λέει και ο μαζονάκης 8)

ευχαριστώ για τις πληροφορίες :weights:

peris
08-10-08, 20:11
σταθερα κ ομορφα

beautiful!!! όπως λέει και ο μαζονάκης 8)

ευχαριστώ για τις πληροφορίες :weights: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :green: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :green:

philipposmich
08-10-08, 20:47
σταθερα κ ομορφα

beautiful!!! όπως λέει και ο μαζονάκης 8)

ευχαριστώ για τις πληροφορίες :weights:

Ο Δαντης το ειπε.Οχι ο Μαζωνακης.

tezaman
08-10-08, 21:32
δε πα να τοπε και η Σοφία Βέμπο 8)

peris
08-10-08, 21:32
σταθερα κ ομορφα

beautiful!!! όπως λέει και ο μαζονάκης 8)

ευχαριστώ για τις πληροφορίες :weights:

Ο Δαντης το ειπε.Οχι ο Μαζωνακης. αλλο looooooooooool αυτο χεχεχε πλακα κανω πολι οφ τοπικ λεμε :shifty: :clown2:

peris
08-10-08, 21:33
δε πα να τοπε και η Σοφία Βέμπο 8) :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: εισαι κορυφη χρηστο :bowdown: :bowdown: :bowdown: :bowdown: :bowdown: :bowdown: :bowdown: :bowdown: :bowdown: :bowdown: :bowdown: :bowdown: :bowdown: :bowdown: :bowdown:

tezaman
08-10-08, 21:55
έτσι είμαστε εμείς οι Πατρινοί :thumbup: έτσι Πέρι? :D

Πέρι πέρνεις ALA? αν ναι απο πού φαρμακείο?

peris
08-10-08, 22:01
οχι χρηστο τωρα κανω μονο διατροφη δε παιρνω ουτε συμπληρωμα γιατι εκανα κατι εξετασεις και επειδη επαιρνα καποια αγωγη μετα απο ατυχημα που ειχα οι τιμες got του συκωτιου ειναι ΄λιγο ανεβασμενες οχι κατι τραγικο αλλα θελει προσοχη για κανα μηνα ακομα που θα κανω και αλλες εξετασεις

tezaman
08-10-08, 22:21
κατάλαβα Πέρι ούτε πρωτεΐνη δεν παίρνεις δλδ ετσι?

θέλω να κάμω και εγώ εξετάσεις να δω που βρισκόμαστε :bounce:

peris
09-10-08, 00:13
κατάλαβα Πέρι ούτε πρωτεΐνη δεν παίρνεις δλδ ετσι?

θέλω να κάμω και εγώ εξετάσεις να δω που βρισκόμαστε :bounce: ουτε υπολογιζω ομως σε κανα μηνα να παρω μια και να κανω ενα κυκλο κρεατινης εσυ απο σιμπληρωματα τη παιρνεις τωρα?

tezaman
09-10-08, 01:05
Τωρα είμαι σε κύκλο κρεατίνης της reflex ( monohydrate ) μία whey πρωτεΐνη της ON, κάτι προβιταμίνες centrum ( που δεν θα ξαναπάρω γιατί έμαθα πως έχουνε πολλά συντηρητικά μέσα ) , κάτι extract από ένα φυτό το ιπποφαες εβίας ( μου φάνηκε πολύ καλο ) και έχω βάλει μετά το κάθε γεύμα 4 χαπάκια μαγιά μπύρας την lanes και κάψουλες με μουρουνέλαιο της seven seas

απο ότι βλέπεις έχω κουμπωθεί κανονικά χχαχα, ελπίζω οι εξετάσεις αίματος να έχουν καλά αποτελέσματα 8)

vagg
21-01-09, 16:51
χ8ες οταν εκανα πιεσεις για ωμους αρχισα να ακοω εναν ηχο απο τον αριστερο μου ωμο...ο ηχος ακουγετε στο ανεβασμα οταν το χερι ξεπερναει τη ορθη γωνια με τον κορμο...δεν ποναω αλλα ειναι ενοχλητικος :banghead: :banghead:
ξερει κανεις κατι??

tezaman
21-01-09, 17:13
και εμένα κάνει ένα κλάκ ο δεξίς μου ώμος, λίγο ποιο κάτω απο την ορθή γωνία :| δεν ξέρω τι μπορεί να είναι, αλλά νιώθω μια ενόχληση κατα το κλάκ

slaine
21-01-09, 17:39
δεν καταλαβαίνω γιατί ανοίγετε νέα θέματα ενώ ήδη υπάρχουν σχετικά για ώμους. και το λέω μόνο και μόνο για να έιναι όλα συγκεντρωμένα και να βοηθιούνται όσοι ψάχνουν ένα θέμα.

επί του ώμου τώρα:
από τη δυστυχώς μεγάλη και άσχημη εμπειρία με αυτή την άρθρωση υποθέτω ότι 2 πράγματα μπορεί να είναι:

1) κατάλοιπα από φλεγμονές-άλατα κλπ που τρίβονται στην περιοχή και προκαλούν το θόρυβο και φυσικά μικροτραυματισμούς συνέχεια

2) χαλαρή άρθρωση λόγω κατασκεύης/τραυματισμού/όχι καλής μυικής στήριξης

τι βοηθάει συνήθως;
-ξεκούραση λίγες μέρες

-πολύ καλό ζέσταμα

-διατάσσεις

-πάγος

-ενδυνάμωση όλης της περιοχής

-ασκήσεις κλειστής αλυσίδας-λάστιχα

-αποφυγή ασκήσεων που μας δημιουργούν προβλήματα

-παυσίπονα/αντιφλεγμονώδη κλπ

ξεκούρασε το λίγες μέρες και δες πως πάει. αν επιμένει και αρχίσει να πονάει ή γενικά χειροτορεύει πήγαινε σε έναν ειδικό.

http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=3815

vagg
21-01-09, 17:55
μου εχει τσακισει τα νευρα...το ξεκουραζω 2 μερες αλλα αυριο δεν θα του χαριστω...θα του δειξω ποιος εχει το πανω χερι..
:2guns:

slaine
21-01-09, 17:57
μπράβο από πρόβλημα λίγων ημερών πας να το κάνεις μόνιμο κουσούρι :clap: :clap: :clap:

vagg
21-01-09, 18:04
αστειευομαι...δεν παιζουν με αυτα τα πραγματα....παντωσ εγω την πατησα στις οπισθολαιμιες πιεσεισ ωμων...πιστευω οτι τσαμπα ταλαιπορια ειναι αυτη η ασκηση τελικα...

slaine
21-01-09, 18:06
πολλοί φυσιοθεραπευτές και ορθοπαιδικοί τα τελευταία χρόνια υποστηρίζουν ό,τι πρέπει να αποφεύγονται όλες οι οπισθολαίμιες είτε πιέσεις είτε έλξεις.

φαντάζομαι αυτό έχει να κάνει και με την κατασκευή και με τη μυικότητα γενικά.

υπάρχουν άπειρες εναλλακτικές αν σε ενοχλούν απέφυγέ τις

Billy
22-01-09, 21:39
το κλάκ-κλάκ ή γκρούτζ-γκρούτζ
σημαίνει ότι κάποιοι τένοντες στους ώμους έχουν χαλαρώσει,
μπορεί να είναι από τραυματισμό ή από ελλειπή αιμάτωση.
Αν ΔΕΝ πονάει τότε κάνε ασκήσεις ενδυνάμωσεις,
αν πονάει τότε ξεκούρασετο και όταν επανέλθεις να μην σηκώνεις πολλά βάρη αν πονάς.
Ο πόνος είναι κακά μαντάτα και με την περαιτέρω γυμναστική μόνο κακό μπορείς να του κάνεις.

vagg
23-01-09, 14:02
σημερα εχω στη8ος πλατυ...λεω να δοκιμασω με καλο ζεσταμα...με προβληματιζει το μονοζυγο μονο γιατι ζοριζετε και ο ωμος... :liftheavy:

slaine
23-01-09, 14:07
απλό μην κάνεις μονόζυγο ή μην κάνεις στήθος πλάτη :banghead:

vagg
23-01-09, 16:04
αμα δεν κανω θα μεινω πισω :P
πλακα κανω slaine...μην κραξεις :joker:

vagg
09-03-09, 02:06
λοιπον με τα πολλα πηγα σε γιατρο γιατι μου ειχαν σπασει τα νευρα...ο γιατρος λοιπον ειπε οτι ο ομως μου εχει μια εκ γενετης ιδιαιτεροτητα,οχι κατι σοβαρο απλα η αρθρωση ειναι ελαστικη και για να αποφυγω προβληματα αργοτερα πρεπει να παιζω τις ασκησεις με κλειστη λαβη,δλδ πιεσεις ομων στη8ους και μονοζυγο με ανοιγμα στο μεγε8ος των ομων και οχι μεγαλυτερο...
θελω να ρωτησω πρακτικα αν μπορω να πετυχω καλη εκγυμναση των μυων με αυτο τον τροπο???ετσι οπως το σκεφτομε πρεπει να μπαινουνε πολυ οι συνδιαστικοι μυσ στο παιχνιδι...
slaine ευχαριστω εκ των προτερων :P :P

slaine
09-03-09, 02:25
λοιπόν με κάθε επιφύλαξη νομίζω ότι έχουμε το ίδιο και ο γιατρός σου δε στα λέει καλά.
γενικά δούλεψε πολύ ασκήσεις κλειστής αλυσίδας και περιστροφικούς μύες. και πολλέσ γωνίες/παραλλαγές.
πάγος εννοείται.

όσον αφορά την εκτέλεση των ασκήσεων συνήθως προτείνεται να κάνεις τις ασκήσεις με τέτοιο άνοιγμα χεριών ώστε όταν το μπράτσο σου έρχεται παράλληλα με το έδαφος ο πήχης να σχηματίζει γωνία 90 μοιρών με αυτό.

αλλά και πάλι όσα σου λέω είναι απλές υποθέσεις. αν σε έπεισε ο γιατρός σου τότε κάνε ό,τι σου είπε. αν όχι πάρε και δέυτερη γνώμη. έκανες ακτινογραφία ή κάτι άλλο?

περαστικά

αυτό ίσως σου φανεί χρήσιμο:
http://www.physio.gr/article_read.asp?id=127

vagg
09-03-09, 02:35
δεν εκανα ακτινογραφια γιατι δεν εχει να κανει με τα κοκκαλα...
να σου πω κιολας οτι δεν εχω βγαλει τον ωμο ποτε με ρωτησε και ο γιατρος για αυτο...εσενα σου βγαινει-εβγαινε???
με επισε γτ ειδα οτι ετσι δεν το ακουω...κανω πιεσησ στον παγκο κλειστη λαβη και κανενας ηχοσ...το 8εμα ειναι οτι ετσι πιο πολυ γυμναζεις τρικεφαλα και αυτο με προβληματιζει περισσοτερο...:green:


ΥΓ τα γραφω αυτα στο υγεια επειδη ειχα γραψει εδω το προβλημα και για να μην ανοιγω αλλο τοπικ

slaine
09-03-09, 02:42
αν βλέπεις ότι είσαι οκ έτσι δεν το συζητώ συνέχισε έτσι και όταν περάσει λίγος καιρός μπορέις να δοκιμάσεις προσεχτικά πάλι κάτι άλλο

ναι εμένα μου έχει βγει κάποιες φορές.
η ακτινογραφία ίσως να βοηθούσε για καλύτερη αντίληψη του θέματος.

vagg
09-03-09, 02:46
ναι δεν ακουγετε τπτ,πολυ το εχω χαρει σου λεω....αχχαχαχαχα
ωραιο το αρθρο που ποσταρες,σεκαποιον εβαλα ιδεες :green: :turtle:

slaine
09-03-09, 02:50
ωραιο το αρθρο που ποσταρες,σεκαποιον εβαλα ιδεες :green: :turtle:
:wink:

mantus3
10-03-09, 23:28
με επισε γτ ειδα οτι ετσι δεν το ακουω...κανω πιεσησ στον παγκο κλειστη λαβη και κανενας ηχοσ...το 8εμα ειναι οτι ετσι πιο πολυ γυμναζεις τρικεφαλα και αυτο με προβληματιζει περισσοτερο...:green:


οταν θελησεις να ξανακανεις με ανοικτη λαβη, απλα βαλε λιγοτερα κιλα ώστε να μην το ζορισεις μια που χαλιεσαι... μπορεις να παιξεις μαζι ανοικτη κ κληστη, να φορτονεις στην μια κ στην αλλη να εχεις χαλαρα κιλα. ετσι με τον καιρο κ θα δυναμοσει κ θα δεσει,

επισεις μηπως εχεις ανεβασει πολυ τα κιλα σου στις πιεσεις τελευτεα?

vagg
12-03-09, 00:33
φιλε την πρωτη φορα που πηγα γυμναστηριο ακουσα τον ωμο στο πουλοβερ και κατεργησα την ασκηση...το ιδιο συνεβη και στις οπισθολαιμιες ελξεις στη τροχαλια(πλατυ)...αυτα μου δειχνουν οτι ειναι ανωμαλια του ωμου....
σιγουρα το επιβαρυνα και με παραπανω κιλα οπως και με οπισ8ολαιμιες πιεσεις ωμων που επρεπε να ειχα κοψει επισης...

greg
04-10-09, 16:21
εγω παιδια παλι πριν πολυ καιρο ειχα βγαλει τον ωμο μου 2-3 φορες δεν εκανα γυμναστικη ομως δεν εκανα τιποτα μονο στη δουλεια οτι εκανα και δε με ποναγε αλλα ενιωθα μια απλη ενοχληση σαν να ηταν κουρασμενοι και τους αισθανομουν αδυναμους μετα απο ενα χρονο που γραφτηκα στο γυμναστηριο εκανα ολες τις ασκησεις κανονικα αλλα μολις εφτασα να κανω 70 κιλα παγκο αρχισε να με ποναει στο τελειωμα της ασκησεις δλδ οταν η μπαρα ειναι κοντα στο στηθος και μονο σε αυτη την ασκηση εκει ειπα σταματα το γυμναστηριο γιατι θα παθεις καμια ζημια.τωρα μετα απο 10 χρονια αποφασισα να ξαναγραφτω σε γυμναστηριο.υποψιν ολο αυτο το καιρο αισθανομουν τους ωμους μου αδυναμους αλλα χωρις πονο.τωρα μετα τη γυμναστικη αισθανομουν τους ωμους πιασμενους και με ενοχλουσαν περισοτερο οχι ομως πονο.διαβασα μερικα αρθρα για τους ωμους που ελεγαν για διατασεις για να ξεπιαστουν.υποψιν πως παντα κανω ζεσταμα πριν ξεκινησω τα βαρη.ετσι αρχισα και διατασεις και να που μονο με τις διατασεις ξανααρχισε ο πονος που ειχα παλια οταν εκανα πιεσεις.μετα απο 10 χρονια ξεκουρασης που του εκανα και δεν εχει ερθειο στα ισια του?τι να φταιει ρε παιδια?

Exci
04-10-09, 16:42
μολις εφτασα να κανω 70 κιλα παγκο αρχισε να με ποναει στο τελειωμα της ασκησεις δλδ οταν η μπαρα ειναι κοντα στο στηθος και μονο σε αυτη την ασκηση
Μηπως την πηγαινες υπερβολικα κατω? Δεν ειναι αναγκαιο σε ολα τα σωματα να ακουμπαει η μπαρα στο στηθος.

greg
04-10-09, 16:48
Μηπως την πηγαινες υπερβολικα κατω? Δεν ειναι αναγκαιο σε ολα τα σωματα να ακουμπαει η μπαρα στο στηθος.οχι κανονικα την πηγαινα αλλα τωρα δε κανω πιεσεις δεν μου χει βαλει στο προγραμμα ο γυμναστης

Exci
04-10-09, 17:19
οχι κανονικα την πηγαινα αλλα τωρα δε κανω πιεσεις δεν μου χει βαλει στο προγραμμα ο γυμναστης
Why? κακως

thegravijia
04-10-09, 17:21
Why? κακως


οχι κανονικα την πηγαινα αλλα τωρα δε κανω πιεσεις δεν μου χει βαλει στο προγραμμα ο γυμναστης

πες μου λιγο το προγραμμα σου εχει δωσει ο γυμναστης για στηθος

greg
04-10-09, 17:56
πες μου λιγο το προγραμμα σου εχει δωσει ο γυμναστης για στηθος
ανοιγματα σε επικλεινη
σε ισιο παγκο
peck deck
pull over
ολες οι ασκησεις 5 σετ 8 επαναληψεις
α επειδη τον ρωτησα μου ειπε για κανα τριμηνο αυτο το προγραμμα και μετα πιεσεις παγκου και τα λοιπα

thegravijia
04-10-09, 18:06
ανοιγματα σε επικλεινη
σε ισιο παγκο
peck deck
pull over
ολες οι ασκησεις 5 σετ 8 επαναληψεις
α επειδη τον ρωτησα μου ειπε για κανα τριμηνο αυτο το προγραμμα και μετα πιεσεις παγκου και τα λοιπα
:bowdown::doh::doh:
αστο αυτο κανε πιεσεις και βυθισεις δεν χρειαζεσαι τιποτα αλλο

Exci
04-10-09, 19:22
Ειχες προβλημα με τον ωμο και σου εβαλε ανοιγματα? ^_^

greg
04-10-09, 21:00
Ειχες προβλημα με τον ωμο και σου εβαλε ανοιγματα? ^_^

μηπως να μου πειτε εσεις ενα προγραμμα να κανω?ευχαριστω?

racingman
05-10-09, 00:38
παιδια και εγω εχω ενα προβλημα.......οταν κανω οπισθολαιμιες στην προπονηση πλατης,πριν τελιωσω το σετ αρχιζει να με ποναει
(σαν να το τραυματισα)ο αριστεροσ ωμος,και ιδικα οταν τελιωνω το σετ δεν μπορω να σηκωσω σχεδον το χερι........τι λετε να εγινε........το νιωθω για 2 λεπτα και μετα ολα οκ.ουτε πονος ουτε τπτ........σε καμια αλλη ασκηση.

ΥΓ. στην αρχη του προγραμματος δεν το ειχα αυτο το προβλημα,αλλα οσο συνεχιζω την ασκηση αυτη τοσο πιο εντονο γινετε.και την τελευταια φορα που εκανα σταματησα την ασκηση στην μεση....ποια αλλη παρομοια ασκηση προτεινετε για να βγαλω αυτη?

Exci
05-10-09, 00:44
παιδια και εγω εχω ενα προβλημα.......οταν κανω οπισθολαιμιες στην προπονηση πλατης,πριν τελιωσω το σετ αρχιζει να με ποναει
(σαν να το τραυματισα)ο αριστεροσ ωμος,και ιδικα οταν τελιωνω το σετ δεν μπορω να σηκωσω σχεδον το χερι........τι λετε να εγινε........το νιωθω για 2 λεπτα και μετα ολα οκ.ουτε πονος ουτε τπτ........σε καμια αλλη ασκηση.

ΥΓ. στην αρχη του προγραμματος δεν το ειχα αυτο το προβλημα,αλλα οσο συνεχιζω την ασκηση αυτη τοσο πιο εντονο γινετε.και την τελευταια φορα που εκανα σταματησα την ασκηση στην μεση....ποια αλλη παρομοια ασκηση προτεινετε για να βγαλω αυτη?
Μπροστα απο το λαιμο δοκιμασες?

racingman
05-10-09, 00:53
μια φορα ναι,εκει δεν εχω προβλημα

superman1990
28-10-09, 17:31
ειμαι 19..πηγαινω 6 μηνες στο γυμναστηριο και τωρα τελευταια νιωθω τους ωμους μου καταπονημενους..τι πρεπει να κανω κατα τη γνωμη σας?:unsure:

sTeLaKoS
28-10-09, 19:53
Μηπως έχουνε τραυματιστει απ τη προπονηση? Ζέσταμα κάνεις πριν τα κανονικα σετ?

NASSER
28-10-09, 21:16
Καλο ζεσταμα να κανεις παντα και να ζητας τη συμβουλη του γυμναστη αν εκτελεις σωστα τις ασκησεις ωμων και στηθους.

sTeLaKoS
28-10-09, 22:29
Σε άλλο threat ο Billy είχε δώσει κάποιες ασκήσεις για την ενδυνάμωση ενδυνάμωση των τενόντων των ώμων μας. Ίσως σε βοηθήσουνε. Ρίξε μια ματιά στο threat http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=5702

superman1990
29-10-09, 02:22
Μηπως έχουνε τραυματιστει απ τη προπονηση? Ζέσταμα κάνεις πριν τα κανονικα σετ?

ζεσταμα κανω κανονικα με διατασεις,οταν ομως κανω πολλες επαναληψεις,ακομα και με πολυ λιγο βαρος στο ζεσταμα τους νιωθω να "καιγονται"..

NASSER
30-10-09, 03:07
ζεσταμα κανω κανονικα με διατασεις,οταν ομως κανω πολλες επαναληψεις,ακομα και με πολυ λιγο βαρος στο ζεσταμα τους νιωθω να "καιγονται"..

Αυτο που νιωθεις ειναι φυσιολογικο και αυτο θα πρεπει να αναζητας σε καθε προπονηση σε καθε μυικη ομαδα που γυμναζεις. Ποια οπτικη διαφορα εχουν οι ωμοι σου στο χρονικο διαστημα που γυμναζεσαι?

superman1990
30-10-09, 15:29
Αυτο που νιωθεις ειναι φυσιολογικο και αυτο θα πρεπει να αναζητας σε καθε προπονηση σε καθε μυικη ομαδα που γυμναζεις. Ποια οπτικη διαφορα εχουν οι ωμοι σου στο χρονικο διαστημα που γυμναζεσαι?

εχουν παρει καποιον ογκο και πιο πολυ γραμμωση χωρις να εχει σχηματιστει βεβαια και το λεγομενο ''V''.. το θεμα ειναι οτι και οταν δεν γυμναζομαι τους νιωθω κουρασμενους,ειδικα τον αριστερο...το καψιμο αυτο το νιωθω απο τοτε που τους αισθανομαι κουρασμενους..

NASSER
31-10-09, 01:29
Καλο θα ηταν η προπονηση ωμων να εχουν ενα καλο κενο μεταξυ τους για να ξεκουραζονται καλυτερα. Δηλαδη φροντισε να τους γυμναζεις καθε 7-10 μερες.

Billy
31-10-09, 22:09
superman,
το βράδυ όταν κοιμάσαι σε πονάνε,
πρόσεχε σε ρωτάω αν πονάνε όχι αν τους αισθάνεσαι πιασμένους
επίσης μπορείς να κοιμηθείς στο πλάϊ και να πιέζεις τους ώμους σου;;

όταν κάνεις όρθια κωπηλατική αισθάνεσαι ενόχληση;;

superman1990
03-11-09, 00:24
superman,
το βράδυ όταν κοιμάσαι σε πονάνε,
πρόσεχε σε ρωτάω αν πονάνε όχι αν τους αισθάνεσαι πιασμένους
επίσης μπορείς να κοιμηθείς στο πλάϊ και να πιέζεις τους ώμους σου;;

όταν κάνεις όρθια κωπηλατική αισθάνεσαι ενόχληση;;

καποιες μερες ποναει λιγο ο αριστερος ωμος οταν γερνω στο πλαι ξαπλωμενος

sctp
03-11-09, 00:38
superman,
το βράδυ όταν κοιμάσαι σε πονάνε,
πρόσεχε σε ρωτάω αν πονάνε όχι αν τους αισθάνεσαι πιασμένους
επίσης μπορείς να κοιμηθείς στο πλάϊ και να πιέζεις τους ώμους σου;;

όταν κάνεις όρθια κωπηλατική αισθάνεσαι ενόχληση;;

ορθια κωπηλατικη εννοεις bent over row η σε τροχαλια?και αν ποναει οταν κανεις αυτη την ασκηση τι σημαινει?:welcome:

Billy
03-11-09, 19:50
superman,
προσπάθησε να τους ξεκουράσεις και κάνε τις ασκήσεις που έχω δώσει στο άλλο τόπικ για λίγο καιρό.

sctp,
αυτή είναι η ορθια κωπηλατική
http://www.exrx.net/WeightExercises/DeltoidLateral/BBUprightRow.html

αν πονάει σημαίνει ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τον υπερακάνθιο τένοντα

superman1990
05-11-09, 22:18
superman,
προσπάθησε να τους ξεκουράσεις και κάνε τις ασκήσεις που έχω δώσει στο άλλο τόπικ για λίγο καιρό.

sctp,
αυτή είναι η ορθια κωπηλατική
http://www.exrx.net/WeightExercises/DeltoidLateral/BBUprightRow.html

αν πονάει σημαίνει ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τον υπερακάνθιο τένοντα

για ποσο καιρο?να μην πηγαινω καθολου η να κανω κανονικα για τα αλλα μελη και ασκησεις ενδυναμωσης για ωμους?

sTeLaKoS
06-11-09, 12:42
συνήθως ρίχνουμε το βάρος στους εξωτερικούς μύς γιατί δεν αντιλαμβανόμαστε το πόσο σοβρό είναι το θέμα των Στροφέων.
Οι περισσότεροι τραυματισμοί στους ώμους γίνονται λόγω χαλάρωσης των στροφέων.
Πολύ καλές ασκήσεις για την ενδυνάμωση των Στροφέων θα βρείς στο λίνκ πιό κάτω. Το βάρος που θα πρέπει να χρησιμοποιείς δεν πρέπει να είναι πάνω από 1-1.5 κιλό. Μπορεί να σου φαίνεται περίεργο ή αστείο αλλά οι Στροφείς γυμνάζονται με τόσο μικρά βάρη και πάρα πολλές επαναλήψεις. Αν βάλεις μεγαλύτερο βάρος ΑΠΛΑ γυμνάζεις τους εξωτερικούς μυς τους οποίους ούτως ή άλλως τους γυμνάζεις και μάλιστα με πολύ μεγαλύτερα βάρη.

Το "μυστικό" είναι όπως είπα στο μικρό βάρος και πάρα πολλές επαναλήψεις,
στο λινκ χρησιμοποιεί 5σετ των 30 επαναλήψεων αλλα μπορείς να κάνεις πολύ περισσότερες επαναλήψεις, εγώ δεν μετράω επαναλήψεις αλλά βάζω χρονόμετρο, κάνω 2 λεπτά, 4 λεπτά, 6 λεπτά και μετά αισθάνεσαι εσωτερικά την άρθρωση να "καίγεται" από την αιμάτωση, τότε είναι που γυμνάζεις τους Στροφείς και τότε είναι που δυναμώνουν.
Το θέμα είναι ότι πρέπει να τις κάνεις κάθε μέρα, όχι όλες τις ασκήσεις μπορείς να διαλέξεις 3-4, αλλά μετά την προπόνηση ΒΒ.

http://www.physioroom.com/experts/asktheexperts/answers/qa_mb_20050225.php


Αυτό είναι το ποστ του Billy σε άλλο τοπικ. Ανάτρεξα στο τοπικ που το ειχε γραψει καθως τη τελευταία εβδομάδα με ταλαιπωρεί ο ένας ώμος μου, πονούσε λιγάκι την προηγούμενη βδομάδα, έκανα και το Σαββατο μια σκληρη προπόνηση ώμων κι αυτο ήταν. Έχω να πάω γυμναστηριο απο το Σάββατο, ειπα να το ξεκουρασω αυτη τη βδομάδα. Βάζω μια αναλτητική κρέμα και σημερα ξεκινησα να κάνω και τις ασκήσεις που μας έδωσε στο λινκ, αλλα αν δε περασει μεχρι τη Δευτερα θα παω σε ορθοπεδικό-αθλιατρο.

-beba-
06-11-09, 17:22
Περαστικά σου Στέλιο.

sTeLaKoS
08-11-09, 16:38
Λοιπόν... είχα γράψει σε προηγούμενο ποστ ό,τι είχα έναν πόνο στον αριστερό μου ώμο, ευτυχώς μάλλον δεν ήτανε τίποτα και πέρασε μετά απο μια εβδομάδα ξεκούρασης και αποχής απ' το γυμναστήριο.

Να ρωτήσω όμως κάτι άλλο, έχει ο πατέρας μου τους ίδους πόνους στο ίδιο ακριβώς σημείο με εμένα, πονάει όταν σηκώνει το χέρι προς τα πάνω, κάπου στο ύψος του στήθους αρχίζει η ενόχληση, δεν είναι μυικό οπότε λογικά κάποιος τένωντας του ώμου του είναι.
Ξεκούραση λόγω της φύσης της εργασίας του δε παίζει, σε γιατρό πολύ δύσκολα θα πάει (αχ αυτοί οι μεγάλοι με τους γιατρούς, μόνο αν πέσουν στο κρεβάτι πείθονται να πάνε) οπότε τι μένει? Η φαρμακευτική αγωγή.
Τι είδους φάρμακο θα μπορούσε να ανακουφίσει τους πόνους αυτούς? Χάπια αναλγητικά? Αντιφλεγμονώδη? Μη στεροειδή πάντα γιατί μιλάμε για χρήση χωρίς συνταγή γιατρού.. Κάποια κρέμα/αλοιφή εξωτερικής χρήσης θα βοηθούσε? Μέχρι τώρα βάζει κάποιες θερμαντικές κυρίως αλλά όχι συστηματικά και δεν βλέπει βελτίωση.

Ξέρω πως δε μπορεί κανείς να βγάλει συμπεράσματα και γνωματεύσεις από ένα φόρουμ αλλά δε μπορώ να τον πείσω να παέι σε ορθοπεδικό, "δε πονάει πολύ" λέει...

Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε απάντηση απλώς επειδή είναι φαρμακευτικό το θέμα θα προτειμούσα απαντήσεις μόνο από γνώστες, ακόμη κι αν αυτοί ξέρουνε από πείρας.

Billy
09-11-09, 21:21
δεν υπάρχει χρονοδιάγραμμα για τις αποκαταστάσεις, ειδικά των ώμων, απλά το ξεκουράζεις και μετά επανέρχεσαι σιγά-σιγά.

Στελάκο,
κι' εσύ μην ξεθαρρεύεσαι, σιγά-σιγά θα ανεβάζεις κιλά.
σχετικά με τον Μπαμπά σου καλύτερα να μην πάρει χάπια γιατί επηρεάζουν την καρδιά, ακλυτερα να βάλει κρέμα, πχ βολταρεν και όποτε μπορεί να το ξεκουράζει, δυστυχώς φαίνεται σαν εκφυλιστική κάκωση και αυτές πάντα χειροτερεύουν με τον χρόνο αν δεν το ξεκουράσει για αρκετό διάστημα.

kyriakos23
06-02-10, 17:42
εδω και 2-3 μερες.
τι μπορει να ειναι?
εχει στιγμες που ο πονοσ ειναι πολυς και νιωθο το χερι μου βαρη,και δεν κουνιετε κ εχει στιγμες που περναει καπως

popay
06-02-10, 19:05
το εχω παθει και εγω πηγαιναι σε εναν γιατρο........εμενα μου ειχει πει να κσεκουραστω και να κανω κατι διατασεις το πρωι..
ελπιζω να μην ειναι κατι σοβαρο......:thumbup:

ποτε σε ποναει?ποτε σου περναει?

kyriakos23
06-02-10, 20:06
δεν εχω ωρες μερικες φωρες ο πονος χειροτερευη

sTeLaKoS
06-02-10, 21:50
Πως ξεκίνησε ο πόνος Κυριάκο;

kyriakos23
06-02-10, 22:13
ετσι στα ξαφνικα...πολυ παραξενο

popay
06-02-10, 22:25
δεν μας δινεις και πολλα για να καταλαβουμε καλητερα να ρωτησεις εναν γιατρο!;)

dominic
06-02-10, 22:47
μπορει να ειναι απτον παγκο..κανεις προθερμανση πριν να παιξεις στηθος?..εννοω ενα ελαφρυ σετ π.χ 1x20 με τα μισα κιλα απα αυτα που βαζεις κανονικα..και παντα διατασεις μετα...αλλα καλυτερα ρωτα και κανα γιατρο οπως ειπε και ο popay πιο πανω..

KATERINI 144
06-02-10, 23:32
κυριακο μετακινησα τα ποστ εδω, διαβασε λιγο τη λένε και τα υπόλοιπα παιδια να δεις αν ειναι κατι παρόμοιο, βασικά σε ολους τους τραυματισμούς θελει πάγο την πρωτη μερα και τις επομενες κινήσεις για αιμάτωμα της περιοχης, σε γενικες γραμμές αυτα.

kyriakos23
08-02-10, 13:59
οκ παιδια τωρα μου περναει.αγορασα κ μια κρεμουλα απο το φαρμακειο.
λογικα τραυματιστηκα στην προπονηση

Ramrod
22-06-10, 12:07
Χτες έκανα προπόνηση στήθους, και αργότερα που γύρισα σπίτι, κάνοντας μερικές δουλειές ένιωσα πόνο στον ώμο ο οποίος σήμερα επιδεινώθηκε πάρα πολυ...
Τι πιστεύετε, είναι τραυματισμός ή πιάσιμο? Θα βοηθήσει η θερμαντική αλοιφή? Η αντιφλεγμονώδης?
Να μείνω καμια βδομάδα εκτός?
ΣΣ. δε μπορώ να σηκώσω σχεδόν καθόλου τον ώμο μου...

GEORGEXX1
22-06-10, 12:21
Χτες έκανα προπόνηση στήθους, και αργότερα που γύρισα σπίτι, κάνοντας μερικές δουλειές ένιωσα πόνο στον ώμο ο οποίος σήμερα επιδεινώθηκε πάρα πολυ...
Τι πιστεύετε, είναι τραυματισμός ή πιάσιμο? Θα βοηθήσει η θερμαντική αλοιφή? Η αντιφλεγμονώδης?
Να μείνω καμια βδομάδα εκτός?
ΣΣ. δε μπορώ να σηκώσω σχεδόν καθόλου τον ώμο μου...

επειδη το επαθα και εγω καποτε και δεν μπορουσα ουτε να κοιμηθω το βραδι
σου πρωτεινω την πληρει αποχη μεχρι να περασει.
Καπου σου ξεφυγε η μπαρα στο κατεβασμα και σου τραβηξε τον ωμο,εγω ετσι την επαθα.

CROCOJET
22-06-10, 12:33
Χτες έκανα προπόνηση στήθους, και αργότερα που γύρισα σπίτι, κάνοντας μερικές δουλειές ένιωσα πόνο στον ώμο ο οποίος σήμερα επιδεινώθηκε πάρα πολυ...
Τι πιστεύετε, είναι τραυματισμός ή πιάσιμο? Θα βοηθήσει η θερμαντική αλοιφή? Η αντιφλεγμονώδης?
Να μείνω καμια βδομάδα εκτός?
ΣΣ. δε μπορώ να σηκώσω σχεδόν καθόλου τον ώμο μου...

Στην προπόνηση δεν ένιωσες τίποτα; Ούτε καν μειωμένη απόδοση; Έχεις εντοπίσει το σημείο ή την περιοχή πού πονάει;

Εφόσον είναι ακόμη πολύ πρόσφατο, σε καμία περίπτωση μη βάλεις θερμαντική και μην κάνεις καθόλου ασκήσεις ή δουλειές στο σπίτι στις οποίες συμμετέχει ο ώμος. Βάλε μόνο πάγο για τις δύο πρώτες ημέρες, όχι συνέχεια, αλλά με διαλλείμματα. Φάε ισορροπημένα γεύματα. Και δες κάποιον ξειδικευμένο γιατρό ή φυσιοθεραπευτή φίλε. Δεν είναι το φορουμ για να βασιστείς 100% για τέτοια ζητήματα.

Eddie
22-06-10, 12:37
Χτες έκανα προπόνηση στήθους, και αργότερα που γύρισα σπίτι, κάνοντας μερικές δουλειές ένιωσα πόνο στον ώμο ο οποίος σήμερα επιδεινώθηκε πάρα πολυ...
Τι πιστεύετε, είναι τραυματισμός ή πιάσιμο? Θα βοηθήσει η θερμαντική αλοιφή? Η αντιφλεγμονώδης?
Να μείνω καμια βδομάδα εκτός?
ΣΣ. δε μπορώ να σηκώσω σχεδόν καθόλου τον ώμο μου...

Οπως λεει κι ο Γιωργος,ξεκουρασε το.Αν σου ειναι ευκολο ομως,πες μας και ποιο σημειο σε ποναει.Βρες μια φωτο ανατομιας και μαρκαρε το σημειο για να δουμε,ειναι δελτοιδης,ειναι τενοντας,ειναι ο υπερακανθιος?Πιστευω θα ειχαμε καλυτερη αποψη.

Ramrod
22-06-10, 14:55
Στην προπόνηση δεν ένιωσες τίποτα; Ούτε καν μειωμένη απόδοση; Έχεις εντοπίσει το σημείο ή την περιοχή πού πονάει;

Εφόσον είναι ακόμη πολύ πρόσφατο, σε καμία περίπτωση μη βάλεις θερμαντική και μην κάνεις καθόλου ασκήσεις ή δουλειές στο σπίτι στις οποίες συμμετέχει ο ώμος. Βάλε μόνο πάγο για τις δύο πρώτες ημέρες, όχι συνέχεια, αλλά με διαλλείμματα. Φάε ισορροπημένα γεύματα. Και δες κάποιον ξειδικευμένο γιατρό ή φυσιοθεραπευτή φίλε. Δεν είναι το φορουμ για να βασιστείς 100% για τέτοια ζητήματα.

Τι να σου πω, στις 20 επαναλήψεις έπαιζα...το κάψιμο ήταν τρελό. Αλλά έβγαλα κανονικά προπόνηση. Μετά κάνοντας μερικές δουλειές σήκωνα τον ώμο ή στηριζόμουν λιγάκι με το χέρι και άρχισε να με πονάει σταδιακά.

Ο μπροστά δελτοειδής με πονάει...

Δε βασίζομαι 100% απλά ρώτησα να πάρω μερικές γνώμες, χτες το έπαθα. Ούτε είμαι κανένα παιδάκι ή ασχετος με τα βάρη. Έχω πάθει και τραυματισμούς κατα καιρούς και τα πάντα. Απλά η εξελιξή του αυτή τη φορά ήταν διαφορετική...ο τρόπος που κλιμακώθηκε ο πόνος. Γι αυτό ρωτάω αν έχει τύχει σε κανένα και κυρίως αν η θερμαντική αλοιφή επιδεινώνει...
Σαφώς αν συνεχιστεί θα κάνω μια επίσκεψη απο το γιατρό.

Eddie
22-06-10, 15:10
Ραμ,οχι θερμαντικη,οχι εμπλαστρα κλπ.Βαλε voltaren αλοιφη και παρε και Norgesic μεχρι 4-5 τη μερα.Ειναι μυοχαλαρωτικα.

Ramrod
22-06-10, 15:17
Ραμ,οχι θερμαντικη,οχι εμπλαστρα κλπ.Βαλε voltaren αλοιφη και παρε και Norgesic μεχρι 4-5 τη μερα.Ειναι μυοχαλαρωτικα.

Eddie η Voltaren θερμαντική δεν είναι? Εγώ Counterpain χρησιμοποιώ συγκεκριμένα...νόμιζα ότι ήταν το ίδιο. Τεσπα...δε το δοκιμάζω καν...
Λογικά σήμερα και αυριο θα με πεθάνει και απο την πέμπτη θα αρχίσει να υποχωρεί σταδιακα. Απλά θέλω κάτι να μου απαλύνει λιγάκι τον πόνο...

Τα Norgesic σε κάψουλες είναι?

CROCOJET
22-06-10, 15:25
Απλά η εξελιξή του αυτή τη φορά ήταν διαφορετική...ο τρόπος που κλιμακώθηκε ο πόνος. Γι αυτό ρωτάω αν έχει τύχει σε κανένα και κυρίως αν η θερμαντική αλοιφή επιδεινώνει...


Για τη θερμαντική σου είπα παραπάνω ότι δεν κάνει σ αυτή τη φάση. Τώρα βάζε πάγο πού και πού για να περιορίσει τη φλεγμονή όσο γίνεται.

Και αυτά σου τα λέω σαν φιλική συμβουλή. Δεν είμαι ειδικός. ;)

CROCOJET
22-06-10, 15:27
Και η Voltaren θερμαντική είναι.

The Rock
22-06-10, 15:29
Τι να σου πω, στις 20 επαναλήψεις έπαιζα...το κάψιμο ήταν τρελό. Αλλά έβγαλα κανονικά προπόνηση. Μετά κάνοντας μερικές δουλειές σήκωνα τον ώμο ή στηριζόμουν λιγάκι με το χέρι και άρχισε να με πονάει σταδιακά.

Ο μπροστά δελτοειδής με πονάει...

Δε βασίζομαι 100% απλά ρώτησα να πάρω μερικές γνώμες, χτες το έπαθα. Ούτε είμαι κανένα παιδάκι ή ασχετος με τα βάρη. Έχω πάθει και τραυματισμούς κατα καιρούς και τα πάντα. Απλά η εξελιξή του αυτή τη φορά ήταν διαφορετική...ο τρόπος που κλιμακώθηκε ο πόνος. Γι αυτό ρωτάω αν έχει τύχει σε κανένα και κυρίως αν η θερμαντική αλοιφή επιδεινώνει...
Σαφώς αν συνεχιστεί θα κάνω μια επίσκεψη απο το γιατρό.
Έχεις πόνο στις κινήσεις και το νιώθεις γενικά κάπως αδύναμο/ευαίσθητο ? Κάποιες κινήσεις που απαιτούν "στρεσάρισμα" δεν μπορείς να τις κάνεις ολοκληρωμένες χωρίς να σε πονάει ?
Σε πονάει σε σημείο που το ακουμπάς με το χέρι και αντιδράς ή νιώθεις πιο εσωτερικό τον πόνο ?
Sorry αν κουράζω γτ έχω πάθει και γω τραυματισμός εδώ και λίγο καιρό σε άλλο σημείο βέβαια αλλά ρωτάω γτ να δω κατά πόσο γνωστά σου ακούγονται αυτά που λέω.

Από τοπικές, αν έχεις κάποιο τράβηγμα νεύρου από τις πιο καλές είναι η SportGel της Rowo(με έλαια ιαπωνικής μέντας) ενώ για φλεγμονή η Nimesulide σε Gel.

Eddie
22-06-10, 15:31
Eddie η Voltaren θερμαντική δεν είναι? Εγώ Counterpain χρησιμοποιώ συγκεκριμένα...νόμιζα ότι ήταν το ίδιο. Τεσπα...δε το δοκιμάζω καν...
Λογικά σήμερα και αυριο θα με πεθάνει και απο την πέμπτη θα αρχίσει να υποχωρεί σταδιακα. Απλά θέλω κάτι να μου απαλύνει λιγάκι τον πόνο...

Τα Norgesic σε κάψουλες είναι?


Οχι counterpain!!
Τα norgesic ειναι ταμπλετες.


Και η Voltaren θερμαντική είναι.

Ρε σεις, θα με τρελανετε?μπροστα μου την εχω!!

Voltaren Emulgel

Αναλγητικο-αντιφλεγμονωδες!
Τοπικες ρευματικες παθησεις,τραυματικες κακωσεις μυων,τενωντων,θλασεις κλπ!!

Ramrod
22-06-10, 15:38
Έχεις πόνο στις κινήσεις και το νιώθεις γενικά κάπως αδύναμο/ευαίσθητο ? Κάποιες κινήσεις που απαιτούν "στρεσάρισμα" δεν μπορείς να τις κάνεις ολοκληρωμένες χωρίς να σε πονάει ?
Σε πονάει σε σημείο που το ακουμπάς με το χέρι και αντιδράς ή νιώθεις πιο εσωτερικό τον πόνο ?
Sorry αν κουράζω γτ έχω πάθει και γω τραυματισμός εδώ και λίγο καιρό σε άλλο σημείο βέβαια αλλά ρωτάω γτ να δω κατά πόσο γνωστά σου ακούγονται αυτά που λέω.

Συγκεκριμένα δε μπορώ να κάνω πλάγιες άρσεις και ανυψώσεις (περιγράφω την κίνηση όπως την κάνουμε στις ασκήσεις ώμων για να καταλάβεις). Με άλλα λόγια δε μπορώ να εκτείνω το χέρι μου οριζόντια ούτε μπροστά όυτε στο πλάι. Γενικά δε μπορώ να βάλω δύναμη στον ώμο για να σηκώσω το χέρι, με σταματάει ο πόνος.
Όταν το πιέζω μπροστά με πονάει αλλά όχι σε σημείο που να πετάγομαι, εκτός και αν πιέσω πολύ δυνατά, σε βαθμό που θα με πονούσε και αν δεν είχα τραυματιστεί...
Όταν το έχω ελευθερο δε με πονάει...
Γενικά μετά απο προπονήσεις στήθους με πιάνουν και οι όμοι, είναι λογικό. Μπροστά και πίσω συνήθως. Και ο αριστερός με πονάει όταν τον στρετσάρω πολύ, αλλά σαν πιάσιμο. Ο πόνος που νιώθω στο δεξί είναι παρόμοιος, στο ίδιο σημείο αλλά 100 φορές πιο έντονος, σε σημείο που να περιορίζει τη χρηση του χεριού μου.

δε ξέρω αν σε κάλυψα. ;)

Ramrod
22-06-10, 15:40
Οχι counterpain!!
Τα norgesic ειναι ταμπλετες.



Ρε σεις, θα με τρελανετε?μπροστα μου την εχω!!

Voltaren Emulgel

Αναλγητικο-αντιφλεγμονωδες!
Τοπικες ρευματικες παθησεις,τραυματικες κακωσεις μυων,τενωντων,θλασεις κλπ!!

Α, οκ, δεν ήξερα. Απο αντιφλεγμονώδες έχω inflaforte στο σπίτι...να το ρισκάρω?
Ασε, λέω να το αφήσω όπως είναι μια μέρα να δω...

Eddie
22-06-10, 15:47
Α, οκ, δεν ήξερα. Απο αντιφλεγμονώδες έχω inflaforte στο σπίτι...να το ρισκάρω?
Ασε, λέω να το αφήσω όπως είναι μια μέρα να δω...

Εσυ ξερεις!!:thumbup:

The Rock
22-06-10, 15:53
Συγκεκριμένα δε μπορώ να κάνω πλάγιες άρσεις και ανυψώσεις (περιγράφω την κίνηση όπως την κάνουμε στις ασκήσεις ώμων για να καταλάβεις). Με άλλα λόγια δε μπορώ να εκτείνω το χέρι μου οριζόντια ούτε μπροστά όυτε στο πλάι. Γενικά δε μπορώ να βάλω δύναμη στον ώμο για να σηκώσω το χέρι, με σταματάει ο πόνος.
Όταν το πιέζω μπροστά με πονάει αλλά όχι σε σημείο που να πετάγομαι, εκτός και αν πιέσω πολύ δυνατά, σε βαθμό που θα με πονούσε και αν δεν είχα τραυματιστεί...
Όταν το έχω ελευθερο δε με πονάει...
Γενικά μετά απο προπονήσεις στήθους με πιάνουν και οι όμοι, είναι λογικό. Μπροστά και πίσω συνήθως. Και ο αριστερός με πονάει όταν τον στρετσάρω πολύ, αλλά σαν πιάσιμο. Ο πόνος που νιώθω στο δεξί είναι παρόμοιος, στο ίδιο σημείο αλλά 100 φορές πιο έντονος, σε σημείο που να περιορίζει τη χρηση του χεριού μου.

δε ξέρω αν σε κάλυψα. ;)
Κοίτα έτσι όπως το λες μου ακούγεται σαν να έχει δημιουργηθεί φλεγμονή στον τένοντα στον ώμο ή κάποιο σχίσιμο/τράβηγμα του ρότορα εσωτερικά επίσης.
Μια συμβουλή εφόσον λες ότι έχεις μια εμπειρία σε τραυματισμούς και αυτό σου φάνηκε κάπως άσε τους πάγους και τις θερμαντικές κρέμες ή ακόμη και τις αντιφλεγμονώδη, πάνε σε ένα γιατρό όσο το δυνατόν γρηγορότερα να σε διαγνώσει και να σου χορηγήσει τα αντίστοιχα φάρμακα, καλό είναι να απέχεις και από το γυμναστήριο. Εγώ έπαθα τενοντίτδα σε καρπό, δεν το ξερα και 10 μέρες ξεκούραση με μια θερμαντική που όμως ακόμη και χωρίς γυμναστήριο δεν άλλαξε δραματικά κάτι, πήγα στο γιατρό και είμαι εδώ και 20 μέρες σε αντιφλεγμονώδη, έχω αλλάξει και 2 διαφορετικά,γτ τις πρώτες 10 μέρες δεν με έπιασε ιδιαίτερα το πρώτο και μου έγραψε ένα δεύτερο ίσως το πιο δυνατό που υπάρχει σε NSAID και τώρα αναρώνω αποτελεσματικότερα σε σχέση με πριν. Θέλω να καταλήξω ότι πρέπει να το πιάσεις στην αρχή για να χάσεις όσο το δυνατόν λιγότερο χρόνο εκτός γυμναστηρίου.

CROCOJET
22-06-10, 16:15
Κοίτα έτσι όπως το λες μου ακούγεται σαν να έχει δημιουργηθεί φλεγμονή στον τένοντα στον ώμο ή κάποιο σχίσιμο/τράβηγμα του ρότορα εσωτερικά επίσης.


Από τον τρόπο που αυξήθηκε η ένταση του πόνου μέσα σε διάστημα πολλών ωρών κι εγώ σκέφτηκα φλεγμονή κάποιου τένοντα, αλλά καλό είναι να παει σε κάποιον ειδικό για να βγάλει διάγνωση. Ο πάγος που έγραψα παραπάνω έχει το νόημα να περιορίσει τη φλεγμονή κατά τις πρώτες 24-48 ώρες, δηλαδή όταν αυτή σχηματίζεται και να συντομέψει έτσι το χρόνο αποκατάστασης στη συνέχεια με θερμαντικές, αντιφλεγμονώδη και μυοχαλαρωτικά --αν χρειάζονται. Αυτό έχω διαβάσει/ακούσει ότι προβλέπεται, αλλά δεν το ανέφερα γιατί νομίζω ότι το forum δεν είναι χώρος για τέτοιες συζητήσεις.

The Rock
22-06-10, 16:25
Από τον τρόπο που αυξήθηκε η ένταση του πόνου μέσα σε διάστημα πολλών ωρών κι εγώ σκέφτηκα φλεγμονή κάποιου τένοντα, αλλά καλό είναι να παει σε κάποιον ειδικό για να βγάλει διάγνωση. Ο πάγος που έγραψα παραπάνω έχει το νόημα να περιορίσει τη φλεγμονή κατά τις πρώτες 24-48 ώρες, δηλαδή όταν αυτή σχηματίζεται και να συντομέψει έτσι το χρόνο αποκατάστασης στη συνέχεια με θερμαντικές, αντιφλεγμονώδη και μυοχαλαρωτικά --αν χρειάζονται. Αυτό έχω διαβάσει/ακούσει ότι προβλέπεται, αλλά δεν το ανέφερα γιατί νομίζω ότι το forum δεν είναι χώρος για τέτοιες συζητήσεις.
Συγνώμη που δεν έγινα πιο συγκεκριμένος, ο πάγος περιορίζει την φλεγμονή και ανακουφίζει από τον πόνο, σε κάθε περίπτωση δεν διαφωνώ. Αλλά δεν πρόκειται με αυτό και τις κρέμες να φύγει η φλεγμονή.
Συμφωνούμε στο ότι πρέπει να πάει όσο πιο γρήγορα γίνεται σε ορθοπαιδικό να τον διαγνώσει.
Θα του χορηγήσει αρχικά πόσιμα NSAIDs, αλλά μη επιλεκτικά όπως Aceclofenac, Diclofenac,Ipobrufen και σε περίπτωση που στις 7-10 μέρες χορήγησης δεν δει κάτι ιδιαίτερο ξανά στο γιατρό να του γράψει επιλεκτικά NSAIDs όπως Nimesulide, Etoricoxib, Celecoxib, ίσως και κάποιο άλλο που δεν έχει αποσυρθεί.

lila_1
23-06-10, 14:02
Suggnwmh gia ta greeklish,proswrino problhma ston upologisth



Paidia,emena me ponane teleutaia oi wmoi mou se kapoies sugkekrimenes kinhseis.Den ponane sunexeia alla kata th diarkeia ths proponhshs.
Otan exw plath o ponos ginetai polu ais8htos,kai ponane polu stis kwphlatikes.
Ektos an sugentrw8w kai kanw tis epanalhpseis ekneuristika arga...


Alla oso pernaei o kairos epideinwnetai o ponos kata th diarkeia alla kai meta thn proponhsh plaths.

Sthn proponhsh wmwn-sth8ous,den ponaw!
Parathrw malista oti o ponos thn epomenh mera twn 2 autwn proponhsewn,einai ligotero entonos...San na droun anakoufistika!

Ti proteinete na kanw?Na meinw mia vdomada off?Na valw pago?


PS To zestama twn wmwn,ti askhseis perilamvanei???Kai pws ginontai oi diataseis tous??
Fovamai oti logw eleipous pro8ermanhs k apo8erapeias epa8a oti epa8a..

Ramrod
23-06-10, 15:12
Suggnwmh gia ta greeklish,proswrino problhma ston upologisth



Paidia,emena me ponane teleutaia oi wmoi mou se kapoies sugkekrimenes kinhseis.Den ponane sunexeia alla kata th diarkeia ths proponhshs.
Otan exw plath o ponos ginetai polu ais8htos,kai ponane polu stis kwphlatikes.
Ektos an sugentrw8w kai kanw tis epanalhpseis ekneuristika arga...


Alla oso pernaei o kairos epideinwnetai o ponos kata th diarkeia alla kai meta thn proponhsh plaths.

Sthn proponhsh wmwn-sth8ous,den ponaw!
Parathrw malista oti o ponos thn epomenh mera twn 2 autwn proponhsewn,einai ligotero entonos...San na droun anakoufistika!

Ti proteinete na kanw?Na meinw mia vdomada off?Na valw pago?


PS To zestama twn wmwn,ti askhseis perilamvanei???Kai pws ginontai oi diataseis tous??
Fovamai oti logw eleipous pro8ermanhs k apo8erapeias epa8a oti epa8a..

Απο τη στιγμή που σε πιάνει κάθε φορά έχεις κάτι πιο χρόνιο. Μήπως δε κάνεις καλό ζέσταμα? Γενικότερα το ζεσταμα στα βάρη είναι η πρώτη άσκηση με λίγα κιλά. Πρέπει δηλαδή να κάνεις την κίνηση της άσκησης ώστε να συνηθίζουν οι αρθρώσεις και ου μύες που θα ενεργοποιηθούν. Δεν είναι στανταρ κάθε φορά, ανάλογα με το πρόγραμμα...

Εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις ένα διάλειμμα 1 βδομαδούλα. Μπορεί να είναι και απο υπερκόποση, να είναι νευρολογικός παράγοντας δηλαδή. Τώρα αν συνεχίζει καλύτερα να πας σε ένα γιατρό μήπως υπάρχει τραυματισμός που χρειάζεται θεραπεία...

Σ.Σ. Ο πόνος στον ώμο μου απο χτες μειώθηκε κατα 50% ;)

The Rock
23-06-10, 16:07
Suggnwmh gia ta greeklish,proswrino problhma ston upologisth



Paidia,emena me ponane teleutaia oi wmoi mou se kapoies sugkekrimenes kinhseis.Den ponane sunexeia alla kata th diarkeia ths proponhshs.
Otan exw plath o ponos ginetai polu ais8htos,kai ponane polu stis kwphlatikes.
Ektos an sugentrw8w kai kanw tis epanalhpseis ekneuristika arga...


Alla oso pernaei o kairos epideinwnetai o ponos kata th diarkeia alla kai meta thn proponhsh plaths.

Sthn proponhsh wmwn-sth8ous,den ponaw!
Parathrw malista oti o ponos thn epomenh mera twn 2 autwn proponhsewn,einai ligotero entonos...San na droun anakoufistika!

Ti proteinete na kanw?Na meinw mia vdomada off?Na valw pago?


PS To zestama twn wmwn,ti askhseis perilamvanei???Kai pws ginontai oi diataseis tous??
Fovamai oti logw eleipous pro8ermanhs k apo8erapeias epa8a oti epa8a..
Πάνε σε ορθοπεδικό, σαν φλεγμονή μου ακούγεται και δεν το θες αν σου μείνει χρόνιο.

CROCOJET
23-06-10, 16:25
Paidia,emena me ponane teleutaia oi wmoi mou se kapoies sugkekrimenes kinhseis.Den ponane sunexeia alla kata th diarkeia ths proponhshs.
Otan exw plath o ponos ginetai polu ais8htos,kai ponane polu stis kwphlatikes.
Ektos an sugentrw8w kai kanw tis epanalhpseis ekneuristika arga...

Sthn proponhsh wmwn-sth8ous,den ponaw!
Parathrw malista oti o ponos thn epomenh mera twn 2 autwn proponhsewn,einai ligotero entonos...San na droun anakoufistika!


Από τα παραπάνω φαίνεται ότι μάλλον δεν πρόκειται για δελτοειδείς, αλλά για κάποιον άλλο μυ που όταν κάνεις πλάτη κινεί την ωμοπλάτη, ενώ αντίθετα λειτουργεί σταθεροποιητικά για την ωμοπλάτη όταν κανεις στήθος. Με επιφύλαξη πάντα.



Alla oso pernaei o kairos epideinwnetai o ponos kata th diarkeia alla kai meta thn proponhsh plaths.


Θυμάσαι ποτε ξεκίνησε να σε πονάει; Το πιθανότερο είναι ότι έχεις τραυματίσει κάποιον μυ και δεν τον έχεις αφήσει να αποθεραπευτεί επειδή δεν έμεινες οφφ κάποιο διάστημα.


Ti proteinete na kanw?Na meinw mia vdomada off?Na valw pago?

Το καλύτερο είναι να ξεκουραστείς για καμιά βδομάδα και στη συνέχεια να κάνεις τις ασκήσεις που σε ενοχλούν με πολύ λίγα κιλά και αργά, κάνοντας ίσως κι ένα μικρό κράτημα στη μέση της επανάληψης για να δυναμώσεις την περιοχή.

Επίσης πήγαινε σε έναν ορθοπαιδικό!!!



PS To zestama twn wmwn,ti askhseis perilamvanei???Kai pws ginontai oi diataseis tous??
Fovamai oti logw eleipous pro8ermanhs k apo8erapeias epa8a oti epa8a..

Κάπου είχα διαβάσει ότι οι διατάσεις πριν τα βάρη είναι λίγο επίφοβες. Ας πει κάποιος πιο ειδικός. Για προθέρμανση χθές νομίζω τα λέγαμε σε ένα άλλο topic (το οποίο όμως δεν μπορώ να βρω αυτή τη στιγμή). Δες εδώ ένα βιντεο: http://www.youtube.com/watch?v=xCp-YynBEvE

lila_1
23-06-10, 17:07
Απο τη στιγμή που σε πιάνει κάθε φορά έχεις κάτι πιο χρόνιο. Μήπως δε κάνεις καλό ζέσταμα? Γενικότερα το ζεσταμα στα βάρη είναι η πρώτη άσκηση με λίγα κιλά. Πρέπει δηλαδή να κάνεις την κίνηση της άσκησης ώστε να συνηθίζουν οι αρθρώσεις και ου μύες που θα ενεργοποιηθούν. Δεν είναι στανταρ κάθε φορά, ανάλογα με το πρόγραμμα...

Εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις ένα διάλειμμα 1 βδομαδούλα. Μπορεί να είναι και απο υπερκόποση, να είναι νευρολογικός παράγοντας δηλαδή. Τώρα αν συνεχίζει καλύτερα να πας σε ένα γιατρό μήπως υπάρχει τραυματισμός που χρειάζεται θεραπεία...

Σ.Σ. Ο πόνος στον ώμο μου απο χτες μειώθηκε κατα 50% ;)

Βασικα,πριν 2 χρονια,σε μια ασκηση yoga ειχα τραυματιστει.Σε σταση στηριξης (σαν την αρχικη θεση των πους απ) δεν αντεξα και επεσα πολυ ατσαλα,και ενιωσα να μου βγαινει ο ωμος.Απο τοτε δεν μπορουσα να κανω συγκεκριμενες κινησεις.

Aρχισα να νιωθω τσιμπιματα πριν κανα 2βδομαδο...Ισως και περισσοτερο,αλλα δεν εδωσα σημασια γτ ηταν μικρη η ενοχληση και εξαλλου την ενιωθα ανεκαθεν χωρις να επιδεινωνεται.
Ζεσταμα,θεωρω πως κανω,αλλα δεν ξερω αν το κανω σωστα και επαρκως!
Πλεον κανω διατασεις στο τελος,γιατι μεχρι προτινος τις σνομπαρα και δεν εκανα καθολου!
Υπερκοπωση αμφιβαλλω αν ειναι.Μαλλον ζορισα ηδη τραυματισμενη περιοχη χωρις να το καταλαβω..



Από τα παραπάνω φαίνεται ότι μάλλον δεν πρόκειται για δελτοειδείς, αλλά για κάποιον άλλο μυ που όταν κάνεις πλάτη κινεί την ωμοπλάτη, ενώ αντίθετα λειτουργεί σταθεροποιητικά για την ωμοπλάτη όταν κανεις στήθος. Με επιφύλαξη πάντα.

..Δεν αποκλειεται..!Ωστοσο,τον πονο τον νιωθω βαθια μεσα στους ωμους,στο κεντρο τους,αν καταλαβαινεις.
Ας πουμε,κινηση που δεν μπορω ΜΕ ΚΑΜΙΑ θρησκεια να κανω,ειναι αυτη: http://www.exrx.net/WeightExercises/DeltoidPosterior/DBRearLateralRaise.html
Βεβαια αυτην ουτε πριν μπορουσα,αλλα τωρα στη πρωτη επαναληψη,πεθαινω!


Επίσης πήγαινε σε έναν ορθοπαιδικό!!!
Λεω να συνεχισω,και οποια ασκηση νιωθω να με ενοχλει,να την κανω πολυ πολυ αργα με λιγοτερα κιλα,,,Και αν συνεχισει να μεινω μια βδομαδα οφφ.Και μετα να παω σε αθλιατρο...:unsure:
Δεν ξερω...Δε θελω να αυξησω επαναληψεις,νιωθω οτι μου δουλευουν φοβερα οι 5-10 !Προς το παρον τουλαχιστον

CROCOJET
23-06-10, 17:34
Υπερκοπωση αμφιβαλλω αν ειναι.Μαλλον ζορισα ηδη τραυματισμενη περιοχη χωρις να το καταλαβω..


Το πιο πιθανό. Εγώ γενικά θα σου έλεγα να είσαι συντηρητική με τα κιλά που χρησιμοποιείς στους ώμους ακόμη κι αν δε σε πονάει τπτ.


Ας πουμε,κινηση που δεν μπορω ΜΕ ΚΑΜΙΑ θρησκεια να κανω,ειναι αυτη: http://www.exrx.net/WeightExercises/...eralRaise.html

Αφου αφήσεις λίγο την περιοχή να ξεκουρατεί, δοκίμασε να κάνεις την άσκηση με ελάχιστο βάρος ή ακόμη και χωρίς κιλά. Αν σε ζορίζει πολύ μην εκτελείς την κίνηση πλήρως, αλλά μέχρι εκεί που μπορείς.

Σιγά-σιγά πιστεύω ότι θα επανελθουν οι ώμοι σου. Δώσ τους χρόνο. ;)

db4
26-06-10, 21:54
13363

Από το δεκεμβριο εχω πονο στο σημειο που εχω με μπλε, μεχρι και πριν 2 μηνες με πονουσε πολυ, ειδικα εαν εκανα πιεσεις σε παγκο με ανοικτη λαβη, τωρα παω καλυτερα αλλα με ενοχλει ακομα.

Το επαθα μαλλον απο καμψεις που εκανα Νοεμβριο - Μαρτιο οταν υπηρετουσα στον στατο.

kafros gate 7
28-06-10, 23:26
παιδια σημερα εκανα στηθος.καθως εκανα pull over αισθανθηκα μια ενοχληση σαν να πηγε να μου βγει το χερι.δν πονεσα ομως καθολου απλα ενιωσα να πηγαινει καπως περιεργα πισω ο ωμος μου.συνεχισα εκανα το στηθος μου,τα δικεφαλα μου ενοχληση καμια.

ειναι προβλημα?θα μου μεινει ετσι και θα βγαινει συνεχεια?τι πρεπει να κανω.αυριο εχω πλατη να κανω?

manosxania
29-06-10, 23:43
καλησπερα παιδες ... να πω και εγω το προβλημα που εχω τελευταια και με παει πολυ πισω... πονανε και οι δυο ομοι μου ειδικα οταν κανω πιεσεις στηθους και ανοιγματα ... ακομα και στα λιγα κιλα ...φανταστειτε να φορτωσω κιολας, απλα δεν γινετε. δεν μπορω να τον προσδιορισω παντως ειναι και στους δυο ομους το ιδιο δυνατος και οξυς , και δεν ειναι εκεινος ο κλασσικος τραυματισμος ωμοπλατης που πιστευω τον περναμε οι περισσοτεροι απο εδω μεσα καποια στιγμη. μαλλον προς σε τενοντιτιδα κλεινω οτι ειναι. ακομα και το πρωι που ξυπνω πονανε.. ειναι και η δουλεια μου ζορικη (πετρινες οικοδομες) και εχουν ζοριστει. παντως να σταματησω δεν μπορω γιατι δεν ειναι και πολυσ ς καιρος που ξεκινησα εντατικη και σοβαρη γραμμωση και βλεπω πολυ καλα αποτελεσματα και δεν θελω να σταματησω...πιστευετε θα βοηθησει αυτο το φλεχ που εχει αναφερθει εδω μεσα αρκετες φορες απο οτι διαβασα δεν εχω ξαναπαρει κατι τετοιο ποτε και δεν ξερω...

The Rock
02-07-10, 21:10
καλησπερα παιδες ... να πω και εγω το προβλημα που εχω τελευταια και με παει πολυ πισω... πονανε και οι δυο ομοι μου ειδικα οταν κανω πιεσεις στηθους και ανοιγματα ... ακομα και στα λιγα κιλα ...φανταστειτε να φορτωσω κιολας, απλα δεν γινετε. δεν μπορω να τον προσδιορισω παντως ειναι και στους δυο ομους το ιδιο δυνατος και οξυς , και δεν ειναι εκεινος ο κλασσικος τραυματισμος ωμοπλατης που πιστευω τον περναμε οι περισσοτεροι απο εδω μεσα καποια στιγμη. μαλλον προς σε τενοντιτιδα κλεινω οτι ειναι. ακομα και το πρωι που ξυπνω πονανε.. ειναι και η δουλεια μου ζορικη (πετρινες οικοδομες) και εχουν ζοριστει. παντως να σταματησω δεν μπορω γιατι δεν ειναι και πολυσ ς καιρος που ξεκινησα εντατικη και σοβαρη γραμμωση και βλεπω πολυ καλα αποτελεσματα και δεν θελω να σταματησω...πιστευετε θα βοηθησει αυτο το φλεχ που εχει αναφερθει εδω μεσα αρκετες φορες απο οτι διαβασα δεν εχω ξαναπαρει κατι τετοιο ποτε και δεν ξερω...
Έτσι πως το λες τεντονίτιδα μου ακούγεται και απορώ ειδικά πως έγινε και στους 2 ταυτόχρονα :green:
Μια συμβουλή, δεν πρόκειται να καταφέρεις κάτι με συμπλήρωμα ή κρέμες ειδικά έτσι όπως περιγράφεις την κατάσταση. Πάνε σε ορθοπεδικό.

gym333
12-07-10, 22:17
http://www.tmuscle.com/readArticle.do?id=1053531

http://www.tmuscle.com/readArticle.do?id=1055409

http://www.tmuscle.com/readArticle.do?id=1153915

http://www.tmuscle.com/free_online_article/sports_body_training_performance_repair/pushups_face_pulls_and_shrugs;jsessionid=3D31183F78502AD3C880748F7B4813C9-hf.hydra

http://www.tmuscle.com/free_online_article/sports_body_training_performance_repair/cracking_the_rotator_cuff_conundrum

Mikekan
15-05-14, 06:25
Ώμος και εδώ παίδες! :green:

Εκεί που έκανα χέρια χτες και συγκεκριμένα dips σε πάγκο για τρικέφαλα ένιωσα μία ενόχληση στον αριστερό ώμο.

Δεν με πονάει όταν είναι κάτω τα χέρια, ούτε όταν τα ανεβάζω πάνω και κάνω στροφές. Μόνο όταν τα γυρνάω κυκλικά και αυτό σε μία συγκεκριμένη γωνία μόνο. Επίσης κάνουν κάτι περίεργους ήχους, κρακ κτλ.

Bασικά δεν το λες πόνο, αλλά ενόχληση πιο πολύ.

Έχει κανείς καμιά ιδέα? :(

Σήμερα έχω ώμους, να την γειώσω τη προπόνηση ε? :unsure:

Να πάρω Norgesic?

shazam
15-05-14, 11:15
Στο τελευταιο προγραμμα μου εβαλα και εγω αυτην την ασκηση οπου διαπιστωσα και εγω μια μικρη ενοχληση στους ωμους και καποιες φορες ενα μουδιασμα στο χερι.1η βδομαδα και 2η το ιδιο.Εβγαλα την συγκεκριμενη ασκηση απο το προγραμμα.Δεν εχω την παραμικρη ενοχληση σε καμια αλλη ασκηση.Ειναι ζορικη αυτη για τους ωμους.

liveris
15-05-14, 11:25
Ώμος και εδώ παίδες! :green:

Εκεί που έκανα χέρια χτες και συγκεκριμένα dips σε πάγκο για τρικέφαλα ένιωσα μία ενόχληση στον αριστερό ώμο.

Δεν με πονάει όταν είναι κάτω τα χέρια, ούτε όταν τα ανεβάζω πάνω και κάνω στροφές. Μόνο όταν τα γυρνάω κυκλικά και αυτό σε μία συγκεκριμένη γωνία μόνο. Επίσης κάνουν κάτι περίεργους ήχους, κρακ κτλ.

Bασικά δεν το λες πόνο, αλλά ενόχληση πιο πολύ.

Έχει κανείς καμιά ιδέα? :(

Σήμερα έχω ώμους, να την γειώσω τη προπόνηση ε? :unsure:

Να πάρω Norgesic?

οταν κανεις βυθισεις κανε καλο ζεσταμα πριν με μερικες μισες επαναληψεις πριν κανεις ολη την κινηση ..;)

Mikekan
15-05-14, 11:37
Thanks παίχτη αυτό θα κάνω. Το διαφορετικό που έκανα αυτή τη φορά ήταν ότι κατέβαινα πολύ κάτω και μάλλον παρα-ζόρισα τον ώμο.

Πήρα ένα Norgesic το πρωί και είμαι αρκετά καλύτερα, ελπίζω να είναι απλά μία φλεγμονή! :unsure:

john619
16-06-14, 21:33
και εγω ειχα θεμα με τον ωμο..για 3 μηνες εκανα ελαχιστες προπονησεις..απο τοτε και μετα εκανα πολυ καλο ζεσταμα και πλεον 1 χρονο μετα ειμαι 100%