PDA

Επιστροφή στο Forum : Προγραμμα



muaythaispirit
08-12-06, 01:02
λοιπον σας παραθετω το προγραμμα μου

δευτερα .... muaythai 2 ωρες / τρεξιμο / κοιλιακοι

τριτη .... muaythai 3 ωρες

τεταρτη ... muaythai 2 ωρες / τρεξιμο ή κολυμπι

πεμπτη .... muaythai 2 ωρες / κοιλιακοι

παρασκευη .... ξεκουραση

σαββατο...πλατη / δικεφαλοι / κοιλια /τρεξιμο ή κολυμπι

κυριακη.... στηθος /τρικεφαλοι


* ωμους κανω οποια μερα της εβδομαδος μπορεσω

** ποδια δεν κανω βαρη γιατι κανουμε πολλες ασκησεις στην προπονηση ται

*** η μερα ξεκουρασης αλλαζει καμια φορα αναλογα

θα ηθελα την γνωμη σας για το προγραμμα μου και τυχον συμβουλες ....
επισης το συμαντικοτερο αν κυνδινευω απο υπερκοποση!!
thank you!!

tasosfit
08-12-06, 10:47
Φίλε μου,
το προγραμμά σου και η αποτελεσματικότητα του εξαρτώνται πάντοτε απο τον στόχο τον οποίο έχεις. Θα μάθεις να σκέφτεσαι με αυτόν τον τρόπο, ''τι στόχο έχω αυτήν την χρονιά ή αυτήν την περίοδο;'' και μετά θα βλέπεις εαν το προγραμμά σου είναι το καλύτερο δυνατό για να πετύχεις τον στόχο που έχεις βάλει..
Μια παρατήρηση που θα μπορούσα να κάνω χωρίς όμως να σημαίνει οτι αυτό που κάνεις είναι λάθος θα ήταν να μην έβαζες την δύναμη συνεχόμενες ημέρες.

Επίσης το θέμα της υπερκόπωσης είναι σύνθετο. Εξαρτάται απο το επίπεδό σου και τους παράγοντες επιβάρυνσης, πράγματα που δεν αναλύονται σε ένα post.

Οταν γυμνάζεσαι κάθε μέρα δεν πρέπει να έχεις το ίδιο επίπεδο έντασης κάθε μέρα ώστε να αναλαμβάνει ο οργανισμός σου. Εάν βάλουμε το επίπεδο των παραγόντων της επιβάρυνσης απο 1 έως 3 (με 1 τη χαμηλή και 3 την μεγάλη) ένα παράδειγμα εβδομαδιαίας επιβαρυνσης θα μπορούσε να είναι: :statistics:

Ευκολη Εβδομάδα:
Δ:1 / Τρ:2 / Τε:3 / Πε:1 / Πα:2 / Σα:3 / Κ:0,5 ή off

Μέτρια Εβδομάδα:
Δ:2 / Τρ:3 / Τε:1 / Πε:2 / Πα:3 / Σα:2 / Κ:0,5 ή off

Δύσκολη Εβδομάδα:
Δ:2 / Τρ:3 / Τε:2 / Πε:3 / Πα:1 / Σα:3 / Κ:0,5 ή off

Πολύ Δύσκολη Εβδομάδα:
Δ:2 / Τρ:3 / Τε:3 / Πε:1 / Πα:3 / Σα:3 / Κ:0,5 ή off


Επίσης η ίδια φιλοσοφία ακολουθείται και σε επίπεδο μακρόκυκλου (π.χ. μήνα), ανεβοκατεβάσματα του επιπέδου δυσκολίας των εβδομάδων. Σε λίγο θα μου βάλουν χέρι οι moderators, αν θες επιπλέον στείλε μου mail.

muaythaispirit
08-12-06, 14:53
γιατι να σου βαλουν χερι?? :bounce:
την ακολουθω ουτος η αλλος την στρατηγικη που λές γιατί αλλιός δεν βγαίνει το πρόγραμμα!
βασικά περισότερο με ενδιαφέρει το θέμα με τα βάρη και αν θα μπορούσα να τα κάνω κάπως αλλιώς για καλύτερα αποτελέσματα!
χρόνος τονίζω οτι υπάρχει για διπλές προπονήσεις ( πρωί - βράδυ)

Gasturb
08-12-06, 15:48
Σε λίγο θα μου βάλουν χέρι οι moderators, αν θες επιπλέον στείλε μου mail.

Κeep walking tasosfit!

ajax
10-12-06, 12:12
Οπως σου ειχα πει και pm προτιμησε τα εκρικτηκα βαρη.αν θυμαμαι σου ειχα στειλει ενα πλανο με τους λογους.ενας ακομα λογος ειναι οτι αν σφυξουν υπερβολικα η μυς σου δεν θα μπορεις να δινεις γρηγορα χτυπηματα με αποτελσμα να εχεις ενα σοβαρο μειονεκτιμα οπως καταλαβαινεις την ωρα του αγωνα

muaythaispirit
12-12-06, 00:57
Σε λίγο θα μου βάλουν χέρι οι moderators, αν θες επιπλέον στείλε μου mail.

Κeep walking tasosfit!

:rabbit:

muaythaispirit
12-12-06, 00:59
Οπως σου ειχα πει και pm προτιμησε τα εκρικτηκα βαρη.αν θυμαμαι σου ειχα στειλει ενα πλανο με τους λογους.ενας ακομα λογος ειναι οτι αν σφυξουν υπερβολικα η μυς σου δεν θα μπορεις να δινεις γρηγορα χτυπηματα με αποτελσμα να εχεις ενα σοβαρο μειονεκτιμα οπως καταλαβαινεις την ωρα του αγωνα

ναι αγιαξ σε ευχαριστω!
ουτως η αλλος εχω κοψει τα πολλα κιλα τωρα πια!
τα καλοκαιρια που σταματαω ομως το ται μπαινω γερα χαχαχα :bodybuilder2: