PDA

Επιστροφή στο Forum : γυναικες διατροφή και διαστροφή...



chryssa
16-06-09, 14:05
καλησπέρα σε όλες σας... :welcome:

θα ήθελα να μάθω από εσάς που γυμνάζεστε διαρκώς τι τρώτε όταν θέλετε να χάσετε λιπος εγώ πρέπει νκαι θέλω να χάσω κιλάκια...
τι τρώτε όταν θέλετε να γραμμώσετε.. και μην βιαστείτε να μου πείτε ότι αυτά υπάρχουν στα διάφορα thread. :turtle:

θέλω να μάθω από εσάς τις γυναίκες και όχι από τους άνδρες
εναλλακτικά υγιεινά πρωινά, προτάσεις σας για ενδιάμεσα γεύματα καθώς και για προ περιόδου περιπτώσεις που όλες βρίσκουμε δύσκολο το να κρατηθούμε..- υγιεινά όσο το δυνατόν

κάπου κάτι θα έχετε διαβάσει, κάποιο συνδυασμό θα κάνετε που δεν τον έχω σκεφτεί και θα δίνει μια έμπνευση στην διατροφή μας... για να μην γίνει διαστοφή με όλα τα λιπαρά και τα γλυκά που αν μας άφηναν ελεύθερες θα........ δίναμε μάχη χεχχεχεχεχεχεχεχεχεχ :P

chryssa
16-06-09, 15:10
για παραδειγμα η θεα που αναφέρετε σε άλλο σημείο του site πρότεινε την εξής ωραία ιδέα στο περιοδικό oxygen που της πήραν συνέντευξη:

6 ασπράδια βραστά κομμένα στα δυο και γεμισμένα με τόνο ανακατεμένο με κρεμμυδάκι μουστάρδα και μπαχαρικά...

τι λέτε;
και gourmet και καθαρή τροφή:toast:

Gianna
27-02-11, 17:58
Εναλλακτικά του κλασικού ρυζιού ή βραστής πατάτας: Αμάρανθος, κινόα, φαγόπυρο. Μαγειρεύονται όπως το ρύζι, μπορείς να τ' ανακατέψεις με ψιλοκομμένα λαχανικά, σολωμό, τόνο, κοτόπουλο, έχουν μεγαλύτερη περιεκτικότητα σε πρωτεϊνη από τα γνωστά ζυμαρικά. Θα τα βρεις σε μαγαζιά με βιολογικά προϊόντα. Ειδικά για το κινόα έχω ακούσει να το χαρακτηρίζουν μέχρι και υπερτροφή!!! (μάλλον υπερβολές, αλλά καλό είναι). Γενικά στα μαζαγιά με βιολογικά θα βρεις πολλά και διάφορα εναλλακτικά και υγιεινά καλούδια!!

Stella
27-02-11, 21:18
Xμμμ....ωραίο ξέθαμα! Ενδιαφερον!
Εγώ επιμενω στα βασικά οταν θέλω να χασω λιπος. Κρέατα, ψάρια, αυγά, ρύζι, πατάτα, λαχανικά, ελαιόλαδο....
Αυτά! Κατα τη γνώμη μου διάφοροι συνδιασμοί υγιεινών σνακ (πχ. κέικ πρωτείνης κλπ)για λιγούρες και τετοια μόνο πειρασμός είναι και μια καλή δικαιολογία για να σπασουμε το πρόγραμμά μας. Τώρα αν εσύ μπορείς να τη "βγάλεις" με ένα κομματάκι και τέλος οκ. Εγώ δεν μπορώ!Θα φυγεί το μισο σε μια μερα!:shock:

Οσον αφορά πριν τις δυσκολες μέρες...προσωπικά οι ορμόνες μου αποδεικνύονται πιο ισχυρές από τη θέληση μου και για μια μέρα πέφτω με τα μούτρα!
Αυτό το μήνα ευελπιστώ να τα καταφερω και να μην....:porc:

Gianna
01-03-11, 01:39
Κατα τη γνώμη μου διάφοροι συνδιασμοί υγιεινών σνακ (πχ. κέικ πρωτείνης κλπ)για λιγούρες και τετοια μόνο πειρασμός είναι και μια καλή δικαιολογία για να σπασουμε το πρόγραμμά μας. Τώρα αν εσύ μπορείς να τη "βγάλεις" με ένα κομματάκι και τέλος οκ. Εγώ δεν μπορώ!Θα φυγεί το μισο σε μια μερα!:shock:

Οσον αφορά πριν τις δυσκολες μέρες...προσωπικά οι ορμόνες μου αποδεικνύονται πιο ισχυρές από τη θέληση μου και για μια μέρα πέφτω με τα μούτρα!
Αυτό το μήνα ευελπιστώ να τα καταφερω και να μην....:porc:[/QUOTE]

Μωρέ, ποιο μισό, ολόκληρο θα φύγει (και όχι μονο τις δύσκολες μέρες!!!!)
Εγώ τις προάλλες έφαγα 3 σοκολάτες πρωτεϊνης μεγάλες για επιδόρπιο μετά από κανονικό φαγητό!!!! :porc::porc::porc:

Stella
01-03-11, 17:56
Μωρέ, ποιο μισό, ολόκληρο θα φύγει (και όχι μονο τις δύσκολες μέρες!!!!)
Εγώ τις προάλλες έφαγα 3 σοκολάτες πρωτεϊνης μεγάλες για επιδόρπιο μετά από κανονικό φαγητό!!!! :porc::porc::porc:

ΩΩΩΩΧ!Κατάλαβα!!!:shock:...και μετά την πλήρωσε η τουαλέτα!:green::green::green:

lila_1
02-03-11, 00:17
Εάν δεν μπορείτε να αντισταθείτε, γιατί τα κρατάτε μέσα στα σπίτια σας???:turtle:
Τσεκάρετε την αυτοπειθαρχία?:green:

marvin
02-03-11, 13:07
Εάν δεν μπορείτε να αντισταθείτε, γιατί τα κρατάτε μέσα στα σπίτια σας???:turtle:
Τσεκάρετε την αυτοπειθαρχία?:green:

Ισως γιατι δεν μενουμε μονες μας!!!!!Οι γιοι μου θελουν 2 κεικ την εβδομαδα και λιγα λεω...θελουν την μερεντα...θελουν γλυκο να υπαρχει στο σπιτι οποτε πρεπει να υπαρχει συμβιβασμος.Τωρα τελευταια ζητουν σοκολατοπιτα...προσπαθω να αντιστεκομαι αλλα ανθρωπος ειμαι.......:turtle::turtle::turtle:

eri_87
02-03-11, 17:53
Ισως γιατι δεν μενουμε μονες μας!!!!!Οι γιοι μου θελουν 2 κεικ την εβδομαδα και λιγα λεω...θελουν την μερεντα...θελουν γλυκο να υπαρχει στο σπιτι οποτε πρεπει να υπαρχει συμβιβασμος.Τωρα τελευταια ζητουν σοκολατοπιτα...προσπαθω να αντιστεκομαι αλλα ανθρωπος ειμαι.......:turtle::turtle::turtle:

:thumbup::thumbup::thumbup:
Όντως, έτσι είναι! Και το θέμα δεν είναι να μην το έχουμε σπίτι, αλλά να μπορούμε να κρίνουμε πότε είναι η ώρα που μπορούμε να το φάμε! Όπως και το πόσο θα φάμε... :turtle:
Οι "αμαρτίες" υπάρχουν παντού τριγύρω, όχι μόνο μέσα στο σπίτι. Οπότε χρειάζεται σταλήθεια αυτοπειθαρχία! :green: Όποιος μπορεί, όποιος δε μπορεί....:chinese:

Πάντως εγώ συνήθως όταν πηγαίνω στους δικούς μου κι έχει όλα τα καλούδια το σπίτι για τον μικρό μου αδερφό, τις πρώτες μέρες αντιστέκομαι αλλά πόσο να αντέξω... Έχω και τη γιαγιά με τη μάνα μου "να σου φτιάξω αυτό που σαρέσει, να σου φτιάξω εκείνο που σαρέσει..." :inandout: :turtle:

Gianna
02-03-11, 23:11
Η πλάκα είναι ότι το στομάχι μου αντέχει πολλά και μετά από τρελές γουρουνιές, ναι μεν τα πληρώνει η τουαλέτα, αλλά όχι και τίποτα εξαιρετικό (μπας και μου γίνει μάθημα....:roll ).
Ναι, θέλει αυτοπειθαρχεία και η μαγκιά είναι να τα χεις στο σπίτι και να τρως με μέτρο, γιατί αλλιώς χάνεις και την απόλαυση.

Stella
03-03-11, 00:37
Η πλάκα είναι ότι το στομάχι μου αντέχει πολλά και μετά από τρελές γουρουνιές, ναι μεν τα πληρώνει η τουαλέτα, αλλά όχι και τίποτα εξαιρετικό (μπας και μου γίνει μάθημα....:roll ).


Ναι, θέλει αυτοπειθαρχεία και η μαγκιά είναι να τα χεις στο σπίτι και να τρως με μέτρο, γιατί αλλιώς χάνεις και την απόλαυση.

...η μαγκιά είναι να μην το τρώς καθόλου!!!:thumbup:

Άντε μια φορά το μήνα ή μια στις 15...;)

beefmeup
03-03-11, 00:39
...η μαγκιά είναι να μην το τρώς καθόλου!!!:thumbup:



η μαγκια ειναι να το τρως κ να μην επειρεαζει καθολου το σωμα σου προς το κακο:green:

Stella
03-03-11, 00:45
η μαγκια ειναι να το τρως κ να μην επειρεαζει καθολου το σωμα σου προς το κακο:green:

...ε, καλά....αυτό για εμας τις γυναίνες είναι όνειρο απατηλό!!:(:green:

όλο και "κάπου" θα βρει και θα παει να κάτσει!:green:

gym
24-04-11, 14:42
εμενα η συμβουλη μου εδω θα ηταν να μην κανετε στερητικες διαιτες κ διατροφες να το πω ετσι....οχι μονοφαγια γιατι καποια στιγμη θα κξεσπασετε...
το εχω παθει και εχω μαθει...
σημασια εχει να το ευχαριστιεστε κιολας οχι απλα να τρωμε με γκρινια...
καλο κολπακι ειναι να χρησιμοποιειτε πολλα μπαχαρικα για γευση που βοηθουν στον κορεσμο....και αν θελησετε γλυκο ΜΟΝΟ κατι απο τα χερακια σας η απλα λιγη (ενα μικρο κομματι μαυρη σοκολατα που κ που)...αυτα...!!!

μεσα στο τοπικ της κασκανη καπου υπαρχει ενα ποστ που ειχε κανει η κωνσταντινα με ολεςςς τις τροφες που μπορουμε να τρωμε...ειναι πολλεςςςςς!!!!!
δεν υπαρχει λογος να κανουμε υπερβολες....
απλα τσεκαρετε τα ορια σας καποιες φορες κ πειτε οτι μεχρι εδω μπορω να κανω στερητικα...μετα ξεφευγω...
και κατι αλλο...ολοι ξερουμε τις τροφες που μας εθιζουν σαν ατομα...ε αυτες μαχαιρι κομμενες...αλλιως δεν γινεται...!
το σωμα οσο του δινεις τοσο πιο πολυ ζηταει....οποτε...ΜΗΝ!;)

katerina.
20-01-12, 07:58
Ισως γιατι δεν μενουμε μονες μας!!!!!Οι γιοι μου θελουν 2 κεικ την εβδομαδα και λιγα λεω...θελουν την μερεντα...θελουν γλυκο να υπαρχει στο σπιτι οποτε πρεπει να υπαρχει συμβιβασμος.Τωρα τελευταια ζητουν σοκολατοπιτα...προσπαθω να αντιστεκομαι αλλα ανθρωπος ειμαι.......:turtle::turtle::turtle:

τα ιδια τραβαω και εγω με τις κορες μου ...αλλα και με τον αντρα μου ...που τρωει τα παντα...:green:

gym
25-06-12, 17:36
Tωρα τελευταια εχω δεχτει πολλα μηνυματα σχετικα με τη διατροφη και την υπερβολη που γινεται στα λεγομενα cheat meals τα οποια εξελισσονται σε cheat days ..cheat weeks και παει λεγοντας!;)

Γενικα να αναφερω πως το κεντρο των μηνυματων αυτων ηταν οι τυψεις που νιωθουμε και πως να αντιμετωπισουμε αυτο το ''φαινομενο'',αυτην την υπερβολη που μας πιανει μια στο τοσο.

Οποτε τι γινεται?Ειμαστε αυστηροι για λιγο μεχρι να δουμε αποτελεσματα και μετα σπαμε?

Μηπως κανουμε κατι πολυ ακραιο κ ειναι λογικο αυτο το ''σπασιμο''?

Γιατι στο κατω κατω να ειμαστε τοσο υπερβολικοι οταν γινεται το τσιτ και μετα να εχουμε ενοχες?

Μηπως ειμαστε τελικα πολυ λαιμαργοι?

Επαναφερω λοιπον αυτο το θεμα για να το ξαναδουμε εδω...σιγουρα εχει περασει καιρος απο τοτε που ξεκινησαν πολλες κοπελες πιο αυστηρη διατροφη και σιγα σιγα μπορει να ''σπανε'' η να σκεφτονται οτι θα λυγισουν....

koukoutsaki
25-06-12, 17:59
ειπες λαιμαργη ...παρουσα !:welcome:

katerina.
25-06-12, 18:05
ειπες λαιμαργη ...παρουσα !:welcome:


αμα ησουν λαιμαργη οπως λες δεν νομιζω οτι θα αντεχες τοσο καιρο με την διατροφη που κανεις !!;)

koukoutsaki
25-06-12, 18:06
καλα η καρδουλα μ το ξερει με συγκρατει ο καθρεφτης ;)

marvin
25-06-12, 18:11
Προσωπικα ειναι επιλογη μου και τροπος ζωης το πως τρωω πλεον!!Αν θελω να κανω cheat θα το κανω γιατι βρεθηκα με καλη παρεα..γιατι θελω μια αλλαγη...ακομα και γιατι το σωμα θα αντιδρασει θετικα σε κατι τετοιο!!!Δεν οφελει να φαω κατι και μετα να πνιγω στις τυψεις!Εκει αρχιζουν να ανοιγουν αλλοι επικινδυνοι δρομοι!!!Εγω ελεγχω το φαγητο μου και οχι το φαγητο εμενα!!!

gym
28-06-12, 10:45
Ολοένα και πιο συχνά αναζητάμε διέξοδο, ανακούφιση ή καταφύγιο στην υπερκατανάλωση φαγητού. Πέραν του ρόλου του ως μέσο διασκέδασης (π.χ. δείπνο σε εστιατόριο), το φαγητό συναγωνίζεται πλέον το τσιγάρο ως αγχολυτικό!

Καταφύγιο ή εκτόνωση
Δεν έχετε «πιάσει» ποτέ τον εαυτό σας να αναζητά για κάποιον ανεξήγητο λόγο φαγητό ή γλυκό, ενώ στην πραγματικότητα δεν πεινάτε; Μήπως η επιθυμία για φαγητό είναι πιο έντονη το βράδυ ή όταν είστε μόνη/-ος στο σπίτι;

Συνθήκες συνυφασμένες με κατανάλωση φαγητού για – μη βιολογικούς ή ενεργειακούς – συναισθηματικούς λόγους. Συνήθως, μεταθέτουμε την ευθύνη για τα λάθη μας, αλλά και αναζητάμε καταφύγιο ή εκτόνωση σε πιάτο, γεμάτο λιχουδιές. Κι αυτό είναι πολλές φορές μόνο η αρχή…

Απώλεια ελέγχου

Η αίσθηση απώλειας του ελέγχου και των ορίων στις διαπροσωπικές μας σχέσεις, είναι αυτή που μας οδηγεί στο να προσπαθούμε να τα… ανακτήσουμε μέσω του φαγητού. Η δημιουργία αυτής της σχέσης λειτουργεί ως καταφύγιο από τις (αμφιθυμικές) διαπροσωπικές μας σχέσεις. Ανάλογα ερμηνεύεται και η «συναισθηματική πείνα», όταν δηλαδή το φαγητό μας παρέχει ανακούφιση από το άγχος, την αναστάτωση ή την κατάθλιψη, όταν έχουμε χαμηλή αυτοεκτίμηση ή/ και διαπροσωπικές δυσκολίες.

Εικόνα σώματος

Η χαμηλή αυτοεκτίμηση και το άγχος για την εικόνα σώματος μπορούν να οδηγήσουν σε αλλεπάλληλες προσπάθειες περιορισμού της κατανάλωσης φαγητού. Κάτι που θα φέρει ως αντίδραση υπερκατανάλωση φαγητού. Πρόκειται για έναν ατέρμονο φαύλο κύκλο, που όσο συνεχίζεται επιδεινώνει την ψυχολογία του ατόμου, οδηγώντας σταδιακά σε παραίτηση. Η αδηφαγία μπορεί να προκαλέσει κοιλιακή διάταση ή αύξηση του βάρους, που με τη σειρά τους προκαλούν ενοχές και ενισχύουν τα προβλήματα αυτοπεποίθησης.

Έρευνες υποδεικνύουν ότι μόνο ένα μικρό ποσοστό νεαρών ανθρώπων που υπόκεινται σε δίαιτα αδυνατίσματος αναπτύσσουν διατροφική διαταραχή, παρόλο που όταν η επιθυμία για πολύ χαμηλό βάρος συνδυάζεται με προβλήματα μειωμένης αυτοεκτίμησης ή διαπροσωπικά προβλήματα, είναι αρκετά πιθανό να λάβουν χώρα. Επειδή όμως η εξωτερική εμφάνιση συμβάλλει σημαντικά στην κοινωνική και διαπροσωπική επιτυχία, ειδικά οι γυναίκες θέτουν την εμφάνιση και το βάρος τους σαν υψηλές προτεραιότητες στη ζωή τους. Με αυτόν τον τρόπο όμως, ωθούνται σε αυστηρή δίαιτα, η οποία ακολούθως μπορεί να οδηγήσει στη βουλιμία.

Αμφιθυμία

Βέβαια, από το (κοινό) συναισθηματικό φαγητό μέχρι την εκδήλωση αδηφαγικών/ βουλιμικών επεισοδίων, μεσολαβούν αρκετά στάδια, ενδεικτικά της σοβαρότητας του προβλήματος που αντιμετωπίζουμε. Τυπικά, ένας άνθρωπος που είναι επιρρεπής στο συναισθηματικό φαγητό αδυνατεί να αντιμετωπίσει κατά μέτωπο τις όποιες δυσκολίες της ζωής του, επιθυμεί μεν το ενδιαφέρον των υπολοίπων αλλά στην πράξη το φοβάται, αποφεύγοντας την όποια κριτική/ σχολιασμό. Πιθανότατα, στη ζωή του έχει ιδιαίτερα αμφιταλαντευόμενες και αμφιθυμικές σχέσεις, που πολλές φορές πυροδοτούν τα επεισόδια υπερβολικής κατανάλωσης φαγητού.

Βουλιμικά επεισόδια

Το αδηφαγικό/ βουλιμικό επεισόδιο συνιστά στην πραγματικότητα ένα φαύλο κύκλο, που συνεπάγεται απώλεια ελέγχου της πρόσληψης φαγητού. Χαρακτηρίζεται από επανειλημμένα επεισόδια υπερφαγίας, που συνήθως συνοδεύονται από συμπεριφορές ακύρωσης (πρόκληση εμετού, χρήση καθαρτικών ή διουρητικών φαρμάκων). Κατά τη διάρκεια ενός βουλιμικού επεισοδίου, μπορούμε να καταναλώσουμε μικρές ή μεγάλες ποσότητες φαγητού με πολύ γρήγορο ρυθμό, με πιθανές εναλλαγές από γλυκιά σε αλμυρή γεύση και αντίστροφα, σε χρονικό διάστημα 2-3 ωρών. Ακολουθεί μια προσωρινή υποχώρηση του αισθήματος της πείνας, του θυμού, του άγχους, αλλά τελικά απομένει ο φόβος της αύξησης του βάρους. Και είναι ο φόβος αυτός που οδηγεί αρκετές φορές σε λήψη ακραίων αντισταθμιστικών μέτρων.
Κατά κανόνα, τα βουλιμικά επεισόδια σχεδιάζονται και το φαγητό αποθηκεύεται με σκοπό να καταναλωθεί, όταν δεν θα υπάρχει η πιθανότητα διακοπής. Για το λόγο αυτό, λαμβάνουν χώρα κυρίως κατά τις νυκτερινές ώρες. Άτομα με χρόνια εξέλιξη, εκδηλώνουν υπερφαγικά επεισόδια με βραδύτερους ρυθμούς, ενώ άλλοι «τσιμπολογούν με τις ώρες» μικρές ποσότητες τροφών.

Είμαι χοντρή;

Η συμπεριφορά των βουλιμικών ατόμων δεν βασίζεται στο αίσθημα της πείνας, αλλά στην πεποίθηση ότι είναι πολύ «χοντροί», οπότε η απώλεια βάρους θα λύσει το πρόβλημα. Και εκεί ακριβώς κρύβεται η παγίδα: το άγχος του επιθυμητού αποτελέσματος οδηγεί σε πολύ αυστηρή δίαιτα, στην όποια το άτομο δεν μπορεί να ανταπεξέλθει. Προκύπτει λοιπόν πολύ έντονο αίσθημα στέρησης, που πυροδοτεί συχνά – πυκνά αδηφαγικά επεισόδια.

Σπάστε τα δεσμά…

Σκοπός λοιπόν, είναι να σπάσουμε κάποιο κρίκο της αλυσίδας, ώστε να πάψει να επαναλαμβάνεται ο ανωτέρω κύκλος. Η αναζήτηση βοήθειας από ειδικούς, κλινικό διαιτολόγο και ψυχολόγο, μπορεί να βοηθήσει σημαντικά στην κατεύθυνση αυτή. Ο ασθενής θα πρέπει να εκπαιδευτεί διατροφικά, ώστε τουλάχιστον να μπορεί (αρχικά) να αναγνωρίζει το βιολογικό αίσθημα της πείνας και τα σήματα κορεσμού.


Πηγη
http://www.aftognosia.gr/2010-07-20-21-41-36/103-apo-to-synaisthimatiko-fagito-sti-voulimia.html

marvin
28-06-12, 12:14
Πολυ ωραιο και κατατοπιστικο αρθρο.Νομιζω οτι πολλες και πολλοι ισως αναγνωρισουν τον εαυτο τους εδω!!Σε ευχαριστουμε Ελενη!!!:toast:

jelena
28-06-12, 12:51
Ολοένα και πιο συχνά αναζητάμε διέξοδο, ανακούφιση ή καταφύγιο στην υπερκατανάλωση φαγητού. Πέραν του ρόλου του ως μέσο διασκέδασης (π.χ. δείπνο σε εστιατόριο), το φαγητό συναγωνίζεται πλέον το τσιγάρο ως αγχολυτικό!

Καταφύγιο ή εκτόνωση
Δεν έχετε «πιάσει» ποτέ τον εαυτό σας να αναζητά για κάποιον ανεξήγητο λόγο φαγητό ή γλυκό, ενώ στην πραγματικότητα δεν πεινάτε; Μήπως η επιθυμία για φαγητό είναι πιο έντονη το βράδυ ή όταν είστε μόνη/-ος στο σπίτι;

Συνθήκες συνυφασμένες με κατανάλωση φαγητού για – μη βιολογικούς ή ενεργειακούς – συναισθηματικούς λόγους. Συνήθως, μεταθέτουμε την ευθύνη για τα λάθη μας, αλλά και αναζητάμε καταφύγιο ή εκτόνωση σε πιάτο, γεμάτο λιχουδιές. Κι αυτό είναι πολλές φορές μόνο η αρχή…

Απώλεια ελέγχου

Η αίσθηση απώλειας του ελέγχου και των ορίων στις διαπροσωπικές μας σχέσεις, είναι αυτή που μας οδηγεί στο να προσπαθούμε να τα… ανακτήσουμε μέσω του φαγητού. Η δημιουργία αυτής της σχέσης λειτουργεί ως καταφύγιο από τις (αμφιθυμικές) διαπροσωπικές μας σχέσεις. Ανάλογα ερμηνεύεται και η «συναισθηματική πείνα», όταν δηλαδή το φαγητό μας παρέχει ανακούφιση από το άγχος, την αναστάτωση ή την κατάθλιψη, όταν έχουμε χαμηλή αυτοεκτίμηση ή/ και διαπροσωπικές δυσκολίες.

Εικόνα σώματος

Η χαμηλή αυτοεκτίμηση και το άγχος για την εικόνα σώματος μπορούν να οδηγήσουν σε αλλεπάλληλες προσπάθειες περιορισμού της κατανάλωσης φαγητού. Κάτι που θα φέρει ως αντίδραση υπερκατανάλωση φαγητού. Πρόκειται για έναν ατέρμονο φαύλο κύκλο, που όσο συνεχίζεται επιδεινώνει την ψυχολογία του ατόμου, οδηγώντας σταδιακά σε παραίτηση. Η αδηφαγία μπορεί να προκαλέσει κοιλιακή διάταση ή αύξηση του βάρους, που με τη σειρά τους προκαλούν ενοχές και ενισχύουν τα προβλήματα αυτοπεποίθησης.

Έρευνες υποδεικνύουν ότι μόνο ένα μικρό ποσοστό νεαρών ανθρώπων που υπόκεινται σε δίαιτα αδυνατίσματος αναπτύσσουν διατροφική διαταραχή, παρόλο που όταν η επιθυμία για πολύ χαμηλό βάρος συνδυάζεται με προβλήματα μειωμένης αυτοεκτίμησης ή διαπροσωπικά προβλήματα, είναι αρκετά πιθανό να λάβουν χώρα. Επειδή όμως η εξωτερική εμφάνιση συμβάλλει σημαντικά στην κοινωνική και διαπροσωπική επιτυχία, ειδικά οι γυναίκες θέτουν την εμφάνιση και το βάρος τους σαν υψηλές προτεραιότητες στη ζωή τους. Με αυτόν τον τρόπο όμως, ωθούνται σε αυστηρή δίαιτα, η οποία ακολούθως μπορεί να οδηγήσει στη βουλιμία.

Αμφιθυμία

Βέβαια, από το (κοινό) συναισθηματικό φαγητό μέχρι την εκδήλωση αδηφαγικών/ βουλιμικών επεισοδίων, μεσολαβούν αρκετά στάδια, ενδεικτικά της σοβαρότητας του προβλήματος που αντιμετωπίζουμε. Τυπικά, ένας άνθρωπος που είναι επιρρεπής στο συναισθηματικό φαγητό αδυνατεί να αντιμετωπίσει κατά μέτωπο τις όποιες δυσκολίες της ζωής του, επιθυμεί μεν το ενδιαφέρον των υπολοίπων αλλά στην πράξη το φοβάται, αποφεύγοντας την όποια κριτική/ σχολιασμό. Πιθανότατα, στη ζωή του έχει ιδιαίτερα αμφιταλαντευόμενες και αμφιθυμικές σχέσεις, που πολλές φορές πυροδοτούν τα επεισόδια υπερβολικής κατανάλωσης φαγητού.

Βουλιμικά επεισόδια

Το αδηφαγικό/ βουλιμικό επεισόδιο συνιστά στην πραγματικότητα ένα φαύλο κύκλο, που συνεπάγεται απώλεια ελέγχου της πρόσληψης φαγητού. Χαρακτηρίζεται από επανειλημμένα επεισόδια υπερφαγίας, που συνήθως συνοδεύονται από συμπεριφορές ακύρωσης (πρόκληση εμετού, χρήση καθαρτικών ή διουρητικών φαρμάκων). Κατά τη διάρκεια ενός βουλιμικού επεισοδίου, μπορούμε να καταναλώσουμε μικρές ή μεγάλες ποσότητες φαγητού με πολύ γρήγορο ρυθμό, με πιθανές εναλλαγές από γλυκιά σε αλμυρή γεύση και αντίστροφα, σε χρονικό διάστημα 2-3 ωρών. Ακολουθεί μια προσωρινή υποχώρηση του αισθήματος της πείνας, του θυμού, του άγχους, αλλά τελικά απομένει ο φόβος της αύξησης του βάρους. Και είναι ο φόβος αυτός που οδηγεί αρκετές φορές σε λήψη ακραίων αντισταθμιστικών μέτρων.
Κατά κανόνα, τα βουλιμικά επεισόδια σχεδιάζονται και το φαγητό αποθηκεύεται με σκοπό να καταναλωθεί, όταν δεν θα υπάρχει η πιθανότητα διακοπής. Για το λόγο αυτό, λαμβάνουν χώρα κυρίως κατά τις νυκτερινές ώρες. Άτομα με χρόνια εξέλιξη, εκδηλώνουν υπερφαγικά επεισόδια με βραδύτερους ρυθμούς, ενώ άλλοι «τσιμπολογούν με τις ώρες» μικρές ποσότητες τροφών.

Είμαι χοντρή;

Η συμπεριφορά των βουλιμικών ατόμων δεν βασίζεται στο αίσθημα της πείνας, αλλά στην πεποίθηση ότι είναι πολύ «χοντροί», οπότε η απώλεια βάρους θα λύσει το πρόβλημα. Και εκεί ακριβώς κρύβεται η παγίδα: το άγχος του επιθυμητού αποτελέσματος οδηγεί σε πολύ αυστηρή δίαιτα, στην όποια το άτομο δεν μπορεί να ανταπεξέλθει. Προκύπτει λοιπόν πολύ έντονο αίσθημα στέρησης, που πυροδοτεί συχνά – πυκνά αδηφαγικά επεισόδια.

Σπάστε τα δεσμά…

Σκοπός λοιπόν, είναι να σπάσουμε κάποιο κρίκο της αλυσίδας, ώστε να πάψει να επαναλαμβάνεται ο ανωτέρω κύκλος. Η αναζήτηση βοήθειας από ειδικούς, κλινικό διαιτολόγο και ψυχολόγο, μπορεί να βοηθήσει σημαντικά στην κατεύθυνση αυτή. Ο ασθενής θα πρέπει να εκπαιδευτεί διατροφικά, ώστε τουλάχιστον να μπορεί (αρχικά) να αναγνωρίζει το βιολογικό αίσθημα της πείνας και τα σήματα κορεσμού.


Πηγη
http://www.aftognosia.gr/2010-07-20-21-41-36/103-apo-to-synaisthimatiko-fagito-sti-voulimia.html


Πολύ καλό άρθρο :clap::clap::thumbup:

gym
29-06-12, 04:57
Πολυ ωραιο και κατατοπιστικο αρθρο.Νομιζω οτι πολλες και πολλοι ισως αναγνωρισουν τον εαυτο τους εδω!!Σε ευχαριστουμε Ελενη!!!:toast:

δυστυχως...και εγω αυτο πιστευω...ειναι συνηθεις καταστασεις πλεον στην εποχη μας και ειδικα σε κοπελες>!:(

εγω θα συνιστουσα νε μεινουμε σε αυτο το κομματι

''Σπάστε τα δεσμά…

Σκοπός λοιπόν, είναι να σπάσουμε κάποιο κρίκο της αλυσίδας, ώστε να πάψει να επαναλαμβάνεται ο ανωτέρω κύκλος. Η αναζήτηση βοήθειας από ειδικούς, κλινικό διαιτολόγο και ψυχολόγο, μπορεί να βοηθήσει σημαντικά στην κατεύθυνση αυτή. Ο ασθενής θα πρέπει να εκπαιδευτεί διατροφικά, ώστε τουλάχιστον να μπορεί (αρχικά) να αναγνωρίζει το βιολογικό αίσθημα της πείνας και τα σήματα κορεσμού.
''


:toast: