PDA

Επιστροφή στο Forum : Διατροφή-Δίαιτα και άσκηση στο σπίτι



mstaras
18-06-09, 03:00
Καλησπέρα σε όλους σας!
Μόλις βρήκα το forum και σαν αρχάριος, έπεσα στο διάβασμα και θα ήθελα τις συμβουλές σας…

Κάνω γυμναστική 2-3 μήνες τώρα αλλά λόγω χρόνου περιορίζομαι στο σπίτι με διάδρομο, βαράκια κ γενικότερα ασκήσεις στο σπίτι…
Κάνω γυμναστική καθημερινά 1.30 ώρα συνήθως 7-8:30 το βράδυ.
30’-40’ περπάτημα & τρέξιμο (~5km), 20’ κοιλιακούς, 30’ ασκήσεις με βαράκια

Είμαι 30 χρονών, ύψος 1.80 και 90 κιλά και BMR 1995 και ΗΘ 2993.

Αυτό που θέλω είναι βασικά να χάσω κάποια κιλά (~7 κιλά σε ~2 μήνες) χωρίς να χάσω μυικό όγκο και να γράμμωσω λίγο. (ναι το ξέρω πολλά θέλω :) )

Διαβάζοντας διαμόρφωσα ένα γενικό πρόγραμμα διατροφής στο οποίο θέλω τις συμβουλές σας: (σημείωση: κοιμάμαι αργά και ξυπνάω αργά! Κάτι που δε μπορώ να αλλάξω, εδώ και χρόνια…)


12:00 Καφές με λίγο γάλα και μια κουταλιά ζάχαρη
13:00 Whey με βρώμη + λίγο μελί σε νερό
+1 πολυβιταμίνη
16:00 2 τοστ με ψωμί σικάλεως με γαλοπούλα & άπαχο τυρί
+1 ποτήρι νερό με πρωτεΐνη
19:00-20:30 Γυμναστική
Μετά τη γυμναστική: 1 ποτήρι νερό με πρωτεΐνη και κάποιο φρούτο?
23:00 Ψάρι/Κοτόπουλο/Γαλοπούλα με Ρύζι/Πατάτα
+σαλάτα με λίγο λάδι/ξύδι ή τονοσαλάτα με λάδι/ξύδι
1-2 ώρες πριν τον ύπνο (κατά τις 4:00) : 2 γιαούρτια με λίγα αμύγδαλα

Το ξέρω οι ώρες είναι περίεργες…και θα έχω κάνει αρκετά λάθη…
Αν μπορείτε να βοηθήσετε τουλάχιστον στο χρόνο που χρειάζεται μεταξύ των γευμάτων και πριν/μετά τη γυμναστική…

Επίσης πόσα γραμμάρια πρωτεΐνης θα πρέπει να παίρνω με το παραπάνω πρόγραμμα?
Δε ξέρω πέρα από την πρωτεΐνη αν θα είχε αποτέλεσμα κάποιος λιποδιαλυτής ή άλλο συμπλήρωμα… και τι είδους…
Επίσης αν έχετε κάποια πρόταση για το πρόγραμμα γυμναστικής (στο σπίτι) ευχαρίστως θα την ακούσω!

Συνεχίστε την καλή δουλεία και ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Μιχάλης

mstaras
19-06-09, 06:30
Καμιά βοήθεια παιδια? :bowdown:

panste
19-06-09, 08:04
Καλημέρα

Η προσωπική μου άποψή
Α) 12.00 Πρωινό απαραίτητο – Ο καφές με το γάλα δεν είναι πρωινό και θές ένα καλο για να βγείς από τον καταβολισμό

Β) έχεις πρωινό, (13.00) μεσημεριανό (16.00) βραδινό (23.00) και ένα γεύμα πριν την κατάκλυση(04.00) προσπάθησε να προσθέσεις ένα τουλάχιστον γεύμα ακόμα (12.00 – 15.00-18.00 -21.00 – 23.00 – 03.00) (το μεταπροπονητικό δεν μετράει στην διατροφή και εάν θέλεις απέφυγε το φρούτο – λόγο φρουκτόζης δες το άρθρο περι μεταπροπονητικής διατροφής)

Γ) Με την περιγραφή που δίνεις για τα γεύματα μου θα έλεγα ότι ακολουθείς δίαιτα με πολύ λίγες θερμίδες και επομένως κινδύνευεις να έχεις αντίθετα αποτελέσματα με αυτή τη διατροφή (ο οργανισμός σου δηλαδή να μειώσει το μεταβολισμό σου και να αποθηκεύει λίπος)
http://www.bodybuilding.gr/bodybuilding/index.php?option=com_content&task=view&id=67&Itemid=57

Δ) Για να υπολογίσεις πόση πρωτεΐνη χρειάζεσαι ανάλογα με τις συνθήκες /άσκηση / άλλα / σωματότυτο περίπου από 1,2 μέχρι 2γρ ανά κιλό άλιπης μάζας. Τώρα να υπολογίσει κάποιος πόση πρωτεΐνη παίρνεις δίχως να ξέρει τις ποσότητες (π.χ. πόσα γρ. ψάρι) είναι δύσκολο. Κατά τα άλλα μπες σε ένα σίτε που αναλύει τα θρεπτικά συστατικά των τροφών (http://caloriecount.about.com/) και υπολόγισε από εκεί.

Ε) Διάβασε με προσοχή τα άρθρα περί διατροφής, με μεγάλη προσοχή, θα σου λύσουν πολλές απορίες

ΣΤ) Επιμονή, υπομονή και πειθαρχία, και τα αποτελέσματα θα έρθουν, η οποιαδήποτε αλλαγή σε διατροφή / άσκηση έχει μέσο όρο αναμονής για αποτελέσματα 4 με 6 εβδομάδες.

mstaras
21-06-09, 03:55
Ευχαριστώ για την απάντηση!