PDA

Επιστροφή στο Forum : υψηλη κορτιζολη.



manos_
18-06-09, 04:49
Καλως η κακως ειμαι ανθρωπος που εχει παρα πολυ ανχος.Διαβαζοντας καταλαβα οτι το ανχος παραγει κορτιζολη η οποια εχει τραγικες συνεπειες πανω στο σωμα μου.Απο οτι καταλαβαινω αυτο μπορει να εχει τσακισει την τεστοστερονη μου(δεν νομιζω να ειναι τυχαιω το οτι ανεβαινω αισθητα σε κιλα μονο οταν χρησιμοποιω το animal stak).Απο οτι διαβασα το να ανεβασω την βιταμινη c μπορει να με βοηθησει.Ακομα και με το Plasmajet που πηρα προσφατα και εχει μεσα 1670mg vitamin c και horny goat weed νοιωθω μεγαλη διαφορα και στο γυμναστηριο και στην ψυχολογια μου νοιωθω πιο ενεργητικος πιο ευδιαθετος κτλ.Τι εχετε να μου προτεινετε απο βιταμινες μεταλλα κτλ για να μην παω και βαρεσω καμια ενεσιμη απο τα νευρα μου και με τρεχουνε.

manos_
18-06-09, 05:39
οκ και το zma ριχνει την κορτιζολη.Νταξει γκαις καλυφθηκα με αυτα που διαβασα.Αντιοξειδωτικα φουλ κοινως και μαγνησιο, ψευδαργυρος.

GZ84
21-06-09, 17:04
Πολύ ενδιαφέροντα τα όσα έγραψες Mano... η αλήθεια είναι ότι έχω και εγώ ένα διαρκές άγχος. Δεν το παραδέχομαι απόλυτα και δεν μπορώ να το αντιληφθώ τόσο εγώ ο ίδιος αλλά η οικογένειά μου, μου το έχει τονίσει. Και το πρόβλημα είναι ότι μάλλον δεν έχω άγχος εμφανές... πχ πάω να δώσω εξετάσεις και με λούζει κρύος ιδρώτας. Το έχω σε μια πιο δύσκολη μορφή, πηγάζει μέσα μου διαρκώς. Ίσως και για αυτό δεν το έχω αντιληφθεί ή δεν μπορώ να το καταπολεμήσω.
Και δυστυχώς το άγχος ίσως να είναι υπαίτιο για διάφορα που θέλω να βελτιώσω σε εμένα. Μείωση τεστοστερόνης, κακή διάθεση με διάρκεια, πεσμένη ψυχολογία... και το πρόβλημα είναι ότι είναι μέσα μου όλα αυτά. Τα συγκεκριμένα δεν τα αντιλαμβάνεσαι εύκολα. Πχ πεσμένη ψυχολογία δεν εννοώ κόμπλεξ εννοώ πάλη εσωτερική, προβλημαστισμός για το... δεν ξέρω και εγώ τι ακριβώς. Και επίσης ένα μεγάλο κακό του άγχους είναι και το πρόβλημα αυτοσυγκέντρωσης... μέχρι ένα βαθμό τουλάχιστον.

Δεν ξέρω πως μπορώ να το νικήσω επί της ουσίας, σου έγραψα πως δεν είναι εμφανές έξω. Πολλοί με θεωρούν ευδιάθετο και πειραχτήρι αλλά τα τελευταία χρόνια μέσα μου νιώθω αλλιώς (και μάλλον αυτό σύντομα θα αρχίσει να βγαίνει και πιο έξω).

Στο γυμναστήριο επίσης πολλές είναι οι φορές που αδυνατώ να τα δώσω όλα. Όταν όμως μερικές φορές για κάποιο λόγο είμαι ουσιαστικά χαρούμενος και ευδιάθετος πηγαίνω και νιώθω διαφορετικά. Έχω άλλη ορμή. Μπορεί να μην σηκώσω 10κιλά παραπάνω αλλά η προπόνησή μου θα είναι χωρίς να "πέσω". Μπορεί να φτάνω τα όριά μου σε κάθε άσκηση αλλά να μην λυγίζω. Δηλαδή να πέφτω μόνο σωματικά - όταν η δύναμή μου με εγκαταλήψει και όχι να ζορίζομαι επειδή έχω ένα μπερδεμένο μυαλό με σύγχηση. Νομίζω θα με καταλαβαίνουν απόλυτα μερικοί. Και το πρόβλημα είναι οτι έτσι δυνατός νιώθω λίγες φορές και κυρίως όταν έχουν συμβεί κάποια καλά γεγονότα. Ότι και αν είναι αυτό.

Η βιταμίνη C δεν ξέρω πόσο βοηθά. Έχω μανία με αυτή από όπου και αν πηγάζει. Επίσης από αντιοξειδωτικά νομίζω είμαι μια χαρά. Αλλά τι να σου κάνει αυτό... είναι πιο δύσκολη η επίλυσή του. Το animal stak δεν ξέρω τι είναι και δεν με ενδιαφέρει κάποια προσωρινή λύση. Για να μην παρεξηγηθώ δεν εννοώ ότι τα παραπάνω βοηθάνε κατά του ίδιου του άγχους αλλά για τη μείωση της κορτιζόλης που παράγει όλα αυτά τα αρνητικά και η οποία προέρχεται από το άγχος.

Ίσως να πρέπει να διαβάσω μερικά πράγματα επι του θέματος... και θα αρχίσω να ψάχνομαι σύντομα.

thegravijia
21-06-09, 17:42
παιδες αν βρητε τιποτα ΠΕΙΤΕ ΤΟ γιατι και εγω ειμαι πολυ αγχωδεις

Exci
21-06-09, 18:59
horny goat weed
?!?!?!? :shock:

thegravijia
21-06-09, 19:19
^^
με αλλα λογια πινω ενα τσιγ@/κι και ειμαι.οκ..!
ισχυει ...!
δοκιμασμενα πραγματα...:)

ασε που κανει καλο και στο ζαχαρο...
επισης μπορεις να το βρασεις και να το πιεις.
:thumbup:

manos_
22-06-09, 03:33
Το horny goat weed ειναι ενα φυτο που φυτρωνει στην κινα αν θυμαμαι καλα σε πολυ υψηλο υψομετρο.Ανηκει στην κατηγορια των adaptogens δηλαδη βοηθαει τον οργανισμο να ανταποκριθει στις καταστασεις τις οποιες τον εκθετεις και σωματικα και πνευματικα.Ειναι πολυ αφροδιασιακο και θεωρητικα ανεβαζει την τεστοστερονη.Δεν ξερω αν ανεβασε την τεστοστερονη γιατι το εχω κοψει τωρα αλλα οσο το επαιρνα εγινα σεξομανης σε βαθμο που δεν μπορουσα να σκεφτω οτιδηποτε αλλο χεχε.Μια δοκιμη θα σας πεισει αμα πατε για πορνοσταρ θα ανεβασει τις επιδοσεις σας κατακορυφα και ριχνει και την κορτιζολη ναι.Ανεβαζει και την ντοπαμινη ΠΟΛΥ δηλαδη την ορμονη που προκαλει την σεξουαλικη απολαυση αλλα νοιωθεις και αρκετα περιεργα ολη την μερα εχει μια ψυχοτροπο δραση.Και επειδη σας κανει εντυπωση το ονομα στα ορη που φυτρωνε οι κατσικες(σορρυ αφεντικο)πηδιοντουσταν ασυστολα.

Να προσθεσω οτι το ανχος ειναι καταστροφικο για την μυικη αναπτυξη γιατι μαζι με την κορτιζολη ανεβαζει και τα οιστρογονα και περα απο αυτο σε κανει και πιο μαλθακο ψυχολογικα.Απο τα συμπληρωματα παντως μονο το zma βοηθαει(εμενα τουλαχιστον) και οι βιταμινες του συμπλεγματος β γενικα βοηθουν το νευρικο συστημα να ανταπεξελθει.Και τα βασικα αμινοξεα χαλαρωνουν.

Muscleboss
23-06-09, 11:03
Ξεφυγατε μάγκες... σωστη διατροφή, ξεκούραση, αντιοξειδωτικά... και όταν αγχώνεστε πολύ πάρτε βαθιές ανάσες ...

τα χόρτα είναι για τα πρόβατα.

ΜΒ

thegravijia
23-06-09, 14:11
, αντιοξειδωτικά... ΜΒ

αναφερεις καποια?
τhanks

KATERINI 144
24-06-09, 02:32
κάποια μηνύματα διαγράφηκαν γιατί ήταν εντελώς άστοχα, θα παρακαλεσω να ειμαστε ποιο προσεκτικοί, μενουμε στο θέμα !!

(http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?p=85378#post85378)υψηλη κορτιζολη

sctp
24-06-09, 18:35
αναφερεις καποια?
τhanks

Phosphatidylserine, DMAE Bitatrate,Ginkgo Biloba Extract,Vit C(πανω απο 750mg λενε πως λειτουργει αντιστροφα) ,εκτος απο vit C παντως τα αλλα ειναι ακριβα και το πρωτο που κανεις για τον ελεγχο κορτιζολης ειναι να μην βρισκεσαι στο γυμναστηριο πανω απο 45-50 λεπτα και B6 με αμινοξεα κατα τη διαρκεια της προπονησης βοηθαει :)

thegravijia
24-06-09, 18:51
^^το αγχος ειναι που με χαλαει εμενα ..
με την προπονηση μου φευγει και νιωθω καλυτ3ρα

kyriakos23
24-06-09, 19:06
ψυχολογο:P

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
13-10-15, 19:26
H φωσφατιδυλοσερίνη λειτουργεί ως καταστολέας της κορτιζόλης που είναι στα ανώτατα όρια κατά τις πρωινές ώρες και σε καταστάσεις νεογλυκογένεσης (νηστείας>4h).