PDA

Επιστροφή στο Forum : Ωμέγα 3 λιπαρά και ημερήσια πρόσληψη



Σελίδες : [1] 2

ajax
13-03-07, 21:55
τι κανει το εν λογο?

Teo70
13-03-07, 22:18
Tα fish oils είναι τα πολυακόρεστα DHE και EPA που προέρχονται από λάδι ψαριού. Ονομάζονται και Ω3 και συμβάλουν στην καλή λειτουργία του καρδιαγγειακού συστήματος.

Gasturb
13-03-07, 22:20
Πολυακόρεστα ζωικά λιπαρά οξέα ή αλλιώς ωμέγα 3 απαραίτητα για την δομηση στοιχείων του ανοσοποιητικού μας συστήματος, την καύσης του λίπους, την αντιμετώπιση της χοληστερίνης κ την ενδυνάμωση του καρδιαγγειακού μας συστήματος απο καρδιακές παθήσεις κ εμφράγματα. Πρέπει να γίνεται επιλογη αυτών των λιπαρών οξέων απο τα παχιά ψάρια προς αντικάτάσταση του κορεσμένου αλλα ποτέ μαζι διότι ο συνδιασμός κορεσμένου κ ακόρεστου λίπους (ωμέγα 3-6-9) οδηγεί σε λίπος πχ ξηροί καρποι (ωμέγα 6) με chips . Υπάρχει ενα άρθρο απο Bane στην κατηγορία των άρθρων. Προτίνω αντί για συμπλήρωμα fish oil.. 15 γρ ελαιόλαδο κ 15 γρ λινέλαιο (flaxseed oil) κ τουλάχιστον 2 φορές ψάρι στην διατροφή μας την εβδομάδα ή τόνο / σαρδέλα κ.α το βραδύ.

Gt

gpol
13-03-07, 22:43
ακρως απαραιτητα για την σωστη λειτουγια του εγκεφαλου (τα w3 δεν τα παραγει ο οργανισμος, και αμφιβαλλω αν περνουμε την απαραιτητη ποσοτητα απο το φαι, εγω τουλαχιστον οχι), για την διεργεση της αυξητικης ορμονης, για την αυξηση αντοχης αεροβιας ασκησης, για καρδιοπροστατευτικη δραση και για την καυση λιπους. Επιτελους βρηκα απο ενα φαρμακειο σε καλη τιμη, περιπου 8euro (σιροπι). Αυριο πρωι πρωι παω να παρω! :)

ajax
14-03-07, 02:24
πως λεγετε το σιροπακι να το παρουμε και εμεις???thnx guys

gpol
14-03-07, 02:41
δεν θυμαμαι . Πηγαινε στο πλησιεστερο φαρμακειο και ρωτα

anastasisk
14-03-07, 11:05
Δηλαδη αν ζητησω συμπληρωμα λινελαιου θα με καταλαβει ο φαρμακοποιος η θα με κοιταζει σαν χαζος οπως οταν του ζητησα δεξτροζη :geek:

Billy
14-03-07, 13:16
συνηθως το βρίσκεις σε μαγαζια με Βιολογικά Προϊόντα

Teo70
14-03-07, 14:20
Εγώ παίρνω το FlaxSeed oil Soft Gels της ON που έχει Ω3,Ω6 και Ω9.

gpol
14-03-07, 15:10
πηγα στο φαρμακειο και βρηκα καψουλες ιχθυελαιου!
(καλυτερο απο μουρουνελαιο )

α) μιας και προερχεται απο ψαρια του γλυκου νερου
β) δεν εχει επιπλεον βιταμινες A,D που σε μεγαλη ποσοτητα ειναι τοξικες. Αυτες τις βιταμινες τις παιρνουμε απο τις πολυβιταμινες, δεν ειναι καλο να περνουμε μεγαλυτερη ποσοτητα, ειναι τοξικες

Ειναι φαρμακευτικο προιον
λεγεται PROLIPID (epa+dha)
περιεχει 120 καψουλες , καθε καψουλα περιεχει 500mg ιχθυελαιο
(epa) 90mg (18%)
(dha) 60mg (12%)
τιμη: 11,29euro

billys15
14-03-07, 15:50
Επιτελους βρηκα απο ενα φαρμακειο σε καλη τιμη, περιπου 8euro (σιροπι). Αυριο πρωι πρωι παω να παρω! :)

Θα μπορεσεις να κατεβασεις το σιροπι; Εχει χαλια γευση! :puke:
Γι'αυτο κλυτερα παρε καψουλες που δεν νιωθεις την γευση

gpol
14-03-07, 15:52
billys δεν διαβασες το προηγουμενο post ;;;; ειπα οτι πηρα καψουλες ιχθυελαιου

billys15
14-03-07, 15:55
ΟΚ ΟΚ sorry....
Απλα σου λεω για να ξερεις

Gasturb
14-03-07, 16:47
περιεχει 120 καψουλες , καθε καψουλα περιεχει 500mg ιχθυελαιο

Συνήθιζα να παίρνω της ΟΝ τα fish oil κ flaxseed oil που έχει σε κάθε κάψουλα 1000mg ιχθυέλαιο κ λινέλειο, αλλα με 4 γρ την ημέρα δεν γίνεται δουλειά αφού είναι πολυ λίγα.. Θα παίρνω απλά υγρό λινέλαιο 15 γρ την ημέρα κ θα κάνω καλύτερη δουλειά σε ποσότητα, πιο οικονομικά κ δεν μου χρειάζεστε συμπλήρωμα ιχθυελαίου αφού καλύπτομαι απο τα ωμέγα 3 μέσω λινελαίου κ τρώω κ ψάρια συχρόνως για να καλύψω τις ανάγκες μου.

Gt

gpol
14-03-07, 18:07
σαφως πιο οικονομικα της ON. Ανεφερε εταιρια, για οποιονδηποτε θελησει να τα παρει απο φαρμακειο και ο φαρμακοποιος να μην αναρωτιεται τι ειναι το ιχθυελαιο

Gasturb
14-03-07, 18:35
Για τo λινέλαιο πήρα αυτό

http://www.tesco.com/superstore/xpi/5/xpi58979665.htm

Είναι 450gr στην τιμή των 100 capsules της ΟΝ (σύνολο 100gr)

Eίναι η χρυσή έκδοση του λιναρόσπορου κ όχι η καφέ που ενω σαν θρεπτική αξία είναι η ίδια εμφανισιακά και γευστικά υπερτερεί η χρυσή.

Gt

asdf
15-03-07, 00:30
πηγα στο φαρμακειο και βρηκα καψουλες ιχθυελαιου!
(καλυτερο απο μουρουνελαιο )

α) μιας και προερχεται απο ψαρια του γλυκου νερου
β) δεν εχει επιπλεον βιταμινες A,D που σε μεγαλη ποσοτητα ειναι τοξικες. Αυτες τις βιταμινες τις παιρνουμε απο τις πολυβιταμινες, δεν ειναι καλο να περνουμε μεγαλυτερη ποσοτητα, ειναι τοξικες

Ειναι φαρμακευτικο προιον
λεγεται PROLIPID (epa+dha)
περιεχει 120 καψουλες , καθε καψουλα περιεχει 500mg ιχθυελαιο
(epa) 90mg (18%)
(dha) 60mg (12%)
τιμη: 11,29euro


Σηκωσε φωτογραφια αν ειναι ευκολο..

gpol
15-03-07, 01:39
http://jpg.gr/thumbs11/thb_95704.jpeg (http://jpg.gr/v.php?id=img_95704.jpeg)

asdf
15-03-07, 12:22
Ωραιος ο πολ :wink:

anastasisk
17-03-07, 00:21
Συναθλητες εγω βρηκα το εξης¨

[b]SALMON OIL GAP
Kαθε καψουλα εχει τα παρακατω
Ιχθυελαιο 500mg
(EPA 85mg)
(DHA 50mg)
(DPA 15mg)
Συσκευασια 50 καψουλες 3,91 euro

Gasturb
17-03-07, 00:24
(EPA 85mg)
(DHA 50mg)
(DPA 15mg)


Λίγο..

Gt

gpol
17-03-07, 04:56
Συναθλητες εγω βρηκα το εξης¨

[b]SALMON OIL GAP
Kαθε καψουλα εχει τα παρακατω
Ιχθυελαιο 500mg
(EPA 85mg)
(DHA 50mg)
(DPA 15mg)
Συσκευασια 50 καψουλες 3,91 euro

απο που; απο φαρμακειο ;

ajax
17-03-07, 11:24
(EPA 85mg)
(DHA 50mg)
(DPA 15mg)


Λίγο..

Gtαυξανεις την δοση...σαν τιμη ειναι πολυ καλο

Gasturb
17-03-07, 16:58
Μέχρι τα περίπου 4000 mg πολυακόρεστα λιπαρά οξέα υπάρχει δρόμος μακρυς κ δεν γίνεται τόσο οικονομικό ajax εκτός κ αν το συνδιάσεις και με άλλο λάδι οπότε με 5 fishoils εισαι μια χαρά.

Gt

anastasisk
17-03-07, 18:18
Συναθλητες εγω βρηκα το εξης¨

[b]SALMON OIL GAP
Kαθε καψουλα εχει τα παρακατω
Ιχθυελαιο 500mg
(EPA 85mg)
(DHA 50mg)
(DPA 15mg)
Συσκευασια 50 καψουλες 3,91 euro

απο που; απο φαρμακειο ;

Απο φαρμακειο Gpol,κεντρο ΑΘΗΝΑ(Συνταγμα συγκεκριμενα) . . .

gpol
18-03-07, 18:34
thanks anastasik. Επειδη δεν ειμαι Αθηνα, μηπως ξερεις αν θεωρηται φαρμακο και πωλειται σε ολα τα φαρμακεια ή το ειχε το συγκεκριμενο φαρμακειο σαν συμπληρωμα διατροφης;

anastasisk
20-03-07, 00:19
Φεωρειται φαρμακο αλλα δεν ξερω αν θα το εχουν ολα τα φαρμακεια.Η εταιρια παραγωγης παντως λεγεται GAP.

RUHL
10-01-08, 17:38
Ποιες ειναι οι σωστες να το πω προτεινομενες αναλογιες των Ω3 Ω6 Ω9 ανα μερα?
Και θελω να μαθω ποσοτητες που περιεχοντε στα φαγητα
(ξερω που βρησκοντε λαδι-ω9 αμυγδαλα-πιο πολλα ω6 εδω καριδια-ω3 ψαρολαδο κτλ απλος ποσο εχει μεσα)

Αμα θελετε πεστε και συμπληρωματα που χρειαζοντε για να καλυψουν αυτες τις αναγκες

Και τι διαφορα εχουν τα ω3 βγαλμενα απο φυτα(καπου εχω ενα κουτακι) με τα ω3 που ειναι απο ψαρι?

gpol
10-01-08, 18:08
(ω6) / (ω3) = από 1:1 έως 4:1

Ισως να βοηθηθεις και απο δω:
http://www.chem.uoa.gr/chemicals/chem_omegaFA.htm

RUHL
10-01-08, 19:02
μιλα με γραμμαρια και ποσοτητες :P :P :P :P :P γιατι 1:1 αποκλειεται να καταπινω 20 καψουλες ω-3 την ημερα :???:

gpol
10-01-08, 20:48
Αμα το ενα πχ ειναι 20γρ, το αλλο πρεπει να ειναι απο 20γρ εως 80γρ

Μου φαινεται δεν εισαι καλος στα μαθηματικα, και καλα σου κανει ο Katerini :spank: :spank: :spank:

RUHL
10-01-08, 21:05
Aλλα λεει η θειαμου αλλα ακουν τα αυτια μου :banghead: :banghead:

Δεν καταλαβα ακομα :drunken: :cyclops: γιατι το 1:1 με το 1:4 εχουν μεγαλη διαφορα και δεν ειπες και ποια :sneaky:




ΥΓ καποιος ειπε ασχημα λογια :shifty: :shifty: για την ομαδα σου :lol: ψαξε λιγο :lol:

billys15
11-01-08, 00:01
Αφου σου ειπε το παραδειγμα "Αμα το ενα πχ ειναι 20γρ, το αλλο πρεπει να ειναι απο 20γρ εως 80γρ",τι δεν καταλαβες Αλεξανδρε? :? :o

RUHL
11-01-08, 00:05
Θα σε δειρω εσενα μην μηλας :banghead: :banghead: :banghead: :geek:

:P

καλα ας τα αφησουμε αυτα οκ ληπον δλδ πρεπει να κατεβαζω 10 καψουλες ω-3 1γραμ τουλαχιστον ισως και 15 ανα μερα ?






ΥΓενας να με βγαλει απο τον λακο που επεσα με τον gpol και τον βασιλακη :idea: :joker: :rabbit: :clown: :clown2: :chinese:

billys15
11-01-08, 00:12
Οχι δεν χρειαζεται να κατεβαζεις τοσες καψουλες.Αν φανταστεις οτι με 3 γρ. ω3 εισαι ΟΚ,ε τοτε κανε την αναλογια 1:1 και πινε αλλα 3γρ ω6.Υπαρχουν και προϊοντα με τετοια λιπιδια,ψαξε αν θες κατι σε EAS.

RUHL
11-01-08, 01:20
Ενα να μιλησουμε κανονικα τροω ανα μερα λιπον 40 γραμ αμυγδαλα 30 φυστικοβουτυρο10- 15 γραμ λιπος απο αυγα και 5 γραμ λιπους απο ελεολαδο και 4-5 καψουλες ω-3 ολα αυτα σε ολη την μερα πως τα παω τι να φτιαξω? :P :bounce: :idea: :smash: :geek: τι ποσοτητες περνω και τι αναλογια πρεπει να φτιαξω :geek: :^^:

stelios30
11-01-08, 03:47
Μπορεις να πας και σε ενα καταστημα με βιολογικα και να παρεις λινελαιο εξισου καλο αντι για χαπια

Gasturb
21-01-08, 05:33
Άλεξ..



Ποιες ειναι οι σωστες να το πω προτεινομενες αναλογιες των Ω3 Ω6 Ω9 ανα μερα?
Το ελάχιστο 30% της συνολικής σου ενέργειας θα πρέπει να προέρχεται από το λίπος και συγκεκριμένα

- περίπου 2% απο ωμέγα 3
- 3% με 6% από ωμέγα 6
- όχι πάνω από 10% με 15% απο κορεσμένο
- και το υπόλοιπο απο ωμέγα 9



Και θελω να μαθω ποσοτητες που περιεχοντε στα φαγητα
(ξερω που βρησκοντε λαδι-ω9 αμυγδαλα-πιο πολλα ω6 εδω καριδια-ω3 ψαρολαδο κτλ απλος ποσο εχει μεσα)
Το τι περιέχουν οι τροφές τσέκαρε τι αναγράφουν οι πληροφορίες πάνω στις συσκευασίες τους αλλα δύσκολα θα βρεις ότι ζητάς.. αφού μόνο τα τα λάδια γράφουν συνήθως τα πόσα γρ ωμέγα περιέχουν.



Αμα θελετε πεστε και συμπληρωματα που χρειαζοντε για να καλυψουν αυτες τις αναγκες
Προσωπκα οι αναγκές μου σε..

- κορεσμένο καλύπτονται καθημερινά απο τα αυγά το πρωϊ κ το γιαούρτι το βράδυ συν ότι περιέχουν οι άλλες τροφές
- ωμέγα 9 απο ελαιόλαδο στο ''μεσημεριανό'' μου - συνήθως 3 γεύμα
- ωμέγα 3 από fish oil στο δεκατιανό κ λινέλαιο στο βραδυνό
- ωμέγα 6 δεν χρησιμοποιώ κάτι συγκεκριμένο γιατί όλες οι τροφές κ τα παραπάνω λάδια έχουν μαζί κ ποσότητες ωμέγα 6. Στον όγκο τρώω ξηρούς καρπούς οπότε προσθέτουν κ αυτά ω6.



Και τι διαφορα εχουν τα ω3 βγαλμενα απο φυτα(καπου εχω ενα κουτακι) με τα ω3 που ειναι απο ψαρι?
Φυτικής προέλευσής ωμέγα 3 ειναι το ALA (το λινέλαιο έχει συντρηπτική περιέκτικότητα σε αυτήν οπότε κ συνιστάται) και ζωικής (ψάρια) είναι το ΕPA κ DHA.

Τα EPA και DHA ο οργανισμός μπορεί άμεσα να χρησιμοποιήσει σε αντίθεση με το ALA το οποίο θα πρεπει να το μετατρέψει πρώτα σε EPA και DHA για τις περαιτέρω διεργασίες.

Gt

RUHL
21-01-08, 14:43
Στρατο ευχαριστω :bowdown: :bowdown: :bowdown:


με το ala τι γινεται? εισαι σιγουρος? αλλα γιατι το πουλανε τοσο ακριβα εχω μερικες φυτικες καψουλες Ω-3 ALA ειναι? νομιζω καπου εκανες λαθος :drunken:

Gasturb
21-01-08, 15:38
νομιζω καπου εκανες λαθος :drunken:
:smash:



εχω μερικες φυτικες καψουλες Ω-3 ALA ειναι?
Της ΟΝ μήπως? Χρησιμοποιούσα παλια, αν κ σε καλή τιμή η περιεκτικότητα του 1 gr ανα κάψουλα είναι σαφώς μικρή..



αλλα γιατι το πουλανε τοσο ακριβα
Συνήθως ανεβάινει η τιμή όταν ειναι ακριβό το κόστος παρασκευής ή/και υπάρχει μικρή ζήτηση.

Γενικα όμως το λινέλαιο ειναι ακριβό να το έχεις υπόψην. Ενδεικτικά

Ελαιόλαδο 750 ml £3.00 - £4/litre
Λινέλαιο 240 ml £5.79 - £24/litre



με το ala τι γινεται? εισαι σιγουρος?
:smash: :smash:

Flaxseed oil (λινέλαιο) is rich in alpha-linolenic acid (ALA)

http://www.umm.edu/altmed/articles/flaxseed-oil-000304.htm

Συγκεκριμένα σε περιεκτικότητα ωμέγα 3..

Λινέλαιο 58%
Κολοκυθόσπορο 0 - 15%
Σόγια 7%
Καρύδια 5%

Gt

nickos46
21-01-08, 16:27
αλλα γιατι το πουλανε τοσο ακριβα
Συνήθως ανεβάινει η τιμή όταν ειναι ακριβό το κόστος παρασκευής ή/και υπάρχει μικρή ζήτηση.

Γενικα όμως το λινέλαιο ειναι ακριβό να το έχεις υπόψην. Ενδεικτικά

Ελαιόλαδο 750 ml £3.00 - £4/litre
Λινέλαιο 240 ml £5.79 - £24/litre



με το ala τι γινεται? εισαι σιγουρος?
:smash: :smash:

Flaxseed oil (λινέλαιο) is rich in alpha-linolenic acid (ALA)

http://www.umm.edu/altmed/articles/flaxseed-oil-000304.htm

Συγκεκριμένα σε περιεκτικότητα ωμέγα 3..

Λινέλαιο 58%
Κολοκυθόσπορο 0 - 15%
Σόγια 7%
Καρύδια 5%
Gt
πέστα του του μπούφου γιατί δεν σκαμπάζει γρι
gas +1

RUHL
21-01-08, 16:42
ελα μην μηλας εσυ 2 μηνες ειναι εδω το τοπικ(λεμε τωρα) επειδη ελοιπε ο γκας σε διακοπες κανενας δεν ειπε τιποτα εσυ που ησουν :idea: :idea: :sneaky: :P :P




Γκας αν βρω το κουτακι θα βγαλω μια φωτο να την ποσταρω ενα γερμανικο ηταν μου το εστειλαν απο εκει ειχε ενα μπλε λουλουδι απο εξω.

Antonio
28-01-08, 16:41
Ψάχνομαι για Ω3 το τελευταίο καιρό και έχω κανα 2 ερωτήσεις.

1) ΝΑ πάρω χάπι ή λινέλαιο/μουρουνέλαιο? Σαφώς και συμφέρει από άποψη τιμής το δέυτερο. Βρήκα σήμερα ένα μπουκάλι 250 ml 15 € που στα 10 ml δόση είχε 4.5γρ fat ενώ σε χάπι δεν βρίσκεις κάτω από 20€ και μάλιστα με μικρότερη ποσότητα.

2) έχω παρατηρήσει οτι στα στοιχεία γράφει το εξής:

Fish Oil Concentrate 1.000 mg

EPA (eicosapentaenoic acid) Χ mg
DHA (docosahexaenoic acid) Ψ mg

οπου τα Χ και Ψ παίζουν τρελλά. Από 50 mg ως και 500!! Παίζουν ρόλο και αυτές οι δύο περιεκτικότητες σε EPA & DHA ή μας ενδιαφέρει μόνο η σύνολική ποσότητα λίπους, δλδ το 1000mg?

3) Μήπως να πάρω ένα συμπλήρωμα που έχω βρεί που έχει και απο τα 3 λιπαρά οξέα? Ω3-6-9?

RUHL
28-01-08, 20:04
xaxaxaxaxa να περιμενεις μεχρι να ξαναφερουν κανονικα Ω-3 :lol: :lol: :lol: :lol:





2) αν και δεν σε συμφερει

jiujitSu
28-01-08, 20:18
Aμα αντεχεις την μποχα τοτε παρε μουρουνελαιο. Βαλε και λιγα καρυδια στην διατροφη σου για linolenic και linoleic acid και εισαι καλυμενος απο Ω3-6.

Antonio
28-01-08, 21:36
Ναι αλλά δεν απαντήσατε στο βασικό μου ερώτημα...

Παίζουν ρόλο και αυτές οι δύο περιεκτικότητες σε EPA & DHA ή μας ενδιαφέρει μόνο η σύνολική ποσότητα λίπους, δλδ το 1000mg?

jiujitSu
28-01-08, 22:03
Mονο αυτα τα 2 σ'ενδιαφερουν στο συγκεκριμενο λαδι. Για να πεις οτι εισαι οκ θες 250-500mg DHA και 250-500mg EPA την μερα.

RUHL
28-01-08, 23:37
εγω ειπα ρε το 2ο παρε
ασε το ψαρολαδο το σκετο θα ξενερωσεις απο την ζωη σου με την πρωτη κουταλια :lol: :lol: :lol: :lol:

asdf
29-01-08, 04:50
Δεν μπορω να καταλαβω γιατι ειναι τοσο παρεξηγημενο το ψαρολαδο ως προς το θεμα γευσης. Εμενα δεν μου εκανε ουτε κρυο ουτε ζεστη οταν το ειχα δοκιμασει :D

SOLID
29-01-08, 05:56
Αμα αντεχεις τη γευση τοτε οκ φιλε asdf παντως και εγω οταν δοκιμασα ηταν πολυ ζορι αλλα τη παλεψα τελικα.Τα καλα που σου δινει ειναι πολλα και κανεις την καρδια πετρα και το πινεις. :evilno:

Antonio
29-01-08, 10:22
Εχω βρεί ένα με γεύση Λεμόνι!!! :drunken:

Antonio
30-01-08, 16:28
Τελικά αγόρασα το παρακάτω fish oil της higher nature. Από γεύση έχει λεμόνι και πίνεται ευχάριστα και σκέτο αλλα λέω να το βάζω στην σαλάτα.(Δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα με αυτό εκτός από το γεγονός οτι μπορέι να χαθεί κανενα mg στο πιάτο:P)Παρακάτω φαίνονται και διατροφικά του στοιχεία για όποιον ενδιαφέρεται.


Product information
1 (5ml) teaspoon typically provides
EPA 885 mg
DHA 590 mg
total omega 3 fatty acid 1720mg


http://img.photobucket.com/albums/v355/trewq/DSC00063.jpg

SOLID
30-01-08, 17:22
Καλο ακουγεται.Απο που το πηρες???Το οτι εχει και γευση λεμονι ειναι πολυ σημαντικο οντως. :lol:

Antonio
30-01-08, 17:37
Από κατάστημα με βιολογικά προιόντα ,φυτά, συμπληρώματα και καλά ξέρεις με υγειινές τροφές.

SOLID
30-01-08, 18:12
Ευχαριστω πολυ.Εχω ενα υποψην στην πανεπιστημιου θα το κοιταξω.

alex_switch
31-01-08, 03:37
Παιδια θέλετε να αναφέρετε λίγο τα ωφέλοι αυτων των προιόντων να μάθουμε κ εμείς οι νέοι?? :unsure: :???: :???:

gpol
31-01-08, 04:32
Διαβασε το αρθρο του Γιαννη και θα μαθεις αρκετα :)

'Η σημασία των λιπαρών οξέων στη διατροφή των bodybuilders'
http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=2314

eas2000
20-03-08, 00:26
Χαμός γίνεται με τα fish oil, έχει κανένας καμιά πρόταση απο συγκεκριμένο προιον, οι κάψουλες δεν είναι και τόσο οικονομικές μιας και πρεπει να πάρεις καμια 10αρια τη μερα

RUHL
20-03-08, 01:37
ποσο ποσο???????????????????????????????????????????????????????????????????

σηγα μην παρεις και 50 :lol: :lol: αγωρασε ωμεγα 3 2-3 το πρωι 2-3 την νυχτα και φτανει

Gasturb
20-03-08, 22:53
1-2 στο δεκατιανό ή το απόγευμα 2 την νυχτα και φτανει

RUHL
20-03-08, 23:19
μην τα αλαζεις τωρα αχαχχαχα μια απογευμα μια πρωι
ειχε κατι ερευνες οτι χανεις λιπος με το ψαρολαδο να τις χωσω εδω μεσα?

RUHL
21-03-08, 00:39
επειδη δεν τα βγαζουμε απο τα μυαλο μας τα 4 ανα μερα :P :P :P τσιμπα και μια ερευνα να στανιαρεις :lol: :twisted:

CHRONIC SUPPLEMENTATION WITH FISH OIL INCREASES FAT OXIDATION DURING EXERCISE IN YOUNG MEN.

Derek M. Huffman, Jody L. Michaelson, Tom R. Thomas. JEP online. 2004;7( 1):48-56.

Recent evidence suggests that omega-3 fatty acids from fish oil (FO) stimulate fat oxidation in liver and perhaps skeletal muscle. Our purpose was to examine the effect of an acute high-dose and a chronic low-dose of FO on fat oxidation during exercise. Seven recreationally active males (age 21-27 yr) jogged for 60 min at 60% VO<sub>2</sub>max in three trials administered in random order: 1) no meal (NM), 2) 4 h following a high-fat meal (HFM), and 3) 4 h following an isocaloric HFM partly substituted with FO (HFM+FO). The FO supplement contained 60% eicosapentaenoic acid, and 40% docosahexaenoic acid. Subjects then supplemented 4 g/day of FO for 3 wk and while remaining on the supplementation regimen, repeated the same three trials in random order. Indirect calorimetry was used for the determination of oxygen consumption, respiratory exchange ratio, and energy expenditure from fat and carbohydrate. Heart rate, and rating of perceived exertion were also monitored for each test. The acute high-dose FO had no significant affect on fat use during exercise. In contrast, chronic supplementation significantly augmented total fat energy expenditure as compared to trials before supplementation in each of the three treatments versus trials prior to chronic supplementation (NM, 269.1 ? 49.8 v. 245.7 ? 36.2 Kcal, P = 0.009; HFM, 295.2 ? 40.2 v. 260.8 ? 36.4, P = 0.001; HFM+FO, 299.0 ? 38.7 v. 280.4 ? 35.9 Kcal, P = 0.002). These data suggest that chronic, but not acute FO supplementation enhanced the contribution of lipid during exercise in young active males.


αναλυτικα εδω http://www.asep.org/files/HuffmanV2.pdf

με λιγα λογια βοηθαει και στο καψημο λιπους αμα κανεις αεροβια

λειπει ο γκας και του περνω την δουλεια τωρα :rolf: :rolf: :chinese: :bounce:

Gasturb
21-03-08, 17:46
μην τα αλαζεις τωρα αχαχχαχα μια απογευμα μια πρωι
ειχε κατι ερευνες οτι χανεις λιπος με το ψαρολαδο να τις χωσω εδω μεσα?

να το κανω πιο ξεκάθαρο

.. για το πρωινο κανένα λιπαρο οξέο
.. για το δεκατιανο λινελαιο (ή fish oil)
.. για το μεσημεριανο λάδι
.. για το απογευματινο fish oil (ή λινέλαιο)
.. για το βραδυνό fish oil
.. για το προ του ύπνου λινέλαιο

Σχετικά με τον αριθμό των fish oil ας κάνει ο καθενας τους υπολογισμούς του απο το παρακάτω..

http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=2207


Το ελάχιστο 30% της συνολικής σου ενέργειας θα πρέπει να προέρχεται από το λίπος και συγκεκριμένα

- περίπου 2% απο ωμέγα 3
- 3% με 6% από ωμέγα 6
- όχι πάνω από 10% με 15% απο κορεσμένο
- και το υπόλοιπο απο ωμέγα 9

:food:

Gt

EvanGR
01-04-08, 13:37
Με ενδιαφέρει το θέμα κι εμένα.

Έχω διαβάσει οτι συνιστώνται 300-500mg DHA την ημέρα για καλύτερο ώφελος (δεν ξέρω εάν αυτά είναι το minimum ή το συνιστώμενο).

Μέχρι τώρα έπαιρνα μουρουνέλαιο. Έχει δύο προβλήματα (πέρα απο τη γεύση που συνηθίζεται). Πρώτον επειδή είναι σε μπουκάλι, οξειδώνεται εύκολα με τον καιρό (το έχω στο ψυγείο για καλύτερη διατήρηση, δε θέλουμε να χάσει και σε γεύση ε;). Δεύτερον, έχει σημαντική περιεκτικότητα σε βιταμίνη D. Αυτό το βοηθάει να διατηρείται καλύτερα (γιατί η D είναι ισχυρό αντιοξειδωτικό) αλλά... υπάρχει πιθανότητα υπερδοσολογίας (η D είναι λιποδιαλυτή και συσσωρεύεται με τον καιρό) οπότε και η βιταμίνη D μπορεί να γίνει τοξική. Ακόμα χειρότερα άνοιξη και καλοκαίρι που έχουμε έκθεση στον ήλιο που το σώμα μας φτιάχνει τη δική του βιταμίνη D και αποφεύγω να παίρνω μουρουνέλαιο αυτούς μήνες.

Θα ήθελα αν μπορείτε να δώσετε εναλλακτικές προτάσεις σε ιχθυέλαια (όχι μουρουνέλαιο) που έχετε βρει εσείς στην αγορά με ενδεικτικές τιμές, περιεκτικότητα σε DHA/EPA ανα δόση και απο που το προμηθευτήκατε (φαρμακείο, health store, online κλπ, όχι συγκεκριμένα εαν δεν θέλετε). Αυτό της higher nature που ανέφερε κάποιος φαίνεται πολύ ενδιαφέρον.

Ευχαριστώ

alex_switch
02-04-08, 10:04
Ω3 ποιές ώρες της ημέρας και σε τι ποσότητα?Γνωρίζει κάποιος να μου πει? :???: :???:

RUHL
02-04-08, 11:20
Ω3 ποιές ώρες της ημέρας και σε τι ποσότητα?Γνωρίζει κάποιος να μου πει? :???: :???:

http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=1339&start=25

Niiick
14-04-08, 23:52
παιδια μπορει να μιλησει καποιος για δοσολογια?πηρα απο φαρμακειο αλλα τα one capsule a day δε μετρανε.επισης γραφει πανω improves female health :sneaky: :sneaky: και δν εχει τπτ παραπανω παραμονο ω3

RUHL
14-04-08, 23:58
αχχααχαχ απο που ψωνιζεις ρε χαχααχ ακους εκει female health :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: λες να σου φερει και περιοδο :rolf: :rolf: :rolf:

Niiick
15-04-08, 14:01
λες :? :? :? :pale: :pale: :pale: ?

Niiick
16-04-08, 14:20
παιδια,της optimum ποσα περνετε την μερα?

RUHL
16-04-08, 14:23
ποσο ποσο???????????????????????????????????????????????????????????????????

ωμεγα 3 2-3 το πρωι 2-3 την νυχτα και φτανει

:awesome: :awesome:

Πηρες της optimum τα Ω-3 εκεινα που δεν εχουν after taste?

Αν ναι πολυ καλη επιλογη :awesome: :awesome: πιο πολυ για το πανω που λεω ειναι συμαντικο αλλιως :puke:

Gasturb
16-04-08, 14:25
Ότι είπαμε παράπάνω

Δες πόσα γρ έχει η κάθε κάψουλα κ υπολόγισε..

Το ελάχιστο 30% της συνολικής σου ενέργειας θα πρέπει να προέρχεται από το λίπος και συγκεκριμένα

- περίπου 2% απο ωμέγα 3

Δεν είνια κ το πιο οικονομικό η ON

asdf
16-04-08, 14:25
Eγω καταναλωνω αυτα http://www.nowfoods.com/?action=itemdetail&item_id=3471 παντος και ειμαι ευχαριστημενος ως προς την περιεκτηκοτητα αλλα και ως προς την τιμη :)

Gasturb
16-04-08, 14:29
ποσο ποσο???????????????????????????????????????????????????????????????????

ωμεγα 3 2-3 το πρωι 2-3 την νυχτα και φτανει


καλύτερα στην συνέχεια της ημέρας, όσο για την νύχτα προτιμότερο το λάδι ω3

asdf
16-04-08, 14:42
Kαι τωρα που το δολαριο εχει παρει την κατω βολτα δειτε την Αμερικανικα γιατι συμφερει...Ηρθε επιτελους ο καιρος να ρεφαρουμε :P

RUHL
16-04-08, 14:43
oχι θα χαναμε τις ευκαιριες :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:


:thumbup:

slaine
04-04-09, 02:03
http://i390.photobucket.com/albums/oo348/slaine1369/pinakas%20trofimwn/wmega31.jpg
http://i390.photobucket.com/albums/oo348/slaine1369/pinakas%20trofimwn/wmega32.jpg

eslaver
18-06-09, 12:57
καλησπερα, γινεται καποιος να μου πει για το συμπληρωμα ωμεγα -3 πως δουλευει και τι προσφερει?

γιατι ενδιαφερομαι στο να αγοράσω συμπληρωμα ωμεγα -3 αλλα πρωτου το κανω ειπα να ρωτισω μια εδω πρωτα..

panste
18-06-09, 13:05
http://en.wikipedia.org/wiki/Omega-3_fatty_acid

&
http://www.whfoods.com/genpage.php?tname=nutrient&dbid=84

Στο δεύτερο άρθρο δές το τμήμα How it Functions

thegravijia
18-06-09, 14:46
καλησπερα, γινεται καποιος να μου πει για το συμπληρωμα ωμεγα -3 πως δουλευει και τι προσφερει?

γιατι ενδιαφερομαι στο να αγοράσω συμπληρωμα ωμεγα -3 αλλα πρωτου το κανω ειπα να ρωτισω μια εδω πρωτα..

παρε μουρουνελαιο απο φαρμακειο - το ιδιο ειναι

Bane
18-06-09, 16:31
παρε μουρουνελαιο απο φαρμακειο - το ιδιο ειναι

Υπάρχει ο κίνδυνος υπερδοσολογίας βιταμίνης Α με το μουρουνέλαιο
Επίσης είναι πιο ακριβό και βρωμάει πολύ χειρότερα

thegravijia
18-06-09, 16:36
^^τι προτεινεις λινελαιο???

Bane
18-06-09, 18:43
Ψαρόλαδο(fish oil). Η καλύτερη λύση είναι να σας γράψει ο γιατρός maxepa και να πληρώσετε μόνο την συμμετοχή

thegravijia
18-06-09, 19:29
maxepa ειναι το ονομα απο το συμπληρωμα το fish oil??

mantus3
18-06-09, 19:35
maxepa ειναι το ονομα απο το συμπληρωμα το fish oil??

ειναι το ονομα ενως φαρμακευτιοκου σκεβασματος το οποιο περιεχει 170mg EPA k 115mg DHA ανα softgell

eslaver
19-06-09, 18:20
και να ρωτησω κατι ακομα, τις καψουλες ωμεγα -3 , ποτε ειναι καλυτερα να τις περνεις πρωι η βραδυ ξερετε?

skrwz21
20-06-09, 11:36
και να ρωτησω κατι ακομα, τις καψουλες ωμεγα -3 , ποτε ειναι καλυτερα να τις περνεις πρωι η βραδυ ξερετε?
και πρωι και βραδυ και μεσημερι (πριν την προπονηση)
το πρωι 2 καψουλες σιγουρα

eslaver
21-06-09, 17:03
επειδη εχω μπερδευτει γινεται καποιος να βοηθησει?
λοιπον επειδη θελω να αδυνατισω και να διωξω τα περιτα κιλα ,τα ωμεγα-3 παρολο που βοηθανε γενικα, ειναι καλο να τ παρω αυτη την στιγμη? η μετα αφου αδυνατισω?

KATERINI 144
22-06-09, 15:48
τώρα και συνέχισε και αφού αδυνατίσεις.

thegravijia
23-06-09, 00:38
για να μην ανοιγω αλλο τοπικ ρωταω εδω..

1.μηπως η καταναλωση αρκετων ω3 λιπαρων λογο αυξησης οιστρογονων μπορει να οδηγησει σε μειωσει της τεστο?
η μονο με το λινελαιο συμβαινει αυτο?

2.ποσο θεωρητε οτι πρεπει να ειναι η καταναλωση των ω3 καθημερινα για ενα ατομο 90 κιλων ας πουμε που κανει ογκο.?
αν γινεται σε κουταλιες της σουπας να ειναι η απαντηση
οχι σε γραμμαρια - γιατι δεν ξερω πως μετρανε τα λιπαρα σε γραμαρια:green:

3.μηπως με τα πολλα ω3 εχουμε υπερπληρωση της βιταμινη Α >
αν ναι τι συνεπειες εχει αυτο?

thank u

narta
23-06-09, 10:54
1. define αρκετα. Για εμενα αρκετα ειναι 12γρ fish oil για άλλον 5γρ. Οπως και να εχει, νομιζω οτι δεν επεηρεάζει σε λογικες (για αθλητες) ποσότητες.

2. 3γρ περίπου συνδιασμό EPA/DHA.

3. Αυτο συμβαίνει στο μουρουνέλαιο. Το fish oil δεν εχει τέτοια "προβλήματα". Αλλα πάντα να θυμάσε - παν μετρον αριστον.

skrwz21
23-06-09, 14:40
εγω παιρνω εδω και καιρο ημερισιως, 6 καψουλες Ω3 THS NOW FOODS, και ειμαι γυρω στα 85 κιλα, δε νομιζω να υπαρχει προβλημα thegravijia

thegravijia
23-06-09, 14:41
για να μην ανοιγω αλλο τοπικ ρωταω εδω..

1.μηπως η καταναλωση αρκετων ω3 λιπαρων λογο αυξησης οιστρογονων μπορει να οδηγησει σε μειωσει της τεστο?
η μονο με το λινελαιο συμβαινει αυτο?

2.ποσο θεωρητε οτι πρεπει να ειναι η καταναλωση των ω3 καθημερινα για ενα ατομο 90 κιλων ας πουμε που κανει ογκο.?
αν γινεται σε κουταλιες της σουπας να ειναι η απαντηση
οχι σε γραμμαρια - γιατι δεν ξερω πως μετρανε τα λιπαρα σε γραμαρια:green:

3.μηπως με τα πολλα ω3 εχουμε υπερπληρωση της βιταμινη Α >
αν ναι τι συνεπειες εχει αυτο?

thank u
:turtle:
η εστω ας εξηγηση καποιος

asdf
23-06-09, 15:12
Προσωπικα να αναφερω κατι γενικο και νομιζω οτι θα βοηθηθεις. Τα λιπη σε οποιαδηποτε περιοδο εισαι ειται αυτη ειναι συντηρηση, ειτε αυξηση ειτε και γραμμωσης ειναι απαραιτητα για τη ευρυθμη αναπλαση του σωματος σου. Οπως ειναι πολυ φυσικο με βαση την περιοδο που θα εισαι αυξομειωνεις την ποσοτητα. Τωρα οπως μπορεις να καταλαβεις απο αυτο το αρθρο Λίπη (http://www.bodybuilding.gr/bodybuilding/index.php?option=com_content&task=view&id=38&Itemid=57) τα μη κορεσμενα λιπαρα ειναι τα ιδανικοτερα λιπη λογο της συστασης τους. Σε ενα γενικο το ιδανικο θα ηταν να μπορουμε να λαμβανουμε πηγες λιπους οι οποιες ειναι καλες (Ω κτλ) αλλα δυστυχως πολλες φορες οι τροφες που τρωμε περιεχουν κορεσμενα μεσα στις ινες του και ετσι αναγκαζομαστε να τα καταναλωνουμε. Με βαση τα παραπανω ειναι πολυ ευκολο να βγει το συμπερασμα οτι αυτο που θα σε ΠΑΧΥΝΕΙ (θα σε κανει μπουλη με λιγα λογια) δεν ειναι μονο η ποιοτητα του λιπους αλλα και η ποσοτητα του δεν πρεπει να ξεχναμε κ τις θερμιδες του καθε γραμμαριου. Ετσι λοιπον ανεξαρτητου περιοδου προσπαθησε να καταναλωνεις οσο το δυνατον περισσοτερο "καλο" λιπος και φυσικα στην ποσοτητα που θα χρειαζεσαι.

Υ.Γ. Φυσικα και το fish οil βοηθαει στην αυξυση μυικης μαζας με συνεπεια στην καυση λιπους.

thegravijia
23-06-09, 15:25
ναι ρε παιδια οκ..αλλα ποσο????????
αριθμο ..

narta
23-06-09, 22:29
1 κουταλια της σούπας = 14 γρ αν θυμαμαι καλα

leangains
24-06-09, 01:14
σωστός, 15 είναι, αλλά 1 γρ=1μλ είναι το νεράκι.


Μια που μιλάμε για προσωπική κατανάλωση, συνήθως παίρνω 2 κουταλιές τη σούπας μουρουνέλαιο (σήμερα ήπια 4) 1 κουταλάκι του γλυκού ρεγγέλαιο-σαρδέλαιο + την πολυβιταμίνη + το συκώτι + τους 5 κρόκους = με τόση βιταμίνη Α πως ζω ρε παιδιά?

Ααα κ τα 5γρ του σαρδελορεγγέλαιου περιέχουν 1500mg EPA kai 500mg DHA. κ τα 4Χ όσα περιέχει το μουρουνέλαιο. κάτι πάει λάθος.

και είμαι κ 78κιλά 1.80 φτερό στον ανεμο. αυτά.

sctp
24-06-09, 08:39
****απαγορεύονται τα λινκ ξενων καταστημάτων, το φόρουμ εχει χορηγούς Mods Team****

asdf
24-06-09, 19:59
Μan η ερωτηση σου ειναι πολυ αοριστη. Δες τι αναγκες εχεις σε λιπος επι καθημερινης βασης συμφωνα με το διατροφικο σου πλανο. Μετα δες ποσο "υποχρεωτικο" fat τρως (δηλαδη αυτο το οποιο οτι και να κανεις δεν μπορεις να το βγαλεις απο τις τροφες σου) και μετα συμπληρωνεις full με ελαιολαδο (ΠΑΝΤΑ ΟΜΩ) και ωμεγα 3.

narta
25-06-09, 20:29
σωστός, 15 είναι, αλλά 1 γρ=1μλ είναι το νεράκι.


Μια που μιλάμε για προσωπική κατανάλωση, συνήθως παίρνω 2 κουταλιές τη σούπας μουρουνέλαιο (σήμερα ήπια 4) 1 κουταλάκι του γλυκού ρεγγέλαιο-σαρδέλαιο + την πολυβιταμίνη + το συκώτι + τους 5 κρόκους = με τόση βιταμίνη Α πως ζω ρε παιδιά?

Ααα κ τα 5γρ του σαρδελορεγγέλαιου περιέχουν 1500mg EPA kai 500mg DHA. κ τα 4Χ όσα περιέχει το μουρουνέλαιο. κάτι πάει λάθος.

και είμαι κ 78κιλά 1.80 φτερό στον ανεμο. αυτά.

Μην είσαι της υπερβολής. Υπερβλική ποσότητα EPA/DHA μπορεί να δημιουργήσει πιθανον μείωση την αμυντικής ικανότητας του οργανισμου. 2γρ-3γρ συνολικών EPA/DHA ειναι υπεραρκετα. Αν θες περισσότερη καρδιαγγειακη προστασία δοκίμασε κατι σε Sesamin.

Ballbreaker
04-10-09, 00:58
Ανακινω το θεμα μιας και η αγορα δημιουργει πολλα ερωτηματικα,παρτε παραδειγμα την NOW,ποσα διαφορετικα προϊοντα εχει,ημαρτον δηλαδη!


Omega 3-6-9
Omega-3
Omega-3 Fish Oil
Omega-3 Fish Oil Liquid
Red Omega
Super EPA
Super Omega 3-6-9
Ultra Omega-3

thegravijia
04-10-09, 01:55
Ανακινω το θεμα μιας και η αγορα δημιουργει πολλα ερωτηματικα,παρτε παραδειγμα την NOW,ποσα διαφορετικα προϊοντα εχει,ημαρτον δηλαδη!


Omega 3-6-9
Omega-3
Omega-3 Fish Oil
Omega-3 Fish Oil Liquid
Red Omega
Super EPA
Super Omega 3-6-9
Ultra Omega-3


το φαρμακειο σε χαλαει?

Ballbreaker
04-10-09, 04:19
το φαρμακειο σε χαλαει?

Ναι γιατι ειναι και φαρμακείο στις τιμες :green:

Littlejohn
04-10-09, 11:28
Ανακινω το θεμα μιας και η αγορα δημιουργει πολλα ερωτηματικα,παρτε παραδειγμα την NOW,ποσα διαφορετικα προϊοντα εχει,ημαρτον δηλαδη!


Omega 3-6-9
Omega-3
Omega-3 Fish Oil
Omega-3 Fish Oil Liquid
Red Omega
Super EPA
Super Omega 3-6-9
Ultra Omega-3


Μην προβληματίζεσαι, το μόνο που αλλάζει ανάμεσα σε αυτά τα προιόντα είναι το όνομα και οι πηγές Ω που χρησιμοποιεί κάθε προιόν και ίσως και οι αναλογίες...

Αν παίρνεις τις σωστές ποσότητες σε Ω 3,6,9 , δεν έχει σημασία από που προέρχονται...

thegravijia
04-10-09, 12:15
Ναι γιατι ειναι και φαρμακείο στις τιμες :green:
μονο το ιχθυελαιο ειναι ακριβο...τα αλλα στο 10αρι κυμαινονται

Ballbreaker
04-10-09, 17:49
μονο το ιχθυελαιο ειναι ακριβο...τα αλλα στο 10αρι κυμαινονται

εαν μπορεις να προτεινεις καποιο πιο συγκεκριμενα...

thegravijia
04-10-09, 18:08
τιμες δεν θυμαμαι ..αλλα πανω απο 10δεν εχουν
μουρουνελαιο
λινεναιο
fish oil αυτο πρεπει να στο γραψει καρδιολογος να πληρωσεις μονο την συμετοχη

Danath
18-02-10, 19:18
θέλω να πάρω ω3 σε μορφη συμπλήρωματος

αυτο που θελω να ρωτησω είναι αν αυτά που υπαρχουν στο φαρμακείο κάνουν δουλεία ή να πάρω κάποιας εταιρείας (πχ ΟΝ fish oil)

gj
18-02-10, 19:26
θέλω να πάρω ω3 σε μορφη συμπλήρωματος

αυτο που θελω να ρωτησω είναι αν αυτά που υπαρχουν στο φαρμακείο κάνουν δουλεία ή να πάρω κάποιας εταιρείας (πχ ΟΝ fish oil)

Oλα την ίδια δουλεια κάνουν...εγώ έχω πάρει από φαρμακείο.

Haris Pilton
18-02-10, 19:34
Kαι τα ω3 συμπληρωματα απο fish oil ειναι αν δεις τα συστατικα.Αντε να'χει και λινελαιο!

thegravijia
18-02-10, 22:09
θέλω να πάρω ω3 σε μορφη συμπλήρωματος

αυτο που θελω να ρωτησω είναι αν αυτά που υπαρχουν στο φαρμακείο κάνουν δουλεία ή να πάρω κάποιας εταιρείας (πχ ΟΝ fish oil)
τι δουλεια περιμενεις να κανουν ?
καλα λιπαρα ειναι

deluxe
29-05-10, 10:56
Μπορει καποιος να μου προτεινει ενα καλο συμπληρωμα για ωμεγα-3 κυριως; Ωμεγα-6 παιρνουμε σε μεγαλες ποσοτητες απο τη τροφη. Επειδη κανω γραμμωση δε θα παιρνω μεγαλη ποσοτητα. Μεχρι 3-5 γραμμαρια ειναι καλα πιστευω.

KATERINI 144
29-05-10, 11:07
δεν ειναι κάποια ιδιαίτερη φορμουλα τα Ω3 ωστε να ψαχτεις, διάλεξε όποια μαρκα θέλεις με βάση την τιμή, 3 γραμμάρια τη μέρα είναι οκ.

SAKE
10-06-10, 23:53
Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει παρατηρήσει παρενέργειες όπως στομαχικές διαταραχές ας πούμε απο τη χρήση softgails ιχθυαίλαιου με το συνδιασμό κάποιων τροφών όπως τα γαλακτοκομικά προιόντα όπως γάλα τυρί ή ακόμα και με την πρωτείνη (αν και η πρωτείνη myofusion που έπερνα απο όσο θυμάμε έχει μέσα διάφορα λιπαρά οξέα οπότε... μάλλον δέν νομίζω)?
Μπορεί να φένετε χαζή η ερώτησή μου πάντως εγώ αποφεύγω το συνδιασμό τους.

Επίσης ξέρει κανείς αν πρέπει να συνδιάζουμε τη λήψη softgels Ω3 απαραίτητα με φαγητό για καλύτερη αφομείωση απο τον οργανισμό (όπως πρέπει να κάνουμε με τα πολυβιταμινούχα συμπληρώματα) κι αν ναί ποιές τροφές θα ήταν οι ποιό κατάληλες?

Επιδή πέρνω το πολύ ένα softgel την ημέρα (της on κατα προτίμηση) ποιά θα ήταν η καλύτερη ώρα για να το πέρνω?

Δέν βρήκα κάποιο παρόμοιο ερώτημα ή συμβουλή πού να καλήπτει τα ερωτήματά μου στο forum.
Ευχαρηστώ εκ των προτέρο για το χρόνο σας!

deluxe
11-06-10, 07:02
δεν ειναι κάποια ιδιαίτερη φορμουλα τα Ω3 ωστε να ψαχτεις, διάλεξε όποια μαρκα θέλεις με βάση την τιμή, 3 γραμμάρια τη μέρα είναι οκ.Τωρα που ειμαι σε γραμμωση, 3 να παιρνω ή 2;

flowin_through
11-06-10, 13:28
Τουλαχιστον 3.

veteran29
11-06-10, 13:30
με 3 την ημερα καμια στομαχικη διαταραχη....

Georges
11-06-10, 14:41
τιμες δεν θυμαμαι ..αλλα πανω απο 10δεν εχουν
μουρουνελαιο
λινεναιο
fish oil αυτο πρεπει να στο γραψει καρδιολογος να πληρωσεις μονο την συμετοχη

Κάνεις λάθος φίλε. To omacor που είναι από τα καλύτερα φαρμακευτικά μαζί με το zodin με περίπου 1gr, κάνουν αμφότερα 28€ για 28 softgels :shock:. Απλά έλεος



Ανακινω το θεμα μιας και η αγορα δημιουργει πολλα ερωτηματικα,παρτε παραδειγμα την NOW,ποσα διαφορετικα προϊοντα εχει,ημαρτον δηλαδη!


Omega 3-6-9
Omega-3
Omega-3 Fish Oil
Omega-3 Fish Oil Liquid
Red Omega
Super EPA
Super Omega 3-6-9
Ultra Omega-3



Από αυτά το καλύτερο είναι το ultra omega3 επειδή:

http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=12526&stc=1&d=1276256927

ioannis1
11-06-10, 22:08
και γω αυτο παιρνω και της reflex

finalgates
21-06-10, 18:00
ta DYNAPEN Tou farmakeou axizoun?to leo gt se polla vriskoun kaka metala apo ti thalassa


***Γράφε μόνο με ελληνικά. Mods Team***

alien.carmania
14-07-10, 16:30
σημερα πηρα λινελαιο αλλα δεν γραφει πανω στα 100ml ποσα ω3,6,9 η EPA κ DHA εχει...? ξερει κανεις στο περιπου ποσα εχει? και ποσα ml πρεπει να περνει καποιος την ημερα?

Lao
26-09-10, 16:46
Ένα πολύ καλό site για τα ωμέγα 3 είναι το εξής:

http://www.aboutomega3.com/

Προσωπικά έχω εντάξει τα ω3 στην διατροφή μου εδώ και μισό χρόνο. Αν μπορώ να δώσω μια συμβουλή, θα πω ότι το βασικό είναι τα ω3 καθώς τα ω6 και ω9 αφενός ήδη τα παίρνουμε από την διατροφή μας, αφετέρου παράγονται και από τον οργανισμό.

Η τελευταία μου αγορά ήταν το Omega 3 της Now, 10 ευρώ τα 100 softgels και μάλιστα από ελληνικό κατάστημα.

alien.carmania
26-09-10, 19:31
εγω περνω τα maxepa απο φαρμακειο με συμμετοχή του γιατρου 3 ευρω η 200 caps...!

Lao
26-09-10, 19:53
εγω περνω τα maxepa απο φαρμακειο με συμμετοχή του γιατρου 3 ευρω η 200 caps...!

Πόσα EPA και DHA έχει η κάθε κάψουλα;

mekefi
26-09-10, 23:14
ρε παιδια
δεν ξερω,αλλα μου φαινεται υπερβολικο καθε μερα τρια γραμμαρια
προσωπικα μονο πρωτεινη παιρνω καθε μερα

ακουσα βεβαια οτι προτεινεται 4-5 φορες την εβδομαδα ψαρι
αλλα παλι μου φαινεται υπερβολικο τοσο ψαρολαδο,και μαλιστα καθε μερα
τι το κανει τοσο σημαντικο και απαραιτητο???:unsure:

deluxe
27-09-10, 00:28
Μεταβολιζει καλυτερα το λιπος, περα απο τα αλλα που προσφερει.

salpas18
27-09-10, 01:07
Κάνεις λάθος φίλε. To omacor που είναι από τα καλύτερα φαρμακευτικά μαζί με το zodin με περίπου 1gr, κάνουν αμφότερα 28€ για 28 softgels :shock:. Απλά έλεος

omacor πειρα και εγω μου ειπε ενα παλικαρι να περνω 1 πρωι και ενα το βραδυ με το φαγητο εσεις ποσο λετε? μια γνωμη παρα πανο δεν ειναι κακο ;)

Georges
27-09-10, 01:17
Εξαρτάται και από την υπόλοιπη διατροφή σου. Και 4 και 5gr να πάρεις δεν θα πάθεις τίποτα :P. Εγώ συνήθως παίρνω 3

salpas18
27-09-10, 01:34
Εξαρτάται και από την υπόλοιπη διατροφή σου. Και 4 και 5gr να πάρεις δεν θα πάθεις τίποτα :P. Εγώ συνήθως παίρνω 3

α οκ! εγω νομηζο με καλιπτουν τα 2 την μερα ειμαι και 60 κιλα! αλλα μπορει και να περνω 1 πρωι ενα πριν τιν προπο και ενα το βραδυ

Lao
27-09-10, 02:36
Μπορεί κάποιος να ποστάρει τα συστατικά του Οmacor;

Devil
27-09-10, 03:48
Μπορεί κάποιος να ποστάρει τα συστατικά του Οmacor;

1cps = 1000mg 90% Ω3

το 46% ειναι EPA και το 38% DHA

Lao
27-09-10, 16:37
1cps = 1000mg 90% Ω3

το 46% ειναι EPA και το 38% DHA

Άρα έχουμε περίπου 500 EPA και 400 DHA ανά softgel;

mekefi
27-09-10, 16:45
τα δικα μοπυ ειναι 180/120 ανα softgel

Devil
27-09-10, 17:08
Άρα έχουμε περίπου 500 EPA και 400 DHA ανά softgel;

περιπου ναι

σε μορφη etyl ester

Lao
27-09-10, 17:18
περιπου ναι

σε μορφη etyl ester

Τότε, τα 28 ευρώ για 28 softgels είναι απλά πανάκριβο...

Devil
27-09-10, 17:29
Τότε, τα 28 ευρώ για 28 softgels είναι απλά πανάκριβο...

πες στον doc να στο γραψει

αμα εχεις οπαδ να το πληρωσεις κανονικα:P:green::green::green:

Lao
03-10-10, 17:12
http://www.dxl.gr/278/article_1949.aspx

Και επειδή πολλοί ενδιαφέρονται για «στέγνωμα»...


Απώλεια βάρους: Φάε λίπος για να χάσεις λίπος; Για περίμενε, αυτό δεν μπορεί να είναι σωστό, έτσι δεν είναι; Μπορεί εξωτερικά να είναι έτσι, όμως εσωτερικά, μέσα στο σώμα μας δηλαδή, αυτό μπορεί να γίνει. Κι αυτό γιατί η λήψη των Ω-3 λιπαρών οξέων αλλάζει δραματικά τον μεταβολικό ρυθμό του σώματος. Το πώς διαχειρίζεται δηλαδή το σώμα τους υδατάνθρακες και το λίπος.

Με πολύ απλά λόγια για να μπει το σώμα σε διαδικασία καύσης λίπους χρειάζεται να λάβει λίπος. Τι λίπος όμως; Όχι βέβαια το ζωικό και κορεσμένο λίπος. Τα ωφέλιμα λιπαρά οξέα είναι η καλύτερη πηγή λίπους που υπάρχει. Και για καθαρά αθλητικούς και αισθητικούς λόγους λοιπόν τα ωφέλιμα λιπαρά οξέα είναι μια άριστης πηγής ενέργεια. Ενέργεια που δημιουργείται από την καύση του ήδη συσσωρευμένου σωματικού λίπους.

Για να μιλήσουμε με αριθμούς, μια πρόσφατη έρευνα απέδειξε ότι όταν ένας άνθρωπος λαμβάνει με τη μορφή συμπληρώματος διατροφής Fish Oil, για τρεις εβδομάδες, ο μεταβολικός του ρυθμός ανεβαίνει (300-400 θερμίδες/μέρα), με αποτέλεσμα να χάσει 1 κιλό λίπους προσθέτοντας παράλληλα 1 κιλό καθαρής μυϊκής μάζας.

beefmeup
03-10-10, 17:19
http://www.dxl.gr/278/article_1949.aspx

Και επειδή πολλοί ενδιαφέρονται για «στέγνωμα»...

φιλε,αυτο
"Με πολύ απλά λόγια για να μπει το σώμα σε διαδικασία καύσης λίπους χρειάζεται να λάβει λίπος."

ειναι η μεγαλυτερη μαμακια που ακουσα ποτε μου τον τελευταιο καιρο.

Lao
03-10-10, 17:29
φιλε,αυτο
"Με πολύ απλά λόγια για να μπει το σώμα σε διαδικασία καύσης λίπους χρειάζεται να λάβει λίπος."

ειναι η μεγαλυτερη μαμακια που ακουσα ποτε μου τον τελευταιο καιρο.

Τρόπος του λέγειν το εννοεί, προφανώς.

Κατά τ'άλλα, διαφωνείς με την ουσία;

beefmeup
03-10-10, 17:38
Τρόπος του λέγειν το εννοεί, προφανώς.

Κατά τ'άλλα, διαφωνείς με την ουσία;

οτι βοηθανε στην καυση λιπους,ναι.

αλλα η ουσια δεν ειναι αυτη,στην προταση που εχει γραψει ο ποιητης.
αλλα οτι αν το διαβασει καποιος που δεν εχει κ πολυ επαφη με το αθλημα,θα καταλαβει οτι αν δεν περνεις λιπαρα,δεν αδυνατιζεις,η δεν καις λιπος.

αυτη ειναι η ουσια,οποτε καλο ειναι να προσεχουμε τι γραφουμε,γιατι τα διαβαζει κοσμος,που καμια φορα δεν πολυψαχνει τι διαβαζει.;)

αν το εννοει τροπος του λεγειν,καλυτερα να σταματησει να γραφει στο νετ τετοια πραγματα κ να αρχισει να πουλαει τυροπιτες.(που εχουν κ λιπος κ βοηθανε στην καυση του μετα.)

finalgates
03-10-10, 18:26
Τρόπος του λέγειν το εννοεί, προφανώς.

Κατά τ'άλλα, διαφωνείς με την ουσία;

μια χαρα τα λεει η ερευνα.χωρις λιπος δεν χανεις απλα

Lao
03-10-10, 18:26
οτι βοηθανε στην καυση λιπους,ναι.

αλλα η ουσια δεν ειναι αυτη,στην προταση που εχει γραψει ο ποιητης.
αλλα οτι αν το διαβασει καποιος που δεν εχει κ πολυ επαφη με το αθλημα,θα καταλαβει οτι αν δεν περνεις λιπαρα,δεν αδυνατιζεις,η δεν καις λιπος.

αυτη ειναι η ουσια,οποτε καλο ειναι να προσεχουμε τι γραφουμε,γιατι τα διαβαζει κοσμος,που καμια φορα δεν πολυψαχνει τι διαβαζει.;)

αν το εννοει τροπος του λεγειν,καλυτερα να σταματησει να γραφει στο νετ τετοια πραγματα κ να αρχισει να πουλαει τυροπιτες.(που εχουν κ λιπος κ βοηθανε στην καυση του μετα.)

Κοίτα, συμφωνώ μαζί σου ότι ο τίτλος του άρθρου και η επίμαχη φράση θα μπορούσε να έχουν διατυπωθεί καλύτερα, αλλά υποτίθεται ότι ένας λογικά σκεπτόμενος άνθρωπος θα διαβάσει και το κείμενο και δεν θα μείνει μόνο στην επικεφαλίδα ή σε μια φράση.

Από κει και πέρα, δεν συμφωνείς ότι είναι λάθος το να απομονώνουμε μια φράση η οποία από μόνη της προφανώς και δεν στέκει, ΟΜΩΣ βγάζει νόημα όταν ακολουθηθεί και από την υπόλοιπη παράγραφο; ;)

beefmeup
03-10-10, 18:30
Από κει και πέρα, δεν συμφωνείς ότι είναι λάθος το να απομονώνουμε μια φράση η οποία από μόνη της προφανώς και δεν στέκει, ΟΜΩΣ βγάζει νόημα όταν ακολουθηθεί και από την υπόλοιπη παράγραφο; ;)

φιλε,κ το υπολοιπο της προταση λαθος ειναι.

εγω σε παω στοιχημα 1000 ευρω τωρα,οτι μπορω να καψω λιπος στο σωμα μου,χωρις να λαβω ουτε γρ.απο λιπαρα(καλα η κακα).

αυτος ετσι οπως το γραφει(πριν κ μετα) σου λεει οτι αν φας λιπος,θα καψεις λιπος αρκει να ειναι καλα λιπαρα αυτο που θα φας.κ μετα συνεχιζει.
δεν ειναι μια προταση ειναι η βαση του αρθρου του,γιατι με αυτην ξεκιναει.
η συγκεκριμενη προταση αλλαζει το νοημα του αρθρου του.τι να κανουμε τωρα?

Lao
03-10-10, 21:09
φιλε,κ το υπολοιπο της προταση λαθος ειναι.

εγω σε παω στοιχημα 1000 ευρω τωρα,οτι μπορω να καψω λιπος στο σωμα μου,χωρις να λαβω ουτε γρ.απο λιπαρα(καλα η κακα).

αυτος ετσι οπως το γραφει(πριν κ μετα) σου λεει οτι αν φας λιπος,θα καψεις λιπος αρκει να ειναι καλα λιπαρα αυτο που θα φας.κ μετα συνεχιζει.
δεν ειναι μια προταση ειναι η βαση του αρθρου του,γιατι με αυτην ξεκιναει.
η συγκεκριμενη προταση αλλαζει το νοημα του αρθρου του.τι να κανουμε τωρα?

Φίλε δεν είδα πουθενά να λέει το κείμενο ότι μόνο με τα Ω3 καίει κανείς λίπος...

Στο ξαναλέω, συμφωνώ μαζί σου ότι το διατυπώνει λάθος. Ωστόσο, για έναν άνθρωπο που ξέρει που να εστιάζει, η φράση-κλειδί είναι η εξής:


μια πρόσφατη έρευνα απέδειξε ότι όταν ένας άνθρωπος λαμβάνει με τη μορφή συμπληρώματος διατροφής Fish Oil, για τρεις εβδομάδες, ο μεταβολικός του ρυθμός ανεβαίνει (300-400 θερμίδες/μέρα), με αποτέλεσμα να χάσει 1 κιλό λίπους προσθέτοντας παράλληλα 1 κιλό καθαρής μυϊκής μάζας.

...την οποία γι'αυτόν ακριβώς τον λόγο την έβαλα σε bold tag. Τώρα, αν εσύ θέλεις να εστιάζεις όπου θέλεις, it's OK with me, πάντως για μένα η ουσία αυτή είναι και θα πρότεινα να ασχοληθούμε με αυτήν. ;)

beefmeup
03-10-10, 21:24
Φίλε δεν είδα πουθενά να λέει το κείμενο ότι μόνο με τα Ω3 καίει κανείς λίπος...

Με πολύ απλά λόγια για να μπει το σώμα σε διαδικασία καύσης λίπους χρειάζεται να λάβει λίπος.

Στο ξαναλέω, συμφωνώ μαζί σου ότι το διατυπώνει λάθος. Ωστόσο, για έναν άνθρωπο που ξέρει που να εστιάζει, η φράση-κλειδί είναι η εξής:

...την οποία γι'αυτόν ακριβώς τον λόγο την έβαλα σε bold tag. Τώρα, αν εσύ θέλεις να εστιάζεις όπου θέλεις, it's OK with me, πάντως για μένα η ουσία αυτή είναι και θα πρότεινα να ασχοληθούμε με αυτήν. ;)



μια χαρα τα λεει η ερευνα.χωρις λιπος δεν χανεις απλα

παιδια συγνωμη,λαθος μου.

εχετε απολυτο δικιο..:thumbup:
αν δεν παρεις λιπος δεν μπορεις να καψεις κιολας:toast:

μπορουν κ οι πιο εμπειροι να το επιβεβαιωσουν αυτο!!

giannis64
03-10-10, 21:35
καθηστε ρε παιδια γιατι θα τα ξεχασουμε ολα! αλλο να εχεις τα καλα λιπαρα απο θεμα υγειας τα ω λιπαρα σε περιοδους διαιτας η οτι βοηθα στο να αποβαλεις καποιο λιπος σωματικο (σε συνδιασμο με καποια διαιτα) , και αλλο οτι μονο αν λαβεις ω λιπαρα θα χασεις λιπος!

υπαρχουν διαιτες και διαιτες η οποιες η διαφορες τους σε λιπαρα ειναι τεραστιες με πολυ καλα αποτελεσματα!


μην ειστε απολυτοι και κολλατε σε οποια ερευνα διαβαζετε!!

πχ ξυπναω το πρωι και νυστικος καν αεροβια, δεν θα καψω λιπος?

Lao
03-10-10, 21:42
καθηστε ρε παιδια γιατι θα τα ξεχασουμε ολα! αλλο να εχεις τα καλα λιπαρα απο θεμα υγειας τα ω λιπαρα σε περιοδους διαιτας η οτι βοηθα στο να αποβαλεις καποιο λιπος σωματικο (σε συνδιασμο με καποια διαιτα) , και αλλο οτι μονο αν λαβεις ω λιπαρα θα χασεις λιπος!

υπαρχουν διαιτες και διαιτες η οποιες η διαφορες τους σε λιπαρα ειναι τεραστιες με πολυ καλα αποτελεσματα!


μην ειστε απολυτοι και κολλατε σε οποια ερευνα διαβαζετε!!

πχ ξυπναω το πρωι και νυστικος καν αεροβια, δεν θα καψω λιπος?

Πάμε πάλι...

Το site εδώ, ονομάζεται bodybuilding.gr, άρα - θεωρητικά τουλάχιστον - εδώ μέσα συχνάζουν άτομα τα οποία έχουν μια σχέση με την άθληση και δεν είναι... Couch Potato :p

Εφόσον λοιπόν εμείς εδώ μέσα υποτίθεται ότι κάνουμε μια Χ άσκηση και ακολουθούμε μια Χ διατροφή, διάβασα κάτι και σας το μεταφέρω γιατί πίστεψα ότι μπορεί να σας φανεί χρήσιμο. Προφανώς και δεν πιστεύω ότι οποισδήποτε πάρει Ω3 θα κάψει λίπος, αλλά σε ό,τι αφορά εμάς εδώ, γιατί να μην ασχοληθούμε με κάτι που μπορεί να δουλέψει επάνω μας;

giannis64
03-10-10, 21:47
Πάμε πάλι...

Το site εδώ, ονομάζεται bodybuilding.gr, άρα - θεωρητικά τουλάχιστον - εδώ μέσα συχνάζουν άτομα τα οποία έχουν μια σχέση με την άθληση και δεν είναι... Couch Potato :p

Εφόσον λοιπόν εμείς εδώ μέσα υποτίθεται ότι κάνουμε μια Χ άσκηση και ακολουθούμε μια Χ διατροφή, διάβασα κάτι και σας το μεταφέρω γιατί πίστεψα ότι μπορεί να σας φανεί χρήσιμο. Προφανώς και δεν πιστεύω ότι οποισδήποτε πάρει Ω3 θα κάψει λίπος, αλλά σε ό,τι αφορά εμάς εδώ, γιατί να μην ασχοληθούμε με κάτι που μπορεί να δουλέψει επάνω μας;



εδώ συμφωνούμε!!

ναι να το ψάξουμε η να πειραματιστούμε για να δούμε αν θα δουλέψει ναι!!

αλλά με αυτά που ξέρουμε μέχρι τώρα αυτό ειναι αντίθετο η μάλλον παρατραβηγμένο!

Lao
03-10-10, 21:51
εδώ συμφωνούμε!!

ναι να το ψάξουμε η να πειραματιστούμε για να δούμε αν θα δουλέψει ναι!!

αλλά με αυτά που ξέρουμε μέχρι τώρα αυτό ειναι αντίθετο η μάλλον παρατραβηγμένο!

Επιτέλους συνεννοηθήκαμε :p

Για να γυρίσουμε στο θέμα μας λοιπόν, αυτό το περί καύσης λίπους το έχω διαβάσει και αλλού. Το θέμα είναι να δούμε αν όντως ισχύει. Βέβαια, με τόσα συμπληρώματα που έχουμε πάρει, λίγο Ω3 δεν θα μας πειράξει αν γίνουμε beta testers... :P

beefmeup
03-10-10, 21:53
τεσπα..

στο θεμα μας τοτε.

ειναι ευκολο να εχουμε το λινκ της μελετης να δουμε τι γραφει ακριβως?

σε τι ατομα εγινε,στατς,υποβαθρο,προτοκολα διατροφης/ληψεις συπληρωματων ω-3 κλπ??

Lao
03-10-10, 22:06
τεσπα..

στο θεμα μας τοτε.

ειναι ευκολο να εχουμε το λινκ της μελετης να δουμε τι γραφει ακριβως?

σε τι ατομα εγινε,στατς,υποβαθρο,προτοκολα διατροφης/ληψεις συπληρωματων ω-3 κλπ??

Επειδή το link του παραπάνω κειμένου δεν δίνει το link της έρευνας στην οποία αναφέρεται, έκατσα και το γκούγκλαρα λίγο.

Μέσα στα πρώτα αποτελέσματα, είναι... ένα link από εδώ :p

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=2049

Δεν ξέρω αν είναι η έρευνα που ψάχνουμε, αλλά κάτι είναι και αυτό...

beefmeup
03-10-10, 22:13
Επειδή το link του παραπάνω κειμένου δεν δίνει το link της έρευνας στην οποία αναφέρεται,

αυτο δε σου κινει την περιεργεια??

δεν εχει σχεση η μελετη που εχει ποσταρει ο ρουλ,με αυτην που αναφερει η παραθεση που εκανες.
αυτη μιλαει για χασιμο σε 3 βδομαδες,ενω του ρουλ λεει για 3 ΜΗΝΕΣ.

κ πουθενα δεν αναφερει για 1 κιλο μυς,σε 3 βδομαδες.

δλδ λεει πραγματα που ξερουμε οτι υσχυουν λιγο πολυ,το ποστ του ρουλ.
κ κανεις δεν διαφωνει πανω σε αυτα.

γενικα,για να μην το πολυζαλιζουμε,αν καποιος εχει τοσο δυνατα στοιχεια οπως αυτη η μελετη,που λενε στο αλλο σαητ οτι υπαρχει,θα την παρεθετε.
δεν θα το εγραφε απλα.

το οτι δεν την παραθετει,κατι σημαινει.

Lao
03-10-10, 22:22
αυτο δε σου κινει την περιεργεια??

δεν εχει σχεση η μελετη που εχει ποσταρει ο ρουλ,με αυτην που αναφερει η παραθεση που εκανες.
αυτη μιλαει για χασιμο σε 3 βδομαδες,ενω του ρουλ λεει για 3 ΜΗΝΕΣ.

κ πουθενα δεν αναφερει για 1 κιλο μυς,σε 3 βδομαδες.

δλδ λεει πραγματα που ξερουμε οτι υσχυουν λιγο πολυ,το ποστ του ρουλ.
κ κανεις δεν διαφωνει πανω σε αυτα.

γενικα,για να μην το πολυζαλιζουμε,αν καποιος εχει τοσο δυνατα στοιχεια οπως αυτη η μελετη,που λενε στο αλλο σαητ οτι υπαρχει,θα την παρεθετε.
δεν θα το εγραφε απλα.

το οτι δεν την παραθετει,κατι σημαινει.

Φίλε μου, αν δεν μου κινούσε την περιέργεια δεν θα το πόσταρα. ;)

Συνέχισα το ψάξιμο και βρήκα αυτό:

http://www.bodybuildingforyou.com/articles-submit/david-mcevoy/omega-3-weight-loss.htm

το οποίο κάνει λόγο για έρευνα τριών εβδομάδων. Λες να είναι αυτό;

beefmeup
03-10-10, 22:30
το οποίο κάνει λόγο για έρευνα τριών εβδομάδων. Λες να είναι αυτό;

δεν παραθετει μελετη πουθενα.

μια αναφορα κανει σε μια μελετη,που οταν πατησα να την δω με πεταξε σε σαητ που πουλαει ω-3.

οσο κ να το ψαξεις,μου φενεται δυσκολο να το πιστεψω οτι υπαρχει τετοια μελετη.

για να μην αλαξουμε περισοτερο τα φωτα στο θρεντ,καλυτερα να τις βρεις ολες μαζΙ(οσες βρεις) κ να τις κανεις μια κ εξω σε ενα ποστ κ βλεπουμε μετα.

Devil
04-10-10, 06:44
μμμ.... κλασσικες μ***κιες με την θεοποιηση των Ω3.....

κατι σαν poliquin ενα πραμα..... φατε 40γρ Ω3 την ημερα για να παρετε 20 κιλα μυς χωρις λιπος σε ενα χρονο (αλλα αυτο πιανει μονο αμα παρετε τα Ω3 του poliquin, με τα αλλα δεν δουλευει.)

Lao
16-10-10, 22:00
Μιας και είδα σε άλλο θέμα να συζητιέται το από που μπορούμε να πάρουμε Ω3 από φυσικές πηγές, ορίστε ένας κατάλογος.

Το περιεχόμενο σε ω-3 λιπαρά οξέα ψαριών και θαλασσινών
(οι ποσότητες είναι σε γρ. ανά 100 γρ. μερίδας)

Σολομός Ατλαντικού (ιχθυοτροφείου, μαγειρεμένος, ξηρά θερμότητα) 1,8
Γαύρος (Ευρωπαϊκός, σε κονσέρβα με λάδι, στραγγισμένος) 1,7
Σαρδέλα (Ειρηνικού, σε κονσέρβα με τοματοχυμό, στραγγισμένη, ολόκληρη με οστά) 1,4
Ρέγγα (Ατλαντικού, τουρσί) 1,2
Σκουμπρί (Ατλαντικού, μαγειρεμένο, ξηρά θερμότητα) 1,0
Πέστροφα ιριδίζουσα (ιχθυοτροφείου, μαγειρεμένη, ξηρά θερμότητα) 1,0
Ξιφίας (μαγειρεμένος, ξηρά θερμότητα) 0,7
Τόνος (λευκός, κονσερβοποιημένος με νερό, στραγγισμένος) 0,7
Βακαλάος μελανόχρωμος (Ατλαντικού, μαγειρεμένο, ξηρά θερμότητα) 0,5
Γλώσσα (μαγειρεμένη, ξηρά θερμότητα) 0,4
Ιππόγλωσσα (Ατλαντικού και Ειρηνικού, μαγειρεμένη, ξηρά θερμότητα) 0,4
Βακαλάος μελανόγραμμος (μαγειρεμένος, ξηρά θερμότητα) 0,2
Βακαλάος Ατλαντικού (μαγειρεμένος, ξηρά θερμότητα) 0,1
Μύδι Ατλαντικού (μαγειρεμένο, υγρή θερμότητα) 0,7
Στρείδι Ατλαντικού (άγριο, μαγειρεμένο, ξηρά θερμότητα) 0,5
Χτένια (ανάμικτα είδη, μαγειρεμένα, ξηρά θερμότητα) 0,3
Αχιβάδες (ανάμικτα είδη, μαγειρεμένα, υγρή θερμότητα) 0,2
Γαρίδες (ανάμικτα είδη, μαγειρεμένες, υγρή θερμότητα) 0,3


Πηγή: Βάση δεδομένων για τρόφιμα του Αμερικάνικου Υπουργείου Γεωργίας (USDA) για πρότυπες αναφορές


http://www.eufic.org/article/el/nutrition/fats/artid/omega-3-fatty-acids/

aepiskeptis
16-10-10, 22:30
"το φαε λιπος για να καψεις λιπος" που γραφεις παραπανω αν το κανεις αυξανοντας τα μονοακορεστα και τα πολυακορεστα

ειμαι πολυ περιεργος να δω που θα καταληξει.

κορεσμενα υπαρχουν πολλων ειδων, μη τα βαζετε ολα σε ενα τσουβαλι.







Υ.Γ. ναι οφ τοπικ ειναι, αλλα ειναι σχολιο σχετικο με τα παραπανω. μη παραπονεθει κανας μοδερατορας.

exkaliber
14-03-11, 23:35
Τι ειναι προτιμοτερο?

PMalamas
14-03-11, 23:51
ολα παρεα

exkaliber
14-03-11, 23:58
ολα παρεα

κανας φιλος του dreiko εισαι? :green::green::green:

εννοεις μια μερα το ενα μια μερα το αλλο?
γιατι το εχω ακουσει αυτο

PMalamas
15-03-11, 00:16
χαχα, οχι ολα σε ενα συμπληρωμα..
τωρα πχ εχω ενα της Met-Rx Joint Guard..
εχει διαφορα καλουδια μεσα..

Devil
15-03-11, 00:18
αυτα που σου ειχα στειλει σε πμ.......;)

ιχθυαιλεο.... Ω3.... EPA + DHA....

Lao
10-08-11, 11:08
Με αφορμή συζήτηση που γίνεται σε άλλο θέμα, το ποστάρω καιι εδώ:



How much fish oil should I take?

Well, that depends on your ultimate health goal.

How much fish oil should I take - depends on your current health
How much fish oil you should take per day also depends on your current health condition.

If you’re 35 and fit as a fiddle, (I’m a little jealous) to stay fit, you may only need 500 mg to 1000 mg a day.

But if you are trying to address specific conditions, you need MUCH higher doses of Omega-3.

Here is how much Omega-3 you need per day:

For depression, you need: 1000 mg per day
For heart disease, you need: 1000 mg per day
For skin disorders, you need: 1000 mg per day
For blood pressure, you need: 2000 mg per day
For arthritis, you need: 2000 mg per day
For asthma, you need: 2000 mg per day
For diabetes, you need: 2000 mg per day
For high triglycerides, you need: 3000 mg per day

How much fish oil should I take for heart disease?

For heart disease, you can get excellent benefits with 1000 mg. More helps but the benefits are not proportional.

But for triglycerides, the more Omega-3 you take, the lower your triglycerides drop. Scientists call this a ‘dose-dependent linear response.’ So I recomment 3000 to 4000 mg Omega-3 per day for triglycerides. Talk to your doctor about combining fish oil with low-dose statin – together, they produce better results than either one taken separately.

sTeLaKoS
10-08-11, 13:59
Οι ποσότητες αναφέρονται σε mg EPA+DHA ή σε mg ψαρόλαδου;
Μάλλον το πρώτο ε;

Lao
10-08-11, 14:07
Οι ποσότητες αναφέρονται σε mg EPA+DHA ή σε mg ψαρόλαδου;
Μάλλον το πρώτο ε;

Ναι, στο άθροισμα EPA+DHA.

giannis64
10-08-11, 16:54
Με αφορμή συζήτηση που γίνεται σε άλλο θέμα, το ποστάρω καιι εδώ:

ρε παιδια το ειπαμε πολλες φορες. αντε αλλη μια. οταν ανεβαζετε ενα ποστ, η αρθρο, η οτι αλλο ειναι σε ξενη γραφη, καντε και μια περιληψη στα ελληνικα.

δηλαδη κριμα δεν ειναι να γινοντε διαγραφες αυτων των παραθεσεων?

Lao
10-08-11, 16:57
ρε παιδια το ειπαμε πολλες φορες. αντε αλλη μια. οταν ανεβαζετε ενα ποστ, η αρθρο, η οτι αλλο ειναι σε ξενη γραφη, καντε και μια περιληψη στα ελληνικα.

δηλαδη κριμα δεν ειναι να γινοντε διαγραφες αυτων των παραθεσεων?

Με συγχωρείς, δεν έχω δει αυτή την οδηγία εκ μέρους σας. Το έχετε αναρτήσει κάπου;

giannis64
10-08-11, 17:10
οχι ειναι ενας ανεπισημος κανονας. δεν ειναι λογικο? για ποιους το ανεβασες αυτο? μονο για μερικους? η για ολους?

Lao
10-08-11, 17:15
οχι ειναι ενας ανεπισημος κανονας. δεν ειναι λογικο? για ποιους το ανεβασες αυτο? μονο για μερικους? η για ολους?

Το ανεβάζω για όλους, φίλε Γιάννη, με μοναδικό σκοπό να το διαβάσει όποιος θέλει να μάθει κάτι επιπλέον. Δεν είναι κανένα δύσκολο κείμενο και πολλές λέξεις είναι ελληνικές, οπότε δεν μου πέρασε από το μυαλό ότι χρειάζεται μετάφραση.

Τέλοσπάντων, απόρησα μήπως παραβίασα κάποιον ΟΠΧ, χαίρομαι που δεν το έκανα.

Με την 1η ευκαιρία, θα το μεταφράσω, είμαστε ΟΚ;

giannis64
10-08-11, 17:21
:clap:

ξερεις δεν το ανεφερα μονο για σενα. απλα βρηκα την ευκαιρια και το εγραψα γιατι πολλοι το κανουν, και ειναι κριμα για οσους δεν ξερουν αγγλικα.

ολα καλα. παμε παρακατω..;)

Lao
11-08-11, 10:36
How much fish oil should I take?

Well, that depends on your ultimate health goal.

How much fish oil should I take - depends on your current health
How much fish oil you should take per day also depends on your current health condition.

If you’re 35 and fit as a fiddle, (I’m a little jealous) to stay fit, you may only need 500 mg to 1000 mg a day.

But if you are trying to address specific conditions, you need MUCH higher doses of Omega-3.

Here is how much Omega-3 you need per day:

For depression, you need: 1000 mg per day
For heart disease, you need: 1000 mg per day
For skin disorders, you need: 1000 mg per day
For blood pressure, you need: 2000 mg per day
For arthritis, you need: 2000 mg per day
For asthma, you need: 2000 mg per day
For diabetes, you need: 2000 mg per day
For high triglycerides, you need: 3000 mg per day

How much fish oil should I take for heart disease?

For heart disease, you can get excellent benefits with 1000 mg. More helps but the benefits are not proportional.

But for triglycerides, the more Omega-3 you take, the lower your triglycerides drop. Scientists call this a ‘dose-dependent linear response.’ So I recomment 3000 to 4000 mg Omega-3 per day for triglycerides. Talk to your doctor about combining fish oil with low-dose statin – together, they produce better results than either one taken separately.

Εν ολίγοις, το κείμενο προσπαθεί να απαντήσει στο ερώτημα του πόσα Ω3 λιπαρά πρέπει να παίρνει ο καθένας.

Η απάντηση είναι προφανής: εξαρτάται από την κατάσταση της υγείας μας και από τι θέλουμε από την ζωή μας. :green:

Σε γενικές γραμμές, αν κάποιος είναι στα 30+ και απόλυτα υγιής, καλό είναι να παίρνει 500-1000 mg ανά μέρα, just in case.

Από κει και πέρα, έχουμε και λέμε:

- Για αντιμετώπιση της κατάθλιψης ---> 1.000 mg
- Για καρδιακές νόσους ---> 1.000 mg
- Για δερματικές παθήσεις ---> 1.000 mg
- Για αρτηριακή πίεση ---> 2.000 mg
- Για αρθρίτιδα ---> 2.000 mg
- Για άσθμα ---> 2.000 mg
- Για διαβήτη ---> 2.000 mg
- Για υψηλά τριγλυκερίδια ---> 3.000 mg

Υπόψην, μιλάμε πάντα για το άθροισμα EPA και DHA.

Παράδειγμα, εγώ αυτό τον καιρό παίρνω τα κλασσικά Ω3 της NOW στα οποία το κάθε softgel περιέχει 1.000 mg ιχθυέλαιο από τα οποία βγαίνουν 180 mg EPA & 120 mg DHA = 300 mg. Αν λοιπόν, ας πούμε, έχω θέμα με τα τριγλυκερίδια, πρέπει να παίρνω 10 softgels την μέρα.

Στην αγορά υπάρχουν προϊόντα με υψηλότερη συγκέντρωση Ω3, με αποτέλεσμα να μην χρειάζεται να παίρνουμε τόσα softgels. Παρόλαυτά, ο καθένας πρέπει να υπολογίζει τι τον συμφέρει οικονομικά (εκτός και αν δεν τον απασχολούν τέτοια θέματα, βεβαίως) και να βρίσκει το καλύτερο value for money.

Για παράδειγμα, εδώ που δουλεύω είχε έρθει ένας πλασιέ και προσπαθούσε να μου πουλήσει μια μάρκα με 70% περιεκτικότητα, εισαγωγή από Αγγλία. Με ρώτησε ποια παίρνω, του απάντησα και φυσικά άριχσε να μου λέει ότι δεν είναι καλά, ότι πρέπει να κοιτάξω αν είναι καθαρά από τοξικά απόβλητα κτλ κτλ κτλ.

Επειδή το διασκέδαζα, τον άφησα να παίξει μπάλα και ζήτησα προσφορά. Μου βγάζει ένα κόστος 50 ευρώ τα 60 softgels και στην ερώτησή μου γιατί είναι τόσο ακριβά, άρχισε να μου λέει ότι είναι από την Αγγλία, περνάνε τους αυστηρότερους ελέγχους, έχουν 70% συγκέντρωση κτλ κτλ κτλ.

Ε, κάπου εκεί αποφάσισα ότι είχα και άλλες δουλειές να κάνω, οπότε τον πληροφόρησα ότι αγοράζω απέξω 12 ευρώ τα 500 και ότι δεν έχω πρόβλημα να κατεβάζω τέσσερα-τέσσερα τα χάπια ώστε να αντισταθμίζω την χαμηλή περιεκτικότητα και ότι αυτά της NOW είναι επίσης μοριακά αποσταγμένα. :P

Στο σημείο αυτό τα παράτησε αλλά αφού έφυγε δεν μπορούσα να μην σκεφτώ ότι δυστυχώς υπάρχουν αρκετά άτομα που λόγω άγνοιας θα αγόραζαν από αυτόν...

Υ.Γ. Ζω για την μέρα που πλασιέ θα προσπαθήσει να μου πουλήσει πολυβιταμίνη. Αν είναι Lamberts ή κάτι τέτοιο, θα καεί το πελεκούδι λέμε :green:

exkaliber
19-08-11, 21:34
Σε γενικές γραμμές, αν κάποιος είναι στα 30+ και απόλυτα υγιής, καλό είναι να παίρνει 500-1000 mg ανά μέρα, just in case.





εμεις που ειμασται νεοι και απελπιστικα ομορφοι δεν εχουμε οφελη???






- Για αντιμετώπιση της κατάθλιψης ---> 1.000 mg


:unsure::unsure:

beefmeup
19-08-11, 21:35
:unsure::unsure:

αρχοντα ακου να δεις πως εχει το πραμα..
η θα ποσταρεις σαν ανθρωπος η θα εχουμε αλλα..
κατι ποστ στην μεση του πουθενα οπως αυτο,που πρεπει να μαντεψει ο αλλος τι θες να πεις κοψτα αμεσα.

Lao
20-08-11, 02:13
εμεις που ειμασται νεοι και απελπιστικα ομορφοι δεν εχουμε οφελη???

Φαντάζομαι θα έχετε και σεις...


:unsure::unsure:

Και όμως, ξέρω τουλάχιστον 2 ψυχίατρους που δίνουν Ω3 σε κάποιους ασθενείς τους.

dromeas
23-08-11, 00:40
Επειδη δεν το προσεξα καπου και το χω απορια ειναι αναγκη να παιρνουμαι συμπληρωμα που συνδυαζει ω3 6 9 η ειμαστε κομπλε μονο με ω3?

Eddie
23-08-11, 01:43
Επειδη δεν το προσεξα καπου και το χω απορια ειναι αναγκη να παιρνουμαι συμπληρωμα που συνδυαζει ω3 6 9 η ειμαστε κομπλε μονο με ω3?

Τα Ω3 φτανουν,εκτος κι αν στη διατροφη σου δεν εχεις καθολου ελαιολαδο,λινελαιο,ξηρους καρπους,φυστικουβουτυρο,ταχινι και αλλες πηγες Ω6-9.Αν τρως (που θα τρως) μερικα απ τα παραπανω,δε χρειαζεσαι 3-6-9 αλλα μονο Ω3.

dromeas
23-08-11, 11:26
ενταξει τρωω αρκετα αρα μενω στα ω3.ευχαριστω eddie

iliasana
26-09-11, 18:04
ειδα οτι μου προτεινεται να παρω και ιχθυελαιο οκ
υπαρχουν τοσα πολλα
εχεται να μου προτεινεται κατι συγκεκριμενο που ειναι καλο
η ειναι ολα ιδια?

iliasana
26-09-11, 20:37
ma tipota

aepiskeptis
26-09-11, 20:47
απο καψουλες με κουπουνι (ιατρικη συνταγη στα γραφει ο παθολογος και γλυτωνεις λεφτα) maxepa k dynapen 3

οι DHA 500 της now μαρεσουν

κ

απο λαδι ascenta nutra sea ισως το καλυτερο ever

αν αγορασεις λαδι κοιτα να ειναι απο μικρα ψαρια (σαρδελες, ατζουγιες κτλ)

τα μουρουνελαια ειναι σχετικα φτηνα κ εχουν κ τις A,D βιταμινες αλλα εχεις οτι ειναι σχετικα μεγαλουτσικο ψαρι

iliasana
26-09-11, 20:53
ΤΗΑΝΚΣ ΜΑΝ:bowdown:

average_joe
26-09-11, 21:06
απο λαδι ascenta nutra sea ισως το καλυτερο ever




αυτο δεν το χα δει πουθενα.
τα θεωρεις καλυτερα απο τα Super EPA?
για τσεκαρε και πες μια γνωμη καθως εγω αυτα θα συνιστουσα. http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?16794-Super-EPA-(NOW-Foods)

luckyseven
27-09-11, 15:52
απο λαδι ascenta nutra sea ισως το καλυτερο ever

Από φαρμακείο μπορούμε να το προμηθευτούμε και από τιμή πόσο πάει?

john john
27-09-11, 16:01
ναι αυτο που το βρησκουμε?

aepiskeptis
28-09-11, 20:42
αυτο δεν το χα δει πουθενα.
τα θεωρεις καλυτερα απο τα Super EPA?
για τσεκαρε και πες μια γνωμη καθως εγω αυτα θα συνιστουσα. http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?16794-Super-EPA-(NOW-Foods)

ναι η Νοω ειναι, νομιζω, καλη εταιρια, κι αυτα μαζι με τα DHA 500 τα θεωρω καλα με βαση αυτα που λεει η ετικετα παντα.

Βασικα τα εχω στο ντουλαπι μου μαζι με τα ΔΗΑ και τα χρησιμοποιω.

Το νυτρασεα
εχει την εξης ετικετα 31583


Ingredients
fish oil (anchovies, sardines, and/or mackerel), all natural flavouring, natural tocopherols (vitamin E), green tea extract.


αν καποιος θελει καψουλες θα του προτεινα ο,τι κι εσυ μαζι με τις ΔΗΑ ισως και κατι οικονομικο με κουπουνι να συμπληρωνει, αν επιθυμει λαδι νομιζω οτι το παραπανω ειναι απτα καλυτερα αν οχι το καλυτερο. επισης βγαινει και σε πιο τουμπανιασμενη συμπυκνωμενη μορφη, αλλα το κοστος της οποιας βρισκω ασυμφορο.

Ελλαδα δε ξερω που κ αν το βρισκουμε, απο Αμερικα το φερνω (ο Δελυχουλης δε νομιζω οτι θα εχει προβλημα να σας βοηθησει) , αν το βρειτε απο ευρωπη καντε τον κοπο να στειλετε ενα πμ. τνχ

Επισης, για οποιον δεν τον ενδιαφερει το κοστος!!!!!! απο ευρωπη αναζητωντας Holomed ή red23
μπορει να βρει το
Blue Ice Fermented Cod Liver Oil
τωρα αν αξιζει τα λεφτα του :???:

ισως ο Λαο να το προτιμουσε ως Βιταμιν Γκουρου, εγω παντως δεν τα εχω εξοικονομησει για να το παραγγειλω.

Giannistzn
19-10-11, 12:04
Επειδη σκεφτομαι και εγω να παρω ω3 (μιας και το ψαρι λειπει απο τη διατροφη μου) σκεφτομαι για αυτα (http://www.xtr.gr/lipara_oxea/272/OMEGA_3_FISH_OIL__1000_mg_/50_softgels_(NOW_FOODS).htm).

Με 2+2 καψουλες μεσα στη μερα πιστευω θα ειμαι οκ ετσι δεν ειναι? Εαν εχετε κατι καλυτερο (απο αποψη ποιοτητας) να προτεινετε, φυσικα.

Να ρωτησω και κατι αλλο, σε κοπελες, οι δοσολογιες αλλαζουν?

SOSTARAS
19-10-11, 12:29
παιδια ειτε ογκο ειτε γραμωση ω3-6-9 ειναι απαραιτητα εχω ενα κουτι απο το καλοκαιρι 120 καψουλεσ και δεν εχω παρει ουτε 1 ποτε μπορω να τα χρησιμοποιησω !;ευχαριστω

jannous44
19-10-11, 12:46
παιδια ειτε ογκο ειτε γραμωση ω3-6-9 ειναι απαραιτητα εχω ενα κουτι απο το καλοκαιρι 120 καψουλεσ και δεν εχω παρει ουτε 1 ποτε μπορω να τα χρησιμοποιησω !;ευχαριστω

1 καψουλα ειναι 1 γ λιπος. οποτε αν βαλεις π.χ 5καψ ειναι 5γ λιπος. βαζει εκει που θες.. :thumbup:

Lao
19-10-11, 13:00
παιδια ειτε ογκο ειτε γραμωση ω3-6-9 ειναι απαραιτητα εχω ενα κουτι απο το καλοκαιρι 120 καψουλεσ και δεν εχω παρει ουτε 1 ποτε μπορω να τα χρησιμοποιησω !;ευχαριστω

Τα χουμε πει Ν φορές ως τώρα, ας τα ξαναπούμε...

α) Ω 3-6-9 εμείς εδώ στην Ελλάδα ΔΕΝ χρειαζόμαστε γιατί αυτά που τρώμε έχουν ήδη μεγάλες ποσότητες από Ω9 και λιγότερο από Ω6.

Για τον λόγοι αυτό, παίρνουμε είτε τα απλά Ω3 είτε το πολύ Ω3-6 (το Animal Omega είναι έτσι).

Θα πει κάποιος "και αν πάρω και Ω9 τι θα γίνει;". Όχι, δεν θα γίνει κάτι τραγικό, αλλά χαλάει το ratio ή αλλιώς η αναλογία που πρέπει να υπάρχει μέσα στο σώμα μας. Σε γενικές γραμμές, μια καλή αναλογία είναι 60% Ω3, 30% Ω6 και 10% Ω9. Επειδή λοιπόν ήδη έχουμε αρκετά Ω9 στην διατροφή μας, απλά ανεβάζουμε τα Ω3 και είμαστε σε ένα καλό επίπεδο.

Κοντολογής, ΜΗΝ ΠΑΙΡΝΕΤΕ Ω 3-6-9.

β) Όσον αφορά το πόσα γρ Ω3 είναι καλό να παίρνουμε ημερησίως,

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?4849-%CE%A9%CE%BC%CE%AD%CE%B3%CE%B1-3-%CE%BB%CE%B9%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%AC-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B7%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B9%CE%B1-%CF%80%CF%81%CF%8C%CF%83%CE%BB%CE%B7%CF%88%CE%B7&p=423794&viewfull=1#post423794

Giannistzn
19-10-11, 14:40
Τα χουμε πει Ν φορές ως τώρα, ας τα ξαναπούμε...

α) Ω 3-6-9 εμείς εδώ στην Ελλάδα ΔΕΝ χρειαζόμαστε γιατί αυτά που τρώμε έχουν ήδη μεγάλες ποσότητες από Ω9 και λιγότερο από Ω6.

Για τον λόγοι αυτό, παίρνουμε είτε τα απλά Ω3 είτε το πολύ Ω3-6 (το Animal Omega είναι έτσι).

Θα πει κάποιος "και αν πάρω και Ω9 τι θα γίνει;". Όχι, δεν θα γίνει κάτι τραγικό, αλλά χαλάει το ratio ή αλλιώς η αναλογία που πρέπει να υπάρχει μέσα στο σώμα μας. Σε γενικές γραμμές, μια καλή αναλογία είναι 60% Ω3, 30% Ω6 και 10% Ω9. Επειδή λοιπόν ήδη έχουμε αρκετά Ω9 στην διατροφή μας, απλά ανεβάζουμε τα Ω3 και είμαστε σε ένα καλό επίπεδο.

Κοντολογής, ΜΗΝ ΠΑΙΡΝΕΤΕ Ω 3-6-9.

β) Όσον αφορά το πόσα γρ Ω3 είναι καλό να παίρνουμε ημερησίως,

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?4849-%CE%A9%CE%BC%CE%AD%CE%B3%CE%B1-3-%CE%BB%CE%B9%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%AC-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B7%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B9%CE%B1-%CF%80%CF%81%CF%8C%CF%83%CE%BB%CE%B7%CF%88%CE%B7&p=423794&viewfull=1#post423794


Lao οι ποσοτητες για αντρες/γυναικες ειναι το ιδιο?

Lao
19-10-11, 14:42
Lao οι ποσοτητες για αντρες/γυναικες ειναι το ιδιο?

Αυτό δεν το ξέρω, αλλά και να μην είναι ίδιες πόση διαφορά να έχουν; Δεν νομίζω ότι πρέπει να το ψάχνουμε τόσο.;)

Giannistzn
19-10-11, 14:47
Επειδη προτεινα και σε μια φιλη να ξερω να τις πω δοσολογιες :P

2-3 καψουλες πιστευω καλα ειναι.. Της now αυτες που ειναι στο λινκ που εχω πιο πανω παιρνεις? Επειδη καπου πηρε το ματι μου και μια διαφορετικη συσκευασια (δεν ξερω αν παιζουν εκει αλλες συγκεντρωσεις epa-dha

εντιτ, τα mini-softgels απο τα κανονικα μονο διαφορα στο μεγεθος εχουν?

Eddie
19-10-11, 16:19
Εγω εδω και καιρο παντως ειμαι στα 4γρ epa-dha.Μηπως ειναι πολλα? :green:

tivadar
19-10-11, 18:10
Mπα και εγω 3 με 3,75 συνολικα παιρνω.

jannous44
19-10-11, 20:13
Τα Ω3 φτανουν,εκτος κι αν στη διατροφη σου δεν εχεις καθολου ελαιολαδο,λινελαιο,ξηρους καρπους,φυστικουβουτυρο,ταχινι και αλλες πηγες Ω6-9.Αν τρως (που θα τρως) μερικα απ τα παραπανω,δε χρειαζεσαι 3-6-9 αλλα μονο Ω3.

μαγιονεζα:bowdown::bowdown::green:

racingman
31-10-11, 00:45
σκευτομαι να αγορασω ενα συμπληρωμα μιας και δεν εχω καθολου ψαρι στην διατροφη μου...ειδα τησ reflex στο ε σοπ
http://www.bodybuilding.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=bodybuilding_flypage.tpl&product_id=36&category_id=11&option=com_virtuemart&Itemid=20
γενικα τι γνωμη εχετε για τετοιοα συμπληρωματα?καλο ειναι να το χρησημοποιησω?

Lao
31-10-11, 00:57
σκευτομαι να αγορασω ενα συμπληρωμα μιας και δεν εχω καθολου ψαρι στην διατροφη μου...ειδα τησ reflex στο ε σοπ
http://www.bodybuilding.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=bodybuilding_flypage.tpl&product_id=36&category_id=11&option=com_virtuemart&Itemid=20
γενικα τι γνωμη εχετε για τετοιοα συμπληρωματα?καλο ειναι να το χρησημοποιησω?

Καλό θα σου κάνει, κακό δεν θα σου κάνει.

Έχε στο μυαλό σου ότιι στα Ω3 κοιτάς το άθροισμα EPA και DHA, άρα καλό είναι να προτιμάς προϊόντα με υψηλή περιεκτικότητα.

adamz
31-10-11, 01:14
Καλό θα σου κάνει, κακό δεν θα σου κάνει.

Έχε στο μυαλό σου ότιι στα Ω3 κοιτάς το άθροισμα EPA και DHA, άρα καλό είναι να προτιμάς προϊόντα με υψηλή περιεκτικότητα.



και εγω ειμαι αναμεσα στην ρεφλεξ και την now..αλλα αποτι ειδα της now εχει μεγαλυτερο αθροισμα ΕΠΑ και DHA ...

με 2 καψουλες την μερα θαμαι καλα η ειναι πολυ λιγες?

τρωω 1 φορα τονο την εβδομαδα γιαυτο χρειαζομαι ..

Lao
31-10-11, 01:19
και εγω ειμαι αναμεσα στην ρεφλεξ και την now..αλλα αποτι ειδα της now εχει μεγαλυτερο αθροισμα ΕΠΑ και DHA ...

με 2 καψουλες την μερα θαμαι καλα η ειναι πολυ λιγες?

τρωω 1 φορα τονο την εβδομαδα γιαυτο χρειαζομαι ..

Εξαρτάται για ποιο προϊόν της NOW μιλάς, καθώς έχει ΠΟΛΛΑ.

Αυτή την στιγμή εγώ παίρνω το Super EPA και περιμένω 2 κουτιά Ultra Omega 3.

racingman
31-10-11, 01:32
εγω μαλλον για το reflex παω,γιατι θα παρω και αλλο ενα συμπληρωμα απ το σιτε.στο περιπου ποσα mg θελουμε ανα δοση?

@lao απο που τα παραγγελνεις της NOW αν επιτρεπετε?

Lao
31-10-11, 01:34
εγω μαλλον για το reflex παω,γιατι θα παρω και αλλο ενα συμπληρωμα απ το σιτε.στο περιπου ποσα mg θελουμε ανα δοση?

@lao απο που τα παραγγελνεις της NOW αν επιτρεπετε?

Σχετικά με την δοσολογία, αν διαβάσεις το παρόν θέμα από την αρχή, θα σου λυθεί η απορία.

Για το 2ο που ρωτάς, οι κανόνες του forum απαγορεύουν την δημοσίευση links πλην χορηγών. :welcome:

Tasos Green
31-10-11, 01:39
εγω τελικα κατασταλαξα στα Ultra omega-3

Amount Per Serving:
Serving Size: 1 Softgel
Servings Per Container: 180

Amount Per Serving % Daily Value
Calories 10
Calories from Fat 10
Total Fat 1 g 2%*
Saturated Fat <0.5 g <1%*
Trans Fat 0 g †
Polyunsaturated Fat 0.9 g †
Monounsaturated Fat <0.5 g †
Cholesterol 0 mg 0%
Natural Fish Oil Concentrate 1.0 g (1,000 mg) †
Omega-3 Fatty Acids 750 mg †
Eicosapentaenoic Acid (EPA) 500 mg †
Docosahexaenoic Acid (DHA) 250 mg †
* Percent Daily Values are based on 2,000 calorie diet.
† Daily Value not established.

πιο συμπυκνωμένα και απο τα super epa με 1 γρ epa /500mg dha ανα δυο καψουλες...
με 4 την μερα ειμαι comple...

racingman
31-10-11, 01:41
γυρω στα 500-1000mg δηλαδη..δεν βρηκα κατι ποιο συγκεκριμενο.

Tasos Green
31-10-11, 01:44
δεν καταλαβα τι εγραψες...:unsure:

ναι στις 2 καψουλες εχει 1000mg EPA και 500 DHA, σε αυτη την δοσολογια ειναι πιο δυνατα και απο τα super epa...


edit τωρα καταλαβα... νομιζα αναφερωσουν στο ποστ μου.. sorry..:toast:

adamz
01-11-11, 00:17
Εξαρτάται για ποιο προϊόν της NOW μιλάς, καθώς έχει ΠΟΛΛΑ.

Αυτή την στιγμή εγώ παίρνω το Super EPA και περιμένω 2 κουτιά Ultra Omega 3

πο εγω ενα εβλεπα :P και το ποιο φτηνο δυστηχως EPA360 мг - DHA 240 мг
ποια ειναι η διαφορα με τα αλλα?

Lao
01-11-11, 02:55
πο εγω ενα εβλεπα :P και το ποιο φτηνο δυστηχως EPA360 мг - DHA 240 мг
ποια ειναι η διαφορα με τα αλλα?

Μπες στο site της NOW (είναι πολύ εύκολο να το βρεις) και θα ανακαλύψεις ότι είναι πολλά.

Υπόψη, δεν αγοράζω από Ελλάδα και προφανώς δεν αναφέρομαι στην συσκευασία που κυκλοφορεί στην χώρα μας.

Lao
01-11-11, 03:55
Βρήκα ένα ενδιαφέρον άρθρο, το οποίο παραθέτω προς αξιολόγηση.



Τα ω-3 λιπαρά αυξάνουν την μυική πρωτεϊνική σύνθεση

να νέο ρόλο για τα ω-3 λιπαρά οξέα που ενδιαφέρει και όσους αθλούνται βρήκαν αμερικανοί ερευνητές στο Πανεπιστήμιο του Washington που βρίσκεται στo Σεντ Λιόυις στο Μιζούρι των ΗΠΑ.

Ο κύριος σκοπός της μελέτης ήταν εάν η λήψη ω-3 λιπαρών οξέων από θαλασσινές πηγές (ιχθυέλαιο) θα μπορούσε να επηρέασει την μυϊκή πρωτεϊνική σύνθεση. Η μελέτη εκτελέστηκε σε ηλικιωμένους ανθρώπους λόγω του ότι η απώλεια μυικού ιστού με τα χρόνια (σαρκοπενία) αποτελεί σημαντικό θέμα υγείας.

Ο μέσος όρος ηλικίας των συμμετεχόντων ήταν 71. Ορισμένοι συμμετέχοντες έλαβαν ωμέγα-3 λιπαρά οξέα σε μορφή συμπληρώματος συνολικής ημερήσιας ποσότητας 1500 mg DHA (δεκαεξανοϊκό οξύ) και 1860 mg EPA (εικοσιπεντανοϊκό οξύ) – δηλαδή πρόκειται για ιδιαίτερα μεγάλες δόσεις, συνολικά κοντά στα 3,5 γραμμάρια ω-3, ενώ μια δεύτερη ομάδα συμμετεχόντων έλαβε καλαμποκέλαιο (του οποίου τα πολυακόρεστα είναι κατά ~98% ω-6) ως placebo. Η μελέτη διήρκεσε 8 εβδομάδες.

Η πρωτεϊνική σύνθεση στους μυς μετρήθηκε σε δύο περιπτώσεις: α) σε συνήθεις συνθήκες, β) μετά από την τεχνητή πρόκληση υπεραμινοξαιμίας και υπερινσουλιναιμίας (η οποία αντιστοιχεί στην πραγματική ζωή σε λήψη πρωτεϊνών).

Στις συνήθεις συνθήκες, δεν βρέθηκε διαφορά μεταξύ καλαμποκελαίου και ιχθυελαίου. Όμως, στην περίπτωση λήψης πρωτεϊνών, η (κλασματική) μυϊκή πρωτεϊνική σύνθεση ενισχύθηκε περίπου 71% με το ιχθυέλαιο!

Είναι ένας ακόμα λόγος όσοι γυμνάζονται – ειδικά με βάρη – να μην ξεχνούν να καταναλώνουν τα ω-3 πολυακόρεστά τους.

--------- Η περίληψη της μελέτης στο Pubmed: ------------------------

Am J Clin Nutr. 2011 Feb;93(2):402-12. Epub 2010 Dec 15.
Dietary omega-3 fatty acid supplementation increases the rate of muscle protein synthesis in older adults: a randomized controlled trial.
Smith GI, Atherton P, Reeds DN, Mohammed BS, Rankin D, Rennie MJ, Mittendorfer B.
Washington University School of Medicine, St Louis, MO 63110, USA.

Abstract

BACKGROUND:
Loss of muscle mass with aging is a major public health concern. Omega-3 (n-3) fatty acids stimulate protein anabolism in animals and might therefore be useful for the treatment of sarcopenia. However, the effect of omega-3 fatty acids on human protein metabolism is unknown.
OBJECTIVE:
The objective of this study was to evaluate the effect of omega-3 fatty acid supplementation on the rate of muscle protein synthesis in older adults.

DESIGN:
Sixteen healthy, older adults were randomly assigned to receive either omega-3 fatty acids or corn oil for 8 wk. The rate of muscle protein synthesis and the phosphorylation of key elements of the anabolic signaling pathway were evaluated before and after supplementation during basal, postabsorptive conditions and during a hyperaminoacidemic-hyperinsulinemic clamp.

RESULTS:
Corn oil supplementation had no effect on the muscle protein synthesis rate and the extent of anabolic signaling element phosphorylation in muscle. Omega-3 fatty acid supplementation had no effect on the basal rate of muscle protein synthesis (mean ± SEM: 0.051 ± 0.005%/h compared with 0.053 ± 0.008%/h before and after supplementation, respectively; P = 0.80) but augmented the hyperaminoacidemia-hyperinsulinemia-induced increase in the rate of muscle protein synthesis (from 0.009 ± 0.005%/h above basal values to 0.031 ± 0.003%/h above basal values; P < 0.01), which was accompanied by greater increases in muscle mTOR(Ser2448) (P = 0.08) and p70s6k(Thr389) (P < 0.01) phosphorylation.

CONCLUSION:
Omega-3 fatty acids stimulate muscle protein synthesis in older adults and may be useful for the prevention and treatment of sarcopenia. This trial was registered at clinical trials.gov as NCT00794079.

Σχόλια;

GREEK POWER
01-11-11, 10:45
Καλα ολα αυτα ρε γιγαντα λαο, αλλα οι καιροι ειναι πολυ δυσκολοι:( . Δηλαδη με κανα ψαρακι την εβδομαδα και τιποτα αμυγδαλακια κανουμε δουλεια η να ξεχασουμε την μυικη πρωτεινοσυνθεση:welcome:

SOSTARAS
01-11-11, 10:46
αν τρωμε τονο σε λαδι κανουμε τιπιοτα αντε και μια καψουλα την ημερα καλα ειναι;

beefmeup
01-11-11, 12:56
αν εννοεις το λαδι που εχει μεσα η κοντσιερβα του τονου,ειναι για πεταμα.
καλυτερα να παρεις σε νερο κ να βαλεις απο πανω εσυ ελαιολαδο..ετσι κανω παντα τουλαχιστον,αμα θελω να συμπληρωσω λιπαρα.
βεβαια,αυτα δεν ειναι ω-3 λιπαρα ετσι?

SOSTARAS
01-11-11, 13:20
ναι απλα εγω παιρνω τον john west σε λαδι που το χρυσοπληρωνω και λεει οτι ειναι σε ελαιολαδο!!!

Lao
01-11-11, 13:57
Καλα ολα αυτα ρε γιγαντα λαο, αλλα οι καιροι ειναι πολυ δυσκολοι:( . Δηλαδη με κανα ψαρακι την εβδομαδα και τιποτα αμυγδαλακια κανουμε δουλεια η να ξεχασουμε την μυικη πρωτεινοσυνθεση:welcome:


αν τρωμε τονο σε λαδι κανουμε τιπιοτα αντε και μια καψουλα την ημερα καλα ειναι;

Παλικάρια μου, δεν θέλω να σας στεναχωρήσω, αλλά η απάντηση είναι «όχι».

Όσα λέει το άρθρο είναι σαφέστατα.

Το ερώτημα είναι αν ισχύουν, βέβαια...

adamz
01-11-11, 14:14
Μολις πηρα τις ultra omega 3 ..και το παιδι απο το καταστημα μου ειπε..πως λογω ηλικιας μου (19) και κιλων (74) ...με 2 καψουλες μετα το μεσημεριανο θα ειμαι υπερ-ενταξει ...

ισχιει η αρλουμπες μου ελεγε? :P

tivadar
01-11-11, 14:16
Δεν ειναι η πρωτη ερευνα που υποστηριζει οτι τετοιες ποσοτητες ΕPA και DHA εχουν τετοιες ιδιοτητες.Απλα το επισημαινω με την εννοια οτι δεν ειναι μεμονωμενο γεγονος το αποτελεσμα αυτης της ερευνας.

Εdit Eγω παιρνω 4 και μερικες φορες 5 καψουλες ultra.Αλλα γενικα και τα 2 την μερα καλη ποσοτητα ειναι 1γρ ΕPA 500 DHA

GREEK POWER
01-11-11, 14:24
Παλικάρια μου, δεν θέλω να σας στεναχωρήσω, αλλά η απάντηση είναι «όχι».

Όσα λέει το άρθρο είναι σαφέστατα.

Το ερώτημα είναι αν ισχύουν, βέβαια...

Κριμα για μας που θα μεινουμε στη μετριοτητα :turtle::turtle::turtle::P

Lao
01-11-11, 14:27
Μολις πηρα τις ultra omega 3 ..και το παιδι απο το καταστημα μου ειπε..πως λογω ηλικιας μου (19) και κιλων (74) ...με 2 καψουλες μετα το μεσημεριανο θα ειμαι υπερ-ενταξει ...

ισχιει η αρλουμπες μου ελεγε? :P

Μια χαρούλα θα είσαι. ;)


Δεν ειναι η πρωτη ερευνα που υποστηριζει οτι τετοιες ποσοτητες ΕPA και DHA εχουν τετοιες ιδιοτητες.Απλα το επισημαινω με την εννοια οτι δεν ειναι μεμονωμενο γεγονος το αποτελεσμα αυτης της ερευνας.

Εdit Eγω παιρνω 4 και μερικες φορες 5 καψουλες ultra.Αλλα γενικα και τα 2 την μερα καλη ποσοτητα ειναι 1γρ ΕPA 500 DHA

Και εγώ, 2 με 4 την μέρα παίρνω από τα Ultra.


Κριμα για μας που θα μεινουμε στη μετριοτητα :turtle::turtle::turtle::P

Άτιμη ζωή... :P:P:P

Tasos Green
01-11-11, 14:29
Καλα ολα αυτα ρε γιγαντα λαο, αλλα οι καιροι ειναι πολυ δυσκολοι:( . Δηλαδη με κανα ψαρακι την εβδομαδα και τιποτα αμυγδαλακια κανουμε δουλεια η να ξεχασουμε την μυικη πρωτεινοσυνθεση:welcome:

επειδή οι καιροί ειναι δύσκολοι ψαξου λιγο απο το εξωτερικό και ειδικότερα απο Αμερική που μια συσκευασία τρίμηνης ημερισιας δοσολογίας βγαίνει πολυυυυ φτηνότερα απο ελλαδα..

Lao
01-11-11, 14:30
επειδή οι καιροί ειναι δύσκολοι ψαξου λιγο απο το εξωτερικό και ειδικότερα απο Αμερική που μια συσκευασία τρίμηνης ημερισιας δοσολογίας βγαίνει πολυυυυ φτηνότερα απο ελλαδα..

+100000000000000

Εδώ στην Ελλάδα, τα Ω3 έχω βρει να τα πουλάνε και 45 φορές ακριβότερα. Απλά ΕΛΕΟΣ.

adamz
01-11-11, 14:39
+100000000000000

Εδώ στην Ελλάδα, τα Ω3 έχω βρει να τα πουλάνε και 45 φορές ακριβότερα. Απλά ΕΛΕΟΣ.


+100000000000 Aκομα και Σοφια που σπουδαζω...μου χουν πεσει τα μαλια με την διαφορα σε μερικα προιοντα...Τραγικα πραματα...

(εκτος θεματος αλλα το κορυφαιο που χω δει..Whey Weider ενα κιλο..29 λεβα..περιπου 15 ευρω..:green: (μπορει να τα και αλευρι δεν λεω))

GREEK POWER
01-11-11, 14:42
Σιγουρα απο εξω πολυ φθηνοτερα ρε guys αλλα ποιο απολα το ψαρολαδο , την β αλανινη, την αργηνινη , τη κρεατινη και ποσα αλα εχασα το μπουσουλα , ατιμη κοινωνια :jason:

Lao
01-11-11, 14:51
Σιγουρα απο εξω πολυ φθηνοτερα ρε guys αλλα ποιο απολα το ψαρολαδο , την β αλανινη, την αργηνινη , τη κρεατινη και ποσα αλα εχασα το μπουσουλα , ατιμη κοινωνια :jason:

Κοίτα, το θέμα είναι να αγοράζεις έξυπνα και αυτό σημαίνει να αγοράζεις με χαμηλό κόστος μεγάλες ποσότητες την στιγμή που χρειάζεσαι το Α το Β ή το Γ πράγμα.

Με την παρούσα ισοτιμία, όσα ανέφερες είναι ΠΟΛΥ φτηνά και βγάζουν για 2, 3 και 4 μήνες.

Αν παρόλαυτά και πάλι έχεις οικονομική στενότητα, η άποψή μου είναι να καλύψεις τα βασικά και αναγκαία για την υγεία σου, δηλαδή τα Ω3. Καλή η κρεατίνη, η αργινίνη, η β-αλανίνη και η κάθε... π@παρίνη :P αλλά δεν παύουν να είναι πολυτέλεια για κάποιον που έχει αυτή την περίοδο θέμα με τα οικονομικά του.

Τα Ω3 πάντως, στην χώρα μας τα πουλάνε σε πραγματικά ΛΗΣΤΡΙΚΕΣ τιμές. Είμαι πολύ εκνευρισμένος με το θέμα αυτό.

GREEK POWER
01-11-11, 15:02
Και γω που νομιζα απολυτος απαραιτητα μια whey και μια πολυβιταμινη , τσαααακ να που μπαινει και το Ω3:(

Lao
01-11-11, 15:08
Ενδεικτικά, να αναφέρω ότι σε γνωστό site από ΗΠΑ, τα απλά Omega 3 της NOW με 30% περιεκτικότητα, τα πουλάνε 8,28 δολάρια την συσκευασία των 200 softgels.

Αν κάνουμε μια πρόχειρη αναγωγή, το 100στάρι θα το πούλαγαν 4-4,5 ολόκληρα δολάρια, δηλαδή ΠΕΡΙΠΟΥ 3,5 ΕΥΡΩ.

Το ξαναλέω, το 100στάρι, 3,5 ευρώ.

Αν πας σε φαρμακείο, θα σου πουλήσουν π.χ. το 60άρι της Solgar με 30% περιεκτικότητα, 30-35 ευρώ.

Με απλή αναγωγή, εύκολα μπορεί να δει ο καθένας ότι τα Ω3 στην χώρα μας τα πληρώνουμε δεκάδες φορές επάνω. Ούτε από χρυσό να ήταν...

Lao
01-11-11, 15:16
Και γω που νομιζα απολυτος απαραιτητα μια whey και μια πολυβιταμινη , τσαααακ να που μπαινει και το Ω3:(

Θα πρέπει να καταλάβεις ότι εγώ τουλάχιστον όταν λέω «απολύτως απαραίτητο» δεν αναφέρομαι σε πράγματα που βελτιώνουν την απόδοση ή την μυικότητα, αλλά σε πράγματα που βοηθάνε στην καλή υγεία.

Είναι θέμα προτεραιοτήτων, για μένα πριν απ'όλα είναι η υγεία. Όλα τα άλλα, έπονται.

tivadar
01-11-11, 15:25
Ολα στην ζωη ειναι θεμα προτεραιοτητων.Aπο διαφημηση παγωτου

Για να μην βγουμε τελειως off topic τα ω3 σε θεμα κοστους-ωφελους,αν αληθευουν τα οσα ξερουμε μεχρι τωρα γιατι ποτε δεν μπορει καποιος να ειναι σιγουρος,αποτελουν μια πολυ καλη αγορα που μπορει να κανει καποιος ειτε νοιαζεται για την υγεια του ειτε για την αποδοση του.Απο εκει και περα σε αυτην την εξισωση μπαινουν οι αγορες απο το εξωτερικο αλλα αυτο το ανελυσε καλυτερα ο Lao σε παραπανω post.

Lao
01-11-11, 15:37
Ολα στην ζωη ειναι θεμα προτεραιοτητων.Aπο διαφημηση παγωτου

Για να μην βγουμε τελειως off topic τα ω3 σε θεμα κοστους-ωφελους,αν αληθευουν τα οσα ξερουμε μεχρι τωρα γιατι ποτε δεν μπορει καποιος να ειναι σιγουρος,αποτελουν μια πολυ καλη αγορα που μπορει να κανει καποιος ειτε νοιαζεται για την υγεια του ειτε για την αποδοση του.Απο εκει και περα σε αυτην την εξισωση μπαινουν οι αγορες απο το εξωτερικο αλλα αυτο το ανελυσε καλυτερα ο Lao σε παραπανω post.

Για να μην παρεξηγηθώ, αντιλαμβάνομαι ότι ο Έλληνας φαρμακοποιός ή καταστηματάρχης δεν μπορεί να ανταγωνιστεί τον Αμερικάνο, μιας και τα προϊόντα αυτά είναι εισαγόμενα, έχει να πληρώσει ΦΠΑ, δασμούς, επιπλέον κόστη κτλ κτλ κτλ

Δεν είμαι παράλογος, ούτε θέλω νε γίνομαι άδικος.

ΟΜΩΣ, είναι άλλο πράγμα απλά να είσαι λίγο ακριβότερος και είναι άλλο πράγμα να πουλάς ένα προϊόν δεκάδες φορές παραπάνω.

Δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να στηρίξω την ελληνική επιχείρηση ώστε να μένουν τα λεφτά εδώ, αλλά όταν μιλάμε για τέτοιες τραγικές διαφορές, δεν μπορώ να δεχτώ ότι για όλα φταίει ο ΦΠΑ, οι δασμοί και οι αντιπρόσωποι.

Δυστυχώς, εδώ στην Ελλάδα δεν μπορούμε να είμαστε ανταγωνιστικοί ούτε καν μεταξύ μας.

adamz
01-11-11, 15:50
Ενδεικτικά, να αναφέρω ότι σε γνωστό site από ΗΠΑ, τα απλά Omega 3 της NOW με 30% περιεκτικότητα, τα πουλάνε 8,28 δολάρια την συσκευασία των 200 softgels.

Αν κάνουμε μια πρόχειρη αναγωγή, το 100στάρι θα το πούλαγαν 4-4,5 ολόκληρα δολάρια, δηλαδή ΠΕΡΙΠΟΥ 3,5 ΕΥΡΩ.

Το ξαναλέω, το 100στάρι, 3,5 ευρώ.

Αν πας σε φαρμακείο, θα σου πουλήσουν π.χ. το 60άρι της Solgar με 30% περιεκτικότητα, 30-35 ευρώ.

Με απλή αναγωγή, εύκολα μπορεί να δει ο καθένας ότι τα Ω3 στην χώρα μας τα πληρώνουμε δεκάδες φορές επάνω. Ούτε από χρυσό να ήταν...


στην ελλαδα τα ομεγκα 3 της ΝΟW ..νομιζω κανουν 12 ευρω πριπου σε γνωστο σαιτ...η κανω λαθος?

Lao
01-11-11, 15:53
στην ελλαδα τα ομεγκα 3 της ΝΟW ..νομιζω κανουν 12 ευρω πριπου σε γνωστο σαιτ...η κανω λαθος?

Ποια συσκευασία λες, τα πόσα softgels;

adamz
01-11-11, 16:03
Ποια συσκευασία λες, τα πόσα softgels;



OMEGA 3 FISH OIL, 1000 mg /50 softgels ελλαδα...

εγω πηρα τα δικα μου Ultra omega 3 (απο βουλγαρικο καταστημα) 40 ευρω τα 180...καλη τιμη ?..

average_joe
01-11-11, 16:03
εχω δει καποια ερευνα (μπορει και αυτη που ανεβασες @Lao) που αναφερει οφελη στην αυξηση της μυικης μαζας απο ω3.
τωρα να πω και γω την αποψη μου, οτι αρκετο backup δεν υπαρχει.
θεωρω αν τα παιρνει καποιος για αυξηση μυικης μαζας για μενα τουλαχιστον ειναι ο λαθος λογος αγορας.
το ζητημα ειναι οτι ειναι καλο ειναι να υπαρχουν στη διατροφη μας κυριως για λογους well being.
εγω απλα επειδη σπανια τρωω σολωμο, γι αυτο τα εχω για να συμπληρωνω τυχον ελλειψεις.
απο εκει και περα αν εχω και οφελη στην αναπτυξη μου ειναι καλοδεχουμενα.

Lao
01-11-11, 16:11
εχω δει καποια ερευνα (μπορει και αυτη που ανεβασες @Lao) που αναφερει οφελη στην αυξηση της μυικης μαζας απο ω3.
τωρα να πω και γω την αποψη μου, οτι αρκετο backup δεν υπαρχει.
θεωρω αν τα παιρνει καποιος για αυξηση μυικης μαζας για μενα τουλαχιστον ειναι ο λαθος λογος αγορας.
το ζητημα ειναι οτι ειναι καλο ειναι να υπαρχουν στη διατροφη μας κυριως για λογους well being.
εγω απλα επειδη σπανια τρωω σολωμο, γι αυτο τα εχω για να συμπληρωνω τυχον ελλειψεις.
απο εκει και περα αν εχω και οφελη στην αναπτυξη μου ειναι καλοδεχουμενα.

Έτσι ακριβώς το βλέπω και εγώ. :thumbup:

Giannistzn
15-11-11, 16:29
Παιζει ρολο η ωρα που θα τα παρουμε? Προς το παρων εχω πρωι και μεσημερι. Απο μεσημερι αν τα παω βραδυ εχει καποια διαφορα ή οχι?

COBRA_STYLE
15-11-11, 16:32
δεν εχει καμια διαφορα,απλα να κοιτας να πιανεις μια καλη ποσοτητα μεσα στη μερα.2-4γρ...απλα καλο ειναι να τα σπας σε 2-3 δοσεις μεσα στη μερα

Giannistzn
15-11-11, 16:43
Yeap. Τωρα εχω 3+2 καψουλες τη μερα. Θα ανεβασω μαλλον. (τωρα βγαινουν 1,5γρ)

COBRA_STYLE
15-11-11, 16:52
τελικα καταφερα και μου εγραψε η γιαγια μου το ΟΜΑCOR και θα ειμαι στα 4γρ/μερα:green:

Lao
16-11-11, 01:45
τελικα καταφερα και μου εγραψε η γιαγια μου το ΟΜΑCOR και θα ειμαι στα 4γρ/μερα:green:

Τι περιεκτικότητα έχουν αυτά;

Το κουτί πόσα softgels έχει και πόσο κάνει με ή χωρίς συνταγή;

average_joe
16-11-11, 01:48
αστα @Lao μεγαλεια.
460/ 380 ανα softgel. θα βρω το link που τα ελεγα με @cobra και θα κανω εντιτ.

εντιτ οτι ειπε ο @cobra παρακατω. για πιο ολοκληρωμενη εικονα Γενικες ερωτησεις για συμπληρωματα (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?5401-%CE%93%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%B5%CF%82-%CE%B5%CF...)
ποστ 5615- 5641 η ληξη.

COBRA_STYLE
16-11-11, 01:49
1γρ το καψουλακι...βγαινουν σε 60 και 120 νομιζω...οταν ειχα παρει τηλεφωνο παντως και ρωτησα για τιμη δεν ηξερα οτι βγαινει σε μεγεθη,και μου ειπαν 26-27 ευρω,καπου εκει χωρις συνταγη...γραμμενο παει καπου στα 2.5 ευρω...περιμενω αυτες τις μερες να ερθει η γιαγια μου απο το χωριο να μου τα φερει:turtle:...μιαμ μιαμ

Lao
16-11-11, 01:52
αστα @Lao μεγαλεια.
460/ 380 ανα softgel. θα βρω το link που τα ελεγα με @cobra και θα κανω εντιτ.


1γρ το καψουλακι...βγαινουν σε 60 και 120 νομιζω...οταν ειχα παρει τηλεφωνο παντως και ρωτησα για τιμη δεν ηξερα οτι βγαινει σε μεγεθη,και μου ειπαν 26-27 ευρω,καπου εκει χωρις συνταγη...γραμμενο παει καπου στα 2.5 ευρω...περιμενω αυτες τις μερες να ερθει η γιαγια μου απο το χωριο να μου τα φερει:turtle:...μιαμ μιαμ

Παίδες με μπερδέψατε :P

Αν ισχύει όσα λέει ο joe, τότε έχουμε 84% περιεκτικότητα (αν το κάθε softgel είναι 1 γρ, ιχθυέλαιο).

Η τιμή χωρίς συνταγή, αχαρακτήριστη. Με συνταγή, κελεπούρι!

luckyseven
16-11-11, 01:54
1γρ το καψουλακι...βγαινουν σε 60 και 120 νομιζω...οταν ειχα παρει τηλεφωνο παντως και ρωτησα για τιμη δεν ηξερα οτι βγαινει σε μεγεθη,και μου ειπαν 26-27 ευρω,καπου εκει χωρις συνταγη...γραμμενο παει καπου στα 2.5 ευρω...περιμενω αυτες τις μερες να ερθει η γιαγια μου απο το χωριο να μου τα φερει:turtle:...μιαμ μιαμ

2.5 ευρά?:shock:
Και 26-27 ευρώ εγώ θα τα έδινα στο φαρμακείο το πουλάνε?:unsure:

COBRA_STYLE
16-11-11, 01:57
Παίδες με μπερδέψατε :P

Αν ισχύει όσα λέει ο joe, τότε έχουμε 84% περιεκτικότητα (αν το κάθε softgel είναι 1 γρ, ιχθυέλαιο).

Η τιμή χωρίς συνταγή, αχαρακτήριστη. Με συνταγή, κελεπούρι!
ααα δεν ξερω,στα νουμερα βρειτε τα εσεις γτ εγω δε τα κατεχω:P

2.5 ευρά?:shock:
Και 26-27 ευρώ εγώ θα τα έδινα στο φαρμακείο το πουλάνε?:unsure:

ναι καπου εκει...δε θυμαμαι ακριβως ακριβως τιμη...στο φαρμακειο ναι

average_joe
16-11-11, 02:00
Αν ισχύει όσα λέει ο joe, τότε έχουμε 84% περιεκτικότητα (αν το κάθε softgel είναι 1 γρ, ιχθυέλαιο).


οσο και αν δεν το πιστευεις @Lao, ετσι ειναι!:green:

luckyseven
16-11-11, 02:01
ααα δεν ξερω,στα νουμερα βρειτε τα εσεις γτ εγω δε τα κατεχω:P


ναι καπου εκει...δε θυμαμαι ακριβως ακριβως τιμη...στο φαρμακειο ναι

840 μιλγραμ ω3 ανά σοφτ τζελ δλδ 84% περιεκτηκότητα στο 1 γραμμάριο ιχθυέλαιο τζάμι μιλάμε.
Λάο τα ultra omega είναι πιό φθηνά?

COBRA_STYLE
16-11-11, 02:02
840 μιλγραμ ω3 ανά σοφτ τζελ δλδ 84% περιεκτηκότητα στο 1 γραμμάριο ιχθυέλαιο τζάμι μιλάμε.
Λάο τα ultra omega είναι πιό φθηνά?

και αλλα 5mg a-tocopherol ανα softgel

Lao
16-11-11, 02:03
2.5 ευρά?:shock:
Και 26-27 ευρώ εγώ θα τα έδινα στο φαρμακείο το πουλάνε?:unsure:

:spank::spank:


ααα δεν ξερω,στα νουμερα βρειτε τα εσεις γτ εγω δε τα κατεχω:P


ναι καπου εκει...δε θυμαμαι ακριβως ακριβως τιμη...στο φαρμακειο ναι

Μόλις το κοίταξα.

Κάθε softgel είναι 1 γρ, και έχει:

EPA: 465 mg
DHA: 375 mg

Άρα, μιλάμε για 84% περιεκτικότητα.

Αν μιλάμε για 2,5 ευρώ με συνταγή, τότε ναι, αξίζει.

Χωρίς συνταγή, με τίποτα, καθώς λογικά 27 ευρώ θα πουλάνε το 60άρι.

Με 20 ευρώ παίρνω το 180άρι της NOW (το Ultra Omega 3) με περιεκτικότητα 75%.

Μπορώ να ζήσω και με 9% μικρότερη περιεκτικότητα... :green:

COBRA_STYLE
16-11-11, 02:05
^^xaxaxa...σας μουρλανα με το που εγραψα για το Οmacor:turtle::P

luckyseven
16-11-11, 02:06
:spank::spank:
Dont spank me plz:green:
Θα κοιτάξω να δω μήπως μπορούν να τα γράψουν στον πατέρα μου αλλιώς σαρδελίτσες.

Lao
16-11-11, 02:09
^^xaxaxa...σας μουρλανα με το που εγραψα για το Οmacor:turtle::P

Kαλά, με 2,5 ευρώ πως να μην μουρλαθούμε;

BTW πως το κανες με την γιαγιά σου; Πως της το γραψε γιατρός;


Dont spank me plz:green:
Θα κοιτάξω να δω μήπως μπορούν να τα γράψουν στον πατέρα μου αλλιώς σαρδελίτσες.

Δεν τρως κάθε μέρα σαρδελίτσες :green:

COBRA_STYLE
16-11-11, 02:12
της ειπα να πει στο γιατρο οτι εχει η ιδια ανεβασμενα τριγλυκεριδια :rolf::rolf::rolf::rolf:


και ενα αλλο otc drug που παιρνω τωρα και θα το παω για 3μηνο ετσι το εκανα,με συνταγη γιατρου(αλλιως εχει 36 ευρω),το επαιρνε και η γιαγια μου για την οστεωπορωση,εγω το παιρνω για αλλο λογο βεβαια:green:

Lao
16-11-11, 02:15
της ειπα να πει στο γιατρο οτι εχει η ιδια ανεβασμενα τριγλυκεριδια :rolf::rolf::rolf::rolf:

Χαχαχα καλό. :green:

Το θέμα είναι ότι εγώ δεν νομίζω να βρω γιατρό να δεχτεί να κάνει κάτι τέτοιο (μιας και δεν εχω θέμα με τα τριγλυκερίδια) αλλά και το ταμείο μου δε νομίζω τα καλύπτει.

Ποιο ταμείο έχει η γιαγιάκα σου; :green: