PDA

Επιστροφή στο Forum : Κοιλιακοι μονο με HIIT;



deluxe
20-06-09, 01:34
Ειναι εφικτο να φανουν οι κοιλιακοι μονο με HIIT διαρκειας 15-20 λεπτων 3,4 φορες την εβδομαδα;

Εννοειται + ασκησεις και διατροφη.. Απλα λεω HIIT, αντι για χαλαρο τρεξιμο.

KATERINI 144
20-06-09, 10:20
άλλοι κάνουν περπάτημα 15-20 λεπτά, με HIIT γιατι να μη γίνεται?!

μια φορα ακομη θα το πουμε, οι κοιλιακοί φτιαχνονται απο τη διατροφη κυριως!!

Levrone
20-06-09, 10:58
οι κοιλιακοι φαινονται με τη διατροφη κυριως.

Μαρία
20-06-09, 14:13
Συμφωνω αλλα κ με την αερόβια!!!Όταν κανουμε αερόβια με παλμούς στο 60% της ΜΚΣ (μεγ.καρδ.συχν) τοτε στην 1 ώρα περίπου εχουμε εξαντλήσει το 80% των αποθεμάτων γλυκογόνου με αποτέλεσμα ο οργανισμός να στρέφεται κυρίως στα αποθέματα λίπους(καιμε περισσοτερο λίπος) και αυτο σε συνδιασμο με την διατροφή είναι οτι καλύτερο!Όσον αφορά την διαλλειματικη ή τρέξιμο με εναλλαγες ταχύτητας να πω πως οσο αυξημένη ένταση έχουμε στο τρέξιμο καιμε και διαφορετική ενέργεια.Παράδειγμα: Αν κάποιος τρέξει 100μ ταχύτητα δεν θα καψει λίπος(το λιπος είναι αργή αποθήκη ενεργειας και καίγεται με αργό ρυθμο)θα καψει ATP που είναι γρήγορη αποθήκη ενεργειας η οποία εξαντλειται στα 5-8 δευτερόλεπτα και ΄που την χρειάζεται άμεσα το σώμα για να κανει το σπριντ.Τα τρεξίματα με ένταση δεν ενεργοποιούν τόσο το καψιμο αποκλειστικα του λίπους αλλα φτιάχνουν καλα την αναερόβια ικανοτητα και ανοχή του γαλακτικου οξέος.Το λίπος καιγεται με αργό ρυθμο στο 60% της ΜΓΚ οπου είναι και μια ένταση ανεκτή και χαλαρή αλλα θέλει ωρα-διαρκεια για να γίνει η εξαντληση των αποθεμάτων γλυκογόνου και ένεργοποιηση ενέργειας αποκλειστικά απο αποθέματα λίπους.
Πιο μικρή είχα ρωτήσει τον καθηγητή μου στα ΤΕΦΑΑ πως θα φανουν οι κοιλιακοι μου,οτι κάνω καθε μερα πολλους κοιλιακους,οτι κανω προπόνηση τριπλουν με εντασεις και σπριντ,(τότε δεν ήξερα)μόλις μου είπε κόλλησα με την αερόβια και δεν ξαναέκανα κοιλιακους.Συνδιασμος βαρη-τρεξιμο-διατροφη.
(Η αερόβια είαι εξισου σημαντική αλλα καταλαβαίνω οτι για καποιους είναι κουραστικη)

KATERINI 144
20-06-09, 14:41
σωστά τα λεει η μαρια, ποιο πανω δε το θεσαμε καλα εγω και ο λεβρον,

ποιο σωστή διατύπωση ειναι:
οι κοιλιακοι και γενικότερα το ποσοστο λιπους που πρεπει να φύγει για να φανούν οι κοιλιακοί εξαρτατε απο τις θερμιδες, εαν οι θερμιδες που καις ειναι περισσότερες απο αυτες που τρως θα καις λίπος, η αεροβια όποιας μορφής και αν ειναι καιει θερμιδες αυτο σηνεπαγεται αν ειναι υποθερμικοί η διαιτα σου να καις ευκολότερα-γρηγορότερα λίπος.

Μαρία
20-06-09, 14:42
σωστά τα λεει η μαρια, ποιο πανω δε το θεσαμε καλα εγω και ο λεβρον,

ποιο σωστή διατύπωση ειναι:
οι κοιλιακοι και γενικότερα το ποσοστο λιπους που πρεπει να φύγει για να φανούν οι κοιλιακοί εξαρτατε απο τις θερμιδες, εαν οι θερμιδες που καις ειναι περισσότερες απο αυτες που τρως θα καις λίπος, η αεροβια όποιας μορφής και αν ειναι καιει θερμιδες αυτο σηνεπαγεται αν ειναι υποθερμικοί η διαιτα σου να καις ευκολότερα-γρηγορότερα λίπος.


+ 10000000000 :thumbup::thumbup::thumbup::thumbup:

Piratis
20-06-09, 18:08
για να φανουν οι κοιλιακοι χρειαζεται σωστη διατροφη και καλες ασκησεις κοιλιακων κ οχι μονο.

αν θελουμε ομως να χασουμε καποια κιλα ωστε να φανουν τοτε το ΗΙΙΤ βοηθαει στο καψιμο θερμιδων μιας και εχει αποδειχτει οτι αυξανει το RMR .

the_big_litho
20-06-09, 20:28
Σε τετοιες περιπτωσεις δεν σκεφτομαστε ποσες θερμιδες καιμε γιατι θερμιδες προερχονται και απο πρωτεινες, υδατανθρακες και λιπη οταν αυτα μεταβολιζονται.

Το θεμα ειναι πως θα κανουμε τον οργανισμο να στρεφεται κυριως σε μηχανισμους καυσης λιπους και αυτο ειναι συνηθως το αεροβιο με 60% της μκσ οπως ειπε και η Μαρια, η πιο γενικα 120 με 140 παλμους.

Τα σπριντ κατα τη γνωμη μου βοηθουν σε λιποδιαλυση κυριως στην αρχη της προπονησης γιατι ο κυριος μηχανισμος ενεργειας ειναι η αναεροβια γλυκολυση οπου καιγεται το γλυκογονο. Βαση αυτου πετευχαινουμε γρηγοροτερη εξαντληση του και γρηγοροτερη στροφη προς μηχανισμους καυσης λιπους

Levrone
20-06-09, 20:51
Τα σπριντ κατα τη γνωμη μου βοηθουν σε λιποδιαλυση κυριως στην αρχη της προπονησης γιατι ο κυριος μηχανισμος ενεργειας ειναι η αναεροβια γλυκολυση οπου καιγεται το γλυκογονο. Βαση αυτου πετευχαινουμε γρηγοροτερη εξαντληση του και γρηγοροτερη στροφη προς μηχανισμους καυσης λιπους

γαμωτο , δεν το πιασα αυτο :angry:

deluxe
21-06-09, 01:24
Υπαρχουν συμπληρωματα που να βοηθαμε να καιμε περισσοτερο το λιπος;; Μπορειτε να αναφερετε συγκεκριμενα προιοντα;

NASSER
21-06-09, 01:31
Υπαρχουν συμπληρωματα που να βοηθαμε να καιμε περισσοτερο το λιπος;; Μπορειτε να αναφερετε συγκεκριμενα προιοντα;

υπαρχουν οι λιποδιαλυτες στην αγορα, αλλα τιποτα δεν γινεται αν δεν κανουμε σωστη διατροφη και προπονηση.

Ειναι ανουσιο να αναφερουμε σκευασματα λιποδιαλυσης, αν και προσωπικα δεν τα συστεινω αν δεν καταβαλουμε τα μεγιστα των δυνατοτητων μας στη διατροφη και προπονηση.

Μαρία
21-06-09, 13:25
Σε τετοιες περιπτωσεις δεν σκεφτομαστε ποσες θερμιδες καιμε γιατι θερμιδες προερχονται και απο πρωτεινες, υδατανθρακες και λιπη οταν αυτα μεταβολιζονται.

Το θεμα ειναι πως θα κανουμε τον οργανισμο να στρεφεται κυριως σε μηχανισμους καυσης λιπους και αυτο ειναι συνηθως το αεροβιο με 60% της μκσ οπως ειπε και η Μαρια, η πιο γενικα 120 με 140 παλμους.

Τα σπριντ κατα τη γνωμη μου βοηθουν σε λιποδιαλυση κυριως στην αρχη της προπονησης γιατι ο κυριος μηχανισμος ενεργειας ειναι η αναεροβια γλυκολυση οπου καιγεται το γλυκογονο. Βαση αυτου πετευχαινουμε γρηγοροτερη εξαντληση του και γρηγοροτερη στροφη προς μηχανισμους καυσης λιπους


+ 100000 ναι εννοείται βέβαια και το είδος και των θερμίδων που καταναλώνουμε με βάση τον μεταβολισμο του καθενός και η προπόνηση με σπρίντ όπως κ καθε είδους προπόνηση βοηθάει στο μεταβολισμο των λιπών.Ο συνδιασμος μυική ενδυνάμωση-τρεξιμο-διατροφή καλύπτει όλες τις αναγκες.

ioannis1
21-06-09, 23:12
παντως αν θελετε οι κοιλιακοι σας να χοντρυνουνκαι να γινουν σαν μαξιλαρακια καντε βαρη με πολλα κιλα και βασικες ασκησεις φυσικα,οχι τροχαλιες.παγκο,αρση θανατου και κωπηλατικες ολων των ειδων ,γενικα σηκωνετε μπαρες και αλτηρες.αφου τους φτιαξετε τους εμφανιζετε με διατροφη και ολα αυτα που ειπατε.

kyriakos23
22-06-09, 00:22
τροχαλιες ποια ασκηση ειναι?

ioannis1
22-06-09, 21:20
θελω να πω μη περιμενετε να χοντρυνουν οι κοιλιακοι σας αν κανετε μονο ελξεις τροχαλιας για πλατη κι οχι κωπηλατικες,μονο λεγκ εχτενσιον για ποδια και οχι σκουωτ και πρεσσα .γενικα οι ασκησεις με μπαρα και αλτηρες συμβαλουν στο να χοντρυνουν οι κοιλιακοι σας.

dreads
12-08-09, 03:25
θελω να πω μη περιμενετε να χοντρυνουν οι κοιλιακοι σας αν κανετε μονο ελξεις τροχαλιας για πλατη κι οχι κωπηλατικες,μονο λεγκ εχτενσιον για ποδια και οχι σκουωτ και πρεσσα .γενικα οι ασκησεις με μπαρα και αλτηρες συμβαλουν στο να χοντρυνουν οι κοιλιακοι σας.


+1111111111111111111111111111111

ειναι αυτο που λεμε αν δυναμωσει ολο το σωμα θα ακολουθησουν και τα μικρα μερη του σωματος..

manosvdm
24-10-09, 07:47
οταν το προγραμμα περιλαμβανει μεσα στην ιδια μερα ΗΙΤ KAI BARH τα κανω μαζι

η πρωτα κανω interval το πρωι και το απογευμα κανω βαρη;

και σε αυτη την περιπτωση θα πρεπει να εχω 2 μεταπρονοτικα ροφηματα?

jjx
31-12-09, 01:24
κοιλιακους ποτε θα πρεπει να ξεκιναμε??? Οταν εχει κατεβει αρκετα το ποσοστο λιπους (~12% και κατω ας πουμε?) ή παράλληλα με το τρέξιμο και απο την αρχη της προσπάθειας??

thegravijia
31-12-09, 02:00
ερωτηση προς Μαρια που ειναι ειδικη επι του θεματος !!!
λοιπον μαρια..
σε λιγες μερες αρχιζω διαιτα και σκεφτομαι να παρω ενα ποδηλατο για να κανω αεροβιο το πρωι.
δωσε βαση τωρα - στην τελευταια διαιτα που ειχα κανει θυμαμαι οτι με το πρωινο αεροβιο ειχα χασει πολυ δυναμη και γενικα με κουραζε να κανω το πρωι με αδειο στομαχι αεροβιο.πολυ καταβολισμος καθολη την διαρκεια της ημερας μετα και καθολου ορεξη.

τωρα ομως ΠΡΕΠΕΙ να φθασω το ποσοστο λιπους μου στο 10% Κυριως για λογους υγειας ...!
και ρωταω.επειδη οικονομικα γενικα δεν ειμαι καλα κ το σκεφτομαι να κανω μια αγορα...
με ποιον τροπο θα ηταν καλυτερο να χασω πιο πολυ λιπος με αεροβιο το πρωι νυστικος ή με αεροβιο μετα την προπονηση με τα βαροι που εκεινη την ωρα η αεροβια θα γινεται στο γυμναστηριο οποτε no problem.

δηλ τι απο τα παραπανω δυο θα κανει καλυτερη δουλεια ως προς το χασιμο λιπους ..????
δηλ παιζει τα αποτελεσματα με το αν εκανα το πρωι νυστικος με το να κανω μετα τα βαροι να εχουν πολη διαφορα????????
τι προτεινεις?????

Μαρία
31-12-09, 12:26
ερωτηση προς Μαρια που ειναι ειδικη επι του θεματος !!!
λοιπον μαρια..
σε λιγες μερες αρχιζω διαιτα και σκεφτομαι να παρω ενα ποδηλατο για να κανω αεροβιο το πρωι.
δωσε βαση τωρα - στην τελευταια διαιτα που ειχα κανει θυμαμαι οτι με το πρωινο αεροβιο ειχα χασει πολυ δυναμη και γενικα με κουραζε να κανω το πρωι με αδειο στομαχι αεροβιο.πολυ καταβολισμος καθολη την διαρκεια της ημερας μετα και καθολου ορεξη.

τωρα ομως ΠΡΕΠΕΙ να φθασω το ποσοστο λιπους μου στο 10% Κυριως για λογους υγειας ...!
και ρωταω.επειδη οικονομικα γενικα δεν ειμαι καλα κ το σκεφτομαι να κανω μια αγορα...
με ποιον τροπο θα ηταν καλυτερο να χασω πιο πολυ λιπος με αεροβιο το πρωι νυστικος ή με αεροβιο μετα την προπονηση με τα βαροι που εκεινη την ωρα η αεροβια θα γινεται στο γυμναστηριο οποτε no problem.

δηλ τι απο τα παραπανω δυο θα κανει καλυτερη δουλεια ως προς το χασιμο λιπους ..????
δηλ παιζει τα αποτελεσματα με το αν εκανα το πρωι νυστικος με το να κανω μετα τα βαροι να εχουν πολη διαφορα????????
τι προτεινεις?????

Δεν λες ομως αν εκανες αεροβιο καθε μερα!!!Εννοεις να καταλαβω οτι αεροβιο εκανες καθε μερα??Απο ποση ωρα την φορα?
Παντως ειναι προτιμοτερο το πρωι και αν κανεις βαρη την ιδια μερα να εχουν τουλαχιστον ενα 6ωρο διαφορα μεταξυ τους,αν κανεις μετα τα βαρη(45λεπτα στα βαρη+επιπλεον τρεξιμο εχεις ξεφυγει απο θεμα ωρας και θα κουραστεις περισσοτερο,βαλε και τον παραγοντα διατροφη και κυριως αν κανεις γραμμωση.Δεν μου περναει καν απο το μυαλο οτι εκανες διαιτα(εννοω να εχεις κοψει τιποτα υδατανθρακα και να εκανες αεροβιο για τοτε που λες)γιατι παιζει ρολο και η διατροφη.

thegravijia
31-12-09, 14:39
Δεν λες ομως αν εκανες αεροβιο καθε μερα!!!Εννοεις να καταλαβω οτι αεροβιο εκανες καθε μερα??Απο ποση ωρα την φορα?
Παντως ειναι προτιμοτερο το πρωι και αν κανεις βαρη την ιδια μερα να εχουν τουλαχιστον ενα 6ωρο διαφορα μεταξυ τους,αν κανεις μετα τα βαρη(45λεπτα στα βαρη+επιπλεον τρεξιμο εχεις ξεφυγει απο θεμα ωρας και θα κουραστεις περισσοτερο,βαλε και τον παραγοντα διατροφη και κυριως αν κανεις γραμμωση.Δεν μου περναει καν απο το μυαλο οτι εκανες διαιτα(εννοω να εχεις κοψει τιποτα υδατανθρακα και να εκανες αεροβιο για τοτε που λες)γιατι παιζει ρολο και η διατροφη.
τοτε με την διατροφη εκανα πολλα λαθη.τεσπα..
εγω απλα ρωτησα αν ενα ατομο κανει αεροβιο το πρωι η μετα τα βαροι ..

ποτε ειναι καλυτερα για μεγιστη καυση λιπους..αυτο ρωταω..?

δηλ υπαρχει περιπτωση με πρωινη αεροβια καποιος να εχει πολυ καλα αποτελεσμΑτα ενω αν κανει μετα τα βαροι να μην εχει καθολου η το αντιθετο????????
δεν μπορω να το διατυπωσω καλυτερα:(

Μαρία
31-12-09, 15:04
τοτε με την διατροφη εκανα πολλα λαθη.τεσπα..
εγω απλα ρωτησα αν ενα ατομο κανει αεροβιο το πρωι η μετα τα βαροι ..

ποτε ειναι καλυτερα για μεγιστη καυση λιπους..αυτο ρωταω..?

δηλ υπαρχει περιπτωση με πρωινη αεροβια καποιος να εχει πολυ καλα αποτελεσμΑτα ενω αν κανει μετα τα βαροι να μην εχει καθολου η το αντιθετο????????
δεν μπορω να το διατυπωσω καλυτερα:(

Καλύτερο ειναι το πρωι και το καλυτερο ειναι να ειναι ξεχωριστη η αεροβια απο τα βαρη,γιατι οταν παει μετα τα βαρη (+περιπου 1 ωρα extra)θα εισαι ηδη κουρασμενος,αν εχεις κανει ποδια βαρη μετα το αεροβιο ξεχνα το γιατι ουτε ρυθμο δεν θα μπορεσεις να εχεις και δεν θα μπορεσεις να αποδωσεις σωστα,μετα τα βαρη ενδείκνυται τρξιμο σε στυλ χαλαρωματος σαν αποθεραπεια,αλλα σοβαρο αεροβιο με στοχο την γραμμωση καλυτερα ξεχωριστα.Καλύτερα το πρωι να επικεντρωθεις σε αυτο σαν προπονηση και οχι συμπληρωμα προπονησης που μπορει να μην το βγαλεις κιόλας... με τον ρυθμο που πρεπει.Και ποτε δεν πας την μια μερα να τρεξεις μια ωρα και πας και την επομενη να κανεις το ιδιο γιατι ναι θα νιωθεις κομμενος,μερα παρα μερα ειναι καλυτερα.Και παλι αν προπονητικα τα κανεις ολα οκ και νιωθεις παλι κομμενος και καταβεβλημένος τοτε κοιτας και διατροφη τι γινεται.



δηλ υπαρχει περιπτωση με πρωινη αεροβια καποιος να εχει πολυ καλα αποτελεσμΑτα ενω αν κανει μετα τα βαροι να μην εχει καθολου η το αντιθετο????????

Ειναι σαν να πας στο κτημα για σκαψιμο και στο καπακι να πας γυμναστηριο για βαρη,θα αποδωσεις το ιδιο???Λιπος θα καψεις περισσοτερο?Οχι γιατι δεν θα εισαι σε θεση να βγαλεις extra προπονηση γιατι και η αεροβια θελει να πιασεις ρυθμο και καποιους παλμους για αρκετη ωρα.Αν δεν πεσεις κατω ζητημα θα ειναι(βεβαια οταν μιλαμε για αεροβια οχι για πλακα του στυλ αποθεραπεια του 10λεπτου) αλλα για γραμμωση σοβαρα.

sTeLaKoS
31-12-09, 16:03
κοιλιακους ποτε θα πρεπει να ξεκιναμε??? Οταν εχει κατεβει αρκετα το ποσοστο λιπους (~12% και κατω ας πουμε?) ή παράλληλα με το τρέξιμο και απο την αρχη της προσπάθειας??


Συνέχεια φυσικά! Μέρος του σώματός μας είναι και πρέπει να γυμνάζεται όπως και τα υπόλοιπα. :toast:

jjx
03-01-10, 17:56
Συνέχεια φυσικά! Μέρος του σώματός μας είναι και πρέπει να γυμνάζεται όπως και τα υπόλοιπα. :toast:


Ξεκινησα εδω και μια εβδομαδα τους κοιλιακους και βλεπω τρελη διαφορα ( Κανω 30 λεπτα κοιλιακους καθε μερα)! :shock::shock::bowdown:

Μια ερωτηση σχετικα με την λιποδιαλυση:
Οσο κανω προπονηση 5 φορες την εβδομαδα (1 ωρα βαρη την φορα) και 3 φορες αεροβια απο 20 λεπτα δεν βλεπω καποια προοδο (ειτε σε γραμμωση ειτε σε ογκο).
Αντιθετα, αν κανω 2 ωρες βαρη και 30 λεπτα τρεξιμο μετα τα αποτελεσματα ειναι τρελα!! Τρελη ανοδος και ταυτοχρονα μεγαλη πτωση σε ποσοστο λιπους...

Ειναι δυνατον το σωμα μου να μην βελτιωνεται με την 1 ωρα βαρη?
Επειδη θα με κραξετε για υπερπροπονηση και καταπονηση του σωματος, τι αλλο μπορω να κανω?? Να διατηρησω αυτο το προγραμμα 1 μηνα και μετα να το χαλαρωσω λιγο και μετα ξανα το ιδιο ?

sTeLaKoS
03-01-10, 20:02
Κοιλιακούς μέχρι 3 φορές τη βδομάδα. Θέλουν και ξεκούραση όπως όλες οι μυικές ομάδες! Συνέχεια, εννοούσα καθ' όλη τη διάρκεια της προσπάθειας.

1-1.30 είναι αρκετά για βάρη. Βρες ενα προγραμματάκι από το φόρουμ που να σου ταιριάζει. Και εφόσον στόχος σου είναι η λιποδιάλυση ανέβασε την αερόβια! Όχι σε συχνότητα αλλά σε διάρκεια. 40-60 λεπτά! :thumbup:

GEORGEXX1
03-01-10, 20:15
Μιαμιση ωρα προπονηση την ημερα ειναι
πολυ.να προσεχεις τους τραυματισμους
απο την κοπωση.
Μηπως δεν κανεις σωστα της ασκησεις;;;
και χρειαζεται πολυς χρονος

jjx
03-01-10, 20:30
Μιαμιση ωρα προπονηση την ημερα ειναι
πολυ.να προσεχεις τους τραυματισμους
απο την κοπωση.
Μηπως δεν κανεις σωστα της ασκησεις;;;
και χρειαζεται πολυς χρονος

Τις ασκησεις τις κανω με τον ιδιο τροπο , ειτε κανω 45 λεπτα ειτε κανω 2 ωρες!
Στο μεγαλυτερο προγραμμα κανω περισσοτερες (1 επιπλεον μυικη ομαδα)...
Ανα 3 προπονησεις ξεκουραζομαι 1 μερα.

Η αεροβια ανεβαινει σταδιακα ωστε στο τελικο σταδιο να περιλαμβανει 30 λεπτα τρεξιμο , 15 ποδηλατο και 15 step

Luffy
15-05-10, 03:18
εγω παντως ξερω οτι οι μυες των κοιλιακων ειναι ετοιμοι σε μια μερα

giannis64
15-05-10, 10:23
εγω παντως ξερω οτι οι μυες των κοιλιακων ειναι ετοιμοι σε μια μερα


:unsure::unsure::unsure:
για γινε πιο σαφης!!!!!

Machiavelli
15-05-10, 10:28
Αν κάνεις κοιλιακούς όπως τα λυκειόπαιδα που πηγαίνουν γυμναστήριο με τα κινητά και την αράζουν για κουβεντούλα μπορεί να είναι και σε μια μέρα. Εγώ στους κάτω κοιλιακούς νιώθω πιασμένος και 3 μέρες μετά.

gym
15-05-10, 10:36
εγω οταν τελειωνω κοιλια βηχω και σαν να μ κοβεται η ανασα....κ ετσι πρεπει να νιωθεις οτι δεν παει αλλο....επισης κ οταν κανω ραχιαιους πιανεται κ η κοιλια πολυ πολυ καλα....και οταν κανω κοιλια πιανεται κ η ραχη....αλλα ειναι μυουληδες κ αυτοι...οπως πιανονται ολα τα αλλα ετσι να πιανονται κ αυτοι!!!!!!!:turtle::turtle:

Luffy
15-05-10, 20:21
:unsure::unsure::unsure:
για γινε πιο σαφης!!!!!

απλα επειδη λενε οτι και οι κοιλιακοι χρειαζονται ξεκουραση οταν τους γυμναζεις.. εγω ακουσα οτι επειδη μικροι μυες ειναι ετοιμοι σε μια μερα

giannis64
15-05-10, 20:22
θες να πεις οτι φτανει μια μερα σωστης προπονησης??? αν ναι τοτε συμφωνω!!

SepTum
16-05-10, 21:15
Για τους κοιλιακους που λετε ξερω οτι αν κανεις με βαρη πρεπει 1 φορα τις 5-7μερες και αν κανεις χωρις και λιωνεις στις επαναληψεις ανα 2-3μερες.Εγω θελω να ρωτησω αν ξερει κανεις αν κανω 1 φορα τη βδομαδα με βαρη και 2 χωρις τι μπορει να παθω?

giannis64
16-05-10, 21:18
γιατί τι διαφορά έχουν οι δικέφαλοι με τους κοιλιακούς???

για την ερωτηση..... δεν παθενεις τιποτα!!!

SepTum
16-05-10, 22:25
γιατί τι διαφορά έχουν οι δικέφαλοι με τους κοιλιακούς???

για την ερωτηση..... δεν παθενεις τιποτα!!!
Aρα για τι λενε οτι πχ το προγραμμα με βαρη να το κανεις 1φορα στις 5-7μερες.Αν το κανω καθε μερα εκτος του κινδυνου τραυματισμου υπαρχει περιπτωση να βγανω χαμενος απο αποψη αποτελεσματος?

deluxe
26-06-10, 02:53
HIIT το πρωι νηστικος, θα εχει καλυτερο αποτελεσμα λογικα, ετσι;

Να μου πειτε ομως, ποιος αντεχει να βγαλει HIIT νηστικος!

sogoku
26-06-10, 13:04
HIIT το πρωι νηστικος, θα εχει καλυτερο αποτελεσμα λογικα, ετσι;

Να μου πειτε ομως, ποιος αντεχει να βγαλει HIIT νηστικος!



Δεν ειμαι σιγουρος για αυτο....δηλαδη αν σκεφτω να ξυπνας πρωι και να κανεις μια προπονηση [αν εννοεις χιτ πχ μπασκετ ποδοσφαιρο οχι απλα στον διαδρομο να ανεβαζεις παλμους ανα διαστηματα] νηστικος θα μεινεις μισος.Λιπος και μυς μαζι......

deluxe
26-06-10, 15:43
Τοτε αμινοξεα και μετα HIIT;

sogoku
26-06-10, 16:14
Τοτε αμινοξεα και μετα HIIT;



Δεν ξερω φιλος ακριβως.Παντως αν εγω ειχα προπονηση μπασκετ πχ πρωι πριν θα ετρωγα γιατι πρωτον δεν θα αντεχα και δευτερον θα σκοτωνα πολυ μυικη μαζα.Ετσι νομιζω....Αλλο σε διαδρομο και να ανεβαζεις εσυ ελεγχομενα τον ρυθμο.

deluxe
26-06-10, 16:31
Διαδρομο εννοω ή πιο πολυ σχοινακι που με βολευει. Βεβαια σχοινακι δε μπορω και πολυ ωρα.

giannis64
26-06-10, 16:35
δεν βρίσκω τον λόγο να ταλαιπωρείσαι με χιτ το πρωί νηστικός!! κάνε αερόβια 1 ώρα!! και μετά από λίγο πάρε το γεύμα σου.

manosvdm
01-07-10, 12:41
δεν βρίσκω τον λόγο να ταλαιπωρείσαι με χιτ το πρωί νηστικός!! κάνε αερόβια 1 ώρα!! και μετά από λίγο πάρε το γεύμα σου.

επειδη καποιοι μεταβολισμοι ειναι εξαιρετικα αργοι, τα βαρη και το απλο cardio δεν βοηθουν παντα, για να μπορεσει να δουλεψει ΤΟ RMR πρεπει να καει το συστημα δηλαδη αναεροβια προπονηση και μετα απο πρωινο ειναι καλυτερο.

εγω προτιμο HIIT ΣΕ μερα που οι υδατανθρακες κοβοντε με την παροδο της ημερας κοινως calorie tapering.

στο διαδυκτυο κυκλοφορουν εκατονταδες ιδεες για interval training., τρεξιμο, σχοινακι, ποδηλατο, turbulence...........