PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΠΟΡΙΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΝ ΜΕΤΑΒΟΛΙΣΜΟ ΜΟΥ



tenten7
20-06-09, 10:55
Γεια σας ξανα, μετα απο 6 μηνες σοβαρης διατροφης απο 109 κιλα που ημουν αρχες του χρονου αυτη την στιγμη που σας γραφω ειμαι στα 88.
Το προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι το εξης και κυριολεκτικα εχω κολλησει και δεν ξερω τι πρεπει να κανω :( Τις τελευταιες 20 μερες ειμαι καρφωμενος στα 88 κιλα ενω η διατροφη μου αυτο το 20ημερο ειναι της ταξεως των 1850 θερμιδων. Ο BMR μου ειναι 1923 θερμιδες κ οι θερμιδες συντηρησης μου συμφωνα με τους τυπους υπολογισμου 2600 με 2800.
Καταλαβαινω λοιπον καλα οτι κατι δεν παει καλα, γιατι θεωρητικα παντα θα επρεπε να συνεχισω να χανω βαρος κ ξερω οτι 1850 θερμιδες ημερησιως ειναι παρα πολυ λιγες για να ειναι αυτες οι θερμιδες συντηρησης μου. Οποτε αποφασισα να ζητησω για αλλη μια φορα την βοηθεια σας για να βρω εναν τροπο να ξεκολλησω. Καθε αποψη ευπροσδεκτη και σας ευχαριστω ολους εκ των προτερων.

oxide
20-06-09, 13:18
αν μπορεις πες μας μερικα ακομα στοιχει οπως υψος,ηλικια,αν κανεις καποιο μορφη ασκησης...κτλ

tenten7
20-06-09, 13:24
Α ναι σωστα παραλειψη μου,
Λοιπον υψος 1,71 ηλικια 30 και απο προπονηση 3 φορες την βδομαδα αεροβια κ 4 φορες προπονηση με βαρη.

Piratis
20-06-09, 18:15
ετσι οπως λες τα νουμερα φιλε στεκουν ...εννοω οτι η απορια σου ειναι ευλογη.

αλλα οπως ευλογη ειναι η απορια σου..ειναι νομιζω κατανοητη και η απαντηση που θα σου δωσω.

ο οργανισμος σου αυτη τη στιγμη αμυνεται..γιαυτο δεν χανει αλλα κιλα..ειναι σαν να βλεπει οτι δεν προκειται να ξαναφαει οπως πριν γιαυτο και αποθηκευει την τροφη(την κραταει μεσα του)..λεγεται καταβολικη κατασταση.

δεν ξερω αν επεσες αποτομα σε αυτες τις θερμιδες η οχι γιατι παιζει και αυτο τον ρολο του , επρεπε να πεσεις σταδιακα και οχι αποτομα αν εγινε κατι τετοιο. επισης δεν ξερω αν τρως καθε 3 ωρες η 2-3 φορες την ημερα γιατι παιζει και αυτο τον ρολο του στον μεταβολισμο.

τελος θα σου προτεινα να ανεβασεις τις θερμιδες σου και απλα να προσθεσεις περισσοτερη αεροβικη στο προγραμμα σου :)

tenten7
21-06-09, 12:08
ετσι οπως λες τα νουμερα φιλε στεκουν ...εννοω οτι η απορια σου ειναι ευλογη.

αλλα οπως ευλογη ειναι η απορια σου..ειναι νομιζω κατανοητη και η απαντηση που θα σου δωσω.

ο οργανισμος σου αυτη τη στιγμη αμυνεται..γιαυτο δεν χανει αλλα κιλα..ειναι σαν να βλεπει οτι δεν προκειται να ξαναφαει οπως πριν γιαυτο και αποθηκευει την τροφη(την κραταει μεσα του)..λεγεται καταβολικη κατασταση.

δεν ξερω αν επεσες αποτομα σε αυτες τις θερμιδες η οχι γιατι παιζει και αυτο τον ρολο του , επρεπε να πεσεις σταδιακα και οχι αποτομα αν εγινε κατι τετοιο. επισης δεν ξερω αν τρως καθε 3 ωρες η 2-3 φορες την ημερα γιατι παιζει και αυτο τον ρολο του στον μεταβολισμο.

τελος θα σου προτεινα να ανεβασεις τις θερμιδες σου και απλα να προσθεσεις περισσοτερη αεροβικη στο προγραμμα σου :)


Καταρχας σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.
Τωρα οσον αφορα τα θεματα που αναφερεσαι, ξεκινησα στα τελη Ιανουαριου με 2500 θερμιδες μεχρι να φτασω εδω που ειμαι τωρα δηλαδη στις 1850, και τρωω 5 με 6 φορες την μερα.

asdf
21-06-09, 23:40
Σκεφτηκες οτι ισως τα κιλα σου ειναι μια χαρα για το υψος σου (βαλε κ τα νερα μεσα) και αυτο που σου απομενει να κανεις πια ειναι να ανεβασεις την lean μαζα σου παραμενοντας στα ιδια κιλα?

tenten7
22-06-09, 13:48
Σκεφτηκες οτι ισως τα κιλα σου ειναι μια χαρα για το υψος σου (βαλε κ τα νερα μεσα) και αυτο που σου απομενει να κανεις πια ειναι να ανεβασεις την lean μαζα σου παραμενοντας στα ιδια κιλα?

Κοιτα να σου πω την αληθεια μου περασε απο το μυαλο, παντως το οπτικο αποτελεσμα δεν λεει το ιδιο :(

giannis64
22-06-09, 20:06
το οπτικο αποτελεσμα μπορει να σε ξεγελαει,γιατι μπορει και το δερμα τωρα να ειναι ακομα χαλαρο και με καποια νερα που υπαρχουν να φενοντε ετσι. το οτι κολησε η ζυγαρια αυτο ειναι φυσιολογικο. αν δεν κολουσε θα επρεπε να ανησηχεις.αν θες να κατεβεις κιαλλο γνωμη μου ειναι να ανεβασεις της θερμιδες πανω απο το οριο συντηρησεις και επιτα να ξανακατεβεις. οι θερμιδες ομως να ειναι οσο το δυνατων πιο καθαρες. μην κανεις υπερπροσπαθιες στην αεροβια για να κατεβεις κιαλλο.δεν θα καταφερεις τιποτε αλλο απο το να παθεις καμια υπερκοποση.

giannis64
22-06-09, 20:12
α και κατι αλλο. 1.71 με 88 κιλα αγυμναστα απο βαροι και απο 100 κιλα κατεβασμα ειναι οντος πολλα. (σε 6 μηνες.) σιγουρα τα εχεις χασει πολυ γρηγορα και το δερμα σου ειναι ξεχηλομενο. μην βιαζεσε και μην αγχονεσε ειναι το κυριοτερο. το αγχος σαυτη τη περιπτοση ειναι ο χηροτερος εχθρος.

tenten7
23-06-09, 11:50
Σ'ευχαριστω πολυ γιαννη, αυτο σκεφτομαι να κανω. Θα κανω ενα ανεβασμα για 10 μερες και μετα θα αρχισω σιγα σιγα παλι να πεφτω. ουτως η αλλως τα πολλα κιλα εχουν φυγει ηδη απο δω και περα βλεποντας και κανοντας...

chr04
23-06-09, 12:39
Και εγώ έχοντας χάσει πλέον 40 κιλά από τον Οκτώβριο, υπήρχαν περίοδοι που κολλούσα. Δεν απογοητευόμαστε αλλα συνεχίζουμε κανονικά.

jGod
25-06-09, 03:39
Θα συμφωνησω με τον Piratis. πάντως αν θες εδω στο νοσοκομειο που κανω πρακτικη..αγοράσανε ενα μηχανημα που μετράει τις θερμίδες συντήρησης..συμφωνω με την πρόσληψη οξυγόνου..10 λεπτά ξάπλα και αναπνέεις απο μάσκα..αν θές έλα να σε μετρήσω..και άσε τους τύπους :) και μην αγχώνεσε..τα παιδιά σου έδωσαν πολύ χρήσιμες συμβουλές εκμεταλλέυσου τες!

KATERINI 144
25-06-09, 11:28
νοβι καινούργια κόλπα είναι αυτά?!

''μηχανημα που μετράει τις θερμίδες συντήρησης..συμφωνα με την πρόσληψη οξυγόνου''

πως το είδες είναι αξιόπιστος ο τρόπος??

sctp
25-06-09, 12:05
νοβι καινούργια κόλπα είναι αυτά?!

''μηχανημα που μετράει τις θερμίδες συντήρησης..συμφωνα με την πρόσληψη οξυγόνου''

πως το είδες είναι αξιόπιστος ο τρόπος??

Σε ξαπλωνουνε το πρωι παντα η μετρηση με αδειο στομαχι και σου λενε αραξε για 10 λεπτα και ανεπνεε κανονικα και μετρωντας τι εισπνεεις-εκπνεεις σου βγαζει τις θερμιδες συντηρησης σου κανοντας...τπτ,απλο και αξιοπιστο,τωρα σκεψου προσθετεις και 200~ θερμιδες για την χονεψη ολων των τροφων που καταναλωνεις ολη τη μερα + δραστηριοτητα και βγαλεις συνολο :green:

jGod
25-06-09, 13:32
ναι γερο καινουρια..σκεφτομαι οταν αρχισω να δουλευω να το παρω..3,5χιλιαρικα κανει αλλα αξιζει πιστευω..ουτε τυπους ουτε τπτ.

Exci
25-06-09, 13:45
ναι γερο καινουρια..σκεφτομαι οταν αρχισω να δουλευω να το παρω..3,5χιλιαρικα κανει αλλα αξιζει πιστευω..ουτε τυπους ουτε τπτ.
Μια εξεταση ποσο κοστιζει?

jGod
25-06-09, 13:49
στο νοσοκομειο δεν στοιχιζει..αλλα κανουμε μονο σε σοβαρά παχυσαρκους.τώρα για έξω..αν βρείς διαιτολόγο ή γιατρό να το έχει δεν ξέρω ποσο..όσα θα του χρειάζονται :)