PDA

Επιστροφή στο Forum : Διατροφή όγκου - P-Kid



P-Kid
22-06-09, 22:05
Είμαι 17 χρονών,1.70cm και 60 κιλά.Οι θερμίδες συντήρησής μου είναι 1800.
Κριτικάρετε το διατροφική μου πλανο.

7.00-2 medium eggs,40 grams oats,50 grams cheese 10%fat
10.00-50 grams tuna,2 slices thin whole wheat bread
14.00-1 chicken breast,1 cup brocolli,1 tablespoon olive oil
17.00-50 grams tuna,2 slices thin whole wheat bread,1 banana
19.00-20.00 workout .................................................. .....
20.30-1 chicken breast,1 cup brocolli,1 table spoon olive oil

1,872 calories[181g protein ,122g carbs,75.4g fat]

Sorry γιατα Αγγλικά.

thegravijia
22-06-09, 22:40
δεν πιστευω πως μπορεις να αφομοιωνεις τοση πολλη πρωτεινη

KATERINI 144
22-06-09, 23:33
Sorry γιατα Αγγλικά.
συγχωρεμένος αλλα αν θελεις απαντήσεις γραψτα στα ελληνικά, ειναι κανόνας του φορουμ.

welcome :welcome:

skrwz21
23-06-09, 01:49
Οντως πολλη πρωτεινη ρε φιλε..
μεινει στο χ2 καλυτερα των κιλων σου ή 2,5 οχι περισσοτερο

Ανεβασε υδατανθρακα και κατεβασε λιπαρα
η γνωμη μου :thumbup:

P-Kid
23-06-09, 10:36
Nα πω πως το γεύμα στις 14.00 δεν νομίζω πως θα είναι κάθε μέρα το ίδιο.Αλλα άλλες φορες θα είναι μακαρόνια,ψάρι,φασόλια αλλα θα πρόσθαφαιρώ απο τα υπολοιπα γεύματα ωστε να κράτω την αναλογία.

Δηλαδή κατι τέτοιο,όπως είπατε χα΄μηλωσα πρωτείνες και λιπαρά.

7.00-2 medium eggs,40 grams oats,2 tablespoon honey
10.00-50 grams tuna,2 slices thin whole wheat bread
14.00-150grams beans baked,50 grams tuna
17.00-50 grams cheese 10%fat,2 slices thin whole wheat bread,1 banana
19.00-20.00 workout .................................................. .....
20.30-1 chicken breast,1 cup brocolli,1 table spoon olive oil

Ετσι έχουμε 1,815 Θερμίδες[129γρ Πρωτ ,204 γρ Υδατ ,56.7γρ Λίπ]

P-Kid
23-06-09, 12:51
Κατι ακόμα οι θερμίδες είναι ίδιες με αυτες της συντηρησής μου γιατί πέρνω κιλά εύκολα στην αρχη.όταν κολίσω σε κιλά θα αυξήσω τους υδατάνθρακες τι λετε?

narta
25-06-09, 20:53
Αυξησε τα ολα αναλογικα. Αφου δουλευει κατι γιατι να το αλλάξεις?

asdf
26-06-09, 19:36
Nα πω πως το γεύμα στις 14.00 δεν νομίζω πως θα είναι κάθε μέρα το ίδιο.Αλλα άλλες φορες θα είναι μακαρόνια,ψάρι,φασόλια αλλα θα πρόσθαφαιρώ απο τα υπολοιπα γεύματα ωστε να κράτω την αναλογία.

Δηλαδή κατι τέτοιο,όπως είπατε χα΄μηλωσα πρωτείνες και λιπαρά.

7.00-2 medium eggs,40 grams oats,2 tablespoon honey

Ελαχιστη πρωτεινη + ανεβασε λιγο τα carbs, πρωι ειναι

10.00-50 grams tuna,2 slices thin whole wheat bread

Ανεβασε πρωτεινη + Καλο λιπος

14.00-150grams beans baked,50 grams tuna

Ανεβασε ζωικη πρωτεινη + χαμηλωσε τα carbs (χαλαρα πραγγματα)

17.00-50 grams cheese 10%fat,2 slices thin whole wheat bread,1 banana
Βγαλε τυρι (κορεσμενα τα οποια μπορεις να τα αποφυγεις) + προσθεσε πρωτεινη και επισης βαλε και κανα ωμεγα 3

19.00-20.00 workout .................................................. .....

20.30-1 chicken breast,1 cup brocolli,1 table spoon olive oil

Προ υπνου : 100 - 200 γρ cottage cheese (εξαρταται τι επιπεδο εισαι)

Ετσι έχουμε 1,815 Θερμίδες[129γρ Πρωτ ,204 γρ Υδατ ,56.7γρ Λίπ]

Γενικα Man αφου λες οτι εισαι στον ογκο καθε γευμα σου πρεπει να εχει γυρω στα 20-30 γραμμαρια πρωτεινης (εξαρταται σε τι επιπεδα εισαι φυσικα) οποτε ευκολα μπορεις να κανεις του υπολογισμους σου.

Billy
26-06-09, 21:40
όταν λές 2 medium eggs, εννοείς μαζι με τον κρόκο;;;
Πέτα τους κρόκους γιατί θα δεις την Χοληστερόλη σου και το HDL να βαράει τρελά νούμερα.

KATERINI 144
26-06-09, 21:46
Billy μην εισαι απόλυτος δυο κρόκοι δεν ειναι πολύ

ο φιλος ας ριξει μια ματια εδω Αυγά & χοληστερίνη (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=1380&highlight=%CE%B1%CF%85%CE%B3%CE%B1)
και ας αποφασίσει μονος του.

Levrone
26-06-09, 21:56
όταν λές 2 medium eggs, εννοείς μαζι με τον κρόκο;;;
Πέτα τους κρόκους γιατί θα δεις την Χοληστερόλη σου και το HDL να βαράει τρελά νούμερα.

το HDL μακαρι να βαρεσει τρελα νουμερα, για καλο θα ειναι..

το LDL να μη χτυπησει ψηλα νουμερα διοτι θα ειναι "good αηδ-iα"!

P-Kid
29-06-09, 20:56
Τα αυγά δεν πιστεύω πως μου δημιουργούν πρόβλημα.Τις θερμίδες δεν θα τις ανεβάσω και άλλο ακόμα,ίσως μετα την 2η βδομάδα.Επίσης να πω πως δεν θα τρώω κάθε μέρα το ίδιο μεσημεριανό,δηλαδή θα υπαρχει και μακαρόνια αλλες φορες ρίζι,κρέας με πίζι ψάρι κτλ απλά θα αυξομοιώνω τις ποσότητες για να μου βγαίνουν οι ίδιες.Για το γεύμα πρίν την προπόνηση τι λέτε?

jGod
29-06-09, 23:28
είμαι της άποψης ότι είσαι 17χρονων και κοίτα πρώτα απολα τα μαθήματα σου και μετά όλα τα αλλα..εχεις πολλά χρόνια μπροστά σου .μια συμβουλή μου είναι να τρως τα πάντα.. απλα να προσέχεις να τρως αρκετοί πρωτεΐνη από πουλερικά , αυγά , ψάρια, μοσχάρι και αρκετά κουτάλια ελαιόλαδο κάθε μέρα καθώς κ αρκετές μερίδες φρούτα. όσο για τους 2 κρόκους.. αφού γυμνάζεσαι να τους τρως άφοβα καθημερινά.
τώρα όσον αφορά το πλάνο διατροφής σου σίγουρα έχει λάθη αλλά καμία σημασία δεν έχει κατά την γνώμη μου, απλώς να σου πω ότι πρέπει να βάλεις περισσότερες θερμίδες αφού θέλεις να βάλεις όγκο.. αν διαβάζεις κιόλας αρκετά μιας και είσαι 17 θα σου χρειαστούν και μερικές παραπάνω θερμίδες.. για να δουλεύει και ο εγκέφαλος σωστά!

Billy
30-06-09, 07:54
αυτό το θέμα με τους κρόκους απ' ότι έχω καταλάβει απο προσωπική εμπειρία δεν΄είναι σίγουρο,
άλλους τους πειράζει, άλλους όχι.
Εγω σε κάποια περίοοδο έτρωγα 1-2 κρόκους την ημερα και τελικά οι χολυστερόλες κλπ εκτινάχθηκαν στα ύψη, μετά τα έκοψα και πέσανε πάλι σε χαμηλά επίπεδα. Τωρα τρώω μόνο τα ασπράδια.

P-Kid
30-06-09, 08:25
αρα θα αυξήσω τις θερμίδες και άλλο.Δεν πειράζει που θα αυξήσω τα καλά λιπαρά ετσι?

pikolo
30-06-09, 13:55
βασικα αν θες μη τα βαζεις στην τυχη...δηλαδη τι σημαινει θα αυξησεις τα καλα λιπαρα ?ποσο?και επισεις σε τι αναλογιες θα ναι τα ω3-9-6 μεταξυ τους? τα λιπαρα σ θα πρεπει να ναι απο (χαμιλοτερα απο 15 πεφτει η τεστοστερονη σου)15%-25 των συνολικων σ θερμιδων.Οσο για την πρωτεινη συμφωνω το πολυ 2 γρ ανα μερα και ειδικα σε ογκο γτ δεν εισια σε υποθερμιδικη διαιτα με λιγο carb για να πεις οτι ευκολα πας σε καταβολισμο και πρεπει να εχεις πρωτεινη για να μη χασεις μυικη μαζα.Οσο για τα γευματα αν ειδα καλα εχεις 5?Θα συμφωνησω που δεν εχεις 6-7 η και 8 που βαζουνε αλλοι δεν ειναι απαραιτητο(αν θες γιατι εχω ερευνα).Τελος κατεβασε το calorie king αν δεν το εχεις ειδη και ρυθμισε τα ολα!:weights:

KATERINI 144
30-06-09, 14:22
Τελος κατεβασε το calorie king αν δεν το εχεις ειδη και ρυθμισε τα ολα!:weights:το calorie king τη ειναι πικολο?!

ρε μη βαζεται περίεργες ορολογίες, η' εξηγήστε σε μια παρένθεση τη σημαίνει, αρχαριος ειναι ο άνθρωπος.....................................................

P-Kid
30-06-09, 15:50
βασικα αν θες μη τα βαζεις στην τυχη...δηλαδη τι σημαινει θα αυξησεις τα καλα λιπαρα ?ποσο?και επισεις σε τι αναλογιες θα ναι τα ω3-9-6 μεταξυ τους? τα λιπαρα σ θα πρεπει να ναι απο (χαμιλοτερα απο 15 πεφτει η τεστοστερονη σου)15%-25 των συνολικων σ θερμιδων.Οσο για την πρωτεινη συμφωνω το πολυ 2 γρ ανα μερα και ειδικα σε ογκο γτ δεν εισια σε υποθερμιδικη διαιτα με λιγο carb για να πεις οτι ευκολα πας σε καταβολισμο και πρεπει να εχεις πρωτεινη για να μη χασεις μυικη μαζα.Οσο για τα γευματα αν ειδα καλα εχεις 5?Θα συμφωνησω που δεν εχεις 6-7 η και 8 που βαζουνε αλλοι δεν ειναι απαραιτητο(αν θες γιατι εχω ερευνα).Τελος κατεβασε το calorie king αν δεν το εχεις ειδη και ρυθμισε τα ολα!:weights:εχωτο είμαι στο fitday.Αρα η διατροφή παραμένει ως έγραψα,είναι όπως τα είπες 2γρ ανα κιλό μου και 25% περίπου λιπαρά απο τις συνολικές θερμίδες.Ειμαι comple πιστεύω.

P-Kid
30-06-09, 15:52
το calorie king τη ειναι πικολο?!

ρε μη βαζεται περίεργες ορολογίες, η' εξηγήστε σε μια παρένθεση τη σημαίνει, αρχαριος ειναι ο άνθρωπος.....................................................ειναι πρόγραμμα που μετρά θερμίδες απο φαγητά και απο την ασκήση[πόσες καίς]

leangains
01-07-09, 14:19
είμαι της άποψης ότι είσαι 17χρονων και κοίτα πρώτα απολα τα μαθήματα σου και μετά όλα τα αλλα..εχεις πολλά χρόνια μπροστά σου .μια συμβουλή μου είναι να τρως τα πάντα.. απλα να προσέχεις να τρως αρκετοί πρωτεΐνη από πουλερικά , αυγά , ψάρια, μοσχάρι και αρκετά κουτάλια ελαιόλαδο και 1-2 κουταλιες μουρούνελαιο κάθε μέρα καθώς κ αρκετές μερίδες φρούτα και λαχανικά, σαλάτες, ψητά λαχανικά όσο για τους 2 κρόκους.. αφού γυμνάζεσαι να τους τρως άφοβα καθημερινά και παραπάνω να τρως δεν θα πάθεις απολύτως τίποτα!!!!!
τώρα όσον αφορά το πλάνο διατροφής σου σίγουρα έχει λάθη αλλά καμία σημασία δεν έχει κατά την γνώμη μου, απλώς να σου πω ότι πρέπει να βάλεις περισσότερες θερμίδες αφού θέλεις να βάλεις όγκο (αυτό κύριοι δεν είναι απαραίτητο, ούτε ΒΒing σημαίνει βάζω-βγάζω κιλά, κάτι λάθος έγινε-προωθήθηκε στην πορεία ως ιδέα) αν διαβάζεις κιόλας αρκετά μιας και είσαι 17 θα σου χρειαστούν και μερικές παραπάνω θερμίδες.. για να δουλεύει και ο εγκέφαλος σωστά και λιπαρά καλά ιδίως μουρουνέλαιο!
[QUOTE]

jgod ελπίζω να μην σε πειράζει που τροποποίησα το κείμενο σου, απλώς δε θα μπορούσα να συμφωνώ περισσότερο και έβαλα κ μερικά δικά μου για γευση.

[QUOTE=Billy;86907]αυτό το θέμα με τους κρόκους απ' ότι έχω καταλάβει απο προσωπική εμπειρία δεν΄είναι σίγουρο,
άλλους τους πειράζει, άλλους όχι.
Εγω σε κάποια περίοοδο έτρωγα 1-2 κρόκους την ημερα και τελικά οι χολυστερόλες κλπ εκτινάχθηκαν στα ύψη, μετά τα έκοψα και πέσανε πάλι σε χαμηλά επίπεδα. Τωρα τρώω μόνο τα ασπράδια.

Αρχικά φίλε τσάμπα πετάς τα λεφτά σου, καλύτερα φάε σκόνη πρωτείνης τα αβγά δεν κάνουν για σενα.

Τηγανιτά τα έτρωγες με μπολικο μπολικο βουτυράκι γάλακτος????? Μάλλον με τυρί κρέμα φιλαδελφια ή μαργαρίνη

Τα αβγουλάκια τα μεγάλα στα 6 γρ λίπους περιέχουν περίπου 1.5 κορεσμένα, αν είχες την ίδια ποσότητα από κορεσμένα και αυξησες τους κρόκους από 3 στους 6 κονόμησες επιπλέον 5γρ κορεσμένα αν έτρωγες 12 πήγες στα 17, απλά μια ιδέα.
Αλλά εσύ έτρωγες 2...Με 2 κρόκους την ημέρα ούτε χοληστερίνη, ούτε τίποτα, το χειρότερο που θα πάθεις είναι να σου σηκώνεται περισσότερο, κατάλαβες? Η χοληχτερίνη αίματος δημιουργείται από το σώμα, από τα κορεσμένα λιπαρά κατά βάση, όχι μόνο από αυτά.

ακου κ μια άλλη ιδέα, χωρίς χοληστερίνη, no testosterone no growth hormone u got that ?

ακου κ μια άλλη ιδεα, όποτε χωρίζεις τον κρόκο από το ασπράδι, καταλήγεις με μια isolate protein και αν δεν έχεις άλλη πηγή λίπου στο γεύμα, η πρωτείνη δε μπορεί να χωνευτεί συνεπώς δε μπορεί να επεξεργαστεί απτο συκώτι. Για να διασπαστεί σε αμινοξέα πρέπει πρώτα να χωνευτεί κ χωρίς λίπος, λυπάμαι. Και τι γίνεται μια πρωτείνη που δε μπορεί να χωνευτεί? κατά κύριο λόγο σάκχαρα και ακολούθως λίπος στην κοιλίτσα σου.

Την επόμενη φορά που θα ξαναδιαβάσω πέτα τους κρόκους θα φάω επιπλέον 5 για διαμαρτυρία.

ακου "πέτα τους κρόκους". Πάρε σκόνη πρωτείνης κ πέτα τη μισή και πάρε κ ελαιόλαδο κ πέτα κ εκεί το μισό.

Η πέτα τα επειδή τα πετάει κ ο Κολεμαν κάτι θα ξέρει παραπάνω.

πάρε σκόνη πρωτείνης τρελέ δε σου χρειάζονται τα αβγά πραγματικά

jGod
01-07-09, 14:29
:clap: +1

p.s leangains..άνοιξε ένα τόπικ σχετικά με τους κρόκους να βγάλεις τα εσώψυχα σου να ηρεμήσεις! :welcome:

KATERINI 144
01-07-09, 14:45
ειναι πρόγραμμα που μετρά θερμίδες απο φαγητά και απο την ασκήση[πόσες καίς]

τελικά εγω ειμαι ο αρχάριος :green::green:

P-Kid
01-07-09, 22:03
λοιπόν τους κρόκους απο τα αυγά δεν τους πετάω τα τρώω ολόκληρα.Επίσης δεν δίνω δεκάρα για συμπλήρωμα διατροφής,πιστεύω πως αν η διατροφή είναι καλή και μας καλύπτει τις ανάγκες γιατί να την πάρουμε,ανούσια.ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΠΤ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ{ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ}ΦΑΓΗΤΟ.

Billy
02-07-09, 08:14
leangains,
Πού το ξέρεις ότι έβαζα μπόλικο Βουτυράκι Γάλακτος και Φιλαδέλφεια;;;

Επίσης αν ξέρεις μπορείς να μου πείς αν τα Κορεσμένα Λίπη και η Χοληστερίνη/Χοληστερόλη είναι το ίδιο;;;
Σε ρωτάω γιατί μιλάς για Κορεσμένα λίπη για να εξηγήσεις την ποσότητα χοληστερόλης, έχει βέβαια σχέση αλλά είναι το ίδιο;;;

δηλαδή αν φάω ένα κομμάτι λίπους από χοιρινό κρέας με κορεσμένα λίπη 15γρ και φάω και 10 αυγά που σύμφωνα με την ανάλυση σου έχουν 15 γρ κορεσμένα λίπη, είναι το ίδιο;;;;