PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόγραμμα Διατροφής



Nicktiger
08-12-06, 21:21
Τις καλησπερες μου σε ολο το φόρουμ! :D
θα ήθελα την γνώμη σας για την διατροφή που ακολουθώ. Τυχον εντοπισμός λαθων αλλα και βελτιώσεις θα ήταν πολυτιμες για μένα αλλα πιστευω και για το υπόλοιπο φόρουμ.Σας ευχάρηστώ

9:00 Δημητριακά ολικής αλέσεως με γάλα πλήρες και μια κουταλιά μέλι

12:00 Μια χούφτα αμύγδαλα άψιτα και ενα μήλο

2:30 Οτι εχει μαγειρευτει στο σπιτι μαζι με 1 κομμάτι φέτα σε περίπτωση που δεν υπάρχει αρκετη πρωτεινη στο μεσημεριανο+σαλατα+1 φέτα μαυρο ψωμί.

5:30 1 γιαουρτάκι 2% και 1 φρουτο η 3 ασπραδια βρασμένα

8:30 Προπονηση

10:30 μεταπροπονητικό ρόφημα(45γρ.whey+35gr dextro+35gr malto)

11:00 κοτόπουλο στήθος η μπριζόλα μοσχαρίσια η 2-3 αβγα βραστα + σαλάτα

Αυτά παιδιά περιμένω γνώμες... :army2:

gpol
08-12-06, 23:02
απο το πρωτο θα ελεγα βαλε γαλα με λιγοτερα λιπαρα. Δεν ειναι καλο το πρωι να παιρνουμε πολυ λιπος. Ο οργανισμος προερχεται απο καταβολισμο και το λιπος καθυστερη την απορροφηση της πρωτεινης.

στο δευτερο βαλε πρωτεινη

στο γευμα πριν την προπονηση βαλε περισσοτερους συνθετους υδατανθρακες

Γενικα δεν μπορει κανεις να σου πει αμα ειναι σωστο το προγραμμα διατροφης σου. Πρεπει να βρεις με ποσες θερμιδες συντηρης το σωμα σου (μεταβολισμος) και μετα αναλογα με τον στοχο σου ή αυξανεις τις θερμιδεσ κατα 300/500 για όγκο ή της μειωνεις για γραμμωση

Theristis
09-12-06, 01:59
Άμα θες παράθεσε μας τα κιλά σου εάν είσαι υπέρβαρος αμα είσαι υπερκινητικός κ.τ.π

Nicktiger
09-12-06, 11:24
Άμα θες παράθεσε μας τα κιλά σου εάν είσαι υπέρβαρος αμα είσαι υπερκινητικός κ.τ.π

Ειμαι 1,83 υψος 83κιλά και πηγαίνω 4 φορες την εβδομάδα γυμναστήριο (Δευτ-τρίτ-πεμπτη-παρασκευη)

Nick3
09-12-06, 11:59
Κάθε γεύμα που κάνεις πρέπει να έχει πρωτείνη.
Βάλε υδατάνθρακα πριν την προπόνηση και στα δύο επόμενα γεύματα.
Άσε τα γιαούρτια πριν την προπόνηση.Προτίμησε κάτι που θα αφομοιωθεί πιο γρήγορα.
Δύο ώρες κάνεις προπόνηση?

Nicktiger
09-12-06, 12:15
Νομίζω οτι εχω πρωτεινη σε κάθε γευμα(αμυγδαλα-γαλα-γιαουρτι-κοτοπουλο κτλ)Ειδικα το γιαουρτακι δεν πρεπει να το υποτιμουμε γιατι το κεσεδάκι εχει 17γραμ.πρωτεινης! :wink: Οσον αφορα για τους υδατάνθρακες πριν την προπόνηση νομίζω εχεις δικιο.Για τα αλλα γευματα περνω υδατ.απο τις σαλάτες λαχανικών.
Ναι η προπόνηση ειναι σχεδον 2 ωρες

Nick3
09-12-06, 12:24
Στο δεύτερο γεύμα σου δεν έχεις.
Δεν αρκεί ο υδατάνθρακας των λαχανικών.Βάλε ρύζι/πατάτα βραστή-ψητή.
Βάρη κάνεις 2 ώρες ή και κάτι άλλο επιπλέον?

Nicktiger
09-12-06, 12:34
Στο 2ο γευμα εχω αμύγδαλα(νομίζω ειναι π.καλη πηγή φυτικής πρωτείνης)Ισως να εννοεις οτι δεν αρκει μάλλον.Στο γευμα μετα την προπονηση(βραδυνο) αν θυμαμαι καλα το αρθρο του mb ελεγε υδατανθρακες απο λαχάνικα.Δε ειμαι σιγουρος.
Απο τις 2 ωρες τα 50 λεπτα ειναι αερόβια(30 στην αρχη και 20 στο τέλος)

Nick3
09-12-06, 12:51
Bodybuilder είσαι ή κάνεις και κάποιο άλλο άθλημα ταυτόχρονα αυτό θέλω να μάθω! :lol:
Αν όχι μείωσε την προπόνηση σου σε μία ώρα.
Ναι η πρωτείνη από αμύγδαλα δεν αρκεί,καλύτερα προσθεσέ τα αυτά στο τελευταίο γεύμα,δεν ξέρω βέβαια τι στόχους έχεις γράμμωσης ή όγκου.
Το θέμα είναι και τι ώρα προπονήσαι,αφού πας βράδυ θες δε θες θα βάλεις υδατάνθρακα πριν και μετά.

Nicktiger
09-12-06, 13:33
Μεχρι πριν 3 χρονια επαιζα μπασκετ σε ομαδα.Το γουστάρω πολυ το αθλημα. :basket: Τωρα στα 33 και λογο επαγγελματικων υποχρεωσεων εδω και ενα χρονο ασχολουμε με το bb :squat: :army2: και τιποτα αλλο γιατι δεν μπορω να μην κανω τιποτα.Πιστευω να με καταλαβαινεις.Αλλα δεν κανω για χαβαλέ.Συνεχίζω και εδω με την νοοτροποια του αθλητη οπως και στο μπασκετ.

Nick3
09-12-06, 14:32
ok λοιπόν οι προπονήσεις σου να διαρκούν το πολύ μια ώρα και βάλε άλλη μέρα αεροβική ξεχωριστά.