PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρωτεινη /Κρεατινη;



Vson
08-12-06, 22:53
Καλησπερα και συγχαρητηρια για το site.

Εχω ορισμενες αποριες...

Προσφατα αρχισα γυμναστηριο και θελω να παρω ενα συμπληρωμα διατροφης επειδη η διατροφικες μου συνηθιες λογο του πολυ pc(gaming) ειναι απαραδεκτες(ξεχναω να τρωω κλπ).
ειμαι 94 κιλα και 184 υψος.

-Καθαρη πρωτεινη η κρεατινη(ποια η διαφορα αυτων των δυο;,κρεατινη και πρωτεινη ειναι το ιδιο;;)
-Πως θα δωσω εμφαση στα χερια,ειναι πολυ λεπτοκαμωμενα σε σχεση με το υπολοιπο σωμα;Θελω να φουσκωσουν.
-Θελω ενα καλο συμπληρωμα διατροφης ,ποιο πιστευετε οτι θα ηταν το ιδανικο;
-Το σαββατοκυριακο που δεν πας γυμναστηριο παιρνεις η δεν παιρνεις συμπληρωμα;

Το αποτελεσμα που θελω ειναι να χασω τα κιλα(δε με καιει τοσο αυτο) αλλα κυριως να αποκαταστισω τη μυικη μου διαπλαση.
Η whey που λετε ολοι ειναι πρωτεινη η κρεατινη;

Εχω ασχοληθει με διατροφικες αξιες και ξερω πανω κατω να αναλυω αυτες εν μερη,στη περιπτωση μου βαση οσων γνωριζω χρειαζομαι κατι με πολυ πρωτεινη και ελαχιστους υδατανθρακες /σχεδον καθολου λιπη.
κατι σε 60 g protein/10 g hyb/0.x g fat.
Με συμπληρωματα διατροφης & σταδιακη ασκηση ποσο περιπου θελεις για να φτασεις σε ενα αποτελεσμα;(δεν θελω υπερβολες ενα ωραιο σωμα θελω,ουτε ναμαι τιγκα στους μυς)

Ας διαφωτησει καποιος&ας απαντησει στο ειδος συμπληρωματος που λεω αν ειμαι σωστος :P

Ξερει κανεις τις αναγκες του οργανισμου σε πρωτεινες/υδατανθρακες & λιπαρα σε καθημερινη βαση;ποσα g του καθενος πρεπει να παιρνω εγω(μη μου αρχισετε τα αριθμητικα plz ειμαι χαλια σ'αυτα:P)

Σας ζαλισα αλλα θελω να ειμαι προσεκτικος και παλι συγχαρητηρια για το community/site

Ευχαριστω V

Gasturb
08-12-06, 23:18
Καλως ήρθες Vson sto forum κ καλο posting!

Παρατήρησα ότι μερικές σου ερωτήσεις είναι σε πολύ αρχικό στάδιο, οπότε σου προτείνω να διαβάσεις λίγο για αρχή τα άρθρα της ενότητας 'Άρθρα / Μελέτες' για να καταλάβεις πρώτα κάποια θεμελιώδη στοιχεία των συμπληρωμάτων. Έπειτα εντόπισε κάποια posts κ συζητήσεις που έχουν ήδη γίνει που θα σου λύσουν καποιες απορίες σου και ελά ξανά με καποιες ποιό συγκεκριμένες ερωτήσεις για να απαντηθούν. Καλή αρχή!

Gasturb

billys15
09-12-06, 00:12
καλωσηρθες Vson.Κατ'αρχας βλεπω οτι κι εσυ,πιστευω οπως και οι περισσοτεροι απο μας οταν αρχισαμε,δινεις εμφαση στα συμπληρωματα.Καλα ειναι κι αυτα,αλλα να προσεχεις και τη διατροφη σου,σε συνδιασμο με καλη ασκηση.Τωρα,αναφερομενος στην ερωτηση πρωτεινης-κρεατινης,για να στο πω ετσι απλα,η κρεατινη σου δινει γρηγορα και καλα πρηξιματα και σου ανεβαζει τη δυναμη,αλλα δεν συνεισφερει αμεσα στην αναπτυξη των μυων.Για την αναπτυξη ειναι υπευθυνη η πρωτεινη,η οποια ομως ισως αργησει λιγο να σου δωσει την εμφανιση την "τσιτωμενη".Τωρα για την αλλη ερωτηση,ναι παιρνεις και τα Σαβ/κα συμπληρωμα.Για την whey:η whey ειναι πρωτεινη γρηγορης απορροφησης και υψηλης βιολογικης αξιας (στο λεω αυτο γιατι υπαρχουν και χαμηλοτερης ποιοτητας,που αργουν και λιγο να απορροφηθουν).Και τελος,ενας που κανει βαρη θελει γυρω στα 3 γρ. πρωτεινης/κιλο σωματικου βαρους τη μερα.

Gasturb
09-12-06, 00:28
η κρεατινη σου δινει γρηγορα και καλα πρηξιματα και σου ανεβαζει τη δυναμη.
Tα πρηξίματα δεν θεωρούνται ποτέ 'καλά' αλλά αντίθετα είναι side effect των όσων συμπληρώματων τα προκαλούν. Επιπλέον, η κρεατίνη δεν σου ανεβάζει την δύναμη, απλά σου αναπληρώνει την αποθηκευμένη σου ΑΤP ένεργεια για να μπορείς να αποδίδεις περισσότερο στην αναερόβια ασκησή σου.



Για την αναπτυξη ειναι υπευθυνη η πρωτεινη,η οποια ομως ισως αργησει λιγο να σου δωσει την εμφανιση την "τσιτωμενη".
Το πρώτο σωστό, με το "τσιτωμενη" τί εννοείς? γράμμωση??



(στο λεω αυτο γιατι υπαρχουν και χαμηλοτερης ποιοτητας,που αργουν και λιγο να απορροφηθουν).
Ποιά εννοείς?



Και τελος,ενας που κανει βαρη θελει γυρω στα 3 γρ. πρωτεινης/κιλο σωματικου βαρους τη μερα.
Χαλάρωσε, 2 γρ/κίλό είναι πκαλά για την ηλικία σου κ για όσους κάνουν natural bb.


Gasturb

Theristis
09-12-06, 01:44
Φίλε μου Gasturb χωρίς να θέλω διαφωνίσω αλλά και να θέλω δεν μπορώ οι γνώσεις σου με τις γνώσεις δεν συγκρίνονται οπότε αυτό που θα ήθελα να πω είναι οτι όταν έκανα τον κύκλο κρεατίνης έβγαλα πολύ δύναμη πάνω στις ασκήσεις την οποία όμως έχασα μετά το τέλος του κύκλου (όχι εντελώς).

Τώρα αυτό που θα ήθελα να πω στον φίλο μας Vson είναι οτι να μην είναι της άποψης οτι θα πάρω κάποιο συμπλήρωμα (πρωτεϊνη,κρεατίνης)και θα γίνω ντούκι απλώς θα δώσουν κάποιο (μπαμ) στο σώμα του απο εκεί και πέρα η υπόλοιπη διατροφή είναι το Α-Ω όπως και ένα σωστό πρόγραμμα γυμναστικής.Όσο για την χαμηλή περιεκτοκότητα της διατροφής σε υδατάνθρακες δεν συμφωνώ αφού υποστηρίζει οτι θέλει να κάνει τα χέρια του πιο μεγάλα και γενικά να φτιάξει μια μυϊκότητα του χριεάζετε μια διατροφή πλούσια σε υδατάνθρακες(διατροφή όγκου)

Απο συμπληρώματα θα σου πρότεινα
α)Whey protein
β)Αμινοξέα
προαιρετικά κάποιο συμπλήρωμα υδατάνθρακα

Την κρεατίνη άστην για αργότερα τώρα το μόνο που μπορεί να σου κάνει είναι να σου προκαλέσει μόνο πρίξιμο.Η κρεατίνη οφελέι αθλητές που έχουν φτάσει σε κάποιο αρκετά ικανοποιητικό επίπεδο γυμναστικής και διατροφής.

Vson
09-12-06, 04:24
Πολυ χρησιμο το μελετη &...


Τελικα καταληξα στην Whey,ποια μου προτεινετε;Θελω τη καλυτερη(δε με αφορα το κοστος απλως να ειναι η καλυτερη εταιρια παρασκευης).Το συμπληρωμα πρωτεινων αυτο δεν εχει αμινοξεα;

Γενικα ενα συμπληρωμα διατροφης δεν μπορει να κανει δουλεια; Χρειαζεσαι ''πακετο'' οπως μου εχουν πει στο γυμναστηριο;

δε ζηταω τιποτα ακραια πραγματα οπως ειπα ενα νορμαλ σωμα μονο,και θελω συμπληρωμα επειδη δεν μπορω να παρω αυτα τα 180 γραμμαρια πρωτεινης απο φαγητο με τπτ ημερησιως οταν παω στο γυμναστηριο και νιωθω παντα εξαντλημενος/λιωμενος καπως.

gpol
09-12-06, 04:39
Μην βλεπεις μονο τα 180γρ πρωτεινης, πρεπει να τρως και πολλοι περισσοτερους υδατανθρακες και κατα παρα πολυ μεγαλο ποσοστο συνθετους υδατανθρακες, αλλα και καλο λιπος και πολυβιταμινες/ιχνοστοιχεια/μεταλλα. Το συπληρωμα ειναι οπως λεει και η λεξη συμπληρωμα της διατροφης σου. Αμα δεν τρως πολυ και δεν κανεις 6-7 γευματα ημερισιως, αποτελεσμα δεν θα δεις και ας περνεις πακετα συμπληρωματων. Μαγικα χαπια δεν υπαρχουν ευτυχως/δυστυχως. Παρε την whey αλλα μην περιμενεις να δεις διαφορα απο αυτην ,αν δεν φτιαξεις τη διατροφη σου. Αλλα και να τη φτιαξεις μην μεγαλοποιεις τοσο την whey, δεν ειναι κατι παραπανω απο το κανονικο φαι, απλα απορροφαται γρηγορα και αυτο χρειζεσαι μετα απο μια σωστη προπονηση και ενα σωστο πλανο διατροφης

Γιαυτο το λογο δεν υπαρχει και η καλυτερη. Ολες η whey εχουν πρωτεινη γαλακτος, ειναι το ιδιο σε ολες. ...Η πρωτεινη διασπαται σε αμινοξεα

Η προταση που σου κανω για πρωτεινη (που κακως στην κανω,συμφωνα με τα παραπανω) ειναι η elite whey της dymatize και η whey της optimum nutrition

Gasturb
09-12-06, 08:49
Φίλε μου Gasturb χωρίς να θέλω διαφωνίσω αλλά και να θέλω δεν μπορώ οι γνώσεις σου με τις γνώσεις δεν συγκρίνονται οπότε αυτό που θα ήθελα να πω είναι οτι όταν έκανα τον κύκλο κρεατίνης έβγαλα πολύ δύναμη πάνω στις ασκήσεις την οποία όμως έχασα μετά το τέλος του κύκλου (όχι εντελώς).
Theristis μην βλέπουμε τα αποτελέσματα αλλα τις αιτίες που τα προκαλούν. Ο όρος δύναμη είναι πολύ γενικός και αόριστος. Και το ρόφημα γρήγορων υδατανθράκων (πχ δεξτρόζη) κατά την διάρκεια της gym σε κάνει φαινομενικά 'πιο δυνατό', όπως κ η πρωτείνη πριν την gym, αλλά επίσης και το tribulus μπορεί κάποιος να παραδεχτεί ότι του δίνει δύναμη συν τόσα άλλα προϊόντα. Οπότε αν όλα αυτα παρέχουν τον ίδιο ακριβώς παράγοντα, δλδ την δύναμη ποιος ο λόγος να μην παίρνουμε μόνο ένα??

Απλα το καθένα σoυ δίνει με την δική του φιλοσοφία την επιπλέον ενέργεια που χρειάζεσαι (όχι δύναμη!) είτε αυτό λέγεται αναπλήρωση του μυικού γλυκογόνου, είτε αναπλήρωση του ΑΤP, είτε ανύψωση της τεστοστερόνης έτσι ώστε να σε οδηγήσουν σε καλύτερες επιδόσεις έχοντας μέσω αυτής της επιπλέον παρεχόμενης ενέργειας μεγαλύτερη αντοχή στην άρση βαρών. Εν κατακλείδι, η κρεατίνη σου αυξάνει τα αποθεματά ενέργειας στον οργανισμό σου που πρέπει εσύ να το εκμεταλλευτείς πηγαίνοντας στο γυμναστήριο κάνοντας με μεγαλύτερη ένταση βάρη για μεγαλύτερη μυικη διάπλαση στην μετέπειτα ξεκούραση σου (και να γίνεις τότε πιο δυνατός!), και όχι δεν είναι η κρεατίνη ενα ακόμη μαγικό συμπληρώμα που με το που την καταναλώνεις σου δίνει αυτόματα δύναμη. Έχει διαφορά!

Gasturb

billys15
09-12-06, 11:26
Gasturb,οπως ειπε κι ο Θεριστης,δεν μπορω να ερθω σε "κοντρα" μαζι σου,γιατι δεν εχω τοσες γνωσεις,απλως γραφω τι ενιωσα εγω με την κρεατινη,και πιστευω οι περισσοτεροι,αφου ακουω τα ιδια πραγματα κι απο αλλους.

Για την εμφανιση την "τσιτωμενη",sorry,δεν το ανεφερα εγω καλα.Εννοω καλη μυικοτητα,σου δινει καθαρους μυες,αν συνδιαστει και με καλη διατροφη,οπως ολα τα συμπληρωματα,και οχι κατι σαν αυτο που σου δινει η κρεατινη,το αποτομο "πρηξιμο".

Για τις πρωτεινες,ξερω οτι η σογιας και αβγου ειναι χαμηλοτερης ποιοτητας και λιγο αργες στην απορροφηση,οπως και η καζεινη.

Τελος,για τα γρ. εχω διαβασει και 2,αλλα και 3 γρ./κιλο.Αλλα αφου λες οτι και τα 2 ειναι πολυ καλα,τοτε ΟΚ.

Duke-Nukem
09-12-06, 14:37
Η κρεατίνη δεν δίνει καθαρούς μυς. Αυτό που κάνει είναι να υπερπληρώνει με νερό τους ήδη υπάρχον και να δείχνουν περισσότερο στρογκυλεμένοι και πρησμένοι. Κάνει μεγάλη κατακράτηση νερού για αυτό κατά την χρήση της βασική προυπόθεση είναι η αύξηση και της καθημερινής λήψης νερού. Η αποκαλούμενη δύναμη είναι μια έννοια σχετική.πχ για να βρεθεί αν όντως έχει αυξήσει την δύναμη θα πρέπει πριν την χρήση της να γίνει μια μέγιστη επανάληψη σε συγκεκριμένη άσκηση και μέγιστα κιλά και μετά με την χρήση της να πραγματοποιηθεί το ίδιο.
Σου δίνει "ενέργεια" για να κάνεις περισσότερες επαναλήψεις μέσω τον οποίον ερεθίζεις τους μυς για περισσότερη ανάπτυξη. Αν προπονήσε όπως και χωρίς την χρήση της τότε δεν θα επισημανθεί μεγάλη διαφορά. Προσωπικά η κρεατίνη ποτέ δεν δούλεψε σε μένα και την έχω σταματήσει τα τελευταία 2 χρόνια.

gpol
09-12-06, 15:24
Η κρεατίνη δεν δίνει καθαρούς μυς. Αυτό που κάνει είναι να υπερπληρώνει με νερό τους ήδη υπάρχον και να δείχνουν περισσότερο στρογκυλεμένοι και πρησμένοι. Κάνει μεγάλη κατακράτηση νερού για αυτό κατά την χρήση της βασική προυπόθεση είναι η αύξηση και της καθημερινής λήψης νερού. Η αποκαλούμενη δύναμη είναι μια έννοια σχετική.πχ για να βρεθεί αν όντως έχει αυξήσει την δύναμη θα πρέπει πριν την χρήση της να γίνει μια μέγιστη επανάληψη σε συγκεκριμένη άσκηση και μέγιστα κιλά και μετά με την χρήση της να πραγματοποιηθεί το ίδιο.
Σου δίνει "ενέργεια" για να κάνεις περισσότερες επαναλήψεις μέσω τον οποίον ερεθίζεις τους μυς για περισσότερη ανάπτυξη. Αν προπονήσε όπως και χωρίς την χρήση της τότε δεν θα επισημανθεί μεγάλη διαφορά. Προσωπικά η κρεατίνη ποτέ δεν δούλεψε σε μένα και την έχω σταματήσει τα τελευταία 2 χρόνια.

Nομιζω οτι υπαρχει περιπτωση να μην κανει τιποτα η κρεατινη σε καποια ατομα. Ισως αν δοκιμαζες αλλη μορφη της (ethyel esther) να εβλεπες

billys15
09-12-06, 15:27
Duke οταν ειπα για καθαρη μυικοτητα,εννοουσα οτι η πρωτεινη σου δινει καθαρους μυες

Gasturb
09-12-06, 16:54
Gasturb,οπως ειπε κι ο Θεριστης,δεν μπορω να ερθω σε "κοντρα" μαζι σου,γιατι δεν εχω τοσες γνωσεις,απλως γραφω τι ενιωσα εγω με την κρεατινη,και πιστευω οι περισσοτεροι,αφου ακουω τα ιδια πραγματα κι απο αλλους.

Φίλε Billy15 δεν έχω τίποτα μαζί σου ουτε με κανένα άλλο χρήστη απλά σε κάθε topic που γράφεται θέλω να μην υπάρχουν ανακρίβιες. Οπότε καλυτερα λιγότερα post και σωστά παρά πολλά και μη αξιόπιστα.

Gasturb

Muscleboss
09-12-06, 16:59
Nομιζω οτι υπαρχει περιπτωση να μην κανει τιποτα η κρεατινη σε καποια ατομα. Ισως αν δοκιμαζες αλλη μορφη της (ethyel esther) να εβλεπες

σωστό

ΜΒ

Vson
09-12-06, 17:24
gpol το θεμα ειναι οτι εγω αρκουμαι στο νορμαλ σωμα ,δεν απαιτω καποια τρελη γραμμωση και ρωταω αν με τις κακες μου διατροφικες συνηθειες ενα συμπληρωμα(ενα ομως ,δεν θελω να επιβραδυνω κανενα ζωτικο μου οργανο) θα με βοηθουσε εστω και σε ενα βαθμο που θα με κανει να δω καποια διαφορα.
Φυσικα και γνωριζω οτι τιποτα δεν γινεται απο την απραγεια και οτι το ενα ειναι συνδιασμος του αλλου στο σωμα αλλα το μονο προβλημα που εχω ειναι να παιρνω αυτα τα ποσα πρωτεινης στη διατροφη μου(και το εχουν Ολοι μας πιστευω) γιατι πολυ απλα δεν υπαρχει περιπτωση να παιρνεις τετοια ποσα πρωτεινης απο φαγητο ημερησιως.
Το θεμα εχει ξεφυγει λιγο κ λεω να το ληξω εδω:P.
thnx για τις απαντησεις

billys15
09-12-06, 17:30
Φίλε Billy15 δεν έχω τίποτα μαζί σου ουτε με κανένα άλλο χρήστη απλά σε κάθε topic που γράφεται θέλω να μην υπάρχουν ανακρίβιες. Οπότε καλυτερα λιγότερα post και σωστά παρά πολλά και μη αξιόπιστα.

Gasturb

OK no problem :wink:

gpol
09-12-06, 17:35
Ξεχασα να σου πω.... Αν καταληξεις να παρεις πρωτεινη σκονης για συμπληρωμα, απλα να ξερεις οτι η whey ειναι για μετα το γυμναστηριο ή και το πρωι ,επειδη απορροφιεται πολυ γρηγορα. Δηλαδη δεν πολυ αξιζει να την παιρνεις το μεσημερι η πριν κοιμηθεις. Γιαυτες τις περιπτωσεις ειναι καλυτερα να παρεις μια πρωτεινη 3 πηγων (whey,αβγου,καζεινη) που εχει μεγαλυτερη διαρκεια.

Vson
25-12-06, 04:08
gpol πηρα nitro muscletech,δηλαδη αυτη η πρωτεινη (ειναι whey)δεν θα κανει δουλεια για πρωι/βραδυ;

ajax
25-12-06, 11:28
Εκανες το μεγαλυτερο λαθος της ζωης σου......μολις πεταξες τα ωραια σου λεφτακια..... :evilno: μακρια απο αυτην την εταιρια!!!!

ajax
25-12-06, 11:30
Συγνωμη αλλα γυμναστηριο θα πας???μπορει και να μου ξεφυγε αλλα δεν ειδα το αναφερεις πουθενα....... :shock:

Vson
25-12-06, 19:00
βεβαιως,γυμναζομαι 3-6 φορες τη βδομαδα κυριως με βαρη και καλη αεροβια πρθερμανση(ποδηλατο διαδρομο κανενα 30λεπτο).
Γιατι ολοι ειναι τοσο προκατιλημενοι με την muscletech με κανει ισα ισα να την θελω περισοτερο:P (πνευμα αντιλογιας γαρ).Που βασιζεις την αποψη σου;Στη τιμη;Λιγο με αφορα αυτος ο παραγοντας κ επαναλαμβανω την πηρα επειδη δεν βρηκα isolate και optimum η και eas που μου προτεινε ο γυμναστης μου(παντα whey).τι λες;

ajax
26-12-06, 11:18
Στο λεμε γιατι δεν ειναι τιποτα παραπανω απο αλλες πρωτεινες απλα πληρωνεις το χαρατσι της διαφημισης!!Αν δεν εχεις προβλημα με τα λεφτα τοτε παρε την myoplex delux της EAS και θα δεις τρομερα αποτελεσματα.Να εισαι σιγουρος!

Vson
26-12-06, 21:49
δεν εχω και τοσο προβλημα με τα λεφτα οσο με την αποδοση,eas και optimum που βρισκετε; Στο καταστημα που θα ανοιξει το bb.gr θα υπαρξει optimum/eas;Αντε να μη πληρωνω ξενους(και ψαχνομαι κιολλας):D

Billy
27-12-06, 13:14
κι'εγώ ενδιαφέρομαι να αγοράσω προιόντα της EAS από το online store του bb.gr αλλά γενικά δεν γνωρίζω την διαδικασία, δεν μπορώ να βρώ πουθενά τις τιμές κλπ.

θα μπορούσε κάποιος να μας ενημερώσει;

stevengr
27-12-06, 13:47
Στειλε τα στοιχεια σου στο store@bodubuilding.gr και ζητα να σου στειλουν ενα τιμοκαταλογο.

Billy
27-12-06, 14:10
θα τον στείλουν ταχυδρομικά ή internetικά;

stevengr
27-12-06, 19:43
email 8)

ajax
28-12-06, 13:23
Στο store εχει myoplex σου την συνιστω!!!

Billy
28-12-06, 14:11
Στο store εχει myoplex σου την συνιστω!!!

δηλαδή δεν έχει την 100% whey;
είναι δυνατόν να μην έχει την πιο βασική πρωτείνη;

---------------------

ok από το άλλο topic μου απαντησαν ότι υπάρχει καί η 100% whey.

Muscleboss
28-12-06, 14:56
Στο store εχει myoplex σου την συνιστω!!!

δηλαδή δεν έχει την 100% whey;
είναι δυνατόν να μην έχει την πιο βασική πρωτείνη;

---------------------

ok από το άλλο topic μου απαντησαν ότι υπάρχει καί η 100% whey.



Την έχει

ΜΒ

Billy
28-12-06, 16:19
μεσα σε πόσες μέρες σου στέλνουν τον κατάλογο;
εγώ έστειλα email πριν 2-3 μέρες αλλά δεν μου έχουν απαντησει ακομα.

Vson
28-12-06, 20:03
εγω θελω να μαθω ποτε ανοιγει το καταστημα

ajax
28-12-06, 21:18
Εχει ανοιξει!!σε ποια διευθυνση εχεις στειλει email?

Billy
28-12-06, 21:35
εγω το έστειλα εδώ:

store@bodybuilding.gr

Muscleboss
28-12-06, 22:59
εγω το έστειλα εδώ:

store@bodybuilding.gr

Παιδιά λόγω των ημερών το κατάστημα υπολειτουργει. Αναμείνατε.

ΜΒ