PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ



giorgospet
26-06-09, 12:24
1. Πιστεύω ότι πρέπει να μπει ένα θέμα και να υπάρχει μόνιμα σε ότι αφορά τα προβλήματα και τις παρενέργειες που επιφέρει η χρήση στεροϊδών και προορμονικών σκευασμάτων. Πρέπει να γνωρίζουν τα νέα παιδιά που θέλουν να ασχοληθούν με το άθλημα για να μη γίνονται επιχείριο κάθε επιτίδιου . Όλοι όσοι πηγαίνουμε σε γυμναστήρια, γνωρίζουμε ότι η χρήση στεροϊδών αποτελεί μάστιγα στην εποχή μας. Παιδιά 14-15 χρονών κάνουν χρήση και υπερηφανεύονται γι΄αυτό.
Τέλος να τονίσουμε ότι τα συμπληρώματα διατροφής πρέπει να χρησιμοποιούνται μόνο από ενήλικες (όχι χρήση κρεατίνης, νιτρικού οξειδίου ή λιποδιαλύτες κλπ. από ανήλικους ) .

2. Βρε παιδιά λίγο την ορθογραφία μας να κοιτάξουμε, θεωρώ απαράδεκτο σε Ελληνικό φόρουμ να γράφουμε έτσι. Γράφετε στο word και περάστε τα μετά , αν σας είναι δύσκολο να προσέχετε πως γράφετε.

Καλημέρα σε όλους.

Levrone
26-06-09, 13:17
2. Βρε παιδιά λίγο την ορθογραφία μας να κοιτάξουμε, θεωρώ απαράδεκτο σε Ελληνικό φόρουμ να γράφουμε έτσι. Γράφετε στο word και περάστε τα μετά , αν σας είναι δύσκολο να προσέχετε πως γράφετε.

Καλημέρα σε όλους.

καλημερα και σ εσενα φιλε,

διαφωνω με το 2 ..απλα δε μπορει να γινει.. αλοιμονο αν καποιος που θελει να γραψει σκεφτεται μηπως κανει ορθογραφικα λαθη. δηλαδη εγω που σταματησα το σχολειο στην 1η γυμνασιου να γραφω στο word και μετα να τα μεταφερω? ε δε λεει και πολυ φιλε Γιωργο. προσωπικα δεν το κανω για κανενα λογο. γιατι οπως και να το κανουμε σε φορουμ bodybuilding ειμαστε.:toast:

Muscleboss
26-06-09, 13:25
^ ό,τι είπε ο Levrone για το 2. εξάλλου εσύ ο ίδιος γιώργο στα ποστ σου έχεις κάνει αρκετά λάθη...

(διαλύετε, απορόφοση, μυξεράκι, επιτίδιου) ;)

σχετικά με το 1ο θα το λάβουμε υπόψην... κάπου έχουμε κάτι γιατρούς εδώ μέσα που είναι καλοί σε αυτά :idea:

ΜΒ

anjelica
26-06-09, 13:36
Εγω παρεα με το λεξικο ειμαι:rolf:ακομα μαθενω,παρ'οτι τελειωσα ελληνικο Τ.Ε.Ε.,ολο λαθοι κανω,εαν χρησιμοποιησω word,δεν θα βελτιωθω ποτε.

KATERINI 144
26-06-09, 14:10
1. Πιστεύω ότι πρέπει να μπει ένα θέμα και να υπάρχει μόνιμα σε ότι αφορά τα προβλήματα και τις παρενέργειες που επιφέρει η χρήση στεροϊδών και προορμονικών σκευασμάτων. Πρέπει να γνωρίζουν τα νέα παιδιά που θέλουν να ασχοληθούν με το άθλημα για να μη γίνονται επιχείριο κάθε επιτίδιου . Όλοι όσοι πηγαίνουμε σε γυμναστήρια, γνωρίζουμε ότι η χρήση στεροϊδών αποτελεί μάστιγα στην εποχή μας. Παιδιά 14-15 χρονών κάνουν χρήση και υπερηφανεύονται γι΄αυτό.
Τέλος να τονίσουμε ότι τα συμπληρώματα διατροφής πρέπει να χρησιμοποιούνται μόνο από ενήλικες (όχι χρήση κρεατίνης, νιτρικού οξειδίου ή λιποδιαλύτες κλπ. από ανήλικους ) . εδω συμφωνώ.


2. Βρε παιδιά λίγο την ορθογραφία μας να κοιτάξουμε, θεωρώ απαράδεκτο σε Ελληνικό φόρουμ να γράφουμε έτσι. Γράφετε στο word και περάστε τα μετά , αν σας είναι δύσκολο να προσέχετε πως γράφετε.

Καλημέρα σε όλους.εδω θελεις ξυλο :spank: :green:

και εγω κανω ορθογραφικά λαθη και πολλα μάλιστα, αλλα δεν ειναι λογος για να γινει θεμα!!
τεσπα μια καλη λυση που χρησιμοποιώ εγω ειναι το αυτοματο λεξικο απο το firefox,

αν δε το εχετε και μπαίνετε με firefox κατεβαστε το απο εδω Greek Ελληνικά (el-EN) Εγκατάσταση λεξικού (https://addons.mozilla.org/el/firefox/addon/3451) (3106 KB)

οταν το κατεβασετε στο κειμενο που γραφετε καντε δεξι κλικ πατιστε εκει που λεει γλωσσες και τσεκαρετε το ελληνικο λεξικο, απο κει και μετα θα σας υπογραμμίζει τις λέξεις που ειναι λαθος αυτόματα :welcome:

giorgospet
26-06-09, 14:23
Ο ΜΒ έχει δίκιο δεν τα παρατήρησα.

isis
26-06-09, 21:23
Τέλος να τονίσουμε ότι τα συμπληρώματα διατροφής πρέπει να χρησιμοποιούνται μόνο από ενήλικες (όχι χρήση κρεατίνης, νιτρικού οξειδίου ή λιποδιαλύτες κλπ. από ανήλικους ).Καλημέρα σε όλους.

Θέλεις να πεις , ότι νέα παιδιά - ανήλικα που γυμνάζονται συστηματικά και δεν αναφέρομαι μόνο σε bbing , αλλά σε κάθε είδους άθλημα , δε θα πρέπει να καταναλώνουν ούτε μία πρωτεΐνη και μία πολυβιταμίνη? Όσον αφορά το νιτρικό οξείδιο ούτε από ενήλικες θα έπρεπε να καταναλώνεται.

billys15
27-06-09, 00:25
Θα συμφωνησω στο 1ο,αλλα στο πρωτο μερος του.Γιατι να μην καταναλωνονται συμπληρωματα διατροφης απο ανηλικους? Δεν βλεπω κατι κακο...

Κωστα μπορεις λιγο να πεις τα αρνητικα του νιτρικου οξειδιου?

vAnY
27-06-09, 14:46
:PΚοιτα εμενα με ενοχλει πολυ να βλεπω ορθογραφικα λαθη, τα κουφα λαθη οπως ειμε αντι για ειμαι και κατι τετοια:green::shock:.... τα θεωρω απαραδεχτα απο Ελληνες που πηγανε σε ελληνικο σχολειο.

ΑΛΛΑ κανεις δεν ειναι τελειος, και εγω κανω και θα κανω ορθογραφικα λαθη χωρις να το θελω...εδω ειναι φορουμ ββ οχι γραμματικης.

Μας ενδιαφερει περισσοτερο η ΟΥΣΙΑ (δηλαδη το ΤΙ θελει να μας πει καποιος) παρα τη λεπτομερεια του αν ειναι σωστα ελληνικα η οχι, και κατα συνεπεια οφειλω να το σεβαστω. Μπορει καποιος να γραφει με ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ορθογραφικα λαθη κατι το οποιο να ειναι πολυ πιο σωστο, οφελημο και χρησιμο απο καποιον που μπορει να γραφει "μπαμπινιωτικα:green:" .

Πιστευω ο,τι ειναι και θεμα σεβασμου απεναντι στον αλλον ο οποιος μπορει να μην ειχε την ευκαιρια να μαθει οσα "γραμματα" μαθανε καποιοι αλλοι, και να εκφραζεται οπως μπορει.:thumbup: Η απλα καποιος που δεν πηγε σε ελληνικο σχολειο (οπως εγω η και η Αnjelika).

απο την στιγμη που καταλαβαινομαστε δεν θαπρεπε να ειπαρχι πρωβλοιμμα:P

kr1st0s
27-06-09, 17:58
Πιστευω οτι η σωστη χρηση συμπληρωματων δεν επιβαρυνει τον οργανισμο αντιθετως οταν τηρειται ενα μετρο ισχυροποιειται περισσοτερο ο οργανισμος!Οσον αφορα στα παιδια απλως πρεπει να λαμβανουν τις δοσολογιες των θρεπτικων στοιχειων που ειναι απαραιτητες για την υγεια κ την αναπτυξη τους (λογικο ειναι ενας ενηλικος που κανει επιμονη και συστηματικη ασκηση με βαρη να εχει περισσοτερες αναγκες για συμπληρωματα ).Επιπλεον απο το να ''αφοριζουμε'' τα αναβολικα ή την υπερμετρη χρηση συμπληρωματων απο ανηλικους (που αφορα καποιο μικρο ποσοστο)καλο ειναι να τους προφυλαξουμε απο χιλιαδες πραγματα στα οποια εκτιθενται καθε μερα (καπνισμα,ποτο,junk food κτλ )

KATERINI 144
27-06-09, 19:55
Επιπλεον απο το να ''αφοριζουμε'' τα αναβολικα ή την υπερμετρη χρηση συμπληρωματων απο ανηλικους (που αφορα καποιο μικρο ποσοστο)καλο ειναι να τους προφυλαξουμε απο χιλιαδες πραγματα στα οποια εκτιθενται καθε μερα (καπνισμα,ποτο,junk food κτλ )γιατι η το ενα η το αλλο παει??
δε γινεται ουτε τα αναβολικα ουτε καπνισμα κλπ απο ανηλικους?!

υσ: και απ'οτι βλεπω τελευταια δεν αφορα καθόλου μικρο ποσοστό.......................................

kr1st0s
27-06-09, 20:12
Το σωστο αυτο που λες ειναι να αποφευγονται οι ''κακοτοπιες'' και οτιδηποτε υπερβολικο και βλαβερο για τον οργανισμο,απλα ελεγα οτι γενικως υπαρχει μεγαλη ανοχη απο κοινωνια-κρατος σε καποια θεματα (τσιγαρο,ποτο σε ανηλικους )ενω αλλα θεματα τα οποια δεν γνωριζουν τα θεωρουν απαγορευμενο καρπο χωρις σχολαστικες ερευνες.

kyriakos23
29-06-09, 03:31
το πρωτο ναι το δευτερο συγνωμη φιλε αλλα δεν ειναι site για μαθημα νεων ελληνικων εδω.

giorgospet
29-06-09, 13:54
ΟΚ. έχετε δίκιο. Το παίρνω πίσω το 2 .Δε βλέπω να γίνονται ενέργειες για το 1. Θα αρχίσω σύντομα εγώ το θέμα με μια έρευνα που έχω κάνει και από αξιόπιστες πηγές.

GZ84
30-06-09, 14:03
Giorgospet να μη πάρεις καθόλου πίσω το "2".

Εξεπλάγην που όλοι όσοι έγραψαν σε αυτό εδώ το topic διαφώνησαν λίγο πολύ με το θέμα της ανορθογραφίας:

Levrone, ναι σε ΒΒ forum είμαστε αλλά αυτό δεν λέει κάτι. Και σε forum επιστημονικό να είσαι η ορθογραφία δεν μετράει. Όπως επίσης και σε forum περι ιατρικής. Οι ορολογίες μετράνε εκεί και όχι το "Καλιμέρα"... ε? Οπότε με λίγα λόγια η ορθογραφία χρειάζεται ΜΟΝΟ σε μυθιστορήματα κτλ... σωστά?

Μόνο η Vany και η Angelica απάντησαν πιο ορθά αν και θα διαφωνήσω και με τη πρώτη στην ουσία του θέματος.

Όταν γράφεις μια σειρά δεν θα πάθεις και τίποτα αν πχ διορθώσεις και το καημένο το "Βλαίπο" ή το "ενοήτε". Ε? Και επίσης όταν έχεις μια παράγραφο με ανάλογα λάθη ε δεν ξέρω για εσένα (εσάς) εμένα η ροή του διαβάσματος κάπου κολλάει... και αν είναι έτσι καλύτερα να διαβάζω με greeklish.
Και για να το πάω λίγο παραπέρα η καλή εικόνα ενός γραπτού δεν προέρχεται ΜΟΝΟ από την ορθογραφία.

Λάθη θα κάνουμε όλοι. Αν κάποιοι για οποιονδήποτε λόγο δεν ολοκλήρωσαν το σχολείο αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να δικαιολογούνται 100% - έλεος. Και στη τελική τα βασικά τα έχεις μάθει πολύ πριν το γυμνάσιο. Οπότε ας μη λέμε πράγματα που δεν ισχύουν. Δεν λέω να γινόμαστε σε όλα τέλειοι ή πάρα πολύ καλοί αλλά σε ένα απλά -σεβαστό- επίπεδο φτάνεις με πολύ λίγη πίεση και ενασχόληση... οπότε όταν δικαιολογούμε τα πάντα σε τραγικό βαθμό κάτι δεν πάει καλά με τη πάρτη μας.

Και άλλωστε ας μην αναφερθούμε σε αυτή τη περίπτωση μιας και εγώ τραγικά λάθη έχω δει και από άτομα που σπουδάζουν σε ΑΕΙ/ΤΕΙ.

Δεν το παίζω έξυπνος ούτε ο "σωστός". Κάνω και εγώ λάθη και θα κάνω. Όμως σχεδόν πάντα τα διορθώνω πριν στείλω ένα κείμενο. Και τα διορθώνω κυρίως για εμένα απλά για να βελτιωθώ έστω λίγο αλλά και γιατί μου αρέσει ο άλλος να χαίρεται αυτό που διαβάζει και ας είναι βλακείες τα όσα γράφω.

Εγώ αναφέρομαι σε τραγικά παραδείγματα και όχι ΓΕΝΙΚΩΣ σε κάποια ορθογραφικά λάθη... να εξηγούμαστε για να μη παρεξηγούμαστε.

TRIANTAFYLLOU
01-07-09, 21:56
περισσότερο μετράει η ουσία και το νόημα όσων γραφονται πολλα παιδια που έχουν έρθει απο αλλες χωρες πιθανόν δεν ξέρουν καλά ορθογραφία και εγω δεν γραφω σε κάποιο πρόγραμμα να διορθώνω και φανταζομε πρέπει να κάνω πολλα λάθη ακόμη και καλός που ήμουν μικρός στην ορθογραφία με τα χρόνια αν δεν είναι το αντικειμενό μου να γραφω ξεχνιέτε , το θέμα είναι να μην είναι τα λάθη τετοια που να αλλοιώνουν το νόημα της λέξης .

τώρα αν είμασταν επιστημονική κοινότητα ίσως λόγω επιπέδου μόρφωσης να μην κάναμε λάθη αλλα τι να κάνουμε το δημοτικό με μέσον το βγάλαμε (πλάκα κάνω που λέει ο λόγος) γι αυτο ας κοιτάμε την ουσία , πάντως είναι καλύτερα απο το να γραφουμε με λατινικούς χαρακτήρες

vagg
05-07-09, 17:48
akoma μαθαινεις ajelica:P

anjelica
05-07-09, 20:14
οκ, μαθ ΑΙ νω:P,εγω παντως θα γραφω και σε οπιον αρεσει.....το πολυ πολυ μερικοι ας μην διαβαζουν:welcome:

KATERINI 144
05-07-09, 23:34
μια χαρα τα γράφεις ατζελικα,
καλα ειναι να προσέχουμε και την ορθογραφία αλλά δεν είναι αυτό το ζητούμενο, το ζητούμενο είναι οταν κάνουμε ενα ποστ να ειναι κατανοητό και να βοηθάει.

GZ84
06-07-09, 02:20
Σίγουρα το ζητούμενο είναι άλλο και εγώ δεν θέλω να παρεξηγηθώ με όσα έγραψα. Βασικά ψιλοφρίκαρα επειδή υπήρχαν απαντήσεις ισοπεδωτικές.
Καλύτερα να έγραφε κάποιος, "Έτσι μου αρέσει να γράφω" παρά κάτι άλλα. Θέλω να πω εντάξει κάνε λάθη (και εγώ πριν από αυτο το ποστ δεν είχα σκεφτεί κάτι για τα όποια ορθογραφικά βλέπω) απλά μην το υποστηρίζεις ή το επαινείς ή πας κόντρα επειδή κάποιος το σχολίασε. Αφτό είνε όλω... :P